Auktion 2015-‐09-‐19 Sida 1 av 14

Auktion 2015-­‐09-­‐19
Lladro, figuringrupp, 2 hundar, H25cm L46cm
Stig Lindberg, Gustavsberg, vas, Karneval, nr. 243/11, H35,5cm
Josef Ekberg, Gustavsberg, lockurna 1935, H38cm
Gefle, 4st bonbonjärer, Röd rubin H8,5-­‐18cm samt 3st vaser H9,5-­‐17cm
4st biskvifiguriner varav 2 i form av vaser, H7-­‐13cm, nagg
Josef Frank, Svenskt Tenn, 6st bordstabletter, L41cm
Bordsfotogenlampa på mässingsfot med kulfötter, elektrifierad H45cm, oljehus med liten spricka
Vas cloisonne, Kina med träställ, H29cm, ställ med sprickor, medföljande kartong
Gullaskruf, golvvas, H67cm samt vas i blått glas, H50cm
Björn Wiinblad, Rosenthal, jultallrik 1977 D28cm samt Nymölle, skärbräda L28cm B18cm
Skulptur i form av buddha huvud på ställning, H31cm
Skrivbordslampa, engelskstil, H37cm
Georg Jensen, 3st ljusstakar, H13, 17 & 21cm
Tekanna Bodum C. Jörgensen, H17cm, handtag med ytslitage samt brödkorg Bodum, L33cm
3st vaser, Kina varav en etikett märkt repulie of China, en vas med kalligrafi 1900-­‐tal, H17, 20 & 27cm
Kjell Blomberg Örsjö, bordslampa, Focus, ställbar 1970-­‐tal, H38cm
Frimärksalbum, FN Förenta Nationerna, komplett samt några extra märken
Pärm Första dagsbrev USA bl.a. installation Lyndon B. Johnson 1965, månlandningen 1969 samt äldre brev, viss nikotindoft
3st frimärksalbum bl.a. Portugal m.fl, viss nikotindoft
4st frimärksalbum, Europa, viss nikotindoft
3st frimärksalbum, Finland från 1875, viss nikotindoft
Album med frimärks minnesblock, Norden bl.a. svenska porstfriska, nominellt värde ca 460 kr, viss nikotindoft
2st frimärksalbum, Norge från 1910 samt Danmark från 1875, viss nikotindoft
6st frimärksalbum, Estland, Lettland och Litauen, viss nikotindoft
12st moccaskedar, silver 1960-­‐tal, Stockholm, L8,5cm, total vikt 128cm
Parti silverföremål bl.a. kaktång, 6st kaffeskedar, m.m, total vikt 164g
12st moccaskedar, Floran, silver Gewe 1960/70-­‐tal, L10cm, total vikt 109g, medföljande etui
Skinkbestick med silverskaft
11st moccaskedar, silver, L10cm, total vikt 94g
12st kaffeskedar, Flora, silver, L10cm, total vikt 108g
10st sillgafflar, förgylld silver med emalj, Norge, L10cm, total vikt 79g
1 par ljusstakar, Löfman, silver 1974, H19cm, fyllda
12st moccaskedar, silver 1953, L10cm, total vikt 112g, medföljande etui
Skrin, silver Tyskland, botten sannolikt stål, märkt halvmåne krona 835 WTBB3, H5cm B13,5cm L29,5cm, träinredning med skador
Anders Nilsson, såsslev, silver 1921 Lund, L34cm, vikt 188g, gravyr
7st plaketter, silver England, motiv från engelska slott, L5cm, total vikt 221g
3st silverdosor varav en i form av hänge, L5,5, 4,5 & 4,2cm, total vikt 70g
12st moccaskedar, silver 1950-­‐tal, skaft med rosdekor, L9cm, total vikt 83g
7 delar silver med emalj bl.a. dosa, silvervikt 70g
7 delar silver bl.a. dosa i form av äpple, D4,2-­‐7,5cm, total vikt 127g samt möllan, silver med träfot, H7,3cm, total vikt 48g
Georg Jensen, tårtspade L25,5cm samt borste med silverskaft, L18cm
18st moccaskedar, silver 1949/50-­‐tal, skaft med rosdekor, L10cm, total vikt 128g, medföljande etui
Parti äldre barnböcker, pussel, Brio leksak samt gunghäst
Parti kameror bl.a. Konica, Samsung, Olympus m.fl, för funktionen ansvaras ej
Dubbelpipigt slaglåsgevär
11st leksaksbilar varav 9st Matchbox, James Bond bil med skador
Sida 1 av 14
1 000 kr
1 500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
350 kr
400 kr
250 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
700 kr
300 kr
500 kr
500 kr
600 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
2st dockor varave en M. Wanke, delvis porslin, L46 & 39cm
6st modellbilar bl.a. Burago, L18-­‐25cm, mindre ytslitage
Nao, 4st figuriner, H10-­‐21cm samt Lladro figurin, H12cm
Wallendorf figurin, H20cm
Kunglig Dansk kaffekanna, Musselmalet halvblond, nr. 1/518 2:a sortering, H23cm
Kunglig Dansk, 2st figuriner 1:a sortering, H14 & 15cm
Wallendorf figurin, H20cm
Wallendorf, 2st figuriner, H13 & 15cm, blomnagg, figurin H14cm samt 3st Swarowski figuriner, H2-­‐3cm
Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H11,5cm, lampfot H20cm samt 2st vaser 1:a sortering, H12 & 18cm
Vicke Lindstrand, Kosta skål, H7cm D15cm samt Bertil Vallien, Boda skål, H9,5cm D17cm
Wallendorf, figurin H14cm, Nao 2st figuriner H6 & 9cm samt figurin, H24cm
1 par vaser, kinesiserande motiv, mässingsfötter, omkring 1900, H23cm
Vas, Böhmen graverad dekor med druvor och medaljong motiv, H19,5cm
Lalique, glas/vas, Gracer, H10cm
Skrin, Mary Gregorystil, mässing och glas, omkring 1900, H9,5cm L9,5cm B6,5cm
V. Nieminen, träskulptur i form av renhona med kid, H22cm, ett horn med litet avslag samt Bing & Gröndahl, hund, H7cm
Vas, Kina famille verte, dekor med fåglar, fjärilar och väster, H19cm, mindre dekorslitage samt tekanna, Kina Kanton H9,5cm, 1800/1900-­‐tal
Saltkar med sked, silver och glasinsat, H8,5cm, silvervikt 69g samt 1 par ljuslyktor med mögligen silverfötter, H7cm
Glasskulpturer, sannolikt Murano, H19 & 27cm
Bing & Gröndahl, 3st figuriner, H10, 19 & 20cm
Bing & Gröndahl, figurin, gitarrspelerska, 2:a sortering, H24cm
Divino för Rosenthal, 12st rödvinsglas, Bourgogne Grand Cru, H22cm
Christofle, Lino Sabattini, vas, Cardinale, H37cm, liten bristning samt bucklor, repor/small rupture, scratches and some dents
Nao, 2st figuriner, H25 & 29cm
2st lockurnor samt vas, Japan bl.a. Satsuma
Herend 2st skålar, D23cm L28cm
Goebel bl.a. salt & pepparkar, tandpetshållare, plunta i form av munkar, H6,5-­‐12cm
Åke Holm, fågel, H10cm
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
Kosta, glasservis, Diamand, 13st ölglas H13cm, 10st snapsglas H10cm
Goebel, karaff, mjölkkanna, 3st sockerskålar, 2st spargrisar i form av munkar, H9,5-­‐27cm, karaff med litet hål på livet
Lockpokal, Böhmen med graverad jaktdekor, H29cm
Wallendorf, 2st figuriner, H17cm
Wallendorf figurin, H19cm
Bing & Gröndahl, 2st figuriner, H4,5 & 12cm, Lalique fisk, H10cm, nagg samt Rörstrand figurin, H7,5cm, nagg
Lladro, 4st figuriner, H13-­‐21cm, dekorationspinne med skada
300 kr
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 2st miniatyrer, H3,5 & 5cm
Lladro 2st figuriner, H16 & 20cm samt Nao figurin, H16cm
Tapio Wirkkala, Iittala, glasservis, Niva, 12st ölglas H9cm, 15st whiskeyglas H7cm, 9st selterglas H8,5cm, 7st snapsglas H5,5cm
Elis Bergh, Kosta, 18st likörglas H10cm, 17st snapsglas H8cm, obetydliga fotnagg
4st tomtar, H17-­‐20cm
Orrefors, skål med graverad dekor, möjligen Simon Gate, signerad of.L.1006.31.å, H12cm D21cm
Erik Höglund, Boda bringare, H16cm samt Goebel, ängel i form av ljusstake, H10cm
Sida 2 av 14
300 kr
400 kr
350 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Timo Sarpaneva, Iittala 3st ljusstakar, Arkipelago, H8, 13 & 22cm samt Göran Wärff, Kosta 2st ljusstakar, Fleur, H18cm
G. Magnusson, ljusstake, mässing, H19cm, art deco figurin H16cm samt skultpur i form av hederspris, H19cm, sockel med gravyr
Lockurna, Kina, dekor med kalligrafi landskapscen, H43cm
4st cabaretskålar, Kina med dekor av fåglar samt kalligrafi, L19cm samt skål, Kina med växtdekor, märkt med 4 karaktärers tecken i rött, D19cm, liten mynningsnagg, 1800/1900-­‐tal
2st skålfat, Kina, polykrom dekor med fjärilar resp. blommor, ett fat märkt med 6 karaktärers tecken i blått, 1900-­‐tal, L23cm D24cm
Fat, Kina med polykrom dekor av olika figurscener, 1800-­‐tal, D35cm, dekorslitage på kanten
5st tallrikar, Kina famille verte, dekor med fåglar, fjärilar och växter, 1800/1900-­‐tal D15, 17 & 22cm, några små kantnagg samt tallrik med glasyr avslag
Bordsfotogenlampa, H49cm
Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H52cm
Bordfotogenlampa, H53cm
Friedl Holzer Kjellberg, Arabia, moccaservis, 9st koppar, 10st fat, en kopp samt ett fat med nagg
Teakbricka med 7st glasskålar, snurrbar D44cm samt 2st uppläggningsskålar D20,5cm, en med mynningsnagg
Marianne Westman, Rörstrand matservis, Annika, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 2st uppläggningsfat, 3st uppläggningsskålar samt såskanna
Marianne Westman, Rörstrand, uppläggningsfat, Verdura L35cm samt Grön Anna uppläggningsfat, ytterfoder och terrin med lock
Bing & Gröndahl, kaffeservis, Ballerina, 12st koppar, 12st fat, 2st assietter D16 & 17,5cm, 1:a sortering
Kunglig Dansk, mat och kaffeservis, 5st mattallrikar, 4st djupa, 5st förrättstallrikar, 5st salt & pepparkar, vinäger, såskanna, 5st uppläggningsfat, 4st uppläggningsskålar, 2 par ljusstakar, 10st kaffekoppar, 9st fat, 10st assietter, kaffekanna, sockerskål och gräddsnipa med fat, 2st miniatyrfat, 1:a sortering
Gustavsberg servisdelar, Opak, 5st djupa, 8st förrättstallrikar, 10st dessert, 5st assietter, 9st kaffekoppar, 11st fat, 1st uppläggningsfat, 1st uppläggningsskål, någon med mindre gulnad och krackeleringar
11st glasassietter, slipade, D14cm,små nagg samt medföljande 5st med nagg
Rosenthal, Sanssouci delar, 5st kaffekoppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa. bonbonjär H12cm, 2st miniatyr fat D9cm samt Moliere skålfat D26cm
Stekfat, Kina med landskapscen L38cm, bränningsdefekter samt skål, Kina D24cm, 1900-­‐tal
Rörstrand kaffeservis, 14st koppar, 15st fat samt Gustavsberg, 12st assietter
Rörstrand, servisdelar, Skåne, 3st mattallrikar, 3st förrättstallrikar, 10st assietter D18cm, 8st assietter D15,5cm, 2st uppläggningsskålfat, 3st uppläggningsfat, 5st kaffekoppar med fat, 3 delar med obetydlig nagg, 5 delar med gulnad samt koppar med krackeleringar
Kunglig Dansk, servisdelar, Musselmalet, helblond och halvblond, uppläggningsfat nr. 1/1149 3:e sortering L41cm, uppläggningsfat nr. 1/539 3:e sortering D33cm samt såsskål nr. 1/1105 3:e sortering D25cm
Kunglig Dansk, 12st förrättstallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1086, 2:a sortering varav 6st 3:e sortering, D20cm
Kunglig Dansk, 6st djupa tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1078, 1:a sortering D25cm
Kunglig Dansk, 9st tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1084, 2:a sortering varav 2st 3:e sortering, D25cm, en tallrik med kantnagg
Kunglig Dansk, 9st djupa tallrikar, Musselmalet, helblond nr. 1/1078, 3:e sortering varav 2st 2:a sortering, D25cm, en med liten kantnagg
Rosenthal kaffeservis, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, sockerskål samt gräddsnipa
Lomonosov kaffeservis, 6st koppar 6st fat och 6st assietter, kanna, kakfat, sockerskål, gräddsnipa samt Lomonosov 14st kaffeservisdelar
Rörstrand, 3st jultallrikar, 1968, 1969 & 1970, D19,5cm
Rosenthal kaffeservis, Maria, 10st koppar, 12st fat, 11st assietter, kanna, sockerskål, bruksslitage samt en kopp med defekt
Sida 3 av 14
400 kr
350 kr
400 kr
300 kr
400 kr
800 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1 000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
600 kr
1 200 kr
1 500 kr
1 500 kr
1 200 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Sylvia Leuchovius, Rörstrand kaffeservis, Sylvia, 12st koppar samt 12st fat, 2 delar med små nagg
Kunglig Dansk, moccakoppar, Musselmalet, helblond, 6st koppar nr. 1/1038 & 1037, 6st fat nr. 1/1038 & 1037
Parti koppar och tennföremål bl.a. 1 par ljusstakar, mått, m.m.
Parti LP-­‐skivor och singlar, 1960/70-­‐tal
Parti urverk till väggur, pendlar bl.a. Gustav Becker, FHS, Junghans, m.m.
Parti bl.a. 3st nattljusstakar mässing, vinöppnare, telefon, fotogenlampor i mässing, m.m.
Mässingsbalja med handtag, H27cm D41cm
Parti trädgårdsskulpturer, m.m.
Hurts med reservdelar till bl.a. väggur m.m.
Parti lampfot 1960/70-­‐tal, Nilsjohan kanna, Os-­‐album samt Aneta 6st lampkupor, en med nagg och spricka
Georg Jensen, ljusstake, Swing, H22cm, stearinrester samt väggljusstake, Swing, L35cm
2st ytterfoder, majolika, H21 & 24cm, en med fotnagg resp. en med bottenspricka
2st blåvita krus, Gustavsberg resp. Rörstrand, H21 & 18cm
2st bordslampor, Kina, H24cm samt ytterfoder, Kina med landskapscen, H15cm D20cm, spricka
Bavaria, matservis, 12st förrättstallrikar, 11st mattallrikar, 12st djupa, 9st assietter, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat, såskanna samt bringare, ställvis mindre bruksslitage
Tapio Wirkkala, Iittala, matservisdelar, Solaris, 9st mattallrikar, 9st förrättstallrikar samt 6st dessertskålar, Ultima Thule
300 kr
Gense, 19 delar bestick, Focus samt C.G. Hallberg, nysilver besticksdelar, Slottsbarock, 12st förrättsgafflar, 12st förrättsskedar, 12st matskedar, 12st matgafflar, 4st kaffeskedar, 5st teskedar, 6st fruktgafflar
Parti linnedukar
Parti Iittala 10st whiskeyglas, 8st slipade snapsglas på fot, flerfärgat, Iittala karaff samt whiskeyglas 1960/70-­‐tal
Tuscan, kaffeservis, 22st koppar, 24st fat, 24st assietter, kaffekanna, sockerskål, gräddsnipa samt kakfat
Parti 1 par cloisonne vaser, H15cm, Kina skål D13cm, 2st uppläggningsfat, Alka samt Bing & Gröndahl 13st jultallrikar, 154-­‐1965 & 1972
Parti bl.a. Skateholmsljusstake, medföljande vaxljus, dörrhandtag mässing, kafferost med angrepp, m.m.
2st stallfönster 80x79cm, glasskador samt rostangrepp
Barometer/termometer, H33cm, någon dekoration saknas samt hörnskål, bemålat och daterad 1920, monogram A.M, H66cm
400 kr
5st bordslampor bl.a. Philips, art deco, rosa pantern ej komplett
2st bordsfotogenlampor, H51cm
300 kr
500 kr
Parti bl.a. coasters, karaff, lyktor, m.m.
Kunglig Dansk, jultallrik 1925, 1:a sortering samt Rörstrand, 7st servisdelar, Skåne
Parti leksaker bl.a. 4st Barbie Mattel, dockkläder, Lekoform, m.m.
Parti kaffeservis med blomdekor, 12st koppar med fat, 5st djupa tallrikar med guldkant samt 2st prydnadsfat
Parti bl.a. chokladkanna mässing, handspegel, Engströmer brikca Stockholm utställning 1930, salladsbestick, m.m.
Parti ytterfoder bl.a. Rörstrandia med botten krackeleringar, Gefle, m.m. samt Josef Ekberg, Gustavsberg, skål på fot, H13cm D20cm, spricka
Svaneholm kaffeservis, 12st koppar, 11st fat och assietter samt Schumann, 12st prydnadsfat
Parti bl.a. Upsala-­‐Ekeby moccaservis, Rörstrand barntallrik, m.m.
Parti nysilver bl.a. kaffeservis, såsskål, m.m.
Parti porslin bl.a. Ilmenau m.m.
Parti fattigmanssilver samt klockställ/ram
Parti bl.a. Gustavsberg askfat, Ornamin, Erik Kold kaffeburk, Björn Christensen assietter och smörgåsbrickor, Fajans assietter, Ulrica Hydman Vallien fat, Eva Englung Målerås skål, m.m.
300 kr
400 kr
Sida 4 av 14
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
250 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
350 kr
400 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Parti 2st Pyro formar, D16 & 24cm, Dahl Jensen motivfat, Arabia 5st prydnadsfat, Pillevuyt servisdelar, Bing & Gröndahl vas och fat, Kunglig Dansk äggkoppar, m.m.
Parti glasföremål, slipade
Parti bl.a. Rörstrand moccaservis, terrin, minnestallrik, Rörstrand frisktallrikar, m.m.
Parti bl.a. Kina vas, Rörstrand ljusstakar, Tiara, hänkelvas, m.m.
Parti bl.a. bordsur Hamburg American Co, Kockums kanna med filter, äldre kameror, kaffeservis nysilver, jugend kanna, m.m.
Parti bl.a. Rörstrand vas, 1 par tennljusstakar, 1 par nysilverljusstakar, brevpress, fotoramar, m.m.
Parti nysilverföremål bl.a. Ingrid matbesticksdelar, kaktänger, kaffeskedar, m.m.
12st remmare med påklippt dekor, H15cm samt parti äldre snapsglas
Parti bl.a. bordsur, Junghans tidtagarur, dekorationer till väggur, m.m. ett bordsur saknar framglas, årsur peldelfäste behövs bytas samt ytslitage, 2 lådor
Parti 8st dessertskålar, 6st likörglas, flerfärgat, vas samt vinkaraff med 4st vinglas på fot, bemålade
Ljusstake mässing, barockstil H38cm, bordslampa H36cm samt 4st kopparformar, D22-­‐29cm
Parti orientaliskt porslin, skulpturer m.m.
Hörnkonsol, förgylld, H32cm L48cm, lagning
2 par ytterfoder, D14 & 15,5cm, en med nagg, en med bottenspricka
7st cloisonneföremål, Japan/Kina, H1-­‐15cm
Kunglig Dansk servisdelar, 9 delar Princessa samt 13 delar Blå blomst, 1:a sortering
Rosenthal, 6st fruktassietter och 2st fat, Sanssouci, D31 & 32cm samt Aluminia terrin, D27cm
Matservis, Bernadotte, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 8st assietter, såsskål, bringare, 6st uppläggningsfat, 2st uppläggningsskålar
Flygsfors skål, 2:a sortering, H11cm D32cm samt Nittsjö fruktservis, 6st assietter med fat D33cm
Fyrklövern, Åsas tomtebad, 6st mattallrikar, 6st assietter, 8st vinglas med tomtemotiv samt 4st vinglas med dekor
Carl von Linne, Christineholm kaffeservis samt Bing & Gröndahl, kaffekoppar, Lucia
6st nysilverbrickor, L40-­‐55cm
Parti bl.a. karaffer, Boda bonbonjär, 9st selterglas, någon med små nagg, slipad vas, m.m.
Parti glasföremål bl.a. bonbonjär, bringare, figurin, brevpress, skål på fot, m.m.
Parti bl.a. ljusplåtar, mässingsljusstakar, malmljusstakar, m.m.
Parti kopparföremål samt tennljusstakar bl.a. Edlunds silverfabrik
Parti orientaliskt porslin bl.a. cabaret, 1800/1900-­‐tal, några delar med nagg
1 par vagnslyktor med väggfästen, H45cm samt höghatt i kartong
Maraton, herrcykel, 1950-­‐tal, ytslitage
Maraton, herrcykel, 1970-­‐tal, baklampa med skada
Vägghylla, jugend L110cm samt vägghylla, möjligen Blå station, L142cm
3st bordsfotogenlampor varav 2 elektrifierade, H45, 46 & 58cm
Nils Landberg, Orrefors vas, H38cm, Kosta Boda skulptur i form av blomma, H16cm, Mats Jonasson, Målerås glasblock med innesluten tulpan, H20cm samt Tapio Wirkkala, Iittala, vas, H18cm, mynning med nagg
Skruf 8st ölglas, H19,5cm, Arvid Bryth skulptur, H43cm, nagg samt skulptur, H35cm
Parti väckarur bl.a. Prim, Hamburg American Co, Junghans m.m samt reseväckarur, ej kompletta samt skador
Parti bl.a. Carl Harry Stålhane, Rörstrand stengodsskål, 6st coctailglas, vaser, m.m.
Köpenhamns porslinsmåleri, moccaservis samt moccaservis majolika, möjligen Wien
Parti bl.a. figuriner, Danmark, lockaskar, Rosenthal, vaser, m.m.
3st moccaserviser bl.a. Rosenthal, Dresden, m.m.
Erik Höglund glas, ett glas med spricka, 3st karaffer samt 6st glasfåglar, någon med små nagg
4st dalahästar, H7-­‐16cm samt Orrefors/Kosta 6st glas
Sida 5 av 14
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Woods & Sons, England, matservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, såsskål, bringare, fat, 2st skålar samt 6st uppläggningsfat
Matservis med guld och kobolt blå dekor, 6st mattallrikar, 5st förrättstallrikar, 6st djupa, 5st assietter, terrin, såsskål, skål, 2st fat, 3st uppläggningsfat
Parti bl.a. Georg Jensen termos, Quack, Alessi uppläggningsskål, Super Star, Boda Nova saltkar, m.m.
Kunglig Dansk, fat + 2st djupa tallrikar, Vifte, D22 & 36cm, Blå blomst servisdelar samt Aluminia underlägg
Gefle servisdelar, Vinranka, slitage samt Gustavsberg 5st tekoppar med fat, Blå blom, fat med gulnad
Parti porslin, Kina och Japan 1800/1900-­‐tal, skador
Glasservis Italien, 11st champagneglas, 3st grogglas, 12st vinglas, 5st konjaksglas, 4st whiskeyglas, 11st maderiaglas
Schumann fruktservis samt genombrutna fat och assietter
2st skomakarelampor varav en med hiss samt 2st lampkupor
Parti plåtburkar, slitage
Parti bl.a. telefon, vagnslykta, 1 par tennljusstakar, bilbok, m.m.
Parti 2st kopparkannor, H22 & 25cm, 2st bordslystrar varav en elektrifierad, tennterrin med lock samt 1 par tennljusstakar
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
3st ytterfoder, gjutjärn, H13, 22 & 31cm
Ivar Ålenius Björk, skulptur i form av byst, H22cm, liten nagg samt 2st vaser varav en Bavaria, H29 & 32cm
Gustavsberg, 3st ytterfoder, Empire, D15 & 17cm
2st ytterfoder med blomdekor, H16 & 21cm, en med liten nagg och glasyrspricka
2 par ljusstakar, nysilver, H24cm
Vicke Lindstrand, Kosta glasblock, H15cm, kantnagg, Gustavsberg vinägerkanna, H19cm, Höganäs vas, H13cm samt figurin signerad JS, H17cm, slitage
Gustavsberg ytterfoder, Waldemarsudde, D12cm samt ytterfoder, omkring 1900
Gustavsberg, 2st ytterfoder, Empire, D17cm
Bertil Vallien, Boda skål, 2:a sortering, H14cm D18cm samt Orrefors ljuslykta, mässing och glas, H22cm
2st karaffer varav en Göran Wärff, Prins, H26 & 33cm samt 2st bringare, H20 & 21cm, en karaff med nagg
Ingeborg Lundin, Orrefors, vas med graverad dekor, H7,5cm L13cm, Alvar Aalto, Iittala, 3st skålar L10cm samt konstglasvas, H9,5cm
Jie, 7st elefanter, H4-­‐30cm
Parti bl.a. bordslyster med prismor, Paul Hoff figurin, Hummel väggrelief, Erik Höglund vas, m.m.
4st s.k. snäckskalstavlor, Japan 69x40, 79x32 & 49x71cm
Hilding Engströmer, Gustavsberg, emaljtavla 30x20cm samt Goldscheider, väggrelief 9,5x11cm
Skålfat cloisonne, Japan med dekor av fågel i träd, omkring 1900, D30cm
Resekoffert 81x48x24cm samt Wasco, dammsugare, för funktionen ansvaras ej
Simon Gate, Orrefors vas, H24cm
Knud Kyhn, Kunglig Dansk, björn H8,5cm samt elefant vitmetall H20cm, en fot tilltryckts samt små bristningar
Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Chamotte, H21cm, nagg på livet samt Göran Bäck, Arabia, vas H17cm
Swarovski häst H8,5cm, medföljande etui samt Orrefors, figurin H13cm
Rosenthal 2st vaser, H10 & 17cm, Lomonosov figurin, H11cm samt Jungfru Maria H34cm
4st konstglasvaser varav 2 möjligen Erik Höglund, H10-­‐24cm
Mari Simmulson, Upsala-­‐Ekeby, 2st fat D9 & 22cm samt Upsala-­‐Ekeby 4st fat, D10cm
Edward Hald, Orrefors, vas med graverad dekor, H13,5cm D28cm samt 2st slipade skålar och vas, H10, 12 & 17cm
Philips, DVD-­‐hemmabiosystem, modell HTS6600/12, för funktionen ansvaras ej
3st ytterfoder, gjutjärn, H19cm
Paraplyställ, gjutjärn, H71cm L57cm
Sida 6 av 14
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Kosta, glasservis 1950-­‐tal, 10st groggglas, 10st selterglas, 11st rödvinsglas, 11st vitvinsglas, 12st maderiaglas, 12st likögglas samt 11sr snapslgas
Kosta, glasservis, Diamant, 12st vinglas H11cm, 11st selterglas H9cm, 12st sherryglas H8cm, 12st snapsglas H10cm, 11st likörglas H7cm
Gullaskruf, glasservis, Carneval, 13st vinglas H14cm, 16st starkvinsglas H12cm, 15st snapsglas H13cm, 14st whiskeyglas H7cm
Parti bijouterier
Parti bijouterier bl.a. Pilgrim
Parti bijouterier bl.a. hänge i Dali stil samt smyckeskrin
Parti silversmycken bl.a. collier, armband samt parti bijouterier + 1 örhänge 18 K guld med sten, vikt 1,2g
Parti smycken, Snö of Sweden, Edblad, Pilgrim, Baglady
Parti bijouterier
Collier, 3 radigt med 14 K guld lås, ametistfärgade, L42cm
1 par örhängen, 14 K guld, L3,5cm, total vikt 2,9g samt 2 stoppers i 18 K guld, total vikt 0,4g
Ring, 18 K guld med ametist, Stockholm strl 18mm, total vikt 4,4g
Ring, 18 K vitguld med 6st diamanter, total vikt 0,06ct, strl 18mm, total vikt 2,1g samt ring, 18 K vitguld strl 20mm, vikt 3,7g, båda med gravyr
Armring, 18 K guld med pärla, stelt och delbart, Stockholm D6,5cm, vikt 11,4g
Ring, 18 K guld med akvamarinfärgad sten, strl 18mm, total vikt 2,1g
Ring, 18 K guld, strl 21mm, vikt 5,6g, gravyr
Brosch, 18 K guld med slipad sten, D3cm, total vikt 3,5g
Lapponia, ring, silver 1986, strl 17,5mm, vikt 6g
Hänge, 18 K guld med came, L1,3cm, total vikt 1g samt hänge, 18 K guld med slipade stenar resp. safirfärgad, L1cm, total vikt 1,3g
Wiwen Nilsson, brosch i form av gås, förgylld silver AN Lund 1955, nr. 8, L5,5cm, medföljande etui
Collier samt armband, silver 1958 Stockholm, L33cm D9cm
Armring, silver, D5,7cm, vikt 63
Armring, silver, L21cm, vikt 100g
Armband, silver Gussi 1961 Malmö, fler färgade stenar, L19cm
Armband, silver 1973, L19cm, vikt 45g
Collier samt hänge, silver, L48 & 6cm, total vikt 25g
Parti silversmycken bl.a. Theresia Hvorslev hänge, 1 par örhängen med tigeröga, m.m.
6st silverringar bl.a. Finland, Ryssland med niello dekor m.m.
Came med skuren, dekor och silverram L5cm samt 2st armringar, silver, Stela varav en signerad Annika D7cm
Parti silversmycken
Parti silversmycken, 3st pärlhängen samt bemålad pillerdosa + damfickur med klockkedja
Parti smycken, mestadels silver bl.a. 11st collier, örhängen, ring, m.m.
Victor Jansson, armring, silver 1971 Lindesberg, D6,3cm, silverhänge med rökttopas D4,9cm samt collier, silver, L60cm
Arvo Saarela, ring, silver 1971 Enköping, strl 18,5mm samt Bernt Högkvist, ring, silver med svart kula, strl 17mm, ställbar
15st silvercollier samt parti silverhängen, en collier med skada
Parti smycken bl.a. Kalevala, Dyrberg & Kern samt silvercollier och manschetter
6st ringar varav 5 silver
5st broscher bl.a. med ametistfärgade stenar, came, m.m.
6st silverringar varav 2 med slipade stenar, strl 17-­‐19mm
9st silverringar med bl.a. ametistfärgad sten, varav en Stigbert, strl 17-­‐19,5mm
2st lappknivar, halvhorn, total längd 25 & 26cm, en slida med spricka
Sida 7 av 14
600 kr
500 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
500 kr
500 kr
750 kr
1 200 kr
2 000 kr
350 kr
900 kr
600 kr
300 kr
400 kr
5 000 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
250 kr
250 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
250 kr
700 kr
500 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Parti skrin, Birgitta 11st kaffeskedar, träfigurin signerad AAP, attribut saknas H11cm, sigill, bränstämpel järn
Litet album blandade frimärken, 1800-­‐tal
Pärm med postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca 400 kr samt äldre svenska sedlar, nominellt värde 92 kr, även äldre utländska sedlar
Maskin för test av automatiska klockor, Bergeon, för funktionen ansvaras ej
3st herrur, Tressa automatic, Wega samt Technos automatic 1960/70-­‐tal, D3,5, 3,3 & 2,8cm, tillsynes ej fungerande
Tissot, herrur, Seastar Visodate D3cm, ej fungerande samt 2st fickur varav ett dam, båda med silverboetter, D3,4 & 4,7cm, ej fungerande
Seiko, herrur med silverlänk, quartz och datum, D3,5cm, fickur, Vasa, D4,3cm samt damfickur med klockkedja, D3cm
Girard-­‐Perregaux, herrur D3,2cm, medföljande tui samt förgylld extra länk, tillsynes fungerande
2st fickur med silverboetter bl.a. Lepine D4,5 & 4,7cm, tillsynes fungerande, en urtavla med liten skada
2st fickur varav en nyckeldragare samt en med silverboett, en urtavla märkt Cote, D5 & 5,2cm, en urtavla med skador, delvis fungerande
Omega, herrur, 1970-­‐tal, Geneve, tillsynes fungerande
Damfickursverk monterat i bärnstensfärgat fodral, märkt DRGM D3,4cm, tillsynes fungerande
2st herrur 1960/70-­‐tal, Certina Calender D3,5cm, urtavla med fläckar samt Zelda D3,2cm
Eterna-­‐Matic, herrur 1960-­‐tal, datum, D3,3cm, glas med mindre repor
Ebel, herrur med svart urtavla, 1950-­‐tal, D3,3cm, tillsynes fungerande
Omega, herrur med silverboett, 1930-­‐tal D3cm, tillsynes fungerande
IWC, herrur 18 K guld, Flatlink quartz date D3,3cm, tillsynes fungerande
Ebel, herrur gulddouble, automatic 1950-­‐tal, D3,4cm, tillsynes fungerande
Tissot, herrur, Seastar automatic date 1970-­‐tal, D3,6cm, tillsynes fungerande, bruksrepor
Tag Heuer, herrur, Monaco chronograph date nr. 11084 D3,4cm, medföljande etui och dokument, tillsynes fungerande, glas med hörn avnötning samt liten spricka
Bordsur, Japy Fils, Frankrike, 1800-­‐talets andra hälft, förgylld metall, H27cm L39cm, pendel saknas
Bordspendyl, bronserad metall och alabaster, omkring 1900, H29cm L41cm, pendelfjäder av, pendel saknas
Bordspendyl med dekor av pojke och get, urverk märkt Vincenti & Cie, förgylld mässing, Frankrike, H40cm, pendel saknas samt glaslucka saknas
Väggur, nyrenässansstil, H89cm, torrspricka och mindre angrepp
Väggur, ek H62cm samt väggur, nyrenässansstil, H93cm, små skador
Väggur, Junghans, jugend, H89cm
Väggpendyl, förgylld, H58cm
Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H79cm, mindre ytslitage
2st väggpendyler varav en med batteriverk, förgyllda, H56 & 49cm
Väggur, nyrenässansstil, H82cm, ytslitage
Väggur, nyrenässansstil, Junghans, H103cm, en visare lös, torrspricka samt ytslitage och krön saknar en dekoration
Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässansstil, H140cm
Pendelur med lod, senare fodral med intarsia, H90cm, urtavla med krackelering, fanerskador samt mindre ytslitage
Lodregulator, nyrenässansstil, H142cm, pendel med lagning på fästet samt en dekoration med lagning
Lodregulator, jugend, Gustav Becker, H125cm, trä med visst angrepp, torrsprickor samt en sido list av
Lodregulator, nyrenässansstil, H127cm, trä med visst angrepp samt liten dekorationsskada
Lodregulator, nyrenässansstil, H115cm, trä med visst angrepp
Bordsur med bronserade beslag, H31cm
Ljuskrona med kran, 5 ljusarmar samt medföljande 5st ljusmanschetter med prismor, H50cm
Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, H49cm
Sida 8 av 14
350 kr
250 kr
350 kr
800 kr
400 kr
250 kr
300 kr
1 500 kr
250 kr
200 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
800 kr
1 200 kr
2 000 kr
500 kr
500 kr
12 000 kr
1 200 kr
1 200 kr
1 200 kr
400 kr
600 kr
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
750 kr
1 500 kr
500 kr
1 500 kr
1 500 kr
1 200 kr
1 200 kr
300 kr
500 kr
2 000 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Takampel, Karl-­‐Johan, 5 ljusarmar, D58cm
Ljuskrona, Gustavianskstil med blå glasinsats, H73cm
Ljuskrona, H51cm
Ljuskrona, empirestil, H71cm
Hängfotogenlampa, mässing, H88cm
Golvlampa, 1940-­‐tal, 5st ljusarmar samt belysning uppåt, H168cm
Golvlampa 1950-­‐tal, H161cm
Atelje Lyktan Åhus, 1 par vägglampor, mässing och glas, D27cm, ett glas med mynningsnagg
Ljuskrona med krans, H33cm samt vägglampett med droppformade prismor, H33cm
Ljuskrona med prismor, D36cm
Ljuskrona med prismor, D36cm
Ljuskrona med prismor, D48cm
Hans Agne Jakobsson, golvlampa 1960/70-­‐tal, H120cm, ytslitage
Ljuskrona med prismor, D36cm samt vägglampett med prismor, H24cm
Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa 1940/50-­‐tal, D60cm, några kantnagg
Väggspegel, förgylld ram, H74cm L65cm
Väggspegel med förgylld ram, H76cm L61cm
Väggspegel, rokokostil med förgylld ram, H65cm L57cm, ett hörn med lagning
Spegellampett, sengustavianskstil, förgylld mässing med prismor, H83cm L36cm, sannolikt en dekoration med lagning
Molsson, 4st oljor, motiv från Lund 33x41cm, oramade
Ilse Escobalets, akvarell 29x35cm samt 4st akvareller på textil, Japan signerad 29x22cm
Molsson, 4st oljor, 3st med motiv från Lund 32x40 & 39x41cm
Knut Grane, 2st litos, E.A. 39x39cm & 42/100 34x34cm samt Rune Söderqvist, 2st litos, 96/220 43x32 & 44/220 49x32cm
Bertil Herlow-­‐Svensson, lito, EA 64x47cm samt tryck efter Andy Warhol, 63x63cm
Reinhold Ljunggren, lito, 144/350 39x25cm, Lennart Gram, lito 30x23cm samt Rune Pettersson, lito, 43/110 42x57cm
Anders Österlin, 2 signerade planscher 1971, 68x78cm samt 65x198cm, revor samt slitage, en plansch oramad
Brita Hansson, lito, 56/260 70x35cm, tryck efter Gustave Brisgand, omkring 1900 14x28cm, Per Medstrand, 2st etsningar, 177/225 9,5x12cm och 93/225 8,5x6cm, fototryck, signerat 1985 15x23cm samt lito, signerad 1993, 20/110 26x32cm
400 kr
1 200 kr
400 kr
1 500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
350 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
Jörgen Fogelqvist, 3st litos, 4/75 27x36cm, inseksrester samt viss gulnad
Axel Olsson, olja, Landskap 20x44cm, I. Meyer-­‐Ahlenius, olja, Kust med björkar 1952 samt Alf Johansson, olja, Motiv från Cordoba 1970 36x44cm
Vercruyce, lito, 65/500 17x23cm, Biani, lito, 74/420 20x28cm, glasskada, lito, signerad VH, 7/400 16x23cm samt lito, signerad, 478/500 23x17cm
450 kr
Arne Aspelin, olja, Landskap med hus 33x63cm samt Louis Zelig, 2st oljor, 58x23 & 24x64cm
Olof Sahlin, gouache, stillben 39x29cm, J. de Herder, olja, fårvallare i skog 34x47cm samt C.O. Larsson, olja, landskap 1951 31x39cm
Lasse Åberg, lito, Birdies, E.A. 45x35cm
Lennart Rosensohn, lito, 27/200 65x54cm samt Roland Kempe, lito, 288/310 36x52cm
Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med landskap och figurer, 170x63cm, veck och slitage
Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med fiskar 170x63cm, veck och slitage
Vertikalmålning på rulle, Japan signerad, dekor med tupp vid träd, 170x63cm, veck och slitage
Roland K. Nilsson, olja, komposition 32x54cm
Lars Andersson Bjönni, olja, landskap 34x32cm samt Brita Streijffert, olja, torghandel 1945 19x34cm
Bengt Orup, lito polymtyk, 90/200 25x23cm
Sven Erixson, X-­‐et, lito, 444/750 38x46cm samt Jörgen Fogelqvist, lito, 639/750 36x46cm
300 kr
Sida 9 av 14
800 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
350 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1 000 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Lennart Aschenbrenner, lito, 107/125 45x65cm samt Leopold Fare, lito, 58/150 63x48cm
Max Walter Svanberg, lito, 204/250 48x38cm
Jörgen Fogelqvist, lito, 22/250 39x59cm
Roberto Matta, etsning, 8/125 49x68cm
Ulf Trotzig, lito, 68/125 31,5x26,5cm samt lito, 108/150 31x19,5cm
Waldemar Kjällkvist, olja, Göteborgsmotiv 1920 85x61cm
Georgij Fetxo, olja, motiv Cadaques Spanien 1952 50x105cm
Frans Gard, olja, Solbelyst kust med tallar, 91x63cm
Richard Davies, lito med relief, 8/35 42x58cm samt Hachiro Kanno, etsning, E.A. 49x39cm
Eric Cederberg, olja, Skördelandskap 1948 31x39cm (D)
Boris Ninemae, olja, motiv från bohuslän 49x60cm
Eric Detthow, olja, Landskap 36x53cm
S. Jonzon, olja, landskap 1938 41x67cm, duk med liten lagning
Richard Björklund, olja, Skördelandskap 45x60cm (D)
Olle Idevall, blandteknik, komposition med sol och figurer 69x48cm
Dickmann, olja, väderkvarn 64x46cm samt olja, signerad 1995, interiör med kvinna 58x48cm
A.W. Berggren, 2st oljor, Stilleben 26x20 & 31x22cm
Karl-­‐Erik Lundberg, Ledde, olja, motiv från Lund 28x38cm, ramskada
Hans Ripa, 2st oljor, Stillben 45x37cm
Osvald Rasmussen, olja, Gård med höns 57x67cm
Karl-­‐Erik Lundberg, Ledde, olja, motiv från Lund 33x40cm
Robert Ohlen, 2st oljor, Fiskebåtar 30x18cm
Ragnar Nyberg, olja, Hamnliv 1944 58x70cm
Gerhard Karlmark, olja, Moses i vassen 44x49cm
Janne Martin, 4st litos, 32x34cm, oramade
Reuben Hedin, olja, motiv från Öland 46x44cm samt Beppe Wolgers, signerat tryck, 302/500 38x46cm
Martin John Tengberg, olja, skånskt landkskap 35x45cm samt Göte Svensson, olja, vinterlandskap 49x58cm
Bernard Neuman, 2st oljor, Stilleben 1932 31x38cm samt hamn 1933 37x45cm
Karl Lundborg, olja, motiv från Lindby-­‐Skurup 33x63cm (D)
Jean Rosengren, 2st oljor, monogramsignerade J.R, landskap 21x27 & 23x33cm
Ikon, 1800/1900-­‐tal 26x22cm
Sven Moell, olja, Göteborgshamn 42x38cm
Poul Rönne, olja, Interiör 45x35cm, fläckar
Erik Cederberg, olja, Stillben 18x23cm (D)
Karl-­‐Erik Lundberg, Ledde, Grynmalargatan Lund 39x31cm
Bengt Lindström, lito, 29/100 69x50cm
Ursula Broll-­‐Urbanowicz, olja, ej signerad, baksida med etikett, komposition 1960 69x99cm
Paprowicz, olja, komposition 1965 69x99cm, duk med liten lagning
Marc Chagall, inramad plansch, Au-­‐Dessus De Paris, 125x90cm
Mijo Kovacic, 2st litos, 116/200 47x45 och E.A. 48x41cm
9st Lundakarnevals affischer, 1958, 62, 74, 78, 82, 86, 90, 94 och 98 samt affisch Malmö Jazzfestival 1973, en affisch oramad samt en med glasskada
1 par Göteborgsstolar, mindre ytslitage
Byrå, nyrokokostil, 2 lådor, H82cm L98cm, B50cm, små faner skador
1 par sidobord, Gustavianskstil med bronserade beslag, H54cm L49cm B36cm
Salsskåp, AB J.O. Carlssons, Vetlanda, brickmärkt, H164cm L106cm B43cm, mindre ytslitage samt en innerlåda saknas
Drängaskåp med svarvade pelare, H146cm L76cm B50cm, mindre kantavslag samt ytslitage
Sida 10 av 14
300 kr
800 kr
300 kr
1 200 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
750 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
800 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
1 000 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
800 kr
500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
500 kr
500 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Hörnskåp, ej komplett möjligen ovandel, allmogemålat, H128cm L89cm, mindre avslag samt ytslitage
Byrå med 4 lådor, omkring 1900, H105cm L95cm B48cm, mindre ytslitage
Spegelbyrå, nyrokokostil med skuren dekor, H206cm L96cm B52cm
Sybord H6cm L44cm B32cm samt pelarbord, rokokostil, H58cm L70cm
Toalettbord med spegel och pall, rotting, H94cm L100cm B46cm
Radiogrammofon, Tjerneld, H86cm L84cm B38cm, medföljande original kvitt, inköpt för 1170.-­‐ 1957! för funktionen ansvaras ej samt luckfästen med skada"
Hörnsoffa med lösa ryggstöd, 1950/60-­‐tal
Salongssoffa, Oscarianskstil, L125cm, ytslitage
1 par sidobord, rokokostil med bronserade beslag, H55cm L53cm, mindre ytslitage
Tevagn med intarsia samt fällbara sidor, H71cm L77cm
Soffbord, mahogny, nyrokokostil, H63cm L96cm
Salongsgrupp, Karl-­‐Johanstil, gulklädsel med bronserade beslag, soffa L175cm samt 2st karmstolar
2st brickbord s.k. butlertray, H53cm L109 + 12 + 12cm samt H52cm L43 + 9 + 9cm, stora bordet med repor
Väggskåp, H170cm L42cm
Pall med skinnsats, 1970-­‐tal, H38cm D70cm
Piggtittare, Oscariansktil, H76cm L48cm
Pelarbord med stol, broderad sits, rokokostil, H64cm D55cm samt 1 par stolar, nyrokokostil med broderade sitsar
1 par karmstolar, rokokostil med grön klädsel
1 par karmstolar, lantlig rokokostil
Seniorfåtölj, ställbar samt gott skick
Fåtölj, möjligen Bergendahl Dux, ytslitage, sits med fläck
Stol, Gustaviansk, 1800-­‐tal, provinsarbete, ytslitage
2st stolar, barockstil med skuren dekor, mindre ytslitage
Emmafåtölj med grön klädsel
Carl Malmsten, soffa och fåtölj, Hemmakväll, L167cm
Karmstol, rokokostil, sits något nedsutten
Carl Malmsten, fåtölj, Farmor, brickmäkt
Salongssoffa, nyrokoko med skuret krön, L172cm B84cm
Vagga, omkring 1900, H50cm L79cm B44cm, mindre ytslitage
Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H51cm L76cm
Sidobord efter Gillis Lundgren, Lövbacken IKEA retro, H42cm L105cm
Byrå, rokokostil med stenskiva och intarsia samt bronserade beslag, H79cm L101cm, ytslitage samt en låda med litet avslag
Skrivsekretär, Gustavianskstil, H108cm L95cm B45cm
Damskrivbord med gallerkant, jugend, H117cm L89cm B59cm, ytslitage
Skrivsekretär, Gustaviansktil med bronserade beslag, H115cm L78cm B41cm
Atenienn, Oscarianskstil, H169cm L61cm B38cm, ytslitage
Matsalsmöbel, Gustavianskstil, 4st stolar med bord och 3 inläggsskivor, H71cm L110 + 40 + 40 + 40cm, 2st pallar samt skåp, H174cm L116cm B46cm
Sekretär, 1800-­‐tal, invändig dörr med tryckt dekor av uniformerad herre, H110cm L103cm B49cm, ytslitage samt torrspricka
Byrå med stenskiva, Gustavianskstil och bronserade beslag, 3 lådor, H70cm B30cm L50cm
Robin Day för Arkanna, pelarbord, Tulip, glasfiber skiva på metallfot, H52cm D45cm
Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, 2 lådor, H68cm L66cm B35cm, solblekt
Skrivsekretär, holländskstil med intarsia, H86cm L87cm B39cm, torrsprickor
Skrivbord, nyrenässansstil, H73cm L125cm B58cm, ett hörn med lagning samt torrsprickor
Sida 11 av 14
300 kr
400 kr
1 000 kr
350 kr
300 kr
300 kr
800 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
1 200 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
3 500 kr
300 kr
2 000 kr
2 000 kr
800 kr
300 kr
250 kr
300 kr
1 000 kr
500 kr
500 kr
500 kr
500 kr
3 500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
500 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Soffbord, Tibro, med utdragbara svartlaminerade skivor, 1960-­‐tal, H50cm L159cm, ytslitage och repor
Soffbord med njurformat glasskiva, H44cm L130cm
Carl Malmsten, soffbord, Alltid redo, brickmärkt, ek, H59cm L124cm B59cm
Handknuten matta, Kirman, 248x145cm, fransslitage
Handknuten matta, Saruk mönster, 181x122cm, fransslitage
Handknuten gallerimatta, Hamadan 300x75cm
3st kina mattor, 137x69, 92x59 & 93x61cm
Handknuten matta, Hamadan 85x54cm samt gallerimatta, Keyseristil 184x65cm
Handknuten matta, anatolisktmönster 181x122cm
Handknuten matta, medaljongmönster 125x74cm samt matta, Kina 155x92cm, båda med fransslitage
Handknuten matta, Afghan 215x141cm
Handknuten matta, Hamadan 202x138cm
Matta, Kina, polykrom blomdekor på blå botten 203x136cm
Matta, Kina, blomdekor på grön botten 279x183cm, några fläckar samt fransslitage
Handknuten matta, Veramin mönster, 349x248cm
Röllakansmatta
Märta Måås Fjätterström, röllakansmatta, möjligen komponerad av Kaisa Melanton, signerad MMF/KM, 198x119cm, fransar avkortade
2st kristallskålar varav en gröntonad, D23 & 26cm samt pressglasskål på fötter, blåtonad D20cm
Erik Mornils, Nittsjö, servisdelar allmogestil, 12st assietter D19,5cm, 10st djupa D18cm, 1st uppläggningsfat D34cm, 2st uppläggningsskålar D24 & 32cm, vas H16,5cm samt 1 par ljusstakar H17cm
Parti bl.a. Rörstrand uppläggningsskål, Willow, Bavaria kaffeservis, 14st koppar med fat, Royal Albert kaffeservis, m.m.
Parti bl.a. glasservis, slipade, karaffer, proppnagg, kaffekanna, m.m.
Bosch, hushållsassistent med tillbehör, för funktionen ansvaras ej
Herrgårdsur, Junghans, H81cm, inget fäste till krön samt pendel med skada
Parti väggur bl.a. Westerstrand, FHS m.m. samt reservdelar bl.a. väggurs fodral, urverk m.m, slitage samt ej kompletta
Elbogen figurin, H35cm samt 1 par bordslampor, H31cm
Parti spegellampett, 2st ramar samt 2st äldre plåtburkar
Noritake, choklad/teservis, Spring Garden, 11st koppar, 12st fat, 12st assietter, mjölkkanna, sockerskål
Parti bl.a. fat, Upsala-­‐Ekeby och Rörstrand, figuriner Söholm, Jie, m.m.
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
350 kr
350 kr
1 800 kr
1 000 kr
Parti figuriner bl.a. Goebel, Nadar, m.m.
Parti bl.a. Rosenthal fat, Rosenthal moccaservis delar, Kaiser vas, Hutschenreuther assietter och fat, tekanna orientalisk, m.m.
Parti Rörstrand vas, jugend H12cm, 6st tallrikar med dekor av fiskar, 2st bringare samt 2st såskannor
Parti bl.a. glasassietter, tennljusstakar, vaser, kvidinge, m.m., ytslitage
Parti inredningsföremål från Living and Room samt pläd
Allan Erwö, olja, Stilleben med kanna 28x55cm, Viktor Rasmussen, olja, Stilleben 13x13cm, Criten, olja, vinterlandskap med rådjur 48x59cm samt Zipi Volsner, olja, modell i skog 1991 60x60cm
Arabia servisdelar, Arctica, 6st assietter, 6st djupa, 1st uppläggningsfat, 1st uppläggningsskål, lockkarott samt 2st ytterfoder, Suvi, H10cm D14cm
Hackefors, fruktservis, 11st assietter med fat, tennterrin samt Höganäs 9 servisdelar
Thomas kaffeservis samt Heinrich moccaservis
Parti bl.a. Rörstrand bonbonjär, nagg, Napoli fat, Rosenthal ljusstakar, m.m.
Glasservis sannolikt Johansfors, 21st maderiaskålar, 5st starkvinsglas, 2st likörglas, olika dekor, 7st selterglas samt 14st likörglas
3st teserviser Japan, ej kompletta, skål samt sakekoppar, 2 lådor
Parti glasföremål bl.a. Orrefors skålar, saltkar, karaffer bl.a. Holmegaard, ett saltkar med nagg, propp saknas
300 kr
Sida 12 av 14
2 000 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
200 kr
300 kr
300 kr
350 kr
250 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
250 kr
350 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
Parti bl.a. moccaservis, jugend, Arabia burkar, träkärl med spricka, m.m.
Parti bestick bl.a. 1960-­‐tal, m.m.
Parti bl.a. fotoramar, vas, bonbonjärer, miniatyr strykjärn, espressoset, Rörstrand vas, m.m, en bonbonjär med glasyrsprickor och små nagg
Parti bl.a. blåvita krus, moccaservis, Rörstrand vas, porslin kaffefilter, bonbonjär, m.m.
Parti bl.a. figuriner, Orrefors highball glas varav 2 med mynningsnagg, karott med lock samt nysilverbricka L50cm
Parti karaffer, någon propp saknas, fiskgryta i koppar samt uppläggningsfat
Parti glasföremål Böhmen bl.a. lockpokaler, m.m, skador
Parti bl.a. Orrefors skålar, brevpress, figuriner, m.m.
Parti bl.a. Erik Höglund 3st fat, Rörstrand vas och fat, Gunnar Nylund skål, 1 par ljusstakar, m.m.
Bohemia tallrik 6 + 6st, Royal Orchid kaffeservis samt Romanov kaffeservis
Rörstrand servisdelar, Elisabeth, 8st assietter, 5st djupatallrikar samt Arabia servisdelar, bringare och 2 terriner med lock
Parti konstlgas bl.a. vaser, glasassietter, någon med små mynningsnagg
Nils Johan knivset, Arabia skål, 6 kaffekoppar med fat samt grillspett
Parti konstböcker m.m., 7st
Parti böcker bl.a. Stagelius samlade skrifter, Allhem, historiaböcker, konst, m.m.
Arne Darnell för Hammarplast, termos, Quadrat, liten mynningsnagg
Valdemar Öberg, 4st oljor, Landskap 43x58, 44x54, 38x58 samt 58x71cm
Olsvag, lito, 190/200 52x71cm, Kaj B. , lito, 33/290 35x56cm, båda med insektrester samt tenntavla Tyskland 23x30cm
A. Carlo, olja, interiör med kvinna 59x49cm samt äldre oljetryck 38x29cm, ramslitage
Parti 2st frimärksalbum Sverige 5 öre grönt, klipp, tomma album, m.m.
Parti mynt och sedlar samt lokalmynt Trelleborg 100 kr 1977 och 1 kr 1961
Parti blandade frimärken
Parti vykort, mestadels topografier, ca 600st
Parti bl.a. skrin, vattenpass, porslinsdocka, m.m.
Parti bl.a. dosor, GAB bronsskål, kamera, ask, m.m.
Parti bijouterier bl.a. silverarmband
4st frimärksalbum bl.a. Polen, Tyskland, m.m.
Parti bijouterier, örhängen bl.a. Pilgrim samt parti damur, Casio m.m.
300 kr
300 kr
Parti bl.a. digital skjutmått, räknestickan, passare set, m.m.
Parti frimärken och vykort, delvis äldre
Parti vykort, brev, album m.m, även äldre, 2 lådor
Alf Stridfeldt, 4st serigrafier, Kattliv 40x55 & 55x40cm
Parti äldre kopparmynt, medaljer samt tyska mynt
Parti sedlar bl.a. svenska nominellt värde 225 kr, delvis med slitage samt brev från Falklandsöarna 1958
2st myntsamling från Salomonöarna och Papua Guinea, delvis silver
12st moccaskedar, silver 1950-­‐tal, L10cm, total vikt 106g samt 1 par ljusstakar, silver, fyllda, H8cm, en med gravyr
Väggur, Gustav Becker samt höghatt
Parti mynt i album, delvis innehållande kopparmynt, m.m.
Brio, gåvagn + klotssats, en fästskruv saknas samt mindre slitage
4st album första dagsbrev samt album frimärken DDR
Parti Rörstrand 9st servisdelar, Taffel, Nespresso maskin, elektronisk knivslip samt Canon kamera. För funktionen ansvaras ej
Parti Tapio Wirkkala, Iittala fat, Solaris D35cm, Kosta ishink, karaff, fiskbestick i etui samt 44 delar besticksdelar
Parti Alessi 2st uppläggningsfat, 1 par mässingsljusstakar, träfigurin, vas samt krus
300 kr
300 kr
Sida 13 av 14
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
200 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
200 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐09-­‐19
2st skinnportföljer, 1950-­‐tal, visst slitage
6t pärmar Förstadagsbrev bl.a. OS 1988, viss nikotindoft
Parti bijouterier samt parti armbandsur
DKNY aftonväska, H10cm L17cm, Versace 9st miniatyr parfymflaskor, smyckeskrin H16cm L24cm B15cm samt plånbok
5st pärmar, myntbrev från hela världen, viss nikotindoft
Philips radio, H40cm L52cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
3st äldre oljetryck med stilleben 30x40cm, 2 tavlor med ovala ramar samt väggspegel, Gustavianskstil, H44cm L47cm, torrsprickor
Jan-­‐Anders Hansson, etsning, 4/10 16x42cm, tryck efter Knud Hougart 64x48cm samt inramad Amerikaflagga 55x75cm
Jörgen Fogelqvist, lito, 255/260 38x49cm, glasskada, Åke Holm, signerat tryck 59x42cm, Olaf Storö, lito, 22/120 31x22cm samt lito, signerad 18x24cm
Bengt Ossler, olja, Komposition 34x27cm, Eva Holmer Edling, etsning, 4/100 14x14cm, Gustav Rudberg, lito, 223/310 37x53cm samt lito, signerad, 3/20 36x51cm
Väggspegel, 1960-­‐tal, H105cm L85cm
250 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
350 kr
350 kr
300 kr
546 Peter Elfman, akvarell, domherre i träd 29x53cm samt Peter Göransson, 2st teckningar 22x31cm 250
Beck & Jung, signerad plansch 84x62cm, Hasse Hasselgren, etsning 25x30cm samt Nobu Ota, lito 39,5x53cm
Gustav Arne, lito, 31/150 37x26cm, Roland K. Nilsson, lito, 8/230 42x54cm, Nes Lerpa, lito, 113/120 25x18cm, Sune Rudnert, lito, 45/200 14x17cm samt Gerda Åkesson, lito, 171/225 23x19cm
Beck & Jung, signerad plansch, Vouge plansch samt äldre karta över Malmö, 62x50, 45x65 & 40x33cm
Olle Berthelius, olja, landskap 48x59cm samt 2st textilmålningar varav en signerad Katik Läntang, Asien 47x38 & 99x74cm
Pehr Eklund, olja, landskap 1927 20x33cm, Anders Wallin, olja, Piprökande herre 1940 29x23cm samt Bosse Erving, olja, motiv från Såganäs 1990 64x80cm
Janeric Johansson, lito, 178/195 29x24cm, Reinhold Ljunggren, lito, 268/300 19x27cm samt lito signerad, 126/200 25x31cm
Hylla, stringmodell, 6st hyllpland, 4st gavlar, ytslitage
Parti bl.a. bijouterier, silvermedalj vikt 39g, silvermynt 2 kr 1921, damur, m.m.
6st frimärksalbum bl.a. DDR, Frankrike, Island, m.m.
5st frimärksalbum, mestadels Sverige och Norden samt ett tomt album
4st frimärksalbum, mestadels England samt tomt album Hong Kong
2st frimärksalbum, Sverige, delvis postfriskt samt Danmark
Parti frimärken, delvis äldre
Göte Svensson, 3st oljor, Landskap 49x59, 45x53 & 49x68cm
Safaristol, 1970-­‐tal, klädsel med viss patina
Bordsfotogenlampa, elektrifierad, H62cm
Parti äldre brev, kort, m.m.
3 delar silverföremål, sockerskål, gräddsnipa samt ask, total vikt 167g
5st linnedukar bl.a. 240x120, 200x120 & 180x140cm
2st linnedukar varav en 202x184cm, monogram
Sida 14 av 14
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr