Auktionslista pdf

Auktionslista pdf
Wallendorf gurin, H24cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm, litet fotnagg
Kjell Bolinder, Höganäs, stengodsvas med oxblodsglasyr, märkt 11-4 K Bolinder Höganäs 2007, H21cm
Wallendorf gurin, kvinna med stenbock, H24cm
Alf Ekberg, skulptur i form av frukt, delvis förgylld på träsockel, sockel signerad samt frukt med inpressad
stämpel, total höjd 13,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Skepp 22x23cm
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Solros ur serien Unik 22x23cm
Bordslampa, Kina, H25cm, mynningsnagg samt borrad
Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby, golvvas, Paprika H51cm, litet glasyrbortfall samt tunna mynningssprickor
2st ussglasvaser, H27 & 33cm
Golvvas, Kina, H45cm
Paul Kedelv, Flygsfors skål, Coquille 1959, H20cm L27cm
1 par bordslystrar med prismor på marmorsockel, H37cm
Timo Sarpaneva, Iittala skål, D27cm
Parti Wedgwood, 7 delar bl.a. ytterfoder, vas, fat, lockask m.m. H3-13cm, mindre ytslitage
1 par lockurnor Kina, H18cm, en med spricka samt lock med lagning
Rörstrand vas H22cm, Gunnar Nylund Rörstrand fat L20cm samt Kunglig Dansk Musselmalet tallrik nr.
1/1086 fotringsnagg
Dyrberg & Kern för Fyrklövern, 25st champagneglas, Diamond, H17cm
Björn Wiinblad, Fajans, kandelaber för 3 ljus, signerad -98, H41cm, ertal lagningar
Rotoex, papperskorg 1960-tal, H30cm
2st smyckeskrin, H12cm D20cm
Dyrberg & Kern för Fyrklövern, matservisdelar, Diamond, 10st mattallrikar, 2st djupa, 10st assietter,
såskanna, 3st skålar, 2st uppläggningsfat samt 2st rundafat
Bricka, nysilver med relief dekor, L47cm
Björn Wiinblad, Nymölle fat, Gwendolen Fairfax L35cm, J. Andéns Hovmantorp glasskål D26cm samt
Boda Nova 2st vaser H30 & 33cm, små mynningsnagg
Mona Morales Schildt, Kosta bordslampa, H33cm, botten signerad med Kosta Helkristall underfång,
mindre ytslitage, borrad
4st värjor och 3st oretter för fäktning, en med mindre rostangrepp, oxidering, ytslitage
Palshus fat D19cm samt Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, H15,5cm
Mats Jonasson, Målerås, skål samt vas, H6,5 & 20cm D23cm
Sigvard Bernadotte för Georg Jensen, 3 delar Living i kartong, 1 par ljusstakar H23cm + 2 ljus samt skål
H9cm D28cm
Vas, dekor i blått mot vit fond, landskapscener med människor s.k. avyen-Yen vas, Kina 1800-tal H45cm,
mynning med lagningar samt fotringsnagg
Golvvas, Kina 1800-tal, H56cm, genomgående sprickor på livet, en hänkel med bränningsspicka, ytslitage,
mynning med slagskada/lagning
Album frimärken, Sverige 1800/1900-tal, ej komplett
Slaglåsgevär L147cm, trä med angrepp, rostangrepp, ytslitage samt medföljande bajonett, slitage
1 par ljusstakar, silver, MGAB 1976, fyllda, H15cm
1 par ljusstakar, silver, Gustaviansk stil 1900-talets första hälft, H18cm, botten med metallplatta
1 par ljusstakar, silver, Ceson 1961 Göteborg, H19,5cm, fyllda, små bucklor, mindre ytslitage
Gulddelar 18 K vikt 1g, silverhänge, tårtspade silver vikt 35g samt 12st skedar silver L9cm total vikt 90g
11 + 6st skedar, Uppsala, silver MGAB 1960/70-tal, L10 & 11cm, total vikt 182g
1 par salt & pepparkar, silver 1984, H10cm, bägare silver 1902 Malmö, dekor av lutusblommor i relief,
H9cm samt bägare silver 1903, dekor med Malmö stadsvapen, total vikt 175g
3st miniatyrer silver, skorpion L3,5cm, ett ben saknas, skottkärra L8cm H3cm samt häst med bonde
H2,5cm L8cm, total vikt 60g
Dopsked, silver, skaft avslutning med apostel, L18cm, vikt 55g
Georg Jensen, förläggssked, silver, Acorn, vikt 24g
Snusdosa, silver, Dahlberg 1885, vikt 96g, gravyr
Sockerkar, silver, dekor med blommor och blad i relief, H15cm, vikt 100g
Saltkar, glas på silverfot, Gustaf Dahlberg 1872 Malmö H5cm D9cm, glas med nagg samt 1 par saltkar,
silver med glasinsats, GEWE 1960 H3cm D5cm, 2st saltkar skedar, silver England L5,5cm, total vikt 53g
Soppslev, silver med vapensköld, C.G. Hallberg 1907 Stockholm, L33,5cm, vikt 200g, ytslitage
1 par ljusstakar, silver, H11,5cm, fyllda samt 4st saltkar, silver, H4,5cm
3st porslinsdockor bl.a. Armand Marseille, L42, 46 och 55cm, stora dockan med lagat huvud,
ögonlocksslitage samt lösa delar
4st dockor bl.a. Armand Marseille, Sugar Baby, små skador, L50-56cm
400 kr
500 kr
1800 kr
700 kr
1500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
700 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
800 kr
1500 kr
1000 kr
500 kr
800 kr
600 kr
300 kr
800 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
600 kr
800 kr
500 kr
400 kr
5st dockor bl.a. 2st med sköldpaddsmärkning Roddy samt märkt K och R, en docka med skadat huvud
och skadad arm, L50-56cm
Dockhus med möbler, 1900-talets första hälft, ytslitage/slitage
Dockvagn 1940/50-tal, L91cm
Dockvagn 1940/50-tal, L82cm
2st prydnadsdockor, L48 & 80cm
Dockhus med tillbehör, möbler, lampor, m.m
Parti modellbilar bl.a. Elicor och Rio, 14st
2st pojkdockor bl.a. märkt med sköldpadda, L21 & 54cm samt 2st ickdockor bl.a. Armand Marseille,
slitage
Telefon föreställande Goofy/Långben, för funktionen ansvaras ej, parti äldre mecanodelar samt parti
cowboys och indianer, skador
Focus teleskop-kikare 18-36x50mm, OCE kikare Panorama 8x40 samt kameraföremål bl.a. Miranda 2st
objektiv 1:1.8 f=50mm och 1:2.8 f=105mm, m.m.
9st guriner efter Jenny Nyström, H8-14cm samt 6st väggtallrikar efter Jenny Nyström
Bing & Gröndahl, vas + gurin H12 & 14cm, 1:a sortering samt Kunglig Dansk gurin, H19cm 2:a
sortering
B. Heidenreich resp. Fritz, Rosenthal 2st guriner, H14 & 15cm
Bror Bonls, string gurin, Danmark, H11cm L15cm
Åke Holm, Höganäs 2st troll, H10 & 12cm
Lladro, gurin, dam på bänk, H25cm
Wallendorf gurin H10cm samt Goebel gurin H13cm
Wallendorf, 2st guriner, H16 & 19cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Afganhund, H13,5cm samt 1 par engelska hundar, H19cm
Brevpress metall L13,5cm samt näverask, Ryssland, H3cm L10x5cm
1 par ljusstakar, bronserade 1940-tal, H18cm
Bing & Gröndahl, 2st guriner H18 & 19cm samt Kunglig Dansk 2st vaser H12 & 14cm, 1:a sortering
Lisa Larson, Gustavsberg, 2st gurienr, Spaniel ur serien Kennel och säl ur serien Lillskansen, H10,5 &
6cm
Bing & Gröndahl, 3st guriner, 1:a sortering, H12,5, 13 & 20cm samt Kunglig Dansk ytterfoder, Blå
blomst, 2:a sortering H8cm D10,5cm
Kunglig Dansk gurin, mås, 2:a sortering L27cm, en fjäder med obetydlig nagg
KPM kopp med fat, motiv med landskapsscen, 1800-tal, H8,5 & 3cm D10 & 16cm, båda delar med
förgyllningsslitage
Lisa Larson, Gustavsberg, räv, Skansen-7, H8cm L17cm
Lladro gurin H21,5cm, Hven backafallicka H19,5cm fotnagg Hummel 2st guriner H10cm samt Kunglig
Dansk fågel H5cm 1:a sortering
Wallendorf gurin H18cm samt Bavaria gurin, kvinna med hund H27cm, koppel med lagning
Bing & Gröndahl gurin, 1:a sortering H12cm
Gunnar Cyren, Orrefors, 6st vinglas H20cm samt 6st selterglas H8cm, Helena, ett vin glas med mynningsnagg
Wallendorf gurin H9cm, Schabach 2st guriner H15 & 21cm
Julkrubba efter Jenny Nyström, 15 delar, H2,5-15cm, 2 med skador
Lillemor annerheim, Gee, vas H7cm, John Andersson 8st miniatyrer H1,5-7cm samt gurin H12,5cm
2st klockgömmor, H7 & 11cm, Parker resevoarpenna samt skulptur signerad DS
Parti stenåldersföremål, yxor och dolkar, avslag, nagg
Gunnar Nylund Rörstrand vas, Chamotte med glasyr H11,5cm samt Stig Lindberg Gustavsberg skålfat,
Karneval 16x16cm, kantnagg
Herend, lockkarott med handtag, bonbonjär med små blomnagg, 2st bordsdekorationer i form av blommor
H4,5-9,5cm
Bing & Gröndahl, 4st guriner varav 2 årsgurin Karin & Heinz, 1:a sortering varav en 2:a sortering
Bertil Vallien, Boda, 2st vaser samt skål, signerade, H11-18,5cm D14cm
Ishink, hänkel av bronserad metall, glas med slipat och förgylld blomdekor, omkring 1900, H13,5cm
D14cm
Lladro, gurin, pojke på stol, H25cm
Lalique, 4st föremål bl.a. ljusstake i relief med blommor och fåglar, skål på fot, skulptur i form av uggla,
m.m, skål med repor, H3-17,5cm
Hummel, 6st guriner, 1900-tal, H10-13cm, en med nagg
Julkrubba efter Jenny Nyström, 16 delar, H2,5-16cm
Goebel, 4st guriner, H13-15cm
Lasse Åberg, 4st ölglas samt Ritzenho 4st ölglas, H23 & 25cm
Tomtegurin H4,5cm, mindre ytslitage samt 2st miniatyrer varav en Agne Aronsson, H7 & 8,5cm
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
1000 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
500 kr
500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
Boda, 11st snapsglas H10,5cm samt 6st skedar, silver L9,5cm, total vikt 34g
Royal, 11st remmare, H19cm
Kosta, 12st grogglas samt ishink
Parti leksaker bl.a. Arnold pansarvagn A580 1960-tal, NZG lastbil Ford, Lehmann klättrande apa Tim
888 m.m, ytslitgae samt för funktionen ansvaras ej
Björn Wiinblad, Rosenthal ljusstake, lockask, sockerskål H4,5-21,5cm samt Meissen skål på fot, skålfat,
skål H3,5-14cm
Box med vykort, 40st samt 2st poesieböcker med bokmärken
Kanna koppar 10 liter, H29cm, små bucklor och ytslitage
His Masters Voice, trattgrammofon, omkring 1900, H68cm, ytslitage/slitage, för funktionen ansvaras ej
Bordslampa, Strindbergsmodell, H47cm, kupa med mynningsnagg
Nao gurin, golfspelare H25cm, Boda 2st ägg H6 & 12cm samt brevpress H8cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand 2st vaser varav en Atelje, H15 & 20cm
Hertha Bengtsson, Rörstrand servisdelar, Blå eld, 4st äggkoppar, pepparkar, gräddsnipa, bringare,
såskanna, kaekoppar, 5st ovala uppläggningsfat L18-40cm, 1st oval uppläggningsskål, obetydlig underkantsnagg, samtliga delar med bruksrepor
Ulla Procope, Arabia te och kaeservis, Anemone, 7st tekoppar, 10st tefat, 5st kaekoppar, 6st kaefat,
6st assietter, kanna med lter
Kunglig Dansk, fat, Vifte blå nr. 1212/11513, 1:a sortering D36cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, fat, Flambé, 30x30cm, sprickbildningar
Gustavsberg servisdelar, Blå blom, 9st förrättstallrikar, 6st mattallrikar, 3st djupa, 1st oval uppläggningsskål, 2st ovala uppläggningsfat, 1st rund uppläggningsfat, någon del med kraftig bruksrepor
Gustavsberg skål på fot, majolika, H20cm D30cm, nagg
Marianne Westman, Rörstrand 2st skärbrädar, Pomona, L28 & 36cm samt Björn Wiinblad, Nymölle
skärbräda L28cm, krackelering
Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen med guldkant, 12st koppar, 11st fat, 12st assietter, askfat, 2:a
sortering
1 par perukstockar, Kina, H28cm
Claes Thell, Höganäs, stengodsvas med grå, svart, vit och blå glasyr, H21,5cm, märkt Thell -88, obetydlig
krackelering
Rörstrand, matservisdelar, Grön Anna, 4st mattallrikar, 10st djupa varav en med krackeleringar, 9st
assietter, uppläggningsskål, skål, såskanna med krackeleringar, samtliga delar med mindre bruksslitage
Rörstrand fat, Sarek D36cm samt Arabia fat, Kosmos D33cm
Kunglig Dansk tallrik, Flora Danica, D22cm 1:a sortering, kantnagg, lagning samt genomgående spricka
Krautheim, teservis, dekor med blommor, 10st koppar, 9st fat, mjölkkanna, sockerskål, tekanna samt
kaekanna
Gustavsberg, servisdelar, Weixö, 18st djupa, 10st mattallrikar, 10st assietter samt fat, någon med gulnad
och krackelering
Grindsley & Co, matservis, Wentworth England, 20st mattallrikar varav 5st med krackeleringar D25cm,
10st förrättstallrikar varav 2st med krackeleringar D17cm, 11st djupa varav 6st med krackeleringar D25cm,
bringare, såskanna, 2st uppläggningsskålar, 4st uppläggningsfat L27-42cm, fat D17cm
Schumann för Fyrklövern, julservis, 12st djupa, skål, bringare 1 par ljusstakar, salt & pepparkar, medföljer
ett häfte
Bricka, porslin, märkt stilleben T, möjligen Gee L52cm
Rosenthal kaeservis, Sanssouci, 12st koppar, 12st fat, 10st assietter, kanna, gräddsnipa samt sockerskål
med fotnagg
Masato Yamamoto, Gustavsberg kaeservis, Nippon, 12st koppar, 13st fat
Bing & Gröndahl/Kunglig Dansk, servisdelar, Oenbach, 13st koppar, 13st fat, 11st assietter, kakfat,
sockerskål samt 6st mattallrikar
Kunglig Dansk, moccaservis, Blå blomst, 12st koppar nr.10/8046, 12st fat nr. 10/8046 samt ytterfoder
D10cm, 1:a sortering
Kunglig Dansk, servisdelar, Musselmalet halvblond, 8st assietter 1/574, 8st fat nr. 1/719, 6st kaekoppar
nr. 1/719, 4st askfat 1/504 samt saltkar nr. 1/712, 1:a sortering
Bing & Gröndahl, moccaservis, Sommerfugl, 12st koppar samt 12st fat, 1:a sortering
Hutschenreuther, mat och kaeservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, såsskål,
bringare, 2st skålar, 6st uppläggningsfat, 20st assietter, 10st koppar, 12st fat samt sockerskål
Parti Rörstrand porslinsbricka med gallerkant, slev nysilver, 1 par nysilver väggljusstakar m.m.
Väggrelief, gjutgods, Husqvarna D32cm, Konsertina dragspel, 2st bajonetter
Cremona-Rex, vevgrammofon, omkring 1900, H32cm L45cm, ytslitage, för funktionen ansvaras ej
Parti tenn Ljung uti Lund skålfat D27cm, 12st vinglas, 9st snapsglas samt Scandia tenn bringare
Parti verktyg, borr och skruvdragare, slipmaskin, sticksåg, geringssåg samt spänningsprovare. För funktionen ansvaras ej
Parti karbidlampor, värmelampor, m.m, skador
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
800 kr
300 kr
2500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
800 kr
300 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1200 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
Parti kopparföremål bl.a. hink, kanna, kastrull m.m, slitage, bucklor
2st grytor, koppar varav en med ställning, H30cm, slitage, bucklor
Kaebehållare, koppar, H47cm, ytslitage
2st postkupe plafonder D30cm, listor med torrsprickor samt mässingsventil D23cm. Proveniens: Lunds
Postmuseum
2st ugfångare av glas, 1800/1900-tal, H13,5 & 14,5cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Jordglob, omkring 1900, H45cm, skador. Proveniens: Lunds Postmuseum
Väggur, Junghans, D30cm, för funktionen ansvaras ej samt postskylt 43x32cm. Proveniens: Lunds
Postmuseum
Skyltdocka med uniform, H175cm, docka med skador. Proveniens: Lunds Postmuseum
Brevbärarecykel, Crescent, bruksslitage. Proveniens: Lunds Postmuseum
Gjutjärnsspis, Husqvarna, Mikado nr. 80, H92cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Fältpostkontor i låda för militärt bruk, M8301-001010-8, H52cm L84cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Standar med broderat postemblem i låda. Proveniens: Lunds Postmuseum
Inredningsskylt i trä och glas från ett postkontor, H60cm L165cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Gjutjärnsspis, Husqvarna, Mikado nr. 81, H103cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
2st tavlor med posthistorik samt 5st utställningsplanscher från Stockholms Postmuseum. Proveniens:
Lunds Postmuseum
Gjutjärnsspis, Husqvarna, H75cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Parti postmemarabilia bl.a. termos, vintermössa, foto, scarf, paraply samt lt m.m. Proveniens: Lunds
Postmuseum
Postlåda Regionalbrev, H66cm L41cm, nyckel saknas. Proveniens: Lunds Postmuseum
Skyltdocka med postuniform, halvgur, H83cm, docka med skador. Proveniens: Lunds Postmuseum
Postskyltvisare, emalj och plåt, L91cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Paketvåg med vikt och mått, omkring 1900, L76cm samt våg Stathmos Eskilstuna L53cm, ej komplett.
Proveniens: Lunds Postmuseum
Skrivbord, jugend med 5 lådor, H77cm L118cm B66cm, ytslitage samt skiva med fuktskada. Proveniens:
Lunds Postmuseum
3st sorteringsställ, L29, 63 & 89cm. Proveniens: Lunds Postmuseum
Postkontordisk med två bås, H135cm L135cm, ett sidoglas med spricka. Proveniens: Lunds Postmuseum
Herrcykel, Cresent, 7 växlar, styret med mindre rostangrepp, ytslitage samt gravyr
Logan, herrcykel, 7 växlar, ytslitage/slitage, kedjaskydd med spricka
Ljusplåt mässing, H61cm, samt 1 par ljusstakar mässing H36cm
Jardinär metall med glasinsats, L38cm, glas med nagg, Ekeby ytterfoder H20cm D25cm samt Hutschenreuther ytterfoder H20cm D25cm
Svaneholm, kaeservis, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, kaekanna, 3st fat, sockerskål samt
gräddsnipa
Rosenthal, kaeservis, Winnifred, 12st koppar, 11st fat, 11st assietter, sockerskål, gräddsnipa samt askfat
Rosenthal, kaeservis, 12st koppar, 11st fat, 12st assietter, kaekanna, sockerskål samt gräddsnipa
Rosenthal, kaeservis, Studio-Line, 12st koppar, 11st fat, 12st assietter samt KPM 12st tekoppar, 12st
fat
Parti Iittala föremål bl.a. vaser, glas Kekkerit m.m.
Parti bl.a. Upsala-Ekeby 1 par ljusstakar, Rörstrand ungsfat, såskannor m.m.
Parti LP-skivor, 48st, 1960/70-tal bl.a. signerad bildskiva av The Platters samt 22st singlar, visst slitage
Lampett H40cm samt förgylld väggrelief i trä H53cm
Kunglig Dansk tallrik, Rosenborg slott 1956 samt Rörstrand jultallrik 1969
Ystad Metall ljusstake mässing H25cm, mormorsskål på fot H23cm samt glasskulptur i form av fågel
H26cm
Rosita Wachtmeister, Goebel servisdelar, 12st förrättstallrikar, 1st djuptallrik, 1st mattallrik samt
smörgåsbestick nysilver 12st gaar + 12st knivar
12st vinglas med gruvdekor, H11cm, ett med nagg samt 6st coctailglas H8,5cm
Glasservis med slipad dekor, 8st grogglas, 9st vinglas, 10st selterglas, 9st starkvinsglas, 10st snapsglas
samt 4st likörglas
Parti 2st Jie fat L24 & 40cm, Skruf 3st ljushållare H4,5cm samt äldre pussel
Pokalglas, böhmen H28cm, 2st snapsglas med målad dekor H49cm samt kaeservis nysilver H14-17cm
Parti tomtar H7,5-29cm, någon med skador och lagningar, adapter saknas
Parti glasföremål bl.a. Bertil Vallien ytterfoder D12cm, Katarina Åhselius Lidbeck Gullaskruf, 4 delar
Mitt i prick, m.m.
Björn Winnblad, Rosenthal, 12st månadstallrikar D15cm samt Arabia 2st marmeladburkar varav en med
skönhetsfel invändigt H6,5cm D10cm
1 par vaser/stormlyktor med graverad dekor, H26cm samt 1 par ljusstakar barock stil H16,5cm
Schierholz, skål med putti, H12,5cm D29,5cm, ertal blomnagg och bränningsspricka, 2st ytterfoder i
form av tomtar H13,5 & 15cm, skador samt Oliver bronsskulptur 2/200 1992 H17,5cm
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
Parti bl.a. Bertil Vallien Boda Åfors skål, Josef Ekberg Gustavsberg 1 par ljusstakar, Orrefors skål, Erik
Höglund vas, m.m.
1 par nattljusstakar mässing samt 1 par mässingsljusstakar, H8 & 19cm
5st ytterfoder bl.a. Rörstrand jugend, sprickor, 4st med förgylld dekor varav en med spricka, H14-25cm
D15,5-24,5cm
Bordsfotogenlampa, H55cm
Julservis efter Jenny Nyström, 10st koppar, 8st fat, 12st assietter, sockerskål samt gräddsnipa
GAB, besticksuppsättning, nysilver, 81 delar
Iittala servisdelar, olika modeller bl.a. Ultima Thule, Solaris, m.m.
Timo Sarpaneva, Iittala, glasservis, Kekkerit, 10st ölglas, 3st snapsglas samt Hugo Boss shaker
Parti bl.a. Eva Solo skål H12cm D20cm, tomteskål + bringare, Orrefors skål H11cm D11cm, m.m.
Norsk Tradijon, 15st tomtar, H9,5-13,5cm
Dyrberg & Kern för Fyrklövern, servisdelar, 4st kaekoppar + fat, Lars Wallin 4st muggar samt bestick
Italien, modell Silvett, 12st gaar, 14st knivar samt 14st skedar
Parti bl.a. Bertil Vallien Rörstrand 5st tekoppar med 6st fat, Rainbow, Höganäs skål, dessertskålar på
fot, teakbricka, m.m, mindre bruksslitage
Rosenthal, kaeservis, 10st koppar, 11st fat samt 11st assietter
Parti Erik Höglund föremål bl.a. sejdlar, fönsterdekoration, askor, m.m.
Norsk Tradijon, 17st tomtar, H9,5-13,5cm
Rörstrand, bricka, Provence, D46cm, mindre krackeleringar
Barometer med termometer, nyrenässans stil, H97cm, skador
Ytterfoder, majolika H17cm D21cm samt ytterfoder England H19cm D20cm
Gustavsberg 3st ytterfoder, Empire D15cm
Strindbergslampa, H42cm
WMF bordslampa, Ikura, H41cm, lampfäste löst
Josef Ekberg Gustavsberg, bordslampa, Skatti, H35cm
Parti Orrefors 10st vinglas H15,5cm D6,5cm samt 1 par ljusstakar, nysilver H17cm
Parti bl.a. äldre ljushållare till julgran, stigbygel krönt, cigarrsnoppare, strykjärnsfot m.m.
4st nysilverföremål bl.a. bricka med handtag och 3st sillfat, Dufva genombrutenskål med glasinsats,
Coaster m.m. mindre ytslitage, ett sillfat med nagg
Besticksuppsättning, Chippendale, nysilver, 65 delar
Urshult, 2st fönsterbelysningar i form av istappar, H40cm
Gense, besticksuppsättning, 78 delar
Parti tomtar, H3-8cm, ljusstake m.m.
C.G. Hallberg, besticksuppsättning, nysilver, 94 delar
Kaeservis, England, Noel, 4 + 2st koppar, 6st fat, 6st assietter, ljusstake samt panna
7st tomtar, H16-29cm, et tillbehör saknas
10st träleksaker bl.a. Brio, 1940/50-tal
Tomte H33cm, Christineholm, 2st skålar julmotiv D26cm, 3st Kosta likörglas samt 6st cocktailglas Blåklocka
Våg med vikter, W. Denninghalt, L47cm samt klocka mässing, H17cm
12st japanska väggtallrikar, blommor och fåglar D26cm
3st kannor med tomtemotiv H10-15cm, kanna med blomdekor H21cm samt Orrefors Chatau vas H25cm,
företagslogga
Tennstop, Sverige 1813 H26cm, mindre bucklor och repor
Bertil Vallien Boda vas nr. 48137 H15,5cm samt 5st glasföremål bl.a. Kosta skål, Orrefors skål, skål med
slipad dekor, skål på fot m.m, en skål på fot med kantnagg och ytslitage
Sune Bäckström skål brons, D22cm
P-O. Ström vas H18cm, botten med företagslogga, Mona Morales Schildt vas H16cm, kalkbeläggning,
Tapio Wirkkala Iittala vas H17cm samt Timo Sarpaneva Iittala vas H13cm
18st böcker bl.a. Ädelstenar, gamla ur, Ephraim Ståhl, Svenskt porslin, Wilhelm Kåge m.m, mindre
ytslitage
Gunnar Cyren, Orrefors, skål, Soero, H14cm D23,5cm, gravyr
Philips, singelspelare, Mignon 1950-tal, för funktionen ansvaras ej
Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby elefant H26cm, snabel med nagg, Jie Pepperson samt Mari Simmulson
gurin H15cm
Bing & Gröndahl, vas, Måsen H21cm, Rosenthal vas H21cm samt vas Kina H21cm
Gustavsberg vas H15cm, Ingrid Atterberg Upsala-Ekeby vas H24cm samt Upsala-Ekeby vas H15cm
Kunglig Dansk, 20st jultallrikar 1980-1999
11st böcker om Malmö
Göran Wär Kosta glasblock H18cm, Ronneby glasskulptur H23cm samt 2st skålar konstglas D20 &
22cm
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
3st stengodsvaser bl.a. Carl-Harry Stålhane 2:a sortering, H11,5-12,5cm
Boda 2st svampar, H15 & 22cm samt 2st ägg H7 & 10cm
KPM, lockurna 1800-tal, H34cm, skador och lagningar samt fat med Augustus Rex märke, 1800-tal,
D14cm
Gunnar Cyren, Orrefors, skål, H14cm D25cm, invändigt med obetydlig spricka samt Vicke Lindstrand,
Orrefors skål, H9cm L23cm
Rörstrand, mat och kaeservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 13st assietter,
bringare, kaekanna, sockerskål, gräddsnipa, 11st assietter, 10st fat samt 11st koppar
Trattgrammofon, tratt märkt His Masters Voice, ej komplett, för funktionen ansvaras ej
Franklin Mint Boker, monterskåp med 12st jaktknivar, skåp saknar nyckel och mindre ytslitage
Rörstrand tvättställ, Tuna, tvålask, kanna H28cm, fat D40cm samt potta med krackelering
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, skålfat, D21cm samt nätrelief i form av ansikte D30cm, fat med skönhetsfel
Josef Frank, Svenskt Tenn, 7st bordstabletter, Tulpan, L40cm, några med viss kantgulnad, bruksslitage
Ljung uti Lund fat D37cm samt Nils Johan traktörgryta 12 liter
Samlarlåda bl.a. cigarettetui med orientaliskt dekor, tändare, stämplar, pipa m.m, slitage
Rosenthal matservis, 9st mattallrikar, 12st djupa, 11st förrättstallrikar, 11st assietter, såsskål, 2st skålar,
4st uppläggningsfat varav en med repa samt 3st assietter annan modell, någon del med bruksslitage
3st bordsfotogenlampor, majolika varav en glas med växtdekor, elektrierade, H26-34cm, innerglas och
kupor saknas, ytslitage
Byst i form av kvinnohuvud, jugend labaster, otydligt signerad H31cm, naggar, slitage samt Kunglig
Dansk väggplatta parian 12,3x30cm, ytslitage
Orrefors skålar, Fuga, 16st, D6-22cm
Parti Märklin föremål bl.a. räls, vagnar, lok, transformator m.m, några räls med mindre rostangrepp/slitage, vagnar med ytslitage/slitage samt tågstation med klocktorn, ej komplett, slitage. För
funktionen ansvaras ej
Parti leksaker bl.a. Elastolin och Lineol gurer, tågset med räls i plåt, träbilar m.m. alla delar med
slitage, några elastolin och lineol gurer med sakdor samt Praktica kamera LTL-3 med 3st objektiv,
Pentacon 1.8/50, Pentacon 2.8/135, Pentacon 2.8/29 samt medföljande 2st förläggningstuber, alla delar
med bruksslitage, ytslitage. För funktionen ansvaras ej
Parti orientaliska föremål bl.a. tvålstensgurin, vas, kopp och skålfat med förgyllning, emaljskål på
kopparplåt, m.m, emaljskål med slitage, gurin med lagning/skada
Parti fossiler och mineraler
Parti bl.a. Maggie Wibom mugg och skål, Anna-Lisa Thomson Upsala-Ekeby skålfat, Andersson &
Johansson Höganäs askfat med hund m.m. mugg med krackelering
Parti juldekorationer bl.a. tomte, ljusstakar m.m, slitage
Parti Höganäs föremål bl.a. bakform, Andersson & Johansson kanna, skål, m.m. glasyrslitage, 2 delar
med nagg
Tamburmajor, mässing H178cm, mindre ytslitage
3st arkivskåp H23 & 55cm, ytslitage samt fällbord med perstorpsplatta H76cm L70cm B49cm, ytslitage
Bang & Olufsen stereoanläggning, Beocenter 4600 samt 2st högtalare Beovox S35, alla delar med
bruksslitage och ytslitage, för funktionen ansvaras ej
Rörstrand, 4st ytterfoder, Rörstrandia, H13cm D16cm, mindre krackeleringar
Walter Andersson, Ystad Metall, adventsljusstake, nysilver, L31cm, mindre ytslitage samt Ystad Brons
askfat L19cm
1 par bokstöd, marmor med bronserade byster av kompositörer, Schiller och Goethe, H15cm
4st bläckställ/skrivställ bl.a. Carl Einar Borgström Ystad tenn m.m. L20-30cm, glasinsatser på 3 ställ
saknas, tennställ saknar lock, ytslitage
R. Strand Börjeson, Hovmantorp, glasblock, H15cm L25cm
Simon Gate Orrefors, skål, Tusen fönster D18cm samt Sven Palmqvist Orrefors vas med graverad dekor,
H12cm L27cm
Rörstrand och Göteborg, 5st blåvita krus, någon med gulnad, H8-20cm
Ulrica Hydman Vallien, skål H14cm D17cm
Tilgman, vas med dekor av kvinnor, nr. 502, H30cm samt Rörstrand vas med blomdekor, omkring 1900,
H20cm
Ivar Ålenius Björk för Ystad Metall, 1 par ljusstakar , liljan, H12cm, bruksslitage
Paul Kedelv, Flygsfors, vas 1955, signerad, H18cm samt Bertil Vallien Kosta Boda skål på fot/ljusstake,
signerad, H18,5cm
Kunglig Dansk 2st snögubbar, 1:a sortering H13 & 14cm samt Bing & Gröndahl motivvas 1:a sortering
H25cm
Timo Sarpaneva, Iittala glasservisdelar, Senator, 3st vinglas H20cm, 4st ölglas H12,5cm samt 2st
ljusstakar Festivo H12 & 24cm
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
1000 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
800 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
Carl Malmsten, 1 par ljusstakar, Liljekonvalj nr. 11, H16,5cm, 1 par ljusstakar funkis stil H14,5cm samt
väggljusstake jugend H35cm
Parti kameror bl.a. Pentax k 1800, Olympus 35 EC, objektiv bl.a. Vivitar 28-210mm, Kennex 300 mm,
tillbehör m.m, för funktionen ansvaras ej
Marc By Marc Jacobs, handväska, korall skinn, Classic Q Little Ukita, löstagbar axelrem, medföljande
tygpåse/dustbag, höjd utan handtag 25cm, längd ca 33cm bredd 10cm, handtagsfäste ena hörn med liten
spricka samt handtag med mindre bruksäckar, nt skick!
Christian Dior, bag 1970-tal, H27cm L60cm, slitage
Boxca, handväska/crossbody, brunt läder, 24x20x7cm
Burberry, 2st kavajer, strl 52 och 106, nt skick
Burberry rock, avtagbart foder
Pälskappa, vändbar
Creenston, damkappa, strl 42, avtagbart foder
Petro, herrjacka, läder, strl 2XL
Pälskappa, syntet, Jean Louis de Paris, nt skick
2st plåtburkar, bil + båt, Japan L20 & 13cm
Parti Iittala glasservisdelar, Kekkerit och Aslak samt parti slipade glas och skål
Parti julföremål bl.a. Aina Stenberg skål, Tomtejul, Boda glöggmuggar, kastrull m.m, ytslitage
Parti 2st karaer, en med mindre beläggning, Mazetti cacao burk, skäkteträ, kåsa samt 2st dosor
Parti linnedukar, servetter, m.m.
Parti Ljung uti Lund bl.a. 1 par ljusstakar, muggar, soppslev med trähandtag, m.m.
Parti linnedukar
Parti bl.a. Ljung uti Lund tennföremål, ljusstakar smide m.m. en ljushållare med nagg
Dyrlund papperskorg H34cm, ytslitage, små torrsprickor
Parti bl.a. 3st plåtburkar, lunchlåda m.m, ytslitage/slitage
2st violiner med stråke, L59cm, en violin saknar delar, ej komplett samt medföljande väska, ytslitage
Väska, läder 1960-tal, H33cm L44cm B13cm, äck nedre hörn
Viola Gråsten, Tidstrand, pläd/lt 219x160cm, bård med mindre ytslitage
Trähäst, H77cm L75cm, mindre ytslitage
Adam Jablunski vas H14cm, Lena Borgström Orrefors konstglas vas h37cm samt konstglas Danmark
12st moccaskedar samt sockersked, silver 1950-tal, skaft med rosdekor, L9 & 12,5cm, total vikt 110g
6st pärlcollier varav 3st med silverlås, L42-119cm
20st collier med olikfärgade stenar bl.a. malakitfärgade, tigeröga, m.m.
Brosch, 14 K guld med pärlor, D3,5cm samt hänge med akvamarinfärgad sten L3cm, total vikt 11,3g
Collier 18 K guld L40cm, hänge med sten 18 K guld L2cm, örhängen bismark 18 K guld samt örhänge
med stenar 18 K guld, total vikt 6,5g
Brosch, 14 K guld med pärla L6cm samt 2 par örhängen 14 K guld med pärlor, total vikt 9,3g
1 par manschettknappar, 18 K guld, plattor 2,5x0,9cm, total vikt 10g
Armband, bismark med 12st berlocker, 18 K guld, L18,5cm, total vikt 15,5g
Hänge, 18 K guld, föreställande slingrande orm på pelare, vikt 3,7g
Hänge i form av hjärta, 18 K vitguld med diamant ca 0,11ct, L2,5cm, total vikt 3,1g
Hänge, 18 K guld i form av kors, L2,7cm, vikt 5g
Armband, bismark, 18 K guld med 6st pärlor 3st lösa, 18 K guld, L19cm, total vikt 11,4g
Armband med berlock, 18 K guld, L17cm, berlock med gravyr, total vikt 7,5g
Armband, bismark, 18 K guld, L19cm, vikt 5g
Armband, 14 K guld, L17cm, vikt 3,2g
Armband, X-länk, 18 K guld, L18cm, vikt 5,3g, berlock saknas
Armband, 18 K guld med pärlor, 1959 Malmö GD & Co, D10cm, total vikt 8g
Armband, pansar med 10st berlocker, 18 K guld, D10,5cm, säkerhetslås ej guld, total vikt 19,5g
2st armband, bismark, 18 K guld 1968 resp. 1962, L18cm, total vikt 5,4g
Collier, pansar, 18 K guld, L43cm, vikt 13,8g
Collier, bismark, 18 K guld, L50cm, vikt 37,8g
Collier, pansar, 18 K guld, L43cm, vikt 15,4g
Collier, 18 K guld, L40cm, vikt 4g
Collier samt hänge i form av hjärta, 18 K guld, L40cm, total vikt 4,3g
Collier, 18 K guld, ringar och stavar, L41cm, vikt 8g samt hänge 18 K guld med slipad sten 1976 Köping,
total vikt 4,4g
Collier, 18 K guld, ätad modell, L69cm, vikt 19,8g
Collier, bismark, 18 K guld, L42cm, monogram G.M.O. , vikt 7,5g
Collier, bismark, 18 K guld 1970, L44cm, vikt 13g
Hänge, 18 K guld i form av hjärta, Ceson 1977 Göteborg, H4,5cm samt collier 18 K guld, L49cm, total
vikt 17,8g
300 kr
500 kr
1800 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
1000 kr
1200 kr
2000 kr
3000 kr
800 kr
800 kr
1000 kr
1000 kr
1500 kr
1000 kr
500 kr
1000 kr
1000 kr
3800 kr
1000 kr
3000 kr
7500 kr
3000 kr
800 kr
800 kr
2000 kr
4000 kr
1500 kr
2600 kr
3500 kr
Pärlcollier med 18 K guldlås, L91cm, någon pärla med mindre slitage
2 par örhängen, 18 K guld varav ett par med slipade stenar samt hänge 18 K guld med 10st slipade
stenar, Sven Börje 1965 Lund, L2,8cm, total vikt 6,7g
2st broscher, 18 K guld med pärlor, L2,4 & 4,5cm, total vikt 6,7g
Armband, boxlänk, 14 K guld, L20cm, vikt 36,5g, säkerhetskedja saknas
Armband, pansar, 18 K guld 1965, L20cm, vikt 26,2g
Armring, 18 K guld, GD & Co 1968 Malmö, stelt, D6,5, vikt 11,3g, små bucklor
Armband, X-länk, 18 K guld 1961, L20cm, vikt 20,6g, säkerhetslås saknas
Armband, bismark, 18 K guld, L18,5cm, vikt 5,6g
Armband, 14 K guld, fantasi modell, L19cm B1,8cm, vikt 31,1g
Armband, X-länk, 18 K guld 1965 Köping, L22,5cm B2cm, vikt 50,2g
2st collier 18 K guld, L58 & 37cm, total vikt 8,7g samt hänge 18 K guld med came 3x2,3cm, total vikt
3,7g
Pärlcollier med 14 K guldlås, L42cm, någon pärla med slitage
Collier samt hänge i form av hjärta med diamant, 18 K guld, L41cm, total vikt 3,9g
Collier, 18 K guld, L53cm, vikt 21,7g
Collier, pansar, 18 K guld 1953, L53cm, vikt 14,7g
Ring, 18 K guld med 34st diamanter, strl 17mm, total vikt 6,1g
Ring, 18 K guld med diamant, solitär ca 0,25ct, 1944 Stockholm, strl 20mm, total vikt 3,8g
Tvillingring, 18 K vitguld med 2st diamanter, totalt 0,44ct, strl 18,5mm, total vikt 4,1g
Ring, 18 K guld med onyx, strl 18,5mm, total vikt 6,5g, gravyr
Ring, 18 K guld med onyx 1964, strl 18,5mm, total vikt 3,3g
Ring, 18 K guld med came, Ceson 2000 Göteborg, strl 17,5mm, total vikt 1,9g
Ring, 18 K vitguld med 5st diamanter, strl 18mm, total vikt 2,5g
Ring, 18 K guld med 3st rubiner 1920, strl 18mm, total vikt 4,1g, gravyr
Ring, 18 K guld med röd sten, rektangulär form, strl 17mm, total vikt 6,3g
Klackring, 18 K guld med sten, strl 20mm, total vikt 4,4g
Ring, 18 K guld med 8st diamanter, totalt 0,08ct, strl 16,5mm, total vikt 3,6g
Klackring, 18 K guld med sten, strl 19mm, total vikt 4g
Ring, 18 K guld med cabochonslipad sten, strl 16,5mm, total vikt 3g
Klackring, 18 K guld med onyx, strl 20mm, total vikt 5,6g
Ring, 18 K guld med slipad sten, strl 16,5mm, total vikt 1,8g
Ring, 18 K guld med blå sten, strl 17mm, total vikt 4,6g, gravyr
Ring, 18 K guld med 3st diamanter totalt 0,03ct 1984, strl 16,5mm, total vikt 3,9g
Ring, 18 K guld med onyx, strl 16,5mm, total vikt 6,3g
Ring, 18 K guld med 25st olikfärgade stenar, strl 18,5mm, total vikt 6,8g
Ring, 18 K vitguld med diamant 0,45ct, solitär 1977, strl 19mm, total vikt 3,6g
Ring, 18 K rött/vitguld med 5st diamanter 1968, strl 19mm, total vikt 3,5g, gravyr
Ring, 18 K guld med akvamarin 1966, strl 19mm, total vikt 2,8g
Ring, 18 K guld med pärla samt 2st slipade stenar, strl 18mm, total vikt 6g, gravyr
Ring, 18 K guld med 10st diamanter samt sar, strl 19mm, total vikt 2,5g
Ring, 18 k guld med akvamarinfärgad sten, 1953 strl 17mm, total vikt 3,4g, sten med mindre ytslitage
Ring, 18 K vitguld med diamant 0,14ct, strl 18mm, total vikt 1,7g
Ring, 14 K guld med 9st turkoser olikfärgade, strl 18,5mm, total vikt 3,9g
Ring, 14 K guld med 2st slipade stenar, märkt 585, strl 17,5mm, total vikt 2,4g
Givenchy, armband, guldfärgad metall, märkt GIVENCHY, B5 & 3,5cm D6cm
Björn Weckström, 1 par manschettknappar, silver, L2cm 1,8x1,8cm, en oxiderad
Collier med hänge i form av hjärta med hängande kläppar, silver, allmoge, 1800-tal L33cm, medföljande
släkthistoria från 1800-talet och framåt
Collier, silver, L43cm, vikt 39g
Collier, jadefärgade kulor med silverlås, L71cm
Collier, silver, L78cm, vikt 99g
Collier, bärnsten, L29cm
2st collier, bismark, silver, L44 & 43cm, total vikt 42,7g
30st collier, silver, L34-60cm, total vikt 94g
Armband, silver, L20cm B2cm, vikt 30,6g
35st collier, silver, förgyllda, L36-60cm, total vikt 115g
24st broscher bl.a. mikromosaik skada, 2st i silver, någon äldre, någon sten saknas
Parti silversmycken, 5st collier samt 10st ringar med stenar varav en ring signerad Brost
Parti silversmycken bl.a. ringar och stavar L43cm, hänge med granater, hänge med röktopas, collier
gulddouble m.m.
1500 kr
1200 kr
1200 kr
5500 kr
5200 kr
2200 kr
4000 kr
1200 kr
4500 kr
10000 kr
2400 kr
400 kr
800 kr
4400 kr
3000 kr
2500 kr
1500 kr
3500 kr
1200 kr
600 kr
400 kr
500 kr
1000 kr
1000 kr
800 kr
1000 kr
800 kr
800 kr
1000 kr
400 kr
800 kr
1000 kr
1000 kr
1500 kr
5000 kr
1200 kr
600 kr
1200 kr
1500 kr
800 kr
800 kr
800 kr
500 kr
800 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
Parti smycken bl.a. silverhänge med bärnstensfärgad sten, silverbrosch med slipade stenar, 1 par silver
manschettknappar med slipade stenar, hänge med röktopas och collier 8 K guld, pärlcollier m.m.
Collier med hänge, silver, L48cm, armband silver samt Kalevala Finland brosch L6cm H5cm
Parti silversmycken bl.a. pansar collier och armband L50 & 21cm, fotogömmor, m.m. total vikt 109g
3 delar silversmycken bl.a. collier med markasiter art deco stil, brosch med tigeröga, träbrosch samt 1
par örhängen
Parti silversmycken bl.a. Peter von Post
14st silverringar med bl.a. slipade stenar, granatfärgade, strl 16-19mm samt armband silver L18,5cm,
total vikt 79g
Parti smycken, 2st camebroscher H3 & 3,5cm, 2st broscher, collier samt örhängen med graniter
Parti bärnsten, total vikt 172g
30st silverringar med bl.a.a slipade stenar, strl 16,5-18,5mm, en ring med skadad skena, total vikt 86g
Parti designsmycken, silver bl.a. Thomas Sabo armband och 2 hängen, KumKum, Edblad, Mexx, Gussi,
Efva 2 hängen, m.m.
Armring, silver med dekor av blommor i relief på månsten, 1900-talets första hälft, öppningsbar, D6,5cm,
medföljande Christian Dior etui
Parti silversmycken med markasiter, armband, ring samt 4st broscher
Parti silversmycken, 3st broscher samt 9st ringar
Parti silversmycken bl.a. emalj brosch Norge samt Helena Rubenstein collier med slipade stenar
Oscar de la Renta, smycken, collier L44cm samt collier L43cm + 1 par örhängen L2,5cm, medföljande
original etuin
Parti broscher, ca 25st
Guldmynt, 1 dukar 1864, Carl XV Sverige, D1,9cm, vikt 3,4g, nt skick
Guldmynt, 1 Carolin/10 Francs 1868, Carl XV Sverige Norge, vikt 3,1g, D1,9cm, nt skick
Leica, kamera, modell C1, verk nr. 4022243 180819, fab. nr. 2711252, nyskick, för funktionen ansvaras
ej samt medföljande original kartong med mindre slitage
3st jaktknivar, Pontus Holmberg Eskilstuna, Malcbeery England, Hurbertus Solingen, 2st med slitage
2st knivar, arabiskt kulturområde 1900-tal, L23,8 & 32,7cm, ytslitage
3st skotska folkdräktsknivar s.k. Dirks bl.a. J. Nowill & Sons Ltd, modell Skean-DHU m.m, L18-20cm,
en med omarbetat grepp
Muela jaktslidkniv Colibri Spanien, L15,5cm
Penna samt brevkniv i etui, för funktionen ansvaras ej
Firma Svenskt Tenn, sockerskål samt gräddsnipa, Stockholm 1932 & 1930, H3 & 3,5cm D6 & 8cm, mindre
ytslitage
Parti samlarföremål bl.a. Erik Tudja kåsa, snusdosa, trådhållare, medalj, m.m.
Parti resevoarpennor, ckknivar, tändare, m.m.
Parti bl.a. brevkniv silver, spännen, m.m.
4st Parker kulspetspennor bl.a. T1 och Jotter, 3st märkta MADE IN USA, L12,8-13,2cm, Ballograf
kulspetspenna Dynasty, L13cm, ej komplett, Hallmark kulspetspenna, L13,5cm samt 1 par manschettknappar silver
Parti 5st herrur, Atlantic, Lagenda, Damas, Certina och JAB varav 3st automatiska, 1950/60/70-tal,
tillsynes fungerande, mindre slitage
Tissot, herrur 14 K guld, Seastar Seven datum quartz samt länk 18 K guld, X-länk modell, D3,4cm,
glas med små repor, total vikt 53,9g, krona möjligen utbytt, baksida med monogramgravyr, medföljande
Tissot etui
Tissot, herrur 18 K guld, datum quartz, D3,4cm, Tissot läderrem, medföljande Tissot etui, ej funktionstestad
Omega, herrur, Seamaster 1950-tal, tillsynes fungerande, urtavla med viss gulnad samt boett med bruksrepor
Certina, herrur, 18 K guld, 1960-tal, manuell D3,4cm, tillsynes fungerande, glas med små repor, rem med
slitage, baksida med gravyr
Omega, herrur, guld på stål, Seamaster automatic date 1960-tal, D3,2cm, tillsynes fungerande, urtavla
något äckig samt boett med bruksrepor
Omega, herrur, Seamaster De Ville automatic date 1960-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, glas med repor
samt kronknapp ej original
Certina, herrur 18 K guld, blue ribbon datum automatic samt länk 18 K guld, D3,5cm, tillsynes
fungerande, krona möjligen utbytt, total vikt 84,6g, glas med repor
Seiko, damur, Lassale, quartz, D1,8cm, länk 18 K guld, X-länk modell, total vikt 24,7g samt gulddel till
länken 3,8g
Miss Tudor, damur, Geneve 18 K guld samt länk 18 K guld, D2cm, total vikt 36,6g
Certina, damur, 18 K guld samt länk 18 K guld, X-länk modell, D2,3cm, total vikt 26,4g
Ebel, herrur, gulddouble, autoumatic 1950-tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, urtavla med små prickar
samt boett med bruksrepor
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
800 kr
500 kr
300 kr
400 kr
500 kr
700 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
2000 kr
1500 kr
1000 kr
600 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
6500 kr
1500 kr
1200 kr
1500 kr
1800 kr
1200 kr
12000 kr
4000 kr
5500 kr
2500 kr
800 kr
Certina, herrur, 18 K guld, Blue ribbon, automatic date 1960-tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, rem med
slitage
Omega, herrur 1940-tal, gulddouble, ej fungerande, boett och glas med slitage
Tissot, herrur 1950-tal, Antimagnetique, D3,4cm, tillsynes fungerande, urtavla med gulnad
Certina, herrur, 18 K guld, 1960-tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, sekundvisare av, länk oädel, baksida
med gravyr
Omega, herrur, guld på stål 1960-tal, automatic Seastar De Ville datum, D3,5cm, tillsynes fungerande,
glas med obetydlig repa
Omega, frackur D5cm, tillsynes fungerande, urtavla med små prickar
Josh Denton & Co, London & Hull, ckur, silver nyckeldragare och datum, serie nr. 19902, boett nr.
19902, D6cm, ej funktionstestad, boett med skada, bucklor, defekt
Damckur, 14 K guld, innerboett oädel, D3,5cm, total vikt 28,2g
Damckur, 14 K guld D3,7cm, urtavla med dekor av fågel, total vikt 30g, urtavla med små skador
Fickur, 14 K guld, även innerboett 14 K guld, verk märkt HE, D4,8cm, total vikt 65,6g, ej fungerande,
urtavla med slitage
Vacheron & Constantin Geneve, ckur, 18 K guld, boett nr. 232528 verknr. 376844, omkring 1920,
D5,2cm, baksida med gravyr, tillsynes ej fungerande, verkpackning saknas
Omega, ckur med silverboett D5,2cm, tillsynes fungerande, glas med skador samt damckur med silverboett D4cm, ej fungerande samt glas lös, medföljande kedja
Fickur, silver nyckeldragare savonett, boett märkt Patek & Cice, D5cm samt Tissot skötesur D3,2cm,
medföljande klockkedja
Tissot, ckur, silver D5cm, ej fungerande, medföljande klockkedja
Certina, herrur 1950/60-tal, guld på stål, New Art datum D3,5cm, tillsynes fungerande, medföljande
Certina etui, rem med slitage
Doxa, herrur 14 K guld 1940-tal, D2,5cm, defekt samt Lemania herrur 1950-tal D3,5cm, defekt
Golvur, vitmålad med förgyllda detaljer, Exacta, H189cm, mindre ytslitage, urtavlans lucka med litet
avslag
Golvur med orientaliskt motiv och datumvisare, 1700/1800-tal, H219cm, torrsprickor, ytslitage samt
nyckel saknas
Golvur, England 1800/1900-tal, H216cm, urverk ej komplett, framglas med skador, mindre ytslitage, lod
saknas, torrsprickor
Lodregulator, HE & Co, nyrenässans stil, H122cm, tejprester, lod saknas
Väggpendyl, förgylld, H53cm, små skador
Carl Thore, 2st taklampor 1950/60-tal, H17 & 20cm D30 & 33cm
Ljuskrona, erfärgad, H44cm
Ljuskrona med prismor, D31cm
Taklampa med glascylindrar, Doria Lichtenwerken Österrike, D33cm, små nagg
Takampel, smide med ljushållare i glas, möjligen Boda, H72cm D46cm
Ljuskrona, H65cm
Ljuskrona, H35cm D35cm
Ljuskrona med prismor, H43cm
Ljuskrona, empire stil, H62cm
Ljusampel, nyrenässans stil, omkring 1900, dekor med gripar, H55cm, glasskador, omarbetad
Hängfotogenlampa med grön glaskupa, jugend stil, H120cm
Ljuskrona, H60cm
Ljuskrona, empire stil med krans och 5 ljushållare, päronformad, H57cm
Carl Fagerlund, Orrefors golvlampa, 1900-tal, mässingsstomme med ringar och fot i glas, märkt ORREFORS RD 1990, H118,5cm, fotens undersida med repor
Ljuskrona, empire stil med krans och 5 ljushållare, H60cm
Ljuskrona, rokoko stil med prismor, H56cm
Ljuskrona med krans och 6 ljushållare, Gustaviansk stil, H70cm
Ljuskrona, Gustaviansk stil, H55cm
Taklampa, jugend mässing, H87cm, olika kupor, slitage
Taklampa, jugend, ej komplett, H94cm, slitage
Belid, bordslampa, Cato, svartlackerad, H60cm
Atelje Lyktan, golvlampa, typ 568, mässing, H136cm, ytslitage/slitage, ljushållare något skev
TEMA Industriaktiebolad, strålkastare omkring 1900, H61cm L39cm B38cm, mindre rostangrepp,
slitage/ytslitage, för funktionen ansvaras ej
Väggspegel, rokoko stil, H98cm
Väggspegel, förgylld, Gustaviansk stil, H99cm, spegelns nederdelskrön dekor med skada samt mindre
förgyllningssliatge
Spegel, förgylld, H72cm B79cm, krön med lagning
Väggspegel, delvis förgylld med fasettslipat glas, 65x85cm
1500 kr
500 kr
800 kr
1500 kr
1500 kr
500 kr
2500 kr
500 kr
800 kr
2000 kr
15000 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
2000 kr
1000 kr
800 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
1200 kr
1500 kr
500 kr
400 kr
300 kr
1200 kr
1500 kr
1500 kr
1500 kr
1800 kr
1000 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
Väggspegel med skuren dekor av växter, H89cm
2st väggspeglar med snidad dekor, 60x33 & 68x36cm
Väggspegel, silverfärgad ram, shabby chic , 51x61cm, mindre ytslitage, glas med små repor
Väggspegel, shabby chic, delvis relief dekor, H162cm B72cm
Väggspegel, förgylld ram, H151cm B54cm
Evert Färhm, olja, stilleben 31x14cm samt Edit Geert, olja, stilleben 66x99cm
Jang Morten, olja, En ny dag 1998 117x75cm
Jang Morten, olja, En ny dag 1998 117x160cm
Wilhelm Engström, olja, berglandskap med samer 65x95cm
Sven Jonsson, lito, 28/310 35x54cm
Michael Farrell, akvarell/tusch/blyets 1978, 56x76cm
Ragnar Persson, lito, 93/100 55,5x76cm, hörnor med liten glasskada
Roland Svensson, lito, 286/310 19x46cm samt lito, signerad, 146/200 1991 65,5x43cm
Lito, signerad, 12/50 81x58cm
Anders Österlin lito 189/275 75x59cm
Beck & Jung, screenprint 22/100 1976, 98x69cm, plexiglas med liten repa
Guy Rousille, etsning, Le Temfete, 82/100 88x64cm
Oscar Reutersvärd, akvarell/tusch, Perspective japonaise n 354 adac 144/200 56,5x76cm
Gunnar Norrman, teckning 1947 24,5x22,5cm, ytterkant med fuktprickar
Per Cronqvist, 5st litos, 89/100 37,5x42,5cm, 19/100 39x49cm, 97/100 42x37cm, 10/100 42x38cm, 2/100
37,5x43cm
Anders Waldur, 3st oljor, landskap 38x52, 34x47 & 68x48cm
Gunnar Norrman, torrnål 5x5
Lena A. Linderholm, lito, 169/175 79x60cm, glasskada
Jules Schyl, lito 59x37cm samt August Malmström, kolteckning, osignerad a tergo intygad bl.a. Anna
Billing, motiv av herdinna boskap och hund, 96x66cm, några revor, ramskador
Karin Persson, trägravyr ETAT4 1960, 27x20cm
Lennart Rosensohn, lito, 7/50 39x32cm
Carl Fredrik Reutersvärd, lito, 65/65 36x32cm
Bengt Orup, lito 55x42cm
Keith Haring, litogrask plansch, Special Editions Limited 1991, Playboy Hering 60x45cm
Michael Farrell, lito, 59/150 1978 48x64cm samt Bert Johnny Nilsson, lito, signerad a tergo med dedikation, 62x40cm, fukäckar
Jansson olja, landskap 61x146cm
Allan Karlsson, blandteknik olja och metall, Observadorum av jorden, stjärnorna och himla bilden 1974
88x70cm
Hans Holzapfel, olja, bylandskap med människor 59x79cm, ramskador
Wilhelm Kåge olja stilleben 58x47cm
Edward Meyer Ry olja 31x39cm samt Frans Lundberg olja 40x54cm
Olja, porträtt, 1800-tal, möjligen ett ursprungsporträtt av William Prior som senare delvis övermålats,
75x62cm
Anders Waldur, olja, detalj av Sibyllan Delca från Sixtinska kapellet 1902 71x55cm
Karl Lundborg, olja, Vårdag Börringe 43x36cm
Helmtrud Nyström, etsning, 112/125 49x39cm samt Gottfrid Olsson, olja, Nexö 1958 45x53cm
Allan Karlsson, 2st oljor, Storkoncern köper Lilla Svan bryggeriet i Norrmand 1974 och Frukt och Vin
på Savoy 1975 59x74cm
Hugo Öfverström, 2st oljor, båtar i hamn resp. hav, 35x53 & 45x37cm
Eduardo Valenta, olja, Lundagård 53x44cm
Thekla Schultz, olja, stilleben 1933, 46x39cm
Hans Ripa, olja, fönsterutsikt med blomma 1943 79x63cm samt Hildegaard Falk, olja, hästar 33x65cm
Gunnar Nordström, olja 25x19cm
Britt Marie Sundström, olja, komposition 79x81cm, mindre utrepa
Lena A. Linderholm, 2st litos, 121 och 139/175 60x79cm, oramade
Pastell/akvarell, oidentierad konstnär, signerad porträtt, 1900-talets första hälft 67x60cm
Britt Marie Sundström, olja, komposition 80x99cm, några ytrepor
Guy Rousille, lito, 79/100 74x53cm
Theo Tobiasse, lito 151/350 50x65cm
Alvar Jansson olja 45x52cm och 2st akvareller och tusch varav ett triptyk 16x12cm
Göran Hausenkamp, olja 100x81cm
Torsten Esbjörnsson lito 114/290 49x48cm, Gerhard Titus-Carmel etsning 86/100 49x38cm samt Clause
Werbuch lito 127/275 50x73cm
Palle Nielsen, 4st träsnitt, 2st ET/1 och 2st ET, 1954 och 1960, 7,5x12 & 9x7cm, ytterkant med fuktprickar
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
500 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
2000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
600 kr
400 kr
600 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1200 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
500 kr
500 kr
1000 kr
500 kr
500 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
800 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
800 kr
500 kr
800 kr
800 kr
400 kr
1200 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
Linneskåp med bildhuggeriarbete, H119cm L190cm B54cm, ytslitage
Trädgårdsbord med stol och pall, gjutgods
Bokskåp, nyrenässans, H185cm L82cm B39cm, mindre ytslitage
Sekretär, teak 1960-tal, H112cm L85cm B44cm, obetydlig stötskada
7st trädgårdsstolar, några i behov att byta ut virke
Krogenäs, matsalsgrupp, furu, Norge, 8st stolar, 2st karmstolar, bord H75cm L178cm B90cm, skåp med
ovandel H192cm L141cm B40cm, sideboard med klaar H50cm L66 + 17 + 17cm B45cm
Matsalsmöbel, delvis teak, möjligen Bröderna Sörholm Norge, 6 stolar med bord och 2 inläggsskivor
G73cm L134 + 45 + 45cm B95cm, bue H82cm L207cm B43cm
Slagnord 1800/1900-tal, H78cm L67 + 43 + 67cm B98cm, slitage
1 par sidobord, H53cm L76cm
Matsalsgrupp, Gustaviansk stil, 4 stolar med bord och 3 inläggsskivor H73cm L140 + 46 + 46 + 46cm
B100cm, skåp H177cm L142cm B40cm, mindre ytslitage
Hallspegel med hylla, mahogny, H178cm L68cm, mindre ytslitage
Poul Cadovius, bokhylla, Royal System, teak Danmark 1960-tal, 7 hyllplan, 6 delar skål varav en med
glasdörrar, ytslitage samt 2 fästen med skador
Nils Strinning, stringhylla, golvmodell, BFB-hyllan, 3st gavlar, 7st hyllplan, etikettmärkta, H185cm L &
B 78x20cm varav ett hyllplan 78x30cm, mindre ytslitage
Bruno Mathsson för Dux, vilfåtölj, Pernilla med fotpall, klädsel med äckar samt 2 mindre revor
Karmstol, skinnklädd, engelsk stil
1 par karmstolar, rokoko stil med blomdekor, mindre ytslitage
Stol, sengustaviansk 1800-tal, torrsprickor, mindre ytslitage
4 + 2st stolar, jugend, mindre ytslitage
Fönsterkonsol, rokoko stil förgylld, L217cm, förgyllningsslitage
Väggspegel och byrå, teak 1960-tal, H95 & 62cm L59cm, mindre ytslitage, spegelglas med slitage
Salongsgrupp, Gustaviansk stil 1800/1900-tal, röd plysch klädsel och förgylld, 2st stolar, soa badkarsmodell L153, mindre ytslitage, förgyllningsslitage, en stol med kantlagning, soa med en fjädringsskada, stolar med torkad stoppning och ostadiga
1 par fåtöljer, rokoko stil med röd plysch klädsel, mindre ytslitage
Hans Wegner för Carl Hansen & Son, 2st stolar, ek och teak, modell CH-30, Danmark 1960-tal, ytslitage,
en stol förstärkt med 2 skruvar
Karmstol, sengustaviansk 1800-tal, grön målad, små torrsprickor
Bruno Mathsson för Dux, vilfåtölj med fotpall, Ingrid, klädsel med äckar, stommes klädsel med skada
och äckar samt ytslitage
Fåtölj med galoonklädsel, 1960/70-tal, fothöljen med slitage samt fotkuddar med avslag
4st stolar med lyror, empire stil, ytslitage samt sidobord med stenskiva, Gustaviansk stil, H66cm L48cm
Salongsgrupp, rokoko stil, 2st stolar, fåtölj, soa L136cm samt pelarbord H66cm L93cm, bård släppt på
fåtölj
Sogrupp 1970-tal, skinn, 2st fåtöljer samt soa, 2 sits
Hjort Knudsen, vilfåtölj med fotpall, Kansas, skinn, gott skick!
4st stolar, Krogenäs, fur, ytslitage
6st stolar, nyrenässans stil 1800/1900-tal, skuren dekor och rotting sits, ytslitage och små skador
Serveringsvagn med råglasskivor på hjul, H64cm L70cm B45cm
Yngve Ekström, Swedese, svartbetsat trä, H55cm L60cm B55cm, mindre ytslitage
Sobord med tidningshylla, teak och rotting, H56cm L129cm B50cm, ytslitage samt rotting med skador
Byrå, rokoko stil med stenskiva och bronserade beslag, H72cm L102cm B43cm, mindre ytslitage, skiva
med hörnavslag, bakstycke löst
Serveringsskänk, jugend med äppledekor, H88cm L90cm B44cm, ytslitage
Byrå, teak med 3 lådor, 1960-tal, H70cm L80cm B41cm, mindre ytslitage
Skåp med bildhuggeriarbete, ek, H86cm L75cm B51cm, ytslitage, nyckelhålsbeslag skadat, nyckel nns ej
Thomasville, skänk med lådor och dörrar, H82cm L95cm B46cm
Byrå med vitrinovandel, rokoko stil, 2 lådor samt bronserade beslag, H145cm L62cm B33cm, mindre
ytslitage
Hörnvitrinskåp, vitlackerat, H181cm L75cm
Matsalsgrupp, Gustaviansk stil, 6 stolar med bord och 3 inläggsskivor H73cm L114 + 48 + 48 + 48cm,
skåp H175cm L113cm D44cm, bue H90cm L190cm B45cm
Salongsbord, nyrokoko, H72cm L120cm, fanerskador samt ytslitage
Matsalsmöbel, Gustaviansk stil, 4 stolar med bord och 2 inläggsskivor H74cm L107 + 50 + 50cm, mindre
ytslitage
1 par stilbyråer, Gustaviansk stil med bronserade beslag, H70cm L35cm, mindre ytslitage
Byrå, Gustaviansk stil med stenskiva och bronserade beslag, H69cm L63cm B35cm, mindre ytslitage
samt stilbyrå med bronserade beslag, H71cm L41cm, mindre ytslitage
Atenienn med gallerkant, H90cm L59cm samt pelarbord med svarvad fot, björk, H75cm D52cm
400 kr
400 kr
800 kr
500 kr
500 kr
1200 kr
1000 kr
400 kr
300 kr
1200 kr
400 kr
1000 kr
300 kr
2000 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
300 kr
400 kr
1500 kr
500 kr
1500 kr
800 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
800 kr
800 kr
500 kr
300 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
1000 kr
300 kr
2500 kr
400 kr
800 kr
400 kr
500 kr
400 kr
Serveringsvagn med glasskiva, stomme i mässing, 1960/70-tal, sannolikt för NK, H73cm L70cm B41cm,
mindre ytslitage
Serveringsvagn, Danmark 1960-tal, H65cm L69cm B41cm
Trädgårdsbänk, gjutgods, L127cm, rostangrepp
Yngve Ekström, Swedese, vilfåtölj, Lamino, fårskinn klädsel, klädsel ställvis med bruksslitage
Ingegärd Silow, röllakan matta, 205x139cm, fransslitage
Handknuten matta, Afghan 210x155cm
Handknuten matta, Kirman 235x144cm
Handknuten matta, Belutchmönster 240x122cm, bård och fransslitage
Handknuten matta, Hamadan 194x127cm
Gunilla Lagerhem Ullberg för Kasthall, gallerimatta, Häggå, ull, 238x82cm
Handknuten gallerimatta, Hamadan 297x80cm
Handknuten gallerimatta, Afghan 344x93cm
Handknuten gallerimatta, 277x75cm
2st handknutna guralmattor bl.a. Agra 123x79 samt 197x134cm
Handknuten matta, orientalisk 175x103cm
Handknuten matta, Ghom 159x107cm, läder klädda långsidor
Handknuten matta, Afshar/Lori 300x217cm
Handknuten matta, persisk, medaljong med växtmönster 198x125cm
Handknuten matta, Buchara stil 207x146cm, några fransar med äck
Handknuten matta, 297x194cm
Rya, NIAB, etikettmärkt med signatur 1960 197x143cm
Handknuten matta, Hamadan 208x150cm, mindre slitage
Anbudsauktion / Bid-auction
Stativ med kölappsystem Turn-O-matic, H150cm samt skyltställ, mässingsfärgat H140cm, ytslitage
4st ljusstakar bl.a. Toarpskrona, mässingsljusstake, träljusstake med lite avslag, m.m. H11-30cm,
Parti glasservisdelar bl.a. Johansfors, Lasse Åberg 2 glas, totalt 42 delar
Parti bl.a. bordsfotogenlampa H40cm, jardinär, Åfors skål, vaser, m.m.
Parti tennstop, bordsdekoration, Ekeby fat med glasyrbortfall, Wilhelm Kåge, Argenta vas H14,5cm,
invändigt beläggning, Rörstrand skål samt Skultuna snusdosa
Parti bl.a. fotogenlampa, veckad skål, malm, ljusstakar, 3st ljusstakar Gnosjö m.m.
Skruf bringare, vas, ishink, 15 ölsejdlar, snapsglas samt Vicke Lindstrand 1 par ljusstakar
Parti glasvaser bl.a. Gullaskruf, Bergdala m.m.
Habo, 2st plädat, ull
AFK, dammsugare 2000 W, för funktionen ansvaras ej
Parti tenn och nysilver bl.a. Firma Svenskt Tenn, Ljung uti Lund, m.m.
Parti bl.a. dockservis, ett lock med spricka, gökur med dekorationsskada, Gee Mullbär kanna, m.m.
Karl Lundberg, lito 21x26cm, Folke Ellström, olja, Drottningtorget Malmö 1956 69x60cm samt olja,
monogramsignerad EM, modell 1963 109x84cm, oramat
Junghans, väggur, nyrenässans stil, H67cm
Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H51cm, mindre ytslitage
Emaljskylt med termometer, H50cm, rostangrepp
Kaekvarn H34cm samt Rörstrand krus H25cm
3st bordslampor med mässingsfot, H37cm
Bordsfotogenlampa, H50cm
1 par vaser Kina H27cm, lockurna H27cm, lockurna Kina H20cm samt Gunnar Nylund vas H22cm
Gee vas H20cm, gurin Ryssland H15cm, Nao gurin H22cm, Zaphir gurin H16cm samt engelsk hund
H20cm
Stig Lindberg Gustavsberg ugnsfat, Coq, 1 par vägglystrar H28cm samt nysilverbestick 73 delar
Parti bestick bl.a. skbestick, skalsjursknivar m.m, 165 delar
Parti von Schierholz skål, blomnagg, Schumann fat, kaeservis Tyskland samt moccaservis, någon del
med blommotiv
Rörstrand bringare H20cm, Upsala-Ekeby vas H34cm, vas brons H19cm, Kosta vas H18cm samt Orrefors
fat D16cm
Parti bl.a. Iittala ljusstake, moccaservis, Bing & Gröndahl gurin, Rörstrand gurin m.m.
Väggrelief Viri Calissendorf 1971 Sjöbotten L45cm, Bertil Vallien vas H17cm, kara med ovandel i tenn
H26cm samt vas H15,5cm
3st Arabia årstallrikar 1976-77-78, 3st Arabia jultallrikar 1978 samt Björn Wiinblad Rosenthal samlartallrik
1 par ljusstakar nysilver H21cm samt toalettbordset nysilver med spegel, borste och klädborste, gravyr
Gullaskruf, kara samt 33 glas med landskapsköldar
Parti bl.a. Stadt Meissen assietter, Rörstrand skål, Rörstrans såsskål Vadstena, krus, m.m.
500 kr
400 kr
400 kr
1200 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
2000 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
800 kr
600 kr
800 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Parti 6st grogglas med slipad dekor H14cm, kristallskål på fot H16,5cm D18cm samtt parti nysilverbestick
78 delar
Parti stengodsföremål bl.a. Upsala-Ekeby, Jani, Ovistgaard, John Andersson m.m. en vas med fotnagg
Parti bl.a. Arthur Percy Räa vaser, Orrefors Fuga vaser och skålar, m.m.
Parti Rörstrand tekannor bl.a. Swedish Grace, Mon Ami fat
Parti glasservisdelar bl.a. Boda och Gullaskruf, 48 delar
Parti servisdelar bl.a. Stig Lindberg Dart tekoppar, Birka kaekoppar, Arabia m.m.
Parti nysilver bl.a. jardinär, skbestick gravyr, brödfat m.m, glasinsats med små nagg
Parti bl.a. Arabia 1 par ljusstakar, Boda vas, skålar Kina, saltkar, m.m.
Parti Rosenthal moccaservis, Pompadour, 12st koppar, 12st fat, Hackefors moccaservis, Linnea, 12st
koppar, 12st fat samt Arabia teservis, 4st koppar, 4st fat, kanna och sockerskål
Rörstrand kanna H27cm, kanna + skål Tyskland, tårtbestick nysilver samt kaeskedar nysilver
Digsmed trancherbräda med ställning, H40cm L45cm B32cm, skärbräda L47cm samt trämask H49cm
B23cm
Duk, jugend, väggbonad röllakan, broderat kuddvar slitage, virkat överkast, stickat överkast samt virkad
aftonväska
Parti böcker bl.a. Steikatalog, Svensk form internationell design, Teddybjörnen, Smyckesböcker m.m.
Parti bl.a. kaeservis England, vaser m.m.
Parti ytterfoder bl.a. Karin Björkqvist, Gustavsberg Oktavius m.. viss beläggning
2st träskulpturer, elefant H34cm, en bete saknas samt mansgur H94cm,
Verktygslåda med verktyg, omkring 1900, H49cm L79cm B44cm, ytslitage samt bruksslitage
Longchamp, 2st väskor, nylon med läderhandtag samt detaljer, H50cm B50cm
Samsonite resväska H68cm B43cm samt Epic resväska H76cm B46cm, båda med bruksslitage
Segelbåtsmodell, H109cm, ytslitage
Kaepump, H27cm
2st lockurnor, Hackefors resp. Bavaria H34 & 35cm
Hummel, 2st väggtallrikar, Björn Wiinblad Rosenthal 3st väggtallrikar, Bing & Gröndahl 2st guriner
H5,5 & 9cm samt Kunglig Dansk gurin H6,5cm, 1:a sortering
Rosenthal, kaeservis, 9st koppar, 11st fat
Rosenthal, kaeservis, Pompadour, 12st koppar, 12st fat, kanna, sockerskål samt gräddsnipa, en kopp
med nagg
Rosenthal fat D12,5cm + lockask H4cm, Gunnar Nylund skål L17cm, Rosenthal gurin H21cm samt
Boda uggla H8cm
Rosenthal kaeservis, Maria, 8st koppar varav 3 med mynningsnagg, 10 + 1st fat, 8st assietter med
bruksrepor
Parti linnedukar
Parti bl.a. Krautheim fruktservis med blomdekor, terrin 1700/1800-tal, lagningar och skador, m.m.
Krautheim fruktservis, Ekeby skålfat samt skål
Parti bl.a. Rosenthal fat, Versace, Arabia skål och kastrull med tomtar, Gunnar Hansson vas, m.m.
Hutschenreuther, kaeservis, Rörstrand chokladkoppar, Laholm skålar, m.m.
Arabia, 9st årstallrikar mellan 1976-1983, några dubletter, Mors kopp 1977, Tettau ytterfoder D15cm
12st Rörstrandstallrikar bl.a. landskapsdräkter samt Gustavsberg servisdelar, Sparta, 10st mattallrikar,
10st djupa
Parti KPM kanna, lock med nagg samt ej original, 4st guriner samt nysilverbestick
Parti bl.a. tennfat, 1 par bokstöd med jordglober, Kina vas, m.m.
Parti Skruf ljusstakar, Wedgewood fat m.m.
Parti bl.a. Rörstrand årskrus kunglig slott, Kosta Bröllopsglas, m.m.
Bing & Gröndahl, årsklockor, Gustavsberg kaekoppar slitage, Rörstrand cremekopp Adolf Fredrik, Bing
& Gröndahl kaekoppar Lucia m.m.
4st äldre plåtburkar, H7-25cm samt 1 par ljusstakar, Ystad brons, H13cm
Sifon H34cm, lockurna Kina H25cm, bordslampa England, 1 par mässingsljusstakar H19cm, Jönköping
sockertänger m.m.
Parti jultallrikar, Kunglig Dansk och Bing & Gröndahl 1960/70/80-tal, totalt 73st
2st bordsfotogenlampor, H22 & 50cm samt fotogenlampdelar
Hattask fylld med knypplade spetsar
Barnstol, rotting, H52cm
Dragspel, H28cm, för funktionen ansvaras ej
Handdukshängare med porslinsplattor L65cm, en platta med sprickor samt trähylla H53cm, liten lagning
2st apoteksaskor, H32 & 43cm
Bordsfotogenlampa, mässing, H51cm, mindre ytslitage, kupa med avslag
7st guriner bl.a. Nao, Bavaria, H12-27cm
Lladro 2st guriner H21 & 25cm, Kunglig Dansk vas H12,5cm och fat D11cm samt Rosenthal 3st fat
D19cm, en gurin med fotringsglasyrspricka
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
Parti bl.a. Gense 4 delar rostfritt, ljusstakar Danmark, servisdelar England, m.m.
Gustavsberg 4st ytterfoder, Platina D13 & 15cm samt ytterfoder D18cm
Parti bl.a. Lego, Brio, m.m.
Parti gurin, vas, äldre fotoramar samt 1 par väggljusstakar tenn
Parti äldre servisdelar, mestadels Gustavsberg, någon med gulnad och bruksslitage
Parti porslin bl.a. Gustavsberg bringare, Blå blom, KPM 2st kannor, Schumann assietter, m.m.
Parti bl.a. Ulrica Hydman Vallien fat och skål, Kjell Engman glasdekoration i form av tomte, Gustavsberg
skärbräda Solid, fönsterdekoration i smide och glas, m.m.
Parti bl.a. Simon Gate kara H28cm, ljusstake på sockel av trä från Wasa, Ulrica Hydman Vallien
snapsglas, m.m.
Gee tvättfat, Pyro ugnsform, skfat, Rörstrand vas Sarek H22cm samt 2 vaser Kina H25cm
Parti bl.a. bestick, rostfritt Danmark, en del med emalj, bestick med vita skaft m.m.
Parti bl.a. jardinär, äldre askor, Laholm tobaksburkar, ett lock saknas, m.m.
Orrefors Mors Dag tallrikar 1970-tal, samlartallrikar bl.a. pansarbåten, konungamötet m.m.
Parti bl.a. Kunglig Dansk vas, Bing & Gröndahl vas, 3st Orrefors smöraskar, mortlar m.m.
Parti bl.a. 2st lockurnor varav ett lock med skador, H36cm, Bing & Gröndahl Måsen vas H14cm,
moccaservis, konstglasvas, m.m.
Parti bl.a. Iittala vas H21cm, stjärnmetallskål med glasinsats, kantnagg, bestick med pärlemorskaft,
brevställ jugend, m.m.
Hutschenreuther, soppterrin, H21cm L30cm samt Royal KPM Germany, lockurna, H32cm
Karmstol, rokoko stil med broderad klädsel, pelarbord H57cm L70cm, ovandel med värmeäck samt
piedestal mahogny H72cm, mindre ytslitage
Göran Wär Kosta ljuslykta H16cm, slipad skål L19cm, ishink, kara samt 2st vaser
Lladro gurin H21cm, Zaphir 2st guriner H20 & 23cm, Nao gurin H14,5cm, keramikgurin H26cm
samt gurin H13,5cm
Telefon med vev, bakelit, 1940/50-tal, senare samt vevknopp ej original, för funktionen ansvaras ej
Rosenthal vas H17,5cm, Kunglig Dansk vas H20cm 1:a sortering, Zaphir gurin H18cm samt lockburk
H10cm
Lladro, gurin H21cm, Zaphir gurin H20cm samt sittande dalahäst H16,5cm
4st böcker om silver bl.a. Silver smeden, Wiwen Nilsson, Gammalt silver, m.m, mindre ytslitage
Nao 4st guriner, H12-29cm samt Lladro 2st guriner, H11-21cm
6st guriner bl.a. Nao, Tengra, H22-29cm
1 par ljusstakar H21cm samt 2st karaer H19 & 20cm
Lladro/Nao 2st guriner, H16,5 & 21,5cm, Schaubach gurin H21,5cm samt FM Ronneby glasskulptur
H11,5cm
Parti guriner bl.a. Lladro, Hummel m.m, Hummel med skada, H14-27cm
Ekeby 3st skålfat varav en med hund, D20-39cm, S:t Erik skålfat D26cm samt Gabriel skålfat på fötter
D30cm
Våg H35cm samt terrin England L28cm
Samsung, platt-TV, 32-tum, modell nr. LE32R89BD, för funktionen ansvaras ej
Meir & Son, stekfat Mazara, England 1800-tal, 57x44cm, slitage samt fotring naggad
Matservis Tyskland, 12st mattallrikar, 11st djupa, 12st förrättstallrikar, bringare, 2st skålar samt 5st
uppläggningsfat
Lodregulator jugend, H85cm, ytslitage
Väggpendyl, förgylld, Westerstrands, H53cm, nyckel nns, förgyllningsslitage samt framsida med liten
torrspricka
Väggpendyl, förgylld, Westerstrands, H55cm, förgyllningsslitage
Parti bl.a. träskrin, kryddkvarn, kaekvarn, Göteborg mekaniska verkstad, kopparkanna, sockerskål och
gräddkanna i koppar m.m. slitage
Bodum fonduegryta, emaljerat kanna samt parti glas bl.a. Iittala
Gustavsberg krus H15cm, Hackefors jultallrik 1969 D19cm, mässingsljusstake H34cm, glasbringare med
slipad dekor H20cm, Erik Höglund kara H19cm samt kara H33cm
Parti bl.a. bordspegel med intarsia, vägglampa med relief dekor, duk jugend m.m. ytslitage
Parti bl.a. Gustavsberg blåvit krus, Gee kopp med dekor av skoputsarpojke, Andersson & Johansson
skinkfat m.m samt barntallrik med bl.a. Disney motiv, m.m
Parti bl.a. strykjärn mässing, spraytub med glasbehållare, växtspruta mässing, slev koppar och järn,
mortel 1800-tal m.m, slitage
3st frimärksalbum, Sverige
Fiskfat, metall L78cm
Bordslampa, mässing, fot märkt NAFA typ: 134, H36cm
2st pelarbord, H64 & 70cm D62 & 52cm
Parti Lego, Tintin och Tjorvenpussel, Tecknobil m.m.
3st taklampor, funkis stil, D20-25cm
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
770
773
775
780
Anette ekelund lito 22/330 39x28cm, E. Jönsson olja 16x20cm samt C. Rhode 2st oljor 24x36 & 35x31cm
Ljuskrona med prismor, veneziansk stil, H38cm, en ljusarm bruten
Nils Moreau olja 52x63cm, Knut Norman olja 25x38cm samt Veikko Aaltona olja 44x53cm
Parti Bing & Gröndahl vas H17cm, vas 1940/50-tal H21cm blomnagg, ljusstakar H34cm samt Rosa Ljung
tupp H28cm
Kaeservis, nysilver, rokoko stil, 3 delar, H10-27cm
T. Oichowicz olja 79x64cm samt Marje Toska lito 46/200 47x67cm
Kunglig Dansk 4st föremål, vinägerkanna Musselmalet 1/1180, motivvas, ytterfoder Blå blomst H8-18cm,
1:a sortering varav ytterfoder 3:e samt Bing & Gröndahl skålfat Musselmalet D23cm 2:a sortering
4st karaer bl.a. Skansen, H13,5-26cm, en kara med kantnagg, ytslitage
Stora Skytteboken, 3 band
2st silvermedaljer, total vikt 155g, Georg Jensen 10 delar bestick, sockertång + 10 moccaskedar nysilver,
Första dangsbrev med medalj till det Kungliga bröllopet samt klädborste
12st skedar, silver, L11cm, total vikt 129g, gravyr samt 12st skedar silver L18cm total vikt 436g, gravyr
12st punchmuggar, silver, H5cm, total vikt 385g
12st kaeskedar, Chippendale, silver 1900-tal, L12cm, gravyr, total vikt 151g
Parti silverföremål bl.a. salt & pepparkar, 10st skedar L10,5cm, kaktång m.m, total vikt 183g
Parti silverföremål, total vikt 125g, gravyr, 1 par ljusstakar silver H7cm, fyllda samt nysilver etui
Servettställ och slev, silver, total vikt 120g, slev med lagning och gravyr
Barker Brothers Silver Ltd, gräddkanna, silver, England Birmingham 1932, ursprunglig proveniens: operasångerskan Birgit Nilsson, H7,5cm L14cm, vikt 85g, 3 kantbristningar och slitage
Skål samt skedar, silver, L12-22cm, total vikt 363g, delvis med gravyr
Kristusrelief 5,5x6,5cm, 3st herrur 1950-tal, ej funktionstestade, repor samt 4st silverföremål total vikt
106g
Parti silverföremål, 8st skedar L11cm, tång L11cm samt dopskedar L14,5cm, total vikt 140g
Parti silverföremål total vikt 156g, sigill silver, 2 delar smycken silver, silvermynt 40% total vikt 64g, 90%
vikt 25g
12st kaeskedar, silver, L13cm, total vikt 209g
Parti silverföremål, total vikt 253g samt 3st silverljusstakar + 2st silverfat med bakelit resp. trä, någon
med gravyr
Parti silverföremål varav 2 delar med träskaft Danmark, total silvervikt 270g samt smyckeset med emalj
Bägare, silver 1924, H18cm, vikt 316g, gravyr
Parti svenska silvermynt, 40% total vikt 65g, 60% total vikt 4g, 80% total vikt 31g, 90% total vikt 25g,
silvermedaljer total vikt 282g, 1st 200 kr, 3st 50 kr, 6st 100 kr samt äldre svenska sedlar, 10st 10 kr, 20st
5 kr
Parti tandläkarmetaller, sannolikt delvis palladium och något guld, mestadels rensat, total vikt 932g
Parti silverföremål bl.a. kaktänger, tårtspade, m.m, total vikt 501g, någon med gravyr
Parti silverföremål, total vikt 213g samt tårtspade med silverskaft
Parti silverföremål, 18 delar bl.a. ljusstakar, bägare, total vikt utan 4st fyllda delar 581g
Parti svenska silvermynt, 90% total vikt 50g, 80% total vikt 127g, 60% total vikt 86g, 40% total vikt
1379g
Parti äldre mynt bl.a. svenska silvermynt, kopparmynt
Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 298g, 40% total vikt 1820g
Parti svenska silvermynt, 40% total vikt 284g, 80% total vikt 74g, medalj vikt 36g, minnesmynt, m.m.
Parti bijouterier, mestadels collier, olikfärgade stenar bl.a. tigeröga, turkosfärgade m.m.
Parti bijouterier bl.a. Flora Danica, bärnsten, 1 par silverörhängen m.m, en brosch saknar en sten
Parti bijouterier samt etui, silver 1938, D7cm vikt 46g
Parti bijouterier, förgyllda
Parti majblommor, delvis äldre
Parti vävnader, allmoge stil
Parti frimärken bl.a. Finland, Vietnam, Indien samt Första dagsbrev, m.m.
Sovande tomte i kartong, L50cm, för funktionen ansvaras ej
Parti bijouterier
Parti bl.a. Gustavsberg Bamboo white teservisdelar, Arabia skål med blommotiv, Rörstrand skål, m.m,
en kopp med handtagsspricka och ett glas med nagg
Parti bl.a. vaser, kara, trägurin, m.m.
Parti bl.a. 2st Ilmenau fat, Gee ytterfoder, 2st lockurnor, vaser, m.m.
Parti bl.a. 1 par lampetter, 1 par porslinshundar, Ilmenau ljusstake, Gee svan m.m.
Besticksuppsättning, Märtha, nysilver, 24 + 6 + 8 + 6 + 7st gaar, 12 + 12 + 8 + 3st knivar, 12 + 12st
skedar, förläggssked, sillsked, sillgael, såsslev, bruksslitage, monogramgravyr, Scandia Guld, 3st brickor,
4st coasters, mindre ytslitage samt 12st glas med gulddekor H10cm, mindre ytslitage
Bordsur med landskapsmotiv på framglas, H29cm, ytslitage/slitage, Hamburg American Clock Co, väggur
D30,5cm, väckaklockor, reservdelar, m.m. slitage
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
800 kr
1500 kr
1100 kr
450 kr
500 kr
400 kr
600 kr
400 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
600 kr
600 kr
1000 kr
1000 kr
1000 kr
2000 kr
2000 kr
1500 kr
700 kr
1800 kr
2000 kr
400 kr
2500 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
784
786
788
789
790
795
799
806
807
812
813
814
816
817
818
819
820
822
824
825
826
827
828
829
830
831
833
836
837
Parti bl.a. skomakarelampa, vävnad, träask m.m.
Parti bl.a. skulptur ägg, skål på fot nysilver, tennvas, glasblommor, nysilverbestick m.m.
Tekök, bricka samt ljusstake
Båtmodell, H80cm L80cm
Mandorin, L66cm
Akustisk gitarr, L88cm
4st stolar, ek med blå plysch klädsel, mindre ytslitage
Pelarbord, nyrokoko, H68cm L86cm, ytslitage
1 par stolar, Gustaviansk stil med rosa klädsel samt 1 par stolar rokoko stil
Sybord, omkring 1900, H60cm L55cm B40cm, ytslitage
Bordsspegel, omkring 1900, H52cm L58cm
Sidobord med glasskiva, H53cm B45x45cm, glasskiva med nagg samt piedestal H44cm
Satsbord, rokoko stil, H48-53cm L35-51cm
Satsbord, barock stil, H58-62cm L33-45cm
2st bordslampor samt 3st vägglampor, H26-37cm
8st lampkupor, D16-30cm, små nagg
Fälttelefon, 2st sockerdelare, mässingsföremål, m.m.
6st plåtburkar, trämått samt 3st fotogenlampor, 2 kupor samt glas saknas
Parti 16 st vävnader, allmoge stil
Parti bl.a. plåtburkar, stumpastake, kopparkanna, m.m.
2st äldre resväskor, H42cm L68 & 74cm
Parti delar till ljuskronor bl.a. veneziansk stil, skador
Parti 5st kockumsföremål, Gustavsberg såskanna samt 6st tallrikar bl.a. Weixö
Parti Gunilla Lindahl Scandia Present 10st champagneglas, C.G.H nysilverkanna med relief dekor, gravyr,
nysilver såsskål samt 4st porslinskannor, H19-26cm, största kannan med pipnagg
4st vagnslyktor, H42-74cm, rostangrepp, någon med lagning/skador och ej komplett, slitage, oxiderad
Parti utländska sedlar och mynt, delvis silver, medaljer samt svenska postfriska frimärken, nominellt
värde ca 300 kr
Ljuskrona, D36cm
Parti svenska postfriska frimärken bl.a. i bokfona, Svenska frimärken berättar, nominellt värde ca 9300
kr
Parti miniatyrer bl.a. Lyby, Höganäs, Kunglig Dansk Musselmalet 1/199 1:a sortering m.m. samt 3st
akonger bl.a. Kosta, Orrefors, lockstavar med skador
Parti bijouterier
Parti Första Dagsbrev, blandade frimärken och kort samt tomt album Leuchtturm Sverige nr.42
Parti leksaker, äldre Volvo broschyrer, bilar, bioplanscher, m.m.
Swarovski, 7st guriner, H2-5cm, medföljande 4st speglar, en gurin med skada
Brosch + 2 par örhängen silver, parti bijouterier, smyckeskrin i lack, slitage samt påse skadade smycken,
någon stenar saknas
Bing & Gröndahl, gurin H11cm samt Lladro gurin H16cm
4st kikare bl.a. Vivitar 7-15x35
Parti samlarobjekt bl.a. kopparföremål, fårsax, korkskruv, träsked, m.m, ytslitage
Arne Brandt Mann deptykt 6x7cm, 5st äldre barnböcker bl.a. Elsa Beskow, Astrid Lindgren samt 2 äldre
fotbollsböcker bl.a. Nacka Skoglund
Parti bokmärken, lmstjärnekort, barnböcker m.m, slitage
Parti dockmöbler, slitage, några ej komplett samt fotogra plåt 1800-tal 13,5x12,5cm och John Svensson
brudkrona med olikfärgade slipade stenar H11cm, foto och krona med slitage
Parti prismor, droppformade, lövformade, stavar, någon med små nagg
Parti bl.a. träljusstakar 1950-tal, keramik kara, träleksaker, ckkniv, m.m.
Inger Kihlman etsning 86/200 1973 21,5x27,5cm, Walseth olja stilleben 30x24cm, Jacques Zadig 2st litos
29/150 & 62/150 1983 36x49cm
Parti svenska och utländska mynt, mestadels koppar
Parti frimärken bl.a. Spanien, Tyskland, Ryssland m.m.
Parti pins samt äldre brev och frimärken
Parti mestadels svenska frimärken samt 6st postverk broschyrer Färöarna
Vattenkärl med kran, koppar H37cm L63cm, lockdel saknas, julgransfot H33cm samt trämask H61cm
Grundig, platt-TV, 32-tum, för funktionen ansvaras ej
Carl Erik Trulsson, 4st oljor, 49x60, 49x60, 37x45 samt 32x40cm
Åke Holm, 5st lito, 17x19 & 19x28cm
Pärm med sedlar, 17 souvenirskedar + sked, silver L10,5 & 14,5cm
Parti ckur, något silver, defekt
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
4500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
838
839
840
841
842
843
844
845
846
847
848
849
850
851
852
853
854
855
856
857
858
859
860
861
862
863
864
866
867
868
869
870
871
872
873
874
876
877
878
879
880
Jörgen Boberg, 2st etsningar, 34/150 & 142/230 37x27 & 27x12cm, båda med ramslitage
Per Cronqvist, 2st litos, 7/100 19,5x17 & 10x10cm, Svea Bjurling akvarell 49x51cm samt Lotti Ringström,
lito, 89/100 20,5x18,5cm
Parti Jan Andersson 3st miniatyrer H4-7,5cm, en med nagg, Gunnar Nylund skål H5cm, glasyrmista, 5st
Orrefors Fuga skålar H3,5-6cm, Rörstrand fat L13cm samt ställ H6,5cm
Parti svenska sedlar, 5 och 10 kr, nominellt värde 220 kr, 50kr 2st minnesmynt, parti äldre kopparmynt
samt minnesmynt
Parti bijouterier bl.a. Snö, Monet, 2st silverbrocher med gravyr
Parti bijouterier
Parti manschettknappar, silverbrosch med markasiter, silvermedalj Svärdsorden, förgylld collier och armband, collier samt Christian Dior etui
Parti 6st ckur varav 2st damur + 4st med silverboetter samt 3st armbandsur bl.a. Edox, ej funktionstestade
Parti gulddelar, 18 K total vikt 2,3g, 14 K total vikt 10,4g samt klockbygel 14 K guld
Tandguld, delvis orensat, andra metaller kan förekomma, total vikt 116,4g
Casio 2st herrur, quartz och datum, Bore damur 14 K guld, kronknapp möjligen utbytt, glas med repor
samt Eterna damur, ej funktionstestade
Parti gulddelar bl.a. hängen, 18 K guld total vikt 2,4g samt parti gulddelar 14 K guld bl.a. hänge i form
av kors, total vikt 3,9g, ett stopper silver
Parti gulddelar, 18 K, total vikt 14,2g
Hänge 18 K guld med pärla, 1 par örhängen 18 K guld med pärlor, total vikt 5,4g samt ring med pärlor
8 K guld, strl 16,5mm total vikt 1,5g, ett stopper saknas
Parti gulddelar 18 K, bl.a. collier med hänge, armring, total vikt 17,2g samt tandguld rensat, vikt 1.6g
Parti gulddelar, 18 K, total vikt 6,2g
Parti gulddelar 14 K, total vikt 12,1g
Ring 23 K guld strl 20mm vikt 4,9g samt 4st ringar 18 K guld varav 2 ringar med diamanter, strl
15-20mm, total vikt 16,1g, samtliga med gravyr, 2 diamanter saknas
Parti gulddelar 18 K, total vikt 5,8g
2st ringar, 18 K guld, strl 18,5 & 21mm, total vikt 9,6g, gravyr samt brosch med pärla, 18 K guld,
L5,5cm, total vikt 2,2g
Guldmedalj, 18 K, Gustavus V, D1,5cm, total vikt med band 4,4g
Gulddelar, 18 K vitguld, total vikt 47,7g
2st guldkulor, 18 K, total vikt 25g
6st ringar, 18 K guld, strl 18,5-21,5mm, total vikt 25,8g, gravyr
1 par manschettknappar, 18 K vitguld samt örhänge 18 K vitguld med diamanter, total vikt 5,1g
Collier 18 K guld samt hänge stjärntecken Vågen 18 K guld, L53cm, total vikt 11,8g
Collier, 18 K guld, L58cm, vikt 6,6g
Parti gulddelar, 18 K total vikt 57,2g, guldstavar och pulver 18 K total vikt 19g, 14 K gulddelar total
vikt 4g samt parti silverdelar total vikt 23g
Klackring, 18 K guld, strl 18,5mm, vikt 4,1g
Ring, 18 K guld, strl 19mm, vikt 3,7g, gravyr
Ring, 18 K guld med 7st slipade stenar, strl 18mm, total vikt 1,6g samt ring 18 K vitguld, sten saknas,
strl 19mm, vikt 2,1g
Ring, 18 K guld med ametist, ring 18 K guld med akvamarinfärgad sten samt ring 18 K vitguld med
diamant, strl 17mm, total vikt 5,3g
2st klackringar, 18 K guld med 2st slipade stenar, strl 19 & 20,5mm, en skena med skada, total vikt 7,1g
Ring, 18 K guld med relief dekor, 1977, strl 16,5mm, vikt 6g, gravyr
2st ringar, 18 K guld, strl 15 & 17,5mm, total vikt 6,1g, en med gravyr
2st ringar 20 K guld, strl 17mm, total vikt 5,5g samt ring 18 K guld strl 18,5mm vikt 4,3g, samtliga med
gravyr
2st collier 18 K guld L36 & 50cm, total vikt 5,5g, hänge med pärla 18 K guld vikt 1,1g samt hänge 14 K
guld stjärntecken kräftan vikt 2,7g
Collier, 18 K guld 1869, L71cm, vikt 7,7g
Ring, 18 K guld med röd sten 1958, strl 18,5mm, gravyr samt ring 18 K guld med slipad sten 1954
Malmö, strl 18mm, total vikt 5,3g
2st ringar, 18 K guld med akvamarinfärgad sten resp. slipad sten, strl 16,5mm, total vikt 8g
Ring, 18 K guld med slipad sten, märkt 765 18 K, strl 18,5mm, total vikt 2,1g samt ring 14 K guld med
röd sten, strl 17,5mm, skenan med lagning, omärkt, total vikt 4,5g
3st ringar, 18 K guld varav en vitguld med 2st diamanter, strl 17mm, total vikt 5,3g samt ring 8 K guld
strl 17,5mm vikt 0,9g
Hänge, 18 K guld med pärla, total vikt 1,4g samt collier och hänge med blå sten, båda silver
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
2000 kr
8500 kr
400 kr
1000 kr
2800 kr
1000 kr
3500 kr
1200 kr
1500 kr
4000 kr
1200 kr
2200 kr
800 kr
9500 kr
5000 kr
5200 kr
1000 kr
2400 kr
1400 kr
15000 kr
800 kr
800 kr
500 kr
1000 kr
1400 kr
1200 kr
1200 kr
2000 kr
1500 kr
1500 kr
1200 kr
1000 kr
1000 kr
1000 kr
400 kr
881
882
883
884
885
886
887
888
889
890
891
892
893
894
895
896
897
898
899
901
902
903
904
905
906
907
908
909
910
911
Tissot, herrur 14 K guld, Seastar Seven quartz datum D3,5cm, defekt, Svalan herrur 1960-tal, gulddouble
Sportsman datum waterproof D3,5cm, Svalan herrur 1950-tal Sportsman D3,5cm, urtavla och visare med
skador samt Axcent länk
Antima herrur och damur, quartz resp. datum, D3,2 & 2,3cm samt Gul herrur D3,8cm, medföljande
etuier
Parti silver bl.a. 3st bägare med gravyr, ringar, broscher, armband m.m, total vikt 214g samt smycken
silver med stenar
Arne Randmark olja 1959 48x59cm samt Arne Aspelin olja 54x43cm
Parti silversmycken, delvis med gravyr, Continental herrur antimagnetic datum, defekt, Bischo herrur,
glas med små repor samt förgylld collier
56st hängen, silver, någon med namnmonogram, total vikt 78g
Parti silversmycken bl.a. From brosch, Snö collier, jadefärgade guriner m.m.
Parti silversmycken
Parti silversmycken total vikt 100g samt parti bijouterier
Parti grak bl.a. Bertil Mauritson, Bengt Böckman, Henrik Pryds Beck m.. totalt 10st, ej inramade
Schatull för armbandsur med 10 lådor, H46cm L24cm samt etui Certina, medföljande ur och delar
Cottex, golvlampa, H165cm
Tusch efter Gustav Cederström, signerad G. Dillberg 1907, 40,5x19,5cm, Birgitta Liljebladh etsning
262/310 1952 30x22cm, Stig Borglind etsning 17,5x14cm samt torrnål signerad 4/15 1983 24,5x19,5cm,
3 med fuktprickar vid ytterkant
4st trälådor bl.a. Svenska sockerfabriks aktiebolaget m.m, ytslitage, skador samt 2st aggspel, H21-38cm
L72cm
Tage Törning etsning 32/65 37x29cm, Mats Aronsson etsning 13/50 24x34cm samt Bengt Böckman 2
litos 188/199 30x21cm och 304/333 25x15cm
3st träbackar bl.a. Lunds bryggeri AB, Tingsryds m.m, H24-37cm, ytslitage/slitage samt förvaringslåda
NEFAB H38cm L62cm, ytslitage
Carl Fredrik Reuterswärd plansch 1983 52x42cm, Beck & Jung 2st computer ink plot, Moon Twins 88/225
1987, Mini Split 3 37/225 1989 17x29 & 17x14cm
Bengt Böckman lito 61/199 20x15cm, lito signerad 6/21 31x15cm, Pontus Carle lito 151/350 33x25cm
samt Curt Fors etsning signerad CF 12/30 1985 32x25cm
Carl Luthander olja 37x45cm samt olja monogramsignerad O.sg 1948 54,5x66,5cm
Quintus Jan Telting, teckning 8/18 20x14,5cm samt Veikko Aaltona 2st oljor 1967/68 34x26cm
Marie Falksten lito 64/350 23x21cm, Curt Fors lito 20/370 40x25,5cm, Jörgen Ejsing olja landskap
37x48cm samt akvarell Asien 24x32cm
Curt Fors lito 68/99 36x23cm, Kerstin Lundberg-Stenman lito 190/200 23x63cm, Gustav Rydberg lito
270/350 40x29cm samt Arno Vihalemm etsning provtryck 35x22cm
Anna Ohlson olja, stadsmotiv 44x36cm samt olja, stilleben 67x53cm
Fredrik Berggren, olja, berglandskap 1927 53x77cm, duk med lagning samt äckar
Gerhard Nordström, 2st litos, 167/300 33x47 och 31/300 42x61cm samt Eva-Lena Carlzon, akvarell
68x48cm
Jules Schyl lito 35x25cm, Bror Forsell pastell 24x20cm, Louis Bastin etsning 239/360 13x11cm, samtliga
med viss gulnad samt Thormod Larsen etsning efat I 49x46cm
Knut Norman olja 60x48cm, Rene Yard akvarell 49x38cm samt Figge Holmgren pastell 37x44cm
Peter Paul, lito, 22/75 49x64cm, Ursula Krause-Oehme, 2st litos, pf 42x54cm och 34/190 82x59cm, en
med liten glasskada samt Carl Berndtsson, olja 31x49cm
Anders Österlin, 2st litograska planscher, 88,5x29 & 95x51cm
Eduardo Valenta olja 29x23cm, Sigfrid Bengtsson olja 1921 29x25cm, minnestavla 1800-tal 27x22cm, foto
av Lund 15,5x46cm, Carlén olja 17x23cm samt tusch signerad 1919 20,5x18,5cm
Tage Radetzky, etsning 8x11cm, Robe etsning 12x8,5cm, Eberhard etsning 21x15cm, Luise Preuss, silhuett 18x26cm samt oljetryck, katter med frukter och bin 20x29cm
1000 kr
300 kr
600 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
800 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr