aikataulut - Vainion Liikenne

Comments

Transcription

aikataulut - Vainion Liikenne
POIKKEAVA LIIKENNE JUHLAPYHINÄ:
FÖRÄNDRIGAR PÅ GRUND AV HELGER:
1.1.
3.1.
6.1.
24.3.
25.3.
26.3.
27.3.
28.3.
pe Uudenvuodenpäivä,
1.1.
sunnuntaivuorot, ei SS-vuoroja
su sunnuntai- ja SS-vuorot
3.1.
ke Loppiainen,
6.1.
sunnuntaivuorot, ei SS-vuoroja
to Arkiliikenne, myös
erilliset P-vuorot
pe Pitkäperjantai, sunnuntaivuorot, ei SS-vuoroja
la Lauantailiikenne
su Pääsiäispäivä, sunnuntaivuorot, ei SS-vuoroja
ma 2. pääsiäispäivä,
sunnuntai- ja SS-vuorot
24.3. tor Fredagstrafik
25.3. fre Långfredagen,
söndagstrafik, ej SS-turer
26.3. lör Lördagstrafik
27.3. sön Påskdagen,
söndagstrafik, ej SS-turer
28.3. mån Annandag påsk, söndagstrafik, även SS-turer
1.5.
su Vappu, sunnuntai- ja SS-vuorot 1.5.
4.5.
ke Arkiliikenne, myös
erilliset P-vuorot
to Helatorstai, sunnuntaivuorot, ei SS-vuoroja
5.5.
fre Nyårsdagen,
söndagstrafik, ej SS-turer
sön Söndagstrafik, även SS-turer
ons Trettondagen, söndagstrafik,
ej SS-turer
4.5.
5.5.
sön Första maj,
söndagstrafik, även SS-turer
ons Fredagstrafik
tor Kristi himmelsefärdsdagen,
söndagstrafik, ej SS-turer
Tietoja liikennöinnistä saat myös
nettisivuiltamme www.vainionliikenne.fi
Tarjousliput netistä
www.expressbus.fi
www.vainionliikenne.fi
ExpressBus-pikavuorot HELSINKI - SALO - TURKU
Ajopäivät
M-S
L,S
M-P
M-S
M-S
M-S
M-S
M-S
M-P
M-S
M-S
M-S
Lähtölaituri Helsingissä
26
26
26
25
25
25
25
25
25
26
25
26
Olympiaterminaali
11.00
Katajanokan terminaali
11.00
Länsiterminaali
|
Helsinki
2.58z 4.58 5.58 6.58 9.28 11.28 11.58 12.28 13.28 13.45 13.58 14.58
|
|
(13.42) (13.57) (14.57)
Lentoasema, term. 1 (lait. 13)
3.20
|
|
(6.57) (9.27)
(11.57) (12.27)
|
|
(13.40) (13.55) (14.55)
Lentoasema, term. 2 (lait. 23-24)
3.30
|
|
(6.55) (9.25)
(11.55) (12.25)
Leppäsolmu, Kehä 1 th
|
5.12 6.12 7.15 9.45 11.45 12.15 12.45 13.45 14.02 14.15 15.15
Turvesolmu
|
5.14 6.14 7.18 9.48 11.47 12.18 12.47 13.47 14.05 14.18 15.18
Lommila, Espoo, Ikea
|
5.20 6.20 7.23 9.53 11.52 12.23 12.52 13.52 14.10 14.23 15.23
|
|
|
|
Lohjanharju, 110-tie
|
5.35 6.35 7.40 10.10
12.40
14.40 15.40
|
|
|
|
Hiidenvesi, 110-tie
|
5.40 6.40 7.45 10.15
12.45
14.45 15.45
|
|
|
|
Saukkola, 110-tie
|
5.50 6.50 7.55 10.25
12.55
14.55 15.55
|
|
|
|
Saukkolan liittymä 21
4.15
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sammatti th, 110-tie
|
5.55 6.55 8.00 10.30
13.00
15.00 16.00
|
|
|
|
Lahnajärvi, 110-tie
|
6.00 7.00 8.05 10.35
13.05
15.05 16.05
|
|
|
|
Suomusjärvi, 110-tie
|
6.05 7.05 8.10 10.40
13.10
15.10 16.10
|
|
|
|
Muurla th, 110-tie
4.40 6.15 7.15 8.20 10.50
13.20
15.20 16.20
12.47
13.47 14.47 15.05
Piihovi, liittymä 15
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Salo
4.55 6.35 7.35 8.40 11.05
13.40
15.40 16.40
Salo
4.55 6.35 7.35 8.40 11.05
|
13.40
|
|
|
15.40 16.45
|
|
|
|
Halikko
4.59 6.40 7.40 8.45 11.10
13.45
15.45
|
|
|
|
|
Vaskiontie, liittymä 13
5.03 6.44 7.44 8.49 11.14
13.49
15.49 16.54
|
|
|
|
Paimio, liittymä 11
5.13 6.55 7.55 9.00 11.25
14.00
16.00 17.05
|
|
|
|
Piikkiö, Tuorla, 110-tie
5.25 7.10 8.10 9.15 11.40
14.15
16.15
|
|
|
|
|
Kaarina, keskusta th
5.30 7.13 8.13 9.18 11.43
14.18
16.18
|
|
15.25
|
Piispanristi
5.35 7.17 8.17 9.21 11.46 13.25 14.21
16.21
|
|
14.30
|
15.50
TYKS/Yliopisto, Hämeenkatu
|
|
|
|
|
|
|
17.25
Turku
5.50 7.30 8.30 9.40 12.05 13.45 14.40 14.40 15.45 15.55 16.40 17.35
Turku, satama
7.40
z = Ajetaan lentoaseman kautta, ei ajeta Munkkiniemen ja Meilahden pysäkkien kautta. Oopperatalon pysäkki on Helsinginkadulla.
M-S
26
15.00
15.28
(15.17)
(15.15)
15.45
15.48
15.53
|
|
|
|
|
|
|
|
16.50
|
|
|
|
|
|
|
|
17.30
17.40
M-S
-
15.42
15.40
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17.00
|
|
|
|
|
|
|
|
17.35
17.40
M-L
26
M-P,S
25
M-S
26
15.58
(15.57)
(15.55)
16.15
16.18
16.23
16.40
16.45
16.55
|
17.00
17.05
17.10
17.20
|
17.40
17.45
|
17.54
18.05
|
|
|
18.25
18.35
18.45
16.30
16.58
(16.57)
(16.55)
17.15
17.18
17.23
|
|
|
|
|
|
|
|
18.20
|
|
|
|
|
|
|
|
19.05
19.15
19.25
16.30
16.58
(16.57)
(16.55)
17.15
17.18
17.23
17.40
17.45
17.55
|
18.00
18.05
18.10
18.20
|
18.40
18.40
18.45
18.49
19.00
19.15
19.18
19.21
|
19.35
19.45
M-S
25
17.28
(17.27)
(17.25)
17.45
17.48
17.53
|
|
|
|
|
|
|
|
18.50
|
|
|
|
|
|
|
|
19.30
19.40
Y = ajetaan Länsiterminaalin kautta. Ei ajeta Oopperatalon, Meilahden ja Munkkiniemen pysäkkien kautta.
M-P,S P,SS
25
26
18.28
|
|
18.45
18.47
18.52
|
|
|
|
|
|
|
|
19.47
|
|
|
|
|
|
|
|
20.30
20.35
18.58
(18.57)
(18.55)
19.15
19.18
19.23
|
|
|
|
|
|
|
|
20.20
|
|
|
|
|
|
|
|
21.00
21.05
M-S
25
18.58
(18.57)
(18.55)
19.15
19.18
19.23
19.40
19.45
19.55
|
20.00
20.05
20.10
20.20
|
20.40
20.40
20.45
20.49
21.00
21.15
21.18
21.21
|
21.35
S
26
M-L Y
26
19.25 21.00
21.40
19.45 21.28Y
(19.42) (21.32)
(19.40) (21.30)
20.02 21.50
20.05 21.53
20.10 21.58
|
22.15
|
22.20
|
22.30
|
|
|
22.35
|
22.40
|
22.45
|
22.55
21.05
|
|
23.10
|
23.10
|
23.14
|
23.18
|
23.28
|
23.40
|
23.45
|
23.50
21.45
|
21.50 00.05
SY
26
M-S
26
M-S
26
21.40
21.28Y
(21.32)
(21.30)
21.50
21.53
21.58
22.15
22.20
22.30
|
22.35
22.40
22.45
22.55
|
23.10
23.10
23.14
23.18
23.28
23.40
23.45
23.50
|
00.05
23.42
23.40
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0.55
|
|
|
|
|
|
|
|
1.30
1.35
23.58z
0.20
0.30
|
|
|
|
|
|
1.15
|
|
|
1.40
|
1.55
1.55
1.59
2.03
2.13
2.25
2.30
2.35
|
2.50
AIKATAULUT
1.1. - 5.6.2016
1
TURKU - SALO - HELSINKI
HELSINKI-VANTAAN LENTOASEMA
SATAMAT
= vakiovuoro-osuus
ExpressBus-pikavuorot TURKU - SALO - HELSINKI
AIKATAULUMERKINNÄT:
TECKENFÖRKLARINGAR:
AIRBUS
AirBus-yhteysvuorot lentoasemalta Turvesolmun pysäkille ajetaan Tuusulanväylän
ja Kehä 1:n kautta.
Autonvaihto Turvesolmussa.
Yhteysbussi ei kuljeta
paikallismatkustajia.
PYSÄKIT LENTOASEMALTA:
AirBus-yhteysauton reittiä
Terminaali T2 (lait. 23-24)
Terminaali T1 (laituri 13)
Ilmailutie (Lentoasemantie)
Vantaanportti (Lentoasemantie)
Ylästöntie (Tuusulanväylä)
Tammisto (Tuusulanväylä)
Pakilantie (Kehä 1)
Kantelettarentie (Kehä 1)
Konalantie (Kehä 1)
Leppävaara (Kehä 1)
PYSÄKIT HELSINGISSÄ:
Munkkiniemen kautta ajettavat vuorot
Linja-autoasema
Ooppera (Mannerheimintie)
Meilahti (Tukholmankatu)
Munkkiniemi (Huopalahdenk./Paciuksenk.)
Leppäsolmu (Turunväylä)
Turvesolmu (Turunväylä)
Lommila, Espoo, Ikea (Turunväylä)
PIKAVUOROPYSÄKIT SALOSSA
Pahkavuori (Helsingintie)
Muurlantulli (Helsingintie)
Hermanni (Raatihuoneenkatu)
Linja-autoasema
Salora (Halikontie)
Halikko (Vanha Turuntie)
Märyn liittymä (Vaskiontie)
PIKAVUOROPYSÄKIT TURUSSA
Piispanristin kautta ajettavat vuorot
Piispanristi (Uudenmaantie)
Vanha hautausmaa (Uudenmaantie)
Kivikartiontie (Uudenmaantie)
Uudenmaantulli (Uudenmaankatu)
Tuomiokirkkotori (Uudenmaankatu)
Linja-autoasema (Läntinen pitkäkatu)
PIKAVUOROPYSÄKIT TURUSSA
Hämeenkadun kautta ajettavat vuorot
TYKS/Yliopisto (Hämeenkatu)
Tuomiokirkkotori (Uudenmaankatu)
Linja-autoasema (Läntinen pitkäkatu)
Ajopäivät
Lähtölaituri
Turku, satama
Turku
TYKS/Yliopisto, Hämeenk.
Piispanristi
Kaarina, keskusta th
Piikkiö, Tuorla, 110-tie
Paimio, liittymä 11
Vaskiontie, liittymä 13
Halikko
Salo
Piihovi, liittymä 15
Muurla th
Suomusjärvi, 110-tie
Lahnajärvi, 110-tie
Sammatti th, 110-tie
Saukkolan liittymä 21
Saukkola, 110-tie
Hiidenvesi, 110-tie
Lohjanharju, 110-tie
Lommila, Espoo, Ikea
Turvesolmu
Leppäsolmu, Kehä 1 th
Hki-Vantaa lentoas.
Helsinki
Länsiterminaali
Olympiaterminaali
Katajanokan term.
M-S
1
M-S
1
2.58
3.01
|
|
|
|
|
|
|
3.35
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.55
5.20z
3.28 4.58 5.28 5.58 6.28
5.31
6.31
|
|
|
|
|
3.36 5.06
6.06
|
|
3.38 5.08
6.08
|
|
3.41 5.11
6.11
|
|
3.55 5.25
6.25
|
|
4.05 5.35
6.35
|
|
4.10 5.40
6.40
4.25 5.55
|
6.55
|
6.05
7.10
|
|
|
|
|
4.35 6.05
7.05
|
|
|
6.15
7.15
|
|
|
6.20
7.20
|
|
|
6.25
7.25
|
|
4.55
|
|
|
|
|
6.35
7.35
|
|
|
6.40
7.40
|
|
|
6.50
7.50
|
7.05 7.05 8.10 8.10
|
7.10 7.10 8.15 8.15
|
7.12 7.12 8.17 8.17
5.50 (7.40) (7.40) (8.40) (8.40)
6.15z 7.35 7.40 8.40 8.45
6.30
M-S
1
7.50
M-P
1
M-S
1
8.55
M-P
1
8.55
M-S
1
7.40
7.58
|
8.08
8.10
8.13
8.28
8.40
8.45
9.00
|
9.10
9.20
9.25
9.30
|
9.40
9.45
9.55
10.10
10.15
10.17
(10.40)
10.40
M-S
1
8.10
8.28
|
8.38
|
|
|
|
|
|
9.15
|
|
|
|
|
|
|
|
10.10
10.15
10.17
(10.40)
10.40
M-L
1
9.45
|
9.55
10.05
10.10
10.15
|
10.25
10.30
10.40
10.55
11.00
11.02
(11.25)
11.25
M-P
2
8.10
8.30
|
8.38
8.40
8.45
|
|
|
9.45
|
9.55
10.05
10.10
10.15
|
10.25
10.30
10.40
10.55
11.00
11.02
(11.25)
11.25
M-P,S
1
M-S
1
M-S
1
M-S
1
M-S
1
M-S
1
M-S
1
P,SS
1
M-S
1
M-S
1
S
1
M-S
1
M-S
1
9.15
9.18
|
|
|
|
|
|
|
9.55
|
|
|
|
|
|
|
|
10.55
11.00
11.02
(11.25)
11.20
10.45
|
10.55
10.57
11.00
11.15
11.27
11.32
11.45
|
11.55
12.05
12.10
12.15
|
12.25
12.30
12.40
12.55
13.00
13.02
(13.25)
13.25
11.58
|
12.08
|
|
|
|
|
|
12.40
|
|
|
|
|
|
|
|
13.35
13.40
13.42
(14.05)
14.10
11.58
|
12.08
12.10
12.13
12.28
12.40
12.45
13.00
|
13.10
13.20
13.25
13.30
|
13.40
13.45
13.55
14.10
14.15
14.17
(14.40)
14.40
12.28
12.31
|
|
|
|
|
|
|
13.10
|
|
|
|
|
|
|
|
14.10
14.15
14.17
(14.40)
14.40
13.15
13.18
|
|
|
|
|
|
|
13.55
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15.10
14.28
|
14.38
14.40
14.43
14.58
15.10
15.15
15.30
|
15.40
15.50
15.55
16.00
|
16.10
16.15
16.25
16.40
16.45
16.47
(17.10)
17.10
15.58
16.01
|
|
|
|
|
|
|
16.40
|
|
|
|
|
|
|
|
17.35
17.40
17.42
|
18.05
15.58
|
16.08
16.10
16.13
16.28
16.40
16.45
17.00
|
17.10
17.20
17.25
17.30
|
17.40
17.45
17.55
18.10
18.15
18.17
(18.40)
18.40
16.28
16.31
|
|
|
|
|
|
|
17.10
|
|
|
|
|
|
|
|
18.10
18.15
18.17
(18.40)
18.40
17.58
|
18.08
|
|
|
|
|
|
18.40
|
|
|
|
|
|
|
|
19.35
19.40
19.42
|
20.10
17.58
|
18.08
18.10
18.13
18.28
18.40
18.45
19.00
|
19.10
19.20
19.25
19.30
|
19.40
19.45
19.55
20.10
20.15
20.17
(20.35)
20.40
18.28
18.31
|
|
|
|
|
|
|
19.10
|
|
|
|
|
|
|
|
20.10
20.15
20.17
(20.35)
20.35
14.25
|
|
14.55 14.55
15.00 15.00
|
|
|
|
|
10.55 10.55 11.35 11.35 11.35
10.55 10.55 11.45 11.45 11.45
S
1
19.40
19.58
|
20.06
|
|
|
|
|
|
20.40
|
|
|
|
|
|
|
|
21.35
21.40
21.42
|
22.10
M-S
1
20.15
20.28
|
20.36
20.38
20.41
20.55
21.05
21.10
21.25
|
21.35
21.45
21.50
21.55
|
22.05
22.10
22.20
22.35
22.40
22.42
(23.00)
23.00
17.25
(kellonaika) = suluissa oleva aika on AirBus-yhteysauton lähtö-/saapumisaika Hki-Vantaan lentoasemalta/-lle. Autonvaihto Turvesolmussa.
Laiva-aikataulujen muuttuessa muutokset satamayhteyksissä mahdollisia.
z = Ajetaan Helsinki-Vantaan lentoaseman kautta. Vuoro pysähtyy Vantaanportin, Ilmailutien, Ylästöntien, Tammiston, Kehä 1 (Tuusulanväylä), Koskelantien, Hattulantien, Porvoonkadun ja Oopperan pysäkeillä.
Ei pysähdy Espoon Ikean, Leppäsolmun, Munkkiniemen, Meilahden eikä Kisahallin pysäkeillä.
= Vainion Liikenteen vakiovuoro Saloon, auton vaihto Salossa.
M-S
1
23.58
|
0.06
0.08
0.11
0.25
0.35
0.40
0.55
|
1.05
|
|
|
1.25
|
|
|
|
|
|
2.20
2.45z
M-S
M-L
M-P
M
P
L
S
SS
=
=
=
=
=
=
=
=
X
=
=
=
=
=
=
|
T
th
joka päivä
=
maanantai - lauantai
=
maanantai - perjantai
=
maanantaisin
=
perjantaisin
=
lauantaisin
=
sunnuntaisin ja pyhäpäivinä
=
sunnuntaisin ja pyhäpäivinä,
=
useamman pyhäpäivän ollessa
peräkkäin ajetaan vain viimeisenä.
Ei yksittäisinä arkipyhinä.
pysähtyy tarvittaessa
=
auton vaihto
=
auto ei käy paikkakunnalla
=
tarvittaessa
=
tienhaara
=
vakiovuoro
=
varje dag
måndag - lördag
måndag - fredag
måndag
fredag
lördag
söndag och helgdagar
söndag och helgdagar, då
två eller flera helgdagar sammanfaller, köres endast den sista.
Ej på söckenhelger.
stannar vid behov
bussbyte
bussen besöker ej orten
vid behov
vägskäl
ordinarie tur
(kellonaika) = suluissa oleva kellonaika on
liityntäbussin aika lentoasemalla.
Muutokset aikatauluissa ovat viranomaisten luvalla mahdollisia.
www.expressbus.fi
VAINION LIIKENNE
www.vainionliikenne.fi
Puh. 02 777 330