pedagogisk planering klassbok, , nytt fönster

Transcription

pedagogisk planering klassbok, , nytt fönster
Pedagogisk planering klassbok
Syfte
Genom undervisningen i ämnet svenska ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att
utveckla sin förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift, läsa och analysera
skönlitteratur och andra texter för olika syften, anpassa språket efter olika syften, mottagare och
sammanhang och urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer.
Centralt innehåll
Läsa och skriva




Lässtrategier för att förstå, tolka och analysera texter från olika medier. Att urskilja
texters budskap, tema och motiv samt deras syften, avsändare och sammanhang.
Olika sätt att bearbeta egna texter till innehåll och form.
Redigering och disposition av texter med hjälp av dator. Olika funktioner för
språkbehandling i digitala medier.
Språkets struktur med stavningsregler, skiljetecken, ordklasser och satsdelar.
Berättande texter och sakprosatexter



Skönlitteratur för ungdomar och vuxna från olika tider, från Sverige, Norden och övriga
världen. Skönlitteratur som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.
Språkliga drag, uppbyggnad och berättarperspektiv i skönlitteratur för ungdomar och
vuxna. Parallellhandling, tillbakablickar, miljö- och personbeskrivningar, inre och yttre
dialoger.
Några skönlitterära genrer och hur de stilistiskt och innehållsligt skiljer sig ifrån
varandra.
Läroplan


kan lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med andra och känna tillit
till sin egen förmåga
tar ett personligt ansvar för sina studier och sin arbetsmiljö
Kunskapskrav för betyget E i slutet av årskurs 9
Eleven kan läsa skönlitteratur och sakprosatexter med flyt genom att, på ett i huvudsak fungerande
sätt, välja och använda lässtrategier utifrån olika texters särdrag. Genom att göra enkla
sammanfattningar av olika texters innehåll med viss koppling till tidsaspekter, orsakssamband och
andra texter visar eleven grundläggande läsförståelse. Dessutom kan eleven utifrån egna
erfarenheter, olika livsfrågor och omvärldsfrågor tolka och föra enkla och till viss del underbyggda
resonemang om tydligt framträdande budskap i olika verk. Eleven kan också föra enkla resonemang
om verket med kopplingar till dess upphovsman. Eleven drar då till viss del underbyggda slutsatser
om hur verket har påverkats av det historiska och kulturella sammanhang som det har tillkommit i.
Eleven kan samtala om och diskutera varierande ämnen genom att ställa frågor och framföra åsikter
med enkla och till viss del underbyggda argument på ett sätt som till viss del för samtalen och
diskussionerna framåt.
Specifika utvecklingspunkter för 7A





Läsförståelse
Skriva bokrecension
Diskussion om böckers inre handling, hur ska jag tänka?
Ta ansvar för studierna (nyttja lektionstiden och vara klar på utsatt tid).
Veta vad en klassiker är.
Arbetsgång
 Gemensam läsning av Skriet från vildmarken (Jack London)
 Läsläxor
 Lära sig begrepp som inre handling, miljö- och
personbeskrivning
 Gemensamma diskussioner om läxläsningen.
 Skriva bokrecension
 Utveckla tankar om bokens inre handling
 Jämföra bok och film
v.45
v.46
v.47
v.48
v.49
v.50
v.51
Måndag
Novell
Torsdag
Inleda ”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
Novell
”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
Novell
”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
Bokrecension
Bokrecension
Film
Film
Lovdag
Läsförståelse
Reservtid
Reservtid
God-Jul och gott nytt år!
Fredag
”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
”Skriet från
vildmarken”
Läsläxa
Bokrecension
Film
Ordförståelse
Reservtid
Bokrecension av en skönlitterär text

Författare och titel- Varför tror du att författaren valt just denna titel?

Handling - Vad handlar texten om? Redogör kortfattat för handlingen.

Miljö – Var utspelar sig händelserna i boken? Hur beskriver författaren
miljön

Personbeskrivning – välj ut en person och beskriv den personen utförligt,
framför allt de inre egenskaperna. Kom ihåg att motivera varför du tycker
en sak, ge exempel ur texten.

Tid – När utspelar sig händelserna i texten? Vad i texten är det som får
dig att tro att de handlar om just den tiden?

Berätta om en händelse i boken som du tycker var viktigt eller som
berörde dig starkt. Motivera varför du valde den händelsen.

Språk och stil -Använder författaren ett enkelt språk som är lätt att
förstå? Finns det svordomar, slang eller ålderdomliga uttryck? Ge exempel
ur texten som förstärker dina iakttagelser.

Omdöme om boken. Motivera ditt svar.

Bokrecensionen ska domineras av egna tankar, funderingar och synpunkter.
Vad är bokens inre handling (Vad finns att läsa mellan raderna)? Vad vill
författaren egentligen ha sagt med sin bok? Jämför gärna med andra
böcker, filmer och egna erfarenheter, mellan bokens titel och innehåll.

Ta reda på fakta om författaren och den tid då boken skrevs. Försök se
samband mellan boken-författaren-tiden.
Skriet från vildmarken
Inre handling
Tankar om boken.