Auktionslistan - Nordhallands Filatelistförening i Kungsbacka

Sida 1
Nordhallands Filatelistförening
Auktionslista nr 16
söndagen den 27 april 2014
Nr
16-001
16-002
16-003
16-004
16-005
16-006
16-007
16-008
16-009
16-010
16-011
16-012
16-013
16-014
16-015
16-016
16-017
16-018
16-019
16-020
16-021
16-022
16-023
16-024
16-025
16-026
16-027
16-028
16-029
16-030
16-031
16-032
16-033
16-034
16-035
16-036
16-037
16-038
16-039
16-040
16-041
16-042
16-043
16-044
16-045
16-046
16-047
16-048
Beskrivning
F 7* Vapentyp II
F 7a1* Vapentyp II. Intyg Sjöman
F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman.
F 14Ac* Liggande lejon. Intyg HOW
F 14b* Liggande lejon
F 19f** Ringtyp t14. Intyg HOW
F 44** Ringtyp bp
F 70 4-block**. Lilla Riksvapnet, vm krona. Kat.v 240:F 97** + F 98** Påtryck på Gustav V. Kat.v 40:F 155bz** Gustav Vasa
F 206* Världspostkongressen
F 208* Världspostkongressen
F 210* Världspostkongressen
F 218** bra centrering och tänder, kat.v 600:F 221* Världspostföreningen
F 223* Världspostföreningen
F 226-230** Gustav V 70 år. Komplett sats. Kat.v 230:F 233a* Stockholms Slott I. Kat.v 750:F 234A Lützen, 235A, 236 & 237 Postfriska (gummit krackelerat). Kat.värde 645 kr
F 240-245* Riksdagen 500 år. Kompl ser (9). Spår av fastsättare. Kat.v 350:F 243 & F 244 Riksdagen 25 öre blå** & 35 öre rödlila**(krackelerat gummi). Kat.värde 140 resp. 250 kr
F 258** Bromma. Kat.v 90:F 261CB** Nya Sverige-minnet. Kat.v 275:F 266-268** serie Gustav V 80 år (258 fasts.spår) Kat.värde 3150 kr
F 269C** Gustav V profil höger, typ I.
F 269CB** Gustav V profil höger, typ I. Kat.v 1100:F 321C** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år.
F 321BC** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år. Kat.v 1700:F 326-27** Sergel. Sats kompl (4). Kat.v 700:F 326BB** Sergel. Kat.v 250:F 328-329** Bibeln. Sats kompl (4). Kat.v 465:F 330-31** Skansen. Sats kompl (4). Kat.v 370:F 335-36** Sancta Birgitta. Sats kompl (4). Kat.v 600:F 337C** Svanar. Kat.v 1200:F 342-43** Scheele. Sats kompl (4). Kat.v 210:F 344-346** Gustav V 85 år. Sats kompl (5). Kat.v 300:F 344B Gustav V 85 år. 2-par skurna nedtill. V märke med fastsättarspår, H**. Kat.v 150:F 342 BB** C.W.Scheele. Postfriskt par. Kat. värde 60 kr
F 351BB* Sv Sjökarta + F 382BB* Gustav V 90 år
F 471-475 Stockholmia 55. Kat.värde 180 kr. Postfriskt/ostämplat med krackelerat gummi.
F 471BL** Stockholmia 55. Kat.v 180
F 473BL** Stockholmia 55. Kat.v 180:F 475BL** Stockholmia 55. Kat.v 180:F 526Bpl**. Kungl Biblioteket. Kat v 155:F 552BB** Bildsten
F L1* Snedcentrerat, några tunna fläckar. Kat.v 600:Lösen T 13 komp med några extra nyanser 21 märke. Kat.v 2365:Diverse ostämplat 1910-1920-tal
Svenska häften
16-049 F H9 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300:16-050 F H10 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300:16-051 F H16 Gustaf V profil vänster. Kat.v 200:-
Utrop
Sida 2
Nr
16-052
16-053
16-054
16-055
16-056
16-057
16-058
16-059
16-060
16-061
16-062
16-063
Beskrivning
F H21 Gustav V 70 år. Mycket bra skick. Kat.v 2500:F H80 Alfred Nobel. Kat.v 400:F H484 Förlåt att du fått vänta Cyls 1+Cyls2+neutra. Kat.v 210:F H313 Rabattmärke I
F 332 ** Häftet delat mellan par 7 och 8. Kat.v 600:F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten
F H359 Rabattmärke VII. Bästa sorten
F H386 Rabattmärke X Midsommar. Bästa sorten
F SH 26 2601-04 Rt,cyls 2 kn 568700. Trippel
F SH 33 2661-64 Rt,cyls 1 kn 025045. Trippel
F SH 38 2720-23 Rt,cyls 2, kn 060090. Trippel
F Block 15 Birgittajubileet Kn 71451 cyls 1. Kat.v 250:-
16-064
16-065
16-066
16-067
16-068
16-069
16-070
16-071
16-072
16-073
16-074
16-075
16-076
16-077
16-078
16-079
16-080
16-081
16-082
16-083
16-084
16-085
16-086
16-087
16-088
16-089
16-090
16-091
16-092
16-093
16-094
16-095
16-096
16-097
16-098
16-099
16-100
16-101
16-102
16-103
16-104
16-105
16-106
Sverige Stämplat
F 2j2 Vapentyp I. Stämplat WADSTENA 13/12 1857. Intyg HOW. Kat.v 4000:F 4a Vapentyp I. Stämplat STOCKHOLM 28/11 18??. Intyg Sjöman
F 4a Vapentyp I. Stämplat VÄRNAMO 1856, 4-kantstämpel
F 4b Vapentyp I. Stämplat GEFLE 28.5 1856
F 4d Vapentyp I. Stämplat GEFLE 21.12 185?
F 4h Vapentyp 1. Stämplat UDDEVALLA 26.3 1858. Intyg Sjöman
F 7a1 Vapentyp II. Stämplat CARLSKRONA 23.11 1858
F 7a1 Vapentyp II. Stämplat WADSTENA 1858. Kat.v 1200:-. Prövningsintyg Per Sjöman.
F 8c Vapentyp II. Stämplat WADSTENA 16/10 18??. Kat. v 2200:F 9h GÖTHEBORG fyrkant 4,11,18-F 9j CARLSTAD 17,10,1861. Kat.v 250:F 9g Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 7/4 186?. Kat.v 90:F 10d1 Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 17/2. Kat.v 275:F 12d Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA. Med igenlagt riss i nedre marginalen. Kat.v. 900:F 12 Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA 11/7 18??. Kort tand samt tunna fläckar. Kat.v 850:F 12 Vapentyp II. Stämplat STOCKHOLM 8.10 1861
F 12 Vapentyp II. Stämplat MALMÖ 10.2 1865
F 12d Vapentyp II. Stämplat GEFLE 18.12 1862. Nyansintyg HOW
F 18b Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 19/9 1879. Kt + övre va hörnet vikt. Kat.v 6000:F 19c Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 16/3 1874. Kat.v 170:F 21n Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/10 1875. Nyansintyg HOW.
F 21 PITEÅ 24,5,1894 prakt? Kat.v 250:F 22e STOCKHOLM NORR 16,12,1875. Kat.v 70:F 24h Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 2/8 1876. Kt vä marg. Kat.v 350:F 24d Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 6/11 1874. Nedre ht lätt vikt. Kat.v 350:F 25 e2 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 1/5 1874. Starkt förskjuten perf. Kat.v 250:F 25 Ringtyp 30 öre stämplad. Kat.värde 90 kr. Stämplat ESKILSTUNA 2.1.1876
F 25e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/12 1973. Kt övre. Kat.v 90:F 26e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/8 1877. Vikta tänder, ktt. Del av blå stämpel. Kat.v 400:F 27 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 9/3 1877. Nedre höger hörn rep. Kat.v 750:F 28c GÖTEBORG 18,7,1881 Nyans Pelor. Kat.v 600:F 28 Ringtyp 3 öre brun. Kat.värde 50 kr stmp. GÖTEBORG 12.4.1879
F 28b Ringtyp p13. Stämplad WADSTENA 19/8 1978. Prakt.
F 30+33 FJELLBACKA 26,5,1885 På klipp
F 30e NOR 16,7,1883 st 75+
F 30 CHARLOTTENBERG 1,5,1887
F 31 Ringtyp 6 öre brun stämplat. Kat.värde 40 kr
F 32 GREBBESTAD 19,9,1883
F 32c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 10/4 1878.
F 33e Stockholm LGL 16,2,1883
F 33d Stämplat STOCKHOLM C 14.6.1881. N 17Prakt +
F 33c Karslund 25,8,1884 R/VG
F 33e Wexjö 20,8,1885 Prakt/LYX
Utrop
1400
Sida 3
Nr
16-107
16-108
16-109
16-110
16-111
16-112
16-113
16-114
16-115
16-116
16-117
16-118
16-119
16-120
16-121
16-122
16-123
16-124
16-125
16-126
16-127
16-128
16-129
16-130
16-131
16-132
16-133
16-134
16-135
16-136
16-137
16-138
16-139
16-140
16-141
16-142
16-143
16-144
16-145
16-146
16-147
16-148
16-149
16-150
16-151
16-152
16-153
16-154
16-155
16-156
16-157
16-158
16-159
16-160
16-161
16-162
16-163
Beskrivning
F 34d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 30/8 1880. Kat.v 240:F 35 Ringtyp t 13. Stämplat BLIDSBERG 7.10.1884. Prakt
F 36d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 22/12 1881.
F 38 Stämplat STOCKHOLM PAKET STADEN 23.6.1886
F 38c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 13/3 1882. Streck på baksidan.
F 43 Stockholm PAKET STADEN 30,5,1888. PRAKT
F 47f. FALKÖPING 4.7.1891 PRAKT/LYX
F 54 LYSEKIL 9,2,1898 LYX
F 54 MÖRSIL 9,8,1905 Z J
F 54 RUNHÄLLEN 31,10,1902 C U
F 54 TODDERÖD 18,10,1907 O Bo. Kat.v 75:F 54 GÖTEBORG-FILIAL 20.7.95
F 55 TANUMSHEDE 30,11,1904 prakt till lyx
F 55 Oscar II 15 öre brun. Lyx RUDA 26.7.1909
F 57 QVILLE 16,8,1907
F 57d KÄRINGÖ 14,1,1903 O/BO
F 57 d ÖREBRO 27,2,1909
F 58 STRÖMSTAD 22,9,1903 på klipp
F 61. Stämplat KARLSTENS FÄSTNING 9,7,1904. Kat.v 400:F 64 vm1 + vm2. Tvåfärgad siffertyp.
F 78 vm1 + vm2. Gustav V i medaljong
F 104 dragspel. Provisorier
F 105-14 Landstorm I nästan alla äktgångna. Kat.v 750:F 134cz Landstorm III
F 139b Lilla Riksvapnet. Kat.v 600:F 139 Lilla riksvapnet VENTLINGE 7,12,39
F 142 STOCKHOLM 7 LBR 14,11,23
F 209 Världspostkongressen. Stämplat 14.11 1924
F 233a Stockholm slott I. Kat v 100:F 233a kt Stockholms Slott I. Kat.v 100:F 234-36 Lützen 6.11.32 GII-Adolfsdagen. Kat.v 150:-. På klipp
F 265 Nya Sverige. Lyx NORRBO 28.5.38
F 267A Gustav V 80 år 15 öre brun. Lyx GÖTEBORG 28.9.38
F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450:F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450:F 269CB Gustav V profil höger typ I. Stämplat STOCKHOLM 1 10.6.1939. Kat.v 1600:F 273 Gustaf V 10 öre violett. På klipp. NORRA BJÖRKÖ 30.6.43
F 278 Gustav V 25 öre violett. Prakt HAGFORS 27.7.50 (OBS svart hörntand)
F 318CB P H Ling. Kat v 350:F 320 BC Kungl Vetenskapsakademien. Stämplat KARLSHAMN 10.6.1939. Kat v 2200:F 328 Bibeln. Lyx/prakt STÖCKEBY 6.12.41
F 332BC Stockholms slott II. Stämplat KRISTIANSTAD 5.8 1945
F 332BB Stockholms slott II. Katv. 50:F 361 Viktor Rydberg. Rak stämpel LANDSKRONA. På klipp.
F 401 Gustaf VI. Lyx SÖDRA ABY 21.12.57
F 404 Gustaf VI. Prakt på klipp BLAIKEN POSTOMB2. 21.8.52
F 566B Prins Eugen. Prakt STJÄRNSUND 2.8.66
F 682A Nobel Selma Lagerlöf. Lyx FINSPÅNG 13.7.70
F 795 Jul. Prakt LAGAN 14.12.72
F 817 vikingaskepp. Prakt SURTE 2. 28.08.79
F 870BB Carl XVI G. Lyx VARBERG2 G 2007.03.21
F 952B Carl XVI. Lyx FALKENBERG 1 16.8.78
F 1005 Uppsala Universitet. Lyx STOCKHOLM 08.02.78
F 1051 Konst. Lyx HISINGS BACKA 11.10.78
F 1122 Rabatt II. Prakt HÄSTVEDA 7.7.81
F 1122 Rabatt II. Lyx LAHOLM 14.10.85
F 1142B 91Karlsson. Lyx JÖNKÖPING 2. 22.12.80
Utrop
Sida 4
Nr
16-164
16-165
16-166
16-167
16-168
16-169
16-170
16-171
16-172
16-173
16-174
16-175
16-176
16-177
16-178
16-179
16-180
16-181
16-182
16-183
16-184
16-185
16-186
16-187
16-188
16-189
16-190
16-191
16-192
16-193
16-194
16-195
16-196
16-197
16-198
16-199
16-200
16-201
16-202
16-203
16-204
16-205
16-206
16-207
16-208
16-209
16-210
16-211
16-212
16-213
16-214
16-215
16-216
16-217
16-218
16-219
16-220
Beskrivning
F 1143 Adamsson. Lyx KÅLLERED 25.2.81
F 1203 Graziella. ÖNSKÖLDSVIK 02.10.89 OBS FELSTAVAT - Sällsynt -endast 9 dagar. Postal 250 kr
F 1203 Graziella. GÖTEBORG 11 D NORDSTAN G. Lyx 03.12.90
F 1242 Frukter. Prakt KUNGÄLV 30.12.97
F 1242 Frukter. Lyx KUNGSBACKA LBB 3 06.09.89
F 1243 Par Frukter. Lyx VÅRGÅRDA 13.03.96
F 1287 Europa XIII. Prakt ÄPPELBO 31.3.64
F 1336 par Carl XVI. Prakt KÖPINGEBRO LBB2 08.07.85
F 1395 Storlom. Lyx ENVIKEN 05.04.89
F 1341 Brunkulla. Lyx KUNGÄLV 1 14.11.90 (kkt)
F 1341 Brunkulla. Lyx RÅNEÅ 13.1.88
F 1341 Brunkulla. Lyx STOCKHOLM KLARA 6.12.88
F 1361 Brunkulla Prakt FÄRILA 27.01.89
F 1366-1368 Bl.11 Världsungdomsåret 1985. Stämplat KATRINEHOLM 8.11.85. Kat.värde 65 kr
F 1371 Spel. 50 öre blå. Lyx BJÖRKETORP 05.08.86
F 1371 Spel. 70 öre gul. Lyx SKÖVDE 22.07.96
F 1386 CarL XVI.Prakt BROAKULLA 3.2.86
F 1442 Läderbagge. Prakt FÄRILA 27.02.91
F 1442 Läderbagge. Prakt YTTERHOGDAL 22.12.91
F 1442 Läderbagge. Prakt TREKANTEN 24.1.91
F 1497 Gråsäl. Lyx STORVIK 11.1.89
F 1543 Hackspett. Prakt DALSJÖFORS 9.10.89
F 1543 Hackspett. Prakt HEDE 27.09.89
F 1556 EuropaXVIII. Prakt VEINGE 7.8.89
F 1604 Carl XVI 2,50. Prakt TÖREBODA 1.2.91
F 1638 Papper. Lyx ENÅNGER 24.02.91
F 1688 Rabatt XIII.Prakt LINNERYD 3.3.92
F 1717 Råbock. Lyx SKELLEFTEHAMN 25.2.92
F 1717 Råbock. Lyx LJUNGBY 14.7.92
F 1717 Råbock. Nära lyx ED 6.8.92
F 1718 Råget. Nära lyx MURJEK 03.03.92
F 1717&1718SX Råbock&Råget Lyx ANGERED 16.06.92
F 1729-1731 Block Europa XXl. Kat.värde 66 kr. Ngt svag stämpel HELSINGBORG 25.06.92
F 1732 EM fotboll. Lyx BREDBYN 04.05.92
F 1748 Patentverket. Prakt NORRKÖPNIG 16.9.92 (något svag)
F 1792/1791 Lyx JÖNKÖPING RULL EXP UPF 07.06.24
F 1845B Rosor. Prakt NORRKÖPING 10.10.94
F 2351 Birgitta. Lyx BRASTAD 2003.02.03
F 2506 Björnunge. Lyx GÖTEBORG 136. 2006.01.05
F 2508-2509 Greta Garbo 2005. Stämplat block. Kat.värde 120 kr & Cyl.siffra 2
F 2510-2517 Älskade Mopeder 2007. Souvenirark. Lyxstämplat STURKÖ 2007-02-28. Kat.värde 160 kr
F 2523/2524SX Julpost stämplat GÖTEBORG 2005-05-01. Kat.värde 50 kr
F 2646/2647SX Svenska träd. Lyx VETLANDA 08.05.30
F 2653 Vill se dig. Lyx SUNDSVALL 12.06.09
F 2643 Ingemar Bergman block23. Superlyx LINKÖPING 2008-02-11. Kat.värde 40 kr
F 2698 SUNDBYBERG 2011-01-24
F 2699 VARBERG 2010-10-20
F 2700 VARBERG 2, 2009-02-27
F 2702C VARBERG 2 2009-03-06
F Block 21 VARBERG 2007-05-11
F Block 23 2642 Varberg 2, 2008-11-12. Kat.v 40:F Block 28 2766-67 VARBERG 2011-03-. Kat.v 60:F Block 29 2781-3 VARBERG 2013-04-15. Kat.v 45:F Block 34 VARBERG 2012-05-11. Kat.v 30:F Block SS-7 Sjöräddningen 2592C VARBERG 2, 07.03.22. Kat.v 150:F H 544 2331-38 FALKENBERG 02,10,05 FDC. Kat.v 200:F H 558 2472-75 VARBERG 2, 2005.04.11. Kat.v 125:-
Utrop
Sida 5
Nr
16-221
16-222
16-223
16-224
16-225
16-226
16-227
16-228
16-229
16-230
16-231
16-232
16-233
16-234
16-235
Beskrivning
F H 429 VARBERG 12,11,97 Cyls 1. Kat.v 180:F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45:F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45:F HBL ur H 549. Stämplat VARBERG 2, 2003-10-23. Kat.v 130:SS-8 Mode VARBERG 2, 2007-09-29 Första dagen. Kat.v 150:SS-13 Mustang VARBERG 2, 2009-01-29. Kat.v 150:F Tj 1 JÖRLANDA 12,1,1882. Kat.v 400:F Tj 11 GREBBESTAD 17,5,1898 bruten v hörntand. Kat.v 80:F Tj 11 ORREKLÄPP 11,5,1915 tyvärr 180 ° +50,00. Kat.v 50:F Tj 13Ac LULEÅ 10,11,1890
F Tj 16B SOLLEFTEÅ 7,12,1909 PRAKT
F Tj 21 Åkersberg 29,5,1893 B/U. Kat.v 45:F Tj 23 BACKAMO 8,7,1895 1
F L 5b UTTERSBERG 18,12,1878 PRAKT. Kat.v 300:L 17c Rödlila hörnstämpel normalcentrering. Kat.v 225:-
16-236
16-237
16-238
16-239
16-240
16-241
16-242
16-243
16-244
16-245
16-246
16-247
16-248
16-249
16-250
16-251
16-252
16-253
16-254
16-255
16-256
16-257
16-258
16-259
16-260
16-261
16-262
16-263
16-264
16-265
16-266
16-267
16-268
16-269
16-270
16-271
16-272
16-273
16-274
16-275
Norden
Danmark. F 315 på brevkort till Sverige. Stämplat KÖBENHAVN 3.4.49 Dansk Luftpostsamler Forening
Danmark. F 201-212 Postverket 300 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 660:Danmark. F 246-255 Christian X 60 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 400:Danmark. F 1168-71 Bl 9 Margrete 25 års jub. Kat.v 45:Danmark. BruksFDC Facit 582, 585, 587
Danmark. BruksFDC Facit 583-4, 586
Danmark. BruksFDC Facit 583b det svåra FDC:t. Kat.v 10:Danmark. BruksFDC Facit 586 det svåra FDC:t. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 594-6. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 597. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 611-12. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 613. Kat.v 20:Danmark. BruksFDC Facit 646, 650-1. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 646. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 647-9. Kat.v 20:Danmark. F Bl 99. Nordia 2012. Stämplat 3.11.2012. Kat.v 60:Danmark. BruksFDC Facit 649. Kat.v 10:Danmark. BruksFDC Facit 673, 677. Kat.v 40:Danmark. BruksFDC Facit 674-76. Kat.v 50:Danmark. BruksFDC Facit 681, 684. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 682-83. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 735. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 735-6 dom svåra FDC:na. Kat.v 45:Danmark. BruksFDC Facit 736. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 743-46. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 748, 749, 750 det svåra FDC:t. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 778, 782 det svåra FDC:t. Kat.v 50:Danmark. BruksFDC Facit 801, 802,5 06 det svåra FDC:t. Kat.v 60:Danmark. BruksFDC Facit H 47 det svåra FDC:t. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit HA 17 det svåra FDC:t
Danmark. Hafnia singel
Danmark. 11 postfriska serier. Kat.värde 177 kr.
Danmark. 12 vackra stämplar Fredrik och Margret
Grönland. F 169-71 Konst 1 Bl I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 70:Grönland. F 178 Bl 2 Hafnia 87. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 25:Grönland. F 211-16 Bl 3 Sälar. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 160:Grönland. F 236-37 Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Maniitsoq. Kat.v 120:Grönland. F 236-37 Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 120:Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 140:Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 140:-
Utrop
Sida 6
Nr
16-276
16-277
16-278
16-279
16-280
16-281
16-282
16-283
16-284
16-285
16-286
16-287
16-288
16-289
16-290
16-291
16-292
16-293
16-294
16-295
16-296
16-297
16-298
16-299
16-300
16-301
16-302
16-303
16-304
16-305
16-306
16-307
16-308
16-309
16-310
16-311
16-312
16-313
16-314
16-315
16-316
16-317
16-318
16-319
16-320
16-321
16-322
16-323
16-324
16-325
16-326
16-327
16-328
16-329
16-330
16-331
16-332
Beskrivning
Grönland. F 264-72 Bl 6-8 komp.serie nr 63872 05,05,95. Kat.v 225:Grönland. F 270-71 Bl 8 Danmarks befrielse 50 år 3dje blocket. Kat.v 50:Grönland. F 273 Bl 9 Grönlands flagga 10 år. Stämplat. Kat.v 120:Grönland. F 284-86 HBL 1 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100:Grönland. F 284-86 HBL 2 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100:Grönland. F 287-92 Bl 10 Valar I Tasiilaq 9,11,12. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 85:Grönland. F 294 Bl 11 Grönlands handikappförening. Stämplat Sisumiut. Kat.v 80:Grönland. F 312 Konst I. Stämplat. Kat.v 45:Grönland. F 336 l 16 Grönlands nationalmuseum & arkiv. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60:Grönland. F 339-42 Bl 17 Arktiska vikingar I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 347-50 Bl 18 Arktiska vikingar. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 394-5 Bl 29 Grönlandsexp. 1902-04. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 471-3 Samtida konst nom 22 dkr. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 53:Grönland. F 474 PAKKE-Portot 100 år. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 240:Grönland. F 488-89 Bl 54 Nordiskmytologi III. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 37:Grönland. F 491 Bl 54 Tuberkolosens bekämpande. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60:Grönland. F 536 Bl 68 Gr teknade serier II. Stämplat Aastaat. Kat.v 50:Grönland. F 540-1 Bl 69 Grönlandsexp. VIII. Stämplat Upernavik. Kat.v 75:Grönland. F H 10 331-34 Fjällugglor. Kat.v 180:Grönland. F H 12 356-57 Arv och kultur. Kat.v 150:Grönland. F H 14 366-67 Arv och kultur II. Kat.v 160:Grönland. F H 16 381-84 Skepp. Kat.v 140:Grönland. F H 3 201-2,234-2 232 v² ingår med 1 ex. Stämplat Ammassalik. Kat.v 600:Grönland. F H 5 297-98 Julmärke 1996. Kat.v 240:Grönland. F HA 1287,288,290 HA 1. Stämplat Nuuk. Kat.v 70:Grönland. F P 9 Pakke-porto 20 öre röd. Kat.v 180:Färöarna. F 414-16 B l 12 Vikingar på atlantseglats. Kat.v 45:Färöarna. F 435 Dvärgfalk. Kat.v 75:Finland. F 238 + 154 på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI 4.3.41
Finland. F 529 på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI 7.10.60
Finland. F 1351 Gulbrämad dykae Mikken 12,3,07. Kat.v 90:Finland. F 1478-82 Bl 23 Sommarnattens fåglar. Kat.v 60:Finland. F 1769-70 Bl 39 Finska frimärket 150 år. Kat.v 150:Finland. F 1829-30 Int. Polaråret 2007-2008. Kat.v 30:Finland. F 1917-22 H 77 Konst på frimärke. Kat.v 72:Finland. F 442 Frimärksutställningen. Kat.v 150:Finland. F 828-29 Europa XII **. Kat.v 115:Finland. F 962-69 H 7 ** Finsk sedeltryckning. Kat.v 60:Åland. F 219-22 HBL ur H 14 Landskapsmålning. Kat.v 48:Åland. F 264 Foglö 3,8,06. Kat.v 30:Åland. F 349 Personligt frimärke ost + stämp.Kat.v 40:Åland 1998 Aktiv Ungdom. Häfte F.136-139** kat.värde 80 kr.
Åland. 67 st äldre FDC
Island. F 1177a,b,1179 Julmärken 2006 självhäftande. Kat.v 60:Island. F 1247-48 Bl 58 Bevara glaciärerna. Kat.v 40:Island. F 1259-62 Luftfart på Island. Kat.v 84:Island. F 1290-93 Renoveringstrålare. Kat.v 64:Island. F 1299 Bl 64 Word EXPO 2010 Shanghai
Island. F 1308-09 Bl 65 Int året för biomångfald
Island. F 1314-20 Fåglar WWF 50 år. Kat.v 80:Island. F 1321-22 Sälar II. Kat.v 40:Island. F 261 * svagt märke efter fastsättare. Kat.v 200:Island. F 302, 304** Yrken ock vyer. Kat.v 205:Island. F 377 på brev till Sverige. Stämplat REYKJAVIK 6.12.60
Island. F 281-287** kompl. Kat.v. 700:Island. F 94* kt. Två Kungar. Kat.v 850:Island Frimärkets Dag 1986 F.697 ** kat.värde 45 kr & Island 1987 F.709 ** kat.värde 50 kr
Utrop
Sida 7
Nr
16-333
16-334
16-335
16-336
16-337
16-338
16-339
16-340
16-341
16-342
16-343
16-344
16-345
16-346
16-347
16-348
16-349
16-350
16-351
16-352
16-353
16-354
16-355
16-356
16-357
16-358
16-359
16-360
16-361
16-362
16-363
16-364
16-365
16-366
16-367
16-368
16-369
16-370
16-371
16-372
16-373
16-374
16-375
16-376
16-377
16-378
16-379
16-380
16-381
16-382
16-383
16-384
16-385
16-386
Beskrivning
Island 1992 Europa XXXIII. Två block stämplat och ostämplat. Kat.värde 60 kr resp.120 kr
Norge. F 264. För norska legionen. Stämplat. Kat.v 850:Norge. F 297** par med kantremsa höger. "V"-Märken. Kat.v 650:Norge. F 13 bättre märken 1182,1300,1514,1673-6,1680-1. Kat.v 145:Norge. F 1247 Isbjörn OSLO 01,04,96 LYX
Norge. F 1322 BB Egersund 09-11-05
Norge. F 1488-9 HBL ur H 126 Kongsvinger 31,1,11
Norge. F 17 * märke efter fastsättare. Kat.v 90:Norge. F 1731 Flisa 04,05,10
Norge. F 1740-42 hörnstämplar högvalörer. Kat.v 70:Norge. F 19c utan gummi. Kat.v 125:Norge. F 24a. Kat.v 100:Norge. F 28 12 öre. Kat.v 200:Norge. F 477-81 **. Kat.v 100:Norge. F 52 Ramhöjd 20 mm krakelerat gummi. Kat.v 475:Norge. F 980 Birkeland 9,1,87
Norge. F Bl 25 1473-78 Fotboll Porsgrunn 10,7,03 nom 42 nkr
Norge. F Bl 3 851-54 Norvex 80
Norge. F Bl 32 Porsgrunn 27,10,05 Prinsesse Ingrid
Norge. F Bl 38 1632-34 Grenland 29,6,07
Norge. F Bl 4 Björnson blocket ost. Kat.v 200:Norge. F Bl 40 1677-78 Nordisk mytologi 28,6,10
Norge. F Bl 42 1708-10 Polarregion Vika 28,6,10
Norge. F Bl 43 1719-20 Astronomi Vika 28,6,10 nom 22 nkr. Kat.v 55:Norge. F Bl 44 1746 Kongsvinger 31,1,11 PRAKT
Norge. F Bl 5 965-68 Arbetsliv I
Norge. F Bl 8 1012-15 Arbetsliv III Nesbyn 18,1,91
Norge. F Block 3 Oslo Sentrum 14,6,80. Kat.v 45:Norge. F Block 35Norden mytologi. Kat.v 40:Norge. F Block 45 Fjersynet 50 år. Kat.v 35:Norge. F H 93b 1262-69 Nesbyn 13,11,96 Posten 350 år. Kat.v 100:Norge. F H 96b 1288-95 Nesbyn 12,7,97 Posten 350 år. Kat.v 100:Norge. F Tj 87 Steinkjer 1,8,1964 17
Norge. F1702-3, 1717-18
Norge. Lite äldre
Norge. FDC F377-79 Värdspostföreningen 75 år. Kat.v 260:Norge. F Block 36 100 år i arktis 1611-13. Kat.v 85:Norge. Brevkort med tilläggsfrankerin 347
Norge. FDC 1,4,58 Hakonbruks
NORGE F669-670 Block1**. Posthornsfrimerker 100 år.Kat.värde 60 kr (Norges första frimärksblock)
Norge. F 425-428**. OSLO-NORWEX. Kat.värde 400 kr
Norge. F 301 på brev till Sverige. Stämplat SÖRLANDSBANEN 12.11.41. Öppnat av "Oberkommando der
Wehrmacht"
Övriga Världen
Belgien. Mi 912* ug. Kat.v € 35:Bulgarien. Mi BL54**. Stockholmia 74. Kat.v €7:Frankrike. Mi 1231 REK luftpost till Sverige
Gibraltar. Mi Bl35 Kat.v. € 7:Gibraltar. Mi Bl Flygplan Block 33. Kat.v € 6:Gibraltar. Mi blommor722-26 Kat.v.€ 6:GUERNSEY 1971 Mi 54-57** € 9,5. Thomas de la rue
HONGKONG Utställningsbrev Pacific '97 World Philatelic Exhibition.
Italien. Mi 835-836* ug. Kompl serie. Kat.v € 135:Italien. Mi 799**. Kat.v € 26:Kina-folder med ostämplade frimärken 1949-1994
Kina (China). "Dalian Today". Mapp med 10 postfriska block + några lösa märken.
Utrop
Sida 8
Nr
16-387
16-388
16-389
16-390
16-391
16-392
16-393
16-394
16-395
16-396
16-397
16-398
16-399
16-400
16-401
16-402
16-403
16-404
16-405
16-406
16-407
16-408
16-409
16-410
16-411
16-412
16-413
16-414
16-415
16-416
16-417
16-418
16-419
16-420
16-421
16-426
16-427
16-428
16-429
16-430
16-431
16-432
16-433
16-434
Beskrivning
Utrop
Kina (China): Mi 2562-2563 / USA Mi 2504-250. Samutgivning 1994
Kina 1980 (China). 8 postfriska märken. Kat. värde Mi € 80/ Mi 1565-1568 & 1577-1580
Lettland. Första serien. Mi 305-312**. Postfriskt. €18
Lettland. Andra serien. Mi 313-316**. Postfriskt. € 10
Lettland. Tredje serien. Mi 317-322**. Postfriskt. € 4,00
Lettland. Fjärde serien. Mi 323-325**. Postfriskt. € 4,50
Lettland. Femte serien. Mi 326-334. Postfriskt. € 5,50
Liechtenstein. Mi block 478-79,762,756
Litauen: De två första serierna 1990. Mi 457-464**. Postfriskt € 5.
Paraguay. Mi 3008.3015 Schack stämplat. Kat.v €14:10
Sovjetunionen. Mi 4020-4025 (OS i München) + Mi 4581-4586 (måleri) + BL119**
Spanien. Mi block 163 Kat.v. 1,80€ stämplad
Tyskland. Landespost in Belgien. Mi 1-4 på REK-brev till Berlin. Stämplat BRÜSSEL 15.3.15.
Tyskland. Saargebiet. Mi 181 (2 st), 183 (2 st) 186 på brev till Sverige. Stämplat SAARBRUGGE 1935
BRD. Frimärksutställning IBRA München 1973 Michel 766-767** Block 9, € 4,50
DDR. Block.Konstverk från Gröna Valvet i Dresden Mi 2905-2908. € 5
DDR. Block Leksaker. Mi 2661-2666 .€ 9
DDR.Block. Berlin 750 år. Mi 3076. € 2,50 & DDR.Block. Berlin 750 år. Mi 3078. € 2,50
BRD. XIX World Congress UPU 1984 Michel 1215-1217** Block 9, € 4,50
USA. Frimmärksutställning USA Ameripex 86. Michel 1783-1786. Kat.värde € 3,40
USA. Postfrisk årssats 1977
USA. Postfrisk årssats 1978
USA. Postfrisk årssats 1979
USA. Postfrisk årssats 1980
USA. Postfrisk årssats 1981
USA. Postfrisk årssats 1987
USA. Postfrisk årssats 1986
USA. Postfrisk årssats 1984
Österrike. W A Mozart 200-års dödsdag. Mi2021-2022** Block 10
Österrike. Frimärksutställningen" WIPA 1981" Mi 1629 & 1662**
Berlin 1969-1975 ostpl. Fåtal märken monterat på lösa förtrycksblad
Berlin 1961-1975 stpl. Fåtal märken monterade på lösa förtrycksblad
Berlin 1950-1958 troligen**, välbesatt på lösa förtrycksblad. Kat.v ca €325:500
BRD 1959-1968 troligen**, välbezatt på lösa förtrycksblad. Kat v ca € 35:50
Berlin 1948-1961 stämplat. Ganska välbesatt på lösa förtrycksblad. (billigare övertr, Göthe 20, 30 pf, Berlins
filharm, Frim Dag, alla klockor t.v. m.m.). Kat v ca € 500:600
Liten post med BRD + Öst-Berlin **/*. Kat.v ca €65:50
Berlin, årgång 1973**. Kat.v ca € 20:40
Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD 1950-1971 stämplat relativt välbesatt blandad kval, 1962-1969**
ganska välbesatt, 1969-1971** glest besatt
Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD 1972-1975 stämplat relativt välbesatt samt BRD 1972-1975** besatt
till ca 50%
Danmark. F 396 + 350 + 401 på REK-brev till Sverige.
Danmark. F 262 (2 st) på brev till Sverige. Stämplat DALUFO Jubilaeumsudstilling 2.4.49
Island. F 379 + 380 (2 2-strip) på REK-brev till Sverige. FDC-stämplade.
Island. F 359 + 376 på brev till Sverige.
Isle of Man. Album där 26 sidor är välfyllda. Mest ostämplat material.
Jersey Channel Islands. Mi 2 på brev. Stämplat 1.4.41 (FDC). Kat.v minst € 9:15
Jersey Channel Islands. Mi 1 på brev. Stämplat 29 jan 42 (FDC). Kat.v minst € 10:15
Schweiz. REK-brev till Sverige. Stämplat "Geneve 2.5.1947 Maiden voyage Switzerland-USA"
Kina (China). Många kompletta stämplade serier, från Mi 57-59 till Mi 958-963
16-435
16-436
16-437
16-438
Cinderella
F 85 (Medaljong). Skyddsperforerat ASEA (A18), på brev från Norrköping. Stämplat
17 olika lokalpost VÄXJÖ COUNTRY MAIL, m.m., stämplade
Lokalpost ARVIKA, SÄVSJÖ, KALMAR, OCKELBO, ÅMÅL, BORÅS. 8 olika
Lokalpost MULLSJÖ, ÅMÅL, LIDKÖPING, VISBY, VÄXJÖ m.m. 11 olika
16-422
16-423
16-424
16-425
Sida 9
Nr
16-439
16-440
16-441
16-442
Beskrivning
Lokalpost 22 olika, blandade orter
Lokalpost BORÅS
Turistporto häfte HTU3. Kat.v 160:Insticksalbum med samling POSTSKOLAN. 60 olika märken + 5-strip, totalt 360 märken.
16-443
16-444
16-445
16-446
16-447
16-448
16-449
16-450
16-451
16-452
16-453
16-454
16-455
16-456
16-457
16-458
16-459
16-460
16-461
16-462
16-463
16-464
16-465
16-466
16-467
16-468
16-469
16-470
16-471
16-472
16-473
16-474
16-475
16-476
16-477
16-478
16-479
16-480
16-481
16-482
16-483
16-484
16-485
16-486
16-487
16-488
16-489
16-490
16-491
16-492
16-493
Vykort
Parti från ALINGSÅS. Postgånget med frankering medaljong
Nolhaga vid ALINGSÅS. Ej frankerat, adress skriven.
Hälsning från ARVIKA. Brandstationen, Tivoliviken. Skrivet ej postat
BASKARP. Aktb. Svenska Naxos. Stämplat BASKARP på OII
BORÅS. Villastaden. Frankerat med OII
BORÅS. Asplyckan och Kungsgatan. Skrivet men ej postat.
ED. Kyrkan och prästgården. Skrivet men ej postat.
ED. 2 s/v kort, gamlaformatet: Prästgården & Turisthotellet. Skrivna men inte postgångna
ENKÖPING Kyrkan & Kyrkogatan. Från Sveriges städer. Gamla formatet. Färg. Skrivet.
ENKÖPING Romberga 4-bildskort i färg. Förlag ECC Johanneshov. Ej postgånget.
Falkenberg Tullbron. Postgånget
FALKÖPING. Torget. Med torghandel. Ej postgånget
FALUN. Kungl. Dalregementets kaserner
FREDSBERG. Prästgården. Ej postgånget
GEFLE. Stadsträdgården. Skrivet men ej postat.
Grebbestad 7,4,58 Solglimtar vid Sövall
GRÄNGESBERG. Nya elektriska maskinhuset och handels. Frankerat OII
GRYTHYTTEHED. Frankerat GRYTHYTTEHED 23.7.1903 på OII.
GÖTEBORG. Torslanda flygplats, 2 st A6-kort
GÖTEBORG Kungssportsplatsen. 2 kort ett s/v & ett färg.Förlag Jolin & Wilkenson
GÖTEBORG. Börsen. Många gamla bilar utanför. Postgånget.
GÖTEBORG. Emely Wijks stiftelse. Gammal bil i förgrunden. Postgånget
GÖTEBORG. Liseberg, Stora Scenen. Luftakrobater. Ej postgånget.
GÖTENE. Nya Folkskolan. Skrivet men ej postat.
HALLAND 3 nya kort: Getteröns småbåtshamn, Getterön rest. Kattegatt, Väderkvarn (handkolorerat).
HALLAND STF. Svenska Turisföreningens ask med 56 bilder (2 saknas) hallandsbilder.
HALLAND TÅNGABERG Kråkeredsbryggan. Gamla formatet s/v. Postgånget.
Halmstad 6,7,47 Tivoliparken
HALSBERG. Gatumiljö med människor. Stämplat PKXP 47B på OII 15.11.1902
Hamburgsund från Tullboden använt
HJO. Strandbadet. Stämplat HJO
HUSABY kyrka. Nytt kort. Gamla formatet, handkolorerat. Förlag H O Alm, Husaby.
HÖGSJÖ Fabrik. Skrivet men ej postat.
KARLSBORG. Parti från Vanäs udde. Plundrat.
KILAGÅRDEN. Stämplat KÅLLTORP 17.9.1908 på OII
KLAGSTORP (Skåne). S/V kort i gamla formatet. Ej postgånget.
KLAGSTORP (Skåne). Flygfoto, färg, postgånget 1978. Stämpel "Trelleborg - porten till koninenten"
KUNGSBACKA. Torget och kyrkan. Torgdag med många handlare och kunder. Plundrat.
KUNGSBACKA 2 Brefkort. Kungsbackagumman och hennes gård Gård, Hjalmar Ericsons Förlag
LAGMANSERED. Prästgården. Plundrat.
LIDKÖPING. Parti af. Plundrat.
LYSEKIL. Sillfiskare
LYSEKIL. Kungsgatan
MALMÖ Slottsparken. Gamla formatet s/v.Förlag Berndt Johnsson. Ej postgånget.
Marstrand södra Hamnen. Postgånget.
MORA. Järnvägsbron
OLSHAMMAR. Personer i ekor m.m. Stämplat UNDENÄS 28.2.1903 på OII
RÅBÄCKS järnvägsstation, Kinnekulle. Från spårsidan. Ej postgånget.
SKARA. Gatumiljö med kyrkan i bakgrunden. Stämplat SKARA 30.5.1905 på OII
SKARA. Stadshotellet. Gammal bil utanför. Ej postgånget.
SKARA. Marumstorget med nya brandstationen. Ej postgånget.
Utrop
Sida 10
Nr
16-494
16-495
16-496
16-497
16-498
16-499
16-500
16-501
16-502
16-503
16-504
16-505
16-506
16-507
16-508
16-509
16-510
16-511
16-512
16-513
16-514
16-515
16-516
16-517
16-518
16-519
16-520
16-521
16-522
16-523
16-524
16-525
16-526
16-527
16-528
16-529
16-530
16-531
16-532
16-533
16-534
16-535
16-536
16-537
16-538
16-539
16-540
16-541
16-542
16-543
16-544
16-545
16-546
16-547
16-548
16-549
Beskrivning
SKARA. Stadshotellet och Hotellträdgården. Ej postgånget.
SKÅNE Sju (7) postgångna kort; Lund,Ystad, Torekov, Skåne 3-bild,Kåseberga, Flygfoto,Ängelholm S/V.
SKÖFDE. Klagstorp. Skrivet men ej postat.
SKÖFDE. Parti från Kyrkparken.Stämplat UNDENÄS 10.9.1906 på OII
SOLLEFTEÅ (Eds socken). Österåsens sanatorium. Ej postgånget.
SOTEKANALEN 50 år. Med minnepoststämpel.
SPORDA Färjeläget Sunnaryd. Gamla formatet s/v. Firma Westin Sporda. Nytt.
STOCKHOLM. Grand Hotel och Nationalmuseum
STOCKHOLM. Kungl. Slottet. Postgånget
STOCKHOLM. Humlegården. Mycket folk. Stämplat TÖREBODA på OII
STOCKHOLM. Krukmakaregatan. Postgånget, frankerat OII
STOCKHOLM. Östermalmsgatan. Postgånget, frankerat OII
SUNDSVALL. Centrum. Reklamkort Brödrene Cloetta, Malmö no 8. Stämplat FALKÖPING 31.12.1909 PÅ
OII
SÖDERFORS kyrka
SÖDRA FOGELÅS. Skola. Stämplat ASKERSUND 26.7.1904 PÅ OII
TRANÅS Turisthotellet Furulid. Tranås Pappershandel. Gamla formatet s/v. Postgånget
Tylösand Ängelholm 11,7,36
ULTUNA lantbruksinstitutet. Stämplat MÖLLTORP 30.7.190? På OII
UNDENÄS. Rosendals egendom (Vgt). Ej postgånget.
UPSALA. Prins Gustafs Folkskola. Plundrat.
Varberg 19,11,53 Varberg fästning
Varberg 19,7,50 LBR A Apelviken
Varberg 25,2,52 LBR A Apevikens badstrand, märke saknas
Varberg 8,7,50 LBR A Havet i storm
VARNHEM. Nydahl. Ej postgånget
VAXHOLM, Utsikt över Vaxholm och Tynningö. Gamla formatet s/v utan vit kant postgånget
VÄSTERÅS Länsbibliotek och Hallskolan. Pressbyrån. s/v A6. Postgånget.
ÅRE. Åreskutan. Toppen. Stämplat LINKÖPING på OII
ÄNGELHOLM- Torget, G:a Rådhuset och kyrkan. Handkolorerat.Gamla formatet.Plundrat.
ÖREBRO. Choisie. Stämplat PKXP på OII
ÖREBRO. Parti från slottsparken.. Stämplat ÖREBRO 9.9.1905 på OII
ÖRKELLJUNGA Västersjön. Gamla formatet s/v. Förlag J E Ståhlbrand. Nytt kort.
ÖSTRA HUSBY. Parti af. Otto Holmsten diversehandel, Stämplat ÖSTRA HUSBY 13.8.1903 på OII
Sveriges väl. Oskar II
Godt Nytt År
Godt Nytt År. Nr 497
S/S Svecia - S/S Britanna
Lasse Åberg. Sju (7) tecknade kort.
Älgmotiv. Fem (5) postgångna kort i bra skick
Jac Edgren:3 kort Nordisk Konst nr.19 Hasard, 79 Jäkt & 89 Bridge
Jac Edgren: 4 kort Nordisk Konst nr.25 Symfoniprogram, 64 Samarbete, 66 Skattsedeln, 167 Badstranden
Järnväg: SJ:s lok litt.A/a nr 75 "GÖTA" med minnespoststämpel Stockholm 13.6.1981
Järnväg: Ångloket "GÖTA" SJ:s Jubileumskavalkad med rallaretåg.Specialstämpel SJ 125 år
Flickorna Lundgren Skäret oanvänt
Glad Påsk. EAS 16141/16143, Postgånget
Glad Påsk. GM serie 110 nr 4. Postgånget stämplat LUDVIKA på OII
Skottåret 1908
ANNAPURNA 8091-M. Swedish Himalayan Exp. 1981. Med autografer av deltagare.
Tyskland. "Der führer und der Duce", bra stämplar
Jac Edgren, 13 kort. Nordisk Konst 15, 16, 22, 23, 24, 25,26,28,29,41,43,59,98
7 st Jac Edgren + 2 st Skogsberg + 1 st Norelius
7 st nytt års-kort. Bl.a. årtalen 1903, 1904 och 1905.
3 st påskkort, 3 st midsommarkort och 1 st pingskort
8 st julkort
5 st kartkort "Bertil A"
2 st landskapskort
Utrop
Sida 11
Nr
Beskrivning
En
bunt
högtidskort
11x7
cm
16-550
16-551 Brefkort "Frimärksspråket"
16-552 27 st Skogsberg i nästan nytt album. Därav 17 i gamla formatet (9 postgångna), 10 i A4-format, ej postgångna
16-553
16-554
16-555
16-556
16-557
16-558
16-559
16-560
16-561
16-562
16-563
16-564
16-565
16-566
16-567
16-568
16-569
16-570
16-571
16-572
16-573
16-574
16-575
16-576
16-577
16-578
16-579
16-580
16-581
16-582
16-583
16-584
16-585
16-586
16-587
16-588
16-589
16-590
16-591
16-592
16-593
16-594
16-595
16-596
Album med 20 vykort, blandad kvalitet
30 st vykort, mest topografiska, mest Sverige
Tre vykortsalbum, från gammalt till nytt
Äldre vykortsalbum. Fullsatt med ca 100 kort i hyfsad kvalitet. Topo/gratulation
Brev och svenska FDC
Brev stämplat med fyrkantstämpel ÖREBRO 27/1 1848?
F 9 Vapentyp II på brev. Stämplat WADSTENA 2/6 1866.
F 21 Rinjgtyp p14 på brev. StämplaT WADSTENA 28/8 1876 till Fredrikshald.
Brev, 2 REK och 2 Postförskott
F 52 på brev, stämplat SÖSDALA 6/7 1900
Ca 60 brev och helsaker, mest Sverige
F 376-378 (ej BB) på flygpostbrev till Uruguay. FDC-stämplat
F 114 (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ 19.1.17. Ankomststämplat SKARA
F 107 par (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ 19.12.17. Ankomststämplat SOCKHOLM 6
F 108 + 111 + 114 (Landstormen I) på Postförskottsbrev. Stämplat STOCKHOLM 1 5.1.17
F 121 (Landstormen II) + F 72 på brev. Ankomststämpel SJÄLEVAD. Kat.v 2500:-. OBS! Kan vara falskt.
F 133 (Landstormen III) på brev. Stämplat MALMÖ 22.3.19. Ankomststämplat GÖTEBORG
F Tj13A (2+1+1) på Kungörelse sänt till Öfvergrans kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY
F Tj13A på Revisions-Berättelse, sänt till Öfvergrans Kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY
F 234-237 på REK-brev till Spanien. Stämplat STOCKHOLM 6.11.1932 Gustav Adolfs-dagen
Div Oscar II + Tvåfärgad siffertyp på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM Kupolen utställningen
3.10.1897
F 238-239 FDC. REK-brev. Kat.v 1250:F 240-245 FDC. REK-brev. Stämplat "Sveriges Riksdag". Kat.v 350:F 240C + 241C + 242C på brev Stämplat SVENSKA SAARBATALJONEN 15.1.1935 till Stockholm. Reva till
höger på kuvertet. Kat.v 150:F 145C på kartongstycke. Stämplat RÄMSHYTTAN, Vinter Grand Prix, 22.2.1931. Kat.v 125:F 253 + F 256 på REK-brev stämplat SJÖPOSTEXP 70, 20.2.1938. Kat.v 500:F 246-248C Postverket 300 år på REK-kort stämplat utgivningsdagen
F 246-257 Postverket 300 år på 2 st REK-brev, FDC-stämplade diameter 25 mm. Kat.v 500:F 258 Bromma. FDC. Kat.v 100:F 259-260 Emanuel Swedenborg. FDC. Kat.v 100:F 261-265 Nya Sverige-minnet. FDC Delaware. REK-brev. Kat.v 125:F 266-268A Gustaf V 80 år. FDC vinjett 4. REK-brev
F 1679 x 2 på REK-BREV stämplat HÖRBY 14.11.95
4 brev stämplade i DALSKOG, MELLERUD, NOL och SÄFVE
F 266A + 267A + 268 på REK-brev. FDC-stämplat STOCKHOLM
F 259-260 på REK-brev. FDC-stämplat. P H Ling
F 320-323 på REK-brev. FDC-stämplat. Kungl. Vetenskapsakademien
Tre brev stämplade VADSTENA. Tjänstebrev (1866), fyrkanststämpel 12 öre vapen (1861)
F 1339-1340 Levande Natur på två brev. Färgpartier!!
Lösenbelagt brev, vägrat utlösen
Brevkort (Svar) från TYSKLAND med svensk frankering stämplad BERLIN
Qvitto på inlämnad rek försändelse Göteborg 2,4,1897
F 240C 4-block på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET 10.1.1935 (FDC)
F 241C på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET 10.1.1935 (FDC)
F 240-245 REK-brev. Stämplat ARBOGA 13.1.1935 Riksdagens 500-årsjubileum
Svensk nominalvara
16-597 Årssats Svenska Frimärken 1986. Nominellt 127:16-598 Årssats Svenska Frimärken 1986. Nominellt 127:16-599 Årssats Svenska Frimärken 1987. Nominellt 145:-
Utrop
Sida 12
Nr
16-600
16-601
16-602
16-603
16-604
16-605
16-606
16-607
16-608
16-609
16-610
16-611
16-612
16-613
16-614
16-615
16-616
16-617
16-618
16-619
16-620
Beskrivning
Ett parti häften, nominellt 553:-. Blandade valörer.
Visirpärm med postfriska häften Sverige. Nominellt 830:Visirpärm med svenskt ostämplat 1950-1981. Nominellt 965:Diverse svenska häften, nominellt 600:Diverse svenska häften, nominellt 600:F H387, Svenska konstnärer i Paris. 2 häften
Diverse svenska häften, nominellt 380:Svenska postfriska lösa märken. Nominellt 590:-. Små valörer
Svensk nominalvara, lösa äldre + moderna häften. Kat.v 710:Diverse svenska block**. Kat.v 925:-. Nominellt 123,60.
Stockholmia 74 häften + FDC. Nominellt 140:Svenska häften + lösa märken**. Nominellt ca 450:Album med ostämplat lågvalörer. Nominellt ca 500:Två stycken Block** + 8 lösa rabattmärken**. Nominellt 112:6 st Rabattmärke II + liten lot **, nom ca 55:Litet album 8 blad med postfriskt Sverige, nominellt 320:- + lite stämplat Sverige
Litet album med svenska häften. Nominellt 690:Litet album med svenska häften, nominellt 488:Litet album med svenska häften, nominellt 350:Svensk årssats 2001, nom 410:Album med Sverige postfriskt, nom 550:-
Utrop
16-621
16-622
16-623
16-624
16-625
16-626
Litteratur
Bok Lembit album häften 28 st 3or och 12 st 4or
Bok ovanliga samlingsområden SFF nr 11
Bok Tidiga svenska datumstämplar SFF nr 6
Bok Vad kostar brevet
Varianthandboken Oscar II Koppartryck. Sesö/Norberg. Mycket bra skick
Naturupplevelser Frimärken nom 128,00
16-627
16-628
16-629
16-630
16-631
16-632
16-633
16-634
16-635
16-636
16-637
16-638
16-639
16-640
16-641
16-642
16-643
16-644
16-645
16-646
16-647
16-648
16-649
16-650
16-651
16-652
Sent inkommet
2 st Porto Betalt. Lyxstämplade HÄLSÖ (Backsippa) 2003-09-11, NÖDINGE (Örskär). Upplaga 5000.
F 61vm1 - 64cm1 (omvänt vattenmärke). Stämplade. Kat.v 825:F 1241-1244 Lyxstämplad kompl serie Frukter. NORRKÖPING 10, KARLSKRONA 4, ALVESTA,
F 258 Bromma 5-Strip. Stämplade. Kat.v 400:10 olika souvenirark stämplade + 4 dubletter. Kat.v 1860:F 2379 Skördetid på brev. Saknas färg
F 2381 på klipp. Otandat en sida + färgfel
F 2088. Tre olika klipp. Ett riktigt, ett delvis utan gul färg, ett helt utan gul färg
Sverige. Litet album med märken med kontrollnr, cyl.siffror, halva 1-2-kn + div.
Sverige. Litet album ortstämplade märken från Ringtyp och framåt.
Sverige. Litet album med Oscar II ortstämplade
Sverige. Litet album med Gustav V och framåt ortstämplade
Sverige. Litet album halvmodernt och modernt. Många bra stämplar
F 1736-1737 stämplade. Färglöst
F 1932 stämplade. Saknas färg.
F 2138 stämplade på klipp. Saknas röd färg
F 2135-2138 stämplade SKARA LBB 1-10
F 2318 stämplad. Saknas färg
F 2319 stämplat. Felskuret
Eftertaxerat klipp. POSTTERMINALEN STOCKHOLM-ÅRSTA
17 stämplade märken "Tecken i skyn". Nyanser
18 stämplade märken "Riksidrott". Nyanser
F 2382. 16 st märken stämplade KASSASERVICE olika orter i Skaraborg
F 2702, 2759, 2796 stämplade 4-block. Kat.v 240:F 2508C Garbo. Lyxstämplat BORGHOLM 2005-09-28
2 st postförskott. STRÅKÄRA vägrat lösa. TVÅÅKER åter avsändaren
Sida 13
Nr
16-653
16-654
16-655
16-656
16-657
16-658
16-659
16-660
16-661
16-662
16-663
16-665
16-666
16-667
16-668
16-669
16-670
16-671
16-672
Beskrivning
Utrop
Sverige. 100 olika Block och Häften. Stämplade
Sverige. 150 olika BB-par, SX-par stämplade
Sverieg. 100 olika Block, Häften stämplade
F 140C**. Ett vmCX, ett suddigt, ett dubbel spegeltr. + F 143C**. Kat.v 480:100
F 273* felperf. Kat.v 275:50
2 visirblad med ** och *. Från Ringtyp t o m 1938. Katalogvärde över 11000:-, allt räknat som *
1500
F 1506 Rabattmärke med förskjutet tryck
F 870, 952, 1029 (Carl XVI Gustaf) 4 bleka nyanser
Sverige. 15 st stora tjänste tand 13. Kat.v 980:150
F 471-475 (Stockholmia 55)**. Kompl serie. Kat.v 180:30
Mapp "Czeslaw Slanias 1000:e frimärke" innehållande F BL13**, BL13 som svartavdrag samt F 2192 som FDC
Nordisk Filatelis Samlaralbum "Nobelpristagare på svenska frimärken". Innehåller F 372-73 (kat.v 70:-) samt
kompl Nobelmärken 1961-1981, kat.v ca 650:- (nom 63:-). Dessutom Norge F 497-98, 608-09 samt 884.
Samtliga märken postfriska.
Folkdräkter från de fem nordiska länderna i folder stämplade på kort 20.4.89
Oscar II. 3 ortstämplade NORRA RÖRUM, RÖKE, SÖSDALA
F 328BB stämplat
Oscar II. Stämplat LINGBO (Hälsingland)
Diverse "hyggliga" stämplar Sverige
Postens souvenirmapp "Ryttar-VM" inkl postfriska märken F1618-1623. Nominellt 22:80.
Postens souvenirmapp "Carl Mikael Bellman" inkl F 1640-1645, nom 15:10
F 481 Stämplat GÅRDSBY 4.1.1957
16-673
16-674
16-675
16-676
16-677
16-678
16-679
16-680
16-681
16-682
16-683
16-684
16-685
16-686
16-687
16-688
16-689
16-690
16-691
16-692
16-693
16-694
16-695
16-696
16-697
16-698
16-699
16-700
16-701
16-702
16-703
16-704
Samlingar, partier och övrigt
Leuchturms insticksalbum, välvårdat, 30 svarta sidor, dubbla mellanblad. Delvis besatt Schweiz
Insticksalbum, delvis besatt med Reich till modernt BRD
Insticksalbum, glest besatt
Bladsats Sverige S60 1855-1970 i grön pärm SP6, nästan tomt
Skokartong med svensk massvara tvättad
Album med enklare märken från Europa och USA
Schaubek Europa i 2 album, glest besatta
Insticksalbum, glest besatt + Postens folder "Fåglar på Frimärken".
Maximikort MK1-MK67 samt MK70-MK233 i två välvårdade ringpärmar. Kat.v ca 4900:-.
8 st tomma visirblad S7
12 st visirblad från Oscar + Tjänste till 1960.
PFA-pärm med FDC 1976-1982
PFA-pärm med FDC 1964-1975
FDC med vinjett 1985-1989
Fyndlåda, gott och blandat
11 svarta visirblad, blandade storlekar
Ringpärm med stämplat Sverige mest modernt, på 44 svarta visiblad
Liten fyndlåda
3 st insticksalbum, stämplat Sverige, något utland samt en del svensk nominal för 160:Svenska Frimärken berättar. Inkl postfriska märken, nominellt 380:Kartong med svensk massvara i påsar. Mycket Oskar. Fyndchans?
Facit FDC-pärm full med moderna svenska FDC + div nominalvara, ca 240:Ringpärm med massvara Sverige på visirblad.
10 visirblad, blandade storlekar
Konst, diverse stämplade serier
Äldre Hawe frimärksalbum, delvis besatt
Facit S60 i pärm, glest besatt
Album Norden 1855-1970 utan fickor. Halvbesatt
Tre blad med stämplat Sverige äldre märken
Två album med Europa stämplat. Nyare material
Norden. Pärm halvbesatt med ostämplat samt stämplat med hyfsade stämplar
Album med nordiska stämplade märken.
16-664
1200
Sida 14
Nr
16-705
16-706
16-707
16-708
16-709
16-710
16-711
16-712
16-713
16-714
16-715
16-716
16-717
16-718
16-719
16-720
16-721
16-722
16-723
16-724
16-725
16-726
16-727
16-728
16-729
16-730
16-731
16-732
16-733
16-734
16-735
16-736
16-737
16-738
16-739
16-740
16-741
16-742
16-743
16-744
16-745
16-746
Beskrivning
Album med stämplat Norden samt Europa
Välbesatt album med stämplat hela världen
Två album, glest besatta, med äldre stämplat Sverige
Två st FDC, E G Geijer 23/3 1947 samt A Strindberg 22/1 1949
5 kilo Garderobstädningslåda om 3 kilo mycket att rota i, lösa märken i påsar, klipp, småalbum,
Visir pärm med 40 blad, 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 5st, FDC 1 st
Visir pärm med 50 blad 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 10st, 2or 5st FDC 1 st
Omk 2 kg brev och 500 gr postklipp .Mycket av brevklippet är rundstämplat.
Klämfjäderalbum med 50 blad för Bohuslänsmontering
Vadderad ringpärm med islandsblad 47 st för egen montering.
24-sidigt insticksalbum med 10 fickor på varje sida
15-sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida
Beg. 15-sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida
Album med Sverige blandat stämplat
3 album med A=BRD bland kval, vanligt mtrl. B=Sverige + övr världen bland kval + div moderna brev. C= 5
BRD-block + ett par västtyska brev
Klämpärm med div FDC m.m., ca 50 st BRD och Berlin, en del bättre fr. 1950-60-talet
Album postfriskt Sverige 1951-1965. Många kompletta serier**
Bunt blandat vykort och brev. Fyndchans
Låda med klipp, övervägande svenskt
Pärm med 22 trevliga FDC, mest USA och rymdmärken.
FDC-album med 38 FDC, en del med vinjett
Kartotekslåda med mängder av svensk massvara. Stor fyndchans.
Svenska FDC. Enbart Nobel 1961-1972, samtliga med vinjett 2 enl 1970-71 års utgåva. Plus motsvarande lösa
märken ** och/eller stämplade
Svenska FDC 1949-1967 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade
Svenska FDC 1968-1971 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade
Svenska FDC 1972-1975 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade
Svenska FDC 1965-1972 med alternativ vinjett. I pärm.
Svenska FDC 1973-1977 med alternativ vinjett. I pärm
Svenska FDC 1976-1982 med alternativ vinjett. I pärm
12 st Svenska FDC 1977-1978 med alternativ vinjett. I pärm
Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram , m.m.
30 st FDC mestadels Gustav VI Adolf, Tre Kronor med vinjett Gulbrunt posthorn 3.
Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram , m.m. 1970-talet
Litet album med postfriska märken och häften, mestadels 1960-80-talet. Nominellt ca 130:Fyndlåda. Lösa märken och klipp Hela Världen. Brev o vykort Hela Världen från 1910-80-talet
Tre påsar stämplade hela världen
Album med "Vinjett" försättsblad. Ostämplade serier 1951-1962 med fastsättare, stämplat 1860-1950
Låda med svenskt klipp och lösa märken m.m.
Kartong full med svenska märken i pergamynkuvert 1950-70-tal. Fyndchans. Plus lite annat.
Ringpärm med massor av svenska FDC 1942-1963. Bl.a. Bellman BC-par, några trevliga vinjetter etc.
6 st visirblad med ostämplat Sverige 1920-1950, med några kongress och Gustav V 70 år.
Två album med stämplade Sverige.
På klubbat slutpris tillkommer 5% slagavgift.
Bilder och annan information hittar du på vår hemsida:
www.nhff.se
Bud mottages på e-postadress:
Visning:
Tisdagen den 15 april klockan 18.00 - 20.00 i ABF-huset, Kungsbacka
Onsdagen den 23 april kl 09.00 - 11.00 hos Göteborgs Pensionärers Frimärksklubb, Dalheimers Hus, Göteborg
Auktionsdagen 27 april klockan 09.30 - 12.30 i ABF-huset, Kungsbacka
Utrop