ÅK 5 LPP Kroppen (157 kB, pdf)

Transcription

ÅK 5 LPP Kroppen (157 kB, pdf)
Aspuddens skola
Utbildningsförvaltningen
2013-11-04
Lokal pedagogisk planering, åk 5. ”Människokroppen”
Inledning
Kroppen är fantastisk! Hur många maskiner finns det som skulle kunna klara av
det som din kropp gör? I arbetet får du lära dig hur människokroppen fungerar
med utgångspunkt från din egen kropp. Det är spännande att utforska
människan. Dessutom är det lätt-alla har ju en kropp!
Syfte
Syftet med arbetet är att lära sig hur kroppen fungerar och hur organen
samverkar samt hur vi kan ta hand om vår kropp på ett bra sätt. Vi tar reda på
vad som är bra för kroppen samt vad som kan skada vår kropp. Ett syfte är
också att förvalta elevernas nyfikenhet och fascination för kroppen och att söka
svar på många av de frågor som eleverna har.
Undervisning
Undervisningen består av:
• Genomförande och dokumentation av enkla praktiska undersökningar.
• Tolkning och granskning av information med koppling till
människokroppen, till exempel i faktatexter och tidningsartiklar.
• Sammanfatta information från filmer, texter och diskussioner.
• Allt arbete kommer att utmynna i en egen ”Kroppenbok” där du
sammanställer bilder, texter och undersökningar om kroppen.
Centralt innehåll
• Människans organsystem. Organens namn, utseende, placering, funktion
och samverkan.
- Tex: blodomlopp-hjärta-lungor, matspjälkningssystem,
sinnesorgan och nervsystem, huden, muskler och skelett.
• Människans pubertet, sexualitet och reproduktion samt frågor om
identitet, jämställdhet, relationer, kärlek och ansvar.
• Några vanliga sjukdomar och hur de kan förebyggas och behandlas.
• Integrerat med fysikämnet: Hur ljud uppstår, breder ut sig och uppfattas
av örat. Ljusets utbredning från vanliga ljuskällor och hur detta kan
förklara ljusområdens och skuggors form och storlek samt hur ljus
uppfattas av ögat.
Blommensbergsvägen 166, 126 51 Hägersten. Telefon 08-508 45 900. Fax 08-508 45 913
Sid 2 (2)
• Integrerat med bildämnet: Övningar i färglära, komplementfärger och
synvillor.
Bedömning
Du blir fortlöpande bedömd på klassrumsdiskussioner, praktiska
undersökningar, sammanfattande texter och bilder i din kroppenbok samt din
förmåga att ställa frågor och reflektera över samband i kroppen. Dina kunskaper
om kroppen kommer också att testas genom prov.