Katalog i pdf format - Københavns Auktioner

Kunst, Design & Antik. 24. Nov. Kl. 17.00
Tisdag 24 Nov 2015
Older art
1200-1500 DKK
Older art
Finn andersen CD, Nåleskov; skovvej
i sollys
Hans Gyde Petersen CD; stor parti fra
dyrehaven
Finn Andersen 1909 -1987 CD, Nåleskov;
skovvej i sollys, olie på lærred, sign. Finn
An., 60 x 70 cm.
Varunummer: 10754
Hans Gyde Petersen (1862-1943) CD; parti
fra dyrehaven, olie på lærred, sign. Gyde
Petersen, 130 x 185 cm.
Varunummer: 10286
Glass
Older lightning
2500 DKK
Stor gulvvase i Gallé stil
10000-15000 DKK
Stor gulvvase i Gallé stil af gulligt glas,
dekoreret i brun med bjergmotiver og
grantræer, vase er en reproduktion,
antagelig ikke fremstillet i Frankrig. H. 61,5
Ø 24 cm.
Varunummer: 10427
Et par store Charles X franske
lysestager af patineret og forgyldt
bronze 19 årh. første halvdel
Et par store Charles X franske empire
lysestager af patineret og forgyldt bronze,
fem armet top med seks lyspiber,
kanelleret stamme, rundt sokkel med
dyrepotter,
dekoreret
med
putti
og
delfinhoveder, 19 årh. første halvdel. H. 58
Ø 23 cm.
Varunummer: 10221
Modern furniture
5000-6000 DKK
2000 DKK
Illums Bolighus; barskab af mahogni,
1940/50'erne
Illums Bolighus; barskab af mahogni, buet
front med to rillede døre bag hvilke hylder
og rum, udtrækplade med messing beslag,
stel på tilspidsede ben. Plakette Illums
Bolighus på bagsiden, 1940/50'erne. H. 145
B. 107 D.44 cm.
Varunummer: 10065
Modern art
2500-3000 DKK
Anders Breiner Mølgaard Født 1962
CD. "Tre mænd i åen" 2013
Anders Breiner Mølgaard Født 1962 CD.
"Tre mænd i åen" Olie på lærred, sign. A.
Breiner og betegnet på bagsiden, 80 x 100
cm.
Varunummer: 10703
Prints
Richard Mortensen
litografi, 1961
1500 DKK
CD:
Older art
"Velizy"
Edith Geert CD: Interiør med kvinde
der syer
Richard Mortensen 1910-1993 CD: "Velizy"
litografi, nr. 15/300 sign. Mortensen 61, 60
x 45 cm.
Varunummer: 10768
Edith Geert 1906-1983 CD. Interiør med
kvinde der syer, olie på lærred, sign. E.
Gert. 60 x 70 cm.
Varunummer: 10719
Modern furniture
Frits
henningsen:
palisander
Glass
1200-1500 DKK
1500-2000 DKK
sofabord
af
Frits henningsen: sofabord af palisander,
rekt. plade med sarg og fire skuffer med
profilering, tilspisede ben med messingsko,
H. 52 L. 170 B. 65 cm.
Varunummer: 10826
1000-1200 DKK
Seks mundblæste champagneskåle
20 årh. begyndelse
Seks
mundblæste
champagneskåle,
balustre formet rundt fod, cuppa med
guldkant med fem bobler i bunden 20 årh.
begyndelse. H. 13,5 Ø 12,5 cm.
Varunummer: 10770
Sida 1
Tisdag 24 Nov 2015
Modern art
1600-1800 DKK
O.V.
Borch
CD:
motiv
forestillingen " Den Gerrige"
Modern art
fra
2000-2200 DKK
Ubekendt kunstner: Diptykon; to
kompositioner sign. Peter Holstpetersen
O.V. Borch 1891-1969 CD: motiv fra
forestillingen "Den Gerrige", olie på lærred,
sign. O.V. Borch, 100 x 80 cm. (skæv
ramme)
Varunummer: 10782
Ubekendt
kunstner,
Diptykon;
to
kompositioner, olie på plade. Etiket fra
kunstnernes efterårsudstilling på bagsiden,
sign. Peter Holst-Petersen og nr. 512,
begge ca. 38 x 24 cm.
Varunummer: 10864
Older furniture
1800 DKK
Davenport/skrivepult af nøddetræ
1800 tallets anden halvdel
Modern art
Davenport/skrivepult af nøddetræ, top med
opklappelig låg med pen og brevholder,
skriveklap indlagt med brunt læder med
rum og små skuffer under, fire skuffer på
højre side, nøgle medfølger, H. 80 B. 56 D.
56 cm. 1800 tallets anden halvdel.
Varunummer: 10623
1200 DKK
Skønvirke sofa af mahogni, ca 1920.
Skønvirke sofa af mahogni, sæde, ryg og
sider betrukket med sort stribet stof, H. 110
L. 180 cm D. 73 cm. ca 1920.
Varunummer: 10827
Older art
Glass
4000 DKK
1200 DKK
Bent O. Severin for Holmegaard: En
samling Princess glas
Henrik Strömberg CD, to fiskerbåde,
Dragør, 1920
Bent O. Severin for Holmegaard: En samling
Princess glas fra Holmegaard : bestående
af; 11 hvidvinsglas H. 14 cm., 9 rødvinsglas
H. 17 cm., 9 snapsglas H. 15 cm. samt 1
lysestage H. 13,5 cm.
Varunummer: 10878
Henrik Strömberg 1880- 1956 CD: to
fiskerbåde, Dragør, olie på lærred, sign. H.
Strömberg og dateret 1920, 46 x 39 cm.
Varunummer: 10823
Older art
800-1200 DKK
K. V. Stigø: Jesus portræt, olie på
lærred 20 årh. midte
K. V. Stigø: Jesus portræt, olie på lærred,
sign. Stigø, 55 x 48 cm. 20 årh. midte
Varunummer: 10783
Prints
Carl-Henning Pedersen
Føniks II" litografi, 1975
2000-3000 DKK
CD:
"Fugl
Carl-Henning Pedersen 1913 - 2007 CD:
"Fugl Føniks II", litografi nr. II/20, sign. CarlHenning Pedersen, Paris 1975.
Varunummer: 10835
Porcelain
Modern furniture
4000 DKK
Royal Copenhagen: "Flora Danica"
fad nr. 3528 Ø 33 cm.
1000 DKK
Royal
Copenhagen:
"Hypochoeris
Maculata", Flora Danica fad af porcelæn
med gennembrudt kant, dekoreret i farver
og guld stemplet Royal Copenhagen og
3528. Ø 33 cm.
Varunummer: 10886
Arne Jacobsen for Fritz Hansen:
Armstol, model 3207, 'Syveren' 1967
Arne Jacobsen for Fritz Hansen: Armstol
model 3207, 'Syveren', betrukket med sort
læder. metal kapsel fra 1967, Læder og
polstring med slitage og defekter.
Varunummer: 10837
Sida 2
Tisdag 24 Nov 2015
Porcelain
3500 DKK
Porcelain
fad nr. 3524 Ø 33 cm.
Kangxi stil Kinesisk vase, ca. år 1900
Kangxi stil Kinesisk vase af porcelæn,
dekoreret i blåt med blade, blomster og
sommerfugle. ca. år 1900 H. 35 Ø ca. 16
cm. Skade i bunden efter brandningsfejl.
Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr.
Thorbjørnsen 1856 - 1929, direkt arving.
Varunummer: 10902
Royal Copenhagen: "Mælkebøtte Tarxacum
Palustra.", Flora Danica fad af porcelæn,
dekoreret i farver og guld stemplet Royal
Copenhagen og 3524. Ø 33 cm. Et lille
afslag under guldbemaling samt maling
rester på bagsiden.
Varunummer: 10887
Modern art
Oluf Gravesen.
1984
4000 DKK
1500 DKK
To
kompositioner,
Oluf
Gravesen
1943-1987
CD.
To
kompositioner, mix media på papir, den ene
sign. O gravesen og dateret 1984. 88 x 114
cm. samt 80 x 108 cm.
Varunummer: 10889
Varia
Older art
Upoleret, ubehandlet stor ravklump/Amber,
vægt ca. 2,130 gram. H. 8 L. 31 B. 19 cm.
Varunummer: 10825
Stor ravklump/Amber, vægt ca. 2,130
gram
2500 DKK
Georg Anton RASMUSSEN tilskrevet;
fjordparti
Georg Anton RASMUSSEN
tilskrevet, fjordparti, olie
usigneret, 18 x 24 cm.
Varunummer: 10853
25000-30000 DKK
(1842-1914)
på lærred,
Porcelain
3000 DKK
Stor Kinesisk fad 19/20 årh.
Porcelain
Kangxi stil Kinesisk
porcelæn, ca. år 1900
Stor Kinesisk fad, dekoreret i blå og hvid
med blomster, grene og blade. 19/20 årh.
H.7 Ø 45 cm.
Varunummer: 10931
15000 DKK
lågbojan
af
Kangxi stil Kinesisk lågbojan af porcelæn,
løvehoveder. ca. år 1900. H. 45 Ø ca. 27
cm. Proveniens: Norsk Skibsreder Niels Chr.
Varunummer: 10914
Porcelain
8000-12000 DKK
Kinesisk kejser bowle ca. år 1900
Modern art
Kinesisk
kejser
bowle
af
porcelæn,
dekoreret i blå og hvid, invendigt med
blade og sommerfugle, udvendig med
figurer, ridder og musikspiller, ca. år 1900
H. 18,5 Ø 41,5 cm. Proveniens: Norsk
Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen 1856 1929, direkt arving.
Varunummer: 10899
1500 DKK
Niels Peter Bolt CD: Havneparti fra
København, 1940
Niels Peter Bolt 1886-1965 CD, Havneparti
fra København, pastel på papir, sign. N. P.
Bolt, 77 x 119 cm.
Varunummer: 10912
Porcelain
6000 DKK
Kinesisk opsats af porcelæn, 1900
tallet første halvdel
Kinesisk opsats af porcelæn, dekoreret i blå
og hvid med træ og blade, 1900 tallet
første halvdel. H. 14 Ø 32 cm. Kantafslag.
Varunummer: 10900
Sida 3
Tisdag 24 Nov 2015
Porcelain
6000 DKK
Jewellery
tallet første halvdel.
N.E. From; vedhæng samt armbånd
af sterlingssølv
første halvdel. H. 14 Ø 32 cm. Proveniens:
Norsk Skibsreder Niels Chr. Thorbjørnsen
1856 - 1929, direkt arving.
Varunummer: 10901
N.E.
From;
øjetformet
vedhæng
af
sterlingssølv
med
cabochon
slebet
antagelig rosa kvarts sten i midten, H./B.
4,5 cm., samt armbånd af sterlingssølv i
skønvirke stil med seks cabochon slebet rav
stene L. 20 cm. begge stemplet. N.E. From
sterling Denmark 925 S.
Varunummer: 10728
Jewellery
Older lightning
Guldcollier, 20 årh. midte. stemplet 750 og
utydeligt guldsmed, vægt 42 gr. Ø 13 cm
(indvendigt) L. 20 cm.
Varunummer: 10954
Et par store messing kirkekroner i barok
stil, top med ørn, otte aftagelige arme,
1800 tallet. senere monterede til el (nogle
defekte lysholdere), begge ca. H.75 Ø 65
cm.
Varunummer: 10941
800-1200 DKK
Ceramics
Mogens Vantore CD: Vej og hus
Mogens Vantore 1895 - 1977 CD: Vej og
hus, olie på lærred, sign. Vantore. 35 x 42
cm.
Varunummer: 10942
Modern art
Max Momberg-Elsdorf:
lyset"
6000-8000 DKK
Guldcollier, 18 kt. guld, 20 årh. midte
4000-6000 DKK
Et par store messing kirkekroner i
barok stil, 1800 tallet.
Older art
1200-1500 DKK
800-1200 DKK
Nils Thorsson for Royal Copenhagen
og Fog & Morup; bordlampe af
fajance
Nils Thorsson for Royal Copenhagen og Fog
& Morup; bordlampe af fajance, H. 47 cm.
inkl. skærmholder. Testet og virker,
Københavns auktioner kan ikke garanteret
for funktionaliteten.
Varunummer: 10955
800-1200 DKK
"Hen
imod
Max Momberg-Elsdorf 20 årh. "Hen imod
lyset", surrealistisk komposition, olie på
lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 29 x
39 cm.
Varunummer: 10947
Older art
Victor
Borregaard,
Dyrehaven
800-1000 DKK
parti
Prints
fra
1000-1500 DKK
Per Kirkeby, litografi, 1975
Per Kirkeby, født 1938. CD. Litografi, nr.
33/100, sign. Per Kirkeby og dateret 75. 45
x 61 cm.
Varunummer: 10957
Victor Borregaard 1875-1939, parti fra
Dyrehaven, olie på lærred, sign. VB,
monteret på plade, 28 x 44 cm.
Varunummer: 10948
Modern art
1000-1500 DKK
Einer Johansen fem akvareller, atelier
skitser 1940'erne
Einer Johansen 1893 - 1965 CD, fem
akvareller, bypartier, atelier skitser, alle
sign. monogram EJ samt dateret 44-49,
mindst 15 x 23 cm. størst 20 x 25 cm. i
aluminiumsramme bag glas.
Varunummer: 10960
Sida 4
Tisdag 24 Nov 2015
Porcelain
Bjørn Wiinblad
1971-1979
2000-2500 DKK
juleplatter,
Modern furniture
årgang
1000 DKK
Charles Eames for Vitra, "Plastic Side
Chair DSR" stol
Samling Bjørn Wiinblad juleplatter for
Rosenthal, bestående af; 1971 "Maria mit
Kind" 1972"Heilige 3 Könige" 1973 "Heilige
3 Könige" 1974 "Heilige 3 Könige" 1975
"Verkündigung" 1976 "Engel mit Trompete"
1977 "Anbetung der Hirten" 1978 "Engel mit
Harfe" 1979 "Flucht nach Ägypten", alle er i
original emballage
Varunummer: 10982
Charles Eames for Vitra, "Plastic Side Chair
DSR" stol med skal af hvid formstøbt plast,
monteret med forkromet wirestel. Stemplet
Vitra Eames under sæde.
Varunummer: 11001
Ceramics
Silver
18000-22000 DKK
Axel Salto CD for Royal Copenhagen;
vase af stentøj i knoppet stil model
20708
A. Michelsen: Stor Margrethe bæger
af delvis forgyldt sterlingsølv
A. Michelsen: Stor Margrethe bæger af
delvis forgyldt sterlingsølv udvendigt og
forgyldt indvendigt. Stemplet A. Michelsen
Copenhagen Sterling Denmark samt K.9 og
S. H. 11,5 cm , vægt. 351 gr.
Varunummer: 11026
Axel Salto 1889 - 1961 CD for Royal
Copenhagen; vase af stentøj i knoppet stil
dekoreret med sungglasur, signeret i
bunden Salto, stemplet Royal Copenhagen
samt nr. 179-34 og model nr. 20708, H. 18
cm. 1 sortering.
Varunummer: 10977
Ceramics
2200 DKK
Silver
4000-6000 DKK
1200 DKK
Samling
sølvbæger
København. 1950'erne
Axel Salto CD, vase af stentøj i
knoppet stil
samt
skål,
Samling på fire forskellige sølvbæger, den
ene (silverco) med bakelit montering på
fod. H. 7-10 cm. samt skål Ø 16 cm. Alle
stemplede København. 1950'erne. Vægt
uden dele med montering: 363 gr.
Varunummer: 11029
Axel Salto 1889 - 1961 CD, vase af stentøj i
knoppet stil dekoreret med sungglasur,
signeret i bunden Salto, H. 9,5 cm. Lille
glasurafslag i bunden samt korpus med
flere brand og glasurfejl (bobler).
Varunummer: 10983
Ceramics
14000-18000 DKK
Axel Salto for Ipsens Enke: "Aktæon"
Figur af lertøj
Silver
Axel Salto 1889-1961 CD; "Aktæon" Figur af
lertøj, dekoreret med grøn glasur, H. 36 cm.
Stemplet Ipsens Enke i bunden, sign Salto
på bagsiden.
Varunummer: 11040
2000 DKK
P. Hertz, Ovalt fad af sølv, København
1937.
P. Hertz: Ovalt fad af sølv, kant med
blademotiv,
stemplet
P.
Hertz,
og
København 1937. H.3,2 L. 28 B.19 cm.
Brugsridser samt graveret monogram i
bunden.
Varunummer: 10986
Modern lightning
Verner Panton for Louis
"Panthella" standerlampe
1500 DKK
Prints
Poulsen,
1500-2000 DKK
Jørgen Nash CD: "Piratskibet" litografi
1990
Verner Panton; 1926 - 1998 for Louis
Poulsen, "Panthella" standerlampe af hvid
metal, plast og skærm af akryl. Model med
fodafbryder,
fod
gulnet
samt
plast
skærmholder defekt, testet og virker. Kbh
auktioner
kan
ikke
garantere
for
funktionaliteten.
Varunummer: 11000
Jørgen Nash 1920 - 2004 CD: "Piratskibet"
litografi nr. 77/150, sign. Jørgen Nash og
dateret 1990. Bladstørrelse 66,5 x 56 cm.
Fremstår med fugtpletter udenfor motivet.
Varunummer: 11042
Sida 5
Tisdag 24 Nov 2015
Prints
3000-5000 DKK
Wilhelm Freddie CD: litografi 1977
Wilhelm
Freddie
1909-1995
CD.
Komposition med liggende kvinde, litografi
nr. 163/300. Sign. Freddie og dateret 77. 70
x 54 cm. Mogensen & Raben-Skov nr. 071
Varunummer: 11041
Sida 6