Untitled - Bruun Rasmussen Kunstauktioner

Transcription

Untitled - Bruun Rasmussen Kunstauktioner
international
FØLGENDE DAGE SÆLGES
tirsdag
1. marts
kl. 13
sølv, porcelæn og fajance
onsdag
2. marts
kl. 13
kl. 14
orientalsk kunstindustri
tæpper
torsdag
3. marts
kl. 13
ure, møbler og bronzer
fredag
4. marts
kl. 13
møbler og bronzer
mandag
7. marts
kl. 13
smykker
tirsdag
8. marts
kl. 13
smykker
glas
onsdag
9. marts
kl. 17
udsøgte malerier ............. 1401 - 1520
torsdag 10. marts
kl. 13
malerier ......................... 1521 - 1752
fredag
kl. 13
malerier, tegninger
og grafik ........................ 1753 - 2024
11. marts
der bydes og faktureres i danske kroner
vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk
se omregningstabel side 274
afbildet på katalogets omslag: katalognr. 1420
købskonditioner findes bagest i kataloget
m a l e r i e r
tegninger & grafik
hidrørende fra forskellige boer og rekvirenter
I N T E R N AT I O N A L A U K T I O N 7 3 9
tirsdag den 1. marts til fredag den 11. marts 2005
EFTERSYN
torsdag
fredag
lørdag
søndag
mandag
24.
25.
26.
27.
28.
februar
februar
februar
februar
februar
kl.
kl.
kl.
kl.
kl.
15
10
11
11
10
-
18
17
16
16
17
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER
Bredgade 33 · DK-1260 København K
Tel +45 3343 6911 · Fax +45 3343 6966
[email protected]
www.bruun-rasmussen.dk
international
DAYS OF SALE
tuesday
1st march
1 pm
silver and ceramics
wednesday 2nd march
1 pm
2 pm
oriental art
carpets
thursday
3rd march
1 pm
clocks, furniture and bronzes
friday
4th march
1 pm
furniture and bronzes
monday
7th march
1 pm
jewellery
tuesday
8th march
1 pm
jewellery
glass
wednesday
9th march
5 pm
selected paintings ........... 1401 - 1520
thursday
10th march
1 pm
paintings ....................... 1521 - 1752
friday
11th march
1 pm
paintings, drawings
and prints ...................... 1753 - 2024
bids and invoicing are made in DKK
estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk
see exchange table page 274
reproduced on the cover of this catalogue: lot 1420
VAT regulations and conditions of sale are available at the back of the catalogue
paintings
drawings & prints
I N T E R N AT I O N A L A U C T I O N 7 3 9
tuesday the 1st march to friday the 11th march 2005
PREVIEW
thursday
friday
saturday
sunday
monday
24th
25th
26th
27th
28th
februay
februay
februay
februay
februay
3 pm
10 am
11 am
11 am
10 am
-
6
5
4
4
5
pm
pm
pm
pm
pm
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER
Bredgade 33 · DK-1260 Copenhagen K
Tel +45 3343 6911 · Fax +45 3343 6966
[email protected]
www.bruun-rasmussen.dk
Birte Stokholm
3343 6976
[email protected]
Jeannette Trefzer
3343 6975
[email protected]
Bettina Sinnet
3343 6977
[email protected]
Signe Rosenvinge Thürmer
3343 6983
[email protected]
m a l e r i e r
tegninger & grafik
FREDAG DEN 11. MARTS KL. 13
katalog nr. 1753 - 2024
1753
1753 CD
Alfred Broge, f. København 1870, d. 1955
Ung pige ved sybordet. Sign. B. 1904. 88 x 77. Afbildet
174
30.000-40.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1754
1754
Dansk guldaldermaler
19. årh.s første halvdel
Stud. theol. Christian Werliin (1804-1866) siddende ved et bord med
en opslået bog. 100 x 78. Bred rigt modelleret forgyldt ramme.
Werliin var adjunkt ved latinskolen i Helsingør, hvor han bl.a. underviste H.
C. Andersen og sørgede for, at den unge kommende digter kom under familien
Collins beskyttende vinger. I 1829 tog han teologisk embedseksamen og blev senere præst i Århusområdet. Han var i en periode gift med Julie Constance Lytthans, som senere blev digteren Christian Winthers kone.
Proveniens: H. J. Schou, stifteren af kolonien "Filadelfia" i Dianalund, som er
en selvejende institution for epileptikere oprettet på et kristent grundlag i 1897.
Afbildet
30.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
175
1755
Sebastopol Samuel Holland
engelsk maler, aktiv ca. 1877-1911
Engelsk flodlandskab med får
og en mand, der holder hvil.
Sign. S. S. Holland 75.
69 x 115.
Afbildet
5.000-7.000
1755
1756
Ubekendt maler, 19. årh.
Landskab med brusende flod.
Utydelig sign. Charles Lander?
61 x 92.
Afbildet
6.000-8.000
1757
Joseph William Allen, tilskrevet
f. Lambeth 1803, d. London 1852
Engelsk landskab. "On the Axe
near Homton(?). Devon. Betegnet J. W. Allen. 29 x 46.
Afbildet
5.000-7.000
1758
Harald Jerichau
f. København 1851, d. Rom 1878
Janus la Cour
f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909
1756
"Fra den romerske Campagne". 15 x 24. Skovstudie. Betegnet L. C. 17 x 21. (2).
Proveniens: Førstnævnte Generalkonsul Johan Hansens samling nr.
508, ej dennes auktioner.
6.000-8.000
1759
Jean van de Brug
hollandsk maler, 19. årh.s slutning
Hollandsk blomsterpige på en
terrasse ved havet. Sign. Jean
van de Brug. 121 x 87.
Afbildet
20.000
1760
Emma Löwstadt-Chadwick
f. Stockholm 1855, d. Avignon 1932
Allegori på natten i form af sovende kvinde. Betegnet E. L.
Chadwick. 55 x 70
Afbildet
50.000
1757
176
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1761
Charles Ernest Butler, stil, 19. årh.
Ung pige i lyserød kjole og
med opsat hår. Betegnet C. E.
Butler. 38 x 25.
Afbildet
5.000-8.000
1762
Christian Zacho
f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913
Herregård i parklandskab, antagelig fra Lolland. Sign. C. Z.
01. 37 x 56.
Afbildet side 178
8.000
1763
Ferdinand Richardt
f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895
Parti fra Brahetrolleborg. Sign.
R. F. 1867. 53 x 79.
Afbildet side 178 10.000-15.000
1759
1760
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1761
177
1762
1763
1764
178
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1764
Charles Henrichsen Bremsen
f. København 1854, d. sst. 1924
Udsigt mod Smidstrup Slot og
Øresund, i forgrunden pløjescene. Sign. C. Henrichsen-B.
95 x 158.
Smidstrup blev opført ca. 1866 i
engelsk borgstil. Kong Georg I af
Grækenland købte det som sin sommerbolig i Danmark, og det blev
herefter kaldt Smidstrup Slot. Kongen boede der aldrig, men arrangerede store sommerfrokoster på stedet
for den kongelige familie. Smidstrup havde sin storhedstid i
1890erne. 1911 solgte kongen stedet, og det blev beboet af forskellige
diplomater. Slottet blev nedrevet
1969-70, og jorden blev udstykket.
Afbildet
15.000-20.000
1765
1765
N. A. Lützen
f. Vesterborg 1828, d. København 1890
Herregården Pederstrup på
Lolland. Sign. N. A. Lützen
August 1863. 31 x 45.
Herregården Pederstrup på Lolland forbinder man med Reventlowslægten, der ejede stedet i mere
end 200 år. Den kendteste ejer var
C. D. F. Reventlow, der var foregangsmand og primus motor i forbindelse med landboreformerne og
stavnsbåndets ophævelse i 1788. I
1850erne blev hans mere beskedne
bolig udvidet med sidefløje, tårne,
spir og søjler samt et stort parkanlæg. Arkitekten var Ferdinand Meldahl. I 1930erne blev tårne og spir
revet ned. På nærværende maleri
ses Pederstrup fuldt udbygget i
1860erne. Afbildet
5.000
1766
1766
Carsten Henrichsen
f. København 1824, d. sst. 1897
Solnedgang ved Badstueslottet,
Hillerød. Sign. monogram
1857. 35 x 54.
Afbildet
6.000-8.000
1767
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
179
1768
1769
1770
180
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1767
Erik Pauelsen ?
f. Bygom 1749, d. København 1790
Parti fra Furesøen med Dronninggaard (Næsseslottet) i baggrunden. Betegnet på bagsiden Erik Pauelsen.
28 x 40.
På bagsiden følgende gamle inskription:
"Et Parti fra Frederiksdahl. Til Marie Borre, Værnedamsvej no. 10. Erindring om
Fanny". Afbildet side 179
5.000
1768
Edward Theodor Compton
f. Feldafing (London) 1849, d. Tutzing 1921
"Lofoten, Lands End". Klipper og hav
ved Lofoten, Norge. 1880ernes begyndelse. Sign. E. T. Compton. 49 x 69.
I 1882 og 1883 malede Compton flere malerier fra Norge, bl.a. "Sommerdag i Lofoten" fra 1883.
Afbildet
25.000
1771
1769
James Campbell Noble, f. 1846, d. 1913
Havneparti. Sign. J. Campbell Noble
1886. 61 x 96.
Afbildet
10.000-15.000
1770
Georg Emil Libert
f. København 1820, d. sst. 1908
Månelys over havet. Sign. G. E. Libert
80. 41 x 55.
Afbildet
20.000-25.000
1771
Ubekendt maler, 19. årh.
Et skib slår mod klipperne, de overlevende redes i land i fuldmånens skær.
70 x 85.
Afbildet
12.000-18.000
1772
1772
Ubekendt maler, 19. årh.
Pastoralt landskab med hyrder, der
holder hvil ved en ruin. 68 x 89.
Afbildet
20.000-25.000
1773
Carl Bille, f. København 1815, d. sst. 1898
Helsingør Havn i måneskin. Sign.
Carl Bille 1876. 27 x 40.
Proveniens: Kunsthallens auktion 334,
1980 nr. 19.
Afbildet
10.000-12.000
1773
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
181
1774 CD
Robert Panitzsch, f. Mecklenborg 1879, d. 1949
Interiør med en lille pige, der kigger ud
af vinduet. Sign. Robert Pan. 75 x 95.
Afbildet
10.000
1775
Christian Tilemann-Petersen
f. København 1874, d. sst. 1926
"Fra Tersløsegaard, Holbergs Arbejdsværelse". Sign. Christian Tilemann-Petersen 1919. 50 x 56.
Afbildet
5.000
1774
1776 CD
Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst. 1935
Solskinsinteriør fra en stue på Brøndums hotel. Sign. Viggo Johansen 09.
45 x 53.
Afbildet
20.000
1775
1777
Albert Becker, f. Berlin 1830, d. sst. 1896
"Vor dem Ausgehen". En ung pige reparerer en herres skødefrakke før en bytur.
Sign. A. Becker. 77 x 62.
Afbildet
30.000
1778
Wilhelm Marstrand
f. København 1810, d. sst. 1873
"En fængselsscene i Rom". Studie. Sign.
W. M. 1837. 21 x 17.
Et af de første malerier Marstrand udførte, da
han som 25-årig nåede Rom, var "En fængelsscene i Rom" dateret 1837. (Afbildet Gitte
Valentiner, "Wilhelm Marstrand", 1992 s.
33). Nærværende maleri er en studie hertil.
De tilfangetagne spiller kort med deres venner
uden for cellen. Den usædvanlige scene
fængslede Marstrand, noget sådant havde
han ikke set i København!
Afbildet
6.000-8.000
1776
182
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1779
C. C. Andersen
f. København 1849, d. Hellerup 1906
Præsten Ole Vind prædiker for Christian IV. Studie til maleri fra 1882 på Frederiksborgmuseet. Sign. C. Chr. Andersen og utydelig datering på sokkel til
venstre. 44 x 33.
Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, "Danmarks Christian - Christian IV i eftertiden",
1988 nr. 1862 i det fælles udstillingskatalog for den 19. Europarådsudstilling med
titlen "Christian IV og Europa". I kataloget
er det privatejede maleri dog fejlagtigt registreret som en radering i Frederiksborgmuseets eje. Udstillingen fandt sted i 400-året for
Christian IVs tronbestigelse.
Ole Vind (f. 1590, d. 1646) var sognepræst
ved Vor Frue Kirke og øverste provst i Sjællands stift på Christian IVs tid. Han var
kendt som en veltalende og nidkær prædikant, der endog øvede kritik af hoffets løsslupne livsstil fra prædikestolen. Mod forventning tog kongen ham dette ikke ilde op.
Tværtimod udnævnte Christian IV Ole
Vind til hofprædikant og konfessionarius,
på trods af Vinds protester. Vind mente ikke,
han ville føle sig hjemme ved hoffet. Grundtvig har senere i "Roskilde-Rim" 1814 s. 9093 skildret mødet mellem den bramfri præst
og kongen. Afbildet
8.000-10.000
1778
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1777
1779
183
1780
1781
1780
P. C. Skovgaard, f. Ringsted 1817, d. København 1875
Høje træer under blå himmel en sommerdag, antagelig fra Dyrehaven. 39 x 40.
Afbildet
15.000-20.000
1781
Axel Schovelin
f. København 1827, d. Frederiksberg 1893
Hjorte ved et åløb. Sign. Axel Schovelin.
73 x 59. Afbildet
8.000-10.000
1782
1782
Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927
Solnedgang, Skagen. Sign. M. A. 26 x 39.
Maleriet er givet som en personlig gave til generalmajor Charles Henry Rye fra Helga Ancher.
Maleriet har hængt i førstnævntes sommerhus
"Ryehus" i Skagen.
Afbildet
10.000-15.000
1783
E. Rasmussen Eilersen
f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912
"Partie fra Hellebæk". Sign. monogram
1864. 19 x 25. Afbildet
6.000-8.000
1784 CD
Sigvard Hansen, f. København 1859, d. Hellerup 1938
Et sommerlandskab fra Moesgaard med
gæs ved en gravhøj. Sign. Sigvard Hansen
Moesgaard 1922. 52 x 74.
Afbildet
50.000
1783
184
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1784
1785
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
185
1786
1787
1788
1789
1785
Christian Zacho, f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913
Forårsdag med udsigt mod en sø. Sign. Chr. Zacho 1886. 36 x 55.
Afbildet side 185
12.000-15.000
1790
186
1786
Dansk maler, 19. årh.
Arbejdere i Fakse Kalkbrud med Møen i baggrunden. Sign. H. C. H. 1864. 28 x 38. Malt på
træ. Afbildet
3.000
1791
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1787 CD
Carl V. Meyer
f. Ålborg 1870, d. Frederiksberg 1938
Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel
Bønder på en norsk fjeldvej. 20 x 25.
Malt på metal. Damborgramme med
rester af etiket. En hytte ved en bjergsø. 24 x 30. Malt på træ. (2).
Proveniens: Førstnævnte solgt på Winkel
& Magnussen auktion 88, 1931 nr. 203.
Sidstnævnte solgt på ABR auktion 428,
1881 nr. 223.
Førstnævnte afbildet
4.000
1788
Max Friedrich Koch, f. 1859, d. 1930
Kanalparti med en fisker i sin båd.
Sign. Max Koch. 35 x 45.
Afbildet
5.000
1792
1789
Richard Gay Somerset
f. Manchester 1848, d. 1928
Efterårslandskab med rejsende, der
holder hvil. Sign. R. G. Somerset.
25 x 35. Afbildet
4.000
1790
O. D. Ottesen
f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892
"Portrætligt Billede af Lyzdalen i Pyrenæerne med Badestedet St. Saveur.
Til venstre i Mellemgrunden Bjerget
Pio dei Bergon (?), den solbelyste
Baggrund en Bjergtop i den Spanske
Grænse". Sign. på bagsiden O. D. Ottesen 1853. 50 x 61.
Proveniens: ABR auktion 26, 1951 nr.
92. Afbildet
8.000-10.000
1793
1791
Henrik Olrik, f. København 1830, d. 1890
Parti fra Civita d'Antino med vinstokke og blomster. Sign. H. O. Civita
d'Antino 7-7-1877. 41 x 52. Malt på
træ.Afbildet
4.000
1792
Wenzel Tornøe
f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907
"Gammelt Interieur fra Harboøre".
Sign. Venzel Tornøe Harboøre 1884.
54 x 64.
Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 406.
Proveniens: ABR auktion 358, 1977 nr.
256, afb. s. 43. Afbildet
8.000-10.000
1794
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
187
1793
Albert Gottschalk
f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906
1795
Gade i Gilleleje. 43 x 55.
Troels Andersens fortegnelse over
Albert Gottschalks malerier nr.
139.
Udstillet: Kunstforeningen, "Fortegnelse over Albert Gottschalks Arbejder", 1906 nr. 75. Den Frie,
"Albert Gottschalk", 1930 nr. 116.
Proveniens: Overretssagfører I.
Hartvigson, dennes auktion maj
1914 nr. 5, grosserer L. V. Erichsen, dennes auktion, Winkel &
Magnussen 245, 1939 nr. 10.
Man har tidligere ment at motivet
var fra Dragør.
Afbildet side 187 15.000-20.000
1794 CD
Sigurd Wandel
f. Frederiksberg 1875, d. Hellerup 1947
Legende børn på stranden.
Sign. S. W. 68 x 81. Malt på træ.
Afbildet side 187 15.000-20.000
1796
1795
Dansk maler, 19. årh.
Efter kirketid i en landsby.
57 x 74.
Afbildet
8.000-10.000
1796
Ubekendt maler, 19. årh.
Rød aftenhimmel over landskab med enkelte høje træer.
Sign. monogram J. Z. 55 x 79.
Afbildet
10.000
1797
188
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1797
Anton Thorenfeld
f. Svendborg 1839, d. København 1907
"Egnen ved Hobro". Sign. A.
Thorenfeld. 29 x 40.
Afbildet
5.000-7.000
1798
C. F. Aagaard
f. Odense 1833, d. København 1895
1798
To fiskere ved et åløb i skoven.
Sign. C. F. Aagaard 1880.
53 x 70.
Afbildet
30.000
1799
C. F. Aagaard
f. Odense 1833, d. København 1895
To bondepiger henter vand
ved en kilde i skoven. Sign. C.
F. Aagaard 1865. 54 x 73.
Afbildet
15.000-20.000
1799
1800
C. F. Aagaard
f. Odense 1833, d. København 1895
Træklædte skrænter ved en sø.
Sign. C. F. Aagaard. 48 x 70.
Afbildet
12.000-15.000
1800
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
189
1801
1802
1803
1804
1801
Carl Bartsch, f. København 1829, d. sst. 1908
Solskinsdag ved Møens Klint. Sign. C. Bartsch.
32 x 39.
På bagsiden rester af udstillingsetiket.
Afbildet
5.000
1805
190
1802 CD
Gerhard Graf, f. 1883, d. 1960
Tysk bymotiv med bro over en flod, i baggrunden kirketårn. Sign. Gerhard Graf. 100 x 116.
Afbildet
8.000
1806
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1803
Joh. Nordahl, 19. årh.
Bygd i en norsk fjord. Sign.
Joh. Nordahl. 65 x 105.
Afbildet
5.000
1804
Ubekendt maler, 18.-19. årh.
Personer ved et stort vandfald
en efterårsdag. 28 x 40.
Afbildet
4.000
1805
Ubekendt maler, 17.-18. årh.
Regnbue over en kystby i
stormvejr. 45 x 60.
Afbildet
8.000
1807
1806
Ubekendt maler, 19. årh.
Bakket landskab ved solnedgangstide, en vandbærerske
holder hvil ved en brønd.
35 x 44.
På bagsiden gammel håndskreven
etiket med påskriften: "Landscape
By William Muller". Her kan være tale om den engelske maler William James Muller (1812-1845).
Afbildet
10.000
1807
Johannes Boesen
f. København 1847, d. Hellerup 1916
En sommerdag med udsigt til
Himmelbjerget. Sign. monogram 93. 32 x 48.
Afbildet
8.000
1808
1808 CD
Peder Mønsted
f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941
Ved en sø, tidligt forår. Sign.
P. M. 1882. 17 x 27.
Afbildet
10.000-15.000
1809
Viggo Pedersen
f. København 1854, d. Roskilde 1926
"Porttårnet i Frederiksborg".
Græssende heste i Indelukket
bag Frederiksborg Slot. Sign.
Viggo Pedersen 1910. 54 x 82.
Afbildet
20.000-25.000
1809
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
191
1810
1811
192
1812
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1810
Max Merker
f. Weimar 1861, d. sst. 1928
Kystparti fra Capri. Sign. M.
Merker. 147 x 232.
På bagsiden rester af udstillingsetiket.
Afbildet
25.000-35.000
1811
C. A. Schleisner
f. Lyngby 1810, d. København 1882
Piberygende vandringsmand.
Sign. C. Schleisner. 32 x 25.
Afbildet
6.000
1812
Christen Dalsgaard
f. Skive 1824, d. Sorø 1907
Tiggermunk. Sign. Copi efter
Rørbye af Chr. Dalsgaard 1845.
40 x 32.
Afbildet
8.000-10.000
1813
Georg Macco
f. Achen 1863,
d. Genova eller Düsseldorf 1933
Cypresser i aftenlys, antagelig
fra Jerusalem. 130 x 103.
Afbildet
20.000
1813
1814 CD
Knud Sinding
f. Århus 1875, d. København 1946
Italiensk landskab med tre
kvinder, der beundrer klædningsstykker og en halskæde,
medens en putto bringer frugt.
Sign. monogram. 80 x 110.
Knud Sinding er fortrinsvis kendt
for sine landskaber og folkelivsscener fra Italien og den jyske hede.
Landskabet her er da også typisk
italiensk og kan genfindes i andre
af Sindings billeder. Figurerne er
dog langt fra hverdagens italienerinder, men derimod nøgne skønheder antagelig brugt i en allegorisk
sammenhæng, måske som symboler
på den jordiske kærlighed, rigdom
og overflod eller frugtbarhed.
Afbildet
15.000
1814
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
193
1815
1815
Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel
Herre i sort jakke siddende i rød stol. 30 x 26.
Afbildet
3.000
1816
1816
Frederik Vermehren
f. Ringsted 1823, d. København 1910
"Dameportrait. Knæstykke". Sign. F. V. 1889.
57 x 44.
Udstillet: Charlottenborg 1889 nr. 394.
Afbildet
10.000
1817
Dansk maler, 19. årh.
Portræt af en ung herre med krøllet hår, mørkebrun jakke og hvid skjorte med fadermordere. 25 x 21.
Afbildet
5.000
1818
Heinrich Hansen
f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890
Interiør fra Santa Maria della Gracia i Milano.
Sign. H. H. 82. 67 x 52.
Afbildet
30.000
1819
Lorenzo Quaglio, II, tilskrevet
f. München 1793, d. sst. 1869
Rejsende, der holder hvil ved en kro i bjergene. 30 x 41. Malt på træ.
Afbildet
10.000
1817
194
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1818
1819
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
195
1820
1820
1821
1822
1820 CD
Hendrik Hulk
Et par hollandske landskaber med fiskerbåde ud
for Haarlem og Arnhem. Begge sign. H. Hulk.
Hver 30 x 45. (2). Afbildet
12.000
1822 CD
Fritz Syberg, f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939
Ved Knudshoved. Sign. monogram 1906.
80 x 118.
Udstillet: Esposizione Internazionale D'Arte Roma
1911. Afbildet
10.000
1821
Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst. 1928
"Königsee i Baiern". Sign. G. C. 07. 30 x 43.
Afbildet
10.000
1823
Ubekendt maler, 19. årh.
Kinesisk junke ud for kysten. Sign. Nazer 1891.
61 x 93. Afbildet
8.000-10.000
f. Amsterdam 1842, d. Haarlem 1937
1823
196
1824
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1825
1824
Viggo Pedersen
f. København 1854, d. Roskilde 1926
"Solglans i Havet, Kullen". Sign. Viggo Pedersen 1906. 37 x 60.
Afbildet
5.000
1825
Holger Lübbers
f. København 1850, d. sst. 1931
Havneparti fra Genova. Sign. H. Lübbers 1885 Genua. 28 x 43.
Afbildet
7.000-10.000
1826
1826
F. C. Kiærschou
f. København 1805, d. sst. 1891
Georg Emil Libert
f. København 1820, d. sst. 1908
Parti fra Kullen. Sign. F. C. K. 36.
29 x 32. En klippekyst. Sign. G. Emil
Libert. 22 x 27. (2).
Proveniens: Førstnævnte solgt på Kunthallens auktion 336, 1981 nr. 106a. Sidstnævnte solgt på ABR auktion 490, 1987
nr. 195. Afbildet
5.000
1826
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
197
1827
1828
1829
1830
1827 CD
Chr. Benjamin Olsen
f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935
Badebro ved Rørvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen
1919 og betegnet "Klint ved Rørvig". 29 x 43.
Afbildet
6.000-10.000
1828
Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst. 1931
Trekronerfortet ved indsejlingen til Københavns
Havn. Sign. monogram. 25 x 40.
Afbildet
12.000
1831
198
1829
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Linieskib ud for Kronborg en sommerdag.
24 x 36.
Afbildet
6.000-8.000
1830
Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920
Sejlskibe ud for kysten. Sign. Chr. Blache Ellekilde 1913. 40 x 61.
Afbildet
6.000-10.000
1832
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1833
1831
Holger Lübbers
f. København 1850, d. sst. 1931
Sommerdag på havet, i forgrunden et russisk orlogsskib.
Sign. H. Lübbers. 26 x 40.
Afbildet
6.000-8.000
1834
I. E. C. Rasmussen, f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893
Parti fra Københavns Havn med Kongens Bryghus i baggrunden.
Sign. I. E. C. Rasmussen 63. 35 x 48.
Afbildet
15.000-20.000
1832 CD
Vilhelm Arnesen
f. Flensborg 1865, d. København 1948
Dampskib ud for Kullen. Sign.
Vilh. Arnesen 1902. 31 x 47.
Malt på træ.
Afbildet
6.000-8.000
1833
Holger Lübbers
f. København 1850, d. sst. 1931
Flådebesøg. Sign. H. Lübbers.
76 x 125.
Afbildet
30.000-40.000
1834
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
199
1835
1835
Henry Redmore
engelsk maler, f. 1820, d. 1887
En farefuld rejse, skibet slår
mod klippekysten. 78 x 130.
Afbildet
25.000-35.000
1836
1836
Ubekendt maler, 19. årh.
Et par hollandske kystpartier
med huse og både.
Hver 18 x 36. Malt på træ. (2).
Afbildet
4.000-6.000
1837
David James, engelsk maler, d. 1913
Folkeliv i en engelsk havneby.
Sign. D. James 79. 75 x 127.
Afbildet
50.000
1836
200
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1837
1838
Ferdinand Bonheur
fransk maler, f. 1817, d. 1887
Sydlandsk havnemotiv med fiskerbåde i forgrunden. Sign. Ferdinand
Bonheur. 22 x 40. Malt på træ.
Afbildet
8.000-10.000
1839
Jules Louis Philippe Coignet
tilskrevet, f. Paris 1798, d. sst. 1860
Bølger mod en klipperig kyst, måneskin. Betegnet Jules C.....
73 x 54.
12.000
1838
1840
A. Vescovi, 19. årh.
Fiskerbåde ud for den dalmatiske
kyst. Sign. A. Vescovi. 43 x 69.
Afbildet
15.000
1840
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
201
1841
Fransk maler, 20. årh.s første halvdel
Parti fra Paris med udsigt over
Seinen. Sign. E. Fernelle eller
Pernelle? 1915. 46 x 60.
Afbildet
5.000-8.000
1842
Laurits Tuxen
f. København 1853, d. sst. 1927
Parti fra Københavns Havn
med mastekranen i baggrunden. Sign. L. T. 30 x 37. Malt på
træ.
Afbildet
12.000-15.000
1841
1843 CD
Johan Neumann
f. København 1860, d. sst. 1940
Kystparti fra Helsingør med
udsigt mod Kronborg. Sign. Johan Neumann. 65 x 93.
Afbildet
10.000-12.000
1844
C. F. Sørensen
f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879
Marine, antagelig fra kysten ud
for Island. Sign. C. Frd. Sørensen 13. Juni 1874. 21 x 36.
Afbildet
10.000-15.000
1842
1845
Christian Blache
f. Århus 1838, d. København 1920
Sejlskib i et havneindløb. Sign.
Chr. Blache 86. 20 x 30.
Afbildet
4.000
1846
Anton Thorenfeld
f. Svendborg 1839, d. København 1907
"Solnedgang ved Kallebodstrand mod Carlsberg og Søndermarken". Sign. monogram
97. 28 x 43.
Udstillet: Charlottenborg 1897 nr.
404.
Afbildet
5.000-8.000
1843
202
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1844
1845
1846
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
203
1847
1848
1849
1850
1851
1852
1847
Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915
Marine med skibe på havet i høj sø. Sign. C. Locher. 27 x 35. Afbildet
6.000-8.000
1849 CD
Johan Neumann, f. København 1860, d. sst. 1940
Danske kanonbåde og en engelsk brig. Sign.
Johan Neumann 1922. 34 x 49.
Afbildet
10.000
1848 CD
Chr. Benjamin Olsen
f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935
Tremaster på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen.
43 x 53. Afbildet
5.000
204
1850 CD
Frants Landt, f. 1885, d. Ringsted 1975
Sejlskib og damper på havet. Sign. Fr. Landt.
62 x 85. Afbildet
6.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1853
1851 CD
Victor Qvistorff
f. Århus 1882, d. København 1953
Et par mariner. Den ene med
Aalborgbåden, antagelig C. F.
Tietgen. Sign. V. Qvistorff 1949.
17 x 22. Den anden med to sejlskibe. Sign. V. Qvistorff 32.
17 x 25. (2).
Førstenævnte afbildet
5.000
1854
Reinholdt Fredrik Boll, f. Fredriksvern 1825, d. Kristiania 1897
Norsk kystparti med familie ved en båd. Sign. Boll. 24 x 34.
Afbildet
12.000
1852 CD
Johannes Holst, f. 1880, d. 1965
Den firmastede bark "Pamir"
på åbent hav. Sign. Joh's. Holst.
104 x 135.
"Pamir" blev bygget i Hamborg i
1905 og forliste i Atlanterhavet d.
21.-22. september 1957.
Afbildet
8.000-10.000
1853
Dansk maler, 19. årh.
Dagens fangst fordeles. Betegnet F. S. 83 x 127.
Afbildet
25.000-35.000
1854
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
205
1855
1855
Emile Maillard, f. Amiens 1846
Solnedgang over havet. Betegnet Emile Maillard. 130 x 190.
Afbildet
15.000-25.000
1857
Ubekendt maler, 20. årh.
Sydlandsk havneparti, med rigt folkeliv på kajen.
Sign. monogram LH. 80 x 56.
Afbildet
6.000
1856 CD
Theodore Hummel, f. München 1864, d. 1939
Sejlskibe på blågrønt hav. Sign. T. Hummel.
49 x 68. Afbildet
8.000
1858
Christian Krohg, f. Vestre Aker 1852, d. Oslo 1925
Damper og sejlskib i høj sø. Sign. C. Krohg.
37 x 54. Afbildet
40.000
1856
206
1857
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1858
1859 CD
Otto Nielsen, f. København 1877, d. 1959
Båden sættes i vandet, Skagen. Sign. Otto Nielsen. 84 x 120.
Afbildet
8.000-12.000
1860
Ubekendt maler, 19. årh.
Fiskere på havet. Sign. M. 75 x 104. Afbildet side 208
12.000-15.000
1859
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
207
1860
1862
1861
1863
1861
Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst. 1928
Morgenstemning ved Bramsnæsvig. Sept. 1886.
Sign. G. C. 28 x 39. Afbildet
5.000-7.000
1863
Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882
Diset stormvejrsdag på havet. Sign. V. M. 58 (?).
22 x 35. Afbildet
6.000-8.000
1862
Edward W. Cooke, f. London 1811, d. Groombridge 1880
"A North Sea Breeze at the Dutch Coast". Sign.
E. W. Cooke R. A. 1873. 20 x 30. Malt på træ.
Afbildet
5.000-7.000
1864
Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst. 1931
Fiskere ved deres båd på stranden. Sign. H. Lübbers 1912. 32 x 37.
Afbildet
8.000-12.000
1864
208
1865
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1866
1865
Carl Neumann
f. København 1833, d. sst. 1891
Kystparti fra Bornholm. Sign. C.
Neumann 1872. 30 x 32.
Afbildet
4.000-6.000
1866
Georg Anton Rasmussen
f. Stavanger 1842, d. Berlin 1914
"Utsikt ved Hardangerfjorden".
Sign. Rasmussen samt M. Grönner/Grünner. 68 x 102.
Billedets to signaturer kan skyldes,
at Rasmussen har samarbejdet med
en anden maler om billedet.
Afbildet
15.000-20.000
1867
1867
C. F. Sørensen
f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879
Et skibsværft. Sign. C. F. Sørensen 06 Juli ...? 30 x 40.
Afbildet
10.000-15.000
1868
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
209
1868 CD
Fritz Chwala, f. 1872, d. 1936
Sommerdag ved en bjergsø, i forgrunden en ung pige i en robåd. Sign. Chwala. 84 x 143. U.r.
Afbildet side 209
8.000-10.000
1869
Dansk guldaldermaler, ca. 1840
"Materialforvalter paa Kronborg Fæstning, Krigsraad, Danebrogsmand Matthias Olsen, dekoreret med to Redningsmedaljer" og dennes hustru
"Henriette Marie Bentsen".
Hver 45 x 41. Empirerammer. (2).
Matthias Olsen var født i København 1800
og døde i København 1881.
Afbildet
15.000-20.000
1870
Hermann Carl Siegumfeldt
f. Esbønderup Skovhuse 1833, d. København 1912
1869
1870
210
Portræt af baron Johan Christian Bille
Brahe (f. 1819, d. 1899) i sort jakke og
baronesse Caroline Vilhelmine Bille
Brahe født Moltke (f. 1827, d. 1889) i
1870
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
sort kjole med blondekrave. Begge
sign. Siegumfeldt 1883. Ovale.
Hver 70 x 57. (2).
Afbildet: "Danske Slotte og Herregaarde"
1920, bd. I s. 286.
Proveniens: Herregården Lundegaard.
Afbildet
15.000-20.000
1871
Jens Juel, tilskrevet
f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802
Ung kvinde i hvid kjole og med gult
tørklæde om skuldrene. Pastel. Lysmål
32 x 23. Oval indramning.
Nærværende pastel var udstillet på Jens Juel-udstillingen i 1909, hvor den ifølge oplysning havde nr. 184 i kataloget. På ABR
auktion 63, 1955 nr. 56 solgtes billedet som
tilskrevet Juel. Ellen Poulsen undlader dog
at indlemme tegningen i sit to-binds-værk
om Jens Juel fra 1991, hvor man til gengæld
kan se fotografier af værkernes ophængning
på 1909-udstillingen og dermed også portrættet her (bd. I, s. 236 og 237).
Afbildet
5.000-7.000
1871
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1869
1872
211
1873
1872
Lorenz Frølich, f. København 1820, d. Hellerup 1908
Ung pige i selskabskjole med stor hvid krave. 70 x 59. Oval indramning.
Proveniens: Indtil for nylig i malerens families eje.
Afbildet side 211
10.000
1873
Spansk maler, 19. årh.
Elegant scene med den smukke adelsfrøken, der portrætteres, medens beundrerne ser
på. 90 x 115.
Afbildet
15.000
1874
Julius Exner, kopi efter, 19. årh.
"Slutning af et Gilde. Morgenstund". Kopi efter maleri fra
1859. 70 x 88.
Afbildet
6.000-8.000
1875
F. C. Cooper, engelsk maler, 19. årh.
"First Footsteps". Betegnet på
bagsiden F. C. Cooper. 66 x 91.
Afbildet
6.000-8.000
1876
Ubekendt maler, 19. årh.
En afskedsscene. 80 x 100.
Afbildet
8.000-10.000
1874
212
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1875
1876
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
213
1877
1878
1877
Wilhelm Bendz, tilskrevet, f. Odense 1804, d. Vicenza 1832
Portræt af dyremaleren Emmerik Høegh Guldberg i sort jakke og hvide fadermordere. 35 x 29.
Proveniens: ABR auktion 365, 1977 nr. 202.
Afbildet
5.000
1878
Adolph von Menzel, stil, 19. årh.
Portræt af en ung pige. Betegnet på bagsiden A.
v. Menzel og "Bildnis der Margarete Schrammeyer". 46 x 38.
Afbildet
10.000-15.000
1879
C. A. Jensen, f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870
"En liden Pige legende med en Hund, copieret
efter en af Prof. C. A. Lorentzen i Paris forfærdiget Copie, efter J. B. Greuze". 1815. 61 x 50.
Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier
nr. 430, omtalt s. 18, 114, 116-18 og 132, samt afb.
s. 115.
Udstillet: Charlottenborg 1815 nr. 35. Kunstforeningen, "Arbejder af Maleren Chr. Albr. Jensen", 1922 nr.
153. Frederiksberg Ovenlyssal november 1925 nr. 31.
Proveniens: Kunsthandler Henry Schou, Frederiksberg. Winkel & Magnussen auktion 384, 1953 nr.
66b. ABR auktion 156, 1963 nr. 54a.
I 1815 malede og kopierede C. A. Jensen flere portrætter i sin lærer C. A. Lorentzens atelier. Lorentzen havde
malt sin version af pigen med hunden på sin udenlandsrejse 1779-82, og dette fine portræt fik siden en
grundlæggende betydning i hans akademiundervisning. Afbildet
18.000
1879
214
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1880
1880
Hans Matthison-Hansen
f. Adelby Sogn 1807, d. Roskilde 1890
Portræt af Bertel Thorvaldsen. Kopi efter C. W.
Eckersbergs maleri fra 1820. Sign. monogram
og betegnet på bagsiden "Kopi efter Eckersberg
ved Hans Matthison-Hansen fec. 1827". 50 x 40.
Eckersbergs originale portræt i samme størrelse blev
solgt på Kunsthallens auktion 434, 1993 som nr. 32
for 460.000 kr.
I en meget ung alder blev Matthison-Hansen elev af C.
W. Eckersberg, men besluttede sig efter en årrække,
bl.a. med en anbefaling fra C. E. F. Weyse, at blive
komponist i stedet. Fra 1832 arbejdede han som domorganist i Roskilde.
Afbildet
15.000-20.000
1881
1882
Carl Viertel, f. København 1772, d. sst. 1834
Portræt af møntskriver Altewelt i sort jakke og
med hvid halssløjfe. Sign. på bagsiden Virtel
pinx. 50 x 41. Oval indramning.
Proveniens: ABR auktion 395, 1979 nr. 206.
Afbildet
6.000
1881
C. W. Eckersberg, kopi efter, ca. 1800
Kong Frederik VI i rød gallauniformsjakke. 22 x
17. Empireramme.
Proveniens: Kunsthallens auktion 326, 1978 nr. 49.
Kongen er kopieret efter Eckersbergs maleri fra 18201821: "Det Kongelige (Frederik VI's) Familiestykke".
Dette billede har nr. 276 i Emil Hannovers fortegnelse
over C. W. Eckersbergs malerier og udstilledes på Charlottenborg i 1821.
Afbildet
5.000
1882
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
215
1883
1884
1885
1883 CD
Harald Slott-Møller, f. København 1864, d. sst. 1937
En ung dame i lang lyserød kjole. Sign. Harald Slott-Møller.
71 x 37.
På bagsiden gammelt laksegl med navnet D. Bude Lund.
Afbildet
12.000
1884
Frans Schwartz, f. København 1850, d. sst. 1917
"Stående Magdalene". Sign. på bagsiden Frans Schwartz.
65 x 27.
Proveniens: På bagsiden af lærredet et stempel fra Frans Schwartzs dødsboauktion september 1917.
Afbildet
4.000
1885
Joakim Skovgaard ?, f. København 1856, d. sst. 1933
Skt. Sebastian bundet til et træ. 200 x 92. Malt på træ. U.r.
Afbildet
8.000-10.000
1886
216
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1887
1886
Giovanni Toscano, f. Mondovi 1843
Den lille tændstiksælger. Sign. G. Toscano. 26 x 15. Malt på træ.
Afbildet
1887
Vilhelm Pacht, f. København 1843, d. Holte 1912
Modelstudie af stående mand. Sign. V. Pacht 66. 52 x 33.
Afbildet
1888
Fransk maler, 19. årh.
Eva med æblet. Betegnet på blændrammen M. Legrand. 96 x 56.
Afbildet
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1888
8.000
5.000-7.000
30.000
217
1889
1889
1889
Dansk maler, 19. årh.
En serie på ni byprospekter fra København. Det
ene sign. utydeligt monogram. Ét 36 x 37, de otte 29 x 40. (9).
Tre afbildet
15.000-20.000
1890
Ubekendt maler, 19. årh.
En kunstner ved en gotisk kirkeruin, antagelig
England. 44 x 38.
Afbildet
5.000
1889
1890
218
1891
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1891
Alexander Schmidt
f. Roskilde 1842, d. 1903
Vinterdag i Dyrehaven. Sign.
Alx. Schmidt 77. 52 x 47.
Afbildet
6.000
1892 CD
Sigvard Hansen
1892
f. København 1859, d. Hellerup 1938
"Vej til Ørholm". Vinter. Sign.
monogram 1911. 49 x 74.
Afbildet
15.000
1893
Hollandsk maler, ca. 1900
Folkeliv ved en tilfrossen kanal,
Holland. Sign. n. Koekock.
31 x 43.
Afbildet
5.000
1893
1894 CD
Sigvard Hansen
f. København 1859, d. Hellerup 1938
Vinterdag med nøgne træer på
en slette. Sign. monogram 92.
35 x 58.
Antagelig det på Charlottenborg i
1892 som nr. 198 udstillede maleri
med titlen "Mod Vinterens Slutning".
Afbildet
6.000
1894
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
219
1895 CD
Herman Vedel
f. København 1875, d. sst. 1948
Den stolte hesteejer. Sign. H. V.
90 x 117. Samtidig skønvirkeramme.
På bagsiden udstillingsetiket med nr. 6.
Afbildet
15.000
1896 CD
Alfred Arthur Brunel de Neuville
f. Paris 1852, d. 1941
1895
Opstilling med friske ribs, blommer samt kobbergryde og tinkande
på en karm. Sign. Brunel Neuville.
66 x 93.
Afbildet
40.000
1897
Oscar Björck
f. Stockholm 1860, d. sst. 1929
Portræt af vekseler Johan Levin.
Sign. Oscar Björck 92. 92 x 113.
Afbildet
6.000-8.000
1896
1898
Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af en ung pige med et rødt
tørklæde om håret. Sign. C. Y. S.
79. 53 x 45.
Afbildet
5.000-7.000
1899 CD
Herman Vedel
f. København 1875, d. sst. 1948
Ung pige med rød alpehue. Sign.
monogram. 82 x 60. Samtidig forgyldt kunstnerramme udskåret
med ornamentik.
Afbildet
8.000
1897
220
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1898
1900
Richard Schaupp, f. St. Gallen 1871, d. 1954
Portræt af landskabsmaleren A. Andersen-Lundby (f. 1840, d. 1923). Sign. R. Schaupp og betegnet Andersen-Lundby. 52 x 44. Malt på træ.
Afbildet
5.000
1900
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1899
1901
Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927
En mand med pibe og filthat på Skagen Strand.
Sign. M. A. 46 x 38. U.r.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 327,
1946 nr. 9. Afbildet
20.000-25.000
1901
221
1902
1903
1904
222
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1902
Otto Bache
f. Roskilde 1839, d. København 1927
En rytter med sin hund på den romerske campagne. Sign. Otto Bache. 30 x 45.
Afbildet
10.000
1903
Harald Schumacher
f. København 1836, d. sst. 1912
"Almind-Bakkerne ved Hald-Sø".
Sign. H. Schumacher 71.
82 x 112.
Udstillet: Charlottenborg 1872 nr.
276.
Proveniens: Herregården Lundegaard. Afbildet
15.000-20.000
1905
1904 CD
Max Friedrich Rabes
f. Samter 1868, d. Wien 1944
"Abend am Nil bei Assuan". En
egypterinde nyder aftenstemningen ved Nilens bred. Sign. Max
Rabes. 40 x 58.
Afbildet
25.000
1905
Georges-Louis Hyon, f. Paris 1855
To soldater ved et hus. Sign. G.
Hyon. 16 x 22. Malt på træ.
Afbildet
6.000
1906
1906
James Baker Pyne
f. Bristol 1800, d. London 1870
Engelsk sommerlandskab med to
smådrenge på en sti ved en flod,
der snor sig gennem landskabet.
Sign. J. B. Pyne No. 241 1853.
38 x 49.
Afbildet
15.000-20.000
1907
Ole Pedersen, f. Farum 1856, d. 1898
Interiør fra vaskekælderen under
Tvedes bryggeri på Vesterbro.
Sign. Ole Pedersen 1890. 49 x 66.
Afbildet
5.000-7.000
1907
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
223
1908
1908
1908
F. C. Kiærschou, stil, 19. årh.
Et par alpelandskaber med bjælkehytter og personer. Det ene sign. monogram I. C. 1857. 28 x 34. Det
andet 23 x 32. (2).
Begge malerier har på tidligere auktioner været solgt som
malerier af F. C. Kiærschou.
Afbildet
5.000
1909
M. Randrup, dansk maler, 19. årh.
Hytter i klipperigt landskab, børnene gynger i baggrunden. Sign. MRandrup (sammenskrevet) 1863. 50 x 66.
Afbildet
10.000-12.000
1910
Frederik Kraft
f. København 1823, d. Frederiksberg 1854
Bjerglandskab. Sign. K. 27 x 37.
Afbildet
5.000-7.000
1911
Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst. 1900
Piberygende italiensk dreng, i baggrunden
skimtes havet. Sign. Holger H. Jerichau.
42 x 20. Malt på træ.
Afbildet
5.000-7.000
1912
Frederik Storch
f. Kerteminde 1805, d. København 1883
1909
Alpejæger i bjergene. Sign. F. Storch.
64 x 55.
Afbildet
20.000-25.000
1913
Carl Schleicher, virksom i Wien 1855-1871
Sømand med pibe. Sign. C. Schleicher.
12 x 10. Malt på træ.
Afbildet
4.000
1914
Carl Gustaf Hellquist
f. Kungsor 1851, d. München 1890
En piberygende herre med rød hue. Sign. C.
G. Hellquist München 1881. 24 x 18. Malt
på træ.
Afbildet
6.000-8.000
1910
224
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1911
1912
1913
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1914
225
1915
1916
1917
1918
1915
Peter H. Wilhardt, f. Skjoldelev 1866, d. Tårbæk 1929
Parti fra Dyrehaven med den røde port og skovløberhuset ved Hjortekjær. Sign. Peter H. Wilhardt 1921. 78 x 80. Afbildet
5.000
1919
226
1916
Claus Christian Tilly
f. Augustenborg 1800, d. Frederiksberg 1879
Fugleskydning på Amager. Sign. Tilly 18..? 40 x
42. Malt på træ. Afbildet
5.000
1920
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1917
Georg Emil Libert
f. København 1820, d. sst. 1908
En klippeblok ved en sø, antagelig fra Bornholm. Sign. G. E. Libert 1876. 30 x 37.
Afbildet
6.000
1918
Vilhelm Kyhn
f. København 1819, d. Frederiksberg 1903
Udsigt over bjerge. Sign. V. K.
16 x 20.
Proveniens: ABR auktion 410,
1980 nr. 228.
Afbildet
4.000
1919
Johannes Boesen
1921
f. København 1847, d. Hellerup 1916
En træstub i skovbunden. Sign.
monogram 1874. 34 x 43.
Afbildet
6.000-8.000
1920
Anatole Frédéric Houbron
f. Paris 1851, d. sst. 1908
En hønsegård. Sign. Houbron
80. 38 x 55.
Afbildet
6.000
1921
Fransk maler, ca. 1900
Festklædte mennesker danser
og konverserer foran en udendørs musikpavillon. Utydelig
sign. 23 x 27.
Afbildet
10.000-12.000
1922
1922
August Schiøtt
f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895
"Udenfor den Hellige Gravs Kirke". Sign. A. Schiøtt 73. 36 x 75.
Afbildet
6.000-8.000
1923
Julius Friedlænder
f. København 1810, d. sst. 1861
En fiskerdreng står model for en
maler på stranden. Sign. I. F.
1858. 38 x 47.
Afbildet
10.000-15.000
1923
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
227
1924
Edvard Petersen
f. København 1841, d. sst. 1911
Bønder ved en brønd på en
mark. Sign. monogram.
28 x 52.
Afbildet
5.000
1924
1925
Axel Schovelin
f. København 1827, d. Frederiksberg 1893
Vildt i en lysning i skoven.
Utydelig sign. Schovelin.
64 x 94.
Afbildet
8.000-12.000
1925
1926 CD
Carl O. J. Lund
f. København 1857, d. sst. 1936
Sommerdag med ungt par i
en robåd. Sign. Carl O. J.
Lund 1910. 29 x 44.
Afbildet
6.000
1926
228
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1927
1927
Peter Hansen, f. Fåborg 1868, d. sst. 1928
Fra pladsen San Giovanni i Rom. Sign. Peter Hansen 1899. 73 x 100.
Udstillet: Den Frie 1900 nr. 50.
På blændrammen følgende oplysninger: Vundet
ved lodtrækning d. 18. marts 1900 Den Frie
Udstilling. Attesteret af G. A. Hagemann formand for Den Frie.
Italien var et sted Peter Hansen vendte tilbage
til flere gange, ofte i længere perioder for at
male. Første gang var i Rom og Olevano,
1903-1905 i Napoli, Pompei, Civita d'Antino,
igen i 1913-1914 og 1919-1920 begge gange
til Rom. Afbildet
12.000-15.000
1928
Amerikansk maler, 19. årh.
Tippier på en flodbred i måneskin.
92 x 69.
Afbildet
20.000-25.000
1928
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
229
1929
Sigvald Simensen
norsk maler, aktiv omk. 1900, d. 1920
Norsk efterårslandskab. Sign. Sigv. Simensen. 30 x 55.
Afbildet
4.000
1930 CD
Suzette Holten Skovgaard
1929
f. København 1863, d. sst. 1937
Klar efterårsdag ved en skovsø. Sign. S.
C. S. 1891. 42 x 62.
Billedet stammer fra før kunstnerindens giftermål med grosserer Hans Nicolai Holten i
1894, og initialerne står således for Suzette
Cathrine Skovgaard.
Afbildet
6.000-8.000
1931 CD
Adolph Larsen
f. København 1856, d. Svejbæk 1942
1930
"Morgen først i September ved Thor Sø,
Silkeborgegnen". Sign. Adolph Larsen
1919. 34 x 53. Afbildet
5.000
1932
Carl Christian Brenner, f. 1833, d. 1888
Efterårslandskab med lille pige og hendes far, der sanker brænde. Sign Carl
Brenner 86. 62 x 102.
Afbildet
15.000
1931
1933
Viggo Pedersen
f. København 1854, d. Roskilde 1926
Landskab med græssende køer. Sign.
Viggo Pedersen. 38 x 37.
Afbildet
5.000
1934 CD
Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935
Sommerlandskab med kig over græsklædte bjerge. Sign. Carl Holsöe.
42 x 47.
På bagsiden udstillingsetiket fra Charlottenborg. Afbildet
6.000-8.000
1932
230
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1933
1934
1935
Nicolaus Lützhøft
f. Lendemark v. Tønder 1864, d. København 1928
"Gamle Ane". Sign. monogram 1918. 59 x 53. Afbildet
1936
Viggo Pedersen, f. København 1854, d. Roskilde 1926
En skovsø i efterårsfarver. Sign. Viggo Pedersen. 59 x 56.
Afbildet
1935
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
6.000
5.000-7.000
1936
231
1937
1937
Italiensk kvindelig kunstner, 19. årh.s begyndelse
Klassiske ruiner i et landskab omgivet af blomster og bladslyng. Betegnet på bagsiden "1815,
Ricamo della Msina Violante Allergati Capacelli". Silkebroderi i farver. Lysmål 41 x 56.
Afbildet
4.000
1938
1938
232
1938
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1938
Danske kvindelige kunstnere
19. årh.s første halvdel
"Castelsporten i Kiöbenhavn". Sign.
M. Fog 1835. Lysmål 17 x 19. Louisiana i Humlebæk. Lysmål 12 x 13.
"Templet i Frederiksberg Hauge".
Sign. Maria Johansen Kjöbh. d. 9.
Sept: 1929. Lysmål 18 x 21. "Hellerup ved Strandvejen". Sign. Broderet af A. Stÿtzen. Lysmål 14 x 20.
"Fortunen ved Dÿrehaven". Sign. C.
Davidsen d: 21de Juni 1824. Lysmål
15 x 20,5. "Bregentved". Lysmål
18 x 24. Silkebroderier med og
uden vandfarve. (6).
Afbildet
4.000-6.000
1939
1939
O. Petersen
dansk kvindelig kunstner, 19. årh.s første halvdel
O. Petersen efter S. L. Lange: Frederiksborg Slot. Sign. O. Petersen
samt betegnet "Frederichsborg
Slot". Silkebroderi med gouache.
Lysmål 28 x 37. Samtidig ramme.
Afbildet
3.000-5.000
1940
Dansk kvindelig kunstner
19. årh.s første halvdel
1940
Dansk kvindelig kunstner efter Elias Meyer: Kirsebærgangen ved Vesterport. Silkebroderi med gouache. Lysmål 20 x 26. Empireramme. Afbildet
3.000
1941
S. Bagger
dansk kvindelig kunstner, 19. årh.s første halvdel
Parti fra Herlufsholm med Susåen
og skolens park Nyhave i forgrunden. Sign. S. Bagger samt betegnet
"Herlufsholm". Silkebroderi med
gouache. Lysmål 27 x 37. Samtidig
ramme. Afbildet
3.000-5.000
1941
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
233
1942
1942
Christoffer Foltmar
f. København 1718, d. sst. 1759
Et par miniatureportrætter af
Christian VI og dronning Sophie Magdalene. Hver 5 x 4.
Samtidige rammer. (2).
Afbildet
15.000
1943
Ubekendte miniaturemalere
18.-19. årh.
En samling miniaturer bestående af et herreportræt, fire
dameportrætter (heraf en
sign. L. Bur...? og en prydet
med hårkunst på bagsiden) og
et barneportræt, samt et romantisk landskab og en religiøs scene med den hellige familie og Johannes Døberen.
Seks ovale, én firsidet og én
oval i firsidet ramme. Fra 4 x 3
til 8 x 6. (8).
Afbildet
7.000-10.000
1943
234
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1944
Ubekendte miniaturemalere, 18.-19. årh.
En samling miniaturer bestående af
fem herreportrætter (heraf to prydet
med hårkunst på bagsiden), et dameportræt og et drengeportræt. Ovale.
Fra 2 x 1,5 til 7,5 x 6. (7).
Afbildet
6.000-8.000
1944
1945
Auguste Claude Le Grand, tilskrevet
f. Paris 1765, d. sst. 1815
Portræt af en herre i grøn jakke og
med pudret allongeparyk. Sign. A.
Grand. Oval. 11 x 9.
Afbildet
6.000-8.000
1945
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
235
1946
Ubekendte miniaturemalere, 18.-19. årh.
En samling miniaturer bestående af et herreportræt, to dameportrætter (heraf en
prydet med hårkunst på bagsiden) og to
barneportrætter (heraf en prydet med hårtot på bagsiden) samt genrescene med to
kvinder i lette gevandter. Fire ovale, én
rund og én i firsidet ramme. Fra 3 x 4 til
8 x 6. (6). Afbildet
6.000-8.000
1947
Ubekendte miniaturemalere, 19. årh.
Fire miniatureportrætter af to damer og to
herrer. Det ene betegnet Elena. De tre ovale. De tre 8,5 x 6,5, den fjerde 17,5 x 14,5.
Malt på porcelæn. De tre i rammer af elfenben. (4). Afbildet
6.000-8.000
1946
1948
Ubekendt kunstner, 18. årh.s anden halvdel
Udsigt over havnen i Messina og fortet
Rocca Guelfonia. Betegnet Piranesi og
"Vue du Port et d'une partie de la Ville de
Messine, prise sur la hauteur". Håndkoloreret konturstik. Lysmål 61 x 87.
Universitetet i Messina har et tilsvarende eksemplar med følgende titel "Veduta del Porto di
Messina con L'Antica Fortezza di Rocca Guelfonia". Afbildet
10.000-15.000
1947
236
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1948
1949 CD
P. W. Johannsen
f. Asel, provinsen Hannover 1870, d. København 1957
Portræt af Thorvaldsen, kopi efter C. W.
Eckersberg. Sign. P. W. Johannsen. Litografi
i farver. Fint eksemplar. Lysmål 86 x 70.
Udarbejdelsen af Thorvaldsens portræt var en
stor og omfattende proces for P. W. Johannsen.
Det færdige stentryk krævede 20 udarbejdede
sten og 22 farver for at trykke litografiet i originalstørrelsen. Det blev trykt hos Kruckow &
Waldorff i København. Afbildet
3.000
1949
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
237
1950
1950
Johan Thomas Lundbye
f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848
Et elegant rytterpar. Sign. monogram.
Pen. Lysmål 10 x 16.
7.000-10.000
Afbildet
1951
Johan Thomas Lundbye
f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848
Martinus Rørbye
1951
f. Drammen 1803, d. København 1848
Jens Juel, f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802
Slædekørsel. Sign. J. T. L. 1838. Pen og lavering. Lysmål 10 x 15. Uddeling af almisser. Tusch og lavering. Lysmål 12 x 29. Jeronimus. Pen. Lysmål 13 x 11. (3).
Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden af
førstnævnte tegning stammer denne fra Ingeniør J. Rumps samling.
Én afbildet
5.000-7.000
1952
Johan Thomas Lundbye
f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848
Studier af gede- og tyrehoveder. Bly og
pen. Lysmål 22 x 29.
Afbildet
5.000
1952
238
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1953
Johan Thomas Lundbye
f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848
En kat. Sign. Joh. Th. Lundbye Martz 1835. Bly. Bladstørrelse 17 x 13,5. Louis XVIramme.
Afbildet
15.000-18.000
1954
Ubekendt maler
19. årh.s begyndelse
Tretten blyantstegninger i
fransk stil fra ca. 1830, forestillende bl.a. et barneportræt, et
kongeportræt med utydelig
sign. Elam (?) og dateret
3.2.29, et kvindeportræt samt
studier af øjne, læber og ører.
Den ene lysmål 29 x 20, de andre bladstørrelse 34 x 21. Den
ene indrammet, de 12 samlet i
en mappe. (13).
3.000
1953
1955
Theodor Philipsen
f. København 1840, d. sst. 1920
Wilhelm Marstrand
f. København 1810, d. sst. 1873
Køer på marken ved aftentide.
Tusch og lavering. Bladstørrelse 15 x 22. En mor med sit
barn. Bly, tusch og lavering.
Bladstørrelse 19 x 15. Adelsmanden Sir John Falstaff.
Sign. monogram samt betegnet "Falstaff". Tusch. Bladstørrelse 22 x 17. Samtidige rammer. (3).
Proveniens: Grosserer Carl Johan
Michaelsen.
Én afbildet
3.000-5.000
1955
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
239
1956
1956
1956
Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873
"To Venetianerinder". På bagsiden studier af tre herrer og
en dame. Bly og vandfarve. Bladstørrelse 19,5 x 15,5.
"Don Quixote studerer en Ridderroman". Pen og tusch.
Lysmål 18 x 13. "Den indbildte Syge". På bagsiden scene
fra Hamlet. Sidstnævnte sign. W. Marstrand. Pen og tusch.
Bladstørrelse 16 x 14,5. Seks figur- og ansigtsstudier. Én
sign. Marstrand. Alle bly og tusch. Bladstørrelse fra ca.
7 x 6 til 11 x 10. Alle i én ramme. Empirerammer. (4).
Førstnævnte afbildet: Karl Madsen,"Wilhelm Marstrand", 1905 s. 196.
Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen.
To afbildet
4.000-6.000
1957
Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873
Ung italienerinde. Tusch og lavering. Bladstørrelse 27 x 13,5.
Romersk gadescene. Sign. Marstrand. Bly og pen. Bladstørrelse 16,5 x 13. Studier af nøgne kvinder. På bagsiden "Adam og
Eva". Sign. Marstrand. Bly og pen. Bladstørrelse 20 x 17. "Den
indbildte Syge". Sign. monogram. Pen og vandfarve. Bladstørrelse 15,5 x 12,5. To officerer til hest. Bly og pen. Bladstørrelse
15 x 12. To munke. Bly og tusch. Bladstørrelse 13 x 10. Bibelsk
scene. Tusch. Bladstørrelse 16 x 22. Samtidige rammer. (7).
Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen.
Én afbildet
4.000-6.000
1958
Christen Købke, f. København 1810, d. sst. 1848
Amor og Psyche. Sign. Köbke. Bly. Bladstørrelse 22 x 22.
Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen.
Afbildet
15.000-25.000
1957
240
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1958
1959
Christen Købke
f. København 1810, d. sst. 1848
Amor med tæmmet løve.
Sign. Köbke. Bly. Bladstørrelse 17 x 23.
Proveniens: Grosserer Carl
Johan Michaelsen.
Afbildet
10.000-15.000
1959
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
241
1960
1960
Martinus Rørbye, f. Drammen 1803, d. København 1848
Fem tyrkere i en søjlegang, Konstantinopel. En
siddende herre får overrakt en pose penge. Bly og
vandfarve. Bladstørrelse 25 x 21.
Afbildet
10.000-12.000
1961
Martinus Rørbye, f. Drammen 1803, d. København 1848
En københavnsk skorstensfejer. 1830. Pen og
vandfarve. Lysmål 23 x 14.
Proveniens: Martinus Rørbyes efterkommere.
Skorstensfejeren som type har interesseret Rørbye, der flere
gange har brugt ham i sine malerier. Mest kendt er vel
nok "Et Møde ved Raad- og Domhuset" fra 1830, hvor
den sortklædte skorstensfejer støder ind i den hvidklædte
møller. Afbildet
6.000-8.000
1961
242
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1962
1962
Johan Thomas Lundbye, f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848
Portræt af billedhuggeren Hermann Ernst Freunds datter stående ved en af sin faders modeller til et møbel. Betegnet 5. April 1845. På bagsiden moder gående med barn på armen, set bagfra. Betegnet Kongens Store Gade Ap 45. Begge bly, pen og vandfarve. Bladstørrelse 21 x 18. Afbildet
25.000-35.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
243
1963
Wilhelm Bendz
f. Odense 1804, d. Vicenza 1832
Portræt af maleren Fritz Petzholdt
med lang pibe og fez. Sign. VBendz
(sammenskrevet) 1830. Bly. Bladstørrelse 14 x 11.
Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, "Wilhelm Bendz - Et ungt kunstnerliv 1804-1832", 1996 nr. 30, afb. s. 94.
Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden
tilhørte tegningen Petzholdts søster, gift
med Gottlieb Collin. Deres søn Edgar Collin arvede tegningen og den gik videre til
datteren Jonna, som var gift med skuespilleren Nicolai Neiiendam.
Nærværende tegning formodes udført
kort før Petzholdt den 14. maj 1830 besluttede at forlade Danmark for at tage
på sin store dannelsesrejse, som varede
indtil 1838, hvor han døde i Patras.
Afbildet
10.000
1963
1964
Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873
Kunstnerens selvportræt. Betegnet på papir
på bagsiden af Marstrands datter Ottilia: "...
mulig tegnet under Faders Sygdom". Bly.
Bladstørrelse 25 x 21.
Proveniens: Marstrands datter Ottilia Borup f. Marstrand. Grosserer Carl Johan Michaelsen.
Et senere lignende selvportræt af Marstrand kendes fra
1870erne, det er afbildet hos Gitte Valentiner, "Wilhelm
Marstrand Scenebilleder", 1992 s. 162.
Afbildet
3.000
1965
Christen Købke
f. København 1810, d. sst. 1848
To læsende børn, studie. Kunstnerens søn Peter og niecen Cecilie Feilberg. Sign. C. Köbke.
Ca. 1845. Bly. Lysmål 38 x 46.
Hans Edvard Nørregård Nielsens fortegnelse over
Christen Købkes malerier fig. 159, afb. bind III s. 195.
1964
244
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1965
Nærværende studie danner forlæg
for maleriet "To læsende børn" fra
ca. 1845. Hans Edvard Nørregård-Nielsen nævner et brev som
Købke sender til sin søster Conradine i 1846, hvor han bemærker deres børns gode forhold: "Der er da
en meget inderligt Venskab imellem
Din Cecilie og min Peter". Købke
havde tydeligvis en forkærlighed for
sin søsters ældste datter Cecilie, som
ofte var på besøg i København,
grundet sin moders hyppige barsler.
Et mindre portræt af Cecilie sælges
ligeledes på denne auktion, se
kat.nr. 1412.
Afbildet
40.000-50.000
dens indre på herregården Voergaard i Vendsyssel. Sign. M. R. 1845.
Pen. Bladstørrelse 10 x 12. Gadeparti med en munter herre. Sign. M.
R. 1845. Pen. Lysmål 11 x 13. (3).
Proveniens: Førstnævnte Greve V. Danneskjold-Samsøes samling af malerier
og tegninger, dennes auktion, 1926 nr. 42, afb. s. 10, købt af Carl Neergaard.
De to sidstnævnte tegninger er illustrationer til "Fem og Tyve Billeder for
smaa Børn" med tekster af Chr. Winther, København 1846.
Én afbildet
4.000
1966
Wilhelm Marstrand
f. København 1810, d. sst. 1873
Martinus Rørbye
f. Drammen 1803, d. København 1848
Dans uden for et osteri i Italien.
Pen og tusch. Lysmål 17,5 x 23.
"Den døde Hund", i baggrunden ses trappetårnet fra det
nordøstlige hjørne af slotsgår1966
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
245
1967
Martinus Rørbye
f. Drammen 1803, d. København 1848
Interiør med bonden "Ole
Knudsøn Guldsvig af Flaae
Annex i Hallingdal". Betegnet med ovenstående titel og
dateret den 14. Juni 1832.
Bly. 32 x 35.
Proveniens: Martinus Rørbyes
efterkommere.
I 1832 ledsagede den norskkyndige Rørbye den preussiske chargé d'affaires i København,
kunstelskeren Athanasius Raczynski, på en tur til Hallingdalen. (Rørbye var født i Drammen og flyttede som stor dreng
til Danmark, da Norge blev indlemmet under Sverige 1814. Faderen var dansk embedsmand i
Norge). Den smukke tegning må
være udført på denne rejse.
Afbildet
8.000-12.000
1967
1968
Johann Baptist Clarot, f. Wien 1797, d. Budapest ? omk. 1854
Et par portrætter af en herre og en dame. Han i sort jakke og hvid
vest siddende foran et landskabsmaleri. Sign. J. Clarot a Baden 1841.
Hun i rød kjole og blondekyse holdende bog og rose. Bly og vandfarve. Hver lysmål 24 x 20. (2). Afbildet
8.000
1968
246
1968
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1969
Martinus Rørbye
f. Drammen 1803, d. København 1848
"Hos urmageren". Interiør med
urmageren, der er stærkt optaget af at undersøge et ur. Han
er omgivet af ure, bøger, globus
og timeglas, i baggrunden to
mænd i samtale. Sign. M. Rørbye. Pen og vandfarve. Lysmål
39 x 38.
Afbildet
15.000-18.000
1970
Wilhelm Marstrand
f. København 1810, d. sst. 1873
En gondol lægger til. Sign.
Marstrand. Bly og tusch. Bladstørrelse 12,5 x 12,5. Karikeret
dobbeltstudie af en musikant.
Bly og pen. Bladstørrelse 9,5 x 13.
Ung pige med amor ved sin side. Sign. Marstrand. Vandfarve. Bladstørrelse 14,5 x 9. Ung
stående pige med vifte. Pen og
lavering. Bladstørrelse 17 x 8,5.
På bagsiden en siddende mand
og dame. Bly og tusch. Bladstørrelse 8 x 10. Eksteriør med
herre der kurtiserer en dame.
Tusch og vandfarve. Bladstørrelse 12 x 12. Herre i samtale
med en dame. Pen. Bladstørrelse 12 x 8. En ridder kurtiserer en ung dame. Bly og pen.
Bladstørrelse 22 x 14,5. Samtidige rammer. (7).
Proveniens: Grosserer Carl Johan
Michaelsen.
3.000-5.000
1969
1971
Carl Bille
f. København 1815, d. sst. 1898
Skibsportræt af tremasteren
"Flora". Sign. Carl Bille 1856.
Pen, tusch og lavering. Lysmål
46 x 61. Afbildet
6.000
1971
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
247
1972
H. G. F. Holm
f. Berlin 1803, d. København 1861
"Assistens kirkegård, Jean Napoleon
Christian Lannes gravsted". Sign.
Holm. Ca. 1834. Bly og vandfarve.
Bladstørrelse 18 x 21.
Erik Housteds fortegnelse over H. G. F.
Holms tegninger nr. 3.016, afb. fig. 157.
Proveniens: ABR auktion 18, 1951 nr.
5.000
204. Afbildet
1972
1973
H. G. F. Holm
f. Berlin 1803, d. København 1861
Langelinie set fra Kastellet, i forgrunden et ungt par med en lille hund.
1830erne. Tusch, lavering og vandfarve. Bladstørrelse 12 x 15,2.
Dværgen i forgrunden er Greenwild Wynn,
søn af den engelske gesandt Sir William
Wynn og var en velkendt skikkelse i København, dels grundet hans dværgvækst, men
nok især for hans lattervækkende bejlen til
den omsværmede balletdanserinde Lucile
Grahn.
William Wynn skulle efter sigende have
været blandt Holms velyndere, og oplagt er
det, at netop denne tegning har have været
i familien Wynns eje.
Afbildet
5.000-7.000
1973
1974
248
1975
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1974
Erling Eckersberg
f. København 1808, d. sst. 1889
Parti fra Parma. Sign. E. C. W. Eckersberg og betegnet Parma, September 1836. Pen og vandfarve.
Bladstørrelse 16 x 19.
Afbildet
3.500
1975
Dronning Louise
f. Kassel 1817, d. Bernstorff Slot 1898
Parti fra Bückeburg med huse ved
et flodløb. Sign. Louise og betegnet på bagsiden Bückeburg Juni
78. Bly og blyhvidt. Bladstørrelse
17,5 x 24,5. U.r.
Afbildet
5.000
1977
1976
Wilhelm Marstrand
f. København 1810, d. sst. 1873
Vilhelm Rosenstand
f. København 1838, d. sst. 1915
Rytter til hest. Bly og tusch. Lysmål
15 x 15. En Holbergfigur. Tusch.
Lysmål 13 x 7. En Holbergfigur.
Tusch. Lysmål 14 x 8. V. Rosenstand: Scene fra Holbergs "Julestue". Pen, tusch og lavering. Lysmål 9,5 x 14. Scene fra Holbergs
"En sørgelig Meddelelse". Pen, lavering og blyhvidt. Lysmål 10 x 18.
(5).
3.000
1977
1977
H. G. F. Holm
f. Berlin 1803, d. København 1861
Tre partier fra Bækkeskov Gods og
omegn: Bækkeskov Gods set fra hovedindgangen. Parti fra Godsets
park med to spadserende damer.
Parti fra en af de omkringliggende
gårde. Alle sign. Holm. Alle bly,
pen og vandfarve i grisaille. Hver
bladstørrelse ca. 21,5 x 28,5. (3).
Afbildet
10.000-15.000
1977
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
249
1978
Christian Vilhelm Nielsen
f. København 1833, d. sst. 1910
Parti fra Lübeck med byporten
Holstentor i forgrunden og Mariakirken i baggrunden. Sign. C. N.
Vandfarve. Bladstørrelse 23 x 30,5.
Afbildet
3.000
1978
1979
Hugo Frederik Salmson
f. Stockholm 1844, d. Lund 1894
Ung pige fra Leksand. Sign. Hugo Salmson og betegnet "Bröms
Karin Ni... dötter? Leksands
Nout. den 27/7 - 66". Bly og vandfarve. Lysmål 32 x 23.
3.000
1981
1980
Knud Gamborg, dansk maler, 19. årh.
Livlig handel i Børssalen.
Ca. 1880. Bly og vandfarve.
Lysmål 18 x 25.
2.500
1981
Ubekendt maler, 19. årh.
Et par partier fra Paris med folkeliv foran Louvre og Notre Dame. Pen og vandfarve. Hver lysmål 16 x 21. (2).
Afbildet
8.000
1981
250
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1982
Christian Gottlob Hammer
f. Dresden 1779, d. sst. 1864
Vue over Dresden fra en park, i
forgrunden en moder, der går
tur med sine børn og deres lille
hund. Sign. C. G. Hammer
Dresden ... 1826. Vandfarve og
pen. Bladstørrelse 18,5 x 28.
Christian Gottlob Hammer er særlig
kendt for sine charmerende akvareller, der oftest forestiller udsigter over
byer. Han har bl.a. tegnet London og
Skt. Petersborg, men foretrak sin fødeby Dresden, som i tilfældet her.
Afbildet
3.000-5.000
1982
1983
Balling
dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Folkeliv ud for Kongeporten til
Kongens Have. Betegnet Balling.
Pen og lavering. Bladstørrelse
22,5 x 33.
3.000
1984
Eric Dahlberg, f. 1625, d. 1703
"Obsidium Haffniense Ao 1658"
og "Delineato Schenographica
Reg: Metropolis...". 17. årh.s anden halvdel. Kobberstik. Pladestørrelse 29 x 106 og 28 x 52.
(2).
Samuel Pufendorfs værk blev udgivet i 1696. Oprindeligt består værket af 130 kobberstik, som skildrer
perioden fra dronning Kristinas afståelse af tronen til Karl X Gustavs
begravelse.
2.500
1985
1985
Ubekendt maler, 19. årh.
Et par pastorale landskaber. Det
ene med klassiske ruiner og hyrde med sine græssende får ved
et stråtækt hus. Det andet med
korintisk søjlegang, i forgrunden fårehyrde i samtale med en
moder med sit barn. Gouacher.
Hver lysmål 39 x 52.
(2). Afbildet
20.000-25.000
1985
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
251
1986
Rose Fog, dansk maler, 19. årh.s midte
En brostensbelagt gade i en
provinsby. Sign. Rose Fog Den
6te October 1848. Gouache.
Lysmål 18 x 31.
Afbildet
6.000-8.000
1987
Janus la Cour
f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909
1986
Parti fra Villa Sesale i Sorrento
med kig til Capri, i forgrunden
stor aloe vera plante. Sign. J. l. C.
samt betegnet Sorrento, imod
Capri 16 August 1866 Villa Sesale. Vandfarve. Lysmål 30 x 39.
Afbildet
4.000-6.000
1988 CD
Storfyrstinde Olga
f. Rusland 1882, d. Canada 1960
Forårsdag i haven med nyudsprungne tulipaner, pinseliljer
og påskeliljer. Sign. Olga.
Vandfarve. 32 x 40.
Afbildet
5.000
1989
Harald Jerichau
1987
1988
252
f. København 1851, d. Rom 1878
Italiensk kystparti med fiskerbåd på stranden. Vandfarve.
Sign. monogram Sorento 70.
Bladstørrelse 21,5 x 30,5.
Afbildet
8.000-10.000
1989
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1990
1990
P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909
Rigmor Kjær i blå kjole med hvid kniplingskrave og guldbroche. Sign. S. K. Febr. 91.
Vandfarve. Lysmål 27 x 20.
Udstillet: Charlottenborg, "Mindeudstilling for P. S. Krøyer 1851-1951", 1951 nr. 161.
Afbildet
40.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
253
1991
1992
1991
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Hendrik". Sign. Peter Ilsted 75/21. 1924. Opus
43. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 50 x 50.
Afbildet
3.000
tinte i farver. Pladestørrelse 33,4 x 27,2. "Ved Spinettet". Sign. Peter Ilsted Prøvetryk. 1911. Opus
10. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 35,6 x 32,8.
(2). Afbildet
4.000-6.000
1992
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Lille Pige med flad Hue". Sign. Peter Ilsted
40/4. 1924. Opus 45. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 48,2 x 48. Afbildet
5.000-7.000
1993
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Solskin". Sign. Peter Ilsted. 1909. Opus 2. Mezzo-
1993
254
1994
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Lille Pige, der læser og strikker". Sign. Peter Ilsted 50/?. 1913. Opus 27. Mezzotinte i farver.
Pladestørrelse 28,8 x 25. Dameportræt, efter
Jens Juel. 1929. Opus 55. Mezzotinte i farver.
Pladestørrelse 26 x 21. Portræt af Descartes, efter Frans Hals. Sign. og betegnet Peter Ilsted
efter Frans Hals. 1899. Opus 30. Radering.
Pladestørrelse 18 x 13,5. (3). Én afbildet
4.000
1993
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1994
1995
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Den gamle Stue". Solskinsinteriør med læsende
pige. Sign. Peter Ilsted 150/63. 1920. Opus. 40.
Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 47,8 x 43.
Afbildet
8.000-10.000
1996
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"I Havedøren". Siddende læsende pige i en blå
1996
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1995
kjole. Sign. Peter Ilsted 50/32. Opus 19. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 29,5 x 24,2.
Afbildet
8.000-10.000
1997
Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933
"Syende pige ved en italiensk villa". Sign. Peter
Ilsted. Ca. 1928. Ikke i O/S. Pladestørrelse 26 x 19.
Afbildet
4.000
1997
255
1998
Italiensk maler, 17.-18. årh.
Gruppe med kvinder og barn, antagelig
forestillende Faraos datters fund af Moses. Tusch og kridt. Lysmål 14,5 x 18,5.
Proveniens: Forfatter Ove Brusendorffs
samling. Afbildet
3.000
1998
1999
Italiensk maler, 16.-17. årh.
Barnemordet i Bethlehem. Betegnet
Daniello da Volterra Roma. Tusch og
lavering. Lysmål 20 x 26.
Afbildet
4.000-6.000
2000
Heinrich Hansen
f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890
Parti fra en plads med rytterstatue.
Sign. H. H. Pen og lavering. Bladstørrelse 28 x 33. Kig gennem en viadukt
til fløjtespillende italiensk herre og
ung dansende kvinde. Sign. Heinr.
Hansen 1868. Pen og lavering. Bladstørrelse 58 x 43. (2).
Afbildet
4.000-6.000
1999
2000
256
2000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2001
2001
Frantz Clein (Cleyn), f. Rostock 1582, d. Mortlake (England) 1658
Mytologisk sceneri, antagelig forestillende Glaucus og Sculla fra Ovids metamorfoser. Sign. Frantz Clein 1625 samt utydelig betegnelse. Lysmål 13 x 17.
Portalformet indramning.
Frantz Clein opholdt sig i Danmark fra omkring 1617 til 1625, hvorefter han tog endeligt ophold i England i løbet af 1625, hvor han arbejdede som kartontegner på Mortlake
Tapestry Works. Han var tegnelærer for Hans Ulrik Gyldenløve 1620-1624, og udførte
udsmykningsopgaver for Christian IV, bl.a. på Rosenborg.
Afbildet
25.000-35.000
2002
Hans Sebald Beham, f. Nürnberg 1500, d. Frankfurt am Main 1550
"Dancing Peasant-Couple". 1522. Bartsch 194, Pauli 196. Kobberstik. Bladstørrelse
7,6 x 4,8.
3.000
2003
Hans Leonhard Schäuffelin, f. Nürnberg ca. 1480, d. Nördlingen eller Nürnberg ca. 1540
Heinrich Aldegrever, f. Paderborn 1502, d. Sæst 1561
Fornemt par i renæssancedragter. 15.-16. årh. Træsnit. Lysmål 26,5 x 19,5. Serien "The Vices", fra denne: "Wrath". 1552. Bartsch 126. Bladstørrelse 10,1 x 6,3.
(2).
3.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
257
2004
2005
2004
Adriaen van Ostade, f. Haarlem 1610, d. s.st. 1685
"The Singers". Ca. 1667. IV. tilstand (af VII). Godefroy 19. Pladestørrelse 23,8 x 19. "The Smoker". Ca. 1640. Sidste tilstand. Godefroy 5. Pladestørrelse 6,8 x 5,4. Raderinger. Førstnævnte i
empireramme. (2).
Afbildet
4.000
2006
258
2005
James Watson, f. Dublin 1740, d. London 1790
Thomas Dixon, 18. årh.
James Watson efter Joshua Reynolds: "Sir Jeffrey
Amherst". 1776. Let koloreret mezzotinte i
sort/hvid. Pladestørrelse 46 x 33.
Thomas Dixon efter Joshua Reynolds: "Henry
Earl of Pembroke & Montgomery". 1771. Mezzotinte i sort/hvid. Pladstørrelse 45 x 33. Sidstnævnte i Louis XVI-ramme. (2). Afbildet 4.000
2007
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2006
William Hogarth
f. London 1697, d. sst. 1764
"A Midnight Modern Conversation". 1732-33. Radering og kobberstik. Paulson 128. Pladestørrelse 34,5 x 47.
"A Midnight Modern Conversation"
var et af Hogarths mest populære
tryk og gjorde hans kunst stor popularitet også uden for Englands grænser. Afbildet
4.000
2007
Jacob Matham
f. Haarlem 1571, d. sst. 1631
Jacob Matham efter Jacopo Palma: "The Adoration of the Magi". 16.-17. årh. Bartsch 186,
Hollstein 177. Kobberstik. Pladestørrelse 42 x 25. Afbildet 3.000
2008
2008
Giovanni Battista Brustoloni
f. Venedig eller Verona 1726, d. 1796
G. B. Brustoloni efter Antonius
Canal: "Serenissimus Princeps
die Ascensionis...". The Doge in
the Bucintoro Departing for the
Porto di Lido on Ascension Day.
1763-66. Radering og kobberstik. Vandmærke: "Strasbourg Lily". Pladestørrelse 45 x 47.
Afbildet
5.000
2009
Hendrick Hondius I
2009
f. Duffel 1573, d. ca. 1650
Jacob Matham
f. Haarlem 1571, d. sst. 1631
Andries Jacobsz. Stock
f. Antwerpen 1580, d. Haag 1648
H. Hondius I, J. Matham og A. J.
Stock efter Jan Wildens: En næsten komplet serie over månederne: "Ianuarius", "Februarius",
"Martius", "Aprilis", "Mayus", "Iunius", "Augustus", "September",
"October", "November" og "December". Ca. 1614. Hollstein 9-14
og 16-20. Kobberstik. Hver bladstørrelse ca. 29 x 41. (11).
To afbildet
8.000-10.000
2009
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
259
2010
G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833
G. L. Lahde efter C. W. Eckersberg:
"Kiøbenhavn Natten mellem 4. og
5. Sept: 1807, seet fra Christianshavn". Ca. 1807. Bremer nr. 85.
Håndkoloreret akvatinte. Pladestørrelse 37,5 x 45,5. Samtidig ramme.
Afbildet
6.000-10.000
2011
P. L. Saxesen, 19. årh.s begyndelse
"Kiöbenhavns Bombardement" set
fra Nørrebro. Ca. 1807.
Pen, vandfarve og gouache.
Lysmål 32,5 x 45,5.
3.000
2010
2013
2012
J. F. Clemens, f. Stettin 1748, d. København 1831
G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833
J. F. Clemens efter C. A. Lorentzen:
"Den rædsomste Nat i Kiøbenhavn
imellem den 4. de og 5. te Septr.
1807". Ca. 1807. Bremer nr. 86. Lysmål 35 x 44. G. L. Lahde efter C. W.
Eckersberg: "Vor Frue Taarns Brand
Natten mellem 4-5 Sept. 1807 seet
fra Landemærket". Ca. 1807. Bremer nr. 84. Pladestørrelse 37 x 25.
Håndkolorerede akvatinter. Sidstnævnte med samtidig ramme af mahogni. (2).
3.000
2013
Andreas Flint, f. København 1767, d. 1824
Ubekendt kobberstikker
18. årh.s sidste halvdel
Andreas Flint efter C. F. Stanley:
"Forestilling af Branden i Kiøbenhavn som den viiste sig den 5. Juni
1795 om Aftenen, tagen fra Slotspladsen da Admiralitets- Bygningen
Nicolai Taarn, tillige med Skipperboderne og Strækningen fra Admiralgaden langs med Stranden forbie
Höÿbrostræde stod i Lue". 1795.
Bremer nr. 29. Pladestørrelse 27 x 42.
"Aller förste Udbrud af Kiöbenhavns Ildsvaade, den V Iunii MDCCXCV om Eftermiddagen imellem
III og IV ved Dæle Haven paa Gamelholm". 1795. Bremer nr. 37. Lysmål 32,5 x 38,5. Håndkolorerede
kobberstik. Empirerammer. (2).
Afbildet
5.000-7.000
2013
260
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2014
J. F. Clemens, f. Stettin 1748, d. København 1831
J. F. Clemens efter C. A. Lorentzen:
"Den rædsomste Nat i Kiøbenhavn
imellem den 4. de og 5. te Septr. 1807".
Ca. 1807. Bremer nr. 86. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 31,5 x 42,5. På
bagsiden samtidigt beskrivende blad
om nærværende hændelse. Louis XVIramme. Afbildet
6.000-8.000
2015
G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833
G. L. Lahde efter C. D. Fritzch: Titelblad samt fem små prospekter fra
branden i København d. 5., 6. og 7.
juni 1795: (Titelblad) "Der Brand in
Kopenhagen den 5, 6, und 7ten Junii, 1795 von G. L. Lahde", (No. 1.)
"5. Juni. Viser, hvorledes Ilden omtrent kl. 10 var at se fra Slotspladsen. I
Forgrunden ved Indgangen gennem
Plankeværket driver Professoren fra
Ulkegaden et Par af sine Nympher
med deres Seng og Punchebolle foran sig". (No. 2.) "5. Juni Amagertorv".
(No. 3.) "6. Juni. Nicolai Kirketaarns
Brand Løverdag Morgen set fra
Stormgade". (No. 4.) "6. Juni. Raadhusets Brand". (No. 5.) "7. Juni. En
Del af det ødelagte Partie af Byen seet
fra Nørrevold om Søndag Eftermiddag". Samt to prospekter fra Christiansborgs brand i 1794. Håndkolorerede kobberstik. Hver pladestørrelse
ca. 15 x 18. I gamle sølvrammer. (8).
Tre afbildet
6.000-8.000
2015
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2014
2015
2015
261
2016
Abraham Ortelius, f. 1527, d. 1598
Gerard Mercator
f. Rupelmonde 1512, d. Duisburg 1594
"Daniae Regni Typus". Ca. 1572.
Pladestørrelse 31 x 41. "Fionia".
Ca. 1595. Pladestørrelse 35 x 40.
Begge med bagsidetekst på latin.
Håndkolorerede kobberstik. Indrammede med dobbeltglas.(2).
Proveniens: Læge og forfatter Harald
Roesdahl. Én afbildet 3.000-5.000
2016
2017
Girolamo Ruscelli, f. 1504, d. 1566
Sebastian Münster
f. Ingelheim 1489, d. Basle 1522
2017
"Schonladia Nvova". Kort over
Grønland, Skandinavien og Nordeuropa. Ca. 1574. Håndkoloreret
kobberstik. Bagsidetekst på italiensk. Pladestørrelse 19 x 26. "Beschreibung des Königreichs Denmarct sampt den Mitnächtigen Königreichen, Schweden, Gothen,
Nortweigien etc...". 1544. Træsnit.
For- og bagsidetekst på tysk. Bladstørrelse 32 x 19,5. (2).
Proveniens: Læge og forfatter Harald
Roesdahl.
Førstnævnte kort er udgivet i Ruschellis
"La Geographi di Claudio Tolomeo".
Münsters Skandinavienskort er udgivet
i "Cosmographia, Beschreibung aller
Lender". Én afbildet
4.000-6.000
2018
Georg Balthasar Probst
f. Blois 1680, d. Paris 1711
Fire prospekter forestillende danske slotte: "Vuë de la Ville de Copenhagen, Residence du Roi de
Dannemarc", "Vuë du Château
du Roi de Dannemarc, appellé
Cronenburg", "Vuë du Château
du Roy de Dannemarc appellé
Fridrichsburg" og "Vüe du Palais
Royal á Coppenhague". 18. årh.
Håndkolorerede kobberstik.
Hver pladestørrelse 32 x 43. (4).
Én afbildet
4.000
2018
262
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2019
2019
Marcus Jordan, f. 1521, d. 1595
"Danorum Marca...". Generalkort over Danmark. Ca. 1585. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 49 x 47.
Omtalt og afbildet: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", København 1952, omtalt s. 51-54, afb. fig. 36.
Danmarkskortet er det ældste bevarede trykte generalkort over Danmark af dansk oprindelse, tegnet af Jordan på foranledning af Hertugdømmernes statholder
Grev Henrik Rantzau. Gengivet i fjerde bind af Braun
& Hogenbergs 5-bindsværk, "Civitas orbis terrarum"
(1588). Afbildet
8.000-10.000
2020
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
263
2022
2021
2020
Johann Friedrich Probst, virksom i Augsburg ca. 1750
J. F. Probst efter F. B. Werner: "Coppenhagen". Ca. 1750.
Kobberstik. Pladestørrelse 35 x 108.
Afbildet side 263
4.000-6.000
2021
Paul Fischer, f. København 1860, d. sst. 1934
Ung smilende kvinde med kurv i hånden og rød halssløjfe.
Sign. Paul Fischer. Bly og vandfarve. Lysmål 28 x 19.
Afbildet
7.000
2022 CD
P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909
Theodor Philipsen
f. København 1840, d. sst. 1920
Ludvig Find, f. Vamdrup 1869, d. København 1945
Skitse af en mand set i profil. Sign.
SK Rüdesheim 1904. Kul og pastel.
Lysmål 14 x 9. Køer ved et vandingstrug. Pen. Lysmål 11 x 13. Legende børn. Sign. Find. Tusch og
bly. Lysmål 15 x 15. (3).
Afbildet
6.000-8.000
2023
Anders Zorn, f. Mora 1860, d. sst. 1920
"Djos Mats". Sign. A. Zorn. 1911. Asplund 243. Radering. Pladestørrelse
17,9 x 12.
3.000
2024
Anders Zorn, f. Mora 1860, d. sst. 1920
"Ols Maria". Sign. A. Zorn. 1919. Asplund 286. Radering. Pladestørrelse
19 x 29.
Afbildet
6.000
2024
264
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
index
A
Agricola, Eduard
1650
Aivasovski (Aivazovwski), I. C.
1456
Albani, Francesco, skole
1542
Aldegrever, Heinrich
2003
Allen, Joseph William, tilskrevet 1757
Amerikansk maler
1928
Ancher, Michael
1475
1712, 1782, 1901
Andersen, C. C.
1779
Armfield, G. S., tilskrevet 1688, 1689
Arnesen, Vilhelm
1452, 1832
Ast, Balthasar van der, tilskrevet 1573
Augustin, Ludwig
1599
Avilov, Mikhail Ivanovich
1464
B
Bache, Otto
1447, 1902
Bagger, S.
1941
Ballavoine, Jules Frédéric
1628
Ballin, L.
1652
Balling
1983
Bang, Vilhelmine
1642
Bartsch, Carl 1513, 1517, 1741, 1801
Becker, Albert
1777
Beham, Hans Sebald
2002
Bendz, Wilhelm
1963
Bendz, Wilhelm, tilskrevet
1877
Béraud, Jean, tilskrevet
1643
Béroud, Louis, tilskrevet
1651
Berthelsen, Christian
1750
Biedermeiermaler
1609
Bille, Carl
1773, 1971
Bjulf, S. C.
1666
Björck, Oscar
1897
Blache, Christian
1448, 1830, 1845
Boesen, Johannes
1693, 1807, 1919
Bojesen, Robert Peel
1629
Boll, Reinholdt Fredrik
1854
Bombled, Karel Frederik
1717
Bonheur, Ferdinand
1838
Brasen, Hans
1496
Brendstrup, Thorald
1743
Brenner, Carl Christian
1932
Breughel, Jan, stil
1561
Briand de Crèvecour, J., tilskr.
1577
Brin, Émile Quentin
1632
Broge, Alfred
1670, 1753
Brug, Jean van de
1759
Brunel de Neuville, A. A.
1896
Brussel, Paul Theodor van, ?, stil 1558
Brustoloni, Giovanni Battista
2008
Budtz-Møller, Carl
1635, 1659
Buntzen, Heinrich
1690
Butler, Charles Ernest, stil
1761
Bøgh, Carl
1515, 1516, 1518
C
Caffi, Margherita, tilskrevet
1533
Camradt, Johannes Ludvig
1418
Carlsen, Carl
1694, 1706
Cartier, Jacques
1699
Christensen, Anthonore
1618
Christensen, Emilie
1668
Christensen, Godfred
1744
1821, 1861
Christiansen, N. H.
1724
Chulovich, Marina
1465
Chwala, Fritz
1868
Clarot, Johann Baptist
1968
Clausen, Christian
1493
Clein (Cleyn), Frantz
2001
Clemens, G. A.
1732
Clemens, J. F.
2012, 2014
Coignet, J. L. P., tilskrevet
1839
Compton, Edward Theodor
1768
Cooke, Edward William
1862
Cooper, F. C.
1875
Coppola, Castaldo Francesco
1660
D
Dahl, Carl
Dahlberg, Eric
Dalsgaard, Christen
Dansk blomstermaler
Dansk guldaldermaler
1420
1984
1590, 1812
1597
1754
1829, 1869
Dansk maler
1549, 1626, 1745, 1786
1795, 1815, 1817, 1853, 1889
Dansk/svensk maler
1578
Danske kvindelige kunstnere
1938
1940
Dauzats, Adrien
1647
Delestre, Eugène
1746
Denner, Balthasar, stil
1529
Dixon, Thomas
2005
Dou, Gérard, kopi efter
1571
E
Eadie, William
Eckardt, Christian
Eckersberg, C. W.
Eckersberg, C. W., kopi efter
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
1630
1414
1407
1881
Eckersberg, Erling
Egginton, Wyclife
Ernstberger
Exner, Julius
Exner, Julius, kopi efter
1974
1737
1605
1495
1874
F
Fabre, Hélène
Find, Ludvig
Fischer, August
Fischer, Paul
1631
1664, 2022
1646, 1661, 1662
1444, 1445
1480, 1601, 2021
Flamsk maler
1563, 1564
Flint, Andreas
2013
Floris (de Vriendt), Frans I, skole 1572
Fog, Rose
1986
Foltmar, Christoffer
1942
Foss, Harald
1649
Fransk maler
1615, 1640, 1641
1684, 1841, 1888, 1921
Friedlænder, Julius
1923
Frølich, Lorenz
1416, 1872
Fuchs, G. M., tilskrevet
1610
G
Galea, Luigi Maria
Gallon, Robert
Gamborg, Knud
Genschow, Georg
Gilbert, V. G., tilskrevet
Ginain, Louis Eugène
Gottschalk, Albert
Graf, Gerhard
Griffier, Robert, stil
Grove, Nordahl
Grundtvig, Ludvig
Guldbrandsen, Laura
1671
1680
1980
1679
1654
1721
1793
1802
1562
1752
1674
1603
H
Haase, Meta
1742
Haase, Ove
1617
Hammer, Christian Gottlob
1982
Hansen, Hans
1607
Hansen, Hans Nikolaj
1520
Hansen, Heinrich
1818, 2000
Hansen, I. T.
1627, 1648, 1663
Hansen, Peter
1927
Hansen, Sigvard
1723, 1725
1727, 1784, 1892, 1894
Haslund, Otto
1434
Hellesen, Hanne
1614
265
index
Hellquist, Carl Gustaf
1914
Helme, Helge
1665
Henningsen, Erik
1749
Henrichsen Bremsen, Charles
1764
Henrichsen, Carsten
1705, 1766
Hogarth, William
2006
Holland, Sebastopol Samuel
1755
Hollandsk maler
1528, 1535, 1893
Holm, H. G. F.
1972, 1973, 1977
Holst, Johannes
1852
Holsøe, Carl
1934
Holten Skovgaard, Suzette
1930
Hondius I, Hendrick
2009
Houbron, Anatole Frédéric
1920
Hulk, Hendrik
1820
Hummel, Theodore
1856
Huysmans, Cornelis, tilskrevet
1544
Hyon, Georges-Louis
1905
Hörner, Johan
1401, 1402
I
Ilsted, Peter
1991, 1992, 1993
1994, 1995, 1996, 1997
Italiensk kvindelig kunstner
1937
Italiensk maler
1437, 1438, 1439
1521, 1527, 1548, 1554, 1565, 1566
1567, 1583, 1586, 1591, 1998, 1999
J
Jacob, Alexandre
Jacobsen, August
James, David
Jastrau, Viggo
Jensen, C. A.
Jensen, I. L.
Jensen, I. L., skole
Jerichau, Harald
Jerichau, Holger H.
Jernberg, August
Jespersen, Henrik
Johannsen, P. W.
Johansen, Viggo
Jordan, Marcus
Juel, Jens
Juel, Jens, tilskrevet
Juel, Jens, skole
1708
1730
1837
1655
1879
1441, 1442, 1443
1417
1758, 1989
1911
1569
1504
1949
1481, 1776
2019
1951
1574 1871
1612
K
Keirincx, Alexander, tilskrevet
1551
Kieldrup, A. E.
1621
Kiesewetter, Wilhelm
1606
Kiærschou, F. C.
1622, 1826
Kiærschou, F. C., stil
1908
266
Knorr, Hugo
1415
Koch, Max Friedrich
1788
Koefoed, H. C.
1731
Kondratenko, G. P., tilskrevet
1458
Konstantin-Hansen, Elise
1719
Kornbeck, Peter
1624
Kraft, Frederik
1910
Krilatov, Valeri
1461
Krilov, Boris
1460
Krohg, Christian
1858
Krøyer, Marie
1473
Krøyer, P. S.
1990, 2022
Kyhn, Vilhelm
1487, 1918
Købke, Christen
1412, 1428
1958, 1959, 1965
Kølle, C. A.
1623, 1736
L
la Cour, Janus
1403, 1404, 1430
1431, 1488, 1498, 1758, 1987
Lahde, G. L.
2010, 2012, 2015
Landt, Frants
1850
Langer, Viggo
1633, 1634
1637, 1675, 1681
Larrue, Guillaume
1667
Larsen, Adolph
1931
Larsen, Knud
1494
Le Grand, A. C., tilskrevet
1945
Lebedeff, M.
1467
Libert, Georg Emil
1683, 1703
1770, 1826, 1917
Linton, William
1638
Locher, Carl
1470, 1847
Lorentzen, C. A.
1406
Lorrain, Claude, kopi efter
1543
Lorrain, Claude, stil
1545
Loschkin, A.
1469
Louise, Dronning
1975
Lund, Carl O. J.
1639, 1926
Lundbye, Johan Thomas 1950, 1951
1952, 1953, 1962
Lunde, Anders
1489
Lübbers, Holger
1825, 1828
1831, 1833, 1864
Lützen, N. A.
1765
Lützhøft, Nicolaus
1935
Læssøe, Thorald
1625
Löffler, August
1673
Löwstadt-Chadwick, Emma
1760
M
Macco, Georg
Mackeprang, Adolf
1813
1512, 1514, 1519
Mahu, Cornelis, ?, tilskrevet
1556
Maillard, Emile
1855
Malmström, August
1523
Marstrand, Wilhelm 1413, 1427, 1432
1446, 1778, 1955, 1956
1957, 1964, 1966, 1970, 1976
Matham, Jacob
2007, 2009
Matthison-Hansen, Hans
1880
Maufra, Maxime Émile Louis
1653
Melbye, Vilhelm
1408, 1457, 1863
Menzel, Adolph von, stil
1878
Mercator, Gerard
2016
Merker, Max
1810
Meyer, Carl V.
1787
Miralles Y Galup, F., tilskrevet
1644
Moltke, Harald
1453
Monies, David
1595, 1596
Morgan, Walter Jenks
1672
Mourier-Petersen, Christian
1472
Murillo, Esteban, stil
1553
Mücke, Karl Anton Heinrich
1537
Münster, Sebastian
2017
Møllback, Christian
1620
Møller, Carl
1436
Møller, I. P.
1424
Mønsted, Peder
1479, 1482, 1484
1486, 1497, 1505, 1506, 1726, 1808
N
Neumann, Carl
1865
Neumann, Johan
1843, 1849
Nielsen, Christian Vilhelm
1978
Nielsen, Otto
1859
Noble, James Campbell
1769
Nordahl, Joh.
1803
Noterman, Zacharias
1687
O
Olga, Storfyrstinde
Olrik, Henrik
Olsen, Chr. Benjamin
Ortelius, Abraham
Ostade, Adriaen van
Ottesen, O. D.
1988
1791
1827, 1848
2016
2004
1790
P
Pacht, Vilhelm
Palamedes, A., tilskrevet
Panitzsch, Robert
Pauelsen, Erik
Pauelsen, Erik, ?
Pedersen, Ole
1887
1534
1774
1581
1767
1907
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
index
Pedersen, Viggo
S
Q
Salmson, Hugo Frederik
1979
Saltoft, Edvard
1602
Sannom, Charlotte
1692
Saxesen, P. L.
2011
Schaupp, Richard
1900
Scheuermann, Carl Georg
1739
Schiøtt, August
1922
Schleicher, Carl
1913
Schleisner, C. A.
1811
Schmidt, Alexander
1891
Schovelin, Axel
1781, 1925
Schrider (Schrieder), Jacob
1592
Schumacher, Harald
1903
Schwartz, Frans
1884
Schäuffelin, Hans Leonhard
2003
Seupel, Johann Friedrich
1702
Siegumfeldt, Hermann Carl
1870
Simensen, Sigvald
1929
Simonsen, Niels
1423
Simonsen, Simon
1502, 1503, 1718
Sinding, Knud
1814
Skovgaard, Joakim, ?
1885
Skovgaard, P. C.
1476
1477, 1478, 1780
Slott-Møller, Agnes
1738
Slott-Møller, Harald
1713, 1883
Somerset, Richard Gay
1789
Sonderland, Fritz
1511
Sonne, Jørgen
1700, 1704
Spansk maler
1873
Spohler, Jan Jacob
1682
Stock, Andries Jacobsz.
2009
Storch, Frederik
1912
Stæhr-Olsen, Fritz
1715
Swoboda, Rudolph
1685
Syberg, Fritz
1822
Sødring, Frederik
1409, 1429
Sørensen, C. F. 1419, 1421, 1844, 1867
Sørensen, Eiler
1729
1510, 1698, 1809
1824, 1933, 1936
Perov eller Peroff, V. G.
1468
Petersen, Carl
1697
Petersen, Edvard
1709, 1924
Petersen, Emanuel A.
1449
1450, 1454, 1455
Petersen, O.
1939
Petersen, Vilhelm
1748
Petzholdt, Fritz
1405, 1410
1422, 1426, 1435
Philipsen, Theodor 1696, 1955, 2022
Pilo, Carl Gustav, skole
1584
Plum, August
1509
Point, Armand, tilskrevet
1669
Potter, Adolphe
1747
Probst, Georg Balthasar
2018
Probst, Johann Friedrich
2020
Pyne, James Baker
1906
Quaglio, II, Lorenzo, tilskrevet 1819
Qvistorff, Victor
1658, 1851
R
Rabes, Max Friedrich
1904
Randrup, M.
1909
Rasmussen Eilersen, E.
1783
Rasmussen, Georg Anton
1866
Rasmussen, I. E. C.
1451, 1834
Rasmussen, N. P.
1686
Redmore, Henry
1835
Richardt, Ferdinand
1763
Richardt, Johan Carl
1604
Ring, L. A.
1471, 1474
1485, 1492, 1500
Ring, Ole
1507
Riou, Édouard, tilskrevet
1656
Roed, Jørgen
1411
Rohde, Frederik
1425
Rohde, Johan
1645
Roos, Johann Heinrich, stil
1560
Rosenstand, Vilhelm
1976
Rubens, P. P., kopi efter
1550, 1570
Rugendas, Johann Moritz
1613
Rump, Godtfred
1740
Ruscelli, Girolamo
2017
Russisk maler
1459, 1463, 1466
Ruths, Johann Valentin Georg
1734
Rørbye, Martinus
1433, 1951, 1960
1961, 1966, 1967, 1969
Raadsig, Peter
1508, 1695
T
Teniers, den yngre, David, ?, stil 1536
Tesar, Heinz
1589
Tetar van Elven, P. H. T.
1714
Therkildsen, Michael
1499, 1716
Thomsen, Fritz Gotfred
1501
Thorenfeld, Anton
1797, 1846
Thornam, Emmy
1598, 1600
Thorvaldsen, Bertel
1440
Tilemann-Petersen, Christian
1775
Tilly, Claus Christian
1916
Tornøe, Wenzel
1792
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
Toscano, Giovanni
1886
Troyon, Constant, tilskrevet
1722
Tuxen, Laurits
1707, 1842
Tysk maler
1532, 1559, 1579
U
Ubekendt kunstner
1948
Ubekendt maler
1462, 1522
1525, 1526, 1530, 1531
1538, 1539, 1540, 1541, 1552, 1555
1557, 1568, 1576, 1580, 1582, 1593
1594, 1608, 1611, 1676, 1678, 1720
1756, 1771, 1772, 1787, 1796, 1804
1805, 1806, 1823, 1857, 1860, 1876
1890, 1898, 1954, 1981, 1985, 2013
Ubekendte miniaturemalere
1943
1944, 1946, 1947
V
Vauthier, P. L. L., ?, stil
1657
Vedel, Herman
1895, 1899
Velazquez, Diego, kopi efter
1552
Vermehren, Frederik
1816
Vermehren, Yelva
1616
Vescovi, A.
1840
Viertel, Carl
1882
Vigée le Brun, E, kopi efter 1575, 1587
W
Wandel, Sigurd
1794
Wang, Aage
1728
Wardle, Arthur
1701
Watson, James
2005
Westin, Frederick, stil
1585
Wilhardt, Peter H.
1915
Winther, Frederik
1491, 1711
Wouverman, Philip, tilskrevet
1524
Wuttke, Carl
1636
Z
Zacho, Christian
1547
1691, 1762, 1785
Zatzka, Hans
1588
Zillen, Johannes Wilhelm
1751
Zocchi, Guglielmo
1546
Zorn, Anders
2023, 2024
Ø
Ølsted, P.
1490, 1735
Å
Aagaard, C. F.
1483, 1710
1733, 1798, 1799, 1800
Aagaard, N. M.
1677
267
V I SØGER EF F EKT ER...
T IL VORES SPECIAL ONLINE-AUKT IONER
SOM AF HOLDES T IRSDAGE K L . 18
PÅ W W W.BRUUN-R A SMUSSEN.DK
BØGE R
1. T IR S DAG I MÅNE DE N
S E BA ST IAN HAUGE LE RC HE
T E L 33 43 6939
MØNT ER
2. T IR S DAG I MÅNE DE N
MIC HAE L FORNITZ
T E L 33 43 6 833
V IN
3. T IR S DAG I MÅNE DE N
HE NRIK C HRIST E NSE N
T E L 3 3 43 6 9 4 8
VÅ B E N
4. T IR S DAG I MÅNE DE N
D AV I D U T Z O N - F R A N K
T E L 7027 6996
Vi har åbent hverdage 11-17, lørdage 10-14
for eftersyn, vurdering samt afhentning
på Amerika Plads 11, 2100 København Ø
Se mere på www.bruun-rasmussen.dk
268
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
HAR DE BESØGT VORES
ONLINE-AUKTIONER?
Hvis ikke, skyldes det måske, at vi ikke har
givet Dem en ordentlig introduktion til
denne forunderlige verden.
Vi håber, at De stadig har mod på at prøve.
Tirsdag den 8. marts kl. 19-21 afholder
vi et introduktions seminar til vores Onlineauktioner hos Bruun Rasmussen Havnen
Amerika Plads 11, 2100 København Ø.
Her vil vi gennemgå vores hjemmeside
samt vise Dem hvorledes man byder på en
Online-auktion.
Ring og tilmeld Dem allerede nu.
Seneste tilmelding er den 24. februar
til Kasper Nielsen på email
[email protected]
eller på 7027 6080.
Vi ser frem til at byde Dem velkommen.
PS. Arrangementet er naturligvis gratis
– og vi byder på en let forfriskning.
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
269
Auktioner...
– Få dit daglige
hammerslawww!
EFFEKTER TIL SALG PÅ KOMMENDE ONLINE AUKTIONER
- EFTERSYN I UGEN INDEN SAMT I AUKTIONSUGEN
Auktion 509 - sælges onsdag den 2. marts kl. 20
Peder Mønsted: Portræt af sydlandsk kvinde
Sign. P. Mønsted 1894. Malt på træ. 27 x 21
Vurdering 10.000 - 15.000
Paul Fischer: Guitarspillende kvinde
Sign. Paul Fischer Båstad August 1908. Olie på lærred. 41 x 33
Vurdering 20.000 - 25.000
Auktion 510 - sælges tirsdag den 8. marts kl. 20
Albert Bertelsen: "Fjeldbillede"
Sign. Albert Bertelsen 1976. Olie på lærred. 60 x 80
Vurdering 20.000
Lågkrukke fra Kgl. P.
Stand stemplet af Knud Andersen. H. 22
Vurdering 12.000 - 15.000
www.bruun-rasmussen.dk
270
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
ER DET MON NOGET VÆRD?
KONTAKT EN
VURDERINGSSAGKYNDIG
PÅ TELEFON 7027 6080
ELLER SEND EN MAIL TIL
[email protected]
Vi har åbent hverdage 11-17, lørdage 10-14
for eftersyn, vurdering samt afhentning
på Amerika Plads 11, 2100 København Ø
Se mere på www.bruun-rasmussen.dk
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
271
kommende auktion
BREDGADE
VIN
AUKTION
740
EFTERSYN: 11. - 14. MARTS KL. 11 - 17
AUKTION: 14. MARTS KL. 17
272
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
kommende auktion
BREDGADE
Ove Sprogøe’s samling vil indgå
i forårets auktion over moderne kunst
”Hele Danmark” kendte nu afdøde Ove Sprogøe for hans fine
skuespil, såvel på teatret som på det hvide lærred. Men at Ove
Sprogøe også havde en bredtfavnende interesse for moderne
kunst, er nok nyt for de fleste.
Tetsumi Kudo: Fuglebur
Bruun Rasmussen
er derfor glade for at kunne præsentere
et udvalg fra denne
lille, fine samling, der gennem
mange år prydede
Ove Sprogøe’s hjem i Kastrup.
MODERNE
AUKTION
741
EFTERSYN: 6. - 11. APRIL
AUKTION: 12. - 15. APRIL
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
273
omregningstabel
EXCHANGE TABLE
dkk
euro
dkk
euro
dkk
euro
1.000
2.000
3.000
4.000
5.000
6.000
7.000
8.000
9.000
10.000
15.000
20.000
25.000
30.000
35.000
40.000
45.000
50.000
55.000
60.000
65.000
70.000
75.000
80.000
85.000
90.000
95.000
135
275
400
550
675
800
950
1.100
1.200
1.350
2.000
2.700
3.400
4.000
4.700
5.400
6.000
6.700
7.400
8.000
8.700
9.400
10.000
10.500
11.500
12.000
13.000
100.000
110.000
120.000
130.000
140.000
150.000
160.000
170.000
180.000
190.000
200.000
225.000
250.000
275.000
300.000
325.000
350.000
375.000
400.000
425.000
450.000
475.000
500.000
525.000
550.000
575.000
600.000
13.000
15.000
16.000
17.000
19.000
20.000
21.000
23.000
24.000
26.000
27.000
30.000
34.000
37.000
40.000
44.000
47.000
50.000
54.000
57.000
60.000
64.000
67.000
70.000
74.000
77.000
80.000
650.000
700.000
750.000
800.000
850.000
900.000
950.000
1.000.000
1.100.000
1.200.000
1.300.000
1.400.000
1.500.000
1.600.000
1.700.000
1.800.000
1.900.000
2.000.000
2.100.000
2.200.000
2.300.000
2.400.000
2.500.000
3.000.000
3.500.000
4.000.000
5.000.000
87.000
94.000
100.000
107.000
114.000
120.000
128.000
135.000
150.000
160.000
175.000
190.000
200.000
215.000
230.000
240.000
255.000
270.000
280.000
300.000
310.000
325.000
335.000
400.000
470.000
540.000
675.000
Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for
udarbejdelse af kataloget.
Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel
måde i forhold til beløbet i dkk.
Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro
kan være forskellig fra den ovennævnte.
For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks
Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue.
The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures.
The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate
from the above-mentioned rate.
274
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
24 timers hammerslagsoplysning
24 HOURS HAMMER PRICE INFORMATION
De kan døgnet rundt ringe til vores
automatiske telefonsvarer og få
oplyst salgsresultater.
Recorded auction results are
available 24 hours by calling.
33 43 69 08
+ 45 33 43 69 08
Ring til Bruun Rasmussen på 33 43 69 08
Call Bruun Rasmussen + 45 33 43 69 08
De bliver budt velkommen af vores automatiske telefonsvarer, hvorefter De taster 1
(Tast 2 for oplysninger på engelsk)
(Tast 3 for oplysninger på tysk)
You are welcomed by our answering
machine after which you press 2
(press 1 for information in Danish)
(press 3 for information in German)
Vælg afdeling:
Tast 1 for Bruun Rasmussen Bredgade
Tast 2 for Bruun Rasmussen Havnen
Tast 3 for Bruun Rasmussen Vejle
Choose
Press 1
Press 2
Press 3
Indtast auktions-nummer
(denne auktion har nr. 739)
og afslut med “firkant”
Dial auction number
(present auction is No. 739)
and press “pound sign”
Indtast katalog-nummer og afslut med
“firkant”
Dial lot number and press “pound sign”
department:
for Bruun Rasmussen Bredgade
for Bruun Rasmussen Havnen
for Bruun Rasmussen Vejle
The hammer price is informed.
Hammerslagsprisen oplyses herefter
Ønsker De flere priser fra samme auktion
tast 1
Ønsker De oplysning om en anden auktion
tast 2
Ønsker De oplysning om en anden afdeling
tast 3
Should you require hammer prices of further
lots from same auction press 1
Should you require information of any other
auction press 2
Should you require information of any other
department press 3
For personal assistance press 9
Ønsker De personlig betjening tast 9
De kan indtaste imens der tales.
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
You are able to press the keys during the
recorded instructions.
275
salgspriser
PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
202
203
206
208
210
212
213
214
218
221
225
231
232
238
241
242
249
253
256
258
261
264
265
266
268
271
274
276
278
279
280
281
282
283
285
286
288
291
292
293
295
297
298
300
305
313
321
322
324
325
328
329
331
335
338
341
345
348
349
276
4.500
4.500
3.400
7.000
7.000
6.500
3.000
18.000
4.500
8.500
3.800
12.000
5.000
4.500
15.000
3.500
5.700
5.000
6.500
6.000
7.500
6.000
6.500
5.500
6.500
14.000
5.500
29.000
7.000
5.500
5.500
4.000
5.000
3.500
5.000
7.500
7.500
3.500
5.500
3.500
14.000
4.500
6.500
5.500
2.700
8.000
18.000
4.800
4.000
4.000
7.000
5.000
7.200
4.500
42.000
4.500
4.400
4.500
10.500
350
352
356
357
360
365
367
372
373
374
378
380
381
382
383
385
387
388
389
395
399
400
402
416
419
420
428
433
434
436
437
439
440
441
443
445
446
447
448
451
461
467
468
472
475
476
477
478
479
480
481
482
484
485
488
489
490
492
495
3.700
5.500
3.000
5.000
15.000
10.000
5.000
25.000
7.500
55.000
12.000
5.000
6.000
6.500
4.800
7.500
5.500
4.000
5.000
6.000
17.000
13.000
10.000
11.000
15.000
3.300
25.000
18.000
9.000
14.000
11.000
8.000
6.000
6.000
1.800
9.500
24.000
1.500
4.000
6.500
4.000
15.000
4.500
5.500
4.500
12.500
5.500
6.500
6.000
6.000
2.500
29.000
3.000
20.000
17.000
2.200
3.000
5.500
3.000
496
504
513
514
517
519
520
528
530
533
538
542
549
551
559
565
573
575
580
582
583
584
586
588
589
592A
593
595
598
599
600
604
608
611
612
613
617
622
628
630
631
633
634
635
636
638
639
640
641
643
644
647
648
651
653
656
663
665
666
4.000
7.000
3.800
12.000
4.500
3.800
21.000
4.200
45.000
7.000
3.800
17.000
5.800
14.500
7.500
8.000
8.000
4.000
20.000
3.500
7.500
11.500
5.000
7.000
6.000
3.000
33.000
5.000
14.000
5.000
4.000
1.800
5.500
9.500
13.000
3.500
8.000
27.000
3.000
27.000
4.000
3.000
11.000
15.500
3.500
11.500
7.000
8.000
5.000
5.500
2.700
12.000
5.500
5.500
5.000
6.000
3.500
6.000
4.500
667
668
671
673
676
677
678
690
696
701
703
704
706
715
716
722
724
725
726
728
734
737
739
741
746
751
754
756
758
759
764
770
771
772
774
779
781
783
785
787
791
794
801
803
810
815
824
826
828
832
834
835
836
837
840
841
842
843
845
5.000
3.000
6.500
20.000
26.000
5.200
8.000
5.500
5.000
5.500
3.500
12.000
3.800
5.000
12.000
3.600
5.000
22.000
8.500
4.500
10.000
5.800
13.000
5.600
48.000
18.500
3.500
10.000
9.000
27.000
3.000
8.700
26.000
15.000
12.500
42.000
21.000
4.500
6.000
14.000
35.000
13.200
5.500
8.500
8.000
3.000
30.000
8.500
5.000
54.000
1.500
3.000
5.800
18.000
16.000
8.000
16.000
11.000
22.000
846
2.000
847
7.000
849
11.000
851
4.000
852
9.500
853
21.000
856
7.000
859
4.500
860
3.000
861
7.000
863
3.500
865
5.500
872
4.500
874
3.000
877
2.000
885
2.000
1205
2.200
1208 75.000
1209 10.000
1211 23.000
1212 11.000
1213
5.000
1214
2.800
1215 30.000
1216
1.500
1217
9.000
1218
7.000
1219
6.000
1220
9.500
1221
5.000
1222 34.000
1223 30.000
1225 120.000
1226 10.000
1227
5.000
1231 30.000
1232 70.000
1233 21.000
1234 52.000
1235 40.000
1236 26.000
1237
9.000
1238 15.000
1239
3.500
1240
3.500
1241
6.000
1242
1.500
1243 20.000
1244
3.000
1245
6.000
1246 20.000
1247 22.000
1249
8.000
1250 14.000
1251 19.000
1252
9.000
1254 31.000
1255 10.000
1256 23.000
1258 21.000
1259
2.400
1263 16.000
1264 30.000
1265 13.000
1266 55.000
1267 45.000
1268 28.000
1269
4.000
1270 13.000
1271
9.000
1272 26.000
1273
7.500
1277
7.000
1279
8.000
1280
6.000
1283
8.000
1284
5.500
1285 12.000
1286 28.000
1287 19.000
1288 30.000
1289 80.000
1290 25.000
1291
4.000
1292
5.500
1293
4.000
1294
6.000
1296
4.000
1297 63.000
1298 50.000
1300 36.000
1301 12.000
1302
4.000
1304
3.000
1306
7.000
1307
3.000
1308
3.000
1309
8.500
1310 21.000
1311 12.000
1312 12.000
1313 13.000
1314
9.000
1315
5.000
1316
7.000
1317
3.000
1318 36.000
1319
1.800
1320
5.000
1321 12.000
1323 12.000
1324
7.000
1325 14.000
1328 19.000
1329 52.000
1331 300.000
1332
4.500
1333 10.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
salgspriser
PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1336
1337
1338
1339
1340
1341
1342
1343
1345
1346
1348
1353
1354
1356
1357
1364
1366
1367
1369
1371
1372
1375
1376
1377
1378
1379
1380
1381
1382
1383
1384
1386
1387
1391
1392
1393
1394
1395
1396
1397
1398
1399
1400
1401
1402
1403
1404
1405
1406
1407
1408
1409
1410
1411
1412
1413
1414
1415
1416
20.000
11.000
23.000
58.000
55.000
10.000
28.000
2.700
36.000
25.000
4.800
4.500
5.000
6.000
5.000
27.000
20.000
18.000
5.000
2.000
11.000
3.500
11.000
5.500
6.000
4.000
5.000
5.200
4.500
3.800
4.500
11.000
9.000
12.000
15.000
14.000
8.000
11.000
13.500
14.000
4.000
36.000
3.500
14.000
4.000
41.000
40.000
5.000
28.000
12.000
2.000
41.000
3.500
6.000
30.000
6.500
3.000
5.500
3.200
1417
1418
1419
1420
1421
1422
1423
1426
1427
1430
1432
1434
1435
1436
1437
1439
1440
1442
1443
1447
1448
1450
1452
1454
1455
1458
1459
1460
1461
1462
1464
1466
1467
1468
1469
1472
1473
1474
1475
1476
1477
1479
1480
1481
1483
1485
1486
1487
1489
1490
1491
1492
1493
1494
1495
1496
1497
1498
1500
2.000
4.000
8.000
3.000
9.000
6.800
7.000
1.200
2.200
12.000
1.000
4.200
24.000
25.000
2.800
5.500
3.000
3.800
16.000
1.300
18.000
2.500
4.200
4.500
24.000
6.000
40.000
10.000
19.000
4.200
10.000
24.000
6.000
3.000
5.000
28.000
7.500
3.500
7.000
4.800
2.000
2.500
4.600
1.600
3.800
7.500
3.500
3.500
2.500
2.800
8.000
5.500
4.500
7.000
9.000
10.500
11.500
28.000
3.500
1501
1502
1504
1505
1507
1508
1509
1511
1512
1513
1514
1515
1516
1517
1518
1521
1522
1523
1524
1525
1526
1527
1528
1533
1534
1537
1538
1540
1542
1543
1545
1546
1549
1551
1552
1553
1556
1558
1559
1560
1561
1562
1564
1566
1567
1571
1573
1575
1577
1579
1580
1581
1585
1586
1589
1591
1592
1594
1595
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
4.000
1.500
8.000
3.600
10.500
14.000
18.000
16.000
21.400
29.000
7.000
15.000
8.000
3.000
3.000
4.000
3.500
9.500
3.500
4.000
7.000
8.500
2.000
2.900
24.000
7.000
4.000
3.500
10.000
3.500
3.000
3.000
5.500
14.000
2.500
2.000
7.000
1.600
900
1.400
3.000
2.000
4.000
6.000
16.000
6.000
2.500
1.500
14.000
3.500
2.000
5.000
9.000
3.500
8.000
9.000
4.500
13.500
10.000
1596
1597
1598
1599
1600
1601
1604
1605
1606
1611
1612
1613
1615
1616
1617
1618
1621
1623
1624
1625
1626
1627
1628
1629
1634
1635
1636
1637
1638
1639
1640
1641
1642
1643
1644
1645
1646
1647
1648
1650
1651
1652
1653
1654
1655
1657
1658
1659
1660
1661
1662
1663
1664
1665
1666
1667
1669
1670
1672
12.000
18.000
13.000
22.000
8.000
4.500
12.000
70.000
5.500
4.500
11.000
3.000
6.000
4.000
3.000
13.500
20.000
10.000
14.000
11.000
20.000
13.500
15.000
18.000
12.000
16.000
11.500
12.000
6.000
11.000
7.000
6.000
8.500
10.500
9.000
5.500
5.500
4.000
3.500
9.000
42.000
4.000
4.000
11.500
15.000
16.000
6.200
10.000
10.500
9.000
4.500
5.000
6.500
7.000
3.000
4.000
3.000
30.000
8.000
1674
1675
1676
1677
1678
1679
1680
1681
1682
1683
1684
1685
1686
1687
1688
1689
1690
1693
1694
1695
1696
1698
1699
1700
1701
1702
1703
1704
1705
1706
1707
1709
1711
1712
1713
1714
1717
1718
1723
1726
1727
1728
1729
1731
1733
1734
1735
1736
1738
1741
1742
1743
1744
1745
1748
1750
1751
1753
1754
4.500
4.000
16.500
19.000
27.000
51.000
4.700
38.000
8.000
12.000
6.500
4.000
5.000
75.000
27.000
25.000
10.000
4.500
16.000
25.000
5.000
14.000
44.000
16.000
5.500
13.000
25.000
28.000
45.000
6.500
4.000
12.000
10.000
12.000
6.000
7.500
7.000
3.500
11.000
11.000
8.000
50.000
4.500
10.000
10.000
13.000
14.000
3.000
11.000
25.000
20.000
8.000
95.000
34.000
3.000
15.500
15.000
40.000
18.000
1755 12.000
1757 15.000
1758
7.500
1759 45.000
1760 30.000
1761 25.000
1762 12.000
1765 35.000
1766 14.500
1767 38.000
1768
5.500
1769
5.500
1770
3.500
1771 12.500
1772
6.000
1773 17.000
1779 20.000
1781 80.000
1782
9.000
1783 14.000
1784 13.000
1785
8.000
1786 45.000
1787 14.000
1788
6.000
1790
8.000
1791 100.000
1793 14.000
1794 30.000
1796 10.000
1798
4.800
1800 10.000
1805 105.000
1809 11.000
1810 20.000
1811
9.000
1812 13.000
1814 15.000
1815 22.000
1816 44.000
1817 30.000
1818 34.000
1820 140.000
1821 22.000
1824
5.500
1825 19.000
1826 25.000
1827 26.000
1829 13.000
1832 14.000
1833 32.000
1834 14.000
1835 90.000
1837 13.000
1839
5.000
1845 70.000
1846 18.000
1847 12.000
1848 15.000
277
salgspriser
PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
1851
6.000
1852 10.000
1854 15.000
1855
7.000
1856
9.000
1857
2.000
1858 95.000
1860 40.000
1861 80.000
1863 75.000
1864 36.000
1865 13.000
1867
6.000
1868
7.500
1869
4.500
1870 30.000
1871 18.000
1872 130.000
1873 15.000
1874 17.000
1875 18.000
1876 38.000
1877
4.500
1878 60.000
1879 75.000
1880 15.000
1882 22.000
1884 47.000
1885 47.000
1886 115.000
1888
4.000
1889 20.000
1890 65.000
1891
8.000
1894
6.000
1897 28.000
1898 33.000
1899 13.000
1900 230.000
1902
5.000
1903
8.500
1904
2.500
1905
3.800
1906 27.000
1907 28.000
1907a 115.000
1908 18.000
1909
8.000
1910 12.000
1911 10.000
1912 10.000
1913 42.000
1914 11.000
1915
6.700
1916 60.000
1918
4.000
1920 12.000
1921 18.000
1922 90.000
278
1923
1924
1925
1926
1927
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1947
1948
1949
1954
2001
2002
2004
2005
2006
2010
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2019
2020
2021
2022
2023
2026
2027
2029
2030
2034
2038
2040
2042
2043
2045
2046
2047
2048
2050
2051
2054
9.000
9.000
13.000
7.000
8.000
7.000
16.000
6.000
4.000
10.000
4.200
24.000
13.000
125.000
7.000
6.200
16.000
12.000
11.000
30.000
43.000
15.000
12.000
8.000
8.000
3.000
100.000
100.000
135.000
155.000
40.000
125.000
400.000
400.000
50.000
75.000
55.000
110.000
160.000
3.500.000
150.000
220.000
75.000
500.000
60.000
120.000
1.500.000
750.000
120.000
18.000
240.000
45.000
170.000
85.000
110.000
150.000
260.000
100.000
40.000
2055
2056
2057
2058
2059
2061
2063
2064
2068
2071
2075
2076
2078
2079
2080
2081
2082
2084
2086
2087
2088
2089
2090
2093
2094
2095
2096
2097
2098
2099
2100
2102
2103
2104
2105
2106
2107
2108
2109
2110
2111
2112
2113
2114
2115
2117
2118
2120
2121
2122
2124
2126
2127
2128
2129
2130
2132
2133
2134
190.000
48.000
160.000
180.000
65.000
160.000
15.000
170.000
380.000
105.000
30.000
30.000
30.000
70.000
55.000
280.000
650.000
100.000
100.000
75.000
125.000
150.000
380.000
58.000
130.000
160.000
180.000
140.000
95.000
135.000
25.000
30.000
70.000
180.000
210.000
45.000
60.000
200.000
13.000
6.000
15.000
6.000
10.000
18.000
50.000
12.000
7.000
20.000
6.500
36.000
18.000
2.200
13.000
28.000
10.000
8.000
25.000
1.200.000
200.000
2135 48.000
2136
8.000
2137
5.500
2138
8.000
2139 60.000
2142 20.000
2143 13.000
2144 38.000
2145 125.000
2146 90.000
2147 17.000
2148
6.500
2149 70.000
2150 80.000
2151 13.000
2152 18.000
2153 28.000
2154 13.000
2155 45.000
2156 60.000
2157 24.000
2158 30.000
2159
8.000
2160 30.000
2161 17.000
2162 15.000
2163 70.000
2164 11.000
2165 45.000
2166 16.000
2168
5.000
2169 18.000
2170 28.000
2171
3.000
2172 25.000
2173 13.000
2174 10.000
2179
7.000
2180 15.000
2181 22.000
2182
7.000
2183 16.000
2184
7.000
2185
6.000
2186
5.500
2187 25.000
2188 50.000
2189
5.500
2193
7.000
2195
9.000
2198 24.000
2200
8.000
2202 32.000
2204 12.000
2205 12.000
2206
2.500
2207
7.000
2208 120.000
2209 23.000
2210
2211
2212
2213
2214
2215
2216
2217
2218
2222
2223
2224
2225
2226
2227
2228
2229
2230
2231
2232
2233
2234
2235
2236
2237
2238
2239
2240
2241
2242
2243
2244
2245
2247
2249
2250
2251
2253
2255
2257
2258
2262
2263
2265
2267
2268
2272
2273
2274
2275
2278
2279
2280
2281
2283
2286
2287
2288
2289
34.000
40.000
135.000
25.000
350.000
9.000
120.000
9.000
5.000
55.000
7.000
7.000
28.000
125.000
125.000
9.000
45.000
28.000
15.000
4.500
22.000
50.000
11.000
4.000
9.000
16.000
36.000
10.000
36.000
10.000
9.000
8.000
11.000
13.000
45.000
30.000
40.000
6.000
11.000
15.000
3.000
9.000
10.000
7.000
3.000
38.000
30.000
11.000
34.000
27.000
55.000
40.000
16.000
8.000
10.000
15.000
12.000
14.000
44.000
2290
2294
2296
2297
2298
2300
2301
2303
2304
2307
2309
2310
2311
2312
2313
2314
2315
2317
2319
2320
2321
2322
2323
2324
2325
2326
2327
2328
2330
2331
2333
2334
2335
2336
2337
2338
2339
2340
2341
2342
2349
2351
2353
2354
2355
2356
2357
2358
2359
2360
2361
2362
2363
2364
2365
2366
2367
2368
2369
4.000
9.000
30.000
3.500
20.000
25.000
11.000
3.800
10.000
16.000
15.000
7.000
14.000
13.000
10.000
6.000
30.000
20.000
40.000
9.000
8.000
30.000
23.000
5.000
5.500
14.000
7.000
70.000
24.000
8.000
27.000
6.500
58.000
17.000
12.000
10.000
90.000
32.000
12.000
5.500
6.500
30.000
20.000
24.000
70.000
9.000
17.000
50.000
65.000
60.000
6.000
13.000
36.000
10.000
20.000
15.000
6.500
4.000
15.500
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
salgspriser
PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737
2371
2372
2373
2374
2375
2376
2377
2379
2380
2382
2384
2385
2386
2388
2389
2391
2392
2393
2394
2395
2396
2397
2398
2399
2401
2402
2406
2407
2408
2409
2414
2416
2417
2418
2419
2421
2422
2424
2426
2427
2428
2429
2430
2432
2433
2434
2435
2436
2437
2438
2440
2443
2444
2445
2446
2447
2448
2450
2451
19.000
10.000
10.000
28.000
28.000
28.000
35.000
24.000
20.000
60.000
50.000
15.000
10.000
9.000
6.000
40.000
16.000
10.000
30.000
14.000
9.000
15.000
36.000
16.000
20.000
45.000
15.000
16.000
8.000
9.000
8.000
38.000
24.000
17.000
20.000
6.000
12.000
12.000
6.000
5.000
15.000
12.000
7.000
5.500
18.000
18.000
10.000
10.000
10.000
8.000
18.000
23.000
42.000
13.000
3.000
47.000
8.000
4.000
30.000
2452 26.000
2453 15.000
2454 52.000
2455
8.000
2456 15.000
2457 34.000
2458 24.000
2459
8.000
2460 34.000
2461
5.000
2462 13.000
2463 200.000
2464 40.000
2465 180.000
2467 21.000
2470
5.000
2471 17.000
2472 15.000
2473 13.000
2474 14.000
2475 22.000
2476 14.000
2477 22.000
2478 22.000
2479
9.500
2481
6.000
2482 20.000
2483
8.000
2484
6.500
2485
8.000
2486
3.000
2487
4.000
2488 17.000
2489 19.000
2490 22.000
2491 20.000
2493 27.000
2494 12.000
2495
7.000
2496 34.000
2497 15.000
2498 15.000
2499 18.000
2500 10.000
2501
8.000
2502 10.000
2503 26.000
2504
7.000
2505 12.000
2506 32.000
2507 36.000
2508 34.000
2509 26.000
2510 26.000
2511 17.000
2513 30.000
2514 14.000
2515 20.000
2516 13.000
2517
8.000
2518
9.000
2520 30.000
2521 32.000
2522 15.000
2523 38.000
2524 42.000
2526 24.000
2527 140.000
2529
8.000
2530 24.000
2531 16.000
2532 62.000
2533 20.000
2534 25.000
2535 10.000
2536 13.000
2537 165.000
2538 52.000
2540 13.000
2541
5.500
2542 14.000
2544 26.000
2546 52.000
2548 45.000
2549 23.000
2550 22.000
2551 17.000
2552
6.500
2553 25.000
2554 16.000
2555 16.000
2557 42.000
2558 22.000
2561 13.000
2562
9.000
2563 16.500
2564 10.000
2565 22.000
2569 22.000
2570 26.000
2572 18.000
2573 17.000
2574 14.000
2575
7.000
2576
8.000
2577
8.000
2578 10.000
2579 15.000
2580A 57.600
2581
9.000
2582
9.000
2584
6.000
2586 10.000
2587 13.000
2588 12.000
2589 60.000
2590 14.000
2595 11.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
2596
2598
2599
2600
2601
2602
2604
2605
2607
2609
2610
2612
2613
2615
2619
2620
2621
2624
2625
2626
2627
2628
2629
2630
2631
2632
2634
2635
2636
2637
2639
2640
2641
2642
2643
2644
2645
2646
2647
2648
2649
2650
2652
2653
2654
2655
2656
2657
2658
2660
2661
2662
2668
2671
2676
2677
2678
2679
2680
24.000
10.000
8.000
7.500
22.000
22.000
20.000
7.500
7.000
22.000
4.000
55.000
18.000
14.000
6.000
14.000
10.000
20.000
7.000
27.000
10.000
7.000
1.500
3.500
3.000
8.000
35.000
4.000
4.000
20.000
3.000
2.800
1.500
3.000
1.500
17.000
31.000
3.200
10.000
13.000
2.500
8.000
2.500
1.600
2.000
18.000
4.500
8.000
7.500
7.500
4.500
54.000
3.500
5.000
4.000
13.500
8.000
7.000
8.000
2682
2683
2684
2685
2686
2688
2689
2690
2691
2692
2693
2694
2695
2696
2697
2698
2699
2700
2701
2702
2705
2706
2707
2708
2709
2710
2711
2712
2713
2714
2716
2717
2718
2719
2720
2721
2723
2726
2727
2728
2732
2733
2735
2736
2737
2738
2739
2740
2741
2742
2743
2744
2745
2746
2747
2748
2749
2750
2751
7.000
2.500
4.800
5.500
9.500
18.000
2.500
1.800
2.700
17.000
15.000
3.800
11.000
3.000
11.000
3.000
8.000
13.000
10.000
14.000
10.000
14.000
6.000
3.000
12.000
20.000
9.000
16.000
5.000
19.000
2.500
1.500
13.500
2.000
3.800
2.500
13.000
9.000
5.000
6.000
4.500
18.000
36.000
65.000
4.000
3.500
5.000
1.200
6.000
7.000
5.000
18.000
7.500
5.500
4.000
5.000
6.000
7.000
6.500
2752
2754
2755
2758
2763
2766
2770
2772
2773
2775
2777
2778
2779
2783
2785
2787
2788
2789
2793
2794
2795
2796
2797
2798
2799
2802
2803
2806
2811
2813
2815
2816
2817
2825
2826
2828
2829
2830
2831
2834
2835
11.000
9.000
8.500
1.000
6.500
11.000
5.000
3.000
1.800
4.500
50.000
16.000
10.000
30.000
4.000
15.000
4.500
5.000
20.000
2.500
4.000
6.000
3.500
5.000
4.500
14.000
15.000
29.000
2.500
3.200
5.500
14.500
3.600
15.000
13.000
17.000
17.000
11.000
10.000
16.000
9.000
279
katalogiseringsprincipper
EXPLANATION OF CATALOGUING PRINCIPLES
Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne
Explanation of names of artists used in the catalogues
Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbejde
af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i
henhold til købskonditioner § 9.
Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the
genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun
Rasmussen according to the Conditions of Purchase § 9.
Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget
efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for
køber, men kan ikke gøres til genstand for reklamationer.
Below cataloguing reservations are made according to the best
of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance
only and cannot be subject to claims.
Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er
sandsynligvis fra kunstnerens tid og muligvis udført af denne.
Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, probably a
work of the period of the artist, and possibly made by the artist.
Jens Juel's atelier/skole: I henhold til vor opfattelse: Udført
under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid.
Jens Juel's atelier (studio)/skole (school): In our opinion, a work
made under the influence of the artist, and probably of his period.
Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af
kunstneren eller en senere kopi efter kunstneren.
Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or
a (later) copy of the artist’s work.
Jens Juel, kopi efter/Jens Juel's stil/Jens Juel efterfølger:
I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil
med kunstneren.
Jens Juel, kopi efter (copy after)/Jens Juel's stil (style of)/
Jens Juel efterfølger (follower of): In our opinion, a later
copy of a work by the artist or in the artist's style.
?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse.
?: Further reservations of the catalogue description.
Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunstneren.
Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist.
Bet.: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet,
men ikke nødvendigvis udført af kunstneren.
Bet. (inscribed): In our opinion, the inscription may be by a
hand other than that of the artist.
Hvis ingen signatur nævnes i kataloget drejer det sig om
etantagelig usigneret arbejde.
If no signature is mentioned in the catalogue the work is
apparently unsigned.
Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget drejer det sig
om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde.
If no date is mentioned in the catalogue the work is apparently from the last century or of comparratively resent date.
For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation.
No compensation is given should the frame be damaged.
Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og
tjener som vejledning for køber. Det er ikke nogen garanti.
Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition.
Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer
and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself
of the authenticity and the condition of the works of art.
Forkortelser:
* = Fuld moms
CD = Copy-Dan
L
= Længde
B
= Bredde
H
= Højde
Abb.:
D
=
Diam. =
sst.
=
U.r. =
kt.
=
ct.
=
Dybde
Diameter
samme sted
Uden ramme
Karat guld
Carat ædelstene
*
CD
L
B
H
=
=
=
=
=
Full VAT
Droit de Suite
Length
Width
Height
D
=
Diam. =
sst.
=
U.r. =
kt.
=
ct.
=
Depth
Diameter
Same place
Unframed
Gold karat
Precious stone carat
AFHENTNING
D I S PAT C H
af møbler og større malerier og tæpper skal ske senest andendagen efter auktionens afslutning af hensyn til eftersynet på
den kommende auktion, med mindre andet er aftalt. I modsat
fald kan vi se os nødsaget til uden yderligere varsel at sende de
købte effekter til opbevaring for købers regning og risiko.
Unless otherwise agreed, furniture, large paintings and carpets must be collected no later than two days after the last
day of auction in order to facilitate the next viewing. We may
be compelled to send uncollected goods into storage at the
expense and risk of the buyer without further notice.
280
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
moms og kunstnerafgift
VAT AND COPY-DAN INFORMATION
STANDARD
AUKTIONSOMKOSTNINGER
BUYER’S STANDARD PREMIUM
25 % - BRUGT MOMS
25% AUCTIONEERS’ MARGIN
SCHEME
1. januar 1995 trådte nye love i kraft i EU vedrørende
moms ved handel på auktion med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter, der nu kan
handles til brugt moms.
As of 1 January 1995 new EC regulations came into
effect regarding the sale of secondhand goods, works
of art, collector’s items and antiques; these items may
now be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme.
Efter de nye regler er det kun auktionsomkostninger,
der skal tillægges moms, og ikke som tidligere varens
fulde pris. I auktionsomkostninger er indregnet ikke
fradragsberettiget moms.
Under the Auctioneers’ Margin Scheme the premium
only is subject to VAT, i.e. the hammer price is exempted from VAT. The buyer’s premium of 25% will thus
henceforth include non-refundable VAT.
FULDMOMS *
FULL VAT *
anvendes for visse varer som ikke kan handles i brugt
moms. Disse er mærket med en stjerne *. Købere skal
betale 20% i auktionsomkostninger, hvortil lægges 25%
moms af hammerslaget og auktionsomkostningerne.
will be charged on goods that cannot be traded under
the Auctioneers’ Margin Scheme. These lots are
marked with an asterisk*. The buyer pays the auction
premium of 20% plus 25% VAT on the hammer price
as well as the buyer’s premium.
REDUCEREDE AUKTIONSOMKOSTNINGER 20 %
BUYER’S REDUCED PREMIUM
20 %
betales af købere der opfylder følgende betingelser:
is paid by buyers fulfilling the following terms/conditions:
1. Danske momsregistrerede købere kan vælge at betale
20% i auktionsomkostninger + 25% moms af hele beløbet (fuldmoms). Momsbeløbet kan køber modregne,
og betaler derved 20% i auktionsomkostninger.
1. Danish VAT registered buyers may choose to pay
the 20% buyer’s premium +25% VAT on the total
amount (Full VAT). The buyer may have the total VAT
refunded and thus pays 20% in buyer’s premium only.
2. Momsregistrerede købere i andre EU-lande kan, ved
at anvende deres EU-momsnr., undgå den danske
moms og derved betale 20% i auktionsomkostninger.
2. VAT registered buyers in other EU countries may avoid
Danish VAT by using their VAT registration number
and thereby pay a buyer’s premium of 20% only.
3. Alle købere med bopæl i et land uden for EU, der
opfylder de danske toldmyndigheders krav i forbindelse med eksport, betaler derved 20% i auktionsomkostninger (se købskonditioner, §3, Afgiftsfritagelse).
3. Residents of countries outside the EU meeting the
Danish customs authorities’ requirements regarding the
export of goods pay the buyer’s premium of 20% only
(see Conditions of Purchase §3, Exemption from VAT).
KUNSTNERAFGIFT
TIL COPY-DAN CD
ARTISTS’ ROYALTIES
PAYABLE TO COPY - DAN
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret, skal
der opkræves 5% i kunstnerafgift af hammerslagsprisen
med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift
på værker af alle nyere danske og de fleste udenlandske
kunstnere. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan ud
for katalognummeret.
Pursuant to current Danish legislation on Copyright an
artists’ royalty of 5% of the total price exclusive of VAT
(i.e. hammer price plus buyer’s premium 20%) shall be
collected on works of modern art by all Danish and most
foreign artists. These works are marked CD for Copy-Dan
next to the lot number.
For nærmere information henvises til købskonditionerne.
For further information please refer to the Conditions of Purchase.
CD
BANKFORBINDELSE
Danske Bank – Account 30014310970638 – IBAN DK4130004310970638 – Swift-BIC DABADKKK – Giro 9641 2055392 – CVR-nr. DK25472020
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
281
købskonditioner
§ 1.
BUDGIVNING
Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for
andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af
købet.
På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter
benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de
ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde
direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på
forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted.
Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun
Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne
service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og
træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen.
§ 2.
BETALING
For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres
købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift.
Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms,
så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på
25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med
stjerne*.
Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres
SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer,
hvor varen købes i fuld moms.
For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for
afgiftsfritagelse jvf. § 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende
dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande,
samlerobjekter og antikviteter.
Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales
kontant eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks,
Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale.
af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den
misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering
af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun
Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld.
Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en
køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser
over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden
på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af
fremtidige bud.
§ 3.
AFGIFTSFRITAGELSE
Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser,
betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver
ikke belastet af danske afgifter.
A. KØBERE MED BOPÆL I ET ANDET EU-LAND:
Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for
at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres
over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret
på fakturaen.
B. KØBERE MED BOPÆL UDEN FOR EU:
1 Forsendelse gennem speditør:
Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen
godkendt speditør, fritages for afgift.
2 Udførsel som rejsegods:
Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt:
Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af
fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen.
a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms
refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det
endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger
DKK 1.200.
Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted
senest 8 dage efter fakturadatoen.
b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den
danske moms refunderet, efter at effekterne har været forevist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse
fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for
udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også
for Færøerne og Grønland.
Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf
med 1,5% pr. påbegyndt måned.
§ 4.
Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun
Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte
på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og
afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion.
Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af
effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget
til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning.
Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til
salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne
effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet
282
AFGIFTSBETALING
A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre
brug af § 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles
os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms
med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
§ 5. UDLEVERING
Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres
til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers
regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter
hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden.
Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt
erstattes kun procentuelt i forhold til differencen.
§ 6. FORSENDELSE
Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb
kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos
Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering
fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter
købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til
Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som
det købte var i på hammerslagstidspunktet.
Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko.
Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader
forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne
forsendelser.
§ 7.
KUNSTNERAFGIFT
TIL COPY-DAN CD
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der
opkræves 5% i følgeretsvederlag/kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift,
på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan udfor katalognummeret. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun
Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-Dan, for
de kunstværker, der er omfattet af loven. Der skal ikke svares
Copy-Dan afgift, såfremt det enkelte kunstværk koster under
DKK 1.670 i hammerslagspris.
§ 8.
EKSPORTTILLADELSE
Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse,
hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring
af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette
blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives
eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til
at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at
købet bliver hævet for køber.
§ 9.
KATALOGISERING
Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte
ændringer og modifikationer.
Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og
under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper.
De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering
eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget.
Afbildninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke
anvendes til vurdering af effekternes stand.
Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn
på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de
ønskede effekters stand.
Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalogets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse.
Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller
dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette
straks meddeles til Bruun Rasmussen.
Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller
såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige
fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end
en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den
samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne
højeste vurderingspris tillagt auktionsomkostninger og evt.
moms, vil blive refunderet køber.
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling
af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve
anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket.
Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt:
a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse
blandt lærde og eksperter.
b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at
få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter
katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været
uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner
KOMMISSIONER
Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for
bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en
forudsætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde
24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes
kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager
sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved
brug af denne service.
KONDITIONSRAPPORTER
Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere
nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. Dette er
ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for
ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for
reklamationer; her henvises til katalogteksten.
FRITAGELSE FOR
DANSK FULDMOMS
Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i kataloget er markeret med stjerne*.
Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EUlande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold
til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er
momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale
myndigheder.
283
conditions of purchase
§ 1.
BIDDING
The buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”.
Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in
surety for completion of the sale.
At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish
to make bids in person at the place of auction or commission
bids by letter or fax or direct telephone bids, should be able to
document their ability to pay and be able to provide proof of
identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to
accept a bid if, when requested, adequate security or adequate
payment on account has not been rendered.
Bids should be made by the bidder in person at the place of
auction or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen.
Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors
that may occur using this service. The auctioneer shall have
absolute discretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding
the bidding.
§ 2.
PAYMENT
The purchase price is the hammer price plus 25% in buyer’s
premium, including VAT, for lots sold subject to the special
VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors’ items and
Antiques, and second-hand goods by Public Auction (hereinafter called Special VAT).
Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that
the purchase price is the hammer price plus an additional 20%
in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full
VAT are indicated as such in the catalogue with an asterisk(*).
lated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be
entitled to demand the surrender of goods deposited for sale
as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been
discharged, regardless of whether the value of such goods may
be deemed to exceed the debt payable.
Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a
buyer who is in default in respect to his payment obligations
to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on
behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser.
§ 3.
EXEMPTION FROM VAT
Foreign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay
20% of the hammer price in buyer’s premium and shall not be
subject to Danish taxes and duties:
A. Buyers residing in another EU Member State:
Buyers are exempt from paying Danish VAT as long as they have
provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT
registration. The VAT number will then be quoted on Bruun
Rasmussen’s invoice.
B. BUYERS RESIDING OUTSIDE THE EU:
1 Dispatch through forwarding agent:
Lots exported through a forwarding agent approved by
Bruun Rasmussen are exempt from VAT.
2 EXPORT AS PERSONAL LUGGAGE:
Goods may be exempt from Danish VAT when the buyer
personally takes the goods out of the country as luggage,
provided the following conditions have been met:
Danish VAT registered buyers shall provide us with documentation of their SE-/CVR -number (VAT No.) as this has to be
quoted on the invoice for goods bought at full VAT.
The invoice must have been paid and the Danish duty of
25% of the invoice amount must have been deposited with
Bruun Rasmussen.
For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply
(cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers
from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current
Danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of
Art, Collectors’ items and Antiques by Public Auction).
a Buyers residing in Norway will be refunded the Danish VAT
as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun
Rasmussen endorsed by the customs authorities of the
country in question or by any other authority with jurisdiction
over matters of purchase tax with respect to official imports
of goods into the country in question if the purchase price
exceeds DKK 1,200.
The purchase price falls due for payment when the goods have
been knocked down. Payment may be made in cash, by Dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master-, Diners
Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used
for payment by prior arrangement.
Payment may be made during or immediately after the auction.
Under all circumstances payment must be made no later than
eight days from the date of the invoice.
Should the purchase price not be paid by the due date, interest
at 1.5 % per new month will be charged.
If the purchase price and interest are not paid within eight days
after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun
Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell
the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to
demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the
person who had deposited the goods for sale by auction.
If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of
goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled
to set off its receivables against its payables to the defaulting
buyer.
If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun
Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun
Rasmussen auction without being bound by the reserve stipu-
284
b Buyers residing in other countries outside the EU will be
refunded the Danish VAT after the goods have been presented for customs clearance in connection with the departure of the buyer from the EU. The exporter’s form should
be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed
with the customs authorities’ export certificate if the purchase price exceeds DKK 300 This also applies to the Faroe
Islands and Greenland.
§ 4.
PAYMENT OF
TAXES AND DUTIES
A. Buyers with VAT-registration in other EU member states
who do not wish to make use of Article 3 may instead choose
to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in
the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must
be notified of this before 10 a.m. on the following auction day.
B. Buyers with VAT-registration in Denmark may choose to
purchase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price
plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this
before 10 a.m. on the following auction day.
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
§ 5.
COLLECTION OF
PURCHASES
The purchase price must be paid in full before the purchased
lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot
being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk.
A storage fee will be charged for lots which have not been collected within 14 days after the time of the lot being knocked
down. Goods which have been paid for but not collected within
1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense.
§ 6.
DISPATCH
Should Bruun Rasmussen undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s
own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held
liable neither for any damage caused to purchased goods
during dispatch nor for any missing consignments.
§ 7.
DROIT DE SUITE
Pursuant to current Danish legislation on Copyright, an artistic
royalty of 5% of the total hammer price plus the buyer's premium (20% excl. royalty) shall be collected on works of modern art by all Danish and some foreign artists. These works are
identified in the catalogue by CD for Copy-Dan, marked beside
each relevant lot number. Bruun Rasmussen will from the buyer
collect the royalties required on behalf of the artists' organisation
Copy-Dan for any art work subject to this law. There are no
artistic royalties on art works sold for less than a hammer price
of DKK 1,670.
§ 8.
EXPORT LICENCE
Applications for an export licence must be made to the Danish
Cultural Assets Committee when required in accordance with
current Danish legislation on the protection and preservation
of cultural assets in Denmark. Where such a licence has not
been obtained, the foreign buyer will be informed thereof
immediately after the lot has been knocked down to the buyer.
Another application will subsequently be sent to the Danish
Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf
of the buyer, now that the price is known. Should an export
licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee
would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase
price, and the buyer would thus not be bound to the purchase.
§ 9.
CATALOGUING
All lots are sold in the condition in which they are found when
knocked down and as described in the catalogue with subsequently published changes and modifications. Cataloguing is
done according to the best of Bruun Rasmussen’s knowledge
and on the cataloguing principles stated.
The lots auctioned are often of some age or of a kind which
makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or
may have been subject to restoration or damage not necessarily
stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification
only and cannot be used for an evaluation of the condition of
the goods.
Any person who wishes to bid at an auction should therefore
satisfy himself of the condition of the lots for which he intends
to bid by personal inspection at the preview held prior to the
auction. The catalogue description is an indication of the
prevailing oppinion of scholars and expert at the time of the
printing of the catalogue. If any doubts should arise after the
purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its
conformance with the catalogue description, Bruun Rasmussen
should immediately be informed thereof.
Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the
catalogue description contains material errors which lead to a
considerably higher hammer price than that which a correct
catalogue description would presumably result in, the buyer
shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer
shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a
maximum amount of the highest estimated price stated in the
catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable.
For material errors in the catalogue description in respect to
measurements or weight, compensation shall only be paid on a
percentage basis in proportion to the difference.
The right of cancellation of a purchase in pursuance of the
present conditions can only be exercised by the party who has
bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be
subject to the presentation of a claim for cancellation in writing
to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to
the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the
same condition in any and all respects which the purchased lot
was in at the time of the lot being knocked down to the buyer.
In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to
claim payment of interest on the purchase price nor shall the
buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling.
It shall not be possible to state cancellation of a purchase in
pursuance of the above provisions if:
a the catalogue description on the day the lot was knocked
down to the buyer was in accordance with the then generally
accepted opinion of scholars and experts;
b the only way of establishing whether the lot was a forgery at
the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was
only acknowledged after the time of publication of the
catalogue, or which would have required a disproportionate
amount of cost, or which would have been impossible to
carry out without damaging the lot in question.
Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art
COMMISSION
Bruun Rasmussen undertakes to execute commission bids
for bidders who are unable to be present at the auction. It is a
prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission
24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit
to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held
responsible for any errors that may occur using this service.
CONDITION REPORTS
Bruun Rasmussen undertakes to provide further information
about the state and condition of the lots if possible. This is
regarded as a service for customers who are unable to make a
personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the
basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text.
EXEMPTION FROM VAT
Buyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with
an asterisk*.
No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies
from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell
to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT
according to the rules in force in the country where the foreign
company is VAT registered. For further information please
consult your local authorities.
The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Bruun Rasmussen is valid.
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
285
ring direkte
BREDGADE
ADMINISTRATION
Claus Poulsen
[email protected]
MØBLER, BRONZER OG URE
3343 6917
Thomas Lembourn
[email protected]
3343 6973
Anders Fredsted
[email protected]
3343 6964
KUNDESERVICE
SMYKKER
Suzanne Huwendick
3343 6901
[email protected]
Annette Langbak
[email protected]
KOMMISSIONER
OG BESTILLING AF KATALOGER
SØLV
Malene Dybbøl
[email protected]
3343 6997
TÆPPER
3343 6912
Henrik Schleppegrell
3343 6980
[email protected]
MODERNE KUNST OG DESIGN
LAGER OG TRANSPORT
Frank Høgh
[email protected]
3343 6971
3343 6902
Heidi Beck Andersen
3343 6904
[email protected]
Vibeke Nielsen
[email protected]
Kirstine Lind
[email protected]
3634 1381
AUKTIONSRÅDGIVNING
Franziska Kampmann
3343 6905
[email protected]
Peter Christmas-Møller
[email protected]
3343 6951
Niels Raben
[email protected]
3343 6957
Ole Ravn
[email protected]
3343 6950
VIN
VURDERING OG INFORMATION
Henrik Christensen
3343 6948
[email protected]
INDBOVURDERINGER
Hans Ruben
[email protected]
3343 6974
BØGER OG MANUSKRIPTER
Sebastian Hauge Lerche
[email protected]
ÆLDRE MALERIER, TEGNINGER
OG GRAFIK
Birte Stokholm
[email protected]
3343 6976
Jeannette Trefzer
[email protected]
3343 6975
Bettina Sinnet
[email protected]
3343 6977
Signe Rosenvinge Thürmer
[email protected]
3343 6983
GLAS, PORCELÆN, FAJANCE
OG ORIENTALSK KUNSTINDUSTRI
3343 6939
IKONER OG BØGER
Lars Johannesson
3343 6941
[email protected]
VÅBEN
Henrik Vensild
[email protected]
3343 6834
David Utzon-Frank
3343 6967
[email protected]
MØNTER
Charlotte Hviid
[email protected]
3343 6982
Michael Fornitz
[email protected]
3343 6833
Anne-Marie Lei Ipsen
[email protected]
3343 6979
Henrik Jensen
[email protected]
3343 6836
286
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
adresser
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER
B R E D G A D E - K Ø B E N H AV N
BREDGADE 33 . D K - 1 2 6 0 K Ø B E N H AV N K
Tel +45 33 43 69 1 1 . F a x + 4 5 3 3 4 3 6 9 6 6 . E - m a i l : b r e d g a d e @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
H AV N E N - K Ø B E N H AV N
AMERIKA PLADS 1 1 . D K - 2 1 0 0 K Ø B E N H AV N Ø
Tel +45 70 27 60 8 0 . F a x + 4 5 7 0 2 7 6 0 9 0 . E - m a i l : h a v n e n @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
VEJLE - PEDERSHOLM
PEDERSHOLMS AL L É 4 2 . D K - 7 1 0 0 V E J L E
Tel +45 79 43 69 11 . F a x + 4 5 7 9 4 3 6 9 1 0 . E - m a i l : v e j l e @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
AARHUS
FREDERIKS ALLÉ 1 1 6 . D K - 8 0 0 0 A A R H U S C
Tel +45 70 20 69 11 . F a x + 4 5 7 0 2 0 6 9 1 2 . E - m a i l : a a rh u s @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
B R U U N R A S M U S S E N E S TAT E S
BREDGADE 33 . D K - 1 2 6 0 K Ø B E N H AV N K
Tel +45 70 11 71 7 2 . F a x + 4 5 7 0 1 1 7 1 7 7 · E - m a i l : e s t a t e s @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
K Ø B E N H AV N - F J E R N L A G E R
SØVANGSVEJ 1-5 . D K - 2 6 5 0 H V I D O V R E
Tel +45 36 34 13 81 . F a x + 4 5 3 6 3 4 1 3 3 2
R E P R É S E N TA N T E E N F R A N C E
ANNE KRISTINE R AT H N O V
Tel + 33 6 14 08 19 8 0 . E - m a i l: r a t h n o v @ w a n a d oo . f r
A M E R I C A N R E P R E S E N TAT I V E
ALEXA BRUUN RA S M U S S E N · Sa n F r a n c i s c o
Tel +1 415 640 800 7 · E - m a i l : u s a @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
BENEDICTE HALL O W E L L · Tw o G a y F a r m Wa y · We s t w o o d · M a s s a c h u s e t t s 0 2 0 9 0 · ( B o s t o n)
Tel and Fax +1 781 3 2 6 3 6 9 9 · E - m a i l : b e n e d i c t e h @ a o l . c o m
R E P R E S E N TA N T E E N E S PA Ñ A
KARIN FRIJS . Cas a G a l l i n a . B a l c o n d e l G o l f . R i o R e a l . L o s M o n t e r o s . 2 9 6 0 0 M a r b e l l a . E s p a ñ a
Tel +34 630 29 21 0 2 . F a x + 3 4 9 5 2 7 7 7 4 6 4 . E - m a i l : k . f r i j s @ t e r r a . e s
ONLINE-AUKTIONER
WWW.BRU UN-RAS M U S S E N . D K · Te k n i s k s u p p or t t e l 7 0 2 3 6 9 1 1 · E - m a i l : s u p p o r t @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
287
kommissionsbud
COMMISSION BIDS
Det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis De ikke selv kan
være til stede på auktionsdagen. Denne service er gratis.
It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge.
Når De afgiver en kommission, beder De vores kundeservice
på Deres vegne byde op til et af Dem bestemt beløb i hammerslag.
When leaving a commission bid, you are instructing our
customer service to bid up to a specified amount on your
behalf.
Der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har
budt det beløb, som De ønsker at afgive. Er De da villig til at
gå et bud højere eller er De indforstået med at nummeret
sælges til anden side?
The situation can occur that another buyer has already bid
the same as you were prepared to. Are you then willing to
bid further? If not the lot will be sold to another buyer.
Ønsker De ikke at byde højere så skriv “Max” ud for beløbet.
Er De i tvivl om hvor højt De vil byde, kan De hæve budet
med op til ca. 15% eller ca. 25%.
Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så
der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kundeservice køber altid så billigt som muligt til
Dem, som havde De selv været tilstede på auktionen.
Alle kommissioner behandles strengt fortroligt.
Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest
24 timer før auktionens start.
If you do not wish to exceed your bid then write “Max, for
maximum, next to the amount. You can also allow us to raise
your bid by approx. 15% or approx 25%.
The hammer price may be higher or lower than the estimated price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun
Rasmussen will always buy at the lowest price possible, as if
you yourself had been present at the auction.
All commission bids are strictly confidential.
Commission bids must be submitted no later than 24 hours
prior to the start of the auction.
SÅDAN BYDER DE:
HOW TO MAKE
A COMMISSION BID:
Udfyld blanketten KOMMISSIONSBUD med alle oplysninger.
Complete the COMMISSION FORM with all pertinent information.
Angiv katalognummer.
Indicate the lot number.
Angiv beløbet De ønsker at byde.
Indicate the amount you are prepared to bid.
Er dette Deres absolutte maximum bedes De anføre “Max” i
kolonnen.
Should this amount be the absolute maximum, please write
“Max” in the appropriate column.
De kan også forhøje Deres bud med henholdsvis ca. 15%
eller ca. 25%, ved at indikere dette i kolonnen.
You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx.
25% more by indicating so.
De bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre Dem, at
Bruun Rasmussen modtager den senest 24 timer før auktionens start.
Sign the commission form and make sure that Bruun Rasmussen receives it 24 hours prior to the start of the auction.
Hvis Deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Rasmussen undlade at byde for Dem, ligesom Bruun Rasmussen
ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivningen.
Efter auktionen vil De kunne få oplysninger om priser på vor
automatiske 24 timers “Hammerslagsoplysning” på telefon
33 43 69 08.
INTERNET:
Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden 'www.bruunrasmussen.dk' direkte fra siden med den effekt, De ønsker at
byde på.
Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start.
If the information should be insufficient, Bruun Rasmussen
can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held
responsible for error in bidding or failure to execute bids.
After the auction Bruun Rasmussen’s 24-hour “hammerpriceinformation” is available for sale results at +45 33 43 69 08.
INTERNET:
Commision bids can be submitted via the website
'www.bruun-rasmussen.com' directly from the page with the
item you want to submit a bid for.
Deadline for submissions of bids via the website is 3 hours
prior to the start og the auction.
Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under 'Deres bud', når
de er logget ind. Kontakt teknisk support på 7023 6911 for
spørgsmål om registrering og budgivning via internettet.
Submitted bids are shown under 'Your bids' when you are
logged in. Please contact technical support on +45 7023 6911
for questions about the registration and submission of bids
on the website
For yderligere information,
se “Købskonditioner”, §1.
For additional information, please consult
"Conditions of Purchase" §1.
288
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
kommissionsbud
COMMISSION BIDS
BREDGADE
Skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start.
Must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction.
Navn Name: * ......................................................................................................................................................................
Adresse Address: * ...............................................................................................................................................................
Postnr./by City: * ................................................................................................................................................................
Land Country: * .................................................................
Fax: ....................................................................................
Tel: * ....................................................................................................................................................................................
e-mail: .................................................................................
CVR-nr. VAT No: ...............................................................
Bank: ...................................................................................
Konto nr. Acct. No.: ..........................................................
Adresse Address: ..................................................................................................................................................................
Postnr./By City: ..................................................................
Land Country: ...................................................................
Tel: ......................................................................................
Kontaktperson Contact: ....................................................
Obligatoriske felter er mærket med en stjerne * Mandatory fields are marked with an asterix *
Undertegnede giver hermed fuldmagt til Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S om på mine vegne at købe
nedennævnte katalognumre så fordelagtigt som muligt, inden for det af mig anførte beløb, i hammerslag.
I hereby request that Bruun Rasmussen bid on my behalf on the following lots up to the prices indicated below.
Undertegnede har udfyldt ovennævnte med de ønskede oplysninger, samt har accepteret købskonditionerne.
The undersigned has supplied the required information and agrees to be bound by the conditions of purchase.
Signatur Signed: * .............................................................
B.R. kunde-nr. Client No.: ...............................................
Jeg ønsker at modtage salgsresultater på de emnerjeg har budt på via e-mail
I wish to receive sales results on the items I have been bidding on via e-mail
dagligt
every day
efter auktion
after the auction
på e-mail adressen on this e-mail address: ............................................................
AUKTION NR AUCTION NO:
Katalog nr.
Lot. No.
Beskrivelse
Description
Bud kr.
Bid DKK
739
Max +15% +25%
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER A/S
Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 69 11 Fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk
✂
Fortsættes næste side Please turn over
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
289
kommissionsbud
COMMISSION BIDS
Katalog nr.
Lot. No.
Beskrivelse
Description
AUKTION NR AUCTION NO:
290
BREDGADE
Bud kr.
Bid DKK
Max +15% +25%
739
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
kommende auktioner
COMING AUCTIONS
UDSØGTE VINE 740
Eftersyn: 11. og 14. marts
Auktion 14. marts
MODERNE KUNST OG DESIGN 741
Eftersyn 7. - 11. april
Auktion 12. - 15. april
BØGER OG MANUSKRIPTER 742
Eftersyn 14. - 18. april
Auktion 19. apri
INTERNATIONAL
Eftersyn 25. - 30. maj
MALERIER OG ANTIKVITETER 743
Auktion 31. maj - 10. juni
ONLINE-AUKTION HVER UGE
MANDAG KL. 20: Ældre møbler og tæpper
TIRSDAG
KL. 18: Special auktion over bøger, mønter, vin eller våben
TIRSDAG
KL. 20: Moderne kunst og design
ONSDAG
KL. 20: Ældre malerier og tegninger
TORSDAG KL. 20: Varia - smykker, sølv, kunsthåndværk
KUNST OG DESIGN 101
Eftersyn 16. - 20. februar
Auktion 21. - 24. februar
KUNST OG DESIGN 102
Eftersyn 4. - 8. maj
Auktion 9. - 12. maj
ONLINE-AUKTION HVER UGE
MANDAG KL. 20: Ældre møbler og tæpper
TIRSDAG
KL. 18: Special auktion over bøger, mønter, vin eller våben
TIRSDAG
KL. 20: Moderne kunst og design
ONSDAG
KL. 20: Ældre malerier og tegninger
TORSDAG KL. 20: Varia - smykker, sølv, kunsthåndværk
RET TIL ÆNDRINGER FORBEHOLDES © 2005 BRUUN RASMUSSEN
KATALOGPRIS KR. 200
FOTO: BENT LANGE & HENRIK WICHMANN
GRAFIK & DTP: LENE KLIBO, BETTINA LØGSTRUP OG JORGE FIGUEIREDO
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739
TRYK:FROM & CO.
291