Ladda ned auktionskatalog här
Ladda ned auktionskatalog här
REDSKAPSAUKTION SAMLINGSALEN, I EKOHALLENS KÄLLARPLAN Irisgatan 80 ÖREBRO Förteckning över auktionsgods som säljes vid auktionen den 2 april 2016 klockan 10.00 Visning från klockan 08.00 Visning endast auktionsdagen AUKTIONEN SKER MED UTROP I NUMMERORDNING. OBS - OBS - OBS EN SLAGAVGIFT PÅ 10 KR TILLKOMMER PER UTROP. BETALNING SKER KONTANT VID KLUBBSLAGET. FÖR EV. FELAKTIGHETER ANSVARAS EJ. ANBUD MOTTAGES KOSTNADSFRITT. GODSET SÄLJS I BEFINTLIGT SKICK. Besök gärna vår hemsida: www.orebrosportfiskeklubb.se BEDÖMNINGSSKALA KVAL. 10: KVAL. 9: KVAL. 8: KVAL. 7: KVAL. 6: KVAL. 5: KVAL. 4: KVAL. 3: KVAL. 2: KVAL. 1: KVAL. 0: NYTT & OBEGAGNAT. PERFEKT SKICK. NYSKICK & OBEGAGNAT. OBETYDLIGA HANTERINGSSKADOR. YTTERST LITET ANVÄNT. PERFEKT VÅRDNAD. VÄLSKÖTT MED PERFEKT FUNKTION. OMSORGSFULL VÅRD OCH HANTERING. VISST SYNBART SLITAGE. FULLT FUNKTIONSDUGLIG. SMÅ HACK, REPOR OCH SKADOR KAN FINNAS. KRAFTIGT SLITAGE. SMÅSKADOR OCH REPOR. GOD KONDITION. ONORMALT HÅRT SLITEN. KAN HA BRISTFÄLLIG FUNKTION. MYCKET DÅLIGT SKICK. RESERVDELSOBJEKT. MYCKET BEGRÄNSAT VÄRDE. SJÖFYND. EJ BEDÖMT. INROPSUPPDRAG Vi ombesörjer kostnadsfritt uppdrag för inrop vid auktionen. uppdrag skall vara oss tillhanda senast dagen före auktionen om den sänds per post till nedanstående adress. Uppdrag kan också lämnas personligen senast en halv timme innan auktionen startar, alltså kl. 09.30. Om anbud resulterar i köp meddelas detta inom en vecka efter auktionen. Meddelande utgår EJ om inrop ej kunnat ske. Inrop sker efter föremålsnummer. Fyll i listan för inropsuppdrag på katalogens sista sida och skicka den till Hans Johansson Sigillgatan 201 703 78 Örebro TÄNK PÅ ATT EN SLAGAVGIFT PÅ 10 KR. TILLKOMMER. Nr Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning Baltic Pro IL 240 8´ 7 2 Baltic Pro IL 240 8´ 7 3 Baltic Pro IL 240 8´ 0 4 Baltic Pro IL 240 8´ 7 5 Bios Trollingspö stricker paravan 8,6 0 6 Okänt Båtspö 0 7 Okänt Båtspö 0 8 Okänt Båtspö Eliminator 7´6" 5 9 Okänt Båtspö med rulle 3 10 Okänt Båtspö Simrishamn special 8´6" 5 11 Okänt Havsfiskespö 7 12 Penn Longbeach 3360C 6´15-30ib 5 13 Ron Thompson Båtspö interpro 8´6" 5 14 Ron Thompson Båtspö interpro 8´6" 5 15 Shimano Båtspö spinning 180L underdel 1 16 Stoxdal Black nex 72cm 6 17 Wiggler Båtspö 8 18 Vulcan Båtspö VL 86 DTP 5 1 Artikelgrupp 01 Havs- och Båtspön Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 19 02 Haspelspön ABU Adjusto 6½´- 7½´ med fodral 7 20 ABU 5 21 ABU Admiral 500 Atlantic Clipper 1134 9 3/4´ 300cm 22 ABU Atlanic 405 9´ 10-50g 7 23 ABU Bronco 7´ triggergr 0-30g 8 24 ABU Combo 300 244cm 0-40g 6 25 ABU Conolon 1000 up to 60g 9" 5 26 ABU Parazoom 381 7´ upp till 15g 9 27 ABU 201 6´ 0-15g 8 28 ABU Suecia 300 zoom 7 29 ABU 8 30 ABU Suecia 320 6½´ M Suecia 330 6 3/4´ ( saknar rullfäste ) 8 3 31 ABU Suecia 330 6½´ 1-7g 7 32 ABU Suecia 340 zoom 7´ 7 33 ABU Suecia Conolon 1000 6´ 0-10g 9 35 ABU Zoom 3301 6´ 0-15g 8 36 Arjon Forell Splitcane 6 3/4´ 4 37 Arjon Gigant no 640 9´ 7 38 Arjon Ready 466 6´ med gångjärn 5 39 Arjon Super 460 6 1/4 7 40 Black master 2,1m 2-12g 5 41 Black master High level 12´ 20-80g 9 42 Daiwa 5110 2-5g 7´ 4 43 Daiwa C2217-70B 5 44 Firefly G2 9´ 10-30g 10 45 Firefly G2 9´ 10-30g 10 46 Kunnan Graphit 2,6m ( toppar ej orginal ) 5 47 Kunnan Graphit composit 210cm 9 48 Kunnan 7 49 Milward Haspelspö Classic 8´ 10-30g Pikemaster Splitcane tätlindat 270cm med fodral 50 Moon Boy nr119 6´ 0 51 Okänt 52 Okänt 3 delat splitcane 3 53 Okänt Carbon 2,4m 7-25g 6 54 Okänt Haspelspö 205cm 6 55 RAN 56 RAN 520 7´ 5-20g 9 Med trähandtag 2hands ( ej orginal topp ) 4 57 RAN Ocean 240cm topp ej orginal 6 58 RAN Spinning 7´ 2-15g 6 59 RAN Spinning 7´ 2-15g 7 60 Shakespeare Wonderod 6 3/4´ 0-10g 6 62 Shimano 7 63 Shimano FX 1602 6´ 1/4 - 7/8 oz Haspelspö Catana BX 270mh 1540g 64 Zebco Fire fox 7´ 2-15g 7 65 Zebco Fire fox 7´ 2-15g 7 4 3 6 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 66 03 Teleskopspön ABU Zoom nr101 8 67 Blue Fox Legend 9´ 10-50g 5 68 Conolor 69 Dega 70 Okänt 71 Red Wolf 7´ up to 30g 6 72 Shimano Solstace TS 090 MH 275cm 10-40g 7 73 Shimano XFXTXFBX 10-30g 7´ 7 5 Pool 2,75m 30-60g 5 4 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 74 04 Metspön ABU Siesta med ringar 3,0m 5 75 Blue Fox Stiffer 50 5m 0 76 Bona 3,0m 5 77 Daiwa 80 78 Eurocor 3m 2st. Sparrow BS 4,5m med ringar och rullfäste 79 Fladen 4m 6 80 Kunnan Graphit 13 3delat 3,9m 5 81 Okänt 2,8m 5 82 Okänt 4m 4 83 Okänt 4m 5 84 Okänt 5m med ringar 4 85 Okänt 3,9m 5 86 Olika 2st metspön 0 87 Olika 3st 0 88 Pacific Metspö med ringar & rulle 3,85m 0 89 Shakespeare Economy 3,5m med rulle & ringar 5 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning ABU Lapplandia 6 91 Black master 11´ #6-7 3 delar med fightingbutt 8 92 Dam 10 93 Inlet Flugfiskeset kompett 9´ #5-6 Screck Swiss 2delat 2,76m splitcane & glasfiber Nr 90 Artikelgrupp 05 FlugspönEnhands 0 8 94 Olika 1st blått & 1st koppar 5 95 Ron Thompson 7´ #5-6 10 96 Ron Thompson Cascade 9´ #5-6 i tub 0 97 Ron Thompson Tyran 9´3" #6-7 9 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning Black master IM6 14´ #10-11 ( ring saknas ) 6 99 Bodex Terrier 15´ #10-12 6 100 Pateke Morton Bodex 15´ #10-12 med tub 7 Nr 98 Artikelgrupp 06 FlugspönTvåhands Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 101 07 Spinnspön ABU 140 5½´ 7-28g 5 102 ABU 5´6" 7-18g 6 103 ABU ABU 49 glasfiber 8 104 ABU Caster 6½´ 0 105 ABU Garcia Admiral 6´ 0-40g 7 106 ABU Lite 770C 7´ up to 30g 5 107 ABU Record 1 5 108 ABU Record 1 stålspö 5 109 ABU Record 22 3 110 ABU Record 25 4 111 ABU Record 40 6 112 ABU Scandia 5½´med Angler #55 rulle 5 113 Arjon Perfect splitcane 2 114 Arjon Saimaa 408 5´6" 0 115 Arjon Splendid 5½´ 4 116 Arjon Splitcane agatringar 3 118 Arjon Zenit 5½ 8 119 Dam Reflex 7´ med fodral 4 120 Homaco 2 del stålspö 4 121 Okänd 122 Okänt 2 delat massivt 5 123 Okänt 3 delat 8 124 Okänt 5 125 Okänt 3 delat rörbyggt Gammalt hemgjort spö med mässingshyllsor mm 4 4 Utgått 126 Okänt Stålspö rörbyggt 3 127 Okänt Stålspö teleskop 4 128 Radius Stålspö 2 129 RAN Casting 2 2st toppar 6 130 RAN Casting 6´ 10-40g 7 131 RAN Casting-duble 6-6½´ 3-18g 8 132 RAN Fight 254 7 133 Ron Thompson 8´6" line 15-20 LBS 7 134 Ron Thompson Salomonizer 8´6" line 12-20LBS 7 135 South bend 3 del stål 2 136 Trojan 431 Sprucken holk 6 137 True Temper Falkon 808 5 138 Victory Futura 6 139 Victory Klipper 7 140 Victory Med Record 1600 modell C rulle 0 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 141 08 Pimpelspön ABU 2st Pimpelspön 0 142 ABU 0 143 Olika Pimpel 1 2st pimpelspön, huggkrok & isdubbar 144 Olika 4st 0 145 Olika 4st pimpelspön 0 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning ABU Napp & nytt 5st 1999-03 0 147 ABU Napp & nytt 5st 1999-03 0 148 ABU Napp & nytt 76-81 6st 0 149 ABU Napp & nytt 90 & 94 2st 0 150 ABU Napp & nytt 174-81 8st 0 151 ABU 0 152 ABU Napp & nytt 1978,88,97 och 2001 Napp & nytt 7st 1998-04 ej öppnade 153 ABU Napp & nytt 82,83,84 0 154 ABU Napp & nytt 87,83,84 0 155 ABU Napp & nytt 91,92,93 3st 0 156 Benktsson/Boström Dagsländor i öringvatten 0 Nr 146 Artikelgrupp 09 Böcker o Tidskrifter 0 0 157 Fiskefrämjandet 10st årsböcker 0 158 Fiskejournalen 7st årsböcker 0 159 K.A Andersson Fiske & fiskar i Norden del 1 & 2 0 160 Libers Flugfiskebok 0 161 Lidman Napp i norr 0 162 Mikael Engström Bunt med 3st böcker 0 163 Ogden Smiths The fishers reference book 0 164 Okänt 5st Mygghattar nya 0 165 Okänt Den stora boken om flugfiske 0 166 Okänt Fiske & fiskevård 2st del 1&2 0 167 Okänt Fiskeväska ny 0 168 Okänt Fiskeväska Ny Normark 0 169 Okänt Havsöringfiske 0 170 Okänt Liten fisksump 0 171 Okänt Låda med div fiske 0 Saknas 172 Okänt Låda med tackel mm 0 Utgått 173 Okänt Låda med torskvindor mm 0 174 Olika 2st böcker 0 175 Olika Bunt med 4st fiskeböcker 0 176 Olika Bunt med 4st fiskeböcker 0 177 Olika Bunt med 4st fiskeböcker 0 178 Olika Bunt med 4st fiskeböcker 0 179 Olika Bunt med 4st naturböcker 0 180 Olika Bunt med 5st fiskeböcker 0 181 Olika Bunt med 7st fiskeböcker 0 182 Olika Bunt med naturböcker 0 183 Olika Bunt med naturböcker 0 184 Olika Bunt med naturböcker 0 185 Sjöström/Smedman Den fulländade flugbindaren 0 186 Sportfiskarna Bunt med div tidskrifter 0 Normark Nr Artikelgrupp Fabrikat Skick Anteckning ABU Beskrivning Ambassadeur 2000C i kart med tillbehör 187 10 Spinnrullar 188 ABU Ambassadeur 3000 5 189 ABU 5 190 ABU Ambassadeur 5000 Ambassadeur 5000 med oljeflaska & reservdelar i etui 191 ABU Ambassadeur 5000C i etui 4 192 ABU Ambassadeur 6500 C 7 193 ABU Ambassadeur 7000c syncro 6 194 ABU Ambassadeur 7000c syncro 7 195 ABU Ambassadeur mag 3 6 196 Blue Fox Fire X 6000 0 197 Crown planet 198 Fladen Spider 1840-G 6 199 Immec 256 D i ask 6 200 Lawson MP 650 i ask 8 201 Okänd 5 202 Okänd 5 203 Radius Lucky 302 ( Saknar revspridare ) 3 204 Record 1550 modell A agatlagrad 5 205 Red Wolf Trolling 300 0 206 Red Wolf Trolling 300 i ask 7 207 Red Wolf Trolling 300 i ask 7 208 Red Wolf Trolling 300 i ask 7 209 Rydex No 791 4 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning Okänd Grön kåpa 5 Rydex No. 206 5 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning ABU 220 5 213 ABU 220 med lilla hålet 5 214 ABU 220 med stort hål 5 215 ABU Abumatic 120 4 216 ABU Abumatic 120 4 Nr 210 Artikelgrupp 11 Inkapslade rullar 211 Nr 212 Artikelgrupp 12 Inkapslade haspelrullar 7 8 5 Saknas Saknas Saknas 217 ABU Abumatic 220 6 218 Daiwa AG 120A 5 219 Spin ace No 101 5 220 Zebco 202 7 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 221 13 Haspelrullar ABU 2st 444 0 222 ABU Agenda 7 223 ABU Cardinal X3 7 224 ABU Cardinal 102 7 225 ABU Cardinal 42 8 226 ABU Cardinal Bronco 3 7 227 ABU Maxxar Cardinal 5 228 Daiwa 160X vevmutter fattas 4 229 Daiwa 7250RL 7 230 Daiwa A-130 X saknas vevmutter 5 231 Daiwa EG 1355 0 232 Daiwa EL 2055H 6 233 Dam Quick microlite FD 5 234 Fladen 415 5 235 Kunnan Gold 30F 7 236 Mitchell 320 4 237 Dam Quick ATP 830 FD 5 238 Okuma A 140 0 239 Okuma Epix ER JO med extraspole 6 240 Okuma Epix ER JO med extraspole 6 241 Okuma Zorax ZXR 130 6 242 Okänd DF 3000 5 243 Okänd SHR 130 6 244 Okänt 245 Olika 3st olika 0 246 Point-ace 200 200 4 247 Shakespeare OMNI X RB 6 248 Shakespeare Sigma supra 835g 5 249 Shimano FX 2000 8 250 Shimano FX 2000 8 5 251 Shimano FX 2000 8 252 Shimano Solstace 1000 8 253 Shimano Super 2500 GTA med x-spole 6 254 Shimano TX aero 2-6 i ask med extra spole 6 255 Spinnette DBP 6 256 Zebco Centra TDE 320 6 Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning Fladen 8 Ryobi Havsfiskerulle i ask 1880-G Havsfiskerulle Adventure 80E i kartong Nr 257 Artikelgrupp 15 Havs- och Trollingrullar 258 5 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 259 16 Metrullar Olika 1st messing & 1st aluminium 0 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 260 17 Flugrullar ABU 8 261 ABU Diplomat 56 med lina i kartong Diplomat 178 med 2st extraspolar och linor 262 Dam 520 4 263 Elbe Europa 78 med lina 0 264 Okuma Airframe 4-C AFTM 4 7 265 Okänt Japansk 4 266 Okänt Salmo 5201½ 4 267 Rimfly King size med x-spole & 2st linor 6 268 SIR 2820 med skadad fot 4 269 Taico Japansk 4 270 Vision Deep #5-6 i ask 10 5 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 271 18 Beten ABU 3st äldre droppen 0 272 ABU Ask med jiggar 0 273 ABU 10 274 Aluminite Lurette 200g i förpackning Ask med ca 40st lax/havsöringflugor 275 Bete Utö 0 276 Biltema Ask med 30st regnbågsflugor 0 277 Biltema Ask med 34 blandade beten 0 0 278 Biltema Ask med 42st blandade flugor 0 279 Björn Qvist 5st pirkar 0 280 Björn Qvist 5st pirkar 0 281 Bob Church Påse med 12st olika buzzers 0 282 Bonnand Ask med ca 20st flugor 0 283 Catch Långedrag 10 284 Champ 4st bläckfiskbeten 0 285 Curver Låda med div strömmingshackel 0 286 Dalberg Champion 0 287 Elbe Myran ask med 5st Torskpirkar 0 288 Fjord Ask med 10st beten 0 289 Fladen Långedrag 1st 10 290 Flying Lures Ask med jiggar 0 291 Hardy Ask med ca 30st lax/havsörinflugor 0 292 Kinetic Gäddfluga 0 293 Kingfisher Ask med ca 80st flugor 0 294 Monark Skeddrag 0 295 Mustad Ask med 38st blandade flugor 0 296 Myran 20st olika flugor 0 297 Myran Ask med 11st pirkar 0 298 Myran Ask med 15st blandade beten 0 299 Myran Ask med 22st vinterbeten + krok 0 300 Myran Ask med 23st Elbe torskpirkar 0 301 Myran Ask med 30st vinterbeten + krok 0 302 Myran Ask med 37st blandade flugor 0 303 Myran Ask med 6st skeddrag 0 304 Myran Ask med ca 30st mormyskor 0 305 Myran Ask med ca 40st tubflugor 0 306 Mölnlycke Plåtask med 5st lax/gäddflugor 0 307 Najaden 2st Plastnymfer 0 308 Nilsmaster Vobbler 0 309 Nilsmaster Vobbler 0 310 Okänd 9st wobbler 5st flöten 0 311 Okänd Ask med 10st spinnare 0 312 Okänd Ask med 11st regnbåsflugor 0 313 Okänd Ask med 14st blandade flugor 0 314 Okänd Ask med 27 blandade beten 0 315 Okänd Ask med 17st blandade flugor 0 316 Okänd Ask med ca 30st flugor 0 317 Okänd Påse med 3st Vobbler 0 318 Okänd Påse med 4st Vobbler 0 319 Okänt 5st vobbler 0 320 Okänt Ask med 35stRegnbågsflugor 0 321 Okänt Ask med 5st pirkar 0 322 Okänt Ask med tackel för levande beten 0 323 Okänt Plasask med 20st olika beten 0 324 Okänt Påse med angeldon + knallkork 0 325 Okänt Röd ask med 33st Havsöringflugor 0 326 Okänt Sparksko ny 0 327 Okänt Äldre bete 0 328 Okänt Äldre vobbler 0 329 Olika 10st Balanspirkar 0 330 Olika 12st spinnare 0 331 Olika 14st balanspirkar 0 332 Olika 15st beten 0 333 Olika 16st balanspirkar 0 334 Olika 20st pirkar 0 335 Olika 25st pirkar 0 336 Olika 28st vobbler 0 337 Olika 2st Vobbler 0 338 Olika 34st pirkar 0 339 Olika 3st förpackningar beten 0 340 Olika 5st Jiggar 0 341 Olika 6st pirkar 0 342 Olika 6st skeddrag 0 343 Olika 7st Rödingblänken 0 344 Olika 7st spinnare 0 345 Olika 7st trollingskedar 0 346 Olika 7st vobbler 0 347 Olika 14 st Vobbler 0 348 Olika 8st trollingskedar 0 349 Olika Ask med 10st vobbler 0 Saknas Saknas Minimi pris 350 Olika Ask med 10st vobbler 0 351 Olika Ask med 10st vobbler 0 352 Olika Ask med 13st vobbler 0 353 Olika Ask med 16st Spinnare 0 354 Olika Ask med 6 beten 0 355 Olika Ask med 21st vobbler 0 356 Olika Ask med 37st beten 0 357 Olika Ask med 3st äldre beten 0 358 Olika Ask med 4st pirkar 0 359 Olika Ask med 7st spinnare 0 360 Olika Ask med ca 20 blandade beten 0 361 Olika Ask med ca 25st pirkar 0 362 Olika Ask med div beten 0 363 Olika Ask med div beten 0 364 Olika Ask med div beten 0 365 Olika Ask med jiggar 0 366 Olika Ask med jiggar 0 367 Olika Ask med jiggskallar 0 368 Olika Ask med plastinsekter 0 369 Olika Ask med tackel för havsfiske 0 370 Olika Bonnand ask med pimpelkrok 0 371 Olika Box med blandade beten 0 372 Olika Burk med beten 0 373 Olika Burk med ca 30st laxflugor 0 374 Olika Div häcklor 0 375 Olika Karta med 6 st. fiskedrag 0 376 Olika Karta med 5 st. fiskedrag 0 377 Olika Karta med 5 st. fiskedrag 0 378 Olika Karta med 7 st. fiskedrag 0 379 Paul Berghaus Karta med 5 st. fiskedrag 0 380 Leidensdorf Karta med 4 st. fiskedrag 0 381 Olika 0 382 Olika Karta med 4 st. fiskedrag Låda med 6st flugaskar med 90st flugor 383 Olika Plastlåda med 20st kastflöten 0 384 Olika Påse med 10st pirkar 0 385 Olika Påse med 14st balanspirkar 0 0 386 Olika Påse med 4st rödingblänken 0 387 Olika Röd plastlåda med div 0 388 Plano Ask med 20st blandade Prikar 0 389 Plastteknik Låda med 90st flugor 0 390 Record Håv perfekt modell 40 0 391 Savage Jiggar 0 392 Sebile Skeddrag 0 393 Sebile Skeddrag 0 394 Sowbee Ask med 47 flugor 0 395 Storm 2st naturistk 0 Saknas Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 396 19 Övrigt ABU Extraspole till Diplomat 178 0 397 ABU Solglasögon i fodral 0 398 ABU Tavla med rull förteckning 0 399 Apollo Kikare 10X50 i fodral 0 400 Avignon Sockor 39-45 10 401 Berkley Fireline 0,12 0 402 Berkley Trilene 0,20 0 403 Biltema Beteshink 0 404 Biltema Fisketång 0 405 Brunswick Bowlingklot 0 406 Buck Ryggsäck med handskar & mössa 0 407 Campa trail Ryggsäck med div 0 408 Daiwa Reservdelssats till 9850 0 409 Dam 2st linvindor 0 410 Dam Ask med div krok 0 411 Dam Quick 55 extraspole 0 412 Dolomit Fiskekorg i plast 0 413 Ekdahl Laxflugklocka 0 414 Evinrude 4hk 0 415 Farlows London Plåtfisk med hängare 0 416 Firefly 2st flugaskar 0 417 Firefly Fiskeväska stor camoflage 10 418 Fmf Brevpress 0 419 Fmf Brevpress 0 420 Golla Kamerarem 0 421 Gyttorp Midjeväska 0 422 Gösta Sundman Abborrtavla 0 423 Gösta Sundman Gäddtavla 0 424 Helly Hansen 0 425 INTEX Dunväst stl XS Gummibåt 2 pers Utropspris 1500kr 426 Kingfisher Flugbindningsstäd 0 427 Leatherman Verktyg 0 428 Lufkin Måttband 10m 0 429 Masterline Revolotion DT 5 F 0 430 Mitchell Teleskophåv 0 431 Mora Isborr 125mm 0 432 Mora Isborr 125mm 0 433 Mora Isborr 150mm 0 434 Mustad 4st förpackningar med 3 krok 0 435 Mustad Kartong med 6st agnkrok 0 436 Normark Borrskär 130mm 0 437 Normark File´handske 0 438 Normark Filékniv 0 439 Normark Gevärsfodral 10 440 Okänd Gevärsfodral 10 441 Normark Isborr 140mm 0 442 Okuma Extraspolar till 280 ES 0 443 Okänd Fiske tavla på tyg 0 444 Okänd Fiskeväst 0 445 Okänd Håv 0 446 Okänd Håv 0 447 Okänd Håv 0 448 Okänd Kniv 0 449 Okänd LP skiva med vobbler konvolut 0 450 Okänd Maskburk med motiv 0 451 Okänd Mjärde 0 452 Okänd Påse med 3st kastflöten 0 453 Okänt 1 par jägarstrumpor 0 454 Okänt 1 par jägarstrumpor 0 455 Okänt 12Volt vattenpump 0 0 Saknas 456 Okänt 3 st. askar 0 457 Okänt 2st Nät 0 458 Okänt 0 459 Okänt Ask med 15 st gäddsaxar Ask med del för tillverkning av jiggar 460 Okänt Ask med flöten 0 461 Okänt Betesbox blandtat havsfiske 0 462 Okänt Betesbox med 2st långedrag 0 463 Okänt Betesbox stor 0 464 Okänt Broddar 0 465 Okänt Broddar 0 466 Okänt Bränsleflaska 0 467 Okänt Campingbestick 0 468 Okänt Campingbord med stolar 0 469 Okänt De lux röken stor 0 470 Okänt Div till krokar 0 471 Okänt Djuprigg med lod hemmbygge 0 472 Okänt Fishkiller 0 473 Okänt Fiskekorg 0 474 Okänt Flugbindningsstäd 0 475 Okänt Flugfiskeväst 0 476 Okänt Glasblock med flugfiskare 0 477 Okänt Gummistövlar stl 40 0 478 Okänt Isbill 0 479 Okänt Isborr 0 480 Okänt Isborr 150mm 0 481 Okänt Isdubbar 0 482 Okänt Isvarnare för bil 0 483 Okänt Kaffebryggare 12volt 0 484 Okänt Korg med div 0 485 Okänt 0 486 Okänt Kroksortiment Kämhyllsor för tillverkning av taffsar 487 Okänt Låda med 4st nät 0 488 Okänt Läderfodral med 3 st. glasflaskor 0 489 Okänt Läsegel 0 490 Okänt Läsegel 0 0 0 Utgått 491 Okänt 0 Okänt Läsegel Magväska med husgeråd för naturlivet 492 493 Okänt Minihaspel med rulle 0 494 Okänt Papplåda med div 0 495 Okänt Paravan 0 496 Okänt Plastask med bla sänken 0 497 Okänt Plastburk med div 0 498 Okänt 0 499 Okänt Plastkasse med linor till rullar Plastlåda med fiskespel och maskpåsar 500 Okänt Pocket tool 0 501 Okänt Portabelt ekolod 0 502 Okänt Påse med 3st flöten 0 503 Okänt Påse med div 0 504 Okänt Påse med div vinterfiske 0 505 Okänt Burk med örhängen 0 506 Okänt Rullfäste till flugspö 0 507 Okänt Ryggsäck med div 0 508 Okänt Set med 4st rostfria snappsmuggar 0 509 Okänt Spegel 0 510 Okänt Spöbyggsats rördelar 8 511 Okänt Spöhållare till bil 0 512 Okänt Ståltafs 0 513 Okänt Ståltafs 0 Utgått 514 Okänt Ståltafs 0 Utgått 515 Okänt Sump 0 516 Okänt Sänkhåv 0 517 Okänt Sänkhåv + håv 0 518 Okänt Tavla med div fiskeprylar 0 519 Okänt Teleskophåv 0 520 Okänt Tenfat "pommern" Åland no. 198 0 521 Okänt Termos 0,5L Orange 10 522 Okänt Termos 0,75L Orange 10 523 Okänt Thermobyxor 0 524 Okänt T-shirt med Harr stl s 0 525 Okänt Unikabox med div 0 0 0 526 Ron Thompson Vadarbyxor 42-43 svart 0 527 Okänt Vantar Thinsulate 0 528 Okänt Vantar Thinsulate 0 529 Okänt 0 530 Olika Väska med nätbindning 2st Fichkiller 1st tång 1st grillverktyg 531 Olika 2st fiskevågar 0 532 Olika 2st Knivar + 1st tång 0 533 Olika 2st sumpar 0 534 Olika 3st pimpelspön 0 535 Olika 3st pimpelspön 0 536 Olika A4 pärm med fisketipps 0 537 Olika Ask med 20st flöten 0 538 Olika Ask med 20st kastflöten 0 539 Olika Ask med 94 krokar 0 540 Olika Ask med blandad krok 0 541 Olika Ask med div 0 542 Olika Ask med flöten 0 543 Olika Ask med rulldelar 0 544 Olika Ask med rullvevar mm 0 545 Olika Beteslås sortiment 0 546 Olika Bunt med 3st haspelspön + 1st rulle 0 547 Olika Bunt med div vinterfiske 0 548 Olika Bunt med kartor och dylikt 0 549 Olika bunt med splitcane delar 0 550 Olika Burk med 35 st. flöten 0 551 Olika Div 0 552 Olika Knippe spön ca 11st 0 553 Olika Kroksortiment 3 st. askar 0 554 Olika Lekande sortiment 0 555 Olika 0 556 Olika 557 Olika 558 Olika Låda med 15st spolar & 2st spolhus Låda med askar drag krokar och tackel Låda med flugbindning och tackel mm Låda med linspolar drag och lintorkar 559 Olika Låda med vobblerämnen 0 0 0 0 0 560 Olika Pimpelskrylla med isskopor och 6st pimpelspön 0 561 Olika Påse med div 0 562 Olika Påse med div vinterfiske 0 563 Olika Påse med dubbelkrok havsöring 0 564 Olika påse med laxkrok 0 565 Olika Rullfästen & ändbuttar 0 566 Olika Sortimentask med krokar, 0 567 Pinewood Skogshuggarskjorta Blå XXL 10 568 Pinewood Skogshuggarskjorta mörkblå L 10 569 Pinewood Skogshuggarskjorta röd XL 10 570 Planic Kortlek med flugfiske motiv 0 571 Plano Box med div 0 572 Plano Box med div 0 573 Plasco Box med div fiskeprylar 0 574 Polarized Solglasögon ( utanpå ) gråt glas 10 575 Polarized Solglasögon gult glas 10 576 Polarized 10 577 RAN Solglasögon gult glas 3st nederdelar till RAN Ocean och 2st ABU Admiral 578 RAN Delar till gammla RAN drag 0 579 Ranger Midjeväska 0 580 Rantanen Isborr 100 mm 0 581 Rapala Isborr 0 582 Record Spöfodral & skinnpåsar till rullar 0 583 Ron Thompson Fiskejacka XXL 0 584 Ron Thompson Fiskeväska 0 585 Ron Thompson Fiskeväska 0 586 Ron Thompson Håv med duchslang 0 587 Ron Thompson Vadarbyxor neoparen stl 42-43 0 588 Scout 4st Kåsor 0 589 Seinsi Grillkorg fisk 10 590 Sowbee Box med div 0 591 Stoxdal Broddar XL 10 592 Stoxdal Broddar large 10 593 Stoxdal Kemisk värmekudde 5st 10 594 Suprieme Vadarbyxor 0 0 Utgått 595 Sölvkroken Spinnfiskeset 0 596 Tommy Gustafsson Tavla med Fiske motiv 0 597 ABU Skålborr 0 598 Tretorn Stövlar Strong plus stl 42 0 599 Ur Isborr 0 600 Vansbro Spark 0 601 Vectra Löjskallar 0 602 Viking Gummistövel stl 39 0 603 Vivtek Stor håv 0 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 604 20 Flugbindning Okänt 7 st. tuppnackar 0 605 Okänt 3st tuppnackar 0 606 Okänt Bindstäd + verktyg 0 607 Okänt Div fjäder 0 608 Okänt Fältbinderi 0 609 Okänt Jungelcook nacke 0 610 Okänt Jungelcook nacke 0 611 Okänt Tuppnackar vit & ljusbrun 0 612 Olika 19 påsar bind material 0 613 Olika Ask med bindtråd ca 50 rullar 0 614 Olika 0 615 Olika Blandadflugbindningskrok mm Krok, bindtråd, nackar, pollygarn, mm. 616 Olika Påse med blandad flugbindning 0 617 Olika Påse med div 0 618 Olika Pärm med olika fjädrar 0 619 Olika Tuppnackar gul & orange 0 620 Olika Väska med div flugbindning 0 621 Whiting Tuppnacke brun 0 622 Whiting Tuppnacke stvart 0 0 Nr Artikelgrupp Fabrikat Beskrivning Skick Anteckning 623 19 Övrigt Okänt För tillverkning av jiggar 0 624 Okänt Byggsats Haspelspö 0 625 Okänd Diverse för fiske 0 626 Okänd Delar till Rullar 0 627 ABU Kartong + reservdel 0 628 Okänd Flugor till Flug utter på Kork 0 629 Okänd Diverse fjäder ringar 0 630 Mustad 4 askar 3 krok 0 631 Shimano Custom X 1000 0 632 Daiwa G 1655 T 0 633 Okänd Amerikansk Spinnrulle 0 634 Black master Graphit 2-12 gr 7´ 0 635 Kunnan New promotion 8´ haspelspö 0 636 Okänd Fiske Dekaler 0 637 Okänd Låda med blandat övrigt Bra o Ha 0 UTROPSNUMMER BENÄMNING I KATALOGEN KRONOR Undertecknad lämnar härmed följande uppdrag till auktionen den 2 aoril 2016. Om utropsnummer och benämning ej överensstämmer så gäller utropsnummer. ........................................................... NAMN ...................... POSTNR. ............................................................... GATUADRESS ............................................................ POSTADRESS ............................... TELEFON Jag förbinder mig att avlägga likvid och avhämta inropat föremål senast 8 dagar efter auktionen. Upplysningar om avhämtningsställe fås genom adressen på katalogens 2:a sida. Vi kan också sända varorna mot postförskott, men då tillkommer frakt- och postförskottsavgifter. Slagavgift på 10 kr per utrop tillkommer. ................................................................... NAMNTECKNING