Arie Aardvarken

Transcription

Arie Aardvarken
Arie Aardvarken
Lesbrief
Arie
Aardvarken
Lesbrief
In Naturalis ontmoet u met uw groep Arie
Aardvarken. Hij laat uw leerlingen ontdekken
dat dieren heel handig in elkaar zitten.
Het museumbezoek bestaat uit een
interactieve rondleiding en een twaalftal
spellen.
Na afloop ontvangt iedere leerling een
verwerkingsboekje waarvan een exemplaar
is bijgevoegd. De spelletjes in het Arie
Aardvarken Doeboek sluiten aan bij wat
de leerlingen in Naturalis hebben gezien,
gehoord en gedaan.
Om het museumbezoek voor te bereiden
ontvangt u hierbij tips en lesideeën.
•Deel uw klas vooraf in groepjes van 3 leerlingen. Gebruik ter herkenning de badgeplaatjes (bijlage 1), vermenigvuldig deze en laat de leer-
lingen de badges zichtbaar dragen.
•Gelukkig hoeft u niet nutteloos aan de kant te staan.
Na de rondleiding gaan uw leerlingen zelfstandig in
groepjes aan de slag. U houdt samen met de ouders toezicht bij de spellen. Stel de ouders hiervan vooraf op de hoogte. U wordt tijdens
het programma nader over uw taak ingelicht. •Als u de schoolmethoden Natuurlijk of Leefwereld
heeft, kunt u de volgende hoofdstukken ter voor-
bereiding gebruiken.
Natuurlijk
Leefwereld
Groep 4
Hoofdstuk 5
Hoofdstuk 2
Horen en zien
Op reis
Groep 4
Hoofdstuk 7
Hoofdstuk 6
Neus en mond
Ogen en oren
Lesideeën
voorleesles
Post van
Arie Aardvarken
Vakgebied
Natuuronderwijs
Doel van de les
eerlingen maken kennis met Arie Aardvarken die hen vertelt wat zij in Naturalis
L
gaan doen.
Lesmateriaal
• Brief van Arie Aardvarken (bijlage 2) in een envelop
• Eventueel: kleurpotloden, papier en enveloppen
Inhoud van de les
Inleiding vertelt de leerlingen dat zij binnenkort naar Naturalis gaan. U
Wie van de leerlingen is wel eens in Naturalis geweest? Wat is er te zien?
Kern
rie Aardvarken van Naturalis heeft een brief gestuurd. A
Haal de brief uit de envelop en lees hem voor. Laat de leerlingen reageren op de vragen van Arie.
Afsluiting
raag de leerlingen of zij een idee hebben gekregen wat ze V
in Naturalis gaan doen. Vat de informatie van de brief samen.
Extra
aat uw leerlingen post maken voor Arie Aardvarken. L
De leerlingen maken een tekening van een dier en schrijven erbij wat hun dier goed
kan. Neem de post voor Arie mee naar Naturalis.
Kringgesprek
Wat zie je aan
dit dier?
Vakgebied
Natuuronderwijs
Doel van de les
eerlingen worden zich bewust van de functie van opmerkelijke onderdelen van
L
dieren.
Lesmateriaal
fbeeldingen van dieren (niet al te klein). Eventueel door uw leerlingen laten zoeken
A
en mee naar school nemen.
Inhoud van de les
Inleiding
tel de leerlingen bij de dierenplaten de volgende vragen:
S
Voorbeeld: Haas
Wat zie je? Grote oren, lange achterpoten, beige vacht.
Wat kan dit dier goed met zijn…? Oren. Horen.
Kun je dat aan dit dier zien? Ja. Want de haas heeft grote oren.
Kun jij ook zo goed ….? Horen. Nee, waarschijnlijk niet zo goed als
haas.
Kern
eg alle afbeeldingen in de kring en stel de volgende vragen:
L
Welk van al deze dieren is het snelst? Waarom denk je dat?
Welk van al deze dieren heeft de beste ogen? Waarom denk je dat?
Welk van al deze dieren hoort het beste? Waarom denk je dat?
erschillende dieren hebben verschillende lievelingskostjes. SomV
mige dieren eten alleen maar vlees, andere planten en weer andere
dieren lusten allebei.
Verdeel de plaatjes van de kinderen in drie groepen: vleeseters,
planteneters en alleseters.
r zijn luchtdieren, waterdieren en landdieren. Verdeel de plaatjes
E
van de kinderen in deze drie groepen. Waaraan kun je zien waar het
dier leeft?
Afsluiting
ang de afbeeldingen in de klas. Vertel uw leerlingen dat zij ook in
H
Naturalis door goed te kijken kunnen ontdekken waar dieren goed
in zijn.
Tekenles
Fantasiedier
Vakgebied
Beeldende vorming, Natuuronderwijs Doel van de les
Leerlingen denken na over voordelige eigenschappen van dieren.
Lesmateriaal
Tekenmateriaal
Inhoud van de les
Inleiding
espreek met uw leerlingen de eigenschappen van een aantal
B
bestaande dieren. Door goed naar dieren te kijken kun je erachter
komen wat ze goed kunnen. Bijvoorbeeld: een jachtluipaard is supersnel dat zie je aan zijn bouw, een schol kan zich goed op
de zeebodem verstoppen dat zie je aan zijn kleur, een giraffe kan
blaadjes van een boom eten dat zie je aan zijn lange nek enz.
Kern
e leerlingen tekenen een fantasiedier dat een of meer van de D
volgende eigenschappen bezit:
Dat supersnel is.
Dat zich heel goed kan verstoppen.
Dat heel snel kan graven.
Dat nooit bang hoeft te zijn voor vijanden.
Dat heel goed kan kijken
Dat heel goed kan horen
Dat heel hoog kan springen
Dat heel goed kan zwemmen
Afsluiting
aat een aantal leerlingen hun tekening presenteren en vraag wat
L
hun dier goed kan en waaraan je dat kunt zien. Kun je er een leuke
fantasienaam bij verzinnen?
Knutselopdracht
Dat wil ik ook
Vakgebied Beeldende vorming, Natuuronderwijs
Doel van de les
eerlingen worden zich bewust van de functie van opmerkelijke onderdelen van
L
dieren.
Lesmateriaal
• Afbeeldingen van dieren. Eventueel door uw leerlingen laten zoeken en mee
naar school nemen.
• Tekenmateriaal
• Scharen
• Lijm
Inhoud van de les
Inleiding
espreek met uw leerlingen de eigenschappen van een aantal
B
bestaande dieren. Door goed naar dieren te kijken kun je erachter
komen wat ze goed kunnen. Eendenvoeten zijn handig om mee te
zwemmen, met een pauwenstaart val je op, met een schild op je rug
ben je veilig enz.
Kern
e leerlingen maken een tekening van zichzelf. Aan hun lichaam
D
plakken de leerlingen onderdelen van dieren die ze graag een dagje
zouden willen lenen.
Afsluiting
aat een aantal leerlingen vertellen waarom ze bepaalde onderdeL
len hebben gekozen. Bijvoorbeeld: ‘Waarom wil jij een slurf hebben’,
‘Waarom heb jij jezelf de staart van een koe gegeven?’, ‘Wat is er
handig aan een paar konijnenoren?’ enz.
Knipblad
Wiebel Arie
Vakgebied
Doel van de les Beeldende vorming
Lesmateriaal
• kopieerblad ‘Wiebel Arie’ (bijlage 3) voor het beste resultaat op dik papier gekopieerd
• kleurpotloden/stiften
• scharen
• prikkers
• paperclips
Leerlingen kleuren, knippen en vouwen een wiebelaardvarken. De prikkers moeten door de gaatjes gestoken worden. De paperclips moeten verschoven worden totdat er evenwicht is en de kop en de staart kunnen wiebelen.
Inhoud van de les voorpret
bijlage 1
badgeplaatjes
Naam
Naam
Naam
Naam
Naam
Naam
bijlage 1
badgeplaatjes
Naam
Naam
Naam
Naam
Naam
Naam
bijlage 2
post van
Arie Aardvarken
Dag allemaal,
Mijn naam is Arie. Arie Aardvarken. Ik woon in Naturalis tussen alle andere dieren. Kennen jullie
mij eigenlijk wel? Ik heb grote oren, korte bruine
haren en een lange snuit. En kijk eens naar mijn
voorpoten, daarmee kan ik heel goed graven! Het liefst eet ik mieren of termieten. Als ik een
mierenhoop of termietenheuvel vind, graaf ik die open en eet ik die lekkere beestjes op. Vies?
Welnee! Pannenkoeken met stroop, dat vind ík
vies.
Lievelingskostje
Tja, we zijn nou eenmaal niet allemaal hetzelfde.
Iedereen heeft een ander lievelingskostje. Vaak
kun je aan de tanden van een dier goed zien wat
het graag eet. Aan de scherpe tanden van een
leeuw zie je dat hij graag vlees eet. Wat dacht je van de grote maalkiezen van een koe? Die zijn
juist handig om gras te vermalen. En dan de lange
voortanden van een konijn. Daarmee kan hij goed
knagen.
Dit kan ik goed
Aan dieren zie je waar ze goed in zijn. Je kunt aan
de lange achterpoten van een kikker zien dat hij
ver kan springen. Aan de lange nek van de giraf zie
je dat hij hoog in de bomen graast. Aan de witte
vacht van de ijsbeer kun je zien dat hij zich goed in de sneeuw kan verstoppen. En met mijn voor-
poten, weet je nog, graaf ik als de beste!
In het museum
In Naturalis gaan we op ontdekkingstocht. Door te
kijken, te lopen, te voelen, te verbergen, te horen, te ruiken en te sluipen, ontdekken jullie van alles aan de dieren. Ik ben benieuwd of jullie aan de dieren
kunnen ontdekken waar ze goed in zijn. Zeg eens,
wat kan een adelaar goed met zijn snavel? (vlees
scheuren) Wat kan een egel goed met zijn stekels?
(zich beschermen) Wat kan een kat goed met zijn
staart? (evenwicht bewaren) Kunnen jullie nog meer
dingen verzinnen waar dieren goed in zijn? En is dat
ook goed te zien aan het dier? Ik hoor het wel in het
museum!
Tot ziens in Naturalis. Dan gaan we op avontuur!
Arie Aardvarken
bijlage 3
kaasprikker
Maak een
wiebelaardvarken
Dit heb je nodig
kleurpotloden
kaasprikkers
schaar
paperclips
Dit moet je doen
1 kleuren
2 Gaatjes prikken
3 Uitknippen
4 Vouw het lijf langs de stippellijn
5 Paperclips aan de kop en de staart schuiven
6 Steek de kaasprikkers door de gaatjes
paperclip
verschuif de paperclipstotdat er evenwicht is en de
kop en de staart kunnen wiebelen