0Sommarauktion tisdag 2 augusti 17.000

vid Stalpet, Aneby, varvid gods från nedlagd konst- och ramaffär samt
konstsamlare avyttras:
400 tavlor och ramar varav kan nämnas
250 litografier, moderna- och klassiska konstaffischer – merparten inramade bl a:
- Walt Disney, konstaffischer
- Kaj Stenvall, konstaffischer
- Gunnar Persson ”Kronblom”, litografier
- Peter ”Foppa” Forsberg och Börje Salming, konstaffischer med autografer
Ett antal kartonger fyllda med fräscha ramar i varierande storlekar
Oscar Bergman, akvarell
Per Englund, olja (6)
Landcelius ?, olja (2)
Axel Hamborn, olja
O.H. (1887), olja
Robert Högfeldt, blandteknik
E. Krüger, olja
Olle Nordberg, olja
Lars Norrman, olja och akvarell (3)
Knut Norrman, olja
Eva Rundlöv, olja
Max Walter Svanberg, blandteknik (2)
Svederin, olja
A. Thorpe, olja (2)
Carl Wilhelmson, blandteknik
Åke Wikström, olja
Madelene Pyk, lito
Lennart Frisk, akvarell
Monica Smetana, olja
Paul Holsby, lito (10)
Lokal konst:
Håkan Stahre, olja
Eva Boström, litografi (2)
Harry Waldow, olja
Runa Bülow Hübe, olja
Gustav Fogelberg, olja
Eskil Nordell, olja
Aram Norrman, olja
Rolf Norrman, olja (4)
Ebon Svensson (2)
Övrigt:
Äldre silver- och nysilverföremål (matsilver)
Provkartor med äldre knappar t ex 1950-tal
Skyltdocka (kvinna)
-------------------------------------------------------------Visning:
Auktionsdagen 16.00.
Vägbeskrivning:
Stalpet ligger utmed Storgatans norra ände i samhället Aneby.
Auktionsvillkor:
Endast kontant betalning vid klubbslaget – ej kort.
Inropsprovision tillkommer med 20:- per klubbslag.
Kvittoskrivning sker efter auktionens slut.
Varorna säljs i befintligt skick.
Eventuella upplysningar om t ex funktion sker i samband med utrop.
Köparen ansvarar för varan efter klubbslaget.
Auktionsområdet låses 21.00 auktionsdagen.
Inropade varor ska avhämtas auktionsdagen.
Auktionen äger rum utomhus.
Vid dåligt väder finns mycket begränsad möjlighet till skydd under tak.
Övrig information:
Auktionsfirman via [email protected] eller tel:
Fredrik:
070-730 33 08
Per-Anders:
070-664 40 44
Adress
Tel
Fax
e-post
Hemsida
Västerskogsgatan 10
573 61 Sommen
070-730 33 08
0140-133 08
www.gjauktion.se
Bank
ÖEB