Välkommen till Läslyftet - Läs- och skrivportalen

Transcription

Välkommen till Läslyftet - Läs- och skrivportalen
Välkomna till Läslyftet!
Syfte
Läslyftet syftar till att förbättra elevers läsande och skrivande
– och ge alla elever möjlighet att utveckla sitt läsande,
skrivande och lärande så långt det bara är möjligt!
Läslyftet ger lärare
möjlighet att
• Uppmärksamma den egna
undervisningen
• Reflektera över beslut i undervisningen
• Tillsammans med kollegor utveckla
arbetssätt och förhållningssätt
Läslyftet bygger på
• Kollegialt lärande med en handledare som stöd
• Didaktiskt fortbildningsmaterial som finns tillgängligt för alla på Läs- och
skrivportalen
Länk till Läs- och skrivportalen
Fortbildningsmodellen
Modul 1
Del
1
Del
2
Modul 2
Del
3
Del
4
Del
5
Hösttermin
Del
6
Del
7
Del
8
Del
1
Del
2
Del
3
Del
4
Del
5
Vårtermin
Del
6
Del
7
Del
8
Fortbildningsmodellen
Arbetsgången
Individuell
förberedelse
Kollegialt
lärande
60 min.
90-120 min.
Aktivitet
Gemensam
uppföljning
45-60 min.
Individuell förberedelse
Läs artikeln, se filmen och/eller lyssna på podcasten och skriv ner era
reflektioner.
Vad är intressant, viktigt eller förvånande?
Vad kan jag ta med mig till min undervisning?
Kollegialt arbete
1. Diskutera det ni tagit del av i moment A.
2. Planera en aktivitet med utgångspunkt i moment A.
Aktivitet
Genomför den planerade aktiviteten.
Gemensam uppföljning
Utvärdera och följ upp det ni prövat.
• Vad gick bra och vad kan det ha berott på?
• Vad gick mindre bra och vad kan det ha berott på?
• Hur kan vi använda erfarenheterna från det vi prövat i den fortsatta
undervisningen?
Lärarnas roll
• Ta del av information om Läslyftet, syftet etc.
• Delta aktivt i moment A, B, C och D
• Bidra till det kollegiala lärandet genom att
reflektera, pröva och utbyta erfarenheter
Handledarens roll
• Informera om Läslyftet, syftet etc.
• Leda samtalen i lärargrupperna på
skolan
Adresser
• http://lasochskrivportalen.skolverket.se
• www.skolverket.se/laslyftet
• www.skolverket.se/ncs
Litteratur
Forskning för klassrummet: vetenskaplig grund och beprövad
erfarenhet i praktiken. (2013). Stockholm: Skolverket
Få syn på språket: ett kommentarmaterial om språk- och
kunskapsutveckling i alla skolformer, verksamheter och ämnen.
(2012). Stockholm: Skolverket
Greppa språket: ämnesdidaktiska perspektiv på flerspråkighet.
(2012). Stockholm: Skolverket
Timperley, H. (2011) Realizing the power of professional
learning. Open University press.