3498 SUPPLEMENT TO THE LONDON GAZETTE, 20 JUNE, 1941

Comments

Transcription

3498 SUPPLEMENT TO THE LONDON GAZETTE, 20 JUNE, 1941
3498
SUPPLEMENT TO THE LONDON GAZETTE, 20 JUNE, 1941
Intelligence.
Capt. A. L. Kirkbride (43938).
June 1941.
I5th
REGIMENTAL LIST.
ROYAL ARMOURED CORPS.
K.D.G.
Capt. B. A. J. Peto, M.P. (2218), to be
Bt. Maj. ist May 1940.
$th Innis. D.G.
Capt. W. H. Buckley (11987), to be Bt.
Maj. 5th Nov. 1940.
nth H.
Capt. C. H. Tremayne, M.C. (5537), ceases
to belong to the Res. of Off. on account of
ill-health. i8th June 1941.
R.T.R.
The undermentioned, having attained the
age limit of liability to recall, cease to belong
to the Res. of Off.: —
Lt.-Col. F. S. Laskey, M.C. (43404). 2nd
June 1941.
Maj. J. W. Emslie (26009). nth May
1941.
ROYAL REGIMENT OF ARTILLERY.
The notifn. regarding Maj. F. C. G.
Naumann, M.C. (46414), in the Gazette of
I2th July 1940, is cancelled.
INFANTRY.
S. Wales Bord.
Lt. T. G. P. Lucas (59824), having
attained the age limit of liability to recall,
ceases to belong to the Res. of Off. I3th
June 1941.
Glosfer R.
Lt. A. M. Stotesbury (48642), ceases to
belong to the Res. of Off. on account of illhealth. I5th June 1941.
The undermentioned to be Bt. Majs.: —
Wore. R.
Lt. B. J. Key (167). 22nd May 1940.
D.C.L.I.
Capt. H. Cantan (465). i4th Jan. 1941.
The undermentioned, having attained the
age limit of liability to recall, cease to belong
to the Res. of Off.: —
S. Stafford R.
Lt. A. V. Jones, M.M. (60054). I7tn June
1941.
North'n. R.
Lt. G. R. Dawson (81113). 22nd May
1941.
Seafort h.
Maj. A. A. Macfarlane-Grieve, M.C., T.D.
(9296). nth May 1941.
ARMY EDUCATIONAL CORPS.
Capt. D. G. W. Davies (11685), having
attained the age limit of liability to recall,
ceases to belong to the Res. of Off. 5th
June 1941.
PIONEER CORPS.
Lt. P. Dawson (43540), from 7th H. (Res.
of Off.), to be Lt. rjth Aug. 1940.
Lt. R. J. P. J. Radcliffe (43560), from
I4th/20th H., to be Lt. igth May 1941, retaining his present seniority.
REGULAR ARMY.
EMERGENCY COMMISSIONS, ETC.
ROYAL ARMOURED CORPS.
I2th L.
2nd Lt. M. J. M. Humble-Crofts (132799),
from 2nd Northamptonshire Yeo. (T.A.), to
be 2nd Lt. 2ist June 1941, retaining his
present seniority.
ROYAL REGIMENT OF ARTILLERY.
The personal number of Squire Elliot WALLIS
(182909) from O.C.T.U., is as now stated
and not as notified in Gazette (Supplement)
dated 6th May 1941.
R.Q.M.S. Miles BALL (191356) to be Lt.
(Qr.-Mr.). 22nd May 1941.
CORPS OF ROYAL ENGINEERS.
War Subs. Lt. J. Topping (141360), from
The King's R., to be War Subs. Lt. igth May
1941, retaining his present seniority.
2nd Lt. J. Crosthwaite-Eyre (134990), from
I.C., to be 2nd Lt. ist Nov. 1940, retaining
his present seniority.
The undermentioned to be 2nd Lts.: —
9th Apr. 1941: —
Fred COOKE (188376).
I7th May 1941: —
William Donovan WORTH (152524).
Joseph William THORNTON (175063).
May 1941: —
David Bo wen SOLOMON (185536).
ROYAL CORPS OF SIGNALS.
Sydney HEAP (191029) to be 2nd Lt. without Army pay and allces. loth June 1941.
INFANTRY.
The Queen's R.
Lt. J. J. F. Philip (110480) resigns his
commn. nth May 1941.
R. War. R.
War Subs. Lt. H. M. Mitchell (131838)
relinquishes his commn. on account of illhealth. 6th Feb. 1941. (Substituted for
notifn. in Gazette (Supplement) dated 4th
Apr. 1941.)
R.W. Fus.
Lt. R. V. Evans (154627) resigns his
commn. 6th June 1941.
E. Lan. R.
2nd Lt. H. J. Barwell (113603) resigns his
commn. 2ist June 1941.
Hampshire R.
R.Q.M.S. Arthur Bertram STONE, M.B.E.
(191033), to be Lt. (Qr.-Mr.). 4th Jan. 1941.
S. Lan. R.
Lt. J. M. Spence (136543) relinquishes his
commn. on account of ill-health. 2ist June
1941:
Midd'x R.
2nd Lt. M. Herring (130639) resigns his
commn. igth June 1941.
Durham L.I.
The date of appt. of Lt. (Qr.-Mr.) W.
Brooks (175718) is 29th Nov. 1940, and not
as notified in Gazette (Supplement) dated
i4th Mar. 1941.
H.L.I.
2nd Lt. E. R. Milne (149528) is cashiered
by sentence of a General Court Martial, ist
June 1941.

Similar documents