Auktionslistan finns här

Auktionslistan finns här
Auktion nr:27 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion den 16 november 2015 .
Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm
Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter 18.00
Kvällens hålltider: 17.30 - 18.45 Visning av auktionsobjekten. 18.45 Närvarolotteri.
19.00 Auktionen startar!
M=Michel
F=Facit
Objekt nr
Katalog nr
Kaffeservering efter auktionen (20 kr)
Beskrivning
utropspris
F54
Sverige, 10 öre röd OII stämplat NORRBYÅS 1891-09-21, sc. F=50:-
F82
Sverige, stämplat ex GV i medalj. RÅSUNDA 1913-02-01, rätvänd prakt stämpel, NST 33
6 kr
F152cx
Sverige, stämplat ex Gustaf II Adolf, F=300:-
30 kr
F35 v7
Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår
variant. OBS!! med Kht. F=400:-
30 kr
F34
Sverige, 24 öre ringtyp t13, stämplat med sidvänd RAMFALL 1884-06-11. F=240:-
20 kr
F151A bz
Sverige,Gustaf V en face 20 öre blå, stämpl. F=80:-
10 kr
F331
Sverige, Skansen 50 år 60 öre röd postfr. F=200:-
30 kr
F145E cx
Sverige, Stående lejon 10 öre violett, oläsl. Stämpl. F=220:-
20 kr
10 kr
Danmark, dansk bypost, 6 st postfriska märken.
10 kr
Bl 42
Grönland, Barn i Grönland postfr. Block F=60:-
10 kr
vykort
Sverige 42 st vykort. Motiv: kyrkor, blandat postg/ej postg.
50 kr
häfte
Sverige, 21 st postfr häften, nom=293:- F= över 1400:-
140 kr
F 1705-07
Sverige, häftesblock Slania 70 år stämpl ÄNGELHOLM 2015-02-20.
16 kr
Bl 22
Sverige, postfr. Block Astrid Lindgren 100 år. F=40 kr.
10 kr
H 538
Sverige, häfte Astrid Lindgren Nom.=35:- F=175:-
25 kr
Bl
Sverige, stämpl block Älskade leksaker, ÄNGELHOLM 2015-04-15
25 kr
F 54
Sverige, 25 st OII 10 öre röd med läsbara stämplar, (någon Kth)
110 kr
årssats
Sverige, årssats 1976, Nom=56:40, F=390:-
20 kr
F468-69
Finland Nordens dag 4 st postfr märken med marginal F=160:-
10 kr
Mapp
Svenska specialfrimärken 1990 i mapp från PFA. Nominal=117:-
50 kr
Mapp
Som ovan
50 kr
Mapp
Som ovan
50 kr
Samling
Sverige, komplett postfrisk samling 1975-1988 i brunt SAFE dual-album. Katalog, c:a 9.000:-
750 kr
vykort
Litet vykortsalbum med 40 st oskrivna vykort. Motiv mest från Örkelljunga.
50 kr
vykort
Örkelljunga Järnvägsstation, gammalt kolorerat vykort, ej postgånget.
35 kr
vykort
Jac Edgren kort nr:2, postg. Stämplat Hälsingborg 17/2 1950
35 kr
vykort
Jac Edgren kort nr: 28 "BEKVÄMT", plundrat.
15 kr
vykort
Jac Edgren kort nr: 58 "BYGGNADSNÄMNDEN", postg. Stämplat Hälsingborg.
15 kr
vykort
Skånska slott, 6 st oskrivna svartvita vykort, Vegeholms slott, Kulla Gunnarstorps slott,
Marsvinsholms slott samt Vrams Gunnarstorp. Mest flygfoton.
25 kr
vykort
Ängelholmsmotiv, 3 st vykort Postg/ej postgånget.
15 kr
vykort
Helsingborgsmotiv, 4 st vykort, Bl.a. spårvagn och hamnen, postg./plundrat.
20 kr
vykort
Örkelljunga, 2 vykort ej postg. Järnvägsstationen och Gästgivaregården. "Äkta Fotografi"
15 kr
vykort
vykort
19 st vykort med Skånemotiv. Blandat postgånget / ej postgånget. En del trevliga motiv.
Gammalt o nytt. Svartvitt / Färg.
Blandat Svenska /utländska vykort, c:a 50 st, Postgånget / ej postgånget / plundrade. Nytt o
"halvgammalt".
40 kr
50 kr
Bl 19
Sverige, block Carl XVI Gustaf 60 år, postfriskt 3 x 10 kronor. F= 100:-
Maximikort
Sverige, samling maximikort. Ser ut att vara komplett fram t.o.m. 2006 i ett album + 2 mindre
fotopärmar samt 15-20 lösa PFA-förpackningar, skyhögt katalogvärde. Lågt utrop!!!
FDC
Sverige, rött SAFE-album med 78 st. FDC i gröna plastfickor, c:a 1980-1985 (nytt album)
50 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 49 st FDC 1994-1997.
50 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 60 st FDC 1989-1993
25 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 45 st FDC 1985-1990
25 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 46 st FDC 1998-2001
25 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 45 st FDC 1950-60-talet, samtliga med vinjett, trevlig post.
250 kr
FDC
Sverige, FDC-album med 27 FDC från 30, 40 o 50-talet, några med vinjett, lågt utrop, kolla!!!
Sverige, häftesalbum med c:a 120 häften H 54 - H150 (ej komplett), katalog enl. inlämnaren
c:a 12.000:-enl. äldre Facitkatalog. En mycket prisvärd samling äldre häften som sällan är till
försäljning. Tål att kollas!!
290 kr
Häften
30 kr
750 kr
2 000 kr
Ant.
Objekt nr
Katalog nr
Häften
Beskrivning
utropspris
Sverige, 9 st olika handgjorda häften F=2500:-. H9 3 st., H10 4 st., H162 st. Svåra häften i bra
kvalité. Mycket lågt utrop för en ovanlig post.
Sverige, häftesalbum Facitnr nr: H155 - H240 (ej kompl) inneh bl.a H 212A Svanar.
Katalog= c:a 10000:- enl. inlämnaren. Nominal c:a 1100:Sverige, häftesalbum med stämplade block o häften, en del snygga stämplar. Facitvärde minst
5000 kr. Lågt utrop.
250 kr
Häften
Block
automathäften
Sverige, 2 häftesalbum med 127 st. automathäften inkl. bl.a. (HA1.R F=2600:-), många häften
med cyls och Knr. Katalovärde enl. inlämnaren minst 10.000 Kr. Tål att besiktigas!!
Samling
England, grönt insticksalbum c:a 200-250 olika utgåvor av Elisabett II.
Katalog S. Gibbon = c:a 3-4000 SEK. Massor av dubletter.
280 kr
FDC
Sverige. Blått SAFE-album med 82 st FDC, många med vinjett 1936-1969
150 kr
FDC
Sverige. Blått SAFE-album med 80 st FDC, 1970-1974
100 kr
FDC
Sverige. Blått SAFE-album med 76 st FDC, 1970-1975
65 kr
FDC
Sverige, Brunt FDC-album (PFA) med 83 st från c:a 1984-1989 (nytt album+svarta fickor).
90 kr
Samling
Sverige, 4 st ESTETT-album 1855-1979, med stämplade/postfriska märken monterade på
vackra förtryckta blad. Glest besatt på det äldre. Finns även en del snygga stämplar.
Montering: fastsättare på det äldre övrigt platfickor. En vacker samling, i snygga album,
som tål att besiktigas. Säkert högt katalogvärde. Mycket lågt utrop!!!
Brevkort
Gott Nytt År, miniatyrkort stämplat NÄSBYHOLM 1914-12-31, 5 öre GV i Medalj. Postal=25:GratulationsFrankering 10 öre grön Stående lejon, PLK 131 B 19x1-09-22
kort
750 kr
350 kr
950 kr
1 000 kr
10 kr
5 kr
Brevkort
Gott Nytt År, OII 5 öre grön stämplat KINGELSTAD oläslig datum, Kht.
5 kr
Brevkort
Gott Nytt År 1925-26 ,ovanligt Jenny Nyström-kort postg.
10 kr
vykort
Motiv vid Häckeberga,Stående lejon 10 öre violett, svag BÖKETOFTA 1933-06-16
10 kr
fotografi
Privat fotografi, Örkelljunga järnvägsstation stämplat Örkelljunga oläslig datum
5 kr
vykort
Helsingborg rådhuset och stenbocksstatyn, snygg KINGELSTAD 1915-02-24 på 5 öre grön GV
i medalj.
10 kr
God Jul
God Jul-kort stämplat KINGELSTAD 1923-12-23 på 5 öre grön Postsparbanken T13 f=200:-
25 kr
vykort
Pålsjö slott, stämplat MÖRARP 1912-08-14 på 5 öre grön GV i medalj.
Ank-stämpl. RAUS 1912-08-14
15 kr
vykort
Bökeberg, dansbanor. PLK-stämpel 1914 på 5 öre grön GV i medalj.
10 kr
vykort
Skromberga Godtemplarhuset, frankerat ej postgånget. Vikt hörn.
10 kr
vykort
Parti av Marieholm med Järnvägsstationen. Stämpl MARIEHOLM 1918-05-15 på 5 öre grön
GV i medalj.
20 kr
vykort
Skabersjö slott, stämplat EKEBY 1914-05-19 på 5 öre grön GV i medalj. Ett snyggt kort.
15 kr
vykort
Landskrona, badhusparken PLK 161 14-12-oläsligt årtal på 7 öre grön GV i medalj.
10 kr
vykort
Vejbystrand, sanatoriet, frank 10 öre violett Stående lejon, skrivet 1935-08-21
10 kr
vykort
Örkelljunga sommarstugan, PLK 1920-01-12 10 öre röd GV i medalj. Stort hörnveck.
5 kr
vykort
Ängelholm, Klitterhus, stämpl Skälderviken 1945-08-03, 10 öre violett GV prof höger.
10 kr
vykort
Helsingborg. Karl X Gustavsgatan, Tågaborg. HELSINGBORG LBR 1914-03-06, 5 öre grön GV
i medalj.
10 kr
gratulationskort
gratulationskort
gratulationskort
Frankering OII 5 öre grön KINGELSTAD 1909-05-18.
10 kr
Frankering 5 öre grön GV i medalj. Stämplat MÖRARP 1911-03-21, fläckigt.
Frankering 5 öre grön GV i medalj. ÄNGELHOLM 1915-05-19.
5 kr
10 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1981, plomberad. Nom 87:80
Inkl. rabattmärken
årssats
Svenska frimärkshäften 1982, plomberad. Nom 104:70
Inkl. rabattmärken
40 kr
45 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1983, plomberad. Nom 122,70
Inkl. rabattmärken
55 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1985, plomberad. Nom 143,30
Inkl. rabattmärken
60 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1986, plomberad. Nom 162,50
Inkl. rabattmärken
70 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1987, plomberad. Nom 184,30
Inkl. rabattmärken
75 kr
årssats
Svenska frimärkshäften 1988, plomberad. Nom 199,80
Inkl. rabattmärken
90 kr
F
Åland, kompletta postfriska satser 2009-2010. F=705:-
75 kr
klipp
block
Sverige, liten kartong svenska klipp, mest modernt. Stämplar????
Stockholmiablock 1986 med specimen-påtryck, 5 st olika häftesblock.
10 kr
20 kr
F
Åland, 2 mappar med postfr. märken från 1984-85, bl.a 4 gutterpar.F= c:a 150:-
15 kr
Div
60 kr
Samling
Div länder, postfriska märken o block. Säkert högt katalogvärde. Besiktiga !!
Sverige, postfrisk samling 2001-2008 i SAFE-album. I stort sett komplett. Några souvenirblock
saknas. Högt katalogvärde.
700 kr
25 kr
50 kr
FDC
Sverige, 142 st FDC från 2002 - 2012, billigt!!
Brev
Sverige, 87 st föreningsbrev från Ängelholms filatelisförening, många snygga stämplar.
Ant.
Objekt nr
Katalog nr
Beskrivning
utropspris
Häften
Sverige, 37 häften med 144 st 10-kronors märken. Nom: 1440:-
600 kr
Häften
Sverige, 32 häften med 8, 11 och 12-kronors märken. Nom: 1270:-
530 kr
Häften
600 kr
FDC
Sverige, 11 häften CarlXVI 50 år + 22 häften Kungafamiljen, nom: 1430:Sverige, 4 st gröna Facit-album med c:a 210 FDC i plastfickor c:a 1950-talet till 1978. Lågt
utrop med tanke på antal FDC och albumens kvalité.
automathäften
Sverige, 23 st automathäften, alla olika, HA5 - HA16 F= 950:-
100 kr
90 kr
Sverige, 160 st lösa FDC c:a 1979-1983 ? Några lite bättre, bl.a. automathäftesblock.
Tål att kollas.
Sverige, trevlig liten ungdomssamling, stämplat/ostämplat. Några BB_par + några snygga
stämplar. Lågt utrop.
Liten grön påse med massor av märken, mest Norden. Stämpelfynd???? Bl.a. finns stämpel
Svenska FN bat. SAAR 1934. Säkert finns här några andra bra stämplar.
FDC
Samling
fyndpåse
fyndlåda
Skokartong med blandat innehåll, Bör besiktigas!!!!
100 kr
Samling
Norden postfriskt i svart Lindner Falzlos-album, c:a 1973-1978. F=c:a 3.000:-
350 kr
Samling
USA, rött album med svarta insticksblad c:a 600 st postfriska märken. Tål att besiktigas !!!
350 kr
Samling
Div länder, i rött insticksalbum (16 blad) med stämplade märken, säkert över 500 st. Lågt utrop.
75 kr
Samling
Norden + div. länder i slitet brunt insticksalbun med c:a 5-600 stämplade märken. Fyndchans ?
50 kr
Samling
Sverige, grönt insticksalbum, nästan nytt, med nyare stämplade märken (C:a 7-800 st)
40 kr
Samling
Sverige, rött insticksalbum, nästan nytt, med c:a 700 stämplade märken, OII och framåt.
50 kr
Samling
USA i rött insticksalbum (nästan nytt) med c:a 500 stämplade märken.
50 kr
Samling
50 kr
Samling
Mest Europa i 2 st små insticksalbum. Massor av märken, mycket Sverige. Tål att kollas !!
Äldre Hela världen-samling med förtryckta blad massor av äldre märken, stämplat och
postfriskt allt monterat med fastsättare. Här finns med all säkerhet fyndschanser, tål att
besiktigas. Lågt utrop!!
fyndlåda
Skokartong med klipp o lösa märken, ser ut att vara "halvgammalt". Besiktiga.
30 kr
nominalvara
Sverige, snyggt brunt insticksalbum (16 blad) med postfriska märken, nom över 400:-
190 kr
M4375
Sovjetunionen, Bl nr 105, Sajos/Apollo postfriskt.
10 kr
M B12
Österrike, block Spanska Ridskolan postfr. C:a 3,50 euro
15 kr
stämplar
Sverige, 9 st snygga stämplar, bl.a. Kågeröd, Sexdrega, Mörkö, Färlöv, Norsbron, postal=80:-
10 kr
stämplar
Sverige, litet insticksalbum med snygga Billesholmsstämplar, mest NST 61.
25 kr
F
Island, albumblad med stämplat/postfriskt, F=900:-, lågt utrop. Tål att kollas.
75 kr
F
Island, albumblad med stämplat/postfriskt, F=400:Island, albumblad med postfriskt/stämplat bl.a. F280, 238-39, 268-73, F=2.900:-,
post som tål att kollas.
95 kr
25 kr
50 kr
350 kr
40 kr
prisvärd
F
fyndlåda
Skokartong med blandat innehåll. Fyndschanser ????
50 kr
fyndlåda
Stor "Elloskartong" med massor av märken med blandad kvalité, tål att kollas.
100 kr
fyndlåda
Som ovan.
100 kr
F 242A
Sverige, stämplat PKP 164 1935-06-14.
5 kr
F 276A
Sverige, stämplat HÄLSINGBORG 1944-07-01
5 kr
F 276A
Sverige, stämplat PKP 159 1943-03-19
5 kr
F 280
Sverige, stämplat ÖSTRABY 1943-11-22
5 kr
F 318A
Sverige, 2 strip stämplat LUND 1 LBR 1939-10-22, lyx.
5 kr
F 318A
Sverige, stämplat YSTAD 1940-01-24
5 kr
F 321A
Sverige, stämplat LUND 1 LBR 1944-10-21
10 kr
F 321C
Sverige, stämplat SANDHEM 1940-10-03
5 kr
F 335A
Sverige, stämplat med sidvänd YSTAD 1942-02-03
5 kr
F 326A
Sverige, stämplat SKURUP LBR 1941-07-01
5 kr
F 326A
Sverige, 2-strip stämplat VEBERÖD 1941-04-05, kt, fläck.
5 kr
F 326A
Sverige, stämplat ÄLMHULT 1940-10-03, kt.
5 kr
F 326A
Sverige, stämplat med lite suddig ÖVED 1941-05-02
10 kr
F
Sverige, klubbens cirkulationsporto, allt stämplat ÄNGELHOLM.
40 kr
F
Sverige, 4 st Skåne-stämplar på OII till c:a 1940-talet, bl.a. TOMMARO, STRÖ.
25 kr
F
Som ovan med VESTRA KARUP, VINSLÖV, VESTRA TORUP, YXENHULT.
25 kr
album
Litet album med blandat innehåll, brev, vykort, FDC, m.m C:a 40-50 st. Tål att kollas!!!
30 kr
vykort
Sverige, 3 st vykort med Båstadmotiv, postg./ej postg.
40 kr
vykort
30 kr
F 3E ()
SvErige, 2 st vykort med Ängelholmsmotiv, postg./ej postg.
Sverige, 6 skilling, i eftertryck från juni 1868 typ d pos. 9 i 9-blocket. Noterat vid
undersökning av HOW 2014-09-04. Katalog c:a 5000 kr.
Ej stämplat. Snedcentrerat, och ev. reparerad hörntand. Besiktiga!!!!
brev
Sverige, 100 st firmabrev med vinjett, format C5.
20 kr
brev
Div. länder, 100 st brev, många med vinjett, format C6, Stämplar o motiv ???
20 kr
brev
100 st som ovan, men i format E65
20 kr
250 kr
400 kr
Ant.
Objekt nr
Katalog nr
Beskrivning
utropspris
julkort
Sverige, 100 st julkort, mest modernt. Stämpelfynd ?
20 kr
julkort
Sverige. 53 gamla julkort i småformat, OBS. samtliga plundrade!!
20 kr
kuvert
Sverige, 100 st julkortskuvert, "modernt-halvmodernt", stämpelfynd??
20 kr
Samling
Sverige, litet insticksalbum med över 500 stämplade märken fr OII och framåt.
40 kr
FDC
Sverige, FDC i plastfickor från 60-talet och framåt.
75 kr
Div
Sverige, blå pärm med Jul-och Nyårsmärken i hela kartor. C:a 40 st kartor.
50 kr
Samling
Hela världen, äldre frimärksalbum med massor av märken. Allt monterat med fastsättare.
75 kr
Yemen, 4 st otandade märken, ser ut att vara postfriska.
5 kr
F
Färöarna, postfriska märken, block och häften.
15 kr
M
Österrike, 2 små insticksblad med div. stämplat o postfriskt. Okänt katalogv. Tål att kollas!
5 kr
M
Ungern, blandad kompott ,stämpl/ostämplat, mycket motiv. Billigt!!
5 kr
motiv
2-sidigt insticksblad med motivmärken, PICASSO. Trevlig post, lågt utrop.
20 kr
F Bl31
Sverige, stämplat block Struves meridianbåge. Posten STOCKHOLM 2011-05-06
10 kr
motiv
Blandad post Sport på små insticksblad. Postfr./stämplat. Lågt utrop.
5 kr
Div
10 kr
Samling
Blandat hela världen, märken o block, stämplat/ostämplat, Besiktiga,
Sverige, stämplad samling 1858-2005, utförlig beskrivning på innehållet finns som
försättsblad. En mycket intressant samling. I många stycken överkomplett. Bl.a.F 10-12,
18, 3xF20, 24-27, kompl. OII + varianter, F40-49,152Acx,155bz, Stående Leijon
överkomplett + Vm, varianter, o stämplar. Katalog enl. inlämnaren över 39000 kr, lågt
utrop med tanke på innehållet.
BESIKTIGA !!!!!
3 000 kr
Samling
Island, stämplad/ostämplad dublettsamling 1876-1975. Utförlig beskrivning på innehållet
finns som försättsblad i albumet. Bl.a kompl. Stämpl. F124-144, nästan kompl. Alltinget,
saknas 3 st.,mycket högt katalogvärde, enl. inlämnaren > 13000 kr. Lågt utrop. Tål att
kollas noga.
samling
Div. länder. 14 märken o 24 block postfriska i svart instickalbum (som nytt), mycket motiv.
Katalog enl. inlämnaren c:a 1800 kr.
Samling
Samling
Samling
Samling
Samling
Finland i rödbrun ringpärm. Omfattande stämplat/postfriskt monterat på svarta visirblad.
Uppskattningvis säkert en bra bit över 1000 st märken. Katalog enl. inlämnaren över 14.000 Kr.
En samling som tål att kollas. Mycket lågt utrop!!
tillbehör
Rött insticksalbum med 24 vita blad. Ser oanvänt ut.
30 kr
tillbehör
2 st 8-blads insticksalbum , vita sidor. Som nya.
25 kr
tillbehör
Som ovan.
25 kr
tillbehör
Som ovan men med svarta sidor.
25 kr
tillbehör
Blått insticksalbum, 8 svarta sidor. Som nytt.
15 kr
tillbehör
Som ovan.
15 kr
tillbehör
Rött insticksalbum med 8 svarta sidor. Som nytt.
15 kr
minnesstämplar
Sverige, litet rött album med c:a 80 st. brev och kort med minnesstämplar från c:a 1960-90talet, monterat i plastfickor. Många trevliga stämplar. Besiktning rekommenderas.
40 kr
block
Sverige, liten post postfriska block. Nom: 45:-
15 kr
vykort
Sverige, 15 st svartvita vykort från bl.a. Hbg, Höganäs, c:a 1930-40-talet. Postg/ej postg.
30 kr
vykort
"Motiv från Rössjöholm-sjön" Stämplat MUNKALJUNGBY 1944-01-14. Udda motiv.
15 kr
vykort
Skånska slott på 5 st ej postgångna svartvita vykort.
15 kr
vykort
4 st svartvita vykort från Färingtofta, ej postgångna. Gamla motiv.
15 kr
vykort
11 st svartvita vykort med Örkelljunga-motiv, ej postgångna.Bl.a. Jvg-stationen.
40 kr
vykort
4 st. Jac Edgren-kort. Nr: 85, 93, 106. ej postg.
25 kr
vykort
20 st vykort med bl.a Skåne-motiv, postg / ej postg.
50 kr
vykort+ div.
Ängelholmsbilder, fotografier, vykort, många med motiv från tidigt 1900-tal. En del unika
bilder. En gulgruva för Ängelholmssamlaren. Tål att kollas!!! Lågt utrop.
vykort
USA, c:a 250 stämplade märken på 4 vita visirblad. Tål att kollas. Lågt utrop ??
BRD, stämplat/postfr, i 32-sidigt rött insticksalbum, säkert över 1.600 märken. Otroligt billigt för
en tilltalande samling som tål att besiktigas.
Katalog enl. inlämnaren c:a 3.300 euro.
DDR, stämplat/postfriskt i 32-sidigt blått insticksalbum. Säkert över 1500 märken i mycket god
kvalité. Katalog enl. inlämnaren över 1600 euro. Mycket fin samling. KOLLA UTROPSPRISET
!!!
Norge, rött 16-sidigt insticksalbum med stämplat/postfriskt, säkert över 1500 märken, en hel
del skillingar och bra posthorn. Katalogvärde enligt inlämnaren, över 30.000 Kr. Mycket lågt
utrop. Besiktiga!!!
1 000 kr
200 kr
100 kr
800 kr
450 kr
1 800 kr
1 400 kr
100 kr
Sverige/Norden, USA, liten kartotek-låda med c:a 70 vykort/julkort , postg. Ej postg. Liten
trevlig post som tål att kollas.
40 kr
fyndlåda
Flyttkartong med varierat innehåll. Blandad kvalité. Något för den som är sysslolös.
50 kr
fyndlåda
Stor kartong med gamla brev. Blandad kvalité.
50 kr
fyndlåda
Skokartong med blandat innehåll. Kolla!!!!
20 kr
Ant.
Objekt nr
Katalog nr
Beskrivning
utropspris
fyndlåda
Skokartong med tyska märken.
40 kr
Brev
50 kr
FDC
Häften
fyndlåda
Rekbrev till Tyskland, lite "tilltufsat".
Sverige, FDC-samling i litet brunt album c:a 1970-1973 plus något från 30-o 50-talet totalt 50 st
+ 65 lösa FDC från 1984-1987. Lågt utrop.
Sverige, liten post postfriska häften, 82 st, en hel del lågvalörer inkl. några automathäften,
nominal c:a 950 kr.
Stor chokladkartong med säkert över 10000 st tvättade märken övervägande svenska,
många block och strip. Här finns säkert stämpelfynd. Tål att beiktigas.
stämplat
Norden i svart insticksalbum, c:a 300 st stämplade märken. Fyndchanser ???
75 kr
samling
USA stämplad dublettsamling + lite annat i rött insticksalbum.. Tål att kollas. Lågt utrop!!!!
Sverige, 4 röda ABAXA FDC-pärmar med c:a 162 st FDC från 1973-1983. Pärmarna som
FDC-samling nya med genomskinliga plastfickor. Mycket lågt utrop med tanke på kvalitén på
pärmarna.
Grå skokartong med tusentals tvättade märken i pergamynkuvert, övervägande Sverige + lite
fyndlåda
annat. Här finns säkert ett och annat stämpelfynd.
100 kr
55 kr
425 kr
200 kr
110 kr
100 kr
Samling
Europa, i rött insticksalbum med c:a 200 st stämplde märken. Album som nytt!!!
Häften
Sverige, röd ringpärm med postfriska häften monterade på Visirblad, nominal C:a 470: - mest
lågvalörer, katalog utan hänsyn till varianter c:a 6000:-. Lågt utrop med tanke på innehållet.
650 kr
postfriskt
Sverige, grön Visirpärm med postfriska märken monterade på visirblad, en del lite högre
valörer, nom c:a 1150:- + lite brev+ FDC.
500 kr
Samling
Sverige, postfrisk samling monterad i grön Visirpärm, svarta blad, från c:a 1910 - c:a 1973.
Katalog en bra bit över 6000:- en hel del bra serier, bl.a. överkomplett Tre Kronor, 2 BB-par av
vardera 20 kr Svanar o 10 kr Bildsten+100-ark Lilla Riksv 3 öre brun vm vågl.inkl. 10 st cz+
några automathäftesbl. GVI, o många kompl. serier.
700 kr
Häften
nominalvara
Samling
F2
F 14B
Litteratur
Sverige, två samlingsmappar med äldre årgångar av tidskriften Häftessamlaren.
20 kr
Katalog
SFF Sverigekatalogen 1987-88.
10 kr
Katalog
AFA.katalog 2001 Danmark/DVI/Grönland/Färöarna,
10 kr
tillbehör
Nya vykortsfickor i plast c:a 100 st.
100 kr
tillbehör
Två blå tomma Safealbum för häften med plastfickor.
60 kr
Litteratur
Liten kartong med äldre filatelilitteratur.
20 kr
vykort
Skånevykort i album, c:a 120 st mest kyrkor + lite slott o herrgårdat+ lite annat,
postg/ej postg.
150 kr
tillbehör
Rött Safe-album för häften med c:a 30 st blad, 3 och 4 fickor per blad. Som nytt.
30 kr
Samling
Sverige, nästan komplett 1945-1980, postfriskt med några få undantag med spår av
fastsättare. Facit nr: 358 - 1150. Högt katalogvärde.
tillbehör
Lindner-album, rött, med tomma plastfickor.
15 kr
Samling
500 kr
samling
Åland, i blått Estett-album,1984-2005. Postfrisk samling och komplett till 2003.
Åland i vitt album med bl.a. postfriska gutterpar. Brev o FDC. Allt monterat i plastfickor. OBS:
Åland är ett av få Postverk som erbjuder postfriska gutterpar.
SS 27
Souvenirblock Vasaloppet stämplat Åstorp 14-02-04
25 kr
H450
Sverige-Finland, med gravörnamnteckning Martin Mörck Facit: 88:-
15 kr
SS
Souvenirblock Ingrid Bergman stämplat Åstorp 15-09-16
40 kr
SS 25
Souvenirblock VM i ishockey knr 013892 stämplat Åstorp 2014-02-09
25 kr
Bl 41
Nyckelharpa block stämplat Åstorp 2015-09-23
20 kr
F 5a
Norge, 8 skilling stämplat Christiania 17-2-1863 Facit: 400:-
75 kr
F 137
Danmark, Christian X 20 öre blå postfriskt Facit: 330:-
60 kr
F135,149,152
Danmark, Facit 135, 149 och 152 postfriska, nr 135 ngt sc Facit: 220:.-
40 kr
H583
Sverige, Marint liv, häfte stämplat Åstorp 2010-05-20
20 kr
F
Alice Tegnér block stämplat Åstorp 2015-09-22
20 kr
Sverige, blå Visirpärm med postfriska häften från c:a 1974-1984 monterade på svarta visirblad,
nominal c:a 890 kr. En del cyls. o knr finns.
Sverige, skokartong med postfriskt ,mest 5-strip lite högre valörer+ årssats 1975 + 3x BB-par
20 kr Svanar. Nominal minst 2.300:Sverige, stämplad samling i 2 st blå Visiralbum monterat på svarta Visirblad. Från 1877 till c:a
1974, ej komplett, glest besatt. En del bra BB-par bland det äldre. Lite blandad kvalité. Lågt
utrop!!!
Sverige, 4 sk. Banco med omvänd KÖPING 1857 + oläslig datum. Svag hörntand nere till
vänster. Ett märket i medelgod kvalité. F = 1.200 kr.
Sverige, liggande lejon 3 öre brun typ II, svaga rester av brevpapper på baksidan. Svagt
stämplat i nederkanten på framsidan.
50 kr
400 kr
1 000 kr
300 kr
225 kr
40 kr
400 kr
50 kr
Ant.
Objekt nr
Katalog nr
Beskrivning
utropspris
Fasta höjningar 1 - 50 kr 2 kr, 51-100 5 kr över 100 kr 10 Kr, över 500 kr 25 kr. över 1000 kr 50 kr. Ingen provision!
Du betalar klubbat pris! Högstbjudande erhåller objektet till ett pris av näst högsta bud plus en fast höjning.
Vid endast en budgivare gäller utropspriset. Osålda objekt säljes för utropspriset efter auktionen.
Kontant betalning. Tidigare köpare mot faktura.
PS. Om du inte har möjlighet att komma på auktionsdagen kan du sända bindande bud till
Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, 265 38 Åstorp eller e-post [email protected]
Sista dag för bud: med post fredagen den 13 nov. och e-post lördagen 14 nov. Jag bevakar ditt/dina bud!
Skannad kopia av objekten på begäran. E-post: [email protected]
Förklaring förkortningar: Kt = kort tand, Kht= kort hörntand, ug = utan gummering.
Budgivarens namn:________________________________Namnteckning:________________________
Adress:____________________________________________________________
Postadress:_________________________________________
Tel:_____________________ E-post:______________________________
Betalning till Ängelholms Filatelistförenings plusgiro 57 72 61 - 1
Obj. Nr.
Mina bud
Fri Text
Mitt bud
Objekt önskas sänt i ( ) vanligt brev, ( ) rek högst 2 kg , eller ( ) avhämtas hos Jan Fält, Ålagränd 15, 262 41 Ängelholm
OBS! Fyndlådor, större samlingar etc. skickas med Schenker AB.
OBS! Köparen betalar frakten. Sändes direkt till köparen när köpet är betalt.
Ant.