Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
Offentlig Auktion Sverige Förfilateli 1 2 F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9 F 10 F 11 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Lördagen 12 Mars, 2011 kl. 11.00 Kurirpost ———— Göteborgs Stadsmuseum Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". Gröna rummet, Norra Hamngatan 12 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 200 700 600 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 Kronopost 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. Lot nr: 31 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner FrimärksauktioneriiGöteborg GöteborgAB, AB,Box Box1515, 1515,411 41141 41 GÖTEBORG—Telefon: GÖTEBORG—Telefon:0708-106803—E-post: 0708-106803—E-post:[email protected] [email protected] Sverige Förfilateli 1 2 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 200 700 Kurirpost F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9 F 10 F 11 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 600 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 Kronopost 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1 2 F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9 F 10 F 11 Sverige BUDBLANKETTFörfilateli 200 Frimärksauktioner 700 I, the undersigned hereby instruct Frimärksauktioner i Göteborg AB i Göteborg AB to bid on my behalf up to the maxiBox 1515 Kurirpost mum amounts on lots listed below, where possible lotspåwill be secured at under maximum bids if Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 411 41 Göteborg av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligandecompetition av text medföljer. allows. All bids to be in Swedish 600 Vackert Telefon: adresserat0708-10 brev med68 innehåll 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet in på this sale I understand that bidding 03 daterat juliCrowns. tyska (översättning medföljer). På baksidan finnsconstitutes notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6terms of my acceptance of the auctions Fax: 031-44 35 35 Julij 1636". 2000 sale (reverse side of bidform). E-post: [email protected] Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Undertecknad ger härmed Frimärksauktioner i renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Göteborg AB i uppdrag att vid denna auktion inropa2000 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medför min räkning följande objekt till lägsta möjliga Datum: följer. Arkivanteckning 1638.……………... 2000 och av mig angivet högsta pris. Jag har tagit del av Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören auktionsvillkoren (se baksidan av budblankett) och över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Namn :…...……………………………….. densamma med min underskrift nedan. 2000 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. godkänner Arkivanteckning 1642. Adress :………..………………………….. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 ………………………………………….. PURCHASE LIMIT: do notKo-want to Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm frånI Casper skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. 1648. purchase all lotsArkivanteckning I bid for, only up to below2000 ………………………………………….. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utanamount innehåll(minimum med notering på 3000). fliken stated SEK "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 Jaginnevill inte INKÖPSBEGRÄNSNING: Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan Telefon :….……………………………….. håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. köpa 1652".allt jag bjuder på utan för högst nedan 2000 Underskrift: 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 AUKTION 12 Mars 2011 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. angivet belopp (OBS! Ej under 3000 kr). Kronopost Limit: SEK Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Begränsning: Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från ………………………………………….. Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Excluding premium, VAT and Postage fees Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Exklusive Från Skara till Huseby med not. provision, VMB-Moms och Portokostnader "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Fribrevomslag 1710 med tre handritade ställd till Gripsholm. LOT Nr: BUD: LOTöppna Nr: kronor,BUD: LOT Nr: BUD: Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Sverige Förfilateli 1 2 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. AUKTIONSVILLKOR 200 700 Kurirpost F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9 F 10 F 11 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 1. Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud + en fast Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". höjning (Se katalogen angående fasta höjningar). Om endast ett bud föreligger, säljs objektet till utropspriset, som är det i katalogen Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, angivnarenskrivning priset. Av två lika bud gäller det först inkomna. medföljer. Arkivanteckning 1636. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med2. Alla angivna utrop i katalogen är minimipriser. följer. Arkivanteckning 1638. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören Underbud accepteras ej. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, medföljer. Arkivanteckning 1642.på uppnått 3. Köparen betalar tillrenskrivning auktionären 20% provision Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl auktionspris (inklusive för utländska titlar. Utan innehåll med VMB-moms, daterad på fliken 31 även dec 1644, delvis översättning kunder), medföljer. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Kosamt porto/fraktkostnader vid utskick av erhållna objekt. skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, innehåll med notering på fliken 4. Betalning kan ske kontant eller mot utan faktura. Fakturan skall "Praesent den 30 Maij 1649". betalas Vackert inom adresserat 10 dagar. Vid försenad betalningOxenstierna utgår ränta med 2% brevomslag till Gabriel Bengtsson i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". per påbörjad månad (minimum 50 kr per månad). Alla kostnader i samband med inkasso betalas av köparen. Kronopost 5. Objekten i alla säljarens till dess att full likvid är Lot med 7kvarstannar brev med innehåll med tydligtägo markerade kronoslingor. Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från erlagd av köparen. Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 6. Alla "Requisition" bud skallutan vara i Svenska kronor. sänt till Secundmajorens Comp. Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 7. Objekt som1867 skall reklameras måste returneras till säljaren i af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". ursprungligt skick1710 inom tiohandritade (10) dagar från erhållandet, samt vara Fribrevomslag med tre öppna kronor, ställd till Gripsholm. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" emottagen av säljaren senast fyra (4) veckor efter sista anbudsdag. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Brev 1 brun/vit fjäder stort vaxsigill samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Objekt medmed defekt som är isynligt på "Östgöta" avbildning i auktionskatalogen till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 går ej att ej heller samlingar och partier. Vid godkänd april returnera, 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser reklamation återfår köparen auktionspris plus provision ochmed ev.tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. porto. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 8. Eventuella uppstår pgaBergdenna Brev med 1 tvister Brun/svartsom fjäder på Emb. Br. Till sänt frånauktionsförsäljning Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. skall hanteras efter Svensk lagstiftning i Sverige. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun9. Angivet bud, muntligen eller skriftligen, är bindande och innebär dahls Häradsrätt i Brottmål. ett godkännande av ovanstående villkor. Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 600 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Sverige Förfilateli Välkommen ! Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 1 FASTA HÖJNINGAR: 2 Det är ett auktion. F adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 100—500 kr 10 kr 1700-talet, tvåen karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. nöjeFörfilateli att kunna presentera välmatad 500—1.000 kr 50 kr 1.000—5.000 kr 100 kr Kurirpost 5.000—10.000 kr 200 kr Jag uppskattar det förtroende ett stort antal inlämnare 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport har visat mig genom att lämna in många trevliga och 10.000— 500 kr av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. spännande F 4 F F F F objekt. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på F 10 F 11 600 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". Jag rekommenderar en noggrann genomgång av katalogen. Passa också gärna brevomslag på att besöka vår Christersson nya 5 Vackert adresserat till Clas Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, SKRIFTLIGA BUD: renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. hemsida: www.swedishstampauctions.com Skriftliga bud hanteras av oss på för 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medbudgivaren förmånligaste sätt. Vid flera följer. Arkivanteckning 1638. På hemsidan finns avbildningar av de flesta singelskriftliga bud, startar budgivningen på 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören objekt som inteöver är illustrerade i auktionskatalogen. näst högsta bud plusafen fast höjning. Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna Ulaborg (1602Exempel: utrop 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.250 kr, två skriftliga bud 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur Lieflandt mfl finns, 270 kr och 350 kr.imBudgivningen God Jakt ! titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. startar i detta fall på 280 kr. F 9 200 700 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Skriftliga bud som skickas per post, fax, Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken e-post (eller telefon) måste ha nått oss "Praesent den 30 Maij 1649". senast: Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". Fredagen den 11 Mars kl. 15.00 Ulf Stenquist 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 Auktionen äger rum lördagen den 12 Mars Kronopost Stadsmuseum, på Göteborgs Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. RESULTATLISTA: Hamngatan 12. Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 12 F 13Norra F F F F F F Resultatlista publiceras på vår hemsida: Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 14Auktionen Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. www.swedishstampauctions.com startar kl.utan 11.00 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. snarast efter auktionen. 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till klostret "Fortskaffas Resultat kanSandtorp meddelas per telefon från VISNING i Halmstad/Trönninge (Frans af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". tisdag 15/3. kontor, Resedavägen 3): 16Renmarkers Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Om du inte har tillgång till Internet, 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" oss såDaterat skickar vi enapril resultatlista till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyrakontakta olika personer. 14-15 1809. OBS ! Endast singelobjekt och småpartier. post. 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" per samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Har Du önskemål om vad vi skallvidarebefordrat ta med ? och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 till Stratomta. Döfvestad, Kontakta oss minst april 1809.en dag före visningen ! 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. INLÄMNINGAR: Fredagen den 4 Mars kl. 12.00-19.00 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Lördagen den 5 Mars kl. 10.00-17.00 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".Vi tar kontinuerligt emot inlämningar till kommande 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlandaauktioner. den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående rum): Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. VISNING i Göteborg (SA Hedlunds 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Telefon: 0708-10 68 03 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid SunFax: 031-44 35 35 Onsdagen den Mars kl.i 13.00-20.00 dahls9Häradsrätt Brottmål. 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 700 E-post: "Ordres" sänt till kronofjärden med 10 Mars kl. 10.00—17.00 F 23Torsdagen Brev 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. dingsman i Hult, Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 [email protected] Fredagen den 11 Mars kl.Wisnums 10.00—17.00 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Lördagen den 12 Mars kl. 10.00—14.00 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaPå auktionsdagen har vitillvisning och1854 alla med militära adresser / Soldatpost. ter", det tredje Vimmerby 800 Vår nya hemsida är fortfarande under uppF 27utlämning av Brev (Lägreståndsvikning) innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita material under hela med auktionen. byggnad, men vi kan redan nu visa bilder600 korta splittrade fjädrar. Då kan du även köpa under auktionen osålda av de flesta singelobjekten. 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålleobjekt. Vi har öppet cirka en timme reds kompani i Rangstorp frånefter Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 F 29auktionen. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 www.swedishstampauctions.com Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1 1 2 B Sverige Sverige Handskrifter Förfilateli Gåvodokument med signatur/namnteckning och sigillsignerat från givaren Kung Gustav II Adolph Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll Palmkrantz, Körning L-län, (1594-1632) April 1627. Gåva till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i adresserat "a Sondaterat Logis" Stockholm i bostaden.24 Intressant. trädosa utan lock två hängande i blå-gult band i brevets nedre del.två okarterade från Lund. Förfilateli 1700-talet, karterade brevomslag från Ystad samt 2000 200 700 Gåvodokument med signatur/namnteckning och sigill från givaren Kung Gustav II Adolph (1594-1632) daterat Stockholm 23 April 1625. Gåva till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i 2000 trädosa med lock hängande i rött bandKurirpost i brevets nedre del. Del av dokument, daterat september 1917, med Kungligt sigill och underskrift i original av 3 A F 3 Brev Kung med komplett Gustaf V.och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 300 av fältkassan frånFörordnande Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Kongl. Majt. för Kyrkoherdens i Kristinehamns Pastorat att vara ordförande i 4 C F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat17.7.1883 juli 1636 signerat till Jacob de la Gardie, skrivet påII. 300 styrelsen över Hantverksskola för Blinda. i original "Oscar" för Oscar tyskaLot (översättning medföljer). På baksidan finns notering 1638 "Praesenterat den 6 med fyra vackert adresserade Kurirpostbrevomslag Jacob de ilaKrigzrätten Gardie, 1644 5 A Julij 1636". 2000 Admiral Erik Rünings, 1649 Amiralitetsrådet och 1652 Gabriel Bengtsson Oxenstierna i F 5 Vackert adresserat brevomslag Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 5000 Stockholm. Renskrivning avtill adresser medföljer. Vackert adresserat utan innehåll renskrivning medföljer. brevomslag Arkivanteckning 1636. till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 6 A 2000 Koskul (enligt vackert lacksigill på baksidan). Arkivanteckning 1648. F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-1200 med vacker GUL fjäder märkt "Ordres" till "Soldaten no 669 Kron og no 641 7 C följer.Fjäderbrev Arkivanteckning 1638. 2000 Salberg" med innehåll dateret 7 sept 1838till från Tössbo F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll Jacob de Compagni. la Gardie från Generalguvernören 1200 med tre vackra Rangstorp, 1844 till Gundradahl 8 C över Lot Ingermanland och fjäderbrev Keksholmsmed län,innehåll friherre1837 Erik till Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg samt (16021500 1845 till på Hult. Alla med 1 fjäder samt ett med rester av fjäder nr 2. 57). Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Lot med tre kronopost brevomslag till militära adresser/Soldatpost, två till Nääs 1725, 1733 9 C 2 F 1 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 500 märkta "Fort af Soldater" det tredje till Vimmerby 1854. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Fjäderbrev (1 fjäder) med innehåll, märkt "ordres" till Kronofjärdingsmannen Petter 10 A F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko400 Pärsson den yngre i Noltorp, Kils Socken från Sommerstad 24 augusti 1842. skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll karterat "11" till Carl Carlsson Gyllenhielm 11 A F 10 Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 1200 (sonadresserat till hertig Carl (IX)) i Stockholm. Notering 1646. "Praesent den 30 tyskt Maij adresserat 1649". 2000 Litet vackert brevomslag, karterat "6" till Krigskollegiet i Stockholm. 12 A F 11 Vackert adresserat brevomslag tilllacksigill Gabrielpå Bengtsson Oxenstierna utan inneArkivanteckning 1641. Tydligt baksidan från avsändareni Stockholm, Riksrådet Friherre håll med notering "Praesent den 7skrivet Aug. 1652". 12002000 Peder Ribbingpå af fliken Zerneva (1606-1664) då han var Kommendant i Wismar. Brev med innehåll från Danmark via Middelfart-Helsingör till C.A. Klingspor i Helsingborg 913 A 300 7-1852 BLÅ stämpel. Notering "frco". Vackert brev. Kronopost Delvis utställningsmonterad samling "The Swedish Postal Savings Bank" med ca 50 st. 14 D både7 använda ochtydligt oanvända blanketter från 1884-1960 talet, även några 12 Lot med brev med(Poststämplade) innehåll alla med markerade kronoslingor. 300 1000 utländska från tex Japan, USA, Ryssland ochi lacksigill Frankrike.tillTrevlig samling ! från F 13 Vackert handskrivet brev medÖsterrike, innehåll och stor vit fjäder Tollered. "Afgår 5-2 Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument,Västergötland. En bortglömd Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. 5-1115 BD 1500 Gåvodokument medmöjlighet signatur/namnteckning och sigillvaror från givaren Kung Gustav II Adolph posttjänst som gav att skickai ransonerade till till utlandet mellan 1945 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest sigillet. FråntillSkara Huseby medvaxsigill not. och (1594-1632) daterat Stockholm 24 April 1627. Gåva Gustav Horn. Ståtligt i 500 slutet på sänt 1950till talet. DokumentationComp. medföljer. "Requisition" Secundmajorens 2000 300 trädosa utan lock hängande blå-gult band i brevets Postkonvention 1850 tryckt i iLondon, 24 sidor på tvånedre språk.del. "Convention between Her 16 A F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Gåvodokument med signatur/namnteckning och sigill från givaren Kung Gustav II Adolph 2 B Majesty and themed Kingsignatur/namnteckning of Sweden and Norway, forsigill the regulation and improvement of the Gåvodokument från givaren Kung Gustav II Adolph 1 B af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i och natt". (1594-1632) daterat Stockholm 23Great April 1625. till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i 600 300 communications by post between BritainGåva and Sweden and Norway." Ovanligt! (1594-1632) daterat Stockholm 24 April 1627. Gåva till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 2000 300 trädosa med lock hängande i rött band i brevets nedre del. (blankett 169) stämplad Lot med två dokument. Kvitto för Postförskottsförsändelse 17 A 2000 trädosa utan lockfjäder hängande i blå-gult band imed brevets nedre del.och underskrift Del daterat september 1917, Kungligt sigill i original av F 17 Brev Gåvodokument medav1 dokument, brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 3 A med och sigill från givaren Gustav II 1 B Gamleby 11-12-1877, saknar nv hörnet. Även kvitto Postanvisning (blankett Gåvodokument med signatur/namnteckning signatur/namnteckning och sigillför från givaren Kung Kung Gustav 170) II Adolph Adolph 2 B 300 700 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Kung Gustaf V. 300 (1594-1632) daterat Stockholm 24 April 1627. Gåva till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i Gamleby 19-1-1878 fuktskadad och 1625. saknarGåva nv hörnet. (1594-1632) daterat lätt Stockholm 23 April till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i Förordnande föri Kyrkoherdens Kristinehamns Pastoratmärkt att Skadad vara ordförande i 4 C 2000 F 18 Brev Kongl. med 1 Majt. brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" Kurirpost trädosa utan lockfjäder hängande blå-gult band i ibrevets nedre del. Inrikes Postanvisning (Bl.11.Okt.26) använd lokalt i Malmö 1935-02-16. blankett 18 A 2000 trädosa med lock hängande i rött band i brevets nedre del. 300 styrelsen över Hantverksskola för Blinda. i original "Oscar" förII Oscar II. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och17.7.1883 emottaget av sigill fyra olika personer. 18 200 Gåvodokument med signatur/namnteckning och Kungligt sigillsignerat från givaren Gustav Adolph 2 B medav mycket ovanlig reparation. Del dokument, daterat september 1917, med och Kung underskrift i Daterat original av 3 A med fyra vackert adresserade Kurirpostbrevomslag 1638 Jacob de la 1Gardie, 1644 5 A april Lot 1809. (1594-1632) daterat Stockholm 23 April 1625. Gåva till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i Lot med 5 objekt 1850-60 talet, bla. två kvitton Öppen Rekommendation, ex Sluten Rek, 19 C 300 700 Kung Gustaf V. Admiral Erik Rünings, 1649 Amiralitetsrådet och 1652 Gabriel Oxenstierna 2000 200 trädosa med lock 1hängande i Kyrkoherdens rött bandkvitto i brevets nedre del. Pastorat utdrag ur ankomst-registret Rek Gamleby. F 19 Återanvänt med GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett tillBengtsson olika att adresser med trei olika Kongl. brev Majt. Förordnande församt i Kristinehamns vara ordförande i 4 C 5000 Stockholm. Renskrivning av adresser medföljer. Del av dokument, september 1917, med Kungligt sigill ochcirka underskrift original 3 A Blankettsamling tilldaterat postreglemente 1953. Väl använd (trasigt Innehåller många 20 D kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen 1810. iför 3001000 styrelsen över Hantverksskola för Blinda. 17.7.1883 signerat iomslag) original "Oscar" OscaravII. Vackert adresserat brevomslag innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 6 A 300 200 Gustaf V. postala etiketter, användes somutan utbildningsmaterial lantbrevbärare. F 20 Brev Kung medmed två vitavackert fjädrar samt annorlunda kronoslinga.för Från Spånga "Angår Lot fyra adresserade Kurirpostbrevomslag 1638 Jacobklockare-Gård de la Gardie, 1644 5 A 1200 Koskul (enligt vackert lacksigill på baksidan). Arkivanteckning 1648. Kongl. Förordnande förAmiralitetsrådet Kyrkoherdens ioch Kristinehamns Pastorat att vara ordförande 4 C Lot medMajt. 2 olika avier till Gamleby, en handskriven paketavi med notering "Lösen 6 öre"i i 21 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 Admiral Erik Rünings, 1649 1652 Gabriel Bengtsson Oxenstierna Fjäderbrev med vacker GUL fjäder märkt en "Ordres" till rek-avi "Soldaten nomed 669"Oscar" Kron og 641 7 C 300 över Hantverksskola Blinda. i original förnoOscar och av Kyrkoherden i för Gamleby, förtryckt 1870 tryckt not. II. 5000 F 21 Brev styrelsen medsignerad 1 Brun/svart fjäder av påadresser Emb. Br.medföljer. Till17.7.1883 Berg säntsignerat från Wettlanda den 20 lösen april 1815. Stockholm. Renskrivning 1200 Salberg" med innehåll dateret 7 sept 1838 från Tössbo Compagni. Lot med fyra adresserade Kurirpostbrevomslag 1638Fredricstad Jacob de latillGardie, 1644 5 A F-stämpel typvackert 1 med suddigt Militärtransport avtryck karterat på brevomslag adresserat till Hans 22 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll "1" till i Stockholm från Casper Innehåll "Wäg-Route" angående av Krigskollegiet tyger från Göteborg. 6 A 1500 Kronopost Lot med Erik tre vackra fjäderbrev med innehåll 1837 till Rangstorp, 1844 till Gundradahl samt 8 C 2000 Admiral Rünings, 16499 Amiralitetsrådet och 1652 Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Wachtmeister i Carlscrona. 1200 (enligt vackert lacksigill på1826 baksidan). Arkivanteckning 1648. 22 Brev Koskul med 1 vit fjäder daterad sept sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 1500 1845 till Hult. Alla med 1 fjäder samt ett med rester av fjäder nr 2. 5000 Stockholm. Renskrivning av adresser medföljer. B-stämpel typ 4 på karterat "22" brevomslag till Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. 23 A Fjäderbrev med vacker GUL fjäder märkt "Ordres" till "Soldaten no 669 Kron og no 641 7 C Gobyn gällande utseendetill avmilitära Fullmäktig för soldaterna Esping Örn vid 1733 SunLotmed medinnehåll tre kronopost brevomslag adresser/Soldatpost, två till och Nääs 1725, 9 C 1200 Vackert adresserat brevomslag till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 6 A 1695. 1200 Salberg" medi Brottmål. innehåll dateret 7 utan sept innehåll 1838 från Tössbo Compagni. dahlsArkivanteckning Häradsrätt 500 700 märkta "Fort afvackert Soldater" det2 tredje till Vimmerby 1854. till Carlscrona 1200 Koskul (enligt lacksigill på baksidan). Arkivanteckning 1648. Lot med två B-stämplar typ på karterade brevomslag 1690 enligt arkivant. 1800 24 A Lot med tre vackra fjäderbrev med innehåll 1837 till Rangstorp, 1844 till Gundradahl samt 8 C F 23 Brev Fjäderbrev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 märkt jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärFjäderbrev (1 fjäder) med innehåll, "ordres" till Kronofjärdingsmannen Petter 10 A med vacker GUL fjäder märkt "Ordres" till "Soldaten no 669 Kron og no 641 7 C Lot med två B-stämplar 2 påsamt karterade brevomslag till Carlscrona 1687 samt ca. 1700 25 A 1500 1845 Hult. Alla med Socken, 1typ fjäder ett med rester av fjäder nr 2. 400 700 dingsman itillHult, Wisnums notering "angående Brottmålsstemningar". Pärsson den yngre i Noltorp, Socken från Sommerstad 24 augusti 1842. Salberg" med innehåll dateretKils 7med sept frånadresser/Soldatpost, Tössbo Compagni. 1800 enligt arkivant. Lot med tre kronopost brevomslag till1838 militära två till Nääs 1725, 1733 1200 9 C Vackert adresserat brevomslag utan innehåll karterat "11" till Carl Carlsson Gyllenhielm 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 11 A Lot med tre vackra fjäderbrev med innehåll 1837 till Rangstorp, 1844 till Gundradahl samt 8 C Lot med"Fort tre karterade brev tilltredje Tavastehus i Finland 1726-1735 enligt arkivanteckningar. 26 A 5001200 märkta af Soldater" det till Vimmerby 1854. 1200 (son till hertig Carl3-4-5 (IX))1islingor Stockholm. Notering 1646. 25 Lot med 15 1810-1853, de flesta med militära / Soldatpost. 1500 1845 tillbrev Hult. Alla med samt ett rester fjäder nr 2. adresserPetter 15001500 Bandeaustämplar Stockholm typ 1 (2 st)med samt typ 2. Fjäderbrev (1med fjäder) medfjäder innehåll, märkt "ordres" tillavKronofjärdingsmannen 10 A Litet vackert tyskt adresserat brevomslag, karterat "6" till karterat Krigskollegiet i Stockholm. 12 A Lot med tre brevomslag tilltyp militära adresser/Soldatpost, till Nääs 1725, 1733 9 C 26 Lot med tre brevomslag, varav två ärSocken ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 4från i RÖD färg på "4"två brevomslag tillaf Solda27 A 400 Pärsson denkronopost yngre i Noltorp, Kils Sommerstad 24 augusti 1842. Arkivanteckning 1641. Tydligt lacksigill påmilitära baksidan från avsändaren Riksrådet Friherre 500 800 märkta "Fort af Soldater" det tredje till Vimmerby 1854. ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med adresser / Soldatpost. Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt svag Westerwik 4-11-1832. Fräscht medGyllenhielm arkivveck av 28 A Vackert adresserat brevomslag utan innehåll karterat "11" till Carl Carlsson 11 1200 Peder Ribbing af Zerneva (1606-1664) då han var Kommendant i Wismar. (1 Carl fjäder) med innehåll, märkt "ordres" tillmärkt Kronofjärdingsmannen Petter 10 A 700 F 27 Brev Fjäderbrev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12skrivet april 1845, "Kompani Ordes" med två vita 1200 Allmänna Posten mindre betydelse. (son till hertig (IX)) i Stockholm. Notering 1646. Brev medden innehåll från Danmark via Middelfart-Helsingör till 24 C.A. Klingspor i Helsingborg 9- 400 13 A yngreadresserat i Noltorp, Socken från Sommerstad augusti kortaPärsson splittrade fjädrar. Inrikes brevomslag 1843 medKils fyrkantstämpel Nya Kopparberget UTAN1842. och med 29 A Litet vackert tyskt brevomslag, karterat "6" till Krigskollegiet iRAM Stockholm. 12 300 600 7-1852 BLÅ stämpel. Notering "frco". Vackert karterat brev. "11" till Carl Carlsson Gyllenhielm adresserat brevomslag utan innehåll 11 A 200 svag 20.1.18X3. Arkivanteckning 1641. Tydligt lacksigill på baksidan från avsändaren Riksrådet Friherre 28 Brev Vackert med årtalssiffra, innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga Delvis utställningsmonterad samling "The Swedish Postal Savings Bank" med ställd ca 50 till st. Kålle- 1200 14 D (son till hertig Carl (IX)) i Stockholm. Notering 1646. 1200 700 Lot med 10 brev avstämplade på olika orter bla: Ås 1844, Åtorp 1847 med anteckning 30 C reds kompani i Rangstorp från (1606-1664) Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Peder Ribbing af Zerneva skrivet då han var från Kommendant i Wismar. både använda (Poststämplade) och oanvända blanketter 1884-1960 talet, även några Litet vackert tyskt adresserat brevomslag, karterat "6" till Krigskollegiet i Stockholm. 12 A 350 "angelägit", Nora 1853, Christinehamn 1847.1838. En vacker med innehåll från med Danmark via Middelfart-Helsingör till C.A. i Helsingborg 9- 1000 13 A F 29 Brev Brev (Lägreståndsvikning) innehåll 7 sept GULKlingspor fjäder kronoslinga utländska från tex Japan, Österrike, USA, och Frankrike. Trevligsamt samling ! Arkivanteckning Tydligt lacksigill på Ryssland baksidan från avsändaren Friherre 3001500 VackertCompagni brevstämpel. från1641. Tyskland 1872 med den mycket ovanliga stämpeln Riksrådet "Från Lübeck". 31 A 7-1852 BLÅ "frco". Vackert brev. från Tössbo till Notering Soldaten 669 Kron. Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, En bortglöm d 15 D 1200 Peder Ribbing (1606-1664) skrivet då han Kommendant i Wismar. Tidigare känd i af tvåZerneva exemplar på brev "The och ett avtryck påvar löst frimärke. Very rareca arrival Delvis utställningsmonterad samling Swedish Postal Savings Bank" med 50 st. 14 D posttjänst som gav möjlighet att skicka ransonerade varor till utlandet mellan 1945 och Brev med innehåll frånpreviously Danmarkoch via Middelfart-Helsingör C.A. Klingspor Helsingborg 9- 20000 13 A cancel "From Lübeck" known in 2 examples ontill cover and 1 on talet, a istamp. både använda (Poststämplade) oanvända blanketter från 1884-1960 även några 500 slutet påBLÅ 1950 talet. Dokumentation 300 7-1852 stämpel. Notering "frco".medföljer. Vackert brev. och Frankrike. 1000 Dubbel portobrev med innehåll-Pelican Livförsäkringsansökan till London Stockholm 32 A utländska från tex Japan, Österrike, USA, Ryssland Trevlig samling ! Postkonvention 1850 tryckt isamling London,"The 24 sidor på två språk. "Convention between Herst. 16 A Delvis utställningsmonterad Swedish Postal Savings Bank" med ca 50 14 D 12.7.1850 med "Aus Schweden" inom ram samt "Frco Stralsund" i skrivstil utan 8 d Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, En ram. bortglöm 15 D Majesty and the King of 41 Sweden andoanvända Norway, for the regulation and improvement of några the både använda (Poststämplade) blanketter 1884-1960 talet, även 800 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] skilling betalt Stralsund, lösenanteckningar. Ex Hasselrot. posttjänst somtill gav möjlighet att och skicka ransonerade varorfrån till utlandet mellan 1945 och 600 communications post between Great Britain and Sweden and Norway." Ovanligt!! 1000 utländska från texbyJapan, Österrike, USA, Ryssland och Frankrike. Trevlig samling 2 B (son till hertig Carl (IX)) i Stockholm. Notering 1646. 1200 Litet vackert tyskt adresserat brevomslag, karterat "6" till Krigskollegiet i Stockholm. Arkivanteckning 1641. Tydligt lacksigill på baksidan från avsändaren Riksrådet Friherre 1200 Peder Ribbing af Zerneva (1606-1664) skrivet då han var Kommendant i Wismar. Brev med innehåll från Danmark via Middelfart-Helsingör till C.A. Klingspor i Helsingborg 913 A Postal Dokumentation Sverige 300 7-1852 BLÅ stämpel. Notering "frco". Vackert brev. Delvis utställningsmonterad samling "The Swedish Postal Savings Bank" med ca 50 st. 14 D Förfilateli både använda (Poststämplade) och oanvända blanketter från 1884-1960 talet, även några 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 1000 utländska från tex Japan, Österrike, USA, Ryssland och Frankrike. Trevlig samling ! adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, En bortglömd 15 D 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 posttjänst som gav möjlighet att skicka ransonerade varor till utlandet mellan 1945 och 500 slutet på 1950 talet. Dokumentation medföljer. Postkonvention 1850 tryckt i London, 24 sidor på två språk. "Convention between Her 16 A Kurirpost Majesty and the King of Sweden and Norway, for the regulation and improvement of the F 3 Brev communications med komplett och innehåll Great daterat Riseand på Sweden FRÖSÖNand 14-5-1719, by långt post between Britain Norway." gällande Ovanligt! transport 600 Lot med två förFörtydligande Postförskottsförsändelse (blankett 169) stämplad 17 A av fältkassan fråndokument. Frösön tillKvitto Gävle. av text medföljer. 600 Gamleby 11-12-1877, saknar nv hörnet. Även (blankettskrivet 170) på F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli kvitto 1636 för till Postanvisning Jacob de la Gardie, 300 19-1-1878 lätt fuktskadad och saknar nv hörnet. tyskaGamleby (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Inrikes Postanvisning (Bl.11.Okt.26) använd lokalt i Malmö 1935-02-16. Skadad blankett 18 A Julij 1636". 2000 Gåvodokument med signatur/namnteckning och sigill från givaren Kung Gustav II Adolph 1 B 200 medadresserat mycket ovanlig reparation. F 5 Vackert brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, (1594-1632) daterat Stockholm 24 April 1627. Gåva tillRekommendation, Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill iRek, Lot med 5 objekt 1850-60 talet, bla. två kvitton Öppen 1 ex Sluten 19 C renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. i brevets nedre del. 2000 trädosa lock hängande i blå-gult 2002000 utdrag urutan ankomst-registret samt Rek band kvitto Gamleby. F 2 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la och Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medGåvodokument med signatur/namnteckning sigill från givaren Kung Gustav II Adolph B Blankettsamling till postreglemente 1953. Väl använd (trasigt omslag) Innehåller många 20 D följer. Arkivanteckning 1638. (1594-1632) daterat Stockholm April 1625. Gåva för till Gustav Horn. Ståtligt vaxsigill i 2002000 postala etiketter, användes som23 utbildningsmaterial lantbrevbärare. F 7 Vackert brevomslag utan till Jacob dedel. la Gardie från Generalguvernören 2000 trädosa lock hängande i rött innehåll band i brevets nedre Lot adresserat medmed 2 olika avier till Gamleby, en handskriven paketavi med notering "Lösen 6 öre" 21 C över Del Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602av dokument, daterat september 1917, Kungligt sigill och med underskrift i original av 3 A 300 och signerad avoch Kyrkoherden i Gamleby, enmed förtryckt rek-avi 1870 tryckt lösen not. 57). Skrivet på typ Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 300 2000 Kung Gustaf V.1 med suddigt F-stämpel avtryck karterat "1" på brevomslag1642. adresserat till Hans 22 A Kongl. Majt. Förordnande för Kyrkoherdens i Kristinehamns Pastorat att vara ordförande i 4 C F 8 Vackert adresserat ibrevomslag Wachtmeister Carlscrona. till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 2000 300 2000 över Hantverksskola förbrevomslag Blinda. signerat i original "Oscar" för Oscar II. titlar.styrelsen Utan innehåll med daterad"22" på fliken 3117.7.1883 dec delvis översättning medföljer. B-stämpel typ 4 på karterat till1644, Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. 23 A Lot med fyra vackert adresserade Kurirpostbrevomslag 1638i Jacob de lafrån Gardie, 1644Ko- 1200 A F 5 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet Stockholm Casper Arkivanteckning 1695. Rünings, 1649 och 1652 Gabriel Bengtsson Oxenstierna i skullAdmiral (enligt vaxsigill på baksidan) adressbrevomslag med översättning. Arkivanteckning Lot medErik två B-stämplar typ 2Amiralitetsrådet påtysk karterade till Carlscrona 1690 enligt 1648. arkivant. 18002000 24 A 5000 Stockholm. av2 adresser medföljer. F 10 Vackert brevomslag till utan innehåll med notering på ca. fliken Lot adresserat med tvåRenskrivning B-stämplar typ påAmiralitetsrådet, karterade brevomslag till Carlscrona 1687 samt 1700 25 A Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 6 A 18002000 "Praesent 30 Maij 1649". enligtden arkivant. 1200 Koskul vackert lacksigill på baksidan). Arkivanteckning 1648. Lot adresserat med(enligt tre karterade brev till i Finland 1726-1735 enligti Stockholm, arkivanteckningar. 26 A F 11 Vackert brevomslag tillTavastehus Gabriel Bengtsson Oxenstierna utan inne14-2 7 C 14-1 Fjäderbrev med vacker GUL fjäder märkt "Ordres" till "Soldaten no 669 Kron og no 641 Bandeaustämplar Stockholm typ 1den (2 st) samt 1652". typ 2. 1500 håll med notering på fliken "Praesent 7 Aug. 12002000 Salberg" medGrisslehamn innehåll dateret 7 sept typ 1838 Tössbo Bågstämpel 11-5-1854 4 ifrån RÖD färg påCompagni. karterat "4" brevomslag till 400 27 A Lot med tre vackra fjäderbrev med innehåll 1837 till Rangstorp, 1844 till Gundradahl samt 8 C Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt svag Westerwik 4-11-1832. Fräscht med arkivveck av 28 A 1500 1845 till Hult. Alla med 1 fjäder samt ett med rester av fjäder nr 2. 700 Kronopost mindre betydelse. Lot med tre kronopost brevomslag till militära adresser/Soldatpost, två till Nääs 1725, 1733 9 C Inrikes brevomslag 1843 med fyrkantstämpel Nya Kopparberget UTAN RAM och med 29 A 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade 500 300 märkta "Fort af Soldater" det tredje till Vimmerby 1854.kronoslingor. 200 svag årtalssiffra,brev 20.1.18X3. F 10 13 Vackert handskrivet medinnehåll, innehåll märkt och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Fjäderbrev (1 fjäder) med "ordres" till Kronofjärdingsmannen Petter A Lotden med 10 brev avstämplade på olikaavorter bla: Ås 1844, Åtorp 1847 med anteckning 30 C Lerum 15den Okt. 1851 och fortskaffas kronobrefbärare. Västergötland. 400 1500 Pärsson yngre i Noltorp, Kils Socken från SommerstadMeanderslinga. 24 augusti 1842. 350 "angelägit", Nora 1853, Christinehamn 1847. 11 A 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från "11" Skara med not. Vackert utan adresserat brevomslag utan innehåll karterat till till CarlHuseby Carlsson Gyllenhielm Vackert brev från Tyskland 1872 med den mycket ovanliga stämpeln "Från Lübeck". 31 A 1200 (son till hertig Carl (IX)) i Stockholm. Notering 1646. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 Tidigare känd i två exemplar på brev och ett avtryck på löst frimärke. Very rare arrival Litet vackert adresserat brevomslag, karterat "6"ställd till Krigskollegiet i Stockholm. A F 12 15 Brevomslag 1867tyskt med fjäderrest och known slinga in samt "Fort" till Sandtorp cancel "From Lübeck" previously 2 examples on cover and 1 onklostret a stamp."Fortskaffas20000 Arkivanteckning 1641. lacksigill på baksidan Riksrådet Friherre af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". från avsändaren 300 Dubbel portobrev med Tydligt innehåll-Pelican Livförsäkringsansökan till London Stockholm 32 A 1200 Peder Ribbing Zerneva (1606-1664) skrivet då"Frco hanställd var Kommendant i Wismar. 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade kronor, till Gripsholm. 300 12.7.1850 medaf"Aus Schweden" inomöppna ram samt Stralsund" i skrivstil utan ram. 8 innehåll från Danmark via Middelfart-Helsingör till C.A. Klingspor Helsingborg 9A F 13 17 Brev Brev med med 1 betalt brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" kronoslinga märkt i"Öppen Ordres" 800 skilling till Stralsund, lösenanteckningar. Ex samt Hasselrot. 300 7-1852 BLÅ stämpel. Notering "frco". Vackert brev. till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyra från olikaKungliga personer. Daterat 14-15 april 1809. Karterat brev med innehåll och till Upsala 19-12-1845 Svenska och Norska post 33 A 700 Delvis utställningsmonterad samling "The Swedish Postal Savings Bank" med ca 50 st. 14 D Stralsund (sigill). Lösenanteckning samt notering "Fra Hbg". F 18 Brev commissariatet med 1 brun/viti fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300 både använda (Poststämplade) och oanvända blanketter från 1884-1960 talet, även några Lot med 15 Svenska förfilateli brev 1830-1850 talet, tvåavmed stämplar. 300 34 C till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget fyrablå olika personer. Daterat 18 1000 utländska från tex Japan, Österrike, USA, Ryssland och Frankrike. Trevlig samling ! 1a april 3 1809. Skilling Banco med god centrering och sidvänd stämpel Stockholm 19-3-1858. Intyg 35 A 700 Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, En bortglömd 15 D HOW, tre marginaler reparerade och omtandande, exemplar. F 19 Återanvänt brev med GUL fjäder "Order" säntFint ivaror stafett olika adresser medoch tre olika 1000 posttjänst som gav1 möjlighet attmärkt skicka ransonerade till till utlandet mellan 1945 3 Skilling BancoBoxholm med god och centrering ochdaterad läsbar stämpel 1856-12-05, 36 A 1a kronoslingor Amarbyn 24 aug.Stockholm troligen cirka 1810. märket 500 1000 slutet påmellan 1950 talet. Dokumentation medföljer. 1000 har och tunn F 16 20 Brev Postkonvention medriss tvåi kanten vita fjädrar samtfläck. Från Spånga klockare-Gård "Angår 1850 tryckt iannorlunda London, 24kronoslinga. sidor22 på två språk. "Convention between Her A 15 3 kronoskjuts olika 3and Skilling Banco * (E2 intyg Sjöman, E3 intyg Sjöman, E4 intyg of the 30001500 37 A E hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". Majesty the King of eftertryck Sweden and Norway, for the regulation and improvement Obermüller). Lot 16 st 4 Skillingar upplagd efter nyanser: a, Sweden b,från c(intyg HOW), d(intyg HOW), e. f, 38 C 2 600 F 21 Brev communications medmed 1 Brun/svart på Emb.Great Br. Till Bergand sänt Wettlanda den 20 april 1815. by fjäder post between Britain and Norway." Ovanligt! g(intyg FO), h1, h2, i, j1(reparerad-två lagade av tänder/ej räknad), j2(intyg HOW), k2, l, m, Innehåll "Wäg-Route" angående tyger från Fredricstad Göteborg. 17 A Lot med två dokument. KvittoMilitärtransport för Postförskottsförsändelse (blankett 169)till stämplad 1500 5000 Några med Katalogvärde kr Gamleby saknar nv tänder. hörnet. Även för31.500 Postanvisning (blankett 170) 22 Brev n(intyg med 1 HOW). vit11-12-1877, fjäder daterad 9korta sept 1826 sänt tillkvitto Major vid Westgötha Dahls Regemente i 300 Gobyn med innehåll gällande utseende och av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid SunGamleby 19-1-1878 lätt fuktskadad saknar nv hörnet. Postanvisning (Bl.11.Okt.26) använd lokalt i Malmö 1935-02-16. Skadad blankett 18 A dahlsInrikes Häradsrätt i Brottmål. 700 200 ovanlig reparation. F 23 Brev med medmycket 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärLot med 5 objekt 1850-60 talet, med bla. två kvitton "angående Öppen Rekommendation, 1 ex Sluten Rek, 19 C dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering Brottmålsstemningar". 700 200 utdrag ur ankomst-registret samt1735-1806 Rek kvitto Gamleby. 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Blankettsamling till postreglemente 1953. Väl använd (trasigt omslag) Innehåller många 20 D 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 200 1500 postala etiketter, användes som utbildningsmaterial för lantbrevbärare. 26 Lot med tre brevomslag, två är ställda till Nääs paketavi 1725, 1733 märkta "Fort6af SoldaLot med 2 olika avier varav till Gamleby, medoch notering "Lösen öre" 21 C B en &handskriven F Stämplar ter", och det signerad tredje tillav Vimmerby 1854i Gamleby, alla med militära adresser Soldatpost. 300 800 Kyrkoherden en förtryckt rek-avi/ 1870 med tryckt lösen not. F 22 27 Brev F-stämpel (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april "1" 1845, märkt "Kompani Ordes" typ 1 med suddigt avtryck karterat på brevomslag adresserat till med Hanstvå vita A kortaWachtmeister splittrade fjädrar. 2000 600 i Carlscrona. 28 Brev B-stämpel med innehåll 17-11-1837 en vit fjädertillsamt mycket liten Domstol kronoslinga ställd till Kålletyp 4 på karterat med "22" brevomslag Amiralitetsrådets i Carlscrona. 23 A 1200 700 reds Arkivanteckning kompani i Rangstorp 1695.från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. med två B-stämplarmed typ 2innehåll på karterade till Carlscrona 1690samt enligtkronoslinga arkivant. 1800 A F 24 29 Brev Lot (Lägreståndsvikning) 7 septbrevomslag 1838. En vacker GUL fjäder från Tössbo till Soldaten Kron. brevomslag till Carlscrona 1687 samt ca. 1700 Lot medCompagni två B-stämplar typ 2 på669 karterade 25 A 1500 1800 enligt arkivant. Lot med tre karterade brev till Tavastehus i Finland 1726-1735 enligt arkivanteckningar. 26 A 1500 Bandeaustämplar Stockholm typ 1 (2 st) samt typ 2. Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 typ 4 i RÖD färg på karterat "4" brevomslag till 400 27 A Frimärksauktioner i Göteborg 1515,fint 411stämplat, 41 GÖTEBORG—Telefon: [email protected] Brev AB, medBox innehåll ngt svag Westerwik0708-106803—E-post: 4-11-1832. Fräscht med arkivveck av Stockholm. 28 A 12 A 15 14 21 23 22 16 24 15 25 23 D D C A A A D A A 17 26 16 24 1 25 27 18 17 28 26 2 A A A A A A A A 19 29 27 18 28 20 30 F 3 19 29 21 31 F 4 20 30 22 C A A A A D C C A C A D C A 21 32 31 23 22 24 33 6 32 25 23 34 7 26 24 35 33 25 27 36 34 8 28 26 35 37 9 29 27 38 36 28 10 30 37 29 38 11 31 C A A A A A A A A C A A A A A A C A A A A C A A C A A C A 30 C 32 31 A A 12 33 32 F 13 A A F 5 F F F F F F 34 35 33 14 F 15 36 34 35 16 37 F 17 38 36 F 18 37 38 postala etiketter, användes som utbildningsmaterial för lantbrevbärare. Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, Encabortglöm 2000 Wachtmeister Delvis utställningsmonterad samling Swedish Postal Savings Bank" med st. d Lot med 2 olikai Carlscrona. avier till Gamleby, en"The handskriven paketavi med notering "Lösen 650öre" posttjänst som gav möjlighet"22" att och skicka ransonerade varorfrån till utlandet mellan 1945 och B-stämpel typav 4(Poststämplade) på karterat brevomslag tillblanketter Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. både använda oanvända 1884-1960 talet, även några 300 och signerad Kyrkoherden i Gamleby, en förtryckt rek-avi 1870 med tryckt lösen not. 500 slutet på 1950 talet. Dokumentation medföljer. 1200 Arkivanteckning 1695. 1000 utländska Japan, Österrike, Ryssland och Frankrike. Trevlig samling F-stämpel från typ 1tex med suddigt avtryckUSA, karterat "1" på brevomslag adresserat till Hans! Postkonvention 1850 tryckt i London, 24 sidor på två språk. "Convention between Her Lot med två B-stämplar typ 2 på karterade brevomslag till Carlscrona 1690 enligt arkivant. 1800 Specialsamling "Gåvopaket till utlandet" med 12 st kuponger och dokument, En bortglömd 2000 Wachtmeister i Carlscrona. Majesty thegav King of typ Sweden and Norway, for thevaror regulation and improvement of the Lot med and två B-stämplar påÖvriga karterade brevomslag till Carlscrona 1687 samt ca. 1700 posttjänst som att skicka ransonerade till utlandet mellan 1945 och Sverige B-stämpel typ 4 på möjlighet karterat 2"22" brevomslag till Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. Stämplar 600 communications by post between Great Britain and Sweden and Norway." Ovanligt! 1800 500 enligt arkivant. slutet på 1950 talet. Dokumentation medföljer. 1200 Arkivanteckning 1695. Lot med två dokument. Kvitto för Postförskottsförsändelse (blankett stämpladHer Lot brev Tavastehus ibrevomslag Finland enligt169) arkivanteckningar. Förfilateli Postkonvention 1850 tryckt 24 sidor på två1726-1735 språk. "Convention between Lot med med tre två karterade B-stämplar typ till 2i London, på karterade till Carlscrona 1690 enligt arkivant. 1800 Gamleby 11-12-1877, saknar nv hörnet. Även kvitto för Postanvisning (blankett 170) 1500 Bandeaustämplar Stockholm 1 (2 Norway, st) samt typ 2. signerat Majesty and the King of poststämplar Sweden and for the regulation and improvement ofL-län, the Lot med två B-stämplar 2 typ på karterade brevomslag till Carlscrona 1687Körning samt ca. 1700 Odaterat officiellt brev utan med innehåll Palmkrantz, 300 Gamleby 19-1-1878 lätt typ fuktskadad och nvfärg hörnet. 600 Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 typ saknar 4 i RÖDand på karterat "4" brevomslag till 400 communications by post between Great Britain Sweden and Norway." Ovanligt! 1800 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. enligt arkivant. 200 Inrikes Postanvisning (Bl.11.Okt.26) använd lokalt i Malmö 1935-02-16. Skadad blankettav Lot med två dokument. Kvitto för Postförskottsförsändelse (blankett 169) stämplad Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt svag Westerwik 4-11-1832. Fräscht med arkivveck Lot med tre karterade brev till Tavastehus i Finland 1726-1735 enligt arkivanteckningar. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 200 700 med mycket ovanlig reparation. 700 Gamleby 11-12-1877, saknar nv hörnet. Även kvitto för Postanvisning (blankett 170) mindre betydelse. Stockholm typ 1 (2 st) samt typ 2. 1500 Bandeaustämplar Lot medbrevomslag 519-1-1878 objekt 1850-60 talet,fyrkantstämpel bla. och två kvitton Öppen Rekommendation, 1 exoch Sluten 300 Gamleby lätt fuktskadad saknar nvfärg hörnet. Inrikes 1843 med Nya Kopparberget RAM medRek, Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 typ 4 i RÖD på karterat UTAN "4" brevomslag till 400 200 utdrag ur ankomst-registret samt Rek kvitto Gamleby. Inrikes Postanvisning (Bl.11.Okt.26) använd lokalt i Malmö 1935-02-16. Skadad blankett 200 svag årtalssiffra, 20.1.18X3. Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt 1953. svag Westerwik 4-11-1832. Fräscht med arkivveck av Kurirpost Blankettsamling till postreglemente Väl använd (trasigt omslag) Innehåller många 200 med mycket ovanlig reparation.på olika orter bla: Ås 1844, Åtorp 1847 med anteckning Lot med 10 brev avstämplade 700 mindre betydelse. 200 postala etiketter, användes som utbildningsmaterial för lantbrevbärare. Brev Lot medmed komplett och långt innehåll RiseÖppen på FRÖSÖN 14-5-1719,1 gällande 5 objekt 1850-60 talet, bla.daterat två1847. kvitton Rekommendation, ex Slutentransport Rek, 350 "angelägit", Nora 1853, Christinehamn Inrikes brevomslag 1843 med fyrkantstämpel Nya Kopparberget UTAN RAM och med Lot med 2 olika avier till Gamleby, en handskriven paketavi med notering "Lösen 6 öre" av fältkassan från Frösön till Gävle. av text medföljer. 200 600 utdrag urbrev ankomst-registret samtFörtydligande Rek kvitto Gamleby. Vackert från Tyskland 1872 med den mycket ovanliga stämpeln "Från Lübeck". 200 svag årtalssiffra, 20.1.18X3. 300 ochadresserat signerad av Kyrkoherden i Gamleby, en förtryckt rek-avi 1870 tryckt lösen not. Vackert med innehåll daterat juli 1636 på till Jacob de med la Very Gardie, skrivet på Blankettsamling till postreglemente 1953. Väl använd (trasigt omslag) Innehåller många Tidigare känd i brev två exemplar på brev och ett avtryck löst frimärke. rare arrival Lot med 10 brev avstämplade på olika orter bla: Ås 1844, Åtorp 1847 med anteckning F-stämpel typ 1 med suddigt avtryck karterat "1" på brevomslag adresserat till Hans 200 tyskapostala (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Utlandsanknytning 20000 etiketter, användes som utbildningsmaterial för lantbrevbärare. cancel "From Lübeck" known1847. in 2 examples on cover and 1 on a stamp. 350 "angelägit", Nora 1853,previously Christinehamn 2000 Wachtmeister Julij 1636". Lot medportobrev 2 olikai Carlscrona. avier Gamleby, en handskriven paketavi med "Lösen 6 öre" Dubbel medtillinnehåll-Pelican Livförsäkringsansökan tillnotering London Stockholm 2000 Vackert brev från Tyskland 1872 med den mycket ovanliga stämpeln "Från Lübeck". B-stämpel typ 4 på karterat "22" brevomslag till Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. 300 och signerad avbrevomslag Kyrkoherden i Gamleby, förtryckt rek-avi 1870 tryckt lösen not. 12.7.1850 med "Aus Schweden" inom ramen "Frco i med skrivstil utan ram. 8 Vackert adresserat till Christersson Horn Åminne. Skrivet på Svenska, Tidigare känd i två exemplar påClas brev och ettsamt avtryck påStralsund" löstav frimärke. Very rare arrival 1200 Arkivanteckning 1695. 800 F-stämpel typtill 1 med suddigt avtryck karterat "1" brevomslag adresserat till Hans skilling betalt Stralsund, lösenanteckningar. Expå Hasselrot. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 20000 cancel Lübeck" previously known in brevomslag 2 examples on cover and 11690 on aenligt stamp. Lot med"From två B-stämplar typ till 2 på karterade till Carlscrona arkivant. 18002000 Wachtmeister ibrevomslag Carlscrona. Karterat brev med innehåll frånSkrivet Kungliga Svenska och Norska postmed-2000 Vackert adresserat tillUpsala Jacob19-12-1845 de la Gardie. på Svenska, renskrivning Dubbel portobrev med innehåll-Pelican Livförsäkringsansökan till London Stockholm Lot med tvåtyp B-stämplar typ (sigill). 2"22" på brevomslag karterade brevomslag till notering Carlscrona 1687 samt ca. 1700 3002000 4 ipå karterat till Amiralitetsrådets Domstol i Carlscrona. commissariatet Stralsund Lösenanteckning samt Hbg". följer.B-stämpel Arkivanteckning 1638. 12.7.1850 med "Aus Schweden" inom ram samt "Frco Stralsund" i "Fra skrivstil utan ram. 8 1800 enligt arkivant. 1200 Arkivanteckning 1695.förfilateli Lot adresserat med 15 Svenska brev 1830-1850 talet, två med blå stämplar. 300 800 Vackert brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören skilling betalt till Stralsund, lösenanteckningar. Ex Hasselrot. Lot med tre karterade brev till Tavastehus ibrevomslag Finland 1726-1735 enligt arkivanteckningar. två B-stämplar typcentrering 2 på karterade till Carlscrona 1690 enligt arkivant. 1800 Skilling Banco med god och sidvänd stämpel Stockholm 19-3-1858. Intyg över 3 Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Karterat brev med innehåll till Upsala 19-12-1845 från Kungliga Svenska och Norska post 1500 Bandeaustämplar Stockholm typ karterade 1 (2 omtandande, st) samt typ 2.Fint till 1000 Lot med två B-stämplar typ (sigill). 2 på brevomslag Carlscrona 1687 samt ca. 1700 HOW, tre marginaler reparerade och exemplar. 3002000 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. commissariatet i Stralsund Lösenanteckning notering "Fra Hbg". Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 typ 4läsbar i RÖD färgsamt på Stockholm karterat "4" brevomslag till 400 1800 enligt arkivant. 3 Skilling Banco med god centrering och stämpel 1856-12-05, märket Lot med 15 Svenska förfilateli brev 1830-1850 talet, två med blå stämplar. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, GeneralFräscht Gouvereur im Lieflandt mfl 300 Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt svag Westerwik 4-11-1832. med arkivveck av 1000 Lot med tre karterade brev till Tavastehus i Finland 1726-1735 enligt arkivanteckningar. har riss i kanten och tunn fläck. Skilling Bancomed meddaterad god centrering och stämpel Stockholm 19-3-1858. Intyg titlar.3 Utan innehåll på fliken 31sidvänd dec 1644, delvis översättning medföljer. 7002000 mindre 1500 Bandeaustämplar Stockholm typ och 1* (2 st)intyg samtSjöman, typ 2.Fint 3 olika tre 3betydelse. Skilling Banco eftertryck (E2 E3exemplar. intyg Sjöman, E4 intyg 3000 1000 HOW, marginaler reparerade omtandande, Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från och Casper KoInrikes brevomslag 1843 med fyrkantstämpel Nyafärg Kopparberget UTAN RAM med Bågstämpel Grisslehamn 11-5-1854 typ 4 i RÖD på karterat "4" brevomslag till 400 Obermüller). Lot med 16 st 4 Skillingar upplagd efter nyanser: a, b, c(intyg HOW), d(intyg HOW), e. f, Skilling Banco med god centrering och läsbar Stockholm 1856-12-05, märket skull3 (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress medstämpel översättning. Arkivanteckning 1648. 2002000 svag årtalssiffra, 20.1.18X3. Stockholm. Brev med innehåll fint stämplat, ngt svag Westerwik 4-11-1832. arkivveck g(intyg FO), h1, h2, i,tunn j1(reparerad-två lagade tänder/ej räknad), Fräscht j2(intyg med HOW), k2, l, m,av 1000 har riss i kanten och fläck. Vackert adresserat brevomslag till på Amiralitetsrådet, utan innehåll med på fliken Lot medHOW). 10 brev avstämplade olika orter bla: Ås 1844, Åtorp 1847notering med anteckning 700 5000 mindre betydelse. n(intyg Några med korta tänder. Katalogvärde 31.500 krSjöman, 3 olika 3 Skilling Banco eftertryck * (E2 intyg Sjöman, E3 intyg E4 intyg 3000 "Praesent den 30Nora Maij 1649". 311853, 3502000 "angelägit", Christinehamn 1847. Nya Kopparberget UTAN RAM och med Inrikes brevomslag 1843 med fyrkantstämpel Obermüller). Lot adresserat med brev 16 stfrån 4brevomslag Skillingar efterden nyanser: b,Oxenstierna c(intyg HOW),i Stockholm, d(intyg HOW), e. f,inneVackert Tysklandupplagd 1872 med mycketa,ovanliga stämpeln "Från Lübeck". Vackert till Gabriel Bengtsson utan 200 svag årtalssiffra, 20.1.18X3. g(intyg FO), h1, h2, i, j1(reparerad-två lagade tänder/ej j2(intyg HOW), k2, l, m, håll med notering på fliken "Praesent denoch 7 Aug. 1652". Tidigare känd i två exemplar påpåbrev ett bla: avtryck på räknad), löstÅtorp frimärke. arrival 2000 Lot med 10 brev avstämplade olika orter Ås 1844, 1847 Very med rare anteckning 5000 n(intyg "From HOW).Lübeck" Några med korta tänder. Katalogvärde 31.500 kr and 1 on a stamp. 20000 cancel previously known in 2 examples on cover 350 "angelägit", Nora 1853, Christinehamn 1847. Dubbel portobrev med innehåll-Pelican Livförsäkringsansökan till London Vackert brev från Tyskland 1872 med den mycket ovanliga stämpeln "FrånStockholm Lübeck". 12.7.1850 medi två "Aus Schweden" inomKronopost ramettsamt "Frco i skrivstil utanarrival ram. 8 Tidigare känd exemplar på brev och avtryck påStralsund" löst frimärke. Very rare 800 skilling betalt till Stralsund, lösenanteckningar. Ex Hasselrot. 20000 cancel "From Lübeck" previously 2 examples on cover and 1 on a stamp. Lot med 7 brev med innehåll alla medknown tydligtinmarkerade kronoslingor. 300 Karteratportobrev brev medmed innehåll tillSamlingar Upsala 19-12-1845 från KungligatillSvenska och Norska post & Poster Dubbel innehåll-Pelican London Stockholm Vackert handskrivet brev med innehåll och Livförsäkringsansökan stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 300 commissariatet i Stralsund (sigill). Lösenanteckning samt notering "Fra Hbg". 12.7.1850 med1851 "Aus Schweden" inomavram samt "Frco Stralsund" i skrivstil utan ram. 8 Lerum den 15 Okt. och fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Lot medbetalt 15 Svenska förfilateli brev 1830-1850 talet, två med blå stämplar. 3001500 800 skilling till Stralsund, Hasselrot. Brevomslag utan innehåll, medlösenanteckningar. fjäderrest i sigillet.ExFrån Skara till Huseby med not. 3 Skilling Banco med god centrering och sidvänd stämpel Stockholm 19-3-1858. Intyg Karterat brev innehåll till Upsala 19-12-1845 från Kungliga Svenska och Norska post "Requisition" sänt med till Secundmajorens Comp. 300 1000 HOW, tre marginaler reparerade och omtandande, Fint exemplar. 300 commissariatet i Stralsund (sigill). Lösenanteckning samt notering "Fra Hbg". Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga "Fort" ställd till Sandtorp klostretmärket "Fortskaffas Skilling Banco 3 Skilling Banco med förfilateli god centrering och samt läsbar stämpel Stockholm 1856-12-05, Lot med 15 Svenska brev 1830-1850 talet, två med blå stämplar. 300 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 1000 300 har riss i kanten 3 Skilling Banco och medtunn god fläck. centrering och sidvänd stämpel Stockholm 19-3-1858. Intyg Fribrevomslag 1710 med treeftertryck handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 3 olika 3 Skilling Banco * (E2 intyg Sjöman, E3 intyg Sjöman, E4 intyg 3000 300 1000 HOW, tre marginaler reparerade och omtandande, Fint exemplar. Brev Lot 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt Ordres" Obermüller). med 16 st 4 Skillingar upplagd efter nyanser: a, b, c(intyg HOW),1856-12-05, d(intyg"Öppen HOW), e. f, 3med Skilling Banco med god centrering och läsbar stämpel Stockholm märket till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika räknad), personer. Daterat 14-15 g(intyg h1, h2, j1(reparerad-två lagade tänder/ej j2(intyg HOW), k2,april l, m,1809. 1000 700 har rissFO), i kanten ochi,tunn fläck. Brev 3 med brun/vit fjäder ieftertryck stort vaxsigill samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 5000 n(intyg Några med korta tänder. Katalogvärde 31.500 olika1 3HOW). Skilling Banco * (E2 "Östgöta" intyg Sjöman, E3 intygkrSjöman, E4 intyg 3000 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyraHOW), olika personer. Daterat Obermüller). Lot med 16 st 4 Skillingar upplagd efteroch nyanser: a, b, c(intyg d(intyg HOW), e. f,18 april g(intyg 1809. FO), h1, h2, i, j1(reparerad-två lagade tänder/ej räknad), j2(intyg HOW), k2, l, m, 700 Återanvänt med 1 GUL fjäder "Order" sänt i stafett n(intyg brev HOW). Några med kortamärkt tänder. Katalogvärde 31.500till kr olika adresser med tre olika 5000 1a 1a 1a E 2 1a E 2 C A 1a A C A A C A 1a 1a E 2 1a A E C 2 F 19 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. F 20 F 21 22 F 23 35 24 25 26 F 27 28 F 29 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 38 36 37 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Sverige Lot med 26 st stämplade 4 Skilling Banco i blandad kvalitet, 1 brev samt 3 st frimärken 1500 med intyg, 2 x Sjöman, samt 1 x Gordon. Förfilateli 2 lätt stämplade 4 skillingar i bra kvalitet, 1 kt. 300 40 A 2 1 Odaterat officiellt utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 4 Skilling medbrev Prakt stämpel 28-11-1856. 300 41 A 3 "a Son i bostaden. Intressant. 4 Skilling medLogis" Prakt fyrkantsstämpel Borås 12-3-1857. Intyg Obermüller, mycket gott 200 42 A 2e-f adresserat 400 700 2 Förfilateli 1700-talet, karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. exemplar, vänstratvå delen av märket tätt bottentryck. 4 Skilling med Prakt stämpel Borås 12-2-1858. 300 43 A 2 4 Skilling på klipp med nära prakt stämpel Hjo 2-4-1858. 300 44 A 2 Kurirpost 4-skilling med bra tandning och välplacerad stämpel Stockholm 9-1-1857, dock 45 A 2h1 åt vänster. F 3 Brev snedcentrerad med komplett nedåt och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 2 olika 4 Skilling Banco * (E1/E2, E4).av text medföljer. 800 600 46 A E av fältkassan från Frösön tilleftertryck Gävle. Förtydligande 6 Skilling bancobrev medmed sidvänd vacker stämpel 31-3-1857. Grönlund: 47 A 3a F 4 Vackert adresserat innehåll daterat juliStockholm 1636 till Jacob de laIntyg Gardie, skrivetÄkta på 2500 fel och reparationer. tyskautan (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 6 Skilling Banco med mycket bra centrering Stockholm 19-12-1856. Liten tunn fläck och 48 A 3 Julij 1636". 2000 1000 bläck-streck. F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 3 olika 6 Skilling Banco eftertryck * (E1 intyg HOW, E2 intyg Obermüller, E4). 2000 49 A E renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 8 Skilling Banco med god centrering och Prakt/Lyx stämpel Borås 3-6-1858. Intyg HOW 50 A 4h F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med3,4,5 mycket gott exemplar med minimalt (1/2 mm) riss genom en tand. Mycket vackert följer. Arkivanteckning 1638. 20002000 exemplar med intressant dubbeltand. F 7 Vackert brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören Lot adresserat med 4 st 8 Skilling Banco, varav ett ostämplat. Alla reparerade eller i sämre kvalitet. 51 C 4 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 800 Två med utlåtande från 1970-talet. 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 8 skilling med oläsbar stämpel och nålstick genom en tand. 5002000 52 A 4d F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, 2 olika 8 Skilling Banco eftertryck * (E1/E2, E4).Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 800 53 A E titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 24 Skilling Banco med Prakt fyrkantstämpel Nyland 7-6-1856. Attest HOW 3,3,5, en bruten 54 A 5a F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko6000 hörntand, signerad Strandell. Mycket gott exemplar. skull24 (enligt vaxsigill baksidan) tyskstämpel adress Stockholm med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 Skilling Bancopå med hel omvänd 17-4-1857. Intyg HOW 2,3,3 Gott 55 A 5c F 10 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 2000 exemplar med minimalt (1/2till mm) riss i höger marginal. "Praesent Maij Banco 1649".eftertryck * (E1/E2, E4). 2 olikaden 24 30 Skilling 8002000 56 A E F 11 Vackert adresserat till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1500 1 Skilling b:co *brevomslag med god centrering. 57 A 6 håll med på fliken den 7 Aug. 1652". 3 örenotering lokalfrimärke med"Praesent välplacerad stjärnstämpel. 5002000 58 A 6 1 Skilling b:co på vackert litet "Frökenbrev" med innehåll. Lokalbref stämpel på baksidan 59 A 6a2 1000 19-6-1857. Intyg HOW 3,3,4,3 Mycket gott exemplar. Kronopost Lokalbrev 2x3 öre, dubbelt porto, Lokalbref 28-6-1861 med vackert sigill och stämpel på 60 A 2x6a3 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 1000 300 baksidan. 1 Skilling banco brev vackert stjärnstämplat från första plåtuppsättningen. Intyg från 61 A 6a2 Vackert F 13 handskrivet med innehåll ochexemplar stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår 8001500 Sjöman: veck utan fibrer,avMycket gott exemplar. Lerum den 15Obet. Okt. 1851 och brutna fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 13a (3 märke-Lokalmärkestyp välplacerad 62 A 14 Brevomslag utan med fjäderrest i sigillet. Från Skararundstämpel Huseby not. 4.Tur Lotöre) medprovisoriskt 26 stinnehåll, stämplade 4 Skilling Banco i med blandad kvalitet, 1till brev samt med 3Stockholm st frimärken 39 C 2 1100 11-8. Intyg "Gottsamt exemplar". Facit 4.000 kr. "Requisition" sänt Secundmajorens Comp. 1500 300 med intyg, 2Sjöman xtill Sjöman, 1 x Gordon. 3 brun stjärnstämplad och med mycket bra"Fort" centrering hyssjning klostret i vänster"Fortskaffas 300 63 A 13 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt ställdsamt till Sandtorp 2 2 öre lätt stämplade 4 skillingar i bra kvalitet, 1 kt. 40 A 1000 47 48 49 50 marginal (Position 10 upp mot den marginalen). af kronobrefbärare skyndsammast och övre af dem i natt". Intyg HOW 3,5,3 4 Skilling med Prakt stämpel 28-11-1856. 300 300 41 A 313 Lokalbrev 1710 3 öre med brun Stockholm 19-8öppna (1862)kronor, 1 TUR. ställd Innehåller brandförsäkringsbrev från 64 A 16 Fribrevomslag tre handritade till Gripsholm. 4 Skilling med Prakt fyrkantsstämpel Borås 12-3-1857. Intyg Obermüller, mycket gott 42 A 2e-f 800 300 Skandia. F 17 Brev exemplar, med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400 delen av märket tätt bottentryck. 3 öre brun vänstra * med god centrering. 800 65 A 13 vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 4 Skilling med Prakt stämpel Borås 12-2-1858. 43 A 213a till Stratomta, Ogummerat * fräscht exemplar i god centrering. Attest sjöman, färgfriskt inga defekter, gott 66 A F 18 Brev 4med 1 brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300 påexemplar klippfjäder med nära prakt stämpel Hjo 2-4-1858. 44 A 2 400 tillSkilling mkt gott (3).3.1. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. 18 2h1 4-skilling med bra tandning och välplacerad stämpel 9-1-1857, dockDaterat 45 A 7x10 Lot med 10 st välstämplade 5 öre Vapentyp i blandadStockholm kvalitet. Bla ett mkt vackert i nära 67 A april snedcentrerad 1809. 200 nedåt åtPrakt vänster. 700 700 perfekt centrering med stämpel Hemse 15-5-1872. 2 4 Skilling Banco eftertryck * Linköping (E1/E2, E4). F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 800 46 A 7 5 olika öre vapentyp med Prakt stämpel 11-6-1872. 300 68 A E kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. 31-3-1857. troligen cirka 1810. 6 bancomed medPrakt sidvänd vacker stämpel Stockholm Intyg Grönlund: Äkta 47 A 7 5 Skilling öre vapentyp stämpel Alingsås 19-3-1870. 2001000 69 A 3a 2500 fel och F 20 Brev utan med två vitareparationer. fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 7 5 öre vapentyp med praktstämpel Carlstad 28.1.xx71. 150 70 A 6 kronoskjuts Skilling Banco mycket bra centrering Stockholm 19-12-1856. Liten tunn58 fläck och 48 A 3 hastig förmed Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 55 56 57 2x9 öre Vapentyp i lodrätt par på Närportobrev med innehåll till Köpenhamn från 71 54 A 2x8 1000 F 21 Brev bläck-streck. med 1 Brun/svart fjäder ankomststämplat på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 8000 Helsingborg 23-10-1863, 24/10. Facit 45.000 kr. 3 olika 6 Skilling Banco eftertryck * (E1 intyg HOW, E2 intygFredricstad Obermüller,till E4). 20001500 49 A E "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger Göteborg. Inrikesbrev med innehåll frankerat med Vapentyp 9 örefrån samt Liggande lejon 3 öre typ II 72 A 8d,14b Innehåll Skilling Banco god15-7-1865. centrering ochsänt Prakt/Lyx stämpel 3-6-1858. Intyg HOW i 50 A 4h 22 Brev 8 med 1 vitWest.St.Banan fjädermed daterad 9 sept 1826 till Major vid Westgötha Dahls Regemente stämplat Intyg HOW 3(1,3)(4,4) 3Borås Mycket gott objekt med 3,4,5 gott exemplar med minimalt (1/2 mm)för risssoldaterna genom enEsping tand. Mycket vackert Gobyn medmycket innehåll gällande utseende av frankering. Fullmäktig och Örn vid Sun- 1500 arkivveck tvärs över märkena. Ovanlig 2000 med intressant dubbeltand. dahlsexemplar Häradsrätt i Brottmål. 9 12 öre vapentyp i fräscht * vertikalt 4-strip. Förstärkt i tandningen med fastsättare på 700 73 A 59 4 Lot med 4 st 8 Skilling Banco, varav ett ostämplat. Alla reparerade eller i sämre kvalitet. 51 C 60 1600 Vackert och med bra tandning. F 23 Brev baksidan. med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär800 Två med utlåtande frånSocken, 1970-talet. 12 öre Vapentyp singel på Postanvisningsbrev Göteborg 11-1-1869. Avgiften (20 öre) dingsman i Hult, Wisnums med notering "angående Brottmålsstemningar". 74 C 9 8 skillingkontant, med oläsbar stämpel och nålstick genom en tand. med förtydligande av 500 700 52 A 4d erlades portot sattes på brevet. Utställningsmonterad 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2 olika 8 Skilling Banco eftertryck * (E1/E2, E4). 8001200 53 A E innehållet. Thorsson. 25 Lot med 15 brevIntyg medL-E 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 15001500 5a 24 Banco med Praktpå fyrkantstämpel Nyland 7-6-1856. HOW 3,3,5, en bruten 54 A LotSkilling med 9 utvalda stämplar 12 öre Vapen i blandad kvalitet.Attest Robertsholm Strålstpl, 75 A 9x9 Lot med 26 tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 6000 hörntand, signerad Mycket gott exemplar. Bernshammar PraktStrandell. på klipp, Born, Hjortqvarn, Liatorp, Grythyttehed, Stockaryd, Ödeshög ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 24 Skilling Banco med hel omvänd stämpel Stockholm 17-4-1857. Intyg HOW 2,3,3 Gott 55 A 5c 1500 800 (fyrkantstpl) samt Östanbro. F 27 Brev exemplar (Lägreståndsvikning) innehåll 12 april marginal. 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 2000 med minimalt (1/21, mm) riss i höger 12 öre Vapentyp PKXPmed N:r 31-12-1871 på litet brev adresserat till Prins Gustav i Bonn, 76 A 9 Lokalfrimärken korta2splittrade fjädrar.Banco eftertryck olika 24 Två Skilling * (E1/E2, E4). 800 600 56 A E Tyskland. obetaltstämplar "Otillr:Franco" samt lösen noteringar i olika färger. 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder mycket liten ställd till Kålle- 1500 6 1200 1 Skilling b:co * med god centrering. 57 A Transitstämplar på baksidan via Danmark, Kielsamt och Hamburg. Bakkronoslinga klaffen defekt. reds kompani i Rangstorp från Innehåll ang. Lärokurs för 25.7.1866 korpralskolorna. 12öre örelokalfrimärke vapentyp (saknar ettRåda. perf.hål) Praktstämplad Carlstad på inrikes brev. 150 700 3 med välplacerad stjärnstämpel. 500 77 58 A 69 F 29 Brev 1 (Lägreståndsvikning) med 7 sept 1838. En vacker GULmärkt fjäder samt kronoslinga 9 12 öre vapentyp 25.1.1867 på brev utan karteringsnummer "Registreras". Ank Skilling b:co påLund vackert litetinnehåll "Frökenbrev" med innehåll. Lokalbref stämpel på baksidan 78 59 A 6a2 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 2001500 1000 stpl Stockholm 28.1-1.1.1.tur. 19-6-1857. Intyg HOW 3,3,4,3 Mycket gott exemplar. 9 7 st Praktstämplade 12 öre porto, Vapentyp i bra märkeskvalitet. 350 Lokalbrev 2x3 öre, dubbelt Lokalbref 28-6-1861 med vackert sigill och stämpel på 79 A 2x6a3 60 baksidan. 12 öre Vapentyp på inrikes brev Västerås 16-1-1859 med variant V9, brott över V, samt två 1000 80 A 9 200 1 Skilling banco 61 A 6a2 lösa märken medvackert variantstjärnstämplat V13 och V15. exemplar från första plåtuppsättningen. Intyg 800 Sjöman: Obet. veck utan gott5-8-1863 exemplar. 12 öre Vapentyp på411 inrikes brev fibrer, WestraMycket St.Banan med variant V12, 1/2 i stället 81 A 9 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 41brutna GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 500 (3 provisoriskt märke-Lokalmärkestyp med välplacerad rundstämpel Stockholm 4.Tur 62 A 13a föröre) 12 på höger sida. Facit 2.800 kr. 39 C 2 42 59 43 43 60 44 44 45 45 61 46 46 62 47 47 A A A A A A A A A A A A A A 63 48 48 A A A 64 49 49 50 50 65 A A A A A A 1 2 66 51 51 67 F 4 52 52 68 53 53 69 54 54 F 5 70 71 55 55 A C C A A A A A A A A A A A A 72 56 56 57 58 58 73 59 59 F 8 74 60 60 A A A A A 62 A A A A C A A F 3 F 6 F 7 57 F 9 75 F 10 61 61 A A A F 11 A A A A A 7462 62 76 63 63 64 64 77 78 65 65 12 66 66 F 13 79 80 67 67 14 A A A A A A A A A A A A 81 68 69 69 82 70 70 16 71 71 83 F 17 A A A A A A A A A A 72 84 F 18 72 A A 85 73 73 A A A 74 74 C C 75 F 21 75 A A 68 F 15 F 19 F 20 22 76 76 F 23 A A 77 77 78 A A A A 80 A A A A F 27 81 81 A A 28 82 82 A A F 29 83 83 A A 84 84 A A 85 85 A A 78 24 25 79 79 26 80 4 Skilling med Prakt fyrkantsstämpel Borås 12-3-1857. Intyg Obermüller, mycket gott 400 1 Skilling b:co på vackert litet "Frökenbrev" med innehåll. Lokalbref stämpel på baksidan exemplar, vänstra delen märket tätt 400 exemplar, vänstra delen av av märket tätt bottentryck. bottentryck. 1000 4 Prakt stämpel 12-2-1858. 300 19-6-1857. Intyg HOW 3,3,4,3Borås Mycket gott exemplar. 4 Skilling Skilling med med Prakt stämpel Borås 12-2-1858. 300 Lokalbrev 2x3 öre,med dubbelt 28-6-1861 med vackert sigill och stämpel på 4 klipp nära prakt stämpel 2-4-1858. 300 4 Skilling Skilling på på klipp med näraporto, prakt Lokalbref stämpel Hjo Hjo 2-4-1858. 300 1000 baksidan. 4-skilling 4-skilling med med bra bra tandning tandning och och välplacerad välplacerad stämpel stämpel Stockholm Stockholm 9-1-1857, 9-1-1857, dock dock 1 Skilling banconedåt vackert stjärnstämplat exemplar Sverigefrån första plåtuppsättningen. Intyg 200 snedcentrerad åt 200 snedcentrerad nedåt åt vänster. vänster. 800 Sjöman: utaneftertryck brutna fibrer, Mycket E 2 Skilling Banco ** (E1/E2, E4). 800 E 2 olika olika 4 4 Obet. Skillingveck Banco eftertryck (E1/E2, E4).gott exemplar. 800 13a Förfilateli (3 öre) provisoriskt märke-Lokalmärkestyp med välplacerad rundstämpel Stockholm 4.Tur 3a 6 3a 6 Skilling Skilling banco banco med med sidvänd sidvänd vacker vacker stämpel stämpel Stockholm Stockholm 31-3-1857. 31-3-1857. Intyg Intyg Grönlund: Grönlund: Äkta Äkta 1100 11-8. Intyg Sjöman "Gottpoststämplar exemplar". Facit kr. signerat Palmkrantz, Körning L-län, 2500 Odaterat brev utan med4.000 innehåll utan fel 2500 utan officiellt fel och och reparationer. reparationer. 13 3 öre brun stjärnstämplad ochbra med mycket bra centrering samt hyssjning itunn vänster och 3 adresserat "a Son Logis" bostaden. 6 Banco med centrering 200 3 6 Skilling Skilling Banco medi mycket mycket bra Intressant. centrering Stockholm Stockholm 19-12-1856. 19-12-1856. Liten Liten tunn fläck fläck och 1000 marginal (Position 10 upp mot den övre marginalen). Intyg HOW 3,5,3 1000 bläck-streck. 1000 700 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. bläck-streck. 13 Lokalbrev 3 öre brun Stockholm 19-8 (1862) 1 TUR. Innehåller brandförsäkringsbrev från E 3 2000 E 3 olika olika 6 6 Skilling Skilling Banco Banco eftertryck eftertryck ** (E1 (E1 intyg intyg HOW, HOW, E2 E2 intyg intyg Obermüller, Obermüller, E4). E4). 2000 800 Skandia. 4h 8 Skilling Banco med god centrering och Prakt/Lyx stämpel Borås 3-6-1858. Intyg HOW 4h 8 Skilling Banco med god centrering och Prakt/Lyx stämpel Borås 3-6-1858. Intyg HOW 13 3 öre brun * med god centrering. 800 Kurirpost 3,4,5 (1/2 3,4,5 mycket mycket gott gott exemplar exemplar med med minimalt minimalt (1/2 mm) mm) riss riss genom genom en en tand. tand. Mycket Mycket vackert vackert 13a Ogummerat * fräscht exemplar i god centrering. Attest sjöman, färgfriskt inga defekter, gott 2000 med dubbeltand. exemplar med intressant intressant dubbeltand. Brev exemplar med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport2000 400 till mkt gott exemplar (3).3.1. 4 Lot st Banco, varav ett Alla reparerade 4 Lot med med 4 4från st 8 8 Skilling Skillingtill Banco, varav ett ostämplat. ostämplat. Alla medföljer. reparerade eller eller ii sämre sämre kvalitet. kvalitet. Gävle. Förtydligande av text 600 7x10 av fältkassan Lot med 10 st Frösön välstämplade 5 öre Vapentyp i blandad kvalitet. Bla ett mkt vackert i nära 800 Två med utlåtande från 1970-talet. 800 Två med utlåtande från 1970-talet. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli15-5-1872. 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 700 perfekt centrering med Prakt stämpel Hemse 4d 8 skilling med oläsbar stämpel och nålstick genom en tand. 500 4d skilling med oläsbar stämpel nålstick genom en tand. 500 tyska8 (översättning medföljer). På och baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 7 5 öre vapentyp med Prakt stämpel Linköping 11-6-1872. 300 E 2 800 E 2 olika olika 8 8 Skilling Skilling Banco Banco eftertryck eftertryck ** (E1/E2, (E1/E2, E4). E4). 8002000 Julij 1636". 7 5 öre vapentyp med Prakt stämpel Alingsås 19-3-1870. 200 5a 24 Skilling Banco med Prakt fyrkantstämpel Nyland 7-6-1856. Attest HOW 3,3,5, en bruten 5a 24 Skilling Banco med Prakt fyrkantstämpel Nyland 7-6-1856. Attest HOW 3,3,5, en bruten Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 6000 7 5 öre vapentyp med praktstämpel Carlstad 28.1.xx71. 150 hörntand, signerad Strandell. Mycket gott exemplar. 6000 hörntand, signerad Strandell. Mycket gott exemplar. renskrivning medföljer.i lodrätt Arkivanteckning 1636. 71 Stockholm 2000 2x8 2x9 öre Vapentyp par på Närportobrev med innehåll till Köpenhamn från 5c 24 Skilling Banco med hel omvänd stämpel 17-4-1857. Intyg HOW 2,3,3 Gott 5c 24 Skilling Banco med hel omvänd stämpel Stockholm 17-4-1857. Intyg HOW 2,3,3 Gott Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la24/10. Gardie. Skrivet påkr.Svenska, renskrivning med-8000 Helsingborg 23-10-1863, ankomststämplat Facit 45.000 2000 exemplar med minimalt (1/2 mm) riss i höger marginal. 2000 exemplar med minimalt (1/2 mm) riss i höger marginal. följer.Inrikesbrev Arkivanteckning 1638. eftertryck med 8d,14b med innehåll Vapentyp E 2 Banco E4). 800 E 2 olika olika 24 24 Skilling Skilling Banco frankerat eftertryck ** (E1/E2, (E1/E2, E4). 9 öre samt Liggande lejon 3 öre typ II 8002000 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll Jacob de la Gardie från stämplat West.St.Banan 15-7-1865. Intyg till HOW 3(1,3)(4,4) 3 Mycket gottGeneralguvernören objekt med 6 1 1500 6 1 Skilling Skilling b:co b:co ** med med god god centrering. centrering. 1500 över arkivveck Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500 tvärs och övermed märkena. Ovanlig frankering. 6 3 öre lokalfrimärke välplacerad stjärnstämpel. 500 6 63 3 med välplacerad stjärnstämpel. 500 9 57). Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. 12öre örelokalfrimärke vapentyp i fräscht * vertikalt medföljer. 4-strip. Förstärkt i tandningen med fastsättare på 2000 6a2 1 Skilling b:co på vackert litet "Frökenbrev" med innehåll. Lokalbref stämpel på baksidan 6a2 1 Skilling b:co på vackert litet "Frökenbrev" med innehåll. Lokalbref stämpel på baksidan 1600 baksidan. Vackert och med bra tandning. Vackert adresserat brevomslag till Mycket Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1000 19-6-1857. Intyg HOW 3,3,4,3 gott exemplar. 1000 19-6-1857. Intyg HOW 3,3,4,3 Mycket gott exemplar. 9 öre innehåll Vapentypmed singel på Postanvisningsbrev Göteborg 11-1-1869. Avgiften (20 öre) titlar.12 Utan daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 2x6a3 Lokalbrev 2x3 dubbelt porto, Lokalbref sigill på 2x6a3 Lokalbrev 2x3 öre, öre, dubbelt porto, Lokalbref 28-6-1861 28-6-1861 med med vackert vackert sigill och och stämpel stämpel erlades kontant, portot sattes på brevet. med förtydligande av på Vackert adresserat brevomslag utan innehållUtställningsmonterad till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1000 baksidan. 1000 baksidan. 1500 Intyg L-E skullinnehållet. (enligt vaxsigill på Thorsson. baksidan) tysk adress med från översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 6a2 1 Skilling banco vackert stjärnstämplat exemplar första plåtuppsättningen. Intyg 6a2 1 Skilling vackert stjärnstämplat exemplar från första plåtuppsättningen. Intyg 9x9 Lot med 9banco utvalda stämplar på Amiralitetsrådet, 12 öre Vapen i blandad kvalitet. Robertsholm Vackert adresserat brevomslag till utan innehåll med noteringStrålstpl, på fliken 800 Sjöman: Obet. veck utan brutna fibrer, Mycket gott exemplar. 800 Sjöman: Obet. veck utan brutna fibrer, Mycket gott exemplar. Bernshammar Prakt på klipp, Born, Hjortqvarn, Liatorp, Grythyttehed, Stockaryd, Ödeshög "Praesent den 30 Maij 1649". 13a 76 med (3 provisoriskt märke-Lokalmärkestyp 13a (3 öre) öre) provisoriskt märke-Lokalmärkestyp med välplacerad välplacerad rundstämpel rundstämpel Stockholm Stockholm 4.Tur 4.Tur 15002000 (fyrkantstpl) samt Östanbro. Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1100 11-8. Intyg Sjöman "Gott exemplar". Facit 4.000 kr. 1100 11-8. Intyg Sjöman "GottN:r exemplar". Facit 4.000 kr. 9 12 öre Vapentyp PKXP 1, 31-12-1871 på litet brev adresserat till Prins Gustav i Bonn, 13 håll med på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 3 brun stjärnstämplad och mycket bra centrering samt i vänster 2000 13 3 öre örenotering brunTvå stjärnstämplad och med med mycket bra centrering samt hyssjning hyssjning vänster Tyskland. obetaltstämplar "Otillr:Franco" samt lösen noteringar i olikai färger. 1000 marginal (Position 10 upp den övre Intyg 3,5,3 1000 marginal (Position upp mot motvia den övre marginalen). marginalen). Intyg HOW HOW 1200 Transitstämplar på10 baksidan Danmark, Kiel och Hamburg. Bak3,5,3 klaffen defekt. 13 Lokalbrev 3 Stockholm 19-8 (1862) Innehåller brandförsäkringsbrev från 13 Lokalbrev 3 öre öre brun brun Stockholm 19-8Praktstämplad (1862) 1 1 TUR. TUR. Carlstad Innehåller brandförsäkringsbrev från 9 12 öre vapentyp (saknar ett perf.hål) 25.7.1866 på inrikes brev. 150 800 Kronopost Skandia. 800 Skandia. 9 12 öre vapentyp Lund 25.1.1867 på brev utan karteringsnummer märkt "Registreras". Ank 13 3 öre öre brun *med medinnehåll god centrering. centrering. 800 300 13 3 brun * med god 800 Lot med 7 brev alla med tydligt markerade kronoslingor. 200 stpl Stockholm 28.1-1.1.1.tur. 13a Ogummerat ** fräscht exemplar ii god centrering. Attest färgfriskt inga gott 13a Ogummerat fräscht exemplar god centrering. Attest sjöman, sjöman, färgfriskt inga defekter, defekter, gott Vapenmärken Vackert brev12 med och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 9 7 sthandskrivet Praktstämplade öreinnehåll Vapentyp i bra märkeskvalitet. 350 400 till mkt gott exemplar (3).3.1. 4001500 till mkt gott exemplar (3).3.1. Lerum 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 9 12den öre Vapentyp på inrikes brev Västerås 16-1-1859 med variant V9, brottvackert över V,i samt två 7x10 Lot med 10 st välstämplade 5 öre Vapentyp ii blandad kvalitet. Bla ett mkt nära 7x10 Brevomslag Lot med 10 st välstämplade 5 öre Vapentyp blandad kvalitet. Bla ett mkt vackert i nära utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 200 lösa märken med variant V13 och V15. 700 perfekt centrering med Prakt stämpel Hemse 15-5-1872. 700 perfekt centrering med Praktbrev stämpel Hemse 15-5-1872. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 9 300 12 öre Vapentyp på inrikes Westra St.Banan 5-8-1863 med variant V12, 1/2 i stället 7 5 öre vapentyp med Prakt stämpel Linköping 11-6-1872. 300 7 5 öre vapentyp med Prakt stämpel Linköping 11-6-1872. 300 Brevomslag 1867 med fjäderrest ochkr. slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 500 för 12 på höger sida. Facit 2.800 7 5 öre vapentyp med Prakt stämpel Alingsås 19-3-1870. 200 7 5 öre öre vapentyp medpå Prakt Alingsås 19-3-1870. 200 300 3x9c3 af kronobrefbärare skyndsammast af dem i14-2-1871 natt". 3x12 Vapentyp brevstämpel frånoch Norrköping till London. Transit och ank.stpl. 7 5 vapentyp med praktstämpel Carlstad 28.1.xx71. 150 7 5 öre öre Nils vapentyp Carlstad 150 500 300 Intyg Svensson. Fribrevomslag 1710 med medpraktstämpel tre handritade öppna28.1.xx71. kronor, ställd till Gripsholm. 2x8 2x9 öre Vapentyp ii lodrätt par på Närportobrev med innehåll till Köpenhamn från 2x8 4x9c3 2x9 öre Vapentyp lodrätt par på Närportobrev med innehåll till Köpenhamn från 4x12 öre Vapentyp (fyrdubbelt inrikes porto) i två lodräta par från Carlstad 19-1-1867. Intyg Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 8000 Helsingborg 23-10-1863, 24/10. Facit 45.000 kr. 500 Helsingborg 23-10-1863, ankomststämplat 24/10. kr. Daterat 14-15 april 1809. 8000 HOW, Mycket gott objekt.ankomststämplat till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra Facit olika 45.000 personer. 700 8d,14b Inrikesbrev med innehåll frankerat med Vapentyp 9 öre Liggande lejon 3 typ II 8d,14b 9 Inrikesbrev med fjäder innehåll frankerat med "Östgöta" Vapentyp 9 med öre samt samt Liggande lejon"Öppen 3 öre öre typ II öre1 Vapentyp inrikesi brev Wimmerby 14-7-1864 notering "Registreras", avgiften Brev 12 med brun/vit stort vaxsigill samt kronoslinga märkt Ordres" stämplat West.St.Banan 15-7-1865. Intyg HOW 3(1,3)(4,4) 3 Mycket gott objekt med 400 stämplat West.St.Banan 15-7-1865. Intyg HOW 3(1,3)(4,4) 3 Mycket gott objekt med för registrering (12 öre) erlades kontant. Signerad L-E av Thorsson. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget fyra olika personer. Daterat 18 1500 arkivveck tvärs över märkena. frankering. 1500 9 arkivveck tvärsmed överskruvavtryck märkena. Ovanlig Ovanlig frankering. öre vapen i övre vänstra hörnet, vackert stämplat Tierp 17-7-1863. 200 april 12 1809. 700 9 12 öre vapentyp i fräscht * vertikalt 4-strip. Förstärkt i tandningen med fastsättare på 9 12 öre vapentyp i fräscht * vertikalt 4-strip. Förstärkt i tandningen med fastsättare på Återanvänt brev med 1och GULmed fjäder "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 1600 baksidan. Vackert bra tandning. 1600 baksidan. Vackert och med bra märkt tandning. kronoslingor mellan Boxholm Amarbyn dateradGöteborg 24 aug. 11-1-1869. troligen cirka 1810.(20 9 1000 12 singel Postanvisningsbrev Avgiften 9 12 öre öre Vapentyp Vapentyp singel på påoch Postanvisningsbrev Göteborg 11-1-1869. Avgiften (20 öre) öre) Brev erlades med tvåkontant, vita fjädrar annorlunda Från Spånga portot sattes på Utställningsmonterad med förtydligande erlades kontant, portotsamt sattes på brevet. brevet. kronoslinga. Utställningsmonterad med klockare-Gård förtydligande av av"Angår 1500 hastig kronoskjuts förL-E Kongl. Westmanlands Reg:te". innehållet. Intyg Thorsson. 15001500 innehållet. Intyg L-E Thorsson. 9x9 9 12 ii blandad kvalitet. Robertsholm Brev Lot medmed 1 Brun/svart fjäder påpå Br.Vapen Till Berg sänt från Wettlanda den 20Strålstpl, april 1815. 9x9 Lot med 9 utvalda utvalda stämplar stämplar påEmb. 12 öre öre Vapen blandad kvalitet. Robertsholm Strålstpl, Bernshammar Prakt på Born, Grythyttehed, Stockaryd, Ödeshög Innehåll "Wäg-Route" angående avLiatorp, tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Bernshammar Prakt på klipp, klipp,Militärtransport Born, Hjortqvarn, Hjortqvarn, Liatorp, Grythyttehed, Stockaryd, Ödeshög 1500 samt Östanbro. 1500 Brev (fyrkantstpl) med 1 vit fjäder 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i (fyrkantstpl) samt daterad Östanbro. 9 12 öre Vapentyp PKXP N:r 1, 31-12-1871 på litet brev adresserat till Prins Gustav i Bonn, 9 Gobyn innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Örn vid Sun12med öre Vapentyp PKXP N:r 1, 31-12-1871 på litet brev adresserat Esping till Prinsoch Gustav i Bonn, Två obetaltstämplar dahlsTyskland. Häradsrätt i Brottmål. Tyskland. Två obetaltstämplar "Otillr:Franco" "Otillr:Franco" samt samt lösen lösen noteringar noteringar ii olika olika färger. färger. 700 1200 Transitstämplar på baksidan via Danmark, Kiel och Bak defekt. 1200 baksidan via15 Danmark, Kiel och Hamburg. Hamburg."Ordres" Bak klaffen klaffen defekt. Brev Transitstämplar med 1 gråbrun på fjäder daterad jan 1845 i Sommerstad. sänt till kronofjär9 12 vapentyp (saknar ett Praktstämplad Carlstad 25.7.1866 150 9 12 öre örei Hult, vapentyp (saknar ett perf.hål) perf.hål) Praktstämplad Carlstad 25.7.1866 på på inrikes inrikes brev. brev. 150 700 dingsman Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 9 12 vapentyp Lund 25.1.1867 på karteringsnummer märkt "Registreras". Ank 9 12 öre öre vapentyp 25.1.18671735-1806 på brev brev utan utan märkt "Registreras". Ank Lot med 9 brev med 3Lund kronoslingor dekarteringsnummer flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 200 stpl Stockholm 28.1-1.1.1.tur. 200 stpl 15 Stockholm 28.1-1.1.1.tur. Lot med brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3501500 9 7 st Praktstämplade 12 öre Vapentyp i bra märkeskvalitet. 9 7 st Praktstämplade 12 öre Vapentyp i bra märkeskvalitet. 350 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märktaöver "Fort af Solda9 12 9 12 öre öre Vapentyp Vapentyp på på inrikes inrikes brev brev Västerås Västerås 16-1-1859 16-1-1859 med med variant variant V9, V9, brott brott över V, V, samt samt två två ter", lösa det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 200 200 800 lösa märken märken med med variant variant V13 V13 och och V15. V15. Brev 12 (Lägreståndsvikning) med brev innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" två vita 9 öre Westra St.Banan 5-8-1863 med V12, 1/2 9 12 öre Vapentyp Vapentyp på på inrikes inrikes brev Westra St.Banan 5-8-1863 med variant variant V12, med 1/2 ii stället stället kortaför splittrade fjädrar. 500 12 sida. 500 600 för 12 på på höger höger sida. Facit Facit 2.800 2.800 kr. kr. med innehåll 17-11-1837 en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga till Kålle3x9c3 öre på från 14-2-1871 till Transit ank.stpl. 3x9c3 Brev 3x12 3x12 öre Vapentyp Vapentyp på brev brev med från Norrköping Norrköping 14-2-1871 till London. London. Transit och och ställd ank.stpl. reds kompani Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 500 Intyg 500 700 Intyg Nils Nils iSvensson. Svensson. 4x9c3 öre inrikes ii två par 19-1-1867. Intyg (Lägreståndsvikning) med innehåll sept 1838. En vacker GULCarlstad fjäder samt kronoslinga 4x9c3 Brev 4x12 4x12 öre Vapentyp Vapentyp (fyrdubbelt (fyrdubbelt inrikes7porto) porto) två lodräta lodräta par från från Carlstad 19-1-1867. Intyg 500 från Tössbo Compagni Soldaten 669 Kron. HOW, gott objekt. 5001500 HOW, Mycket Mycket gott till objekt. 9 12 9 12 öre öre Vapentyp Vapentyp inrikes inrikes brev brev Wimmerby Wimmerby 14-7-1864 14-7-1864 med med notering notering "Registreras", "Registreras", avgiften avgiften 400 för 400 för registrering registrering (12 (12 öre) öre) erlades erlades kontant. kontant. Signerad Signerad L-E L-E Thorsson. Thorsson. 9 12 200 9 12 öre öre vapen vapen med med skruvavtryck skruvavtryck ii övre övre vänstra vänstra hörnet, hörnet, vackert vackert stämplat stämplat Tierp Tierp 17-7-1863. 17-7-1863. 200 6a2 2 2 2x6a3 2 2 2h1 2h1 6a2 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 83 A 4x9c3 84 A 9 85 A 9 4x12 öre Vapentyp (fyrdubbelt inrikes porto) i två lodräta par från Carlstad 19-1-1867. Intyg HOW, Mycket gott objekt. 12 öre Vapentyp inrikes brev Wimmerby 14-7-1864 med notering "Registreras", avgiften för registrering (12 öre) erlades kontant. Signerad L-E Thorsson. 12 öre vapen med skruvavtryck i övre vänstra hörnet, vackert stämplat Tierp 17-7-1863. Sverige 500 400 200 12 av 12 öre öre vapentyp vapentyp *(*) *(*) med med lätt lätt rubbning rubbningFörfilateli av gummeringen gummeringen ii nedre nedre marginalen, marginalen, mycket mycket nära nära 400 **. 400 **. Bra Bra tandning. tandning. Facit Facit för för ** 1.800 1.800 kr kr ++. ++. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar medstämpel innehållGefle signerat Palmkrantz, Körning L-län, 12 vapentyp med Prakt placerad 22-7-1858. 200 87 A 9a1 12 öre öre vapentyp med Prakt placerad svag svag stämpel Gefle 22-7-1858. 200 87 A 9a1 adresserat Son Logis" bostaden. Intressant. 12 vapentyp med stämpel Calmar 200 88 A 9j1 12 öre öre"a vapentyp medi Prakt Prakt stämpel Calmar 23-9-1861, 23-9-1861, oregelbunden oregelbunden tandning tandning på på höger höger 200 200 88 A 9j1 2 Förfilateli två karterade brevomslag från samt två okarterade från Lund. sida. Torsby 3-5-1872 stämpel välcentrerad 12 öre 100 89 A sida. 1700-talet, Torsby 3-5-1872 Prakt Prakt stämpel på på välcentrerad 12Ystad öre vapentyp. vapentyp. 100 700 89 A 99 Lot 90 A Lot med med 4 4 st st vackra vackra 12 12 öre öre Vapenbrev, Vapenbrev, 3 3 inrikes inrikes ett ett med med 2x12 2x12 öre öre samt samt ett ett avstämplat avstämplat 90 A 99 500 Råda 500 Råda 4-4-1870 4-4-1870 till till Norge. Norge. Kurirpost 24 350 91 A 10 24 öre öre Vapentyp Vapentyp med med Praktstämpel Praktstämpel Carlstad Carlstad 1.6.1870 1.6.1870 350 91 A 10 F 3 Brev 24 med långt daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 öre vapentyp med "ruff" tandning stämplad Warberg 6-3-1867, del 92 A 10 24 örekomplett vapentypoch med "ruff"innehåll tandning stämplad Warberg 6-3-1867, del av av andrastämpel. andrastämpel. 100 92 A 10 Frösön till Gävle. Förtydligande text medföljer. 2x24 Vapentyp ii lodrätt par, porto Warberg 7-12-1866 600 93 A 2x10 av fältkassan 2x24 öre öre från Vapentyp lodrätt par, fyrdubbelt fyrdubbelt portoavfrån från Warberg 7-12-1866 till till Halmstad. Halmstad. 93 A 2x10 600 F 4 Vackert adresserat Mycket vackert brev med innehåll. 600 Mycket vackertbrev brev med med innehåll innehåll. daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på öre Vapentyp Stockholm till transit ank.stpl. tyska2x30 (översättning medföljer). baksidan8-11-1859 finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 94 A 10c,2x11b 2x30 öre + + 24 24 öre öre VapentypPå Stockholm 8-11-1859 till London, London, transit och och ank.stpl. Korrekt Korrekt 94 A 10c,2x11b 800 Julij 1636". porto 8002000 porto skall skall vara vara 108 108 öre, öre, en en 24 24 öre öre Vapen Vapen har har fallit fallit av av brevet. brevet. Attest Attest Nielsen. Nielsen. 24 Vapentyp singel på Portot sänktes den 95 A 10 24 öre öre Vapentyp singel Nora Noratill22-8-1865 22-8-1865 på brev brev till till Norge. Norge. Portot sänktes den 1-10-1865 1-10-1865 95 A 10 F 5 Vackert adresserat brevomslag Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 300 till 3002000 till 20 20 öre. öre. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 12+24 öre Stockholm 20-2-1863 brev innehåll Danmark, ank.stpl. 96 A 9,10 Vackert 12+24 öre Vapentyp Vapentyp Stockholm 20-2-1863 påGardie. brev med med innehåll till Danmark, ank.stpl. med96 A 9,10 F 6 adresserat brevomslag till Jacob de lapå Skrivet på till Svenska, renskrivning 400 23-2. 4002000 Köpenhamn 23-2. 1638. följer.Köpenhamn Arkivanteckning 30 Vapentyp singel Stockholm 15-6-1860 till Uleåborg,Finland. Stämpel 97 A 11 30 öre öre Vapentyp singel på på brev brev 15-6-1860 tillla Uleåborg,Finland. Stämpel 97 A 11 F 7 Vackert adresserat brevomslag utanStockholm innehåll till Jacob de Gardie från Generalguvernören 1800 "Franco Gränsen" samt lösenanteckning 10 Gränsen" lösenanteckning 10 kop. kop. över "Franco Ingermanland ochsamt Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1800 2x30 på brev 1-4-1868 till Stockholm, ank stpl 9- 700 98 A 2x11 57). Skrivet 2x30 öre örepåVapentyp Vapentyp brev från från Norberg Norberg 1-4-1868 till Finland, Finland, transit transit 98 A 2x11 Svenska,pårenskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.Stockholm, ank stpl 9- 7002000 4. 30 Vapentyp välcentrerad med Prakt stämpel Fjällbacka 28-7-1870. 600 99 A 11 4. öre 30 öre Vapentyp välcentrerad stämpel Fjällbacka 28-7-1870. 99 A 11 F 8 Vackert adresserat brevomslag tillmed ErikPrakt Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 600 30 öre Vapentyp singel på Stockholm.Norr 30-6-1869, transit PKXP 2, 100 11 öre innehåll Vapentypmed singel på brev brev 30-6-1869, PKXP N:r N:r 2, till till 100 A A 11 titlar.30 Utan daterad påStockholm.Norr fliken 31 dec 1644, delvis transit översättning medföljer. 2000 500 Amsterdam. Ankomststämplad 4-7. Normal Franco. inom 500 Amsterdam. Ankomststämplad Normal inom ram. ram. F 9 Vackert adresserat brevomslag utan4-7. innehåll tillFranco. Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko11 30 öre vapentyp med "ruff" tandning och Prakt stämpel Hjo 8-5-1864. 300 101 A 11 öre vapentyp "ruff" tandning och Prakt stämpel Hjo 8-5-1864. 300 101 A skull30 (enligt vaxsigill med på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 30 vapentyp med Trosa 2 150 102 11 30 öre öre vapentyp med Lyx Lyx stämpel stämpel Trosa 3-7-1871, 3-7-1871, 2 ktt. ktt. 150 102 A A 11 F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 30 öre Vapentyp på inrikes rekommenderat brev Strengnäs 18-12-1874. 300 103 11 30 öre Vapentyp på inrikes rekommenderat brev Strengnäs 18-12-1874. 300 103 A A 11 "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 12+30 öre på 3-7-1872 till ank.stpl. 104 9,11 Vackert 12+30 öre Vapentyp Vapentyp på brev brevtillGefle Gefle 3-7-1872 till Frankrike, Frankrike, ank.stpl. i Stockholm, utan inne- 400 400 104 A A 9,11 F 11 adresserat brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna 11e2 30 öre vapentyp med vacker stämpel Kalmar 28-10-1869. 300 105 30 öre vapentyp stämpel 3002000 105 A A 11e2 håll med notering på med flikenvacker "Praesent denKalmar 7 Aug. 28-10-1869. 1652". 50 1500 106 12 50 öre öre Vapentyp Vapentyp **, **, 1 1 kt. kt. Facit Facit 13.000 13.000 kr. kr. 1500 106 A A 12 24+50 107 11,12 24+50 öre öre Vapentyp Vapentyp på på tränsat tränsat (sigill (sigill och och segelgarn segelgarn på på baksidan) baksidan) Assurerat Assurerat brev brev (540 (540 107 A A 11,12 1500 riksdaler) 4-8-1868 1500 Kronopost riksdaler) av av andra andra viktklassen viktklassen från från Stockholm Stockholm 4-8-1868 till till Östersund. Östersund. 12h 50 öre vapentyp med bra centrering och nära prakt stämpel Kalmar 7-9-1872. 700 108 A 50 öre vapentyp med bra alla centrering och nära prakt stämpel Kalmar 7-9-1872. 700 300 108 A 12h Lot med 12 7 brev med innehåll med tydligt markerade kronoslingor. 7-12 Komplett set ** 1885 års nytryck (tandning 13) ii fyrblock med arkmarginal. Facit 38.000 kr. 109 A 7-12 N1 N1 Komplett set ** 1885 års nytryck (tandning 13) fyrblock med arkmarginal. Facit 38.000 kr. 109 A F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 8000 Ovanligt. 8000 Ovanligt. Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Specialsamling Vapen-Liggande lejon visirblad. 850 märken sorterade efter nyanser 110 Specialsamling Vapen-Liggande lejon på på visirblad. 850Skara märken sorterade efternot. nyanser 110 D D 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från till Huseby med fördelade på Vapen 736 st (12 öre 497 st) samt Liggande lejon 114 st. Blandad kvalitet fördeladesänt på Vapen 736 st (12 öre 497 st) samt Liggande lejon 114 st. Blandad kvalitet "Requisition" till Secundmajorens Comp. 4000 med 4000 300 med en en del del snygga snygga stämplar. stämplar. F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 7-12 Vapentyp komplett * bra mycket bra 24 intyg 111 A Vapentyp komplett * set, set, alla alla med med bra till till samt mycket bra centrering. centrering. 24 öre öre med med intyg HOW HOW 111 A 7-12 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 2500 4,4,3. kr. 2500 300 4,4,3. Facit Facit 20.000 20.000 kr. 16 med tre vackra handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Vapentyp komplett med stämplar Borås 1858-1871. 5 med 112 300 7-12 Fribrevomslag Vapentyp 1710 komplett med vackra stämplar Borås 1858-1871. 5 öre öre med några några ktt, ktt, 9 9 öre öre med med 112 A A 7-12 stämpel. F 17 Brev Prakt/Lyx med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1500 1500 Prakt/Lyx stämpel. Vapentyp. Komplett serie års 113 till Stratomta, och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 150 Vapentyp.vidarebefordrat Komplett ostämplad ostämplad serie av av 1963 1963 års nytryck. nytryck. 150 700 113 A A med öre 9 (1st) (35 24 (30 114 F 18 Brev Visirblad med 1 brun/vit fjäder i stortVapentyp vaxsigill 5 samt kronoslinga 97 Visirblad med nyanssamling nyanssamling Vapentyp 5"Östgöta" öre (15 (15 st) st) 9 öre öre (1st) 12 12 öre öremärkt (35 st) st)"Öppen 24 öre öre Ordres" (30 st) st) 114 C C 500 30 st) st). till Stratomta. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 500 30 öre öre (39 (39Döfvestad, st) 50 50 öre öre (7 (7 st). Blandad Blandad kvalitet. kvalitet. 115 april Liten 1809.lot Liten lot med med 30 30 stämplar, stämplar, Läsbara Läsbara till till Prakt, Prakt, på på Vapentyp Vapentyp av av blandad blandad märkeskvalitet.Bla märkeskvalitet.Bla 9 9 700 115 A A öre 50 x öre x 500 F 19 Återanvänt med 1 24 GUL fjäder öre x x 1, 1,brev 50 öre öre x 1, 1, 24 öre x 5. 5. märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 500 Lot tre vapentyp: 5 hörntand, kt, 12 öre med 116 7,9,10 kronoslingor Lot med med mellan tre ** valörer valörer vapentyp: 5 öre öre bruten bruten hörntand, kt, troligen 12 öre, öre, 24 24 öre 1810. med flera flera veck. veck. Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. cirka 116 A A 7,9,10 1000 750 för 7.500 750 Facit för felfritt felfritt 7.500 kr. kr. F 20 Brev Facit med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Lot med Bla öre 117 11 Lot med 24 24 st st stämplade stämplade Vapentyp. Bla 9 9Reg:te". öre xx 1, 1, 30 30 öre öre med med utmärkt utmärkt centrering centrering och och en en 117 C C 11 hastig kronoskjuts för Kongl. Vapentyp. Westmanlands 1500 900 omvänd Prakt Stockholm 19-8-1863, samt 50 öre xx 4. kvalitet. Facit 900 Prakt stämpel stämpel Stockholm samt 50från öre Wettlanda 4. Blandad Blandad kvalitet. Facit F 21 Brev omvänd med 1 Brun/svart fjäder på Emb.19-8-1863, Br. Till Berg sänt den 20 april 1815. Lot med 74 st Vapentyp-Ligg.Lejon i blandad kvalitet. Bla 5 x 9 öre samt 2 x 17 öre. 1000 118 C Lot med 74 st Vapentyp-Ligg.Lejon i blandad av kvalitet. 5 xFredricstad 9 öre samttill 2 xGöteborg. 17 öre. 10001500 118 C Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tygerBla från Lot med 4 portokombinationer vapentyp på klipp, tre utrikesporto motsvarande 119 4 olika olika vapentyp påMajor klipp, vid tre med med utrikesporto 119 C C 22 Brev Lot medmed 1 vit fjäderportokombinationer daterad 9 sept 1826 sänt till Westgötha Dahlsmotsvarande Regemente i 17 öre, 45 48 med kombination till Frankrike. 400 17med öre, innehåll 45 öre öre samt samt 48 öre öreutseende med ovanlig ovanlig kombination Frankrike.Esping och Örn vid Sun- 400 Gobyn gällande av Fullmäktig förtillsoldaterna Rekommenderat inrikes 120 inrikes brev brev 24+12 24+12 öre öre vapentyp vapentyp vackert vackert stämplad stämplad Wisby Wisby 2-1-1868. 2-1-1868. 12 12 120 A A dahlsRekommenderat Häradsrätt i Brottmål. 500 öre 500 700 öre med med en en kraftig kraftig blå blå "kil" "kil" ii nedre nedre högra högra hörnet. hörnet. 109 F 23 Brev Visiralbum med 1 gråbrun fjäder daterad 15 janöre 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärmed 8 st 5 öre + 471 st 12 vapentyp. Flera varianter och inemellan en del 121 D Visiralbum med 8 st 5 öre + 471 st 12 öre vapentyp. Flera varianter och inemellan en del 121 D dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 900 vackra 900 700 vackra stämplar. stämplar. 24 Lot med 9 brev med 3 Vapenbrev: kronoslingor 1735-1806 de singel, flesta med militära / Soldatpost. 7,9,10,14b 5 5 och 2 öre (3-dubbelt inrikes 1200 122 C Lot med med 5 vackra vackra Vapenbrev: 5 öre öre och 24 24 öre öre singel, 2 xx 12+24 12+24 öreadresser (3-dubbelt inrikes 122 C 7,9,10,14b Lot 25 Lot med 15samt brevRekporto) med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militäratill Soldatpost. porto samt ett brev 31-1-1871 Tyskland lätt 1500 porto samt Rekporto) samt ett "Franco" "Franco" brev Stockholm Stockholm 31-1-1871 tilladresser Tyskland/ med med lätt arkivveck över 500 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 500 arkivveck över frimärkena. frimärkena. öre typ stämplat Stockholm 18-9 1 med tandning. "Intyg" 1000 123 14Aa ter", 3 det Vimmerby 1854 alla militära adresser / Soldatpost. 3 öretredje typ 1 1 till stämplat Stockholm 18-9med 1 TUR TUR med bra bra tandning. "Intyg" EW EW Larsson. Larsson. 1000 800 123 A A 14Aa öre med ett pappersveck. 900 124 14B F 27 Brev 3 med innehåll april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 3(Lägreståndsvikning) öre ** ** fräscht fräscht exemplar exemplar med ett lätt lätt 12 pappersveck. 900 124 A A 14B öre brev 500 125 splittrade fjädrar. 4x14b korta4x3 4x3 öre inrikes inrikes brev med med två två vågräta vågräta par par PKXP PKXP N.r N.r 1, 1, 10-6-1871. 10-6-1871. 500 600 125 A A 4x14b öre tredjeståndsvikt lokalbrev innehåll 12-5, 2 Arkivveck över 126 28 Brev 3 17-11-1837 medmed en vit fjäderStockholm samt mycket liten kronoslinga ställd 14b 3med öre innehåll tredjeståndsvikt lokalbrev med innehåll Stockholm 12-5, 2 TUR. TUR. Arkivveck övertill Kålle- 300 300 126 A A 14b märket. i Rangstorp Råda. Innehållfrån ang. Lärokurs16-4-1871 för korpralskolorna. 2x3 par trycksak (Prislista) Stockholm till 300 127 2x14b reds kompani märket. 2x3 öre öre lodrätt lodrätt par på på från trycksak (Prislista) från Stockholm 16-4-1871 till Ronneby. Ronneby. 300 700 127 A A 2x14b öre Wexiö F 29 Brev 3 med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 200 128 14B 3(Lägreståndsvikning) öre med med Prakt/Lyx Prakt/Lyx stämpel stämpel Wexiö 4-4-1870. 4-4-1870. 200 128 A A 14B från Tössbo Compagni till Soldaten Kron. Litet lokalbrev 2 stpl 28.9.3 1500 129 2x14bC2 Litet vackert vackert lokalbrev 2x x3 3 öre öre 669 stpl Stockholm Stockholm 28.9.3 tur tur med med sidostämpel sidostämpel Stockholms Stockholms 129 A A 2x14bC2 300 K.K: 300 K.K: (Kontrollkontor) (Kontrollkontor) 28.9.1867. 28.9.1867. 17 130 15c 17 öre öre GRÅ GRÅ stämplad stämplad Upsala Upsala 26-1-1871, 26-1-1871, del del av av andra andra stämpel. stämpel. Intyg Intyg Obermüller Obermüller 3,3-4,3 3,3-4,3 130 A A 15c 1200 äkta, 1200 äkta, inga inga reparationer. reparationer. Mycket Mycket vacker vacker med med en en ren ren och och kraftig kraftig färg. färg. 15c 17 öre * Grå med mycket bra tandning. 900 131 A 15c 17 öre * Grå med mycket bra tandning. 900 131 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 17 132 15a 17 öre öre lejontyp lejontyp med med rufftandning rufftandning och och perfekt perfekt centrering, centrering, vackert vackert stämplad stämplad Stockholm Stockholm 132 A A 15a 86 86 A A 99 F F F F F F F F F 86 94 96 87 95 88 97 89 96 98 90 99 97 110 1 91 100 92 98 101 2 93 99 102 100 94 103 104 101 95 3 105 102 106 103 111 96 4 107 104 105 97 108 106 109 5 107 98 99 110 6 108 100 109 7 101 111 110 102 103 112 8 104 111 113 105 9 114 106 112 107 10 115 113 108 114 11 116 109 115 117 110 116 118 12 119 111 117 A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A D A A A A A D A A A A A C A A A A A A C A A A C D A C C A C 600 Mycket vackert brev 9 12 20 öreöre. vapentyp *(*) med med innehåll. lätt rubbning av gummeringen i nedre marginalen, mycket nära 300 10c,2x11b till 2x30 öre + 24 öre Vapentyp Stockholm 8-11-1859 till London, transit och ank.stpl. Korrekt 400 **. Bra öre tandning. FacitStockholm för * 1.80020-2-1863 kr ++. 9,10 12+24 Vapentyp på brev med innehåll till Danmark, ank.stpl. 800 porto vara 108 en placerad 24 öre Vapen fallit av brevet. Attest Nielsen. 9a1 12 öreskall vapentyp medöre, Prakt svag har stämpel Gefle 22-7-1858. 200 400 Köpenhamn 23-2. 10 24 öre Vapentyp singel Nora 22-8-1865 på brev till Norge. Portot sänktes den 1-10-1865 9j1 11 12 Prakt stämpel Calmar15-6-1860 23-9-1861,tilloregelbunden tandning på höger 200 30 öre vapentyp Vapentyp med singel på brev Stockholm Uleåborg,Finland. Stämpel 300 till 20 öre. 1800 9 sida. "Franco Gränsen" samt lösenanteckning 10på kop. Torsby 3-5-1872 Prakt stämpel på välcentrerad 12 öre 100 9,10 12+24 öre Vapentyp Stockholm 20-2-1863 brev medvapentyp. innehåll till Danmark, ank.stpl. 2x11 2x30 öre Vapentyp på brev från Norberg 1-4-1868 till Finland, transit Stockholm, ank stpl 9700 9 Lot med 4 st 23-2. vackra 12 öre Vapenbrev, 3 inrikes ett med 2x12 öre samt ett avstämplat 400 Köpenhamn 11 4. 500 30 Vapentyp Prakt stämpel Fjällbacka 28-7-1870. 600 Råda Norge. 11 30 öre öre4-4-1870 Vapentyptillvälcentrerad singel på brevmed Stockholm 15-6-1860 till Uleåborg,Finland. Stämpel 10 11 Odaterat officiellt brevmed utan poststämplar med signerat Palmkrantz, Körning 24 öre Vapentyp Praktstämpel Carlstad 1.6.1870 350 30 singel på brev Stockholm.Norr 30-6-1869, transit PKXP N:r 2, till L-län, 1800 "Franco Gränsen" samt lösenanteckning 10innehåll kop. 500 adresserat "a Son Logis" bostaden. Intressant. 10 Amsterdam. Ankomststämplad Normal Franco. ram.transit 24 öreöre vapentyp med stämplad Warberg 6-3-1867, delStockholm, av andrastämpel. 2x11 2x30 Vapentyp påi "ruff" brev tandning från4-7. Norberg 1-4-1868 tillinom Finland, ank stpl 9- 100 700 200 11 30 vapentyp med "ruff" tandning och Prakt stämpel Hjo 8-5-1864. 300 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2x10 2x24 öre Vapentyp i lodrätt par, fyrdubbelt porto från Warberg 7-12-1866 till Halmstad. 11 4. öre 30 öre Vapentyp välcentrerad med Prakt stämpel Fjällbacka 28-7-1870. 600 700 11 600 30 öre med Lyx stämpel Trosa 3-7-1871, 2 ktt. 150 Mycket vackert brev med 11 30 öre vapentyp Vapentyp singel påinnehåll. brev Stockholm.Norr 30-6-1869, transit PKXP N:r 2, till 10c,2x11b 11 2x30 + 24Ankomststämplad örepå Vapentyp Stockholm 8-11-1859 tillinom London, transit och ank.stpl. Korrekt 30 öreöre Vapentyp inrikes rekommenderat brev Strengnäs 18-12-1874. 300 500 Amsterdam. 4-7. Normal Franco. ram. 800 porto vara 108 entandning 24 öre Vapen hartillfallit av brevet. Attest Nielsen. 9,11 12+30 öre Vapentyp på brev Gefle 3-7-1872 Frankrike, 400 11 30 öreskall vapentyp medöre, "ruff" och Prakt stämpel Hjoank.stpl. 8-5-1864. 300 10 öre Vapentyp singel Nora 22-8-1865 på brev till Norge. sänktes den 1-10-1865 11e2 Brev 24 med långt innehåll daterat Rise på 14-5-1719, gällande transport 300 30 örekomplett vapentypoch med vacker stämpel Kalmar 28-10-1869. 11 Lyx stämpel Trosa 3-7-1871, 2FRÖSÖN ktt. Portot 150 300 till av fältkassan från Frösön till Förtydligande avStrengnäs text medföljer. 12 50 öreöre. Vapentyp **, kt. Gävle. Facit 13.000 kr. brev 1500 11 30 20 på 1inrikes rekommenderat 18-12-1874. 300 600 9,10 12+24 öre Stockholm 20-2-1863 på brev med innehåll ank.stpl. adresserat brev med innehåll daterat juli till baksidan) Jacob detillAssurerat laDanmark, Gardie, skrivet 11,12 24+50 öre Vapentyp Vapentyp på tränsat (sigill och segelgarn på brev (540 på 9,11 Vackert 12+30 brev Gefle 3-7-1872 till1636 Frankrike, ank.stpl. 400 400 Köpenhamn (översättning medföljer). På baksidan finns28-10-1869. notering "Praesenterat av 23-2. andra viktklassen från Stockholm 4-8-1868 till Östersund. i Krigzrätten den 6 1500 11e2 tyskariksdaler) 30 öre vapentyp med vacker stämpel Kalmar 300 11 30 öre Vapentyp singel påcentrering brev Stockholm 15-6-1860 till Uleåborg,Finland. Stämpel Julij 1636". 12h 50 öre vapentyp med bra och nära prakt stämpel Kalmar 7-9-1872. 700 12 50 öre Vapentyp 1 kt.lösenanteckning Facit 13.000 kr. 10 kop. 1500 18002000 "Franco Gränsen"**,samt 7-12 N1Vackert Komplett set **brevomslag 1885 på årstränsat nytryck (tandning 13) i fyrblock med Facit 38.000 kr. adresserat till Clas Christersson Horn av arkmarginal. Åminne. Skrivet Svenska, 11,12 24+50 öreVapentyp Vapentyp och1-4-1868 segelgarn på baksidan) Assurerat brevpå (540 2x11 2x30 öre på brev från(sigill Norberg till Finland, transit Stockholm, ank stpl 9- 8000 700 Ovanligt. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 1500 riksdaler) av andra viktklassen från Prakt Stockholm 4-8-1868 till Östersund. 4. 11 30 öre Vapentyp välcentrerad med stämpel Fjällbacka 28-7-1870. 6002000 Specialsamling Vapen-Liggande lejon på visirblad. 850 märken sorterade efter nyanser Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med12h 50 med bra och nära prakt stämpel transit Kalmar 7-9-1872. 700 11 30 öre öre vapentyp Vapentyp singel påcentrering brev Stockholm.Norr 30-6-1869, N:r 2, till på ** Vapen 736 (12 öre 497 st) samt Liggande lejon 114PKXP st. Blandad kvalitet Arkivanteckning 1638. 7-12 N1följer.fördelade Komplett set 1885 års st nytryck (tandning i fyrblock 5002000 Amsterdam. Ankomststämplad 4-7. Normal13) Franco. inommed ram.arkmarginal. Facit 38.000 kr. 4000 med en del snygga stämplar. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de Hjo la Gardie från Generalguvernören 8000 Ovanligt. 11 öre vapentyp med "ruff" tandning och Prakt stämpel 8-5-1864. 300 7-12 över 30 Vapentyp komplett * set, alla med bra till mycket bra centrering. 24 öre med intyg HOW Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Specialsamling Vapen-Liggande på3-7-1871, visirblad. 850 11 30 öreFacit vapentyp med Lyx stämpellejon Trosa 2 ktt.märken sorterade efter nyanser 150 2500 4,4,3. 20.000 kr.renskrivning 57). Skrivet påpå Svenska, Arkivanteckning 1642. fördelade Vapen 736 st (12 öre medföljer. 497 st) samt Liggande lejon 114 st. Blandad kvalitet 11 30 öre Vapentyp på inrikes rekommenderat brev Strengnäs 3002000 7-12 Vapentyp komplett med vackra stämplar Borås 1858-1871. 518-12-1874. öre med några ktt, 9 öre med 4000 Vackert brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl medadresserat en del snygga stämplar. 1500 9,11 12+30 öre Vapentyp på brev Gefle 3-7-1872 till Frankrike, ank.stpl. 400 Prakt/Lyx stämpel. 7-12 titlar.Vapentyp komplett set, alla med bra till bra centrering. 24 öre med intyg HOW Utan innehåll med* daterad på fliken 31mycket dec 1644, delvis översättning medföljer. Vapentyp. Komplett ostämplad serie av 1963 28-10-1869. års nytryck. 1502000 11e2 30 öreFacit vapentyp med stämpel Kalmar 300 2500 4,4,3. 20.000 kr.vackerutan Vackert adresserat brevomslag innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoVisirblad med nyanssamling Vapentyp 5 öre (15 st) 9 öre (1st) 12 öre (35 st) 24 öre (30 st) 12 öre Vapentyp **, 1baksidan) kt.vackra Facit 13.000 kr. Borås 7-12 skull50 Vapentyp komplett stämplar 1858-1871. 5 öreArkivanteckning med några ktt, 91648. öre med 15002000 (enligt vaxsigill påmed tysk adress med översättning. 500 30 öre öre (39stämpel. st) 50 öre på (7 st). Blandad 11,12 24+50 Vapentyp tränsat (sigillkvalitet. och segelgarn påinnehåll baksidan) Assurerat brev (540 1500 Prakt/Lyx Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan med notering på fliken Liten lot med 30 stämplar, Läsbara till Prakt, på Vapentyp av blandad märkeskvalitet.Bla 9 1500 riksdaler) av andra viktklassen från Stockholm 4-8-1868 till Östersund. Vapentyp. Komplett ostämplad serie av 1963 års nytryck. 150 "Praesent 30 Maij 5002000 öre x den 1,vapentyp 50 öre x med 1,1649". 24bra örecentrering x 5. 12h 50 öre och nära prakt Kalmar 7-9-1872. 700 Visirblad med nyanssamling Vapentyp 5Bengtsson öre (15 st) stämpel 9Oxenstierna öre (1st) 12 öre (35 st) 24 öre (30innest) Vackert adresserat brevomslag till Gabriel i Stockholm, utan 7,9,10 Lot med tre * valörer vapentyp: 5(tandning öre bruten13) hörntand, 12 öre, 24 öre med flera veck. kr. 7-12 N1 Komplett årsst). nytryck i fyrblockkt,med arkmarginal. Facit 38.000 500 30 öre (39set st)** 501885 öre (7 Blandad kvalitet. håll med notering på fliken den 7 Aug. 1652". 7502000 Facit felfritt30 7.500 kr."Praesent 8000 Ovanligt. Liten för lot med stämplar, Läsbara till Prakt, på Vapentyp av blandad märkeskvalitet.Bla 9 11 Lot med 24 st stämplade Vapentyp. Bla 9 öre x 1, 30 öre med utmärkt centrering och en Specialsamling Vapen-Liggande lejon på visirblad. 850 märken sorterade efter nyanser Sverige Förfilateli Kurirpost 500 öre x 1, 50 öre x 1, 24 öre x 5. 900 omvänd stämpel Stockholm 19-8-1863, samt 50 öre x 4. Blandad kvalitet. Facit fördelade på* Vapen 736 st (12 öre 497 st) samt Liggande lejon 114 kvalitet Lot med Prakt tre valörer vapentyp: 5 öre bruten hörntand, kt, 12 öre, 24st. öreBlandad med flera veck. Kronopost Lot med 74 st Vapentyp-Ligg.Lejon i blandad kvalitet. Bla 5 x 9 öre samt 2 x 17 öre. 1000 4000 med snygga 750 Facit en fördel felfritt 7.500stämplar. kr. Lot med 7 brev med portokombinationer innehåll alla med med bra tydligt markerade kronoslingor. Lot 4 olika vapentyp på klipp, tremed medutmärkt utrikesporto 300 7-12 Vapentyp * set, alla till9mycket 24 örecentrering med motsvarande intyg och HOW 11 Lot med med 24komplett st stämplade Vapentyp. Bla öre x 1,bra 30centrering. öre en 400 17 öre, 45 öre samt 48 öre innehåll med ovanlig kombination F 13 Vackert handskrivet brev med och stor vit fjäder i Frankrike. lacksigill till Tollered. 2500 4,4,3. Facit 20.000 kr. 900 omvänd Prakt stämpel Stockholm 19-8-1863, samt 50tillöre x 4. Blandad kvalitet."Afgår Facit från Rekommenderat inrikes brev 24+12 vapentyp vackert Wisby 120 1574 Okt. 1851 ochvackra fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Vapentyp komplett med stämplar Borås 1858-1871. 5 öre med några ktt,öre. 9 öre12 med 10001500 112 A A 7-12 Lerum Lotden med st Vapentyp-Ligg.Lejon i öre blandad kvalitet. Bla 5stämplad x9 öre samt 2 x2-1-1868. 17 118 C 500 öre medutan en kraftig blå "kil" nedre högra hörnet. 1500 14 Brevomslag innehåll, medi fjäderrest i sigillet. tillutrikesporto Huseby med not. Prakt/Lyx stämpel. Lot med 4 olika portokombinationer vapentyp på Från klipp,Skara tre med motsvarande 119 C Visiralbum med 8Secundmajorens st ostämplad 5 öre + 471 st 12 öre vapentyp. Flera varianter och inemellan en del 121 "Requisition" sänt till Comp. Vapentyp. Komplett av 1963 års nytryck. 150 300 113 D A 400 17 öre, 45 öre samt 48 öre medserie ovanlig kombination till Frankrike. 900 vackra stämplar. Visirblad medmed nyanssamling öre (15 st)vackert 9 ställd öre (1st) öre (35klostret st) 24 öre (30 F 15 Brevomslag 1867 fjäderrest och slinga samt "Fort" till 12 Sandtorp "Fortskaffas 114 A C Rekommenderat inrikes brevVapentyp 24+12 öre5 vapentyp stämplad Wisby 2-1-1868. 12 st) 120 Lot med 5 vackra Vapenbrev: 5 öre och 24 öre singel, 2 x 12+24 öre (3-dubbelt inrikes 122 C 7,9,10,14b 500 300 af kronobrefbärare skyndsammast ochhögra af dem i natt". 30 (39 50 öre st).i Blandad kvalitet. öreöre med enst) kraftig blå(7"kil" nedre hörnet. porto samt Rekporto) samt ett "Franco" brev Stockholm 31-1-1871 till Tyskland med Liten lot med 30med tillöppna Prakt, på Vapentyp av märkeskvalitet.Bla 115 16 Fribrevomslag 1710 kronor, ställd till blandad Gripsholm. Visiralbum med 8stämplar, st 5tre örehandritade +Läsbara 471 st 12 öre vapentyp. Flera varianter och inemellan enlätt del 9 121 A D 300 arkivveck 500 öre 1,stämplar. 50över öre frimärkena. x fjäder 1, 24 öre x 5.vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500 900 vackra F 17 medx 1 brun/vit i stort 14Aa Brev Lot 3 öre typ 1 stämplat Stockholm 18-9 1 TUR med bra tandning. "Intyg" EW Larsson. 1000 123 A 7,9,10 med tre * valörer vapentyp: 5 öre bruten hörntand, kt, 12 öre, 24 öre med flera veck. 116 vackra Vapenbrev: öre och 24av örefyra singel, x 12+24 öre (3-dubbelt inrikes 122 A C 7,9,10,14b till Stratomta,5vidarebefordrat och5emottaget olika2 personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 3 öre för ** fräscht exemplar med ett lätt pappersveck. 900 124 A 14B 750 felfritt 7.500 kr. porto samt Rekporto) samt ett vaxsigill "Franco" brev Stockholm 31-1-1871 tillmärkt Tyskland medOrdres" lätt F 18 Brev Facit med 1 brun/vit fjäder i stort "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Liggande Lejon 4x14b 4x3 öre inrikes brev med två vågräta par PKXP N.r 1, 10-6-1871. 500 125 C A 11 Lot med 24 st stämplade Vapentyp. Blaoch 9 öre x 1, 30 öre centrering och en18 117 arkivveck över frimärkena. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av med fyra utmärkt olika personer. Daterat 900 3 öre tredjeståndsvikt lokalbrev med innehåll Stockholm 12-5, TUR. EW Arkivveck över 300 stämpel Stockholm 19-8-1863, samt öre x 4. 2Blandad kvalitet. Facit 126 14Aa april omvänd typPrakt 1 stämplat Stockholm 18-9 1 TUR med bra50tandning. "Intyg" Larsson. 1000 123 A 14b 1809. 700 Lot med 74 st Vapentyp-Ligg.Lejon Bla16-4-1871 5 x 9 öre samt 2 x 17 öre. 1000 märket. 118 2x3 öre lodrätt par på trycksak (Prislista) från kvalitet. Stockholm till Ronneby. 300 127 A 2x14b 14B 3 öre **brev fräscht exemplar med ett lätti blandad pappersveck. 124 C F 19 Återanvänt med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 900 Lot med 4 olika portokombinationer vapentyp på klipp, tre med utrikesporto motsvarande 14B 119 C 3 öre med Prakt/Lyx stämpel Wexiö 4-4-1870. 200 128 4x3 öre inrikes med två pardaterad PKXP N.r 10-6-1871. 5001000 125 A 4x14b kronoslingor mellan brev Boxholm ochvågräta Amarbyn 241, aug. troligen cirka 1810. 400 17 öre, 45 öre samt 48lokalbrev ovanlig kombination vackert 2öre x 3med öre med stpl Stockholm 28.9.3till turFrankrike. med Stockholms 129 14b 3med öre tredjeståndsvikt innehåll Stockholm 12-5, 2sidostämpel TUR. Arkivveck över 300 126 A 2x14bC2 F 20 Brev Litet två vitalokalbrev fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Rekommenderat inrikes brev 24+12 öre vapentyp vackert16-4-1871 stämplad till Wisby 2-1-1868. 12 120 A 300 K.K: (Kontrollkontor) 28.9.1867. 2x14b märket. 2x3 öre lodrätt par på trycksak (Prislista) från Stockholm Ronneby. 300 127 A hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 5001500 öreöre med en kraftig blå Upsala "kil" i nedre högra hörnet. 15c GRÅ stämplad 26-1-1871, del av andra stämpel. Intyg Obermüller 3,3-4,3 130 3med öre 1med Prakt/Lyx stämpel Wexiö 4-4-1870. 200 128 A A 14B Brev 17 F 21 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Visiralbum med 8 st 5 öre + 471vacker st 12 öre vapentyp. Flera varianter och inemellan en del 121 D 1200 äkta, inga reparationer. Mycket med en ren och kraftig färg. Litet vackert lokalbrev 2 x 3 öre stpl Stockholmav28.9.3 med sidostämpel 129 A 2x14bC2 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tyger tur från Fredricstad till Stockholms Göteborg. 9001500 vackra 17 öre *stämplar. Grå med mycket bra tandning. 900 131 A 15c 300 (Kontrollkontor) 28.9.1867. 22 Brev K.K: medmed 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till singel, Major vid Westgötha Dahls Regemente 7,9,10,14b Lot 5 vackra Vapenbrev: 5 öre och 24 öre 2 x 12+24 öre (3-dubbelt inrikes i 122 C 15a 17 öre öre GRÅ lejontyp med rufftandning och perfekt centrering, vackert Intyg stämplad Stockholm 132 A A 15c 17 stämplad Upsala 26-1-1871, del av andra stämpel. Obermüller 3,3-4,3 130 Gobyn medsamt innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vidlätt Sun- 1200 porto Rekporto) samt ett "Franco" brev Stockholm 31-1-1871 till Tyskland med 11.8.1866. Intyg SjömanMycket 1969. Mycket gott exemplar. 1200 äkta, inga över reparationer. vacker med en ren och kraftig färg. dahlsarkivveck Häradsrätt i Brottmål. 500 700 frimärkena. 15 17 öre ** violett med någrabra svaga pappersveck. 700 133 A 15c 17 öre Grå med mycket tandning. 900 131 A 14Aa 3 öre typ 1 stämplat Stockholm 18-9 1 TUR med bra tandning. "Intyg" EW Larsson. 1000 123 A F 23 Brev 17 med 1 singel gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär15 öre Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stpl på baksidan. 134 A 15a 17 örei**Hult, lejontyp med rufftandning och perfekt centrering, vackert stämplad Stockholm 132 Wisnums Socken, med "angående Brottmålsstemningar". 3 öre fräscht exemplar med ett lätt notering pappersveck. 900 124 A A 14B dingsman 500 700 Bläcknotering (ort/datum) på framsidan. 1200 11.8.1866. Intyg Sjöman 1969. Mycket gott exemplar. 4x14b 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 4x3 öre inrikes brev med två vågräta par PKXP N.r 1, 10-6-1871. 500 125 A 15 17 Praktexemplar brapappersveck. centrering och stämpel Calmar 19-10-1867. 500 135 17 öre öre lila * violett med någramed svaga 7001200 133 A A 15 3 öre lokalbrev innehåll Stockholm 12-5, 2 TUR.adresser Arkivveck över 3001500 25 15tredjeståndsvikt brevStockholm med 3-4-5 slingor med 1810-1853, flesta med militära / Soldatpost. 126 A 14b 14B,15 Lot med 3 2-3-1872 samt 17 öre de Prakt Falköping 2-1-1869 136 17öre örePrakt singel Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stplVälcentrerad på baksidan.med 134 A A 15 märket. 2x3 öre lodrätt par påvarav trycksak (Prislista) från Stockholm 16-4-1871 till Ronneby. 300 500 127 A 2x14b Lot med 26 tre brevomslag, två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldaliten åldersfläck. 500 Bläcknotering (ort/datum) på framsidan. 14B 7,2x16 ter", 3 det tredje till Vimmerby alla med militära adresser / Soldatpost. öre med Prakt/Lyx stämpel Wexiö 4-4-1870. 2x20 öre lejon +1854 5 öre Vapentyp. Färgfriskt brev,Calmar notering via Danmark, Borås 19- 200 128 137 17 öre lilaLiggande Praktexemplar med bra centrering och stämpel 19-10-1867. 500 800 135 A A 15 1000 2x14bC2 4-1868 till London. Ank.stpl. F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Litet vackert lokalbrev 2 x 3 öre stpl Stockholm 28.9.3 tur med sidostämpel Stockholms 129 3 öre Prakt Stockholm 2-3-1872 samt 17 öre Prakt Falköping 2-1-1869 Välcentrerad med 136 A A 14B,15 300 kortaK.K: splittrade fjädrar. 28.9.1867. (Kontrollkontor) 500 600 liten åldersfläck. 130 131 132 133 135 138 15c 17 öre GRÅ stämplad Upsala 26-1-1871, del av andra stämpel. Intyg Obermüller 3,3-4,3 130 A 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle7,2x16 2x20 öre Liggande lejon + 5 öre Vapentyp. Färgfriskt brev, notering via Danmark, Borås 19137 A 1200 äkta, inga reparationer. Mycket vacker medang. en ren och kraftig färg. reds kompani Rangstorp från Råda. Innehåll Lärokurs för korpralskolorna. 1000 700 4-1868 tilli London. Ank.stpl. öre * Grå med mycket brainnehåll tandning. 131 A 15c Brev 17 F 29 (Lägreståndsvikning) med 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 900 17 öre lejontyp med ochKron. perfekt centrering, vackert stämplad Stockholm 132 A 15a från Tössbo Compagni tillrufftandning Soldaten 669 1500 1200 11.8.1866. Intyg Sjöman 1969. Mycket gott exemplar. 15 17 öre * violett med några svaga pappersveck. 700 133 A 17 öre singel Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stpl på baksidan. 134 A 15 500 Bläcknotering (ort/datum) på framsidan. Frimärksauktioner i Göteborg AB, 1515, 411 41med GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 17 öre lilaBox Praktexemplar bra centrering och stämpel Calmar 19-10-1867. 500 135 A 15 7,9,10 17 öre * Grå med mycket bra tandning. 900 17 öre lejontyp med rufftandning och perfekt centrering, vackert stämplad Stockholm 1200 11.8.1866. Intyg Sjöman 1969. Mycket gott exemplar. 17 öre * violett med några svaga pappersveck. 700 133 A 15 17 öre singel Malmö 30-11-1867 till Köpenhamn. Lacksigill och ank.stpl på baksidan. 134 A 15 Sverige 500 Bläcknotering (ort/datum) på framsidan. 17 öre lila Praktexemplar med bra centrering och stämpel Calmar 19-10-1867. 500 135 A 15 Förfilateli 3 öre Prakt Stockholm 2-3-1872 samt 17 öre Prakt Falköping 2-1-1869 Välcentrerad med 136 A 14B,15 1 Odaterat brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 500 liten officiellt åldersfläck. "a Son Logis"lejon i bostaden. Intressant. 200 2x20 öre Liggande + 5 öre Vapentyp. Färgfriskt brev, notering via Danmark, Borås 19137 A 7,2x16 adresserat 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 1000 700 4-1868 till London. Ank.stpl. 1000 138 A 14b,15,16 3 öre, 17 öre, 20 öre liggande lejon alla Praktstämplade Borås. Vackert set. 5 öre Vapentyp+3 öre+20 öre Liggande lejon=28 öres brev till Finland Eskilstuna 22-3139 A 7,14b,16 Kurirpost 500 1873. Transit Stockholm 7 samt ank.stpl på baksidan. F 3 Brev 3 med och innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 16 öre, 17 öre, 20 örelångt liggande alla Praktstämplade Borås.14-5-1719, Vackert set.gällande transport1000 138 20 örekomplett med bra centrering ochlejon Prakt stämpel Wadstena 6-5-1873. 400 140 A 14b,15,16 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande textbrev medföljer. 16 5 öre+20 Liggande öres till Finland Eskilstuna 22-3139 20öre öreVapentyp+3 Liggande lejon medöre Prakt stämpellejon=28 Wexiöav9-12-1870. 400 600 141 A 7,14b,16 F 4 Vackert adresserat brev med 7innehåll daterat 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 500 1873. Transit Stockholm samt ank.stpl påjuli baksidan. 20 öre * med bra centrering. 400 142 A 16 tyska20 (översättning På Prakt baksidan finnsWadstena notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 bra medföljer). centrering och stämpel 6-5-1873. 400 140 16 20 öre öre med liggande lejon Göteborg 12-12-1867 som singel på brev till Norge. 400 143 A A 16 Julij 1636". 20 lejonmed medPrakt Praktstämpel stämpelHernösand Wexiö 9-12-1870. 400 141 16 20 öre öre Liggande liggande lejon 12-4-1871. 3002000 144 A A 16 F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 400 16 20 *med medPrakt bra centrering. 142 A 20 öre öre stämpel Köping 29-7-1872. 200 145 A 16 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 20 singel på brev till Norge. 400 143 16 20 öre öre liggande liggande lejon lejon Göteborg med nära 12-12-1867 praktstämpelsom 30-1-1872. 2002000 146 A A 16 F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med16 20 öre liggande lejon med Prakt stämpel Hernösand 12-4-1871. 300 144 A 16 20 öre liggande lejon med rätvänd stämpel Herrljunga 29-9-1872. 147 A 2002000 följer.20Arkivanteckning 1638. Köping 29-7-1872. öre med Prakt stämpel 200 145 A 16 18 4 öre välcentrerat märke stämplat Norberg 4-6-1878. 200 148 A F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 16 20 öre liggande lejon med nära praktstämpel 30-1-1872. 200 146 A 18,22,24 Lot med 3 ostämplade exemplarlän, (4, friherre 20, 24 öre) med bra centrering alla med 1 kt. 24 (1602öre 149 A över Ingermanland och Keksholms Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg Ringtyp tandning 20 öre liggande lejon medkr. rätvänd stämpel Herrljunga 14 29-9-1872. 147 A 16 200 1500 med fläckar. Facit 21.700 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 18b 4 öre välcentrerat märke stämplat Norberg 4-6-1878. 148 Ringtyp tandn. 14 gråsvart med sidvänd stämpel TE (Tidningsexpedition) 150 A 18 F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral,Stockholm General Gouvereur im Lieflandt mfl 200 900 30.7.1877. Facit 6.000 kr. Lot med 3 ostämplade exemplar (4, 20, 24 öre) med bra centrering alla med 1 kt. 24 öre 149 A 18,22,24 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 1500 Fräscht nära Facit prakt ex. * med stor innehåll del originalgummi. Nyansutlåtande Olle P. 700 151 A 20b Vackert med fläckar. 21.700 kr.utan F 9 adresserat brevomslag till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko18b 21 4 öre Ringtyp tandn. 14 gråsvart med sidvänd stämpel Stockholm TE (Tidningsexpedition) 150 A öre inrikes brev adresserad till läkare ombord corvetten "af 1502000 152 skull12 (enligt vaxsigill påStockholm baksidan)30.5.1874 tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 900 30.7.1877. 6.000 kr. Chapman". 12 öre medFacit tydligt skruvavtryck i nvh. Sidvänd stämpel Sundsvall 1.3.1877. 100 153 A 21 F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Fräscht nära prakt ex. * med Stockholm stor del originalgummi. Nyansutlåtande Olle P. 700 151 22f 24 öre Blekorange stämplad 15-9-1875. 100 154 A A 20b "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 12 inrikes brev Prakt Stockholm 30.5.1874 adresserad till läkare ombord corvetten "af 150 152 22f 24 öre öre Blekorange stämpel ÖrebroBengtsson 17-11-1875.Oxenstierna 155 A A 21 F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel i Stockholm, utan inne- 150 21 Chapman". 12 öre med tydligt skruvavtryck i nvh. Sidvänd stämpel Sundsvall 1.3.1877. 100 153 A 20/20 öre medpåskuggade siffror (v.2) Göteborg 13.6.1877. 1502000 156 A 23 håll med notering fliken "Praesent denvälstämplat 7 Aug. 1652". 24 öreöre Blekorange stämplad Stockholm 15-9-1875. 100 154 23 20/20 med Prakt/Lyx stämpel Strengnäs 14-11-1877. 300 157 A A 22f 22f 24 öre Blekorange Prakt stämpel Örebro 17-11-1875. Borås. Vackert set. 150 155 24 3 öre, 20 öre liggande lejon alla Praktstämplade 1000 138 24öre, öre17 med Prakt stämpel Kalmar 12-7-1873. 300 158 A A 14b,15,16 20/20 öre med (v.2) välstämplat 13.6.1877. 150 156 Kronopost 7,14b,16 27c 5 Vapentyp+3 öre+20 öre Liggande lejon=28 Göteborg öres brev till9.500 Finland 139 1 öre Riksdaler t.14skuggade * Intyg FOsiffror Mycket gott exemplar 3,4,3. Facit kr. Eskilstuna 22-31900 159 A 23 500 20/20 öre med Prakt/Lyx Strengnäs 14-11-1877. 300 157 1873. Transit Stockholm 7stämpel samt ank.stpl på baksidan. Specialsamling Ringtyp på visirblad. 900 märken sorterade after nyanser och 160 A D 23 12 Lot med 7 brev med innehålltandn.14 alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 24 20 öre med bra och Prakt stämpel Wadstena 6-5-1873. 400 24 Prakt stämpel 12-7-1873. 300 140 158 A 16 3500 varianter, 394 stcentrering av 12med öre,Kalmar 10 st 20/20, 18 Riksdaler Många stpl"Afgår men bl.kval. F 13 Vackert handskrivet brev innehåll och storstvit fjäder i etc. lacksigill tillläsbara Tollered. från 16 27c 20 öre Liggande lejon med Prakt stämpel Wexiö 9-12-1870. 400 1 Riksdaler t.14 * Intyg FO Mycket gott exemplar 3,4,3. Facit 9.500 kr. 1900 141 A 159 Visiralbum med1851 nyanssamling tandn 14 st) tandn 13 (234 st) samt Posthorn (70 st) 161 D Lerum den 15 Okt. och fortskaffas av (83 kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 upplagd efterinnehåll, färglikare. 20 öre *utan med bra centrering. 400 Specialsamling Ringtyp tandn.14 på visirblad. märken sorterade aftermed nyanser 142 160 A D 16 14 Brevomslag med fjäderrest i sigillet.900 Från Skara till Huseby not. och 28-33,35-36 20 8 olika stämplade valörer Ringtyp t.13 alla variant Några med 300 300 162 A 16 varianter, 394till stlejon av 12Göteborg öre, 10 st12-12-1867 20/20, 18 med stsom Riksdaler etc.brev Många läsbara stpl kt. men bl.kval. 3500 öre liggande singel spegeltryck. på till Norge. 400 143 "Requisition" sänt Secundmajorens Comp. 29 Visiralbum med nyanssamling tandn 1415-10-1884. (83 st) "Fort" tandn12-4-1871. 13 (234 samt Posthorn st) 161 A D 16 4 öre Prakt/Lyx stämpel Bredaryd 163 20 öremed liggande lejon med Prakt stämpel Hernösand 300 144 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt ställd tillst) Sandtorp klostret(70 "Fortskaffas 400 upplagd efter färglikare. 5 öre stor tydlig vit fläck framför 100 164 A 30 16 20 öremed med Prakt stämpel Köping 200 145 af kronobrefbärare skyndsammast och29-7-1872. af5:an. dem i natt". 300 28-33,35-36 8 olika stämplade valörer Ringtyp t.13 alla med variant spegeltryck. Några med kt. 300 162 30x2 Fribrevomslag Litet inrikes brevmed med parhandritade 2nära x 5 öre ringtyp stpl Göteborg 19.3.1885. 150 300 165 A 20 öre liggande lejon med praktstämpel 30-1-1872. 200 146 A 16 16 1710 tre öppna13 kronor, ställd tillLbr Gripsholm. 29 4 öre Prakt/Lyx stämpel Bredaryd 15-10-1884. 300 163 30x2 Brev 20 5med öre tandn. 13 vertikalt med kraftigt dragspel i undre märket. Stockholm Paket C. 100 166 A 16 öre1med liggande lejon rätvänd stämpel Herrljunga 29-9-1872. 147 A F 17 brun/vit fjädermed i par stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 200 5 stor tydlig vit fläck framför 5:an. 100 164 25.3.1879. 31 6 öre öre med medvidarebefordrat färglinje i övre marginalen samt av skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 700 167 A A 30 till Stratomta, och emottaget fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 200 18 4 öre välcentrerat märke stämplat Norberg 4-6-1878. 148 A Litet inrikes brev med par 2 x 5 13 örepå ringtyp 13lite stpl Göteborg Lbr 19.3.1885. 150 165 A 30x2 31,32,34 Ringtyp inrikes större (240x175 mm) ASS ort/2:a 168 F 18 Brev 6+12+24 medmed 1 brun/vit fjädertandning i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Lot 3öre ostämplade exemplar (4, 20, 24 öre) med bra centrering alla medbrev 1 kt.(24 24Ordres" öre 149 C A 18,22,24 5 öre tandn. 13 vertikalt par med kraftigt dragspel i undre märket. Stockholm Paket C. 100 166 A 30x2 till Stratomta. viktklassen) från Orresta 12-2-1879 adresserat till fadern till den kända arkeologen Oscar Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 1500 med fläckar. Facit 21.700 kr. 31 25.3.1879. 600 6 öre färglinje i övre marginalen skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 159 181 167 Riss i kuvertets nvh. medsamt 1809. 4 öre med Ringtyp tandn. 14 gråsvart sidvänd stämpel Stockholm TE (Tidningsexpedition) 700 150 A A 18b april Montelius. 31a 6 öre rödlila ringtyp 13tandning singel inrikes brevkort till Jönköping Stockholm C. 6.2.1880. 169 6+12+24 öre Ringtyp på inrikes litesänt större (240x175 mm) ASS brev (24 ort/2:a 168 A C 31,32,34 30.7.1877. Facit 6.000 kr.fjäderpå13 F 19 Återanvänt brev med 1 GUL märkt "Order" i stafett tillfrån olika adresser med tre olika 900 100 Ankomststpl. Vackert. viktklassen) från Orresta 12-2-1879 fadern till den kända arkeologen Oscar Fräscht nära prakt ex. * med deladresserat originalgummi. Nyansutlåtande Olle P. 7001000 mellan Boxholm ochstor Amarbyn dateradtill24 aug. troligen cirka 1810. 151 A 20b kronoslingor 600 12 öre inrikes från Morshyttan 29.7.1882 till Stockholm med anteckning "Medföljer 170 A 32 Montelius. Rissbrev i kuvertets nvh.30.5.1874 öretvå inrikes brev Stockholm adresserad till läkare ombord corvetten "af"Angår 150 152 A 21 F 20 Brev 12 med vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård 150 ångaren Gustafsberg 3 till Björkudden". 6 öre rödlila ringtyp 13nrsingel på inrikes brevkort till Jönköping från Stockholm C. 6.2.1880. 169 A 31a 21 Chapman". hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 12 skruvavtryck i nvh. Sidvänd stämpel Sundsvall 1.3.1877. 100 153 1001500 12 öre öre med med tydligt variant 7, vit kil i övre vänstra hörnet. 150 171 A A 32 Ankomststpl. Vackert. F 21 Brev 24 med Brun/svart stämplad fjäder på Stockholm Emb. Br. Till Berg från Wettlanda den 20"Medföljer april 1815. 15-9-1875. 100 154 A 22f 32 33a 12 öre1 Blekorange inrikes från Morshyttan 29.7.1882 tillsänt Stockholm med anteckning 170 20 öre Ringtypbrev Praktexemplar *. Intyg HOW 4,4,3 ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 700 172 A Innehåll "Wäg-Route" angående av tyger från Fredricstad till Göteborg. 22f 24störe Prakt Örebrooch 17-11-1875. 1501500 155 ångaren Gustafsberg nrvackra 3stämpel till Militärtransport Björkudden". 2 20 Blekorange öre ringtyp med stämplar v.9 ojämna och trasiga siffror. 150 173 A A 33x2 22 Brev 20/20 med 1öre vit med fjäder daterad 9i sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 23 skuggade siffror (v.2) välstämplat Göteborg 13.6.1877. 150 156 A 32 12 öre med variant 7, vit kil övre vänstra hörnet. 171 24med öre Ringtyp tandn.13 med Prakt stämpel Malmöför Paket 25.7.1880. 1 nkt. 100 174 A 34 Gobyn innehåll gällande stämpel utseende avHOW Fullmäktig soldaterna vid kr. Sun20/20 med Prakt/Lyx Strengnäs 14-11-1877. 300 157 33a 160AA 23 20 öre öreöre Ringtyp Praktexemplar *. Intyg 4,4,3 ett äkta vackert Esping märke. och FacitÖrn 3.600 700 172 34 24 med Prakt stämpel Westerås 5-10-1882. 150 175 dahls Häradsrätt i Brottmål. 24 24 öre med Prakt stämpel Kalmar 12-7-1873. 300 158 A 33x2 2 st 20 öre ringtyp med vackra stämplar och v.9 ojämna och trasiga siffror. 150 700 173 34 24 öre med Prakt stämpel Gamleby 26-8-1884. 150 176 A F 23 Brev 1 med 1 Ringtyp gråbrun fjäder daterad 15 gott jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär27c Riksdaler t.14 * Intyg FO Mycket exemplar 3,4,3. Facit 9.500 kr. 1900 159 A 34 24 öre tandn.13 med Prakt stämpel Malmö Paket 25.7.1880. 1 nkt. 100 174 30 örei Hult, Ringtyp 13 singel på litetmed vackert REK brev Umeå 23.11.1885. 150 177 A 35 dingsman Wisnums Socken, notering "angående Brottmålsstemningar". Specialsamling Ringtyp tandn.14 på 5-10-1882. visirblad. 900 märken sorterade after nyanser och 160 D 34 24 öre öre med med variant Prakt stämpel Westerås 150 700 175 A 35 30 v.5 sammanhängande siffror och v.7 vit fläck i "3". 150 178 A 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3500 1200 varianter, 394 st av 12 öre, 10 st 20/20, 18 st Riksdaler etc. Många läsbara stpl men bl.kval. 34 24 öre med Prakt stämpel Gamleby 26-8-1884. 150 176 A 36 50 öre med Prakt stämpel Eslöf 24-10-1885, 1 kt. 100 179 A 25 Lot med 15 Ringtyp brevmed med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Visiralbum nyanssamling tandn 14 (83 st) tandn 13 (234 st) samt Posthorn (70 st) 161 A D 35 1500 30 öre 13 singel på litet vackert REK brev Umeå 23.11.1885. 150 177 Ringtyp tandning 50 öre med Prakt stämpel Westervik 23-4-1880, 1 kt. 13 100 180 A 36 400 upplagd efter färglikare. 26 Lot med tre med brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 150 35 30Riksdaler öre variant v.5 sammanhängande siffror och v.7 vit fläck i "3". 178 A 37 1 med perfekt centrering och prakt stämpel Borås 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 181 A olika stämplade valörer Ringtyp t.13 allamilitära med variant spegeltryck. Några med kt. 300 800 162 A 28-33,35-36 ter", 8 det tredje till Vimmerby med 50 öre med Prakt stämpel1854 Eslöfalla 24-10-1885, 1 kt. adresser / Soldatpost. 100 179 A 36 2000 4-5. kortPrakt/Lyx tandspets. öreEn med stämpel Bredaryd 15-10-1884. 300 163 A 29 F 27 Brev 4 (Lägreståndsvikning) medWestervik innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 36 38 50 öre med Prakt stämpel 23-4-1880, 1 kt. 100 180 A 1 krona med Praktstämpel Gamleby 5-1-1885. 200 182 30 5 öre med stor tydlig vit fläck framför 5:an. 100 164 A 37 korta splittrade fjädrar. 1 Riksdaler med perfekt centrering ochfastsättarspår. prakt stämpel Borås 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 800 600 181 krona, Fräscht * exemplar med små 183 A 38 inrikes brev med par 2 med x 5 öre ringtyp 13 samt stpl Göteborg Lbr 19.3.1885. 150 165 A 30x2 Brev Litet 28 med innehåll 17-11-1837 en vit fjäder mycket liten kronoslinga ställd till Kålle2000 4-5. En kort tandspets. Stämplat 12-block 1 krona tandning 13, Stockholm Paket staden 20-10-1880. Facit 2.200 350 184 A 38x12 30x2 reds kompani i Rangstorp från Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 5 öre tandn. 13 vertikalt parRåda. med kraftigt dragspel i undre märket. Stockholm Paket C. 100 700 166 A 38 1 krona med Praktstämpel Gamleby 5-1-1885. 200 182 A kr ++. Specialsamling Ringtyp tandn.13 på 60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter, 185 D 31 25.3.1879. F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 6 öre med färglinje i övre marginalen samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 167 1 krona, Fräscht * exemplar med små fastsättarspår. 800 183 A A 38 2000 många Compagni läsbara stämplar i blandad kvalitet. från Tössbo till tandning Soldaten 13 669 Kron. 31,32,34 6+12+24 öre Ringtyp på13, inrikes (240x175 mm) ASS brev (24 2.200 ort/2:a 168 Stämplat 12-block 1 krona tandning Stockholm Paket staden 20-10-1880. Facit 3501500 184 A 85 märken med utvalda vackra stämplar, allalite påstörre tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500 186 C C 38x12 viktklassen) från Orresta 12-2-1879 adresserat till fadern till den arkeologen Oscar kr ++. Specialsamling visirblad. efterkända nyanser 185 Visiralbum med Ringtyp samling tandn.13 F. 28-39,på dvs60Ringtyp t.13Sorterade + Oscar Boktryck, totaltoch ca varianter, 1.250 187 D 600 Montelius. Riss i kuvertets nvh. 2000 många blandad kvalitet. märken,läsbara bla. 85stämplar st 6 öre, i50 st 24 öre och 50 st 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar 6 öre rödlila ringtyp 13 singel på inrikes brevkort till Jönköping från Stockholm C. 6.2.1880. 1500 169 A 31a 85 märken medvarianter. utvalda vackra stämplar, alla på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 186 C och en hel del 100 Ankomststpl. Vackert. 2 öreAB, medBox Lyx stämpel C.16, 14-11-1891, 1 nkt. Boktryck, totalt 150 188 A Visiralbum med samling F. 28-39, dvs Ringtyp t.13 + Oscar ca"Medföljer 1.250 187 A D 40 Frimärksauktioner i Göteborg 1515, 411 Stockholm 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 32 12 öre inrikes brev från Morshyttan 29.7.1882 till Stockholm med anteckning 170 131 132 A 15c A 15a 25.3.1879. 24 öremed medfärglinje Prakt stämpel Kalmar 12-7-1873. 300 6 öre i övre marginalen samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 1 Riksdaler * Intygtandning FO Mycket gott exemplar 3,4,3.(240x175 Facit 9.500 kr.ASS brev (24 ort/2:a 1900 6+12+24 öret.14 Ringtyp 13 på inrikes lite större mm) viktklassen) frånRingtyp Orrestatandn.14 12-2-1879 till fadern den kända arkeologen Oscar Specialsamling påadresserat visirblad. 900 märkentillsorterade after nyanser och 600 Montelius.394 Risssti av kuvertets varianter, 12 öre,nvh. 10 st 20/20, 18 st Riksdaler etc. Många läsbara stpl men bl.kval. 3500 6 öre rödlilamed ringtyp 13 singel på inrikes brevkort till Jönköping från Stockholm C.(70 6.2.1880. 169 Visiralbum nyanssamling tandn 14Sverige (83 st) tandn 13 (234 st) samt Posthorn st) 161 A D 31a 100 400 Ankomststpl. upplagd efter Vackert. färglikare. 32 12 öre inrikes brevvalörer från Morshyttan 29.7.1882 Stockholm med anteckning "Medföljer 170 8 olika stämplade Ringtyp t.13 alla medtillvariant spegeltryck. Några med kt. 300 162 A 28-33,35-36 Förfilateli 150 ångaren Gustafsberg nr 3 till Björkudden". 4 öreofficiellt med Prakt/Lyx stämpel Bredarydmed 15-10-1884. 300 163 A 29 1 Odaterat brev utan poststämplar innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 32 12öre öremed medstor variant 7,vit vitfläck kil i övre vänstra hörnet. 150 171 A A 30 5 tydlig framför 5:an. 100 164 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 33a 20 öre Ringtyp Intyg HOW134,4,3 ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 700 172 Litet inrikes brevPraktexemplar med par 2 x 5*.öre ringtyp stpl Ystad Göteborg Lbr 19.3.1885. 150 700 165 A A 30x2 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från samt två okarterade från Lund. 33x2 2 st 20 öre ringtyp med vackra stämplar och v.9 ojämna och trasiga siffror. 150 173 A 5 öre tandn. 13 vertikalt par med kraftigt dragspel i undre märket. Stockholm Paket C. 100 166 A 30x2 34 24öre öremed Ringtyp tandn.13 Prakt stämpel Malmö Paket 25.7.1880. 1 nkt. 100 174 A A 31 25.3.1879. 6 färglinje i övremed marginalen samt skruvavtryck i nhm. Farstorp 8.11.1879. 100 167 34 24 öre med stämpel Westerås 150 175 Kurirpost 6+12+24 örePrakt Ringtyp tandning 13 på5-10-1882. inrikes lite större (240x175 mm) ASS brev (24 ort/2:a 168 A C 31,32,34 24 öre med Prakt stämpel12-2-1879 Gamleby adresserat 26-8-1884. till fadern till den kända arkeologen Oscar 150 176 A 34 viktklassen) från Orresta F 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 600 30 öre Ringtyp 13 singel på litet vackert REK brev Umeå 23.11.1885. 150 177 A 35 Montelius. Riss i kuvertets nvh. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 35 6 rödlila ringtyp v.5 13 singel på inrikes brevkort till från Stockholm C. 6.2.1880. 169 30öre öre med variant sammanhängande ochJönköping v.7Jacob vit fläck 150 178 A 31a F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat siffror juli 1636 till dei "3". la Gardie, skrivet på 100 Ankomststpl. Vackert. 36 50 öre med Prakt stämpel Eslöf 24-10-1885, 1 kt. 100 179 A tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 12 brevstämpel från Morshyttan till 1Stockholm med anteckning "Medföljer 170 36 50 öre öre inrikes med Prakt Westervik29.7.1882 23-4-1880, kt. 100 180 A A 32 Julij 1636". 1502000 ångaren Gustafsberg nr centrering 3 till Björkudden". 37 1 Riksdaler med perfekt och prakt stämpel Borås 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 181 A F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 32 12 öre med variant 7, vit kil i övre vänstra hörnet. 150 171 A 2000 4-5. En kort tandspets. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 20krona öre Ringtyp Praktexemplar *. Intyg5-1-1885. HOW 4,4,3 ett äkta vackert märke. Facit 3.600 kr. 7002000 172 38 1 med Praktstämpel Gamleby 200 182 A A 33a F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob deoch la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-150 33x2 2 st 20 öre ringtyp med vackra stämplar v.9 ojämna och trasiga siffror. 173 A krona, Fräscht * exemplar med små fastsättarspår. 800 183 A 38 följer.1 Arkivanteckning 1638. 2000 24 öre Ringtyp tandn.13 med Prakt stämpel Malmö Paket Paket staden 25.7.1880. 1 nkt. Facit 2.200 100 174 38x12 Stämplat 12-block 1 krona tandning 13, Stockholm 20-10-1880. 350 184 A A 34 F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 24 öre med Prakt stämpel Westerås 5-10-1882. 150 175 kr ++. Specialsamling Ringtyp tandn.13 på 60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter, 185 A D 34 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160224 öre med Prakt stämpeli blandad Gamleby 26-8-1884. 150 176 A 34 2000 många läsbara stämplar 57). Skrivet på Svenska, renskrivning kvalitet. medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 35 30 Ringtyp singelvackra på litetstämplar, vackert REK Umeå 23.11.1885. 150 177 A 85 öre märken med13 utvalda alla brev på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500 186 C F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 30 öre med variant v.5 sammanhängande siffror och v.7 vit fläck i "3". 150 178 Visiralbum med samling F. 28-39, dvs Ringtyp t.13 + Oscar Boktryck, totalt ca 1.250 187 A D 35 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 märken, bla.Prakt 85 ststämpel 6 öre, 50Eslöf st 2424-10-1885, öre och 50 1 st kt. 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar 50 öre med 100 179 A 36 F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1500 och en hel del varianter. 36 öre med Praktpå stämpel Westervik 23-4-1880, kt. 100 180 A skull50 (enligt vaxsigill baksidan) tysk adress med1översättning. Arkivanteckning 1648. 2 med Lyx stämpel C.16, 14-11-1891, 1 nkt. 22.10.1878. Intyg HOW 3-4, 5, 1502000 188 37 1 öre Riksdaler med perfektStockholm centrering och prakt stämpel Borås 181 A A 40 F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 2 öreEn helsak Fk7 (Visitkortsformat) stpl första månaden tilläggsfrankerad med 3 öre. 189 A 41 2000 4-5. kort "Praesent den 30tandspets. Maij 1649". 4502000 Stockholm 29.12.1891 till Helsingfors. Ankomststämplad. 1 krona med Praktstämpel Gamleby 5-1-1885. 200 182 A 38 F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne41,42,47 Lot med två brev: 30 öre Posthorn på 10 öre helsak som ASS (260 kr) Brodalen 19.5.1889 190 A 38 1 krona, Fräscht exemplar med små fastsättarspår. 800 183 A håll med notering på *fliken "Praesent den16.1.1890 7 Aug. 1652". 185 till Göteborg. Samt öretandning Axelvold på litet brev till Köpenhamn med transit och 3502000 Stämplat 12-block 13+4 krona 13, Stockholm Paket staden 20-10-1880. Facit 2.200 184 A 38x12 300 ank. stpl. kr ++. Specialsamling Ringtyp tandn.13 på 60 visirblad. Sorterade efter nyanser och varianter, 185 D Mycket vacker 4 öre inrikes tidningsbanderoll med reklam från Örebro Tidning. Från 191 A 42 2000 många läsbara stämplar i blandad kvalitet. Kronopost 400 Örebro 6.10.1888 till St.Mellösa. 85 märken med utvalda vackra stämplar, alla på tandning 13 i mycket bra märkeskvalitet. 1500 186 C 42 12 Lot med 7 Ringtyp brev med innehåll med tydligt med markerade 4 öre posthorn ** alla praktcentrering 1 någotkronoslingor. kort tand. 200 300 192 A Visiralbum med samling F. 28-39, dvs Ringtyp t.13 + Oscar Boktryck, totalt ca 1.250 187 D 43 F 13 Vackert handskrivet medEngelholm innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 5 öre med Prakt brev stämpel 17-7-1890. 100 193 A märken, bla. 85 st 6 öre, 50 st 24 öre och 50 st 1 kr. Normalkvalitet med en del stämplar Ringtyp Posthorn Lerum den 15 Okt. 1851 fortskaffas kronobrefbärare. Västergötland. Trönö Praktoch stämpel. Postalav 125 kr. obetydlig delMeanderslinga. av andrastämpel. 1501500 194 A 44 1500 och en8-6-1895 hel del varianter. 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Huseby med not. 30öre öremed med Lyx stämpel Haparanda 22-2-1891 på välcentrerat 100 195 A A 47 40 2 Lyx stämpel Stockholm C.16, 14-11-1891, 1Skara nkt. tillmärke. 150 188 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 47 30öre örehelsak med LILA svag Lyx stämpel stpl Wadstena 10-5-1889. 150 300 196 2 Fk7 (Visitkortsformat) första månaden tilläggsfrankerad med 3 öre. 189 A A 41 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 200 50 öre med Prakt/Lyx stämpel Stenstorp 21-9-1889. 197 A 48 450 Stockholm 29.12.1891 till Helsingfors. Ankomststämplad. af kronobrefbärare skyndsammast ochpå af 10 dem 41,42,47 50 öre med stämpel Finspong 20-7-1889, nktt. 100 300 198 A 48 Lot med två Prakt/Lyx brev: 30 öre Posthorn örei natt". helsak 2 som ASS (260 kr) Brodalen 19.5.1889 190 16 Fribrevomslag 1710 med treöre handritade öppna kronor, ställd 300 till Göteborg. Samt 3+4 Axelvold 16.1.1890 på litet brevtilltillGripsholm. Köpenhamn med transit och F 17 Brev ank. med stpl. 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300 till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyra personer. Daterat 14-15 april 1809. Mycket vacker 4 öre inrikesoch tidningsbanderoll med olika reklam från Örebro Tidning. Från 191 A 42 700 6.10.1888 till St.Mellösa. F 18 Brev Örebro med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400 4 öre Ringtyp posthornvidarebefordrat ** praktcentrering 1 något av kortfyra tand. 200 192 A 42 till Stratomta. Döfvestad, ochmed emottaget olika personer. Daterat 18 april 5 1809. öre med Prakt stämpel Engelholm 17-7-1890. 100 700 193 A 43 Trönö 8-6-1895 stämpel. kr. obetydlig del avtillandrastämpel. 194 A 44 F 19 Återanvänt brev medPrakt 1 GUL fjäder Postal märkt 125 "Order" sänt i stafett olika adresser med tre olika 150 kronoslingor mellan och Amarbyn dateradpå 24välcentrerat aug. troligen cirka 1810. 30 öre med Lyx Boxholm stämpel Haparanda 22-2-1891 märke. 1001000 195 A 47 47 F 20 Brev 50 med vita fjädrar annorlunda kronoslinga. 30 LILA svagsamt Lyx stämpel Wadstena 150 196 A 48 öretvå med Lyx stämpel Mariestad 3-9-1887, 110-5-1889. nkt. Från Spånga klockare-Gård "Angår 200 199 hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". Prakt/Lyx stämpel Stenstorp 21-9-1889. 2001500 197 A 48 50kronoskjuts öre med Lyx stämpel Gistad 27-1-1889. 150 200 F 21 Brev 50 med Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt öre1 med Prakt/Lyx stämpel Finspong 20-7-1889, 2 från nktt. Wettlanda den 20 april 1815. 100 198 Ringtyp posthorn med Lyx stämpel Warberg 20-2-1892. 250 201 A 48 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tyger från Fredricstad till Göteborg. 50 öre Ringtyp posthorn ** med en något kort av tand. Facit 4.000 kr. 4001500 202 A 48 22 Brev 1med 1 vit fjäder sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i krona med Praktdaterad stämpel9Kungsbacka 20-2-1897. 100 203 A 49 Gobyn med innehåll Ringtyp gällandeposthorn/provisorier utseende av Fullmäktig soldaterna Esping ochnyanser Örn vidoch SunSpecialsamling på 40 för visirblad. Sorterade efter 204 D dahlsvarianter, Häradsrätt i Brottmål. 900 700 många läsbara stämplar i blandad kvalitet. F 23 Brev 77 med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 Sommerstad. "Ordres" sänt bra till kronofjärmärken med utvalda vackra stämplar, alla ipå Ringtyp posthorn i mycket 1400 205 C dingsman i Hult, Wisnums med "angående märkeskvalitet. Inrikes brev med singelSocken, 10 öre/24 örenotering gul i Prakt centreringBrottmålsstemningar". PKXP 23-4-1890. 300 700 206 A 51 24 Lot med brevnyanser med 3 kronoslingor 1735-1806 flestastämplade med militära adresser / Soldatpost. Fyra9olika av 3 öre tandning 14, allade vackert Wisby. 2001200 207 A 1 25 Lot med 15Lyx brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3001500 3 öre stämplad Karlstad 13-5-1878. 208 A 1 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 200 4 öre Prakt/Lyx stämplad Karlstad 29-11-1882. 209 A 2 ter", 12 detöre tredje till Göteborg Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 singel 3.1.1874 till Orousth, transit Göteborg 4.1 och Kungelf 5.1 på 210 A 5 400 F 27 Brev baksidan. (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Tidig avstämpling. 204A 7 korta24 splittrade öre medfjädrar. god centrering och Prakt stämpel Göteborg 7-9-1877. 200 600 211 28 Brev 1med innehåll 17-11-1837 en vit fjäder samt Umeå mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 200 krona med bra centrering med och nära Prakt stämpel 30-4-1880. 212 A 10 från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 2 öre + 10i Rangstorp öre Stora Tjänste t.13 på lokal tidningsbanderoll (med fullt innehåll) stämplad 213 C 11+16breds kompani F 29 Brev Smålands (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 500 Burseryd 2.8.1910. Högt porto på1838. lokal försändelse är ovanligt. Compagni till Soldaten 669 Kron. Inrikes Postanvisning (4 kr) märkt "Tjensteförsändelse" Göteborg 7-6-1888. 4001500 214 A 14,18 från Tössbo 6+6 öre par på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. 400 215 A 15x2 216 A 14,19,24A Vackert ASS brev Stockholm 9-7-1895 till Göteborg. Totalt porto 9.25 kr med 9 st F. 24 A, 1900 1 kr typ 1. Största kända antal på brev enligt Facit. 6 öre med Prakt stämpel Hörby 15-9-1892. Prakt centrering. Facit 1.100 kr. 300 217 A 15 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 10 öre stora tjänste ** typ 1. Facit 950 kr. 150 218 A 16A 158 167 159 168 160 31 A 24 31,32,34 A C 27c D Ringtyp ** med en 3-9-1887, något kort 1tand. 400 50 öre med Lyxposthorn stämpel Mariestad nkt. Facit 4.000 kr. 200 1 medLyx Prakt stämpel Kungsbacka 20-2-1897. 100 50krona öre med stämpel Gistad 27-1-1889. 150 Specialsamling Ringtyp posthorn/provisorier på 40 visirblad. Sorterade efter nyanser och 50 öre Ringtyp posthorn med Lyx stämpel Warberg 20-2-1892. 250 900 varianter, många läsbara**stämplar blandad 50 öre Ringtyp posthorn med en inågot kortkvalitet. tand. Facit 4.000 kr. 400 77 märken med utvalda vackra stämplar,20-2-1897. alla på Ringtyp posthorn i mycket bra 1400 1 krona med Prakt stämpel Kungsbacka 100 Sverige Stora Tjänstemärken tandning 14 märkeskvalitet. Inrikes brev medRingtyp singel 10 öre/24 öre gul i Prakt centrering 23-4-1890. 300 Specialsamling posthorn/provisorier på 40 visirblad.PKXP Sorterade efter nyanser och Fyra olika många nyanserläsbara av 3 öre tandning 14, alla kvalitet. vackert stämplade Wisby. 200 Förfilateli 900 varianter, stämplar i blandad 3 öre Lyx stämplad Karlstad 13-5-1878. 300 77 märken med utvalda vackra stämplar, alla på Ringtyp posthorn i mycketKörning bra 1400 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, L-län, 4 öre Prakt/Lyx stämplad 29-11-1882. 200 märkeskvalitet. Inrikes brev singel 10Karlstad öre/24Intressant. öre gul i Prakt centrering PKXP 23-4-1890. 300 200 adresserat "a Sonmed Logis" i bostaden. 12 öre singel Göteborg till Orousth, transit Göteborg och Kungelf från 5.1 på Fyra olika nyanser avkarterade 3 3.1.1874 öre tandning 14, alla från vackert stämplade Wisby. 200 700 Förfilateli 1700-talet, två brevomslag Ystad samt 4.1 två okarterade Lund. 400 baksidan. Tidig avstämpling. 1 3 öre Lyx stämplad Karlstad 13-5-1878. 300 7 24 örePrakt/Lyx med godstämplad centreringKarlstad och Prakt stämpel Göteborg 7-9-1877. 200 2 4 öre 29-11-1882. 200 10 1 med bra centrering och nära Prakt stämpel 30-4-1880. 200 Kurirpost 5 12krona öre singel Göteborg 3.1.1874 till Orousth, transit Umeå Göteborg 4.1 och Kungelf 5.1 på 11+16b 2 öre + 10 öre Stora Tjänste t.13 på lokal tidningsbanderoll (med fullt innehåll) stämplad baksidan. Tidig avstämpling. F Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 400 500 Smålands Burseryd 2.8.1910. porto på lokal är ovanligt. 7 24 öre med god centrering ochHögt Prakt stämpel Göteborg 7-9-1877. 200 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av försändelse text medföljer. 600 14,18 Inrikes Postanvisning (4 kr) och märkt "Tjensteförsändelse" Göteborg 7-6-1888. 400 10 1 krona med bra centrering nära Prakt juli stämpel 30-4-1880. 200 F Vackert adresserat brev med innehåll daterat 1636Umeå till Jacob de la Gardie, skrivet på 15x2 6+6 öre par på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. 400 11+16btyska2(översättning öre + 10 öre Stora TjänstePå t.13 på lokal finns tidningsbanderoll (med fullt innehåll) stämplad medföljer). baksidan notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 14,19,24A Smålands Vackert ASS brev Stockholm till på Göteborg. Totalt porto kr med 9 st F. 24 A, 5002000 Burseryd 2.8.1910.9-7-1895 Högt porto lokal försändelse är 9.25 ovanligt. Julij 1636". 1900 1 kr typPostanvisning 1. Största kända antal på brev enligt Facit. 14,18 Inrikes (4 kr) märkt "Tjensteförsändelse" Göteborg 7-6-1888. 400 F Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Stora Tjänstemärken tandning 131.100 kr. 15 6 öreöre med stämpel Hörby 15-9-1892. Prakt centrering. Facit 300 15x2 6+6 parPrakt på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. 4002000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 16A 10 öre stora ** typ 1. Facit 950 kr. 14,19,24A Vackert ASStjänste brev Stockholm till la Göteborg. porto kr med 9 st F. 24 A,med-150 F Vackert adresserat brevomslag till9-7-1895 Jacob de Gardie.Totalt Skrivet på 9.25 Svenska, renskrivning 18 20 öre singel på varuprov av läder sänt som lokalt officiellt brev Stockholm LL 6.7.1886. 1900 kr typ 1. Största kända följer.1 Arkivanteckning 1638. antal på brev enligt Facit. 2000 Bundet attraktivt brevmärke "Tygmästaren i Prakt Stockholm". Mycket sällsynt och vackert 15 6 öre med Praktbrevomslag stämpel Hörby centrering. Facit 1.100 kr. 300 F Vackert adresserat utan15-9-1892. innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 3500 utställningsobjekt. Ex. Hasselrot. 16A 10 öre stora tjänste ** typ 1. Facit 950 kr. 150 över 20 Ingermanland och Keksholms friherre Erik Carlsson Gyllenstierna (1602- 600 18 öre stora tjänste ** variant 3,län, avbrutna båglinjer över "GO". Facit 4.200afkrUlaborg ++. 18 20 öre singel på varuprov av läder sänt som lokalt officiellt brev 1642. Stockholm LL 6.7.1886. 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 2000 19,21,24a Lot med 2x20 öre V.2, 30 öre med två punkter-Praktstämplad Jäderön 3.2.1882 samt ett Bundet attraktivt brevmärke till "Tygmästaren i Stockholm". Mycket sällsynt och vackert F 8 Vackert adresserat Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 200 ex utan hörn + brevomslag 2x1Ex. kr med streck i vänstra ovalen. 3500 utställningsobjekt. Hasselrot. Utan innehåll med daterad på fliken dec 1644, Luleå delvis26-9-1902. översättning medföljer. 2000 21x2 titlar.60 uppräkning kr)31Tjänstebrev Arkivhål 222 20 öre öre ASS stora med tjänste ** variant(128,20 3, avbrutna båglinjer över "GO". Facit 4.200 kr ++.på vänster 600 220 A A 18 F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko400 sida samt anteckningar på framsidan. 19,21,24a med vaxsigill 2x20 örepå V.2, 30 öre med punkter-Praktstämplad Jäderön 3.2.1882 samt ett 221 A 22Bx2 skullLot baksidan) tysktvå adress med översättning. 1648. 2(enligt x 50 öre, fräscha och välcentrerade ** exemplar. Facit 6.600 krArkivanteckning ++. 1000 223 A 2002000 ex utan hörn + 2x1 kr med streck i vänstra ovalen. F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 22Bx4 Fyrblock 50 öre typ II ** med lätta fläckar i gummeringen. Facit 13.200 kr. 2000 224 A 60 öre ASS med uppräkning (128,20 kr) Tjänstebrev Luleå 26-9-1902. Arkivhål på vänster 222 A 21x2 den 30 Maij 1649". Fyrblock vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 225 A 24b "Praesent 4002000 sida samti praktkvalitet anteckningarmed på framsidan. F 11 Vackert Gabriel Oxenstierna i Stockholm, utan 25 216 Helark medfräscha 50 brevomslag st märken ** till 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. Vikt ochinne- 1000 226 A C 22Bx2 2 x adresserat 50 öre, och välcentrerade ** Bengtsson exemplar. Facit 6.600 kr ++. 223 håll med notering på fliken "Praesent den märken 7 Aug. 1652". 2000 delvis klippt arkmarginal runt lätta om. Alla ** med en del små brunakr. fläckar. Facit Fyrblock 50 öre typ II ** med fläckar i gummeringen. Facit 13.200 20002000 224 A 22Bx4 25 Påtryck på tjänstemärken10/12 blå, i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 227 A Fyrblock i praktkvalitet med vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 225 A 24b Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och 228 D 25 Helark med 50 st märken ** 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. Vikt och 226 C Kronopost 50 öre med Lyx stämpel Mariestad 3-9-1887, 1 nkt. 200 199 A 48 1800 varianter. Många vackra stpl från läsbara till Prakt/LYX. Stor mängd värt en genomgång. 2000 delvis klippt arkmarginal runt om.27-1-1889. Alla märken ** med en del små bruna fläckar. Facit 50 öre med Lyx stämpel 150 300 200 12 Lot med 7 brev med innehåll Gistad alla med tydligt markerade kronoslingor. Samling Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser och varianter i Lindner falzlos 229 A D 48 25 Påtryck på tjänstemärken10/12 blå, i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 227 A 50 öre Ringtyp posthorn med Lyx stämpel Warberg 20-2-1892. 250 201 A 48 album med kassett. Trevlig samling med bla ** 3,5,6 öre t.14 samt 20,24 öre t.13 även F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och 228 D 48 12000 50 öre 15 Ringtyp posthorn **fortskaffas med en något kort tand. Facit 4.000 kr. 4001500 202 A många vackra stämplar. Katalog enl. inl. 130.000 kr. Lerum den Okt. 1851 och av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1800 varianter. Många vackra stpl från läsbara till Prakt/LYX. Stor mängd värt en genomgång. 2 krona insticksalbum med varianter på Storai tjänstemärken inklusive normalexemplar med 230 D 49 1 med Prakt stämpel 20-2-1897. 100 203 14 Brevomslag innehåll, med Kungsbacka fjäderrest sigillet. Från Skara till varianter Huseby med not. Samlingutan Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser och i Lindner falzlos 229 A D 900 300 läsbara till Praktstämplar (en hel delComp. Gotland)på , även små tjänste och Lösen. Specialsamling posthorn/provisorier 40 visirblad. efter och 204 D "Requisition" sänt tillRingtyp Secundmajorens album med kassett. Trevlig samling med bla ** 3,5,6 öre t.14 Sorterade samt 20,24 öre nyanser t.13 även Litet album med ca 400 märken tandn. 13 från läsbaraställd stämplar till Prakt iklostret blandad"Fortskaffas12000 231 D 900 varianter, många läsbara stämplar i blandad kvalitet. F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga "Fort" till Sandtorp många vackra stämplar. Katalog enl. inl. samt 130.000 kr. 200 219 märkeskvalitet. 77 märken medskyndsammast utvalda vackrapå stämplar, alla på Ringtyp posthorn i mycket bra med 1400 205 D C af kronobrefbärare och af dem i natt". 2 insticksalbum med varianter Stora tjänstemärken inklusive normalexemplar 300 230 20 öre Rek Tjänstebrevkort Backeöre 12-10-1914. Vackert. 250 232 A A 30,32 märkeskvalitet. 51 Inrikes medmed singel öre/24 gul i Prakt centrering PKXP 23-4-1890. 300 206 900 300 16 Fribrevomslag tre10 handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. läsbarabrev till1710 Praktstämplar (en hel del Gotland) , även små tjänste och Lösen. 70 öre ASS Tjänstebrev (637,83 kr) Stockholm 31-8-1911 från Sveriges Geologiska 233 D A 132,36x2 olika nyanser 3i öre tandning 14, alla vackert stämplade Wisby. 207 A Litet med caav 400 märken tandn. 13 från läsbara stämplar till Prakt i blandad 231 F 17 Brev Fyra med album 1 brun/vit fjäder stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 200 400 Undersökningsbyrå till Geolog på Öland. 200 3 öre Lyx stämplad Karlstad 13-5-1878. märkeskvalitet. 208 A 1 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 38,47 110 öre ASS Tjänstebrev (2447,33 kr) Vänersborg 3-12-1919. 500 234 20 öre Rek Tjänstebrevkort Backe 12-10-1914. Vackert. 250 232 A öre Prakt/Lyx stämplad Karlstad 29-11-1882. 200 209 A 230,32 Brev 4 F 18 med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 38+39 Postfriska fyrblock av 1kr + 5kr, den senare i praktkvalitet. Facit 2200 kr 400 235 A 70 öre singel ASS Tjänstebrev (637,83 kr) Stockholm 31-8-1911 från4.1 Sveriges Geologiska 233 A 532,36x2till Stratomta. 12 Göteborg 3.1.1874 till Orousth, transit Göteborg och Kungelf 5.1 på 18 210 Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 22 öre RekTidig Tjänstebrevkort Härnösand 250 236 A 41,44,47april Undersökningsbyrå 400 700 till Geolog på Öland.6-9-1918. baksidan. avstämpling. 1809. L3 2 ** öre god Lösen, ljusbrun (1 nkt) och mörkbrun. Facit 7-9-1877. 2.800 kr. 400 237 110 öre5brev ASS Tjänstebrev (2447,33 kr)stämpel Vänersborg 234 24störe med centrering och Prakt Göteborg 200 211 A 738,47 F 19 Återanvänt med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt3-12-1919. i stafett till olika adresser med tre olika 500 50 öre lösen med Prakt Åtvidaberg 22-4-1878. 400 238 38+39 kronoslingor Postfriska fyrblock av 1krstämpel + 5kr, den senare i praktkvalitet. Facit 2200 kr 1810. 10 235 A 1 krona med braBoxholm centrering och nära Prakt stämpel 30-4-1880. 2001000 212 A L9 mellan och Amarbyn daterad 24 Umeå aug. troligen cirka L14 6 öre med Prakt stämpel Laxå 17-12-1890. 150 239 41,44,47 22 öre Rek Tjänstebrevkort Härnösand 6-9-1918. 250 11+16b 236 A 2 öre + 10 öre Stora Tjänste t.13 på lokal tidningsbanderoll (med fullt innehåll) stämplad 213 C F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår L19 50kronoskjuts LYX Strengnäs 27-12-1878. 240 A L3 5001500 2 störe ** 5med öre Lösen, ljusbrun (1Högt nkt) och mörkbrun. Facit 2.800 kr. 400 Smålands Burseryd 2.8.1910. porto på lokal försändelse är ovanligt. 237 100 hastig förstämpel Kongl. Westmanlands Reg:te". Postanvisning (4stämpel kr) "Tjensteförsändelse" Göteborg 7-6-1888. 400 L9 214 50 öre1 lösen med Prakt Åtvidaberg 22-4-1878. 238 Samling Lösen stämplat/**/* i Emb. Lindner album kassett. Katalogvärde enl.inl. 241 A D 14,18 F 21 Brev Inrikes med Brun/svart fjäder påmärkt Br.Falzlos Till Berg säntmed från Wettlanda den 20 april 1815. 6+6 öre par på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. 400 6000 L14 215 6 öre med Prakt stämpel Laxå 17-12-1890. 1501500 60.000 kr, stämplar ej räknade. 239 A 15x2 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 224 ASS brev Stockholm 9-7-1895 till Göteborg. Totalt porto 9.25 kr med 9 st F.märken 24 A,i Dublettsamling Lösen stämplat/**/* på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. Mycket L19 216 242 A D 14,19,24A 50 öre1 med LYX stämpel Strengnäs 27-12-1878. 240 22 Brev Vackert med vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente 100 1200 1 kr typinnehåll 1. Största kända antal på brev enligt Facit. iSamling blandad kvalitet. Gobyn med gällande utseende avFalzlos Fullmäktig förmed soldaterna och Örn vid Sun- 1900 Lösen stämplat/**/* i Lindner album kassett. Esping Katalogvärde enl.inl. 241 D 15 PS1 öre med Prakt stämpel Hörbybrev 15-9-1892. Prakt centrering. Facittill1.100 300 700 2Häradsrätt st rekommenderade 7 pence från England April-Maj 1889 Lyonkr. i Frankrike, 217 243 A dahls6 i Brottmål. 6000 60.000 kr, stämplar ej räknade. 16A bägge med tre exemplar avkr. PS1 6-uddigt Postsaksmärke. Märkena har märken postalt öre1förseglade stora tjänste ** stämplat/**/* typ 1. Facit 150 218 F 23 Brev 10 med gråbrun fjäder daterad 15950 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" säntMycket till kronofjärDublettsamling Lösen på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. 242 A D 2500 värde, varför har de använts förseglingssigill ?officiellt MycketBrottmålsstemningar". ovanligt ! 20 örei Hult, singel på varuprov av som läder sänt som lokalt brev Stockholm LL 6.7.1886. 219 A 18 1200 700 dingsman Wisnums Socken, med notering "angående i blandad kvalitet. 5 öre Oscar på Inrikes vykort"Tygmästaren Stockholm 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", 244 A 52 Bundet attraktivt i Stockholm". Mycket vackert med 2 st 9rekommenderade 7 pence brev från England April-Maj 1889 sällsynt till Lyonoch i Frankrike, 243 A PS1 Lot med 24 brev med 3brevmärke kronoslingor 4501200 Påskhälsning från Ex. sjuk person. 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3500 utställningsobjekt. Hasselrot. bägge förseglade med tre exemplar av PS1 6-uddigt Postsaksmärke. Märkena postalt 25 Lot med 15Germania brev medSassnitz 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med till militära adresser / har Soldatpost. 52 10 Pf 7.7.1905 till Göteborg, vidaresänt Stora Rör med nytt inrikes 245 A 18 20 öre varför stora tjänste variantsom 3, avbrutna båglinjer över "GO". Facit 4.200 kr ++. 6001500 220 A 2500 värde, har de ** använts Mycket ovanligt 26 Lot med tre brevomslag, varav två ärförseglingssigill ställda till Nääs?1725, 1733 och !märkta "Fort af Solda- 600 porto påsatt: 5öre öre Oscar Ovanligt. Lot med 2x20 V.2, 30 II. öre med två punkter-Praktstämplad Jäderön 3.2.1882 samtmed ett 221 52 5 öre Oscar på Inrikes vykort Stockholm 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", 244 A 19,21,24a ter", 5 det tredje till Vimmerby 1854 alla med militäratill adresser / Soldatpost. öre Oscar på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 246 A 52 200 ex utan hörnII+från 2x1 kr med streck i vänstra ovalen. LUXEMBURG, ank. stpl. 3.8.1908. 450 800 Påskhälsning sjuk person. 900 F 27 Brev 60 (Lägreståndsvikning) innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Noterad sommed R5,Sassnitz känd med i 2-3 exemplar. 21x2 öre ASS uppräkning (128,20 kr) Tjänstebrev Luleå 26-9-1902. Arkivhål på vänster 222 A 52 10 Pf Germania 7.7.1905 till Göteborg, vidaresänt till Stora Rör med nytt inrikes 245 fjädrar. 5splittrade öresamt Jubileumshelsak Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad med 5 öre Oscar till London. 247 A 52,bKe9kortasida 400 anteckningar på framsidan. 600 600 porto påsatt: 5 öre Oscar II. Ovanligt. returnerad till Sverige med och nyFacit Engelsk frankering 1/2 3.8.1908. d. Vackert 28 Brev 2 med enny vitadress fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 1000 x 50innehåll öre, tillbaka fräscha och välcentrerade ** exemplar. 6.600 kr ++. 223 A 22Bx2 52 5med öre Oscar II 17-11-1837 på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 till LUXEMBURG, ank. 2stpl. 246 1500 700 och ovanligt. i Rangstorp från ang. Lärokurs Facit för korpralskolorna. 900 Fyrblock 50 öre II ** lätta Innehåll fläckar i gummeringen. 13.200 kr. 2000 224 A 22Bx4 reds kompani Noterad som R5,typ känd i med 2-3Råda. exemplar. x 5 öre Oscar på vykort från Göteborg 1905 till Oranjefristaten, Sydafrika. 300 248 A 52x2 F 29 innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL samt kronoslinga 52,bKe9Brev 2 5(Lägreståndsvikning) öre Jubileumshelsak Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad med fjäder 5 öre Oscar till London. 247 Fyrblock i praktkvalitet med med vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 225 A 24b Ankomststämplad. 10 öre Oscar på vykort från Stockholm 1905 skeppsadresserad "Sigyn" via Svenska 249 A 54 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 1500 returnerad tillbaka till Sverige med nyKron. adress och ny Engelsk10/12 frankering 2 1/2 d.Vikt Vackert Helark med 50 st märken ** 1889 påtryck på tjänstemärken öre Mörkblå. och 226 C 25 250 konsulatet till Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad. 1500 och ovanligt. 2000 delvis klippt arkmarginal runt om. Alla märken ** med en del små bruna fläckar. Facit 54v1 10x öre Oscar II otandat ** från par. Göteborg 1905 till Oranjefristaten, Sydafrika. 200 250 A A 52x2 2 5 öre Oscar på vykort 300 248 25 Påtryck på tjänstemärken10/12 blå, i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 227 55 5 öre tilläggsfrankerad med 15skeppsadresserad öre Oscar för postförskott. Falun 1902 till 150 251 Ankomststämplad. 10 öreinrikes Oscarbrefkort påStora vykort från Stockholm "Sigyn" via Svenska 249 A A 54 Specialsamling Tjänste tandn 14 1905 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och 228 D Mora. 15 öre Oscar II otandad utan gummering. Facit 2.000 kr.Stor 300 252 A 55v1 250 konsulatet till Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad. 1800 varianter. Många vackra stpl från läsbara till Prakt/LYX. mängd värt en genomgång. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411Stockholm 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 20 öre singel 27-9-1910 brevnyanser till Luxemburg. Ovanligt adressland. 253 54v1 10 Oscar otandat ** par. o/**/*, 200 250 Samling StoraIITjänstemärken upplagdpå efter och varianter i Lindner falzlos 229 A D 56 202 199 203 200 204 201 202 205 203 206 204 207 208 205 1 209 206 210 207 2 208 211 209 212 210 213 3 211 214 212 4 215 213 216 214 5 217 215 218 216 6 219 217 7 218 220 219 221 A A D A A C A A D A A C A A A A A A A C A A A A C A A A A A A A A A A A A 48 49 48 48 48 49 51 1 1 2 51 5 1 223 210 213 224 225 211 214 226 212 215 213 216 227 228 214 217 215 1 218 229 216 219 2 199 F F F F F F F F F F 217 200 230 218 220 201 219 221 231 202 3 203 222 232 204 220 4 233 221 223 205 224 234 206 222 225 5 235 207 226 236 223 208 6 237 224 209 227 238 225 210 228 7 239 226 240 211 229 227 212 241 8 228 213 242 230 9 229 214 243 231 215 10 216 230 232 11 244 233 217 231 218 245 234 219 232 235 233 246 236 12 220 237 234 247 13 221 238 235 239 236 222 14 240 248 237 241 249 238 223 F 15 239 224 242 250 240 225 16 251 226 F 17 241 243 252 253 227 242 F 18 228 244 243 229 245 F 19 A A C A A A C A A C A A D A A A A D A A A A A D A A A A A D A A A A D A A A C A A A A A A C A A A A A A A D A C A D A D D C D D A D A A D A A D A A A A A A A A A A A A A A A A A D A A A D A A A C D A A A A D D A A D A 244 246 F 20 241AD 230 245 247 A F 21 231 D 246 A 22 232 248 A A 247 233 249 A A F 23 234 242 F 29 243 Sverige Samlingar & Poster Förfilateli 20 öre singel på varuprov avsamling läder sänt som officiellt brev Stockholm LLt.13 6.7.1886. album kassett. Trevlig med bla lokalt ** 3,5,6 öre t.14 samt 20,24 öre även 1 kr typmed 1. Största kända antal på brev enligt Facit. 1000 2000 400 500 100 200 400 200 400 2000 450 500 1900 400 300 1800 400 150 1900 200 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt tvåsällsynt okarterade från Lund. Bundet attraktivt brevmärke "Tygmästaren i Stockholm". Mycket och vackert 700 48 50 öre med Lyxstämplar. stämpel Mariestad 3-9-1887, 1 nkt. 200 12000 många vackra Katalog enl. inl. 130.000 kr. 15 6 öre med Prakt stämpel Hörby 15-9-1892. Prakt centrering. Facit 1.100 kr. 300 3500 utställningsobjekt. Ex.varianter Hasselrot. 48 50 öre med Lyx stämpel Gistad 27-1-1889. 150 2 insticksalbum med på Stora tjänstemärken inklusive normalexemplar med 16A 10 öre stora tjänste ** typ 1. Facit 950 kr. 150 18 20 öre stora tjänste ** variant 3, båglinjer över Facit kr ++. 600 48 900 50 öre Ringtyp posthorn med Lyxavbrutna stämpel Warberg 20-2-1892. 250 läsbara till Praktstämplar (en hel del Gotland) , även små"GO". tjänste och4.200 Lösen. 18 20 öre singel på varuprov av läder sänt som lokalt officiellt brevJäderön Stockholm LL 6.7.1886. 19,21,24a Lot med 2x20 öre V.2, 30 öre med två punkter-Praktstämplad 3.2.1882 samt ett 48 Litet album med ca 400 märken tandn. 13 från läsbara stämplar till Prakt i blandad 50 öre Ringtyp posthorn ** med en något kort tand. Facit 4.000 kr. 400 Bundet attraktivt brevmärke "Tygmästaren i Stockholm". Mycket sällsynt och vackert 200 utan hörn + 2x1 kr medinnehåll streck i daterat vänstra Rise ovalen. Brev ex med komplett och stämpel långt på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 200 märkeskvalitet. 49 1 krona med Prakt Kungsbacka 20-2-1897. 3500 utställningsobjekt. Ex.till Hasselrot. 21x2 60 öre ASS med uppräkning (128,20 kr) Tjänstebrev Luleå 26-9-1902. Arkivhål på vänster från Frösön Gävle. Förtydligande av text medföljer. 30,32 av fältkassan 600 20 öre Rek Tjänstebrevkort Backe 12-10-1914. Vackert. 250 Specialsamling Ringtyp posthorn/provisorier på 40 över visirblad. efter och 18 20 öre stora tjänste ** variant 3, avbrutna båglinjer "GO".Sorterade Facit 4.200 kr nyanser ++. 600 400 sida samt anteckningar på framsidan. adresserat brev med(637,83 innehåll daterat julikvalitet. 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 32,36x2Vackert 70 öre ASS Tjänstebrev kr) Stockholm 31-8-1911 frånJäderön Sveriges Geologiska 900 varianter, många läsbara stämplar i blandad 19,21,24a med 2x20 öre V.2, 30 öre med två punkter-Praktstämplad 3.2.1882 samt ett 22Bx2 tyskaLot 2 x 50 öre, fräscha och välcentrerade ** exemplar. Facit 6.600 kr ++. i Krigzrätten den 6 1000 (översättning medföljer). På på baksidan finnspå notering 400 Undersökningsbyrå tillmed Geolog Öland. 77 märken med utvalda vackra stämplar, Ringtyp"Praesenterat posthorn i mycket bra 1400 200 ex utan hörn + 2x1 streck vänstraialla ovalen. 22Bx4 Fyrblock 50 öre typ kr II ** med lätta ifläckar gummeringen. Facit 13.200 kr. 2000 Julij 1636". 38,47 110öre öreASS ASS Tjänstebrev (2447,33 kr)kr) Vänersborg 3-12-1919. 5002000 märkeskvalitet. 51 Inrikes brev singel 10 öre/24 öre gul i Prakt centrering PKXP 23-4-1890. 300 21x2 60 med uppräkning (128,20 Tjänstebrev Luleå 26-9-1902. Arkivhål på vänster 24b Fyrblock i praktkvalitet med vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 38+39 Vackert Postfriska fyrblock av +framsidan. 5kr, den Christersson senare praktkvalitet. Facit 2200 kr Skrivet på Svenska, 200 400 brevomslag till Clas Horn av Åminne. 1 400 Fyra olika anteckningar nyanser av 1kr 3 på öre tandning 14, allai vackert stämplade Wisby. sidaadresserat samt 25 Helark med 50 st märken ** Härnösand 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. Vikt och 41,44,47 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 22 Rek Tjänstebrevkort 250 2000 22Bx2 1 2 öre x öre 50Lyx öre, fräscha och välcentrerade **6-9-1918. exemplar. Facit 6.600 kr ++. 1000 3 stämplad Karlstad 13-5-1878. 300 2000 delvis klippt arkmarginal runttill om. Alla ** med en2.800 del små bruna fläckar. Facit L3 Vackert brevomslag Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-2000 2 öre stadresserat **Prakt/Lyx 5 öre Lösen, ljusbrun (1 nkt) ochmärken mörkbrun. Facit kr. 400 22Bx4 2 Fyrblock 50 öre typ II ** med lätta fläckar i gummeringen. Facit 13.200 kr. 4 stämplad Karlstad 29-11-1882. 200 25 på tjänstemärken10/12 blå, i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 följer.Påtryck 1638. L9 50 öre med Prakt stämpel Åtvidaberg 22-4-1878. 4002000 24b 5 Fyrblock i praktkvalitet med vackra Stockholm 4.3.1902. 100 12Arkivanteckning öre lösen singel Göteborg 3.1.1874 till stämplar Orousth, transit Göteborg 4.1 och after Kungelf 5.1 och på Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade valörer Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören L14 6 öre med Prakt stämpel Laxå 17-12-1890. 150 400 25 baksidan. Tidig avstämpling. Helark med 50 st märkenstpl ** 1889 påtryck till påPrakt/LYX. tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. Vikt och 1800 varianter. Många vackra från läsbara Stor mängd värt en genomgång. över 24 Ingermanland och Keksholms län, friherre Carlsson af Ulaborg (1602- 2000 L19 7 50 LYX stämpel Strengnäs 27-12-1878. öreklippt med god centrering och Prakt stämpel Göteborg 200 delvis arkmarginal runt om. Alla märkenErik ** med en7-9-1877. delGyllenstierna småvarianter bruna fläckar. Facit 100 Samling Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser och i Lindner falzlos 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 25 10 Påtryck på tjänstemärken10/12 blå, iPrakt ** fyrblock med omvänt spegeltryck. 4502000 1 kronamed med brastämplat/**/* centrering och nära Umeå 30-4-1880. 200 Samling Lösen i Lindner Falzlos med kassett. Katalogvärde album kassett. Trevlig samling med blastämpel **album 3,5,6 öre t.14 samt 20,24 öre t.13enl.inl. även adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur imstämplad Lieflandt mfl12000 11+16bVackert Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och 6000 2 öre + 10 öre Stora Tjänste t.13 på lokal tidningsbanderoll (med fullt innehåll) 60.000 vackra kr, stämplar ej räknade. många stämplar. Katalog enl. inl. 130.000 kr. titlar.varianter. Utan innehåll med daterad på 31till dec 1644, delvis medföljer. 5002000 Många vackra stpl från läsbara Prakt/LYX. Stor översättning mängd en genomgång. Smålands Burseryd 2.8.1910. Högt porto på lokal försändelse ärnormalexemplar ovanligt. Dublettsamling Lösen stämplat/**/* på 15 visirblad. Tandning 14 på 3värt blad. Mycket märken 1800 2 insticksalbum med varianter påfliken Stora tjänstemärken inklusive med adresserat brevomslag innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko14,18 Vackert Samling Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser och varianter i Lindner falzlos 1200 900 Inrikes Postanvisning (4 kr) märkt "Tjensteförsändelse" Göteborg 7-6-1888. 400 i blandad kvalitet. läsbara till Praktstämplar (enutan hel del Gotland) , även små tjänste och Lösen. vaxsigill på400 baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning album med kassett. Trevlig samling med bla ** läsbara 3,5,6 t.141889 samt t.13 1648. även PS1 skull6+6 15x2 2(enligt st rekommenderade 7 märken pence brev från England April-Maj till20,24 Lyon öre Frankrike, Litet album med ca tandn. 13 från stämplar till Prakt ii blandad öre par på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 tillöre Arjeplog. 4002000 Vackert adresserat brevomslag till9-7-1895 Amiralitetsrådet, utan innehåll många vackra stämplar. enl.av inl.till 130.000 kr. Totalt 200 bägge förseglade med treKatalog exemplar PS1 6-uddigt Postsaksmärke. Märkena har märkeskvalitet. 14,19,24A Vackert ASS brev Stockholm Göteborg. portomed 9.25notering kr med 9på stfliken F.postalt 24 A, 12000 den Maij 1649". 2 med varianter på tjänstemärken inklusive normalexemplar med 2500 30,32 "Praesent 20 Rek Tjänstebrevkort Backe 12-10-1914. Vackert. 2502000 1900 värde, varför har de använts som förseglingssigill ? Mycket ovanligt ! 1 insticksalbum kröre typ 1.30 Största kända antal på Stora brev enligt Facit. 900 läsbara till Praktstämplar (entillhel del Gotland) ,med även små tjänste och Lösen. 52 Vackert adresserat Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 300 5 Oscar påbrevomslag Inrikes vykort Stockholm 1903 lila rakstämpel "Desinfekteradt.", med 32,36x2 15 70öre öre ASS Tjänstebrev (637,83 kr) Stockholm 31-8-1911 från Sveriges Geologiska 6 med Prakt stämpel Hörby 15-9-1892. Prakt centrering. Facit 1.100 kr. Litet album ca 400 märken från1652". läsbara stämplar till Prakt i blandad 450 håll med notering på fliken "Praesent den 713 Aug. Påskhälsning från sjuk person. 4002000 Undersökningsbyrå till typ Geolog påtandn. Öland. 16A 10 öre storamed tjänste ** 1. Facit 950 kr. 150 200 märkeskvalitet. 52 10 öre Pföre Germania Sassnitz 7.7.1905 till vidaresänt till Stora Rör med nytt inrikes 38,47 110 ASS Tjänstebrev (2447,33 kr)Göteborg, Vänersborg 3-12-1919. 500 18 20 singel på varuprov av läder sänt som lokalt officiellt brev Stockholm LL 6.7.1886. 30,32 20 öre Rek Tjänstebrevkort Backe 12-10-1914. Vackert. 250 600 porto påsatt: 5 öre Oscar Ovanligt. 38+39 Postfriska fyrblock av 1kr II. + 5kr, den senarei Stockholm". i praktkvalitet. Facit 2200 kr och vackert 400 Bundet attraktivt brevmärke "Tygmästaren Mycket sällsynt 32,36x2 52 70 öreOscar ASS Tjänstebrev kr) Stockholm från Sveriges 5 öre II på helsak (637,83 Saltsjöbaden 31.7.190831-8-1911 till LUXEMBURG, ank. Geologiska stpl. 3.8.1908. 3500 41,44,47 Kurirpost 229 Små Tjänstemärken Kronopost 22 öre Rek Tjänstebrevkort Härnösand 6-9-1918. utställningsobjekt. Ex. Hasselrot. 250 400 900 Undersökningsbyrå till variant Geolog Öland. Noterad som R5,innehåll känd i 2-3 Lot med 7**brev med allaexemplar. tydligt markerade kronoslingor. 18 20 tjänste ** 3,på avbrutna båglinjer över "GO". 600 L3 2 störe 5stora öre Lösen, ljusbrun (1med nkt) och mörkbrun. Facit 2.800 Facit kr. 4.200 kr ++. 400 300 38,47 52,bKe9 110 öre ASS Tjänstebrev (2447,33 kr) Vänersborg 3-12-1919. medtill5 Tollered. 500 5 öre Jubileumshelsak Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad Oscar"Afgår till London. 19,21,24a Vackert handskrivet brev innehåll ochpunkter-Praktstämplad stor22-4-1878. vit fjäder i lacksigill från Lot med 2x20med öre V.2,med 30 öre med två Jäderönöre 3.2.1882 samt ett L9 50 öre lösen Prakt stämpel Åtvidaberg 400 38+39 returnerad tillbaka till Sverige med nysenare adress och ny Engelsk frankering d. Vackert Postfriska fyrblock av 1kr fortskaffas +streck 5kr, den i praktkvalitet. Facit 2200 kr 2 1/2 400 2001500 Lerum den 15 Okt. av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. ex utan hörn + 1851 2x1 kroch med i vänstra ovalen. L14 6 öre med Prakt stämpel Laxå 17-12-1890. 150 1500 och ovanligt. 41,44,47 22 öre öre Rek Tjänstebrevkort Härnösand 6-9-1918. 250 21x2 60 ASS med uppräkning (128,20 kr) Tjänstebrev Luleå 26-9-1902. Arkivhål på vänster Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. L19 50 öre med LYX stämpel Strengnäs 27-12-1878. 52x2 100 2 x 5 öre Oscar på vykort från Göteborg 1905 till Oranjefristaten, Sydafrika. 300 L3 2 st ** 5 öre Lösen, ljusbrun (1 nkt) Comp. och mörkbrun. Facit 2.800 kr. 400 sida samt anteckningar på framsidan. "Requisition" sänt till Secundmajorens 300 Ankomststämplad. 54 Samling Lösen stämplat/**/* i Lindner Falzlos album med kassett. Katalogvärde enl.inl. 10 öre Oscar på vykort från Stockholm 1905 skeppsadresserad "Sigyn" via Svenska L9 22Bx2 50 öre lösen med Prakt stämpel Åtvidaberg 22-4-1878. 400 2 x 50 öre, fräscha och välcentrerade ** exemplar. Facit 6.600 ++. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till kr Sandtorp klostret "Fortskaffas1000 6000 250 60.000 kr, stämplar ej räknade. konsulatet till Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad. L14 22Bx4 6 öre med50Prakt stämpel Laxålätta 17-12-1890. 150 300 Fyrblock öreskyndsammast typ II ** med i gummeringen. Facit 13.200 kr. 2000 ochfläckar af dem i natt". 54v1 af kronobrefbärare Dublettsamling på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. Mycket märken 10 öre Oscar II Lösen otandatstämplat/**/* ** par. 200 L19 24b 50 öre med LYXmed stämpel Strengnäs 27-12-1878. Fyrblock i 1710 praktkvalitet med vackra stämplar Stockholm 4.3.1902. 100 300 Fribrevomslag tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 1200 i5blandad kvalitet. 55 öre inrikes brefkort tilläggsfrankerad med 15 öre Oscar för postförskott. Falun 1902 till 150 25 Helark med 50 st märken ** 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12till öre Mörkblå. Vikt och Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Samling Lösen stämplat/**/* i Lindner Falzlos album med kassett. Katalogvärde enl.inl. PS1 2 st rekommenderade 7 pence brev från England April-Maj 1889 Lyon i Frankrike, 55v1 Mora. 15 öre Oscar II otandad utan gummering. Facit 2.000 kr. 300 2000 delvis klippt arkmarginal Allaavmärken ** med enpersoner. del små bruna fläckar. Facit till Stratomta, ochom. emottaget av6-uddigt fyra olika Daterat 14-15 april 1809. 6000 700 60.000 kr,vidarebefordrat stämplar ej räknade. bägge med trerunt exemplar PS1 Postsaksmärke. Märkena har postalt 56 20 öre förseglade Oscar II singel Stockholm 27-9-1910 på brev till Luxemburg. Ovanligt adressland. 200 25 på tjänstemärken10/12 blå, i **15 fyrblock med omvänt spegeltryck. 450 Dublettsamling stämplat/**/* på visirblad. Tandning 14 på 3!märkt blad. Mycket Brev Påtryck med 1 varför brun/vit fjäder i stortsom vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppenmärken Ordres" 2500 värde, harLösen de använts förseglingssigill ? Mycket ovanligt 1200 Specialsamling Stora Tjänste tandn 14 + 13 på 75 visirblad sorterade after valörer och i blandad kvalitet. 52 till Stratomta. Döfvestad, och emottaget fyra olika"Desinfekteradt.", personer. Daterat 18 5 öre Oscar på Inrikesvidarebefordrat vykort Stockholm 1903 med lila av rakstämpel med 1800 PS1 april varianter. Många stpl från läsbara till Prakt/LYX. Stor1889 mängd värt en genomgång. 2 st rekommenderade pence brev från England April-Maj till Lyon i Frankrike, 450 700 1809. Påskhälsning frånvackra sjuk7person. Samling Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser varianter i Lindner falzlos bägge förseglade exemplar PS1 6-uddigt Märkena harinrikes postalt 52 10 Pf Germania Sassnitz 7.7.1905 tillav Göteborg, vidaresänt tilltillStora med nytt Återanvänt brev med 1med GULtre fjäder märkt "Order" sänt i Postsaksmärke. stafettoch olikaRör adresser med tre olika 2500 album med kassett. Trevlig samling meddaterad bla ** 3,5,6 öre t.14 samtcirka 20,24 öre t.13 även värde, varför har deOscar använts som förseglingssigill ? Mycket ovanligt ! 1810. 6001000 porto påsatt: 5 öre II. Ovanligt. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn 24 aug. troligen 12000 52 många vackra stämplar. Katalog enl. inl. 130.000 kr.lila öre två Oscar Inrikes vykort Stockholm 1903 med rakstämpel med 52 II fjädrar på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 till LUXEMBURG, ank. stpl. 3.8.1908. Brev 5med vitapå samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga"Desinfekteradt.", klockare-Gård "Angår 450 2 insticksalbum med varianter på Stora tjänstemärken inklusive normalexemplar med Påskhälsning från sjuk 9001500 Noterad som R5, iperson. 2-3 exemplar. hastig kronoskjuts för känd Kongl. Westmanlands Reg:te". 900 52 läsbara till Praktstämplar (en hel deltillGotland) , även små tjänste och Lösen. 10öre Pf Jubileumshelsak Germania Sassnitz 7.7.1905 Göteborg, vidaresänt till med Stora med nytt 52,bKe9 Stockholm tilläggsfrankerad 5Rör öre till inrikes London. Brev 5med 1 Brun/svart fjäder på Emb.21.9.1897 Br. Till Berg sänt från Wettlanda denOscar 20 april 1815. 600 Litet album med catill 400 märken tandn. 13 frånoch läsbara stämplar till Prakt2i 1/2 blandad porto påsatt: 5 öre Oscar II. Ovanligt. returnerad tillbaka Sverige med ny adress ny Engelsk frankering d. Vackert Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 2001500 52 märkeskvalitet. 5 öreovanligt. Oscar II på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 till LUXEMBURG, ank. stpl. 3.8.1908. 1500 och Brev Noterad med 1 Rek vit fjäder daterad 9 Backe sept 1826 sänt till Vackert. Major vid Westgötha Dahls Regemente i 30,32 900 20 öre Tjänstebrevkort 12-10-1914. 250 som R5, känd i 2-3 exemplar. 52x2 2 x 5 öre Oscar på vykort från Göteborg 1905 till Oranjefristaten, Sydafrika. 300 Gobyn medJubileumshelsak innehåll gällande utseende21.9.1897 Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn Sun52,bKe9 32,36x2 5 öre Stockholm tilläggsfrankerad 5 örevia Oscar till vid London. 70 öre ASS Tjänstebrev (637,83 kr) av Stockholm 31-8-1911 frånmed Sveriges Geologiska 54 Ankomststämplad. 10 öre Oscar på vykort från Stockholm 1905 skeppsadresserad "Sigyn" Svenska dahls Häradsrätt i Brottmål. 400 700 Lösenmärken returnerad till tillbaka tilltillSverige med ny adress och "12 ny Engelsk frankering 2 1/2 d. Vackert Undersökningsbyrå Geolog på och Öland. konsulatet Egypten. Lösenstpl anteckning 1/2", Ankomststämplad. 250 med 1 Oscar gråbrun fjäder daterad 1845 i Sommerstad. 1500 38,47 öre ASS Tjänstebrev kr) Vänersborg 3-12-1919."Ordres" sänt till kronofjär500 och ovanligt. 54v1 Brev 110 10 öre II otandat ** (2447,33 par. 15 jan 200 dingsman Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 52x2 2 5 iöre Oscar på av vykort från 1905 till Sydafrika. 300 38+39 Postfriska fyrblock 1kr + 5kr,Göteborg den senare i praktkvalitet. Facit 2200 kr Falun 1902 till 400 55 5x öre inrikes brefkort tilläggsfrankerad med 15 öreOranjefristaten, Oscar för postförskott. 150 700 9 brev med 3vykort kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 54 Ankomststämplad. 10 öre på från Stockholm 1905 skeppsadresserad "Sigyn" via Svenska 41,44,47 22 Rek Tjänstebrevkort 6-9-1918. 250 55v1 Lot med Mora. 15 öre Oscar Oscar II otandad utanHärnösand gummering. Facit 2.000 kr. 3001200 250 konsulatet Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta militära adresser / Soldatpost. 400 L3 2 störe ** 5Oscar öretillLösen, ljusbrun (1 nkt) och mörkbrun. Facit 2.800 kr. Ovanligt 56 20 II singel Stockholm 27-9-1910 på brev till med Luxemburg. adressland. 2001500 54v1 10 öre öre Oscar II otandat ** par. 200 Lot med tre lösen brevomslag, varav två är ställda till22-4-1878. Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 400 L9 50 med Prakt stämpel Åtvidaberg 55 öre inrikes tilläggsfrankerad med 15 öreadresser Oscar för/ postförskott. 150 800 ter", 5 det tillbrefkort Vimmerby 185417-12-1890. alla med militära Soldatpost. Falun 1902 till L14 6 öretredje med Prakt stämpel Laxå 150 55v1 Mora. öre II otandad utan gummering. Facit 2.000märkt kr. "Kompani Ordes" med två vita 300 Brev 15 (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, L19 50 öre Oscar med LYX stämpel Strengnäs 27-12-1878. 100 56 öre Oscar II singel Stockholm 27-9-1910 på brev till Luxemburg. Ovanligt adressland. 200 600 korta20 splittrade fjädrar. Samling Lösen stämplat/**/* i Lindner Falzlos album med kassett. Katalogvärde enl.inl. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 6000 60.000 kr, stämplar ej räknade. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Dublettsamling Lösen stämplat/**/* på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. Mycket märken D Brev i(Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200 blandad kvalitet. Compagni till Soldaten 669 från Kron. 1500 2 st rekommenderade 7 pence brev England April-Maj 1889 till Lyon i Frankrike, A PS1 från Tössbo A 250 A 248 235 251 A A 24 249 A 236 252 A 243-1 25 237 253 A A 250 A A 26 238 251 239 A A 252 F 27 240 A A 253 A 241 D 28 22Bx2 2 x öre 50 öre, fräscha och 3.1.1874 välcentrerade ** exemplar. 6.6004.1 kr ++. 5 12 transitFacit Göteborg ochinnehåll) Kungelf stämplad 5.1 på 11+16b 2 öre +singel 10 öreGöteborg Stora Tjänste t.13 till påOrousth, lokal tidningsbanderoll (med fullt 22Bx4 Fyrblock 50 öre avstämpling. typ II ** med lätta fläckar i gummeringen. Facit 13.200 kr. baksidan. Tidig Smålands Burseryd 2.8.1910. Högt porto på lokal försändelse är ovanligt. 24b 7 Fyrblock i praktkvalitet vackra stämplar 4.3.1902. 24 öre med god centrering Prakt stämpelStockholm Göteborg Göteborg 7-9-1877.7-6-1888. 14,18 Inrikes Postanvisning (4med kr)och märkt "Tjensteförsändelse" 25 10 Helark st märken ** och 1889 påtryck på tjänstemärken 10/12 öre Mörkblå. Vikt och 1 krona med bra centrering nära Prakt stämpel Umeå 30-4-1880. 15x2 6+6 öremed par 50 på Tjänstebrev Hernösand 29-11-1884 till Arjeplog. arkmarginal runt t.13 om. på Allalokal märken ** med en del(med små fullt bruna fläckar.stämplad Facit 11+16b 2 öre +klippt 10 öre Stora Tjänste tidningsbanderoll 14,19,24A delvis Vackert ASS brev Stockholm 9-7-1895 till Göteborg. Totalt porto 9.25innehåll) kr med 9 st F. 24 A, 25 Påtryck påBurseryd tjänstemärken10/12 blå, porto i ** fyrblock med omvänt spegeltryck. Smålands 2.8.1910. Högt på lokal försändelse är ovanligt. 1 kr typ 1. Största kända antal på brev enligt Facit. 14,18 Specialsamling Tjänste tandn 14 + 13Prakt på 75centrering. visirblad sorterade after Inrikes Postanvisning (4 kr) märkt "Tjensteförsändelse" Göteborg 15 6 öre med PraktStora stämpel Hörby 15-9-1892. Facit7-6-1888. 1.100 kr.valörer och genomgång. varianter. Många vackra stplHernösand från läsbara tillinnehåll Prakt/LYX. Stor mängd värt enKörning 15x2 6+6 öre par på Tjänstebrev 29-11-1884 till Arjeplog. Odaterat officiellt brev utan poststämplar signerat Palmkrantz, L-län, 16A 10 öre stora tjänste ** typ 1. Facit 950 med kr. Samling Stora Tjänstemärken o/**/*, upplagd efter nyanser och varianter i Lindner falzlos 14,19,24A Vackert Stockholm 9-7-1895 till Göteborg. Totalt porto 9.25 kr med 9 st F. 24 A, adresserat "aASS Son brev Logis" i bostaden. Intressant. 18 243-2 Postsaksmärken bägge förseglade med tre exemplar av PS1 6-uddigt Postsaksmärke. Märkena har postalt 2500 värde, varför har de använts som förseglingssigill ? Mycket ovanligt ! 5 öre Oscar på Inrikes vykort Stockholm 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", med 244 A 52 450 Påskhälsning från sjuk Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411person. 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 10 Pf Germania Sassnitz 7.7.1905 till Göteborg, vidaresänt till Stora Rör med nytt inrikes 245 A 52 6000 60.000 kr, stämplar ej räknade. Dublettsamling Lösen stämplat/**/* på 15 visirblad. Tandning 14 på 3 blad. Mycket märken 1200 i blandad kvalitet. 2 st rekommenderade 7 pence brev från England April-Maj 1889 till Lyon i Frankrike, 243 A PS1 bägge förseglade med tre exemplar av PS1 6-uddigt Sverige Oscar II Postsaksmärke. Märkena har postalt 2500 värde, varför har de använts som förseglingssigill ? Mycket ovanligt ! 5 öre Oscar på Inrikes vykort Stockholm 1903 med lila rakstämpel "Desinfekteradt.", med 244 A 52 Förfilateli 450 Påskhälsning från sjuk 1 Odaterat officiellt brev utanperson. poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 10 Pf Germania Sassnitz 7.7.1905 till Göteborg, vidaresänt till Stora Rör med nytt inrikes 245 A 52 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 600 200 porto påsatt: 5 öre Oscar II. Ovanligt. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 5 öre Oscar II på helsak Saltsjöbaden 31.7.1908 till LUXEMBURG, ank. stpl. 3.8.1908. 246 A 52 900 Noterad som R5, känd i 2-3 exemplar. 5 öre Jubileumshelsak Stockholm 21.9.1897 tilläggsfrankerad med 5 öre Oscar till London. 247 A 52,bKe9 Kurirpost returnerad tillbaka till Sverige med ny adress och ny Engelsk frankering 2 1/2 d. Vackert F 3 Brev och medovanligt. komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport1500 Frösön till Gävle. Förtydligande avOranjefristaten, text medföljer.Sydafrika. 2 x 5 öre från Oscar på vykort från Göteborg 1905 till 300 600 248 A 52x2 av fältkassan F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juliskeppsadresserad 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Ankomststämplad. 10 öre Oscar på vykort från Stockholm 1905 "Sigyn" via Svenska 249 A 54 tyskakonsulatet (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 250 till Egypten. Lösenstpl och anteckning "12 1/2", Ankomststämplad. 10 öre Oscar II otandat ** par. 2002000 250 A 54v1 Julij 1636". 5 öre inrikes brefkort tilläggsfrankerad med 15 öre Oscar Falun 1902 till 150 251 A 55 F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Hornför avpostförskott. Åminne. Skrivet på Svenska, Mora. medföljer. Arkivanteckning 1636.Facit 2.000 kr. 15 öre Oscar II otandad utan gummering. 3002000 252 A 55v1 renskrivning F 6 Vackert adresserat till Jacob de la på Gardie. på Svenska, 20 öre Oscar IIbrevomslag singel Stockholm 27-9-1910 brev tillSkrivet Luxemburg. Ovanligtrenskrivning adressland. med-200 253 A 56 1638. 20Arkivanteckning öre otandat marginalexemplar stämplat Stockholm 28.4.1911 på klipp. 300 2000 254 A 56v1 följer. F 255 7 adresserat 20 öre Oscar II brevomslag otandat * par.utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 A 56v1 Vackert över 48 Ingermanland län,från friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 250 öre förtryckt och ASSKeksholms brev till Norge Göteborg-Filial 4.1.1894. 256 A 56x2, 64x2 57). 1 Skrivet på Svenska, medföljer. Arkivanteckning 1642. krona med Prakt/Lyxrenskrivning stämpel Norrköping 13-6-1906. 200 2000 257 A 60 F 258 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik17-5-1909. Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 150 1 krona med Prakt stämpel Torsby A 60 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 1 kr Oscar med Prakt stämpel Trelleborg 30-6-1903. 100 2000 259 A 60 F 9 brevomslag utan innehåll till2.500 Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1 kradresserat Oscar II otandad utan gummering. Facit kr. 400 260 A 60v1 Vackert skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 1 kr Oscar II med full gummering i par med lila rakstämpel "Makuleradt". Vackert och 200 2000 261 A 60x2 F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken ovanligt. Lot med 9 st 1kr Oscar med läsbara-Prakt stämplar. 200 262 A 60x9 "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 20 öre Oscar II utan vm med vacker stämpel Göteborg 2, 6-11-1911. Svårt märke att hitta 263 A 66 F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 150 bra stämplat. håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 19 band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett 1891-1909. Ett måste för 264 E 900 posthistoriasamlaren under Oscarsperioden. Samling Oscar II i mycket tjockt visiralbum. Upplagt efter nyanser och varianter. 400 265 D Kronopost Gravyr & Plåtprov Gul/Blå 1 kr marginalexemplar otandat utan gummering. 300 266 A 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Obegagnade vykort med frimärksmotiv 5 + 10 + 20 öre Oscar med påtryckta stämplar 267 A F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 200 Hernösand, Helsingborg samt utan ortsnamn. Lerum 1525Okt. 1851 och Meanderslinga. Västergötland. Lotden med stämplade ex,fortskaffas varav ett ärav ettkronobrefbärare. fyrblock. 900 1500 268 C 65 14 Brevomslag med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Extremt utan högt innehåll, felskuret märke Prakt maskinstämplat Göteborg 16.3.1924. 100 269 A 139 "Requisition" sänt till (350 Secundmajorens 300 73 öre ASS brev kr - 22 gram) Comp. Stockholm 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl. 270 A 71,72,89x2 F 15 Brevomslag 1867riss med och slinga samt ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas600 Diskret lagat påfjäderrest 5 cm i övre marginalen av "Fort" kuvertet. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 46 öre ASS brev (200 kr - 10 gram) Göteborg 14-9-1915 till Tyskland, ank.stpl. Vertikalt 271 A 72,74,85x2 600 300 16 Fribrevomslag 1710 med och tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. veck genom kuvertet 4 öre Lilla riksvapnet på baksidan. öre Medaljong 2 örei Lilla på reklamation ett inrikes märkt paket. "Öppen Ovanlig Ordres" porto A 72,81 Brev 8med F 272 17 1 brun/vit + fjäder stortriksvapnet vaxsigill "Östgöta" samt för kronoslinga kombination. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 600 700 öre1inrikes Rek+postförskott (3 kr) Ludvika 28-11-1918. A 72,85x2Brev 42 245samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 350 F 273 18 244 med brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" Postfriskt fyrblock 1 kr vidarebefordrat medaljong, Praktoch med plåtsiffra "III". Tvåolika märken med vm2-delad 274 A 77 till Stratomta. Döfvestad, emottaget av fyra personer. Daterat 18 3000 700 april krona. 1809. Facit 9.400 kr 77 Postfriskt marginalexemplar 1 krmärkt medaljong singel, med plåtsiffra "I" med tre olika 900 A F 275 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder "Order" säntPrakt/Lyx i stafett till olika adresser 130 öre paketavi med postförskott (22,63daterad kr - 3 kg) Stockholm 27-1-1914 500 1000 276 A 77,88 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn 24från aug. troligen cirka 1810.till Åland. kr i par vm krona + KPV samt 2 delar av vm krona vm 2klockare-Gård + vm 3). Vackert A 77a F 277 20 Brev 1med två med vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från(77a Spånga "Angår 20001500 stämplad Moraför 20.5.1915. Intyg HOW 3, (3,3) 4. Vm krona+KPV är ytterst sällsynt. hastig kronoskjuts Kongl. Westmanlands Reg:te". paketavi utan kupong för TVÅ frånsänt Stockholm 1-11-1913den till Ungern. A 77x3,82,91 F 278 21 Brev 360 medöre 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br.paket Till Berg från Wettlanda 20 april Ovanlig 1815. 1800 och "Wäg-Route" färggrann avi. angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Innehåll 1500 77x4 400 öre inrikes ASS paketavi (15.000 kr 6,5 kg) från Göteborg 27-9-1913. Frankerad med 279 A 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 4-strip 1 kr vmgällande krona. utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 500 Gobyn medav innehåll öre vykort (8-bilds kort från Åbo-Finland) från Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen 280 A 79 dahls5 Häradsrätt i Brottmål. 150 700 stpl och anteckning. 246 F 281 23 Brev Lokalt med 15gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i 247 Sommerstad. "Ordres" sänt med till kronofjäröre Kortbrev Kb11 Göteborg 21-7-1917, äkta studsbrev till Varberg nytt 5 öre 400 A 79 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". porto. 20+5 öre lokalt expressbrev stämplat Stockholm 2D, 4-11-1914. Vackert. 250 700 282 A 79,85 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 2 x 5 öre medaljong på vykort Lidköping 10-12-1915 till USA sänt med Svenska Amerika 283 A 79x2 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor de flesta med / Soldatpost. 1500 Linjens Fartyg "Stockholm" första1810-1853, turen Göteborg-New York.militära Vysidanadresser visar Navens fyr och 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 200 Telefonstation, Kållandsö. detöre tredje Vimmerby alla med / Soldatpost. 800 ASStill paketavi med 1854 banksedlar (216militära kr - 870adresser gram) från Malmö 23-7-1914 via 284 A 81,88x2ter", 68 F 27 Brev Charlottenberg (Lägreståndsvikning) med innehåll till Christiania, Norge. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 600 korta10 splittrade fjädrar. öre vykort från Uddevalla 3.4.1917 till Rumänien, sänt i retur med flera stämplar i olika 285 A 82 600 Frimärkt17-11-1837 över vykortets kant. 28 Brev färger. med innehåll med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 150 öre inrikes Express från brevRåda. från Göteborg 150 700 286 A 82x2+84reds 35 kompani i Rangstorp Innehåll 24.2.1920. ang. Lärokurs för korpralskolorna. fyrblock 15 öre medaljong, med plåtsiffra "I". Facit 1.000 kr.samt kronoslinga 500 A 84 F 287 29 Brev Postfriskt (Lägreståndsvikning) med innehåll LYX 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder Postfriskt fyrblock 15 medaljong, Prakt/Lyx med plåtsiffra "29". Facit 1.000 kr. 300 1500 från Tössbo Compagni tillöre Soldaten 669 Kron. 288 A 84 Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "13". Facit 1.800 kr. 750 289 A 85 singel på brevkort 800 290 A 86 257 25 öre 258 259 från Stockholm 260 11-7-1921 261till Tokyo, ank. stpl. 266 Postfriskt fyrblock 30 öre medaljong med plåtsiffra "II". Facit 2.000 kr. 500 291 A 88 35 öre singel Express från Stockholm 7.6.1913 till Berlin. Mkt vackert med 292 A 89 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Boxpå 1515, 411 41brevkort GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 600 rödkrita och ankomststpl. 242 D Samling Oscar II i mycket tjockt visiralbum. Upplagt efter nyanser och varianter. 400 Gravyr & Plåtprov Gul/Blå 1 kr marginalexemplar otandat utan gummering. 300 Obegagnade vykort med frimärksmotiv 5 + 10 + 20 öre Oscar med påtryckta stämplar 200 Hernösand, Helsingborg samt utan ortsnamn. Lot med 25 stämplade ex, varav ett är ett fyrblock. 900 268 C 65 Sverige Medaljong Extremt högt felskuret märke Prakt maskinstämplat Göteborg 16.3.1924. 100 269 A 139 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl. Förfilateli 270 A 71,72,89x2 73 öre ASS brev (350 kr - 22 gram) Stockholm 600 Diskret lagat riss 5 cm i övre marginalen av kuvertet. 1 Odaterat officiellt brevpå utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 46 öre"a ASS brev (200i bostaden. kr - 10 gram) Göteborg 14-9-1915 till Tyskland, ank.stpl. Vertikalt 271 A 72,74,85x2 adresserat Son Logis" Intressant. 600 200 veck genom kuvertet och 4 öre Lilla riksvapnet på baksidan. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 8 öre Medaljong + 2 öre Lilla riksvapnet på reklamation för ett inrikes paket. Ovanlig porto 272 A 72,81 600 kombination. 42 öre inrikes Rek+postförskott (3 kr) Ludvika 28-11-1918. 350 273 A 72,85x2 Kurirpost 20 öre otandat marginalexemplar Stockholm på klipp.med vm2-delad 300 254 77 Postfriskt fyrblock 1 kr medaljong,stämplat Prakt med plåtsiffra28.4.1911 "III". Två märken 274 AA 56v1 F 255 3 med ochkrlångt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport3000 örekomplett Oscar II otandat * par. 300 A 56v1 Brev 20 krona. Facit 9.400 av fältkassan från Frösön till Gävle. av text medföljer. 77 64x2 Postfriskt marginalexemplar 1 krFörtydligande medaljong singel, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I" 900 600 48 öre förtryckt ASS brev till Norge från Göteborg-Filial 4.1.1894. 250 275 AA 56x2, 256 F 257 4 adresserat brev med innehåll daterat till Jacob de la Gardie, till skrivet 77,88 Vackert öre med paketavi med postförskott (22,63 krjuli - 31636 kg) från Stockholm 27-1-1914 Åland.på 500 1130 krona Prakt/Lyx stämpel Norrköping 13-6-1906. 200 276 AA 60 tyska11(översättning medföljer). På baksidan finns i Krigzrätten 77a kr i parmed medPrakt vm krona + KPV samt 2 delar avnotering vm krona"Praesenterat (77a vm 2 + vm 3). Vackertden 6 krona stämpel Torsby 17-5-1909. 150 277 AA 60 258 Julij 1636". 2000 Intyg HOW 3, 30-6-1903. (3,3) 4. Vm krona+KPV är ytterst sällsynt. 1stämplad kr OscarMora med 20.5.1915. Prakt stämpel Trelleborg 100 2000 259 A 60 F 260 5 Vackert brevomslag till för Clas Christersson Horn av1-11-1913 Åminne. till Skrivet på Ovanlig Svenska, 400 77x3,82,91 öre paketavi utanutan kupong TVÅ paket från Stockholm Ungern. 278 AA 60v1 1360 kradresserat Oscar II otandad gummering. Facit 2.500 kr. medföljer. 1800 färggrann avi.fullArkivanteckning 1och kr Oscar II med gummering i par1636. med lila rakstämpel "Makuleradt". Vackert och 200 2000 261 A 60x2 renskrivning 77x4 Vackert 400adresserat öre inrikes ASS paketavi (15.000 6,5 kg) från Skrivet Göteborg Frankerad med F 6 Jacob kr de- la Gardie. på27-9-1913. Svenska, renskrivning med-200 279 AA 60x9 ovanligt. Lot med 9 st 1krbrevomslag Oscar med till läsbara-Prakt stämplar. 262 följer.4-strip Arkivanteckning 1638. av 1 kr vm krona. 274 295 5002000 20 öre Oscar II utan vm med vacker stämpel Göteborg 2, 6-11-1911. Svårt märke att hitta 263 A 66 5 öre vykort (8-bilds kort frånutan Åbo-Finland) från Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen 280 A 79 F 7 Vackert adresserat brevomslag innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 150 bra stämplat. 150 stpl och anteckning. över 19 Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna Ulaborg band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett 1891-1909. Ettafmåste för (1602264 E 79 Lokalt 5på öreSvenska, Kortbrev renskrivning Kb11 Göteborg 21-7-1917, äkta studsbrev1642. till Varberg med nytt 5 öre 4002000 281 A 57). posthistoriasamlaren Skrivet medföljer. Arkivanteckning 900 under Oscarsperioden. porto. 20+5 öreOscar lokalt brevomslag stämplat Stockholm 2D,efter 4-11-1914. 250 282 D A 79,85 Vackert F 265 8 adresserat till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 400 Samling IIexpressbrev i mycket tjockt visiralbum. Upplagt nyanser Vackert. och varianter. 2Utan x 5 öre medaljong på vykort Lidköping 10-12-1915 till USA sänt med Svenska Amerika 283 AA 79x2 titlar.Gravyr innehåll med daterad fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. & Plåtprov Gul/Blå 1 krpå marginalexemplar otandat utan gummering. 300 2000 266 Linjens Fartyg "Stockholm" första turen Göteborg-New York.i Vysidan visar Navens fyr Kooch F 267 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll Stockholm från Casper Obegagnade vykort med frimärksmotiv 5 +till 10Krigskollegiet + 20 öre Oscar med påtryckta stämplar A 200 Telefonstation, Kållandsö. skullHernösand, (enligt vaxsigill på baksidan) tyskortsnamn. adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 200 2000 Helsingborg samt utan 81,88x2 68 öre ASS paketavi med banksedlar (216 kr - 870 gram) från Malmö 23-7-1914 via 284 A 65 F 268 10 Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, Lot adresserat med 25 stämplade ex, varav ett är ett fyrblock.utan innehåll med notering på fliken 900 C 600 Charlottenberg till 1649". Christiania, Norge. "Praesent den 30 felskuret Maij Extremt högt märke 3.4.1917 Prakt maskinstämplat 16.3.1924. 100 2000 269 82 10 öre vykort från Uddevalla till Rumänien,Göteborg sänt i retur med flera stämplar i olika 285 277 AAA 139 F 270 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne71,72,89x2 73 öre ASS brevöver (350vykortets kr - 22 gram) Stockholm 1 avg 22-1-1920 till Finland, ank.stpl. 150 färger. Frimärkt kant. håll med notering på på fliken "Praesent den 7 Aug. 600 Diskret lagat riss 5 cm i övre av1652". kuvertet. 35 öre inrikes Express brev frånmarginalen Göteborg 24.2.1920. 1502000 286 A 82x2+84 278 298 72,74,85x2 46 öre ASS brev (200 kr - 10 gram) Göteborg 14-9-1915 till Tyskland, ank.stpl. Vertikalt 271 Postfriskt fyrblock 15 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "I". Facit 1.000 kr. 500 287 AA 84 600 veck genom kuvertet och 4 öre Lilla riksvapnet på baksidan. 84 Postfriskt fyrblock 15 öre medaljong, Prakt/Lyx med plåtsiffra "29". Facit 1.000 kr. 300 288 A 72,81 Kronopost 8 öre Medaljong + 2 öre Lilla riksvapnet på reklamation för ett inrikes paket. Ovanlig porto 272 A Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "13". Facit 1.800 kr. 750 289 A 85 600 kombination. 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 86 25 öre öre inrikes singel på brevkort från Stockholm 11-7-1921 till Tokyo, ank. stpl. 800 290 AA 72,85x2 42 Rek+postförskott (3 kr) Ludvika 28-11-1918. 350 F 273 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 88 Postfriskt fyrblock 30 öre medaljong med plåtsiffra "II". Facit 2.000 kr. 500 291 A Postfriskt 1 kroch medaljong, Prakt plåtsiffra "III". Meanderslinga. Två märken medVästergötland. vm2-delad 274 A 77 Lerum den 15 fyrblock Okt. 1851 fortskaffas av med kronobrefbärare. 1500 35 öre Facit singel på Express brevkort från Stockholm 7.6.1913 till Berlin. Mkt vackert med 292 A 89 3000 krona. kr med 14 Brevomslag utan9.400 innehåll, fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 600 rödkrita och ankomststpl. Postfriskt marginalexemplar 1 kr medaljong 900 300 275 A 77 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. singel, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I" 89 Postfriskt fyrblockmed 35 öre medaljong, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I". Facit 2.400 kr. 750 293 AA 77,88 130 öre 1867 paketavi postförskott (22,63 kr - 3 "Fort" kg) från Stockholm 27-1-1914 till Åland. F 276 15 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas500 89x2 x 35 öremed REK Stockholm 10.5.1922 till Tyskland. Ankomststpl. 250 294 AA 77a 12 kr i par vm krona + KPV samt delar vm krona (77a vm 2 + vm 3). Vackert 277 af kronobrefbärare skyndsammast och af2 dem i av natt". 300 Postfriskt Mora 8-block 40 öre medaljong med plåtsiffra "4".krona+KPV Facit 4.400ärkr. 1000 295 A 90 2000 stämplad Intyg HOW 3, (3,3) 4. Vm ytterst sällsynt. 16 Fribrevomslag 171020.5.1915. med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 90 50 öre med Praktutan stämpel Sjöbo 29-4-1919. 100 296 AA 77x3,82,91 paketavi TVÅ paket från Stockholm 1-11-1913 till Ungern. F 278 17 Brev 360 medöre 1 brun/vit fjäderkupong i stort för vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "ÖppenOvanlig Ordres" 1800 Totalt 380 öre medaljong på stort brev av 37:e ! Viktklassen från Uppsala 3-11-1919 till 297 C 90x2,96x3 och färggrann avi. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 Belgien. Öppningsskador på baksidan. ovanligt. 400 öre inrikes ASS paketavi (15.000 krMycket - 6,5 kg) från Göteborg 27-9-1913. Frankerad med 1800 279 A 77x4 F 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500 Postfriskt 1 kr medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000 298 A 96 4-strip av 1fyrblock kr vm krona. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 96x4,159 5440 öreöre vykort kort paketavi från Åbo-Finland) Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen 280 ASS(8-bilds + il inrikes (8000 kr -från 3 kg) från Kalmar 18-9-1921. 600 299 AA 79 april 1809. 700 150 stpl och* anteckning. 25 öre + 65 öre ** medaljong, båda med starkt förskjutet påtryck och 5 mm mellan 300 300 A 100,103 F 281 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika Lokalt 5ljusblå öre Kortbrev Kb11 Göteborg 21-7-1917, äkta REK studsbrev till Varberg med nytt 5 öre 400 påtrycken. 102 27 öre provisorier (prakt) singel på litet inrikes brev Vanås 5.12.1918. 100 301 AA 79 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 porto. 20+5 expressbrev stämplat Stockholm 2D, 4-11-1914. 250 282 104 öreöre pålokalt 80 öre postfriskt variant dubbelt påtryck. Facit 700Vackert. kr. 200 302 AA 79,85 F 20 Brev 27 med två vita fjädrar samtmed annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 79x2 2Komplett x 5 öre medaljong på vykort Lidköping 283 set **för Landstorm 1 med vm cz.10-12-1915 Facit 2.500 till kr.USA sänt med Svenska Amerika 3001500 303 AA 105-114hastig kronoskjuts Kongl. Westmanlands Reg:te". Fartyg "Stockholm" första Göteborg-New York. Vysidan visar Navens fyr och Lokal REK-Brevframsida med en turen komplett uppsättning av Landstorm IIden stämplad 304 A 115-125Brev Linjens F 21 med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda 20 april 1815. 200 Telefonstation, Kållandsö. 1100 Stockholm 20-12-1916. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 68 öre ASS paketavi med banksedlar (216avkrLandstorm -av 870 gram) från Malmö 23-7-1914 via 7.900 284 AA 81,88x2 115-125 Lokalt Rek med en komplett uppsättning II stämplat 20-12-1916. Facit 305 22 Brev Charlottenberg med 1 vit fjäder 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 600 till daterad Christiania, Norge. 1500 kr för lösa märken. Gobyn med innehåll gällande utseende avtill Fullmäktig för soldaterna Esping Örn vid Sun82 öre vykort 3.4.1917 Rumänien, sänt i retur med flera och stämplar i olika 285 10+Nittio örei från på 1Uddevalla krona postfriskt exemplar. Facit 2.000 kr. 300 306 AA 124 dahls10 Häradsrätt Brottmål. 150 700 färger. Frimärkt över vykortets kant. 124 1 kr stämplat normalexemplar. Facit 3.500 kr. 400 307 A 82x2+84 35 öre inrikes Express brev från Göteborg 24.2.1920. 150 286 A F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär125 Landstorm II påtryck på 5 kr posthuset postfriskt ex. Facit 1800 kr 300 308 A 84 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med LYX notering Postfriskt fyrblock 15 öre medaljong, med "angående plåtsiffra "I".Brottmålsstemningar". Facit 1.000 kr. 500 700 287 A 125 5 kr stämplad med variant "starkt förskjutet påtryck" med gamla valören fri. Facit 5.500 kr. 900 309 A 84 24 Lot med 9 brev med 3 15 kronoslingor 1735-1806 demed flesta med militära adresser Soldatpost. Postfriskt fyrblock öre medaljong, Prakt/Lyx plåtsiffra "29". Facit 1.000/kr. 300 1200 288 A 136x2 Litet lokalbrev Strömstad 19-9-1921 med 2 x 10 öre luftpostmärken. 100 310 A 85 Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX med plåtsiffra "13". Facit 1.800 kr. 750 289 A 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 136-138 Postfriskt komplett set hörnmarginal fyrblock. Facit 2.400 kr. 3501500 311 A 86 25 öre på brevkort från Stockholm till Tokyo, 290 A 26 Lot med tresingel brevomslag, varav två är ställda11-7-1921 till Nääs 1725, 1733ank. ochstpl. märkta "Fort af Solda- 800 137 20 öre på 2 öre med vacker stämpel Halmstad 5-10-1920. 150 312 A 88 ter", Postfriskt det tredjefyrblock till Vimmerby 1854 alla med plåtsiffra militära adresser Soldatpost. 30 öre medaljong "II". Facit/2.000 kr. 500 800 291 A 89 35 öre singel på Express brevkort från Stockholm 7.6.1913 till Berlin. Mkt vackert med F 292 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita A 600 600 kortarödkrita splittrade ochfjädrar. ankomststpl. fyrblock 35 öre medaljong, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I". Facit 2.400 kr.ställd till Kålle- 750 293 A 89 28 Brev Postfriskt med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga x 35 örei REK Stockholm till Tyskland. Ankomststpl. 250 700 Rangstorp från 10.5.1922 Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 294 A 89x2 reds 2kompani Flera av singelobjekten som ej 7är avbildade i katalogen finns på: 8-block 40 öremed medaljong plåtsiffra 4.400 A 90 F 295 29 Brev Postfriskt (Lägreståndsvikning) innehållmed sept 1838."4". En Facit vacker GULkr. fjäder samt kronoslinga 1000 single items not illustrated in this catalogue are available at: från Tössbo Compagni till Soldaten Kron. 50 öre med Prakt stämpel Sjöbo669 29-4-1919. 100 1500 296 A 90 Many på stort brev av 37:e ! Viktklassen från Uppsala 3-11-1919 till 297 C 90x2,96x3 Totalt 380 öre medaljong www.swedishstampauctions.com 1800 Belgien. Öppningsskador på baksidan. Mycket ovanligt. Postfriskt fyrblock 1 kr medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000 298 A 96 96x4,159 440 öre ASS + il inrikes paketavi (8000 kr - 3 kg) från Kalmar 18-9-1921. 600 299 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 25 öre * + 65 öre ** medaljong, båda med starkt förskjutet påtryck och 5 mm mellan 300 300 A 100,103 265 266 267 D A A 290 287 280 291 288 292 289 281 290 282 293 291 283 294 292 295 1 296 293 284 297 294 2 285 295 298 296 286 299 297 287 300 288 301 3 298 289 302 299 4 290 303 300 291 304 301 292 302 305 5 303 293 304 306 294 6 307 295 305 308 7 296 309 306 297 310 307 298 311 8 308 299 312 309 9 300 310 301 311 10 302 312 303 11 304 A AA AA A AA AA AA A AA A AA C A AA AA AC A AA AA AA AA AA AA AA A AA A AA C AA AA AA AA AA AA A A 305 A 306 307 12 F 308 13 309 14 310 311 F 312 15 A A A A A A A 313 A F F F F F F F F F 16 F 314 17 C 4-strip av 1 kr vm krona. 25 öre singel på brevkort från Stockholm till Tokyo, ank.1.000 stpl. kr. 800 fyrblock örefrån medaljong, LYX11-7-1921 med "I". Facit 500 5Postfriskt öre vykort (8-bilds15kort Åbo-Finland) från plåtsiffra Askeröd 20.7.1912 till Tyskland med lösen Postfriskt fyrblock plåtsiffra "II". Facit 2.000 500 Postfriskt fyrblock 30 15 öre öre medaljong medaljong,med Prakt/Lyx med plåtsiffra "29". kr. Facit 1.000 kr. 300 150 stpl och anteckning. 35 öre 5singel på Express frånLYX Stockholm 7.6.1913 till Facit Berlin. Mkt vackert med5 öre Postfriskt fyrblock 20 Kb11 öre brevkort medaljong, med plåtsiffra "13". 1.800 kr.med nytt 750 Lokalt öre Kortbrev Göteborg 21-7-1917, äkta studsbrev till Varberg 400 600 rödkrita och ankomststpl. 86 25 öreöre singel påexpressbrev brevkort från Stockholm 11-7-1921 Tokyo, ank. stpl. 800 porto. 79,85 20+5 lokalt stämplat Stockholm 2D, till4-11-1914. Vackert. 250 89 Postfriskt fyrblock öre medaljong, Prakt/Lyx med"II". plåtsiffra "I". Facit kr. 750 Sverige 88 fyrblock 35 30på öre medaljong med plåtsiffra kr. 2.400 500 79x2 2Postfriskt x 5 öre medaljong vykort Lidköping 10-12-1915 till Facit USA 2.000 sänt med Svenska Amerika 89x2 2 35 öre REK Stockholm 10.5.1922 Tyskland. 7.6.1913 Ankomststpl. 250 89 35x öre singel på Express brevkort fråntillStockholm Berlin. visar Mkt vackert Linjens Fartyg "Stockholm" första turen Göteborg-New York.tillVysidan Navensmed fyr och Förfilateli 90 Postfriskt 8-block 40 öre medaljong med plåtsiffra "4". Facit 4.400 kr. 1000 600 200 rödkrita och ankomststpl. Telefonstation, Kållandsö. 90 50 medfyrblock Prakt Sjöbo 29-4-1919. 100 Odaterat officiellt brevstämpel utan medkrinnehåll signerat Palmkrantz, Körning 89 81,88x2 Postfriskt 35 örepoststämplar medaljong, Prakt/Lyx medgram) plåtsiffra Facit23-7-1914 2.400 kr. viaL-län, 750 68 öre ASS paketavi med banksedlar (216 - 870 från"I". Malmö 90x2,96x3 "a Logis" i bostaden. Intressant. 600 Totalt öre medaljong på10.5.1922 stort brevtill avTyskland. 37:e ! Viktklassen från Uppsala 3-11-1919 till 89x2 adresserat Charlottenberg till Christiania, Norge. 2 x 35380 öreSon REK Stockholm Ankomststpl. 250 200 1800 82 Belgien. Öppningsskador på 3.4.1917 baksidan. ovanligt. Förfilateli karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 10 öre1700-talet, vykort från två Uddevalla tillMycket Rumänien, sänt i retur med i olika 90 Postfriskt 8-block 40 öre medaljong med plåtsiffra "4". Facit 4.400 kr.flera stämplar 1000 700 96 150 Postfriskt fyrblock 1 krvykortets medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facit 12.000 kr 4000 färger. över kant. 90 50 öre Frimärkt med Prakt stämpel Sjöbo 29-4-1919. 100 82x2+84 96x4,159 öre inrikes 24.2.1920. 150 440 öre380 ASS il inrikesbrev paketavi (8000 kr -37:e 3 kg) från Kalmar från 18-9-1921. 600 90x2,96x3 35 Totalt öre+Express medaljong påfrån stortGöteborg brev av ! Viktklassen Uppsala 3-11-1919 till Kurirpost 84 100,103 Postfriskt fyrblock öre medaljong, med "I".påtryck Facit 1.000 500 25 öre * +Öppningsskador 65 öre **15medaljong, båda LYX med starktplåtsiffra förskjutet och 5kr. mm mellan 300 1800 Belgien. på baksidan. Mycket ovanligt. 84 102 påtrycken. fyrblock medaljong, Prakt/Lyx med "29". Facit5.12.1918. 1.000 kr. 300 27 örekomplett ljusblå provisorier (prakt) singel påmed litet inrikes REK Vanås 100 96 Brev Postfriskt med och15 innehåll daterat Rise på plåtsiffra FRÖSÖN 14-5-1719, transport4000 Postfriskt fyrblock 1långt kröre medaljong, Prakt plåtsiffra "IIII".brev Facit 12.000 krgällande 85 104 Postfriskt fyrblock 20 öre medaljong, LYX plåtsiffra "13". 700 Facit 1.800 kr. 750 av fältkassan från tillpaketavi Gävle. Förtydligande avfrån textKalmar medföljer. 27 80 öre med variant dubbelt påtryck. Facit kr. 200 96x4,159 440öre örepåASS +Frösön il postfriskt inrikes (8000 krmed - 3 kg) 18-9-1921. 600 600 86 105-114 25 singel på brevkort Stockholm 11-7-1921 till ank. stpl. 800 Komplett Landstorm 1 med vm cz. kr. 300 adresserat brev med från innehåll daterat juli 2.500 1636 tillTokyo, Jacob de och la Gardie, skrivet på 100,103Vackert 25 öre öre * +set 65** öre ** medaljong, båda medFacit starkt förskjutet påtryck 5 mm mellan 300 88 tyskaPostfriskt (översättning medföljer). Påen baksidan finns notering i Krigzrätten den 6 115-125 fyrblock 30 öre med medaljong med "II".REK Facit 2.000 kr. II 5.12.1918. 500 Lokal komplett uppsättning av"Praesenterat Landstorm stämplad 102 påtrycken. 27 öreREK-Brevframsida ljusblå provisorier (prakt) singel påplåtsiffra litet inrikes brev Vanås 100 Landstorm 1100 Julij 1636". 89 Stockholm 20-12-1916. 35 på brevkort från Stockholm 7.6.1913 till 700 Berlin. 104 27 öre öre singel på 80 öreExpress postfriskt med variant dubbelt påtryck. Facit kr. Mkt vackert med 2002000 115-125 600 Lokalt Rek med en komplett1till uppsättning Landstorm 20-12-1916. 7.900 rödkrita och ankomststpl. adresserat Clas av Åminne. SkrivetFacit på Svenska, 105-114Vackert Komplett set **brevomslag Landstorm med vmChristersson cz. av Facit 2.500Horn kr.II stämplat 300 1500 89 kr för lösa märken.35Arkivanteckning Postfriskt fyrblock öre medaljong, Prakt/Lyx med plåtsiffra "I". Facit II2.400 kr. 750 2000 medföljer. 1636.uppsättning 115-125renskrivning Lokal REK-Brevframsida med en komplett av Landstorm stämplad 124 10+Nittio påbrevomslag 1 krona postfriskt exemplar. Facit 2.000 kr. på Svenska, renskrivning med-1100 300 89x2 2 x 35 öreöre REK Stockholm 10.5.1922 till Ankomststpl. 250 Vackert adresserat till Jacob deTyskland. la Gardie. Skrivet Stockholm 20-12-1916. 124 1 kr stämplat normalexemplar. Facitmed 3.500 400 2000 90 Arkivanteckning Postfriskt 8-block 401638. öre medaljong plåtsiffra "4". Facit 4.400 kr. 115-125följer. Lokalt Rek med en komplett uppsättning avkr.Landstorm II stämplat 20-12-1916. Facit 7.900 1000 125 Landstorm IIPrakt påtryck på 5 kr posthuset postfriskt ex. Facit kr från Generalguvernören 1500 300 90 50 öre medmärken. stämpel Sjöbo 29-4-1919. 100 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la1800 Gardie kr för lösa 125 510+Nittio kr stämplad med variant "starkt förskjutet påtryck" med gamla fri.af3-11-1919 Facit 5.500 900 124 över Totalt Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Ulaborg (160290x2,96x3 1 krona postfriskt exemplar. Facit 2.000 kr.Gyllenstierna 300 380öre örepå medaljong på stort brev av 37:e ! Viktklassen frånvalören Uppsala tillkr. 136x2 1800 57). Belgien. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. 1642. Litet lokalbrev Strömstad 19-9-1921 med 2 kr. x 10Arkivanteckning öre luftpostmärken. 100 124 Öppningsskador på baksidan. Mycket ovanligt. 1 kr stämplat normalexemplar. Facit 3.500 4002000 96 136-138 Postfriskt fyrblock 1set krpå medaljong, Prakt med plåtsiffra "IIII". Facitkr12.000 kr im Lieflandt mfl 4000 komplett hörnmarginal fyrblock. Facit kr. 350 Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur 125 Landstorm II påtryck 5 krtill posthuset postfriskt ex.2.400 Facit 1800 300 96x4,159 137 titlar.440 innehåll daterad på fliken 31 1644, delvis översättning öre ASS +med ilmed inrikes paketavi (8000 kr -dec 3påtryck" kg) frånmed Kalmar 18-9-1921. 600 20 på 2 öre vacker stämpel Halmstad 5-10-1920. 150 125 5Utan kröre stämplad variant "starkt förskjutet gamla valören fri.medföljer. Facit 5.500 kr. 9002000 100,103 25 öre * + 65 öre ** medaljong, båda med 2starkt förskjutet påtryck och 5 mm 300 adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm frånmellan Casper Ko136x2 Vackert Litet lokalbrev Strömstad 19-9-1921 med x 10 öre luftpostmärken. 100 (enligt vaxsigill påset baksidan) adress med översättning. Arkivanteckning 102 27 öre ljusblå provisorier (prakt) tysk singel på litet inrikes REKkr. brev Vanås 5.12.1918.1648. 100 136-138skullpåtrycken. Postfriskt komplett hörnmarginal fyrblock. Facit 2.400 3502000 104 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med 27 på öre postfriskt med variant dubbelt påtryck. Facit 700 kr. notering på fliken 200 137 20 öre öre på 80 2 öre med vacker stämpel Halmstad 5-10-1920. 150 denset 30 ** Maij 1649". 1 med vm cz. Facit 2.500 kr. 105-114"Praesent Komplett Landstorm 300 2000 adresserat brevomslag tillen Gabriel Bengtsson Oxenstierna 115-125Vackert Lokal REK-Brevframsida med komplett uppsättning av Landstorm II stämplad utan inne309 319 i Stockholm, håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 11002000 Stockholm 20-12-1916. 115-125 Lokalt Rek med en komplett uppsättning av Landstorm II stämplat 20-12-1916. Facit 7.900 1500 kr för lösa märken. Kronopost 124 10+Nittio öre på 1 krona postfriskt exemplar. Facit 2.000 kr. 300 124 1 kr 7 stämplat normalexemplar. Facittydligt 3.500 markerade kr. 400 300 Lot med brev med innehåll alla med kronoslingor. 125 Landstorm II påtryck 5 krinnehåll posthuset ex. Facit 1800 kr till Tollered. "Afgår från 300 Vackert handskrivet brevpå med ochpostfriskt stor vit fjäder i lacksigill Luftpost 125 Lerum den 15 Okt.med 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 5 kr stämplad variant "starkt förskjutet påtryck" med gamla valören fri. Facit 5.500 kr. 900 1500 136x2 Brevomslag Litet lokalbrev Strömstad 19-9-1921 med 2 x 10 öre luftpostmärken. 100 utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. till Secundmajorens 136-138"Requisition" Postfrisktsänt komplett set hörnmarginalComp. fyrblock. Facit 2.400 kr. 350 300 137 Brevomslag 1867 med och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas150 20 öre på 2 öre medfjäderrest vacker stämpel Halmstad 5-10-1920. 86 84 79 88 84 89 85 79 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 ASEA privat reklamkort från Sveriges första flygpost Tureberg 21.9.1912, den ovanligare Fribrevomslag 1710 med handritade öppna kronor, till Gripsholm. 3000 300 av tre flygningar. Dettatre kort nämns inte i Lünings bok.ställd Få kända ! 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samtpå kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 140, 143Brev 5med öre grön typ I och II **/*/o Nyans och pappers-studie delar av utställnings-blad, bla till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyra personer. Daterat 14-15 april 1809. 500 700 F143Ae * samt F143Aab **.och Totalt 28 märken och 3olika försändelser. 1 brun/vit "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" 141-142Brev 5med öre brunröd typfjäder I och IIi stort **/*/o vaxsigill Nyans och pappers-studie på delar avmärkt utställningsblad, bla till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat ochvm emottaget fyra olika Daterat 18 med ** F141 med variant dubbelnos samt bz, även av F142Ea med personer. lätta fastsättarspår 600 700 april Facit 1809.3.500 kr och varianten dubbeltass. Totalt 23 märken och 4 försändelser. 142 cz Återanvänt 5 öre lejon medfjäder våglinjer och"Order" KPV. Facit kr. till olika adresser med tre olika 350 brevostämplat med 1 GUL märkt sänt1.700 i stafett 143 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. cirkaDet 1810. 5 öre trycksaksporto Stockholm 18-9-1928 till Puerto Rico,troligen ej ank.stpl. finns ingen 1000 denna destination då Puerto Från Rico Spånga ansågs tillhöra USA, "Angår Brev sällsynthetsgradering med två vita fjädrar för samt annorlunda kronoslinga. klockare-Gård 500 1500 förmodligen enför mycket ovanligt destination. hastig kronoskjuts Kongl. Westmanlands Reg:te". 143, 145Brev 3med x 5 öre + 10 öre Stående lejon på Br. brevTill Lidingö 9-9-1930 Belgiska den Kongo, ej ank.stpl. 1 Brun/svart fjäder på Emb. Berg sänt från till Wettlanda 20 april 1815. 400 Sällsynt adressland. 11-25 kända brev 1920-1938. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 143A öre stående lejon med vm mitt på märket. och med bra tandning, Brev 5med 1 vit fjäder daterad 9 bz sept 1826 sänt tillVälcentrerat Major vid Westgötha Dahls Regemente i 1200 stämplat 1928 med del av andra stämpel. Mycket svårt vm. ASEA reklamkort från Sveriges flygpost Tureberg 21.9.1912, den Örn ovanligare Gobyn medprivat innehåll gällande utseende avförsta Fullmäktig för soldaterna Esping och vid Sun143Cx4 stämplat fyrblock PKP 28A inte 28.9.1932 på bok. brev Få till kända Danmark. 100 3000 dahlsVackert i Brottmål. avHäradsrätt tre flygningar. Detta kort nämns i Lünings ! 700 144-146 10 öre lila typ I och II, samt 10 öre grön typ I **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av 140, 143Brev 5med öre grön typ I och II **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av utställnings-blad, bla 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär- F 315 18 C F 316 19 313 A 317 F 20 A F 318 21 A 319 22 A 313 320 321 314 F 23 A A C C 326 Stående Lejon utställningsblad, bla med **. F146Cb *28 typmärken II i svartaktigt violet färg. Totalt 34 märken och 5 500 F143Ae * samt F143Aab Totalt 3 försändelser. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering och "angående Brottmålsstemningar". 600 700 försändelser. 5 öre9 brunröd typ3I kronoslingor och II **/*/o Nyans och pappers-studie påmilitära delar avadresser utställningsblad, bla C 141-142Lot med brev med 1735-1806 de flesta med / Soldatpost. 1200 10 öre i * (mkt dubbelnos lätta fastsättarspår) tête-bêche par med huvudena mot varandra. A 144A v2 med ** grön, F141 typ med1 variant samt vm bz, även F142Ea med lätta fastsättarspår 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2500 1500 Facit 13.000 kr ++. 600 Facit 3.500 kr och varianten dubbeltass. Totalt 23 märken och 4 försändelser. 144Aczv2Lot bz med 26 tre brevomslag, varav två1 är ställda till6-strip Nääs 1725, 1733 ochpar märkta "Fort af Solda10 öre grön med vm KPV, * ostämplat tête-bêche med huvudena mot 323 A 142 5 öre lejon ostämplat med typ våglinjer och KPV. Facit med 1.700 kr. 350 316 A 4000 800 ter", varandra. till tandning. VimmerbyFacit 1854 alla med adresser / Soldatpost. Bra 19.000 kr. militära 5det öretredje trycksaksporto Stockholm 18-9-1928 till Puerto Rico, ej ank.stpl. Det finns ingen 317 A 143 märke med vm cxz. Facit 2.000 kr.då1845, 200 A 144E Brev Stämplat F 324 27 (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april "Kompani Ordes" med två vita sällsynthetsgradering för denna destination Puertomärkt Rico ansågs tillhöra USA, kortaförmodligen splittrade fjädrar. 10 öre stående lejon påovanligt blankettdestination. 77 "Kvitto á erlagt belopp" Gustafsberg 4-10-1927. 325 A 145 500 600 en mycket Betalning 19,07lejon kr för från Tyskland. Lätt kantskada på vänster sida. 28 med innehåll 17-11-1837 med enfärgtryck vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållex 5 öre +av10Tullavgift öre Stående på brev Lidingö 9-9-1930 till Belgiska Kongo, ej ank.stpl. 318 A 143, 145Brev 3 300 700 Ovanlig reds Sällsynt kompanidokumentation. i Rangstorp11-25 från kända Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 400 adressland. brev 1920-1938. 145 användade av halverad 10 öre stående lejon inrikes (lokalt) trycksaksjulkort A F 326 29 Brev Otillåtet med sept 1838. Enpå vacker GUL fjäder samt kronoslinga 5(Lägreståndsvikning) öre stående lejon med vm innehåll bz mitt på7 märket. Välcentrerat och med bra tandning, 319 A 143A 1000 Hornsborg 21-12-1925. Korrekt porto 5 öre. Ovanligt 12001500 från Tössbo Kron. stämplatCompagni 1928 medtill delSoldaten av andra669 stämpel. Mycket svårt! vm. 10 öre Stående Postfriskt 8-strip med vm Facit 1.600 kr. 150 327 143Cx4 Vackert stämplatLejon. fyrblock PKP 28A 28.9.1932 pålinjer brev+tillKPV. Danmark. 100 320 A A 145Ecxz 145x6 60 öre öre lila rek typ brev av 2:a viktklassen till och Uruguay. Först adresserat 328 C A 144-146 10 I och II, samt 10 öre Göteborg grön typ I 24-4-1930 **/*/o Nyans pappers-studie på delartillav 321 Canada via New bla York, därifrån omdirigerat till Uruguay, ank.stpl. Enbart344-10 brev och kända utställningsblad, med F146Cb * typ II i svartaktigt violet färg. Totalt märken 5 400 till Uruguay mellan 1920-1938. Horisontellt veck samt skador på bak klaffen. 600 försändelser. Frimärksauktioner AB, Boxpå 1515, 41England GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 146 v2i Göteborg 2 Pence brev från till Sverige, tête-bêche sänt obehandlat via huvudena privat fartyg. 329 101/2 öre grön, typ 1 i *411 (mkt lätta fastsättarspår) par med mot varandra. 322 A A 144A 315 24 322 400 Sällsynt adressland. 11-25 kända brev 1920-1938. 5 öre stående lejon med vm bz mitt på märket. Välcentrerat och med bra tandning, 1200 stämplat 1928 med del av andra stämpel. Mycket svårt vm. Vackert stämplat fyrblock PKP 28A 28.9.1932 på brev till Danmark. 100 320 A 143Cx4 10 öre lila typ I och II, samt 10 öre grön Sverige typ I **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av 321 C 144-146 ASEA privat reklamkort Sveriges flygpost Tureberg 21.9.1912, ovanligare utställningsblad, bla medfrån F146Cb * typförsta II i svartaktigt violet färg. Totalt 34 den märken och 5 313 A 600 3000 av tre flygningar. Detta kort nämns inteFörfilateli i Lünings bok. Få kända ! försändelser. 144A143 v2 10öre öre grön, typ 1 i utan *II(mkt lätta fastsättarspår) tête-bêche med mot varandra. 5 grön typ I och **/*/o Nyans och med pappers-studie på par delar av huvudena utställnings-blad, bla 322 A 314 C 140, 1 Odaterat officiellt brev poststämplar innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 2500 500 Facit 13.000 krLogis" ++. i bostaden. F143Ae samt F143Aab **. TotaltIntressant. 28 märken och 3 försändelser. adresserat "a* Son 200 privat reklamkort från första flygpost 21.9.1912, ovanligare 313 C 144A v2 bz 5 10ASEA örebrunröd grön med vm KPV, typ Sveriges 1Nyans * ostämplat 6-strip medTureberg tête-bêche parutställningsblad, medden huvudena mot öre typ I och II **/*/o och pappers-studie på delar av bla 323 A A 141-142 315 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 3000700 av tre flygningar. DettaFacit kort nämns inte Lünings bok.F142Ea Få kända ! lätta fastsättarspår 4000 varandra. Bramed tandning. 19.000samt kr. i vm med ** F141 variant dubbelnos bz, även med 140, 143 Stämplat 5 öre grön Imed och II **/*/o Nyans och Totalt pappers-studie påoch delar av utställnings-blad, bla 314 A C144E 600 märke vm cxz.dubbeltass. Facit 2.000 kr. 23 märken 200 324 Facit 3.500 krtyp och varianten 4 försändelser. 500 * ostämplat samtlejon F143Aab **. Totalt 28 märken ochbelopp" 3 försändelser. 5 öre med våglinjer KPV. Facit 1.700 kr.Gustafsberg 4-10-1927. 350 145 cz 316 10F143Ae örelejon stående på blankett 77 och "Kvitto á erlagt 325 A 142 Kurirpost 141-142 5 5 öretrycksaksporto brunröd typ I och II **/*/o Nyans ochtill pappers-studie påank.stpl. delar avDet utställningsblad, bla 315 A C143 öre Stockholm 18-9-1928 Puerto Rico, ej finns ingensida. Betalning av Tullavgift 19,07 kr för färgtryck från Tyskland. Lätt kantskada på vänster 317 medkomplett **dokumentation. F141 med dubbelnos samtRise vmPuerto bz, F142Ea med lättaUSA, fastsättarspår F 3 Brev sällsynthetsgradering med och variant långt innehåll daterat påäven FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 300 för denna destination då Rico ansågs tillhöra Ovanlig 600600 Facit 3.500 krFrösön och av varianten dubbeltass. Totaltav 23text märken och (lokalt) 4 försändelser. av fältkassan från till Gävle. Förtydligande 500 Otillåtet användade halverad 10 öre stående lejon påmedföljer. inrikes trycksaksjulkort 326 A 145 förmodligen en mycket ovanligt destination. 142 cz 5x öre lejon ostämplat med våglinjer och KPV. Facit 1.700 kr.Belgiska 350 F 318 4 316 A A 143, 145Vackert adresserat brev med innehåll juli 1636 till de la Gardie, skrivet på 1000 3 5 öre + 10 öre Stående lejon pådaterat brev Lidingö 9-9-1930 till Kongo, ej ank.stpl. Hornsborg 21-12-1925. Korrekt porto 5 öre. Ovanligt ! Jacob 143 tyskaSällsynt 5 öre öre Stående trycksaksporto Stockholm 18-9-1928 till notering Puerto ejFacit ank.stpl. 317 A A 145Ecxz medföljer). På baksidan finns "Praesenterat i Det Krigzrätten den 6 400 10(översättning Lejon. Postfriskt 8-strip med vm linjer +Rico, KPV. 1.600 kr. finns ingen 150 adressland. 11-25 kända brev 1920-1938. 327 för destination dåVälcentrerat Puerto till Rico ansågs tillhöra USA, 5 öre med vmdenna bz mitt på märket. och medFörst bra tandning, 145x6 Julij 1636". 319 60sällsynthetsgradering örestående rek brevlejon av 2:a viktklassen Göteborg 24-4-1930 Uruguay. adresserat till 2000 328 A 143A 500 förmodligen en mycket destination. stämplat 1928 med del därifrån avovanligt andra stämpel. Mycket svårt vm. F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. påkända Svenska, 1200 Canada via New York, omdirigerat till Uruguay, ank.stpl. Enbart Skrivet 4-10 brev 143, 145 3 x 5 öre + 10 öre Stående lejon på brev Lidingö 9-9-1930 till Belgiska Kongo, ej ank.stpl. 318 A 400 2000 Vackert stämplat PKP 28A 28.9.1932 påsamt brev skador till Danmark. 100 320 A 143Cx4 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.veck till Uruguay mellanfyrblock 1920-1938. Horisontellt på bak klaffen. 11-25 kända brev 1920-1938. 146 2 Sällsynt 1/2 Pence brevII,från England till Sverige, sänt Nyans obehandlat viaSvenska, privat fartyg. 10 öre lila adressland. typpå I och samt 10 grön typ och pappers-studie på delar av med- 400 A 321 C 144-146 F 329 6 Vackert adresserat brevomslag till öre Jacob de laI **/*/o Gardie. Skrivet på renskrivning 143A 5Arkivanteckning öre stående lejon medF146Cb vmfrankerar bz mitt på Välcentrerat med bramärken tandning, 319 A 200 2000 Adressatens agent i med Sverige med 10 ö för svenskt inroch porto Stockholm 22-5utställningsblad, bla1638. * typ IImärket. i svartaktigt violet färg. Totalt 34 och1939 5 följer. 1200 1928 med20-8-1935, del av andra stämpel. Mycket svårt vm. svartaktigt violett, stämplat 600 10stämplat öre inrikes vykort singelfrankerad med F.146Cb A 146Cb Vackert försändelser. F 330 7 adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 143Cx4 Vackert stämplat PKP 28A 28.9.1932 på brev tillpar Danmark. 100 320 A A 144A v2över 10 öre Facit grön, typoch 1kr,i fyrblock *på (mkt lätta fastsättarspår) tête-bêche med huvudena mot varandra. märke 900 försändelse noterat.Erik Ovanligt. 322 Ingermanland Keksholms län,ejfriherre Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 700 144-146 10 öre lila typ I ochkr) II, frankerat samt 10 öre grön typ Iöre **/*/o pappers-studie på delar av 2500 321 A C147, 19257). Facit Assurerat med 25+50 frånNyans Kumlaoch 23-2-1925 13.000 kr (100 ++. 331 Skrivet påbrev Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. till Tyskland. 2000 utställningsblad, bla med typ F146Cb * typ II i svartaktigt färg. Totalt 34 märken ochmot 5 200 bz 10 öre grön vm KPV, 1 * ostämplat 6-strip medviolet tête-bêche par med huvudena Korrekt portomed enligt uträkning. A 144A v2Vackert F 323 8 adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 600 försändelser. 4000 25Utan + 30innehåll öre **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av utställningsblad, bla ** fyrblock 30 Bra tandning. Facit 19.000 kr. 332 C 147-148titlar.varandra. med på fastsättarspår) fliken 31 dec 1644, delvispar översättning medföljer. 144A v2 Stämplat 10Cöre grön, typ 1 i daterad *vm (mkt lätta med huvudena mot varandra. 200 2000 322 A A 144E märke med cxz. Facit 2.000 öre med plåtskarvlinje och "1"+"2" samtkr. 3 x 30tête-bêche öre C på inkasserings postanvisning. 324 F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko2500 Facit 13.000 kr ++. 600 Totalt 15 märken ochpå 5 försändelser. 10 öre stående lejon blankett 77 "Kvitto á erlagt belopp" Gustafsberg 4-10-1927. 325 A 145 skull (enligt vaxsigill på tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. mot 2000 144A v2 bz Rekommenderat 10 öre grön medLuftpost vmbaksidan) KPV, typ 125+30 * färgtryck ostämplat 6-strip med tête-bêche par med huvudena 323 A A 147-148 vykort öre Linköping 27-6-1924 till Finland, 333 Betalning av Tullavgift 19,07 kr för från Tyskland. Lätt kantskada påank.stpl. vänster sida. F 10 Vackert adresserat brevomslag tilldagar Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 4000 varandra. Bragällde tandning. 19.000 600 300 Luftpostportot bara Facit i 39 23kr. juni-31 juli, 1924. Ovanlig dokumentation. den 30 Maij med 1649". 144E "Praesent 2000 Stämplat märke vm 2.000 kr. Prakt 200 324 A A 148 Inrikes reklamation med 30cxz. öre Facit Stående lejon Riddarhyttan 27-4-1923. 145 334 Otillåtet användade av halverad 10 öre stående lejonstämplad på inrikes (lokalt) trycksaksjulkort 326 F 11 brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1000 10adresserat öre frankering. stående lejon påKorrekt blankett 77 "Kvitto á erlagt belopp" Gustafsberg 4-10-1927. 400 325 A 145 Vackert Ovanlig Hornsborg 21-12-1925. porto 5 öre. Ovanligt ! håll med notering på flikenPostfriskt "Praesent den 7med Aug.vm 1652". Betalning Tullavgift 19,07 kr 8-strip för färgtryck från Tyskland. kantskada 148 Brev med 30avöre singel från Göteborg 17-10-1923 till Mexico. Sällsynt land. 400 2000 335 A 145Ecxz 10 öre Stående Lejon. linjer + KPV.Lätt Facit 1.600 kr. på vänster sida. 150 327 300 dokumentation. H15 10Ovanlig grön Stående ** häfte.Göteborg Facit 5.000 kr. 750 336 A 145x6 60 öre rek brev av 2:alejon viktklassen 24-4-1930 till Uruguay. Först adresserat till 328 145I+II Otillåtet användade av halverad 10 öre stående lejon på inrikes (lokalt) trycksaksjulkort 326 A H18 2 ** häften, 10 öre lila Stående lejon. Både typ I och II. Facit 6.000 kr. 900 Canada via New York, därifrån omdirigerat till Uruguay, ank.stpl. Enbart 4-10 brev kända 337 A Kronopost 1000 21-12-1925. porto 5 öre. Ovanligt ! 400 till Uruguay mellan 1920-1938. Horisontellt veck samt skador på bak klaffen. 5 Hornsborg öre grön Stående lejon **Korrekt häfte. Facit 1.700 kr. 250 338 A H20 145Ecxz 10 7öre Stående Lejon. Postfriskt 8-strip med vm linjer + KPV. via Facit 1.600 kr. 150 327 A 12 Lot med brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 2 Pence på brev frånvackra England till Sverige, sänt obehandlat privat fartyg. 329 211/2 märken med utvalda stämplar, mest Lejon F.140-52 300 300 339 A A 146 60handskrivet öre rek brev avi 2:a viktklassen Göteborg 24-4-1930 till Uruguay. Först adresserat till 328 A 145x6Vackert 200 1939 Adressatens agent Sverige frankerar med 10 ö för svenskt inr porto Stockholm 22-5F 322 13 brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lot med 14 st ** 5-strip Stående Lejon: 140A, 140Ab, 142Acx, 142Ecxz, 143Acxz, 143cc, 340 C 323 Canada via York, därifrån omdirigerat till Uruguay, ank.stpl. Enbart violett, 4-10 brev kända 1600 10 öre 144Acx, inrikes vykort 20-8-1935, singelfrankerad med F.146Cb svartaktigt stämplat 330 A 146Cb Lerum den 15 Okt.New 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. 1500 143A, 145Ea, 145A, 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A.Meanderslinga. Några enstakaVästergötland. exemplar * 400 till Uruguay mellan 1920-1938. Horisontellt veck samtSkara skador på bak klaffen. 700 märke Facit 900 kr, på försändelse ej noterat. Ovanligt. 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från till Huseby med not. 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPU i Bern, makulerade av 341 A 146192 2 1/2 Pence på brev England till 25+50 Sverige, via privat fartyg. 329 A A 147, Assurerat brevtill (100 kr)från frankerat med öresänt frånobehandlat KumlaMöjligen 23-2-1925 tillenda Tyskland. 331 "Requisition" Secundmajorens Comp. Portugalssänt postverk senare vidaresänd till Portugisisk koloni. den 200300 Adressatens agentuträkning. i Sverige frankerar med 10 ö för svenskt inr porto Stockholm 22-5-1939 1800 Korrekt porto enligt F 15 Brevomslag 1867kompletta med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas200 kvarvarande serien av Stående Lejon utgåvan. Monterad på del av albumblad. 146Cb 10 öre inrikes vykort 20-8-1935, singelfrankerad med F.146Cb svartaktigt violett, stämplat 330 A 147-148 25 + 30 öre **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av utställningsblad, bla ** fyrblock 30 332 af kronobrefbärare skyndsammast och(från af dem i natt". 5 olika lösenbelagda försändelser utställningssamling) till Frankrike (3) Italien (1) och 342 C C 700300 märke Facit 900 kr, på försändelse ej noterat. öre med plåtskarvlinje och "1"+"2" samt 3 xkronor, 30Ovanligt. öre ställd C på inkasserings postanvisning. 600 300 USAC(1) 1921-1937. 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna till Gripsholm. Assurerat brev (100 kr) frankerat med 25+50 öre från Kumla 23-2-1925 till Tyskland. 331 A 147, 192 600 Totalt 15försändelser märken och från 5 försändelser. olika utställningssamling. Bla samt intyg, kronoslinga studsbrev, inbetalningskort, C F 343 17 Brev 10 med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" märkt "Öppen Ordres" 200 Korrekt porto enligt uträkning. Rekommenderat Luftpost vykortmärke, 25+30 sorgbrev, öre Linköping 27-6-1924 till Finland, ank.stpl. 333 A 147-148 skyddsperforering, felperforerat skeppspost, svarskort från14-15 Finland, till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat april 1809. 700 147-148 341C 25 + 30 öre **/*/o Nyans och pappers-studie på delar av utställningsblad, bla ** fyrblock 30 600 332 Luftpostportot gällde bara i 39 dagar 23 juni-31 juli, 1924. 600 till Grekland. F 334 18 Brev brevframsida med 1 reklamation brun/vit fjäder i 30 stort vaxsigill "Östgöta" märkt "Öppen Ordres" öre C med plåtskarvlinje och "1"+"2" samt 3 xPrakt 30samt öre Ckronoslinga på inkasserings postanvisning. 148 Inrikes med öre Stående lejon stämplad Riddarhyttan 27-4-1923. A Lot mest stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a + 344 A till Stratomta. Döfvestad, 600 Totalt 15 märken ochvidarebefordrat 5 försändelser. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 400 Ovanlig frankering. 300 samt 324 CB, blandad kvalitet. april b 1809. 147-148 Rekommenderat Luftpost vykort 25+30 öre Linköping 27-6-1924 till Finland, ank.stpl. 333 A A 148 700 Brev med 30 öre singel från Göteborg 17-10-1923 400 335 10 öre Gustav V en face i ** 6-block. Facit 1.560 kr.till Mexico. Sällsynt land. 200 345 A 149C 600 gällde bara 39 märkt dagar 235.000 juni-31 F 336 19 Återanvänt brev Stående med 1 GUL fjäder "Order" sänt i 1924. stafett till olika adresser med tre olika 750 10Luftpostportot öre x grön lejon **i med häfte. Facit kr.juli, A H15 150 15 öre 3, alla felskurna två vackra stämplar Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård 346 A 148 kronoslingor Inrikes reklamation 30 öre Stående lejon stämplad Riddarhyttan 27-4-1923. 334 A A H18 mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 II. aug. troligen cirka 1000 I+II 2 ** häften, 10 öre lilamed Stående lejon. Både typ I Prakt och Facit 6.000 kr. 1810. 900 337 100 27.7.1921. 400 Ovanlig frankering. F 338 20 Brev 5med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår H20 öre grön Stående lejon ** häfte. Facit 1.700 kr. 250 151c+d A 2 Brev st 20 med öre Gustav V en face **Göteborg i två olika17-10-1923 papperssorter. Facit 2.000 kr. 300 347 30 för öre Kongl. singel från 400 335 A 148 hastig kronoskjuts Westmanlands Reg:te". till Mexico. Sällsynt land. 21 öre märken med utvalda "COLONIAS" vackra stämplar, F.140-52 300 1500 339 A 152 med lilaStående stämpel frånmest UPULejon i kr. Bern, makulerad av Portugals Postverk 348 10 öre grön lejon häfte.Br. Facit 750 336 A H15 Brev 20 F 21 med 1 Brun/svart fjäder på**Emb. Till5.000 Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 800 medvidaresänt 14 st ** 5-strip Lejon: 140A, 140Ab, på 142Acx, 143Acxz, senare till enStående Portugisisk koloni. Monterad del av142Ecxz, albumblad. Ovanligt143cc, objekt. 340 C H18 I+II Lot 2 **"Wäg-Route" häften, 10 öre lila Stående lejon. Både typ och II.från Facit 6.000 kr. till Göteborg. 900 337 A Innehåll angående Militärtransport av Ityger Fredricstad 1500 1600 20 öre Gustav II145Ea, Adolf *145A, med mycket vm linjer + KPV.* 143A, 144Acx, 145Ecx,sällsynta 146Ab, vattenmärkesvarianten 146Eb, 148A. Några enstaka exemplar 349 A 152cxz 5olika öre grön Stående lejon häfte. Facit 1.700 250 338 A A H20 Brev 6 22 med 1valörer vit fjäder daterad 9**sept 1826 sänt till kr. Majori Facit. vidfrån Westgötha Dahls Regemente 3000 överstämplade med3,3,3. lila stämpel"Colonias" UPU i Bern, makulerade avi Intyg HOW Mycket gott exemplar Stjärn-märkt 341 med innehåll utseende avtill Fullmäktig förkoloni. soldaterna Esping märken medgällande utvalda stämplar, mestkr. Lejon F.140-52 300 339 A A 152Abz Gobyn 2 21 postfriska fem-strip medvackra vm KPV. Facit 8.000 Portugals postverk senare vidaresänd Portugisisk Möjligen den och endaÖrn vid Sun- 800 350 Häradsrätt Lot med 14ikompletta stBrottmål. ** 5-strip Stående Lejon: 140A, 140Ab, 142Acx, 142Ecxz, 143Acxz, 340 A C152Ca dahlskvarvarande serien av Stående Lejon*) utgåvan. Monterad på del2.500 av albumblad. Gustav II Adolf 4-sidigt ** 18-block (två märken med arkmarginal. Facit kr. 143cc, 1800 400 700 351 1600 143A, 144Acx, 145Ea, 145A,kr. 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A. Några enstaka exemplar * F 352 23 Brev 5 med 1lösenbelagda gråbrun daterad 15(från jan 1845 i Sommerstad. sänt kronofjärolika försändelser utställningssamling) till"Ordres" Frankrike (3) till Italien (1) och 342 C 154 110 öre ** 5-strip.fjäder Facit 7.500 1100 A 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPU i Bern, makulerade av 600 700 341 A 155x5 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". USA (1) 1921-1937. Gustav Vasa 140 öre ** 5-strip. Facit 3.750 kr. 500 353 A Portugals postverk senare vidaresänd till Portugisisk koloni. Möjligen den enda 10 olika försändelser från utställningssamling. intyg, studsbrev, inbetalningskort, 343 C 24 Lot med 9 brev med 3Facit kronoslingor 1735-1806 deBla flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 140 öre ** vm bz. 1.400 kr.av 200 354 A 155 1800 kvarvarande kompletta serien Stående Lejon utgåvan. Monterad påfrån del av skyddsperforering, felperforerat märke, sorgbrev, skeppspost, svarskort Finland, 25 Lot med 15 postemblem brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta medkr. militära adresser /albumblad. Soldatpost. 300 1500 160 45 öre typ 1 ** med bra tandning. Facit 1.700 355 A 5 olika lösenbelagda försändelser (från utställningssamling) till Frankrike (3) Italien (1) och 600 342 C brevframsida till Grekland. 26 trePostemblem brevomslag, varav tvåvattenmärke är ställda tillvåglinjer Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort aftrots Solda60USA öre typ 1 med + KPV, enlite mycket variant 356 A 162cxz Lot med 600 (1)stående 1921-1937. mest lejon med några bla 142Ea. Även annat:svår Slottet F.233 a +5 344 A ter", Lot det tredje till Vimmerby 1854 allabättre med vm, militära adresser / Soldatpost. 1000 ktt. Facit 18.000 kr. 10 olika försändelser från utställningssamling. Bla intyg, studsbrev, inbetalningskort, 343 C 300 800 b samt 324 CB, blandad kvalitet. F 357 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 174x7,167,143 1 1,10 paketadresskort med 7sorgbrev, färgstarka 145 öre postemblem frånFinland, Göteborg 2- 200 C 149C skyddsperforering, felperforerat märke, svarskort från 10 örekr Gustav V en face itill ** Turkiet 6-block. Facit 1.560 kr.skeppspost, 345 A korta5-1936. splittrade fjädrar. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul 600600 Grekland. 15brevframsida öre x 3, alla till felskurna två med vackra stämplar Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård 346 A 150 28 Brev 23-5-1936. med innehåll 17-11-1837 med en på vit fjäder samt mycket litenlite kronoslinga ställd till KålleAdresskortet inklippt vänster sida. Facit 5.600 kr. Lot mest stående lejon lite med några bättre vm, bla 142Ea. Även annat: Slottet F.233 a + 750 344 A 100 27.7.1921. Gustav V en face reds kompani i Rangstorp frånkvalitet. Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 300700 324 CB, blandad 2 bstsamt 20 öre Gustav V en face ** i två olika papperssorter. Facit 2.000 kr. 300 347 A 151c+d 149C Brev (Lägreståndsvikning) F 29 med innehåll 7 Facit sept 1.560 1838. kr. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 10 öre Gustav V en face i ** 6-block. 200 345 A 152 20 öre med lila stämpel "COLONIAS" från UPU i Bern, makulerad av Portugals Postverk 348 A Compagni till Soldaten 669vackra Kron. 15 örevidaresänt x 3, alla felskurna två med 3.10.1922, Toppeladugård 346 A 150 från Tössbo 800 1500 senare till en Portugisisk koloni. stämplar MonteradKarlskrona på del av albumblad. Ovanligt objekt. 100 2027.7.1921. öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV. 349 A 152cxz 2 st HOW 20 öreMycket Gustavgott V en face ** i3,3,3. två olika papperssorter. 300 347 A 151c+d 3000 Intyg exemplar Stjärn-märkt i Facit.Facit 2.000 kr. 152 öre medfem-strip lila stämpel från UPUkr.i Bern, makulerad av Portugals Postverk 348 A A 152Abz 2 20 postfriska med"COLONIAS" vm KPV. Facit 8.000 800 350 800 senare till en Portugisisk Monterad på del av albumblad. Ovanligt objekt. 400 152Ca Gustav II vidaresänt Adolf1515, 4-sidigt **4118-block (tvåkoloni. märken *) med arkmarginal. Facit 2.500 kr. 351 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 411 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 152cxz 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV. 349 A 154 319 A 143A 336 344 340 337 338 345 341 339 346 340 347 342 341 348 A A C A A A A C A C A 343 1 349 342 2 350 344 343 351 352 345 353 346 344 F 354 3 347 355 F 345 4 348 356 346 C A C A A C A A A A A A A A A 349 357 347 348 350 A C A A A F 5 F 6 351 349 352 F 7 353 350 354 351 355 352 F 8 356 353 354 355 F 356 10 F 9 357 357 F 11 A A A A A A A A A A A A C A A C Lot mest stående lejon med några bättre vm, bla 142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a + Lot med 14 10 st ** 5-strip Ståendelejon. Lejon: 140A, 142Ecxz, 143Acxz, 143cc, 2 häften, öre lila Stående Både typ140Ab, I och II.142Acx, Facit 6.000 kr. 900 300 b ** samt 324 CB, blandad kvalitet. 1600 143A,grön 144Acx, 145Ea, 145A, 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A. Några enstaka exemplar * 5 Stående Facit 1.700 kr. 250 10öre öre Gustav V en lejon face i****häfte. 6-block. Facit 1.560 kr. 200 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPU i Bern, makulerade av 150 21 öre märken med utvalda vackra stämplar, mest Lejon F.140-523.10.1922, Toppeladugård 300 15 x 3,postverk alla felskurna två med vackra Karlskrona Portugals senare vidaresänd till stämplar Portugisisk koloni. Möjligen den enda 100 Lot med 14 st ** 5-strip Stående Lejon: 140A, 140Ab, 142Acx, 142Ecxz, 143Acxz, 143cc, 27.7.1921. 1800 kvarvarande kompletta serien avGustav Stående Lejon utgåvan. Monterad på del av albumblad. Sverige II Adolf 1600 151c+d 25 st 20144Acx, öre Gustav V en face ** i två olika papperssorter. Facit 2.000 kr. (3)exemplar 300 143A, 145Ea, 145A, 145Ecx, 146Ab, 146Eb, 148A. Några enstaka olika lösenbelagda försändelser (från utställningssamling) till Frankrike Italien (1)*och 6 olika valörer överstämplade med lila stämpel"Colonias" från UPUav i Bern, makulerade av 152 20 öre med lila stämpel "COLONIAS" från UPU i Bern, makulerad Portugals Postverk 600 Förfilateli USA (1) 1921-1937. 800 Portugals postverktill senare vidaresänd till Portugisisk koloni. den enda senare vidaresänt en Portugisisk koloni. Monterad på studsbrev, del Möjligen av albumblad. Ovanligt objekt. 10 olika försändelser frånpoststämplar utställningssamling. Bla intyg, inbetalningskort, officiellt brev utan med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 1800 152cxz Odaterat kvarvarande kompletta serien av Stående Lejon utgåvan. Monterad på del av albumblad. 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vmfrån linjer + KPV. skyddsperforering, felperforerat märke, sorgbrev, skeppspost, svarskort Finland, adresserat "a Son Logis" i bostaden. 5 olikaHOW lösenbelagda försändelser (från utställningssamling) 3000 Intyg Mycket gott exemplar Intressant. 3,3,3. Stjärn-märkt i Facit. till Frankrike (3) Italien (1) och 600 200 brevframsida till Grekland. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 600 700 USA (1) 1921-1937. 152Abz 2Lot postfriska fem-strip med vmnågra KPV.bättre Facit vm, 8.000 800 mest stående lejon med blakr.142Ea. Även lite annat: Slottet F.233 a + 10 olika324 från utställningssamling. intyg,arkmarginal. studsbrev, inbetalningskort, 152Ca Gustav IIförsändelser Adolf **kvalitet. 18-block (två märkenBla *) med Facit 2.500 kr. 400 300 b samt CB,4-sidigt blandad skyddsperforering, felperforerat sorgbrev, skeppspost, svarskort från Finland, 154 110 öreGustav ** 5-strip. Facit kr.märke, 1100 149C 10 öre V en face7.500 i ** 6-block. Facit 1.560 kr. 200 Kurirpost 600 brevframsida till Grekland. 155x5 Gustav 140 öre ** 5-strip. Facit 3.750 kr. 500 150 15 öre xVasa 3, alla felskurna två med vackra stämplar Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård mest stående lejon med några daterat bättre vm, bla på 142Ea. Även 14-5-1719, lite annat: Slottet F.233 a+ Brev Lot med komplett och långt innehåll Rise FRÖSÖN gällande transport 100 155 140 öre ** vm bz. Facit 1.400 kr. 200 27.7.1921. 300 600 b samt 324 CB, blandad kvalitet. från Frösön till1face Gävle. av text medföljer. 151c+d av fältkassan 2 störe 20postemblem öre Gustav Vtyp en ** i Förtydligande två olika papperssorter. Facit 160 45 ****med bra tandning. Facit 1.700 kr. 2.000 kr. 300 149C 10 öre Gustav V en face i 6-block. Facit 1.560 kr. 200 356 349 Vackert adresserat med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Portugals Gardie, skrivet på5 152 20 öre med lila brev stämpel från UPU i Bern, makulerad av Postverk 162cxz 60 typ 1"COLONIAS" med vattenmärke våglinjer + KPV, en mycket svår variant trots 150 öre Postemblem x 3, alla felskurna två med vackra stämplar Karlskrona 3.10.1922, Toppeladugård tyska15 (översättning medföljer). På baksidan finns notering i Krigzrätten den 6 1000 800 senare vidaresänt till en Portugisisk koloni. Monterad på "Praesenterat del av albumblad. Ovanligt objekt. ktt. Facit 18.000 kr. 100 27.7.1921. 152cxz Julij 1636". 2000 20 örekrGustav II Adolf * med mycketmed sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV. 174x7,167,143 1 paketadresskort till Turkiet färgstarka 145Facit öre postemblem 151c+d 21,10 st 20 öre Gustav V en face ** i två olika7papperssorter. 2.000 kr. från Göteborg 2- 3000 300 Vackert adresserat brevomslag till avgiftsbelagd Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Intyg HOW Mycket gott exemplar 3,3,3. Stjärn-märkt i Facit. 5-1936. Ankomststämplad och med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul 152 20 öre med lila stämpel "COLONIAS" från UPU i Bern, makulerad av Portugals Postverk 152Abzrenskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 750 2 postfriska fem-strip med KPV. på Facit 8.000sida. kr. Facit 5.600 kr. 800 23-5-1936. Adresskortet litevm inklippt vänster 800 2000 senare vidaresänt till en PortugisiskGustav koloni. Monterad på del av albumblad. Ovanligt objekt. Vasa 152Ca Vackert adresserat till Jacob la Gardie. på Svenska, renskrivning med-400 Gustav II Adolf brevomslag 4-sidigt ** 18-block (tvåde märken *) medSkrivet arkmarginal. Facit 2.500 kr. 152cxz 20 öre Gustav II Adolf * med mycket sällsynta vattenmärkesvarianten vm linjer + KPV. följer. Arkivanteckning 1638. 154 110 öre ** 5-strip. 7.500 kr. 3,3,3. Stjärn-märkt i Facit. 11002000 3000 Intyg HOW MycketFacit gott exemplar Vackert adresserat brevomslag utan innehåll tillkr.Jacob 155x5 Vasafem-strip 140 öre med ** 5-strip. Facit 3.750 500 152Abz 2Gustav postfriska vm KPV. Facit 8.000 kr. de la Gardie från Generalguvernören 800 över 140 Ingermanland och Keksholms friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 200 155 öreII**Adolf vm bz. Facit 1.400 kr.län,(två 152Ca Gustav 4-sidigt ** 18-block märken *) med arkmarginal. Facit 2.500 kr. 400 57). Skrivet på Svenska,typ renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 160 45 öre 1 ** med 3002000 154 110 örepostemblem ** 5-strip. Facit 7.500 kr. bra tandning. Facit 1.700 kr. 1100 Vackert adresserat brevomslag till vattenmärke Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt 162cxz 60 öre Postemblem typ 1 med våglinjer + KPV, en mycket svår variant trots 5mfl 500 155x5 Gustav Vasa 140 öre ** 5-strip. Facit 3.750 kr. titlar.ktt. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 10002000 155 140 Facit öre **18.000 vm bz.kr. Facit 1.400 kr. Postemblem 200 Vackert adresserat brevomslag innehåll Krigskollegiet Ko174x7,167,143 11,10 kr paketadresskort till utan Turkiet med 7till färgstarka 145 örei Stockholm postemblemfrån frånCasper Göteborg 2160 45 öre postemblem typ 1 ** med bra tandning. Facit 1.700 kr. 300 skull5-1936. (enligt Ankomststämplad vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul 162cxz 60 öre Postemblem typ 1 med vattenmärke våglinjer + KPV, en mycket svår variant trots 5 750 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll 23-5-1936. Adresskortet lite till inklippt på vänster sida. Facit 5.600med kr. notering på fliken 1000 ktt. Facit 18.000 kr. "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 174x7,167,143 11,10 kr paketadresskort till Turkiet med 7 färgstarka 145 öre postemblem från Göteborg 2Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne5-1936. Ankomststämplad och avgiftsbelagd med 5+30 kurus turkiska frimärken Istanbul håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 750 2000 23-5-1936. Adresskortet lite inklippt på vänster sida. Facit 5.600 kr. H18 I+II H20 149C 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart på postemblem. 800 Lot med 14 st ** 5-strip Postemblem: 156a, 157, 158, 160, 162a, 164, 166b, 168a, 168c, Kronopost 4500 169a, 169cx, 170a, 173b, 174c. Några enstaka exemplar * Facit 35.000 kr. 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 15 öre violett med vm cx, 1 nkt tandrad. Facit 8.500 kr. 800 300 360 A 175Acx F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Nästan komplett set med ** 5-strip 15-145 öre (F.175 + 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla 361 C 176-195 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 70001500 F179Ab, F190b. Något enstaka exemplar * Facit 50.000 kr. 14 utan innehåll, med fjäderrest Från Skara till 1.000 Huseby 15 öre röd Profil vänster på vitt papper i**sigillet. och välcentrerat. Facit kr.med not. 150 362 A 177Cc Brevomslag "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 363 A 177Cx3+143 50 öre Tilläggsfrankerat 15 öre kortbref sänt Express från Teckomatorp 5.8.1929 till F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas200 Danmark. Ankomststämplat. af för dem i natt".till Tjeckoslovakien avstämplat Frövi 300 10 öre Brevkortskyndsammast med 35+20 öre och tillägg Express 364 A 181,187af kronobrefbärare 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 300 3.8.1932. 3-färgs frankering av samma utgåva. Vackert. F 365 17 med 1 brun/vit fjäder i stort "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 300 357 med 10 x 20 öre orange **.vaxsigill Facit 4.500 kr. A 181a Brev Lot till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyraFacit olika800 personer. 25 öre orange, vitt papper ioch postfrisk Lyx kvalitet. kr +. Daterat 14-15 april 1809. 200 700 366 A 184 F 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 30 öre par med kraftigt genomgående dragspel. Riss i högra märket. 100 367 A 186 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 30 öre brun singel på lokalt rekommenderat brevkort Tranås 14-11-1935. 200 368 A 186 april 1809. 700 30 öre orangeaktigt brun i postfriskt Prakt/Lyx kvalitet. Facit 800 kr +. 200 369 A 186b F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 85 öre blågrön med Praktstämpel Göteborg 1 PAK.A, 24-4-1928. 150 370 A 193 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 98 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika orter. Mycket bra märkeskvalitet. 1700 371 C F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Kongressen komplett stämplad serie. FacitReg:te". 9.000 kr. 1500 372 A 196-210hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands 1500 Gustav V profil vänster öre1med LYX stämpel 24.10.1929 samtsänt vackert över hela A 199 F 373 21 Brev 20 med Brun/svart fjäderTollarp på Emb. Br. Till Berg från "dragspel" Wettlandahorisontellt den 20 april 1815. 600 märket. Ovanligt. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från till Göteborg. 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart påFredricstad postemblem. 800 1500 358 C 30 öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100 374 A 201a Brev Kongressen 22 med 1 vit daterad 9 sept 1826 sänt157, till Major vid Westgötha Dahls 168a, Regemente Lot med 14fjäder st ** 5-strip Postemblem: 156a, 158, 160, 162a, 164, 166b, 168c, i 359 C Åhus 26.7.1924 Prakt stpl.utseende 150 375 A 202 Gobyn med innehåll gällande av enstaka Fullmäktig för soldaterna Espingkr. och Örn vid Sun- 4500 169a, 169cx, 170a, 173b, 174c. Några exemplar * Facit 35.000 öre med stämpel Katrineholm 9-8-1924. 300 376 175Acx dahls50 Häradsrätt Brottmål. 15 öre Kongressen violett imed vm cx,Lyx 1 nkt tandrad. Facit 8.500 kr. 800 700 360 A A 205 208-10 Högvalörerna Kongressen **, 5 kr med mycket bra centrering, 1 kr med en ngt ojämn 377 A 176-195 Nästan komplett set med ** 5-strip 15-145 öre (F.175 + 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla 361 C F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär1200 tandrad. Facit 7.900 kr.Socken, 7000 F179Ab, F190b. Något enstaka med exemplar * Facit 50.000 kr.Brottmålsstemningar". dingsman i Hult, Wisnums notering "angående 700 211-25 Komplett serie Föreningen i god kvalitet. Facit 6.500 kr. 600 378 A 15 öre röd* Profil på vitt papper ** och välcentrerat. 1.000 kr. 150 1200 362 A 177Cc 24 Lot med 9 brev med vänster 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta medFacit militära adresser / Soldatpost. 212cx 10 öre ** Fyrblock Föreningen med vm. Cx. Facit 1.200 kr. 200 379 A 50 öre öre kortbref sänt Express Teckomatorp 5.8.1929 till 363 A 177Cx3+143 25 Lot med 15 Tilläggsfrankerat brev med 3-4-5 15 slingor 1810-1853, de flestafrån med militära adresser / Soldatpost. 1500 FöreningenAnkomststämplat. 20 öre LYX stämplad Stockholm 16, 14.9.1924. 100 380 A 214 200 Danmark. 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda216b Föreningen 30 öre grönaktigt blåtillägg vackert stämplad UPU 16.8.1924. avstämplat Frövi 100 381 A 181,187 10 öre Brevkort med 35+20 öre för Express till Tjeckoslovakien 364 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 300 800 50 öre med postalfrankering stämpel "Paketpostavdel(Br)yggaregatan inom ram. Förmodligen en 382 A 220 3.8.1932. 3-färgs av samma utgåva. Vackert. F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 100 181a "avhämtas" stämpel från paketavi. Några ktt. Lot med 10 x 20 öre orange **. Facit 4.500 kr. 300 365 A korta splittrade fjädrar. 600 1 Kr. med arkmarginal 2, 5-12-1928. 383 184 25 öreFöreningen orange, vitti vackert papper stämplat i postfriskfyrblock Lyx kvalitet. Facit 800 kr Stockholm +. 366 A 223x4 200 28 Brev Facit med 3.200 innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 800 kr ++. 186 öre pari med kraftigtfrån genomgående dragspel. Riss i högra 100 700 367 A reds 30 kompani Rangstorp Råda. ang.30 Lärokurs förmärket. korpralskolorna. Stämplad Lot med Föreningen 10 Innehåll öre cx + cxz, öre grönakt.blå x 4, högvalörer 1-5 kr 384 C öreblandade brun singel på lokalt rekommenderat brevkort Tranås 200 A 186 F 368 29 Brev 30 (Lägreståndsvikning) med innehåll57xsept 1838. vacker14-11-1935. GUL fjäder kronoslinga samt valörer. Kongressen 10 öre cx +En dubletter upptill 50 öre.samt Totalt 40 30 öre orangeaktigt brun i postfriskt kvalitet. Facit 800 kr +. 200 369 A 186b från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Prakt/Lyx Kron. 900 1500 märken med högt katalogvärde. 85 öre blågrön med Kongress/Förening Praktstämpel Göteborg PAK.A,även 24-4-1928. 370 C A 193 Stämplad dublettlot 160 1 märken, några *. Bl.a. 60ö (8) 80ö (6) 1kr 150 385 98 märken utvalda vackra stämplar, alla olika orter. Mycket bra märkeskvalitet. 1700 3000 371 C (5) 2 kr (6) 5med kr (4). Blandad kvalitet med högt katalogvärde. 226-30 Kongressen komplett serie. Facit kr. "Especimen" makulerad av Portugals 1500 Komplett serie Gustavstämplad V 70 år med svag lila9.000 stämpel 372 386 A 196-210 Postverk vidLYX mottagandet från UPU i Bern, senare vidaresänt till en Portugisisk 20 öre med stämpel Tollarp 24.10.1929 samt vackert "dragspel" horisontelltkoloni, över hela 373 A 199 i Göteborg Frimärksauktioner AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 500 600 monteratOvanligt. på del av albumblad. Ovanligt. märket. 358 359 C C 40 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika enbart på postemblem. 800 200 Lotöre med 14med st **kraftigt 5-strip genomgående Postemblem: 156a, 157, Riss 158, i160, 162a, 164, 166b, 168a, 168c, 30 par dragspel. högra märket. 100 4500 169a, 170a,på 173b, Några enstaka exemplar * Facit 35.000 kr. 30 öre169cx, brun singel lokalt174c. rekommenderat brevkort Tranås 14-11-1935. 200 15 med vm cx, i1postfriskt nkt tandrad. Facit 8.500 kr.Facit 800 kr +. 800 30 öre öre violett orangeaktigt brun Prakt/Lyx kvalitet. 200 Nästan komplettmed set Praktstämpel med ** 5-stripGöteborg 15-145 öre (F.175 +24-4-1928. 189, 40 öre typ 1 saknas). Bla 85 öre blågrön 1 PAK.A, 150 Sverige Kongressen & Förening 7000 F179Ab, F190b. Något enstaka exemplar alla * Facit 50.000 98 märken med utvalda vackra stämplar, olika orter. kr. Mycket bra märkeskvalitet. 1700 177Cc 15 öre röd Profil vänster på vitt papperFörfilateli ** och välcentrerat. Facit 1.000 kr. 150 196-210 Kongressen komplett stämplad serie. Facit 9.000 kr. 1500 177Cx3+143 50 öre Tilläggsfrankerat 15 öre kortbref sänt Express från Teckomatorp 5.8.1929 till 199 20 öre med LYX stämpel Tollarp 24.10.1929 samt vackert "dragspel" horisontellt över hela Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 200 Danmark. Ankomststämplat. 600 200 märket."aOvanligt. adresserat Son Logis" i bostaden. Intressant. 10 öre Brevkort med 35+20 öre tillägg för Express till Tjeckoslovakien avstämplat Frövi 364 A 181,187 201a Kongressen 30 öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100 374 A 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 300 700 3.8.1932. 3-färgs frankering av samma utgåva. Vackert. 202 Åhus 26.7.1924 stpl. **. Facit 4.500 kr. 150 375 Lot med 10 x 20 Prakt öre orange 300 365 A A 181a 205 50 med Lyx stämpelLyx Katrineholm 9-8-1924. 300 376 25 öre öre Kongressen orange, vitt papper i postfrisk kvalitet. Facit 800 kr +. 366 A A 184 200 Högvalörerna Kongressen **, 5 kr medKurirpost mycket bra centrering, 1 kr med en ngt ojämn 377 A 208-10 30 öre par med7.900 kraftigt genomgående dragspel. Riss i högra märket. 100 367 A 186 1200 tandrad. Facit kr. F 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 30 öre brun singel på lokalt rekommenderat brevkort Tranås 14-11-1935. 200 368 211-25 Komplett * serie Föreningen i god kvalitet. Facit 6.500 kr. 600 378 A A 186 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 186b 30 öre orangeaktigt brun i postfriskt Prakt/Lyx kvalitet. Facit 800 kr +. 200 369 A 212cx 10 öre ** Fyrblock Föreningen med vm. Cx. Facit 1.200 kr. 200 379 A F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 193 85 öre blågrön med Praktstämpel Göteborg 1 PAK.A, 24-4-1928. 150 370 A 214 20 öre LYX stämplad Stockholm 16,notering 14.9.1924. 100 380 A tyskaFöreningen (översättning medföljer). På baksidan finns "Praesenterat i Krigzrätten den 6 98 märken med utvalda vackra stämplar, alla olika orter. Mycket bra märkeskvalitet. 1700 371 Föreningen 30 öre grönaktigt blå vackert stämplad UPU 16.8.1924. 100 381 C A 216b Julij 1636". Kongressen komplett stämplad serie. Facit 9.000 kr. 15002000 372 A 220 50 öre med postal stämpel "Paketpostavdel(Br)yggaregatan inom ram.Skrivet Förmodligen en A 196-210 F 382 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. på Svenska, 20 öre med stämpel LYX stämpel Tollarp 24.10.1929 373 A 199 100 "avhämtas" från paketavi. Några ktt. samt vackert "dragspel" horisontellt över hela renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 600 2000 märket. Ovanligt. i vackert stämplat fyrblock med arkmarginal Stockholm 2, 5-12-1928. 1 Kr.adresserat Föreningen A 223x4 Vackert F 383 6 brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medKongressen 30 öre Prakt stämplad Klinten 17.8.1924. 100 374 A 201a 800 Facit 3.200 kr ++. följer. Arkivanteckning 1638. Åhus 26.7.1924 Prakt stpl. 150 2000 375 C A 202 Stämplad Lot med Föreningen 10 öre cx + cxz, 30 öre grönakt.blå x 4, högvalörer 1-5 kr 384 F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören samt valörer. x 10 öre cx +9-8-1924. dubletter upptill 50 öre. Totalt 40 50 öreblandade Kongressen medKongressen Lyx stämpel5Katrineholm 300 376 A 205 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 900 märken med högt katalogvärde. Kongressen **, 5 kr med mycketArkivanteckning bra centrering, 1 1642. kr med en ngt ojämn 377 A 208-10 57). Högvalörerna Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Stämplad dublettlot 160 märken, även några *. Bl.a. 60ö (8) 80ö (6) 1kr 12002000 385 C tandrad. Facit 7.900Kongress/Förening kr. F 8 Vackert Erik med Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 3000 (5) 2adresserat kr (6)* serie 5 kr brevomslag (4). Blandad till kvalitet högt katalogvärde. Komplett Föreningen i god kvalitet. Facit 6.500 kr. 600 378 A 211-25 titlar.Komplett Utan innehåll med daterad fliken 31lila dec 1644, "Especimen" delvis översättning medföljer. serie Gustav V 70 årpå med svag stämpel makulerad av Portugals 386 A A 226-30 212cx 10 öre ** Fyrblock Föreningen med vm. Cx. Facit 1.200 kr. 200 2000 379 F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoPostverk vid20 mottagandet från UPU i Bern, senare vidaresänt till en Portugisisk koloni, Föreningen öre LYX stämplad Stockholm 16, 14.9.1924. 100 380 A 214 skullmonterat (enligt vaxsigill baksidan)Ovanligt. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 500 2000 på30 delöre avpå albumblad. Föreningen grönaktigt blå vackert stämplad UPU 16.8.1924. 100 381 A 216b F 387 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan Stockholms Slott I tonat papper **, 1 kt. Facit 2.500 kr. innehåll med notering på fliken 200 A 233 50 öreden med30postal stämpel "Paketpostavdel- (Br)yggaregatan inom ram. Förmodligen en 382 A 220 "Praesent MaijI 1649". Stockholms Slott tonat papper ** välcentrerat fyrblock. Facit 10.000 kr. 2000 388 A 233 100 2000 "avhämtas" stämpel från paketavi. Några ktt. F 389 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson i tandn. Stockholm, 233a 5 kr Stockholms Slott I i ** stämplat 8-block, några märken medOxenstierna oregelbunden Facit utan 20000innekr 1800 A 1 Kr. Föreningen i vackert fyrblock med arkmarginal Stockholm 2, 5-12-1928. 383 A 223x4 notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 20.000 Slottet Ikr. ** på 300 390 A 233a håll med 800 2000 Facit 3.200 kr tonat ++. papper, bra med ojämn tandning. Facit 2.500 kr. 233ax4 Stockholms Slott I i vackert stämplat Malmö 30-5-1932 (nktt). 100 391 A Stämplad Lot med Föreningen 10 örefyrblock cx + cxz, 30 öre grönakt.blå x 4, högvalörer 1-5 kr 384 C Stockholms Slott I vitt papper deöre tvåcx understa medupptill pappersveck. Facit 40 (för 2 392 A 233b samt blandade valörer. Kongressen 5Kronopost x 10 + dubletter 50 öre. Totalt 373 376 med 380 ** fyrblock, 1100 900 märken) 7.200 kr. katalogvärde. märken högt 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt kronoslingor. 90 öre Lützen med LYX stämpel Stockholm PFFS 9.11.1932. Samt 10 386 och med 393 A 234,236-7 Stämplad dublettlot Kongress/Förening 160markerade märken, även några *. Bl.a. 60ö25(8)öre 80ö (6) dito 1kr 398 300 385 C Bandmärken 100 3000 läsbara stämplar. F 13 Vackert brev med innehåll fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från (5) 2handskrivet kr (6) 5 kr (4). Blandad kvalitet och medstor högtvit katalogvärde. 235v Lerum 15den öre 15 Lützen variant "flamma" Praktstämplad 25.11.1932. 100 1500 394 Okt.med 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Komplett serie Gustav V 70 år med svag lila stämpelLos "Especimen" makulerad av Portugals 386 A 226-30 Postverk vid mottagandet från UPU i Bern, senare vidaresänt till Huseby en Portugisisk koloni, Postsparbanken typ 1 imed ** välcentrerat fyrblock. Facit 1.400 kr.till 200 395 A 238 14 Brevomslag utan innehåll, fjäderrest i sigillet. Från Skara med not. 500 300 monterat på del albumblad. Ovanligt. "Requisition" sänt tillav Secundmajorens Comp. Postsparbanken typ 1 i ** välcentrerat fyrblock. Facit 1.400 kr. 200 396 A 238 Stockholms I tonat papper **,slinga 1 kt. Facit kr.ställd tillFacit A 238x4 Brevomslag F 387 15 1867Slott med fjäderrest och samt2.500 "Fort" Sandtorp "Fortskaffas200 Postsparbanken typ 1 i fyrblock (nktt) Göteborg 1, 12-2-1934. 1.800 klostret kr. 150 397 A 233 Stockholms Slott I tonatmed papper ** välcentrerat fyrblock. Facit 10.000 kr.makulerad av 2000 300 388 skyndsammast och af dem i natt". 239A af kronobrefbärare 5 öre Postsparbanken lila stämpel "SPECIMEN" från UPU i Bern, 398 A A 233 5 kr Stockholms Slott I i **handritade 8-block, några märken med oregelbunden tandn. kr 1800 389 A 233a Fribrevomslag 500 300 16 1710 med tre öppna kronor, ställd Gripsholm. ad. Ovanl. Portugals Postverk senare vidaresänt till en Portugisisk kol,till monterad på delFacit av bl20000 262BC+259C Slottet ** påfrån tonat papper, bra med ojämn tandning. Facit 2.500 390 Luftpostbrev Stockholm 11.5.1938 till Österrike frankerat medkr. 15märkt öre BC-par Nya A 233a F 399 17 Brev 20.000 med 1Ikr. brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" 300 200 700 Sverige Minnet samt 10 öreoch Swedenborg. Öppningsskador i botten. Stockholms Slott I i vackert stämplat fyrblock 30-5-1932 (nktt). 391 A 233ax4 till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av Malmö fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 100 320 10 öre1Berzelius, BC/CB par. Facit"Östgöta" 3.400 650 400 Slott fjäder Itvå vitt**papper fyrblock, de tvåkr. understa med pappersveck. Facit (för 2 A 233b F 392 18 Brev Stockholms med brun/vit i stort ** vaxsigill samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1100 Lot med 5 BC par ** ur häfte,och två fyrblock, varav ett med "1" och Daterat andra 18 401 A 320BC till Stratomta. märken) 7.200 kr. Berzelius Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyra olikacyls personer. marginaltecken, detLYX lösastämpel paret med flera korta tänder. Facit förSamt felfritt106.800 kr. öre med dito 700 700 öre Lützen med Stockholm PFFS 9.11.1932. och 25 393 A 234,236-7 april 90 1809. 100 Berzelius ** 2med sammanhängande BC-par ur häfte. Facit 3.400till kr.olika adresser med tre olika 500 A 320BC Återanvänt läsbarabrev stämplar. F 402 19 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett 320BC/CB 15 Lützen med variant "flamma" Praktstämplad Los 25.11.1932. 100 394 2 x öre 10 öre Berzelius BC/CB-par i postfrisk kvalitet.24Facit 3.400 kr. cirka 1810. 500 1000 403 A 235v kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad aug. troligen 321CB Brev Postsparbanken typur 1 samt ihäfte ** välcentrerat fyrblock. Facit 1.400 kr. kr. klockare-Gård "Angår 200 A 238 3med postfriska CB-par med kontrollnummer. Facit 5.100 900 404 F 395 20 två vita fjädrar annorlunda kronoslinga. Från Spånga Postsparbanken 1 i ** Westmanlands välcentrerat fyrblock. Facit 1.400 1920-30. kr. 200 1500 396 11kronoskjuts band Kungliga Generalpoststyrelsens Cirkulär komplett Ett måste för 405 A E 238 hastig förtyp Kongl. Reg:te". 500 posthistoriasamlaren Bandmärkesperioden. typfjäder 1under i fyrblock (nktt) 12-2-1934. Facit 1.800 150 A 238x4 Brev Postsparbanken F 397 21 med 1 Brun/svart på Emb. Br.Göteborg Till Berg1,sänt från Wettlanda denkr. 20 april 1815. Lot med Postfriskaangående BC/CB Swedenborg xav 7, Gustav VUPU 80 åri xBern, 7, Nya Sverige Minnet x 406 5 öre Postsparbanken medpar, lila stämpel "SPECIMEN" makulerad av 398 C A 239A Innehåll "Wäg-Route" Militärtransport tygerfrån från Fredricstad till Göteborg. 1500 1100 4, Ling1 xvit 5Postverk samt öre Gustav V profil höger typMajor II. Facit 11.200 kr. på 500 senare en Portugisisk kol, monterad del Regemente av blad. Ovanl. 22 Brev Portugals med fjäder10 daterad 9vidaresänt sept 1826till sänt till vid Westgötha Dahls i 72med märken med vackra stämplar Lützen/Riksdagen/Postverket. Mycket bra 407 A C 262BC+259C Luftpostbrev frånutvalda Stockholm 11.5.1938 tillpåÖsterrike frankerat medEsping 15 öre och BC-par 399 Gobyn innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna ÖrnNya vid Sun1200 märkeskvalitet. 200 Minnet samt 10 öre Swedenborg. Öppningsskador i botten. dahlsSverige Häradsrätt i Brottmål. 700 Lot med 32 st ** BC/CB par. Bla Bellman x 8, Gustav V PH typ 1 x 3. Facit 15.000 kr. 2000 408 C 320 10 öre Berzelius, två ** BC/CB par. Facit 3.400 kr. 650 400 A F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär16BC st ** par. ** Bla Gustav PHfyrblock, stora siffror x 2, x 1,och Berzelius, 409 A C 320BC Lot med 5 parBC/CB Berzelius urmed häfte, två varav ettsmå medsiffror cyls "1" andra 401 dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering "angående Brottmålsstemningar". 1400 Bellman x 1. Facit 11.000 kr. med flera korta tänder. Facit för felfritt 6.800 kr. 700 700 marginaltecken, det lösa paret 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med ****par i bra tandn + marginal: 262CB, 269CB, 321CB. 410 A 320BC Berzelius 2 sammanhängande BC-par ur häfte. Facit320BC, 3.400 kr. 500 1200 402 25 Lot med med 15 brev med 3-4-5 de xflesta med militära adresser / Soldatpost. ** Berzelius F.262BC Nyaslingor Sverigei1810-1853, Minnet 15 öre 9, F.318CB 411 2 x 10 öre BC/CB-par postfrisk kvalitet. Facit 3.400 Ling kr. x 9, F321CB Linné x 8. 500 1500 403 A 320BC/CB Lot 26 Lot med tremarginaler brevomslag, två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 1600 Breda och bra tandning. Facit 20.000 kr. Lågt5.100 utrop. 3 postfriska CB-par urvarav häfte med kontrollnummer. Facit kr. 900 404 A 321CB ter", Lot detmed tredje till Vimmerby alla medolika militära adresser / Soldatpost. 20 olika **Generalpoststyrelsens Ewerts1854 provmärken, färger, perforeringar samt otandat. 300 800 412 E A 11 band Kungliga Cirkulär komplett 1920-30. Ett ett måste för 405 F 413 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Lot med 17 st **/o BC/CB mest Bellmann och Gustav V 80 år. Facit ca 9.000 kr. 900 C 500 posthistoriasamlaren underpar, Bandmärkesperioden. korta splittrade fjädrar. 600 Lot med Postfriska BC/CB par, Swedenborg x 7, Gustav V 80 år x 7, Nya Sverige Minnet x 406 C 28 Brev 4, med 17-11-1837 medV en vit höger fjädertyp samt mycket litenkr. kronoslinga ställd till Kålle-1100 Linginnehåll x 5 samt 10 öre Gustav profil II. Facit 11.200 reds 72 kompani från Råda. Innehåll Lärokurs för korpralskolorna. 700 märkeni Rangstorp med utvalda vackra stämplar påang. Lützen/Riksdagen/Postverket. Mycket bra 407 C F 29 Brev märkeskvalitet. (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200 från Tössbo till Soldaten Kron.x 8, Gustav V PH typ 1 x 3. Facit 15.000 kr. Lot medCompagni 32 st ** BC/CB par. Bla669 Bellman 20001500 408 C Lot med 16 st ** BC/CB par. Bla Gustav PH stora siffror x 2, små siffror x 1, Berzelius, 409 C 1400 Bellman x 1. Facit 11.000 kr. Lot med ** par i bra tandn + marginal: 262CB, 269CB, 320BC, 321CB. 500 410 A Lot med F.262BC Nya41 Sverige Minnet 15 öre x 9,0708-106803—E-post: F.318CB Ling x 9, F321CB Linné x 8. 411 A Frimärksauktioner i Göteborg AB,**Box 1515, 411 GÖTEBORG—Telefon: [email protected] 1600 Breda marginaler och bra tandning. Facit 20.000 kr. Lågt utrop. 358 359 367 368 360 369 361 370 371 362 372 363 373 1 C C A A A A C A C A A A A 186 186 175Acx 186b 176-195 193 408 409 C C 410 411 A A 412 1 413 A C 2 märkeskvalitet. Lot med 32 st ** BC/CB par. Bla Bellman x 8, Gustav V PH typ 1 x 3. Facit 15.000 kr. Lot med 16 st ** BC/CB par. Bla Gustav PH stora siffror x 2, små siffror x 1, Berzelius, Bellman x 1. Facit 11.000 kr. Lot med ** par i bra tandn + marginal: 262CB, 269CB, 320BC, 321CB. Sverige Lot med ** F.262BC Nya Sverige Minnet 15 öre x 9, F.318CB Ling x 9, F321CB Linné x 8. Förfilateli Breda marginaler och bra tandning. Facit 20.000 kr. Lågt utrop. Lot med 20 olika ** utan Ewerts provmärken,med olikainnehåll färger, perforeringar samt ett Körning otandat. L-län, Odaterat officiellt brev poststämplar signerat Palmkrantz, Lot med st **/o BC/CB par, mest Bellmann och Gustav V 80 år. Facit ca 9.000 kr. adresserat "a17 Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Gustav V profil höger Kurirpost 10 öre Gustav V Profil Höger typ 1, två ** BC/CB par. Facit 2.200 kr. 1200 2000 1400 500 1600 300 900 200 700 400 A 269 komplett och långt innehåll daterat Rise pådag FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport x BC-par i fyrblock LYX stämplat med Frimärkets 3-3-1944 på lokalt REK-brev (rek A 269BC Brev2med av fältkassan frånfallit Frösön till Gävle. av text medföljer. 500 600 etiketten har av). Facit 5.000Förtydligande kr. F 416 4 Vackert adresserat brev med innehåll juli 1636 Jacob de med la Gardie, skrivet på 10 öre på Simrishamns vykort PKPdaterat 147 30.6.1940 tilltill Köpenhamn Nazi censur 150 A 273 10(översättning öre Gustav V Profil HögerPå typbaksidan 1, två ** finns BC/CB par. Facit 2.200 kr. i Krigzrätten den 6 400 414 A 269 tyska10 "Praesenterat stämpel. öre Gustav Vmedföljer). Profil Höger, två välstämplade notering BC/CB par typ II. Facit 4.400 kr. 900 417 A 273 269BC Julij 1636". 2 x BC-par i fyrblock LYX stämplat med Frimärkets dag 3-3-1944 på lokalt REK-brev (rek 415 A 273 2000 10 öre Gustav V Profil Höger, två välcentrerade ** BC/CB par typ II. Facit 3.600 kr. 700 418 A etiketten har fallit av). Facit 5.000 kr. Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 500 F 419 5 Vackert adresserat brevomslag Clas 273 BC2 par (utan färgstreck) lätttillsidvänt stämplat Karlskoga 1-4-1943.med Nazi censur 400 10 öre på Simrishamns vykort PKP 147 30.6.1940 till Köpenhamn 150 416 A A 273 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 269 10x öre Gustav Profil Höger 1, två ** BC/CB par. Facit 2.200 kr. 400 2000 414 A A 273BC2 2 10 öre ProfilV höger BC-par,typ utan färgstreck i BC/CB rockkanten, i vackert fyrblock 420 stämpel. 10 öre Gustav Vbrevomslag Profil Höger, två välstämplade par typ II. Svenska, Facit**4.400 kr. 900 A 273 F 417 6 adresserat till Jacob la Gardie. Skrivet på renskrivning 2 x BC-par i fyrblock LYX stämplat medde Frimärkets dag 3-3-1944 på lokalt REK-brev (rek med-500 415 A 269BC Vackert fortfarande häftesomslaget. Facit 3.600 kr. 10 öre Gustav V Profil Höger, två välcentrerade ** BC/CB par typ II. Facit 3.600 kr. 700 418 A 273 följer. Arkivanteckning 1638. 500 2000 etiketten har fallit av). Facit 5.000 kr. 20 öre Bokrekvisitionskort från Uppsala 1944 till Paris med kemisk censur och nazi 421 A 276 BC2 par färgstreck) lättutan sidvänt stämplat Karlskoga 1-4-1943. 400 A 273 F 419 7 Vackert adresserat brevomslag innehåll till Jacob la Gardiemed frånNazi Generalguvernören 200 10 öre på(utan Simrishamns vykort PKP 147 30.6.1940 tillde Köpenhamn censur 150 416 A 273 stämpel. Riss och veck längs kanten. 269 10 öre Gustav V Profil Höger typ 1, två ** BC/CB par. Facit 2.200 kr. 400 414 A 273BC2över 109 2Ingermanland x öre 10 öre Profil höger BC-par, utan färgstreck i BC/CB rockkanten, i vackert fyrblock 420 C A 273 Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 900 stämpel. märken med utvalda vackra stämplar, olika orter, påpar Profil höger, alla i mycket 10 Gustav Voch Profil Höger, två välstämplade typ II. Facit** 4.400 kr. bra 422 417 A 269BC 2 x BC-par fyrblock LYX stämplat med Frimärkets dag 3-3-1944 på lokalt REK-brev (rek 415 A 273 500 fortfarande i häftesomslaget. Facit 3.600 kr. 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 1600 märkeskvalitet. 10 öre Gustav V Profil Höger, två välcentrerade ** BC/CB par typ II. Facit 3.600 kr. 700 418 A 5002000 etiketten har fallit av). Facit 5.000 kr.Rünings, 276 20 öre Bokrekvisitionskort från Uppsala 1944 tillAdmiral, Paris med kemisk censur nazi 421 A 284-317 Komplett ** set i 5-strip med utvalda centreringar. Facit 3.675 kr ++ ochim F 423 8 Vackert adresserat brevomslag Erik bättre General Gouvereur Lieflandt mfl 500 C 273 BC2 parpå(utan färgstreck) lätttill sidvänt stämplat Karlskoga 1-4-1943. 400 419 273 10 öre Simrishamns vykort PKP 147 30.6.1940 till Köpenhamn med Nazi censur 150 416 A A 293 200 stämpel. Riss och veck längs kanten. Utan innehåll med daterad på fliken 31på dec delvis medföljer. Tre Kronor singel Malmö 2x.10.x2 brevpåse (uppklippt på baksidan) till USA. 424 C 2000 273BC2titlar.90 2 xöre 10 öre Profil BC-par, utan färgstreck i1644, rockkanten, iöversättning vackert fyrblock 420 A stämpel. 10 öre Gustav Vhöger Profil Höger, två välstämplade BC/CB par typ II. Facit** 4.400 kr. 900 417 C A 273 109 märken med utvalda vackra stämplar, olika orter, på+ Profil höger, alla i mycket bra KoTre Kronor Dansk tullstpl 22.10.1952 samt svensk tulletikett bl.50b den ovanligare stora etiketten F 422 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 500 fortfarande i häftesomslaget. Facit 3.600 kr. 1600 273 märkeskvalitet. 10 öre Gustav V Profil Höger, två välcentrerade **översättning. BC/CB par typArkivanteckning II. Facit 3.600 kr. 700 418 A 276 400 gods" nr baksidan) T.V.327d. 31.7.1951. skull"Utförselfritt (enligt vaxsigill på tysk adress med 1648. 2000 20 öre Bokrekvisitionskort från Uppsala 1944 till Paris med kemisk och nazi 421 A 284-317 Komplett ** setfärgstreck) i 5-strip med utvalda bättre centreringar. Facit 3.675censur kr ++tre 500 423 C 273 BC2adresserat parLuftpostbrev (utan lätttill sidvänt stämplat Karlskoga 1-4-1943. 400 419 A A 294,348 190 öre 5 gram från Åtvidaberg 27-7-1946 till Brasilien olika länders 200 F 425 10 Vackert brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll medmed notering på fliken stämpel. Riss och veck längs kanten. 293 90 öre Tre Kronor singel Malmö 2x.10.x2 på brevpåse (uppklippt på baksidan) till USA. 424 C 273BC2"Praesent 2 x 10 öre Profil höger BC-par, utan färgstreck i rockkanten, i vackert ** fyrblock 200 420 A censur. den 30med Maijutvalda 1649".vackra stämplar, olika orter, på Profil höger, alla i mycket bra 109 märken 422 C 2000 Dansk tullstpl 22.10.1952 samt svensk tulletikett + den stora etiketten 500 fortfarande i häftesomslaget. Facit 3.600 kr. olika bl.50b 53 märken med utvalda vackra stämplar på orter, alla på ovanligare tre kronor utgåvan iutan mycket C märkeskvalitet. F 426 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, inne- 1600 400 "Utförselfritt gods" nr T.V.327d. 31.7.1951. 276 20 öre Bokrekvisitionskort från Uppsala 1944 till Paris med kemisk censur och nazi 700 421 C A 284-317 bra märkeskvalitet. Komplett ** setpåi 5-strip utvalda bättre centreringar. 500 2000 423 notering fliken med "Praesent den 7 Aug. 1652". Facit 3.675 kr ++ 190 öre Luftpostbrev 5 gram från Åtvidaberg 27-7-1946 till Judisk Brasilien med tre olika länders 425 A A 294,348håll med 200 stämpel. och veck längs kanten. 5 öre singel på brev från Göteborg till person i Botozani 427 293 90 öreBellman TreRiss Kronor singel Malmö 2x.10.x2 på23.12.1940 brevpåse (uppklippt på baksidan) till USA. 424 C 324 200 censur. 109 märken med utvalda vackra stämplar, olika orter, på Profil höger, alla i mycket bra 150 422 C Rumänien, ankomststämplad 5.1.1941 och sänt i retur. Dansk tullstpl 22.10.1952 samt stämplar svensk tulletikett + den stora etiketten 53 märken med utvalda vackra på olika bl.50b orter, på ovanligare tre kronor utgåvan i mycket 426 A C 332 CB 1600 märkeskvalitet. Slottet ** välcentrerat exemplar med bra marginal. Facitalla 3.300 kr. 650 428 400 Kronopost "Utförselfritt gods" nr T.V.327d. 31.7.1951. 700 bra märkeskvalitet. 284-317 Komplett ** set i 5-strip med utvalda bättre centreringar. Facit 3.675 kr ++ 500 423 C 332BC Slottet II i BC par med två välplacerade stämplar Falun 21-8-1952. 200 429 A 294,348Lot med 190 öre Luftpostbrev 5 gram från Åtvidaberg 27-7-1946 till Brasilien med tre olika länders 425 A 12 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 324 5 öre Bellman singel på brev från Göteborg 23.12.1940 till Judisk person i Botozani 427 A 300 293 90 öre Tre Kronor singel Malmö 2x.10.x2 på brevpåse (uppklippt på baksidan) till USA. 424 C Stockholms Slott II CB-par i postfriskt Lyxkvalitet. Facit 3.300 kr +. 700 200 430 A 332CB censur. 150 Rumänien, ankomststämplad 5.1.1941 ibl.50b retur. i+lacksigill F 13 Vackert handskrivet brev medsamt innehåll ochoch storsänt vit fjäder till Tollered. "Afgår från Dansk tullstpl 22.10.1952 svensk tulletikett den ovanligare stora etiketten 337C 20 kr flygande svanar i postfriskt Lyx kvalitet. Facit 1.200 kr +. 300 53 märken med utvalda vackra stämplar på olika orter, alla på tre kronor utgåvan i mycket 431 A 426 C 1940-talet Slottet ** välcentrerat exemplar med bra marginal. Facit 3.300 kr. 650 428 A 332 CB Lerum den 15 Okt. 1851 fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 4001500 "Utförselfritt gods" nr och T.V.327d. 31.7.1951. 700 353 bra märkeskvalitet. 10 öre Svenska påvälplacerade blankett 336i stämplar Intyg, stplFrån HornSkara 31.1.1945 100 432 A Slottet IIutan i BC innehåll, parFlottan med5två Falun 21-8-1952. 200 429 A 332BC 14 med fjäderrest sigillet. till Huseby not.länders 294,348Brevomslag 190 öre Luftpostbrev gram från Åtvidaberg 27-7-1946 till Judisk Brasilien med med tre olika 425 A 324 5 öre Bellman singel på brev från Göteborg 23.12.1940 till person i Botozani 427 Adresskort till Paket från Strycksele 7.8.1947, via Kiruna 9.8 till frankerad med 12 x 433 till II Secundmajorens Comp. 200 300 Stockholms Slott CB-par i postfriskt Lyxkvalitet. Facit 3.300 krNorge +. 700 430 C A 332CB "Requisition" censur. sänt 150 Rumänien, ankomststämplad och sänt i retur. 300 40 öre Tegnér, medfjäderrest tillhörande5.1.1941 tulldeklaration. Ovanligt. 337CCB Brevomslag F 431 15 1867 med och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret i"Fortskaffas 53 märken med utvalda vackra stämplar på olika orter, alla på tre kronor utgåvan mycket 426 C 20 kr flygande svanar i postfriskt Lyx kvalitet. Facit 1.200 kr +. 300 A 332 Slottet ** välcentrerat exemplar med bra marginal. 3.300 kr. 650 428 C A 69 märken med utvalda vackra stämplar, olika orterFacit alla på småformatiga märken. Mycket 434 700 skyndsammast och 336 af dem i natt". braöre märkeskvalitet. 10 Svenska Flottan påvälplacerade blankett Intyg, stplFalun Horn 21-8-1952. 31.1.1945 100 432 332BC af kronobrefbärare 900 Slottet II i BC par med två stämplar 200 300 429 A A 353 bra märkeskvalitet. 324 5 öre Bellman singel på från Göteborg till Judisk person i Botozani 427 C A 332CB 16 Fribrevomslag 1710 medfrån trebrev handritade öppna 23.12.1940 kronor, ställd tilltillGripsholm. Adresskort till Paket Strycksele 7.8.1947, viaAdressaten Kiruna 9.8 frankerad med 12 x 433 300 30 öre på brev från Tranås till Canada. okänd flera olikfärgade Stockholms Slott II CB-par i5-4-1951 postfriskt Lyxkvalitet. Facit 3.300 krNorge +. med 700 435 A 275x2 430 150 Rumänien, ankomststämplad 5.1.1941 och sänt i retur. 300 40 öre med tillhörande tulldeklaration. Ovanligt. F 17 Brevstämplar med 1Tegnér, brun/vit fjäder i av stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 150 på bägge sidor brevet: General delivery, dead letter office. Attraktivt. 337C 20 kr flygande svanar i postfriskt Lyx kvalitet. Facit 1.200 kr +. 300 431 A 332 CB Slottet ** välcentrerat exemplar med bra marginal. Facit 3.300 kr. 650 428 C A 69 öre märken med utvalda vackra stämplar, olika orterolika alla på småformatiga märken. Mycket till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra personer. Daterat april 1809. 434 700 65 singel på Paquebot brev postat M/S Kungsholm till14-15 USA med 436 A 457 353 10 öre Lenngren Svenska Flottan på välplacerade blankett 336 Intyg, stplombord Horn 31.1.1945 100 432 Slottet i BC par med två stämplar Falun 200 429 A A 332BC Brevtransitstämpel 900 bra märkeskvalitet. F 18 med 1 IIbrun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt 21-8-1952. kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 150 Funchal Portugal. Adresskort till Paket från Strycksele 7.8.1947, via Kiruna 9.8 till Norge frankerad med 12 x 433 C 332CB till Stratomta. Stockholms Slott II4cCB-par i5-4-1951 postfriskt Facitav 3.300 krolika +. med 700 430 A 30 öre påblankett brev från Tranås tillLyxkvalitet. Canada. Adressaten okänd flera olikfärgade 435 A 275x2 Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget fyra personer. Daterat 18 Påsflagg sänd till privatperson inom Göteborg, från Göteborg 3, 14-10-1958 437 300 40 öre Tegnér, med tillhörande tulldeklaration. Ovanligt. 150 stämplar på bägge sidor av brevet: General delivery, dead Attraktivt. 20 kr flygande svanar i postfriskt Lyx kvalitet. Facit 1.200 krletter +.455office. 300 700 431 A 337C april eftersänd 1809. 200 till Lund 15-10-1958 där den har lösenbelagts med öre. Ovanligt. 69 öre märken med utvalda vackra stämplar, olika orter alla på småformatiga märken. Mycket 434 C 65 Lenngren singel på Paquebot brev postat ombord M/S Kungsholm till USA med 436 A 457 353 10 Svenska Flottan på blankett 336 Intyg, stpl Horn 31.1.1945 100 432 C F 438 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 88 märken med utvalda vackra stämplar på olika orter, alla på Gustav VI Adolf utgåvorna. 900 bra märkeskvalitet. 150 transitstämpel Funchal Portugal. 1200 Adresskort till Paket från Strycksele 7.8.1947, viaAdressaten Kiruna till Norge frankerad med 12 x 433 A C 275x2 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. 9.8 troligen cirka 1810. Mycket bra märkeskvalitet. 1000 30 öre på brev från Tranås 5-4-1951 till Canada. okänd med flera olikfärgade 435 Påsflagg blankett 4c tillhörande sänd tillannorlunda privatperson Göteborg, från Göteborg 3, 14-10-1958 437 A 418A BrevTvåsidigt 300 40 öretvå Tegnér, med Ovanligt. par Gustav VI Adolf 15tulldeklaration. öreGeneral typ kronoslinga. III,inom snedcentrerat ett märke med distinkt rund A F 439 20 med vita fjädrar samt Frånoch Spånga klockare-Gård "Angår 150 stämplar på bägge sidor av brevet: delivery, dead letter office. Attraktivt. 200 eftersänd tillmed Lund 15-10-1958 där den harolika lösenbelagts 455 öre. Ovanligt. 100 69kronoskjuts märken utvalda vackra stämplar, orter alla med på småformatiga märken. Mycket 434 A C 457 fläck mellan valörsiffrorna. Ovanligt. hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 65 öre Lenngren singel på Paquebot brevpå postat ombord M/S till USA med 1950-talet 436 88 märken med utvalda vackra stämplar olika orter, alla på Kungsholm Gustav VI Adolf utgåvorna. 438 A C 569 900 bra märkeskvalitet. Bremer 3 krfjäder singel påEmb. litet REK brev till COOK ISLANDS från den Västra 150 F 440 21 BrevFredrika med 1 Brun/svart på Br. Till Berg sänt från Wettlanda 20 Frölunda april 1815. transitstämpel Funchal Portugal. 1200 Mycket bra märkeskvalitet. 100 1500 30 öre påblankett brev från Tranås till Canada. Adressaten okänd medtill flera olikfärgade 435 A A 275x2 Innehåll 21.6.1966. Ankomststämplat. "Wäg-Route" angående Militärtransport avGöteborg, tyger frånfrån Fredricstad Påsflagg 4c sänd till5-4-1951 privatperson Göteborg 3, Göteborg. 14-10-1958 437 Tvåsidigt parbägge Gustav VI Stockholmia Adolf 15 öreGeneral typ III,inom snedcentrerat och ett märkeJohanneshov med distinkt rund 439 A A 418A 150 stämplar på sidor av9 brevet: delivery, letter office. Attraktivt. PS kuvert från 55/Generalpoststyrelsen stämplat 100 441 200 eftersänd tillfjäder Lund daterad 15-10-1958 där1826 den har lösenbelagts med 455 öre. Ovanligt. 22 BrevPortofritt med mellan 1 vit sept sänt till Majordead vid Westgötha Dahls Regemente i 100 fläck valörsiffrorna. Ovanligt. 65med öre Lenngren singel på Paquebot brev postat ombord M/S Kungsholm till USA med 436 A A 457 4.5.1955. Provtryck avmed röd utvalda frankeringsmaskinstämpel daterad 2.3.1966 utan ort och utan riksvapnet i 442 88 märken vackra stämplar på olika orter, alla på Gustav VI Adolf utgåvorna. 438 C Gobyn innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun569 Fredrika Bremer 3 kr är singel på litet REK COOKpå ISLANDS frånfrån Västra Frölunda 440 A 150 transitstämpel Funchal Portugal. 400 ett provtryck och brev får ejtill postas" litet kuvert Ängelholm. 1200 Mycket bra Ankomststämplat. märkeskvalitet. dahlsvärdetecknet. Häradsrätt i "Detta Brottmål. 100 700 21.6.1966. Påsflagg blankett 4c sänd tillAftonbladet privatperson inom Göteborg, frånett Göteborg 3, 14-10-1958 437 C A 418A Två tidningsbanderoller från "Imprimés à taxe reduite Stockholm" till GUINEA 443 Tvåsidigt par Gustav VI Adolf 15 öre typ III, snedcentrerat och märke med distinkt rund 439 A F 441 23 Brev Portofritt med 1 gråbrun fjäder 15den jan har 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärPS kuvert från daterad Stockholmia stämplat Johanneshov 100 A 200 eftersänd till valörsiffrorna. Lund 15-10-1958 där lösenbelagts medkr455 öre.med Ovanligt. BISSAU 22.2.1980 porto 3,75 kr samt55/Generalpoststyrelsen 13.4.1980 porto 8,10 bägge flygpost 100 fläck mellan Ovanligt. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 4.5.1955. Provtryck avmed röd utvalda frankeringsmaskinstämpel 2.3.1966 ort och utan utgåvorna. riksvapnet i 442 A 88 märken vackra stämplar på daterad olika orter, alla påutan Gustav VI Adolf 400 700 438 A C 569 stämplar. Ej ankomststpl. Ovanliga. Fredrika Bremer 3 kr singel på litet REK brev till COOK ISLANDS från Västra Frölunda 440 400 1200 24 Lot med 9 brev med 3brev kronoslingor 1735-1806 depostas" flestasamt med adresser / Soldatpost. 1200 värdetecknet. "Detta ärLördagsutdelning, ett provtryck och får ej på litet kuvert från Bl.2260.13 Ängelholm. Mycket bra märkeskvalitet. Lot med tvåAnkomststämplat. små ett express ettmilitära med etikett 444 A 100 21.6.1966. Två tidningsbanderoller från Aftonbladet "Imprimés à taxe reduite Stockholm" till GUINEA 443 C 25 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 418A Lot med Tvåsidigt par Gustav VI Adolf 15 öre typ III, snedcentrerat och ett märke med distinkt rund 150 439 A "Denna försändelse har tyvärr postats för sent…". Portofritt PS kuvert från Stockholmia 55/Generalpoststyrelsen stämplat Johanneshov 100 1500 441 A BISSAU 22.2.1980 porto 3,75 krär samt 13.4.1980 porto 8,10 kr 2260.02 bägge med flygpost 100 fläcktre mellan valörsiffrorna. Ovanligt. 26 Lot med brevomslag, varav två ställda tilldaterad Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaInrikes brev Gävle 26-5-1979 med Lördagsutdelning. Blankett (aug 78) 445 C 4.5.1955. Provtryck av röd frankeringsmaskinstämpel 2.3.1966 utan ort och utan riksvapnet i 442 A 400 800 stämplar. Ejtill ankomststpl. Ovanliga. Fredrika Bremer 3 tyvärr kr är singel på litet REK till COOK ISLANDS från Västra Frölunda 200 440 A 569 ter", "Försändelsen det tredje Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. har kommit fram förbrev sent för lördagsutdelning…". 400 värdetecknet. "Detta ett provtryck och får ej postas" på litet kuvert från Ängelholm. Lot medexpressbrev tvåAnkomststämplat. små brev Lördagsutdelning, ett express samtstämpel ett medoch etikett Bl.2260.13 444 A 100 21.6.1966. Lövestad 6-2-1980 röd express lila stämpel C F 446 27 BrevInrikes (Lägreståndsvikning) med innehåll 12med april 1845, "Kompani Ordes" med två vita Två tidningsbanderoller Aftonbladet "Imprimés àmärkt taxe reduite Stockholm" till GUINEA 443 C 150 "Denna försändelse har från tyvärr postats för sent…".missöde Portofritt PSfjädrar. kuvert från Stockholmia 55/Generalpoststyrelsen stämplat Johanneshov 100 600 441 A har försenats genom ett beklagligt under postbehandlingen" korta"Försändelsen splittrade BISSAU 22.2.1980 porto 3,75 kr samt 13.4.1980 porto 8,10 kr bägge med flygpost Inrikes brev 26-5-1979 med Lördagsutdelning. Blankett 2260.02 (aug 78)ställd 445 4.5.1955. Provtryck avGävle röd frankeringsmaskinstämpel daterad 2.3.1966 utan ort och utan riksvapnet i 300 442 C A försenades i 7 månader. 28 BrevBrevet med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga till Kålle400 stämplar. Ej ankomststpl. Ovanliga. 437 200 "Försändelsen har1978-79. tyvärr fram förbrev, sent för lördagsutdelning…". 400 700 Lot med två förtryckt etikett samt litet värdetecknet. "Detta ärLördagsutdelning, ettkommit provtryck och får ejPostgirokuvert postas" på litet kuvert från Bl.2260.13 Ängelholm. 447 C reds Lördagsutdelning kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Lot medexpressbrev två små brev ett express samt ettmed med etikett 444 A Inrikes Lövestad 6-2-1980 med röd express stämpel och lila stämpel 446 200 Två tidningsbanderoller från Aftonbladet "Imprimés à taxe reduite Stockholm" till GUINEA med lila stämpel. 443 C C 150 F 29 Brevbrev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga "Denna försändelse har tyvärrgenom postats för sent…". missöde under postbehandlingen" "Försändelsen har försenats ett beklagligt medbrev ** Klüssendorf automatporton i olika valörer, även Nominal 345 kr. 200 1500 BISSAU 22.2.1980 porto 3,75med kr669 samt 13.4.1980 portoBlankett 8,1010 kr försändelser. bägge med 448 från Lot Tössbo Compagni till Soldaten Kron. Inrikes Gävle 26-5-1979 Lördagsutdelning. 2260.02 (augflygpost 78) 445 A C 300 Brevet försenades i 7 månader. 400 kr. stämplar. Ej ankomststpl. Ovanliga. Aftonbladets Tack-Post på 2 brevfram till samma adress i Finland från Mölndal /Göteborg 449 A TI 2 200 "Försändelsen har tyvärr kommit för sent för lördagsutdelning…". Lördagsutdelning 1978-79. Lot med två brev, Postgirokuvert med förtryckt etikett samt litet 447 C Lot med två små brev Lördagsutdelning, ett express samt ett med etikett Bl.2260.13 444 A 14.1.1991, använda Lövestad under giltlig tid. Ett med med röd normalt märke och det andra med en tidigare Inrikes expressbrev 6-2-1980 express stämpel och lila stämpel 446 C 200 brev medförsändelse lila stämpel. 150 600 "Denna har tyvärr postats onoterad svart/vit Eftertaxerade dåsent…". de är frankerade med postbehandlingen" inrikesporto. "Försändelsen harvariant. försenats genom ettför beklagligt missöde under Lot med ** Klüssendorf automatporton valörer, även 10 försändelser. 345 kr. 150 200 448 A Inrikes brev Gävle med Blankett 2260.02 78) 445 A C 1157 50 kr Jaktfalk singeli26-5-1979 påmånader. Inrikes Ass Lördagsutdelning. medi olika expresstillägg = korrekt porto (aug Nominal 450 300 Brevet försenades 7 kr. Aftonbladets Tack-Post 2GÖTEBORG—Telefon: brev till samma adress i Finland från Mölndal /Göteborg 449 A TI 2 200 "Försändelsen harfrankerat tyvärr fram sent för lördagsutdelning…". Frimärksauktioner AB, Boxbrev 1515, 411 på 41kommit 0708-106803—E-post: Inrikes REK med Souvenirark Greta Garbo. LYX. 250 451 Lördagsutdelning 1978-79. Lot med tvåför brev, Postgirokuvert med fö[email protected] etikett samt litet 447 C SS3 i Göteborg 14.1.1991, använda under giltlig tid. Ett med normalt märke och det andra med en tidigare 414 F 415 3 436 419 420 437 421 438 422 439 423 1 440 424 A A A A C C A C A C 441 442 425 A A A 443 F 426 3 C C 427 428 445 429 F 5 430 446 431 F 6 432 433 447 F 7 A A A C A A C A A C C 434 448 449 F 435 8 C A A A F 436 9 450 451 F 437 10 452 453 F 438 11 454 455 439 456 440 457 12 441 F 13 442 458 14 443 A A C A A E C F F A A A C A A C C F 15 459 444 16 460 F 445 17 C A A C F 446 18 C F 447 19 C F 448 20 A A 2 F 4 444 449 F 21 450 22 451 452 F 453 23 454 455 24 456 25 26 457 A C A E F F A C F 27 458 C F 459 29 C 460 A 28 65 öre singel pålätt Paquebot postat ombord 1-4-1943. M/S Kungsholm till USA med BC2 parLenngren (utan färgstreck) sidvänt brev stämplat Karlskoga 400 150 Portugal. 2transitstämpel x 10 öre ProfilFunchal höger BC-par, utan färgstreck i rockkanten, i vackert ** fyrblock Påsflagg blankett 4c sänd till privatperson inom Göteborg, från Göteborg 3, 14-10-1958 500 fortfarande i häftesomslaget. Facit 3.600 kr. 200 eftersänd till Lund 15-10-1958 den har lösenbelagts med 455 öre. Ovanligt. 276 20 öre Bokrekvisitionskort från där Uppsala 1944 till Paris med kemisk censur och nazi 88 märken med utvalda vackra stämplar på olika orter, alla på Gustav VI Adolf utgåvorna. Sverige 200 stämpel. Riss och veck längs kanten. Modernt 1200 Mycket bra märkeskvalitet. 109 märken med utvalda vackra stämplar, olika orter, på Profil höger, alla i mycket bra 418A Förfilateli Tvåsidigt par Gustav VI Adolf 15 öre typ III, snedcentrerat och ett märke med distinkt rund 1600 märkeskvalitet. 100 fläck officiellt mellan valörsiffrorna. Ovanligt. 284-317Odaterat Komplett ** set i 5-strip utvalda bättre Facit 3.675 kr ++ Körning L-län, 500 brev utanmed poststämplar medcentreringar. innehåll signerat Palmkrantz, 569 Fredrika Bremer 3singel kr isingel på litet REK brev till COOK(uppklippt ISLANDSpå från Västra Frölunda 293 adresserat Son Logis" bostaden. Intressant. 90 öre "a Tre Kronor Malmö 2x.10.x2 på brevpåse baksidan) till USA. 200 100 21.6.1966. Ankomststämplat. Dansk tullstpl 22.10.1952 samt svensk tulletikett den ovanligare stora från etiketten Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag frånbl.50b Ystad+samt två okarterade Lund. 700 Portofritt PS kuvert från Stockholmia 55/Generalpoststyrelsen stämplat Johanneshov 100 400 "Utförselfritt gods" nr T.V.327d. 31.7.1951. 4.5.1955. Provtryck av röd frankeringsmaskinstämpel 2.3.1966 utan ort ochtre utan riksvapnet 294,348 190 öre Luftpostbrev 5 gram från Åtvidabergdaterad 27-7-1946 till Brasilien med olika länders i 400 värdetecknet. "Detta är ett provtryck och får ej postas" på litet kuvert från Ängelholm. 200 censur. Kurirpost Tvåmärken tidningsbanderoller från Aftonbladet "Imprimés à taxe reduite Stockholm" till GUINEA 53 med utvalda vackra stämplar på olika orter, alla på tre kronor utgåvan i mycket Brev BISSAU med komplett och porto långt 3,75 innehåll daterat Rise på FRÖSÖN gällande transport 22.2.1980 kr samt 13.4.1980 porto 8,10 kr 14-5-1719, bägge med flygpost 700 bra märkeskvalitet. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 400 600 Ej ankomststpl. Ovanliga. 324 5stämplar. öre Bellman singel på brev från Göteborg 23.12.1940 till Judisk person i Botozani Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de etikett la Gardie, skrivet på Lot med två små brev Lördagsutdelning, ett express samt ett med Bl.2260.13 150 Rumänien, ankomststämplad 5.1.1941 och sänt i retur. (översättning medföljer). Påpostats baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 150 "Denna tyvärr förmarginal. sent…". 332 CB tyskaSlottet **försändelse välcentrerathar exemplar med bra Facit 3.300 kr. 650 Julij 1636". Inrikes IIbrev 26-5-1979 med Lördagsutdelning. Blankett 2260.02 (aug 78) 332BC Slottet i BCGävle par med två välplacerade stämplar Falun 21-8-1952. 200 2000 200 "Försändelsen har tyvärr kommit framChristersson för sent för lördagsutdelning…". adresserat brevomslag Clas Horn av kr Åminne. Skrivet på Svenska, 700 332CB Vackert Stockholms Slott II CB-par i till postfriskt Lyxkvalitet. Facit 3.300 +. Inrikes expressbrev Lövestad 6-2-1980 med röd express stämpel och lila stämpel renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 337C 20 kr flygande svanar i postfriskt Lyx kvalitet. Facit 1.200 kr +. 300 "Försändelsen försenatstill genom ettde beklagligt missöde under postbehandlingen" Vackert adresserat har brevomslag Jacob la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med353 10 öre Svenska Flottan på blankett 336 Intyg, stpl Horn 31.1.1945 100 3002000 Brevet försenades i1638. 7 månader. följer. Arkivanteckning Adresskort till Paket från Strycksele 7.8.1947, via Kiruna 9.8 till Norge frankerad x Lördagsutdelning 1978-79. Lot med två brev, Postgirokuvert med förtryckt etikettmed samt12 litet Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 40 öre Tegnér, med tillhörande tulldeklaration. Ovanligt. med lila stämpel. över brev Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 200 69 utvalda automatporton vackra stämplar, olikavalörer, orter alla på 10 småformatiga märken. Mycket Lotmärken medpå ** med Klüssendorf i olika även försändelser. Nominal 345 kr. 200 57). Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 900 2000 bra kr. märkeskvalitet. TI 2 Aftonbladets Tack-Post på 2till brev till Rünings, samma adress i Finland frånGouvereur Mölndal /Göteborg adresserat brevomslag Erik Admiral, General im Lieflandt mfl 275x2 Vackert 30 öre på brev från Tranås 5-4-1951 till Canada. Adressaten okänd med flera olikfärgade 14.1.1991, använda under giltlig tid. Ett med normalt märke och det andra med en tidigare titlar.stämplar Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, dead delvisletter översättning medföljer. 150 bägge sidor avEftertaxerade brevet: General delivery, Attraktivt. 6002000 onoterad på svart/vit variant. då de är frankerade medoffice. inrikesporto. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper 457 65 Lenngren singel Paquebot brevexpresstillägg postat ombord M/S Kungsholm till USA med Ko1157 50 öre kr Jaktfalk singel på på Inrikes Ass med = korrekt porto 150 skulltransitstämpel (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 150 2000 Funchal Portugal. SS3 Inrikes REK brev frankerat med Souvenirark Greta Garbo. LYX. 250 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Påsflagg blankett 4c sänd till privatperson inom Göteborg, från Göteborg 3, 14-10-1958 2643 Ingmar Bergman minnesblock med LYX stämpel 2008-05-28 100 200 "Praesent den till 30Lund Maij 15-10-1958 1649". eftersänd där den har lösenbelagts med 455 öre. Ovanligt. 2000 Låda med 6med st av Postenvackra plomberade kilovaror 1978. 700 88 märken utvalda stämplar på olikafrån orter, alla på Gustav VI Adolf utgåvorna. Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneSvensk plomberad kilovara 1953. den 7 Aug. 1652". 3002000 1200 Mycket bra märkeskvalitet. håll med notering på fliken "Praesent Svensk plomberad kilovara 1966. 300 418A Tvåsidigt par Gustav VI Adolf 15 öre typ III, snedcentrerat och ett märke med distinkt rund Vykort från Helsingfors till Upsala 30.8.1900 (ank.stpl.) Vattenskadat vid olycka, Finskt 100 fläck mellan valörsiffrorna. Ovanligt. 400 märke borta. Röd3 liten perforerad "Tillhör Ångf. BORES post." 569 Kronopost Fredrika Bremer kr singel på litetetikett REK brev till COOK ISLANDS från Västra Frölunda Brev7från Nottingham England 14-8-1939 till Sverige. Brevet har bärgats från det engelska 100 21.6.1966. Lot med brev Ankomststämplat. med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. trafikflygplanet G-AESY som störtade55/Generalpoststyrelsen den 15 augusti i närheten av Vordingborg, Danmark. 100 300 Portofritt PS kuvert från Stockholmia stämplat Johanneshov Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 200 Etikett med förklarande text samt ytterkuvertdaterad i pergamyn medföljer. 4.5.1955. Provtryck av röd frankeringsmaskinstämpel 2.3.1966 utan ort och utan riksvapnet i Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Brandskadat brev från 14-4-1970 Sverige. på från etikett "Bifogade 400 1500 värdetecknet. "Detta ärFilipinerna ett provtryck och får ejtillpostas" påNotering litet kuvert Ängelholm. 443 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. försändelse har tyvärr skadats, då ett SAS-plan denà19 april 1970 Stockholm" brann upp på Två tidningsbanderoller från Aftonbladet "Imprimés taxe reduite till flygplatsen GUINEA "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 300 i Rom". Ankomststämplad på pergamynkuvert Stockholm 23-6-1970. BISSAU 22.2.1980 porto 3,75 kr samt 13.4.1980 porto 8,10 kr bägge med flygpost Brevomslag 1867med medinnehåll fjäderrest och slinga skadad samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas400 Inrikes brev "Försändelsen vid järnvägsolycka i Rörvik den 6.9.1954, stämplar. Ej ankomststpl. Ovanliga. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem natt". samt ett med etikett Bl.2260.13 300 300 Postdirektionen i brev Malmö". Lot med två små Lördagsutdelning, ett iexpress Fribrevomslag 1710 medhar tretyvärr handritade öppna kronor,Prestwick ställd till 25-12-1954 Gripsholm. with purple Fragment of crashed letter from England 150 300 "Denna försändelse postats för cancelled sent…". boxed "Salvaged mail med aircraft crash". Stamps with perfin "LM Co" on "Öppen cover toOrdres" 400 Brev Inrikes med 1cancel brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt brev Gävle 26-5-1979 Lördagsutdelning. Blankett 2260.02 (aug 78) till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 200 700 "Försändelsen har tyvärr kommit fram för sent för lördagsutdelning…". Brev Inrikes med 1 expressbrev brun/vit fjäder i stort 6-2-1980 vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" Lövestad med röd express stämpel ochmärkt lila stämpel till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 "Försändelsen har försenats genom ettoch beklagligt missöde under postbehandlingen" 300 700 april Brevet 1809. försenades i 7 månader. Lördagsutdelning 1978-79. Lot med två"Order" brev, Postgirokuvert förtryckt etikettmed samt Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt sänt i stafett med till olika adresser trelitet olika 200 1000 brev medmellan lila stämpel. kronoslingor Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. med Klüssendorf automatporton valörer, även försändelser. Nominal 345 kr. 200 446 Brev Lot med två**vita fjädrar samt annorlundai olika kronoslinga. Från 10 Spånga klockare-Gård "Angår TI 2 kr.kronoskjutsTack-Post Aftonbladets påWestmanlands 2 brev till samma adress i Finland från Mölndal /Göteborg hastig för Kongl. Reg:te". 1500 användafjäder underpå giltlig tid.Br. Ett Till medBerg normalt och det andra en tidigare Brev 14.1.1991, med 1 Brun/svart Emb. säntmärke från Wettlanda den med 20 april 1815. 600 onoterad svart/vit variant. Eftertaxerade då deav är tyger frankerade med inrikesporto. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport från Fredricstad till Göteborg. 1500 1157 50 kr Jaktfalk singel på Inrikes Ass med expresstillägg = korrekt porto 150 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i SS3 Inrikes REK brev frankerat med Souvenirark Greta Garbo. LYX. 250 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun2643 dahlsIngmar Bergman minnesblock med LYX stämpel 2008-05-28 100 Häradsrätt i Brottmål. 700 Låda med 6 st av Posten plomberade kilovaror från 1978. 700 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärSvensk plomberad kilovara 1953. 300 700 dingsman i Hult, Wisnums Socken, medCrashpost notering "angående Brottmålsstemningar". Svensk plomberad kilovara 1966.1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 300 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1200 Vykort Upsala1810-1853, 30.8.1900 (ank.stpl.) Vattenskadat vid olycka,/ Soldatpost. Finskt Lot med 15 från brevHelsingfors med 3-4-5tillslingor de flesta med militära adresser 400 1500 märke borta. Röd liten perforerad etikett "Tillhör Ångf. BORES post." Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaBrev från Nottingham England 14-8-1939 till Sverige. Brevet har bärgats från det engelska ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 trafikflygplanet G-AESY som störtade den 15 augusti i närheten av Vordingborg, Danmark. Brev Etikett (Lägreståndsvikning) innehåll 12 aprili 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 200 med förklarandemed text samt ytterkuvert pergamyn medföljer. kortaBrandskadat splittrade fjädrar. 600 brev från Filipinerna 14-4-1970 till Sverige. Notering på etikett "Bifogade Brev försändelse med innehåll meddå enettvit fjäder samt till Kållehar17-11-1837 tyvärr skadats, SAS-plan den mycket 19 april liten 1970 kronoslinga brann upp påställd flygplatsen reds ikompani i Rangstorp frånpå Råda. Innehåll ang. Lärokurs 23-6-1970. för korpralskolorna. 300 700 Rom". Ankomststämplad pergamynkuvert Stockholm Brev Inrikes (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. vacker GUL fjäder samt brev med innehåll "Försändelsen skadad vidEn järnvägsolycka i Rörvik denkronoslinga 6.9.1954, från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 300 1500 Postdirektionen i Malmö". Fragment of crashed letter from England cancelled Prestwick 25-12-1954 with purple 400 boxed cancel "Salvaged mail aircraft crash". Stamps with perfin "LM Co" on cover to 457 273 273BC2 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Sverige Förfilateli 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2 456 458 200 700 Kurirpost Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". F 3 F 4 F 7 F 462 461 463 F 8 462 464 F 461 9 463 465 C F C 466 462 464 461 D C F C C D C D C C C E C D C D B C C E C D D D B C B E D C D A D B B E D C E A D C B B A C D E A D A C B A D A E A A C A A A E A C A F 10 F 467 11 463 465 468 462 466 464 467 463 469 465 12 468 464 466 13 470 467 465 469 14 471 468 466 472 470 467 15 473 469 474 471 468 16 475 472 17 470 473 469 474 18 471 476 475 472 477 470 473 19 478 471 474 476 479 472 475 477 20 473 480 474 478 21 476 475 479 481 477 22 480 482 478 476 479 481 477 483 2000 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 Låda med Svenska dokument, medde dubbla beläggningstspl och 2 med enkla stpl. Vackert adresserat brevomslag till 10 Jacob la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medValörer från 24 Sch1638. (1795) stämpel till dokument med många stpl papper av olika valörer. följer. Arkivanteckning 2000 Även lite klipp med överlåtelse/beläggningsstpl. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400 kr stämplad "Statens biografbyrå apr 1943" granskningskort för film från MGM, över 1Ingermanland och Keksholms län,15 friherre Erikpå Carlsson Gyllenstierna Ulaborg Låda med Svenska dokument, 10 med dubbla beläggningstspl och 2 medafenkla stpl. (1602- 200 nya äventyr. Ovanligt. 57). Gäckande Skrivet på Skuggan Svenska,på renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Valörer från 24 Sch (1795) stämpel till dokument med många stpl papper av olika valörer. 1 kradresserat stämplad "Statens biografbyrå 5 aug 1958" på granskningskort för film från Europa Vackert brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 400 Även lite klippi telefonen. med överlåtelse/beläggningsstpl. 200 Film, Damen Ovanligt. titlar.1 Utan innehåll"Statens med daterad på flikenapr 31 1943" dec 1644, delvis översättning 2000 krmed stämplad biografbyrå för filmmedföljer. från Lot 2 enkla bel.stämplar 4 sch 15 1826 samt 6 på schgranskningskort 1830 samt 5 dokument LillaMGM, Låda med Svenska dokument, 10innehåll med dubbla beläggningstspl och 2 medfrån enkla stpl. KoVackert adresserat brevomslag utan till Krigskollegiet i Stockholm Casper 200 Gäckande Skuggan på nya äventyr. Ovanligt. 200 riksvapnet/Öre valörer. skullValörer vaxsigill på(1795) baksidan) tysk5tilladress medpå översättning. 1648. från 24"Statens Sch stämpel dokument med många stplArkivanteckning papper olika valörer. 2000 1 (enligt krmed stämplad biografbyrå aug 1958" granskningskort för filmavfrån Europa Lot 12 Punschstämplar 1904/05, 5 tobaksstämplar och 8 importstämplar. 600 400 Även lite klippi telefonen. med överlåtelse/beläggningsstpl. 200 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Film, Damen Ovanligt. Album med 10 visirblad med stämpelmärken, en del bättre, 1 blad utlandet. 300 1 krmed stämplad "Statens biografbyrå 15 apr 1943" filmenkla från MGM, "Praesent den2 30 Maij 1649". Lot enkla bel.stämplar 4 10 schmed 1826 samt 6 på schgranskningskort 1830 samtoch 5 dokument Lillastpl. 2000 Låda med Svenska dokument, dubbla beläggningstspl 2för med 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel påtill framsidan avmed Tidningsbilaga. "Bihang KalmarGäckande på nyastämpel äventyr. Ovanligt. riksvapnet/Öre Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 200 Valörer frånSkuggan 24 valörer. Sch (1795) dokument många stpl papper avtillolika valörer. 200 Posten" december 1852. Bilagor att1652". hitta. 1 krmed stämplad "Statens biografbyrå 5är aug 1958" på granskningskort för film från Europa Lot 12 Punschstämplar 1904/05, 5svåra och 8 importstämplar. 400 2000 håll med notering på fliken "Praesent den 7tobaksstämplar Aug. Även lite11 klipp med överlåtelse/beläggningsstpl. 600 Stämpelmärken F 5 F 461 6 600 C C F C C 200 Pärm med 25i "Statens olika illustrerade FDC15 med postfriska häften 1983-91 Film, Damen telefonen. Ovanligt. 1 kr stämplad biografbyrå aprinlagda 1943" granskningskort för film från från Sverige MGM, Album med 10 visirblad med stämpelmärken, en på del bättre, 1Tryckt blad utlandet. 300 (16), Finland (4), Danmark (3) samt Norge (1). i litet antal, 300-700 Lot med 2 enkla bel.stämplar 4 Färöarna sch 1826 samt 6 sch 1830 samt 5 dokument Lilla 200 Gäckande Skuggan på nya(1), äventyr. Ovanligt. 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar300 200 per utgåva. Enbart svensk nominal (1 rabatthäfte) 270 kr. riksvapnet/Öre valörer. FDC Kronopost 1 kr stämplad "Statens1852. biografbyrå 5är aug 1958" granskningskort för film från Europa 200 Posten" 11 december Bilagor att på hitta. Låda med FDC Ovanligt. 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, del trevliga vinjetter + lite Lot med 12Svenska Punschstämplar 1904/05, 5svåra tobaksstämplar och 8enimportstämplar. 200 600 Film, i olika telefonen. Lot med brev25 med innehåll alla med markerade kronoslingor. Pärm7Damen med illustrerade FDCtydligt med inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige 200 300 1980-talet, även Maxikort. Lot med 2 enkla bel.stämplar 4 Färöarna sch 1826 samt 6 fjäder sch 1830 samt 5 till dokument Lilla Album med 10 visirblad med stämpelmärken, en del bättre, 1Tryckt blad utlandet. 300 (16), Finland (4), Danmark (1), (3) samt Norge (1). i litet antal, 300-700 F Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit i lacksigill Tollered. "Afgår från Lot med 110 FDC och ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko 200 riksvapnet/Öre valörer. 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av270 Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmar300 per utgåva. Enbart svensk nominal (1 rabatthäfte) kr. Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 200 Jakus, Majvor Franzén, Arne1904/05, Wallhorn,5 Jan Magnusson,och Slania etc. Lot med 12Svenska Punschstämplar tobaksstämplar 8 importstämplar. 200 Posten" 11 december 1852. Bilagor är svåra att hitta. 600 Låda med FDC 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, trevliga vinjetter Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara en till del Huseby med not. + lite Lot med 16 bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 700 Pärm 25 illustrerade FDCComp. med inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige 200 1980-talet, även Maxikort. Albummed med 10olika visirblad med stämpelmärken, enworld. del bättre, 1 blad utlandet. 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Album with about 900 PERFINS from the(3) whole Interesting 400 300 (16), Finland (4), Danmark (1), Färöarna (1). Trycktlot. i litet antal, 300-700 Lot med 110 FDC ** häften signerade avsamt gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan avNorge Tidningsbilaga. "Bihang till KalmarF Brevomslag 1867 medoch fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas300 Lot med ca december 300 Svenska skyddsperforeringar påhitta. brev, klipp ochetc. lösa märken. per utgåva. Enbart svensk nominal (1 270 kr. 200 Jakus, Majvor Franzén, Arne Wallhorn, Jan iMagnusson, Slania 200 300 Posten" 11 1852. Bilagor ärrabatthäfte) svåra att af kronobrefbärare skyndsammast och af dem natt". Låda med Svenska FDCutländska 1935-1969 dublettlager ipostfriska 2 pärmar, en del trevliga vinjetter + lite Ca st16Svenska och skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 Lot 230 med bättre FDC. Facit 7.000 kr +++inlagda 700 Pärm med 25 olika illustrerade FDC med häften 1983-91 från Sverige Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 200 300 1980-talet, även Maxikort. handlarlager. Life and Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel säntantal, express lokalt Album with about 900 PERFINS from the(3) whole world. Interesting lot. (16), Finland (4), Danmark (1), Färöarna samt Norge (1). Tryckt i litet 300-700 400 F Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" med 110 FDC och ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko Stockholm med tvåsvensk andra stämplar "Int.Cooperative Congr" och den mycket svåra "II 300 per utgåva. Enbart nominal (1 rabatthäfte) 270 Lot med cavidarebefordrat 300 SvenskaArne skyddsperforeringar på brev, klipp ochetc. lösa märken. 300 700 till Stratomta, och emottaget fyra olikakr. personer. Daterat 14-15 april 1809. 200 Jakus, Majvor Franzén, Wallhorn, Janav Magnusson, Slania 500 Radiol:Congr" Radiologi kongressen. Låda med Svenska FDCutländska 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, en del trevliga vinjetter + lite Skyddsperforeringar 230 st Svenska och skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 F Brev Ca med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Lot med 16ca bättre FDC. Facitminnes 7.000 kr 700 Låda med 1700 Svenska & +++ specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450 200 1980-talet, även Maxikort. handlarlager. Life andwith Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel sänt express lokalt18 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat ochwhole emottaget av fyra olika personer. Daterat Album about PERFINS from the world. Interesting lot. 1983-85. Komplett Vykortssats specialstämplar 35 olika, Världsmästerskapet Fotboll 1958. Lot med 110 FDC 900 ochmed ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martini Mörk, Zlatko 400 Stockholm två andra stämplar "Int.Cooperative Congr" och den mycket svåra "II april Eftersökt 1809. 450 ! med 200 Jakus, Wallhorn, Jan Magnusson, Slania Lot medMajvor ca 300Franzén, SvenskaArne skyddsperforeringar på brev, klipp ochetc. lösa märken. 300 700 Radiol:Congr" Radiologi kongressen. F Återanvänt med 1FDC. GUL Facit fjäder "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 500 Karlstens Fästning 20.7.1904 påmärkt litet brev. 150 Lot 230 medbrev 16 bättre 7.000 kroadresserat +++ 700 Ca st Svenska och utländska skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 Låda med ca 1700 Svenska minnes & specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450 1000 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn 24 troligen cirka 1810. Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" påaug. F52 ank.stpl.lot. Bollnäs 14.11.1903 Album about 900 PERFINS from thedaterad whole world. Interesting handlarlager. Life andwith Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel sänti express lokaltpå 400 1983-85. Komplett Vykortssats med specialstämplar 35 olika, Världsmästerskapet Fotboll 1958. F Brev vykort med två fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 700 frånvita basaren visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. Stockholm två andra stämplar "Int.Cooperative Congr" Lotkronoskjuts med ca 300för Svenska skyddsperforeringar på brev, klipp och och den lösamycket märken.svåra "II 300 450 Eftersökt ! med hastig Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903. Minnespoststämplar 500 Radiol:Congr" Radiologi kongressen. Ca 230 st Svenska och utländska skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 Karlstens Fästning 20.7.1904 på litet oadresserat brev. 150 2000 F Brev Skickat med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. och sign. i original av byggnadskommitten samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. Låda med ca 1700 Svenska minnes & specialstämplar 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 450 handlarlager. Life and Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande sänt lokaltpå Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" på F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av minnespoststämpel tyger från Fredricstad tillexpress Göteborg. Lot med 3Vykortssats bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret, 1500 1983-85. Komplett medstämplar specialstämplar 35 olika, Världsmästerskapet i Fotboll 1958. 700 med två andra "Int.Cooperative Congr" och den mycket "II12. i vykort basaren visande beväpnade revolvrar. Ovanligt och i svåra LYX kvalitet. 300 . 22-7-1910 bKe Falköping på klipp samt utställn på helsak Brev Stockholm med 1från vit! uttställn fjäder daterad 9 damer sept 1826 sänt Eslöf tillmed Major vid. 12-7-1908 Westgötha Dahls Regemente 450 Eftersökt 500 Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen nya posthuset 27.10.1903. Radiol:Congr" Radiologi kongressen. Vykort (Göteborg. Lisebergs Wärdshus) frankerad med 3 öreavröd Göteborgs Gobyn med innehåll gällande utseende Fullmäktig för soldaterna Esping ochEnskilda Örn vid Sun- 150 Karlstens Fästning 20.7.1904 på litetav brev. med ca Svenska &oadresserat specialstämplar huvuddelen 1983-85. 450 Skickat och sign. i original avminnes byggnadskommitten samt1932-1990s, arkitekten själv: Ferdinand Boberg. 2000 200 700 Lokalpost, stämpel utan datum med telefonnummer. dahlsLåda Häradsrätt i 1700 Brottmål. Basarstämpeln 13.11.1903 Gefle" påVärldsmästerskapet F52 ank.stpl. på Bollnäs 14.11.1903 1983-85. Lot med 3Vykortssats bättre"Skyttebasaren stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 vykort från lägret, Komplett med specialstämplar 35 olika, i Fotboll 1958.på Lokalförsändelser Stockholm ** häften 2,3 och 4 kompletta mer vardera 50 märken. 150 F 23 Brev vykort med 1från gråbrun fjäder daterad 15 jansamt 1845Eslöf i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär700 basaren visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. 300 450 Falköping uttställn 22-7-1910 på klipp utställn 12-7-1908 på helsak . . bKe 12. Eftersökt Lot med 4! liteWisnums bättremed FDC, Jönköping 10-12 och 10 B-D, Karlskrona 1-5, Uppsala nr 4 i 500 700 484 A A dingsman i Hult, Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Unikt specialvykort minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903. 480 Vykort (Göteborg. Lisebergs Wärdshus) frankeradbrev. med 3 öre röd Göteborgs Enskilda 482 Karlstens Fästning 20.7.1904 på litet stämplad oadresserat 150 478 A fyrblock. 4 öre9 brefkort Stockholms Stadspost ochmed Stadsposten 26-2-188X. 485 A 2000 24 Lot med brev med 3i original kronoslingor 1735-1806 de"III" flesta militärasjälv: adresser / Soldatpost. Skickat ochstämpel sign. av byggnadskommitten samt arkitekten Ferdinand Boberg. 200 1200 Lokalpost, utan datum med telefonnummer. Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" på F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 på 479 A 300 Musikföreningen kallar till repetition för Damkören på hotel Fenix. Lot med 3 bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret, 481 A 25 Lot med 15från brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, flesta medmer militära adresser / Soldatpost. Lokalförsändelser Stockholm ** häften 2,3 ochde4med kompletta vardera 50 märken. 150 1500 483 700 vykort basaren visande damer revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C)beväpnade Jönköping på utställn brevkuvert stämplat "Huskvarna" med 486 A 2x1C 300 Falköping . med 22-7-1910 samt Eslöf . 1733 12-7-1908 på helsak bKe 26 Lot med tre brevomslag, varav tvåpåärklipp ställda tilloch Nääs 1725,Karlskrona ochposthuset märkta "Fort SoldaLot med 4 uttställn lite bättre FDC, Jönköping 10-12 10 B-D, 1-5, Uppsala nraf412. i 500 484 Unikt specialvykort minnespoststämpel för invigningen av nya 27.10.1903. 480 A 800 ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. Vykort (Göteborg. Wärdshus) frankerad med 3arkitekten öre/ Soldatpost. röd Göteborgs Enskilda 482 det Vimmerby 1854 alla med militära adresser 2000 800 fyrblock. ochtill sign. i Lisebergs original av samt själv: Boberg. 4 öretredje brefkort Stockholms stämplad och Stadsposten 26-2-188X. 485 A A 2, 5B ter", Skickat Helsingborgs Lokalpost. 4 Stadspost örebyggnadskommitten mörkblå löpande"III" merkurius samt 4 öre lilaFerdinand som singlar på 487 A 200 stämpel utantill datum med för telefonnummer. 300 F 481 27 Brev Lokalpost, (Lägreståndsvikning) med innehåll 12Damkören april 1845, "Kompani Ordes"från med två vita Lot med 3 bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort lägret, A Musikföreningen kallar repetition påmärkt hotel Fenix. 500 två brev. Lokalförsändelser **på häften 2,3 och 4 kompletta mer vardera 50 märken. 150 600 483 A A 2x1C kortaFalköping 300 splittrade fjädrar. 475 uttställn .Stockholm 22-7-1910 klipp samt Eslöf utställn . 12-7-1908 på helsak bKemed 12. Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" 486 Lot med stämplar Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3 helbrev och 4 klipp. 100 488 C Lot med 4 lite bättre FDC, Jönköping 10-12 och 10 B-D, Karlskrona 1-5, Uppsala nr 4 i 500 484 A 800 Vykort (Göteborg. Lisebergs Wärdshus) frankerad med 3 öre röd Göteborgs Enskilda 482 A ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till KålleVälfyllt visiralbum med prismärkt handlarlager från 1880 till modernt, mest äldre med en 489 D fyrblock. 4kompani öre brefkort Stockholms stämplad och Stadsposten 485 A 2, 5B reds Lokalpost, 200 700 utan datum med telefonnummer. Helsingborgs Lokalpost. 4 Stadspost öre mörkblå löpande merkurius samt 4 öre26-2-188X. lila som singlar på 487 i stämpel Rangstorp Råda. Innehåll ang."III" Lärokurs för korpralskolorna. 1200 hel del bättre block ochfrån kombinationer. 300 Musikföreningen kallar till repetition för Damkören på Fenix. 500 Lokalförsändelser Stockholm ** häften 2,3 4fyrblock kompletta merGUL vardera märken. 150 A brev. Lokalpost F 483 29 (Lägreståndsvikning) med innehåll 7stämplat septoch 1838. Enhotel vacker fjäder50samt kronoslinga 500 7B+C+DBrev två Göteborgs 40 öre grön LYX 9-JUL-1945. 490 A Huskvarna lokalpost, 2Soldaten x 4Jönköping öre (1C) på brevkuvert "Huskvarna" 486 stämplar Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3stämplat helbrev och 4 klipp.nr med 100 488 A C 2x1C Lot medCompagni 4 lite bättre 10-12 och 10 B-D, Karlskrona 1-5, Uppsala 4i+1 500 484 från Tössbo tillFDC, 669 Jönköping Kron. Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på klipp, 1 ex med lila stpl 491 A A 2x1C+2D 800 1500 ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. fyrblock. Välfyllt visiralbum med prismärkt handlarlager från 1880 till modernt, mest äldre med en 489 A D 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X. 485 500 ex Stockholms lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit. Helsingborgs Lokalpost. 4repetition öre mörkblå löpande merkurius samt 4 öre lila som singlar på 487 A 2, 5B 1200 300 hel del bättre block och kombinationer. Musikföreningen kallar till för Damkören på hotel1939-1947 Fenix. Genuin drygt 110 st brev Hälsingborgs Lokalpost med flera olika 492 B 500 två brev.lot med 7B+C+D Göteborgs Lokalpost 40 öre grön LYX stämplat fyrblock 9-JUL-1945. 500 490 A 2x1C Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med 486 1000 valörer avstämplar Kärnan.Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3 helbrev och 4 klipp. Lot med 100 488 C 800 2x1C+2D ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på klipp, 1 ex med lila stpl + 1 491 A 2 adresserade brev Hälsingborgs Lokalpost. Facit 3B. Vardera brev med violett rakstämpel 493 D C Frimärksauktioner AB, Box Lokalpost. 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Välfyllt visiralbum med prismärkt handlarlager från 1880 tillsamt modernt, mest äldre med en 489 500 Helsingborgs 4 öre mörkblå löpande merkurius 4 öre lila som singlar på 487 A 2, 5B i Göteborg ex Stockholms lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit. 700 "Lokala Expr.Posten". 466 464 467 465 468 466 D C C C D D 469 468 E D 1 470 B 467 C 469 2 471 479 472 470 473 471 474 F 475 3 472 E C D B B C D D A 473 474 476 475 477 B D E A C 478 476 477 A E A C F 480 7 478 A A A A F 480 8 A A F 481 9 483 484 F 482 10 485 F 483 11 486 484 485 487 A A A A A A A A A A 486 488 12 489 487 A C D A 490 488 14 491 489 A C A D F 492 15 490 491 16 493 B A A C 494 B A F 4 F 5 F 479 6 479 481 482 F 13 F 492 17 F 493 18 495 496 494 F 19 C A A A 497 495 A A A F 497 21 498 A A 499 A F 501 23 499 A A 500 A 502 25 501 A A F 496 20 22 486 A 498 500 A 24 26 503 A F 502 27 504 A A 503 28 A F 504 29 A Album med 10 visirblad med stämpelmärken, del bättre, 1 blad utlandet. Lilla Lot med 2 enkla bel.stämplar 4 sch 1826 samten 6 sch 1830 samt 5 dokument 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till Kalmarriksvapnet/Öre valörer. Posten" 1852. Bilagor är5svåra att hitta. och 8 importstämplar. Lot med 11 12 december Punschstämplar 1904/05, tobaksstämplar Pärm illustrerade FDC med inlagda postfriska 1983-91 från Sverige Albummed med25 10olika visirblad med stämpelmärken, en del bättre, häften 1 blad utlandet. (16), Finland (4), Danmark (1), Färöarna (3) samt Norge (1). Tryckt i litet antal, 300-700 2 R:st Tidningsbevillningsstämpel på framsidan av Tidningsbilaga. "Bihang till KalmarSverige per utgåva. Enbart svensk nominal (1 rabatthäfte) 270 kr. Posten" 11 december 1852. Bilagor är svåra att hitta. Låda med Svenska FDC 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, en del trevliga vinjetter + lite Pärm med 25 olika illustrerade FDC med inlagda postfriska häften 1983-91 från Sverige Förfilateli 1980-talet, även Maxikort. (16), officiellt Finland (4), Danmark (1), Färöarna (3) innehåll samt Norge (1). Tryckt i litet antal, 300-700 Odaterat brev utan med signerat Palmkrantz, Körning L-län, Lot med 110 FDC och **poststämplar häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko per utgåva. Enbart svensk nominal (1 rabatthäfte) 270 kr. adresserat Son Logis" i bostaden. Intressant. Jakus, "a Majvor Franzén, Arne Wallhorn, Jan Magnusson, Slania etc. Låda med Svenska FDC 1935-1969 dublettlager i 2 pärmar, en del trevliga vinjetter + lite Förfilateli 1700-talet, karterade brevomslag Lot med 16 bättretvå FDC. Facit 7.000 kr +++ från Ystad samt två okarterade från Lund. 1980-talet, även Maxikort. Album with from the480 whole world. Interesting lot. Lot med 110about FDC 900 och PERFINS ** häften signerade av gravörer/konstnärer: Martin Mörk, Zlatko 300 200 200 600 300 300 200 200 300 200 200 700 700 200 400 200 Lot medMajvor ca 300Franzén, SvenskaArne skyddsperforeringar på brev, klipp ochetc. lösa märken. 300 Jakus, Wallhorn, Jan Magnusson, Slania Kurirpost Lot 230 medst16Svenska bättre FDC. Facit 7.000 kr +++ 700 Ca och utländska skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 Brev Life medand komplett och långt innehåll daterat Rise world. på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport handlarlager. Album with about 900 PERFINS from the whole Interesting lot.sänt express Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel lokalt 400 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Stockholm andra stämplar "Int.Cooperative Congr" Lot med camed 300 två Svenska skyddsperforeringar på brev, klipp och och den lösamycket märken.svåra "II 300 Vackert adresseratRadiologi brev medkongressen. innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 500 Radiol:Congr" Ca 230 st Svenska och utländska skyddsperforeingar i visirpärm, del av prismärkt 300 tyskaLåda (översättning medföljer). baksidan finns notering1932-1990s, "Praesenterat i Krigzrätten den 6 med ca 1700 Svenska På minnes & specialstämplar huvuddelen 1983-85. 450 handlarlager. Life and Work 31.8.1925 Helsak med tillhörande minnespoststämpel sänt express lokalt Julij 1636". 1983-85. Vykortssats med specialstämplar 35 olika, Världsmästerskapet i Fotboll 1958. 2000 Komplett Stockholm med två andra stämplar "Int.Cooperative Congr" och den mycket svåra "II Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 450 Eftersökt ! 500 Radiol:Congr" Radiologi kongressen. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Karlstens Fästning på litet&oadresserat brev. 1932-1990s, huvuddelen 1983-85. 150 2000 Låda med ca 1700 20.7.1904 Svenska minnes specialstämplar 450 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 Gefle" påVärldsmästerskapet F52 ank.stpl. Bollnäs 14.11.1903 1983-85. Komplett Vykortssats med specialstämplar 35 olika, i Fotboll 1958.påmed700 följer. Arkivanteckning vykort från! basaren1638. visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. 450 2000 Eftersökt Unikt specialvykort med minnespoststämpel för invigningen av nya posthuset 27.10.1903. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören Karlstens Fästning 20.7.1904 på litet oadresserat brev. 150 2000 och sign. i original av byggnadskommitten samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. över Skickat Ingermanland och Keksholms län, friherreGefle" Erik Carlsson Gyllenstierna Ulaborg (1602Basarstämpeln "Skyttebasaren 13.11.1903 på F52 ank.stpl. Bollnäsaf14.11.1903 på med på 3 bättre stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort från lägret, 57). Lot Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 700 2000 vykort från basaren visande damer beväpnade med revolvrar. Ovanligt och i LYX kvalitet. Falköping uttställn . 22-7-1910 klipp samt Eslöf utställnGeneral . 12-7-1908 på helsak bKe 12. mfl 300 Vackert adresserat brevomslag tillpå Erik Rünings, Lieflandt Unikt specialvykort med minnespoststämpel för Admiral, invigningen av nyaGouvereur posthuset im 27.10.1903. Vykort (Göteborg. Lisebergs Wärdshus) frankerad med 3 öre röd Göteborgs Enskilda titlar.Skickat Utan innehåll daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 och sign.med i original av byggnadskommitten samt arkitekten själv: Ferdinand Boberg. 2000 200 Lokalpost, stämpel utan datum med telefonnummer. Vackert utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm frånfrån Casper Lot adresserat med 3 bättrebrevomslag stämplar: Ljungbyhed gymnastiklägret 26-6-1925 på vykort lägret,KoLokalpost Lokalförsändelser Stockholm ** tysk häften 2,3 och 4 kompletta mer vardera 50 märken. 150 skullFalköping (enligt vaxsigill baksidan) adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 300 2000 uttställnpå . 22-7-1910 på klipp samt Eslöf utställn. 12-7-1908 på helsak bKe 12. Lot med 4 lite bättre FDC, Jönköping 10-12 och 10 B-D,innehåll 1-5, Uppsala 4i 500 Vykort (Göteborg. Lisebergs Wärdshus) frankerad med 3Karlskrona öre rödmed Göteborgs Enskilda Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan notering på nr fliken fyrblock. 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X. 200 2000 "Praesent den 30 Maij 1649". Lokalpost, stämpel utan datum med telefonnummer. 300 Musikföreningen kallar till repetition för 2,3 Damkören på Oxenstierna hotel Fenix. Lokalförsändelser Stockholm häften och 4 kompletta mer vardera 50 märken. Vackert adresserat brevomslag till**Gabriel Bengtsson i Stockholm, utan inne- 150 2x1C Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med Lot med 4 lite på bättre FDC, Jönköping och1652". 10 B-D, Karlskrona 1-5, Uppsala nr 4 i 500 2000 håll med notering fliken "Praesent den10-12 7 Aug. 800 ram. På baksidan stämpel "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. fyrblock. 4 öre brefkort Stockholms Stadspost stämplad "III" och Stadsposten 26-2-188X. 2, 5B Helsingborgs Lokalpost. 4 öre mörkblå löpande merkurius samt 4 öre lila som singlar på 300 Musikföreningen kallar till repetition för Damkören på hotel Fenix. 500 två brev. Kronopost 2x1C Huskvarna lokalpost, 2 x 4 öre (1C) Jönköping på brevkuvert stämplat "Huskvarna" med Lot med stämplar Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3 helbrev och 4 klipp. 100 800 ram.7På baksidan stämpelalla "Obestellbart nedlegges i RÖDA Lådor". Ovanlig försändelse. Lot med brev med innehåll med tydligt markerade kronoslingor. 300 Välfyllt visiralbum med prismärkt handlarlager från 1880 tillsamt modernt, mest äldre med en 2, 5B Helsingborgs Lokalpost. 4 öre mörkblå löpande merkurius 4 öre lila som singlar på Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 1200 hel del bättre block och kombinationer. 500 två brev. den 15 Okt. 1851 och fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 7B+C+DLerum Göteborgs Lokalpost 40 öre grön LYXav stämplat fyrblock 9-JUL-1945. 500 Lot med stämplar Nyköpings Närbrev avbildande ett Lodjur: 3 helbrev och 4 klipp. 100 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara tillklipp, Huseby med not. 2x1C+2D Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på 1 ex med lila stpl + 1 Välfyllt visiralbum med prismärkt handlarlager från 1880 till modernt, mest äldre med en "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 500 300 ex lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit. 1200 helStockholms del bättre block och kombinationer. Brevomslag 1867 med fjäderrest ochHälsingborgs slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp "Fortskaffas Genuin lot med drygt 110 st brev 1939-1947 medklostret flera olika 7B+C+D Göteborgs Lokalpost 40 öre grön LYX stämplat Lokalpost fyrblock 9-JUL-1945. 500 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 1000 300 valörer av Kärnan. 2x1C+2D Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på klipp, 1 ex med lila stpl + 1 2 adresserade Lokalpost. Facit 3B. Vardera brev med violett rakstämpel Fribrevomslag 1710brev medHälsingborgs tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 500 300 ex Stockholms lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit. Expr.Posten". Brev "Lokala med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 700 Genuin lot med drygt 110 st brev Hälsingborgs Lokalpost 1939-1947 med flera olika Fk1IA till Stratomta, 12 öre Frankokuvert med uppgraverad värdestämpel. Vackert stämplad Wredstorp 23-6-1809.1000 700 och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april valörer av vidarebefordrat Kärnan. objekt ! Facit 6.000 kr. "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2000 Brev 1872. med 1Sällsynt brun/vit fjäder i stort vaxsigill 2 adresserade brev Hälsingborgs Lokalpost. Facit 3B. Vardera brev med violett rakstämpel bKe4 till Stratomta. Vackert 10Döfvestad, öre Brefkort till MONACO från Wenersborg 10.8.1886. Ankomststämplad. 500 700 "Lokala Expr.Posten". vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 bKe4 öre med feltryck i "E" i "Suède" sänt till Libau, Lettland från Stockholm 1809. Fk1IA april 10 700 12 öre Brefkort Frankokuvert med uppgraverad värdestämpel. Vackert stämplad Wredstorp 23-6400 7.5.1884. Ankomststämplad. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt 1872. Sällsynt objekt ! Facit 6.000 kr. "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000 52 5 öre Brefkort 5 öretillOscar tilläggsfrankering frånaug. Halmstad 10.8.1891 till Tyskland, bKe4 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn 24 troligen cirka 1810. Vackert 10 öremed Brefkort MONACO fråndaterad Wenersborg 10.8.1886. Ankomststämplad. 500 1000 Helsingborg, med tilltryck "Hotel Mårtenson Emil Olsson Halmstad" med bild av bKe4 Brev transit med vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. FrånLettland Spångafrån klockare-Gård 10 öretvå Brefkort med feltryck i "E" i "Suède" sänt till Libau, Stockholm "Angår 500 samma. Lite "smutsigt" intryck, men mycket ovanlig. 400 1500 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 7.5.1884. Ankomststämplad. 490 2 olika Brefkort med olika typer av samma tilltryck "Hotell Kramer Malmö". 5 öre inrikes 52 öre Brefkort med 5fjäder öre Oscar tilläggsfrankering från från Halmstad 10.8.1891 till Tyskland, Brev 5med 1 Brun/svart på Emb. Br. Till Berg sänt Wettlanda den 20 april 1815. 250 stämplat PKXP No 81, 27.2.1889 med horisontellt veck samt 10 öre oanvänt. transit Helsingborg,angående med tilltryck "Hotel Mårtenson Emilfrån Olsson Halmstad" med bild av Innehåll "Wäg-Route" Militärtransport av tyger Fredricstad Göteborg. 1500 10 öre Brefkort med ovanlig sidvänd typ av tilltryck "Hotel Kramer Malmö"tillstämplad "Fra 500 samma. Lite "smutsigt" intryck, men mycket ovanlig. Brev Sverige med 1 vit fjäder daterad 9 Bremen sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 200 M."och ankomststpl 22.4.1888. Bortskrapad gatuadress. 2 olika Brefkort med olika typer av samma tilltryck "Hotell Kramer Malmö". 5 öre inrikes med innehåll gällande utseende Esping och Örn vid SunTjbk 3 Gobyn 5 öre helsak Halmstad 3.2.1895 säntav tillFullmäktig Stockholm.för Påsoldaterna baksidan den mycket sällsynta 250 PKXP No 81, 27.2.1889 med horisontellt veck samt 10 öre oanvänt. dahlsstämplat Häradsrätt i Brottmål. 800 700 stämpeln "Obeställbart" i LYX kvalitet. Ex. Hasselrot. 10 öre Brefkort med ovanlig sidvänd typ av tilltryck "Hotel Kramer Malmö" stämplad "Fra bKe9 Brev 1897 med jubileumsbrefkort 1 gråbrun fjäder med daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. sänt till kronofjärspecialtryck på baksidan visande"Ordres" hästdragen spårvagn 200 Sverige M."och ankomststpl Bremen 22.4.1888. Bortskrapad gatuadress. dingsman i Hult, Wisnums med notering "angående Brottmålsstemningar". framför posthuset samtSocken, Nyårshälsning (på franska) från Postchefen och anställda. Vacker 700 Tjbk 3 5 öre helsak Halmstad 3.2.1895 sänt till Stockholm. På baksidan den mycket sällsynta och ovanlig. Ex. Hasselrot. Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2000 800 1200 stämpeln "Obeställbart" i LYX kvalitet. Ex. Hasselrot. bKe10+56 5 öre15 inrikes Stockholm 28.1.1903 tilläggsfrankerad 20 öre för REK/ avgiften till brev helsak med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flestavisande medmed militära adresser Soldatpost. 1500 bKe9 Lot med 1897 jubileumsbrefkort med specialtryck på baksidan hästdragen spårvagn 350 Göteborg. Lot med tre posthuset brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldaframför samt Nyårshälsning (på franska) från Postchefen och anställda. Vacker 493 ILIS 23.5.36 med mycket ovanligt tilltryck 10 öre Lokalt Profil vänster Kortbrev stämplat ter", och det ovanlig. tredje till Vimmerby 2000 800 Ex. Hasselrot.1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 1200 "Internationella Luftfarts-utställningen i Stockholm 15 Maj-1 juni 1936". bKe10+56 Brev 5(Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt med "Kompani med två vita öre inrikes helsak Stockholm 28.1.1903 tilläggsfrankerad 20 öreOrdes" för REK avgiften till 15 öre kortbrev profil höger sänt till Svenska Ambassaden i Washington DC 1.7.1951, 350 600 kortaGöteborg. splittrade fjädrar. 150 lösenbelagd vid ankomst och adressen dold av okänd anledning. Riss på vänster sida. öreinnehåll Lokalt Profil vänster Kortbrev stämplat med mycket ovanligtställd tilltryck Brev 10 med 17-11-1837 med en vit fjäder ILIS samt23.5.36 mycket liten kronoslinga till Kålle1200 700 Luftfarts-utställningen i Stockholm 15 Maj-1för juni 1936". reds "Internationella kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs korpralskolorna. öre kortbrev profil höger till Svenska Ambassaden i Washington 1.7.1951, Brev 15 (Lägreståndsvikning) medsänt innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäderDC samt kronoslinga 150 1500 lösenbelagd vid ankomst och adressen dold av okänd anledning. Riss på vänster sida. från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Stockholmspost 4 öre Nordiska museet, 1 ex med RÖD stpl på klipp, 1 ex med lila stpl + 1 500 ex Stockholms lokala brev Stadshuset 7 öre röd 23-11-1945, R4 i Facit. Genuin lot med drygt 110 st brev Hälsingborgs Lokalpost 1939-1947 med flera olika 492 B 1000 valörer av Kärnan. 2 adresserade brev Hälsingborgs Lokalpost. Facit 3B. Vardera brev med violett rakstämpel 493 C Sverige Helsaker 700 "Lokala Expr.Posten". 12 öre Frankokuvert med uppgraveradFörfilateli värdestämpel. Vackert stämplad Wredstorp 23-6494 A Fk1IA 2000 1872. Sällsynt objekt ! Facit 6.000 kr. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Vackert 10 öre Brefkort till MONACO från Wenersborg 10.8.1886. Ankomststämplad. 500 495 A bKe4 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 10 öre Brefkort med feltryck i "E" i "Suède" sänt till Libau, Lettland från Stockholm 496 A bKe4 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 400 700 7.5.1884. Ankomststämplad. 5 öre Brefkort med 5 öre Oscar tilläggsfrankering från Halmstad 10.8.1891 till Tyskland, 497 A 52 transit Helsingborg, med tilltryck "Hotel Mårtenson Emil Olsson Halmstad" med bild av Kurirpost 500 samma. Lite "smutsigt" intryck, men mycket ovanlig. F 498 3 Brev 2med och långt daterat tilltryck Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, transport olikakomplett Brefkort med olika innehåll typer av samma "Hotell Kramer Malmö". 5gällande öre inrikes A av fältkassan från Frösön Gävle. Förtydligande av veck text medföljer. 250 600 stämplat PKXP No 81,till 27.2.1889 med horisontellt samt 10 öre oanvänt. F 499 4 Vackert adresserat med innehåll daterat 1636 till Jacob deMalmö" la Gardie, skrivet på 10 öre Brefkort brev med ovanlig sidvänd typ av juli tilltryck "Hotel Kramer stämplad "Fra A 200 tyskaSverige (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 M."och ankomststpl Bremen 22.4.1888. Bortskrapad gatuadress. 5 öre helsak Halmstad 3.2.1895 sänt till Stockholm. På baksidan den mycket sällsynta 500 A Tjbk 3 Julij 1636". 2000 stämpeln "Obeställbart" i LYX Ex. Hasselrot.Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 800 F 5 Vackert adresserat brevomslag tillkvalitet. Clas Christersson bKe9 1897 jubileumsbrefkort med specialtryck på baksidan visande hästdragen spårvagn 501 A renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 framför posthuset samt Nyårshälsning (på la franska) från Postchefen och anställda. VackermedF 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning 2000 och ovanlig. Ex. Hasselrot. följer. Arkivanteckning 1638. 2000 5 öre inrikes helsak Stockholm 28.1.1903 tilläggsfrankerad med 20 öre för REK avgiften till 502 A bKe10+56 F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 350 Göteborg. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160210 öre Lokalt Profil vänster Kortbrev stämplat ILIS 23.5.36 med mycket ovanligt tilltryck 503 A 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 12002000 "Internationella Luftfarts-utställningen i Stockholm 15 Maj-1 juni 1936". F 504 8 Vackert adresserat till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 15 öre kortbrev brevomslag profil höger sänt till Svenska Ambassaden i Washington DC 1.7.1951, A titlar.lösenbelagd Utan innehåll daterad på fliken 31 dec översättning medföljer. 150 2000 vid med ankomst och adressen dold av1644, okänddelvis anledning. Riss på vänster sida. F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoPortokort "Postens Kortlek" komplett set med 52 obegagnade helsaker (inrikes porto) med 505 B skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 olika motiv i design av en kortlek. Förseglad i originalförpackning. MYCKET OVANLIG, F 10 Vackert adresserat till hundra Amiralitetsrådet, 3000 troligen endast brevomslag utgiven i några exemplar. utan innehåll med notering på fliken 30 Maij 2000 20 öreden helsak + 201649". öre urklipp sänt med "Paquebot" och "Fra Svipjod" bägge inom ram, till 506 A Fk27 "Praesent F 11 Vackert adresserat Gabriel 1.6.1964. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, Island. Stämplatbrevomslag vid ankomsttillReykjavik Filatelistiskt men använt inom utan innehåll med notering påIntressant fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 200 2000 kurseringstiden. ! Svår helsak x 2, en oanvänd samt en stämplad Kinna 14.6.1963. Troligen endast såld på 507 A Fk25 800 posten i Kinna. Upplagan uppskattad till 200 st, varav väldigt få blev avstämplade. Facit Kronopost 3 olika förseglade 100-buntar med helsaker: Kb 42, siffertyp 40 öre blå, Kb 44, 45 öre blå 508 F 300 300 samt7bKe 20 innehåll öre med alla påtryck öre.markerade kronoslingor. 12 Lot med brev47, med med25+5 tydligt PS-kort. Övertryck VI på pKinnehåll 52, 25 öre linjer. Oanvänt. 200 A PS16 Vackert F 509 13 handskrivet brev med ochmed stor5vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lotden med PS 1851 kort 1875-76, 2 x Carlskrona, 1 x Kalmar alla med postala noteringar. 250 1500 510 A Lerum 15tre Okt. och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Låda med ca innehåll, 8 kg Portokort i en salig blandning. 250 511 E 14 Brevomslag utan med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Låda medsänt ca 5till kgSecundmajorens Portokort i en salig blandning. 200 300 512 E "Requisition" Comp. Låda med ca 300 och slinga 300 stämplade helsaker talet. F F 513 15 Brevomslag 1867 medostämplade fjäderrest och samt "Fort" ställd1890-1950 till Sandtorp klostret "Fortskaffas500 5 öre Oscar II häfte "Pris: 1 krona 55aföre." omslaget. Kontrollbokstav "K" och 514 A H1 af kronobrefbärare skyndsammast och dempå i natt". 300 1000 300 handsignatur. Översta 6-blocket är separerat från häftet. Facit 10.000 kr. 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. häften Postsparbanken 50 år,vaxsigill typ II. Facit 2.400 kr. A H25II Brev 2med F 515 17 1 brun/vit fjäder i stort "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400 Swedenborg 10 öre. Facit 1.750 kr. 516 A H33CB till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 med fyra ** häften BC+CB+CC Facit 4.800märkt kr. "Öppen Ordres" 900 C H33 Brev Lot F 517 18 med 1 brun/vit fjäderSwedenborg i stort vaxsigill "Östgöta"rätv/omv. samt kronoslinga 500 Lot med sju ** häften 5vidarebefordrat öre Nya Sverigeoch Minnet. 3 x BC, x CB, 1 x CC + CB cyl 2 vänster 518 C H34 till Stratomta. Döfvestad, emottaget av1 fyra olika personer. Daterat 18 494 2300 700 april samt 1809.CB helt kontrollnr. Facit 11.500 kr ++. H34BC ** Häftebrev Nya med Sverige minnet 5 öre. Fräscht medsänt breda marginaler ochadresser bra tandning. A F 519 19 Återanvänt 1 GUL fjäder märkt "Order" i stafett till olika med Facit tre olika 250 1.800 kr.mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. kronoslingor 1000 H34-5 Nya Sverige Minnet 15 öre H35 CB + 4 öre H34 BC. Facit 3.600 kr. 700 520 A F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 2 xkronoskjuts H35 BC ** Nya SverigeWestmanlands minnet 15 öre,Reg:te". varav ett med LYX centrering. Facit 7.200 kr. 14001500 521 C H35 hastig för Kongl. Häfte Gustav V 80 år 5 öre. Fräscht bredasänt marginaler och bra tandning. Omvänd A H36CB Brev ** F 522 21 med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br.med Till Berg från Wettlanda den 20 april 1815. 500 inhäftning. Facit 4.000 kr. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 H36 Lot med tre ** häften H36 BC+CB+CC Gustav V 80 år, 5 öre. Facit 8.950 kr. 523 C 1700 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i H37 Lotmed medinnehåll tre ** häften H37 utseende BC+CB+CC V 80för år,soldaterna 15 öre. BCEsping med LYX 524 C Gobyn gällande av Gustav Fullmäktig ochcentrering. Örn vid Sun3000 700 15.400 ikr. dahlsFacit Häradsrätt Brottmål. med två ** häften H38 BC rätv. CC omv. med helt kontrollnr. kr +. C H38 Brev Lot 800 F 525 23 med 1 gråbrun fjäder daterad 15 Samt jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" Facit sänt 4.300 till kronofjärHult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 10 örei Gustav V profil höger, små siffror. 2 häften O+R. Facit 1.600 kr. 526 A H39CC dingsman 700 507de flesta med militära adresser / Soldatpost. 300 1200 501 H41CB Lot med 24 9 brev kronoslingor 1735-1806 15 öre Linnémed CB 3 (A)** med cyls 1, uppvikt omslag. Facit 17.000 kr. 527 C 2500 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 Handgjort häfte 10 öre Profil höger med cyl 2 i marginalen. Facit 1.500 kr 528 A H42CC 300 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldamed två ** häften H43 CB (B)+CC (A) Bellman. Facit 8.400 kr. 529 C H43 ter", Lot 1600 800 det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. öre HM Konungen 85 år med cyls 12 2. Facit A H65 Brev 20 F 530 27 (Lägreståndsvikning) med innehåll april 2.650 1845,kr. märkt "Kompani Ordes" med två vita 500 splittrade **fjädrar. häfte Stockholms Slott II. Facit 600 kr. 531 A H99B2akortaPostfriskt 150 600 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till KållePostfriskt häfte 20x20 kr Svanar med cylindersiffra 2. Facit 9.500 kr. 532 A H103 1500 700 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. VI Adolf, 30 öremed på häfte med 7halvfet skiljelinje med sneds. Facit 2.800 A H117 B1b F 533 29 Brev Gustav (Lägreståndsvikning) innehåll sept 1838. En vacker GUL fjäder samtkr. kronoslinga 300 från Tössbo Compagni Kron. Gustav VI Adolf, typtillII,Soldaten 20 öre på669 häfte med linje över hela framsidan, med sneds. Facit 1500 534 A H118 C1a 1500 15.000 kr. Postfriskt häfte 20x10 kr Bildsten. Facit 7.000 kr. 535 A H143b2 1000 ** Häfte Bildsten 10 x 10. Facit 2.000 kr. 536 A H211B 300 Frimärksauktioner i Göteborg AB,**. Box 1515, 411kr. 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Bildsten Facit 2.400 537 A H211 B1 400 491 A 2x1C+2D 509 510 511 512 505 513 514 506 1 515 516 2 507 517 518 508 A A E E B F A A A A A C C F 519 A A A A E C E A F A C F 509 3 510 520 F 511 4 521 512 522 513 F 523 5 514 524 F 515 6 516 525 526 518 527 519 F 528 8 F 517 7 529 F 520 9 F F F F 530 521 522 10 531 532 523 11 533 524 534 525 535 526 12 536 527 13 537 528 538 14 529 539 530 15 540 531 532 541 16 F 542 17 533 C A A C C A C C A A C A A C A A C A C A C A A A C A A A C A A E A 534 543 544 535 536 F 545 19 537 546 F 538 20 547 A F A C A F A A F A C A B 539 548 540 549 22 541 550 542 F 551 23 543 A D E C F D C A B F 18 F 21 544 24 552 25 545 553 26 546 554 547 F 555 27 548 556 28 549 F 550 29 F A F D C D B D D E C D 300 samt bKe 47, 20 öre med påtryck 25+5 öre. PS-kort. Övertryck VI på pK 52, 25 öre med 5 linjer. Oanvänt. 200 Lot med tre PS kort 1875-76, 2 x Carlskrona, 1 x Kalmar alla med postala noteringar. 250 Låda med ca 8 kg Portokort i en salig blandning. 250 Låda med"Postens ca 5 kg Portokort i en saligset blandning. 200 Portokort Kortlek" komplett med 52 obegagnade helsaker (inrikes porto) med Sverige Häften Låda motiv med ca 300 ostämplade ochFörseglad 300 stämplade helsaker 1890-1950 talet. OVANLIG, 500 olika i design av en kortlek. i originalförpackning. MYCKET 3000 H1 troligen endast utgiven i några hundra exemplar. 5 öre Oscar II häfte "Pris: 1 krona 55 öre." på omslaget. Kontrollbokstav "K" och Förfilateli Fk27 20 öre helsak + 20 öre 6-blocket urklipp sänt med "Paquebot" och "Fra bägge inom ram, till 1000 handsignatur. Översta är separerat från häftet. FacitSvipjod" 10.000 kr. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Island. vid ankomst Reykjavik 1.6.1964. men använt inom H25II 2 häftenStämplat Postsparbanken 50 år, typ II. Facit 2.400 Filatelistiskt kr. 400 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 200 kurseringstiden. Intressant ! H33CB Swedenborg 10 öre. Facit 1.750 kr. 300 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 Fk25 Svår helsak x 2, en oanvänd samt en stämplad Kinna 14.6.1963. Troligen endast såld på H33 Lot med fyra ** häften Swedenborg BC+CB+CC rätv/omv. Facit 4.800 kr. 900 800 posten Upplagan till Minnet. 200 st, varav väldigt få blev avstämplade. H34 Lot medi Kinna. sju ** häften 5 öreuppskattad Nya Sverige 3 x BC, 1 x CB, 1 x CC + CB cyl 2 Facit vänster 3 olikaCB förseglade 100-buntar med helsaker: 2300 samt helt kontrollnr. Facit 11.500 krKurirpost ++. Kb 42, siffertyp 40 öre blå, Kb 44, 45 öre blå 300 samt bKeNya 47,Sverige 20 öre med påtryck öre.med breda marginaler och bra tandning. Facit H34BC ** Häfte minnet 5 öre.25+5 Fräscht PS16 BrevPS-kort. Övertryck VI på pK 52, 25 öre med 5 linjer. Oanvänt. med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport200 250 1.800 kr. från Frösön Gävle. Förtydligande text medföljer. Lot med tre PS kort 1875-76, 2 xCB Carlskrona, 1 xav Kalmar alla medkr.postala noteringar. 250 600 H34-5 av fältkassan Nya Sverige Minnet 15till öre H35 + 4 öre H34 BC. Facit 3.600 700 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivetkr.på Låda med kg Portokort i en salig blandning. 250 H35 2 x H35 BCca**8Nya Sverige minnet 15 öre, varav ett med LYX centrering. Facit 7.200 1400 (översättning medföljer). baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Låda med ca 5 kg Portokort iPå en salig blandning. 200 H36CB tyska** Häfte Gustav V 80 år 5 öre. Fräscht med breda marginaler och bra tandning. Omvänd Julij Låda 1636". med ca 3004.000 ostämplade och 300 stämplade helsaker 1890-1950 talet. 500 2000 inhäftning. Facit kr. H1 Vackert adresserat brevomslag till Clas Horn av Facit Åminne. Skrivet 5 öre Oscar II häfte "Pris: krona 55 Christersson öre." på omslaget. H36 Lot med tre ** häften H36 1BC+CB+CC Gustav V 80 år, 5Kontrollbokstav öre. 8.950"K" kr.och på Svenska, 1700 10002000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. från häftet. Facit 10.000 kr. handsignatur. Översta 6-blocket är separerat H37 Lot med tre ** häften H37 BC+CB+CC Gustav V 80 år, 15 öre. BC med LYX centrering. H25II Vackert 2 häften Postsparbanken 50 år, typ II. Facit 2.400 kr. 400 3000 Facitadresserat 15.400 kr.brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medH33CB följer. Arkivanteckning Swedenborg öre.1638. Facit kr.Samt CC omv. med helt kontrollnr. Facit 4.300 kr +. 300 2000 H38 Lot med två **10häften H38 1.750 BC rätv. 800 H33 Vackert adresserat utan innehåll till Jacob de laFacit Gardie från Lot med fyra ** brevomslag häften Swedenborg BC+CB+CC rätv/omv. 4.800 kr.Generalguvernören 900 H39CC 10 öre Gustav V profil höger, små siffror. 2 häften O+R. Facit 1.600 kr. över Lot Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik3 Carlsson (1602- 300 H34 med sju ** häften 5 öre Nya Sverige Minnet. x BC, 1 xGyllenstierna CB, 1 x CC + af CBUlaborg cyl 2 vänster H41CB 57). 15 Skrivet på Svenska, medföljer. Arkivanteckning 1642. öreCB Linné CB (A)** renskrivning med cyls 1, uppvikt Facit 17.000 kr. 2300 samt helt kontrollnr. Facit 11.500 kr ++.omslag. 25002000 H34BC ** Häfte Nya Sverige minnet 5höger öre. breda marginaler och bra Facit mfl adresserat brevomslag ErikFräscht Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt H42CC Vackert Handgjort häfte 10 öre Profiltill med cyl med 2 i marginalen. Facit 1.500 kr tandning. 300 250 2000 titlar.1.800 Utankr. innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. H43 Lot två ** häften15H43 (B)+CC kr. H34-5 Vackert Nyamed Sverige Minnet öreCB H35 + 4(A) öreBellman. H34 BC.Facit Facit8.400 3.600 kr. 700 adresserat brevomslag utanCB innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1600 H65 20(enligt Konungen 85 år minnet medtysk cyls 2. Facit 2.650 kr. H35 x öre H35HM BC ** Nyapå Sverige 15adress öre, varav ett med LYX centrering. Facit 7.200 kr. 1400 skull2 vaxsigill baksidan) med översättning. Arkivanteckning 1648. 500 2000 H36CB ** Häfte Gustav V Stockholms 80 år 5 öre. Fräscht med 600 breda marginaler och branotering tandning.på Omvänd H99B2aVackert adresserat brevomslag tillSlott Amiralitetsrådet, innehåll med fliken Postfriskt ** häfte II. Facit kr.utan 150 500 2000 inhäftning. Facit 4.000 kr.Svanar med cylindersiffra 2. Facit 9.500 kr. den häfte 30 Maij 1649". H103 "Praesent Postfriskt 20x20 kr 1500 H36 Lot med tre ** häften H36 BC+CB+CC V 80 år, 5 öre. Facit 8.950 kr. Vackert adresserat brevomslag till GabrielGustav Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1700 H117 B1b Gustav VI Adolf, 30 öre "Praesent på häfte med med sneds. Facit 2.800 kr. 300 2000 håll med notering fliken denhalvfet 7 Aug.skiljelinje 1652". H37 Lot med tre ** på häften H37 BC+CB+CC Gustav V 80 år, 15 öre. BC med LYX centrering. H118 C1a Gustav VI Adolf, 3000 Facit 15.400 kr. typ II, 20 öre på häfte med linje över hela framsidan, med sneds. Facit 1500 15.000 H38 Lot medkr. två ** häften H38 BC rätv. Samt CC omv. med helt kontrollnr. Facit 4.300 kr +. 800 H143b2 Kronopost Postfriskt häfte 20x10 kr Bildsten. Facit 7.000 kr. 1000 H39CC 10 öre Gustav V profil höger, små siffror. 2 häften O+R. Facit 1.600 kr. 300 H211B Lot med 7 brev med 10 innehåll alla med tydligt ** Häfte Bildsten x 10. Facit 2.000 kr. markerade kronoslingor. 300 300 H41CB 15 öre Linné CB (A)** med cyls 1, uppvikt omslag. Facit 17.000 kr. 2500 handskrivet H211 B1Vackert Bildsten **. Facit brev 2.400med kr. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 400 H42CC Lerum Handgjort 10 öreoch Profil höger med 2 i marginalen. Meanderslinga. Facit 1.500 kr Västergötland. den 15 häfte Okt. 1851 fortskaffas av cyl kronobrefbärare. 300 1500 H212A ** Häfte Svanar med blank gummering och cyls "1". Facit 1.900 kr. 300 H43 Brevomslag med fjäderrest i sigillet. Från Skara tillkr. Huseby med not. Lot med utan två **innehåll, häften H43 CB (B)+CC (A) Bellman. Facit 8.400 1600 H480B "Requisition" ** Häfte Nordens TRIPPEL. sänt till Ark Secundmajorens 200 300 H65 20 öre HM Konungen 85 år med cylsComp. 2. Facit 2.650 kr. 500 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd automathäften till Sandtorp klostret "Fortskaffas 2 Album1867 samt en pergamynlåda fyllda med ca 400 svenska sorterade i 534 H99B2a Postfriskt ** häfte Stockholms Slott II. Facit 600 kr. 150 400 300 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". ordning. Högt katalogvärde + markeringar. H103 Fribrevomslag Postfriskt häfte kr ca Svanar cylindersiffra 2.ställd Facit 9.500 kr. Svenska automathäften 1100 med st. Ogenomgånget. Fyndchanser. 171020x20 med tre handritade öppna kronor, till Gripsholm. 1500 500 300 H117 B1b BrevGustav med 1 VI brun/vit fjäder ipå stort vaxsigill "Östgöta" samtmed kronoslinga märkt "Öppen 30 öre häfte med halvfet skiljelinje sneds. Facit 2.800 kr. Ordres" 300 Komplett **Adolf, set med 5 specimen häften Stockholmia-86. 100 till Stratomta, och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 H118 C1a Gustav VI vidarebefordrat Adolf, typ 20 öre häfte med linje över HA19A2 Häfte konstsmide A2II,med heltpå kontrollnr. Facit 950 kr.hela framsidan, med sneds. Facit 250 Brev15.000 med 1 kr. brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1500 Lot med drygt 1000 häften 1980-90 talet, nästan alla med markeringar eller Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 H143b2 till Stratomta. Postfriskt häfte 20x10 kr Bildsten. Facitoch 7.000 kr. 1000 5500 Nominal 13.800 kr. april häftesvarianter. 1809. 700 H211B ** Häfte Bildsten 10 H89-H189 x 10. Facit1949-1967. 2.000 kr. Högt katalogvärde. Nominal 4.150 kr. Dublettlager häften 300 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000 H211 B1kronoslingor Bildsten Facit 2.400 kr. ochH23 Lot med **. fem bättre ** häften rätv/omv, H30, H40 CC, troligen H41 CC.cirka Facit1810. 6.000 kr. mellan Boxholm Amarbyn daterad 24 aug. 400 1000 1200 H212A Brev** med tvåSvanar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga Häfte med blank gummering och cyls "1". Facit kr. klockare-Gård "Angår Lot med cavita 120fjädrar ** häften, flera bättre. Facit ca 15.000 kr. 1.900 300 800 kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 H480B hastig ** Häfte Nordens Två tjocka album Ark medTRIPPEL. H8-241, bla H57x2, H60, H63x3, ofta 1-3 av varje efter H138 ofta 5 200 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 2800 av varje. En hel del markeringar (ej räknade). Facit 48.000 kr. 2 Album samt en pergamynlåda fyllda med ca av 400tyger svenska automathäften i Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport från Fredricstad tillsorterade Göteborg. Lot med drygt 30 bättre HA,+bla HA1R x2, O x2, HA 6 x7. Facit totalt ca 10.500 kr. 400 1500 500 ordning. Högt katalogvärde markeringar. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Svenska automathäften ca 1100 st. Ogenomgånget. Fyndchanser. Litet album med 40 ** häften, två handgjorda H9-10 resten Maskintillv. Några bättre bla 500 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sunmed**kn cyl 1,5H99 Slottet,häften H212Stockholmia-86. Svanar, även andra med markeringar tom 1961. Komplett set med specimen dahlsH211 Häradsrätt i +Brottmål. 100 800 700 Högt katalogvärde. HA19A2BrevHäfte A2 med helt kontrollnr. Facit kr. med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i 950 Sommerstad. sänt till kronofjär250 Lot ** konstsmide häften, mest äldre 40-tal, men även några moderna med"Ordres" markeringar. Facit (utan dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering "angående Brottmålsstemningar". 500 700 Lot med drygt 1000 häften 1980-90 nästan alla med markeringar eller markeringar räknade) 5.000 kr. medtalet, 9 brev med 3 skuren kronoslingor 1735-1806 flesta med militära adresser / Soldatpost. 55001200 HA16 Lot med häftesvarianter. Nominal 13.800 kr. 2 olika häften A2x rygg F.800 kr samtde A1b breda ryggpunkter F.3.000 kr. 600 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, dekatalogvärde. flesta med militära adresser / Soldatpost. 20001500 Dublettlager 1949-1967. Högt Nominal 4.150 Album med **häften häftenH89-H189 från H9-H278. Högt katalogvärde, Nominal ca 1.000 kr. kr. 800 Lot med tre brevomslag, två ställda till Nääs 1725, 1733CC. ochFacit märkta "Fort Lot med fem bättre ** varav häften H23är rätv/omv, H30, H40 CC, H41 6.000 kr. af Solda- 1200 Visiralbum med ** häften H9-99. Facit 24.700 kr, markeringar ej räknade. 2500 800 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Lot med ca 120 häften, flera bättre. Facit ca 15.000 kr. med över**100 olika HA2-26. Bla och inhäftningar HA5två (4 vita 800 BrevAlbum (Lägreståndsvikning) med innehåll 12olika aprilomslagsvarianter 1845, märkt "Kompani Ordes" med 300 600 Två tjocka album med H8-241, bla H57x2, H60, H63x3, ofta 1-3 av varje efter H138 ofta 5 olika), HA6 OV,RV etc. korta splittrade fjädrar. varje. En hel17-11-1837 del markeringar (ej Facit 48.000 Utställningssamling "Svenska Frivilliga Finland 1939-1944" 80kronoslinga blad samt 3ställd pärmar Brevav med innehåll med enräknade). viti fjäder samt mycketkr.på liten till Kålle-2800 med drygt 30 bättre HA, bla x2, Oang. x2, HA 6 x7. Facit totaltportosatser, ca 10.500 kr. med extra totalt caRåda. 240HA1R försändelser. Samlingen redovisar stämplar reds Lot kompani imaterial, Rangstorp från Innehåll Lärokurs för korpralskolorna. 500 700 19000 och censurering. Många svåra försändelser under många år.samt BrevLitet (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept ihopsamlade 1838. vacker GUL fjäder kronoslinga album med 40 ** häften, två handgjorda H9-10En resten Maskintillv. Några bättre bla PS16 från H211 Tössbo Compagni Soldaten 669 Kron. med kn + cyl till 1, H99 Slottet, H212 Svanar, även andra med markeringar tom 1961. 1500 800 Högt katalogvärde. Lot ** häften, mest äldre 40-tal, men även några moderna med markeringar. Facit (utan 551 B 500 markeringar räknade) 5.000 kr. 2 olika häften A2x skuren rygg F.800 kr samt A1b breda ryggpunkter F.3.000 kr. 552 A HA16 600 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Album med ** häften från H9-H278. Högt katalogvärde, Nominal ca 1.000 kr. 553 D 800 509 549 510 550 511 512 513 551 514 552 515 1 553 516 554 517 2 555 518 A C A D E E F B A A A D A D C D C 556 519 E A F 3 520 F 521 4 522 A C A 523 524 C C F 5 F 6 525 C A 527 C 556-1 528 A F 526 7 F 8 529 C F 530 9 A (enligt vaxsigill baksidan)Slott tyskII.adress med 2000 ** häfte på Stockholms Facit 600 kr.översättning. Arkivanteckning 1648. A H99B2askullPostfriskt 150 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Postfriskt häfte 20x20 kr Svanar med cylindersiffra 2. Facit 9.500 kr. A H103 "Praesent 15002000 den 30 Maij 1649". Gustav VI Adolf,brevomslag 30 öre på häfte med halvfet skiljelinjeOxenstierna med sneds. Facit 2.800 kr. utan inne- 300 533 A H117 B1b 11 Vackert adresserat till Gabriel Bengtsson i Stockholm, håll med notering på typ fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Gustav VI Adolf, II, 20 öre på häfte med linje över hela framsidan, med sneds. Facit 534 A H118 C1a 1500 15.000 kr. Postfriskt häfte 20x10 kr Bildsten. Facit 7.000 kr. 535 A H143b2 1000 Kronopost ** Häfte Bildsten 10 x 10. Facit 2.000 kr. 536 A H211B 300 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Bildsten **. Facit 2.400 kr. 537 A H211 B1 400 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från H212A ** den Häfte15 Svanar med blank gummering cyls "1". Facit 1.900 kr. 538 A Lerum Okt. 1851 och fortskaffas avoch kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 300 1500 556-4 556-5 556-6 14 innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. ** Häfte utan Nordens Ark TRIPPEL. 539 A H480B Brevomslag 200 "Requisition" sänt till Comp. 300 2 Album samt en Secundmajorens pergamynlåda fyllda med ca 400 svenska automathäften sorterade i 540 E 15 Brevomslag fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas400 ordning.1867 Högt med katalogvärde + markeringar. af kronobrefbärare skyndsammast dem i natt". Fyndchanser. Svenska automathäften ca 1100och st. af Ogenomgånget. 541 F 500 300 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 Komplett ** set med 5 specimen häften Stockholmia-86. 542 C 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 HA19A2 Häfte konstsmide A2 med helt kontrollnr. Facit 950 kr. 543 A till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 250 700 med drygt 1000 häften 1980-90 talet, nästan alla med markeringar eller "Öppen Ordres" 18 Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt 544 F 5500 häftesvarianter. Nominal 13.800 kr. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 häften H89-H189 1949-1967. Högt katalogvärde. Nominal 4.150 kr. april Dublettlager 1809. 545 F 2000 700 19 Återanvänt GUL fjäder märkt "Order" sänt tillCC. olika adresser Lot medbrev femmed bättre1 ** häften H23 rätv/omv, H30, H40i stafett CC, H41 Facit 6.000 med kr. tre olika 1200 546 C kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Lot med ca 120 ** häften, flera bättre. Facit ca 15.000 kr. 547 B 800 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Två tjocka album H8-241, bla H57x2,Reg:te". H60, H63x3, ofta 1-3 av varje efter H138 ofta 5 548 D 556-7 hastig kronoskjuts förmed Kongl. Westmanlands 1500 2800 varje. En hel del fjäder markeringar (ej räknade). Facit 48.000 kr. 21 Brev av med 1 Brun/svart på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 558 Lot med drygt 30 bättre HA, bla HA1R x2, O x2, HA 6 x7. Facit totalt ca 10.500 kr. 549 C 500 1500 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. med 40 ** häften, två handgjorda H9-10 resten Maskintillv. Dahls NågraRegemente bättre bla i 550 D 22 Brev Litet medalbum 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha H211 kn + cyl 1, H99utseende Slottet, H212 Svanar, även med markeringar tom vid 1961. Gobyn medmed innehåll gällande av Fullmäktig för andra soldaterna Esping och Örn Sun800 katalogvärde. dahlsHögt Häradsrätt i Brottmål. 700 Lot ** häften, mest äldre 40-tal, men även några moderna med markeringar. Facit (utan 551 B 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär557 500 markeringar kr. med notering "angående Brottmålsstemningar". dingsman i Hult, räknade) Wisnums5.000 Socken, 700 2 olika häften A2x skuren rygg F.800 kr samt A1b breda ryggpunkter F.3.000 kr. 552 A HA16 600 1200 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Album häften frånslingor H9-H278. Högt katalogvärde, Nominal ca 1.000 kr. / Soldatpost. 800 553 D 25 Lot med 15 med brev**med 3-4-5 1810-1853, de flesta med militära adresser 1500 Visiralbum med ** häften H9-99. Facit 24.700 kr, markeringar ej och räknade. 554 D 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 märkta "Fort af Solda- 2500 ter", Album det tredje Vimmerby alla Bla med militära adresser / Soldatpost. 800 medtill över 100 olika1854 HA2-26. olika omslagsvarianter och inhäftningar HA5 (4 555 D Militärt 27 Brev olika), (Lägreståndsvikning) HA6 OV,RV etc. med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 300 kortaUtställningssamling splittrade fjädrar. "Svenska Frivilliga i Finland 1939-1944" på 80 blad samt 3 pärmar 600 556 E 28 Brev med medextra innehåll 17-11-1837 en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållematerial, totalt camed 240 försändelser. Samlingen redovisar portosatser, stämplar 19000 700 reds och kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs under för korpralskolorna. censurering. Många svåra försändelser ihopsamlade många år. 531 F 10 532 F F F F F F F F F F PS-kort. Övertryck VI påHA, pK bla 52, HA1R 25 öre x2, med linjer. Oanvänt. 200 Lot med drygt 30 bättre O 5x2, HA 6 x7. Facit totalt ca 10.500 kr. 500 Lot med tre PS kort 1875-76, 2 x Carlskrona, 1 x Kalmar alla med postala noteringar. 250 Litet album med 40 ** häften, två handgjorda H9-10 resten Maskintillv. Några bättre bla Låda med i en salig blandning. 250 H211 med ca kn 8+ kg cylPortokort 1, H99 Slottet, H212 Svanar, även andra med markeringar tom 1961. Låda katalogvärde. med ca 5 kg Portokort i en salig blandning. 200 800 Högt Låda ca mest 300 ostämplade 300 stämplade helsakermed 1890-1950 talet. Facit (utan 500 Lot ** med häften, äldre 40-tal,och men även några moderna markeringar. Sverige H1 500 5 öre Oscar IIräknade) häfte "Pris: 1 krona markeringar 5.000 kr. 55 öre." på omslaget. Kontrollbokstav "K" och Förfilateli 1000 HA16 handsignatur. Översta 6-blocket är separerat från häftet. Facit 10.000F.3.000 kr. 2 olika häften A2x skuren rygg F.800 kr samt A1b breda ryggpunkter kr. 600 H25II Odaterat 2 häften Postsparbanken 50 år, typ II. Facit 2.400 kr. signerat 400 officiellt utan med innehåll Palmkrantz, Körning L-län, Album med **brev häften frånpoststämplar H9-H278. Högt katalogvärde, Nominal ca 1.000 kr. 800 H33CB adresserat Swedenborg öre. Facit 1.750 kr. 300 200 "a Son10 Logis" i bostaden. Intressant. Visiralbum med ** häften H9-99. Facit 24.700 kr, markeringar ej räknade. 2500 H33 Lot med fyra ** häften Swedenborg BC+CB+CC Facit 4.800 kr. 900 700 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag frånrätv/omv. Ystad samt två okarterade från Lund. Album med 100 olika Bla olika omslagsvarianter och (4 H34 Lot med sju över ** häften 5 öreHA2-26. Nya Sverige Minnet. 3 x BC, 1 x CB, 1 xinhäftningar CC + CB cylHA5 2 vänster 300 olika), HA6 OV,RV etc. Facit 11.500 kr ++. 2300 samt CB helt kontrollnr. Utställningssamling i Finland på 80och bladbra samt 3 pärmar H34BC ** Häfte Nya Sverige"Svenska minnet 5 Frivilliga öre. Fräscht med 1939-1944" breda marginaler tandning. Facit Kurirpost med extra totalt ca 240 försändelser. Samlingen redovisar portosatser, stämplar 250 1.800 kr. material, Brev och medcensurering. komplett och långtsvåra innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, 19000 Många försändelser ihopsamlade under många år. gällande transport H34-5 Nya Sverige Minnet 15 öre H35 CB + 4 öre H34 BC. Facit 3.600 kr. 700 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 H35 2 x H35 BC ** Nya Sverige minnet 15 öre, varav ett med LYX centrering. Facit 7.200 kr. 1400 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på H36CB ** Häfte Gustav V 80 år 5 öre. Fräscht med breda marginaler och bra tandning. Omvänd tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 500 inhäftning. Facit 4.000 kr. Julij 1636". 2000 H36 Lot med tre ** häften H36 BC+CB+CC Gustav V 80 år, 5 öre. Facit 8.950 kr. 1700 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, H37 Lot med medföljer. tre ** häftenArkivanteckning H37 BC+CB+CC1636. Gustav V 80 år, 15 öre. BC med LYX centrering. renskrivning 2000 Facit 15.400 kr.brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-3000 Vackert adresserat H38 Lot med två ** häften H38 BC rätv. Samt CC omv. med helt kontrollnr. Facit 4.300 kr +. 800 2000 följer. Arkivanteckning 1638. H39CC Vackert 10 öre Gustav Vbrevomslag profil höger,utan småinnehåll siffror. 2till häften O+R. 1.600 från kr. Generalguvernören 300 adresserat Jacob de Facit la Gardie Ingermanland Keksholms friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602H41CB över 15 öre Linné CBoch (A)** med cyls län, 1, uppvikt omslag. Facit 17.000 kr. 2500 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 556-3 H42CC Handgjort häfte 10 öre556-2 Profil höger med cyl 2 i marginalen. Facit 1.500 kr Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 300 H43 Lot med två ** häften H43 CB (B)+CC (A) Bellman. Facit 8.400 kr. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 16002000 H65 Vackert adresserat brevomslag utan cyls innehåll till 2.650 Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko20 öre HM Konungen 85 år med 2. Facit kr. 500 PS16 F 557 29 C Brev Samling (Lägreståndsvikning) med innehåll sept 1838. vackerbla GUL samt kronoslinga stämplade svarsmärken med7nyanser och En varianter M1fjäder variant 5 tryckt på från Tössbo till Soldaten Kron. 15001500 gulbruntCompagni papper stämplad Åkers669 Runö 28.9.1929. (55 st). Vykort visande personal och tjänstefordon (lastbil och motorcykel) från Kongl.Fältposten. 900 Mycket vackert stämplat Fältpostkontoret 5 (typ V) 29-9-1920. Ovanligt vykort i bra kvalitet. Censurerat och ofrankerat brev från England till Edvard Martin "British volunteer for 559 A 800 Finland" adresserat till den Engelske Konsuln i Stockholm. Mycket ovanligt objekt. Frimärksauktioner i Göteborg AB, brev Box med 1515,svarsmärke 411 41 GÖTEBORG—Telefon: [email protected] Oanvänt samt stämplat klipp 0708-106803—E-post: på oadresserat svarskuvert Fältpost nr 560 A M8 558 A Samling stämplade svarsmärken med nyanser och varianter bla M1 variant 5 tryckt på 1500 gulbrunt papper stämplad Åkers Runö 28.9.1929. (55 st). Vykort visande personal och tjänstefordon (lastbil och motorcykel) från Kongl.Fältposten. 558 A 900 Mycket vackert stämplat Fältpostkontoret 5 (typ V) 29-9-1920. Ovanligt vykort i bra kvalitet. Samling stämplade svarsmärken med nyanser varianter bla"British M1 variant 5 tryckt 557 A C Censurerat och ofrankerat brev från England tilloch Edvard Martin volunteer for på 559 Sverige 1500 gulbrunt stämplad RunöKonsuln 28.9.1929. (55 st). Mycket ovanligt objekt. 800 Finland" papper adresserat till denÅkers Engelske i Stockholm. Vykort visande personal och tjänstefordon (lastbil Kongl.Fältposten. 558 A A M8 Förfilateli Oanvänt brev med svarsmärke samt stämplat klippoch på motorcykel) oadresseratfrån svarskuvert Fältpost nr 560 900 Mycket vackert stämplat Fältpostkontoret 5 (typ V) 29-9-1920. Ovanligt vykort i bra kvalitet. 200 3, 31.8.1940. Facit 1.000poststämplar kr. 1 Odaterat officiellt brev utan med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Censurerat och Militära ofrankerat brev från England till visirblad, Edvard Martin "British volunteer for 559 Dublettsamling svarsmärken o/** på 19 bla 2 x M8. 561 A D 200 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 800 200 Finland" adresserat till den Engelske Konsuln i Stockholm. Mycket ovanligt objekt. Samling **/* svarsmärken i Lindner Falzlos album, bla M1 st på klipp från och 2Lund. st nr 562 D M8 2 Förfilateli 1700-talet, karteradesamt brevomslag från samt två 1okarterade 700 Oanvänt brevMilitära medtvå svarsmärke stämplat klippYstad på oadresserat svarskuvert Fältpost 560 A 500 kuvert, även några 200 3, 31.8.1940. Facit stämplade 1.000 kr. kuvert på slutet (66 st). Svarsmärke på litet lokalbrev Linköping 14.8.1940 med två olika lila stämplar "Fältpost 248 563 A Dublettsamling Militära svarsmärken o/** på 19 visirblad, bla 2 x M8. 561 D 200 100 01" samt "Fältpost 248 01 AdresslitteraKurirpost F." Samling **/* MilitäraFältpost svarsmärken i Lindner Falzlospå album, bla M1 1 st på klipp och 2 st 562 D 259 Lila fyrkantstämpel 750 97 Lyx centrerad litet märke. 564 A 100 F 3 Brev kuvert, med komplett ochstämplade långt innehåll daterat Rise FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 500 även några kuvert på slutet (66på st). Brev stämplat Svenska SAAR 15-2-1935 med fem-radig tysk sidostämpel 565 A A 241-242C av fältkassan frånpåFrösön tillBataljonen Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Svarsmärke litet lokalbrev Linköping 14.8.1940 med tvålila olika lila stämplar "Fältpost 248 563 200 med översta raden på svenska "Svenskar Merzig". F 4 Vackert brev med daterat 1636 Ovanlig. till Jacob de la Gardie, skrivet på 100 01" adresserat samt "Fältpost 248 01 innehåll Adresslittera F."i juli militärtmedföljer). svarsmärke med ofullständigt tryck på vänster sida. 566 tyskaStämplat (översättning På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 200 Lila fyrkantstämpel Fältpost 750 97kraftigt Lyx centrerad på litet märke. 564 A A 259 100 Julij 1636". Brevmärke i stort format, som visar den svenska tigern i gult och blått skapad av de kände 567 A 2000 241-242C Brev stämplat Svenska Bataljonen SAAR 15-2-1935 med lila fem-radig tysk sidostämpel 565 A tecknaren Bertil Almqvist, tryckt av Esselte samt brevpapper av samma motiv tryckt F 5 Vackert brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 200 medadresserat översta raden på svenska "Svenskar i 1941 Merzig". Ovanlig. 300 2000 av postverket. Ovanligt set. med kraftigt renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Stämplat militärt svarsmärke ofullständigt tryck på vänster sida. 566 A Album med ca 500 st ** urklippta svarsmärken. Enstaka ex av på M3,Svenska, M8 och M13, många med-200 D F 568 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet renskrivning Brevmärke i stort den Mu1 svenska 567 A 400 2000 fler av M2-11 ävenformat, 4 helasom brevvisar M1, M8, och tigern Mu2. i gult och blått skapad av de kände följer. Arkivanteckning 1638. tecknaren Almqvist, tryckt av Esseltemed 1941 samt brevpapper av samma tryckt Lot adresserat med caBertil 250brevomslag militärbrev och svarsbrev Postanstalten, Fältpost och FNmotiv stämplar. F 250 F 569 7 Vackert utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören Samling stämplade svarsmärken med nyanser och varianter bla M1 variant 5 tryckt på 557 C 300 av postverket. Ovanligt set. över Snedställd Ingermanland och Keksholms friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500 praktstämpel "Drottning Victoria, Örlögspost 17-5-1937" på märke frånmånga Ukraina. 570 D A 100 gulbrunt papper stämplad Åkerslän, Runö 28.9.1929. (55 st). Album med ca 500 st ** urklippta svarsmärken. Enstaka ex av M3, M8 och M13, 568 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vykort visandeäven personal tjänstefordon (lastbil och21.3.1931 motorcykel) från Kongl.Fältposten. 558 A 400 2000 Frankostämplat reklamkuvert sänt i Stockholm med bildreklam för bla 571 fler av M2-11 4 helaoch brev M1,lokalt M8, Mu1 och Mu2. F 569 8 Vackert adresserat till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur Lieflandt 900 200 Mycket stämplat Fältpostkontoret 5med (typPostanstalten, V) 29-9-1920. Ovanligt vykort istämplar. bra kvalitet.mfl 250 Cunard line ochbrevomslag White Star line. Lot medvackert ca 250 militärbrev och svarsbrev Fältpost och FNim F titlar.Censurerat Utan innehåll daterad påfrån fliken 31 dec delvis medföljer. 2000 och med ofrankerat brev England till1644, Edvard Martin "Britishför volunteer for 559 A 82 Reklam Vackert 4-färgs reklamkuvert från Ahlgrens Tekn. Fabrik medöversättning reklam Läkerol 572 Snedställd praktstämpel "Drottning Victoria, Örlögspost 17-5-1937" på märke frånpreparat Ukraina. 570 A 100 800 F 9 Vackert brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko400 Finland" adresserat till den Engelske Konsuln i Stockholm. Mycket ovanligt objekt. och adresserat tabletter. PLK 332 A, 18.3.1913. Lätt vertikalt veck. Frankostämplat reklamkuvert sänt lokalt i Stockholm 21.3.1931 bildreklam för bla 571 A M8 skullOanvänt (enligt 4-färgs vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 74 brev med svarsmärke samt stämplat klipp på oadresserat nr 560 2000 Vackert reklamkuvert från Emil Sandberg med reklam påmed sjusvarskuvert olika språkFältpost för Jupiter 573 Cunard line och White Star 200 300 3, 31.8.1940. Facit 1.000 kr.line. F 10 Vackert adresserat brevomslag till utan Små innehåll medriss notering på fliken pännformeringsmaskin med en Amiralitetsrådet, Djävuls-liknande figur. hål och längs fliken. 82 Vackert 4-färgs reklamkuvert från Ahlgrens Tekn. Fabrik med reklam för Läkerol preparat 572 A Dublettsamling Militära svarsmärken o/** påfrån 19 Upsala visirblad, bla 2 x&M8. 561 "Praesent 30 Maij 1649". 10 öreden medaljong på vackert reklamkuvert Choklad Konfektionsfabrik AB. 574 D A 82 200 2000 400 och tabletter. PLK 332 A, 18.3.1913. LättBengtsson vertikalt veck. Uppsala 1H, Militära 4.6.1914. F 562 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Oxenstierna i Stockholm, Samling **/* svarsmärken i Lindner Falzlos album, bla M1 1 st på klipp ochutan 2 st inne- 125 D 74 Vackert 4-färgs reklamkuvert från Emil Sandberg medBrun reklam på sju olikaEucalyptus språk för Jupiter 573 Reklamkuvert från Bröderna Kanolds AB i Göteborg. helsidereklam 575 A A håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 500 2000 kuvert, även några stämplade kuvert på slutet (66 st). 300 pännformeringsmaskin med en Djävuls-liknande figur. Små hål och riss längs fliken. 250 Menthol tabletter, även frankostämpel samma reklam. Svarsmärke på litet lokalbrev Linköpingmed 14.8.1940 med två olika lila stämplar "Fältpost 248 563 A 82 10 öre medaljong vackert reklamkuvert från Upsala Choklad & Konfektionsfabrik AB. 574 Stämplade PT-kortpå D28+D30a med reklam 576 A A 100 01" samt "Fältpost 248 01 Adresslittera F." för Postsparbanksboken. 125 Uppsala 1H, 4.6.1914. Kronopost Lila fyrkantstämpel 750 97 Lyx centrerad på litet märke. 564 Telegram inlämnat iFältpost Talmage, Kalifornien utskrivet på svensk Eucalyptus blankett nr 205 577 A C 259 100 Reklamkuvert från Bröderna Kanolds AB i23.11.1927 Göteborg. Brun helsidereklam 575 A från Kungl.Telegrafverket med text reklam på baksidan "För icke alltför brådskande 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. stämplat Svenska Bataljonen SAAR med lila fem-radig tysk sidostämpel 565 A 241-242C Brev 250 300 Menthol tabletter, även frankostämpel med15-2-1935 samma reklam. 600 korrespondens med Amerika lämpa sig Radiobrev via Göteborgsradio…". Mycket ovanligt. 200 F 576 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vitPostsparbanksboken. fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från med överstaPT-kort raden på svenska "Svenskar i för Merzig". Ovanlig. Stämplade D28+D30a med reklam A 100 Lotden med försändelser med reklamtilltryck eller blandad kvalitet. 578 A C Lerum 1530 Okt. 1851 ochOscar-Band fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 200 Stämplat militärt svarsmärke med kraftigt ofullständigt tryck påvinjetter, vänster sida. 566 200 1500 Telegram inlämnat i Talmage, Kalifornien 23.11.1927 utskrivet på svensk blankett nr 205 577 C bKe12 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest sigillet. Från Skara till Huseby med av not. 4 beg. helsaker (olika datumsiffror) med reklam "Pellerins margarin" Göteborg 1905-1909. 579 A Brevmärke i stort format, som deni svenska tigern i"För gult och blått de kände 567 A från Kungl.Telegrafverket medvisar text reklam på baksidan icke alltförskapad brådskande 200 "Requisition" Secundmajorens Comp. 1941 samt brevpapper av samma motiv tryckt En helsaksänt medtill förskjutet reklamtryck. tecknaren Bertil Almqvist, tryckt av Esselte 600 300 korrespondens med Amerika lämpa sig Radiobrev via Göteborgsradio…". Mycket ovanligt. Komplett set */** med 16 brevmärken från Olympiaden 1912 i blandad kvalitet. C F 580 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 300 400 av postverket. Ovanligt set. Lot med 30 försändelser Oscar-Band med reklamtilltryck eller vinjetter, blandad kvalitet. 578 C 200 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Album med ca 500 st ** urklippta svarsmärken. EnstakaSvenska ex av M3, M8 och M13, många i 568 D Lot med 16 olika frankostämplar utgivna av föreningen Motivsamlare 1997-2010 581 C bKe12 4 beg. helsaker (olika datumsiffror) med reklam "Pellerins margarin" Göteborg 1905-1909. 579 A 400 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna ställd tillAstronomi, Gripsholm. 200 300 fler avbegränsad M2-11 även 4 hela brev M1,olika M8, Mu1kronor, och Mu2. starkt upplaga. Många motiv: Religion, Tåg, Djur, Vikingar etc. 200 En helsak med förskjutet reklamtryck. med ca 250 militärbrev ochvaxsigill svarsbrev med Postanstalten, Fältpost och FN F F 569 17 Brev Lot med 1 brun/vit "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250 SLANIA ark 8 ** boxningsmärken Ingemar Johansson Patterson istämplar. enbart 582 Komplett setmed */** fjäder med 16i stort brevmärken från Olympiaden 1912&i Floyd blandad kvalitet. 580 A C 250 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget fyra olika 17-5-1937" personer. Daterat 14-15 april 1809. 400 BRUN färg. Ovanligt. Snedställd praktstämpel "Drottning Victoria,avÖrlögspost på märke från Ukraina. 570 A 100 700 med 16 olika fjäder frankostämplar utgivna"Östgöta" av föreningen Svenska Motivsamlare 1997-2010 i 581 C SLANIA komplett set med 23 **vaxsigill boxningsmärken samt av Slania designade albumet C F 583 18 Brev Lot med 1 brun/vit i stort samtdet kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Frankostämplat reklamkuvert sänt lokalt i Stockholm 21.3.1931 med bildreklam för bla 571 A 200 starkt begränsad upplaga. Många olikamärken. motiv: Religion, Tåg, Astronomi, Djur, Vikingar 400 med engelsk informationstext om alla Ovanligt.av till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget fyra olika personer. Dateratetc. 18 200 Cunard line och Star line. 23 ** Boxningsmärken medWhite 8 ** boxningsmärken Ingemar Johansson Floyd Patterson i enbart 582 SLANIA, Överkomplett set med med&tillhörande litet album (nr 14 584 A C april SLANIA 1809. ark 700 Vackert 4-färgs reklamkuvert från Ahlgrens Tekn. Fabrik med reklam för Läkerol preparat 572 A 82 BRUN färg. Ovanligt. 400 med skadat 12 st fjäder dubletter samt"Order" ett märke "Cassius avstämplat påmed brev.tre olika 250 F 19 Återanvänt brev hörn)+ med 1332 GUL märkt sänt i stafettClay" till olika adresser 400 och tabletter. PLK A, 18.3.1913. Lätt vertikalt veck. SLANIA komplett set med 23 ** boxningsmärken samt det av Slania designade albumet 583 C Rund dekal från Boxholm Svenska Amerika Liniendaterad med stämpelbunden Tulletikett från USA. Har 585 A kronoslingor mellan ochfrån Amarbyn 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Vackert 4-färgs reklamkuvert Emilmärken. Sandberg med reklam på sju olika språk för Jupiter 573 A 74 400 med engelsk informationstext om alla Ovanligt. 200 suttit på bagage. Ovanligt objekt med veck ochSpånga riss. F 20 Brev förmodligen med två Överkomplett vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från klockare-Gård "Angår 300 pännformeringsmaskin med en Djävuls-liknande figur. Små hål och riss längs fliken. SLANIA, set med 23 ** Boxningsmärken med tillhörande litet album (nr 14 584 66kronoskjuts st Telefonkort Sverige, Färöarna, Åland, Danmark, Japan etc. Flera trevliga. 586 C B 200 hastig förfrån Kongl. Westmanlands 10 öre medaljong på reklamkuvert från Upsala Choklad Konfektionsfabrik AB. 574 A 82 400 1500 med skadat hörn)+ 12vackert st dubletter samt ettReg:te". märke "Cassius Clay"& avstämplat på brev. Låda med ca 140 telefonkort, mest Norden men även övr.världen. Mycket olika motiv bla 587 F F 585 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 125 Uppsala 1H, 4.6.1914. Rund dekal från Svenska Amerika Linien med stämpelbunden Tulletikett från USA. Har A 150 Coca-Cola samt "träkort" (små upplagor). Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport avpost. tyger från Fredricstad till Göteborg. Reklamkuvert från Bröderna Kanolds AB i Rolig Göteborg. Brun Eucalyptus 575 A 200 1500 förmodligen suttit på bagage. Ovanligt objekt med veck ochhelsidereklam riss. med ca 500från st (Moderna 1970-80 talet) Tändsticksaskar lagda paket. De flestai 588 250 22 Brev Låda med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826med sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente Menthol tabletter, även frankostämpel samma reklam. 66 st Telefonkort Sverige, Färöarna, Åland, Danmark, Japan etc.i hela Flera trevliga. 586 572 EB 573 200 200 med olika reklamtryck, många med OS anknytning. Rolig post. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 Stämplade PT-kort D28+D30a med reklam för Postsparbanksboken. 576 A Låda med 75 ca menyer 140 telefonkort, mest men även övr.världen. 587 F F Parti med 1930-talet frånNorden SAL-Svenska Amerika Linjen.Mycket olika motiv bla 589 200 dahls Häradsrätt i Brottmål. Telegram i Talmage, 577 C 150 700 Coca-Colainlämnat samt "träkort" (småKalifornien upplagor). 23.11.1927 Rolig post. utskrivet på svensk blankett nr 205 rabatthäften för porto. 590 C F 588 23 Brev 43 med 1 gråbrun fjäder daterad 15 reklam jan 1845 ibaksidan Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärfrån Kungl.Telegrafverket med text på Tändsticksaskar "För icke alltför brådskande Låda med ca 500 stnordiskt (Moderna 1970-80 talet) lagda i hela paket. De flesta 4300 E 600 dingsman i Hult, Wisnums Socken, medOS notering "angående Brottmålsstemningar". korrespondens med Amerika lämpa sig Radiobrev via Göteborgsradio…". Mycket ovanligt. 4300 200 700 43 rabatthäften för nordiskt porto. 591 C med olika reklamtryck, många med anknytning. Rolig post. Lot med 3075 försändelser Oscar-Band med reklamtilltryck eller vinjetter, blandad kvalitet. 24 Lot med 9med brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 578 C Parti menyer 1930-talet från SAL-Svenska Amerika Linjen. 1200 589 F 200 41 rabatthäften, för nordiskt porto. 592 C 4100 25 15helsaker brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de"Pellerins flesta med militära Göteborg adresser 1905-1909. / Soldatpost. bKe12 Lot med 1500 4 beg. (olika datumsiffror) med reklam margarin" 579 A 43 rabatthäften för nordiskt porto. 590 C 4300 35 rabatthäften, varav 10 för inrikes porto. 593 C 200 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 3500 En helsak med förskjutet reklamtryck. 43 rabatthäften för nordiskt porto. 591 C 4300 20 varav 10 brevmärken för inrikes 594 C C ter", Komplett detrabatthäften, tredje till*/** Vimmerby 1854 alla porto. med adresser set med 16 frånmilitära Olympiaden 1912/i Soldatpost. blandad kvalitet. 580 2000 400 800 rabatthäften, förnordiskt nordiskt porto. C F 592 27 Brev 41 (Lägreståndsvikning) medporto. innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 4100 20 rabatthäften 595 C Lot med 16 olikaför frankostämplar utgivna av föreningen Svenska Motivsamlare 1997-2010 i 581 C 2000 Slania kortastarkt splittrade fjädrar. 35 rabatthäften, varav 10 för inrikes porto. 593 200 600 begränsad upplaga. Många olika motiv: Religion, Tåg, Astronomi, Djur, Vikingar etc. 3500 14 rabatthäften för nordiskt porto. 596 C C 1400 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket&liten kronoslinga SLANIA ark med 8 ** boxningsmärken Ingemar Johansson Floyd Patterson iställd enbarttill Kålle582 A 20 rabatthäften rabatthäften,varav varav210 för inrikes porto. 594 2000 10 för inrikes porto. 597 C C 1000 reds BRUN kompani i Rangstorp 250 700 färg. Ovanligt. från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 20 rabatthäften för nordiskt porto. 595 C rabatthäften, 3 set inom Sverige och 77inom 598 C F 583 29 Brev 10 (Lägreståndsvikning) med innehåll sept Norden. 1838. En vacker GUL fjäder samt albumet kronoslinga 2000 SLANIA komplett med 23 ** boxningsmärken samt det av Slania designade 1000 400 14 rabatthäften, rabatthäften för nordiskt från Tössbo Compagni till Soldaten Kron. 596 med engelsk informationstext om669 alla märken. Ovanligt. 1400 10 varav 3 för porto. inrikes porto 599 C A 10001500 SLANIA, Överkomplett set med 23porto. ** Boxningsmärken med tillhörande litet album (nr 14 584 C 10 rabatthäften varav 2 för inrikes 597 C 1000 150 st lösa rabattmärken för nordiskt porto. 600 A 750 400 med skadat hörn)+ 12 st dubletter samt ett märke "Cassius Clay" avstämplat på brev. 10 inom Sverige ochLinien 7 inom Norden. 598 C 1000 74 rabatthäften, st lösa rabattmärken. 601 A Rund dekal från 3 Svenska Amerika med stämpelbunden Tulletikett från USA. Har 585 350 200 10 3 företagspost-märken. för inrikes porto 599 förmodligen suttitvarav på bagage. Ovanligt objekt med veck och riss. 1000 30 rabatthäften, rabattmärken och 22 602 A A 200 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 66 från Sverige, Färöarna, Åland, Danmark, Japan etc. Flera trevliga. 586 200 150ststTelefonkort lösa rabattmärken för nordiskt porto. 600 B A 557 C 580 582 578 581 579 583 582 580 584 581 583 585 582 584 1 586 583 585 587 2 584 586 588 587 585 589 F 3 588 590 586 591 F 587 4 F F F F F F F F 589 592 590 588 593 5 591 594 589 592 6 595 590 593 596 591 594 7 597 592 595 598 593 596 8 599 594 597 600 595 598 9 601 596 599 602 10 597 600 603 598 601 11 604 599 602 600 603 601 604 602 12 603 13 604 14 605 Komplett setförsändelser */** med 16 Oscar-Band brevmärken med från Olympiaden 1912 blandad kvalitet. C SLANIA med 8 ** boxningsmärken Ingemar Johansson &i Floyd Patterson A Lot med ark 30 reklamtilltryck eller vinjetter, blandadi enbart kvalitet. C 400 200 250 BRUN färg. med 16 Ovanligt. olika(olika frankostämplar utgivna av föreningen Svenska Motivsamlare 1997-2010 i C bKe12 4Lot beg. helsaker datumsiffror) med reklam "Pellerins margarin" Göteborg 1905-1909. A SLANIA komplett upplaga. set med 23 ** boxningsmärken samt det av Astronomi, Slania designade albumetetc. C 200 starkt begränsad Många olika motiv: Religion, Tåg, Djur, Vikingar 200 En helsak med förskjutet reklamtryck. 400 med engelsk informationstext om alla märken. Ovanligt. SLANIA ark 8 ** boxningsmärken Ingemar Johansson Floyd Patterson A Komplett set med */** med 16 brevmärken från Olympiaden 1912&i blandad kvalitet. i enbart C 400 SLANIA, Överkomplett med tillhörande litet album (nr 14 C 250 BRUN färg. Ovanligt. set med 23 ** Boxningsmärken Sverige Kuriosa Lot med 16 olika frankostämplar utgivna avmärke föreningen Svenska Motivsamlare 1997-2010 i C 400 med skadat hörn)+ 12med st dubletter samt ett "Cassius Clay" avstämplat på brev. SLANIA komplett set 23 ** boxningsmärken samt det av Slania designade albumet C 200 starkt begränsad upplaga. Många olika motiv: Religion, Tåg, Astronomi, Djur, Vikingar etc. Rund dekal från Svenska Amerika Linien med stämpelbunden Tulletikett från USA. Har A 400 med engelsk informationstext om alla Förfilateli märken. Ovanligt. SLANIA ark med boxningsmärken Ingemar Johansson Floyd Patterson i enbart A 200 förmodligen suttit 8på**bagage. Ovanligt objekt med veck med och &riss. SLANIA, Överkomplett med 23 ** Boxningsmärken tillhörande litetKörning album (nr 14 C Odaterat officiellt brev utanset poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, L-län, 250 BRUN färg. Ovanligt. 66 st skadat Telefonkort från Färöarna, Åland, Danmark, Flera trevliga. B 400 200 med hörn)+ 12Sverige, st dubletter samt ett märke "CassiusJapan Clay" etc. avstämplat på brev. adresserat "akomplett Son Logis" bostaden. Intressant. 200 SLANIA set imed 23 ** boxningsmärken samt det av Slania designade albumet C Rund1700-talet, dekal Amerika Linien stämpelbunden Tulletikett USA. Har Låda med cafrån 140Svenska telefonkort, mest Nordenmed men även övr.världen. Mycketfrån olika motiv bla FA Förfilateli två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 400 700 med engelsk informationstext om alla märken. Ovanligt. 200 150 förmodligensamt suttit"träkort" på bagage. objekt med veck och riss. Coca-Cola (småOvanligt upplagor). Rolig post. SLANIA, Överkomplett set medFäröarna, 23 ** Boxningsmärken medJapan tillhörande litet album (nr 14 C 66 st med Telefonkort Sverige, Åland, Danmark, etc.i hela Flera trevliga. B Låda ca 500 från st (Moderna 1970-80 talet) Tändsticksaskar lagda paket. De flesta E 200 400 med skadat hörn)+ 12 st dubletter samt ett märke "Cassius Clay" avstämplat på brev. 200 med reklamtryck, många mest med OS anknytning. Rolig post. Lådaolika med 140 telefonkort, Norden men även övr.världen. Mycketfrån olika motiv Kurirpost F Rund dekalca från Svenska Amerika Linien med stämpelbunden Tulletikett USA. Harbla A Parti med 75 menyer 1930-talet från SAL-Svenska Amerika Linjen. F 150 Coca-Cola samt "träkort" (små upplagor). Rolig post. suttit pålångt bagage. Ovanligt objekt med veck och riss. Brev förmodligen med komplett och innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 Låda med ca 500 st (Moderna 1970-80 talet) Tändsticksaskar lagda hela paket. De flesta 4300 E 43 rabatthäften för nordiskt porto. C 66 st Telefonkort från Sverige, Färöarna, Åland, Danmark, Japan etc.i Flera trevliga. B av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 200 200 600 med olika reklamtryck, många med OS anknytning. Rolig post. 43 rabatthäften förtelefonkort, nordiskt porto. C Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli till Jacob de Mycket la Gardie, på Låda med 75 ca 140 mest men1636 även övr.världen. olikaskrivet motiv bla F 4300 Rabattfrimärken Parti med menyer 1930-talet frånNorden SAL-Svenska Amerika Linjen. F 200 150 tyskaCoca-Cola På upplagor). baksidan finns "Praesenterat i Krigzrätten den 6 samtmedföljer). "träkort" (små Rolig notering post. 41(översättning rabatthäften, för nordiskt porto. C 4100 43 rabatthäften förstnordiskt porto. C Julij 1636". Låda med ca 500 (Moderna 1970-80 talet) Tändsticksaskar lagda i hela paket. De flesta E 43002000 35 rabatthäften, varav 10 för inrikes porto. C 200 med olika reklamtryck, många anknytning. Rolig 43 rabatthäften för nordiskt porto. Vackert adresserat brevomslag tillmed ClasOS Christersson Hornpost. av Åminne. Skrivet på Svenska, 3500 C 4300 20 rabatthäften, varav 10 för inrikes C Parti medmedföljer. 75 menyer 1930-talet frånporto. SAL-Svenska Amerika Linjen. F 2000 renskrivning Arkivanteckning 1636. 200 2000 41 rabatthäften, för nordiskt porto. C 4100 20 för nordiskt porto. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-4300 C 43 rabatthäften 2000 35 rabatthäften, varav 10 för inrikes porto. C 35002000 följer. 1638. 14Arkivanteckning C 43 rabatthäften för nordiskt porto. 1400 20 rabatthäften, varav 10 förutan inrikes porto. till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 4300 C Vackert adresserat brevomslag innehåll 2000 10 rabatthäften och varav 2 för inrikes porto. rabatthäften, för nordiskt porto. C 1000 över 41 Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 4100 20 rabatthäften för nordiskt porto. C 2000 10 3 inom Sverige ochmedföljer. 7 inom Norden. 57). 35 Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. rabatthäften, varav 10 för inrikes porto. C 10002000 3500 14 rabatthäften för nordiskt porto. C 1400 Vackert adresserat brevomslag till Erikporto Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1000 10 rabatthäften, 3 för A 20 varav 10 förinrikes inrikes porto. C 2000 rabatthäften varavdaterad 2 för inrikes porto.31 dec 1644, delvis översättning medföljer. C 10002000 titlar.10 Utan innehåll med på fliken 150rabatthäften st lösa rabattmärken förporto. nordiskt porto. A 20 för nordiskt C 750 10 rabatthäften, 3 inom Sverige 7 inom C Vackert adresserat brevomslag utanoch innehåll tillNorden. Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 2000 1000 74 st lösavaxsigill rabattmärken. A 14 rabatthäften förpå nordiskt porto. C 350 skull (enligt baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 1400 10 rabatthäften, varav 3 för inrikes porto A 10002000 30 rabatthäften rabattmärken och 22 företagspost-märken. A Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 10 varav 2 för inrikes porto. C 200 1000 150 st lösa rabattmärken för nordiskt porto. A 7502000 "Praesent densamling 30 Maij 1649". Postfrisk + häften inkl. några rabatthäften. Nominal ca 5.400 kr. 2200 E 10 rabatthäften, 3Sverige inom Sverige och+ 7årssatser inom Norden. C 1000 74 st lösa rabattmärken. A Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 350 Visiralbum med Sverige 1930-70 talet. Nominal cirka 900 kr, även bättre märken finns. 1000 D 10 rabatthäften, 3 **/* för inrikes porto A 350 2000 håll med notering påvarav fliken den 7 Aug. 1652". 30 rabattmärken och 22"Praesent företagspost-märken. A 200 150 st lösa rabattmärken för nordiskt porto. A 750 Postfrisk samling Sverige + häften + årssatser inkl. några rabatthäften. Nominal ca 5.400 kr. 2200 E 74 st lösa rabattmärken. A 350 Visiralbum med Sverige **/* 1930-70 Kronopost talet. Nominal cirka 900 kr, även bättre märken finns. D 350 Nominalpartier 30 rabattmärken och 22 företagspost-märken. A 200 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Postfrisk samling Sverige + häften + årssatser inkl. några rabatthäften. Nominal ca 5.400 kr. 2200 E Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Visiralbum med1851 Sverige 1930-70 talet. Nominal cirka 900 kr, även bättreVästergötland. märken finns. D Lerum den 15 Okt. och**/* fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. 350 1500 F F 606 15 606 607 16 F E F 608 17 608 D D 610 B E F 612 20 613 F 21 614 615 22 616 617 B F B F F B 618 C 619 25 26 620 621 F 27 622 623 28 D D F D B F 609 18 F 611 19 F 23 24 624 625 F 625 29 D D Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara med till Huseby med not. Sverige utan ** Rullar 1940-90 talet samt många lösa banderoller kontrollbokstäver. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 700 300 Nominal ca 1.530 kr. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt Låda med Svenska häften. Nominal 10.650 kr. "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas4300 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Samling Sverige postfriskt 1967-2007 i 7 bruna Lindner Falzos album med fickor. Nominal Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 4300 10.790 kr. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 18 Svenska Årssatser 1990-2007. Nominal 6.184 kr , inkl 10 rabattmärken. 2500 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 samling i två fjäder gröna Lleuchtturm album med fickor 1855-1995. Något stämplat i början, Brev **/* med 1 brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1500 från ca 1932 */** inga dyrare märken. Nominal 3.697 kr.av fyra olika personer. Daterat 18 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget Svenska frimärksrullar 1940-1981, 1 rulle företagspost. Nominal 825 kr. 400 700 april 20 1809. Sverigesamling ** 1i 7GUL album inkl.märkt häften. Nominal 13.200 kr. +till 1 album med avtvättade Återanvänt brev med fjäder "Order" sänt i stafett olika adresser med tre olika 53001000 märken ej räknad. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. med häften 1968-1986. Nominal 680 kr. Från Spånga klockare-Gård "Angår Brev Lot med tvåSvenska vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. 250 hastig för Kongl. Westmanlands Lotkronoskjuts med 40 årssatser 1973-1987, varav 2 Reg:te". med häften. Nominal 3.300 kr. 14001500 Brev Lot med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br.men Till mest Berg från sänt1-3 från den 20 med 43 rullar, några lägre valörer kr.Wettlanda Nominal 5.815 kr. april 1815. 2300 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Dublettlager med häften 1967-1983. Nominal 10.100 kr. 4000 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Lot med ** Sverige 1960-70 talet. Nominal 4.200 kr. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1700 dahlsLot Häradsrätt i Brottmål. med ostämplade frimärken på klipp. Nominal drygt 1.200 kr varav 52 st BREV 700 200 Brev (inkl.Ekon/För), med 1 gråbrun61 fjäder daterad 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärst Julpost och15 13jan st rabattmärken. dingsman i Hult, Wisnums Socken,på med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med ostämplade frimärken klipp. Nominal drygt 1.000 kr varav 51 st BREV och 50 700 200 1200 st rabattmärken. Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Visiralbum med ** 3-4-5 frimärken och 1810-1853, häften 1950-1980, även några äldre.adresser Nominal/ca 750 kr. 300 1500 Lot med 15 brev med slingor de flesta med militära Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställdaäven till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 950 Svenska häftesårssatser 2005-07+2009, specialsatser. Nominal 2.370 kr. ter", Lot detmed tredje till Vimmerby allamärken. med militära adresser / Soldatpost. 800 årssatser, häften 1854 och lösa Nominal 4.150 kr. 1700 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita album med ** häften ca 1960-1980 talet. Nominal 1.840 kr. 700 600 korta2splittrade fjädrar. ** från 17-11-1837 Postens abonnemang 1985-1993. Nominal Brev Sverige med innehåll med en vit fjäder samt mycket3.415 liten kr. kronoslinga ställd till Kålle-1300 reds Lot kompani Rangstorp Råda. Innehåll ang.1.420 Lärokurs med 6i årssatser + från lösa frimärken. Nominal kr. för korpralskolorna. 550 700 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga Sverigesamling i tre album 1943-1987. Huvuddelen är ** med en del äldre *. En del bättre från Tössbo Compagni Soldaten 669 Kron. 700 1500 ingår t.ex. HA blocktill 6 (4 olika). Nominal närmare 2.000 kr. Stor låda med Sverige **. 17 st Årsböcker 1987-2004, 36 årssatser 1972-1981, 4 album 6100 med häften samt lösa märken från Postens abonnemang i påsar. Nominal 15.360 kr. Låda med ** Sverige. Några äldre, annars mest 1970-90 talet. Nominal 4.000 kr. 627 F 1600 Frimärksauktioner i Göteborg AB,**Box 1515,1940-80, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Lot med Sverige tonvikt 1980-talet. Nominal 2.700 kr. 628 B 1000 626 E 625 D 626 E 627 F 628 629 1 630 B C E 2 631 F 632 E F 633 3 E F 4 634 E 635 F 636 5 637 F D B 639 640 C B F F 638 6 F 7 641 F 643 9 D B D 644 645 F 646 11 D D E 647 648 E E 650 D F F 642 8 F 10 12 F 649 13 14 651 D 652 653 16 F F F 15 F 17 654 F 655 18 D D 656 D F 19 F 20 657 F 21 A E 22 659 F 660 F 661 24 C 25 662 26 663 B B F 664 27 C 28 665 F F 666 29 E D E 667 668 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Låda med 55 Årssatser och samling ** frimärken och häften på visirblad, mest 1970-80 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. talet men även äldre, några *. Nominal från 8.530Ystad kr. samt två okarterade från Lund. Förfilateli 1700-talet, två varav karterade brevomslag 700 6100 1600 1000 250 200 3400 700 1100 Låda med Årssatser, häften och lösa frimärken mest 1970-1980 talet. Nominal 2.800 kr. Låda med 47 Svenska Årssatser 1975-1992, 4 album med häften + lösa häftesårssatser 4000 Kurirpost och två visiralbum med frimärken 1965-1990 talet. Högt katalogvärde och Nominal 10.100 Sverige ** 1970-2002 i album med häften (markeringar ej räknade) och årssatser. Nominal Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 6200 15.500 kr.från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. av fältkassan 600 Sverige ** häften i sex album 1971-2008, flera med markeringar. Endast Nominal räknat Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 10400 enl. inlämnaren drygt 26.000 kr. tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Låda med ** frimärken och häften 1980-2000 talet. Nominal 11.200 kr. 4500 Julij 1636". 2000 Visiralbum medbrevomslag ** häften 1960-1980 talet. Nominal 550 kr. av Åminne. Skrivet på Svenska, 200 Vackert adresserat till Clas Christersson Horn renskrivning Arkivanteckning 1636. Lot med medföljer. 46 ** rullar ca 1940-1980 talet. Nominal ca 1.790 kr. 700 2000 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de lauppsatta Gardie.på Skrivet på Svenska, renskrivning med1 Rulle företagspost 1981 med 100 märken visirblad. 300 följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Lot med Svenska häften från 1950-2000 talet. Nominal ca. 800 kr. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 med ** Häften, rullar. 2.100 kr. Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 800 över Lot Ingermanland ochårsatser, Keksholms län,Nominal friherreminst Erik Carlsson 57). Album Skrivetmed på Svenska, renskrivning Arkivanteckning **/* Sverige 1900-1990 medföljer. talet. Nominal minst 700 kr. 1642. 250 2000 Vackert brevomslag tilläldre Erikrullar. Rünings, Admiral, General Lot adresserat med ** häften samt några Nominal drygt 700 kr. Gouvereur im Lieflandt mfl 250 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 3 insticksalbum med **/* märken, några litetillbättre Oscar-1940 talet + Tjänste några Vackert adresserat brevomslag utan innehåll Krigskollegiet i Stockholm från även Casper Ko200 av helark. Nominaltysk drygtadress 400 kr.med översättning. Arkivanteckning 1648. skulldelar (enligt vaxsigillResten på baksidan) 2000 5 olika ** årsatser inkl 10 lösa rabattmärken. Nominal 1.140 kr. 450 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Album med några äldre märken */**, resten är ** Nominal 1.700 kr. "Praesent den 30 Maij 1649". 650 2000 Vackert adresserat brevomslag tilli Gabriel Bengtsson Stockholm, utan inneVälfylld låda med ** 1 samling Leuchtturm album + 3Oxenstierna insticksböckeri men också 20 håll med notering på1981-2000 fliken "Praesent den med 7 Aug. häftesårssatser Kompletta alla1652". rabattmärken, 27 vanliga årssatser 19742000 2000 , 12 årsböcker 1988-2001 och presentförpackningar. Nominal 18.000 kr. Låda med 48 årsatser 1976-2010, några med häften. Nominal 11.600 kr. Kronopost 4 kartotekslådor fulla med ** häften från H100-H500, varav Automathäften i två lådor. Högt Lot med 7 brev med med tydligt katalogvärde ochinnehåll nominalalla drygt 20.000 kr. markerade kronoslingor. Leuchtturm album med ** Sverige cai 3.000 kr +till 68Tollered. lösa rabattfrimärken. Vackert handskrivet brev med innehåll1974-94. och storNominal vit fjäder lacksigill "Afgår från 7000 4600 8000 300 1400 Lerum denmed 15 Okt. fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Låda äldre1851 rullar,och årsatser, lösa frimärken i pergamyn och i album + låda med Brevomslag utanmärken innehåll, i sigillet. Från Skara Huseby not.2.740 kr. 1100 ostämplade påmed klippfjäderrest (ej medräknat, nominal 1.925 kr)till Nominal förmed resten "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Leuchtturm album med ** Sverige 1975-2000. Nominal 4.850 kr. 1900 300 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Låda med Svenska ** Årsatser. Nominal 2.040 kr. 800 300 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Kartotekslåda med vältre sorterade ** häften 1945-2000. Många tillägg, förteckning Fribrevomslag 1710 med handritade öppna kronor, ställd till med Gripsholm. 3600 300 medföljer. Högt katalogvärde och nominal drygt 9.000 kr. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Album med ** Sverige inkl. 16 rabattfrimärken. Nominal 630 kr. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 250 700 med årsatserfjäder 1998-2008 lösa presentsatser. Nominal 4.900 kr. märkt "Öppen Ordres" 2000 Brev Lot med 1 brun/vit i stort+ vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga till Stratomta. och emottaget av fyra olika 2 album **Döfvestad, 1994-2007,vidarebefordrat något stämplat inemellan. Nominal 8.300 kr. personer. Daterat 18 3300 april 1809. 700 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Sverige 1929-1944, 17 brev och kort befordrade med tillfälliga luftpost förbindelser, flera hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 500 1500 bra tidiga till utrikes destinationer. Brev Ca med 1 Brun/svart fjäder på Vapen Emb. Br. Till Berg sänt efter från Wettlanda den 20 april 1815. 1900 små bruksbrev från till 2005, sorterat frimärksutgåva. Mest från 60Innehåll angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 400 1500 talet"Wäg-Route" och framåt men även vackra äldre brev finns. Brev Ca med 1 vit daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Regemente i 500 småfjäder brev Oscar-modernt, mycket järnvägsstämplar, men ävenDahls en liten del Gobyn med innehåll gällande Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 300 utländska, bla Tyska brev,utseende flera medav reklam. dahlsLåda Häradsrätt Brottmål. 700 med cai 300 Svenska försändelser Förfilateli-1940 talet, flera intressanta bla små Brevposter Sverige 658 F 23 Sverigesamling i tre album 1943-1987. Huvuddelen är ** med en del äldre *. En del bättre ingår t.ex. HA block 6 (4 olika). Nominal närmare 2.000 kr. Stor låda med Sverige **. 17 st Årsböcker 1987-2004, 36 årssatser 1972-1981, 4 album med häften samt lösa märken från Postens abonnemang i påsar. Nominal 15.360 kr. Låda med ** Sverige. Några äldre, annars mest 1970-90 talet. Nominal 4.000 kr. Sverige Lot med ** Sverige 1940-80, tonvikt 1980-talet. Nominal 2.700 kr. Förfilateli Liten lot med Svenska häften 1970-80 talet. Nominal 645 kr. Brev tjänste med 1 banderoller gråbrun fjäder jan 1845 i Sommerstad. sänt till kronofjärmeddaterad innehåll,15 tilläggstjänster, posttaxa från"Ordres" 1925, flera bättre stämplar, 600 700 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". mycket med Värmlands anknytning. Lot med 10 med intressanta Svenska 1735-1806 brev, flera tilldeutlandet medmilitära många stämplar talet. Lot med 9 brev 3 kronoslingor flesta med adresser1920-50 / Soldatpost. 200 1200 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853,dede flesta med militära adresser / Soldatpost. 450 1500 Lot med 30 Svenska Luftpost försändelser, flesta 1930-40 talet, något utländskt. Lot med tre brevomslag, varav två är (Ett ställda till Nääs 1725,Ringtyp: 1733 och märkta "Fort3afstSoldaLot med 47 Svenska försändelser Tyskland), mycket 6 öre trycksak, till ter", Norge, det tredje Vimmerby 1854 alla / Soldatpost. 1000 800 äventillnågra bättre ortstpl, blamed BLÅ militära Mölnbo. adresser Trevlig post i god kvalitet. Brev Lot (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två med Tidningsfrimärken på brev och kort. Ti 1 Hjärtat x 2 och Ti 3 Getingen x 7. Facitvita korta4.700 splittrade 300 600 kr. fjädrar. Brev Lot med innehåll med en vitVapentyp-1950 fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållemed ca 20017-11-1837 Svenska försändelser talet inkl några topografiska vykort + 600 700 reds några kompani i Rangstorp nordiska brev. från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. med 5 album svenska 1951-2009, mestadels 1990-2000 talet. samt kronoslinga 200 Brev Låda (Lägreståndsvikning) med FDC innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Maximikort 1981-2000 i 2 fina SAFE album. Facit MK1-167. 200 Låda med ca 700 brev och vykort Oscar-modernt + 700 postförskottsavier Profil vänster 300 1930-talet, även post med 120 minnespoststämplar + låda med klipp. Liten lot med 22 Svenska brev, flera bättre såsom "1Tåg" på Ringtyp, "Fra Sverrige" på 12 669 C öre vapen, "181515, öre" lösenstämpel, 24 öre Vapentyp 0708-106803—E-post: singel 2:a viktklassen samt flera Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 411 41 GÖTEBORG—Telefon: [email protected] 300 666 E 665 667 FD 668 E 666 E 667 669 DC 668 E 669 1670 CD 671 C F F F F 2672 670 671 673 672 3674 673 4675 674 676 675 5677 678 676 6 679 677 F 678 7 D D CE D D E F D F FB B F D B B 680 DD 679 F 8 681 DD 680 F 9 F 681 10 682 DD F 11 683 DE 682 684 ED 683 685 D 12 F 13 684 686 DD 685 D 14 687 DD F 686 15 688 D 16 687 689 DD F 17 688 D 690 D 689 D F 18 679DC 691 690 F 19 692 D C 693 D F 692 21 694 DE F 691 20 22 693 D 695 ED 694 696 E F 23 695 24 696 25 26 D E F 27 28 F 29 681 Låda kr. med 5 album svenska FDC 1951-2009, mestadels 1990-2000 talet. 300 4.700 200 Lot med ca 200 Svenskai 2försändelser Vapentyp-1950 talet inkl några topografiska vykort + Maximikort 1981-2000 fina SAFE album. Facit MK1-167. 200 600 några nordiska brev. Låda med ca 700 brev och vykort Oscar-modernt + 700 postförskottsavier Profil vänster Låda med 5 album svenska FDC 1951-2009, mestadels 1990-2000 talet. 200 300 1930-talet, även post med 120 minnespoststämplar + låda med klipp. Maximikort 1981-2000 i 2 fina SAFE Facit MK1-167. Liten lot med 22 Svenska brev, fleraalbum. bättre såsom "1Tåg" på Ringtyp, "Fra Sverrige" på 12 200 Sverige öre vapen, öre" lösenstämpel, 24 öre Vapentyp singel 2:a viktklassen Profil samt flera Låda med ca"18 700 brev och vykort Oscar-modernt + 700 postförskottsavier vänster 300 Förfilateli+ låda med klipp. försändelser med båtstämplar till Tyskland. 300 1930-talet, även post med 120 minnespoststämplar Lot med 70 försändelser från talet."1Tåg" Liten lot med 22 Svenska brev,Förfilateli-1940 flera bättre på Ringtyp, "Fra Sverrige" på 12 400 Odaterat officiellt brev utan poststämplar medsåsom innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, öre "18 öre" använda lösenstämpel, 24 öre Vapentyp singel 2:a viktklassen adresserat "a 55 Son Logis" i bostaden. Intressant. Lotvapen, med postal blanketter/kvitton/avier 1840-1950 talet, mestsamt äldreflera material. 300 200 300 försändelser med två båtstämplar till Tyskland. från Ystad samt två okarterade från Lund. Förfilateli 1700-talet, karterade 700 Lot med ca 200 registerkort frånbrevomslag 1950-60 talet för Frankotyp stämplar. Korten redovisar Lot med 70 försändelser från Förfilateli-1940 talet. 400 200 värdestämpeln utseende, licensnummer och och licenstagare. Lot med 55 ca postal blanketter/kvitton/avier 1840-1950 material. Låda med 1000använda brev mest Sverige Oscar-medaljong, även talet, 3-400mest äldreäldre utländska brev 300 Kurirpost 500 frånmed ett tjugotal olika länder.från 1950-60 Lot ca 200 registerkort talet för Frankotyp stämplar. Korten redovisar Album med 48utseende, svenska 11 xdaterat 12 öre vapen, 36FRÖSÖN x 12 öre Ringtyp samtgällande ett vykorttransport 1930 Brev värdestämpeln med komplett och långtbrev: innehåll Rise 14-5-1719, 200 licensnummer och ochpå licenstagare. 400 600 till Nederländska Indien (R2). av fältkassan Frösön tillmest Gävle. Förtydligande av text medföljer. Låda medfrån ca 1000 brev Sverige Oscar-medaljong, även 3-400 äldre utländska brev Låda ca 450 helsaker o/** några bättre pärm till med bla. Ass/Rek brev Tjänste500 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli+ 1636 Jacob de la Gardie, skrivet på från ettmed tjugotal olika länder. 200 medaljong. Även tre Tyska tyskaAlbum (översättning medföljer). På notering i Krigzrätten den 6 med 48 svenska brev:helsaker 11baksidan x 12 1934-36. öre finns vapen, 36 x 12"Praesenterat öre Ringtyp samt ett vykort 1930 Låda med ca 3-400 st Helsaker, militärbrev och FDC. 400 Julij 1636". till Nederländska Indien (R2). 3502000 Låda meddrygt ca 450 helsaker någraChristersson bättre + pärm 1900-1970 med TjänsteLotadresserat med 100 postala o/** blanketter och stämplar talet. brev Vackert brevomslag till Clas Hornbla. av Ass/Rek Åminne. Skrivet på Svenska, 500 200 2000 medaljong. Även treArkivanteckning Tyska helsaker 1934-36. renskrivning medföljer. 1636. Lot med ca 120 försändelser med bra spridning 1870-1970 talet. 500 Låda med ca 3-400 st Helsaker, militärbrev FDC. Skrivet på Svenska, renskrivning med-350 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de laoch Gardie. Samling Sverige **/* 1855-1967 i 2 bruna Lindner album med kassetter. Vacker samling följer. Arkivanteckning 1638. blanketter och stämplar 1900-1970 talet. Lot med drygt 100 postala 500 2000 med bla komplett Skillingar E4, Vapen-L.Lejon överkomplett *, bra urval Ringtyp-Oscar, Vackert adresserat brevomslag utan till Samlingar Jacob de la Gardie från Generalguvernören 45000 Ostämplade Lot med bättre ca 120vm försändelser medinnehåll bra spridning 1870-1970 talet. Rekommenderas. många på bandmärkesperioden, bra 1924, alla BC/CB. 500 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Leuchtturm album **/* Sverige 1858-1974, det mesta ** med en del äldre * förteckning Sverige **/*med 1855-1967 i 2 medföljer. bruna Lindner album med kassetter. 57). Samling Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. Vacker samling 2000 medföljer. Glest besatt till 1892 sedan nära komplett. Många*,bättre parkomb, alla dyrare med bla komplett Skillingar E4, Vapen-L.Lejon överkomplett bra urval Ringtyp-Oscar, Vackert adresserat brevomslag till ErikdåRünings, Admiral, im Lieflandt mfl45000 12000 BC/CB, Kongr/För Facit allt ärbra räknat enl. inlGeneral 185.000Gouvereur kr. många bättre vm påkomplett. bandmärkesperioden, 1924, alla BC/CB. Rekommenderas. titlar. Leuchtturm Utan innehåll medmed daterad på fliken 31 dec 1644, delvis medföljer. 2000 album */**Sverige Sverige 1855-1973 medmesta flera bättre bla. 24 Skilling Leuchtturm album med **/* 1858-1974, det ** översättning medmärken en del äldre * förteckning Vackert adresserat utan innehåll Krigskollegiet Stockholm Casper nytryck, Vapen komplett Liggande lejon komplett (ej 14A)i*, Ringtyp 13från saknar 1 Kr, Ko1 medföljer. Glestbrevomslag besatt till *,1892 sedan näratill komplett. Många bättre parkomb, alla dyrare skullBC/CB, (enligt vaxsigill baksidan) medKatalogvärde översättning. Arkivanteckning 10000 2000 Rd. Från Ringtyppå mycket **.Facit Entysk trevlig drygt 12000 Kongr/För komplett. då adress alltsamling. är räknat enl. inl 185.000 kr.100.000 kr ++1648. Samling **/*album i välfyllt visiralbum med1855-1973 många dubletter från Ringtyp tillnotering 1943, fyrblock, Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med fliken Leuchtturm med */** Sverige med flera bättre märken bla. även 24på Skilling "Praesent den 30 Maij 1649". femstrip, otandade, många med Prakt/Lyx centreringar och *,vm från bandmärkesperioden. 2000 nytryck, Vapen komplett *, Liggande lejon komplett (ej 14A) Ringtyp 13 saknar 1 Kr, 1 6000 Väladresserat värt en genomgång. högt katalogvärde. Vackert brevomslag Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, Rd. Från Ringtyp mycket Mycket **. till En Gabriel trevlig samling. Katalogvärde drygt 100.000 kr ++ utan inne- 10000 Dublettsamling 16 insticksböcker **/* Mycket papperstilloch håll med notering påi fliken "Praesent den 71886-1979. Aug. 1652". Samling **/* i välfyllt visiralbum med många dubletter från Ringtyp 1943, även fyrblock, 2000 vattenmärkesvarianter på tidig Även högvalörer och BC/CB par. femstrip, otandade, många medbandmärkesperiod. Prakt/Lyx centreringar och vm från bandmärkesperioden. 5000 Blandad kvalitet, Högt katalogvärde. 6000 Väl värt en genomgång. Mycket högt katalogvärde. Samling **/* 1920-1960 på visirblad en hel del dubletter. Facitoch enl. inl. 38.000 kr. Kronopost Dublettsamling i 16 insticksböcker **/*med 1886-1979. Mycket pappers 3000 vattenmärkesvarianter på alla tidig1888-1953. bandmärkesperiod. Även högvalörer BC/CB Visiralbum med innehåll **/* Sverige bättre stående lejonoch samt högrepar. öresvalörer Lot med 7 brev med med tydligtNågra markerade kronoslingor. 300 5000 Blandad kvalitet,brev Högtmed katalogvärde. 2500 Kongr/förening. Katalog 25.000 enl.och inl. stor Enbart bra kvalitet. Vackert handskrivet innehåll vit räknat fjäder på i lacksigill till Tollered. "Afgår från Samling **/* 1920-1960 på visirblad med en hel del dubletter. Facit enl. inl. 38.000 kr. album med fickor och 1855-1989. ** märken nästan komplett 30001500 LerumTvå denLeuchtturm 15 Okt. 1851 och fortskaffas avkassetter kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. från 1942, sporadiskt besatt från 1911-41. Flera BC/CB och andra bra märken iöresvalörer mycket Visiralbum med **/* Sverige 1888-1953. Några bättre stående lejon samt högrenot. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med 2400 god kvalitet. nominal de sista 2500 Kongr/förening. 25.000 enl.åren. inl. Enbart räknat på bra kvalitet. "Requisition" säntHög tillKatalog Secundmajorens Comp. 300 Visiralbum Sverige ** 1886-1970 talet.kassetter Facit drygt 40.000 kr.** märken nästan komplett Två Leuchtturm album med fickor 1855-1989. Brevomslag 1867 med fjäderrest och och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas2400 från 1942, sporadiskt besatt från 1911-41. Flera BC/CB och andra bra märken i mycket Visiralbum medskyndsammast dublettsamlingoch **/* af Sverige Katalog 25.000 enl. inl. Allt utom Maf kronobrefbärare dem i1938-1963. natt". 300 2400 god kvalitet. Högmed nominal de sista åren. 2000 märken räknade. Fribrevomslag 1710 tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 Visiralbum Sverige ** 1886-1970 talet. Facit drygt 40.000 kr. Samling **/* Ringtyp-1960 talet på visirblad i två pärmar. Bättre bandmärken, Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2400 2000 Kongress/förening samt högvalörer och par, men inga bättre BC/CB. Högt katalogvärde. Visiralbumvidarebefordrat med dublettsamling **/* Sverigeav 1938-1963. 25.000 enl. 14-15 inl. Alltapril utom1809. Mtill Stratomta, och emottaget fyra olika Katalog personer. Daterat 700 Visirpärm med */** Sverige från Vapentyp till 1950 talet i blandad kvalitet. Flera bättre * 2000 räknade. Brev märken med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Vapentyp, Ringtyp, Landstorm, Tjänste. Även några stämplade Prakt/Lyx märken. Högt Samling **/* Ringtyp-1960 talet på visirblad i två pärmar. bandmärken, till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget avBättre fyra olika personer. Daterat 18 2000 katalogvärde. 2000 samt högvalörer och par, men inga bättre BC/CB. Högt katalogvärde. april Kongress/förening 1809. 700 Tre Visirblad blandad kvalitet. Flera kvalitet. bättre märken och vm Visirpärm med*/** */**Vapentyp-Bandmärken Sverige från Vapentyp itill 1950 talet i blandad Flera bättre * Återanvänt brev medkatalogvärde. 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000 varianter. Högt Vapentyp, Ringtyp, Landstorm, Tjänste. Även några stämplade Prakt/Lyx märken. Högt kronoslingor mellan ochSverige Amarbyn daterad 24 aug.parkombinationer troligen cirka 1810. Visiralbum medBoxholm ** dubletter 1943-1961. Många och 5-strip. Högt 20001000 katalogvärde. Brev Tre med två vita*/** fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Flera Spånga klockare-Gård 1500 katalogvärde. Visirblad Vapentyp-Bandmärken i blandad kvalitet. bättre märken och"Angår vm hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 2kronoskjuts Visiralbum Sverige från Ringtyp-1990 talet. 2000 varianter. Högt**/* katalogvärde. 1500 Brev Visiralbum med 1 Brun/svart fjäder påSverige Emb. Br. Till Berg Många från Wettlanda den och 20 april 1815. ** dubletter 1943-1961. parkombinationer 5-strip. Högt 4 safe dualmed album **/* Sverige 1938-1992 + tjocksänt insticksalbum **/* från Medaljong och Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 15001500 katalogvärde. framåt. En del BC/CB, 2 kr Föreningen *. Nominal räknat efter 1960 ca 3.000 kr med + Brev 2med 1för vitäldre fjäder dateradfrån 9 sept 1826 sänttalet. till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Visiralbum **/*delen. Sverige Ringtyp-1990 1500 värde 1500 GobynVisiralbum med innehåll utseende av Fullmäktig för ca soldaterna och Örn vid Sunmed gällande Sverige **/* Ringtyp-1960 10.000**/* krEsping 4 safe dual album **/* Sverige 1938-1992 +talet. tjock Facit insticksalbum från Medaljong och 1200 dahls Häradsrätt i Brottmål. 700 framåt. En del BC/CB, kr Föreningen *. Nominal räknat efter 1960 ca 3.000 med + + Låda med 2 album bra2stämplade grundsamlingar. Lleuchtturm album med **krSverige Brev värde med 1förgråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär1500 äldre delen. stor mängd visirblad **, Några äldre **/* märken, men huvuddelen av värdet ligger i dingsman i Hult,med Wisnums Socken, med notering Brottmålsstemningar". Visiralbum Sverige **/* Ringtyp-1960 talet."angående Facit ca 10.000 kr 1200 700 Nominal drygt 3.000 kr. 1200 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Låda med 2 album bra stämplade grundsamlingar. Lleuchtturm album med ** Sverige + Lot med brevvisirblad med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära / Soldatpost. 1500 stor 15 mängd **, Några äldre **/* märken, men huvuddelen av adresser värdet ligger i Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 1200 Nominal drygt 3.000 kr. ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Dublettsamling i 16 insticksböcker **/* 1886-1979. Mycket pappers och vattenmärkesvarianter på tidig bandmärkesperiod. Även högvalörer och BC/CB par. 5000 Blandad kvalitet, Högt katalogvärde. Samling **/* 1920-1960 på visirblad med en hel del dubletter. Facit enl. inl. 38.000 kr. 684 D 3000 Visiralbum med **/* Sverige 1888-1953.Sverige Några bättre stående lejon samt högre öresvalörer 685 D 2500 Kongr/förening. Katalog 25.000 enl. inl. Enbart räknat på bra kvalitet. Två Leuchtturm album med fickor ochFörfilateli kassetter 1855-1989. ** märken nästan komplett 686 D från 1942, sporadiskt besatt från 1911-41. BC/CB och andra bra märken i mycket 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar medFlera innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 2400 god kvalitet. nominal de sistaIntressant. åren. adresserat "a SonHög Logis" i bostaden. 200 Visiralbum Sverige ** 1886-1970 talet. Facit drygt 40.000 kr. 687 D 2400 700 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Visiralbum med dublettsamling **/* Sverige 1938-1963. Katalog 25.000 enl. inl. Allt utom M688 D 2000 märken räknade. Samling **/* Ringtyp-1960 talet på visirblad i två pärmar. Bättre bandmärken, 689 D Kurirpost 2000 Kongress/förening samt högvalörer och par, men inga bättre BC/CB. Högt katalogvärde. F 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Visirpärm med */** Sverige från Vapentyp till 1950 talet i blandad kvalitet. Flera bättre * 690 D av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Vapentyp, Ringtyp, Landstorm, Tjänste. Även några stämplade Prakt/Lyx märken. Högt F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 2000 katalogvärde. tyskaTre (översättning På baksidan ifinns notering "Praesenterat Krigzrätten den 6 Visirblad */**medföljer). Vapentyp-Bandmärken blandad kvalitet. Flera bättre imärken och vm 691 C Julij 1636". 20002000 varianter. Högt katalogvärde. F 5 Vackert adresserat Clas 1943-1961. Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Visiralbum medbrevomslag ** dubletter till Sverige Många parkombinationer och 5-strip. Högt 692 D 15002000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. katalogvärde. 2 Visiralbum **/* Sverige från F 6 Vackert adresserat brevomslag tillRingtyp-1990 Jacob de latalet. Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-1500 693 D följer.4 Arkivanteckning 1638. 2000 safe dual album **/* Sverige 1938-1992 + tjock insticksalbum **/* från Medaljong och 694 E F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de laefter Gardie Generalguvernören framåt. En del BC/CB, 2 kr Föreningen *. Nominal räknat 1960från ca 3.000 kr med + över värde Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500 för äldre delen. 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning Visiralbum med Sverige **/* Ringtyp-1960 talet. Facit ca 10.0001642. kr 695 D 12002000 F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, Generalalbum Gouvereur Lieflandt Låda med 2 album bra stämplade grundsamlingar. Lleuchtturm med **im Sverige + mfl 696 E titlar.stor Utan innehåll med daterad fliken dec 1644, översättning medföljer. 2000 mängd visirblad **, Någrapå äldre **/*31 märken, mendelvis huvuddelen av värdet ligger i F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1200 Nominal drygt 3.000 kr. skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 Album med **/* Sverige 1911-1968, välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB, 697 D F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 1200 även några häften och arkdelar. Högt katalogvärde. "Praesent den 30från Maij 2000 Sverige */** 301649". öre vapentyp-1940 talet. Några bättre märken, vm, högvalörer 698 D F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1200 Kongr/Förening, parkombinationer etc. Album med **/* Sverige 1911-1968, välfylld med dubletter. Flera BC/CB och många BB, 697 D håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. Svenska förseglade årssatser 1967-1975. Högt1652". katalogvärde. 699 F 1200 även några häften och arkdelar. Högt katalogvärde. 900 2000 Sverige */** från 30 öre vapentyp-1940 talet. Några bättre märken, vm, högvalörer 698 D Postverkets presentbok "Timbres-Poste Suedois" 1920-1958 med huvudsakligen 700 D 1200 Kongr/Förening, 900 bandmärken. Allaparkombinationer ostämplade med etc. fastsättare. Facit för * 11.500 kr. Kronopost Svenska förseglade årssatser 1967-1975. katalogvärde. 699 D F Sverigesamling i två estettalbum 1961-1985Högt + några lösa frimärken i plastficka. Nominal 701 900 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 700 300 1.700 kr. Postverkets presentbok "Timbres-Poste Suedois" 1920-1958 med huvudsakligen 700 D F 702 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och fjäder till F.159 Tollered. "Afgår Liten rolig lot med */** märken. L20 *fastsättare. 1 krstor medvit förskjutna bz *, F.138från *, A 900 bandmärken. Alla ostämplade med Facit föri lacksigill *tryckhalvor, 11.500 kr. Lerum den 15 Okt. 1851 och fyrblock, fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. 1500 F.52 Oscar 5 öre ett av * resten samtlösa inklippt Oscar i10 öre Västergötland. (2 hela Sverigesamling i otandat två estettalbum 1961-1985 +** några frimärken plastficka. Nominal 701 D 500 14 Brevomslag utan med fjäderrest i sigillet.ppr. Från Skara till Huseby med not. märken) med innehåll, anteckning Pappersprov-Danskt 700 1.700 kr. "Requisition" till (rött) Secundmajorens Comp. Safe album fickor Sverige 1855-1955 genomgående sporadiskt besatt 703 300 LitenDual roligsänt lot med */** med märken. L20 * 1 kr med förskjutna tryckhalvor,men F.159 bz *, F.138 *, 702 D A med märken. F 15 Brevomslag 1867 fjäderrest och slinga samt ** "Fort" tillOscar Sandtorp klostret F.52 **/* Oscar 5 med öre otandat fyrblock, ett * resten samtställd inklippt 10 öre (2 hela"Fortskaffas400 2märken) album med Sverige 1950-1969. Högt katalogvärde. 704 D af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 500 300 med**anteckning Pappersprov-Danskt ppr. 400 Safe Dual albummed (rött)64 med fickor Sverige 1855-1955 genomgående men sporadiskt besatt 400 300 16 Fribrevomslag 1710 tre handritade öppna kronor, talet. ställd till Gripsholm. 703 D D Välfyllt Insticksalbum sidor ** Sverige 1920-1960 705 med märken.fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 400 F 706 17 Brev Facit med **/* 1 brun/vit förtrycksalbum med egenmonterade fickor 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal D 2 album med ** Sverige 1950-1969. Högt katalogvärde. 704 D till Stratomta, 400 700 ca 950 kr. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 400 F 707 18 Brev med 1 brun/vit fjäder vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Välfyllt Insticksalbum 64i stort sidor ** Landstorm Sverige 1920-1960 talet. 705 D D Visiralbum med **/* Sverige från till 1970 talet inkl. ett 40-tal häften med Ordres" 400 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat ochför emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 350 markeringar. Nominalmed 550 egenmonterade med plusvärde bättre märken. Facit förtrycksalbum fickor 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal 706 D april Insticksalbum 1809. med **/* helt osorterat fråm medaljong-modernt. Lite bättre inemellan och 708 D 400 700 ca 950 kr. F 19 Återanvänt brev med 1kr. GUL fjäder "Order" stafett adresser med tre olika 200 nominal drygt 350 Visiralbum med **/* Sverige frånmärkt Landstorm till sänt 1970i talet inkl.tillettolika 40-tal häften med 707 D kronoslingor mellan Boxholm daterad 24 aug. troligen cirka 1810.och varianter Samling Sverige o/ 1855-1960 i plusvärde 6 Lindner album. Överkomplett med nyanser 709 E 3501000 markeringar. Nominal 550och medAmarbyn för bättre märken. Skilling 2samt xhelt 6 Sk, 4 x 8 Sk, 2 xmedaljong-modernt. 24 Sk vidare över den delen med F 20 Brev från med3 två vita (veck), fjädrar annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Insticksalbum med **/* osorterat fråm Liteklassiska bättre inemellan och 708 D Stämplade Samlingar 50000 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". flera intyg. Många vackra stämplar. Rekommenderas. Facit 500.000 kr ++. 2001500 nominal drygt 350 kr. i Safe dualTill album. med mycket Prakt/Lyx stämplar. F 710 21 Brev Trevlig med 1 samling Brun/svart fjäder på Emb. Br. Berg Välfylld sänt från Wettlanda den 20 och april 1815.8 Samling Sverigeo/o/1855-1959 1855-1960 i 6 Lindner album. Överkomplett med nyanser varianter 709 D E Skill Prakt/Lyx medangående intyg litet 80 öre Värnamo. Saknar högv. Kongr/För Innehåll Militärtransport tyger från Fredricstad till Göteborg. från"Wäg-Route" 3 Skilling (veck), 2 x HOW 6 Sk, 4 x 8riss. Sk, Falsk 2 x 24av Sk vidare över den klassiska delen med 1500 8000 dyrare BC/CB annarsstämplar. mesta. en noggrann 50000 flera Många vackra Rekommenderas. 500.000 krDahls ++. genomgång. 22 Brev samt med intyg. 1 vit fjäder daterad 9finns septdet 1826 säntRekommenderar till Major Facit vid Westgötha Regemente i Samling i 3 album från Vapentyp-2000 talet. Kongr/Förening komplett, kronvalörerna med 711 D Trevlig samling o/ 1855-1959 i Safe av dual album. Välfylld med mycket Prakt/Lyx stämplar. 8 710 D Gobyn med innehåll gällande utseende Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Suntandning, BC/CB bla Sthlm Slott II BC en hel del Saknar bra stämplar Skill Prakt/Lyx med intyg HOW litet riss. Falsk 80samt öre Värnamo. högv. inemellan Kongr/För dahlsbra Häradsrätt i några Brottmål. 700 4500 tex. 20 öre Liggande lejon nära prakt Höör 22-7-1872. Värt en genomgång. 8000 dyrare BC/CB annars finns15 detjan mesta. en noggrann F 23 Brev samt med 1 gråbrun fjäder daterad 1845Rekommenderar i Sommerstad. "Ordres" säntgenomgång. till kronofjärSverige stämplat 1961-2010 i 10 vackratalet. röda Lindner Falzos album med fickor i kassetter. 712 Samling i 3 album från Socken, Vapentyp-2000 komplett, kronvalörerna med 711 G D dingsman i Hult, Wisnums med noteringKongr/Förening "angående Brottmålsstemningar". 4000 700 Senare delen 1980-2010 är de LYX stämplar förekommer även bra tandning, några BC/CB bla flesta Sthlm Slottstämplade, IIde BCflesta samtbättre en hel del braadresser stämplar inemellan 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 med militära / Soldatpost. 1980-2010, Samling i lejon 6 tjocka visirpärmar välstämplade Prakt/LYX, oftast 3-5 713 E 45001200 tex. 20 öre Liggande nära prakt Höörmed 22-7-1872. Värt enhäften genomgång. 25 Lot med 15fler brev 3-4-5 flestaFalzos med militära adresser ibland av med varje1961-2010 häfte. slingor Sverige stämplat i 101810-1853, vackra rödade Lindner album med fickor/i Soldatpost. kassetter. 35001500 712 G 26 Lot med tre brevomslag, varav är ställda Nääs 1733 och märkta af Solda- 4000 Stämplad dublettsamling med och1725, häftesblock 1938-2006 i"Fort 15 album. 714 E Senare delen 1980-2010 är två deparkombinationer flesta LYX till stämplade, bättre stämplar förekommer även ter", Exempelvis det tredje till Vimmerby 1854 alla militära adresser / Soldatpost. 10 BB-pari 6Facit 344 stplmed 1943-44. BC/CB och flera välstämplade 800 1980-2010, Samling tjocka visirpärmar medMånga välstämplade häften Prakt/LYX, oftastex. 3-5 713 E 1970och framåt. Högt och + värde för stämplar. F 27 Brev Prakt/LYX (Lägreståndsvikning) med innehåll 12katalogvärde april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 3500 3500 ibland fler från av varje häfte. 1939-1997 i 10 insticksalbum. Mycket snygga stämplar 715 kortaStämplad splittradedublettsamling fjädrar. 600 Stämplad dublettsamling med parkombinationer och häftesblock 1938-2006 i 15 genom album. 714 EE huvuddelen Prakt/LYX från 19samt 70-talet och framåt. Rekommenderas. 28 Brev hela medsamlingen, innehåll fjäder mycket liten ställd till Exempelvis 1017-11-1837 BB-par Facitmed 344 en stplvit 1943-44. Många BC/CB ochkronoslinga flera välstämplade ex.Kålle-3000 album Sverige 1855-1959, med lätta fastsättare. I värde stort sett 716 D 3500 700 reds Viking kompani i från Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs korpralskolorna. Prakt/LYX 1970- o/ och framåt. Högt katalogvärde och +för för komplett stämplar.(inga med 2x 4 skill., 8 skill. intyg:äkta gott ex.,En 3xvacker lokalmärke brun, Ringtyp, 1924 Stämplad dublettsamling 1939-1997 i710 insticksalbum. Mycket snygga stämplar genom 715 E F 29 Brev parkomb.) (Lägreståndsvikning) med innehåll sept 1838. GUL fjäder samt kronoslinga 3000 komplett. Många huvuddelen vackra stämplar speciellt i början. Högtoch katalogvärde. 30001500 hela samlingen, Prakt/LYX från 1970-talet framåt. Rekommenderas. från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. Sverige stämplad/* samling 1855-1964 i Fyrtorn album. Börjar med Sk (intyg (inga Sjöman 717 Viking album Sverige o/ 1855-1959, med lätta fastsättare. I stort sett6 komplett 716 D D tunn fläck) 8med Sk omtandad, 3 ö typ 1,Ringtyp komplett, Kongr & Förening parkomb.) 2x 4 skill., 8L.Lejon skill. intyg:äkta gott ex., 3x lokalmärke brun, Ringtyp,komplett, 1924 2500 12 st BC/CB. Blandad kvalitet. 3000 komplett. Många vackra stämplar speciellt i början. Högt katalogvärde. Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken 718 D Sverige stämplad/* samling 1855-1964 i Fyrtorn album. Börjar med 6 Sk (intyg Sjöman 717 D fram Lejon. Värt en Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411genomgång. 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] tunn till fläck) 8 Sk omtandad, L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp komplett, Kongr & Förening komplett, 2500 683 E Sverige Förfilateli 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2 200 700 Kurirpost Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". F 3 F 4 709 2000 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. 2000 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar.Album Utan med innehåll daterad på fliken 31 dec 1644, delvisFlera översättning medföljer. **/* med Sverige 1911-1968, välfylld med dubletter. BC/CB och många BB, 2000 även några häften och arkdelar. katalogvärde. Vackert adresserat brevomslag utanHögt innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1200 från 30 vapentyp-1940 talet. med Några bättre märken, vm, högvalörer1648. skullSverige (enligt */** vaxsigill påöre baksidan) tysk adress översättning. Arkivanteckning 2000 1200 Kongr/Förening, parkombinationer etc. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Svenska förseglade årssatser 1967-1975. Högt katalogvärde. "Praesent den 30 Maij 1649". 900 2000 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innePostverkets presentbok "Timbres-Poste Suedois" 1920-1958 med huvudsakligen 900 2000 håll med notering Alla på fliken "Praesent 7 Aug. 1652". bandmärken. ostämplade medden fastsättare. Facit för * 11.500 kr. F 5 F 6 F 7 F 8 697 D 698 D 699 F 700 11 F D 701 D 702 A F 9 F 10 12 F 13 703 14 704 D F 705 15 D D 16 F 707 17 D 706 710 D F 708 18 716D 709 E F 19 710 D F 711 21 D F 20 22 712 G F 713 23 E 714 24 E 25 26 715 E F 716 27 D 28 717 F 29 D 600 718 Sverigesamling i två estettalbum 1961-1985 + några lösa frimärken i plastficka. Nominal 1.700 kr. Liten rolig lot med */** märken. L20 * 1Kronopost kr med förskjutna tryckhalvor, F.159 bz *, F.138 *, F.527Oscar 5 öreinnehåll otandat alla fyrblock, * resten ** samt inklippt Oscar 10 öre (2 hela Lot med brev med med ett tydligt markerade kronoslingor. märken) med anteckning Vackert handskrivet brev medPappersprov-Danskt innehåll och stor vitppr. fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Safe album (rött)och med fickor Sverige 1855-1955 genomgående men sporadiskt besatt Lerum denDual 15 Okt. 1851 fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. med **/* märken. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 2 album med ** Sverige 1950-1969. Högt katalogvärde. 700 500 300 400 1500 400 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Välfyllt Insticksalbum 64 sidor och ** Sverige Brevomslag 1867 med fjäderrest slinga 1920-1960 samt "Fort"talet. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas400 af kronobrefbärare skyndsammast och af demfickor i natt". Facit förtrycksalbum med egenmonterade 1951-1982. Högt katalogvärde ** Nominal 300 400 300 ca 950 kr. 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Fribrevomslag med **/* Sverige från Landstorm till 1970 taletkronoslinga inkl. ett 40-tal häften med Ordres" Brev Visiralbum med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt märkt "Öppen markeringar. Nominal 550 med plusvärde för märken. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av bättre fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 350 700 med **/* helt osorterat fråm medaljong-modernt. Lite bättre inemellan Brev Insticksalbum med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen och Ordres" 200 nominal drygt 350 kr. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 till Stratomta. Döfvestad, april Samling 1809. Sverige o/ 1855-1960 i 6 Lindner album. Överkomplett med nyanser och varianter 700 från 3 Skilling (veck), 2 x 6 Sk, 4 x 8 Sk, 2 x 24 Sk vidare över den klassiska delen med Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 50000 flera intyg. Många vackra stämplar. Rekommenderas. Facit 500.000 kr ++. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Trevlig samling o/ 1855-1959 i Safe dual album. Välfylld med mycket Prakt/Lyx stämplar. 8 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Skill Prakt/Lyx med intyg HOW litet riss. Falsk 80 öre Värnamo. Saknar högv. Kongr/För hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 80001500 samt dyrare BC/CB annars finns det mesta. Rekommenderar en noggrann genomgång. Brev Samling med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. talet. Till Berg sänt från Wettlanda 20 april 1815. i 3 album från Vapentyp-2000 Kongr/Förening komplett,den kronvalörerna med Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av samt tygeren från till Göteborg. 1500 bra tandning, några BC/CB bla Sthlm Slott II BC helFredricstad del bra stämplar inemellan Brev tex. med201 öre vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major Värt vid Westgötha Dahls Regemente i 4500 Liggande lejon nära prakt Höör 22-7-1872. en genomgång. Gobyn med innehåll utseende av Fullmäktig för Falzos soldaterna Esping och Örn vid SunSverige stämplatgällande 1961-2010 i 10 vackra röda Lindner album med fickor i kassetter. dahlsSenare Häradsrätt Brottmål. är de flesta LYX stämplade, bättre stämplar förekommer även 4000 700 deleni 1980-2010 Samling i 6 daterad tjocka visirpärmar medi Sommerstad. välstämplade häften Prakt/LYX, oftast 3-5 Brev 1980-2010, med 1 gråbrun fjäder 15 jan 1845 "Ordres" sänt till kronofjär3500 700 iblandi fler av Wisnums varje häfte. dingsman Hult, Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Stämplad med parkombinationer och häftesblock 1938-2006 album. Lot med 9 brevdublettsamling med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresseri 15 / Soldatpost. 1200 Exempelvis BB-par Facit 344 1810-1853, stpl 1943-44.de Många och flera välstämplade ex. Lot med 15 brev10 med 3-4-5 slingor flestaBC/CB med militära adresser / Soldatpost. 35001500 Prakt/LYX från 1970- och framåt. Högt katalogvärde och + värde för stämplar. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaStämplad dublettsamling 1939-1997 i 10 insticksalbum. Mycket snygga stämplar genom ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 3000 800 hela samlingen, huvuddelen Prakt/LYX från 1970-talet och framåt. Rekommenderas. Brev Viking (Lägreståndsvikning) innehållmed 12 april märktI stort "Kompani Ordes" (inga med två vita album Sverige o/med 1855-1959, lätta 1845, fastsättare. sett komplett kortaparkomb.) splittrademed fjädrar. 600 2x 4 skill., 8 skill. intyg:äkta gott ex., 3x lokalmärke brun, Ringtyp, 1924 Brev komplett. med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samtHögt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-3000 Många vackra stämplar speciellt i början. katalogvärde. reds Sverige kompanistämplad/* i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. album. Lärokurs för korpralskolorna. 700 samling 1855-1964 i Fyrtorn Börjar med 6 Sk (intyg Sjöman Brev tunn (Lägreståndsvikning) medL.Lejon innehåll3 7 1838. Enkomplett, vacker GUL fjäder samt kronoslinga fläck) 8 Sk omtandad, ö sept typ 1,Ringtyp Kongr & Förening komplett, från Tössbo Compagni till Soldaten 25001500 12 st BC/CB. Blandad kvalitet. 669 Kron. Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken 2500 fram till Lejon. Värt en genomgång. Sverigesamling o/**/* i tre Estettalbum 1855-1979 + Samling i Lleuchtturm album 1855719 E 2500 1975. Välfyllda album. Högt katalogvärde. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: Spännande låda med dubletter Sverige i album, visirblad, påsar och [email protected] Mycket 720 E 718 D tunn fläck) 8 Sk omtandad, L.Lejon 3 ö typ 1,Ringtyp komplett, Kongr & Förening komplett, 2500 12 st BC/CB. Blandad kvalitet. Stämplad samling Sverige Skilling till 1954, Bra Ringtyp med flera välstämplade märken 718 D 2500 fram till Lejon. Värt en genomgång. Sverigesamling o/**/* i tre Estettalbum 1855-1979 719 E Sverige+ Samling i Lleuchtturm album 18552500 1975. Välfyllda album. Högt katalogvärde. Förfilateli Spännande låda med dubletter Sverige i album, visirblad, påsar och askar. Mycket 720 E 2500 material med vackra stämplar. Värt en med noggrann genomgång. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Stämplad dublettsamling i 23 insticksböcker 721 E 2000 200 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.1947-2009, varav 8 album med 1990-2009. Tjockt1700-talet, visiralbum med dublettsamling 1938-1946 av par 2 Förfilateli två karterade brevomslag från(Facit Ystad266-371) samt tvåmängder okarterade fråninkl. Lund. 722 D 700 BC/CB. Facit enl.inlämnaren (bara par räknade) över 50.000 kr, då tillkommer flera 2000 högvalörer bla 70 st 1,75 Tre kr, 30 st 1,20 Birgitta etc. 12 kartotekslådor med stämplat dublettlager från 12 öre Vapentyp-2003. Mycket Kurirpost 723 E 1800 helinnehåll del snygga stämplar F 3 Brev välorganiserat med komplettmed och en långt daterat Riseinemellan. på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Samling LYX stämplat Sverige 2000-2010. Uppstämplat i huvudsak från Ronneby, 724 D av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Kallinge, Asarum, Liatorp, Svängsta, Kyrkhult. En trevlig samling med märken som är F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 1500 mycket svåra att hitta idag. (650 st). tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Dublettsamling Sverige stämplat från 4 Skilling-1999 i 6 välfyllda album. Genuin samling 725 E Julij 1636". 2000 med bättre märken (Vapen/Ringtyp), vm-varianter samt snygga stämplar inemellan. Inga F 5 Vackert adresserat brevomslag till en Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500 Kongr/Fören eller BC/CB. Värt genomgång. renskrivning medföljer. 2000 Intressant låda med Arkivanteckning 1000-tals vackra 1636. stämplar Ringtyp-1940 talet på visirblad, även två 726 E F 6 Vackert adresserat med brevomslag till Jacob de+langr Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-1500 insticksböcker Tjänste/Bandmärken försändelser. följer. Arkivanteckning 1638. i 11 pergamynlådor + 2 album med samlingar, och lösa 2000 Flyttlåda med stort kartotek 727 G F 7 Vackert adresserat till 6 Jacob de med la Gardie från Generalguvernören albumblad från brevomslag Vapentyp till utan 1950innehåll talet. Även visirblad fyrblock från Ringtyp till 1940 över talet. Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1500 Massor avoch märken. o/ Sverige Vapentyp-1940 Mycket vackra1642. stämplar på Ringtyp, 57). Välfyllt Skrivetvisiralbum på Svenska, renskrivning medföljer.talet. Arkivanteckning 728 D 2000 tryckvarianter vattenmärken. Även ngt modernt och **/*. F 8 Vackert adresseratoch brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1500 Dublettsamling 1940-1990 talet i 8 tjocka insticksböcker, glest besatt men många med 729 E titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 vackra stämplar. F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1500 i 5på tjocka insticksböcker + 135 visirblad från Vapentyp-modernt i blandad 730 E skullDublettsamling (enligt vaxsigill baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 1500 kvalitet med mycket bandmärken och bra Kongress/förening. F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Väbevarat Permanent-album med stämplat Sverige från Skilling-1924. Välbesatt med 4 731 D "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 skillingar, Vapentyp och Ringtyp. En del vackra stämplar, bla Prakt 20 öre liggande lejon F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1500 Molkom 17-2-1873. Även Tjänste + helsaker. håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Sverigesamling 1855-1989 o/** på egentillverkade blad i två pärmar, från 1970 talet och 732 D framåt finns en hel del ** inemellan. 4 Skilling, Lejontyp 17 öre GRÅ, flera Kongr. Bla 5 kr, 1500 enstaka BC/CB. Nominal ca 400 kr + 34 st rabattmärken. Kronopost Låda med 12 album, mest stämplat Sverige från bra samling till dublettlager inklusive 2 733 E 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 1200 300 album med ** Nominal. F 734 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor fjäder i lacksigill till Tollered. 2 album o/ parkombinationer 1939-1970 talet.vit God kvalitet och inemellan en del"Afgår vackrafrån D Lerum den 15 Totalt Okt. 1851 och st. fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 12001500 stämplar. ca 2.000 Högt katalogvärde. 14 Brevomslag utan innehåll, med i sigillet. Från Skara till Huseby med not.från Låda med huvudsamling i 2 fjäderrest KABE album o/ 1855-1992 + 6 album o/ dublettlager 735 E "Requisition" sänt tillVälfyllda Secundmajorens Comp. 300 Vapentyp-1999. album med en del märken även på den klassiska delen, dyrare F 15 Brevomslag medtyvärr fjäderrest och slingaBC/CB. samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas1200 märken 1867 inemellan många klippta Allt i mycket blandad kvalitet. af kronobrefbärare skyndsammast af dem i natt". 300 Välfylld låda Sverige o/**/* med och 11 insticksböcker samt lösa visirblad/kort med trevligt 736 E 1000 300 16 Fribrevomslag 1710 medbättre tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. material och många märken. Fyndchanser. med olika vmfjäder på 3 visirblad bla. 143A cz, 3 x 144c Högt katalogvärde. C F 737 17 Brev Lot med 1 brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samtbz. kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1000 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Estettalbum med Sverige stämplat 1855-1957. Grundsamling på vackra blad. 738 D 1000 700 F 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Två Visiralbum med Sverige stämplat från Vapen-1970 talet. En del vackra stämplar, 739 D till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 800 spegeltryck, tryckvarianter, många BC + CB. Även lite brev och vykort. april 1809. 700 Egenmonterad samling stpl Sverige 1855-1920 talet på 16 blad med en del bättre 740 C F 19 Återanvänt brev med 1 fjäder märkt "Order" sänt i stafett olika adresser med tre olika 500 klassiska märken tillGUL högre valörer Kongressen. Några vackratill stpl. Blandad kvalitet. kronoslingor mellan med Boxholm ochrundstpl Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 2 insticksalbum mycket parkomb.BC/CB/BB/SX till 2000-talet. 741 D 500 1000 F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Facit förtrycksalbum med o/ 1855-1982. Glest besatt fram till 1970-talet då finns många 742 D hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 500 1500 vackra stämplar i Prakt/LYX kvalitet på olika orter. F 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Låda med 120 st välstämplade Svenska häften 1970-90 talet. Facit 11.900 kr. 743 B 500 1500 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. i 16 album från Vapentyp-1980 med tyngdpunkt Vapen-1940 talet, i 744 E 22 Brev Låda med med 1 vit dubletter fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente stpl. 500 även några blad gällande med Lösen + Facit special 2008. Mycket att gå igenom, delÖrn vackra Gobyn med innehåll utseende av Fullmäktig för soldaterna Espingen och vid Sunmed stämplade bandmärken i 5 visiralbum. Från Lilla riksvapnet till 1939. 745 E dahlsDublettsamling Häradsrätt i Brottmål. 700 Mycket Medaljong, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Stor mängd men även F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär400 vackra stämplar. dingsman i Hult, Wisnums Socken,Sverige med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Låda med stpl. dublettsamling i perg.kuvert och album, finns parkombinationer och 746 E 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 välstämplade frimärken + lite brev och helsaker, även Norsk handbok del 1, 1855-1955, 25 Lot med brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 300 1500 med15 nytrycken. Litentre lotbrevomslag, klassiska stämplade märken 4 Skilling-Oscar med1733 en deloch vackra stämplar. 26 Lot med varav två är ställda till Nääs 1725, märkta "Fort af Solda- 300 747 C ter", Lot detmed tredje Vimmerby 1854 alla med militära adresser 800 42 till parkombination 1936-1956 inkl 9 st BC/CB. Facit/ Soldatpost. drygt 4.000 kr. 748 C 300 F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Liten lot (32 st) med varianter Ringtyp-1930 talet, Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning 749 A korta splittrade fjädrar. 200 600 och andra tryckfel. Bla "Flamman" på Lützen 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till KålleLåda med i huvudsak Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, Plomberad postens kilovara 1968, 750 E reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 2 visirblad med vackra stämplar samt kuvert med frimärken. Rolig kuriosa: 3 brev F 29 Brev stämplade (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 200 1974 med bla 2 och 5 kr Kongressen 1924. från Tössbo Compagni till Soldaten 669Biet Kron. 1500 Två Stockholmstidningar, Svenska 1842 samt Sveriges Stadstidning 1838 båda med 751 C 200 en Tidningsbevillningsstämpel. Låda med blandad kuriosa: Julmärken, tändsticksetiketter, Öl/Vin/Sprit etiketter, Svenska 752 E 400 Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, Sigill samt mycket annat att rota igenom. Lot med julmärken, bokmärken, klistermärken etc. allt som inte är frimärken. 753 F 200 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 748 749 747 750 748 749 751 750 1 752 C A C E C A C E E 2 751 753 C F 754 752 C E 755 F 753 3 754 756 F F C A 755 757 F E F 756 5 758 A A 757 F 759 6 E H2 A 760 758 F 7 761 759 C A F 4 760 F 762 8 E A H2 C A 763 F 761 9 E E 762 764 763 F 765 11 A F E C 766 764 765 767 C F C D 12 768 766 F 769 13 C C D D D C D D D D F 10 767 770 14 768 771 F 769 15 772 770 16 773 F 771 17 774 772 773 775 774 776 D D D D D F D D 775 776 F D F 18 F 19 F 20 F 21 777 24 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid SunVisirpärmari med enkelt dublettmaterial Finland på ca 300 fräscha visirblad. dahls6 Häradsrätt Brottmål. Tillbehör 22 F 778 23 Lot med 42 parkombination inkl 9 st BC/CB. Facithandbok drygt 4.000 300 välstämplade frimärken + lite1936-1956 brev och helsaker, även Norsk del kr. 1, 1855-1955, 300 Liten nytrycken. lot (32 st) med varianter Ringtyp-1930 talet, Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning med 200 Litenandra lot klassiska märken Skilling-Oscar med en del vackra stämplar. och tryckfel.stämplade Bla "Flamman" på 4Lützen 300 Låda med Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, postens Lot med 42i huvudsak parkombination 1936-1956 inkl 9 st BC/CB. Plomberad Facit drygt 4.000 kr.kilovara 1968, 300 2 visirblad med vackra stämplar samt kuvert med frimärken. Rolig kuriosa: 3 brev Sverige Bältesspännarmaterial Liten lot (321974 st) med talet,1924. Spegeltryck, plåtsår, dragspel, hyssjning 200 stämplade medvarianter bla 2 ochRingtyp-1930 5 kr Kongressen 200 och tryckfel. Bla "Flamman" Lützen Två andra Stockholmstidningar, Svenskapå Biet 1842 samt Sveriges Stadstidning 1838 båda med Förfilateli Låda med i huvudsak Sverige, ca 400 Fdc/minnespost, Plomberad postens kilovara 1968, 200 en Tidningsbevillningsstämpel. Odaterat officiellt brev utanstämplar poststämplar med innehåll signeratRolig Palmkrantz, L-län, 2 visirblad med vackra samt kuvert med frimärken. kuriosa: 3Körning brevSvenska Låda med blandad kuriosa: Julmärken, tändsticksetiketter, Öl/Vin/Sprit etiketter, adresserat "a Son Logis" ibla bostaden. Intressant. 200 stämplade 1974 med 2 och 5 kr Kongressen 1924. 400 200 Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, Sigill samt mycket annat att rota igenom. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag samt två okarterade Tvåmed Stockholmstidningar, Svenska Biet 1842 från samt Sveriges Stadstidning 1838från bådaLund. med 700 Lot julmärken, bokmärken, klistermärken etc. Ystad allt som inte är frimärken. 200 200 en Tidningsbevillningsstämpel. Komplett häfte (1950-talet) med 500 ** brevmärken med fransk Lilja och texten "För Låda med blandad kuriosa: Julmärken, tändsticksetiketter, Öl/Vin/Sprit etiketter, Svenska 300 svensk ungdom, Svenska Scoutunionen" försäljningspris litet riss i omslaget. Kurirpost 400 Aktiebrev, Välgörenhetsmärken, Sigill samt mycket annat 50 att kr. rota igenom. Lot med 30 blanketter, broschyrer och affischeretc. från Andra Världskriget, alla relaterade till Lot med julmärken, bokmärken, klistermärken allt som inte är frimärken. Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 400 hemvärnets funktion. Bla "Att iakttaga vid flyglarm", "Brandbomb" etc. Ovanligt material. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Komplett (1950-talet) med 500 ** brevmärken med fransk Lilja och texten "För Komplett häfte serie med 8 etiketter i fyrblock på vykort från Luftpostutställningen i Stockholm 300 Vackert adresserat med innehåll dateratförsäljningspris juli 1636 till Jacob Gardie, skrivet på svensk ungdom,brev Svenska Scoutunionen" 50 kr. de litetlariss i omslaget. 200 1961 + samma uppsättning ** block. tyskaLot (översättning På1752-1835, baksidan finns "Praesenterat i alla Krigzrätten den med broschyrer och affischer från Andra Världskriget, relaterade till 6 Parti med30cablanketter, 280medföljer). Kungörelser varavnotering ca 110 st från 1700-talet. Blandad kvalitet 400 Julij 1636". hemvärnets funktion. "Att iakttaga vid flyglarm", "Brandbomb" etc. Ovanligt material. 900 2000 med anteckningar, ej Bla slingor. Komplett serie med 8 etiketter fyrblock påFörsta vykortFlygpost" från Luftpostutställningen i Stockholm Vackert brevomslag tilli Clas Christersson Horn av Lot adresserat med **/o Brevmärken 1912 "Sveriges två Åminne. stämpladeSkrivet och ettpå ** Svenska, 200 1961 + samma uppsättning ** block. 400 2000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning hörnexemplar med arkmarginal samt 1636. övertryck Silverjubileet 1937 på brev. Parti ca 280 Kungörelser 1752-1835, varav ca 110 stomvänd frånpå 1700-talet. kvalitet 2 st adresserat **med häften Valkyrian, Typ till 2b, med rättvänd respektive infattning.Blandad Vackert brevomslag Jacob de la Gardie. Skrivet Svenska, renskrivning med-300 900 med anteckningar, ej slingor. följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Komplett ** sats helgmärken 1904-2003, Stora Svanen och paketmärkena. Lot med **/o Brevmärken 1912 "Sveriges inklusive Första Flygpost" två stämplade och ett ** Även Vackert adresserat brevomslagnågra utan dubletter innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 44 st helkartor 1962-2000, samt skalavtryck på 10 blad. 400 hörnexemplar med arkmarginal samt övertryck Silverjubileet 1937 på brev. över Låda Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602tre Valkyrian, album i huvudsak mtrl samt helgmärken, 2 st **med häften Typ 2b, med med svenskt rättvändRevenue respektive omvänd infattning. även lådor 300 57). med Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 200 2000 pergamynkuvert Norden stämplat. Komplett ** sats helgmärken 1904-2003, inklusive Stora + Svanen och paketmärkena. Även mfl Vackert brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt Lot adresserat med 94 st olika **/*/o Svenska Järnvägsfraktmärken två Godsbiljetter från 300 st helkartor några dubletter samt1644, skalavtryck 10 blad. medföljer. 500 2000 titlar.44 Utan innehåll1962-2000, med daterad på fliken 31 dec delvis på översättning Christianstad-Hessleholms Jernväg. Låda med album i huvudsak svenskt samt helgmärken, även lådor Låda med tre 16 böcker, flera eftertraktade såsom Lüningsmtrl Luftpost, Grapes från Postkontor & KoVackert adresserat brevomslag utanmed innehåll till Revenue Krigskollegiet i Stockholm Casper 200 med pergamynkuvert Norden stämplat. Handb. Sv frankotecken 1855-1946, Medd.Postmuseum 17 Brevkort1648. & skullPostmästare, (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 2000 Lot med 94 st olika **/*/o Svenska Järnvägsfraktmärken +verk två Godsbiljetter från 300 Frankokuvert, Frimärksförfalskningar, Några av Tullbergs etc. Litteratur Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 500 Christianstad-Hessleholms Jernväg. "Håndbok over Norges Frimerker" 1963 i två band med nytrycken. Bra skick. "Praesent den 30 Maij 1649". 200 2000 Låda med 16 böcker, flera eftertraktade såsom Lünings Luftpost, Grapes Postkontor & Vackert adresserat brevomslag tillnumrerad Gabriel1855-1946, Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneVästra Postdistriktet 1917-46, upplaga 70/200. Veck på omslaget och de Postmästare, Handb. Sv frankotecken Medd.Postmuseum 17 Brevkort &första 100 håll med notering på fliken "Praesent denNågra 7 Aug.av1652". sidorna. 300 2000 Frankokuvert, Frimärksförfalskningar, Tullbergs verk etc. Lot med 4 over mindre häften: Facit 1978-79 posthistoria, FIB frimärksalbum i "Håndbok Norges Frimerker" 1963 iSärtryck två bandNorge med nytrycken. Bra skick. 200 100 mkt bra skick, Norske frimerker og varianter 1944, Islands Frimerker 1946. Västra Postdistriktet 1917-46, numrerad upplaga 70/200. Veck påmed omslaget och de första Kronopost Handbok över Norges Frimerker 1855-1955 i två kompletta band nytrycken. 300 100 sidorna. Lot med 7 brev med innehåll alla tydligt markerade Finlands av L.Linder 1956, liten ryggskada annars i mycket skick. 100 300 Lot med 4Ovalmärken mindre häften: Facitmed 1978-79 Särtryck Norgekronoslingor. posthistoria, FIB bra frimärksalbum i Vackert brev med innehåll och stor1944, vit fjäder i lacksigill till 1946. Tollered. "Afgår från 100 mkt handskrivet bra skick, Norske frimerker og varianter Islands Frimerker Postvägar-Postkontor och postgårdar i 1750 talets Sverige. Eliz Lundin 1998. Nyskick. 100 Lerum den 15 över Okt.Norges 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Handbok Frimerker två kompletta band medSmå nytrycken. 300 1500 Vacker och välbevarat Schaubek1855-1955 album fråni 1921, Viktoria utgåvan. ryggskador och Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 150 Finlands Ovalmärken av L.Linder 1956, (inga liten ryggskada inlaga i perfekt skick. Ett vackert album frimärken).annars i mycket bra skick. 100 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 Ernst Grape: Expeditionsföreskrifter vid Postverket 1952, 243 sidor. 100 Postvägar-Postkontor och postgårdar i 1750 talets Sverige. Eliz Lundin 1998. Nyskick. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas100 Inbunden årgång "Briefmarken Journal" 1888, Leipzig. Delvis med färgtryck. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem natt". 100 300 Vacker och välbevarat Schaubek album fråni 1921, Viktoria utgåvan. Små ryggskador och 150 300 inlaga i perfekt Ett album (ingakronor, frimärken). Fribrevomslag 1710skick. med tre vackert handritade öppna ställd tillsidor. Gripsholm. Lennart Ivarsson: Brevportot i Sverige 1831-1855, 2005, 342 Skick som ny. 100 Ernst Grape: Expeditionsföreskrifter vid Postverket 1952, 243kan sidor. Brev "Förteckning med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 öfver Franska Tidningar och Tidskrifter å hvilka tagas abonnement vid till Stratomta, vidarebefordrat och 1890, emottaget av fyra olikaDelvis personer. Daterat april 1809. InbundenPostanstalter". årgång "Briefmarken Journal" 1888, Leipzig. med Svenska Tryckt 101 sidor. Omslagsskador avfärgtryck. fukt och14-15 användning, 100 700 Brev men meden 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 200 ovanlig bok. Lennart Ivarsson: Brevportot i Sverige 1831-1855, 2005, 342 sidor. Skick som ny. 100 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat ochA-L, emottaget avsamt fyra Tyskland. olika personer. Daterat 18 4 frimärkskataloger i nyskick: Michel West M-Z, Ost Alla 1995/96. 150 öfver Franska Tidningar och Tidskrifter å hvilka kan tagas abonnement vid april "Förteckning 1809. 700 The history of airmail in Scandinavia-Lüning. 351Omslagsskador sidor. I nyskick av ! fukt och användning, 150 Svenska Postanstalter". Tryckt 1890, 101 sidor. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 200 men en ovanlig bok. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 4 frimärkskataloger i nyskick: Michel West A-L, M-Z, Ost samt Tyskland. Alla 1995/96. 150 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår The history of airmail in Scandinavia-Lüning. 351 sidor. I nyskick ! hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 150 1500 E D 777 779 25 778 26 E F D F 27 780 779 D F 28 781 780 F 782 29 F D A 72 1500 300 700 utgivet avdaterad Franklin15 Mint med 27 st 24 karat"Ordres" guldpläterade sterling silver Brev Specialalbum med 1 gråbrun fjäder jan1979 1845 i Sommerstad. sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken,av med notering "angående Brottmålsstemningar". (925/1000 Silver) avbildningar "Världens första frimärken". Albumet har plats för totalt 700 700 1200 73 "frimärken". 266 gram. Lot med 9 brev medSilvervärde 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 6 Visirpärmar med enkelt dublettmaterial Finland på ca 300 fräscha visirblad. 300 Låda15 med i huvudsak Svenska Många giltliga jubileumsmynt nominalvärde av Lot med brev med 3-4-5 slingormynt. 1810-1853, de flesta med militäramed adresser / Soldatpost. 1500 SEKtre 5.950 + en låda med ejtvå räknade mynt och ca2750 frånoch Helamärkta Världen. Härafborde Specialalbum utgivet av Franklin 1979till med stsedlar 24 karat sterling silver Lot med brevomslag, varav ärMint ställda Nääs 1725, 1733guldpläterade "Fort Solda4800 finnas lite extra silvervärde ! (925/1000 Silver) avbildningar av "Världens första frimärken". Albumet har plats för totalt ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 700 800 2 album med 23Silvervärde myntbrev utgivna av Samlarhuset. De Svenska mynten har ett nominellt 73 "frimärken". 266 gram. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita värde av 655 kr, mynt från flera andra länder finns. Vackra brev och medföljande historisk Låda med i huvudsak Svenska mynt. Många giltliga jubileumsmynt med nominalvärde av korta splittrade fjädrar. 600 600 information. ? ej räknade mynt och ca 50 sedlar från Hela Världen. Här borde SEK 5.950 +Silvervärde en låda med Brev Lot med innehåll 17-11-1837 en vit fjäder samt mycket ställd med st olika FDC med infällda sedlar från olika länder,liten ingakronoslinga högre valörer mentill Kålle-4800 finnas lite37 extra silvervärde !med reds 2 kompani i Rangstorp från utgivna Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 300 700 många vackra motiv. albummed med 23 myntbrev av Samlarhuset. De Svenska mynten har ett nominellt Brev värde (Lägreståndsvikning) medflera innehåll sept 1838. En vacker samt Stockholm Stadion 4-7-1912 Prakt på7omvänt märke med 1brev kt.GUL Svår stämpel frånkronoslinga av 655 kr, mynt från andra länder finns. Vackra ochfjäder medföljande historisk från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1900 600 1500 Olympiska Spelen. information. Silvervärde ? Mynt & Sedlar Samling med med ca 2250 stämplar 1100 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. Lot med Stockholm 37 st olika FDC infällda sedlar(ca från olika länder, inga högre valörer men 800 300 Blandadmed kvalitet frånmotiv. läsbara till LYX stämplar. många vackra Samling Stockholmsstämplar i förtryckt album,märke ca 360med st på1 Oscarsperioden, läsbara784 Stockholm Stadion 4-7-1912 Prakt på omvänt kt. Svår stämpel från 782 D A 72 500 1900 Prakt. ÄvenSpelen. några vykort. Olympiska Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41rätvänd GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Stockholm 30, 12-4-1918 nära Prakt Postal 800 kr.i två visiralbum. 785 Samling Stockholm med ca 2250 stämplar (castämpel. 1100 Ringtyp/Oscar) 783 A D 79 500 783 781 D F Sverige Välkommen till Visning och Auktion på Förfilateli Göteborgs Stadsmuseum, Norra Hamngatan 12. 1 2 F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9 F 10 F 11 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 9-10-11-12 Mars 2011 Kurirpost Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 200 700 600 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 VISNINGSTIDER: HÄMTNING: Kronopost Onsdagen den 9LotMars 13.00—20.00 kankronoslingor. avhämtas och betalas till auktionens 12 med 7kl. brev med innehåll alla med tydligtInköp markerade 300 F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Torsdagen den 10 Mars kl. 10.00—17.00 slut, senast kl. 16.30. Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Fredagen den 11Brevomslag Mars kl.utan 10.00—17.00 TyvärrFrån kan vi inte acceptera betalning med 14 innehåll, med fjäderrest i sigillet. Skara till Huseby med not. "Requisition" till Secundmajorens Comp. 300 Lördagen den 12 Mars kl.sänt 10.00—14.00 bank– eller kreditkort. F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Visning pågår även samtidigt med auktionen af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 16 hela lördagen. Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 under F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 1 Ordres" Stadsmuseum Göteborgs StadsmuF 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Adolfs seum (1) ligger cirka till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. 2DateratGustaf 18 april 1809. 700 Torg 200 meter från F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 3 Brunnsparken Brunnsparken (3) där kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 4 "Angår Lilla Torget deF flesta 20 spårvagnsBrev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård 7 5 Kronhuset1500 och vissa busslinjerhastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". F 21 För besö- Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 6 1815. Antikhallarna stoppar. 7 Casinot 1500 kande med bil finnsInnehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i flera större parkeringGobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sunar vid casinot (7) dahls Häradsrätt i Brottmål. 700 samt längs med hamF 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". nen. 24 25 26 F 27 28 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. 6 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 700 1200 1500 800 600 700 Viewing of most single lots, also at: www.swedishstampauctions.com 1500 F 29 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Låda med i huvudsak Svenska mynt. Många giltliga jubileumsmynt med nominalvärde av SEK 5.950 + en låda med ej räknade mynt och ca 50 sedlar från Hela Världen. Här borde 4800 finnas lite extra silvervärde ! 2 album med 23 myntbrev utgivna av Samlarhuset. De Svenska mynten har ett nominellt 780 D värde av 655 kr, mynt från flera andra länder finns. Vackra brev och medföljande historisk Sverige Ortstämplar i Länsordning 600 information. Silvervärde ? Lot med 37 st olika FDC med infällda sedlar från Stad olika länder, inga högre valörer men 781 F Förfilateli Stockholms 300 många med vackra motiv. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Stockholm Stadion 4-7-1912 Prakt på omvänt märke med 1 kt. Svår stämpel från 782 A 72 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 1900 200 Olympiska Spelen. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade Ystad samt två okarterade från Lund. 700 Samling Stockholm med ca 2250brevomslag stämplar (cafrån 1100 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. 783 D 800 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Samling Stockholmsstämplar i förtryckt album, ca 360 st på Oscarsperioden, läsbara784 D Kurirpost 500 Prakt. Även några vykort. F 785 3 Brev Stockholm med komplett och långt rätvänd innehållnära daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 500 30, 12-4-1918 Prakt stämpel. Postal 800 kr. A 79 av fältkassan från Frösön till utvalda Gävle. Förtydligande avA-län text medföljer. 600 82 Ringtypsmärken med vackra stämplar 58 st, B-län 17 st, C-län 7 st, i 786 C F 4 Vackert adresserat brevenkelt med dublettmaterial innehåll daterat juli 1636 till 300 Jacob de la Gardie, skrivet på 400 mycket bra märkeskvalitet. 6 Visirpärmar med Finland på ca fräscha visirblad. 777 E 300 tyskaStockholm (översättning medföljer). notering "Praesenterat i Krigzrätten 6 Nordiska Spelen På Lbrbaksidan 10-2-1913finns (violett färg) på fräscht oadresserad kuvertden med 787 A Specialalbum utgivet av Franklin Mint 1979 med 27 st 24 karat guldpläterade sterling silver 778 D Julij 1636". 300 2000 vinjett från Spelen. Mycket ovanligt. (925/1000 Silver) avbildningar av "Världens första frimärken". Albumet har plats för totalt F 788 5 Vackert brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 250 Lot adresserat med 105 stämplar Vapen-Modernt, mest Prakt/LYX, varav 87 st Stockholm. C 700 73 "frimärken". Silvervärde 266 gram. renskrivning medföljer. 1636. Ringtyp-modernt. Många olika stämpeltyper i 2000 Lot med drygt 1.000Arkivanteckning stSvenska Stockholms stämplar 789 F D Låda med i huvudsak mynt. Många giltliga jubileumsmynt med nominalvärde av 779 F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med250 blandad kvalitet, mycket Inemellan enoch del ca vackert. SEK 5.950 + en låda medklipp. ej räknade mynt 50 sedlar från Hela Världen. Här borde följer. Arkivanteckning 1638. 4800 Stockholm N 3.4.1884. Få ex 790 A 36 finnas lite extra silvervärde ! kända. Diagonalt veck på märket. 200 2000 F 780 7 Vackert adresserat utan innehåll till JacobDe deSvenska la Gardie från Generalguvernören 2 med 23brevomslag myntbrev av Samlarhuset. mynten har ett nominellt D 39 10album öre boktryck med tydlig utgivna läsbar stämpel Stockholm C4, 7.4.1886. 791 A över värde Ingermanland Keksholms friherre Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 av 655 kr,och mynt från flera län, andra länder Erik finns.Carlsson Vackra brev och medföljande historisk öre Tre singel ASS brev Aspudden 2, 3.4.1950, 792 A 57). 65 Skrivet på kronor Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. med starkt ROSA 600 2000 information. Silvervärde ?på litet inrikes 100 etikett. F 781 8 Vackert brevomslag tillinfällda Erik Rünings, General im Lieflandt mfl Lot adresserat medOvanligt. 37 st olika FDC med sedlar frånAdmiral, olika länder, ingaGouvereur högre valörer men F 21-4-1882 Praktpå stämpel, 1 kt. 793 A 29 100 300 2000 titlar.Stockholm Utan innehåll medmotiv. daterad fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. många medC.vackra 258 1, 31-5-1936 ILISutan Minnespoststämpel Prakt. Stockholm Stadion 4-7-1912 Prakt på omvänt märke med 1 kt. Svår stämpel 794 A 72 F 782 9 Vackert adresserat brevomslag innehåll till Krigskollegiet i Stockholm frånfrån Casper Ko100 19002000 Spelen. skullOlympiska (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Stockholm C4, 5-4-1886 795 A 35 100 Samling Stockholm med ca 2250 stämplar (ca 1100 Ringtyp/Oscar) två visiralbum. D F 783 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll medi notering på fliken Islinge-He(rserud) 9-8-1912 sidvänd. Postal 5.000 kr. 796 A 82 800 2000 2500 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. "Praesent den 30 Maij 1649". Samling Stockholmsstämplar i förtryckt album, ca 360Oxenstierna st på Oscarsperioden, läsbaraD Stafsnäs 18-7-1913 rätvänd till på klipp, mycket vacker. Postal 3.500 kr.i Stockholm, 797 A 61 F 784 11 Vackert adresserat brevomslag Gabriel Bengtsson utan inne- 1600 500 Prakt. Även några vykort. håll med notering på14-9-1914 fliken "Praesent 7 Aug. 1652". Hörnings(ho)lm sidvändden på klipp med del av andra stämpel. Postal 3.500 kr. 798 A 86 12002000 Stockholm 30, 12-4-1918 rätvänd nära Prakt stämpel. Postal 800 kr. 785 A 79 500 192 Oscarsmärken (varav 41 Stockholm) med utvalda vackra stämplar i mycket bra 799 C 82 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar A-län 58 st, B-län 17 st, C-län 7 st, i 786 C 800 märkeskvalitet. Kronopost 400 mycket bratjänste märkeskvalitet. 10 öre lilla i par med två stämplar Hufvudskär 11-1-1913. Varav den ena snedvänd 800 A Tj47x2 Stockholm Spelen Lbr 10-2-1913 (violett färg)kronoslingor. på fräscht oadresserad kuvert med 787 A 12 Lot med 7 lyxcentrerat brev Nordiska med innehåll alla med tydligt 800 300 på ett märke. Postal 1.200 kr markerade 300 vinjett från Spelen. Mycket ovanligt. F 801 13 Vackert handskrivet brev medmed innehåll ochstämplar stor vit fjäder till Tollered. "Afgår från Samling Stockholms Län ca 1230 (ca 330i lacksigill Ringtyp/Oscar) i visiralbum. D Lot med 105 stämplar Vapen-Modernt, mest Prakt/LYX, varav 87 st Stockholm. 788 C 782 Lerum 700 1500 785 797 798 800Västergötland. 803 250 den 15kvalitet Okt. 796 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Blandad från läsbara till LYX stämplar. Lot medutan drygt 1.000 st med Stockholms stämplar Ringtyp-modernt. olika stämpeltyper i 789 D 28 äldre Prakt/Lyxstämplar bla:i sigillet. Nämdö-1883, Ösmo-Nynäs-1895, Landsort-1888, 802 C 14 Brevomslag innehåll, fjäderrest Från Skara tillMånga Huseby med not. 250 600 300 blandad kvalitet, klipp. en del vackert. Valsjö-1902, inkl. Inemellan två på vykort. "Requisition" säntKullsta-1903 till mycket Secundmajorens Comp. 58 Stockholm N 3.4.1884. Få ex kända. Diagonalt veck märket. A 36 Herräng1867 4-10-1911, Prakt/Lyx stämpel. Postal kr.på 803 F 790 15 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt 800 "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas200 500 af kronobrefbärare skyndsammast och afkr. demStockholm i natt". C4, 7.4.1886. 56 10 öre boktryck20-2-1911. med tydlig Postal läsbar stämpel 791 Lidingö-Brevik 800 804 A 39 100 400 300 16 Fribrevomslag trepå handritade öppna kronor, ställdärtill 300 65 öre 28-12-1875 Tre 1710 kronormed singel litet inrikes ASS brev Aspudden 2, Gripsholm. 3.4.1950, med skadad starkt ROSA 792 A 21 Björkö Vacker Prakt/Lyx stämpel, men tyvärr hela högra sidan 805 F 17 Brev etikett. med 1 Ovanligt. brun/vit fjäderkr. i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 250 (inklippt). Postal 2.500 till Stratomta, och stämpel, emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. C. 21-4-1882 Prakt 1 kt. 793 Lot med 80vidarebefordrat stämplar Ringtyp-Modernt. 806 A C 29 200 700 804 Stockholm 805 848 samt kronoslinga 858 880"Öppen Ordres" 882 100 F 18 med 1 brun/vit 813 fjäder i stort 834 vaxsigill "Östgöta" märkt 52,55x2Brev Stockholm 1, 31-5-1936 ILIS Minnespoststämpel 794 Oscars-märken på klipp med handmakulering "Fr.Prakt. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 807 A 258 100 200 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 Stockholms 54 C4, 5-4-1886 795 Privat brevkort Ornö 19-7-1904. Postal 400Län kr. 808 A 35 april Stockholm 1809.inrikes 100 700 200 163 Islinge-He(rserud) sidvänd. 5.000 A 82 F 796 19 Återanvänt brev med 19-8-1912 GULPrakt fjäder märktPostal "Order" säntkr.i stafett till olika adresser med tre olika 2500 Långhundra 23-5-1938 stämpel. 809 100 kronoslingor Boxholm daterad 24 aug. troligen 1000 176 Stafsnäs 18-7-1913 rätvänd påAmarbyn klipp, mycket vacker. Postal 3.500 cirka kr. 1810. 797 Rönningemellan 13-6-1929 Praktoch stämpel. 810 A 61 1600 100 F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 416B Hörnings(ho)lm 14-9-1914 sidvänd på klipp med del av märke. andra stämpel. Postal 3.500 kr. 798 Saltsjöbaden 25-3-1958 Lyx stämpel påReg:te". välcentrerat 811 A 86 1200 100 1500 hastig kronoskjuts1,för Kongl. Westmanlands 192 (varav 41 Stockholm) utvalda vackra stämplarden i mycket bra1815. C Ö 3-7-1943fjäder Prakt på stämpel. 812 A 276 F 799 21 Brev Barnens medOscarsmärken 1 Brun/svart Emb. Br. Tillmed Berg sänt från Wettlanda 20 april 100 800 märkeskvalitet. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Asbysand 2-7-1943 Lyx stämpel. 813 A 277 100 1500 öre1lilla i par med9 två stämplar Hufvudskär VaravDahls den ena snedvändi 800 A Tj47x2 Brev 10 22 med vit tjänste fjäder daterad sept 1826 sänt till Major11-1-1913. vid Westgötha Regemente 67 Saltsjöbaden 17-8-1911 (stor)stämpel på litet märke. 814 A 800 på ett lyxcentrerat märke.Prakt/Lyx Postal 1.200 Gobyn med innehåll gällande utseende av kr Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 Stockholms LänPrakt med stämpel, ca 1230 stämplar (ca 125 330 kr. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 801 Stäket 6-8-1908 Nästan 2 ktt. Postal 815 D A 57 dahlsSamling Häradsrätt i Brottmål. 100 700 700 Blandad kvalitet från läsbara till250 LYX stämplar. 17-11-191X. Postal A 55 F 816 23 Brev Skärsätra med 1 gråbrun daterad 15kr. jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär100 Lot med 28 äldrefjäder Prakt/Lyxstämplar bla: Nämdö-1883, Ösmo-Nynäs-1895, Landsort-1888, 802 C dingsman i Hult, Wisnums Socken, med Brottmålsstemningar". Samling Uppsala Län med ca 950 stämplar 450 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 817 D 600 700 Valsjö-1902, Kullsta-1903 inkl. två pånotering vykort.(ca"angående 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de800 flesta 600 1200 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Herräng 4-10-1911, Prakt/Lyx stämpel. Postal kr. med militära adresser / Soldatpost. 500 803 A 58 Vårfru 2 rätvända stämplar på gratulationskort. 800adresser kr. 818 A 61,64 25 Lot med 1523-1-1908, brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta medPostal militära / Soldatpost. 400 1500 56 Lidingö-Brevik 20-2-1911. Postal 800 kr. 804 A 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 400 Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt. 819 C 250 28-12-1875 Vacker1854 Prakt/Lyx stämpel, menadresser tyvärr är /hela högra sidan skadad 805 A 21 ter", Björkö det tredje till Vimmerby alla med militära Soldatpost. 800 55 Oscarsmärken med kr. utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 820 C 250 Postal 2.500 F 27 Brev (inklippt). (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita med8-9-1856 80 fjädrar. stämplar Ringtyp-Modernt. 806 Upsala Fyrkantstämpel. 821 C A 2 200 kortaLot splittrade 100 600 på klipp med handmakulering "Fr. Ösmo Ovanligt. ställd till Kålle- 200 807 A 52,55x2 54 Olands Stafby 17-11-1837 20-12-1898 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 1-5-1910". 28 Brev Oscars-märken med innehåll med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga 822 100 reds Privat kompani i Rangstorp från Råda. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 inrikes brevkort 19-7-1904. Postal 400 kr. 808 22 Tierp 26-7-1875 Prakt Ornö stämpel, delInnehåll av andrastämpel. 823 A 54 200 100 F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 163 Långhundra 23-5-1938 Prakt stämpel. 809 A 31 Wessland 26-11-1884 Prakt stämpel. 824 100 1500 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. Rönninge 13-6-1929 Prakt stämpel. 810 7 Upsala 25-3-1873 Prakt stämpel. 825 A 176 100 Saltsjöbaden Lyx stämpel på välcentrerat 811 52 Vykort med 5 1, öre25-3-1958 Oscar stämplat Biby 13-5-1911. Postalmärke. 3.000 kr. 826 A 416B 100 1500 Barnens Ö 3-7-1943 Prakt stämpel. 812 Tjock visirpärm med stpl D-län samt insticksalbum och visirblad/kort med blandat 827 A D 276 100 1000 välstämplat material. Intressant post. Frimärksauktioner AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Asbysand 2-7-1943 Lyx stämpel. 813 A 277 i Göteborg 100 779 F 806 794 809 807 795 810 808 796 811 809 797 812 810 798 813 811 799 814 1 812 815 800 813 2 816 814 801 817 815 802 816 818 C A A A A A A A A A A A A A A A C A A A A A A A D D A C A 817 819 803 818 821 805 819 822 5 820 806 823 821 807 6 824 822 808 825 823 7 809 826 824 810 827 825 811 8 826 812 827 9 813 D C A C A A A A C A C C A A A A A A A A A A A A D A A A A D A 814 A F 3 F 820 4 804 F F F F F F 10 815 F 816 11 817 Lot med 80 stämplar Ringtyp-Modernt. 258 Stockholm 31-5-1936 ILIS Minnespoststämpel Prakt. 163 Långhundra1,23-5-1938 Prakt stämpel. 52,55x2 Oscars-märken på klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 35 Stockholm C4, 5-4-1886 176 Rönninge 13-6-1929 Prakt stämpel. 54 Privat inrikes brevkort Ornö 19-7-1904. Postal 400 kr. kr. 82 Islinge-He(rserud) 9-8-1912 sidvänd. Postal 5.000 416B Saltsjöbaden 1, 25-3-1958 Lyx stämpel på välcentrerat märke. 163 Långhundra 23-5-1938 Prakt stämpel. 61 Stafsnäs 18-7-1913 på klipp, mycket vacker. Postal 3.500 kr. 276 Barnens Ö 3-7-1943rätvänd Prakt stämpel. 176 Rönninge 13-6-1929 Prakt sidvänd stämpel.på klipp med del av andra stämpel. Postal 3.500 kr. 86 Hörnings(ho)lm 14-9-1914 277 Asbysand 2-7-1943 Lyx stämpel. 416B Saltsjöbaden 1, 25-3-1958 LyxStockholm) stämpel påmed välcentrerat märke.stämplar i mycket bra 192 Oscarsmärken (varav 41 utvalda 67 Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litetvackra märke. Odaterat officiellt brev utan poststämplar 276 Barnens Ö 3-7-1943 Prakt stämpel. med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, märkeskvalitet. adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 57 Stäket 6-8-1908 Nästan Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. Tj47x2 10 öre lilla 2-7-1943 tjänste i par med två stämplar Hufvudskär 11-1-1913. Varav den ena snedvänd 277 Asbysand Lyx stämpel. Förfilateli två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 55 på ett1700-talet, lyxcentrerat märke. Postal 1.200 Skärsätra 17-11-191X. Postal 250 kr. kr 67 Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litet märke. Sverige Förfilateli Samling ca 1230 stämplar (ca Ringtyp/Oscar) 330 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Samling Stockholms Uppsala LänLän medmed ca 950 stämplar (ca 450 i visiralbum. Blandad Stäket Nästan Prakt 2 ktt. Postal 125 kr. Blandad kvalitet från läsbara tillstämpel, LYX stämplar. kvalitet6-8-1908 från läsbara till LYX stämplar. Kurirpost Lot med 28 äldre Prakt/Lyxstämplar bla: Nämdö-1883, Ösmo-Nynäs-1895, Landsort-1888, Uppsala Län 55 61,64 Skärsätra 17-11-191X. Postalstämplar 250 kr. på gratulationskort. Postal 800 kr. Vårfru 23-1-1908, 2 rätvända 100 600 Kullsta-1903 inkl. två på vykort. Brev Valsjö-1902, med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 400 Samling Uppsala Län med ca 950 stämplar (ca800 450text Ringtyp/Oscar) Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt. 58 Herräng 4-10-1911, stämpel. Postal kr. 250 av fältkassan från FrösönPrakt/Lyx till Gävle. Förtydligande av medföljer. i visiralbum. Blandad 500 600 600 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 55 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Vackert adresserat 20-2-1911. brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 56 Lidingö-Brevik Postal 800 kr. 250 61,64 400 Vårfru 23-1-1908, 2 rätvända stämplar på gratulationskort. Postal 800 kr. 400 tyskaUpsala (översättning På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 2 8-9-1856medföljer). Fyrkantstämpel. 21 Björkö 28-12-1875 Vacker Prakt/Lyx stämpel, men tyvärr är hela högra sidan skadad 100 Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt. Julij 1636". 250 250 2000 (inklippt). Postal 2.500 kr. 54 Olands Stafby 20-12-1898 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 55 med utvalda vackra stämplar i mycket Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Hornbra avmärkeskvalitet. Åminne. Skrivet på Svenska, 100 250 LotOscarsmärken med 80 stämplar Ringtyp-Modernt. 200 22 Tierp 26-7-1875 Prakt stämpel, del av1636. andrastämpel. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 100 2000 2 Upsala 8-9-1856 Fyrkantstämpel. 52,55x2 100 Oscars-märken på klipp med handmakulering "Fr. Ösmo 1-5-1910". Ovanligt. 31 Vackert adresserat brevomslag Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-200 Wessland 26-11-1884 Prakt till stämpel. 100 54 Olands Stafby 20-12-1898 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 54 100 Privat inrikes brevkort Ornö 19-7-1904. Postal 400 kr. följer. Arkivanteckning 1638.stämpel. 200 2000 7 Upsala 25-3-1873 Prakt 100 22 Tierp 26-7-1875 Prakt stämpel, del av andrastämpel. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 100 163 Långhundra 23-5-1938 Prakt stämpel. 100 52 Vykort med 5 öre Oscar stämplat Biby 13-5-1911. Postal 3.000 kr. 1500 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160231 Wessland 26-11-1884 Prakt stämpel. 176 100 Rönninge 13-6-1929 Prakt stämpel. 100 2000 visirpärm med stpl D-län samtmedföljer. insticksalbum och visirblad/kort med blandat 57). Tjock Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. 7 Upsala 25-3-1873 Prakt stämpel. 416B Saltsjöbaden 1, 25-3-1958 Lyx stämpel på välcentrerat märke. 1000 välstämplat material. Intressant post. 100 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100 52 5 öre Oscar stämplat Biby 13-5-1911. Postal 3.000 kr. 276 1500 titlar.Vykort Utan med innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Barnens Ö 3-7-1943 Prakt stämpel. 100 2000 Tjock visirpärm medLyx stplstämpel. D-län samt insticksalbum och visirblad/kort med från blandat Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm Casper Ko277 Asbysand 2-7-1943 100 1000 material. Intressant tysk post. adress med översättning. Arkivanteckning 1648. skullvälstämplat (enligt vaxsigill på baksidan) 2000 67 Saltsjöbaden 17-8-1911 Prakt/Lyx (stor)stämpel på litet märke. 100 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 57 Stäketden 6-8-1908 Nästan Prakt stämpel, 2 ktt. Postal 125 kr. "Praesent 30 Maij 1649". 100 2000 57 A A 55 D Vackert adresserat brevomslag till250 Gabriel Skärsätra 17-11-191X. Postal kr. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 100 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Samling Uppsala Län med ca 950 stämplar (ca 450 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 818 819 A 61,64 C 821 14 822 C A 2 A 54 F 15 823 824 A 22 A 31 16 825 F 826 17 A 7 A 52 F 827 18 D 828 D 12 F 820 13 F 19 829 C F 830 20 831 F 21 832 833 22 834 C C A 23 A 187 A 416B 835 836 837 24 838 25 26 839 840 F 27 841 842 28 A A A A A A A D F 843 29 C A F 23 844 200 200 100 100 200 100 100 200 2500 100 100 1600 100 100 1200 100 100 100 800 100 100 200 100 800 700 100 100 700 100 600 187 9 9 9 30 43 143c kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Vårfru826 23-1-1908, 2 rätvända stämplar på gratulationskort. Postal 800 kr. Kronopost Lot med 89 stämplar Vapen-Modernt. Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 55 Oscarsmärken medmed utvalda vackra mycketi lacksigill bra märkeskvalitet. Vackert handskrivet brev innehåll ochstämplar stor vit ifjäder till Tollered. "Afgår från Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Upsala 8-9-1856 Fyrkantstämpel. Brevomslag utan innehåll, medPrakt fjäderrest i sigillet. Frånkr. Skara till Huseby med not. Olands Stafby 20-12-1898 stämpel. Postal 100 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Tierp 26-7-1875 Prakt stämpel, del av andrastämpel. 600 400 250 300 250 100 1500 100 300 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas100 Wessland 26-11-1884 Prakt stämpel. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 100 300 Södermanlands Fribrevomslag 1710 med trestämpel. handritade öppna kronor, Län ställd till Gripsholm. Upsala 25-3-1873 Prakt 100 300 Brev Vykort med 1med brun/vit stort vaxsigill "Östgöta" samt 5 örefjäder Oscari stämplat Biby 13-5-1911. Postalkronoslinga 3.000 kr. märkt "Öppen Ordres" 1500 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 Tjock visirpärm med stpl D-län samt insticksalbum och visirblad/kort med blandat Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1000 välstämplat material. Intressant post. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april Samling 1809. Södermanlands Län med ca 1000 stämplar (ca 500 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 700 700 Blandadbrev kvalitet läsbara till märkt LYX stämplar. Återanvänt medfrån 1 GUL fjäder "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 50 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 700 1000 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. med stämplar Brev Lot med två94 vita fjädrarVapen-Modernt. samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300 hastig för med Kongl. Westmanlands Reg:te". 69kronoskjuts Oscarsmärken utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 300 1500 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Qvicksund 17-7-1878 Prakt stämpel. Postal 400 kr. 300 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Prakt stämpel. Brev Lästringe med 1 vit4-4-1933 fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn medStyckebruk innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid SunÅkers 1-11-1957 Lyx stämpel. dahlsTandö Häradsrätt i Brottmål. 10-11-1936 Prakt stämpel. 1500 100 100 100 700 100 700 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärTumba 20-9-1870 Prakt stämpel, del av andrastämpel, 1 kt. Postal 500 kr. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Wingåker Prakt stämpel typ 1, Postal 125 kr. 100 1200 Lot med 9 brev23-8-1866 med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Flen 24-5-1870 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 100 1500 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 100 Torshälla 8-5-1880 Prakt stämpel. ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. 100 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Prakt stämpel på välcentrerat märke med bra tandning. 100 600 kortaVagnhärad splittrade 22-11-1928 fjädrar. Östergötlands Län med ca stämplar 1050 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Brev Samling med innehåll 17-11-1837 en 2100 vit fjäder samt(ca mycket liten kronoslinga ställd till Kålle1500 700 från läsbara till LYX stämplar. reds Blandad kompanikvalitet i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar bra GUL märkeskvalitet Brev 69 (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838.i mycket En vacker fjäder samt kronoslinga 800 från Tössbo Compagni tillfrån Soldaten Kron. till Rock Island, ILL. USA. Transitstämplat 1500 Brev sänt ofrankerat Mjölby669 15.7.1884 Flera av singelobjekten som ej är avbildade i katalogen finns på: Many single items not illustrated in this catalogue are available at: PKXP No 2 A UTR. N. Lösenbelagt och frankerat med 1+3+2+2+2 = 10 cent på baksidan. www.swedishstampauctions.com 500 113 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 845 C 500 Lot med 165 stämplar Vapen-Modernt. 846 C 450 Frimärksauktioner i Göteborg AB,170 Boxstämplar 1515, 411från 41 Ringtyp-modernt GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Lot med bla. Norrköpings bikupestämpel, Asbysand, 847 C F F F F F F F F F F F F F F F F F F F 837 837 832 835 838 838 833 836 839 839 834 837 840 840 835 838 841 841 836 839 842 842 837 840 1 838 843 843 841 839 2 844 844 842 840 845 845 843 841 846 846 844 842 3 847 847 845 843 4 848 848 846 844 849 849 847 845 5 850 850 848 846 851 851 6 849 847 852 852 850 7 848 853 853 851 849 854 854 852 855 855 8 850 853 856 856 851 9 854 857 857 852 855 858 858 10 853 856 859 859 854 857 11 855 860 860 858 856 861 861 859 857 862 862 860 858 863 863 12 861 859 13 864 864 862 860 865 865 14 863 861 866 866 864 15 862 867 867 865 863 16 868 868 866 17 864 869 869 867 865 870 870 18 868 866 871 871 869 867 872 872 19 870 873 873 868 871 874 874 20 869 872 875 875 870 21 873 876 876 871 874 877 877 22 872 875 878 878 873 876 879 879 874 23 877 880 880 875 878 881 881 24 876 879 882 25 882 877 880 26 883 883 878 881 879 884 27 884 882 880 883 28 881 884 882 29 883 884 100 Wingåker 23-8-1866 Prakt stämpel typ 1, 125 Wingåker 1, Postal Postal 125 kr. kr. 100 100 Qvicksund23-8-1866 17-7-1878Prakt Praktstämpel stämpel.typ Postal 400 kr. 300 Tandö 10-11-1936 Prakt stämpel. 100 Flen 24-5-1870 24-5-1870 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Flen Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 100 Lästringe 4-4-1933 Prakt stämpel. 100 Tumba 20-9-1870 100 Torshälla 8-5-1880Prakt Praktstämpel, stämpel.del av andrastämpel, 1 kt. Postal 500 kr. Torshälla 8-5-1880 Prakt stämpel. 100 100 Åkers Styckebruk 1-11-1957 Lyx stämpel. 100 Wingåker 23-8-1866 Prakt stämpel typ 1, Postal 125 kr. 100 Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. 100 100 Tandö 10-11-1936 Prakt stämpel. Sverige 100 Östergötlands Län Flen 24-5-1870 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 Vagnhärad 22-11-1928 Prakt stämpel på välcentrerat märke med bra tandning. Vagnhärad 22-11-1928 stämpel påandrastämpel, välcentrerat märke med bra tandning. 100 100 Tumba 20-9-1870 PraktPrakt stämpel, del av 1 kt. Postal 500 kr. 100 TorshällaÖstergötlands 8-5-1880 Prakt stämpel. Förfilateli 100 Samling Län med ca 2100 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Samling Östergötlands Länstämpel med ca typ 2100 (cakr.1050 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Wingåker 23-8-1866 Prakt 1, stämplar Postal 125 100 1500 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. 1500 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 100 Flen 24-5-1870 Prakt Postal 150 kr. 69 med utvalda vackra ii mycket bra märkeskvalitet 100 adresserat "a Son Logis" istämpel. bostaden. Intressant. 69 Ringtypsmärken Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bramed märkeskvalitet 800 Vagnhärad 22-11-1928 Prakt stämpel påstämplar välcentrerat märke bra tandning. 800 100 200 Torshälla 8-5-1880 Prakt stämpel. Förfilateli 1700-talet, två karterade Ystad samt två okarterade från Lund. Brev ofrankerat från Mjölby 15.7.1884 till Rock Island, ILL. USA. Transitstämplat 100 700 Brev sänt sänt ofrankerat från Mjölby 15.7.1884 tillfrån Rock Island, ILL. USA. Transitstämplat Samling Östergötlands Län med brevomslag ca 2100 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 500 PKXP 2 UTR. Lösenbelagt frankerat 500 43 Näfveqvarn 9-7-1880 Prakt stämpel. PKXP No Nokvalitet 2A A UTR. N. Lösenbelagt och frankerat med med 1+3+2+2+2 1+3+2+2+2 = = 10 10 cent cent på på baksidan. baksidan. 1500 Blandad frånN. läsbara till LYXoch stämplar. 100 113 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar iii mycket bra märkeskvalitet. 113 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bra märkeskvalitet. 500 69 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bra märkeskvalitet 500 143c Vagnhärad 22-11-1928 Prakt stämpel Kurirpost på välcentrerat märke med bra tandning. 800 100 Lot 165 stämplar Vapen-Modernt. Lot med med 165 stämplarfrån Vapen-Modernt. 450 Brev säntÖstergötlands ofrankerat Mjölby till Rock(ca Island, USA. Transitstämplat 450 Län med 15.7.1884 cadaterat 2100 stämplar 1050ILL. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Brev Samling med komplett och långt innehåll Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 500 Lot med 170 stämplar från Ringtyp-modernt bla. Norrköpings bikupestämpel, Asbysand, PKXP No 2 A UTR. N. Lösenbelagt och frankerat med 1+3+2+2+2 = 10 cent på baksidan. 1500 Lot med 170 stämplar från Ringtyp-modernt bla. Norrköpings bikupestämpel, Asbysand, Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 300 Hogstad, Kolmården. 113 Oscarsmärken med 300 600 69 Ringtypsmärken med utvalda utvalda vackra vackra stämplar stämplar ii mycket mycket bra bra märkeskvalitet. märkeskvalitet Hogstad, Kolmården. 500 800 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 600 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 9 Simonstorp 30-8-1871 Läsbar stämpel, Postal kr. 9 Simonstorp 30-8-1871 Läsbar stämpel, Postal 600 kr. 150 Lot med 165 stämplar Vapen-Modernt. 150 sänt ofrankerat från Mjölby 15.7.1884 till Rock Island, ILL. USA. Transitstämplat 450 tyskaBrev (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Lot (Nr: 75, 1872) ankomststämplade med 500 Lot med med 3 2besvaringsblanketter besvaringsblanketter (Nr:och 75, frankerat 1872) ankomststämplade med Norrköpings PKXP No3 Astämplar UTR. N. från Lösenbelagt med 1+3+2+2+2 = 10Norrköpings cent på baksidan. Julij 1636". Lot med 170 Ringtyp-modernt bla. Norrköpings bikupestämpel, Asbysand, 2000 150 Bikupestämplar typ 1a, och 2. 150 113 Oscarsmärken utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Bikupestämplar typ med 1a, 1b 1b och 2. 300 Hogstad, Kolmården. 500 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 184 Bankekind 24-9-1938 Prakt stämpel. 184 Bankekind 24-9-1938 Prakt stämpel. 100 9 Simonstorp Läsbar stämpel, Postal 600 kr. 100 Lot med medföljer. 16530-8-1871 stämplar Vapen-Modernt. renskrivning Arkivanteckning 1636. 150 450 2000 138 Åtvidaberg 13-4-1921 Prakt stämpel, 1 kt. 138 Åtvidaberg 13-4-1921 Prakt stämpel, 1de kt. Vackert adresserat brevomslag till Jacob la bla. Gardie. Skrivet bikupestämpel, på Svenska, renskrivning Lot med 3 besvaringsblanketter (Nr: 75, 1872) ankomststämplade med Norrköpings 100 170 stämplar från Ringtyp-modernt Norrköpings Asbysand, med-100 Tj17 150 Hästholmen 17-1-1884 följer. Arkivanteckning Bikupestämplar typ 1638. 1a, Prakt/Lyx 1b och 2. stämpel. 300 2000 Tj17 Hästholmen 17-1-1884 Prakt/Lyx stämpel. 100 Hogstad, Kolmården. 100 184 Bankekind 24-9-1938 Prakt stämpel. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 9 Simonstorp 30-8-1871 Läsbar stämpel, Postal 600 kr. 315 100 Tjällmo 16-11-1967 Prakt stämpel. 150 315 Tjällmo 16-11-1967 Prakt stämpel. 100 100 över Åtvidaberg Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602138 13-4-1921 Prakt stämpel, 1 kt. Lot med 3 besvaringsblanketter 75, 1872) ankomststämplade med Norrköpings 177 100 Gryt 28-6-1933 Prakt stämpel. 177 28-6-1933 Prakt renskrivning stämpel. (Nr:medföljer. 100 57). Gryt Skrivet på Svenska, Arkivanteckning 1642. 100 150 2000 Bikupestämplar typ 1a, 1b och 2. Tj17 Hästholmen29-10-1890 17-1-1884 Prakt/Lyx Prakt/Lyx stämpel. stämpel. R4. 45 Arneberga 45 Arneberga 29-10-1890 Prakt/Lyx stämpel. R4. Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100 100 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, 184 100 Bankekind 24-9-1938 Prakt stämpel. 100 315 Tjällmo 16-11-1967 Prakt stämpel. titlar.Kisa Utan innehållPrakt med stämpel, daterad 1 pånkt. fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 43 100 5-8-1889 2000 43 Kisa 5-8-1889 Prakt stämpel, 1 nkt. 100 138 100 Åtvidaberg 13-4-1921 Prakt stämpel, 1 kt. 100 177 adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoGryt 28-6-1933 Prakt stämpel. 43,46 Vackert 100 Ödeshög 29-10-1888. Två lila stämplar på klipp. 43,46 Ödeshög 29-10-1888. Två lila stämplar på klipp. 100 Tj17 100 17-1-1884 Prakt/Lyx stämpel. skullHästholmen (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 100 2000 45 Arneberga 29-10-1890 Prakt/Lyx stämpel. R4. Tj51 100 25 öre Lilla tjänste med nära Lyx stämpel 18-7-1919 på märke. Tj51 25 öre Lilla tjänste med nära Lyx stämpel Långrådna Långrådna på välcentrerat välcentrerat 100 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan18-7-1919 innehåll med notering påmärke. fliken 315 100 Tjällmo 16-11-1967 Prakt stämpel. 100 43 Kisa 5-8-1889 Prakt stämpel, 1 nkt. 100 2000 Samling Jönköpings Län med ca 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) ii visiralbum. "Praesent den 30 Maij 1649". Samling Jönköpings Län med ca 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) visiralbum. 177 Gryt 28-6-1933 Prakt stämpel. 100 43,46 Vackert Blandad kvalitet från till LYX Ödeshög 29-10-1888. Två lila på klipp. 1000 adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1000 Blandad kvalitet från läsbara läsbara tillstämplar LYX stämplar. stämplar. 100 45 Arneberga 29-10-1890 Prakt/Lyx stämpel. R4. Lot med 241 stämplar Vapen-Modernt. 100 Jönköpings Län håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". Lot med 241 stämplar Vapen-Modernt. 700 Tj51 25 öre Lilla tjänste med nära Lyx stämpel Långrådna 18-7-1919 på välcentrerat märke. 700 2000 100 43 Kisa 5-8-1889 Praktmed stämpel, 1 nkt. 141 Oscarsmärken utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100 141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 600 Samling Jönköpings Län med ca 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 600 43,46 Ödeshög 29-10-1888. Två lilatillstämplar på klipp. 1000 54 utvalda stämplar, F-län 29 st, G-län 25 st, ii bra märkeskvalitet. Blandad kvalitet frånmed läsbara LYX stämplar. 100 54 Ringtypsmärken Ringtypsmärken med utvalda stämplar, F-län 29 st, G-län 25 st, bra märkeskvalitet. 300 Kronopost 300 Lot med 241 stämplar Vapen-Modernt. Tj51 25 öre Lilla tjänste med nära Lyx stämpel Långrådna 18-7-1919 välcentrerat märke. 2 700 4 Skilling Skilling Banco på klipp Vetlanda 1856-02-08. (SFF 2a) 2a) Mycketpå gott till praktobjekt praktobjekt enligt 100 300 2 4 Banco klipp Vetlanda (SFF Mycket gott till enligt Lot med 7 brev med på innehåll alla med 1856-02-08. tydligt markerade kronoslingor. 300 intyg Sjöman. 141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar(ca i mycket bra märkeskvalitet. 300 Samling Jönköpings Län med ca 1600 stämplar 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. intyg Sjöman. 600 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 32 Hultsjö 28-10-1877. 12 öre inrikes brev. Postal 600 kr. 1000 32 Hultsjö 28-10-1877. 12 öre inrikes brev. Postal 600 kr. 300 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 54den Ringtypsmärken stämplar, F-län 29 st, G-län 25 st, i bra märkeskvalitet. 300 1500 Lerum 15 Okt. 1851med och utvalda fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 300 Lot medmed 241vardera stämplar 544 3 två märken Hestra 1, 21-8, 31-8-1963. xx 1.000 kr. 700 544 3 klipp med vardera tvåVapen-Modernt. märken Hestra POB 1, 27-6, 27-6, 21-8, 31-8-1963. Postal 3not. 1.000 kr. 300 2 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i POB sigillet. Från2a) Skara till Huseby med 3 4 klipp Skilling Banco på klipp Vetlanda 1856-02-08. (SFF Mycket gott tillPostal praktobjekt enligt 300 141 Oscarsmärken med utvalda stämplar i mycket bra350 märkeskvalitet. 52 300 Askeryds Kyrkby Prakt på vykort (tvättbar). Postal kr. "Requisition" sänt till 12-1-1909 Secundmajorens Comp. intyg Sjöman. 600 52 Askeryds Kyrkby 12-1-1909 Praktvackra på vykort (tvättbar). Postal 350 kr. 250 250 300 32 Hultsjö 28-10-1877. 12 öre inrikes brev. Postal 600 kr. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 54 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, F-län 29 st, G-län 25 st, i bra märkeskvalitet. 143 300 5 öre litet inrikes nyårskort Lyckås Gård 31-12-1927 felaktigt adresserat till Tenhult, 143 5 öre litet inrikes nyårskort Lyckås Gård 31-12-1927 felaktigt adresserat till Tenhult, af kronobrefbärare skyndsammast och af dem natt". 200 544 eftersänt till Bogla lila rakstämpel. 3 klipp med vardera två postal märken POBi 1, 27-6, 21-8, 31-8-1963. 3 x 1.000 kr. 200 300 2 4 Skilling Banco påmed klipp Vetlanda 1856-02-08. (SFF 2a) Mycket gott tillPostal praktobjekt enligt eftersänt till Bogla med postal lilaHestra rakstämpel. 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 45 Nederled 18-10-1890 Prakt stämpel. RR. 300 300 45 Nederled 18-10-1890 Prakt stämpel. RR. 150 intyg Sjöman. 52 Askeryds Kyrkby 12-1-1909 Prakt på vykort (tvättbar). Postal 350 kr. 150 Brev Hultsjö med 1 28-10-1877. brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt märkt "Öppen Ordres" 250 32 12 öre inrikes brev. Postal 600trubbiga kr. kronoslinga 21 Askeryd 6-11-1876, saknad hörntand samt några tänder. Postal 600 kr. 300 21 Askeryd 6-11-1876, saknad hörntand samt några trubbiga tänder. Postal 600 kr. 150 143 5 öre litet inrikes nyårskort Lyckås Gård 31-12-1927 felaktigt adresserat till Tenhult, till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 150 700 544 3 klipp med vardera två postal märken Hestra POBstämplat 1, 27-6,Adelöf 21-8, 31-8-1963. Postal 3 x 1.000 kr. 200 Inrikes PS med avrundat hörn, vackert 26-11-1884. eftersänt tillkort Bogla med lila rakstämpel. 300 kort med avrundat vackert stämplat Adelöf 26-11-1884. Brev Inrikes med 1 PS brun/vit fjäder i storthörn, vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 100 45 Nederled 18-10-1890 Prakt stämpel. RR. 52 Askeryds Kyrkby 12-1-1909 Prakt på vykort (tvättbar). Postal 350 kr. 47 150 Jönköping 7-6-1890 Prakt stämpel. till Stratomta. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 250 47 JönköpingDöfvestad, 7-6-1890 Prakt stämpel. 100 100 21 Askeryd 6-11-1876, saknadLyckås hörntand samt några trubbiga tänder. Postal 600 kr. april Nässjö 1809. 143 5 öre litet inrikes nyårskort 35 150 17-6-1885 Prakt 35 Nässjö 17-6-1885 Prakt stämpel. stämpel. Gård 31-12-1927 felaktigt adresserat till Tenhult, 100 700 200 Återanvänt brev med 1med GUL fjäder märkt "Order" sänt iAdelöf stafett26-11-1884. till olika adresser med tre olika 100 eftersänt tillkort Bogla postal lila rakstämpel. Inrikes PS med avrundat hörn, vackert stämplat 180 100 Jönköping 19-5-1925 Prakt/Lyx stämpel. 180 Jönköping 19-5-1925 Prakt/Lyx stämpel. 100 1000 45 100 Nederled 18-10-1890 Prakt stämpel. RR.daterad 24 aug. troligen cirka 1810. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn 150 47 Jönköping 7-6-1890 Prakt stämpel. 71 100 Prakt stämpel. 71 Tenhult 1-7-1913 Prakt stämpel. 100 Brev Tenhult med två1-7-1913 vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från tänder. SpångaPostal klockare-Gård 21 100 Askeryd 6-11-1876, saknad hörntand samt några trubbiga 600 kr. "Angår 150 35 Nässjö 17-6-1885 stämpel. 30 hastig kronoskjuts för Prakt Kongl. Westmanlands Reg:te". 100 1500 Wireda 11-5-1886 Lyx stämpel, 2 nktt. 30 Wireda 11-5-1886 Lyx stämpel, 2 nktt. 100 100 Inrikes PS kort med avrundat hörn, vackert stämplat Adelöf 26-11-1884. 100 180 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Jönköping 19-5-1925 Prakt/Lyx stämpel. 54 100 Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. 54 Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. 100 47 100 1500 Jönköping 7-6-1890 Prakt stämpel. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 100 71 Tenhult 1-7-1913 Prakt stämpel. 55 100 Kyrkotorp 15-11-1901 sned Prakt stämpel. Postal 125 kr. 55 Kyrkotorp 15-11-1901 sned Prakt stämpel. Postal 125 kr. 100 35 Brev Nässjö med 1 17-6-1885 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 100 Prakt stämpel. 100 30 Wireda 11-5-1886 Lyx stämpel, 2 nktt. 45 Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125 kr. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 45 Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125 kr. 100 180 100 Jönköping 19-5-1925 Prakt/Lyx stämpel. 100 54 Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. dahlsHullarydsby Häradsrätt i Brottmål. Tj47 100 25-2-1918. Postal 100 kr. 700 Tj47 Hullarydsby 25-2-1918. Postal 100 kr. 100 71 100 Tenhult 1-7-1913 Prakt stämpel. 100 55 Brev Mohärad med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärKyrkotorp 15-11-1901 sned Prakt stämpel. Postal 125 kr. 400 100 20-2-1956 Lyx stämpel på välcentrerat märke. 400 Mohärad 20-2-1956 Lyx stämpelmed välcentrerat märke. 100 30 100 Wireda 11-5-1886 Lyx stämpel, 2på nktt. dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering "angående 100 700 45 Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125Postal kr. 150 kr.Brottmålsstemningar". 433B Myresjö LBB 1, Rätvänd stämpel. 433B Myresjö LBB 1, 11-9-1970 11-9-1970 Rätvänd stämpel. Postal 150 kr. militära adresser / Soldatpost. 100 100 1200 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med 54 100 Smålands Burseryd 22-4-1909 Prakt stämpel, 1 kt. 100 Tj47 Hullarydsby 25-2-1918. Postal 100 kr. 45 100 1500 Kalfsvik 9-10-1886 på boktryck. Postal 2.500 kr. 45 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1800 Kalfsvik 9-10-1886 på Oscar Oscar boktryck. Postal 2.500 kr.kr. 1800 55 Kyrkotorp 15-11-1901 sned Prakt stämpel. Postal 125 100 400 Mohärad 20-2-1956 Lyx stämpel på välcentrerat märke. Samling Kronobergs Län med stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) ii visiralbum. Lot med tre brevomslag, varav tvåca är1200 ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 100 Samling Kronobergs Län med ca 1200 stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) visiralbum. 45 Gryteryd 12-7-1887 Prakt stämpel. Postal 125 kr. 100 900 433B ter", Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Myresjö LBB 1, 11-9-1970 Rätvänd stämpel. Postal 150 kr. 900 800 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 100 Tj47 Hullarydsby 25-2-1918. Postal 100 kr.12stämplar Oscarsmärken med utvalda vackra ii mycket märkeskvalitet. Brev 102 (Lägreståndsvikning) med innehåll april 2.500 1845, märktbra "Kompani Ordes" med två vita 100 102 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bra märkeskvalitet. 450 45 Kalfsvik 9-10-1886 på Oscar boktryck. Postal kr. 450 1800 kortaMohärad splittrade fjädrar. Lyx stämpel på välcentrerat märke. 400 20-2-1956 100 600 Samling Kronobergs Län med ca 1200 stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till KålleKronobergs Län 433B Myresjö 1, 11-9-1970 Rätvänd 900 Blandad LBB kvalitet från läsbara till LYXstämpel. stämplar.Postal 150 kr. 100 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 102 Oscarsmärken med utvalda vackraPostal stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 45 Kalfsvik 9-10-1886 på Oscar boktryck. 2.500 kr. 450 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1800 SamlingCompagni Kronobergs med ca669 1200 stämplar (ca 350 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. från Tössbo tillLän Soldaten Kron. 1500 900 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 102 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. C 450 A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A D D A A A C C A A A D A C C C A C C A D C C C A A C A C C C C A A A C A A C A A A A A C A A A A A A A A A A A A A A A A A A A D D A A A C C A A C C D A C C C A C C C D A A C C A A C C A A A C A A A C A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A D D A A A C C A A D A C A D 9 9 23 187 9 9 187 9 30 30 416B 9 43 43 187 9 143c 143c 9 30 9 43 9 143c 30 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 885 C 886 887 1 885 888 886 2 889 887 890 888 A A C A A D A D A Lot med 88 stämplar Ringtyp-Modernt. 52 228 45 52 Sverige Dänningelanda 22-4-1905 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Förfilateli Alvesta 3-7-1928 Prakt stämpel. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Lot med 88 stämplar Ringtyp-Modernt. Prestnäs stämpel. Postal 100 kr. adresserat "a 31-7-1886 Son Logis"Prakt/Lyx i bostaden. Intressant. Dänningelanda Prakt med stämpel. 150 kr. samt Förfilateli 1700-talet, tvåinkl. karterade brevomslag frånstämplar Ystad två Ringtyp/Oscar) okarterade fråni Lund. Samling Kalmar22-4-1905 Län Öland cirkaPostal 2100 (ca 600 250 100 100 250 100 200 100 700 1500 100 Alvesta 3-7-1928 Prakt stämpel. visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX. Album med ca 650 stämplar Kalmar LänPostal från A-Ö, 1-10 ex av varje från Ringtyp till Kalmar Län Prestnäs 31-7-1886 Prakt/Lyx stämpel. 100 mellan kr. 100 1200 Kurirpost 1940 talet, även något modernare, + några försändelser. Lite bättre stämplar inemellan. Samling Kalmar Län inkl. Öland med cirka 2100 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i 889 D 64 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, H-län 45 st, I-län 9 st, K-län 10 st, i mycket bra 891 C F 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport1500 visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX. 700 märkeskvalitet. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Album med ca 650 stämplar Kalmar Län från A-Ö, mellan 1-10 ex av varje från Ringtyp till 890 C D Lot med 202 stämplar Vapen-Modernt. 892 550 F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 1200 1940 talet, även något modernare, + några försändelser. Lite bättre stämplar inemellan. Oscarsmärken med vackra stämplar i mycket bra tyska125 medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten 893 550 64(översättning Ringtypsmärken med utvalda utvalda stämplar, H-län 45 st, I-län 9 märkeskvalitet. st, K-län 10 st, i mycketden bra 6 891 C C Julij 1636". 700 2000 märkeskvalitet. Inrikes brev med fyrkantsstämpel typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 894 A 300 F 892 5 Vackert brevomslag till Clas Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 550 Lot adresserat med Wimmerby 202 stämplar Vapen-Modernt. C stämpel 22-2-1854. PostalChristersson 600 kr. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Ålem 18-11-1941 Prakt stämpel. 895 2000 Lot 88 stämplar Ringtyp-Modernt. 885 C 100 125med Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 893 A C 279 250 550 F 896 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de lakr. Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med9 Staby 9-11-1863 Prakt stämpel. Postal 100 52 A Dänningelanda 22-4-1905 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 886 100 Inrikes brev med fyrkantsstämpel typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 894 A följer. Arkivanteckning 1638. 300 2000 stämpel 3-7-1928 Wimmerby 22-2-1854. Postal kr. 100 kr. Kastlösa 9-5-1891Prakt Prakt stämpel, 1 kt. 600 Postal 100 228 897 A 32 Alvesta stämpel. F 887 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 100 279 Ålem 18-11-1941 Prakt stämpel. 895 A 84 Öjkroken 8-9-1919. Postal 200 kr. 898 med 88 stämplar Ringtyp-Modernt. 885 över Lot Ingermanland och Keksholms län, friherre Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 Prestnäs 31-7-1886 Prakt/Lyx stämpel. PostalErik 100Carlsson kr. 888 C A 45 250 100 9 Staby 9-11-1863 Prakt stämpel. Postal 100 kr. Arkivanteckning 896 55 57). Sylfaste Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. 1642. 20-12-1911, rätvänd nära Prakt. 2.500 899 100 1700 Dänningelanda 22-4-1905 Prakt stämpel. Postal 150 kr.kr. (ca 600 886 A Samling Kalmar Län inkl. Öland med cirkaPostal 2100 stämplar Ringtyp/Oscar) i 889 A D 52 100 2000 32 F 900 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1500 Kastlösa 9-5-1891 Prakt stämpel, 1 kt. Postal 100 kr. 100 897 61 Norrla(nda) 30-1-1900 rätvänd. Postal 2.500 kr. visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX. A 228 900 Alvesta 3-7-1928 Prakt stämpel. 887 A 100 2000 titlar.Album Utan med innehåll medstämplar daterad på decA-Ö, 1644, delvis översättning medföljer. Öjkroken 8-9-1919. Postal 200 kr.fliken 898 ca 650 Kalmar Län31från mellan 1-10 ex avi varje från Ringtyp till 890 A D 84 100 Samling Gotlands Län med ca 470 stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) visiralbum. Blandad 901 D 45 Prestnäs 31-7-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 100 kr. A 100 1200 F 888 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1940 talet, även något modernare, + några försändelser. Lite bättre stämplar inemellan. 400 Sylfastefrån 20-12-1911, nära Prakt. Postal 2.500 kr. 899 A 55 kvalitet läsbara tillrätvänd LYX stämplar. 1700 skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Samling Kalmar Län inkl. Öland med cirka 2100 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i 889 D 64 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, H-län 45 st, I-län 9 st, K-län 10 st, i mycket bra 891 A C 9 2000 Fyrkantsstämpel Burgsvik 24-3-1863 på litet klipp. Postal 500 kr. 902 61 300 Norrla(nda) 30-1-1900 rätvänd. Postal 2.500 kr. 900 A 1500 700 900 visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX. utan innehåll med notering på fliken märkeskvalitet. F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, Lot med 80 stämplar Ringtyp-1970 talet. 903 C 200 Album med 650Län stämplar Kalmar Län från(ca A-Ö, mellan 1-10 ex avi varje från Ringtyp till 890 C Lot med 202 stämplar Vapen-Modernt. Samling Gotlands med ca 470 stämplar 140 Ringtyp/Oscar) visiralbum. Blandad 892 901 D "Praesent den 30ca Maij 1649". 550 2000 400 1940 talet, något modernare, + några försändelser. Lite bättre stämplar inemellan. kvalitet frånäven läsbara till LYX stämplar. 44 med utvalda vackra stämplar i mycket bra C F 904 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1200 200 125Oscarsmärken Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bramärkeskvalitet. märkeskvalitet. 893 C 550 64 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, H-län 45Postal st,Hemse, I-län 9 kr. st, K-län 10 klipp. st, i mycket bra 891 A C 99 Fyrkantsstämpel 24-3-1863 litet klipp. 500 902 håll med notering på Burgsvik fliken "Praesent denpå7(4), Aug. 1652". 300 2000 6 st 12 öre Vapentyp stämplade Wisby Fårösund, varav 3 på 905 A 200 Inrikes brev med fyrkantsstämpel typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 894 A 700 märkeskvalitet. Lot med Wimmerby 80 stämplar Ringtyp-1970 talet. 903 C 300 200 stämpel Postal 600 kr. Fyrkantstämpel Slite22-2-1854. 30.11.1889 LYX-stpl, en vikt hörntand. 906 C A TJ18 Lot med 202 stämplar Vapen-Modernt. 892 100 550 279 Ålem 18-11-1941 Prakt stämpel. 44 Oscarsmärken med utvalda vackraKronopost stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 895 A 904 C 184 100 200 Martebo 10-4-1937 Prakt stämpel. 907 125 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 893 A C 100 550 899 900 906 909 919 926 928 9 Staby 9-11-1863 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 6 st 12 öre Vapentyp stämplade Wisby (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp. 896 A 905 100 200 9 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Wisby Prakt stämpel. typ 3 på litet kuvert (107x63 mm) med något svag 908 Inrikes 31-12-1870 brev med fyrkantsstämpel 894 A A 100 300 32 TJ18 Kastlösa 9-5-1891 Prakt stämpel, 1 kt. Postal 100 kr. i lacksigill till Tollered. "Afgår från 100 Fyrkantstämpel Slite 30.11.1889 LYX-stpl, envit viktfjäder hörntand. 897 A 156 906 300 F 909 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor 100 stämpel Wimmerby 22-2-1854. Postal 600 kr. Hafdhem 18-6-1925 Lyx stämpel. A 100 Län 84 Öjkroken 8-9-1919. Postal 200 kr. Gotlands 898 Lerum den18-11-1941 1510-4-1937 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Ålem Prakt stämpel. 184 895 A 279 1500 100 Martebo stämpel. 907 100 När 16-6-1939 PraktPrakt stämpel. 910 A 184 100 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i100 sigillet. Från Skara till Huseby med not. Sylfaste 20-12-1911, rätvänd nära Prakt. Postal 2.500 kr. 899 Staby 9-11-1863 Prakt stämpel. Postal kr. 896 A 955 1700 Wisby 31-12-1870 Prakt stämpel. 908 100 Barlingbosänt 6-8-1918 Prakt stämpel. Comp. 911 A 100 "Requisition" till Secundmajorens 100 300 Norrla(nda) 30-1-1900 rätvänd. Postal 900 A 61 32 Kastlösa 9-5-1891 Prakt stämpel, 1 kt. 2.500 Postalkr. 100 kr. 100 156 897 Hafdhem 18-6-1925 Lyx stämpel. 100 F 909 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd tilltvå Sandtorp Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert stämplad över märken.klostret "Fortskaffas900 912 A 87 100 84 Öjkroken 8-9-1919. Postal 200 kr. 898 A Samling Gotlands Län med ca 470 stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 901 D 100 184 När 16-6-1939 Prakt stämpel. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 910 A 300 100 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt stämpel. 913 A 248 400 100 kvalitet från läsbara tillrätvänd LYX stämplar. 55 Sylfaste 20-12-1911, nära Prakt. Postal 2.500 kr. 899 A 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 1700 300 100 Barlingbo 6-8-1918 Prakt stämpel. 911 A 100 9 Fyrkantsstämpel Burgsvik 24-3-1863 på litet klipp. Postal 500 kr. Etelhem 18-10-1926 Lyx stämpel. 902 914 A 157 300 F 900 17 Brev Norrla(nda) med 1 brun/vit fjäderrätvänd. i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 61 30-1-1900 Postal 2.500 kr.stämplad A 900 87 Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert över två märken. 912 A 100 Lot med Blekinge 80vidarebefordrat stämplar talet. av(ca Samling LänRingtyp-1970 med och ca 880 stämplar 280olika Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 903 D C 915 till Stratomta, emottaget fyra personer. Daterat 14-15Blandad april 1809. 200 700 Samling Gotlands Län ca 470 stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 901 D 248 600 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt stämpel. A läsbara till med LYX stämplar. F 913 18 Brev kvalitet med 1 från brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 44 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 904 C 400 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Lot med 150 stämplarLyx frånstämpel. Ringtyp-modernt. I-K Län bla. Hoby, Jemjö och Kylinge. 200 916 250 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat avLjugarn, fyrakr. olika personer. Etelhem 18-10-1926 914 C A 157 9 100 Fyrkantsstämpel Burgsvik 24-3-1863 påoch litetemottaget klipp. Postal 500 902 A 6 st 12 öre Vapentyp stämplade Wisby (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp.Daterat 18 905 300 200 april Lot 1809. med 71 stämplar Ringtyp-Modernt. 917 C 700 200 Samling Blekinge Län med ca 880 stämplar (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 915 C D TJ18 Lot med 80 stämplar Ringtyp-1970 talet. en vikt hörntand. 903 Fyrkantstämpel Slite 30.11.1889 LYX-stpl, A 200 F 906 19 Återanvänt brev med 1med GUL fjäder märkt "Order" i stafett till olika adresser med tre olika 100 600 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 45 Oscarsmärken utvalda vackra stämplarsänt i mycket bra märkeskvalitet. 918 C 200 44 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar mycket märkeskvalitet. 904 C Martebo 10-4-1937 Prakt stämpel. 907 C A 184 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn dateradi 24 aug.bra troligen cirka 1810. 200 Lot med 150 stämplar från Ringtyp-modernt. 916 250 1000 Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal 100 kr. I-K Län bla. Ljugarn, Hoby, Jemjö och Kylinge. 100 919 A 46 150 F 905 20 Brev 6 med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 9 st 12 öre Vapentyp stämplade Wisby (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp. A Wisby 31-12-1870 Prakt stämpel. 908 200 100 Lotöre med 71 stämplar Ringtyp-Modernt. 917 200 50 medaljong Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. Postal 100 kr. 920 C A 91 kronoskjuts för med Kongl. Westmanlands Reg:te". 100 1500 TJ18 hastig Fyrkantstämpel Slite 30.11.1889 LYX-stpl, en vikt hörntand. 906 A Hafdhem 18-6-1925 Lyx stämpel. 909 100 Oscarsmärken med utvalda vackra mycket bra märkeskvalitet. 918 C 156 200 F 921 21 Brev 45 med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br.stämplar Till Bergi sänt från Wettlanda deni 20 april 1815. Samling Kristianstads Län med ca 1400 stämplar (ca 480 Ringtyp/Oscar) visiralbum. D 184 Martebo 10-4-1937 Prakt stämpel. 907 När 16-6-1939 stämpel. 910 100 800 1500 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal kr. av tyger från Fredricstad till Göteborg. 919 A A 46 Blandad kvalitetPrakt från läsbara till LYX100 stämplar. 150 9 Prakt stämpel. 908 Mycket ovanlig Liladaterad försöksstämpel Båstad 2,till 8 9Major Aug.1-5-1912. 1937. Förmodligen skall i 22 Brev Wisby med vit6-8-1918 fjäder 9 septstämpel 1826 sänt vid Westgötha Regemente 922 A Barlingbo Prakt stämpel. 911 100 91 50 öre131-12-1870 medaljong med Prakt/Lyx Rosenholm PostalDahls 100felinställt, kr. 920 A 100 100 vara 1947 då stämpeln är tidigare känd runt 1950, använd på PS Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping(dec och 44) Örntillvid Sun- 500 156 Hafdhem 18-6-1925 Lyx stämpel. 909 A Fårösund, odaterad lila enradsstämpel stämplad två kuvert märken. 912 100 Län med ca 1400vackert stämplar (ca 480över Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 921 C D 87 Lot med Kristianstads 146 istämplar Ringtyp-Modernt. dahlsSamling Häradsrätt Brottmål. 923 400 800 700 När 16-6-1939 Prakt 248 Blandad kvalitet från stämpel. läsbara tillstämpel. LYX stämplar. 910 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt 913 A 184 100 F 922 23 Brev Mycket med 1 ovanlig gråbrunLila fjäder dateradvackra 15 Båstad janstämplar 1845 i8Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär85 Oscarsmärken med utvalda i mycket bra märkeskvalitet. 924 C 400 försöksstämpel 2, 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall A Barlingbo 6-8-1918 Prakt stämpel. 157 911 Etelhem 18-10-1926 Lyx stämpel. 914 A 100 100 dingsman i Hult, Socken, notering "angående Brottmålsstemningar". 500 700 vara 1947 dåWisnums stämpeln är tidigare känd runt 1950, använd på PS kuvert (dec 44) till 12 öre vapentyp på inrikes brev med Prakt/Lyxstämplat Åhus 5-12-1869. 925 A 9c3 300 87 Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert över två märken. 912 A 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 destämplad flesta med militära adresser / Soldatpost. Samling Blekinge Län med ca 880 stämplar (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 915 D 1200 100 Lot med 146 stämplar Ringtyp-Modernt. 923 C 400 55 Barnakälla 18-1-1902, rätvänd på klipp. Postal 500 kr. 926 A 600 1500 kvalitet till LYX stämplar. 25 Lot med 15 från brevläsbara med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 250 248 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt stämpel. 913 A 100 85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar iLän mycket märkeskvalitet. 924 C C 400 Vykort 21-8-1947 adresserat tillI-K Ljungbyhed med postal lilaJemjö omdirigerings 927 A Lot med 150Danmark stämplar från Ringtyp-modernt. bla. bra Ljugarn, Hoby, ochafKylinge. 916 26 Lot med trefrån brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort Solda- 250 Blekinge Län Etelhem 18-10-1926 Lyx stämpel. 914 A 9c3 150 100 vapentyp på inrikes brev alla Prakt/Lyxstämplat Åhus 5-12-1869. 925 C A 157 stämpel "Riseberga". 300 ter", 12 detöre tredje Vimmerby 1854 med militära adresser / Soldatpost. Lot med 71 till stämplar Ringtyp-Modernt. 917 200 800 54 Hultaberg 7-5-1911. 800 kr.klipp. 2 ktt. Samling Blekinge LänPostal med ca 880 stämplar (ca 280kr. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad A 915 D 55 150 Barnakälla 18-1-1902, rätvänd på Postal 500 926 A F 928 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 250 45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 918 C 600 200 från fjädrar. läsbara till LYX stämplar. 179 Malen 25-7-1922 Prakt stämpel. 929 A kortakvalitet splittrade 600 Vykort från 21-8-1947 adresserat tillI-K Ljungbyhed med postal lilaJemjö omdirigerings 927 A Lot med 150Danmark stämplar från Ringtyp-modernt. Län bla. Ljugarn, Hoby, och Kylinge. 100 46 916 C Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal 100 kr. 919 A 250 28 Brev Båstad med innehåll 17-11-1837 med en på vit klipp. fjäderPostal samt 400 mycket 150 stämpel "Riseberga". 13-12-1863 Fyrkantstämpel kr. liten kronoslinga ställd till Kålle- 150 930 A 9 100 Lot med 71 stämplar Ringtyp-Modernt. 917 öre medaljong med Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. Postal 100 kr. 920 C A 91 reds 50 kompani i7-5-1911. Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 54 200 Hultaberg Postal 800stämpel, kr. 2 ktt.1 kt. 928 100 150 700 Gärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt R4. 931 A A 45 F 918 29 Brev Samling (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 stämplar sept 1838. En480 vacker GUL fjäder isamt kronoslinga 100 45 Oscarsmärken medLän utvalda vackra i mycket bra märkeskvalitet. C Kristianstads med ca 1400 stämplar (ca Ringtyp/Oscar) visiralbum. 921 D 179 200 Malen 25-7-1922 Prakt stämpel. 929 A 100 Samling Malmöhus Län med till ca LYX 2500Kron. stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. 932 D från Tössbo Compagni till Soldaten 669 800 1500 Blandad kvalitetLyx från läsbara stämplar. 46 Holje 7-3-1891 stämpel. Postal 100 kr. Postal 400 kr. 919 A 9 1200 150 Båstad 13-12-1863 Fyrkantstämpel på klipp. 930 A Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 100 Mycket ovanlig Lila försöksstämpel Båstad 2, 8 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall 922 A Tj6 91 Dufeke 30-1-1878 rätvänd stämpel. Postal 2.500 kr. 50 öre medaljong med Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. Postal 100 kr. 933 920 A 1000 100 500 Gärds-Lyngby 7-1-1887är Prakt stämpel, kt. 1950, R4. använd på PS kuvert (dec 44) till 931 A 45 vara 1947 då stämpeln tidigare känd 1runt 100 87 Ringtypsmärken med utvalda stämplar. M-län 54 st, L-län 20 st, N-läni 13 st, i mycket Samling Län med 1400 stämplar (ca 480 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 934 921 D Lot med Kristianstads 146 stämplar Ringtyp-Modernt. 923 400 Samling Malmöhus Län med ca ca 2500 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) två visiralbum. 932 C D 900 800 bra märkeskvalitet. Blandad kvalitet från läsbara till LYX 1200 Blandad kvalitet från läsbara till vackra LYX stämplar. stämplar. 85 Oscarsmärken med utvalda stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 924 C Frimärksauktioner i Göteborg AB, Boxstämplar 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: 400 Lot med 301 Vapen-Modernt. Mycket ovanlig Lilarätvänd försöksstämpel 2, 8 9 kr. Aug. 1937. Förmodligen [email protected] felinställt, skall 935 922 A 850 Dufeke 30-1-1878 stämpel. Båstad Postal 2.500 933 C A Tj6 228 45 Lot med 150 stämplar från Ringtyp-modernt. I-K Län bla. Ljugarn, Hoby, Jemjö och Kylinge. 250 Sylfaste 20-12-1911, rätvänd nära Prakt. Postal 2.500 kr. 1700 Lot med 71 stämplar Ringtyp-Modernt. 200 61 Norrla(nda) 30-1-1900 rätvänd. Postal 2.500 kr. 900 45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 200 Samling Gotlands Län med ca 470 stämplar (ca 140 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 46 Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal 100 kr. 400 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 150 Kristianstad 9 Fyrkantsstämpel 24-3-1863 påSverige litet klipp.Län Postal 500 kr.Postal 100 kr. 91 50 öre medaljong Burgsvik med Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. 300 100 Lot med Kristianstads 80 stämplar Ringtyp-1970 talet. Förfilateli Samling Län med ca 1400 stämplar (ca 480 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 200 800 Blandad kvalitet från läsbara till vackra LYX stämplar. 44 Oscarsmärken med utvalda stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 200 Mycket"a ovanlig Lila försöksstämpel Båstad 2, 8 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall adresserat Son Logis" istämplade bostaden.Wisby Intressant. 9 6 st 12 öre Vapentyp (4), Fårösund, Hemse, varav 3 på klipp. 200 200 500 vara 1947 då stämpeln är tidigare känd runt 1950, använd på PS (dec 44) tillLund. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt tvåkuvert okarterade från 700 TJ18 Fyrkantstämpel Slite 30.11.1889 LYX-stpl, en vikt hörntand. 906 A Lot med 146 stämplar Ringtyp-Modernt. 923 C 100 400 184 Martebo 10-4-1937 Prakt stämpel. 907 A 85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 924 C 100 400 KurirpostÅhus 5-12-1869. 9 Wisby 31-12-1870 stämpel. 908 AA 9c3 12 öre vapentyp påPrakt inrikes brev Prakt/Lyxstämplat 925 100 300 3 Brev Barnakälla med komplett och långt innehåll daterat Rise500 påkr. FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 156 Hafdhem 18-6-1925 Lyx stämpel. 909 AA 55 18-1-1902, rätvänd på klipp. Postal 926 100 250 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 När 16-6-1939 Prakt 21-8-1947 stämpel. adresserat till Ljungbyhed med postal lila omdirigerings 910 AA 184 Vykort från Danmark 927 100 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 150 stämpel "Riseberga". 6-8-1918 Prakt stämpel. 911 A 100 tyskaBarlingbo (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 100 Hultaberg 7-5-1911. Postal 800 kr. 2 ktt. 928 A 54 150 2000 Julij 1636". Fårösund, odaterad lila enradsstämpel vackert stämplad över två märken. 912 A 87 100 Malen 25-7-1922 Prakt stämpel. 929 A 179 5 adresserat brevomslag till stämpel. Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100 Gotlandstofta 13-7-1936 Prakt 913 A 248 Vackert 100 medföljer. Fyrkantstämpel Arkivanteckningpå 1636. Båstad 13-12-1863 klipp. Postal 400 kr. 930 A 9157 renskrivning 100 2000 Etelhem 18-10-1926 Lyx stämpel. 914 A 100 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medGärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt stämpel, 1 kt. R4. 931 A 45 100 Blekinge Län med ca 880 stämplar (ca 280 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 915 D följer.Samling Arkivanteckning 1638. 2000 Samling Malmöhus Län medutan ca 2500 stämplar (ca 1050 Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. 932 D kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 7 Vackert adresserat brevomslag innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 600 1200 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. med 150 stämplar från Ringtyp-modernt. I-K Län bla. Ljugarn, Hoby, Jemjö och Kylinge. 916 C över Lot Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 250 Dufeke 30-1-1878 rätvänd stämpel. Postal 2.500 kr. 933 A Tj6 10002000 57). Skrivet renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Lot medpå 71Svenska, stämplar Ringtyp-Modernt. 917 C 200 87 Ringtypsmärken med utvalda stämplar. M-län 54 st, L-län 20 st,Gouvereur N-län 13 st, mycket mfl 934 C 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, imi Lieflandt 45 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplarAdmiral, i mycket General bra märkeskvalitet. 918 C 200 900 bra märkeskvalitet. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Holje 7-3-1891 Lyx stämpel. Postal 100 kr. 919 C A 46 922 Lot med 301 stämplar Vapen-Modernt. 935 150 850 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko50 öre med Prakt/Lyx stämpel Rosenholm 1-5-1912. Postal kr. 1648. 920 BA 91 medmedaljong 85 försändelser, alla stämplade i Skåne bra spridning från100 Vapentyp till 1980 skullLot (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress medmed översättning. Arkivanteckning 936 1002000 800 talet, mest äldre. PostalLän ca med 3.000 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, innehåll med notering på fliken Samling Kristianstads cakr.1400 stämplarutan (ca 480 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 921 D 160 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 937 C "Praesent denkvalitet 30 Maijfrån 1649". 8002000 Blandad läsbara till LYX stämplar. 700 11 Vackert adresserat brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, inne- 600 Mycket ovanlig Lila försöksstämpel Båstad 2, 8 9 Aug. 1937. Förmodligen felinställt, skall 922 AA 32 Glostorp 19-2-1878, rätvändtill stämpel med handskrivet datum "19". Postal 2.000 kr.utan 938 5002000 håll med fliken "Praesent Aug.1950, 1652". varanotering 1947 då på stämpeln är tidigare den känd7runt använd på PS kuvert (dec 44) till Eslöf. Dubbelringad stämpel utan datum. Använd på 1880-talet för postbehandling av 939 A L15 Lot med 146 stämplar Ringtyp-Modernt. 923 C 400 500 tullpliktiga försändelser, endast stämplad på lösenmärken. 85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 924 C 400 Kronopost 12 öre vapentyp på inrikes brev Prakt/Lyxstämplat Åhus 5-12-1869. 925 A 9c3 300 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Barnakälla 18-1-1902, rätvänd på klipp. Postal kr. i lacksigill till Tollered. "Afgår från 926 A 55 250 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit500 fjäder Vykort frånOkt. Danmark 21-8-1947 adresserat till Ljungbyhed Meanderslinga. med postal lila omdirigerings 927 A Lerum den 15 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Västergötland. 1500 150 stämpelutan "Riseberga". 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Hultabergsänt 7-5-1911. Postal 800 kr. Comp. 2 ktt. 928 A 54 "Requisition" till Secundmajorens 150 300 179 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" 946 ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Malen 25-7-1922 Prakt stämpel. 929 A 100 933 938 939 940 951 953 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Båstad 13-12-1863 Fyrkantstämpel på klipp. Postal 400 kr. 930 A 9 100 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 Malmöhus Län Gärds-Lyngby 7-1-1887 Prakt stämpel, 1 kt. R4. 931 A 45 100 916 899 917 900 918 901 919 902 920 903 921 904 1 922 905 F F F F F F F F F F F F 17 932 F 18 C A C A C D A AA C D C A A 55 D 933 934 A Tj6 C 935 C B F 19 F 20 936 F 21 937 938 C A 32 939 A L15 22 940 F 23 941 24 942 25 943 26 944 945 F 27 28 946 947 F 29 948 13-9-1911 Prakt stämpel. 600 ikr. Brev Silfåkra med 1 gråbrun fjäder daterad 15Postal jan 1845 Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med ca 300 stämplar från Ringtyp-modernt bla. Askeröd, Hasslebro och Satserup. Lot med 9 brev27-2-1911, med 3 kronoslingor 1735-1806 Höjsmölla rätvänd. Postal 400 kr.de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 3x29 Litet inrikes brev med 3 x 4 öre ringtyp 13 från Börringe 5.1.1882. Ankomst. Samt transit Lot med trepå brevomslag, PKXP baksidan. varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 54 Slimminge 8-8-1892. Postal 300alla kr. med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 197 öre Kongressen korta10 splittrade fjädrar. på inrikes vykort från Lund 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel "Nordiska Prästmötet i Lund 2-4 sept.1924". Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle70 Jordholmen 31-12-1910, svaga månadssiffror, 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 659 LBB 2, 30-4-1970 Lyxinnehåll stämpel.7 Postal 200 kr. Brev Alstad (Lägreståndsvikning) med sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga Compagni tillgummistämpel Soldaten 669 "Postkontorets Kron. 52, 54 från Tössbo Violett dubbelringad kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. A 56 C A 54 A A A A A A Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Samling Malmöhus Län med 2500 stämplar (caolika 1050personer. Ringtyp/Oscar) i två visiralbum. till Stratomta, vidarebefordrat ochcaemottaget av fyra Daterat 14-15 april 1809. 700 kvalitet fjäder från läsbara LYX stämplar. Brev Blandad med 1 brun/vit i storttill vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1200 Dufeke 30-1-1878 rätvänd stämpel. Postal 2.500 kr. av fyra olika personer. Daterat 18 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget 1000 april 87 1809. Ringtypsmärken med utvalda stämplar. M-län 54 st, L-län 20 st, N-län 13 st, i mycket 700 bra märkeskvalitet. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 900 Lot med mellan 301 stämplar Vapen-Modernt. kronoslingor Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 8501000 Brev Lot medmed två85 vita fjädrar samt annorlunda Spånga klockare-Gård "Angår försändelser, alla stämpladekronoslinga. i Skåne medFrån bra spridning från Vapentyp till 1980 hastig kronoskjuts förPostal Kongl.ca Westmanlands Reg:te". 8001500 talet, mest äldre. 3.000 kr. Brev 160 medOscarsmärken 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från bra Wettlanda den 20 april 1815. med utvalda vackra stämplar i mycket märkeskvalitet. 700 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Glostorp 19-2-1878, rätvänd stämpel med handskrivet datum "19". Postal 2.000 kr. 600 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Eslöf. stämpel utan datum. Använd på förEsping postbehandling av SunGobyn medDubbelringad innehåll gällande utseende av Fullmäktig för1880-talet soldaterna och Örn vid 500 försändelser, dahlstullpliktiga Häradsrätt i Brottmål. endast stämplad på lösenmärken. 700 400 300 700 3001200 1500 250 800 200 150 600 150 700 150 1500 100 Vackert avtryck över två märken på klipp. Klågerup 28.3.1884 Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13. 949 A L15 100 Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13. 950 A L18 100 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 500 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Åkeshög 1.9.19XX. Postal kr. 951 A 82 100 300 Alstad LBB 2, 30-4-1970 Lyx stämpel. Postal kr. 10 öre Kongressen på inrikes vykort från Lund200 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel 150 Litet inrikesPrästmötet brev med i3Lund x 4 öre 13 från Börringe 5.1.1882. Ankomst. Samt transit "Nordiska 2-4ringtyp sept.1924". Violett dubbelringad gummistämpel "Postkontorets kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. 150 250 PKXP på baksidan. Jordholmen 31-12-1910, svaga månadssiffror, 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr. 150 100 Vackert avtryck över två märken på klipp. Slimminge 8-8-1892. Postal 300 kr. 200 Klågerup Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13. Alstad LBB28.3.1884 2, 30-4-1970 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 100 150 10 öre Kongressen på inrikes vykort frånSverige Lund 4-9-1924 med lila två-radig sidostämpel Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på"Postkontorets 30 öre lösen tandning 13. Violett dubbelringad kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. 100 150 "Nordiska Prästmötetgummistämpel i Lund 2-4 sept.1924". Vackert överPostal två märken på klipp. Åkeshögavtryck 1.9.19XX. 500 kr. Jordholmen 31-12-1910, svaga månadssiffror, 1 nkt. Pappersrester på baks. Postal 600 kr. 100 100 150 Förfilateli Klågerup 28.3.1884 Praktstämpel på 12 öre lösen tandning 13. 100 Litet 35 öre lokalbrev med LYX stämpel Alstad LBB 1, 21.2.1970. Alstad LBB 2, 30-4-1970 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 100 150 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Löfvestad 1.4.1886 Praktstämpel på 30 öre lösen tandning 13. 100 200 Skegrie 17-5-1911 Lyx stämpel på välcentrerat märke. adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Violett dubbelringad gummistämpel "Postkontorets kassa-expedition Malmö" Sep 17.1893. 100 Åkeshög 1.9.19XX. Postal 500 kr. 100 700 Vackert avtryck över två märken på klipp. Förfilateli två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Viken1700-talet, 25-3-1935 Prakt stämpel. 100 Klågerup 28.3.1884 på 12 Alstad öre lösen 13. Litet 35 öre lokalbrevPraktstämpel med LYX stämpel LBBtandning 1, 21.2.1970. 100 Öved 12-7-1927 Prakt stämpel. 100 Löfvestad 1.4.1886Lyx Praktstämpel 30 öre lösen tandning 13. Skegrie 17-5-1911 stämpel påpå välcentrerat märke. 100 Röddinge 17-12-1892 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Kurirpost 100 Åkeshög 1.9.19XX. Postal 500 kr. Viken 25-3-1935 Prakt stämpel. 1 Oms. 22-Apr.1936 Lyxplacerad gummi stämpel. 14-5-1719, gällande transport 100 F Brev Malmö med komplett och långt innehåll dateratlila Rise på FRÖSÖN 100 Litet öre lokalbrev LYX stämpel Alstad LBB 1, 21.2.1970. Öved35 12-7-1927 Praktmed stämpel. 100 600 av fältkassan från Frösön till Gävle. av 150 text medföljer. W.Wemmenhög 28-8-1888 PraktFörtydligande stämpel. Postal kr. 100 Skegrie 17-5-1911 stämpel på daterat välcentrerat märke. Röddinge 17-12-1892 Prakt stämpel. Postaljuli 150 kr. till Jacob de la Gardie, skrivet på F Vackert adresserat brevLyx med innehåll 1636 100 Visiralbum proppfullt med ca 1.500 stämplar Halland, frimärken och klipp i en salig tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 167 255 Viken 25-3-1935 Prakt stämpel. Malmö 1 Oms. 1500 blandning, även22-Apr.1936 något LBB. Lyxplacerad lila gummi stämpel. 100 2000 Hallands Tj16B Julij 1636". Skedalahed 21-6-1909 rätvänd. 1.500 kr.Län 186 45 Öved 12-7-1927 Prakt stämpel. W.Wemmenhög 28-8-1888 PraktPostal stämpel. Postal 150 kr. 800 F Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100 Samling Hallands Län med ca 950 stämplar (ca 290 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 54 Röddinge 17-12-1892 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Visiralbum proppfulltArkivanteckning med ca 1.500 stämplar 100 2000 renskrivning medföljer. 1636. Halland, frimärken och klipp i en salig 750 kvalitet frånäven läsbara till LBB. LYX stämplar. 1500 blandning, något 255 Malmö 1 Oms. 22-Apr.1936 Lyxplacerad stämpel. F Vackert adresserat brevomslag till Jacob delila la gummi Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-100 Lot med 160 stämplar Oscar-modernt bla. Hyltebr(uk), Rågelund, Tvååker, Skinnarlyngen Tj16B Skedalahed 21-6-1909 rätvänd. Postal 1.500 kr. 800 följer. Arkivanteckning 1638. Prakt stämpel. Postal 150 kr. 45 W.Wemmenhög 28-8-1888 4002000 och Åkulla. 100 Samling Hallands Län med ca 950 stämplar 290 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad F Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till(ca Jacob de la Gardie från Generalguvernören 72 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Visiralbum proppfullt med ca 1.500 stämplar Halland, frimärken och klipp i en salig 300 från läsbara till LYX stämplar. över kvalitet Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 750 1500 blandning, även något LBB. 31 6 öre Ringtyp med Prakt stämpel Laholm med 160 stämplar Oscar-modernt bla. 13-7-1887. Hyltebr(uk), Rågelund, Tvååker, Skinnarlyngen 3002000 57). Lot Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Tj16B Skedalahed 21-6-1909 rätvänd. Postal 1.500 kr. 400 och Åkulla. Lot med 94 stämplar Ringtyp-Modernt. F Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 800 250 Hallands Län med capå 950 stämplar (ca1644, Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 72Utan Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i290 mycket bra märkeskvalitet. 300 2000 titlar.Samling daterad 31 dec 579 Vinberginnehåll LBB 1, med 21-12-1970 Praktfliken stämpel. Postal 200delvis kr. översättning medföljer. 150 750 kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 31 6 öre Ringtyp med Prakt stämpel Laholm 13-7-1887. F Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko300 273 Oskarström Prakt stämpel. bla. Hyltebr(uk), Rågelund, Tvååker, Skinnarlyngen med vaxsigill 160 13-1-1941 stämplar Oscar-modernt 100 skullLot (enligt på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Lot med 94 stämplar Ringtyp-Modernt. 400 2000 250 och Åkulla. 180 Idala 28-2-1925brevomslag Prakt stämpel. 100 F Vackert adresserat till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 579 72 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket Vinberg LBB 1, 21-12-1970 Prakt stämpel. Postal 200 kr.bra märkeskvalitet. 300 150 2000 43 "Praesent den4-4-1891. 30 Maij 1649". Gällared Postal 200 kr. 100 31 273 6 öre Ringtyp med Prakt stämpel Laholm 13-7-1887. Oskarström 13-1-1941 Prakt stämpel. F Vackert adresserat brevomslag till 100 176 Okome 7-2-1927. Postal 125 kr.Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 300 100 håll med notering påPrakt fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 180 Lot med 94 stämplar Ringtyp-Modernt. Idala 28-2-1925 stämpel. 250 2000 100 Visiralbum stämplar Göteborg & Bohuslän i huvudsak på klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 579 43 Vinberg 1, 21-12-1970 Prakt 200 kr. Gällared 4-4-1891. Postal 200 kr. stämpel. 100 LBBLBB kvadrater, även lösa märken och Postal några brev bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande 150 100 1200 lejon på7-2-1927. trasigt brev till Prakt Brandon,England. 273 176 Oskarström 13-1-1941 Okome Postal 125 stämpel. kr. Kronopost 100 Lot med 278 stämplar Vapen-Modernt, varav 88 st Göteborg. 750 180 Idala stämpel. Visiralbum Göteborg & Bohuslän i huvudsak på klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, Lot med 728-2-1925 brev stämplar med Prakt innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 100 300 Samling Göteborg &även Bohuslän med caoch 1880 stämplar (ca 5730 i visiralbum. 100 LBB 4-4-1891. kvadrater, märken några brev bla öreRingtyp/Oscar) vapen + 2x20 öre liggande 43 F Vackert handskrivet brev medlösa innehåll stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Gällared Postal 200 kr. och 100 600 Blandad kvalitetbrev fråntillLäsbara till LYX stämplar. 1200 lejon trasigt Brandon,England. Lerum denpå15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Göteborgs &(16 Bohus Län 1500 176 Okome 7-2-1927. Postal kr. vackra 113med Oscarsmärken med 125 utvalda stpl Göteborg) i mycket bra märkeskvalitet. 100 Lot 278 stämplar 88 st st Göteborg. 450 750 14 Brevomslag utan innehåll, Vapen-Modernt, med fjäderrest ivarav sigillet. Från Skara till Huseby med not. Visiralbum stämplar &med Bohuslän i huvudsak på klipp, ca 400 st, varav 300 LBB, 971 45 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket braRingtyp/Oscar) märkeskvalitet. 975 D C Samling Göteborg & Göteborg Bohuslän ca 1880 stämplar (ca 730 i visiralbum. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 973 D 400 300 100 LBB kvalitet kvadrater, även lösa till märkenstämplar. och några brev bla 5 öre vapen + 2x20 öre liggande Blandad från Läsbara F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest ochLYX slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas600 Låda med över 300 brev och kort med Göteborgsstämplar. 976 E 400 1200 lejon på trasigt brev till Brandon,England. 113 Oscarsmärken med utvaldaoch vackra stpl i(16 st Göteborg) i mycket bra märkeskvalitet. 974 C af kronobrefbärare skyndsammast afvykort dem natt". 450 300 Samling Marstrand påVapen-Modernt, 75 st brev och i litet album med beskrivande text. 977 C D Lot med 278 stämplar varav1880-1920 88 st Göteborg. 972 750 16 Fribrevomslag 1710 medmed treskärgården). handritade öppna kronor, ställd bra till Gripsholm. 45 Ringtypsmärken utvalda vackra stämplar i mycket märkeskvalitet. 975 C 250 300 (även lite Göteborg och 400 Samling Göteborg & Bohuslän med ca 1880 stämplar (cakronoslinga 730 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. D F 973 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt märkt "Öppen Ordres" Lot med 230 stämplar Ringtyp-modernt bla. Grebbestad, Ellös. 978 C Låda medkvalitet över 300 brev och kort medstämplar. Göteborgsstämplar. 976 E 200 600 400 Blandad från Läsbara till LYX till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 Engelsk helsak till Göteborg ank.vackra stpl vykort 2-3-1880, TUR stämplad följande 2beskrivande dagar och sedan 979 C A märkeskvalitet. 113 Oscarsmärken med stpl (16 st Göteborg) i mycket bra 974 Samling Marstrand på 75utvalda st brev och 1880-1920 ikronoslinga litet album med text. D F 977 18 Brev stämplad med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt märkt "Öppen Ordres" 450 200 igen 14-2-1897. Brandskadad, hålslagen och försenad i 17 år ! Intressant 250 (även lite Göteborg och skärgården). 45 Ringtypsmärken med utvalda vackraoch stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 975 C 529 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat av fyra olika personer. 18 400 Hjälteby LBB 3, 19-17-1964 på blankettbla. 77 emottaget "Kvitto på erlagt belopp". Postal 250Daterat kr. 980 C A Lot med 230 stämplar Ringtyp-modernt Grebbestad, Ellös. 978 200 200 1809.med över 300 brev och kort med Göteborgsstämplar. 976 E L16 april Låda 400 700 Tossene 7.11.1888 Praktstämpel på Praktmärke 20 öre lösen tandning 13. 981 A Engelskbrev helsak till1Göteborg ank. stpl 2-3-1880, TURi stämplad följande 2 dagarmed och sedan A 150 F 979 19 Återanvänt med GUL fjäder märkt "Order" sänt stafett till olika adresser tre olika Samling Marstrand på 75 st brev och vykort 1880-1920 i litet album med beskrivande 977 D 42 200 stämplad igen Posthorn 14-2-1897. Brandskadad, hålslagen försenad år !1810. Intressant text. 4 öre Ringtyp med Prakt stämpel Majorna 13-6-1888. 982 A kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24och aug. troligeni 17 cirka 1501000 250 (även lite Göteborg och skärgården). LBB 3, 19-17-1964 på blankett 77 "Kvitto på erlagt belopp".klockare-Gård Postal 250 kr. "Angår A 529 200 F 980 20 Brev Hjälteby med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Spånga Vykort från nordisk Fiskeriutställning i Marstrand 1904Från med tvättbar stämpel Karlstens 983 C A Lot med 230 stämplar Ringtyp-modernt bla. Grebbestad, Ellös. 978 200 Tossene 7.11.1888 Praktstämpel på Praktmärke 20 öre lösen tandning 13. hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 981 A L16 1501500 Fästning 9-7-1904. Öppningsdagen. 150 Engelsk helsak till Göteborg ank. stpl 2-3-1880, TUR stämplad följande 2 dagar och sedan 979 A 271B F 982 21 Brev 4Prakt/LYX med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. stämpel i RÖD färg "Postgiro avdeln Göteborg 13.11.1945". 984 AA 42 öre Ringtyp med Prakt stämpel Majornaoch 13-6-1888. 100 200 150 stämplad igenPosthorn 14-2-1897. Brandskadad, hålslagen försenad i 17 år ! Intressant Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 21 12 öre Ringtyp med stämpel Tveten 1.3.1877. 985 AA 529 Hjälteby LBB 3, tandn.14 19-17-1964 påBLÅ blankett 77 "Kvitto på erlagt belopp".stämpel Postal 250 kr. 980 Vykort från nordisk Fiskeriutställning i Marstrand 1904 med tvättbar Karlstens 983 100 200 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 150 Fästning 9-7-1904. Öppningsdagen. 34 Marstrand 20-2-1879 Prakt stämpel på välcentrerat märke, 3 ktt. 986 AA L16 Tossene 7.11.1888 Praktstämpel påav Praktmärke 20för öresoldaterna lösen tandning 13.och Örn vid Sun- 150 981 100 Gobyn med innehåll gällande utseende Fullmäktig Esping Prakt/LYX stämpel i RÖD färg "Postgiro avdeln Göteborg 13.11.1945". 984 A 271B 100 406 23-2-1957 Prakt/Lyx stämpel på välcentrerat märke. 987 AA 42 dahls4Överby Häradsrätt i Posthorn Brottmål. öre Ringtyp med Prakt stämpel Majorna 13-6-1888. 982 100 700 150 12 öre Ringtyp tandn.14 med BLÅ stämpel Tveten 1.3.1877. "Ordres" sänt till kronofjär985 A 21 100 F 983 23 med 11-8-1941 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. Skee Lyx stämpel. 988 AA 277 Brev Vykort från nordisk Fiskeriutställning i Marstrand 1904 med tvättbar stämpel Karlstens 100 Marstrand 20-2-1879 Prakt stämpel på välcentrerat märke,Brottmålsstemningar". 3 ktt. 986 A 34 i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående 150 700 Fästning 9-7-1904. Öppningsdagen. Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken på klipp. 100 989 A 272 dingsman 100 24 Lot med 9 brev med 3 Prakt/Lyx kronoslingor 1735-1806 de Göteborg flestamärke. med militära adresser / Soldatpost. 406 Prakt/LYX stämpel i RÖD färgstämpel "Postgiro 13.11.1945". 984 A 271B Överby 23-2-1957 på avdeln välcentrerat 987 100 1200 Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. 990 A 308 100 25 Lot med 15 brev med slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 277 12 öre Ringtyp tandn.14 med BLÅ stämpel Tveten 1.3.1877. 985 A 21 Skee 1-8-1941 Lyx3-4-5 stämpel. 988 100 1500 Lot med 7 olika Oscarvarav II (1 kr. + 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade 991 A 26 Lot med tre brevomslag, tvånktt) är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda272 Marstrand 20-2-1879 Prakt stämpel på välcentrerat märke,lila 3 ktt. 986 klipp. Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad stpl över två märken på 989 A 34 100 Jonsered 11-11-1911. 100 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 181 Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på märke med bra tandning. 992 AA 406 308 23-2-1957 Prakt/Lyx stämpel på välcentrerat märke. 987 Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. 200 kr. 100 100 F 990 27 Brev Överby (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845,Postal märkt "Kompani Ordes" med två vita Samling LänII med 1770 (casiffertyp, 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på 993 AD 277 kortaSkee splittrade fjädrar. 1-8-1941 Lyx stämpel. 988 Lot med 7Älvsborgs olika Oscar (1 kr.ca nktt) + 4stämplar tvåfärgad alla läsbara-Praktstämplade 991 100 600 visirblad. 100 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd Kålle- 1300 Jonsered 11-11-1911. 272 klipp. Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken påtill 989 A 100 reds Slussen kompani3-3-1931 i Rangstorp från Råda.på Innehåll ang. bra Lärokurs för korpralskolorna. Prakt stämpel märke med tandning. 992 A 181 700 100 308 Kville LBB 2, 30-4-1970med Rätvänd stämpel på1838. klipp. Postal 200 GUL kr. fjäder samt kronoslinga 100 A F 990 29 Brev (Lägreståndsvikning) innehåll 7 sept En vacker Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på 993 D Lot medCompagni 7 olika Oscar II (1 kr. nktt) 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade 991 A från Tössbo till Soldaten 669+ Kron. 13001500 visirblad. 100 Jonsered 11-11-1911. 181 Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på märke med bra tandning. 992 A 100 Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på 993 D 1300 visirblad. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 947 945 943 948 946 944 949 947 945 950 948 951 946 949 952 947 1 950 953 948 951 2 954 949 952 955 950 953 956 951 954 957 3 952 955 958 953 4 956 959 954 957 960 955 958 5 961 956 959 957 6 962 960 958 961 7 963 959 964 962 960 965 8 961 963 966 9 964 967 962 965 968 10 963 966 969 964 967 11 970 965 968 971 966 969 967 970 972 968 971 12 973 13 969 970 974 972 AA A A A A AA A AA AA A AA A AA A A A A A A A A A A A D A AA D A D A AC A D C D A C A C D C A A A C C A C A A A A C A D A A C A D D A A C C 659 197 3x29 52, 54 70 54 L15 659 197 L1854 52, 82 70 L15 678 659 L18 56 54 52, 82 167 L15 678 186 L18 56 54 82 167 255 678 186 45 56 54 989 990 991 A 272 A 308 A 992 A 181 993 D 1 994 2 995 996 997 F 998 3 B C C A 21 A F 999 4 C 1000 C F 1001 5 A A F 1002 6 1003 A F 7 1004 A 1005 A F 1006 8 A F 9 1007 1008 1009 F 995 11 996 1010 997 1011 998 1012 1013 12 999 F 1014 13 1000 1015 14 1001 1016 1017 F 1002 15 1003 1018 F 994 10 A B A C A C A A A A C A C A A A A 16 1004 A F 1019 17 1005 1020 A 1006 1021 A F 18 1022 D F 1007 19 A 1023 1008 1009 1025 F 1010 21 A A A A A F 1024 20 C 1011 A 22 1026 A 1012 A 960 A 1027 1013 A F 1028 23 1014 A C 1015 A 1029 24 1016 A 25 1030 993AA 1017 26 1031 1018 A Bärfendal linje 1 Lantbrevbäraren 18-6-1955. Välplacerad lila stpl över två märken på klipp. Kville LBB 2, 30-4-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. Lot med 7 olika Oscar II (1 kr. nktt) + 4 tvåfärgad siffertyp, alla läsbara-Praktstämplade Jonsered 11-11-1911. Sverige Älvsborgs Län Slussen 3-3-1931 Prakt stämpel på märke med bra tandning. Samling Älvsborgs Län med ca 1770 stämplar (ca 620 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX på Förfilateli visirblad. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Lot med försändelser, alla stämplade i Västergötland med bra spridning från Förfilateli adresserat "a90 Son Logis" i bostaden. Intressant. till 1970 talet, mesttvå äldre material. Postal ca 3.200 kr. samt två okarterade från Lund. Förfilateli 1700-talet, karterade brevomslag från Ystad 163 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 62 Ringtypsmärken med utvalda vackra stpl. P-län 33 st, R-län 29 st. Bra märkeskvalitet. 100 100 100 100 1300 200 800 700 700 Örby 21-8-1877 Prakt stämpel. Postal Kurirpost 1.000 kr. 600 600 Målsryd och Öfverlida. 400 Brev sänt ofrankerat frånmed Od 18.2.1890 till Princeton USA. Lösenbelagt 20 öre Ringtyp tandn.13 LYX stämpel TorestorpILL, 26.1.1884. Postal 100 och kr. frankerat Kronopost med 10 cent. Riss i kuvertkanten. 100 400 Brev Brev med sänt komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN transport ofrankerat från Od 18.2.1890 till Princeton ILL, USA. 14-5-1719, Lösenbelagtgällande och frankerat av fältkassan frånRiss Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 400 600 med 10 cent. i kuvertkanten. Vackert brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Lot adresserat med 140 stämplar Ringtyp-Modernt. 400 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Lot med ca 310 stämplar Ringtyp-modernt från P och R-Län bla. Otterstad, Wreten, Liared, Julij 1636". 2000 Vackert adresserat brevomslag Clas Christersson Horn avSvår Åminne. Skrivet på Svenska, Fribrefsomslag utan innehålltill stämplat Grunnebo 21-6-1870. stämpel. 350 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 Fribrefsomslag utan innehålltill stämplat 29-12-1869. Svårpåstämpel. Vackert adresserat brevomslag Jacob Fristad de la Gardie. Skrivet Svenska, renskrivning med-350 574-76BB VM på skridsko x 3 1638. BB-par Prakt/Lyx stämplade Sollebrunn POB 2, 18-1-1968 samt 40 öre följer. Arkivanteckning 2000 18-9-1968 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 60 kr Oscar med och Lyx Keksholms stämpel Alingsås 29-8-1908. över 1Ingermanland län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 250 57). 12 Skrivet på Svenska, Arkivanteckning 1642. 9 öre Vapentyp medrenskrivning Praktstämpelmedföljer. Borås 28-4-1867. 250 2000 Vackert adresserat Erik Rünings, Admiral, till General Gouvereur im Lieflandt 5 cent brev frånbrevomslag Minneapolistill USA 22-9-1884 adresserat Dalskog (17-10-1884 stämpel mfl titlar.påUtan innehållvidare med daterad på fliken 31slutligen dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 framsidan) till Wenersborg och Lund (18-10-1884 ankomst stpl på Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko200 baksidan). Vackert. skullLot (enligt baksidan) tysk stämplade adress med översättning. Arkivanteckning 1648. med vaxsigill 5 BB-par på 1976-77 alla LYX med Kinna 4 Gummistämpel. 100 2000 Lot adresserat med 90 försändelser, allatillstämplade i Västergötland med bra spridning frånpåFörfilateli Vackert brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering fliken Lot1970 med talet, 9 frimärken 1976-77 alla LYX stämplade med Kinna 4 Gummistämpel. 800 2000 100 till mest äldre material. Postal ca 3.200 kr. "Praesent den 30 Maij 1649". 981-2 Vackert 163 Oscarsmärken utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Ovanligt. Arbetarskydd 1976 med vars enGabriel LYX stpl LILA gummistämpel Kinnai 4, 9.10.1976.utan 100 adresserat brevomslag till Bengtsson Oxenstierna Stockholm, inne- 700 34 håll med notering fliken den 7 stpl. Aug. 1652". 62 med"Praesent utvalda vackra P-län 33 st, R-län 29 st. Bra märkeskvalitet. 24 Ringtypsmärken öre Ringtyppå tandn.13 med Prakt stämpel Klef 2.1.1885. 600 2000 100 21 TJ14 Örby Prakt stämpel.30.12.1908, Postal 1.000 kr.av andra stämpel, 1kt. Postal 150 kr. Prakt 21-8-1877 stämpel Östra Tranemo del 600 100 33 Borås Lbr 8-5-1923 Maskinstämpel i Prakt/Lyx på välcentrerat märke. Lot med 7 brev innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 100 300 Lot med 140med stämplar Ringtyp-Modernt. 400 175 Vackert handskrivet brevPrakt med stämpel. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Stenkullen 2-9-1924 100 Lot med ca 310 stämplar Ringtyp-modernt från P och R-Län bla. Otterstad, Wreten, Liared, Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 301 Fritsla 10-3-1941 Prakt stämpel. 400 1500 100 Målsryd och Öfverlida. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Fribrefsomslag utan Prakt innehåll stämplat Grunnebo 21-6-1870. Svår stämpel. 211 Sjötofta 26-12-1924 stämpel. 350 100 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Fribrefsomslag utan innehåll stämplat Fristad stämpel. klostret "Fortskaffas350 325 Fritsla 8-9-1941 Prakt stämpel. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt29-12-1869. "Fort" ställdSvår till Sandtorp 100 af kronobrefbärare och afstämplade dem i Lila natt". 574-76BB VM på skridsko xLantbrevbäraren 3 BB-par Prakt/Lyx Sollebrunn POB 18-1-1968 samtLyx 40 öre 300 272 Nödinge Linje 1skyndsammast 14-6-1955, stämpel över två2,märken på klipp. 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 100 300 18-9-1968 placerad stämpel. 60 kr Oscar med Lyx stämpel Alingsås 29-8-1908. 47 Råggärd 6-9-1891 Prakt Postal 125 kr. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250 Brev 1 med 1 brun/vit fjäder i stämpel. stort vaxsigill "Östgöta" 100 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 9 12 öre Vapentyp med Praktstämpel Borås 28-4-1867. 32 Wårgårda 2-8-1881 Prakt stämpel. 250 700 100 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 5 cent brev från Minneapolis USA 22-9-1884 adresserat till Dalskog (17-10-1884 stämpel 711 Ambjörnarp LBB 1, 22-5-1971 på vykort. Tvättbar. Postal 200 kr. 100 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 på framsidan) vidare till Wenersborg och slutligen Lund (18-10-1884 ankomst stpl på april Samling 1809. Skaraborgs Län med ca 1450 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 200 700 baksidan). Vackert. Blandadbrev kvalitet läsbara till märkt LYX stämplar. Återanvänt medfrån 11976-77 GUL fjäder "Order" sänt iKinna stafett till olika adresser med tre olika 1100 Lot med 5 BB-par alla LYX stämplade med 4 Gummistämpel. 100 54 Gärdagården 11-2-1901 med obetydligt tand.troligen Postal 1.500 800 1000 kronoslingor mellan Boxholmrätvänd och Amarbyn dateradkort 24 aug. cirka kr. 1810. Lot med 9 frimärken 1976-77 alla LYX stämplade med Kinna 4 Gummistämpel. 100 med utvalda vackra stämplar i mycket märkeskvalitet. Brev 126 medOscarsmärken två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Frånbra Spånga klockare-Gård "Angår 550 981-2 hastig Arbetarskydd 1976 med vars en LYX stpl LILA gummistämpel Kinna 4, 9.10.1976. Ovanligt. 100 1500 för Kongl. Westmanlands Reg:te". F. kronoskjuts 52,54-58,61-64, 10 olika frimärken var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort Brev 24 med 1Ringtyp Brun/svart fjäder på till Emb. Br. Till Berg sänt från Läckö Wettlanda den 20 1815. 34 öreveck) tandn.13 med Prakt stämpel Klef 2.1.1885. (stort avbildande entre postkontor/skylt/brevlåda. postkontor ? april Ngr märken 100 "Wäg-Route" angående Fredricstad till Göteborg. 500 1500 är "tvättbara". stämpel. TJ14 Innehåll Prakt stämpel Svår Östra TranemoMilitärtransport 30.12.1908, delav av tyger andrafrån stämpel, 1kt. Postal 150 kr. 100 Brev Tubbetorp med 1 vit 15-10-1X. fjäder daterad sept 1826 84 Postal9 2.000 kr. sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 400 33 20med öre Ringtyp tandn.13 med LYX stämpel Torestorp 100 kr.Örn vid Sun- 100 Gobyn utseende Fullmäktig för26.1.1884. soldaternaPostal Esping och 82 Lot medinnehåll 15 x 10 gällande öre medaljong medav vackra stämplar från Västergörland bla. Kungsryd, 175 dahlsBorås Häradsrätt i Brottmål. Lbr 8-5-1923 Maskinstämpel i Prakt/Lyx på välcentrerat märke. 100 350 700 175 988 997 1004 1009 1023 1026 Frambo, Örlen, Björke och Åfärd Brev Stenkullen med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär175 2-9-1924 Prakt stämpel. Lot med 106 stämplar Vapen-Modernt. 100 300 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 301 Fritsla 10-3-1941 Prakt stämpel. Lot med 13 märken Oscar-Medaljong med vackra stämplar från Västergötland bla. 100 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 300 Kungsryd, Örlen, Dimboby, Öttum och Kyrkebo. 211 Sjötofta 26-12-1924 Praktslingor stämpel. Lot med 15 brev 3-4-5 1810-1853, de flestafrån med militära adresser / Soldatpost. 100 1500 86 Lot med 12 xmed 25 öre medaljong med vackra stämplar Västergötland bla. Kungsryd, 325 Fritsla 8-9-1941 Praktvarav stämpel. Lot med tre brevomslag, två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 100 300 Örlen och Dimboby. ter", Nödinge det tredje till 1 Vimmerby 1854stämpel alla med adresser / Soldatpost. 55 272 800 Kungsryd 16-2-1914 Prakt/Lyx påmilitära 15Lila örestämpel Oscar, endast noterad Linje Lantbrevbäraren 14-6-1955, över två märkenpåpåmedaljong klipp. Lyx 300 F 27 Brev placerad (Lägreståndsvikning) enligt Postal 400 kr. med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 100 stämpel. 64 kortaRåggärd splittrade fjädrar. Leckö 12-8-1901 Prakt 6-9-1891 Praktstämpel. stämpel.Postal Postal500 125kr.kr. 1032 A 47 1019 200 600 100 28 Brev Hjo med innehåll 17-11-1837 med1 en 33 14-12-1878 Prakt stämpel, kt. vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100 Wårgårda 2-8-1881 Prakt stämpel. 1033 A 32 1020 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 275 Grästorp LbrLBB 10-4-1945 Lyx stämpel, 2 nktt. Ambjörnarp 1, 22-5-1971 påSkaraborgs vykort. Tvättbar.Län Postal 200 kr. 1034 A 711 1021 F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 100 Lerdala Compagni 31-3-1911 Postal 125 ca kr.669 Samling Skaraborgs Län med 1450 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1035 D A 55 1022 från Tössbo till Soldaten Kron. 100 1500 1100 Blandad kvalitet från läsbara Kinnarp 5-2-1913. Postal 125till kr.LYX stämplar. 1036 A 58 100 54 Gärdagården 11-2-1901 rätvänd med obetydligt kort tand. Postal 1.500 kr. 1023 A 800 Särestad 13-5-1910 Prakt stämpel. 2 ktt. Postal 250 kr. 1037 A 52 100 126 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1024 C 550 Torfed 11-4-1912. Postal 150 kr. 1038 A 79 100 F. 52,54-58,61-64, 10 olika frimärken var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort 1025 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Vestraveck) Lysvik 19-7-1887entre på Oscar boktryck. Postal 2.500 kr. 1039 A 45 1800 (stort avbildande till postkontor/skylt/brevlåda. Läckö postkontor ? Ngr märken 1021 1019 1022 1020 1023 1021 1024 1022 A A D A A C D 1025 1023 1 1024 1026 1025 2 1027 A A 54 C 84 A A A 82 711 47 32 54 711 1028 C 1026 A 84 1029 A 82 1027 F 3 1030 A 1028 C 86 1029 A 1031 A 55 F 4 1030 A 86 A 64 F 1032 5 33 1033 A 55 1031 F 6 1034 A 275 1032 A 64 A 55 F 1035 7 1033 A 33 1036 A 58 1034 A 275 1037 A 52 F 1035 8 A 55 1038 A 79 1036 A 58 A 45 F 1039 9 1037 A 52 1040 D A 79 F 1038 10 1041 A C 45 1039 F 11 1042 1040 1043 1041 1044 1042 1045 1043 12 1046 F 1044 13 C D A 82 C C C A 21 A 82 A C 1045 A 21 14 1046 A A 9 F 1047 15 1048 A Tj8 16 A 52 F 1049 17 A 46 F 1050 18 1051 A 277 1052 A 46 1053 A 272 F 19 A 60 F 1054 20 1055 9 1047 A A 433 F 21 1056 A 308 Tj8 1048 A 1057 D 22 1049 A 52 1058 1050 1059 F 23 1051 1060 C 46 A C 277 A C 24 1052 1061 A A 25 1053 1062 A A 26 1031 1054 A 1055 A F 1063 27 A 1056 A 1064 A 28 1057 D 1065 A F 1066 29 1058 A C 46 52 272 54x2 60 433 191 308 46 405 32 Ambjörnarp LBB 1, 22-5-1971 på vykort. Tvättbar. Postal 200 kr. 100 Råggärd 6-9-1891 Prakt stämpel. Postal 125 kr. 100 Samling Skaraborgs Län med ca 1450 stämplar (ca 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Wårgårda 2-8-1881 stämpel. 1100 100 Blandad kvalitet frånPrakt läsbara till LYX stämplar. GärdagårdenLBB 11-2-1901 rätvänd obetydligt kort tand.200 Postal Ambjörnarp 1, 22-5-1971 påmed vykort. Tvättbar. Postal kr. 1.500 kr. 800 100 126 Oscarsmärken stämplar(ca i mycket bra märkeskvalitet. Samling Skaraborgsmed Länutvalda med cavackra 1450 stämplar 600 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Sverige 550 1100 Blandad kvalitet från till LYX stämplar. F. 52,54-58,61-64, 10läsbara olika frimärken var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort Gärdagården 11-2-1901entre rätvänd med Förfilateli obetydligt kort tand. Läckö Postal postkontor 1.500 kr. ? Ngr märken 800 (stort veck) avbildande till postkontor/skylt/brevlåda. 500 Odaterat officiellt brev innehåll signerat Körning L-län, 126 Oscarsmärken med poststämplar utvalda vackramed stämplar i mycket bra Palmkrantz, märkeskvalitet. är "tvättbara". Svår utan stämpel. 550 adresserat "a Son Logis" iPostal bostaden. Tubbetorp 15-10-1X. 2.000Intressant. kr. var och en med stämpel Läckö 18-8-1901 på vykort 400 200 F. 52,54-58,61-64, 10 olika frimärken Förfilateli 1700-talet, tvåmedaljong karterade brevomslag från Ystad tvåpostkontor okarterade frånmärken Lund. 700 Lot med 15 avbildande x 10 öre vackra stämplar frånsamt Västergörland bla.?Kungsryd, (stort veck) entre till med postkontor/skylt/brevlåda. Läckö Ngr 350 500 Frambo, Örlen,Svår Björke och Åfärd är "tvättbara". stämpel. Lot med 106 stämplarPostal Vapen-Modernt. Tubbetorp 15-10-1X. 2.000 kr. 300 400 Kurirpost 13 x märken med vackra stämplar från Västergötland bla. Lot med 15 10 öreOscar-Medaljong medaljong med vackra stämplar från Västergörland bla. Kungsryd, Brev Frambo, med komplett och långt daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 350 300 Kungsryd, Örlen, Dimboby, Öttum och Kyrkebo. Örlen, Björke ochinnehåll Åfärd av fältkassan från Frösön till Gävle.med Förtydligande av text medföljer. 600 12 x stämplar 25 öre medaljong vackra stämplar från Västergötland bla. Kungsryd, Lot med 106 Vapen-Modernt. 300 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 300 Örlen och13Dimboby. Lot med märken Oscar-Medaljong med vackra stämplar från Västergötland bla. tyskaKungsryd (översättning medföljer). På stämpel baksidan notering den 6 Prakt/Lyx påfinns 15 öre Oscar,"Praesenterat endast noteradi Krigzrätten på medaljong 300 Kungsryd,16-2-1914 Örlen, Dimboby, Öttum och Kyrkebo. Julij 1636". 300 2000 enligt Postal kr. medaljong med vackra stämplar från Västergötland bla. Kungsryd, Lot med 12 x400 25 öre Leckö 12-8-1901 Prakt stämpel. Postal 500 kr. Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 200 300 Örlen och Dimboby. renskrivning medföljer. Arkivanteckning Hjo 14-12-1878 Prakt stämpel, stämpel 1 kt. 1636. Kungsryd 16-2-1914 Prakt/Lyx på 15 öre Oscar, endast noterad på medaljong 100 2000 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-300 enligt Postal kr. Grästorp Lbr 400 10-4-1945 Lyx stämpel, 2 nktt. 100 2000 följer. Arkivanteckning 1638. Leckö 12-8-1901 Prakt stämpel. Postal 500 kr. Lerdala 31-3-1911 Postal 125 kr. innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 200 Vackert adresserat brevomslag utan 100 Hjo 14-12-1878 Prakt stämpel, 1 kt. över Kinnarp Ingermanland ochPostal Keksholms 5-2-1913. 125 kr.län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 100 Lbr 10-4-1945 Lyx stämpel, 2 nktt. Arkivanteckning 1642. 57). Grästorp Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. 100 2000 Särestad 13-5-1910 Prakt stämpel. 2 ktt. Postal 250 kr. 100 Lerdala 31-3-1911 Postal 125 Vackert adresserat brevomslag tillkr. Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100 11-4-1912. Postal 150 på kr. fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 100 2000 titlar.Torfed Utan innehåll med daterad Kinnarp 5-2-1913. Postal 125 kr. 100 Vestra Lysvik 19-7-1887 på utan Oscarinnehåll boktryck. 2.500 kr.i Stockholm från Casper Ko- 1800 Vackert adresserat brevomslag tillPostal Krigskollegiet Särestad 13-5-1910 Prakt stämpel. 2 ktt. Postal 250 kr. 100 2000 skullSamling (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Värmlands Län med ca Värmlands 2000 stämplar (ca 900 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Län Torfed 11-4-1912. Postal 150 kr. Vackert adresserat till Amiralitetsrådet, 1400 100 Blandad kvalitetbrevomslag från läsbara till LYX stämplar. utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". 163 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Vestra Lysvik 19-7-1887 på Oscar boktryck. Postal 2.500 kr. 700 2000 1800 Vackert adresserat brevomslag tillcaGabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne60 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Samling Värmlands Län med 2000 stämplar (ca 900 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 600 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 14002000 Blandad kvalitet från läsbara LYX stämplar. Geijersfors 8-7-1916 rätvänd.till Postal 1.000 kr. 600 163 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 700 Lot med 142 stämplar Vapen-Modernt. 400 60 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Kronopost 600 Osebol 12-7-1874 sidvänd stämpel. Postal 1.500 kr. 350 Geijersfors rätvänd. 1.000markerade kr. Lot med 7 brev 8-7-1916 med innehåll alla Postal med tydligt kronoslingor. 600 300 Blankett 135 "Qvitto…Rek bref" med stämpel Osebol 31-8-1874 till Torsby. Postal 1.500 kr. 300 Vackert brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lot handskrivet med 142 stämplar Vapen-Modernt. 400 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Osebol 12-7-1874 sidvänd stämpel. Postal 1.500 kr. 350 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Blankett 135 bref" medComp. stämpel Osebol 31-8-1874 till Torsby. Postal 1.500 kr. 300 300 "Requisition" sänt"Qvitto…Rek till Secundmajorens Björneborg 4-10-1870 Prakt stämpel på 12 öre "Fort" vapen ställd med bra och perfekt Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt till centrering Sandtorp klostret "Fortskaffas 300 300 tandning. Postalskyndsammast 400 kr. af kronobrefbärare och af dem i natt". Åmot 10-12-1878 Vacker Prakt/Lyx stämpel 30 öre Tjänste tandn.14. 300 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna på kronor, ställd till Gripsholm. 18-7-1910 rätvänd och tvättbar på vykort strandmotiv från samma ort, Brev Skagersbrunn med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt med kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1 kt på märket. Postal 500 kr. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 150 700 Lyx stämpel. Brev Årjeng med 119-2-1888 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 till Stratomta. Döfvestad,Prakt/Lyx vidarebefordrat Amnerud 4-11-1941 stämpel.och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 100 april 1809. 700 Millesvik 3-6-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 100 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika Ekshärad: Linje 2Boxholm Lantbrevbäraren 8-1-1955. Välplacerad lila stpl över märken på klipp. 100 1000 kronoslingor mellan och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirkatvå 1810. Prakt stämpel på 1 krkronoslinga. Oscar. Brev Ransby med två14-8-1908 vita fjädrar samt annorlunda Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Lekvattnet LBB 1, 13-12-1969 Vacker rätvänd på klipp. Postal 200 kr.perfekt Björneborg 4-10-1870 Prakt stämpel på 12 örestämpel vapen med bra centrering och Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. tandning. Postal kr. Lennartsfors LBB400 1, 24-11-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Åmot 10-12-1878 Vacker stämpel (ca på 30 öre Tjänste tandn.14. Örebro med Prakt/Lyx ca 21001826 stämplar Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad i Brev Samling med 1 vit fjäderLän daterad 9 sept sänt till 700 Major vid Westgötha Dahls Regemente Skagersbrunn 18-7-1910 rätvänd och tvättbar på vykort med strandmotiv kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping från och samma Örn vid ort, SunktRingtypsmärken på märket. Postal 500 kr. 57 med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. dahls1 Häradsrätt i Brottmål. Årjeng 19-2-1888 Lyx stämpel. 100 100 1500 300 100 1500 300 1500 150 500 700 100 450 100 350 700 1200 100 250 meddaterad utvalda 15 vackra stämplar i mycket bra "Ordres" märkeskvalitet. Brev 101 medOscarsmärken 1 gråbrun fjäder jan 1845 i Sommerstad. sänt till kronofjärAmnerud 4-11-1941 dingsman i Hult, Wisnums Socken,stämpel. med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 123 stämplarPrakt/Lyx Vapen-Modernt Lot med brev med 3 Prakt 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Millesvik 3-6-1888 Postal kr.kr. Mark97-4-1911 närakronoslingor Praktstämpel. stämpel. Postal100 400 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med adresser / Soldatpost. Ekshärad: Linje 2 Lantbrevbäraren 8-1-1955. Välplacerad lilamilitära stpl över två märken på klipp. 100 1500 20 öre på brev från Örebro-Hallsberg A 10-1-1896 till Cleve, Tyskland med heltäckande Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaRansby 14-8-1908 på 1 krÖrebro" Oscar. med bilder på reseffekter, galanterivaror annons på baksidanPrakt från stämpel "A.P.Forsner, 100 800 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 150 och Fotografiartiklar. LBB 1, 13-12-1969 Vacker12 rätvänd stämpel på klipp. PostalOrdes" 200 kr.med två vita 100 Brev Lekvattnet (Lägreståndsvikning) med innehåll april 1845, märkt "Kompani Hjulsjö 12-2-1935 Prakt stämpel. 100 kortaLennartsfors splittrade fjädrar. LBB 1, 24-11-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. 600 Prakt stämpel. en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100 100 Brev Laxå med 26-1-1888 innehåll 17-11-1837 Samling Örebro Län med camed 2100 stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad 19-2-1954 stämpel. reds Lillkyrka kompani i Rangstorp Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1500 100 700 kvalitet från läsbara Prakt till från LYX stämplar. Brev 57 (Lägreståndsvikning) med innehåll 72sept En vacker fjäder samt kronoslinga 500 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket märkeskvalitet. Ringkarleby 6-10-1886 Prakt stämpel, nktt.1838. Postal 150 kr.bra GUL 100 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 101 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1032 1039 1043 1045 1050 1068 1071 Örebro Län 1059 Östansjö 16-10-1926 Prakt stämpel. 1067 C A 185 450 100 Lot med 123 stämplar19-11-1891 Vapen-Modernt 1060 Jädersbruk-Medåker Sidvänd stämpel, 1 kt. Postal 3.000 kr. 1068 C A 54 350 1500 Mark 7-4-1911 nära Prakt stämpel. 400 kr. (ca 500 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1061 Samling Västmanlands Län med caPostal 1000 stämplar 1069 A D 52 250 800 Blandad frånÖrebro-Hallsberg läsbara till LYX stämplar. 20 öre påkvalitet brev1515, från A 10-1-1896 till Cleve, Tyskland [email protected] heltäckande 1062 A 54x2 i Göteborg Frimärksauktioner AB, Box 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: 4 skillingpå påbaksidan inrikes brev innehåll, fyrkantsstämpel (typ på 3) Köping 18-5-1858 Prakt 1070 A 2 annons frånmed "A.P.Forsner, Örebro" med bilder reseffekter, galanterivaror 1058 1053 1056 1059 1054 1057 1060 1055 1058 1061 1056 1059 1062 1057 1060 1 1058 1061 1063 1059 1062 2 1064 1060 1065 1061 1063 1066 1062 F 1064 3 1067 1065 1068 F 1063 4 1066 1069 1064 1067 1070 1065 F 1068 5 C A A C A D C A C A C A D C C A A C A A C A A A A A A A A A A A D A A A A 272 308 60 1072 1075 1070 1073 1076 1071 F 1074 9 1077 1072 1075 1078 F 1073 10 1076 1079 1074 1077 F 11 1080 1075 1078 1081 1076 1079 1082 1077 1080 1083 1078 C A C A A C A C A A C A D C A A A A D C A A A L18 2 1082 1085 1080 1083 14 1086 1081 1084 F 1087 15 1082 1085 1088 1083 1086 16 1089 1084 F 17 1087 1090 1085 1091 F 1088 18 1086 C C A A C A C A C C A C A C A A C A A C 433 52 308 54x2 52 191 54x2 46 405 52 191 32 54x2 46 185 405 54 191 32 46 185 2 405 54 1066 A 1069 A D 32 45 1071 F 1067 6 A 185 1072 C 2 1070 1068 A A 54 C F 1073 7 1069 A D 1071 1074 C 45 F 8 267 45 52 L18 L14 267 52 55 L18 L14 65 267 52 55 57 L14 12 1081 A 1084 D C 65 1079 F 13 F F F F 1089 1092 1087 1090 1093 19 1088 1091 1094 1089 1092 20 1095 1090 1093 1096 21 1091 1094 1092 1097 22 1095 1093 1098 1096 1099 1094 23 1097 1100 1095 1098 1101 24 1096 1099 25 1097 26 1100 1098 1101 F 1099 27 1100 28 A A A A D A A C A A C A D C A C A C C D A C A C C A C A A C A C A A A A A 55 57 65 276 326 57 54 276 46 326 255 54 9 276 46 326 255 54 9 46 255 9 41 47 277 41 35 47 277 41 35 47 277 1101 A 35 1080 F 29 100 57 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket lila brastpl märkeskvalitet. Ekshärad: Linje 2 1, Lantbrevbäraren 8-1-1955. Välplacerad över 100 Lennartsfors LBB 24-11-1970 Rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 två kr. märken på klipp. 500 100 101 Oscarsmärken med utvalda vackra i mycket bra märkeskvalitet. Ransby 1 krstämplar Oscar. 450 100 Samling 14-8-1908 Örebro LänPrakt medstämpel ca 2100på stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad Lot medfrån 123 stämplar 1500 kvalitet läsbara till Vapen-Modernt LYX stämplar. Lekvattnet LBB 1, 13-12-1969 Vacker rätvänd stämpel på klipp. Postal 200 kr. 350 100 57 Ringtypsmärken utvalda vackra stämplar mycket märkeskvalitet. Mark 7-4-1911 nära Prakt stämpel. Postal 400 kr. i på 500 Sverige Lennartsfors LBB 1, med 24-11-1970 Rätvänd stämpel klipp.bra Postal 200 kr. 250 100 101 Oscarsmärken vackra stämplar i mycket braTyskland märkeskvalitet. 20 öre påÖrebro brev från Örebro-Hallsberg A 10-1-1896 tillRingtyp/Oscar) Cleve, med heltäckande 450 Samling Länmed medutvalda ca 2100 stämplar (ca 700 i visiralbum. Blandad Förfilateli annons på baksidan från "A.P.Forsner, 1500 Lot medfrån 123 stämplar Vapen-Modernt kvalitet läsbara till LYX stämplar. Örebro" med bilder på reseffekter, galanterivaror 350 150 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, och Fotografiartiklar. 57 Ringtypsmärken utvalda vackra stämplar 500 Mark 7-4-1911 nära med Prakt stämpel. Postal 400 kr. i mycket bra märkeskvalitet. 250 200 adresserat Son Logis" i bostaden. Hjulsjö"a 12-2-1935 Prakt stämpel. Intressant. 100 101 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 450 700 20 öre1700-talet, på brev från Örebro-Hallsberg A 10-1-1896 till Cleve, Tyskland med heltäckande Förfilateli två karterade Laxå 26-1-1888 Prakt stämpel. brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 100 annons baksidan "A.P.Forsner, Örebro" med bilder på reseffekter, galanterivaror Lot medpå 123 stämplarfrån Vapen-Modernt 350 Lillkyrka 19-2-1954 Prakt stämpel. 150 och Fotografiartiklar. 100 Mark 7-4-1911 nära Prakt stämpel. Postal 400 kr. 250 Hjulsjö 12-2-1935 Prakt stämpel. Ringkarleby 6-10-1886 Prakt stämpel, Kurirpost 2 nktt. Postal 150 kr. 100 100 20 öre på brev från Örebro-Hallsberg A 10-1-1896 till Cleve, Tyskland med heltäckande Prakt stämpel. Brev Laxå med 26-1-1888 komplett och långt innehåll daterat Risemed på FRÖSÖN 14-5-1719,galanterivaror gällande transport 100 Östansjö Prakt stämpel. annons på16-10-1926 baksidan från "A.P.Forsner, Örebro" bilder på reseffekter, 100 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text 150 600 Lillkyrka 19-2-1954 Prakt stämpel. och Fotografiartiklar. Jädersbruk-Medåker 19-11-1891 Sidvänd stämpel, 1 kt.medföljer. Postal 3.000 kr. 100 1500 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juliPostal 1636 150 till Jacob de la Gardie, skrivet på Hjulsjö 12-2-1935 Prakt stämpel. 100 Ringkarleby 6-10-1886 Prakt stämpel, 2 nktt. kr. Ringtyp/Oscar) Samling Västmanlands Län med ca 1000 stämplar (ca 500 i visiralbum. 100 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Län Laxå 26-1-1888 Prakt stämpel. 800 Blandad kvalitet från läsbara tillVästmanlands LYX stämplar. 100 Östansjö 16-10-1926 Prakt stämpel. 100 Julij 1636". 2000 4 skilling 19-2-1954 på inrikes brev med innehåll, fyrkantsstämpel (typ 3) Köping 18-5-1858 Prakt Lillkyrka Prakt stämpel. 100 Jädersbruk-Medåker 19-11-1891 Sidvänd stämpel, 1 kt. Postal 3.000 kr. Vackert adresserat brevomslag 500 placerad på tvättbart märke.till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500 Ringkarleby 6-10-1886 Prakt stämpel, 2 nktt. Postal(ca 150 kr. Ringtyp/Oscar) i visiralbum. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 100 2000 Samling Västmanlands Län med ca 1000 stämplar Romfartuna 6-10-1886 Prakt stämpel på Oscar boktryck500 med tunn fläck. Postal 2.000 kr. 500 800 Vackert adresserat brevomslag till de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-100 Blandad kvalitet från läsbara till Jacob LYX stämplar. Östansjö 16-10-1926 Prakt stämpel. 85 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 2000 följer. Arkivanteckning 1638. 4 skilling på inrikes brev med innehåll, fyrkantsstämpel (typ 3) Köping 18-5-1858 Prakt Jädersbruk-Medåker 19-11-1891 Sidvänd stämpel, 1 kt. Postal 3.000 kr. 52 Ringtypsmärken med utvalda stämplar i mycket märkeskvalitet. 500 placerad på tvättbart märke. Vackert adresserat brevomslag utan vackra innehåll till Jacob de la bra Gardie från Generalguvernören 1500 400 Västmanlands Län med ca 1000 stämplar (ca 500 Ringtyp/Oscar) visiralbum. Romfartuna 6-10-1886 Prakt stämpel på Oscar boktryck med tunn fläck. Postal 2.000(1602kr. över Samling Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna afi Ulaborg Lot med 74 stämplar Vapen-Modernt. 500 200 800 kvalitet från läsbara till LYXmedföljer. stämplar. Arkivanteckning 1642. 57). Blandad Skrivet på Svenska, renskrivning 2000 85 Oscarsmärken med utvalda vackra mycket(typ bra märkeskvalitet. Stjernvik 9.4.1883 Praktstämpel på 30 stämplar öre löseni tandning 13. 400 4 skilling på inrikes brev med innehåll, fyrkantsstämpel 3) Köping 18-5-1858 Prakt 100 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 500 52 Ringtypsmärken med utvaldapåvackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. placerad på tvättbart märke. Köping 26-4-1939 Lyx stämpel välcentrerat märke. 400 100 2000 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Romfartuna 6-10-1886 Prakt stämpel på Oscar boktryck med tunn fläck. Postal 2.000 kr. 500 Lot med15-10-1900 74 stämplar Vapen-Modernt. Snyten Prakt stämpel. Postal 100 kr. 200 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko100 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bra skull85 (enligt vaxsigill baksidan) tysk adress medi tandning översättning. Arkivanteckning 1648. 400 Stjernvik 9.4.1883på Praktstämpel på630 öre lösen 13.märkeskvalitet. 2000 Möklinta 1-4-1885 Lyx stämpel på öre Lösen. 100 100 Vackert adresserat brevomslag till på Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 52 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 Köping 26-4-1939 Lyx stämpel välcentrerat märke. Samling Dalarnas (Kopparbergs) Län med ca 2100 stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i 100 "Praesent den7430 Maij 1649". 2000 Lot med stämplar Vapen-Modernt. 1500 visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara LYX 200 Snyten 15-10-1900 Prakt stämpel. Postaltill100 kr.stämplar. Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 100 Tyfors 6-9-1911, rätvänd. Postal 1.500 kr. Stjernvik 9.4.1883 Praktstämpel påden lösen tandning 13. 800 2000 100 Möklinta 1-4-1885 Lyx stämpel på 630 öreöre håll med notering på fliken "Praesent 7 Lösen. Aug. 1652". 100 Insjön 1,26-4-1939 14-6-1915Lyx något sidvänd på 5 kr posthuset. Postal 1.500 kr. Köping stämpel påLän välcentrerat märke. 800 100 Samling Dalarnas (Kopparbergs) med ca 2100 stämplar (ca 700 Ringtyp/Oscar) i 165 Oscarsmärken utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1500 visiralbum. Blandadmed kvalitet från läsbara till100 LYX Snyten 15-10-1900 Prakt stämpel. Postal kr.stämplar. 700 100 Kronopost Tyfors rätvänd. Postalpå1.500 kr. Dalarnas Län "rs". Postal 1.500 kr. Tyfors 6-9-1911, 3-1-1912 rätvänd stämpel med svaga bokstäver 800 Möklinta 1-4-1885 Lyx stämpel 6 öre Lösen. 700 100 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Insjön 1, Dalarnas 14-6-1915(Kopparbergs) någotutvalda sidvänd på med 5 kr posthuset. Postal 1.500 kr.Ringtyp/Oscar) i 58 Ringtypsmärken med vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 800 Samling Län ca 2100 stämplar (ca 700 500 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 1500 165 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Lotden med stämplar Ringtyp-Modernt. 700 Lerum 15160 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 450 1500 Tyfors 6-9-1911, rätvänd.stämpel Postal 1.500 kr. bokstäver "rs". Postal 1.500 kr. 800 Tyfors 3-1-1912 rätvänd med svaga Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Frånpå Skara Huseby Stämpeln med not. skulle Lila rakstämpel "Kortexp. Avesta" vackert makulerad brev till 1950-talet. 700 Insjön 1, sänt 14-6-1915 något sidvänd på 5 kr posthuset. Postal 1.500 kr.från Posten medföljer. 800 200 "Requisition" tillange Secundmajorens Comp. användas för att avsändarpostanstalt på buntetikett. Förklaring 58 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500 300 StoraOscarsmärken Skedvi 22-12-1950 Prakt/Lyx stämpel. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 165 med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100 700 Lot med 160 stämplar Ringtyp-Modernt. 450 af kronobrefbärare skyndsammast ochstämpel. af svaga dem i bokstäver natt". Borlänge Lbr 13-6-1941 Tyfors 3-1-1912 rätvänd Prakt/Lyx stämpel 1.500Stämpeln kr. 100 300 700 Lila rakstämpel "Kortexp. Avesta"med vackert makulerad på"rs". brevPostal 1950-talet. skulle Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Landtbr. No 173, 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 200 300 användas för att ange avsändarpostanstalt på buntetikett. från Posten medföljer. 100 58 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket Förklaring bra märkeskvalitet. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500 Stora Skedvi 22-12-1950 Prakt/Lyx stämpel. Vestgärde 4-3-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 Lot med 160 stämplar Ringtyp-Modernt. 100 700 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 450 Lbr 13-6-1941 stämpel. 50 öre med bra centrering och Prakt stämpel Vika 1950-talet. Stationmärkt 23-6-1936. Brev Borlänge med 1Postverket brun/vit fjäder i Prakt/Lyx stort vaxsigill "Östgöta" samt "Öppenskulle Ordres" 100 Lila rakstämpel "Kortexp. Avesta" vackert makulerad på kronoslinga brev Stämpeln 100 200 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av kr. fyra olika personer. Daterat 18 Landtbr. No 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. användas för173, att Välstämplat ange avsändarpostanstalt på Postal buntetikett. Förklaring från Posten medföljer. Born 29-4-1870 på 12 öre och vapen. 150 100 100 april Vestgärde 1809.Skedvi Stora 22-12-1950 Prakt/Lyx stämpel. 700 100 4-3-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. Samling Gävleborgs Län med ca 1550 stämplar (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100 Återanvänt brev 1 GUL Prakt/Lyx fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 1100 Borlänge Lbrmed 13-6-1941 stämpel. Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 100 50 öre Postverket med bra centrering och Prakt stämpel Vika Station 23-6-1936. 100 1000 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Landtbr. No 173,Välstämplat 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 600 100 på 12 öre vapen. Postal 150 Brev Born med 29-4-1870 två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Frånkr. Spånga klockare-Gård "Angår 100 50kronoskjuts Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Vestgärde 4-3-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 500 1500 hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". 100 Samling Gävleborgs Län med ca 1550 stämplar (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Lot med 350 stämplar Ringtyp-Modernt från X och W-Län bla. Grangärde, 1100 Brev 50 med 1Postverket Brun/svart fjäder Emb. Till Berg sänt från Wettlanda den Landa, 20 aprilWalbo, 1815. Blandad kvalitet från läsbara till LYXBr. stämplar. öre med brapå centrering och Prakt stämpel Vika Station 23-6-1936. 100 500 1500 Wikmanshyttan och Söräng. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 141 med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 600 BornOscarsmärken 29-4-1870 Välstämplat på 12 öre vapen. Postal 150 kr. 100 Lot med 125 stämplar Vapen-Modernt. Brev 50 med 1 vit fjäder daterad 9 septvackra 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 350 Ringtypsmärken med utvalda stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500 Samling Gävleborgs Län med ca 1550 stämplar (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Gobyn med2-1-1892 innehåll gällande utseende Walbo Prakt stämpel, 2 ktt.av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1100 100 Lot med 350 Ringtyp-Modernt från X och W-Län bla. Grangärde, Landa, Walbo, kvalitet från läsbara till LYX stämplar. dahlsBlandad Häradsrätt istämplar Brottmål. Ljusdal 23-5-1887 stämpel, 1 kt. stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500 700 Wikmanshyttan ochPrakt Söräng. 141 Oscarsmärken med utvalda vackra 100 600 Brev Lot med 1 gråbrun fjäderVapen-Modernt. daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärmed 125 stämplar Jädraås 13-9-1941 Prakt stämpel. 350 50 Ringtypsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket Brottmålsstemningar". bra märkeskvalitet. 100 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående 500 700 Walbo 2-1-1892 Prakt stämpel, 21735-1806 ktt. från X Hennan 19-5-1884 Prakt stämpel. 100 Lot med 9 brev 3 kronoslingor deoch flesta medbla. militära adresser / Soldatpost. Lot med 350med stämplar Ringtyp-Modernt W-Län Grangärde, Landa, Walbo, 100 1200 500 1500 Ljusdal 23-5-1887 Prakt stämpel, 1 kt. Wikmanshyttan och Söräng. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 100 Lot med 125 stämplar Vapen-Modernt. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 350 Jädraås 13-9-1941 Prakt stämpel. 100 ter", Walbo det tredje till Vimmerby 1854 2 alla 2-1-1892 Prakt stämpel, ktt.med militära adresser / Soldatpost. 100 800 Hennan 19-5-1884 Prakt stämpel. 100 Brev Ljusdal (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 23-5-1887 Prakt stämpel, 1 kt. 100 korta splittrade fjädrar. 600 Jädraås 13-9-1941 Prakt stämpel. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100 Prakt stämpel. reds Hennan kompani19-5-1884 i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 100 700 1081 1083 1103 1105 1110 1132 1170 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1089 A 54 1090 A 46 1091 A 255 1092 A 9 1093 D 1 1094 C 1095 C 2 1096 C 1097 C F 1098 3 A 41 1099 A 47 F 4 1100 A 277 1101 A 35 F 5 Landtbr. No 173, 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. Vestgärde 4-3-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 50 öre Postverket med bra centrering och Prakt stämpel Vika Station 23-6-1936. Sverige Gävleborgs Län150 kr. Born 29-4-1870 Välstämplat på 12 öre vapen. Postal Samling Gävleborgs Län med ca 1550Förfilateli stämplar (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 50 Ringtypsmärken utvaldabrevomslag vackra stämplar mycket bra två märkeskvalitet. Förfilateli 1700-talet, tvåmed karterade från iYstad samt okarterade från Lund. Lot med 350 stämplar Ringtyp-Modernt från X och W-Län bla. Grangärde, Landa, Walbo, Wikmanshyttan och Söräng. Lot med 125 stämplar Vapen-Modernt.Kurirpost 100 100 100 100 100 1100 600 200 500 700 500 350 Brev Walbo med komplett långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 2-1-1892och Prakt stämpel, 2 ktt. av fältkassan från Frösön tillstämpel, Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Ljusdal 23-5-1887 Prakt 1 kt. 100 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Jädraås 13-9-1941 Prakt stämpel. 100 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Hennan 19-5-1884 Prakt stämpel. Julij 1636". 100 2000 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. olika stämplar + ca 500 LBB och POB. En hel del klipp men det 2000 Visiralbum med ca 1.750 Vackert adresserat brevomslag tillses, Jacob la !Gardie från Generalguvernören 3000 mesta finns, dock lite mindreutan före innehåll 1920. Bör lågt de utrop över Attmar Ingermanland och Prakt Keksholms län, Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 2000 20-10-1876 stämpel av friherre svår stämpel. Postal 3.500 kr. 57). Samling Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Västernorrlands Län med ca 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Vackert adresserat Blandad kvalitetbrevomslag från läsbaratill till Erik LYX Rünings, stämplar. Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1200 titlar.Köja-Marieberg Utan innehåll med dateradnära på fliken 31 dec 1644, medföljer. 30-10-1909 Prakt stämpel. Postaldelvis 1.000översättning kr. 700 2000 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko111 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 500 2000 skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Stöde POB 3, 26-11-1959 brev. Postal utan 800 kr. 500 Vackert adresserat brevomslagpåtillinrikes Amiralitetsrådet, innehåll med notering på fliken "Praesent den156 30 stämplar Maij 1649". Lot med Ringtyp-Modernt. 450 2000 Vackert adresserat till Gabriel Oxenstierna Stockholm, utandet inneVisiralbum med ca 1.750 olika +Bengtsson ca Postal 500 LBB och del klipp men Stöde 1 POB 2,brevomslag 17-11-1959 påstämplar inrikes brev. 600 kr. POB. En ihel 400 håll med notering på fliken "Praesent den 7Bör Aug. 1652". 30002000 mesta finns, dock lite mindre före 1920. ses, lågt utrop ! Västernorrlands Län F 6 1102 D F 7 1103 A 25 1104 D F 8 1105 A 57 1106 C A F 1107 10 1108 C F 1102 11 D 1109 A F 9 Bredbyn POB 2, 26-8-1978 Prakt stämpel. Postal 600 kr. 300 Attmar 20-10-1876 Prakt stämpel av svår stämpel. Postal 3.500 kr. 2000 Ölme 27.10.1873 vackert stämplat på ett litet inrikes sorgbrev, 12 öre Ringtyp 14 via PKXP Samling Län med ca Kronopost 1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 250 nr 7 UPPVästernorrlands till Kil. 1200 Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. 8-7-1870, frimärket stämplat Sundsvall 1012 öre vapentyp på inrikes brev fråntydligt Wifstavarf 1112 A 9 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med markerade kronoslingor. Köja-Marieberg 30-10-1909 nära Prakt stämpel. Postal 1.000 kr. 1105 A 57 700 250 300 7-1870. F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 111 Oscarsmärken med stämplar märkeskvalitet. 1106 C 21 Ringtypsmärken med utvalda utvalda vackra stämplar, Y-län 7i mycket st, Z-länbra 5 st, AC-län 1 st, BD-län 8 st. 1113 500 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 200 1500 Bra märkeskvalitet. Stöde POB 26-11-1959 inrikes brev. Postal Från 800 kr. 1107 A 500 14 Brevomslag utan3, innehåll, medpåfjäderrest i sigillet. Skara till Huseby med not. Lyx stämpel Nyadal 4-2-1941. 1114 A 325 200 "Requisition" säntstämplar till Secundmajorens Comp. Lot med 156 Ringtyp-Modernt. 1108 C 450 300 Kramfors1867 9-12-1924 Prakt stämpel. A 169 100 F 1115 15 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Stöde 1 POB 2, 17-11-1959 på inrikes brev. Postal 600 kr. 1109 A 400 Moliden 21-11-1967 Lyx stämpel, 1 af kt. dem i natt". af kronobrefbärare skyndsammast och 1116 A 429 100 300 974 Bredbyn POB 2, 26-8-1978 Prakt stämpel. Postal 600 kr. 1110 A 300 300 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Ullånger 16-10-1862 Prakt stämpel, 1 kt. Postal 150 kr. 1117 A 9 100 Ölme 27.10.1873 vackert stämplat på ett litet inrikes sorgbrev, 12 öremärkt Ringtyp 14 viaOrdres" PKXP A 21 F 1111 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Tynderö 15-8-1884 Läsbar stämpel, 1 vikt hörn. Postal 150 kr. 1118 A 35 250 nr 7 UPP till Kil. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 100 700 öre1vapentyp på inrikes brev från Wifstavarf frimärket stämplat Sundsvall 10A 952 Söråker 26-12-1911. Postal 800 kr. Nålstick och8-7-1870, 2 samt ktt. kronoslinga 1119 100 F 1112 18 Brev 12 med brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" märkt "Öppen Ordres" 250 7-1870. vidarebefordrat och emottaget avkr. fyra olika personer. Daterat 18 HärnösandDöfvestad, POB 1, 15-7-1939 Prakt stämpel. Postal 175 1120 A 321C till Stratomta. 100 Ringtypsmärken med utvalda stämplar, Y-län 7 st, Z-län 5 st, AC-län 1 st, BD-län 8 st. 1113 C april 21 1809. Samling Jämtlands Län med ca 1100 stämplar (ca 240 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1121 D 200 700 Bra märkeskvalitet. F 19 Återanvänt brev medfrån 1 GUL fjäder "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 800 Blandad kvalitet läsbara till märkt LYX stämplar. Lyx stämpel Nyadal 4-2-1941. 1114 A 325 200 1000 kronoslingor Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Lot med mellan 133 stämplar Ringtyp-Modernt. 1122 C 350 A 169 100 F 1115 20 Brev Kramfors med två 9-12-1924 vita fjädrarPrakt samtstämpel. annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Lot med 288 stämplar Ringtyp-modernt från Z och Y-Län bla. Alby, Lucksta, Gefsjön och 1123 C hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Moliden 21-11-1967 Lyx stämpel, 1 kt. 1116 A 429 100 350 1500 Undersåker. F 1124 21 Brev Ullånger med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Bergi150 sänt Wettlanda den 20 april 1815. 1102 16-10-1862 Prakt stämpel, 1 kt. Postal kr.från 1117 A 9 66 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar mycket bra märkeskvalitet. C 100 300 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 32 Tynderö 15-8-1884 Läsbar stämpel, vikt hörn. Postal 150 kr. 1118 A 35 Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. 1Z(Y). 1125 100 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 52 420 Söråker 26-12-1911. Postal 800 kr. Nålstick och 2 ktt. 1119 Gäddede 3-2-1966 Lyx stämpel. 1126 A Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 dahlsHärnösand HäradsrättPOB i Brottmål. Jämtlands Län175 kr. 338 1, 15-7-1939 Prakt stämpel. Postal 1120 Funäsdalen postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel. 1127 A 321C 100 700 F 1121 23 Brev Hotagen med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" isänt till kronofjärSamling Jämtlands Län med ca 1100 stämplar (ca 240 Ringtyp/Oscar) visiralbum. D 13-8-1924 Prakt stämpel. 1128 A 199 100 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med stämplar. notering "angående Brottmålsstemningar". 800 700 Blandad kvalitet från läsbara till LYX Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 de kr. flesta med militära adresser / Soldatpost. 100 1129 A 46 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 1200 Lot med 133 stämplar Ringtyp-Modernt. 1122 C 350 Svensta 7-4-1886 3-4-5 Prakt/Lyx stämpel, 1 nkt. Postal 125 med kr. militära adresser / Soldatpost. 100 1500 1130 A 39 25 Lot med 15 brev slingor 1810-1853, flesta Lot med 288 med stämplar Ringtyp-modernt från Zde och Y-Län bla. Alby, Lucksta, Gefsjön och 1123 C 26 Lot med tre brevomslag, varav två är till Nääs (ca 1725, och märkta "Fort af Solda- 350 Samling Västerbottens Län med caställda 1300 stämplar 3001733 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1131 D Undersåker. 1000 800 ter", Blandad detOscarsmärken tredje till Vimmerby 1854 alla militära adresser Soldatpost. kvalitet från läsbara till vackra LYX med stämplar. 66 med utvalda stämplar i mycket bra/ märkeskvalitet. 1124 C 300 POB 2, 5-7-1954 nkt. Postal 1.200 kr. märkt "Kompani Ordes" med två vita 600 A 286 F 1132 27 Brev Gunnarn (Lägreståndsvikning) medmed innehåll 12 april 1845, 32 Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. Z(Y). 1125 A 100 600 korta10 splittrade fjädrar. öre inrikes helsak Ammarnäs 22.5.1896. Riss över hörn o baksida. Postal 1.200 kr. 1133 A Fk6 400 3-2-1966 Lyx stämpel. 1126 A 420 28 Brev Gäddede med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100 87 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1134 C 400 700 reds Funäsdalen kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel. 1127 A 338 100 med 131 stämplar Ringtyp-Modernt. C F 1135 29 Brev Lot (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 350 Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel. 1128 A 199 100 från Tössbo till Soldaten 669 Kron. Lot medCompagni 270 stämplar Oscar-modernt från AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden 1500 1136 C Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 1129 A 46 100 350 och Nyåker. 36 Svensta 7-4-1886 Prakt/Lyx stämpel, 1 nkt. Postal 125 kr. 1130 A 39 Ånäset 26-2-1884 Prakt stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt. 1137 100 Samling Länstämpel. med ca 1300 stämplar (ca 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 1131 UrsvikenVästerbottens 22-6-1889 Prakt 1138 D A 48 100 1000 Blandad frånPrakt/Lyx läsbara till LYX stämplar. Frimärksauktioner AB,kvalitet Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Österjörn 5-7-1943 stämpel, 2 ktt. 1139 A 275 i Göteborg 100 Gunnarn POB 2, 5-7-1954 med nkt. Postal 1.200 kr. 1132 A 286 1110 1103 1111 1104 A 974 A 25 A 21 D 1124 1127 1125 1128 1126 1129 1127 1130 1128 1131 1129 1 1130 1132 1131 1133 2 1134 1132 1135 1133 1136 F 1134 3 1135 1137 F 4 F F F F 1136 1138 1139 1137 5 1140 1138 1141 6 1139 1142 1140 7 1143 1141 1144 1142 1145 8 1143 1144 1146 F 9 1145 1147 F 10 1146 1148 C A A A A A A A A D A A D A 338 32 199 420 46 338 39 199 46 39 286 Fk6 C A 286 C A Fk6 C C C 36 A C A A A A A A A A A A A A A D A 48 275 36 43 48 82 275 258 43 54 82 52 258 54 A 52 D C A 56 C F 1149 11 1147 1150 1148 1151 1149 1152 1150 12 1153 1151 F 1154 13 1152 1155 14 1153 1156 1154 F 1157 15 1155 1156 16 C A A A C A A A A A A A A D A D A D F 1157 17 D F 18 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 26 1145 F 27 28 F 29 1156 45 56 54 60 45 82 54 79 60 322 82 79 322 100 300 100 100 100 100 100 100 100 100 100 1000 100 600 200 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Samling Västerbottens Län med brevomslag ca 1300 stämplar (ca hörn 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 10 öre1700-talet, inrikes helsak 22.5.1896. Riss o baksida. Postal 1.200 kr. Förfilateli två Ammarnäs karterade frånöver Ystad samt två okarterade från Lund. 400 700 1000 Blandad kvalitet från läsbara till vackra LYX stämplar. 87 Oscarsmärken med utvalda stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 Gunnarn POB 2, 5-7-1954 med nkt. Postal 1.200 kr. 600 Lot med 131 stämplar Ringtyp-Modernt. 350 Kurirpost 10 öre inrikes helsak Ammarnäs 22.5.1896. Riss över hörn o baksida. Postal 1.200 kr. 400 Lot med 270 stämplar Oscar-modernt från AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden Brev 87 med komplett ochmed långt innehåll daterat Rise i på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 400 Oscarsmärken utvalda vackra stämplar mycket bra märkeskvalitet. 350 och Nyåker. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Lot med26-2-1884 131 stämplar Ringtyp-Modernt. Ånäset Prakt stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt. 350 100 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Lot med 270 stämplar Oscar-modernt frånfinns AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden 22-6-1889 Prakt stämpel. tyskaUrsviken (översättning medföljer). På baksidan notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 100 350 och Nyåker. Julij 1636". Österjörn 5-7-1943 Prakt/Lyx stämpel, 2 ktt. 100 2000 Ånäset 26-2-1884 Prakt stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt. 100 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 Ursvikenmedföljer. 22-6-1889 Arkivanteckning Prakt stämpel. 1636. renskrivning 100 2000 Gräsmyr 12-7-1917. Postal 175 kr. 100 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medÖsterjörn 5-7-1943 Prakt/Lyx stämpel, 2 ktt. 100 Bromma med perfekt tandning och ngt svag LYX stämpel Vindelgransele 16-10-1936. följer. Arkivanteckning 1638. 100 2000 Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 100 Siksjöhöjden 26-6-1910 Prakt stämpel, 1 kt. Gräsmyr 12-7-1917. Postal 175 kr. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 Tjåmotis 20-2-1911 på vykort. Postal 2.500 kr. 1500 57). Bromma Skrivet på Svenska, Arkivanteckning 1642. med perfekt renskrivning tandning och medföljer. ngt svag LYX stämpel Vindelgransele 16-10-1936. 100 2000 Samling Norrbottens Län med ca 1550 stämplar (ca 400 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX Norrbottens Län General Gouvereur im Lieflandt mfl 1000 Vackert adresserat brevomslag tillstämpel, Erik Rünings, Admiral, Siksjöhöjden 26-6-1910 Prakt 1 kt. 100 på visirblad. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Tjåmotis vykort. Postal 15.11.1881 2.500 kr. till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och Brev sänt20-2-1911 ofrankeratpå från Wäderstad Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1500 500 frankerat med 10 cent. Ankomststämplat. Norrbottens Län med ca 1550 stämplar 400 Ringtyp/Oscar) Läsbara till LYX skullSamling (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med(ca översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 97 med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1000 450 på Oscarsmärken visirblad. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Brev sänt ofrankerat från Wäderstad 15.11.1881 till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 300 2000 "Praesent den 30 Maij 1649". 500 frankerat med 10 cent. Ankomststämplat. Lot adresserat med 80 stämplar Vapen-Modernt. Vackert brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 200 97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 450 2000 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 150 Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 300 Lauker 3-5-1911. Postal 300 kr. 150 Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. 200 Kronopost Porjus 5-9-1911. Postal 150 kr. 150 Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 150 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 10 öre Praktstämplat Norra Vi, 7.12.1915 på vykort till USA, returnerat. 100 300 Lauker 3-5-1911. Postal 300 kr. 150 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100 Porjus 5-9-1911. Postal kr. Lerum den 15 Okt. 1851 och150 fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 150 1500 Kalix-Nyborg Postomb 1 15-12-1939 Prakt stämpel. 100 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 10 öre Praktstämplat Norra Vi, 7.12.1915 på vykort till USA, returnerat. 100 Samling med PLK stämplar. Många vackra, några lite svårare. "Requisition" sänt ca till1430 Secundmajorens Comp. 1200 300 Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp Samling1867 med ca 1220 PKXP stämplar Ringtyp-Bandmärken. Några bättreklostret bl.a. 89F"Fortskaffas och Kalix-Nyborg Postomb 1 15-12-1939 Prakt stämpel. 100 300 1100 af kronobrefbärare och af dem i natt". 104F. Blandad skyndsammast kvalitet. Samling med ca med 1430tre PLK stämplar. öppna Många kronor, vackra, ställd några till liteGripsholm. svårare. Fribrevomslag 1710 handritade 1200 300 Brev Samling med 1 brun/vit fjäderPKXP i stortstämplar vaxsigillRingtyp-Bandmärken. "Östgöta" samt kronoslinga märktbl.a. "Öppen Ordres" med ca 1220 Några bättre 89F och till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809.1100 700 104F. Blandad kvalitet. 66 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. Funäsdalen postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel. Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. Z(Y). Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel. Gäddede 3-2-1966 Lyx stämpel. Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. Funäsdalen postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel. Sverige Västerbottens Länkr. Svensta 7-4-1886 Prakt/Lyx stämpel, 1 nkt. Postal 125 Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel. Samling Västerbottens Län med ca 1300 stämplar (ca 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. Förfilateli Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Svensta 7-4-1886 Prakt/Lyxmed stämpel, 1 nkt.1.200 Postalkr. 125 kr. Gunnarn POB 2, 5-7-1954 nkt. Postal Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. 1144 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 700 1000 1500 1500 700 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1146 A 1147 1148 1149 1150 1 C A 56 C A 45 1151 1152 2 1153 1154 F 1155 3 1156 F 1157 4 A A A A A 1158 1159 D D F 5 F 6 1160 1158 1159 F 1161 7 1162 1160 1158 1163 F 1159 8 1161 1164 1162 F 1160 9 1165 1163 1161 F 1166 10 1164 1162 1167 1165 F 1163 11 1168 1166 1169 1164 1167 1170 1165 1168 1166 1169 1171 12 1167 F 1170 13 1172 1168 1171 1173 14 1169 1172 1170 F 1174 15 1173 1171 1175 16 1172 1176 F 1174 17 1177 1173 F 1175 18 1176 1178 1174 1179 1177 F 1175 19 1178 1180 1176 F 20 1179 1181 1177 F 1182 21 1180 1182 1178 1181 1179 22 1183 1182 1180 D D 82 79 322 500 450 300 200 150 150 200 150 700 10 öre Praktstämplat Norra Vi, 7.12.1915 på vykort till USA, returnerat. 100 Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100 Kurirpost Järnvägsstämplar Kalix-Nyborg Postomb 1 15-12-1939 Prakt stämpel. Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 Samling med 1430 till PLK stämplar. Många vackra, några lite svårare. av fältkassan från ca Frösön Gävle. Förtydligande av text medföljer. 1200 600 Vackert adresserat med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, Samling med cabrev 1220 PKXP stämplar Ringtyp-Bandmärken. Några bättre bl.a. skrivet 89F ochpå tyska104F. (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 1100 Blandad kvalitet. Julij 1636". 2000 Samling med ca 840 PKP stämplar i visiralbum. Blandad kvalitet. 600 Kronopost Övriga Stämplar A D D D D D F 1185 27 1184 D 1187 D 1186 D 28 1185 1188 D D 1187 D 1186 D 1189 1188 D D F 29 60 Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt.Sverige Postal 2.000 kr. Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. Förfilateli Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. Odaterat1157 officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Lauker"a 3-5-1911. Postal 300 kr. Intressant. adresserat Son Logis" i bostaden. Porjus1700-talet, 5-9-1911. Postal 150 kr. brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Förfilateli två karterade 1000 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Ca 900 PKXP, PLK Arkivanteckning och PKP stämplar1636. i två insticksalbum med några försändelser på renskrivning medföljer. 2000 slutet. Blandad kvalitet. 500 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medLot med drygt 150 brev och vykort, alla med järnvägsstämplar från Ringtyp-1930 talet. B Samling med ca 840 PKP stämplar i visiralbum. Blandad kvalitet. D 600 500 2000 följer. Arkivanteckning 1638. Litet album medPLK ca 260 många Prakt D Ca 900 PKXP, och järnvägsstämplar, PKPutan stämplar i tvåtill insticksalbum några försändelser på Vackert adresserat brevomslag innehåll Jacob de stämplar. lamed Gardie från Generalguvernören 400 Blandad kvalitet. över slutet. Ingermanland och Keksholms län, friherre ErikstCarlsson af Ulaborg (1602- 500 Samling Järnvägspost 1 samt lite FKMB ca 330 i blandadGyllenstierna kvalitet. D 250 Lot med på drygt 150 brev och vykort, medföljer. alla med järnvägsstämplar från Ringtyp-1930 talet. B med ca 840 PKP stämplar i visiralbum. Blandad kvalitet. D 57). Samling Skrivet Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. 500 600 2000 Insticksalbum med ca 300 järnvägsstämplar + några visirblad stämplar: Fältpost, D Litet album medPLK ca Prakt stämplar. Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 400 Ca 900 PKXP, och järnvägsstämplar, PKPtillstämplar i tvåmånga insticksalbum med några försändelser på D Örlogspost samt FN.260 200 Utan Blandad innehåll med på 31 delvis kvalitet. översättning medföljer. 500 2000 178A titlar.slutet. kvalitet. Inrikes brev PKP 252daterad G, 30-9-1936. Postal 400 kr. A Samling Järnvägspost 1 samt litefliken FKMB cadec 3301644, st i blandad D 178A 250 200 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll tilljärnvägsstämplar Krigskollegiet i Stockholm från Casper Lot 150 brev och vykort, alla med från Ringtyp-1930 talet. KoB 500 Lot med med drygt 13 stämplar på helsaker 1880-1924, de flesta Jvg blastämplar: PKXP NoFältpost, 15. C Insticksalbum med ca 300 järnvägsstämplar + några visirblad D 200 2000 skullLitet (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. album med ca många Prakt stämplar. D 57 200 Örlogspost FN.260 järnvägsstämplar, 400 PLKadresserat 379 D samt 22-12-1910. Postal 250 kr. A 57 Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 200 Inrikes brev PKP 252 G, 30-9-1936. Postal 400 kr. A Samling Järnvägspost 1 samt lite FKMB ca 330 st i blandad kvalitet. D 178A 200 250 52 "Praesent denA30 Maij 1649". PLK 424 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. A 52 200 2000 Lot adresserat med 13 stämplar helsaker 1880-1924, flesta Jvg blastämplar: PKXPi No 15. C Insticksalbum med capå 300 järnvägsstämplar +de några visirblad Fältpost, D brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna Stockholm, utan inne- 200 143 cx cx Vackert 5 öre lejon CX med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928. A 143 150 200 Örlogspost håll med på FN. fliken "Praesent PLK notering 379 D samt 22-12-1910. Postal 250den kr. 7 Aug. 1652". A 57 200 2000 179 A 178A 179 PLK 421 C 20-5-1922, kändaPostal avstämpling. Inrikes brev PKP 252 G,senast 30-9-1936. 400 kr. Postal 200 kr. A 150 200 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. A 52 200 32 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt Jvg avtryck. Pappersrest A 32 Lot med 13 stämplar på helsaker 1880-1924, de flesta bla PKXP No 15. på baksidan. C 200 5 öre lejon CXkr.med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928. A 143 cx 150 600 Postal 2.000 PLK 379 D 22-12-1910. Postal 250 kr. A 57 200 PLK C 20-5-1922, kända Postal 200 kr. A 179 Samling Ångbåts PXP isenast visiralbum. Caavstämpling. 430markerade stämplar i blandad kvalitet. Fyndchanser. D 500 Lot med 7421 brev med innehåll alla med tydligt kronoslingor. 150 300 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. A 52 200 Vackert handskrivet och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. från Ångbåts Exp. ca 44,brev 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt avtryck. Pappersrest på "Afgår baksidan. A 2 album med 850 stmed LBBinnehåll och järnvägsstämplar på Oscar + Ångbåtspost, allt i blandad E 32 5 öre CXkr. med 163, 21-5-1928. etc. Meanderslinga. Västergötland. A 143 cx Lerum 600 500 1500 denlejon 15 Okt. 1851Lyx ochstämpel fortskaffas kronobrefbärare. Postal 2.000 150 kvalitet. Även några askar Oscar,PKP buntav medaljongbrev Samling Ångbåts PXP imed visiralbum. Caavstämpling. stämplar iA6 blandad kvalitet. Fyndchanser. D Svenska terminalstämplar på klipp och små kuvert, delvis sorterat efter år och E Brevomslag innehåll, fjäderrest i430 sigillet. Från Skara Huseby med not. PLK 421utan C 20-5-1922, senast kända Postal 200till kr. A 179 500 150 400 300 stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 "Requisition" sänt till850 Secundmajorens Comp. 2 album med ca st LBB och järnvägsstämplar på Oscar + Ångbåtspost, allt i blandad E 32 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men st. delvis svagt avtryck. Pappersrest på baksidan. A Lot med1867 56 udda stämplar från Ringtyp-1940 talet. Korkstämplar, Från Utlandet, Fra C Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 500 kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc. 600 Postal 2.000 kr. Express etc. 300 Sverige, Postens af kronobrefbärare skyndsammast och på af klipp dem i natt". 300 Samling Svenska terminalstämplar och små iA6 kuvert,kvalitet. delvis sorterat efter år och E Ångbåts PXP i visiralbum. Ca 430 stämplar blandad Fyndchanser. D 500 P.S.-Kuvert stämplad PKXP nr 8A, 14-10-1891 med svår RÖD rek.stämpel. A 400 300 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st. 2 album med ca st LBBx och järnvägsstämplar på Oscar + Ångbåtspost, allt i blandad E PXP No850 77, 1922 3 vaxsigill samtliga på automatklippta bandmärken. A Lot med 56 udda stämplar från Ringtyp-1940 talet.samt Korkstämplar, Från Utlandet, FraOrdres" 300 C Brev Ångbåts med 1 brun/vit fjäder i stort "Östgöta" kronoslinga märkt "Öppen 500 kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc. 300 700 Sverige, Postens Express etc. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 150 Ångbåts PXP No 77 2-12-1922 på automatklippt 15 öre Gustav en face med delar tre A 150 Samling Svenska terminalstämplar på klipp och små A6 kuvert, V delvis sorterat efter åravoch E stämplad nrstämplat. 8A, 14-10-1891 medkr.svårkronoslinga RÖD rek.stämpel. A Brev P.S.-Kuvert med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" märkt "Öppen Ordres" 300 märken. Ovanligt och PKXP vackert Postal 400 stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st. 400samt till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget avoch fyra personer. Lot med med 56 C Ångbåts PXP No 77, 1922 x 3Vapentyp-Oscar samtliga på automatklippta bandmärken. A 58 Ångbåtsstämplar bla. Nr 15 nrolika 83. Lot udda stämplar från Ringtyp-1940 talet. Korkstämplar, Från Utlandet,Daterat Fra 18 C 300 april Sverige, 1809. 300 700 Express etc. på automatklippt Postkontoret Maskinstämpel på klipp.15 S.k beredskapsstämpel felaktigt använd C Ångbåts Postens PXP18-12-1984 No 77 2-12-1922 öre Gustav V en face med delar av tre A 150 Återanvänt med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt isvår stafett tillrek.stämpel. olika adresser med tre olika 300 200 P.S.-Kuvert stämplad PKXP nrstämplat. 8A, 14-10-1891 medkr. RÖD A märken. Ovanligt och vackert Postal 400 under 3brev dagar 1984 den 16-17-18 troligen vid Stockholm Ban. kronoslingor mellan ochVapentyp-Oscar daterad aug. troligen Lot med 58 Ångbåtsstämplar bla.24Nr 15 och nr 83.cirka C Liten samling med 461922 st Ångbåts PXP på Oscarsm. (mest Boktryck) och 1810. två försändelser. 200 1000 Ångbåts PXP NoBoxholm 77, x 3 Amarbyn samtliga på automatklippta bandmärken. A 300 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Postkontoret på klipp.15 S.k beredskapsstämpel felaktigt använd C 150 Mycket vacker stämpel typMaskinstämpel XIV på klipp. Örlögspost Oscar II 18.maj.1934, avstämplad A Ångbåts PXP18-12-1984 No 77 2-12-1922 automatklippt Gustav V en face med delar av tre hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". öre 150 200 1500 under 3 dagar 1984 16-17-18 troligen vid Stockholm Ban. 300 tidigt första året. märken. Ovanligt ochden vackert stämplat. Postal 400 kr. Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Liten samling med 46 st Ångbåts PXP på Oscarsm. (mest Boktryck) och två försändelser. Vykort "Turistångaren Selma Lagerlöf" stämplad Ångbåts PXP 49, 18-8-1905 (tvättbar) A Lot med 58 Ångbåtsstämplar Vapentyp-Oscar bla. Nr 15 och nr 83. C 200 1500 300 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 100 med sidostämpel av posttyp "Selma Lagerlöf 18-8-1905". Mycket stämpel typMaskinstämpel på1826 klipp. Örlögspost Oscar II 18.maj.1934, avstämplad A 18-12-1984 på klipp. S.k beredskapsstämpel felaktigt användi C Brev Postkontoret med 1 vacker vit fjäder daterad 9XIV sept sänt tillpå Major vidKoppartryck. Westgötha Dahls Regemente 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 olika orter Oscar En del lite svårare: D 150 tidigt första året. under 3 dagar 1984 den 16-17-18 troligen vid Stockholm Ban. Gobyn med innehåll gällande utseende avSpångenäs, Fullmäktig för soldaterna och postalvärden Örn vid Sun- 200 Kåseberga, Labacken, Lillie, Moshult, säkert över 100Esping olika med Vykort "Turistångaren Selma Lagerlöf" stämplad Ångbåts 49, 18-8-1905 (tvättbar) A 46 st Ångbåts PXP Oscarsm. (mest PXP Boktryck) och två försändelser. C dahlsLiten Häradsrätt i med Brottmål. 200 700 100 krsamling och uppåt. Mest bra kvalitet. Börpå ses. 8000 A 1184 D F 1181 23 1183 D 1182 24 1185 25 1184 1183 26 1186 54 på visirblad. Brev sänt ofrankerat från Wäderstad 15.11.1881 till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och frankerat med 10 cent. Ankomststämplat. 97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. med sidostämpel av posttyp "Selma Lagerlöf 18-8-1905". 100 stämpel typdrygt XIV på Örlögspost 18.maj.1934, avstämplad 2med välfyllda visiralbum med 4.700 st1845 stämplar påOscar Profil IIhöger. En fantastisk samling Brev Mycket 1 vacker gråbrun fjäder daterad 15klipp. jan i Sommerstad. "Ordres" sänt 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 olika orter på Oscar Koppartryck. En deltilllitekronofjärsvårare: 150 tidigt första dingsman i Hult,året. Wisnums och Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". med många Prakt/Lyx många svåra orter bla. Emådalen, Kylinge, Silvergärde, Kåseberga, Labacken, Lillie, Moshult, Spångenäs, säkert över 100 olika med postalvärden 7000 700 Vykort "Turistångaren Selma Lagerlöf" stämplad Ångbåts PXP 49, 18-8-1905 (tvättbar) Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Skromberga, Sunnersta. Rekommenderas !! 1200 8000 100 kr och uppåt. Mest bra kvalitet. Bör ses. 100 med sidostämpel posttyp "Selma Lagerlöf 18-8-1905". Välfyllt visiralbum med drygt 1.500 utvalda stämplar, Prakt/Lyx från Vapentyp-1940 Lot med 15 brev med av 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta medhöger. militära / samling Soldatpost. 2 välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st stämplar på många Profil Enadresser fantastisk 1500 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 och olikaOscar. orter på Oscar Koppartryck. En del lite svårare: 4500 talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp Lot med brevomslag, varav två är svåra ställdaorter till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldamedtre många Prakt/Lyx och många bla. Emådalen, Kylinge, Silvergärde, Kåseberga, Labacken, Lillie, Moshult, Spångenäs, säkert överSmåland, 100 olikaGottland, med postalvärden Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: Östergötland, Blekinge, 7000 800 ter", Skromberga, det tredje tillSunnersta. VimmerbyRekommenderas 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. !! 8000 Öland, Skåne, minst 90 bra % på klipp, mycket är tvättbart. Prakt/Lyx stämplar på de 100 kr och uppåt. Mest kvalitet. Bör ses. visiralbum med drygt 1.500 utvalda stämplar, många"Kompani Prakt/Lyx Ordes" från Vapentyp-1940 Brev Välfyllt med innehåll 12 1845, med två vita 2(Lägreståndsvikning) välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st april stämplar påmärkt Profil höger. En fantastisk samling modernare. En grundlig besiktning rekommenderas. 3000 4500 600 talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och Oscar. kortamed 1splittrade album ochfjädrar. några lösaoch visirblad ca orter 1.325bla. stämplar på Oscar Boktryck i mycket många Prakt/Lyx mångamed svåra Emådalen, Kylinge, Silvergärde, Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: Östergötland, Småland, Gottland, Blekinge, Brev Skromberga, med innehållSunnersta. 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle7000 3000 Rekommenderas blandadSkåne, kvalitet. Inga90 direkt svåra orter men!!ärmassor av vackra exemplar finns och en del minst % på klipp, mycket tvättbart. Prakt/Lyx stämplar på de reds Öland, kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs förPrakt/Lyx korpralskolorna. Välfyllt visiralbum med drygt 1.500 utvalda stämplar, många från Vapentyp-1940 3000 700 Välfyllt visiralbum med ca 1.800 LBB stämplar: Södermanland, Uppland, Västmanland, En grundligmed besiktning rekommenderas. Brev modernare. (Lägreståndsvikning) innehåll 7 Ångermanland, sept 1838. En vacker90 GUL fjäder samt kronoslinga 4500 talet. Mycket 12 öre Vapen,Gävleborg, Ringtyp och Oscar. Närke, % Boktryck på klipp, 1 albumVärmland, och någraDalarna, lösa visirblad669 med ca 1.325 stämplarminst på Oscar imycket mycket från Tössbo Compagni till Välfyllt visiralbum ca modernaste. 2.000 LBBKron. stämplar: Östergötland, Gottland, Blekinge, 2700 tvättbart. Prakt/Lyxmed på Soldaten de En grundlig besiktning Småland, rekommenderas. 30001500 Ortstämplingar Samlingar & Poster blandad kvalitet. Inga direkt svåra orter men massor av vackra exemplar finns och en del Öland, Skåne, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Prakt/Lyx stämplar pålite de sämre Lot 60 stämplar med höga Postal värden men oftast (inte alltid) Uppland, med aningen Välfyllt visiralbum med ca 1.800 LBB stämplar: Södermanland, Västmanland, kvalitet på stämpeln ellerbesiktning märket. Sammanlagt Postal över 20.000 kr. Även lot med ca 300 3000 modernare. En grundlig rekommenderas. Närke, Värmland, Dalarna, Gävleborg, Ångermanland, minst 90 % på klipp, mycket 1 lösa visirblad med cakvalitet. 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket 1187 D st album F.179 och mednågra flera mindre orter i läsbar 2500 2700 tvättbart. Prakt/Lyx på de modernaste. En grundlig besiktning rekommenderas. 3000 Lot med kvalitet. 153 utvalda stämplar 1900-1970 Mycket bra märkeskvalitet. blandad IngaPrakt/Lyx direkt svåra orter men massortalet. av vackra exemplar finns och en del 1190 C 2200 Lot 60 stämplar med höga Postal värden men oftast (inte alltid) med aningen lite sämre 1189 D Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Välfyllt visiralbum med ca 1.800 LBB stämplar: Södermanland, Uppland, Västmanland, 1188 D D kvalitet. Album med drygt 350 utvalda (mest Prakt/Lyx) stpl från Vapen till 1990 talet. Bra 1191 kvalitet på stämpeln eller märket. Sammanlagt Postal över 20.000 kr. Även lot med ca 300 1164 1165 1166 1167 1168 A C A A A 178A Örlogspost samt FN. Inrikes brev PKP 252 G, 30-9-1936. Postal 400 kr. Lot med 13 stämplar på helsaker 1880-1924, de flesta Jvg bla PKXP No 15. 200 200 200 PLK 379 D 22-12-1910. Postal 250 kr. 200 Sverige PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 200 Förfilateli 143 cx 5 öre lejon CX med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928. 150 1 1183 Odaterat officiellt brev utansenast poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, PLK 421 C 20-5-1922, kända avstämpling. Postal 200 kr. 1169 A 179 150 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt avtryck. Pappersrest på baksidan. 1170 A 32 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 600 700 Postal 2.000 kr. Samling Ångbåts PXP i visiralbum. Ca 430 stämplar i blandad kvalitet. Fyndchanser. 1171 D 500 2 album med ca 850 st LBB och järnvägsstämplar 1172 E Kurirpostpå Oscar + Ångbåtspost, allt i blandad 500 kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc. F 3 1184 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Samling Svenska terminalstämplar på klipp och små A6 kuvert, delvis sorterat efter år och 1173 E av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 400 600 stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st. F 1174 4 Vackert brev med innehåll daterat julitalet. 1636 till Jacob deFrån la Gardie, skrivet Lot adresserat med 56 udda stämplar från Ringtyp-1940 Korkstämplar, Utlandet, Fra på C tyskaSverige, (översättning På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 300 Postensmedföljer). Express etc. Julij 1636". P.S.-Kuvert stämplad PKXP nr 8A, 14-10-1891 med svår RÖD rek.stämpel. 1175 A 300 2000 F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Ångbåts PXP No 77, 1922 x 3 samtliga på automatklippta bandmärken. 1176 A 300 2000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Ångbåts PXP No 77 2-12-1922 på automatklippt 15 öre GustavpåV Svenska, en face med delar av tre A 150 F 1177 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet renskrivning med300 märken. Ovanligt och vackert stämplat. Postal 400 kr. följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Lot med 58 Ångbåtsstämplar Vapentyp-Oscar bla. Nr 15 och nr 83. 1178 C F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 18-12-1984 Maskinstämpel på klipp. S.k beredskapsstämpel använd 1179 C över Postkontoret Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna affelaktigt Ulaborg (16021185 200 2000 3 på dagar 1984 den 16-17-18 troligen vid Stockholm Ban. 1642. 57). under Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning Liten samling med 46 st Ångbåts PXP på Oscarsm. (mestGeneral Boktryck) och två försändelser. C F 1180 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, Gouvereur im Lieflandt mfl 200 titlar.Mycket Utan innehåll med daterad dec 1644,Oscar delvisII översättning vacker stämpel typ XIVpåpåfliken klipp.31 Örlögspost 18.maj.1934, medföljer. avstämplad 1181 A 2000 150 tidigtadresserat första året.brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoF 9 Vackert Selma Lagerlöf" stämplad PXP 49, 18-8-1905 (tvättbar) 1182 A skullVykort (enligt"Turistångaren vaxsigill på baksidan) tysk adress medÅngbåts översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 100 medadresserat sidostämpel av posttyp till "Selma Lagerlöf 18-8-1905". F 10 Vackert brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 olika orter på Oscar Koppartryck. En del lite svårare: 1183 D "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 Kåseberga, Labacken, Lillie,till Moshult, Spångenäs, säkert över 100 olika med postalvärden F 11 Vackert adresserat brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne8000 100 kr och uppåt. Mest bra kvalitet.den Bör7ses. håll med notering på fliken "Praesent Aug. 1652". 2000 2 välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st stämplar på Profil höger. En fantastisk samling 1184 D med många Prakt/Lyx och många svåra orter bla. Emådalen, Kylinge, Silvergärde, 7000 Skromberga, Sunnersta. Rekommenderas !! Kronopost 1186 Välfyllt visiralbum med drygt 1.500 utvalda stämplar, många Prakt/Lyx från Vapentyp-1940 1185 D 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 4500 300 talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och Oscar. F 1186 13 Vackert handskrivet innehåll stor vitÖstergötland, fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Välfyllt visiralbumbrev medmed ca 2.000 LBBoch stämplar: Småland, Gottland, Blekinge, D Lerum den 15 Okt. minst 1851 90 och%fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Öland, Skåne, på klipp, mycket är tvättbart. Prakt/Lyx stämplar på de 14 Brevomslag utanEn innehåll, fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 3000 modernare. grundligmed besiktning rekommenderas. "Requisition" säntnågra till Secundmajorens Comp. 300 1 album och lösa visirblad med ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket 1187 D 3000 F 15 Brevomslag med fjäderrest och orter slingamen samt "Fort"av ställd till exemplar Sandtorp finns klostret blandad1867 kvalitet. Inga direkt svåra massor vackra och"Fortskaffas en del af kronobrefbärare skyndsammast dem i natt". Välfyllt visiralbum med ca 1.800och LBBafstämplar: Södermanland, Uppland, Västmanland, 1188 D 300 Närke, Värmland, Dalarna, Gävleborg, Ångermanland, minst % på klipp, mycket 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till90 Gripsholm. 300 Prakt/Lyx på de modernaste. grundligsamt besiktning rekommenderas. F 17 Brev tvättbart. med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill En "Östgöta" kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2700 Lot 60 stämplar med höga Postal värden men oftast (inte alltid) med aningen lite sämre 1189 D till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 stämpeln eller märket. Sammanlagt Postal över 20.000 kr.märkt Även lot med ca 300 F 18 Brev kvalitet med 1 på brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" 2500 st F.179 med flera mindre orter i läsbaroch kvalitet. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 med 153 utvalda Prakt/Lyx stämplar 1900-1970 talet. Mycket bra märkeskvalitet. 1190 C 2200 700 april Lot 1809. kvalitet. Album med utvalda Prakt/Lyx) stpl från Vapen 1990adresser talet. Bramed D F 1191 19 Återanvänt brev drygt med 350 1 GUL fjäder(mest märkt "Order" sänt i stafett tilltillolika tre olika 2200 kronoslingor Amarbynpådaterad aug. troligen cirka stämplar 1810. i blandad 1000 Lot med mellan ca 1.600Boxholm stämplaroch i huvudsak Oscar, 24 rätvända till Prakt/Lyx 1192 F 2200 F 20 Brev märkeskvalitet. med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig för Kongl. Reg:te". Lotkronoskjuts med 25 utvalda bättre Westmanlands stämplar i blandad kvalitet Ringtyp-1920, bla. Romfartuna-92, 1193 A 1500 2000 Westra Wram, 362, 282B,sänt Kolsebro mfl. Högt Postalvärde. F 21 Brev Ransäter-78, med 1 Brun/svart fjäder påPLK Emb. Br.PLK Till Berg från Wettlanda den 20 april 1815. Annorlunda stämpelsamling drygt 200 lösaav frimärken ochFredricstad brev med mindre 1194 D Innehåll "Wäg-Route" angåendepå Militärtransport tyger från till Göteborg. 1500 2000 och udda stämplar. posttill välMajor värd en Rekommenderas. 22 Brev stämpeltyper med 1 vit fjäder daterad 9 sept Trevlig 1826 sänt vidgenomgång. Westgötha Dahls Regemente i Välfylld datumsamling på Oscarsperioden 1-1-1885för till soldaterna 31-12-1911.Esping Från läsbara 1195 D Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig och Örntillvid Sun2000 på blandad märkeskvalitet. Uppskattningsvis 9.000 märken. dahlsPraktstämplar Häradsrätt i Brottmål. 700 Samling Ortstämplar A-Ö på ca 2000 Oscarsstämplar i 5 visiralbum. Mest koppartryck, i 1196 E 1187 F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär1800 huvudsak städer och större orter, några lite bättre. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Välfyllt visiralbum med ca 1.200 LBB stämplar: Västergötland, Dalsland, Halland och 1197 D 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Bohuslän, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Ett antal 50 kr och dyrare har setts. 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 18001500 Prakt/Lyx stämplar på detslingor modernare. En grundlig besiktning rekommenderas. 26 Lot med trevisiralbum brevomslag, två är ställda till Nääs och märkta "Fort Välfyllt medvarav ca 6-700 vackra stämplar på1725, 15 öre1733 Oscar + lot med ca 380af Solda1198 D ter", järnvägsstämplar det tredje till Vimmerby allakompott: med militära adresser / Soldatpost. 800 samt lite1854 blandad Ångbåtsstämplar, Skyddsperforeringar, F 27 Brev Ringtypsklipp (Lägreståndsvikning) medstämplar innehålletc. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 1600 med läsbara korta2splittrade visiralbumfjädrar. med ca 4300 märken i blandad kvalitet från Vapen till Modernt, sorterade 1199 D 600 1188 Inga "svåra" orter men finns riktigt vackraliten exemplar. 28 Brev länsvis. med innehåll 17-11-1837 medhär enoch vit där fjäder samt mycket kronoslinga ställd till Kålle-1500 ca 1.000 stämplar sorterade länsvis. Blandad kvalitet från läsbara till Prakt 1200 D reds Visiralbum kompani i med Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 F 29 Brev stämplar. (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1500 57 52 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1192 F 1193 A 1194 D 1195 D 1 1196 E 2 1197 D 1198 D F 3 F 1199 4 D 1200 D F 5 F 6 F 7 1194 F 8 F 9 F 10 F 11 1196 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 1197 F 19 F 20 F 21 22 F 23 24 25 1201 C 26 1202 D F 27 1203 F 28 1204 D F 29 1205 C 1206 D Lot med ca 1.600 stämplar i huvudsak på Oscar, rätvända till Prakt/Lyx stämplar i blandad 2200 märkeskvalitet. Lot med 25 utvalda bättre stämplar i blandad kvalitet Ringtyp-1920, bla. Romfartuna-92, 2000 Ransäter-78, Westra Wram, PLK 362, PLK 282B, Kolsebro mfl. Högt Postalvärde. Annorlunda stämpelsamling på drygt 200 lösa frimärken och brev med mindre Sverige 2000 stämpeltyper och udda stämplar. Trevlig post väl värd en genomgång. Rekommenderas. Förfilateli Välfylld datumsamling på Oscarsperioden 1-1-1885 till 31-12-1911. Från läsbara till 2000 Praktstämplar på blandad märkeskvalitet. Uppskattningsvis 9.000 märken. Körning L-län, Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Samling på ca 2000 Oscarsstämplar i 5 visiralbum. Mest koppartryck, i adresserat "aOrtstämplar Son Logis" A-Ö i bostaden. Intressant. 200 1800 huvudsak städer och orter,brevomslag några lite bättre. Förfilateli 1700-talet, två större karterade från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 Välfyllt visiralbum med ca 1.200 LBB stämplar: Västergötland, Dalsland, Halland och Bohuslän, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Ett antal 50 kr och dyrare har setts. 1800 Prakt/Lyx stämplar på det modernare. Kurirpost En grundlig besiktning rekommenderas. Välfyllt visiralbum med ca 6-700 vackra stämplar på 15 öre Oscar + lot med ca 380 Brev järnvägsstämplar med komplett och långt Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport samt liteinnehåll blandaddaterat kompott: Ångbåtsstämplar, Skyddsperforeringar, av fältkassan från med Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 1600 600 Ringtypsklipp läsbara stämplar etc. Vackert adresserat brev med innehåll 1636från till Jacob la Gardie, skrivet på 2 visiralbum med ca 4300 märken idaterat blandadjuli kvalitet Vapen de till Modernt, sorterade tyskalänsvis. (översättning medföljer). På här baksidan finns "Praesenterat Inga "svåra" orter men och där finnsnotering riktigt vackra exemplar.i Krigzrätten den 6 1500 Julij 1636". Visiralbum med ca 1.000 stämplar sorterade länsvis. Blandad kvalitet från läsbara till Prakt 2000 stämplar. Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1638. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (160257). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 2000 2000 2000 2000 2000 2000 Kronopost Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. 300 1500 300 300 300 700 700 1000 1500 1500 1201 700 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Lot med 15 brev 3-4-5 slingor stämplar 1810-1853, med militära talet adresser / Soldatpost. 1500 Lot med 156 med utvalda Prakt/LYX från de 12 flesta öre vapentyp-1940 enstaka stämplar Lot med tre brevomslag, varav ställdamycket till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 1500 modernare, inga svåra orter två menärmånga vackra. ter", Lot detmed tredje tillstVimmerby 1854 alla med militära / Soldatpost. 680 vackra stämplar på Oscar boktryck,adresser från läsbara till Prakt i blandad 800 Brev märkeskvalitet. (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 1300 med ca 1000 stämplar Sverige, mycket Prakt/LYX från Ringtyp-Modernt, även några kortaLåda splittrade fjädrar. 600 brev. Brev på med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-1200 visiralbum medfrån ca 2.800 märken ca för 150korpralskolorna. klipp) alla med läsbara reds Välfyllt kompani i Rangstorp Råda.Oscars Innehåll ang. (varav Lärokurs 700 1200 i blandad kvalitet. en genomgång. Brev stämplar (Lägreståndsvikning) medVärt innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 277 Ringtypsmärken läsbara till Kron. Prakt/Lyx stämplar i blandad märkeskvalitet. 12001500 från Tössbo Compagni tillmed Soldaten 669 Album med i huvudsak stämplar från Västergötland: O, P och R -län på Medaljong1200 Bandmärken. Även Sverige 1855-1930 med normala utgåvor och varianter. Urvalshäfte med 400 märken 1910-1920 talet, övervägande Västergötland med många 1207 C 1200 vackra exemplar bla. Örlen, Dimboby, Kungsryd etc. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41stämplar GÖTEBORG—Telefon: [email protected] Visiralbum med ca 3.000 sorterade länsvis0708-106803—E-post: Vapen-1950 talet. Inga svårare men 1208 D 1200 stämplar i blandad kvalitet. Värt en genomgång. 277 Ringtypsmärken med läsbara till Prakt/Lyx stämplar i blandad märkeskvalitet. 1200 Lot med 156 utvalda Prakt/LYX stämplar från 12 öre vapentyp-1940 talet enstaka stämplar Album med inga i huvudsak stämplar Västergötland: O, P och R -län på Medaljong1500 modernare, svåra orter men från många mycket vackra. 1200 Bandmärken. Sverige 1855-1930 med normala utgåvor och Lot med 680 stÄven vackra stämplar på Oscar boktryck, från läsbara tillvarianter. Prakt i blandad Urvalshäfte med 400 märken 1910-1920 talet, övervägande Västergötland med många Sverige 1300 märkeskvalitet. 1200 vackra exemplar bla. Örlen, Dimboby, Kungsryd etc. Låda med ca 1000 stämplar Sverige, mycket Prakt/LYX från Ringtyp-Modernt, även några Förfilateli Visiralbum med ca 3.000 stämplar sorterade länsvis Vapen-1950 talet. Inga svårare men 1200 på brev. 1000 en hel del vackra stämplar i blandad kvalitet. Välfyllt visiralbum 2.800 Oscars märken (varav ca 150Palmkrantz, klipp) alla med läsbara Odaterat officiellt brevmed utancapoststämplar med innehåll signerat Körning L-län, Litet insticksalbum med ca Värt 230 stora tjänstemärken alla med vackra till Prakt stämplar. 1200 stämplar blandad kvalitet. enIntressant. genomgång. 800 200 adresserat "a iSon Logis" i bostaden. 277 Ringtypsmärken med läsbara till Prakt/Lyx stämplar i blandad märkeskvalitet. från Visiralbum med 410 från F-G-H län från Ringtyp-modernt bla. Näsby,från Lund. Förfilateli 1700-talet, tvåstämplar karterade brevomslag Ystad samt två okarterade 1200 700 700 Ölmestads(station), Stockaryd, Tveta och Djuramäla Album med i huvudsak stämplarRäppe, från Västergötland: O, P och(1921). R -län på MedaljongLot med 266 vackra stämplar, många Prakt/Lyx på Vapen-1940 + några enstaka 1200 Bandmärken. Även Sverige 1855-1930 med normala utgåvor ochtalet varianter. 700 modernare. med 400 märken 1910-1920 Kurirpost Urvalshäfte talet, övervägande Västergötland med många Samling A-B-C-D Län (ej Stockholm) med ca 580 stämplar på visirblad i blandad kvalitet. 1200 vackra exemplar bla. Örlen, Dimboby, Kungsryd etc. Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Flera bättre bla. Grislehamn, Jerna och Ludgo på Stäket,talet. Saltsjö-Storäng, Visiralbum med ca 3.000 stämplar sorterade länsvis Vapen-1950 Inga svårare men av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av Ringtyp. text medföljer. 700 600 Simtuna, på med Oscar. 1000 en hel del Krägga vackra stämplar i blandad kvalitet. F 4 Vackert adresserat brev innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Lot med ca 650 stämplar 1900-1980 talet, från läsbara till Prakt i blandad märkeskvalitet. 1213 D 650 Litet insticksalbum med ca 230 stora tjänstemärken alla med vackra till Prakt stämplar. 1209 D 800 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 318 stämplar Ringtyp-Medaljong. flesta inga dyrare men de vackra och i 1214 D C Julij 1636". Visiralbum med 410 stämplar från De F-G-H länolika, från Ringtyp-modernt bla.flesta Näsby, 1210 2000 600 mycket bra märkeskvalitet. Ölmestads(station), Stockaryd, Räppe, Tveta och Djuramäla F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av(1921). Åminne. Skrivet på Svenska, 700 135 st hundrabuntar ca 1910-1920 talet, varav ca 50 st Medaljong. 1215 B Lot med medföljer. 266 vackra Arkivanteckning stämplar, många 1636. Prakt/Lyx på Vapen-1940 talet + några enstaka 1211 C 6002000 renskrivning 700 modernare. Visiralbum medbrevomslag 415 stämplar från S-T-U Länpå bla. Kila, Sunnemo, Kåfalla, 1216 D F 6 Vackert adresserat tillRingtyp-Modernt Jacob de la Gardie. Skrivet Svenska, renskrivning medSamling A-B-C-D Län (ej Stockholm) med ca 580 stämplar på visirblad i blandad kvalitet. 1212 D 6002000 Vintrosa, Virsbo, Lungsund, Glafva och Hörk. följer. Arkivanteckning 1638. Flera bättremed bla.brevomslag Grislehamn,utan Jerna och på Ringtyp. Stäket,på Saltsjö-Storäng, 4 visirblad Normalstämpel 17. 117 Ludgo st till frånJacob Prakt/Lyx-läsbara Oscar till 1948. Några 1217 C F 7 Vackert adresserat innehåll de la Gardie från Generalguvernören 700 Simtuna, på Oscar. och Krägga 4 försändelser. över klipp Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 600 Lot ca 650 stämplar 1900-1980 talet, från läsbara tillparkombinationer. Prakt i blandad märkeskvalitet. 1213 Lot med medpå 142 utvalda LYX stämplar medföljer. 1977-1996, varav 49 Stor variation 1218 D C 650 2000 57). Skrivet Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. av orter. 318 stämplar Ringtyp-Medaljong. DeRünings, flesta olika, inga dyrare menGouvereur de flesta vackra och i mfl 600 C F 1214 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Admiral, General im Lieflandt Sverige 1989-2006 på Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX stämplar. 1219 D 600 mycket bra märkeskvalitet. 5002000 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 135 st hundrabuntar ca 1910-1920 talet, catill 50Prakt/LYX. st Medaljong. Treadresserat album medbrevomslag ca 2000 ortstämplar från varav läsbara Blandad kvalitet men bättre 1220 BD 600 F 1215 9 Vackert utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko5002000 märken med 415 Ringtyp-Modernt från S-T-U Län bla. Kila, Sunnemo,1648. Kåfalla, 1216 D skullVisiralbum (enligt finns. vaxsigill på stämplar baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning Oscars-märken, koppar/boktryck i 4och insticksalbum medinnehåll 1000-tals märken (en del med 1221 D 600 Vintrosa, Virsbo, Lungsund, till Glafva Hörk. F 10 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utan med notering på fliken 500 Vm),30 deMaij flesta med läsbara stpl. ? 4omv. visirblad med Normalstämpel 17. 117Fyndchans st från Prakt/Lyx-läsbara på Oscar till 1948. Några 1217 C "Praesent den 1649". 2000 Lot adresserat med olika stämplar Ringtyp-1950 talet. Många Prakt stämplar. 1222 C klipp och 118 4 försändelser. 500 F 11 Vackert brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 600 Lot med 142 LYX stämplar 1977-1996, varav 49 parkombinationer. Stor variation 1218 Låda med cautvalda 600 ortstämplar på Oscarsmärken. Många vackra. 1223 C B håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 5002000 600 av orter. Lot med ca 250 Oscar boktryck med rätvända-Prakt stämplar. 1224 C 500 Sverige 1989-2006 på Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX stämplar. 1219 D 500 Lot med 9 bättre stämplar som tidigare varit på auktion med ett utrop av 2.600 kr. bla 1225 C Kronopost Tre album med ca 2000 ortstämplar från läsbara till Prakt/LYX. Blandad kvalitet men bättre 1220 D 500 Ångbåt 4 och 15 samt Bäl 1881, Hommentorp 1883. Blandad kvalitet. 1222 500 märken finns. 12 Lot med 7 brev innehåll alla med tydligt imarkerade kronoslingor. Lot med 52med märken med vackra stämplar (mest) Prakt-Lyx kvalitet. Många mindre orter. 1226 A 500 300 Oscars-märken, koppar/boktryck i 4 insticksalbum med 1000-tals märken (en del med 1221 D F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Urvalshäfte 200 märken 1920-1970 talet, många Prakt/Lyx. 500 1227 C omv. demed flesta stpl. av Fyndchans ? 4501500 Lerum denVm), 15 Okt. 1851med och läsbara fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Lot 118 Ringtyp-1950 talet. Många Prakt stämplar.Prakt/Lyx. 1222 C Lot med medutan 15 stolika småstämplar bandmärken med bra centrering 1920-1930 500 1228 A 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till talet. Huseby med not. 450 Låda medsänt ortstämplar på Oscarsmärken. vackra. 1223 "Requisition" till Comp. Lot med 19cast600 LyxSecundmajorens stämplade märken 1940-1960 Många talet, bla Tuggenbygget 8-5-1959. 500 1229 BA 400 300 F 1224 15 Brevomslag 1867 fjäderrest och slinga samt till "Fort" ställd tillpå Sandtorp klostret "Fortskaffas Lot medmed ca 250 Oscar boktryck med rätvända-Prakt stämplar. Album camed 135 stämplar från några Oscar huvuddelen 1970 talet. Inemellan en 500 1230 C D af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 400 300 hel med del häftesblock på klipp med vackra stämplar 1990-2000 talet. Lot 9 bättre stämplar som tidigare varit på auktion med ett utrop av 2.600 kr. bla 1225 C 16 Fribrevomslag 1710 tre öppna Gripsholm. Låda med drygt 350 från kronor, 1950-80 talet. till kvalitet. 500 1231 F Ångbåt 4 och 15med samtsistadagsstämplar Bälhandritade 1881, Hommentorp 1883. ställd Blandad 300 300 F 1226 17 Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" Prakt-Lyx samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" med 52 märken med vackra stämplar kvalitet. Många mindre orter. Flyttlåda välfylld med enkelklipp från 1950i (mest) talet, mest småorter. Massor att gå igenom. 500 1232 AG till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 Urvalshäfte med 200 märken 1920-1970 talet, många Prakt/Lyx. 1227 C blad "Sveriges Städer" välbesatt med i huvudsak Ringtypsmärken, även några 1233 D F 18 Brev Förtryckta med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 450 300 Oscar. Lot med 15Döfvestad, st små bandmärken med bra centrering 1920-1930 talet.personer. Prakt/Lyx.Daterat 18 1228 A till Stratomta. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika 450 Lot med vackra stämplar på 14 visirblad + album med parkombinationer och ett visirblad 1234 D april Lot 1809. med 19 st Lyx stämplade märken 1940-1960 talet, bla Tuggenbygget 8-5-1959. 1229 A 400 300 700 med vm på bandmärken. F 1230 19 Återanvänt brev ca med GUL fjäder märkt sänt i stafett till adresser med tre olika Album med 1351 stämplar några"Order" Oscartalet, till huvuddelen på olika 1970 talet. Låda med 2 album stämplar från Vapentyp-1950 mycket småland även löstInemellan och i småen 1235 D E kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen 400 hel delMedföljer häftesblock på klipp med vackra Sverige stämplar talet. cirka 1810. 3001000 lådor. kartotek med dubletter i 21990-2000 lådor. F 1231 20 Brev Låda medmed tvåPrakt/LYX vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från klockare-Gård "Angår med drygt 350stämplar sistadagsstämplar från 1950-8011talet. Lot Ringtyp-bandmärken, st påSpånga försändelser och 9 på lösa 1236 FD 300 hastig kronoskjuts för Kongl. Reg:te". 2501500 märken, även dragspel påWestmanlands 3 öre från lilla riksvapnet. Flyttlåda välfylld med enkelklipp 1950 talet, mest småorter. Massor att gå igenom. 1232 G 300 F 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Bananlåda välfylld med enkelklipp från 1950 talet, mest småorter. Massor att gå igenom. 1237 G 200 Förtryckta blad "Sveriges Städer" välbesatt med huvudsak även några 1233 D Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av ityger från Ringtypsmärken, Fredricstad till Göteborg. 1500 Litet album med ca 130 st märken, många vackra stämplar. 1238 B 300 200 22 Brev Oscar. med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Lot med vackra stämplar på 14 visirblad + album med parkombinationer och ett visirblad 1234 Urvalshäfte med ca 200 ortstämplar på klipp 1950-60 talet. 1239 D C Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun200 300 vm på bandmärken. dahlsmed Häradsrätt i Brottmål. Visiralbum med 648 stämplar på Oscar, Läsbara till Prakt. 1240 D 200 700 Låda med 2 album stämplar Vapentyp-1950 talet, mycket småland även löst och i små 1235 E F 23 Brev Förtryckta med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärblad "Småländska Ortstämplar 1855-1979". Från läsbara-Prakt. 300 1241 D lådor. Medföljer kartotek med dubletter Sverige i 2 lådor. 200 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Lot med Prakt/LYX stämplar Ringtyp-bandmärken, 11 st på försändelser och 9 på lösa 1236 2 visirblad med 63 st Superlyx stämplar Kiruna 1993-1996. 1242 D C 2001200 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 250 märken, även dragspel på 3 öre lilla riksvapnet. Låda15med ca 1.000 st Ortstämplar på klipp. Oscar-1950 taletMassor men även lite modernt. 1243 G F 200 25 Lot med brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta militära adresser / Soldatpost. Bananlåda välfylld med enkelklipp från 1950Mest talet, mestmed småorter. att gå igenom. 1237 200 1500 Lot med 28 brev och 22 visirkort med stämplar, mest Ringtyp-Medaljong. 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda1244 B 200 Litet album med ca 130 st märken, många vackra stämplar. 1238 B 200 ter", Liten det tredje till 36 Vimmerby 1854 alla med militära talet, adresser / Soldatpost. 800 lot med vackra stämplar Vapentyp-1940 blandad kvalitet med några riktigt 1245 A 200 med ca 200med ortstämplar talet. "Kompani Ordes" med två vita 200 C F 1239 27 Brev Urvalshäfte (Lägreståndsvikning) innehållpå 12klipp april1950-60 1845, märkt fina ex. Blekinge: Låda med 180 vykort, äldre format. 1246 D B 200 600 648 stämplar på mest Oscar, Läsbara till Prakt. kortaVisiralbum splittrade med fjädrar. 1240 200 Bohuslän: Lot med ca 85 vykort 1900-50 talet,samt mest mycket äldre. liten kronoslinga ställd till Kålle- 400 1247 B 28 Brev Förtryckta med innehåll en vit fjäder blad17-11-1837 "Småländskamed Ortstämplar 1855-1979". Från läsbara-Prakt. 1241 D 200 reds kompani i Lot Rangstorp från Råda. Bohuslän Innehåll ang. Lärokurs korpralskolorna. 1248 B med 100 vykort 1900-50 talet, för mest äldre kort. 500 700 2Bohuslän: visirblad med 63 stcaSuperlyx stämplar Kiruna 1993-1996. 1242 C 200 F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga formatet. Dalarna: Låda med 700 vykort, Mycket Rättvik, Leksand, Mora. Ca 300 st av äldre 1249 F 5001500 Låda med ca 1.000till st Soldaten Ortstämplar påKron. klipp. Mest Oscar-1950 talet men även lite modernt. 1243 F från Tössbo Compagni 669 200 Dalsland: med ca22 80visirkort vykort 1900-50 talet, flera 1250 BB 400 Lot med 28Lot brev och med stämplar, mestäldre. Ringtyp-Medaljong. 1244 200 Liten lot med 36 vackra stämplar Vapentyp-1940 talet, blandad kvalitet med några riktigt 1245 A 200 fina ex. Låda med 180 vykort, mest äldre format. Blekinge: 1246 B 200 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Bohuslän: Lot med ca 85 vykort 1900-50 talet, mest äldre. 1247 B 400 1205 1201 1206 1202 1207 1203 1208 1204 1 1209 1205 2 1210 1206 1211 1207 1212 F 3 1208 C C D D C F D D D C D D C C D D 1242 1243 1244 1245 1246 C F B A B 1247 1 1248 2 1249 1250 B B F B 1251 A F 3 1252 D F 1253 4 B 1254 B B F 1255 5 1256 F F 6 1257 A F 1258 7 A 1259 F A F 1260 8 1261 D F 9 F 10 1262 A F 1263 11 A 1264 A 1265 F 1266 A 12 F F 1267 13 1268 F 14 1269 B B F 1270 15 1271 B 16 B F 1272 17 1273 B F 18 1274 B 1275 B 1251 1276 B 1277 B F 20 1278 B F 21 1279 F F 19 22 1280 A 1281 B 1282 B 1283 B 24 1284 B 25 26 1285 B 1261-2 F 23 1286 A F 27 28 1287 1288 F 29 1289 1290 D B B A 2 visirblad med 63 st Superlyx stämplar Kiruna 1993-1996. Låda med ca 1.000 st Ortstämplar på klipp. Mest Oscar-1950 talet men även lite modernt. Lot med 28 brev och 22 visirkort med stämplar, mest Ringtyp-Medaljong. Sverigetalet, blandad kvalitet med några riktigt Vykort Liten lot med 36 vackra stämplar Vapentyp-1940 fina ex. Låda med 180 vykort, mest äldre format. Blekinge: Förfilateli Bohuslän: Lotbrev med utan ca 85poststämplar vykort 1900-50 talet, mest äldre. Odaterat officiellt med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son bostaden. Intressant. Bohuslän: Lot Logis" med cai 100 vykort Bohuslän 1900-50 talet, mest äldre kort. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt från formatet. Lund. Dalarna: Låda med 700 vykort, Mycket Rättvik, Leksand, Mora.två Caokarterade 300 st av äldre Dalsland: Lot med ca 80 vykort 1900-50 talet, flera äldre. Kurirpost Gotland: "Grüss aus" kort med vyer från Visby. Avstämplat Etelhem 25.6.1906. Vackert i 200 200 200 200 200 200 400 500 200 500 400 700 kvalitet. Brev bra med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 Gotland: Vykortsalbum med 64 äldre vykort 1900-1930 Gotland. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text från medföljer. 400 600 Vackert adresserat brev innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Gotland: Lot med ca med 75 vykort 1900-50 talet. 350 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Halland: Lot med drygt 125 vykort 1900-50 talet, inga större orter och många äldre kort. 600 Julij 1636". 2000 Halland: Lot med ca 125 vykort Halmstad 1900-50 talet, många äldre. Skrivet på Svenska, 600 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Halland: medföljer. Lot med 175 vykort från Halland. 60 st Falkenberg, 17 st Kungsbacka, 21 st renskrivning Arkivanteckning 1636. 2000 Laholm, 77 st Varberg. Alla från 1900 till många äldre. Vackert adresserat brevomslag till Jacob demodernt, la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-650 Skåne: Höganäs, stpl 22.2.1901 Kartongkort "Helsning från Höganäs". K9/fr. Ovanligt följer. Arkivanteckning 1638. 200 2000 Vackert adresserat brevomslag utan till "Helsning Jacob defrån la Gardie från Generalguvernören Skåne: Helsingborg, stpl PLK 156innehåll 20.2.1901 Helsingborg" färgkort. K8/fr 200 över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Skåne: Låda med 350 vykort, Mest Helsingborg, Lund och äldre format. 200 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Småland: Två olika ofrankerade vykort "Hälsning från Oskarshamn" utvikbaraim med vyer i mfl Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur Lieflandt 200 Oskarshamns-Tidningen. Kv 7. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Småland: Omfattande genuin samling med drygt 600 olika äldre vykort TRANÅS i två Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koalbum. Bla. 100 st förlagor till vykort, Privatttagna fotbolls-och skidsport kort. Värt en skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 45002000 noggrann genomgång. Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan"Helsning innehåll från medSkarpskyttekårens notering på fliken Södermanland: Vykort Stadshuset och Rinmans torg "Praesent den 30 iMaij 1649". 1901. Kv.9 Mkt bra kvalitet. 100 2000 Folkmarknad Eskilstuna Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneSödermanland: Lot med 7 olika vykort Dalarö 1902-1911, ett till Ryssland. 200 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Södermanland: Lot med 3 vykort Nynäsh.-1911, Trehörningen-1904 samt Utö ÅBXP-1909. Uppland: Låda med 700 vykort, Mest Stockholm stad, Sigtuna. Även tjockt välfyllt äldre Brefkortsalbum i mycket bra skick. CaKronopost 75 % äldre formatet. Uppland: Wallentuna, Skyttepaviljongen med uppradade skyttar. Ofr. Ca 1903. Kv 8. Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. Lot handskrivet med drygt 300 vykort många äldre. till Tollered. "Afgår från Vackert brev medGöteborg innehåll 1900-50 och stor talet, vit fjäder i lacksigill Lerum 15caOkt. kronobrefbärare. Lotden med 1151851 vykortoch frånfortskaffas Lidköping av samt 48 st Mariestad,Meanderslinga. många äldre. Västergötland. 100 600 100 300 1600 750 1500 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Lot med ca 130 vykort från Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. 600 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Lot med1867 ca 140 vykort Falköping Oscar II till modernt. Brevomslag med fjäderrest ochfrån slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas600 af kronobrefbärare och af dem natt". Lot med ca 120skyndsammast vykort från Skaraborgs län, i34 st Axvall och 23 st Tidaholm alla från Oscar 300 600 300 II till 1940 talet. Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. med drygt 120 vykort Skaravaxsigill 1900-50"Östgöta" talet, många äldre. Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 600 till Stratomta, och emottaget av fyra24 olika personer. Daterat 14-15 700 Lot med cavidarebefordrat 140 vykort, Marstrand 34 st, Kungälv st, Strömstad/Uddevalla 72 st.april Alla 1809. Brev från med1900-50 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 600 talet, många äldre. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget Lot med drygt 100 vykort från Oscar II till 1940 talet. av fyra olika personer. Daterat 18 500 april Lot 1809. 700 med drygt 100 vykort Göteborg 1900-50 talet, flera äldre. 500 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika Lot med drygt 100 vykort från Älsborgs län 1900-50 talet. 500 1000 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. med 80 vykort frånannorlunda Kinnekulle och Läckö Slott 1900-30 talet. Brev Lot med tvådrygt vita fjädrar samt kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 500 hastig för Kongl. Westmanlands Reg:te". Lotkronoskjuts med ca 90 vykort Skövde 1900-50 talet, många äldre. 450 1500 Brev Låda med med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Berg sänt frånA6 Wettlanda denäven 20 april 1815. 570 vykort, mycket kyrkorBr. ochTill Göteborg, mest format men ca 150 st i Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 400 1500 äldre formatet. Brev Lot med 1 vit 9 sept 1826 säntutställningen till Major vid1923 Westgötha Dahls Regemente i med 19fjäder Vykortdaterad från Göteborg, 10 st från och 9 ovanligare vyer oftast Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 400 före 1905. dahlsLot Häradsrätt 700 med drygti Brottmål. 80 vykort Borås 1900-50 talet. 1257 1261-1 400 Brev Lot med 1 gråbrun fjäder daterad 1845 i Sommerstad. "Ordres" till kronofjärmed 28 vykort från Hjo samt 15 59 jan st från Karlsborg, alla 1900-50 talet,sänt många äldre. 400 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Lot med drygt 80 vykort från Vänersborg 1900-50 talet. 400 1200 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med drygtmed 80 vykort talet. de flesta med militära adresser / Soldatpost. 400 1500 Lot med 15 brev 3-4-5 Borås slingor1900-50 1810-1853, Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 400 Lot med drygt 80 vykort Älvsborgs Län 1900-50 talet. ter", Lot detmed tredje Vimmerby med militära / Soldatpost. 800 13 till dokument och1854 vykortalla rörande Familjenadresser Wennqvist, Göteborg 1878-1910. 4 Brev privattagna (Lägreståndsvikning) innehåll april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita vykort med med interiörer från 12 Telegrafstationen, samt Resepostexpeditionen, kortamedlemskort, splittrade fjädrar. 300 600 inbjudan till bröllop, Dop etc. Brev Vykortsalbum med innehåll med 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga 130 moderna vykort 1960-80 talet, med Göteborgs motiv. ställd till Kålle- 300 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Lot med drygt 55 vykort Ulricehamn 1900-50 talet. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 300 Lot medCompagni drygt 45 vykort från Trollhättan 1900-50 talet. 250 1500 från Tössbo till Soldaten 669 Kron. 1261-3 1266 Flera av singelobjekten som ej är avbildade i katalogen finns på: Many single items not illustrated in this catalogue are available at: Helsak (bKe9) från 1897 med vykortstryck på baksidan med vy över Ulricehamn www.swedishstampauctions.com 200 18.5.1934. Förlag: S.M. Kjöllerströms Bokhandel. Ovanligt. Album med 60 vykort från Göteborg stad, varav 23 st före 1905. 1291 D 200 Lot med vykort 1900-50 talet. 1292 B 200 Frimärksauktioner i Göteborg AB,40 Box 1515,Alingsås 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1263 1263 1264 1264 1265 1265 A A A A F F 1266 1266 A A 1267 1267 F F 1 1268 F 1268 F 1269 B B 1269 2 1270 B B 1270 1271 B B 1271 1272 B B F 1272 3 1273 B B 1273 F 4 1274 B 1274 B 1275 B 1275 B F 1276 5 B 1276 B 1277 B B F 1277 6 1278 1278 B B F 1279 7 F 1279 F 1280 A A 1280 F 8 1281 B B 1281 F 1282 9 B 1282 B 1283 B B F 1283 10 1284 B B 1284 F 1285 11 B 1285 B 1286 1286 A A 1287 1287 12 1288 1288 F 13 1289 1289 D D B B B B 1290 A 14 1290 A 1291 D F 1291 15 D 1292 1292 16 1293 1293 F 17 B B A A 1294 1294 A A F 18 1295 1295 A A 1296 A 1296 A 1297 1297 A A F 19 1280-1 1298 A F 20 1298 A F 21 1299 1299 A A 1300 A 1300 A 22 1301 1301 A A F 23 24 25 26 1280-3 F 27 28 F 29 Södermanland: Södermanland: Lot Lot med med 7 7 olika olika vykort vykort Dalarö Dalarö 1902-1911, 1902-1911, ett ett till till Ryssland. Ryssland. Södermanland: Lot Lot med med 3 3 vykort vykort Nynäsh.-1911, Nynäsh.-1911, Trehörningen-1904 Trehörningen-1904 samt samt Utö Utö ÅBXP-1909. ÅBXP-1909. Södermanland: Uppland: Låda Låda med med 700 700 vykort, vykort, Mest Mest Stockholm Stockholm stad, stad, Sigtuna. Sigtuna. Även Även tjockt tjockt välfyllt välfyllt äldre äldre Uppland: Brefkortsalbum ii mycket mycket bra bra skick. skick. Ca Ca 75 75 % äldre äldre formatet. formatet. Brefkortsalbum % Sverige Västergötland Uppland: Uppland: Wallentuna, Wallentuna, Skyttepaviljongen Skyttepaviljongen med med uppradade uppradade skyttar. skyttar. Ofr. Ofr. Ca Ca 1903. 1903. Kv Kv 8. 8. Förfilateli Lot med med drygt drygt 300 300 vykort vykort Göteborg Göteborg 1900-50 1900-50 talet, många många äldre. äldre. Lot talet, Odaterat officiellt brev utanfrån poststämplar med48 innehåll signerat Palmkrantz, Lot med med ca 115 115 vykort från Lidköping samt samt 48 st Mariestad, Mariestad, många äldre. Körning L-län, Lot ca vykort Lidköping st många äldre. adresserat "aca Son Logis" Intressant. Lot med med 130 vykorti bostaden. från Jubileumsutställningen Jubileumsutställningen Göteborg 1923. 1923. Lot ca 130 vykort från ii Göteborg Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 200 200 100 100 600 600 100 100 1600 1600 750 750 200 600 600 700 Lot med med ca ca 140 140 vykort vykort Falköping Falköping från från Oscar Oscar II II till till modernt. modernt. Lot 600 600 Lot med med ca ca 120 120 vykort vykort från från Skaraborgs Skaraborgs län, län, 34 34 st st Axvall Axvall och och 23 23 st st Tidaholm Tidaholm alla alla från från Oscar Oscar Lot 600 Kurirpost II till till 1940 1940 talet. talet. 600 II Lot med drygt 120 vykort Skara 1900-50 talet, många äldre. Lot med drygt 120 vykort Skara 1900-50 talet, många äldre. 600 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 600 av fältkassan från Frösön Gävle. Förtydligande av24 text medföljer. Lot med med ca ca 140 vykort,tillMarstrand Marstrand 34 st, st, Kungälv Kungälv 24 st, Strömstad/Uddevalla Strömstad/Uddevalla 72 st. st. Alla Alla 600 Lot 140 vykort, 34 st, 72 600 frånadresserat 1900-50 talet, talet, många äldre. daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 600 Vackert brevmånga med innehåll från 1900-50 äldre. Lot med drygt drygt 100 100 vykort från frånPåOscar Oscar II till till 1940 1940 talet. tyskaLot (översättning medföljer). baksidan finns talet. notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 med vykort II 500 500 Julij 1636". Lot med med drygt drygt 100 100 vykort vykort Göteborg Göteborg 1900-50 1900-50 talet, talet, flera flera äldre. äldre. Lot 500 500 2000 Vackert brevomslag tillÄlsborgs Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Lot adresserat med drygt drygt 100 100 vykort från från län 1900-50 1900-50 talet. talet. Lot med vykort Älsborgs län 500 500 2000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Lot adresserat med drygt drygt 80 80 vykort från fråntill Kinnekulle och Läckö Slott 1900-30 talet. Lot med vykort Kinnekulle och Slott 1900-30 Vackert brevomslag Jacob de laLäckö Gardie. Skrivet på talet. Svenska, renskrivning med-500 500 Lot med Skövde följer. Arkivanteckning 1638. Lot med ca ca 90 90 vykort vykort Skövde 1900-50 1900-50 talet, talet, många många äldre. äldre. 450 2000 450 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacobmest de laA6 Låda med mycket kyrkor och format men även Låda med 570 570 vykort, vykort, mycket kyrkor och Göteborg, Göteborg, mest A6Gardie format från men Generalguvernören även ca ca 150 150 st st ii över äldre Ingermanland formatet. 400 äldre formatet. och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 400 57). Lot Skrivet renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Lot med på 19 Svenska, Vykort från från Göteborg, 10 10 st från från utställningen utställningen 1923 och och 9 ovanligare ovanligare vyer vyer oftast oftast med 19 Vykort Göteborg, st 1923 9 Vackert brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 400 föreadresserat 1905. 400 före 1905. titlar.Lot Utan daterad fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Lot medinnehåll drygt 80 80med vykort Boråspå 1900-50 talet. med drygt vykort Borås 1900-50 talet. 400 400 2000 Vackert brevomslag utan59 innehåll Krigskollegiet i Stockholm från Casper Lot adresserat med 28 28 vykort vykort från Hjo Hjo samt samt st från från till Karlsborg, alla 1900-50 1900-50 talet, många många äldre. KoLot med från 59 st Karlsborg, alla talet, äldre. 400 400 2000 skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Lot med med drygt drygt 80 80 vykort vykort från från Vänersborg Vänersborg 1900-50 1900-50 talet. talet. Lot 400 400 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Lot 80 Borås "Praesent dendrygt 30 Maij 1649". Lot med med drygt 80 vykort vykort Borås 1900-50 1900-50 talet. talet. 400 2000 400 Vackert brevomslag till Gabriel Bengtsson Lot med vykort Län talet. Lot adresserat med drygt drygt 80 80 vykort Älvsborgs Älvsborgs Län 1900-50 1900-50 talet. Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 400 400 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Lot Lot med med 13 13 dokument dokument och och vykort vykort rörande rörande Familjen Familjen Wennqvist, Wennqvist, Göteborg Göteborg 1878-1910. 1878-1910. 4 4 privattagna privattagna vykort vykort med med interiörer interiörer från från Telegrafstationen, Telegrafstationen, samt samt Resepostexpeditionen, Resepostexpeditionen, 300 medlemskort, inbjudan inbjudan till till bröllop, bröllop, Dop Dop etc. etc. 300 medlemskort, Kronopost Vykortsalbum med med 130 130 moderna moderna vykort vykort 1960-80 1960-80 talet, talet, med med Göteborgs Göteborgs motiv. motiv. Vykortsalbum 300 300 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Lot Lot med med drygt drygt 55 55 vykort vykort Ulricehamn Ulricehamn 1900-50 1900-50 talet. talet. 300 300 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lot med drygt 45 vykort från Trollhättan 1900-50 talet. Lotden med vykort Trollhättan talet. 250 1500 Lerum 15drygt Okt.45 1851 ochfrån fortskaffas av 1900-50 kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 250 Helsak från med vykortstryck på med Ulricehamn Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara tillöver Huseby med not. Helsak (bKe9) (bKe9) från 1897 1897 med vykortstryck på baksidan baksidan med vy vy över Ulricehamn 200 18.5.1934. Förlag: S.M. Bokhandel. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 200 300 18.5.1934. Förlag: S.M. Kjöllerströms Kjöllerströms Bokhandel. Ovanligt. Ovanligt. Album 60 vykort från stad, varav 23 1905. Album med med 60med vykort från Göteborg Göteborg stad,samt varav"Fort" 23 st st före före 1905. Brevomslag 1867 fjäderrest och slinga ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas200 200 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Lot Alingsås talet. Lot med med 40 40 vykort vykort Alingsås 1900-50 1900-50 talet. 200 300 200 Fribrevomslag 1710 med tre med handritade öppnavyer. kronor, ställd 18-5-1902. till Gripsholm. 300 Göteborgs Veckotidning topografiska Göteborg Kv.8. Göteborgs Veckotidning med topografiska vyer. Göteborg 18-5-1902. Kv.8. 150 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 150 Gatuvy Lindholmsvägen, Göteborg. Blyertsnotering på baksidan: "Fru Brita Andersson har Gatuvy Lindholmsvägen, Blyertsnotering på baksidan: Brita 14-15 Andersson till Stratomta, vidarebefordratGöteborg. och emottaget av fyra olika personer."Fru Daterat aprilhar 1809. 150 700 bott ii första huset, nr Ofrankerat Kv.8. 150 huset,fjäder nr 10. 10.i stort Ofrankerat Kv.8. Brev bott med första 1 brun/vit vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Privatttaget vykort, Gatuvy med varubil "Nordström & Tinggren", enligt uppgift på baksidan Privatttaget vykort, Gatuvy med varubil och "Nordström & Tinggren", enligt uppgift på baksidan till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 150 taget hörnet hörnet Smedjegatan/Postgatan Smedjegatan/Postgatan 5 5 ii Västra Västra Frölunda. Frölunda. Avstämplat Avstämplat Göteborg Göteborg 30-5-1914. 30-5-1914. 150 april taget 1809. 700 Oanvänt vykort vykort Järnvägsstationen Järnvägsstationen Agnesberg Agnesberg med med tåg. tåg. Kv.8 Kv.8 Oanvänt 100 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 100 Vackert reklamkort reklamkort "Fabriken Viola" utg. daterad Under Jubileumsutställningen Jubileumsutställningen Göteborg 1923. Vackert "Fabriken utg. Under 1923. kronoslingor mellan Boxholm ochViola" Amarbyn 24 aug. troligen cirkaii Göteborg 1810. 1000 100 Oanvänt. Kv.8. 100 Brev Oanvänt. med två Kv.8. vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Vykort 10 10 öre öre medaljong medaljong Göteborg Göteborg 24-4-1914 24-4-1914 till till Belgien. Belgien. Vy Vy över över AB AB Svenska Svenska Vykort hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 100 1500 Kullagerfabriken ii Göteborg. Göteborg. Ovanligt kort. kort. Kv 7. 7. 100 Brev Kullagerfabriken med 1 Brun/svart fjäder påOvanligt Emb. Br. Till Kv Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Sjömarkens station station från från spårsidan. spårsidan. Borås Borås 8-12-1917. 8-12-1917. Brutet Brutet hörn. hörn. Sjömarkens 100 1500 100 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. Barnens Dag Göteborg 1905, amatörfoto A.Backlund, frankerat 5 öre öre Dahls OscarRegemente med Dag ii Göteborg amatörfoto A.Backlund, frankerat 5 Oscar med Brev Barnens med 1 vit fjäder daterad1905, 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha i 100 basarstämpel "Barnens Dag" på Kv.6 basarstämpel "Barnens Dag" på baksidan. baksidan. Kv.6 med med hörnveck. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig förhörnveck. soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100 från vid Vy från bryggan bryggan vid Brännö Brännö hafsbad, hafsbad, avstämplat avstämplat Göteborg Göteborg 30-7-1903. 30-7-1903. Kv.7. Kv.7. 100 700 dahlsVy Häradsrätt i Brottmål. 100 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1280-2 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1291 1292 1293 1294 D B A A 1295 A 1 1296 A 2 1297 A 1298 A 1299 A F 3 1300 A F 4 1301 A 1302 C F 5 1303 A F 6 1304 A F 7 1305 A 1306 C F 8 1307 D 1308 F F 9 1309 F F 10 1310 F F 11 18.5.1934. Förlag: S.M. Kjöllerströms Bokhandel. Ovanligt. Album med 60 vykort från Göteborg stad, varav 23 st före 1905. Lot med 40 vykort Alingsås 1900-50 talet. Göteborgs Veckotidning med topografiska vyer. Göteborg 18-5-1902. Kv.8. Sverige på baksidan: "Fru Brita Andersson har Gatuvy Lindholmsvägen, Göteborg. Blyertsnotering bott i första huset, nr 10. Ofrankerat Kv.8. Förfilateli Privatttaget vykort, Gatuvy med varubil "Nordström & Tinggren", enligt uppgift på baksidan Odaterat brev utan poststämplar5med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, tagetofficiellt hörnet Smedjegatan/Postgatan i Västra Frölunda. Avstämplat Göteborg 30-5-1914. adresserat "a vykort Son Logis" i bostaden. Intressant. Oanvänt Järnvägsstationen Agnesberg med tåg. Kv.8 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från1923. Lund. Vackert reklamkort "Fabriken Viola" utg. Under Jubileumsutställningen i Göteborg 200 200 200 150 150 150 100 200 700 100 Oanvänt. Kv.8. Vykort 10 öre medaljong Göteborg 24-4-1914 till Belgien. Vy över AB Svenska Kurirpost 100 Kullagerfabriken i Göteborg. Ovanligt kort. Kv 7. station från spårsidan. Borås 8-12-1917. Brutet hörn. Brev Sjömarkens med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100 av fältkassan från iFrösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Barnens Dag Göteborg 1905, amatörfoto A.Backlund, frankerat 5 öre Oscar med Vackert adresserat"Barnens brev medDag" innehåll daterat juli 1636 Jacob de la Gardie, skrivet på basarstämpel på baksidan. Kv.6 medtill hörnveck. 100 tyskaVy (översättning baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 från brygganmedföljer). vid Brännö På hafsbad, avstämplat Göteborg 30-7-1903. Kv.7. 100 Julij 1636". 2000 Värmland: Lot med 30 vykort mestadels småformatiga bla med 7 järnvägsstationer (flera Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 250 dubletter). renskrivning medföljer. 1636. 2000 Västmanland: 5 öreArkivanteckning Oscar på Privattaget vykort Hallstahammar (Vintervy) 1.1.1901 till Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Skrivet på London via Trelleborg-Sassnitz. Lösenstpl 1 Gardie. 1/2 d. Hörnveck, riss.Svenska, renskrivning med- 100 följer.Västmanland: Arkivanteckning 1638. 2000 Brefkort (bKe10) från Spannarboda 23.6.1902 till Halmstad, sänt i retur. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till "Nya Jacob de la Gardie från Generalguvernören 150 Handmålad signerad kolteckning på vysidan Dammen, Rockhammar, Sällinge". över Östergötland: Ingermanland3-bilds och Keksholms län, friherre Erik12.9.1900. Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 vykort Linköping stämplat Vackert kort Kv.9 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Öland: Kuriosa-Grafisk tidtabell för trafikplanering på SJ linjer från Småland till Öland BödaVackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 100 Borgholm-Ottenby. 80 x 55 cm. titlar.Öland: Utan innehåll med daterad 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. Vykortsalbum med ca på 85 fliken moderna vykort 1960-80 talet. 3002000 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoLot med drygt 400 signerade och gratulationskort 1900-modernt, många äldre, vackra kort. 1100 skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 Lot adresserat med drygt 220 gratulationskort 1900-20 talet med motiv. Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, utan relief innehåll med notering på fliken 1000 "Praesent Maij 1649". från 1917 + lösa kort, mest grat.kort /jul/påsk etc, (några topo) 2000 Låda den med30 Brefkortsalbum Vackert brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneallaadresserat äldre format -1940. 27 sttillkort från "svenskt folklif", serie 10 i mycket bra kvalitet. Flera 5002000 håll med på fliken den 7 Aug. 1652". äldrenotering signaturer: Jenny "Praesent Nyström, A.Sand etc. Totalt nära 300 kort. Album med 180 moderna julkort signerade L.C.-Lars Carlsson. 500 Mekaniskt vykort i underbar kvalitet. Liten flicka suddar på svarta tavlan. K9/ofr. 400 Kronopost 1294 Lot med 70 kort Jac Edgren Nordisk Konst1295 R1-3. 1313 B 400 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Värmland: Lot med 30 vykort mestadels småformatiga med 7 järnvägsstationer (flera 1302 Vykortsalbum med 200 moderna julkort 1960-80 talet, bla signerade Jenny Nyström. 1314 C D 400 F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 250 dubletter). Lot med olika oanvända Vykort 91:an Karlsson. K9/ofr. Meanderslinga. 1315 AA Lerum den 1513 Okt. och fortskaffas av kronobrefbärare. Västergötland. 3501500 Västmanland: 51851 öre Oscar på Privattaget vykort Hallstahammar (Vintervy) 1.1.1901 till 1303 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara med 100 London via Lösenstpl 1 1/2 Hörnveck, riss. Lot medutan treTrelleborg-Sassnitz. fotbollsvykort med laguppställn: ÖISd. 1907, Gårdatill BKHuseby 1937-38, IFKnot. 1937- 38. 1316 A 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 Västmanland: Brefkort (bKe10) Spannarboda 23.6.1902 till Halmstad, sänt i retur. 1304 Lot med 45 kort Jac Edgren NKfrån Blandad kvalitet R1-5. 1317 AC 300 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest ochpå slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas150 Handmålad signerad kolteckning vysidan "Nya Dammen, Rockhammar, Sällinge". Lot med ca 653-bilds vykort vykort med Änglar 1318 AB af kronobrefbärare skyndsammast och1900-modernt. af stämplat dem i natt". 300 300 Östergötland: Linköping 12.9.1900. Vackert kort Kv.9 1305 100 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppnavykort. kronor, till från Gripsholm. Album Kuriosa-Grafisk med ca 216 moderna Rold 1319 C D Öland: tidtabell för Lidberg trafikplanering på ställd SJ linjer Småland till Öland Böda- 200 300 1306 F 17 Brev Borgholm-Ottenby. medmed 1 brun/vit fjäder stort vaxsigill 80 xi 55 cm. Lot 35 kort Jac Edgren NK R1-3. "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 100 1320 C 200 Övrigavykort till Stratomta, vidarebefordrat och85emottaget avVykort fyra1960-80 olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 Öland: Vykortsalbum med ca moderna talet. 1307 Lot med 35 kort Jac Edgren NK Obegagnade R1-3. 1321 D C 200 F 18 Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" drygt signerade gratulationskort 1900-modernt, många äldre, vackra kort. 1100 1308 Jacmed Edgren nr400 8, med vit kant.och Postgånget veck. 1322 FA till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och 9-4-1945. emottagetStort av fyra olika personer. Daterat 18 200 med drygt 220 gratulationskort 1900-20 talet med reliefAR motiv. 1309 april Lot 1809. 1000 Handmålat kartongkort med två fåglar (ej vykort) signerat 1887. Vackert. 1323 FA 150 700 Låda med Brefkortsalbum från 1917 + "Order" lösa kort,sänt mesti stafett grat.kort /jul/påsk etc, (några F 1310 19 Återanvänt brev med GUL fjäder märkt till olika adresser medtopo) tre olika 12 olika foto vyer 1från Stockholmsutställningen 1930. Utgivna av Svanströms. Ovanliga. 1324 FA 100 alla äldremellan format Boxholm -1940. 27och st kort från "svenskt serie 10 i mycket bra kvalitet. Flera kronoslingor Amarbyn dateradfolklif", 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 S/S Södern med besättningen klättrande på fören. Ofr. Ca 1930, Kv 9. 1325 A 500 äldre signaturer: Jenny Nyström, A.Sand etc. Totalt nära 300 kort. 100 F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår Album med 180 moderna julkorti närbild. signerade L.C.-Lars Carlsson. 1311 S/S Ångaren Drottning Sophia Fr. Malmö 1908, kv 7. 1326 D A hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 500 1001500 F 1312 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april Enligt 1815. Mekaniskt vykort i underbar kvalitet. Liten flicka suddar på tavlan. K9/ofr. A Privattaget ofr. Vykort ca 1915, med laguppställning av IFKsvarta Göteborgs fotbollslag. 1327 A 400 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av3:e tyger 1001500 notering på kort kortet avbildas Börjesson manfrån frånFredricstad vänster. till Göteborg. Lot med 70 Jac EdgrenErik Nordisk Konst som R1-3. 1313 B 400 22 Brev Privattaget med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt Major vid Westgötha Dahls Regemente i ofr. Vykort daterat 7-9-1915, medtill laguppställning av ÖIS fotbollslag. 1328 A 100 Vykortsalbum med 200 moderna julkort 1960-80 talet, Nyström. 1314 D Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för signerade soldaternaJenny Esping och Örn vid Sun- 400 Jac Edgren nr 194 Semesterfilmen, med vågig kant. Frankerat, hörnveck. 1329 A 100 med 13 olika oanvända Vykort 91:an Karlsson. K9/ofr. dahlsLot Häradsrätt i Brottmål. 1315 A 350 700 Lot med 11 kort Jac Edgren Nr: 18, 29, 31, 44, 46, 51, 57, 67, 86, 108 blandad kvalitet. R4. 100 1330 A F 1316 23 Brev Lot med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845ÖIS i Sommerstad. säntIFK till 1937kronofjär38. med tre fotbollsvykort med laguppställn: 1907, Gårda "Ordres" BK 1937-38, A 300 Lot med 8 julkort, Jac Edgren 4notering moderna"angående + 1453, 2052, 2x2193. 1331 A dingsman i Hult, Wisnums Socken,varav Brottmålsstemningar". 100 700 Lot med 45 kort Jac Edgren NK med Blandad kvalitet R1-5. 1317 C 300 24 Lot med 9 brev med kronoslingor 1735-1806 flestacamed militära adresser / Soldatpost. Flyttlåda med ca32000 mest äldre vykort i 16de album, hälften topografiskt mycket 1200 1332 G Lot med ca 65 vykort med Änglar 1900-modernt. 1318 B Småland, 1 album enbartslingor Gränna, Östergötland. Noterar många riktigt vackra äldre 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 300 1500 Album ca 216 moderna Rold vykort. 1319 D tecknade kort. Genuin samling med mycket att gå igenom. 200 26 Lot med tremed brevomslag, varav två är Lidberg ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 3000 En fullproppad flyttkartong med Bengt Adickes samlade abonnemang 1995-2010 av 1333 C G ter", Lot detmed tredje 1854 med militära adresser / Soldatpost. 35 till kortVimmerby Jac Edgren NK alla R1-3. 1320 200 800 moderna vykort i 13 tjocka Massor av1845, olika motiv roliga kort, många med F 1321 27 Brev Lot (Lägreståndsvikning) medpärmar. innehåll 12 april märktoch "Kompani Ordes" med tvåsmå vita med 35 kort Jac Edgren NK Obegagnade R1-3. C 200 3000 att gå igenom. Rekommenderas. kortaupplagor. splittradeMycket fjädrar. 600 Jac Edgren nr1.200 8, med vit kant. Postgånget 9-4-1945. veck.landskap i Sverige. Låda med ca äldre vykort (gamla formatet) frånStort de flesta 1322 1334 AF 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 200 2000 Rekommenderas. kartongkortfrån medRåda. två fåglar (ej vykort) signerat AR Vackert. 1323 A reds Handmålat kompani i Rangstorp Innehåll ang. Lärokurs för 1887. korpralskolorna. 150 700 Låda med ca 800 Svenska småformatiga vykort sorterade efter landskap. 1335 F F 1324 29 Brev 12 (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. EnUtgivna vacker av GUL fjäder samtOvanliga. kronoslinga 1600 olika foto vyer från Stockholmsutställningen 1930. Svanströms. A 100 Album med 36 vykort i god kvalitet 1336 D från Tössbo Compagni till Soldaten 669varav Kron.26 är järnvägsstationer, de övriga är relaterade S/S med besättningen klättrande fören.Håkantorp, Ofr. Ca 1930, Kv 9.Essunga, Tumleberg, 100 1500 1325 A vyer.Södern Bla finns Mölnlycke, Älvängen, Nol, på Fjärås, Nygård, 1300 Bräcke, Partille, Borlänge mm.i närbild. Fr. Malmö 1908, kv 7. S/S Ångaren Drottning Sophia 1326 A 100 Spännandeofr. låda med ca drygt 700med äldrelaguppställning vykort, de flesta men även julkort och 1337 AF Privattaget Vykort 1915, avtopografiska, IFK Göteborgs fotbollslag. Enligt 1327 1200 gratulation. 100 notering på kortet avbildas Erik Börjesson som 3:e man från vänster. Frimärksauktioner i Göteborg 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] LådaAB, medBox 200 svenska topografiska (ngrmed grat.) vykort av äldre 1338 AB 900 Privattaget ofr. Vykort daterat 7-9-1915, laguppställning avformat. ÖIS fotbollslag. 1328 100 1311 D 1312 A 1314 D 1315 A Vykortsalbum med 200 moderna julkort 1960-80 talet, signerade Jenny Nyström. Lot med 13 olika oanvända Vykort 91:an Karlsson. K9/ofr. 1316 A 1317 C 1318 B Lot med tre fotbollsvykort med laguppställn: ÖIS 1907, Gårda BK 1937-38, IFK 1937- 38. Lot med 45 kort Jac Edgren NK BlandadSverige kvalitet R1-5. Lot med ca 65 vykort med Änglar 1900-modernt. 1319 1302 D C 1 1320 C 1303 A 1321 C 2 1327 1304 A 1322 1323 1305 F 1324 3 1306 1325 F 1326 4 1307 A A A C A D A 1308 1327 1309 F 1328 5 1310 1329 F 6 1330 1311 F 1331 7 1312 1332 1313 F A F A F A A D A A G B F 8 1314 D 1333 G 1315 A F 9 1316 A F 1334 10 1317 F C 1332-1 1318 F B F 1335 11 1319 D D 1336 1320 C 1321 C 1337 F 1322 A 12 1323 B A F 1338 13 1339 1324 F A 14 1340 1325 D A 1332-3 1326 D A F 1341 15 1342 1327 F A 16 1328 D A F 1343 17 1344 1329 D A F 1345 18 1330 D A 1346 1331 D A F 19 1332 G 1347 F F 20 1348 G 1333 G D F 1349 21 1350 D 1334 F 22 1351 F 1335 F 1352 B 1336 D F 23 24 1337 F 25 26 1338 B 1339 1340 28 1341 1342 F 27 F 29 F D D F Förfilateli Album medLot ca med 216 moderna Lidberg vykort. Värmland: 30 vykortRold mestadels småformatiga bla med 7 järnvägsstationer (flera Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, dubletter). Lot med kort Jac Edgren NK R1-3. adresserat "a35 Son Logis" i bostaden. Intressant. Västmanland: 5 öre Oscar på Privattaget vykort Hallstahammar (Vintervy) 1.1.1901 till Lot med 35 kort Jac Edgren NK Obegagnade R1-3. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från samt riss. två okarterade från Lund. London via Trelleborg-Sassnitz. Lösenstpl 1 1/2 d.Ystad Hörnveck, 1328 400 350 300 300 300 200 250 200 200 100 700 200 Västmanland: (bKe10) från Spannarboda 23.6.1902 till Halmstad, sänt i retur. Jac Edgren nr Brefkort 8, med vit kant. Postgånget 9-4-1945. Stort veck. 200 150 Handmåladkartongkort signerad kolteckning på vysidan "Nyasignerat Dammen, Rockhammar, Sällinge". Handmålat med två fåglar (ej vykort) AR 1887. Vackert. 150 Östergötland: 3-bilds vykort Linköping Kurirpost stämplat 12.9.1900. Vackert kort Kv.9 100 olika foto vyer från Stockholmsutställningen Utgivna av Svanströms. Ovanliga. Brev 12 med komplett och långt innehåll Rise1930. på 14-5-1719, Öland: Kuriosa-Grafisk tidtabell fördaterat trafikplanering påFRÖSÖN SJ linjer från Smålandgällande till Ölandtransport Böda- 100 S/S Södern med besättningen på fören. Ofr. Ca 1930, Kv 9. av fältkassan från Frösön Gävle. Förtydligande av text medföljer. 100 600 Borgholm-Ottenby. 80till x 55 cm.klättrande Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob Öland: Vykortsalbum med ca 85 moderna 1960-80 talet. S/S Ångaren Drottning Sophia i närbild. Fr.vykort Malmö 1908, kv 7. de la Gardie, skrivet på 300 100 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 kort. 1100 Lot med drygt signerade och gratulationskort 1900-modernt, många äldre, vackra Privattaget ofr.400 Vykort ca 1915, med laguppställning av IFK Göteborgs fotbollslag. Enligt Julij 1636". 100 2000 notering kortet avbildas Erik Börjesson man frånmotiv. vänster. Lot adresserat med på drygt 220 gratulationskort 1900-20som talet3:e med relief Vackert brevomslag till7-9-1915, Clas Christersson Horn avav Åminne. Skrivet på Svenska, 1000 Privattaget ofr. Vykort daterat med laguppställning ÖIS fotbollslag. 100 Låda med Brefkortsalbum från 1917 +1636. lösa kort, mest grat.kort /jul/påsk etc, (några topo) renskrivning medföljer. Arkivanteckning 2000 Jac Edgren nr 194 Semesterfilmen, med vågig kant. Frankerat, allaadresserat äldre format -1940. 27 sttillkort från "svenskt folklif", serie 10påihörnveck. mycket brarenskrivning kvalitet. Fleramed-100 Vackert brevomslag Jacob de la Gardie. Skrivet Svenska, 5002000 äldre signaturer: Jenny Nyström, A.Sand etc. nära Lot med 11 kort Jac Edgren Nr: 18, 29, 31, 44,Totalt 46, 51, 57,300 67, kort. 86, 108 blandad kvalitet. R4. 100 följer. Arkivanteckning 1638. Album 180brevomslag moderna julkort signerade L.C.-Lars Carlsson. 500 Vackert adresserat utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 100 Lot medmed 8 julkort, Jac Edgren varav 4 moderna + 1453, 2052, 2x2193. över Mekaniskt Ingermanland och Keksholms län, friherre Eriksuddar Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 400 vykort i underbar kvalitet. Liteni 16 flicka på svarta tavlan. K9/ofr. Flyttlåda med ca 2000 mest äldre vykort album, ca hälften topografiskt mycket 57). Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 Lot medpå 70 kort Jac Edgren Nordisk Konst R1-3. Småland, 1 album enbart Gränna, Östergötland. Noterar många riktigt vackra äldre 400 Vackert adresserat brevomslag till med Erik mycket Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 3000 tecknade kort. med Genuin samling att gå igenom. Vykortsalbum 200 moderna julkort 1960-80 talet, signerade Jenny Nyström. 400 titlar.En Utan innehållflyttkartong med daterad påBengt flikenAdickes 31 dec samlade 1644, delvis översättning medföljer. 2000 fullproppad med abonnemang 1995-2010 av Lot adresserat med 13 olika oanvända Vykort 91:an Karlsson. Vackert brevomslag utan innehåll till i Stockholm Casper Ko350 moderna vykort i 13 tjocka pärmar. Massor avKrigskollegiet olika K9/ofr. motiv och roliga kort, från många med små skullupplagor. (enligt på baksidan) tysk adress med översättning. 1648. 3000 38. Lot med vaxsigill tre fotbollsvykort med laguppställn: ÖIS 1907, Gårda BKArkivanteckning 1937-38, IFK 1937Mycket att gå igenom. Rekommenderas. 3002000 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Låda med ca 1.200 äldre vykort (gamla formatet) från de flesta landskap i Sverige. Lot med 45 kort Jac Edgren NK Blandad kvalitet R1-5. 1332-2 300 20002000 "Praesent den 30 Maij 1649". Rekommenderas. Lot adresserat med vykort med Änglar 1900-modernt. 300 Låda medcaca65800 Svenska småformatiga vykort sorterade efter landskap. Vackert brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1600 Album med 36 capå 216 moderna Rold den Lidberg håll med notering fliken "Praesent 7 Aug. 2002000 Album med vykort i god kvalitet varav 26vykort. är1652". järnvägsstationer, de övriga är relaterade vyer. Bla 35 finns Älvängen, Lot med kortMölnlycke, Jac Edgren NK R1-3.Nol, Fjärås, Håkantorp, Nygård, Essunga, Tumleberg, 200 1300 Bräcke, mm. Lot medPartille, 35 kort Borlänge Jac Edgren NK Obegagnade R1-3. 200 Spännande låda med drygt 700 äldre Kronopost vykort, de flesta topografiska, men även julkort och Jac 7 Edgren nr 8, innehåll med vit kant. Postgånget 9-4-1945. Stort veck. 1200 gratulation. 200 300 Lot med brev med alla med tydligt markerade kronoslingor. Låda med 200 svenska topografiska (ngr grat.) av äldre format. Handmålat kartongkort med två fåglar (ejstor vykort) signerat AR 1887. Vackert handskrivet brev med innehåll och vitvykort fjäder i lacksigill tillVackert. Tollered. "Afgår från 900 150 Lerum 15foto Okt. 1851 och fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Låda med cavyer 1000 äldre vykort, mest av Sverige. 12den olika från Stockholmsutställningen 1930. Utgivna av Svanströms. Ovanliga. 800 1001500 Brevomslag utan innehåll, medäldre fjäderrest sigillet. Frånkyrkor. Skara till Huseby med not. Vykortsalbum med ca 200 vykort imed S/S Södern med besättningen klättrande påtopografi fören. Ofr. Ca 1930, Kv 9. 750 100 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Vykortsalbum med fjäderrest 200 Sophia äldre topografiska vykort kyrkor. S/S Ångaren i närbild. Malmö 1908, kv till 7. Sandtorp klostret "Fortskaffas750 Brevomslag 1867 Drottning med och slingaFr. samt "Fort" ställd 100 Låda med ca 700 vykort, i äldre format, Mycket Kinna med omnejd. Noterar af kronobrefbärare skyndsammast aflaguppställning dem i natt". 300 Privattaget ofr. Vykort ca hälften 1915, och med avBorås, IFK Göteborgs fotbollslag. Enligt 700 även signaturer Jac Edgren etc.Börjesson 100 300 Fribrevomslag med tre handritade öppna kronor, ställd tillvänster. Gripsholm. notering på1710 kortet avbildas Erik som 3:e man från vykortsalbum med cadaterat topografiska vykort 1960-80 talet,av flera bättre. Privattaget ofr. Vykort 7-9-1915, med laguppställning ÖISlite fotbollslag. Brev 3 med 1 brun/vit fjäder i360 stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 650 100 till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 650 700 3Jac vykortsalbum medSemesterfilmen, ca 350och topografiska 1960-80 talet, flera lite bättre. Edgren nr 194 med vykort vågig kant. Frankerat, hörnveck. 100 Brev 3med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" vykortsalbum topografiska vykort, 240 äldre + 145 Lot med 11 kortmed Jac Edgren Nr: 18, 29, 31, 44, 46, 51, 57,moderna. 67, 86, 108 blandad kvalitet. R4. 650 100 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 med ca 400 Jac topografiska vykort4 1910-1980 Stockholm, Trollhättan men Lot med 8 julkort, Edgren varav moderna + talet. 1453,Mycket 2052, 2x2193. april Pärm 1809. 100 500 700 även från övriga landet. Flyttlåda medmed ca 2000 mest äldre vykort i 16 album, hälften mycket Återanvänt brev 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt ica stafett tilltopografiskt olika adresser med tre olika Gammalt (1902) brefkortsalbum med lackerade pärmar i jugenstil. Ca 160 vykort kronoslingor Boxholm och Amarbyn daterad Noterar 24 aug. många troligenriktigt cirkavackra 1810.äldre Småland,mellan 1 album enbart Gränna, Östergötland. 500 1000 gratulation + topografiska blandat. 3000 tecknade kort.fjädrar Genuin samling med mycket att gå igenom. Brev Flyttlåda med tvåmed vita annorlunda Från klockare-Gård "Angår ca 19 kgsamt vykort (varav 7 kgkronoslinga. PT kort) mest frånSpånga 1980-talet. 450 Enkronoskjuts fullproppad för flyttkartong med Bengt Adickes samlade abonnemang 1995-2010 av hastig Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 vykortsalbum medpå caEmb. 200 äldre topografiska vykort. moderna vykort i 13fjäder tjocka pärmar. Massor av olika motiv roliga kort, med små 400 Brev Modernt med 1 Brun/svart Br. Till Berg sänt frånoch Wettlanda denmånga 20 april 1815. 3000 upplagor. Mycket att gå igenom. Rekommenderas. Gammalt brefkortsalbum i braMilitärtransport skick med 200 äldre Svenska vykort, mesttill topografi. Innehåll "Wäg-Route" angående av tyger från Fredricstad Göteborg. 400 1500 Låda med ca 1.200 äldre vykort formatet) från de landskap i Sverige. Brev Låda med med 1 vit 250 fjäder daterad 9 sept(gamla 1826 sänt till Major vidflesta Westgötha Dahls Regemente i Svenska topografiska vykort, 250 Gratulation & julkort + 150 utländska. 2000 Rekommenderas. Gobyn med gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 400 Äldre tillinnehåll modernt. Låda med cai 800 Svenska småformatiga vykort sorterade efter landskap. 1600 700 dahlsVykort Häradsrätt Brottmål. Sverige men även andra länder 1900-50 talet, ca 150 st. både topo och gratulation. 1332-4 Vykortsposter Sverige 300 36 vykort kvalitet 26 äri Sommerstad. järnvägsstationer, de övriga Brev Album med 1med gråbrun fjäderi god daterad 15 varav jan 1845 "Ordres" sänt är tillrelaterade kronofjärvyer. Bla finns Mölnlycke, Älvängen, Fjärås, Håkantorp, Nygård, Essunga, Tumleberg, dingsman i Hult, Wisnums Socken, med Nol, notering "angående Brottmålsstemningar". 700 1300 Bräcke, Partille, Borlänge mm. Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Spännande låda med drygt 700 äldre vykort, de flesta topografiska, men även julkort och Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 12001500 gratulation. Lot med brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733format. och märkta "Fort af SoldaLådatre med 200 svenska topografiska (ngr grat.) vykort av äldre 900 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 Låda med ca 1000 äldre vykort, mest Sverige. 800 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita med ca 200 äldre vykort med topografi kyrkor. kortaVykortsalbum splittrade fjädrar. 750 600 Brev Vykortsalbum med innehåll med 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 750 200 äldre topografiska vykort kyrkor. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Låda med ca 700 vykort, hälften i äldre format, Mycket Borås, Kinna med omnejd. Noterar Brev även (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 700 signaturer Jac Edgren etc. från Tössbo Compagni tillca Soldaten 669 Kron.vykort 1960-80 talet, flera lite bättre. 1500 3 vykortsalbum med 360 topografiska 1343 D 650 3 vykortsalbum med ca 350 topografiska vykort 1960-80 talet, flera lite bättre. 1344 D 650 3 vykortsalbum med topografiska vykort, 240 äldre + 145 moderna. 1345 D 650 PärmAB, medBox ca 1515, 400 topografiska vykort 1910-1980 talet. Mycket Stockholm,[email protected] Trollhättan men 1346 D Frimärksauktioner i Göteborg 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: 500 även från övriga landet. 1342 F 1343 1344 1345 1346 D D D D Låda med ca 700 vykort, hälften i äldre format, Mycket Borås, Kinna med omnejd. Noterar även signaturer Jac Edgren etc. 3 vykortsalbum med ca 360 topografiska vykort 1960-80 talet, flera lite bättre. 3 vykortsalbum med ca 350 topografiska vykort 1960-80 talet, flera lite bättre. 700 650 650 3 vykortsalbum med topografiska vykort,Sverige 240 äldre + 145 moderna. 650 Pärm med ca 400 topografiska vykort 1910-1980 talet. Mycket Stockholm, Trollhättan men Förfilateli 500 även från övriga landet. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Gammalt (1902) brefkortsalbum med lackerade pärmar i jugenstil. Ca 160 vykort 1347 F adresserat "a Son Logis" i bostaden. 500 200 gratulation + topografiska blandat.Intressant. 2 Förfilateli 1700-talet, tvåkgkarterade brevomslag samt två okarterade från Lund. Flyttlåda med ca 19 vykort (varav 7 kg PT från kort) Ystad mest från 1980-talet. 1348 G 450 700 Modernt vykortsalbum med ca 200 äldre topografiska vykort. 1349 D 400 Gammalt brefkortsalbum i bra skick med 200 äldre Svenska vykort, mest topografi. 1350 D 400 Kurirpost 250 Svenska vykort,Rise 250 på Gratulation & 14-5-1719, julkort + 150gällande utländska. F F 1351 3 Brev Låda med med komplett och långttopografiska innehåll daterat FRÖSÖN transport 400 Äldre till modernt. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 Vykort Sverige men länder 1900-50 talet,till caJacob 150 st.de både topo och skrivet B gratulation. 300 F 1352 4 Vackert adresserat brev även med andra innehåll daterat juli 1636 la Gardie, på tyskaLåda (översättning medföljer). På baksidan notering "Praesenterat med ca 1500 vykort, mest Svenska.finns Mycket modernt men även litei Krigzrätten äldre från den 6 1353 E 3002000 Julij 1636". England och USA. Album med 53 brevomslag st bättre PT-kort. Bl.a.Christersson A36-40, D10-11,50, Ö1,Ö16. Skrivet på Svenska, 300 1354 D F 5 Vackert adresserat till Clas Horn F1, av Åminne. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. och utlandet i blandad kvalitet. Låda vykort Sverige 1355 3002000 Låda med med ca ca 550 1500äldre vykort, mestbåde Svenska. Mycket modernt men även lite äldre från 1353 F E F 6 Vackert adresserat brevomslag tillskick Jacob de170 la Gardie. Skrivetvykort, på Svenska, renskrivning med-300 England och USA. Gammalt brefkortsalbum i bra med äldre Svenska mest topografi. 1356 D 300 följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Album medca53825 st bättre PT-kort. Bl.a. D10-11,50, F1, Ö1,Ö16. 1354 300 Låda med svenska vykort 1950A36-40, talet Tommy 8 olika kort med massor 1357 D F F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll tillmed Jacob de laSteele, Gardie från Generalguvernören 300 Låda med ca 550 äldre vykort både Sverige och utlandet i blandad kvalitet. 1355 F av dubletter. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 300 Lot medpå drygt 50 vykort från 1900-50 talet, bla. Flera från 1358 Gammalt brefkortsalbum i brautställningar skickmedföljer. med 170 äldre Svenska vykort, mest topografi. 1356 B D 57). Skrivet Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. 300 3002000 Stockholmsutställningen 1909. F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl Låda med ca 825 svenska vykort 1950 talet med Tommy Steele, 8 olika med massor 1357 F Lot med ca 400 mest små gratulationskort, även några topografiska och kort mekaniska kort. 1359 F 250 titlar.av Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 3002000 dubletter. Album med 5950 st olika kort1900-50 ur "209 serien" + 4iFlera nytryck. medKo1360 B D F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet Stockholm frånR1-3, Casper Lot med drygt vykortJAC frånEDGREN utställningar talet, bla. från (mest 1358 250 några R4). 3002000 skullStockholmsutställningen (enligt vaxsigill på baksidan) 1909. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. Låda med ca 2.000 vykort, mest större Sverige, varav ca 700 småkort. 1361 E 250 Lot adresserat med ca 400brevomslag mest små gratulationskort, även några topografiska mekaniska kort. 1359 F F 10 Vackert till Amiralitetsrådet, utan innehåll med och notering på fliken 250 Lot med drygt 120 äldreJAC vykort, mest topografiska. 1362 D B "Praesent den 3059 Maij 1649". 2502000 Album med st olika EDGREN kort ur "209 serien" + 4 nytryck. (mest R1-3, med 1360 F 11 Vackert adresserat brevomslag Gabriel Bengtssonoch Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 250 några R4).350 vykort Låda med myckettillÖland, Södermanland Vadstena, ca 130 i äldre formatet. 1363 F 200 håll med notering på fliken "Praesent den 7Sverige, Aug. 1652". 2000 Låda med vykort, mest större varavGotland. ca 700 småkort. 1361 250 Lot med 22ca st2.000 "Pressbyrån" vykort bla flera Grästorp, 1364 E C 200 Lot med med ca drygt äldre vykort, mest topografiska. 1362 250 Lot 90 120 vykort, topografi+gratulation. Mest Sverige men även övriga 1365 B B 200 Låda med 350 vykort mycket Öland, 1363 F Norden+Tyskland, även 7 brev 1937.Södermanland Kronopostoch Vadstena, ca 130 i äldre formatet. 200 Låda med svenska topogr. vykort, flesta från 1970-talet men äldre förekommer. 1366 200 300 Lot med 22ca st400 "Pressbyrån" vykort flerade Grästorp, Gotland. 1364 F C 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med bla tydligt markerade kronoslingor. 200 Lot med vykort + några brev och och stor telefonkort. Noterat Jacäven Edgren. 1367 F 13 Vackert brev med innehåll vit fjäder i lacksigill till övriga Tollered. "Afgår från 200 Lot handskrivet med ca ca 150 90 vykort, topografi+gratulation. Mest Sverige men 1365 B B Lerum den 15 Okt. 1851 och avfyra kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 2001500 Norden+Tyskland, även 7fortskaffas brev 1937. Välfylld låda med två skokartonger och pärmar med totalt 3.000 äldre vykort från stora 1368 E förekommer. 14 Brevomslag utan med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Låda med ca innehåll, 400mycket svenska topogr. vykort, de flesta från 1970-talet men äldre 1366 F delar av världen, Frankrike, England, Italien, USA i övervägande mycket bra 200 1500 300 "Requisition" sänt tillgenomgång. Secundmajorens Vykortsposter ÖvrigaNoterat Världen kvalitet. en Lot med Värt ca 150 vykort + några brevComp. och telefonkort. Jac Edgren. 1367 B 200 Låda med ca 1000 vykort sorterade i pärmar, pärm Topografi hela världen, resten är 1369 E F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt1"Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Välfylld med två skokartonger och fyra ipärmar totalt 3.000 äldre 1368 E fördelat låda på motiv: Kungligheter, Bilar, Kända personer. Någravykort äldrefrån menstora af kronobrefbärare skyndsammast och afMotorcycklar, dem natt". med 300 delar av världen, mycket Frankrike, England, Italien, USA i övervägande mycket bra 900 mest 1960-modernt. 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 1500 kvalitet. Värt genomgång. meden3.900 st, imest utländska vykort, ca samt 35% äldre formatet. Från "Öppen Spanien,Ordres" 1370 E F 17 Brev Stor medlåda 1 brun/vit fjäder stort vaxsigill "Östgöta" kronoslinga märkt Låda med ca 1000 vykort sorterade i pärmar, 1 pärm Topografi hela världen, restenmed är 1369 E Italien, Österrike, Schweiz, Frankrike, USA, Portugal, Israel och Afrika. Även pärm till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat april 1809. fördelat motiv: Kungligheter, Bilar, Motorcycklar, Kända personer. Några14-15 äldre men 600 700 Kungligapå Svenska kort samt äldre Brefkortsalbum med Svenska topografiska vykort. F 18 Brev mest med 1960-modernt. 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 900 Sverige/utlandet. Banankartong med ca 4.500 mest topografiska vykort, gammalt/nytt både 1371 G 500 till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget fyraformatet. olika personer. Daterat 18 Stor låda med 3.900 st, mest utländskaoch vykort, ca 35%av äldre Från Spanien, 1370 E ca 340 Schweiz, äldre vykort från USA runtPortugal, 1910. Israel och Afrika. Även pärm med 1372 B april Låda 1809.med 500 700 Italien, Österrike, Frankrike, USA, 600 F 19 Återanvänt med 1kort GULmed fjäder märkt "Order" i stafett olika adresser med tre olika 500 2 äldre brev brefkortsalbum ca 470 vykort hela sänt världen, någottill Sverige och mest Europa. Kungliga Svenska samt äldre Brefkortsalbum med Svenska topografiska vykort. 1373 E kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24Fjärran" aug. troligen 1810. Sverige/utlandet. Banankartong med ca 4.500 mest topografiska vykort, gammalt/nytt både 1371 5001000 Äldre svenskt vykortsalbum "Hälsning från När och välfylltcirka med 200 vykort från 1374 G F F 20 Brev Låda medvärlden. två fjädrar samt annorlunda 300 medvita ca Album 340 äldre vykort från USAikronoslinga. runt 1910. Från Spånga klockare-Gård "Angår 1372 B hela från Åhlen & Holm bra kvalitet. 500 hastig kronoskjuts för humorkort Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 Låda med ca 300 av470 äldre format. Bla flera militära samt caEuropa. 20 st Jac 1375 2 äldre brefkortsalbum med ca vykort hela världen, något skämtkort Sverige och mest 1373 F E 500 F 21 Brev Edgren med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 300 etc. Äldre svenskt vykortsalbum "Hälsning från1960-80 Näravoch Fjärran" välfyllt 200 vykort från 1374 D F Innehåll "Wäg-Route" Militärtransport tyger från till Göteborg. 1500 Vykortsalbum medangående ca 90 moderna vykort talet från Fredricstad Island, med Grönland och Färöarna. 1376 300 300 världen. Album från Åhlen & 1826 Holm isänt bra kvalitet. 22 Brev hela med 1 vit fjäder daterad 9 sept till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Lot med 37 äldre vykort hela världen + häfte med 40 vykort Versailles. Noterat Finland , 1377 F B Låda med ca 300gällande humorkort av äldreavformat. Bla flera skämtkort ca 20 st SunJac 1375 Gobyn med innehåll utseende Fullmäktig för militära soldaterna Espingsamt och Örn vid 200 Danmark och Ryssland etc. 300 etc. dahlsEdgren Häradsrätt i Brottmål. 700 Lot with 30 different Japanese 3-D postcards, 7 with naked ladies. 1378 B 200 Färöarna. Vykortsalbum med ca 90 moderna vykort 1960-80 talet från Island, Grönland och 1376 D 300 F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärGermany/Austria/Belgium, Lotvärlden with 40+used/unused 1914-1916 from Finland the first , 1379 B C Lot med 37 äldre vykortSocken, hela häfte med 40postcards vykortBrottmålsstemningar". Versailles. Noterat 1377 dingsman i Hult, Wisnums med notering "angående 200 700 World War, many nice. etc. 200 Danmark och Ryssland 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 Lot med 82 äldre vykort från Norge och Danmark. 1380 B 200 Lot with 30 different Japanese 3-D postcards, 7 with naked ladies. 1378 B 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2001500 Lot med ca 70 äldre vykort Lot från hela40 världen, flera Tyskland, USA, Danmark. 1381 Germany/Austria/Belgium, used/unused postcards from theaf first 1379 B C 26 Lot med tre brevomslag, varav tvåwith är ställda till Nääs 1725, 17331914-1916 och märkta "Fort Solda- 150 200 800 War, many nice. POLAR Very RARE real photograph of Polarexplorer Fridtjof/ Nansen with dedication to 1382 A ter", World det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser Soldatpost. 4500 med 82 äldre från innehåll Norge och Danmark. 1380 B Ole Lindberg aprilvykort 16, 1903, signed in12 original on front. 200 F 27 Brev Lot (Lägreståndsvikning) med april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 4 page letterfrån fromhela Fridtjof Nansen from Lysaker february 12 1903 to 1383 B C kortaPOLAR splittrade Lot med RARE ca fjädrar. 70 äldre vykort världen, flerasent Tyskland, USA, Danmark. 1381 150 600 Greo Roaen. The signature med has earlier been cut frommycket the letter butkronoslinga can easily be 28 Brev med innehåll 17-11-1837 en vit fjäder samt liten ställd till POLAR Very RARE real photograph of Polarexplorer Fridtjof Nansen with dedication to Kålle-2500 1382 A reattached. Interesting item. reds Ole kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. för korpralskolorna. 4500 700 16,marginaler 1903, signed original onLärokurs front. 4-Skilling medapril breda och 14 (Arendal) plåtnr B pos. 33. Intyg 1384 A 1 Flera avLindberg singelobjekten som ejinringstämpel är avbildade i katalogen finns på: F 29 Brev POLAR (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838.sent En vacker GUL fjäder samt 4 page letter from Fridtjof Nansen from Lysaker february 12kronoslinga 1903 to 1383 C 400 SnarvoldRARE "Mycket vackert objekt". Many single items notSoldaten illustrated in this catalogue arecan available från Tössbo till Kron. 1500 Greo The signature has 669 earlier been cut from thestämpel. letter but easily be at: NorgeRoaen. nrCompagni 1 med breda marginaler och stum 12-streckad 1385 A 1 300 2500 reattached. Interesting item. www.swedishstampauctions.com 2 2 Skilling med Praktplacerad nr stämpel 364 (Chr.bypost), bra tandning. 1386 A 200 4-Skilling med breda marginaler och ringstämpel 14 (Arendal) plåtnr B pos. 33. Intyg 1384 A 1 400 Snarvold "Mycket vackert objekt".Christiania 10-10-1862 på brevklipp. 3-strip 8 skilling Oscar I stämplat 1387 A 5x3 300 1 Norge nr (2x4 1 med breda marginaler och stum 12-streckad stämpel. 25-11-1868 till 1385 A 300 11,14x2 9 skilling sk+1 sk) på brev "Banco 35 Spd" från Christianssand 1388 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 2 Skilling med Praktplacerad stämpel 364 (Chr.bypost), 1386 A 2 Danmark. Postala och privatanrsigill på baksidan. 4 sk med bra dåligtandning. tandrad och skadat hörn, F F F F F F F F F F F F F F F F F F F Lot with 30 ca different Japanese 3-D1950 postcards, 7 with nakedSteele, ladies.8 olika kort med massor Låda med 825 svenska vykort talet med Tommy 200 300 av dubletter. Germany/Austria/Belgium, Lot with 40 used/unused postcards 1914-1916 from the first Lot med drygt 50 vykort 200 World War, many nice. från utställningar 1900-50 talet, bla. Flera från 300 Stockholmsutställningen 1909. Lot med 82 äldre vykort från Norge och Danmark. 200 Lot med ca 400 mest små gratulationskort, även några topografiska och mekaniska kort. Sverige 250 Norge Lot med ca 70 äldre vykort från hela världen, flera Tyskland, USA, Danmark. 150 Album med 59 st olika JAC EDGREN kort ur "209 serien" + 4 nytryck. (mest R1-3, med POLAR Very RARE real photograph of Polarexplorer Fridtjof Nansen with dedication to Förfilateli 250 några R4). 4500 Ole Lindberg 16, 1903, signed in original onvarav front. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Körning L-län, Låda med ca april 2.000 vykort, mest större Sverige, ca 700 Palmkrantz, småkort. 250 POLAR"aRARE 4 pagei bostaden. letter from Fridtjof Nansen sent from Lysaker february 12 1903 to adresserat Son Logis" Intressant. 200 Lot med drygt 120signature äldre vykort, Greo Roaen. The has mest earliertopografiska. been cut from the letter but can easily be 250 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 reattached. Interesting item. Öland, Södermanland och Vadstena, ca 130 i äldre formatet. 2500 Låda med 350 vykort mycket 200 4-Skilling med breda marginaler och ringstämpel 14 (Arendal) plåtnr B pos. 33. Intyg Lot med 22 st "Pressbyrån" vykort bla flera Grästorp, Gotland. 200 400 Snarvold "Mycket vackert objekt". Kurirpost Lot med 90 vykort, Mest Sverige men även övriga Norge nr ca 1 med breda topografi+gratulation. marginaler och stum 12-streckad stämpel. 300 brev 1937. 3 Brev Norden+Tyskland, med komplett ochäven långt7innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 2 2Låda Skilling med Praktplacerad nr stämpel 364 bra tandning. 1386 200 600 medfrån ca 400 svenska topogr. vykort, de(Chr.bypost), flesta frånmedföljer. 1970-talet men äldre förekommer. 1366 AF av fältkassan Frösön till Gävle. Förtydligande av text 200 5x3 3-strip 8 skilling Oscar I+stämplat Christiania 10-10-1862 på brevklipp. 1387 300 4 Vackert med innehåll daterat juli 1636 Noterat till Jacob la Gardie, skrivet på Lot adresserat med ca 150brev vykort några brev och telefonkort. Jacde Edgren. 1367 AB 200 medföljer). På baksidan "Praesenterat i Krigzrätten skilling (2x4 sk+1 sk) på brev "Banco 35finns Spd"notering från Christianssand 25-11-1868 till den 6 1388 A 11,14x2tyska9 (översättning Välfylld låda med två skokartonger och fyra pärmar med totalt 3.000 äldre vykort från stora 1368 E Julij 1636". Danmark. Postalamycket och privata sigill på baksidan. 4 sk USA med idålig tandrad och skadat 2000 delar av världen, Frankrike, England, Italien, övervägande mycket brahörn, 500 brevet lite slarvigt öppnat. till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500 5 Vackert adresserat brevomslag kvalitet. Värt en genomgång. 12 öre mattgrön, lättArkivanteckning stämplat del av Bergen. Garantistämpel "Moldenhauer" på baksidan. 1389 A 41 renskrivning medföljer. 2000 Låda med ca 1000 vykort sorterade i 1636. pärmar, 1 pärm Topografi hela världen, resten är 1369 E Facit 3.300 kr. brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-900 6 Vackert adresserat fördelat på motiv: Kungligheter, Bilar, Motorcycklar, Kända personer. Några äldre men 12Arkivanteckning öre oskuggat posthorn 1390 A 41 800 följer. 1638. 21 mm med vacker stämpel Hamar 22-7-1884. 9002000 mest 1960-modernt. Posthorn öre,3.900 20 mm. olika färger med variant 5:an liknar ett "S".Spanien, Facit totalt 1391 7 brevomslag utan innehåll till Jacob de la som Gardie från Generalguvernören Storadresserat låda 5med st, 3mest utländska vykort, ca v1: 35% äldre formatet. Från 1370 AE 52v1x3 Vackert kr.Österrike, över 9.000 Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson af Ulaborg (1602- 1300 Italien, Schweiz, Frankrike, USA, Portugal, IsraelGyllenstierna och Afrika. Även pärm med öre inrikes trycksak från Kristiania 8.4.1910 med stort Svenska rött reklamtryck "Simon Lockert 6002000 1392 A 75 57). 3 Skrivet påSvenska Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Kungliga kort samt äldre Brefkortsalbum med topografiska vykort. Fiskexport" Fågel fångar sill till urmest havet. 1371 G Banankartong med ca 4.500 vykort, gammalt/nytt både Sverige/utlandet. 8 Vackert adresserat brevomslag Eriktopografiska Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 200 500 öre singel påmed Folgebrev (Blankett 72) från Christiania 15-12-1892 till Sverige, 1393 A 84 titlar.60 Utan innehåll daterad fliken dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Låda med ca 340 äldre vykortpå från USA31 runt 1910. 1372 B 500 300 transitstämplad Charlottenberg 16-12-1892. veck och ett riss i blanketten. 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll tillFlera Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko2 äldre brefkortsalbum med ca 470 vykort hela världen, något Sverige och mest Europa. 1373 E 92 kr Haakon VII, profil 1 med något menmed välplacerad stämpel 21-7-1911. 1394 A 5002000 300 skull2 (enligt vaxsigill på baksidan) tysksvag adress översättning. Arkivanteckning 1648. Äldre svenskt "Hälsning från När och Fjärran" välfyllt 200 vykort från 1374 AF 107 10 öre gulgrönvykortsalbum med vertikalt till genomgående "dragspel", pappersveck innan tryckning. 1395 10 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utan innehåll medmed notering på fliken 200 300 hela världen. Album från Åhlen & Holm i bra kvalitet. "Praesent den 30 Maij 1649". Norska legionen med Lyx stämpel Oslo Toyen 15-2-1945. Vackert. 1396 A 264 200 2000 Låda med ca 300 humorkorttill avGabriel äldre format. Bla fleraOxenstierna militära skämtkort samt ca 20 st Jac 13751382 F 1383 11 Vackert adresserat brevomslag Bengtsson i Stockholm, utan inneLondonpåtrycken i mycket vacker ** serie. Facit 12.000 kr. 300 1397 A 335-40B Edgren etc. 3000 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 Vykortsalbum med ca 90 vykort 1960-80 talet från Grönland och 1376 AD 393 Sverige. 35 ö. Haakon VII singel påmoderna liten påse "Pröver uten verdi" frånIsland, Moss 12-11-1956 tillFäröarna. 300 1398 350 Lot med 37 äldre vykort hela världen + häfte med 40 vykort Versailles. Noterat Finland , 1377 B Olav V komplett set ** 21 valörer. Facit 1.380 kr. 1399 A 451 200 200 Danmark och Ryssland etc. Kronopost 459x4 4Lot vackra ** exemplar av 5 kr Olav Facit 2.000 kr. naked ladies. 1400 A 400 with 30 different Japanese 3-DV.tydligt postcards, 7 with 1378 B 200 300 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med markerade kronoslingor. Germany/Austria/Belgium, Lot with 40 postcards 1914-1916 from"Afgår the firstfrån 1379 C 13 Vackert handskrivet brev med innehåll ochused/unused stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. 2001500 World many nice. Lerum den War, 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Lot medutan 82 äldre vykortmed frånfjäderrest Norge ochi Danmark. 1380 B 14 Brevomslag innehåll, sigillet. Från Skara till Huseby med not. 200 "Requisition" Secundmajorens Lot med sänt ca 70till äldre vykort från helaComp. världen, flera Tyskland, USA, Danmark. 1381 B 150 300 15 Brevomslag med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd Sandtorp "Fortskaffas POLAR1867 Very RARE real photograph of Polarexplorer FridtjoftillNansen withklostret dedication to 1382 A af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 4500 300 Ole Lindberg april 16, 1903, signed in original on front. 16 Fribrevomslag 17104med handritade öppna kronor, ställd Gripsholm. 300 POLAR RARE pagetre letter from Fridtjof Nansen sent fromtill Lysaker february 12 1903 to 1383 C 17 Brev Greo med 1 brun/vit i stort vaxsigill samt märkt "Öppen Ordres" Roaen. Thefjäder signature has earlier "Östgöta" been cut from thekronoslinga letter but can easily be till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 2500 700 reattached. Interesting item. med breda marginaler och ringstämpel (Arendal) plåtnr märkt B pos. "Öppen 33. IntygOrdres" 1384 A 1 18 Brev 4-Skilling med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta"14 samt kronoslinga 400 Snarvold "Mycket vackert objekt". till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 1385 A 1 april Norge 1809. nr 1 med breda marginaler och stum 12-streckad stämpel. 300 700 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder "Order" sänt i stafett tilltandning. olika adresser med tre olika 200 2 Skilling med Praktplacerad nrmärkt stämpel 364 (Chr.bypost), bra 1386 A 2 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 3-strip 8 skilling Oscar I stämplat Christiania 10-10-1862 på brevklipp. 1387 A 5x3 300 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår skilling (2x4 sk+1 sk) påWestmanlands brev "Banco 35Reg:te". Spd" från Christianssand 25-11-1868 till 1388 A 11,14x2hastig9 kronoskjuts för Kongl. 1500 1384 1385 1397 Postala och privata sigill på 4 sk med dålig tandrad och hörn, 21 Brev Danmark. med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br.baksidan. Till Berg sänt från Wettlanda den 20skadat april 1815. 500 brevet lite slarvigt öppnat. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 12 öre mattgrön, lätt stämplat del av Bergen. Garantistämpel "Moldenhauer" på baksidan. 1389 A 41 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 900 Facit 3.300 kr. Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun12 öre oskuggat posthorn 21 mm med vacker stämpel Hamar 22-7-1884. 1390 A 41 800 dahls Häradsrätt i Brottmål. 700 52v1x3 Posthorn 5 öre, 20 mm. 3 olika färger med variant v1: 5:an som liknar ett "S". Facit totalt 1391 A 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär1300 9.000i kr. dingsman Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 3 öre inrikes trycksak från Kristiania 8.4.1910 med stort rött reklamtryck "Simon Lockert 1392 A 75 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 2001200 Fiskexport" Fågel fångar sill ur havet. 25 Lot med 15 singel brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 60 öre på Folgebrev (Blankett 72) från de Christiania 15-12-1892 till Sverige, 1393 A 84 26 Lot med tre brevomslag, varav två 16-12-1892. är ställda tillFlera Nääsveck 1725, 1733 ochi märkta "Fort af Solda- 300 transitstämplad Charlottenberg och ett riss blanketten. ter", 2 det tillVII, Vimmerby 1854 alla svag med men militära adresserstämpel / Soldatpost. 1394 A 92 kr tredje Haakon profil 1 med något välplacerad 21-7-1911. 300 800 27 (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita öre gulgrön med vertikalt genomgående "dragspel", pappersveck innan tryckning. 1395 A 107 Brev 10 200 600 korta splittrade fjädrar. legionen med Lyx stämpel Toyensamt 15-2-1945. 1396 A 264 Brev Norska 28 med innehåll 17-11-1837 med enOslo vit fjäder mycketVackert. liten kronoslinga ställd till Kålle- 200 i Rangstorp från vacker Råda. Innehåll ang. Lärokurs Londonpåtrycken i mycket ** serie. Facit 12.000 kr.för korpralskolorna. 1397 A 335-40Breds kompani 3000 700 29 (Lägreståndsvikning) innehåll sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga ö. Haakon VII singelmed på liten påse 7"Pröver uten verdi" från Moss 12-11-1956 till Sverige. 1398 A 393 Brev 35 350 1378 1357 1379 1358 1380 1359 1381 1360 1382 1 1361 1383 1362 2 1363 1384 1364 1365 1385 BF C B B F B D A E C B F AC 1 AB 1 1399 A 451 1400 A 459x4 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. Olav V komplett set ** 21 valörer. Facit 1.380 kr. 4 vackra ** exemplar av 5 kr Olav V. Facit 2.000 kr. 1500 200 400 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1.25 Telefonen 100 år med felaktig färgSverige stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkom 9-5300 1980) Upphittad i kilovara. Kuriosa eller Fynd ? Postfriskt häfte 12 x 10 öre Lejontyp IIIFörfilateli 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr. 1402 A H14 600 1 Odaterat officiellt brev utani kassett. poststämplar innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Postens OL-bok 1994 Vackermed specialutgåva komplett med postfriska frimärken 1403 D adresserat SonOS Logis" i bostaden. Intressant. 150 200 utgivna"ainför i Lillehammer. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från 16-2-56, Ystad samt två okarterade från Lot med 6 FDC, flera bättre Haakon VII: 26-9-55, 25-2-56, 2-1-56 samt 2 xLund. 4-6-56 1404 A 700 1200 Norwex. Facit 7.400 kr. Provtryck till förslagsmärke 1kr Haakonshallen på gummerat papper med breda marginaler. 200 1405 A Kurirpost 3x20+10 öre Posthorn "Prof utan värde" på rekommenderad provpåse av andra 1406 C F 3 Brev viktklassen med komplett långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport1500 frånoch Kristiania 18-5-1921 till Finland, ank.stpl. av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. FDC Turistmärken 20-4-1938 Rek brev till Sverige, Öppnat på vänster sida. Facit 1.200 kr. 1407 A 200 600 F 4 Vackert med innehåll daterat 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Lot adresserat med 15 st *brev Provtryck med olika Norskajuli motiv 1914, från 1 öre upp till 5 kronor. 1408 A 700 tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Miniatyrbil nr 1, Ford Transit 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i 1409 F Julij 1636". 4002000 originalförpackning. Eftersökt. F 5 Vackert brevomslag till visiralbum Clas Christersson Horn av Åminne. på men Svenska, Storadresserat samling o/*/** i 9 välfyllda med massor av dubletter, mestSkrivet stämplat en 1410 G renskrivning medföljer. Stor Arkivanteckning 2000 del */** förkommer. del klassiskt 1636. bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp, F 6 Vackert brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med30000 115adresserat st 1867 Vapentyp, 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet. följer.Norge Arkivanteckning 1638. 1855-2009 i tre Safe album. I början flera ex av varje. Noterar 2000 stämplad samling 1411 E F 7 Vackert adresserat utan innehåll till Jacob la stämplat. Gardie från Generalguvernören 12000 Facit 277 med brevomslag intyg Moldenhauer. Från 1995 mycketde LYX Katalogvärde 90.000 över Norge Ingermanland och 1857-2009 Keksholmsi län, friherre Erikmed Carlsson Gyllenstierna afomgummerad Ulaborg (1602**/* samling två Safe album kassett. Bla F9, 8 skill 1412 D 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. de senare åren. 90002000 räknad som ostämplad. Katalogvärde 70.000 kr ++ samt hög nominal 3 Lindner album Norge **/* 1855-2008. Glest besatt framGeneral till 1928,Gouvereur sedan välfyllt. Högt 1413 D F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, im Lieflandt mfl 40002000 och Nominal värde. på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. titlar.katalogUtan innehåll med daterad 1406 Viking album Norge stämplat 1855-1959. stort sett kompletti Stockholm grundsamling saknas bara 1414 D F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll Itill Krigskollegiet från Casper Koexemplar.på50baksidan) öre brunlila "V"adress är avtvättad från klipp somArkivanteckning medföljer, stämplat Oslo skullenstaka (enligt vaxsigill tysk med översättning. 1648. 2000 3000 15-8-1941. Högt katalogvärde. F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 2 förtrycksalbum **/* 1910-2008, Högt katalogvärde och nominal. 1415 D 30002000 "Praesent den 30 Maij 1649". 1.25 Telefonen 100 år felaktig färg stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkomutan 9-5- inne- 2800 Låda med postfriskt ** med 1980-2007. Nominal NOK 6.500. 1416 AF 849 F 1401 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, 300 2000 1980)notering Upphittad kilovara. Kuriosaden eller7Fynd ?1652". håll med på i fliken "Praesent Aug. Leuchtturm album o/ 1855-2009. Välfyllt album, lite glest i början men i huvudsak komplett 1417 D Postfriskt häfte 12 x 10 öre Lejontyp III 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr. 1402 A H14 600 2500 från 1914. 1990/2000 talet med LYX stämplar. Postens OL-bok 1994 i kassett. specialutgåva komplett postfriska frimärken 1403 Låda med 172 postfriska häftenVacker 1990-2000 talet. Nominal NOKmed 5.370. 1418 D B 2300 Kronopost 150 utgivna inför OS i Lillehammer. Samling o/*/** i Leuchtturmalbum med fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet. 1419 D 2000 Lot med 6 FDC, bättre Haakon VII: 26-9-55, 16-2-56, 25-2-56, 2-1-56 samt 2 x 4-6-56 1404 A 12 Lot med 7 brev med flera innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Leuchtturm album **/*/o 1910-1999, nästan komplett ** 1960-1999. I början glest besatt 1420 D 1200 Norwex. Facit 7.400 F 13 Vackert handskrivet brevkr. med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 2000 och en del o/ blandat med *. En del bättre tidiga märken men högst värde på de moderna marginaler. Provtryck till förslagsmärke 1kr Haakonshallen på gummerat papper med breda 1405 A 1408 200 1500 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165 1421 D 1400 3x20+10utan öre Posthorn utan värde"i sigillet. på rekommenderad avmed andra 1406 C 14 Brevomslag innehåll, "Prof med fjäderrest Från Skara provpåse till Huseby not. Låda med 6från vykortspärmar med ca Comp. 475 modernaank.stpl. vykort 1960-80 talet med kyrkor. 1422 E 1500 viktklassen 18-5-1921 till Finland, "Requisition" sänt tillKristiania Secundmajorens 1350 300 FDC Turistmärken 20-4-1938 Rek brev1944-60 tillsamt Sverige, Öppnat på sida. Facit 1.200 kr. F 1407 15 Brevomslag 1867 fjäderrest och slinga "Fort" ställd till vänster Sandtorp klostret "Fortskaffas Lot med 23 **med Norska "Frimerkehefte" talet, högt katalogvärde. 1423 AC 200 1200 af kronobrefbärare och af dem talet. imotiv natt". Lot * skyndsammast Provtryck med olika Norska 1914, från10.000 1 öre upp 1408 Lot med med 15 */**stNorge på visirblad 1863-1940 Facit drygt kr. till 5 kronor. 1424 AC 700 300 1200 16 Fribrevomslag 1710 med Transit tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 Miniatyrbil nr 1, Ford 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i 1409 F 2 Estettalbum 1920-1992Norge med stämplat innehåll. FacitPoster (enl.inl.) 12.500 kr. 1425 D Samlingar F 17 Brev originalförpackning. med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" & samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1100 400 Eftersökt. DAVO album med i**/* 1925-1978 + ytterligare ca 30 visirblad med Daterat märken 1980 1426 G D till Stratomta, vidarebefordrat och visiralbum emottaget av fyra olika 14-15talet april 1809. 700 Stor samling o/*/** 9 välfyllda med massor avpersoner. dubletter, mest stämplat men+ en 1410 fyrblock. Även album med Facitblad med samling 1863-1977 blandad kvalitet. F 18 Brev del med brun/vit fjäder i del stort vaxsigill "Östgöta" kronoslinga "Öppen Ordres" 1000 */**1 förkommer. Stor klassiskt bla: 9stämplad st nr: 1,samt 104 st Oscar I, 54märkt sti 1863 Vapentyp, Lot med 165 st vackra Prakt/Lyx stpl från +av några Tjänste och Portomärken. 1427 C 1000 till Stratomta. Döfvestad, och1945-1996 emottaget fyra olika personer. Daterat 18 30000 115 st 1867 Vapentyp,vidarebefordrat 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet. april Norge 1809. Lot med 30 ** Norska automathäften bl.aSafe 7 stalbum. AH7 1BI början variantflera 1 med tryckNoterar på 1428 EC stämplad samling 1855-2009 i tre ex blått av varje. 1411 700 900 omslaget. Högt katalogvärde. Facit 277 med intyg Moldenhauer. Från"Order" 1995 mycket LYX stämplat. 90.000 F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt sänt i stafett till olikaKatalogvärde adresser med tre olika12000 Pärm med visirblad **/* frimärken häften camed 1900-1970, en bättre äldre märken + 1429 D D Norge **/* samling 1857-2009 i tvåoch Safe album Bladel F9, 8 skill omgummerad 1412 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 kassett. aug. troligen cirka 1810. 1000 800 Nominal för cafjädrar NOK 800 + två visirblad med stämplat Skilling -1930klockare-Gård talet samt några brev. 9000 som ostämplad. Katalogvärde 70.000 kr ++ samt hög nominal de senare åren. F 20 Brev räknad med två vita samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga "Angår **/* för Norge 1920-1992, + häften. Nominal 1.800tillNOK. 1430 D D 3Visiralbum Lindner album Norge **/*Westmanlands 1855-2008. Glest besatt fram 1928, sedan välfyllt. Högt 1413 hastig kronoskjuts Kongl. Reg:te". 8001500 4000 och ca Nominal värde. F 21 Brev katalogmed 1 med Brun/svart på Emb. talet Br. Till från Wettlanda april 1815. Album 160 fjäder vykort 1960-80 allaBerg medsänt folkdräkter och vissaden med20samemotiv. 1431 D 750 Viking album Norge stämplat Militärtransport 1855-1959. I stort sett komplett grundsamling saknas bara 1414 D Innehåll "Wäg-Route" angående av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Visiralbum med frimärken och häften ** Norge 1940-1980-talet. Nominal NOK 1.750.Oslo 1432 D 700 enstaka exemplar. 50 öre brunlila "V" är avtvättad från klipp som medföljer, stämplat 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Samling 1877-1960 stpl/*/**, lösa blad Norma album, insticksbok och visirblad ngr 3000 1433 D 15-8-1941. Högt gällande katalogvärde. Gobyn med innehåll utseende av ur Fullmäktig för soldaterna Esping och Örnsamt vid Sun600 förtrycksalbum **/* 1910-2008, Högt katalogvärde och nominal. med klipp 1930-50. 1415 D 3000 dahls2påsar Häradsrätt i Brottmål. 700 5 årsatser+OL mapp****1980-2007. Norge 2000-2003. Nominal 1.450 NOK. 1434 FD 600 Låda med postfriskt Nominal NOK 6.500. 1416 2800 F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärLot med 42 album bättre FDC 1940-1960 talet. 1435 D B 600 700 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering Brottmålsstemningar". Leuchtturm o/ 1855-2009. Välfyllt album,"angående lite glest i början men i huvudsak komplett 1417 Vykortsalbum med 75talet äldremed topografiska vykort kyrkormed 1910-50 talet.adresser / Soldatpost. 2500 från 1914. LYX stämplar. 1436 D 24 Lot med 9 brev1990/2000 med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta militära 6001200 Låda med 172 postfriska häften 1990-2000 Nominal NOK 5.370. 1418 25 Lot med 15 brev 3-4-5 slingor 1810-1853,talet. de flesta militära adresser / Soldatpost. 2300 Låda med camed 250 storformatiga topografiska vykort, allamed tidigt 1970-tal. 1437 BF 6001500 26 Lot med tre brevomslag, varav tvåvykort ärmed ställda till1856-1994. Nääs 1733 och märkta "Fortkvalitet. af Solda- 2000 Samling o/*/** i Leuchtturmalbum fickor i blandad 1419 Lot med ca 170 storformatiga 1960-80 talet, 1725, en delGrundsamling svart/vita. 1438 D B 600 ter", Leuchtturm det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 album **/*/o 1910-1999, komplett ** 1960-1999. I början glest besatt 1420 Lot med ** frimärken. Nominal 1.360nästan NOK. 1439 D C 550 F 27 Brev och (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 2000 en del o/ blandat med *. En del bättre tidiga märken men högst värde på de moderna Samling Norge 1989-2006 Facitblad i album med i huvudsak Prakt/LYX 1440 D D kortaInsticksalbum splittrade fjädrar. 500 600 med Norge **på postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165 stämplar. 1421 1400 28 Brev Lot medmed innehåll 17-11-1837vykort med + en20 vitsmåformat. fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle75 storformatiga 1441 B 450 Låda med 6 vykortspärmar med ca 475 moderna vykort 1960-80 talet med kyrkor. 1422 E 1350 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Lot med med 23 drygt 1500 helsaker och aerogram. I huvudsak oanvända, några äldre finns. 1442 C E 400 ** Norska "Frimerkehefte" talet,Enhögt katalogvärde. F 1423 29 Brev Lot (Lägreståndsvikning) med innehåll 71944-60 sept 1838. vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200 Egenmonterad samling stämplat/**/* Norgetalet. 1856-1940 talet10.000 på 11 blad 1443 C C från Tössbo till 669 Kron. Lot medCompagni */** Norge på Soldaten visirblad 1863-1940 Facit drygt kr. med en del bättre 1424 1500 1200 400 klassiska märken. 2Liten Estettalbum mednågra stämplat innehåll. Facit (enl.inl.) kr.med sportmotiv 1425 1100 post med1920-1992 10 äldre brev, moderna frimärken även **.12.500 4 vykort 1444 D B 400 DAVO med **/* 1925-1978 + ytterligare ca 30 visirblad med märken 1980 talet + och 14album äldre vykort med järnvägsmotiv. 1426 D 1000 Lot med Även ** häften frånmed 1980-2000. 910 NOK. fyrblock. album FacitbladNominal med stämplad samling 1863-1977 i blandad kvalitet. 1445 C 400 Frimärksauktioner i Göteborg AB,165 Box 411Prakt/Lyx 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Lot med st1515, vackra stpltalet, frånäven 1945-1996 + några Tjänste och Portomärken. 1427 1000 Samling o/ Norge från Oscar-1980 lite **/*. 1446 C D 400 1401 A 849 Sverige Förfilateli 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 2 200 700 Kurirpost F 3 F 4 849 1401 A1410 F 5 1402 A H14 F 1403 6 D F 1404 7 A 1405 A F 1406 8 C F 1407 9 A 1408 A 1409 F F 10 F 11 1410 G 1411 E 12 1412 D F 13 1413 D 14 1414 D F 15 1415 D 16 F F 1416 17 1417 D F 18 1418 B 1419 D F 19 1420 D F 20 1421 D E F 1422 21 1423 C 22 1424 C 1425 D D F 1426 23 1427 C 24 1428 C 25 26 1429 D F 27 1430 D 1431 D 28 1432 D 1427 F 29 1433 D Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Julij 1636". 1.25 Telefonen 100 år med felaktig färg stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkom 9-5- 600 2000 1980) Upphittadbrevomslag i kilovara. Kuriosa Fynd ? Vackert adresserat till Claseller Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 300 Postfrisktmedföljer. häfte 12 x Arkivanteckning 10 öre Lejontyp III 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr. renskrivning 1636. 600 2000 Vackert adresserat till Jacob la Gardie. Skrivet Svenska, renskrivning Postens OL-bokbrevomslag 1994 i kassett. Vackerde specialutgåva komplettpå med postfriska frimärken med150 2000 följer. Arkivanteckning 1638. utgivna inför OS i Lillehammer. Lot adresserat med 6 FDC,brevomslag flera bättre Haakon VII: 26-9-55, 16-2-56, 2-1-56 samt 2 x 4-6-56 Vackert utan innehåll till Jacob de la 25-2-56, Gardie från Generalguvernören Facit 7.400 kr. över Norwex. Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1200 förslagsmärke 1kr Haakonshallen på gummerat papper med breda marginaler. 200 2000 57). Provtryck Skrivet påtillSvenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 3x20+10 öre Posthorn "Prof till utan värde" på rekommenderad provpåse av andra titlar.viktklassen Utan innehåll daterad på fliken dec 1644, delvis översättning medföljer. 15002000 från med Kristiania 18-5-1921 till 31 Finland, ank.stpl. Vackert brevomslag utan Krigskollegiet i Stockholm från Casper FDCadresserat Turistmärken 20-4-1938 Rekinnehåll brev till till Sverige, Öppnat på vänster sida. Facit 1.200Kokr. 200 skullLot (enligt på baksidan) tyskNorska adress motiv med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000 med vaxsigill 15 st * Provtryck med olika 1914, från 1 öre upp till 5 kronor. 700 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Miniatyrbil nr 1, Ford Transit 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i "Praesent den 30 Maij 1649". 400 2000 originalförpackning. Eftersökt. Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneStor samling o/*/** i 9 välfyllda visiralbum med massor av dubletter, mest stämplat men en håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 del */** förkommer. Stor del klassiskt bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp, 30000 115 st 1867 Vapentyp, 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet. Norge stämplad samling 1855-2009 i tre Safe album. I början flera ex av varje. Noterar Kronopost 12000 Facit 277 med intyg Moldenhauer. Från 1995 mycket LYX stämplat. Katalogvärde 90.000 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Norge **/* samling 1857-2009 i två Safe album med kassett. Bla F9, 8 skill omgummerad 1411Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder till Tollered. räknad som ostämplad. Katalogvärde 70.000 kr ++ samti lacksigill hög nominal de senare"Afgår åren. från 9000 Lerum den 15 album Okt. 1851 och avGlest kronobrefbärare. Västergötland. 3 Lindner Norge **/*fortskaffas 1855-2008. besatt fram tillMeanderslinga. 1928, sedan välfyllt. Högt 1500 4000 katalog-utan och Nominal Brevomslag innehåll,värde. med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Viking album stämplat 1855-1959. "Requisition" säntNorge till Secundmajorens Comp.I stort sett komplett grundsamling saknas bara 300 enstaka 1867 exemplar. öre brunlila är avtvättad frånställd klipp till somSandtorp medföljer, stämplat Oslo Brevomslag med 50 fjäderrest och "V" slinga samt "Fort" klostret "Fortskaffas 3000 15-8-1941. Högtskyndsammast katalogvärde. och af dem i natt". af kronobrefbärare 300 2 förtrycksalbum **/* 1910-2008, Högtöppna katalogvärde nominal. 3000 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade kronor, och ställd till Gripsholm. postfriskt ** 1980-2007. Nominal NOK 6.500. Brev Låda med med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2800 till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra Daterat 14-15komplett april 1809. 1412 700 Leuchtturm album o/ 1855-2009. Välfyllt album, liteolika glestpersoner. i början men i huvudsak Brev från med1914. 1 brun/vit fjädertalet i stort "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2500 1990/2000 medvaxsigill LYX stämplar. till Stratomta. vidarebefordrat och emottaget av fyra personer. Daterat 18 Låda med Döfvestad, 172 postfriska häften 1990-2000 talet. Nominal NOKolika 5.370. 2300 april 1809. 700 Samling o/*/** i Leuchtturmalbum med fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet. Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000 Leuchtturm album **/*/o 1910-1999, nästan komplett ** 1960-1999. I början glest besatt kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 2000 delvita o/ blandat En del bättre tidiga märken men högst klockare-Gård värde på de moderna Brev och medentvå fjädrar med samt*.annorlunda kronoslinga. Från Spånga "Angår Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165 14001500 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 6 vykortspärmar med ca 475 moderna vykort 1960-80 talet med kyrkor. Brev Låda med med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 1414 1350 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tyger från Fredricstad till Göteborg. Lot med 23 ** Norska "Frimerkehefte" 1944-60avtalet, högt katalogvärde. 12001500 Brev Lot med 1 vit 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha med */**fjäder Norgedaterad på visirblad 1863-1940 talet. Facit drygt 10.000 kr. Dahls Regemente i 1200 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid SunEstettalbumi Brottmål. 1920-1992 med stämplat innehåll. Facit (enl.inl.) 12.500 kr. dahls2 Häradsrätt 1100 700 med **/* 1925-1978 ytterligare 30 visirblad "Ordres" med märken talet + Brev DAVO med 1album gråbrun fjäder daterad 15+ jan 1845 i ca Sommerstad. sänt1980 till kronofjär1000 700 fyrblock. Även album med Facitblad stämplad samlingBrottmålsstemningar". 1863-1977 i blandad kvalitet. dingsman i Hult, Wisnums Socken, medmed notering "angående Lot med 165med st vackra Prakt/Lyx 1735-1806 stpl från 1945-1996 några Tjänsteadresser och Portomärken. Lot med 9 brev 3 kronoslingor de flesta+med militära / Soldatpost. 10001200 Lot med 30 **med Norska automathäften bl.a 7 stde AH7 1B variant 1 med adresser blått tryck/på Lot med 15 brev 3-4-5 slingor 1810-1853, flesta med militära Soldatpost. 1500 omslaget. Högt katalogvärde. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 900 med visirblad **/* frimärken och häften ca 1900-1970, del bättre äldre märken + ter", Pärm det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser /en Soldatpost. 800 800 för ca NOK 800 + två visirblad Skilling -1930 talet samt med någratvå brev. Brev Nominal (Lägreståndsvikning) med innehåll 12med aprilstämplat 1845, märkt "Kompani Ordes" vita Norge 1920-1992, + häften. Nominal 1.800 NOK. 800 600 kortaVisiralbum splittrade **/* fjädrar. med ca 17-11-1837 160 vykort 1960-80 alla med folkdräkter med samemotiv. Brev Album med innehåll med entalet vit fjäder samt mycket och litenvissa kronoslinga ställd till Kålle- 750 reds Visiralbum kompani i med Rangstorp frånoch Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. frimärken häften ** Norge 1940-1980-talet. Nominal NOK 1.750. 700 700 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga Samling 1877-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album, insticksbok och visirblad samt ngr från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 600 1500 påsar med klipp 1930-50. 5 årsatser+OL mapp ** Norge 2000-2003. Nominal 1.450 NOK. 1434 D 600 Lot med 42 bättre FDC 1940-1960 talet. 1435 B 600 Vykortsalbum med 75 äldre topografiska vykort kyrkor 1910-50 talet. 1436 D 600 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Låda med ca 250 storformatiga topografiska vykort, alla tidigt 1970-tal. 1437 F 1417 1427 D C 1428 1418 C B 1419 D 1429 D 1420 D 1430 D 1421 D 1 1431 D 1422 E 1432 D 2 1423 1433 C D 1424 C 1434 1425 D D B F 1435 3 1426 D 1436 D 1427 C F 1437 4 F 1428 C 1438 B 1439 C F 1429 5 D 1440 D D F 1430 6 1441 B 1431 1442 1432 1443 1433 F 1444 8 1434 1445 F 1435 9 1446 1436 F 1447 10 1437 1448 1438 F 7 F 11 1449 1439 1450 1440 1451 1441 D E D C D B D C B D D C F E B C C D D A B 1 1442 E 12 F 1443 13 C 1444 B 14 C F 1445 15 1446 D 16 1447 C F 17 1448 E C F 1449 18 1450 D 1451 A 1 F 19 1452 1452 A A 44 F 20 1453 A A 1453 F 21 1454 10 1454 A A 10 18 22 1455 A A 18 1455 2800 1000 fyrblock. Även album med Facitblad med stämplad samling 1863-1977 i blandad kvalitet. Leuchtturm o/ 1855-2009. Välfyllt lite glest i början menoch i huvudsak komplett Portomärken. Lot med 165album st vackra Prakt/Lyx stpl frånalbum, 1945-1996 + några Tjänste 1000 2500 från 1914. 1990/2000 talet med LYX stämplar. Lot med 30172 ** Norska automathäften bl.a 7 talet. st AH7 1B variant med blått tryck på Låda med postfriska häften 1990-2000 Nominal NOK1 5.370. 2300 900 omslaget. Högt katalogvärde. Samling o/*/** i Leuchtturmalbum fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet. 2000 Pärm med visirblad **/* frimärken med och häften ca 1900-1970, en del bättre äldre märken + Sverige 800 Leuchtturm **/*/o nästan 1960-1999. början glest besatt Nominal för album ca NOK 8001910-1999, + två visirblad medkomplett stämplat**Skilling -1930 Italet samt några brev. 2000 Förfilateli Visiralbum **/*blandat Norge med 1920-1992, + bättre häften. Nominal 1.800 NOK. och en del o/ *. En del tidiga märken men högst värde på de moderna 800 Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 1400 Odaterat officiellt med signerat Palmkrantz, L-län, Album med cabrev 160 utan vykortpoststämplar 1960-80 talet alla innehåll med folkdräkter och vissa3165 med Körning samemotiv. 750 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. Låda med 6 vykortspärmar med ca 475 moderna vykort 1960-80 talet med kyrkor. 200 1350 Visiralbum med frimärken och häften ** Norge 1940-1980-talet. Nominal NOK 1.750. 700 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700 Lot med 23 ** Norska "Frimerkehefte" 1944-60 talet, högt katalogvärde. 1200 Samling 1877-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album, insticksbok och visirblad samt ngr 600 Lot med */**klipp Norge på visirblad 1863-1940 talet. Facit drygt 10.000 kr. påsar med 1930-50. 1200 5 mapp ** Norge Nominal 1.450 NOK.12.500 kr. 600 Kurirpost 2 årsatser+OL Estettalbum 1920-1992 med 2000-2003. stämplat innehåll. Facit (enl.inl.) 1100 med 42 bättre 1940-1960 talet. 600 Brev Lot med komplett ochFDC långt innehåll +daterat Rise 14-5-1719, gällande DAVO album med **/* 1925-1978 ytterligare capå 30FRÖSÖN visirblad med märken 1980 talettransport + 1000 av fältkassan från med Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. Vykortsalbum 75med äldre topografiska kyrkor 1910-50 talet. i blandad kvalitet. fyrblock. Även album Facitblad med vykort stämplad samling 1863-1977 600 600 Portomärken. Lot med 165 vackra Prakt/Lyx stpl från 1945-1996 + några Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 alla till Jacob de la och Gardie, skrivet på 1000 Låda med ca st 250 storformatiga topografiska vykort, tidigt Tjänste 1970-tal. 600 tyskaLot (översättning medföljer). På baksidan notering "Praesenterat i Krigzrätten ** Norska automathäften bl.a finns 7 sttalet, AH7 1B del variant 1 med blått tryck på den 6 Lot med med 30 ca 170 storformatiga vykort 1960-80 en svart/vita. 600 Julij 1636". 900 2000 omslaget. Högt katalogvärde. Lot med ** visirblad frimärken. Nominal NOK. 550 Vackert adresserat brevomslag till 1.360 Clas Horn avenÅminne. på Svenska, Pärm med **/* frimärken ochChristersson häften ca 1900-1970, del bättreSkrivet äldre märken + 800 2000 renskrivning Arkivanteckning 1636. Nominal för ca NOK 800 + på tvåFacitblad visirblad med stämplat -1930 talet samt några brev. Samling medföljer. Norge 1989-2006 i album med i Skilling huvudsak Prakt/LYX stämplar. 500 Visiralbum Norge 1920-1992, NOK. Vackert brevomslag till Jacob de laNominal Gardie.1.800 Skrivet på Svenska, renskrivning med-800 Lot adresserat med 75**/* storformatiga vykort + +20häften. småformat. 450 följer. Arkivanteckning Album med ca1500 160 1638. vykort 1960-80 talet alla med folkdräkter och vissa medäldre samemotiv. 750 2000 Lot med drygt helsaker och aerogram. I huvudsak oanvända, några finns. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400 Visiralbum med frimärken och häften ** Norge 1940-1980-talet. Nominal NOK 1.750. stämplat/**/* Norge 1856-1940 taletGyllenstierna på 11 blad med en del bättre över Egenmonterad Ingermanland samling och Keksholms län, friherre Erik Carlsson af Ulaborg (1602- 700 400 2000 Samling 1877-1960 lösa blad ur Norma album, insticksbok och visirblad samt ngr märken. 57). klassiska Skrivet på Svenska,stpl/*/**, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 600 påsar medmed klippbrevomslag 1930-50. Liten post 10 äldre brev, **. 4Gouvereur vykort medim sportmotiv Vackert adresserat tillnågra Erik moderna Rünings,frimärken Admiral,även General Lieflandt mfl 400 årsatser+OL mapp ** Norge 2000-2003. 1.450 NOK. och 14 innehåll äldre vykort järnvägsmotiv. 600 titlar.5 Utan medmed daterad på fliken 31 Nominal dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Lot med från Nominal 910 NOK. 400 Lot adresserat med ** 42häften bättre FDC1980-2000. 1940-1960 talet. till Vackert brevomslag utan innehåll Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko600 o/ Norge från Oscar-1980 talet, även lite **/*. skullSamling (enligt vaxsigill tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 400 2000 Vykortsalbum medpå 75baksidan) äldre topografiska vykort kyrkor 1910-50 talet. 600 Vackert adresserat brevomslag till Nominal Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Lot med ** frimärken 2007-08. ca 600 NOK. 300 Låda med ca 250 storformatiga topografiska vykort, alla tidigt 1970-tal. 600 "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 3 förseglade kilovaror med klipp, 2 x 1960-80 1971 ochtalet, 1 x 1966. 300 Lot med ca 170 storformatiga enOxenstierna del svart/vita. i Stockholm, utan inne- 600 Vackert adresserat brevomslag tillvykort Gabriel Bengtsson Lot ** och häften1.360 1970-80 talet. 1652". Nominal NOK 590. håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 250 Lot med med ** frimärken frimärken. Nominal NOK. 550 2000 Lot med Norge **/* på 1989-2006 lösa blad 1910-modernt, Sverige på slutet. 200 Samling på Facitblad i även albumlite med i huvudsak Prakt/LYX stämplar. 500 2 Riksbankskilling, Thielesvykort tryck + stämplat "1" Köpenhamn. Plåt II, nr.61, typ 3. Intyg Kaiser: Lot med 75 storformatiga 20 småformat. Kronopost 450 2000 äkta och utan reparation. Lot med drygt 1500 helsaker aerogram. I huvudsakkronoslingor. oanvända, några äldre finns. Lot med 7 brev med innehåll allaoch med tydligt markerade 400 300 Vackert handskrivetsamling brev med innehåll och stor1856-1940 vit fjäder talet i lacksigill Tollered. från Egenmonterad stämplat/**/* Norge på 11 till blad med en "Afgår del bättre 400 1500 Lerum den 15 märken. Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. klassiska Liten post med 10 äldremed brev,fjäderrest några moderna frimärken även till **. Huseby 4 vykort med med not. sportmotiv Brevomslag utan innehåll, i sigillet. Från Skara 400 300 och 14 äldre med järnvägsmotiv. "Requisition" säntvykort till Secundmajorens Comp. 1451 Lot med1867 ** häften 1980-2000. Nominal 910"Fort" NOK. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas400 Brevomslag medfrån fjäderrest och slinga samt af kronobrefbärare skyndsammast ochtalet, af dem i natt". Samling o/ Norge från Oscar-1980 även lite **/*. 400 300 Fribrevomslag med 2007-08. tre handritade öppna kronor, 300 Lot med **1710 frimärken Nominal ca 600 NOK.ställd till Gripsholm. 300 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 3 förseglade kilovaror med klipp, 2 x 1971 och 1 x 1966. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 med ** frimärken och häften 1970-80 talet. Nominal 590. märkt "Öppen Ordres" 250 Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt NOK kronoslinga till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 Lot med **/* på lösa blad 1910-modernt, även lite Sverige på slutet. 200 april 1809. 700 2 Riksbankskilling, Thieles tryck stämplat "1" Köpenhamn. Plåt II, nr.61, typ 3. Intyg Kaiser: Återanvänt brev 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 2000 äkta och utanmed reparation. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 4 skilling skilling brun med goda goda marginaler ochkronoslinga. vacker ringstämpel ringstämpel "170". klockare-Gård "Angår 200 med marginaler och vacker "170". Brev 4med två brun vita fjädrar samt annorlunda Från Spånga 200 Lot med 14 14 st st otandade otandade RBS och Skilling, Skilling,Reg:te". alla med med ring/nummerstämplar. ring/nummerstämplar. hastig kronoskjuts för Kongl.RBS Westmanlands 700 Lot med och alla 7001500 Brev 16 med 1 Brun/svart på Emb. Br. Till"34" Berg sänt från Wettlanda den 20Attest april 1815. Skilling Rosalila Linjetandad stämplad Köpenhamns JRB.PST.EXP. 16 Skilling Rosalila fjäder Linjetandad stämplad "34" Köpenhamns JRB.PST.EXP. Attest Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av 6.500 tyger kr. från Fredricstad till Göteborg. 1000 Slavomir Kaiser, Äkta Äkta och utan utan reparation. Facit Facit 10001500 Slavomir Kaiser, och reparation. 6.500 kr. Brev 8 1 vitgulbrun fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vidNielsen, Westgötha Dahls 8med Skilling gulbrun Linjetandad stämplad "4". Attest Attest Lasse Nielsen, Mycket gottRegemente exemplar. i Skilling Linjetandad stämplad "4". Lasse Mycket gott exemplar. 1000 Gobyn med innehållkr. Facit 4.500++ kr.gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1000 Facit 4.500++ dahls5 i Brottmål. öre siffror, 350 700 5Häradsrätt öre med med små små siffror, vackert vackert stämplat stämplat Kjobenhavn Kjobenhavn 24-9. 24-9. Facit Facit 1.300 1.300 kr. kr. Danmark 1456 50b 1456 A A 50b F 23 Brev Christian med 1 gråbrun daterad i Sommerstad. sänt till kronofjärChristian 7 öre öre + +fjäder böljelinjer 3 öre öre15 **jan SX1845 10-strip + 8-strip, 8-strip, ngr ngr"Ordres" ktt. 1457 A A 88a+132 88a+132 7 böljelinjer 3 ii ** SX 10-strip + ktt. 1457 i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 94, 188 188dingsman 35 öre öre (27+8 (27+8 öre) öre) trycksaksbrev trycksaksbrev sänt sänt med med luftpost luftpost från från Svebolle Svebolle 1-10-1924 1-10-1924 till till England, ej ej 1458 A A 94, 35 1458 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser /England, Soldatpost. ank.stpl. ank.stpl. 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta Nielsen-Mycket med militära adresser / Soldatpost. 180 27 1459 27 öre öre påtryck påtryck på på 10 10 öre öre lila. lila. Postfriskt Postfriskt ** ** Attest Attest Lasse Lasse Nielsen-Mycket gott gott exemplar. exemplar. Facit Facit 1459 A A 180 26 Lot med trekr. brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda1.500 1.500 kr. 120x2 ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 2 välstämplade 5 kr. Centralposthuset (1 kt). Facit 2.800 kr. 1460 A 2 välstämplade 5 kr. Centralposthuset (1 kt). Facit 2.800 kr. 1460 A 120x2 F 27 (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april på 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 131,153Brev 165 öre öre 1461 165 öre (3x5 (3x5 öre + + 3x50 3x50 öre öre röd röd Christian Christian X) X) på Paketadresskort Paketadresskort från från Kjöbenhavn Kjöbenhavn 17-1217-121461 A A 131,153 korta1914 splittrade fjädrar. till H K H Prinsessan Ingeborg i Sverige. Liten fläck och riss på ett 1914 till HKH Prinsessan Ingeborg i Sverige. Liten fläck och riss på ett 5 5ö öres res märke. märke. 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd 213-216 1462 A kr.KålleVackert 10+15+25+50 10+15+25+50 öre öre Luftpost Luftpost REK REK brev brev till till USA USA 2.7.1931. 2.7.1931. Ank.stpl. Ank.stpl. Facit Facit 3.400 3.400till 1462 A 213-216 kr. Vackert reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 241 15 öre röd Postfrisk med påtryck "20" med variant "Hake på nocken" Attest Lasse Nielsen1463 A öre röd Postfrisk med påtryck "20"7med på nocken" Attest Lasse Nielsen1463 A 241 Brev 15 F 29 (Lägreståndsvikning) med innehåll septvariant 1838. "Hake En vacker GUL fjäder samt kronoslinga Mycket gott Facit kr. Vackert Mycket Compagni gott exemplar. exemplar. Facit 3.000 3.000 kr.Kron. Vackert !! från Tössbo till Soldaten 669 332x2 2x20 öre öre på på "Muster "Muster ohne ohne Wert" Wert" provpåse provpåse 1957 1957 till till Tyskland. Tyskland. 1464 C C 332x2 2x20 1464 Tidningsmärken 1465 TI 9-10 9-10 Tidningsmärken ii o/ o/ fyrstrip, fyrstrip, 1 1x x5 5 kr kr + +2 2x x 10 10 kr. kr. Facit Facit 4.200 4.200 kr. kr. 1465 A A TI 350 300 300 700 2001200 200 1500 300 300 300 800 300 300 300 600 500 500 700 700 700 1500 250 250 300 300 10 1466 TJ15b 300 10 öre öre tegelröd tegelröd ** ** postfrisk postfrisk 1902. 1902. Facit Facit 1.600 1.600 kr. kr. 1466 A A TJ15b 300 Privattaget vykort 1900 & på ii Kalifornien 1467 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515,ca 41 "E.Ebbesen GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: Privattaget vykort ca411 1900 "E.Ebbesen & Co" Co" hatt-affär hatt-affär på Halsted Halsted Street Street [email protected] Kalifornien 1467 A A 100 enligt text på lyktstolpe. Ngt nedskuret på höger sida. 1463 A 241 1464 C 332x2 1465 A TI 9-10 1466 A TJ15b 1467 A 1 1468 A 2 1469 A 1470 A 1471 A F 3 1472 D F 4 1473 D F 1452 5 A 1453 1474 AD F 6 1454 1475 AD 1472 F 7 1455 1476 AF 1477 1456 AB F 8 1478 AD 1457 F 1458 9 1479 AD F 1459 10 A 1480 D A F 1460 11 1481 1473AD 1461 1482 AB 1462 1483 AC 1463 12 1484 D F 1464 13 C 1485 E 1465 A 14 1486 AC 1466 1487 AD F 1467 15 F F F F 1488 1468 16 1489 17 1469 1490 18 1470 1491 1471 19 1492 1472 1493 20 D A G A AD F A C D F 1494 D D F 1473 21 1495 F 22 1474 1496 1475 1497 F 23 1476 1498 1477 24 25 1478 D C D C F C B D 26 1479 D F 27 1480 D 28 1481 D F 29 1482 B 15 öre röd Postfrisk med påtryck "20" med variant "Hake på nocken" Attest Lasse NielsenMycket gott exemplar. Facit 3.000 kr. Vackert ! 2x20 öre på "Muster ohne Wert" provpåse 1957 till Tyskland. Tidningsmärken i o/ fyrstrip, 1 x 5 kr + 2 x 10 kr. Facit 4.200 kr. 700 250 300 Sverige 10 öre tegelröd ** postfrisk 1902. Facit 1.600 kr. 300 Privattaget vykort ca 1900 "E.EbbesenFörfilateli & Co" hatt-affär på Halsted Street i Kalifornien 100 enligt text på lyktstolpe. Ngt nedskuret på höger sida. Odaterat brevskilling utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, L-län, Stor officiellt ovaltyp, 4+8 på brevomslag med arkivveck, stämplat PKXP n:rKörning 2, 9-2-1869 till adresserat Son Logis" bostaden. Intressant. 400 200 Norge."a 8 skilling medi kht i övre högra hörnet. Förfilateli två brevomslag samt två okarterade från Lund. 19371700-talet, Dybbol-Molle ** karterade i fyrblock H1 + H2 + H3från medYstad bra centrering. Facit 1.350 kr 200 700 Danskt vykort till Sverige märkt med rödpenna "Upphämtades ur ångaren "Aeolus" 200 breflåda", stämplat vid ankomst till Karlskrona 15-7-1903. Kurirpost 2 vykort: Illustreret Tidende med topografisk vy av "Den Engelske Kirke" samt Thisted Brev Amts med komplett och hörn, långt tunn innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 150 Tidende. Vikt fläck. Bra kort. av fältkassan från1855-1960 Frösön tilli Gävle. Förtydligande textmest medföljer. 600 Samling **/* Safe Dual album. Det av tidiga ostämplat *, men en del bra Vackert adresserat brev med innehåll daterat(utan juli 1636 la Gardie, skrivet på Postfriskt tex. Centralposthuset. Möjligen intyg)till F. Jacob 110a, *de värde 15.000 kr ej räknad. tyskaEn (översättning På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 20000 samling sommedföljer). rekommenderas. Facit 160.000 kr. Julij 1636". Stämplad samling i tre ESTETT album 1851-2009. Välfyllda album som börjar med nr 1 i 2000 bra kvalitet. Finnsmarginaler luckor bland de dyraste men också bra märken med dubletter. Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av"170". Åminne. Skrivet på Svenska, 4 4mycket skilling brun med goda och vacker ringstämpel 200 12000 Facit 125.000 kr. Arkivanteckning 1636. renskrivning medföljer. 2000 Lot med 14 st otandade RBS och Skilling, alla med ring/nummerstämplar. Leuchtturm album **/* 1904-2010. Högt och Nominal. 700 Vackert adresserat brevomslag till Jacob dekatalogvärde la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-3500 10 16 Skilling**Rosalila Linjetandad stämplad "34" JRB.PST.EXP. Attest och följer. Arkivanteckning 1638. Danmark Postfrisk samling 1961-2009 i två Köpenhamns Safe Dual album. Högt katalogvärde 2000 Slavomir Kaiser,brevomslag Äkta och utan reparation. Facit 6.500 3000 Nominal 5.900 DKK. Vackert adresserat utan innehåll till Jacob dekr.la Gardie från Generalguvernören 1000 18 8 Skilling gulbrun Linjetandad stämplad "4". Attest Lasse Nielsen, Mycket gott exemplar. ** Postfriska märken från 1990-2007. Nominal ca af 5.500 DKK.(1602- 2800 över Danmark Ingermanland och Keksholms län, Abonnemang friherre Erik Carlsson Gyllenstierna Ulaborg 1000 4.500++ kr. 57). Facit Skrivet på 165 Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. Låda med postfriska häften 1980-2000 talet. Nominal DKK 5.075 25002000 50b 5 öre med små siffror, vackert stämplat Kjobenhavn 24-9. Facit 1.300 kr. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 350 Viking album Danmark stämplat 1851-1959 Även Grönland och Slesvig. Välfylld 88a+132titlar.Christian 7 öre +med böljelinjer 3 öre i ** SX31 10-strip + 8-strip, ngröversättning ktt. Utan innehåll daterad på fliken dec 1644, delvis medföljer. 300 2000 2000 grundsamling med en del bättre märken inemellan. Högt katalogvärde. adresserat brevomslag utansänt innehåll Krigskollegiet i Stockholm från Casper 94, 188 Vackert 35 öre (27+8 trycksaksbrev med luftpost från Svebolle 1-10-1924 till England, ej Samling */**/oöre) 1851-1994 i visiralbum medtill förtrycksblad, inkl. Färöarna, Grönland, DWIKoskullank.stpl. (enligt vaxsigill på baksidan) tyskmest adress översättning. Arkivanteckning 1648. 200 2000 och Slesvig. Stämplat -1980 sedan **/*.med Enbart Danmark nominal 1.500 DKK. 180 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utan Nielsen-Mycket innehåll med notering på fliken 27 öre påtryck på 10 öre lila.till Postfriskt ** Attest Lasse gott exemplar. Facit 1900 Blandad kvalitet med bättre inemellan. 300 2000 "Praesent den Maij 1649". 1.500 kr. 30album Leuchtturm **/*, enstaka o/ 1851-2000. I början glest besatt men nästan komplett 120x2 Vackert 2från välstämplade 5en kr.del Centralposthuset (1Bengtsson kt). Facit 2.800 kr. adresserat Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1800 1937. Ävenbrevomslag DWItill ochGabriel Slesvig. 300 notering på + fliken den 7 Aug. 2000 Samling o/ i Leuchtturmalbum fickor 1870-1994. Grundsamling blandad kvalitet med 131,153håll med 165 öre (3x5 öre 3x50"Praesent öre rödmed Christian X) på1652". Paketadresskort fråni Kjöbenhavn 17-121500 en deltillvackra stämplar påIngeborg 1970-80i talet. 300 1914 HKH Prinsessan Sverige. Liten fläck och riss på ett 5 öres märke. Låda med ** häften 1982-2000. Nominal ca 3.400 DKK. 213-216 1500 Vackert 10+15+25+50 öre Luftpost REK brev till USA 2.7.1931. Ank.stpl. Facit 3.400 kr. 500 Kronopost katalogvärde. Lotöre med ** Danska häften: 2 kr (12med st) och 5 kr "Hake (11 st)på denocken" flesta olika, högt 241 15 röd23Postfrisk med påtryck "20" variant Attest Lasse Nielsen900 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 700 300 Mycket exemplar. Facit 3.000 kr. Vackert ! album samt insticksalbum. Samlinggott 1875-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma 800 handskrivet brevohne med Wert" innehåll och stor vit till fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 332x2 Vackert 2x20 öre på "Muster provpåse 1957 Tyskland. 250 3 tjocka + kartotek fyllt med ** av dubletter Julmärken i Meanderslinga. helark, fyrblock och lösa Lerum den 15album Okt. 1851 och fortskaffas kronobrefbärare. Västergötland. 1500 TI 9-10 Tidningsmärken i o/ fyrstrip, 1 x 5 kr + 2 x 10 kr. Facit 4.200 kr. 700 märken utan 1912-1979. 300 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Lotöre med ** frimärken. Nominal 1.200 DKK. TJ15b "Requisition" 10 tegelröd postfrisk 1902. Facit 1.600 kr. 600 300 sänt till**Secundmajorens Comp. 300 1478 5 årsatser ** Danmark 2003-2007. Nominal DKK. Privattaget vykort 1900 "E.Ebbesen & samt Co"1.250 hatt-affär på Halsted Street klostret i Kalifornien Brevomslag 1867 medca fjäderrest och slinga "Fort" ställd till Sandtorp "Fortskaffas 600 100 300 af kronobrefbärare skyndsammast och afvykort dem i natt". enligt text på lyktstolpe. nedskuret på höger sida. Vykortsalbum med 150 Ngt topografiska kyrkor 1910-60 talet + 8 vykort från Island med Stor ovaltyp, 4+8med skilling brevomslag medkronor, arkivveck, stämplat PKXP n:r 2, 9-2-1869 till Fribrevomslag 1710 tre på handritade öppna ställd till Gripsholm. 600 300 liknande motiv. skilling i övrevaxsigill högra hörnet. Flyttlåda med camed 3500kht Helsaker och tidningsbanderoller från Danmark 1910-1940 Ex. 400 Brev Norge. med 1 8brun/vit fjäder i stort "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppentalet. Ordres" 1937 ** i fyrblock H1 + H2 + H3 bra centrering. 1.350 kr april 1809. 200 500 700 SiggeDybbol-Molle Ringström. Värt en genomgång. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av med fyra olika personer.Facit Daterat 14-15 Samling ** Danmark 1930-1997 i insticksalbum + ngr häften. Nominal 1000 DKK. Ordres" 500 till fjäder Sverige märktvaxsigill med rödpenna "Upphämtades ur ångaren "Aeolus" Brev Danskt med 1 vykort brun/vit i stort "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen 200 breflåda", stämplat vidvidarebefordrat ankomst till Karlskrona 15-7-1903. till Stratomta. Döfvestad, och från emottaget fyra olika Daterat 18 Samling med fyrblock o/ i pergamynkuvert Facit nrav 43-331, ävenpersoner. Lösen L26-38, vykort:dubletter Illustreretoch Tidende medvackra topografisk vy av "Den Engelske Kirke" samt Thisted april 2många 1809. 500 700 flera med stämplar. Danmark Samlingar & Poster Amts Tidende. Vikt tunn fläck. Bra kort. sänt Återanvänt brev med 1 hörn, GUL stämplat/**/* fjäder märkt "Order" i stafett tillpå olika adresser tre olika 150 Egenmonterad samling Danmark 1851-1940 talet 15 blad med med en del Samling **/* 1855-1960 Dual album. Det tidiga mesttroligen ostämplat *, men en del bra 4001000 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. cirka 1810. bättre klassiska märken.i Safe tex. Centralposthuset. Möjligen (utan intyg)talet. F. 110a, * värde 15.000 kr ej räknad. Låda medvita ca 400 stpl/ostpl helsaker, äldre till 1960 Brev Postfriskt med två fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300 20000 Enkronoskjuts samling somförrekommenderas. Facit 160.000 kr. hastig Kongl. stämplar Westmanlands Reg:te". 1500 226 olika vackra 1930-90 talet + 167 olika album Köpenhamns stämplar från Stämplad samlingDanska i fjäder tre ESTETT album 1851-2009. Välfyllda som börjar med nr 1i Brev samma med 1 Brun/svart på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 250 period. Totalt 393 st. mycket bra kvalitet. Finns luckor bland de dyraste men också bra märken med dubletter. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Låda med ca 300 Facit 125.000 kr. Minnespost & Specialstämplar 1930-1970 talet, även något fältpost och 12000 200 Brev ryttarpost. med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Leuchtturm album **/* 1904-2010. Högt katalogvärde och Nominal. Gobyn med innehåll gällande utseende Fullmäktig förleafs. soldaterna Esping Örn inverted vid Sun- 3500 Cancelled collection 1855-1916 on 5avESTETT album Attractive withoch several ** Postfrisk samling 1961-2009 i två Safe Dual album. Högt katalogvärde och 3500 dahlsDanmark Häradsrätt i Brottmål. frames. Catalogue value € 2.400. 3000 700 Nominal 5.900hinged DKK. (some MNH) */** 1855-1915. Facit € 1.300. Mint Brev Lot medwith 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär1900 Danmark ** Postfriska märken från Abonnemang 1990-2007. Nominal ca 5.500 DKK. 2800 700 dingsman Hult, Socken, med "angående Smalli lot withWisnums 50 stamps mounted onnotering pages, mostly /o but Brottmålsstemningar". a few *. 1200 Låda9med postfriska häften 1980-2000 Nominal 5.075adresser / Soldatpost. 25001200 Lot med brev165 med 3 kronoslingor 1735-1806talet. de flesta medDKK militära Viking album Danmark stämplat 1851-1959 Även Grönland och Slesvig. Välfylld Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 grundsamling med envarav del bättre märken Högt katalogvärde. Lot med tre brevomslag, två är ställdainemellan. till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 2000 */**/o i visiralbum medmilitära förtrycksblad, inkl. Färöarna, Grönland, DWI ter", Samling det tredje till 1851-1994 Vimmerby 1854 alla med adresser / Soldatpost. 800 Slesvig. Stämplat -1980 sedan mest **/*. Enbart Danmark nominalOrdes" 1.500 DKK. Brev och (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani med två vita 1900 kvalitet med bättre inemellan. kortaBlandad splittrade fjädrar. 600 album **/*, enstaka 1851-2000. I början glest besatt men nästanställd komplett Brev Leuchtturm med innehåll 17-11-1837 medo/en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga till Kålle1800 från 1937. Även en del DWI och Slesvig. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1500 en del vackra stämplar på 1970-80 talet. från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Låda med ** häften 1982-2000. Nominal ca 3.400 DKK. 1500 Lot med 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 900 1483 C Samling 1875-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album samt insticksalbum. 1484 D 800 3 tjocka + kartotek med ** dubletter Julmärken i helark, [email protected] och lösa 1485 E Frimärksauktioner i Göteborg AB,album Box 1515, 411 41fyllt GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: 700 märken 1912-1979. 1481 D 1480 1482 1483 1481 1484 1482 1485 1483 1 1486 1484 1487 1485 2 1488 1486 1489 1487 D B C D D B E C C D D E D C G D F 1488 3 1490 D 1491 F F 1489 4 G 1492 C 1490 D F 1491 5 1493 F 1494 D F 1492 6 C F F 1495 7 1493 F 1494 C D 1496 F 1495 8 1497 F C 1498 C F 1496 9 C F 1497 10 C 1498 C F 11 1499 C 1500 A 40 och Slesvig. Stämplat -1980 sedan mest **/*. Enbart Danmark nominal 1.500 DKK. Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med 1900 Blandad kvalitet med bättre inemellan. 1500 en del vackra stämplar på 1970-80 talet. Leuchtturm enstaka o/ 1851-2000. I början Låda med **album häften**/*, 1982-2000. Nominal ca 3.400 DKK.glest besatt men nästan komplett 1500 1800 från 1937. Även en del DWI och Slesvig. Lot med 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 900 Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med Samling 1875-1960 stpl/*/**, lösa blad urSverige Norma album samt insticksalbum. 1500 en del vackra stämplar på 1970-80 talet. 800 Låda med ** häften 1982-2000. Nominal ca 3.400 DKK. i helark, fyrblock och lösa 3 tjocka album + kartotek fyllt med ** dubletter Julmärken 1500 Förfilateli märken Lot med1912-1979. 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 700 900 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Lot med ** frimärken. Nominal 1.200 DKK. 600 Samling 1875-1960 lösa Intressant. blad ur Norma album samt insticksalbum. 800 200 adresserat "a Son Logis"stpl/*/**, i bostaden. 5 årsatser ** Danmark 2003-2007. Nominal 1.250 DKK. 600 700 3 tjocka album + kartotek fyllt med ** dubletterfrån Julmärken i helark, ochfrån lösaLund. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag Ystad samt två fyrblock okarterade Vykortsalbum med 150 topografiska vykort kyrkor 1910-60 talet + 8 vykort från Island med 700 märken 1912-1979. 600 liknande motiv. Lot med ** frimärken. Nominal 1.200 DKK. 600 Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller från Danmark 1910-1940 talet. Ex. Kurirpost 5 årsatser ** Danmark 2003-2007. Nominal 1.250 DKK. 600 500 Sigge Ringström. Värt en genomgång. Brev Vykortsalbum med komplettmed och150 långt innehåll daterat på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande topografiska vykort Rise kyrkor 1910-60 talet + 8 vykort Islandtransport med Samling ** Danmark 1930-1997 i insticksalbum + ngr häften. Nominal 1000från DKK. 500 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 600 600 liknande motiv. Samling med fyrblock o/ i pergamynkuvert från Facit nr även L26-38, Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till 43-331, Jacob de la Lösen Gardie, skrivet Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller från Danmark 1910-1940 talet.på Ex. 500 dublettermedföljer). och flera med stämplar. tyskamånga (översättning På vackra baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 500 Sigge Ringström. Värt en genomgång. Egenmonterad samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 talet på 15 blad med en del Julij 1636". Samling ** Danmark 1930-1997 i insticksalbum + ngr häften. Nominal 1000 DKK. 500 400 2000 bättre klassiska märken. Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, Samling med fyrblock o/ i pergamynkuvert Facittalet. nr 43-331, även Lösen L26-38, Låda med ca 400 stpl/ostpl helsaker, äldre från till 1960 300 renskrivning medföljer. 500 2000 många dubletter ochArkivanteckning flera med vackra1636. stämplar. 226adresserat olika vackra Danska stämplar 1930-90 + 167Skrivet olika Köpenhamns stämplar från medVackert till Jacob de latalet Gardie. renskrivning Egenmonterad brevomslag samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 taletpå påSvenska, 15 blad med en del 250 samma period. Totalt 393 st. följer. Arkivanteckning 1638. 400 2000 bättre klassiska märken. Låda med ca 300 Minnespost & Specialstämplar 1930-1970 talet, även fältpost och Vackert adresserat brevomslag utan innehåll de la Gardie frånnågot Generalguvernören Låda med ca 400 stpl/ostpl helsaker, äldretill till Jacob 1960 talet. 300 200 ryttarpost. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602226 olika vackra Danska stämplar talet + 167leafs. olikaAttractive Köpenhamns stämplar från on1930-90 5 ESTETT album 57). Cancelled Skrivet påcollection Svenska,1855-1916 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.with several inverted 250 2000 samma Totalt 393€st. 3500 frames. period. Catalogue value 2.400. Vackert brevomslag till&Erik Admiral, Lieflandt Låda med ca hinged 300 Minnespost Specialstämplar 1930-1970 talet, Gouvereur även någotim fältpost och mfl 1900 Lot adresserat with Mint (some MNH) */**Rünings, 1855-1915. Facit €General 1.300. Danska Västindien DWI titlar.ryttarpost. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 200 2000 Small lot with 50brevomslag stamps mounted on pages, /o but a ifew *. Vackert adresserat utanon innehåll till mostly Krigskollegiet Stockholm Casper Ko- 1200 Cancelled collection 1855-1916 5 ESTETT album leafs. Attractive withfrån several inverted skullframes. (enligt Catalogue vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 35002000 value € 2.400. Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, Lot adresserat with Mint hinged (some MNH) */** 1855-1915.utan Facitinnehåll € 1.300.med notering på fliken 1900 "Praesent 30 Maij 1649".mounted on pages, mostly /o but a few *. 2000 Small den lot with 50 stamps 1200 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneLot **/*/o on visirleaf. Carefully valued 7.000 kr. 700 2000 håll med notering på fliken "Praesent den Facit 7 Aug. 1652". 5 francs cancelled. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 650 2 cents Postal stationery St.Thomas 12-11-1891 from Bache & Co, Commission Kronopost Merchants, addressed to Norwegian ship captain in Brasil, transit and arrival canc. on back. 300 12 Lot med brevstort medparti: innehåll alla med ** tydligt markerade kronoslingor. Låda7med 3 album märken och helark 1975-2001. 49 st Årssatser 19791502 E 300 3000 1999. 66 st Häften H1-37. DKK. F 13 Vackert handskrivet brev medNominal innehåll 20.000 och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Påtryck påOkt. Christian på fortskaffas klipp stämplat 20.1.1919, tillsammans Västergötland. med F.131. 1503 A 3 Lerum den 15 1851 Xoch av Thorshavn kronobrefbärare. Meanderslinga. 1500 1200 Facit 4.000 14 Brevomslag utankr.innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Färöarnasänt postfriskt 1975-2009 i två Comp. Lindner Falzos album med kassetter samt en stämplad 1504 D "Requisition" till Secundmajorens 300 samling 1867 1975-2004 i ESTETT och album medsamt vackra blad.ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas900 F 15 Brevomslag med fjäderrest slinga "Fort" Lot med stämplade provisoriska utgåvor 1940-1. Facit 4-8 komplett + dubletter av 5 och 8. 1505 C 4-8 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 900 Facitvärde1710 6.000med kr. tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 16 Fribrevomslag 300 Postfriska frimärken och häften från Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde. 1506 F F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500 4,5,8 Färöarna provisoriska utgåvor Facitav4,5,8 ex. Facitvärde 3.200 kr. 1507 A till Stratomta, vidarebefordrat och1940-1. emottaget fyra Postfriska olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 500 700 1497 1498 F 1508 18 Brev Lot med 1 brun/vit i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen med ** Häftenfjäder (40 st), block, och serier. Facit 12.800 kr + lite stpl märkt ej räknat. Lågt Ordres" utrop. B 500 till Stratomta. Döfvestad, och emottaget av fyra personer. Daterat Album med komplett **vidarebefordrat samling 1975-2001, inklusive block ocholika alla tandningar etc. Facit18 1509 D april 8.000 1809.kr, nominal ca 2.600 DKK. 500 700 F 1510 19 Återanvänt med 1 GUL fjäder märkt "Order" i stafett till olikaoch adresser tre olika Lot medbrev ** Färoarna 1975-2008 Frimärken och sänt häften. Hög nominal mycketmed motiv. B 300 kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 talet, bla 90 FDC, lösa frimärken 1511 F F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300 i påsar/Visirblad samt 17 st Årssatser 1980-1996. hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 1518 Kompletta årsböcker 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt ett bättre 1512 D F 21 Brev REK med brev 1 Brun/svart Emb. Till Berg från Wettlanda den 2020-1-1941. april 1815. 300 F7 (50 påfjäder 5 öre)på + 10 öre Br. böljelinjer stplsänt Sandevaag till Thorshavn Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad Göteborg. 1500 Samling ** 1975-1993 på visirblad samt flera häften både H och HA äventill liten samling 1513 D 22 Brev Åland med 1**vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 300 1984-1994. Gobyn innehåll gällande utseende av Fullmäktig för Esping och Örn vid SunSAFE Dual med nästan komplett ** samling inkl.soldaterna block 1975-2001. 1514 Lotmed **/*/o onalbum visirleaf. Carefully valued Facit 7.000 kr. 1499 D C 250 700 dahls Häradsrätt i Brottmål. 700 10 olika ** häften 2006-2010. 1515 A 40 5 francs cancelled. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 1500 A 200 650 F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär3 cents kr pakke-porto ** postfriskt. Facit 1.800 kr "angående 1516 2 Postal stationery St.Thomas 12-11-1891 from Bache & Co, Commission 1501 A A P12 250 700 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering Brottmålsstemningar". Färöarna 300 Merchants, addressed to Norwegian shipi captain in Brasil, transit and arrival**canc. on back. Lot med 10 med öre +35kronoslingor kr "Danmark Befriet" ** Prakt kvalitet Facit 10-17 komplett +8 1517 A 10-18,22,27 24 Lot med 9 brev 1735-1806 de flesta medsamt militära adresser / Soldatpost. 1200 Låda med stort parti: 3 album med ** märken och helark 1975-2001. 49 st Årssatser 19791502 E valörer *. Facit totalt 6.000 kr. 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 800 1500 1999. 66 st Häften H1-37. Nominal 20.000 DKK. **/* samling 1905-2009 i två Lindner Falzostill album kassetter. Saknar P1"Fort men af alltSolda- 3000 1518 D 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda Nääs med 1725, 1733 och märkta Påtryck på Christian X på klippBefriet" stämplat Thorshavn 20.1.1919, tillsammans 1503 A 3 finns så Vimmerby även "Danmark komplett * med röda och blå påtryck, med FacitF.131. 15.000 ter", annat det tredje till 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 1200 Facit 4.000 kr.* på det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr. 8000 800 kr. I huvusak F 1504 27 Brev Färöarna (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845,album märktmed "Kompani Ordes" med två vita postfriskt 1975-2009 i två Lindner Falzos kassetter samt en stämplad D Stämplad samling 1905-2008 i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men 1519 kortasamling splittrade fjädrar. i ESTETT album med vackra blad. 900 600 1975-2004 alla andra Pakke-Porto finns så även "Danmark Befriet" Med de vanligaste 9 påtrycken. 28 Brev med innehåll med utgåvor en vitrekommenderas. fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle4-8 Lot med stämplade provisoriska 1940-1. Facit 4-8 komplett + dubletter av 5 och 8. 7000 1505 C Facit 7.500 kr. 17-11-1837 En trevlig samling som Katalogvärde 45.000 kr. reds Facitvärde kompani Rangstorp Råda. ang.etc Lärokurs för korpralskolorna. 900 700 6.000 kr. 3från Låda medi stort parti: album medInnehåll ** i fyrblock 1960-2004. Årssatser 1977-1997 (1-3 1520 E F 1506 29 Brev Postfriska (Lägreståndsvikning) innehåll 7 en sept En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 6000 frimärken ochmed häften från Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde. F av varje) samt 15 andra mappar. Även del1838. o/Fdc/Nytryck. Nominal 16.500 DKK. 500 Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Leuchtturm album **/* 1915-2009, Bra *Facit Pakkeporto, komplettex. från 1938 med rödakr. och 1521 A D 4,5,8 från Tössbo Färöarna provisoriska utgåvor 1940-1. 4,5,8 Postfriska Facitvärde 3.200 1507 500 3500 blåa påtryck på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde och nominal. Lot med med ** ** årssatser Häften (401977-2004, st), block, och serier. Facit kr + lite stpl ej Nominal räknat. Lågt utrop. 1508 500 Lot även häften och 12.800 lösa märken i kuvert. minst 1522 B F 1900 Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit 1509 D 5.400 DKK. 500 8.000 kr, nominal ca **/* 2.600 DKK. Låda med Grönland 1938-1995, de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev & 1523 F Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Lot med Färoarna Frimärken häften. Hög och mycket 1510 B FDC, det**mesta nyare1975-2008 i ** fyrblock, förtecknoch . medföljer. Facitnominal drygt 25.000 kr. Högmotiv. nominal. 1200 300 1501 A 1504 1506 1503 1507 1505 1508 1504 1506 1509 1507 1505 1510 1508 1506 1 1511 1509 1507 2 1512 1510 1508 1511 1509 1513 B D F D A C BB F FD A D BB F D D 1512 BD 1510 D F 1514 3 1511 1515 AD 1513 F F 1516 4 A 1512 D F F F F 1514 1517 1515 1513 5 1518 1516 1514 1517 6 1515 1519 1518 1516 7 1517 1520 1519 8 1518 1521 D A A D D A D A A D AD A E D D D F 9 1520 E 1522 D F 1519 F 10 1521 D 1523 F F 1520 11 1522 EF 1524 1521 1523 1525 1522 1526 1524 D D F B F BD 1526 1524 1528 14 1527 1529 1525 B D D F C B 12 1527 F 1523 1525 FB F 13 F 1526 15 B F F F F F F 1530 1528 AD 1527 F 16 1531 1529 AC 17 1532 A 1530 D A 1528 18 1531 A 1529 C 1533 A 1532 A 1534 1530 A 19 1535 A 1531 1533 A 20 1536 1532 A 1534 A 1537 A 21 1535 A 1533 A 1538 1536 A A 22 1529 1534 A 1539 1537 AA 1535 A 1540 1538 A 1536 AA 23 1539 1537 A AA 1541 24 1542 D 1540 A A 1538 25 1539 26 1541 1543 1542 F 1540 27 Färöarna postfriskt 1975-2009 i två Lindner Falzos album med kassetter samt en stämplad Postfriska och häften från20.000 Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde. 3000 1999. 661975-2004 stfrimärken Häften H1-37. Nominal DKK. blad. 500 900 samling i ESTETT album med vackra Påtryck Christianprovisoriska X utgåvor på klipp1940-1. stämplat Thorshavn 20.1.1919, medavF.131. Färöarna provisoriska Facit 4,5,8Facit Postfriska ex.tillsammans Facitvärde 3.200 kr. Lot medpå stämplade utgåvor 1940-1. 4-8 komplett + dubletter 5 och 8. 500 1200 Facit 4.000 6.000 kr. 900 Facitvärde kr. Lot med ** Häften (40 st), block,i två och serier. Facit 12.800 + lite stpl ej räknat. Lågt utrop. 500 Färöarna Falzos albumkrHögt med kassetter samt en stämplad Postfriskapostfriskt frimärken1975-2009 och häften frånLindner Abonnemang -2007. Nominalvärde. 500 900 Album med kompletti ESTETT ** samlingalbum 1975-2001, inklusive Sverige samling 1975-2004 med vackra blad.block och alla tandningar etc. Facit 4,5,8 Färöarna provisoriska utgåvor 1940-1. 4,5,8Facit Postfriska ex. Facitvärde 3.200 500 4-8 8.000 kr,stämplade nominal caprovisoriska 2.600 DKK. Lot med utgåvorFacit 1940-1. 4-8 komplett + dubletter av 5kr.och 8. 500 Förfilateli 900 Lot Färoarna 1975-2008 och häften. Hög mycketLågt motiv. Facitvärde Lot med med ** ** 6.000 Häftenkr.(40 st), block,Frimärken och serier. Facit 12.800 kr nominal + lite stploch ej räknat. utrop. 300 500 Postfriska frimärken och poststämplar häften från Abonnemang -2007. HögtPalmkrantz, Nominalvärde. Odaterat officiellt brev utan med innehåll signerat L-län, 500 Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 FDC,Körning lösaetc. frimärken Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive blocktalet, och bla alla90 tandningar Facit "a Son Logis" i 17 bostaden. Intressant. 300 4,5,8 adresserat i8.000 påsar/Visirblad samt st DKK. Årssatser 1980-1996. Färöarna provisoriska utgåvor 1940-1. Facit 4,5,8 Postfriska ex. Facitvärde 3.200 kr. 500 200 kr, nominal ca 2.600 500 Kompletta (inkl. svartavdrag) ngr frimärken påstpl visirblad samt ett bättre Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. Lot med med **årsböcker Färoarna 1975-2008 Frimärken häften. Hög och mycket motiv. 700 Lot ** Häften (401987-88 st), block, och serier. och Facit 12.800 kr +nominal lite ej räknat. Lågt utrop. 300 500 300 REK brev F7 (50 på 5 öre) + 10 öre böljelinjer stpl Sandevaag till Thorshavn 20-1-1941. Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 talet, bla 90 FDC, lösa frimärken Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit Samling ** 1975-1993 på visirblad samt flera häften både H och HA även liten samling 300 i påsar/Visirblad 17 stDKK. Årssatser Kurirpost 1980-1996. 500 8.000 nominalsamt ca 2.600 300 Åland kr, ** 1984-1994. Kompletta årsböcker1975-2008 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt motiv. ett bättre Lot med ** Färoarna Frimärken och häften. Hög nominal och mycket Dual album med nästan komplett ** samling inkl. block 1975-2001. 250 Brev SAFE med brev komplett och Rise påSandevaag FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 300 300 REK F7 (50 pålångt 5 öre)innehåll + 10 öredaterat böljelinjer stpl till Thorshavn 20-1-1941. Låde med abonnemang Färöarnas talet, FDC, lösa frimärken av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av1975-90 text medföljer. 10 olika **** häften 2006-2010. 600 Samling 1975-1993 påfrån visirblad samtpostverk flera häften både H ochbla HA90 även liten samling 200 300 i påsar/Visirblad samt 17 st Årssatser 1980-1996. 300 Vackert brev med innehåll daterat till Jacob de la Gardie, skrivet på ** 1984-1994. P12 3Åland kradresserat pakke-porto ** postfriskt. Facit 1.800 krjuli 1636 250 Kompletta årsböcker 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt ett bättre tyskaSAFE (översättning medföljer). På komplett baksidan**finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Dual album med nästan samling inkl. block 1975-2001. 250 10-18,22,27 Lot 300 5 kr5 "Danmark Befriet" i ** Prakt samttill Facit 10-17 **20-1-1941. komplett + 8 REKmed brev10F7öre (50+ på öre) + 10 öre böljelinjer stpl kvalitet Sandevaag Thorshavn Julij 1636". Grönland 10 olika ** häften 2006-2010. 800 valörer *.**Facit totalt 6.000 kr. Samling 1975-1993 på visirblad samt flera häften både H och HA även liten samling 2002000 Vackert adresserat brevomslag Clas Falzos Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 300 **/* 1905-2009 i två till Lindner Åland ** 1984-1994. P12 3 krsamling pakke-porto ** postfriskt. Facit 1.800 kr album med kassetter. Saknar P1 men allt 2502000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. annat finns så ävenmed "Danmark komplett * med och blå påtryck, Facit 15.000 SAFE Dual album nästan Befriet" komplett ** samling inkl.röda block 1975-2001. 250 10-18,22,27 Lot adresserat med 10 örebrevomslag + 5 kr "Danmark Befriet" i la ** Prakt kvalitet samtpåFacit 10-17 renskrivning ** komplett + med8 8000 Vackert till Jacob de Gardie. Skrivet Svenska, kr. Iolika huvusak * på 2006-2010. det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr. 10 häften 8002000 valörer *.**Facit totalt 6.000 kr. i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men 200 följer. Arkivanteckning 1638. Stämplad samling 1905-2008 **/* samling 1905-2009 i två Lindner Falzos med kassetter. Saknar P1 men allt P12 3 kradresserat pakke-porto ** postfriskt. Facit 1.800 krtillalbum Vackert brevomslag innehåll Jacob de Med la Gardie från Generalguvernören alla andra Pakke-Porto finnsutan så även "Danmark Befriet" de vanligaste 9 påtrycken. 250 annat finns så även "Danmark Befriet" komplett med rödaGyllenstierna och blå påtryck, Facit 15.000 7000 över Facit Ingermanland och Keksholms friherre Erik* Carlsson af**Ulaborg (16027.500 En samlinglän, som rekommenderas. Katalogvärde 45.000 kr. 10-18,22,27 Lot 10 kr. öre + 5trevlig kr "Danmark ** Prakt kvalitet samt Facit 10-17 komplett +8 8000 kr. Imed huvusak * på det äldre, menBefriet" även **i finns. Katalogvärde 60.000 kr. 57). Låda Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. med stort parti: 3 album med ** i fyrblock etc 1960-2004. Årssatser 1977-1997 (1-3 800 2000 valörer *. Facit totalt1905-2008 6.000 kr. i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 Stämplad samling men 6000 av varje) samt 15 andrai mappar. Även en del o/Fdc/Nytryck. Nominal 16.500 DKK. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl **/* samling 1905-2009 två Lindner Falzos album med kassetter. Saknar P1 men allt alla andra Pakke-Porto finns så även Befriet" Med de vanligaste 9 påtrycken. Leuchtturm album **/* 1915-2009, Bra"Danmark *31 Pakkeporto, från med röda15.000 och titlar.annat Utanfinns innehåll med daterad på fliken dec 1644, delvis översättning medföljer. även "Danmark Befriet" komplett * medkomplett röda och blå1938 påtryck, 70002000 Facitpåtryck 7.500 så kr. En trevlig samling som rekommenderas. Katalogvärde 45.000Facit kr. 3500 blåa på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde och nominal. kr. I huvusak * på det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 8000 Låda med stort parti: 3 album med ** i fyrblock etc 1960-2004. Årssatser 1977-1997 (1-3 Lot med **samling årssatser 1977-2004, även häftenalbum och översättning. lösa i kuvert. Nominal minst 1905-2008 i två ESTETT i detmärken närmaste komplett, saknar P1 men 60002000 skullStämplad (enligt baksidan) tysk adress med Arkivanteckning 1648. av varje)vaxsigill samt 15 på andra mappar. Även en del o/Fdc/Nytryck. Nominal 16.500 DKK. 1900 5.400 DKK.Pakke-Porto alla andra finnstill såAmiralitetsrådet, även Befriet" Med defrån vanligaste 9 påtrycken. Vackert adresserat brevomslag utankomplett innehåll med notering på fliken Leuchtturm album **/* 1915-2009, Bra"Danmark * Pakkeporto, 1938 med röda och Låda 7.500 med Grönland **/* 1938-1995, derekommenderas. äldre på visirbladKatalogvärde resten i kuvert + ca 200 brev & 7000 Facit kr.på En trevlig samling som "Praesent den 30 Maij 1649". 35002000 blåa påtryck "Danmark Befriet". Högt katalogvärde och nominal. 45.000 kr. 1200 FDC, det mesta nyare3 ialbum ** fyrblock, förteckn Facit drygt 25.000 kr. Hög utan . medföljer. nom inal. Låda med parti: ** i fyrblock etc lösa 1960-2004. 1977-1997 (1-3 Vackert brevomslag tillmed Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, inneLot adresserat med **stort årssatser 1977-2004, även häften och märken Årssatser i kuvert. Nominal minst Visiralbum med ** frimärken och häften 1938-2010. Högt katalogvärde och nominal över 6000 av varje) samtpå 15fliken andra"Praesent mappar. Även enAug. del o/Fdc/Nytryck. Nominal 16.500 DKK. håll med notering den 7 1652". 19002000 5.400 DKK. 900 3.000 DKK. album **/* 1915-2009, Bra * Pakkeporto, komplett från 1938 med röda och Leuchtturm Låda med Grönland **/* 1938-1995, de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev & Samling ** 1970-2007, mycket fyrblock 70-80 tal, Högtoch katalogvärde och nominal. 3500 blåa påtryck på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde nominal. 700 1200 FDC, det mesta nyare i ** fyrblock, förteckn. medföljer. Facit drygt 25.000 kr. Hög nominal. Lot med ** 36 årssatser 1977-2004, även häften och lösa märken i kuvert. Nominal minst 1.300. Låda med postfriska häften 1990-00 talet. Högt katalogvärde och Nominal DKK Kronopost Visiralbum med ** frimärken och häften 1938-2010. Högt katalogvärde och nominal över 700 1900 5.400 DKK. 900 300 3.000 DKK. Låda abonnemang från Postverk 1980-90 talet, bla 100 FDC, lösabrev & Lot med 7med brev med innehåll allaGrönlands med tydligt markerade kronoslingor. Låda med Grönland **/* 1938-1995, de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 Samling **i påsar 1970-2007, mycket fyrblock tal,fjäder Högt och frimärken samtmed med70-80 Årssatser 1977-1984. Även litennominal. ** samling 700 Vackert handskrivet brev innehåll och stor vit ikatalogvärde lacksigill till Tollered. "Afgår från FDC, det mesta nyare iöverkomplett ** fyrblock, förteckn Facit drygt 25.000 kr. Hög . medföljer. nompå inal. 1200 500 1500 visirblad Facit 1.700 kr. Lerum denmed 151938-1983 Okt. 1851 ochhäften fortskaffas av1938-2010. kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Låda 36 postfriska talet. Högt katalogvärde och Nominal DKK 1.300. 700 Visiralbum med ** frimärken och1990-00 häften Högt katalogvärde och nominal över Album med o/**/* från 1938 men mest ** 1995-2007 + häften. 500 Brevomslag utan innehåll, med Skara till bla Huseby med not. 900 3.000 DKK. Låda med abonnemang frånfjäderrest Grönlandsi sigillet. PostverkFrån 1980-90 talet, 100 FDC, lösa Tj.1-14 "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. Komplett serie med övertryck CIS på klipp, orderstämplad Flensburg 14-3-1920. Facitpå Samling mycket fyrblock 70-80 tal, Högt katalogvärde frimärken** i 1970-2007, påsar samt överkomplett med Årssatser 1977-1984. Ävenoch litennominal. ** samling 700 300 9000 27.000 kr. Brevomslag 1867 med fjäderrest och samtHögt "Fort" ställd till Sandtorp klostret 500 visirblad 1938-1983 Facit 1.700 kr.slingatalet. 1.300. Låda med 36 postfriska häften 1990-00 katalogvärde och Nominal DKK"Fortskaffas 700 1-14 Lokalt 14.3.1920. vackert.+ häften. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Albumbrev medWyk o/**/* från 1938 Filatelistiskt men mest **men 1995-2007 400 500 Låda med 1710 abonnemang från Grönlands Postverk 1980-90 bla 100 FDC, lösa medövertryck tre handritade öppna kronor, ställd talet, till Gripsholm. 5Tj.1-14 Fribrevomslag 300 3 Skilling grå, variant 3 efterstämplad. Facit 5.000 kr. Komplett serie med CIS på klipp, orderstämplad Flensburg 14-3-1920. Facit 800 frimärken i påsar samt överkomplett med Årssatser 1977-1984. Även liten ** samling på Brev Lot med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt37, kronoslinga märkt Ordres" 9000 27.000 kr. 37 500 med tre identiska trycksaksförsändelser med Facit prir övertryck på 5"Öppen aur grön visirblad 1938-1983 Facit 1.700 kr. vidarebefordrat och emottaget av vackert. fyra olika personer. Dateratmed 14-15 april 1809. 1-14 till Stratomta, Lokalt med brev Wyk 14.3.1920. Filatelistiskt men Reykjavik 11-11-1897 till Hafnarfjördur (Violett kronstämpel på framsidan) innehåll Album o/**/* från 1938 men mest Slesvig ** 1995-2007 + häften. 400 700 500 Brev ang. medprir-märkenas 1 brun/vit fjäder i stort Mycket vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt! "Öppen Ordres" 4000 utgivning. vackra brev. Facit 24.000 kr. Tillfälle 5 3 Skilling grå, variant 3 efterstämplad. Facit 5.000 kr. Tj.1-14 Komplett serie med övertryck CIS på klipp, emottaget orderstämpladfyra Flensburg 14-3-1920. Facit 18 800 Döfvestad, vidarebefordrat olika personer. Daterat 104,155till Stratomta. 105 aurkr. Rek-Postförskott från Reykjavikoch 27-11-1934 tillav Göteborg. 400 9000 37 Lot med tre identiska trycksaksförsändelser med Facit 37, prir övertryck på 5 aur grön april 27.000 1809. 700 102,135 1-14 70 aur brev Rek11-11-1897 från Reykjavik 22-4-1925 till(Violett Danmark. Mycket fräscht. Lokalt Wyk 14.3.1920. Filatelistiskt men vackert. Reykjavik tillfjäder Hafnarfjördur kronstämpel med med innehåll 400 Återanvänt brev med 1 GUL märkt "Order" sänt i stafettpå tillframsidan) olika adresser tre olika 450 4000 ang. prir-märkenas utgivning. Mycket vackra brev. Facit 24.000 kr. Tillfälle ! 9x194,195 5 Brev till Danmark med3Gullfoss 9 x 5 aur + 20 aur24 Reykjavik 15.4.1934. 3 Skilling grå, variant efterstämplad. Facit 5.000 kr.aug. troligen kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad cirka 1810. 250 800 1000 104,155 105 aur Rek-Postförskott från Reykjavik 27-11-1934 till Göteborg. 400 216x4 Brev Lot med tvåtre vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 37 FCD med 4 identiska x 5/35 M.Jochumsson på oadresserat brev Reykjavik 17-3-1939. Facit 5.000 kr. 700 med trycksaksförsändelser med Facit 37, prir övertryck på 5 aur grön 102,135hastig 70kronoskjuts aur Rek frånför Reykjavik 22-4-1925 till(Violett Danmark. Mycket fräscht. Kongl. Westmanlands Reg:te". Reykjavik 11-11-1897 till Hafnarfjördur kronstämpel på framsidan) med innehåll 4501500 Rekommenderat lokalt brevkort Reykjavik 30-7-1939. Första flyg Sandskeid-reykjavik 4000 Brev ang. medprir-märkenas 1 Brun/svart fjäder påF.160, Emb. Br. Till från Wettlanda den utgivning. Mycket vackra Facit 24.000 kr.1.500 Tillfälle 9x194,195 Brev till Danmark Gullfoss 9 x 204, 5 aur + Berg 20brev. aursänt Reykjavik 15.4.1934. 200 frankerat med fleramed märken, 241, 242, 243, 244. Facit kr.!20 april 1815. 250 104,155 105 aur Rek-Postförskott Reykjavik 27-11-1934 till från Göteborg. "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger till Göteborg. 1500 315-18 President 1952från Postfriska Facit 1.900 kr.Fredricstad 216x4 Innehåll FCD med Björnsson 4 x 5/35 M.Jochumsson påfyrblock. oadresserat brev Reykjavik 17-3-1939. Facit 5.000 kr. 400 300 700 Brev 70 med 1Rek vit fjäder daterad 22-4-1925 9 sept 1826 sänt till Major vid fräscht. Westgötha Dahls Regemente i 102,135 aur från Reykjavik till Danmark. Mycket 714 450 13 kr Landvättar 1987 av Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i Rekommenderat lokaltgraverat brevkort Reykjavik 30-7-1939. flyg Sandskeid-reykjavik Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för Första soldaterna Esping och Örn vid Sun500 9x194,195 Brev frimärksproduktionen vid testF.160, av9olika färger. frimärke medföljer till Danmark med Gullfoss x 5204, aur + 20Utgivet aur Reykjavik 200 med flera märken, 241, 242, 243, 244.15.4.1934. Facit 1.500som kr. jämförelse. 250 dahlsfrankerat Häradsrätt i Brottmål. 700 Lot with 44 postcards 1910-1930s, Akureyri, Sildveidar, Besaetning fra "IslandsFacit Falk", 315-18 President Björnsson 1952 Postfriska fyrblock. Facitbrev 1.900 kr. 216x4 kr. FCD med x 5/35 M.Jochumsson på oadresserat Reykjavik 17-3-1939. 5.000 300 700 Brev Vestmannaeyjar. med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär300 714 13 kr iLandvättar 1987 Socken, graverat Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i dingsman Hult,provtryck/facsimile Wisnums med notering "angående Brottmålsstemningar". Rekommenderat lokalt brevkortavav Reykjavik 30-7-1939. flyg Sandskeid-reykjavik 700 Stämplade 2 (tunn fläck),3 och 4Första Skilling. 600 500 frimärksproduktionen vid testF.160, av 1735-1806 olika färger. Utgivet frimärke medföljer som 200 frankerat med flera märken, 204, 241,de 242, 243, 244.militära Facit 1.500 kr. jämförelse. Lot med 9 brev med 3 kronoslingor flesta med adresser / Soldatpost. 1200 Samling Island **/* 1873-2008 i två Safe Dual album. En hel del bra tidiga märken och Lot with 4 postcards 1910-1930s, Akureyri, Sildveidar, Besaetning fra "Islands Falk", 315-18 Lot med President Björnsson 1952slingor Postfriska fyrblock.de Facit 1.900 kr.militära adresser / Soldatpost. 300 1500 15 komplett brev medfrån 3-4-5 1810-1853, flesta med nästan 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som 300 Vestmannaeyjar. 714 13 kr Landvättar 1987 graverat av Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda12000 rekommenderas. Katalogvärde 125.000 kr. Stämplade provtryck/facsimile av 2 (tunn fläck),3 och 4 Skilling. 600 500 800 vid test avmest olikamed färger. Utgivet frimärke medföljer som ter", frimärksproduktionen det tredje till Vimmerby 1854 alla militära / Soldatpost. Samling Island **/* 1896-1988, postfriskt medadresser många bättre valörer frånjämförelse. Siffer- och Samling **/* 1873-2008 i två Safe Dual album.märkt En hel"Kompani del bra märken och with 4Island postcards 1910-1930s, Akureyri, Sildveidar, Besaetning fratidiga "Islands Falk", Brev Lot (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 stämplat april 1845, Ordes" med två vita kungamärkena, Alltinget komplett, även 1876-1980 talet. En trevlig samling värt nästan komplett från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som 300 10000 kortaVestmannaeyjar. splittrade fjädrar. en genomgång. Facit 70.000 kr med plusvärde för bra kvalitet. 12000600 rekommenderas. Katalogvärdeav125.000 kr. provtryck/facsimile 2 (tunn fläck),3 ochmycket 4 Skilling. Brev Stämplade med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt liten kronoslinga ställd till Kålle- 600 Samling Island **/* 1896-1988, mest postfriskt med många bättre valörer från Siffer- och reds Samling kompaniIsland i Rangstorp från Råda. ang. Lärokurs fördel korpralskolorna. **/* 1873-2008 i tvåInnehåll Safe stämplat Dual album. En hel braEn tidiga märken ochvärt 700 kungamärkena, Alltinget komplett, 1876-1980 talet. trevlig samling Flera av singelobjekten som ejäven ären avbildade i saknas. katalogen finns på: komplett från del1838. högvalörer Enfjäder trevligsamt samling som Brev nästan (Lägreståndsvikning) medoch innehåll sept En vacker GUL kronoslinga 10000 en genomgång. Facit1900 70.000 krframåt, med 7 plusvärde för bra kvalitet. 120001500 Many singleCompagni itemsKatalogvärde not illustrated inkr. this catalogue are available at: från Tössbo till Soldaten 669 Kron. rekommenderas. 125.000 Samling Island www.swedishstampauctions.com **/* 1896-1988, mest postfriskt med många bättre valörer från Siffer- och kungamärkena, Alltinget komplett, även stämplat 1876-1980 talet. En trevlig samling värt 10000 en genomgång. Facit 70.000 kr med plusvärde för bra kvalitet. D F AC 34,5,8 A 4-8 AA D AD 1541 A 28 1543 D 1542 D F 29 1543 D Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1518 1528 1529 1519 1530 1531 1520 1532 1 1521 D D C D A AE A D Tj.1-14 1-14 5 frimärken påsar samt överkomplett med Årssatser 1977-1984. Även liten ** samling på valörer *. iFacit totalt 6.000 kr. visirblad 1938-1983 Faciti två 1.700 kr. Falzos album med kassetter. Saknar P1 men allt **/* samling 1905-2009 Lindner Album med o/**/* från"Danmark 1938 men mest ** 1995-2007 + häften. annat finns så även Befriet" komplett * med röda och blå påtryck, Facit 15.000 kr. I huvusak på det äldre, men ** finns. Katalogvärde 60.000 kr. Komplett serie* med övertryck CISäven på klipp, orderstämplad Flensburg 14-3-1920. Facit Stämplad 27.000 kr. samling 1905-2008 i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men Sverige alla andra Pakke-Porto finns så även "Danmark Befriet" Med de vanligaste 9 påtrycken. Island Lokalt brev Wyk 14.3.1920. Filatelistiskt men vackert. Facit 7.500 kr. En trevlig samling som rekommenderas. Katalogvärde 45.000 kr. 3Låda Skilling variant Facit 5.000 medgrå, stort parti: 33 efterstämplad. album med ** iFörfilateli fyrblock etckr. 1960-2004. Årssatser 1977-1997 (1-3 Lot med tre identiska trycksaksförsändelser med Facit 37, prirNominal övertryck på Körning 5 aur grön av varje) samt 15 andra mappar. Ävenmed en del o/Fdc/Nytryck. 16.500 DKK. Odaterat officiellt brev utan poststämplar innehåll signerat Palmkrantz, L-län, Reykjavik 11-11-1897 Hafnarfjördur kronstämpel på från framsidan) medröda innehåll Leuchtturm album **/*i till 1915-2009, Bra (Violett * Pakkeporto, komplett 1938 med och adresserat "a Son Logis" bostaden. Intressant. ang. utgivning. Mycket vackra brev. Facitoch 24.000 kr. okarterade Tillfälle ! från Lund. blåa prir-märkenas påtryck på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde nominal. 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två 105 aur Rek-Postförskott från Reykjavik 27-11-1934 till märken Göteborg. 1533 Lot med ** årssatser 1977-2004, även häften och lösa i kuvert. Nominal minst 1522 AF 104,155 1534 1523 1535 F 3 1524 1536 F 1537 4 1525 1526 1538 1527 F 1539 5 F 1540 6 1528 1529 F 1541 7 1542 1530 F 8 1531 1543 1532 F 9 F 10 1533 1534 1535 F 11 1536 37 500 500 8000 9000 400 7000 800 6000 200 4000 3500 700 400 1900 450 1200 250 5.400 70 aur DKK. Rek från Reykjavik 22-4-1925 till Danmark. Mycket fräscht. A 102,135 Låda med Grönland **/* 1938-1995, de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev & F Kurirpost Danmark med Gullfoss 9 x 5förteckn aur + 20 aur Reykjavik A 9x194,195 Brev FDC,tilldet mesta nyare i ** fyrblock, . medföljer. Facit15.4.1934. drygt 25.000 kr. Hög nominal. Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Visiralbum ** M.Jochumsson frimärken och häften 1938-2010. Högt katalogvärde och nominal över kr. 700 FCD med 4med x 5/35 på oadresserat brev Reykjavik 17-3-1939. Facit 5.000 AD 216x4 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 900 600 3.000 DKK. Rekommenderat lokalt brevkort Reykjavik 30-7-1939. Första flyg Sandskeid-reykjavik A Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på nominal. Samling ** 1970-2007, mycket fyrblock 70-80 tal, Högt katalogvärde och B 700 200 med flera märken, På F.160, 204, 241, 243, 244. Facit 1.500i kr. tyskafrankerat (översättning medföljer). baksidan finns242, notering "Praesenterat Krigzrätten den 6 Låda medBjörnsson 36 postfriska häften 1990-00 talet. Högt och Nominal DKK 1.300. President 1952 Postfriska fyrblock. Facit katalogvärde 1.900 kr. AB 315-18 Julij 1636". 7002000 300 Låda med abonnemang fråntill Grönlands Postverk 1980-90 talet, bla 100 FDC, lösa 13 kr Landvättar 1987 graverat av Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i AF 714 Vackert adresserat brevomslag Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 500 2000 frimärkenmedföljer. i påsar samt överkomplett Årssatser Även liten samling på frimärksproduktionen vid test av olikamed färger. Utgivet 1977-1984. frimärke medföljer som**jämförelse. renskrivning Arkivanteckning 1636. Lot with 41938-1983 postcards 1910-1930s, Akureyri, Besaetning fra "Islands Falk", visirblad Facit 1.700 kr. A Vackert adresserat brevomslag till Jacob de laSildveidar, Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-500 300 Album med o/**/* från 1938 men mest ** 1995-2007 + häften. D Vestmannaeyjar. 5002000 följer. Arkivanteckning 1638. Stämplade provtryck/facsimile av innehåll 2på (tunn fläck),3 ochde 4 Skilling. AC Tj.1-14 Vackert 600 Komplett serie med övertryck CIS klipp, orderstämplad 14-3-1920. Facit adresserat brevomslag utan till Jacob la Flensburg Gardie från Generalguvernören 27.000 kr. Island **/* två Safe DualErik album. En helGyllenstierna del bra tidigaaf märken och(1602- 9000 över Samling Ingermanland och 1873-2008 Keksholmsi län, friherre Carlsson Ulaborg D Lokalt brev Wyk från 14.3.1920. Filatelistiskt vackert. A 1-14 57). nästan Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning komplett 1900 och framåt, enmen del högvalörer saknas.1642. En trevlig samling som 4002000 rekommenderas. Katalogvärde 125.000 kr. 5.000 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl12000 3 Skilling grå, variant 3 efterstämplad. Facit kr. A 5 800 Samling Island **/* 1896-1988, mest postfriskt med många bättre valörer från Sifferoch D titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Lot med tre identiska trycksaksförsändelser med 1876-1980 Facit 37, prir övertryck på 5samling aur grönvärt A 37 kungamärkena, Alltinget komplett, även stämplat talet. En trevlig Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper KoReykjavik 11-11-1897 till Hafnarfjördur (Violett kronstämpel på framsidan) med innehåll 10000 genomgång. 70.000 kr tysk med plusvärde för bra kvalitet. Arkivanteckning 1648. skullen (enligt vaxsigillFacit påutgivning. baksidan) 40002000 ang. prir-märkenas Mycketadress vackramed brev.översättning. Facit 24.000 kr. Tillfälle ! brevomslag tillReykjavik Amiralitetsrådet, utan med notering på fliken 105adresserat aur Rek-Postförskott från 27-11-1934 tillinnehåll Göteborg. A 104,155Vackert 400 "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 70 aur Rek från Reykjavik 22-4-1925 till Danmark. Mycket fräscht. A 102,135 450 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne1532 Brevnotering till Danmark med Gullfoss 9 xden 5 aur + 20 1652". aur Reykjavik 15.4.1934. A 9x194,195 håll med på fliken "Praesent 7 Aug. 2502000 FCD med 4 x 5/35 M.Jochumsson på oadresserat brev Reykjavik 17-3-1939. Facit 5.000 kr. 700 A 216x4 1537 A Rekommenderat lokalt brevkort Reykjavik 30-7-1939. Första flyg Sandskeid-reykjavik Kronopost frankerat med flera märken, F.160, 204, 241, 242, 243, 244. Facit 1.500 kr. 200 12 7 brevBjörnsson med innehåll med tydligt markerade kronoslingor. President 1952alla Postfriska fyrblock. Facit 1.900 kr. 1538 A 315-18 Lot med 300 300 F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 13 kr Landvättar 1987 graverat av Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i 1539 A 714 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 5001500 frimärksproduktionen vid test av olika färger. Utgivet frimärke medföljer som jämförelse. 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. Lot withutan 4 postcards 1910-1930s, Akureyri, Sildveidar, Besaetning fra "Islands Falk", 1540 A "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 300 Vestmannaeyjar. F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och "Fort" till Sandtorp klostret "Fortskaffas Stämplade provtryck/facsimile av 2slinga (tunn samt fläck),3 och ställd 4 Skilling. 1541 A 600 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Samling Island **/* 1873-2008 i två Safe Dual album. En hel del bra tidiga märken och 1542 D 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 nästan komplett från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som F 17 Brev rekommenderas. med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 12000 Katalogvärde 125.000"Östgöta" kr. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra personer. Daterat 14-15 april 700 Samling Island **/* 1896-1988, mest postfriskt medolika många bättre valörer från Sifferoch1809. 1543 D F 18 Brev kungamärkena, med 1 brun/vit Alltinget fjäder i stort vaxsigill samt kronoslinga komplett, även"Östgöta" stämplat 1876-1980 talet. Enmärkt trevlig"Öppen samlingOrdres" värt till Stratomta. Döfvestad, och emottaget fyra olika personer. Daterat 18 10000 en genomgång. Facit vidarebefordrat 70.000 kr med plusvärde för bra av kvalitet. april 1809. 700 F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 F 20 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 F 21 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls Häradsrätt i Brottmål. 700 Island Samlingar & Poster 1542 F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita korta splittrade fjädrar. Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1543 700 1200 1500 800 600 700 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1544 D 1545 D 1 1546 D 2 1547 D 1548 B Samling stämplat 1873-2008 i två Safe Sverige album. Välfyllda album med många bra märken, helt komplett från 1945 och framåt. Mkt praktstpl de sista 10 åren. Katalogvärde 100.000 kr. Förfilateli Leuchtturm album **/* 1876-2009, i huvudsak komplett från 1930. Högt katalogvärde och nominal. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Leuchtturm album **/*, enstaka o/Intressant. 1876-1999. I början glest besatt, fylls på efterhand och adresserat "a Son Logis" i bostaden. nästan komplett från Högtbrevomslag katalogvärde. Förfilateli 1700-talet, två 1945. karterade från Ystad samt två okarterade från Lund. Estettalbum med Island */o 1870-1970 talet. Högt katalogvärde. 9000 4000 200 2500 700 2500 Låda med 93 postfriska häften 1990-2000 talet. Högt portovärde. 900 Kurirpost Årssatser och postfriska frimärken från abonnemang 1975-2007. Högt katalog och nominal. 800 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport Samling 1900-1960 **/* på visirblad. Några bättre märken + block, ngr blad på slutet med av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 800 600 äldre stpl/o. Högt katalogvärde. F 4 Vackert adresserat brev med stpl/*/** innehålli daterat juli 1636 deäven la Gardie, skrivet på Liten samling 1902-1960 insticksalbum ochtill på Jacob visirblad, något bättre 1551 D tyskaGrönland (översättning 300 */**. medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 2000 52 postfriska häften Landvättar alla med tilläggsvärden Ryggtryck, kontrollnummer samt 1552 B HM1-2 Julij 1636". F 5 Vackert adresserat(även brevomslag till Clas Christersson Horn av9.370 Åminne. Skrivet på Svenska, 300 cylindersiffra ngr stämplade äldre frimärken) Nominal isländska kronor. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Leuchtturm album med kassett, Island **/* 1902-1983 glest i början men välfyllt från 1956. 1553 D 3002000 F 6 Vackert de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medLot adresserat med 46 st **brevomslag häften, bla till H14Jacob x 6 (postbilar). 1554 B 250 följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Lot med ** frimärken mest 2007-2010 men även lite äldre 1950-80 talet. Högt katalogvärde 1555 C F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300 och Nominal. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (16025 kopek blå, typ 1 (små siffror) singel på brev från Tavastehus 19 JAN 1857 till Helsingfors. 1556 A 1I 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 13000 Attest Mikko Ossa, äkta och inte reparerat. Facit 90.000 kr. F 8 adresserat tillpapper. Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur Facit im Lieflandt mfl 10.000 kr. 8 Penni * svart brevomslag på grönt grovt Troligen felfri tandn. Ex. Gummesson. 1557 A 6 V2 Vackert 1600 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 10 Penni * svartbrevomslag på gult papper lätta spår av fastsättare.i Stockholm Troligen felfri tandning. 1558 A 7 V1 C3Vackert F 9 adresserat utanmed innehåll till Krigskollegiet från CasperEx. Ko1600 Facit kr. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. skullGummesson. (enligt vaxsigill på6.000 baksidan) 2000 Frankokuvert Tervakoski från Fredrikshamn 6-1-1859 till Wasa 10-1-1859. Adressen 1559 C 9 V2 Vackert F 10 adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 300 överskriven annars ganska fräsch. "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 2 Penni o/. Senatens tryckeri tandn. 12,5, Helsingfors 1883 enligt Attest Gummesson: Äkta 1560 A 12 S C2 F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1300 och utan1544-1 defekter eller reparationer, dock lätt missfärgning/fläck på baksidan. Facit 5.000 håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 1 Mark, 1:a Provisorieutgåvan med LYX stämpel Ruovesi 17.1.02 1561 A 53 100 Zeppelin 1930 ** med rött övertryck. Facit 1.500 kr. 1562 A 165 200 Kronopost 8 olika mindre orter LYX stämplade på självhäftande små märken. 1563 D A Samling stämplat 1873-2008 i två Safe album. Välfyllda album med många bra märken, 1544 100 helt komplett fråninnehåll 1945 framåt. Mkt praktstpl de sista 10 åren. Katalogvärde 100.000 kr. 9000 300 12 7 brev med alla med tydligt markerade kronoslingor. Nordingermanland 1920och ** Postfriskt set. Facit 1.100 kr. 1564 A 8-14 Lot med 150 Leuchtturm album **/*med 1876-2009, komplett 1930. till Högt katalogvärde och D F 1545 13 Vackert handskrivet brev innehålli huvudsak och stor vit fjäder ifrån lacksigill Tollered. "Afgår från Karterat brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel med latinsk 1565 A 4000 nominal. Lerum dentill15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 2501500 skrift Pernau i Estland. Leuchtturm album **/*, med enstaka o/ 1876-1999. I början glest besatt, fylls på efterhand 1546 D 14 Brevomslag utan innehåll, fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.till och 30+5 M på tygpåse flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 1566 C 2500 nästan komplett 1945. Högt katalogvärde. "Requisition" tillfrån Secundmajorens Comp. 350 300 Tyskland.sänt Trevlig varuprov Estettalbum med Island */o försändelse. 1870-1970 talet. Högt katalogvärde. D 2500 F 1547 15 Brevomslag med och1916 slinga "Fort" till Sandtorp klostret Lot med1867 3 brev frånfjäderrest Finland/Åbo till samt England, allaställd frankerade helt eller delvis "Fortskaffas med 1567 C Låda med 93 postfriska häften 1990-2000 talet. Högt portovärde. 1548 B af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 800 300 välgörenhetsfrimärken och censurerade i Torneå. 900 16 Fribrevomslag 1710 med trei frimärken handritade öppna kronor,F ställd till Gripsholm. Brev från och Dansk frivillig Finland stämplat Fältpost och försett med Dansk 1568 FA nominal. 800 300 Årssatser postfriska från abonnemang 1975-2007. Högtbåde katalog ochoch 1549 500 Finsk Ovanligt. F 1550 17 Brev Samling med 1censur. brun/vit fjäder stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen 1900-1960 **/* ipå visirblad. Några bättre märken + block, ngr blad på slutetOrdres" med D Vykort frånvidarebefordrat svensk frivillig ioch Finland stämplat Fältpost F och censur Daterat 102 och 14-15 sänt tillapril Sverige 1569 A till Stratomta, emottaget av fyra olika personer. 1809. 800 700 äldre stpl/o. Högt katalogvärde. 1544-2 25-8-1941. Ortens namn är bortskrapat i texten och på vysidan av kortet. Vykortet visar F 1551 18 Brev Liten med samling 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt märkt "Öppen 1902-1960 stpl/*/** i insticksalbum och på kronoslinga visirblad, även något bättre Ordres" 300 D Hämeenlinna järnvägsstation. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 300 Grönland */**. Brev till Internerad Finsk sjöman i Port of Spain, Trinidad, från Pargas 1942. Frimärken 1570 A 1809. 700 postfriska häften Landvättar alla med tilläggsvärden Ryggtryck, kontrollnummer samt 1552 B HM1-2 april 52 400 borttagna av censuren brevet märkt "Left Camp". Finsk och Brittisk censur. F 19 Återanvänt brev med GULstämplade fjäder märkt säntNominal i stafett9.370 till olika adresser med tre olika 300 cylindersiffra (även1 ngr äldre"Order" frimärken) isländska kronor. Finland stämplad samling 1856-2007 i fyra Safe album från Nr 1 med bläckmakulering, 1571 E kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen Leuchtturm album med kassett, Island **/* 1902-1983 glest i börjancirka men 1810. välfyllt från 1956. 1553 D 300 1000 Vapentyp m/60 Facit nr 9 40 penni V1 C4 katalogvärde 20.000 kr, även Facit 46-47, 3,5 + F 1554 20 Brev Lot med två46 vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår med st ** häften, bla H14 x 6 (postbilar). B 15000 7 rubel, den senare med intyg. Från 1992 LYX stämplat. Katalogvärde 120.000 kr. 250 hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 Finland samling 1866-2009 i tre Safe album. Katalogvärde 70.000 krHögt ++ samt hög 1572 C D Lot med **/* ** frimärken mest på 2007-2010 men även lite äldre 1950-80 talet. katalogvärde Finland F 1555 21 Brev nominal med 1 Brun/svart fjäder Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 9000 300 de senare åren. och Nominal. Innehåll "Wäg-Route" angåendeo/**/* Militärtransport av tyger Fredricstad till Göteborg. 1500 Lindner album 1860-2000, oftast tvåfrån uppsättningar märke. 1573 AD 1I 53 kopek blå, typ 1med (småfickor siffror) singel på brev från Tavastehus 19 JAN o/** 1857avtillvarje Helsingfors. 1556 22 Brev Nästan med 1 vit fjäder saknar daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahlsmen Regemente komplett bara de allra dyraste märkena. Högt katalogvärde blandad i 13000 Attest Mikko Ossa, äkta och inte reparerat. Facit 90.000 kr. Gobyn med innehåll gällande utseendedelen. av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 4000 dengrovt klassiska 8kvalitet, Penni *speciellt svart påpå grönt papper. Troligen felfri tandn. Ex. Gummesson. Facit 10.000 kr. 1600 1557 A 6 V2 dahls2Häradsrätt i Brottmål. förtrycksalbum **/* 1889-2010, i huvudsak kompl. från 1917. Högt katalog och nominal. 1574 D 3500 700 7 V1 C3 10 Penni * svart på gult papper med lätta spår av fastsättare. Troligen felfri tandning. Ex. 1558 A F 23 Brev Lot medmed 1 gråbrun fjäder daterad 15 janoch 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt tillmen kronofjäro/**/* 1875-1994 på visirblad i kuvert + några brev, glest i början i det 1575 D 1600 Gummesson. Facit 6.000 kr. dingsman i Hult, Wisnums med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 närmaste komplett frånSocken, 1945. Det moderna är mest **till med hög10-1-1859. nominal. Katalogvärde Frankokuvert Tervakoski från Fredrikshamn 6-1-1859 Wasa Adressen 1559 C 9 V2 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1600 enligt inlämnaren kr.fräsch. 300 1200 överskriven annars23.000 ganska 25 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med enligt militära adresser / Soldatpost. 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 1576 AD 12 S C2Lot med 2Samling Penni o/. Senatens tryckeri tandn. 12,5, Helsingfors 1883 Attest Gummesson: Äkta 15001500 1560 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till missfärgning/fläck Nääs 1725, 1733 märkta "Fort af Solda- 1300 och utan defekter reparationer, dock lätt på baksidan. Facitfrån 5.000 Leuchtturm albumeller **/*, enstaka o/ 1856-1969. I början glest menoch nästan komplett 1577 D ter", 11917. det tredje till Vimmerby alla LYX med militära adresser / Soldatpost. från bägge Mark, Provisorieutgåvan med stämpel Ruovesi 17.1.02 1300 1561 A 53 + 1:a Åland ** komplett1854 1984-2002. Bra sortering av frankeringsetiketter 100 800 F 1562 27 Brev Zeppelin med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" tvåbrev. vita 1200 1578 AE 165 3(Lägreståndsvikning) vackra 1930 Estett**album o/**/* Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. ochmed ca 100 med rött övertryck. Facit 1.500 kr. 200 korta splittrade fjädrar. Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100 600 1579 AB olikainnehåll mindre orter LYX stämplade små märken. 1563 28 Brev 8med 17-11-1837 med en på vit självhäftande fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100 Två visiralbum med1920 förtrycksblad (egna tom 2001. stämplat i början efterhand 1580 AD 8-14 reds Nordingermanland ** Postfriskt set.fickor) Facit kr. Mest 1564 kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang.1.100 Lärokurs för korpralskolorna. 700 150 900 större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med1838. en delEnbättre märken. Blandad kvalitet. F 1565 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept vacker GUL fjäder samtmed kronoslinga Karterat brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel latinsk A Låda med 144 postfriska häften.669 33 häften 1581 B från Tössbo Compagni till Soldaten Kron. i Mark, 95 automathäften flera bättre bla 6 st 250 1500 skrift Estland. HA3DtillàPernau 950 kr. iÄven 82 st 1:a klass märken och 20 st 2:a klass. Högt totalt katalogvärde, 30+5 M på tygpåse flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 till 1566 C 800 väl värt en genomgång. 350 Tyskland. Trevlig o/**/* varuprov försändelse. Samling Finland 1866-1990 talet i 3 album samt 4 kartotekslådor med o/ dubletter ca 1582 E Lot med 3 brev från Finland/Åbo 1916 till England, alla frankerade helt eller delvis med 1567 C 700 1880-1989. 800 välgörenhetsfrimärken och censurerade Lot med frimärken 2007-09. Nominal €i Torneå. 38 + 169 st 1 klass-märken, Nominal ca € 150. 1583 C Frimärksauktioner i Göteborg AB, ** Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 550 Brev från Dansk frivillig i Finland stämplat Fältpost F och försett med både Dansk och 1568 A 1549 F F 3 1550 D Karterat brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel med latinsk 250 skrift till Pernau i Estland. 30+5 M på tygpåse flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 till 1566 C 350 Tyskland. Trevlig varuprov försändelse. Lot med 3 brev från Finland/Åbo 1916 tillSverige England, alla frankerade helt eller delvis med 1567 C 800 välgörenhetsfrimärken och censurerade i Torneå. Förfilateli Brev från Dansk frivillig i Finland stämplat Fältpost F och försett med både Dansk och 1568 A 500 Finskofficiellt censur. brev Ovanligt. 1 Odaterat utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, Vykort "a från svensk frivillig i FinlandIntressant. stämplat Fältpost F och censur 102 och sänt till Sverige 1569 A adresserat Son Logis" i bostaden. 200 25-8-1941. Ortens namn är bortskrapat i texten och på vysidan av kortet. Vykortet visar 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 300 700 Hämeenlinna järnvägsstation. Samling stämplat 1873-2008 i tvåi Port Safeof album. med många märken, 1544 A D Brev till Internerad Finsk sjöman Spain,Välfyllda Trinidad,album från Pargas 1942.bra Frimärken 1570 400 helt komplett från 1945 brevet och framåt. praktstpl de sista 10Brittisk åren. Katalogvärde 100.000 kr. 9000 borttagna av censuren märktMkt "Left Camp". Finsk och censur. Kurirpost Leuchtturm albumsamling **/* 1876-2009, i huvudsak komplett 1930. Högt katalogvärde och 1545 E D Finland stämplad 1856-2007 i fyra Safe album från Nr 1 med bläckmakulering, 1571 F 3 Brev nominal. med komplett innehåll Rise på FRÖSÖN gällande transport 4000 Vapentyp m/60 och Facitlångt nr 9 40 penni daterat V1 C4 katalogvärde 20.00014-5-1719, kr, även Facit 46-47, 3,5 + av fältkassan från Frösön till Gävle.Från av textglest medföljer. 15000 600 Leuchtturm album **/*, enstaka o/Förtydligande 1876-1999. början besatt, fylls120.000 på efterhand 1546 D 7 rubel, den senare med intyg. 1992 LYXIstämplat. Katalogvärde kr. och 2500 F 1572 4 Vackert adresserat brev med juli 1636 till Jacob 70.000 de la Gardie, skrivet nästan komplett från1866-2009 1945.innehåll Högti katalogvärde. Finland **/* samling tredaterat Safe album. Katalogvärde kr ++ samt hög på D tyskaEstettalbum (översättning På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 9000 medmedföljer). Island talet. Högt katalogvärde. 1547 D nominal de senare åren.*/o 1870-1970 2500 Julij 1636". 3 Lindner med fickor o/**/* 1860-2000, oftast uppsättningar o/** av varje märke. 1573 B D Låda medalbum 93 postfriska häften 1990-2000 talet. Högttvå portovärde. 1548 1556 900 2000 Nästan komplettbrevomslag saknar baratilldeClas allraChristersson dyraste märkena. Högt men blandad F 5 Vackert adresserat Horn avkatalogvärde Åminne. Skrivet på Svenska, nominal. Årssatser och postfriska frimärken från abonnemang 1975-2007. Högt katalog och 1549 F 4000 800 2000 kvalitet, speciellt på Arkivanteckning den klassiska delen. renskrivning medföljer. 1636. 2 förtrycksalbum **/***/* 1889-2010, i huvudsak kompl. från 1917. Högt katalog ochslutet 1574 Samling 1900-1960 på visirblad. Några märken + block, ngr blad på medmed-3500 nominal. D F 1550 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de labättre Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning 800 äldre stpl/o. Högt katalogvärde. följer. Arkivanteckning 1638. på visirblad och i kuvert + några brev, glest i början men i det Lot med o/**/* 1875-1994 1575 D 2000 Liten samling 1902-1960 stpl/*/** insticksalbum och**de på visirblad, även bättre D närmaste komplett från 1945. Detiinnehåll moderna ärJacob mest med hög nominal. Katalogvärde F 1551 7 Vackert adresserat brevomslag utan till la Gardie frånnågot Generalguvernören 300 Grönland */**. inlämnaren 23.000 kr. över enligt Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1600 postfriska häften stpl/*, Landvättar allamedföljer. med tilläggsvärden Ryggtryck, kontrollnummer 1552 Samling 1885-1960 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. samt 1576 B D HM1-2 57). 52 Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1642. 1500 300 2000 cylindersiffra (även ngr stämplade äldre frimärken) Nominal 9.370 isländska kronor. F 1577 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings,I Admiral, General Gouvereur im Lieflandt Leuchtturm album **/*, o/ 1856-1969. början glest glest nästan från D Leuchtturm album med enstaka kassett, Island **/* 1902-1983 imen början men komplett välfyllt från 1956. mfl 300 1553 D 13002000 titlar.1917. Utan+innehåll daterad på flikenBra 31 sortering dec 1644, översättning medföljer. Åland **med komplett 1984-2002. avdelvis frankeringsetiketter från bägge Lot med 46 st **brevomslag häften, bla H14 xinnehåll 6 1860-1983, (postbilar). B 250 F 1554 9 Vackert adresserat utan till Krigskollegiet i Stockholm Ko- 1200 1578 E 3 vackra Estett album o/**/* Finland ca 350 ** häften + 6 årss.från ochCasper ca 100 brev. skullLot (enligt vaxsigill på baksidan) tysk medlite översättning. Arkivanteckning 1648. med ** Postfriska frimärken mest 2007-2010 men även äldre 1950-80 talet. Högt 1555 2000 Låda med ** frimärken frånadress abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600katalogvärde samt € 230. 1100 1579 C B 300 och adresserat Nominal. brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken F 10 Vackert Två visiralbum med förtrycksblad (egna fickor) tom 2001. Mest stämplat i början efterhand 1580 D 1I 5 kopek blå, 1 (små siffror) singel på brev från Tavastehus 19 JAN 1857 till Helsingfors. 1556 A "Praesent den 30typ Maij 1649". 900 2000 större inslag **/*.äkta Välbesatt från 1920 med en 90.000 del bättre kvalitet. Attest Mikko av Ossa, och till inte reparerat. Facit kr.märken. Blandad F 11 Vackert adresserat brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 13000 Låda med 144 postfriska häften. 33 häften i Mark, 95 automathäften flera bättre bla 6 st 1581 B 8 Penni * svartpå påfliken grönt"Praesent grovt papper. felfri tandn. Ex. Gummesson. Facit 10.000 kr. 16002000 1557 A 6 V2 håll med notering denTroligen 7 Aug. 1652". HA3D à 950 kr. Även 82 st 1:a klass märken och 20 st 2:a klass. Högt totalt katalogvärde, 10 svart på gult papper med lätta spår av fastsättare. Troligen felfri tandning. Ex. 1558 A 7 V1 C3 800 väl Penni värt en* genomgång. Gummesson. Facit 6.000 kr. Samling Finland o/**/* 1866-1990 talet i 3 album samt 4 kartotekslådor med o/ dubletter ca 1600 1582 E Kronopost Frankokuvert 1559 C 9 V2 700 1880-1989. Tervakoski från Fredrikshamn 6-1-1859 till Wasa 10-1-1859. Adressen 300 300 överskriven annars ganska fräsch. 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade Lot med ** frimärken 2007-09. Nominal € 38 + 169 st 1kronoslingor. klass-märken, Nominal ca € 150. 1583 C 550 2 Penni o/. Senatens tryckeri tandn. och 12,5,stor Helsingfors 1883 enligt Attest Gummesson: Äkta A 12 S C2Vackert F 1560 13 handskrivet brev med innehåll vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Äldreutan Schaubek album med lite o/ från 1885-1940 sedan resten */** fram till 1990. 1584 D 500 1300 och elleroch reparationer, lätt missfärgning/fläck på baksidan. Facit 5.000 Lerum den 15defekter Okt. 1851 fortskaffasdock av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Flyttlåda med ca 4.500 st mestmed topografiska kort iFrån nya formatet från hela världen, även 1 Mark, utan 1:a Provisorieutgåvan LYXi sigillet. stämpel Ruovesi 17.1.02 1585 G 1561 A 53 100 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest Skara till Huseby med not. 400 några i gamla formatet. Zeppelin 1930till ** med rött övertryck.Comp. Facit 1.500 kr. 1562 A 165 "Requisition" sänt Secundmajorens 200 300 Lot med ** Block, häften, frimärken, lite Åland. Facit 2.900 kr. 1586 C F 1563 15 Brevomslag 1867 med och slinga samt "Fort"små ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas200 8 olika mindre orterfjäderrest LYX stämplade på självhäftande märken. A 100 Samling Åland ** Postfrisk 1984-2009, komplett i 2 Lindner-album + 1 Visir album med 1587 E af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Nordingermanland ** med Postfriskt set. Facit 1.100 kr.Högt katalogvärde och nominal. 1564 A 8-14 3000 150 Gutterpar. 1710 Även med två1920 album dubletter 3-20 av varje. 16 Fribrevomslag tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel med latinsk A 1560 fjäder 1557 "Östgöta" F 1565 17 Brev Karterat med 1 brun/vit i stort vaxsigill samt1558 kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 250 skrift till Pernau i Estland. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 30+5 M på tygpåse flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 till 1566 C F 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 350 Tyskland. Trevlig varuprov försändelse. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 Lot med 3 brev från Finland/Åbo 1916 till England, alla frankerade helt eller delvis med 1567 C april 1809. 800 700 välgörenhetsfrimärken och censurerade i Torneå. F 1568 191571 Återanvänt brev medfrivillig 1 GULi Finland fjäder märkt "Order" säntF ioch stafett till med olikabåde adresser med Brev från Dansk stämplat Fältpost försett Dansk ochtre olika A kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 500 1000 Finsk censur. Ovanligt. F 1569 20 Brev Vykort med två fjädrar samt annorlunda kronoslinga. klockare-Gård frånvita svensk frivillig i Finland stämplat Fältpost FFrån och Spånga censur 102 och sänt till "Angår Sverige A hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 25-8-1941. Ortens namn är bortskrapat i texten och på vysidan av kortet. Vykortet visar F 21 Brev Hämeenlinna med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 300 järnvägsstation. Innehåll Militärtransport av Trinidad, tyger från Fredricstad till Göteborg. Brev"Wäg-Route" till Interneradangående FinskFinland sjöman i Port of Spain, från Pargas 1942. Frimärken 1500 1570 A Samlingar & Poster 400 22 Brev borttagna med 1 vitav fjäder daterad 9 sept 1826 till Major Dahls Regemente i censuren brevet märkt "Leftsänt Camp". Finskvid ochWestgötha Brittisk censur. Finland stämpladgällande samling utseende 1856-2007avi fyra Safe album från Nr 1 med bläckmakulering, Gobyn med innehåll Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun1571 E dahlsVapentyp Häradsrätt i Brottmål. m/60 Facit nr 9 40 penni V1 C4 katalogvärde 20.000 kr, även Facit 46-47, 3,5 + 700 15000 rubel, den senare meddaterad intyg. Från 1992 LYXi Sommerstad. stämplat. Katalogvärde kr. F 23 Brev 7med 1 gråbrun fjäder 15 jan 1845 "Ordres" 120.000 sänt till kronofjärFinland **/* samling 1866-2009 tre Safe album. Katalogvärde 70.000 kr ++ samt hög 1572 D dingsman i Hult, Wisnums Socken, imed notering "angående Brottmålsstemningar". 700 9000 nominal de med senare åren. 24 Lot med 9 brev 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 3 Lindner album med fickor o/**/* 1860-2000, oftast två uppsättningar o/** av varje märke. 1573 D 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 Nästan komplett saknar bara de allra dyraste märkena. Högt katalogvärde men blandad 26 Lot med tre brevomslag, varav två är delen. ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 4000 kvalitet, speciellt på den klassiska ter", 2det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. förtrycksalbum **/* 1889-2010, i huvudsak kompl. från 1917. Högt katalog och nominal. 1574 D 3500 800 F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita Lot med o/**/* 1875-1994 på visirblad och i kuvert + några brev, glest i början men i det 1575 D korta splittrade fjädrar. 600 närmaste komplett från 1945. Det moderna är mest ** med hög nominal. Katalogvärde 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-1600 enligt inlämnaren 23.000 kr. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 1576 D 1500 F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga Leuchtturm album **/*, enstaka o/ 1856-1969. I början glest men nästan komplett från 1577 D från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 13001500 1917. + Åland ** komplett 1984-2002. Bra sortering av frankeringsetiketter från bägge 1578 E 3 vackra Estett album o/**/* Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. och ca 100 brev. 1200 Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100 1579 B Två visiralbum med förtrycksblad (egna fickor) tom 2001. Mest stämplat i början efterhand 1580 D Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 900 större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. 1565 A 1576 D 1575 D D 1577 1578 1576 1579 1577 1580 1578 1 1581 1579 E D B D D E B B 2 1580 D 1582 1581 1583 F 3 1584 1582 1585 F 4 1583 1586 1584 1587 F 5 1585 E B C D E G C C D E G F 6 1586 C 1587 E F 7 1588 D F 8 1589 D F 1588 9 D 1590 D D F 1589 10 1591 1592 1593 1591 1594 F D D F D D F 1590 11 3500 Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 1500 Lot med o/**/* 1875-1994 på visirblad och i kuvert + några i början menfrån i det Leuchtturm album **/*, enstaka o/ 1856-1969. I början glestbrev, menglest nästan komplett närmaste komplett från 1945. Det moderna är mest ** med hög nominal. Katalogvärde 1300 1917. + Åland ** komplett 1984-2002. Bra sortering av frankeringsetiketter från bägge enligt inlämnaren 23.000 kr. Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. och ca 100 brev. 1600 3 vackra Estett album o/**/* 1200 Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 1500 Sverige 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100 Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang Leuchtturm album **/*, enstaka o/ 1856-1969. I början glest men nästan komplett från Två visiralbum med förtrycksblad (egna fickor) tom 2001. Mest stämplat i början efterhand 1300 1917. + Åland ** komplett 1984-2002. Bra sortering av frankeringsetiketter från bägge Förfilateli 900 större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. brev. 3 vackra Estett album o/**/* Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. och ca 100 1200 Odaterat utan poststämplar medi innehåll Palmkrantz, Körning Lådaofficiellt med 144brev postfriska häften. 33 häften Mark, 95signerat automathäften flera bättre bla L-län, 6 st Låda med Postfriska frimärken frånmärken abonnemang Nominal samt € 230. 1100 200 adresserat "a Son Logis" bostaden. Intressant. HA3D à 950 kr. Äveni**82 st 1:a klass och 20 1990-07. st 2:a klass. Högt FIM totalt600 katalogvärde, Förfilateli 1700-talet, tvåförtrycksblad karterade brevomslag från okarterade från Lund. Två visiralbum med (egna fickor) tomYstad 2001.samt Mesttvå stämplat i början efterhand 800 700 väl värt en genomgång. större inslag av **/*. Välbesatt fråntalet 1920 en samt del bättre märken. Blandad kvalitet. Samling Finland o/**/* 1866-1990 i 3med album 4 kartotekslådor med o/ dubletter ca 900 700 Låda med 144 postfriska häften. 33 häften i Mark, 95 automathäften flera bättre bla 6 st 1880-1989. Kurirpost Lot med ** frimärken € 38 +och 16920stst1 2:a klass-märken, ca € 150. HA3D à 950 kr. Även2007-09. 82 st 1:a Nominal klass märken klass. Högt Nominal totalt katalogvärde, 550 800 värt en genomgång. Brev väl med komplett och långt innehåll daterat Rise påsedan FRÖSÖN Äldre Schaubek album med lite o/ från 1885-1940 resten14-5-1719, */** fram tillgällande 1990. transport Samling Finland o/**/*till 1866-1990 talet i 3 albumavsamt kartotekslådor med o/ dubletter ca 500 600 av fältkassan från Frösön Gävle. Förtydligande text4medföljer. Flyttlåda med ca 4.500 st mest topografiska kort i nya formatet från hela världen, även 700 1880-1989. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 400 några i gamla formatet. med ** frimärken 2007-09. Nominal € finns 38 + 169 st 1 klass-märken, Nominal ca € 150. 550 tyskaLot (översättning medföljer). På baksidan notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Lot med ** Block, häften, frimärken, lite Åland. Facit 2.900 kr. 200 Julij 1636". Äldre Schaubek album med lite o/ från 1885-1940 sedan resten */** fram till 1990. 5002000 Samling Åland ** Postfrisk 1984-2009, komplett i 2 Lindner-album + 1 Visir album med Vackert adresseratca brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. på Svenska, 3000 Flyttlåda 4.500 st mest kort nya formatet från helaSkrivet världen, även Gutterpar.med Även två album medtopografiska dubletter 3-20 avi varje. Högt katalogvärde och nominal. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 4002000 några i gamla formatet. Åland Vackert brevomslag till Jacob la Gardie. Skrivet Lot adresserat med ** Block, häften, frimärken, litede Åland. Facit 2.900 kr. på Svenska, renskrivning med-200 följer. Arkivanteckning 1638. 1984-2009, komplett i 2 Lindner-album + 1 Visir album med 2000 Samling Åland ** Postfrisk Vackert adresserat utandubletter innehåll 3-20 till Jacob de Högt la Gardie från Generalguvernören 3000 Gutterpar. Ävenbrevomslag två album med av varje. katalogvärde och nominal. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Posten Ålands Lyxalbum "DAVO" i kassett med 200 LYX stämplar 1984-2006 även cirka 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 30002000 20 block. Alla 22 stämpelorter representerade. Mycket vacker samling. Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl Album i kassett. Nästan komplett samling 1984-2006, med 210 LYX stämplar från alla 22 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 25002000 stämpelorterna, även 20 häftesblock och frankeringsetiketter. Vacker samling. Posten Ålands Lyxalbum "DAVO" i kassett med 200 LYX stämplar 1984-2006 även cirka Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm frånpraktstämplar, Casper KoSamling Åland stämplat 1984-2009, komplett i Estett-album med i huvudsak 30002000 block. Alla 224stämpelorter Mycket vacker skull20 (enligt vaxsigill på baksidan)representerade. tysk med översättning. Arkivanteckning 1648. samt ytterligare insticksalbum med adress dubletter 3-20 st av varje,samling. även här mycket vackert Album i kassett. Nästan komplett samling 1984-2006, 210 LYX alla 22 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utanmed innehåll med stämplar notering från på fliken 1500 stämplat material. Högt katalogvärde. 25002000 stämpelorterna, även 20 häftesblock och frankeringsetiketter. Vacker "Praesent den + 30postfriska Maij 1649". Årssatser frimärken 1980-2007. Nominal ca FIM 2400 ochsamling. € 260. 1200 Samling Åland stämplat 1984-2009, komplett i Estett-album med i huvudsak praktstämplar, Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneVisiralbum ** 1984-2000. Högt katalogvärde och nominal. 800 2000 samtnotering ytterligare insticksalbum med 3-20 st av varje, även här mycket vackert håll med på4fliken "Praesent dendubletter 7 Aug. 1652". 1500 2 album med kassetter, Frimärken och häften ** 1984-2009 samt FDC 1995-2009. stämplat material. Högt katalogvärde. 700 Årssatser + postfriska frimärken 1980-2007. Nominal ca FIM och €gutterpar 260. 1200 Schaubekalbum med trol. Komplett ** samling 1984-1994 inkl2400 2-3 olika varianter Kronopost 600 Visiralbum ** 1984-2000. och nominal. 1592 D tom 1996. Bla. F23 variantHögt 2, vitkatalogvärde fosfor. 800 Lot med ** frimärken 2008-09. Nominal ca markerade € 50**+1984-2009 23 stkronoslingor. x 2:asamt klass,FDC 1591995-2009. st x 1:a 1595 C 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt 2 album med kassetter, Frimärken och häften 300 1593 D 700 500 klass/Europa/Världen. F 1594 13 Vackert handskrivet brev medKomplett innehåll ** och stor vit fjäder i lacksigill Tollered. "Afgår från Schaubekalbum med1984-2009. trol. samling 1984-1994 inkl 2-3 till olika gutterpar varianter D 26 Årsatser ** Åland 1596 F 500 Lerum den 15 Okt. 1851variant och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 600 1500 tom 1996. Bla. F23 2, vit fosfor. Lot 125 märken 1984-1995, varavi 28 högvalörer. Facit kr + låda med 60 gram 1597 B 14 Brevomslag innehåll,2008-09. med fjäderrest sigillet. till Huseby not. Lot med medutan ** frimärken Nominal ca € 50 +Från 23 stSkara x 2:a2.600 klass, 159 stmed x 1:a 1595 C 500 klipp 1984-1990. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 500 300 klass/Europa/Världen. 5 officiella med postfriska frimärken. "Ålands frimärken berättar" 1984-93, 941598 F F 1596 15 Brevomslag 1867 med och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 26stÅrsatser **årsböcker Ålandfjäderrest 1984-2009. F 500 450 300 95, 96-97, 98-99, 00-01. 27 st frimärken saknas i första boken. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". Lot med ** 125 märken 1984-1995, varav 28 högvalörer. Facit 2.600 kr + låda med 60 gram 1597 D B 78 olika Gutterpar. 1599 350 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 500 300 klipp 1984-1990. Lot 41 stårsböcker ** häften, 3postfriska xvaxsigill H2, 9 x frimärken. H3, 5 x H5"Ålands samt kronoslinga 27frimärken st block. berättar" Facit 4.200 kr. Ordres" 1600 C F 1598 17 Brev 5 med 1 brun/vit fjäder med ibla stort "Östgöta" samt märkt "Öppen 300 st med officiella 1984-93, 94F till Stratomta, vidarebefordrat emottaget av fyra olika boken. personer. Daterat 14-15 april 1809. 450 700 95, 98-99, 00-01. 27och st frimärken saknas i första Set 96-97, med (31 st) alla existerande Åländska poststämplar per 1.3.1984, vackert avstämplade 1601 C F 1599 18 Brev 78 med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 350 200 olika ** Gutterpar. D på små A6 kuvert. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 Lot med 42 LYX stämplar 1988-2000 på 16 olika stämpelorter. 1602 C 200 Lot med 41 st ** häften, bla 3 x H2, 9 x H3, 5 x H5 samt 27 st block. Facit 4.200 kr. 1600 C 300 april 1809. 700 Lådamed med(31 ** st) årsatser: Norge 1977-89, Danmark 1975-91, 1980-94, Grönland 1603 C E Set alla existerande Åländska poststämplar perFärörarna 1.3.1984, vackert avstämplade F 1601 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika 1978-93, Island 1980-89, Finland 1980-94, Åland 1984-93. Mycket högt katalogvärde och 200 på små A6 kuvert. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24& aug. troligen 1810. 25001000 Norden Samlingar Poster nominal. + album med **/* Grönland (bättre m. Pakkeporto o 1945)cirka och Färöarna. Lot med 42 LYX stämplar 1988-2000 på 16 olika stämpelorter. 1602 C 200 F 1604 20 Brev Blandad med tvåNorden-låda: vita fjädrar samt kronoslinga. Från Spånga Norgeannorlunda o/ 1856-1960 talet + några brev (bättreklockare-Gård FDC), Sverige"Angår 1855E Låda med årsatser: Norge 1977-89, 1975-91, Färörarna 1980-94, Grönland 1603 E hastig kronoskjuts föröver Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 1950 o/**/***Facit 25.000 kr enl. inl.Danmark Danmark 1890-1960 o/. Island o/** mest 1980 1980-89, 1980-94, Ålandsänt 1984-93. Mycket högt katalogvärde och 2200 F 21 Brev 1978-93, med Allt 1 Brun/svart fjäderFinland på Emb. Br. Till Berg från Wettlanda den 20 april 1815. talet. iIsland blandad kvalitet. nominal. +glest album med **/* Grönland (bättre m.av Pakkeporto 1945) ochmärken Färöarna. Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport tyger med frånoflera Fredricstad till Göteborg. En något besatt stämplad samling Norden -1955 bättre från Norge, 25001500 1605 D Norden-låda: Norge o/genomgång. 1856-1960 + några brev (bättre FDC), 1855-i 1604 E 2000 Danmark och Finland. Värt9en 22 Brev Blandad med 1 vit fjäder daterad sept 1826 sänttalet till Major vid Westgötha DahlsSverige Regemente 1950 o/**/* Facitvisirblad, över 25.000 kr enl. inl.stpl/o Danmark 1890-1960 Island o/**och mest 1980 Låda med lösa mycket äldre Sverige brao/. märken samt övriga Norden 1606 E Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig förmed soldaterna Esping Örn vid Sun2200 i blandad kvalitet. **,Häradsrätt BlaAllt Danmark äldre, ** numrerade fyrblock + Nominal DKK 800 samt ** Finland 1930dahlstalet. i Brottmål. En något glest besatt stämplad samling Norden -1955 med flera bättre märken från Norge, 1500 700 1605 D 1980 talet. 15 årssatser. F 23 Brev Danmark med 1 gråbrun fjäderVärt daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär2000 och Finland. genomgång. Låda med 3 samlingar och 6enNorska ** presentböcker. Åland ** 1984-2009, Danmark 1607 E dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering "angående Brottmålsstemningar". 700 Låda med lösa visirblad, mycket**med äldre stpl/o Sverige med bra märken samt övriga Norden 1606 E 1500 stämplat 1851-2009, Färöarna 1975-2009. Högt katalogvärde. 24 Lot med 9 brev med äldre, 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 **, Bla Danmark ** numrerade fyrblockDanmark, + Nominal DKK 800Grönland, samt ** Finland 1930Parti Norden **, mest 1980-90 talet. Mycket Färöarna, Nominellt 1608 B 25 Lot med 15 brev 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 1980 talet. 15 årssatser. 12001500 4.900 DKK + med något Island, Åland, Finland. Låda med 3 samlingar och 6o/**/* Norska ** presentböcker. Åland ** 1984-2009, 1607 E 26 Lot med tre brevomslag, varav två ärmärken ställda till Nääspå1725, 1733 och "Fort Omväxlande lot med bättre Norden 4 visirblad. Facitmärkta 26.000Danmark kr. af Solda- 1200 1609 C 1500 800 1851-2009, Färöarna 1975-2009. Högtadresser katalogvärde. ter", stämplat det tredje till Vimmerby 1854**alla med militära / Soldatpost. Låda Norden med ca **, 500-600 blandade ** häften Norden + något övriga världen, ettNominellt mindre antal 1610 F mest 1980-90 talet. Mycket Danmark, Färöarna, Grönland, B F 1608 27 Brev Parti (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 1200 stämplade kan förkomma. katalogvärde. Nominal ej räknat. 1200 600 DKK häften + något Island, Åland,Högt Finland. korta4.900 splittrade fjädrar. Låda med 6 album: o/**/* 1938-2007 + årsatser. En delFacit bättre: Pakkeporto P8*, 1611 C E lot17-11-1837 medGrönland bättre med o/**/* märken Norden påmycket 4 visirblad. 26.000 kr. 1609 1200 28 Brev Omväxlande med innehåll en vit fjäder samt liten kronoslinga ställd till KålleF.33 **, Åland o/** 1984-2004, Island o/** 1961-1980, Färöarna **/o 1975-1999. Enstaka reds Låda kompani i ca Rangstorp från Råda.**Innehåll ang. Lärokurs korpralskolorna. med 500-600 blandade häften Norden + något för övriga världen, ett mindre antal 1610 F 1200 700 dyrare märken men mycket att gå igenom. 1200 Högt Nominal ej räknat. F 1612 29 (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 katalogvärde. sept 1838. vacker GUL fjäder samt12.000 kronoslinga Låda med 7häften albumkan bla.förkomma. Island FDC (ca 210 st) fleraEn bättre 1930-40 talet, Facit kr. E 1605 Brev stämplade Låda 6 med album: Grönland o/**/* + årsatser. En delspecialsamling bättre: Pakkeporto P8*, 1611 E från Tössbo Compagni till Soldaten 6691938-2007 Kron. Färöarna, 10001500 Även med album samlingar frimärken/brev Grönland, F.33 **, överfyllt Åland o/** 1984-2004, IslandNorden-Danmark, o/** 1961-1980, Färöarna 1975-1999. 1 tjockt album med stämplat Finland, **/o Åland, Färöarna,Enstaka 1613 D 1200 dyrare märken mycket att gå Många igenom.med prakt/Lyx stämplar. 900 Grönland samt men Island 1989-2006. Låda bla. Island FDC (ca 210 st) fleraDanmark bättre 1930-40 talet, Finland Facit 12.000 kr. 1612 E E Låda med med 7 11album album: Grönland **, Norge stämplat, stämplat/**, stämplat1614 1000 Även album ** med frimärken/brev Grönland, specialsamling 1930 sedan till samlingar 1971, Åland ** 1984-2006Färöarna, i vackert DAVO album med kassett, Sverige Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411med 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1 tjockt överfyllt album stämplat Norden-Danmark, Finland, Åland, Färöarna, 1613 D 700 **/* 1962-1973. Högt katalogvärde. **, Bla Danmark äldre, ** numrerade fyrblock + Nominal DKK 800 samt ** Finland 19301500 1980 talet. 15 årssatser. Låda med 3 samlingar och 6 Norska ** presentböcker. Åland ** 1984-2009, Danmark 1607 E 1500 stämplat 1851-2009, Färöarna ** 1975-2009. Högt katalogvärde. Parti Norden **, mest 1980-90 talet. Mycket Danmark, Färöarna, Grönland, Nominellt 1608 B Sverige 1200 4.900 DKK + något Island, Åland, Finland. Omväxlande lot med bättre o/**/* märken Norden på 4 visirblad. Facit 26.000 kr. 1609 C Förfilateli 1200 Lådaofficiellt med ca 500-600 blandade ** häften Norden + något övriga världen, ett mindreL-län, antal 1610 F 1 Odaterat brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning 1200 200 stämplade häften kani förkomma. katalogvärde. Nominal ej räknat. adresserat "a Son Logis" bostaden. Högt Intressant. Låda 1700-talet, med 6 album: Grönland o/**/* 1938-2007 + årsatser. En del Pakkeporto P8*, 1611 E 2 Förfilateli två karterade brevomslag från Ystad samt tvåbättre: okarterade från Lund. 700 F.33 **, Åland o/** 1984-2004, Island o/** 1961-1980, Färöarna **/o 1975-1999. Enstaka 1200 dyrare märken men mycket att gå igenom. Låda med 7 album bla. Island FDC (caKurirpost 210 st) flera bättre 1930-40 talet, Facit 12.000 kr. 1612 E 1000 Även album med samlingar frimärken/brev Färöarna, Grönland, specialsamling F 1613 3 Brev 1med komplett långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport tjockt överfyllt och album med stämplat Norden-Danmark, Finland, Åland, Färöarna, D av fältkassan Gävle. Förtydligande av text medföljer. 900 600 Grönland från samtFrösön Island till 1989-2006. Många med prakt/Lyx stämplar. F 1614 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Låda med 11 album: Grönland **, Norge stämplat, Danmark stämplat/**, Finland stämplatE tyska1930 (översättning På**baksidan finns notering "Praesenterat Krigzrätten den 6 sedan ** tillmedföljer). 1971, Åland 1984-2006 i vackert DAVO album medi kassett, Sverige Julij 1636". 700 2000 **/* 1962-1973. Högt katalogvärde. Låda med ** samlingar Norden, ej Sverige och Norge i 3 visiralbum samtSkrivet kuvert med E F 1615 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. på Svenska, 700 2000 häften, 8medföljer. årssatser Danmark, 5 st Finland. renskrivning Arkivanteckning 1636.Högt katalogvärde och nominal. Låda med stämplade dublettsamlingar Norden 1900-talet i 7 album och en stor låda med medE F 1616 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning 600 2000 pergamynkuvert. Mest Island, Norge och Finland. följer. Arkivanteckning 1638. Nordensamling i 4 pärmar med Facit förtrycksblad o/**/*, Danmark D F 1617 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie (även från Generalguvernören 1875-1976,län, Island 1876-1975, Norge 1877-1975, Finland 1875-1975. över Grönland/Färöarna) Ingermanland och Keksholms friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602600 regel i börjanrenskrivning och resten **/* i egenmonterade fickor. 1642. 57). Som Skrivet på stpl Svenska, medföljer. Arkivanteckning 2000 Lot med 27 st ** Årssatser Färöarna 1979-1993. Åland 1984-1994. Litet insticksalbum med 1618 F F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 600 */**/o Island 1900-1990 med bättre märken, bla. två kungar och Zeppelin 1931. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 Omväxlande låda: Sverige o/ i pergamyn +album, även Finland **/* på visirblad och låda 1619 G F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Komed klipp, lite Åland ** , Island, Grönland o/ tex F.37-8 x 3, Isbjörn 58-61. Klassiskt Sverige skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 600 2000 Ringtyp F.19 * (3.200 kr) och F.34 * +slottet BC etc. +något övrigt. F 1620 10 Vackert brevomslag till Amiralitetsrådet, med notering på fliken Lot adresserat med Postfriskt Finland-1980 talet + 45 häften,utan Ålandinnehåll 1984-86, Färöarna-Samling 1975D "Praesent den 30 Maij inkl. 1649". 500 2000 83 + 14 årssatser nr 1 Facit 2.000 kr. Även lite Island och något Sverige. F 1621 11 Vackert brevomslag Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inneLot adresserat med tre ** samlingar i tvåtillalbum + ngr lösa visirblad. Island 1950-2001, Färöarna 1975D håll med på fliken "Praesent 7 Aug. 500 2000 2001notering samt Åland 1984-2002. Hög den katalog och 1652". mycket motiv. Småsamlingar o/**/* på blad och instickskort, Färöarna 1975-95, Grönland mest nyare, 1622 D 500 Åland 1987-95, även något Island+album med o/ dubletter. Kronopost Samling Norden o/**/* i två insticksalbum + ngr lösa blad. Mest stämplat Danmark, men 1623 D 400 300 även7**brev Grönland, Sverige,alla Danmark Nominal 480 DKK. 12 Lot med med innehåll med tydligt markerade kronoslingor. Tjock insticksbokbrev medmed ca 3.000 märken, mestvit Island 65% och Danmark 25% + "Afgår ngt övr.från D F 1624 13 Vackert handskrivet innehåll och stor fjäder i lacksigill till Tollered. 400 Norden, till nytt med del välstämplat. Meanderslinga. Västergötland. Lerum den 15mest Okt.halvmodernt 1851 och fortskaffas aven kronobrefbärare. 1500 Låda med drygt 70 st blandade ** häften 1980-2000 talet fråntill Finland, Åland, 1625 B 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara Huseby med Grönland, not. 400 Färöarna,sänt Island. "Requisition" till Secundmajorens Comp. 300 Låda med 3 album med Röda Kors frimärken **/*/o samt julmärken i helark och även 1626 E F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 400 vykort + 2 pärmar blandat. Mycket Norden. Även bok från 1936 "Med Röda Korset i fält". af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Välfylld låda med lite av varje, mest Sverige. Bla ca 400 topografiska vykort samt några 1627 E 16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 300 hundra brev, även album och smålådor med lösa frimärken. Värt en genomgång. F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" Lot ** Island ex. 273, 306, 315-18, Norge ex. 413-15, 426-28 samt Grönland nominal på 1628 C till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 fyra visirblad. F 1629 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill kronoslinga märkt "Öppen Ordres" ANIMALS/BEAR: Identification card for "Östgöta" meter marksamt Denmark/Kobenhavn 29.11.1952 with C till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat Logo depicting Polarbear, from the company Francotyp in Berlin. Unique card with firstpå18 Lot ** Island ex. 273, 306, 315-18, Norge ex. 413-15, 426-28 samt Grönland nominal 1628 C april recorded 1809. - Thematics 300 usage of each sloganMotiv of the meter mark. 300 700 fyra visirblad. F 1630 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder card märkt sänt Germany/Berlin i stafett till olika adresser med tre olika ANIMALS/BEAR: Identification for"Order" meter mark mark 16.12.1959 with Logo C ANIMALS/BEAR: Identification card for meter Denmark/Kobenhavn 29.11.1952 with 1629 C kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 company aug. troligen cirka 1810. 1000 for Vaubeka depicting silhouette of company a Bear, from the Francotyp Berlin. Logo depicting Polarbear, from the Francotyp in Berlin. Unique in card withUnique first 400 F 20 Brev recorded medwith två usage vitafirst fjädrar samt annorlunda kronoslinga. card the ofslogan usage forthe each slogan of theFrån meterSpånga mark. klockare-Gård "Angår 300 ofdate each of meter mark. hastig kronoskjuts förIdentification Kongl. Westmanlands Reg:te". ANIMALS/BEES: card mark 23.10.1950 with 1631 1500 ANIMALS/BEAR: Identification card for for meter meter mark Germany/Freiburg Germany/Berlin 16.12.1959 with Logo 1630 C C for Oel-Hummel depicting Bumble-bee, from the company Francotyp in Berlin. F 21 Brev Logo med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Till from Berg sänt från Wettlanda den aprilUnique 1815. for Vaubeka depicting silhouette of aBr. Bear, the company Francotyp in 20 Berlin. 800 1500 Unique card first dateMilitärtransport offor usage each slogan of the meter mark. Innehåll angående avof tyger från Fredricstad till Göteborg. 400 card"Wäg-Route" with thewith first the date of usage eachfor slogan the meter mark. **/*/o collection infor 15meter albums (60 % cancelled). Sorted by country 1960-i 1632 D 22 Brev ANIMALS/BIRDS: med 1 vit fjäder Identification daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente ANIMALS/BEES: card mark Germany/Freiburg 23.10.1950 with 1631 C 1990. Also notedgällande a fewdepicting older **/*Bumble-bee, sets British Gobyn med innehåll utseende avfrom Fullmäktig för company soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1000 Logo for Oel-Hummel from colonies. the Francotyp in Berlin. ANIMALS/BIRDS: 1953 pair withslogan blue/green Kingfisher printed 1633 A Mi.453 dahlsUnique 800 700 Häradsrätt i Brottmål. card with the firstMNH date ** of triangle usage for each of theimprint meter of mark. 450 by mistake on the gummed side 15 and omitted on front. variety ! till **/*/odaterad collection injan 15 albums (60 %Spectacular cancelled). Sorted by country 1960D F 1632 23 Brev ANIMALS/BIRDS: med 1 gråbrun fjäder 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt kronofjärANIMALS/BIRDS: 2 albums with **/*/o birds sorted after country. Better stamps and sets 1634 D 1000 1990. Also noted a few older **/* sets from British colonies. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 500 700 inbetween. ANIMALS/BIRDS: MNH ** 1735-1806 triangle pair de with blue/green imprint adresser of Kingfisher printed 1633 A Mi.453 Lot med 24 9 brev med 3 1953 kronoslingor flesta med militära / Soldatpost. 1200 ANIMALS/BIRDS: Aitutaki 1981-1983, 2 complete ** Bird sets. Michel 370-405 and 4771635 C 450 by mistake on the 3-4-5 gummed side and omitted on front. Spectacular variety ! 25 Lot med 15 brev€med slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 400 1500 495. Michel 250. ANIMALS/BIRDS: 2 albums with **/*/o birds sorted after country. Better stamps and sets 1634 D 26 Lot med tre brevomslag, varav** två är series ställda1963 till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 500 ANIMALS/BIRDS: Gambia Bird (Mi. 170-182) € 90. 1636 A 200 inbetween. ter", ANIMALS/BIRDS: det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800 Aitutaki 1981-1983, 2 complete Bird on sets. Michel 370-405 anditem. 4771635 Germany 1923, Perfin depicting** Swan used stamp. Unusual 1637 C A 700 F 27 Brev 495. (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 400 Michel € 250. card for meter mark Germany/Dusseldorf 20.12.1932 with 1638 C kortaANIMALS/BIRDS: splittrade fjädrar.Identification ANIMALS/BIRDS: Gambia ** Bird series 1963 (Mi. 170-182) € 90. 1643200 600 1636 A Bird of prey catching snake, from themycket company Francotyp in1641 Berlin. Unique 28 Brev Logo med depicting innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt liten kronoslinga ställd till Kålle600 ANIMALS/BIRDS: Germany 1923, Perfin depicting Swan on used stamp. Unusual item. 1637 A card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. 700 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 1631 1633 ANIMALS/BIRDS: Sweden 1981card Limited editionmark (6.000) cylinder impression with valuewith 50 1639 A Identification for meter Germany/Dusseldorf C F 1638 29 Brev ANIMALS/BIRDS: (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder 20.12.1932 samt kronoslinga 400 Kr. crossed overBird of Facit 1157 Gyrfalcon stamp. Engraved by Czeslaw Slania. Logo depicting of Soldaten prey catching från Tössbo Compagni till 669 snake, Kron. from the company Francotyp in Berlin. Unique 1500 ANIMALS/BUTTERFLIES: Identification forof meter mark Germany/Aachen 11.6.1957 1640 C 600 card with the first date of usage for each card slogan the meter mark. with Logo for Gebr.Offergeltl depicting Butterfly, thecylinder company Francotypwith in Berlin. ANIMALS/BIRDS: Sweden 1981 Limited edition from (6.000) impression value 50 1639 A 400 Unique cardover with of theFacit first 1157 date of usage for each Engraved slogan of the meter mark. 400 Kr. crossed Gyrfalcon stamp. by Czeslaw Slania. ANIMALS/COW: France 1911, Well centered Perfin depicting Cow on used stamp. 1641 ANIMALS/BUTTERFLIES: Identification card for meter mark Germany/Aachen 11.6.1957 1640 A C 700 Unusual Frimärksauktioner i Göteborg AB,item. Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] with Logo for Gebr.Offergeltl depicting Butterfly, from the company Francotyp in Berlin. ANIMALS/ELEPHANT, OSTRICH: Tonga Original drawing in attractive small size (142 x 1642 C ANIMALS/BIRDS: **/*/o collection in 15 albums (60 % cancelled). Sorted by country 19601000 1990. Also noted a few older **/* sets from British colonies. ANIMALS/BIRDS: 1953 MNH ** triangle pair with blue/green imprint of Kingfisher printed 1633 A Mi.453 450 by mistake on the gummed side and omitted on front. Spectacular variety ! ANIMALS/BIRDS: 2 albums with **/*/o birds sorted after country. Better stamps and sets 1634 D Sverige 500 inbetween. ANIMALS/BIRDS: Aitutaki 1981-1983,Förfilateli 2 complete ** Bird sets. Michel 370-405 and 4771635 C 400 495. Michel € 250. 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, ANIMALS/BIRDS: Gambia ** Bird series 1963 (Mi. 170-182) € 90. 1636 A 200 200 adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. ANIMALS/BIRDS: Germany 1923, Perfin depicting Swansamt on used Unusual 1637 A 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad två stamp. okarterade frånitem. Lund. 700 700 ANIMALS/BIRDS: Identification card for meter mark Germany/Dusseldorf 20.12.1932 with 1638 C Logo depicting Bird of prey catching snake, from the company Francotyp in Berlin. Unique Kurirpost 600 card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. 1981 Limited edition cylinder impressiongällande with value 50 A F 1639 3 Brev ANIMALS/BIRDS: med komplett ochSweden långt innehåll daterat Rise (6.000) på FRÖSÖN 14-5-1719, transport 400 600 Kr. crossed over of Facit Gyrfalcon stamp.av Engraved by Czeslaw Slania. av fältkassan från Frösön till 1157 Gävle. Förtydligande text medföljer. ANIMALS/BUTTERFLIES: Identification card meter Germany/Aachen 11.6.1957 C F 1640 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat julifor 1636 tillmark Jacob de la Gardie, skrivet på Logo for Gebr.Offergeltl depicting Butterfly, from the"Praesenterat company Francotyp in Berlin. tyskawith (översättning medföljer). På baksidan finns notering i Krigzrätten den 6 400 Unique card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. Julij 1636". 2000 ANIMALS/COW: France 1911, Well centered Perfin depicting Cow on used stamp. 1641 A F 5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 700 Unusual item. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 ANIMALS/ELEPHANT, OSTRICH: Tonga Original drawing in attractive small size (142 x 1642 C F 6 Vackert brevomslag till Jacob la985. Gardie. Skrivet Svenska, renskrivning med115adresserat mm) for issued 1987 stamp, Michelde no: Issued stamppå marked "Specimen" comes följer. Arkivanteckning 15002000 with for comparison.1638. F 1643 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till centered Jacob de la Gardie frånElephant Generalguvernören ANIMALS/ELEPHANT: Germany 1921, Well Perfin depicting on used A över stamp. Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1200 Unusualoch item. 57). ANIMALS/FOX: Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. French Somalia, 1961. 25 F. Depicting African Fox. Complete color trial 2000 1644 C F 8 Vackert adresserat brevomslag till EriktoRünings, Admiral, General im Lieflandt proof sheet, used by the postoffice decide colors for the issued Gouvereur stamp Mi. 339. Very fewmfl 15002000 titlar.intact Utansheets innehåll med daterad på fliken delvis översättning exist since they are mostly31 cutdec up 1644, and devided. Attractive. medföljer. ANIMALS/FOX: French Somalia, 1962. 25till F. Krigskollegiet Artist Proof of issued stampfrån Mi. 339 depicting C F 1645 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll i Stockholm Casper KoSigned in original tysk by artist andmed stamped with French postoffice seal.1648. skullAfrican (enligtfoxes. vaxsigill på baksidan) adress översättning. Arkivanteckning 2000 800 Probably issuedbrevomslag in not more till than 12 copies. Attractive. F 10 Vackert adresserat Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken ANIMALS/HORSES: Huge collection, mainly **, but also a few covers, postal stationery 1646 G "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 fromadresserat 1880-2000brevomslag talet. 4 albums with stamps **/* and 5Oxenstierna with everything else + a fewutan boxes. F 11 Vackert till Gabriel Bengtsson i Stockholm, inne7000 Very notering high catalogue value. Reccomended. håll med på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000 ANIMALS/HORSES: Identification card for meter mark Holland/Zaltbommel 23.7.1936 with 1647 C Logo for Peletier & Philips depicting UNICORN, from the company Francotyp in Berlin. 600 Unique card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. Kronopost ANIMALS/HORSES: Uruguay 1954, Waterlow punctured proof in vertical pair together with 1648 A 12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 600 300 issued stamps Mi. 777 and 785. Depicting Cowboy taming horse. F 1649 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och15 stor fjäder Tollered. "Afgår från ANIMALS/REPTILES: Dahomey 1963. F. vit Artist proofi lacksigill of issued till stamp Mi. 203 depicting A Lerum den 15 Okt. 1851 och snake. fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 700 1500 Native priest with Python 14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest till Huseby med16.2.1953 not. ANIMALS/REPTILES:Identification cardi sigillet. for meterFrån markSkara Germany/Burscheid 1650 C "Requisition" till Secundmajorens with Logosänt for Colonia depicting two Comp. lizzards from the company Francotyp in Berlin. Unique 300 card with1867 the first of usage forslinga each slogan of theställd metertill mark. F 15 Brevomslag meddate fjäderrest och samt "Fort" Sandtorp klostret "Fortskaffas800 ANIMALS/SEASHELLS: Dahomey 20i F. Artist proof of issued stamp Mi. 204 1651 A af kronobrefbärare skyndsammast och 1963. af dem natt". 300 700 depicting native with necklace of seashells wrapped her arm. 16 Fribrevomslag 1710 priestess med tre handritade öppna kronor, ställd till around Gripsholm. 300 Identification for individual meter mark Sweden/Norrköping C F 1652 17 Brev ANIMALS/SEASHELLS: med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigillcard "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 15.2.1929 depicting Shell logo with Sea-shell from the company Francotyp in Berlin. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 700 Unique card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. F 18 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" AVIATION/BALLOONS: Official card 25+40 c. with balloon design issued for Luxemburg 1653 A till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 stamp exhibition with cancel "Par Ballon Exp.Phil.Luxembourg 9-9-1927"sent to Belgium. april 1809. 300 700 1642 Attractive item. F 1654 19 Återanvänt brevCameroun, med 1 GUL1966. fjäder märkt "Order" i stafett till olika adresser med tre olika 1644 AVIATION: 100 F. Artist proofsänt of issued stamp Mi. 478 depicting Airforce A kronoslingor mellan Signed Boxholm Amarbyn daterad 24 aug. with troligen cirka 1810. seal. 800 1000 plane at airport. in och original by artists and stamped French postoffice F 1655 20 Brev AVIATION: med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård Upper-Volta, 1961. 200 F. Artist proof of issued stamp Mi. 94 depicting "Angår plane A hastig förOuagadougou Kongl. Westmanlands 700 1500 onkronoskjuts the ground at airport. Reg:te". F 1656 21 Brev AVIATION: med 1 Brun/svart fjäder1961. på Emb. Till Berg från Wettlanda 20 april plane 1815. Upper-Volta, 500 Br. F. Artist proofsänt of issued stamp Mi. den 95 depicting A Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. 700 1500 taking off from Ouagadougou airport. 12 öre inland9 cover from Piteå to Stockholm 10-6-1874 forwarded with shipi 22 Brev CHEMISTRY: med 1 vit fjäder daterad sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente 1657 A 1656 Gobyn med innehåll gällande utseende av on Fullmäktig soldaterna Örn vid Sun"Berzelius" as per manuscript marking front. Theför ship is namedEsping for the och Royal academy 400 700 dahlschemist Häradsrätt i Brottmål. J.J.Berzelius. 2x2 1/2 pence on 15 airmail cover i"Sample without"Ordres" value" from to A F 1658 23 Brev CHEMISTRY: med 1 gråbrun fjäder daterad jan 1845 Sommerstad. säntEngland till kronofjär300 Austria. Stamps with perfin frommed Turner Brothers AsbestosBrottmålsstemningar". Co Ltd. dingsman i Hult, Wisnums Socken, notering "angående 700 CHEMISTRY: Cover issued at "X1735-1806 Congressode Internazionale di Chimica, Roma" with 1659 A 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor flesta med militära adresser / Soldatpost. 200 1200 special cancel of same design ROMA 20-5-1938 sent to Sweden. Cancel slightly blurred. 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 CHEMISTRY: Germany 10 Pf. Single on envelope "Muster ohne Werth" from Berlin 23-91660 A 26 Lot med två but är ställda Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 500 1898tre to brevomslag, France. Very varav attractive a front till only. ter", CIRCUS: det tredjeWell till Vimmerby alla med from militära / Soldatpost. 800 filled album1854 with ** mostly the adresser 2000s. High catalogue/postage value. A 1661 D F 1646-1 27 Brev fun (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 900 collection. kortaCOMICS/DISNEY: splittrade fjädrar.Lot with 2 covers (no contents) from Barbados and Panama 1932 from 600 1662 A 28 Brev the med innehållMickey 17-11-1837 en vitaround fjäderthe samt mycket liten kronoslinga ställd till the KålleSwedish Mouse med club "Sail world". Members received info during 400 700 reds trip. kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. UNUSUAL Lärokurs för korpralskolorna. Mickey Mouse vignette in upper left corner. and EARLY ITEMS. 1632 D F 29 1646-2 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1648 A 1649 A 1650 C 1651 A 1 1652 C 2 1653 A F 3 1654 A F 4 1655 A 1656 A F 5 1657 A F 6 F 7 1658 A 1659 A F 8 1660 A F 9 1661 D F 10 1662 A F 11 ANIMALS/HORSES: Uruguay 1954, Waterlow punctured proof in vertical pair together with 600 issued stamps Mi. 777 and 785. Depicting Cowboy taming horse. ANIMALS/REPTILES: Dahomey 1963. 15 F. Artist proof of issued stamp Mi. 203 depicting 700 Native priest with Python snake. ANIMALS/REPTILES:Identification cardSverige for meter mark Germany/Burscheid 16.2.1953 with Logo for Colonia depicting two lizzards from the company Francotyp in Berlin. Unique Förfilateli 800 card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. ANIMALS/SEASHELLS: Dahomey 1963. 20innehåll F. Artistsignerat proof of issued stampKörning Mi. 204 L-län, Odaterat officiellt brev utan poststämplar med Palmkrantz, 700 depicting native priestess with necklace of seashells wrapped around her arm. adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200 ANIMALS/SEASHELLS: Identification card forfrån individual metertvå mark Sweden/Norrköping Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag Ystad samt okarterade från Lund. 700 15.2.1929 depicting Shell logo with Sea-shell from the company Francotyp in Berlin. 700 Unique card with the first date of usage for each slogan of the meter mark. AVIATION/BALLOONS: Official card 25+40 c. with balloon design issued for Luxemburg Kurirpost stamp exhibition with cancel "Par Ballon Exp.Phil.Luxembourg 9-9-1927"sent to Belgium. Brev Attractive med komplett item. och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 300 av fältkassan från Frösön till1966. Gävle. Förtydligande medföljer. 600 AVIATION: Cameroun, 100 F. Artist proofavoftext issued stamp Mi. 478 depicting Airforce Vackert adresserat medininnehåll daterat 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet 800 plane at airport.brev Signed original by artistsjuli and stamped with French postoffice seal. på tyskaAVIATION: (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 Upper-Volta, 1961. 200 F. Artist proof of issued stamp Mi. 94 depicting plane Julij 1636". 7002000 on the ground at Ouagadougou airport. AVIATION: Upper-Volta, 1961. 500 F. Artist proof ofHorn issuedav stamp Mi. 95Skrivet depicting Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Åminne. på plane Svenska, 7002000 taking offmedföljer. from Ouagadougou airport. 1636. renskrivning Arkivanteckning CHEMISTRY: öre inland till cover fromde Piteå to Stockholm 10-6-1874 forwarded with shipmedVackert adresserat 12 brevomslag Jacob la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning as per manuscript marking on front. The ship is named for the Royal academy följer."Berzelius" Arkivanteckning 1638. 2000 400 chemist J.J.Berzelius. Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören CHEMISTRY: 2x2 1/2 pence on airmail cover "Sample without value" from England to över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602300 Austria. på Stamps with perfin from Turner Brothers Asbestos Co Ltd. 57). Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 CHEMISTRY: Cover issued at "X Congresso Internazionale di Chimica, Roma" with Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 200 special cancel of same design ROMA 20-5-1938 sent to Sweden. Cancel slightly blurred. titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 CHEMISTRY: Germany 10 Pf. Single on envelope "Muster ohne Werth" from Berlin 23-9Vackert adresserat utanbut innehåll Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko500 1898 to France.brevomslag Very attractive a front till only. skullCIRCUS: (enligt vaxsigill på album baksidan) adress med Arkivanteckning 1648. 2000 Well filled with tysk ** mostly from theöversättning. 2000s. High catalogue/postage value. A Vackert 900 fun adresserat collection. brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent den 30 Maij 1649". 2000 COMICS/DISNEY: Lot with 2 covers (no contents) from Barbados and Panama 1932 from Vackert brevomslag Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innethe adresserat Swedish Mickey Mouse till clubGabriel "Sail around the world". Members received info during the håll med notering på fliken "Praesent den 7 corner. Aug. 1652". 4002000 trip. Mickey Mouse vignette in upper left UNUSUAL and EARLY ITEMS. Kronopost 12 F 13 14 F 15 16 F 17 F 18 F 19 1657 F 20 F 21 1663 A 22 1664 D 1665 E F 23 1666 A 24 25 1667 A 26 1668 A F 27 1669 A 28 1670 A A F 1671 29 1672 A Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 april 1809. 700 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500 Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. ESPERANTO: Lotangående with items,Militärtransport Postcard from Bulgaria with Green esperanto Innehåll "Wäg-Route" av tyger31-12-1929 från Fredricstad till Göteborg. 1500 by canc . and card with1826 cachet andtill Leuven "Eksopozicio esperantoi". 200 Brev sticker med 1tied vit fjäder daterad 9 sept sänt Major 19-9-37 vid Westgötha Dahls de Regemente FAMOUS PERSONS: ** collection with Princess Diana & The Queen Mother in 2 albums Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun600 stamps and m.sheets. Valued by vendor (Michel 2000) € 888. dahlswith Häradsrätt i Brottmål. 700 1666 FAMOUS PERSONS: ** collection with Princess Diana in 4 albums with stamps, sheets, Brev FDC med and 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär900 coinletters. dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 FOOD/COFFEE: Germany 10 Pf. Single on inland envelope "Caffee-Probe ohne Werth" Lot med 9 brev medof3no kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 350 1200 Coffee-sample value from Hamburg to Augsburg 19-1-1890. Lot med 15 brev medRomania 3-4-5 slingor de flesta med militära adresser / Soldatpost. FOOD/COFFEE: 1927,1810-1853, Perfin depicting Coffee grinder on used stamp. Unusual. 500 1500 Lot med tre Colorful brevomslag, tvåStuttgart är ställda till Nääs "Gr.Deutsche 1725, 1733 och märkta "Fort für af SoldaFOOD: local varav postcard 12-7-1902 Fachausstellung ter", Fleischerei, det tredje till Vimmerby 1854 alla medCow, militära adresser Soldatpost. 800 Kochkunst u.s.w" depicting sheep, pig and/ several made dishes. Very Brev attractive (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 100 item. kortaFOOD: splittrade fjädrar. England 1910s, Full name Perfin "SALT" on used stamp. 400 600 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till KålleGEOGRAPHY: Germany 1928, Perfin depicting Globe of the earth on tripod on used stamp. 500 reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700 Germany Pfennig single smallGUL localfjäder envelope Brev GEOLOGY/OIL/PETROL: (Lägreståndsvikning) med innehåll15 7 sept 1838. En on vacker samt kronoslinga 200 "Warenprobe" fromtill Berlin 13-5-1958 "Für die Reise von ihrer Esso-Station". från Tössbo Compagni Soldaten 669 Kron. 1500 LITERATURE/THEATRE: Postcard used locally within Paris 26-1-1903 depicting Sarah Bernhardt and scene from play. MEDICINE/HANDICAP: USA 1970s, Perfin depicting Wheelchair symbol on unused stamp. 100 1673 A 400 MEDICINE/HYGIENE: 5 pf. Germania with Perfin (unidentified) on inland postcard Berlin 1674 A Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 200 28-5-1913 with1515, advertisements on both sides for electric iron. 1665 E 1666 A 1667 1668 1 A A 1669 A 1670 A 2 1671 A FAMOUS PERSONS: ** collection with Princess Diana in 4 albums with stamps, sheets, FDC and coinletters. FOOD/COFFEE: Germany 10 Pf. Single on inland envelope "Caffee-Probe ohne Werth" Coffee-sample of no value from Hamburg to Augsburg 19-1-1890. FOOD/COFFEE: Romania 1927, Perfin depicting Coffee grinder on used stamp. Unusual. Sverige FOOD: Colorful local postcard Stuttgart 12-7-1902 "Gr.Deutsche Fachausstellung für Fleischerei, Kochkunst u.s.w" depicting Cow, sheep, pig and several made dishes. Very Förfilateli attractive item. Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, FOOD: England 1910s, Full name Perfin "SALT" on used stamp. adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. stamp. GEOGRAPHY: 1928, Perfin depicting the earth on tripod onfrån used Förfilateli 1700-talet,Germany två karterade brevomslag frånGlobe Ystadofsamt två okarterade Lund. 900 350 500 100 400 200 500 700 GEOLOGY/OIL/PETROL: Germany 15 Pfennig single on small local envelope 200 "Warenprobe" from Berlin 13-5-1958 "Für die Reise von ihrer Esso-Station". Kurirpost 1670 1667 1677 1696 1689 1676 LITERATURE/THEATRE: Postcard used locally within Paris 26-1-1903 depicting Sarah 1672 A 1673 ESPERANTO: withfrom items, Postcard from Bulgaria 31-12-1929 with Green esperanto 1663 A 100 and Lot scene play. F 3 Brev Bernhardt med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 sticker tied by canc with cachet and Leuven Wheelchair 19-9-37 "Eksopozicio de esperanto". . and card MEDICINE/HANDICAP: USA 1970s, Perfin depicting 1673 A 400 600 av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.symbol on unused stamp. FAMOUS PERSONS: ** collection with Princess Diana & The Queen Mother in 2 albums 1664 D F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på MEDICINE/HYGIENE: 5 pf. Germania with Perfin (unidentified) on inland postcard Berlin 1674 A 600 with stamps and m.sheets. Valued by vendor (Michel 2000) € 888. 200 tyskaFAMOUS (översättning medföljer). På baksidan finnsfor notering Krigzrätten den 6 28-5-1913 with advertisements on both sides electricin"Praesenterat iron. PERSONS: ** collection with Princess Diana 4 albums withi stamps, sheets, 1665 E Julij 1636". MEDICINE/MALARIA 1675 A FDC and coinletters. Postage free Fieldpostcard from Rogatica (Bosnia and Herzegovina) 900 2000 30-1-1918 with brevomslag lilac straight10 line cancel "K.u.K. Malariaspital..", sent to Vienna. F 1666 5 Vackert adresserat till Clas Christersson Horn av"Caffee-Probe Åminne. Skrivet Svenska, 200 FOOD/COFFEE: Germany Pf. Single on inland envelope ohnepå Werth" A MEDICINE: British 1895, centered Perfin depicting Heart and letter "B" on used 1676 A 350 2000 renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Coffee-sample of noIndia value fromWell Hamburg to Augsburg 19-1-1890. 400 stamp. FOOD/COFFEE: Romania 1927, Perfinde depicting Coffee grinder used stamp. Unusual.med-500 A F 1667 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob la Gardie. Skrivet på on Svenska, renskrivning MEDICINE: New Zealand 1893, advertisement on back of stamp "Beecham's Pills Purify 1677 A följer. Arkivanteckning 1638. 2000 FOOD: Colorful local postcard Stuttgart 12-7-1902 "Gr.Deutsche Fachausstellung für 1668 A 500 the adresserat blood" on 1brevomslag penny red Victoria stamp. F 7 Vackert utan innehåll till sheep, Jacob de Gardie från Generalguvernören Fleischerei, Kochkunst u.s.w" depicting Cow, pig la and several made dishes. Very MILITARY/UNITED NATIONS: Cover to London, redirected within the city with machine 1678 A över attractive Ingermanland Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100 item. och "United cancel 18-12-1945 Nationsmedföljer. London 1945" with "Globe logotype". Early usage since 57). FOOD: Skrivet på Svenska, renskrivning Arkivanteckning 1910s, Full name Perfin "SALT" on used stamp.1642. 1669 A 400 the UN England officially started 24-10-1945. 2002000 F 1670 8 Vackert adresserat brevomslag till ** Erik Rünings, Gouvereur im Lieflandt mfl MILITARY: Album with mostly MNH (a few /o)Admiral, military/uniform stamps andon a few blocks 1679 A D stamp. GEOGRAPHY: Germany 1928, Perfin depicting Globe ofGeneral the earth on tripod used 500 titlar.from Utancainnehåll med daterad på fliken 31 dec delvis översättning medföljer. 1900-1980s. Roughly 350 stamps with 1644, higher values inbetween. 3002000 GEOLOGY/OIL/PETROL: Germany 15 Pfennig single on small local envelope A F 1671 9 Vackert adresserat brevomslag till Soldier, Krigskollegiet i Stockholm frånComplete Casper KoMILITARY: Cameroun 1966.utan 25 F.innehåll Depicting Parachutes and Tank. 1680 D 200 "Warenprobe" from Berlin 13-5-1958 "Für die Reise von ihrer Esso-Station". skullcolor (enligt på baksidan) tysk adress med översättning. 1648. 2000 trialvaxsigill proof sheet, usedPostcard by the postoffice to decide colors26-1-1903 forArkivanteckning the issued stampSarah Mi. 476. LITERATURE/THEATRE: used locally within Paris depicting 1672 A 1500 F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken Very few sheets exist since they are mostly cut up and devided. Attractive item. 100 Bernhardt and scene from play. "Praesent denCOFFEE: 30 Maij 1649". 2000 MUSIC, 15 Pfennig single on "Warenprobe" with plasticsymbol music on record withstamp. Max 1681 A C MEDICINE/HANDICAP: USA 1970s, Perfin depicting Wheelchair unused 1673 F 11 Vackert adresserat till Gabriel Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 400 Woiski and his brevomslag band (illustrated on front)Bengtsson from Nescafé. Frankfurt 28-3-1959. Great MEDICINE/HYGIENE: 5"Praesent pf. Germania Perfin (unidentified) on inland postcard Berlin 1674 A 2502000 håll med notering på fliken den with 7 Aug. 1652". thematic, unusual ! 200 28-5-1913 with advertisements on both sidesalbums for electric MUSIC/COMPOSERS: Collection in 3 three withiron. 1.300 stamps, m.sheets and 1682 E MEDICINE/MALARIA free*. Fieldpostcard from Rogatica (Bosnia Herzegovina) 1675 A booklets, Mostly ** butPostage also a few Some better stamps + roughly 8-900and cancels on cover 200 30-1-1918 lilac straight line cancel "K.u.K. Malariaspital..", sent to Vienna. 1600 Kronopost and postal with stationery. MEDICINE: British Indiapostcards 1895, Well centered Perfinfrom depicting Heart and letter "B" on used 1676 MUSIC: Lotmed with innehåll three in tydligt good condition Germany/Hungary 1900-1924 all 1683 A A 12 Lot med 7 brev alla med markerade kronoslingor. 400 stamp. 150 300 depicting musicalbrev notes with lyrics. och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från F 1677 13 Vackert handskrivet med1893, innehåll MEDICINE: New Zealand advertisement on to back of stamp "Beecham's Pills Purify NATIVES/INDIANS: USA 2 cent postal stationery Sweden from the town of Satank 1684 A A Lerum den 15 Okt. och av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 500 1500 the blood" on 1 1851 penny redfortskaffas Victoriafor stamp. 13.8.1884. The town was named the Kiowa indian chief Satank 1800-1871 (Set14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest Skarawithin till Huseby MILITARY/UNITED NATIONS: Cover toi sigillet. London, Från redirected the citymed withnot. machine 1678 A 450 ankeah) translated as Sitting Bear. "Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300 cancel 18-12-1945 "United Nations90 London 1945" with "Globe logotype". Early usage NATURE/FLOWERS: Swizerland, c single on registered envelope "Echantillons desince 1685 C 200 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas the UN officially started 24-10-1945. graines de fleurs, Flower seeds only" from Chêne-Bourg 22-5-1929 to USA. Attractive and af kronobrefbärare skyndsammast af dem MILITARY: Album with mostly **och MNH (a fewi natt". /o) military/uniform stamps and a few blocks 1679 D 700 300 very good quality. from ca 1900-1980s. 350filled stamps with higher values 16 Fribrevomslag 1710 med Roughly tre handritade öppna kronor, till Gripsholm. NATURE/MUSHROOMS: 2 well albums with allställd world **inbetween. collection Mushrooms mostly 300 300 1686 D Cameroun 1966. 25 F. High Depicting Soldier, Parachutes andmärkt Tank. "Öppen Complete D F 1680 17 Brev MILITARY: med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga Ordres" 900 1990-2000s, many exotic nations. catalogue value. color trial proof sheet, usedAlbum by the postoffice decide for the issued stamp Mi. 476. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget avtofyra olikacolors personer. Daterat 14-15 april 1809. NATURE/MUSHROOMS: with 57 FDC, Covers and cards from all world 1984-1991. 1687 D 700 1500 few sheets exist since they are mostly cut up samt and devided. All signed in original by and"Östgöta" engravers. Many items Attractive related to item. Mushrooms. F 18 Brev Very med 1 brun/vit fjäder istampartists stort vaxsigill kronoslinga märkt "Öppen Ordres" MUSIC, 15 Pfennig single onoch "Warenprobe" withfyra plastic recordDaterat with Max 1681 C 300 UnusualCOFFEE: lot. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget av olikamusic personer. 18 front) frommainly Nescafé. Frankfurt but 28-3-1959. Great 1688 E NATURE/MUSHROOMS: MNH on ** Collection 1980-2000s also some older. april Woiski 1809. and his band (illustrated 250 700 thematic, unusual ! Stampsbrev only with 1 some mini-sheets, many thousands. Alltogether 4 thick F 19 Återanvänt med GULunperf fjäder and märkt "Order" sänt i stafett till olika adresserinmed tre olika MUSIC/COMPOSERS: Collection in 3 three albums with 1.300 stamps, m.sheets and 1682 E 4000 albums + 2 albums with larger sheets. kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 booklets, Mostly ** but also a few *. Some betterPerfin stamps + roughly 8-900 cancels on cover PHOTOGRAPHY/OPTICS:Switzerland depicting round glasses/spectacles 1689 A F 20 Brev and medpostal två vita fjädrar samt annorlunda 1930s, kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 1600 stationery. 400 onkronoskjuts used stamp.för Kongl. Westmanlands Reg:te". hastig 1500 MUSIC: postcards in good condition 1900-1924 all 1683 POLAR:Lot Lotwith withthree 3 unused postcard (French issue)from fromGermany/Hungary Andrées Polar Expedition 1897: 1690 A A F 21 Brev depicting med 1 Brun/svart fjäder pålyrics. Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 150 musical notes with Card no 6, ships Svensksund and Virgo. No 8, Inspection of balloon. No 21, Balloon and Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till Göteborg. NATIVES/INDIANS: 1684 A 6001500 ramp. Good quality. USA 2 cent postal stationery to Sweden from the town of Satank 22 Brev 13.8.1884. med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt tillindian Major vid Westgötha Regemente i TheSTONES: town wasAOF named for the2+20 Kiowa chief Satank 1800-1871 (Set1691 A PRESCIOUS Senegal Francs mixed franking on Dahls very small Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för commerciale" soldaterna Esping och Örn vid Sun- 450 ankeah) translated as Sitting Bear. perles registered air mail tag "Echantillon sans valeur from Dakar dahlsNATURE/FLOWERS: Häradsrätt21-6-1949 i Brottmål. Swizerland, 901685 c single on samples, registeredstamp envelope "Echantillons 1685 Succursale to France. Pearls sent as w. woman wearingde pearls. 500 700 1684C de fleurs, Flower seeds only" from 22-5-1929 USA. and RAILWAYS: 95 different ** stamps allChêne-Bourg world. Value according totovendor € 750. F 23 Brev graines med 1 gråbrun fjäder daterad 15 from jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt Attractive till kronofjär1692 C 500 700 very good quality. dingsman i Hult, Wisnums Socken,ofmed notering "angående Brottmålsstemningar". 700 RELIGION: MNH ** Collection Pope John Paul II in 6 albums 1979-1990s. Also postal 1693 E NATURE/MUSHROOMS: 2 well filled albums with all world ** collection Mushrooms mostly 1686 D 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 15001200 stationeries and commemorative cancels. 900 1990-2000s, many exotic nations. High catalogue value. 25 Lot med 15 brevIdentification med 3-4-5 slingor de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500 ROYALTY: card for1810-1853, meter 22.7.1930 depicting City 1694 D C NATURE/MUSHROOMS: Album with 57mark FDC,Sweden/Stockholm Covers and cards from all world 1984-1991. 1687 26 Lot med tre brevomslag, varav tvåErik) är ställda till company Nääs 1725, 1733 och märktaUnique "Fort af Soldaseal of town (Head of King S.t from the Francotyp in Berlin. card All signed in original by stampartists and engravers. Many items related to Mushrooms. 600 800 ter", with det tredje Vimmerby alla slogan med militära adresser / Soldatpost. the first of usage1854 for each of the meter mark. 300 Unusual lot.tilldate 17th. SCANDINAVIA: Small inland 3 cent cover from the town of "Kompani Sweden, ME. Dated feb.två 1695 E A F 1688 27 Brev NATURE/MUSHROOMS: (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt Ordes" med vita 300 MNH ** Collection mainly 1980-2000s but also some older. kortaStamps splittrade onlyfjädrar. with some unperf and mini-sheets, many Lighthouse thousands. on Alltogether in 4 thick SHIPS/LIGHTHOUSES: USA 1970s, Perfin depicting used stamp. 1696 A 400 600 28 Brev albums med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-4000 2 albums with larger SHIPS: +Cameroun 1866. 60 F.sheets. Depicting Patrol boat with cannon. Complete color trial 1697 D reds PHOTOGRAPHY/OPTICS:Switzerland kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang.Perfin Lärokurs för korpralskolorna. 700 1930s, round glasses/spectacles 1689 A proof sheet, used by the postoffice to decide colors fordepicting the issued stamp Mi. 477. Very few 400 F 29 Brev on (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1500 usedexist stamp. sheets since they are mostly cut up and devided. Attractive item. från Tössbo Soldaten 669 (French Kron. POLAR: Lot with 3 till unused postcard issue) Polar Expedition 1897: 1690 1500 1698 A A SHIPS: Compagni One penny postal stationery Liverpool 1903from with Andrées advertisement on back depicting Card no 6,the ships Svensksund and Virgo. Inspection of balloon. No 21, Balloon and Ship from "White Star Line" and long No list 8, with all their ships and timetables. Interesting 600 ramp. Good quality. and unusual item. 300 PRESCIOUS STONES: Senegal Francs mixed franking on very small 1691 SHIPS: Two albums withAOF about 700 */o2+20 stamps sorted by country. 1699 A D 300 registered air mail tag "Echantillon perles sans valeur commerciale" from Dakar Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411to41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Succursale 21-6-1949 France. Pearls sent as samples, stamp w. woman wearing pearls. 500 1500 Very few sheets exist since they are mostly cut up and devided. Attractive item. MUSIC, COFFEE: 15 Pfennig single on "Warenprobe" with plastic music record with Max Woiski and his band (illustrated on front) from Nescafé. Frankfurt 28-3-1959. Great 250 thematic, unusual ! MUSIC/COMPOSERS: Collection in 3 three albums with 1.300 stamps, m.sheets and 1682 E Sverige booklets, Mostly ** but also a few *. Some better stamps + roughly 8-900 cancels on cover 1600 and postal stationery. Förfilateli MUSIC: Lot with three postcards in good condition from Germany/Hungary 1900-1924 all 1683 A 1 Odaterat officiellt brevnotes utan with poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 150 depicting musical lyrics. adresserat "a Son Logis"USA i bostaden. Intressant. 200 NATIVES/INDIANS: 2 cent postal stationery to Sweden from the town of Satank 1684 A 2 Förfilateli 1700-talet, två was karterade från Ystad samt två okarterade 13.8.1884. The town namedbrevomslag for the Kiowa indian chief Satank 1800-1871 från (Set-Lund. 700 450 ankeah) translated as Sitting Bear. NATURE/FLOWERS: Swizerland, 90 c single on registered envelope "Echantillons de 1685 C Kurirpost graines de fleurs, Flower seeds only" from Chêne-Bourg 22-5-1929 to USA. Attractive and 700 quality. F 3 Brev very medgood komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 1703 NATURE/MUSHROOMS: 2 well Förtydligande filled albums with all world ** collection Mushrooms mostly 1686 D av fältkassan från Frösön till Gävle. av text medföljer. 900 600 1990-2000s, many exotic nations. High catalogue value. F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på NATURE/MUSHROOMS: Album with 57 FDC, Covers and cards from all world 1984-1991. 1687 D tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 All signed in original by stampartists and engravers. Many items related to Mushrooms. Julij 1636". 300 2000 Unusual lot. F 1688 5 Vackert adresserat brevomslagMNH till Clas Christersson av Åminne. på Svenska, NATURE/MUSHROOMS: ** Collection mainly Horn 1980-2000s but alsoSkrivet some older. E renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000 Stamps only with some unperf and mini-sheets, many thousands. Alltogether in 4 thick F 6 Vackert adresserat brevomslag till sheets. Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-4000 albums + 2 albums with larger 1691 följer. Arkivanteckning 1638. 2000 PHOTOGRAPHY/OPTICS:Switzerland 1930s, Perfin depicting round glasses/spectacles 1689 A F 7 Vackert adresserat on used stamp.brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400 över POLAR: Ingermanland Keksholms län, friherre Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Lot withoch 3 unused postcard (French Erik issue) from Andrées Polar Expedition 1897: 1690 A 57). Card Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. 1642.No 21, Balloon and no på 6, ships Svensksund and Virgo. No 8, Arkivanteckning Inspection of balloon. 2000 ramp. Good quality. F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 600 PRESCIOUS STONES: AOF Senegal 2+20 Francs mixed franking on very small 1691 A titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 registered air mail tag "Echantillon perles sans valeur commerciale" from från Dakar F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm Casper Ko500 21-6-1949 to France.tysk Pearls sentmed as samples, stampArkivanteckning w. woman wearing pearls. skullSuccursale (enligt vaxsigill på baksidan) adress översättning. 1648. 2000 RAILWAYS: 95 different ** stamps from all world. Value according to vendor € 750. C 500 F 1692 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken RELIGION: Collection of Pope John Paul II in 6 albums 1979-1990s. Also postal 1693 E "Praesent den 30MNH Maij**1649". 2000 stationeries andbrevomslag commemorative cancels. F 11 Vackert adresserat till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1500 ROYALTY: Identification card for meter 22.7.1930 depicting City 1694 C håll med notering på fliken "Praesent den 7mark Aug.Sweden/Stockholm 1652". 2000 seal of town (Head of King S.t Erik) from the company Francotyp in Berlin. Unique card 600 with the first date of usage for each slogan of the meter mark. SCANDINAVIA: Small inland 3 cent cover from the town of Sweden, ME. Dated feb.17th. 1695 A Kronopost 300 SHIPS/LIGHTHOUSES: 1970s, Perfinmarkerade depicting Lighthouse on used stamp. 1696 A 12 Lot med 7 brev med innehållUSA alla med tydligt kronoslingor. 400 300 F 1697 13 Vackert handskrivet brev med60innehåll och stor vit boat fjäder i lacksigill Tollered. "Afgår SHIPS: Cameroun 1866. F. Depicting Patrol with cannon. till Complete color trial från D Lerum densheet, 15 Okt. 1851 ochpostoffice fortskaffas kronobrefbärare. Meanderslinga. proof used by the to av decide colors for the issued stamp Mi.Västergötland. 477. Very few 1500 1500 sheets exist they med are mostly cut up and devided. Attractive item. med not. 14 Brevomslag utansince innehåll, fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby SHIPS: One postal stationeryComp. Liverpool 1903 with advertisement on back depicting 1698 A "Requisition" säntpenny till Secundmajorens 300 Ship from the med "White Star Line"och and long list with all their ships timetables. Interesting F 15 Brevomslag 1867 fjäderrest slinga samt "Fort" ställd till and Sandtorp klostret "Fortskaffas 300 and unusual item. af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300 SHIPS: Two albums about 700 */o stamps sorted by country. 1699 D 300 300 16 Fribrevomslag 1710 medwith tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. Unused postcard, circavaxsigill 1910, printed in Amsterdam depictingmärkt Passenger ship A F 1700 17 Brev SHIPS: med 1 brun/vit fjäder i stort "Östgöta" samt kronoslinga "Öppen Ordres" Princess Juliana traveling on the Queenboro-Flushing line to the continent. in 1809. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat Attractive 14-15 april 700 200 condition. F 18 Brev very medgood 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" SPACE/MIXED TOPICS: Borek Specialoch album "Blick inav diefyra Welt" withpersoner. mostly **Daterat sets from 1701 D till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat emottaget olika 18 whole world + Loose KABE pages with ** Space sets 1969-1970 + some FDC. Michel april the 1809. 500 700 value €1.000. F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika SPORTS/BICYCLES: Small registered inland cover from Austria, Raudnitz 9-2-1876 with 1702 A kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000 attractive bi-colored print on the back flap depicting Man and woman riding on tricycle. F 20 Brev Early med advertisement. två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 200 kronoskjuts för Kongl. 1500 SPORTS/FENCING: 1968Westmanlands John Trumbull Reg:te". numbered MNH ** block of four depicting Fencer 1703 A Mi.969 hastig F 21 Brev at med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg fold säntwhich från Wettlanda den april 1815. Bunker Hill with spectacular paper/perforation can be used to 20 illustrate the Innehåll "Wäg-Route" angående av tyger från Fredricstad till Göteborg. 12001500 sharp point of a rapier or any Militärtransport other pointed weapon. 22 Brev SPORTS/GYMNASTICS: med 1 vit fjäder daterad Unused 9 sept 1826 säntintill Majorcondition vid Westgötha Dahls Regemente postcard perfect with romantic ship design i 1704 A Gobyn med for innehåll gällande utseende avSciencaj Fullmäktig för soldaterna och Örn vid Sun- 200 issued "Sportaj Gimnastikaj Festoj Kongresoj, GenovaEsping marto-novembro dahlsSPORTS/OLYMPIC Häradsrätt i Brottmål. GAMES: 3 albums with mostly o/ stamps, but also a few **/* 1705 D 700 500 + Book aboutdaterad Olympic15 stamps by Fabian Bura (1960). F 23 Brev inbetween med 1 gråbrun fjäder jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärSPORTS/OLYMPIC GAMES: Box with about 180 covers, postcards and stamps from 1928 1706 F dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 900 to modern 24 Lot med 9 brevOlympics. med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200 SPORTS/OLYMPIC GAMES: MNH ** collection Olympics 1920-1984 (also some others 1707 E 25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de of flesta med militära adresser / Soldatpost. 10001500 sports) in 4 large albums and some folders + a few covers. 26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af SoldaSPORTS/OLYMPIC GAMES: Norway 1951 winter olympics complete set on cover to 1708 A ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 300 800 Sweden with UNUSUAL red line cancel "Olympiakvarter II". Cancelled Oslo 16-2-1952. F 1709 27 Brev SPORTS/OLYMPIC (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" två vita GAMES: Perforation gauge issued by Finnish stamp club med advertising A korta"Olympic splittrade fjädrar. 100 600 Games 1940 in Finland" on reverse. Unusual item. 28 Brev SPORTS/OLYMPIC med innehåll 17-11-1837 med enLindner vit fjäder samtalbums mycketwith liten kronoslinga ställd till KålleGAMES: Two Falzlos collection Olympic Games 1710 D reds 1972. kompani i Rangstorp Råda. Innehåll för korpralskolorna. 700 Main value in ** från stamps all world andang. also Lärokurs 160 FDC/thematic cancels. Michel value F 29 Brev €1.900. (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200 från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. SPORTS/OLYMPICS: 1936 Olympic cancel "Berlin Olympisches Dorf 15-7-1936" and 1500 1711 A Olympic stamp on card depicting Brandenburg Tor with large Olympic flag. Inland usage 200 with a few corner creases. SPORTS/SHOOTING: 1870 3 cent Washington with dramatic pre-printing fold exactly 1712 A Mi.38 through the middle of a very fine Blue target cancel. Unique item with this combination. Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] 1500 Excellent to illustrate a bulls-eye shot hitting the target. 1681 C 1200 €1.900. SPORTS/OLYMPICS: 1936 Olympic cancel "Berlin Olympisches Dorf 15-7-1936" and Olympic stamp on card depicting Brandenburg Tor with large Olympic flag. Inland usage 200 with a few corner creases. SPORTS/SHOOTING: 1870 3 cent Washington with dramatic pre-printing fold exactly 1712 A Mi.38 Sverige through the middle of a very fine Blue target cancel. Unique item with this combination. SHIPS: Unused postcard, circa 1910, printedthe in Amsterdam depicting Passenger ship 1700 A 1500 Förfilateli Excellent to illustrate a bulls-eye shot hitting target. Princess Juliana traveling on 1950s, the Queenboro-Flushing line to the Attractive in SPORTS/TENNIS: Romania Full name Perfin "Tretorn" forcontinent. rubber tennisball 1713 A 1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 200 very good condition. 1500 manufacturer samei name. MostIntressant. unusual item. adresserat "a Son of Logis" bostaden. 200 SPACE/MIXED Borekwith Special "Blick in die Welt" with mostly ** sets from 1701 E D SPORTS: LargeTOPICS: accumulation aboutalbum ** Stamps/cancels/postal stationery sorted after 1714 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. SHIPS: Unused postcard, circa 1910, printed in Amsterdam depicting Passenger ship 1700 A 700 the whole world + Loose KABE pages with ** Space sets 1969-1970 + some FDC. Michel each sport, 36 different. Mostly modern items, but a few older inbetween. Not counting Princess Juliana traveling on the Queenboro-Flushing line to the continent. Attractive in 500 value €1.000. 1200 stamps roughly 800 items. 200 very good condition. Small registered inland cover from Austria, Raudnitz 9-2-1876 with SPORTS/BICYCLES: 1702 A SPORTS: Sets and single **/* stamps Kurirpost from the whole world on 58 cards. 1930-1970s 1715 F SPACE/MIXED TOPICS: Borek "BlickMan in die Welt" withriding mostly sets from 1701 D attractive China bi-colored print block on the7Special back flapalbum depicting and woman on**tricycle. 1800 including PR 1961 (€ 500). High catalogue value. the whole world + Loose KABE pages with Rise ** Space sets 1969-1970 + some FDC. Michel F 1716 3 Brev TEXTILE: med komplett långt innehåll daterat på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande Early advertisement. 1 centoch inland "Merchandise" printed matter cover with complete contents oftransport 200 C 500 value €1.000. SPORTS/FENCING: 1968 John Förtydligande Trumbull numbered MNH ** block of four depicting Fencer 300 1703 A Mi.969 av fältkassan från Frösön tillRichmond Gävle. av text medföljer. 600 needlecraft pattern from Times-Dispatch Needlecraft dept. SPORTS/BICYCLES: Small registered inland cover Austria, 9-2-1876 with 1702 A at Bunker Hill with spectacular paper/perforation foldfrom which canwheel beRaudnitz used illustrate the F 1717 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på TEXTILE: USA 1910s, Well centered Perfinjuli depicting Spinning on to used stamp. A attractive bi-colored print on the back flap depicting Man and woman riding on tricycle. sharp point of a medföljer). rapier or anyPåother pointed weapon. tyskaUnusual (översättning baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 1200 500 item. 200 Early advertisement. SPORTS/GYMNASTICS: Unused perfect romantic shipitem. design 1704 A A Julij 1636". TOBACCO: Germany 1922, Perfin postcard depictinginLong Pipecondition on usedwith stamp. Unusual 1718 2000 500 Mi.969 SPORTS/FENCING: 1968 JohnFestoj Trumbull numbered MNH ** block of four depicting Fencer 1703 A 200 issued for "Sportaj Gimnastikaj Sciencaj Kongresoj, Genova marto-novembro F 1719 5 Vackert adresserat brevomslag Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet Svenska, TRANSPORT/CARS: Stamptill from Denmark 1948 with Perfin depicting the logo ofpåCitroen at Bunker Hill with spectacular paper/perforation fold which can be also used tofew illustrate the SPORTS/OLYMPIC GAMES: 3 albums with mostly o/ stamps, but a **/* 1705 A D renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. weapon. 150 1200 Automobiles. sharp point a rapier or Olympic any otherstamps pointed 5002000 inbetween +ofBook about by Fabian Bura (1960). F 1720 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de lain Gardie. Skrivet Animals, påwith Svenska, renskrivning medMIXED: Album with ** thematics from many different themes: Nature, Trains, D SPORTS/GYMNASTICS: Unused postcard perfect condition romantic ship design 1704 A SPORTS/OLYMPIC GAMES: Box with about 180 covers, postcards and stamps from 1928 1706 F följer. Arkivanteckning 1638. 400 200 Space, Ships. Part Gimnastikaj of dealers stock, pricemarked. issued for "Sportaj Festoj Sciencaj Kongresoj, Genova marto-novembro 9002000 to modern Olympics. F 1721 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll tillmostly Jacob la Lots Gardie frånaGeneralguvernören MIXED: Box with 11 albums **3 MNH many countries, of thematics SPORTS/OLYMPIC GAMES: albums with o/de stamps, but also few1950-1990, **/* 1705 D SPORTS/OLYMPIC GAMES: MNH **from collection of Olympics 1920-1984 (also some others 1707 E E över including Ingermanland och Keksholms län, friherre Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1600 500 stamps and Part of dealers stock, pricemarked. Reccomended. inbetween Book about Olympic stamps by+Erik Fabian Bura (1960). 1000 sports) inbetter 4+large albums andsets. some folders a few covers. 57). MIXED:Box Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. with mixed MNH **Box thematics in winter 7 180 albums. Many USA, Religion, 1722 SPORTS/OLYMPIC GAMES: with about covers, postcards and from 1706 F 2000 SPORTS/OLYMPIC GAMES: Norway 1951 olympics complete setstamps onSports, cover to 1928 1708 E A Animals and Sailingships, 1 till album with specialized collection of Copernicus. +imbox with mfl 900 to modern Olympics. F 8 Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur Lieflandt 300 Sweden with UNUSUAL red line cancel "Olympiakvarter II". Cancelled Oslo 16-2-1952. 1200 cancels. SPORTS/OLYMPIC MNH ** collection of Olympics 1920-1984 some others 1707 titlar.thematic Utan innehåll med GAMES: daterad på fliken 31gauge dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000 SPORTS/OLYMPIC GAMES: Perforation issued by Finnish stamp(also club advertising 1709 E A MIXED:Lot 84albums (mostly) unused lettercards, all with advertisements on back Koför 1000 D sports) in Games 4 with large some folders +a few covers. 100 F 1723 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper "Olympic 1940 in and Finland" onIndian reverse. Unusual item. 400 Optics, Rat poison, Banking, Textile and others. SPORTS/OLYMPIC Norway 1951Falzlos winter olympics complete set on cover1648. to 1708 D A skullvarious (enligtthemes: vaxsigillMalaria, på GAMES: baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning SPORTS/OLYMPIC GAMES: Two Lindner albums with collection Olympic Games 1710 2000 Andorra: Collection Spanish from 1963 and from 1930s-1984. 300 D Sweden with UNUSUAL redtill line cancel "Olympiakvarter II". Cancelled Oslo 16-2-1952. 400 1972. Main value in** **,stamps all world and alsoFrench 160 Michel value F 1724 10 Vackert adresserat brevomslag Amiralitetsrådet, utanFDC/thematic innehåll medcancels. notering på fliken SPORTS/OLYMPIC GAMES: Perforation gauge issued by Finnish stamp club advertising 1709 A 12002000 Austria canc./* Collection €1.900. "Praesent den 30 Maij 1649". 1850-1953, mostly * after 1915. Cataloguevalue €3.000+. 1725 D 2000 100 "Olympic Games 1940 1936 in Finland" on cancel reverse. Unusual item. SPORTS/OLYMPICS: Olympic "Berlin Olympisches Dorf 15-7-1936" and 1711 D A F 1726 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne2.700. 2 visiralbum o/**/* 1858-2003 incl. 10 blocks. Catalogue value according to vendor € 1900 SPORTS/OLYMPIC GAMES: Two Lindner Falzlos albums with collection Olympic Games 1710 D Olympic stamppåonfliken card "Praesent depicting Brandenburg Tor with large Olympic flag. Inland usage håll med notering den 7 Aug. 1652". 2000 Album ** 2nd republic almostand complete only missing a few stampsMichel and allvalue 1727 D 1972. value in ** 1945-1990 stamps all world also 160 FDC/thematic cancels. 200 with a Main few corner creases. 1200 kleinbogen. Very good quality. €1.900. SPORTS/SHOOTING: 1870 3 cent Washington with dramatic pre-printing fold exactly 1712 A Mi.38 Folder documents 1843-1898. All with"Berlin revenuestamps. 1728 SPORTS/OLYMPICS: Olympic Olympisches Dorf this 15-7-1936" and 1711 D A 1000 throughwith the65 middle of a1936 very fine Bluecancel target cancel. Unique item with combination. Kronopost Olympic stamp on card depicting** Brandenburg Tor with large 1500 Excellent to illustrate a overprint bulls-eye shot hitting the target. 1931 Rotary Congress complete set. Michel € 725.Olympic flag. Inland usage 1729 A 518-23 Lot med 900 12 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 200 300 with a few corner creases. SPORTS/TENNIS: Romania 1950s, Full name Perfin "Tretorn" for rubber tennisball 1713 A Folder with roughly 2000 stamps Austria/Bosnia/Fieldpost etc. pre-printing o/**/* 1850-1990. Very good F 1730 13 handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från SPORTS/SHOOTING: 1870 3 cent Washington with dramatic fold exactly 1712 D A Mi.38 Vackert 1500 manufacturer of1712 same name. Most unusual item. 1713 1717 1718 800 quality with high value inbetween. Lerum den 15 Okt. 1851 fortskaffas av kronobrefbärare. Västergötland. 1500 through the middle ofoch astamps very fine Blue target cancel. UniqueMeanderslinga. item with this combination. SPORTS: Large accumulation with about ** Stamps/cancels/postal stationery sorted after 1714 E 185 heller mixed franking onfjäderrest addresscard forthe parcel "Muster ohne wert" from Caslau 1731 A 14 Brevomslag utan innehåll, i items, sigillet. Från Skara Huseby med not. 22-12- 1500 Excellent to illustrate a med bulls-eye shot hitting target. each sport, 36 different. Mostly modern but a few oldertill inbetween. Not counting 500 1911 to Riga, Unusual item.Comp. "Requisition" sänt Russia. till800 Secundmajorens SPORTS/TENNIS: Romania 1950s, Full name Perfin "Tretorn" for rubber tennisball 1713 A 1200 300 stamps roughly items. 1953 air1867 mail stamps **name. complete set. Michel € "Fort" 460. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas1500 A 984-87 Brevomslag 500 manufacturer ofand same unusual item. F 1732 15 med fjäderrest och slinga samt SPORTS: Sets single **/*Most stamps from the whole world on 58 cards. 1930-1970s 1715 F SPORTS: Large accumulation with **iStamps/cancels/postal 1714 A E 772B-75B 1946 ** cut-outs from Henner Unusual item. Michel value. € 330. stationery sorted after 1733 af kronobrefbärare skyndsammast och af dem natt". 1800 including China PR 1961 blockblock. 7 (€ about 500). High catalogue 400 300 each sport, different. Mostly modern items, but a few older inbetween. counting 16 Fribrevomslag 1710 med tre"Merchandise" handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. TEXTILE: 1 36 cent inland printed matter cover with completeNot contents of 1716 C 10 Heller single on inland "Muster ohne werth" to Augsburg 26-7-1903. 1734 350 300 stamps roughly 800 items. 300 needlecraft pattern from Times-Dispatch Needlecraft dept.märkt "Öppen Ordres" 1200 F 17 Brev Austrian med 1 brun/vit fjäder i Richmond stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga Military Post WW 1, Michel 64-84 on registered cover 3-9-1917. Michel value for 1735 C SPORTS: Sets and single **/* stamps from the whole world on 58 cards. 1930-1970s 1715 F TEXTILE: vidarebefordrat USA 1910s, Welloch centered Perfinavdepicting Spinning wheel on used stamp. 1717 A till Stratomta, emottaget fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700 stamps € China 230. 1800 including 1961 block 7 (€ 500). High catalogue value. Unusual item. PR F 1736 18 Brev 10 med 1 brun/vit fjäderstationery i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500 heller inland postal "Muster ohne wert" from Wien 14-4-1909. A TEXTILE: 1 cent inland "Merchandise" printed matter cover with complete contents of 300 1716 A C TOBACCO: Germany vidarebefordrat 1922, Perfin depicting Long Pipeav onfyra used stamp. Unusual item. 18 1718 1715 Döfvestad, till Stratomta. och emottaget olika personer. Daterat 500 300 needlecraft pattern from Richmond Times-Dispatch dept. heller inland postal stationery "Muster ohne wert"Needlecraft from Wien 12-4-1906. 1737 A 300 700 april 10 1809. TRANSPORT/CARS: Stamp from Denmark 1948 with Perfin depicting the logo of Citroen 1719 A TEXTILE: USA 1910s, Well centered Perfin depicting Spinning wheel on used stamp. 1717 A 5Automobiles. kreuzer single inlandmärkt envelope "Muster ohne wert"till from Graz Stadt 22-10-1890. 150 A F 1738 19 Återanvänt brev medon 1 small GUL fjäder "Order" sänt i stafett olika adresser med tre olika 250 500 Unusual item. MIXED: Album with thematics from different themes: Animals, 1720 D Mi.231 kronoslingor mellan Boxholm Amarbyn daterad aug. troligen cirkaNature, 1810. 1000 Memel/Lithuania 15 ** C.1922, Onoch 100 M/25 C.many Red Provisional single onstamp. postcard fromTrains, Priekule 1739 TOBACCO: Germany Perfin depicting Long24Pipe on used Unusual item. 1718 A 500 400 Space, Ships. Part of dealers stock, pricemarked. 1500 F 20 Brev 27.9.1924 med två vita fjädrar samt annorlunda Spånga klockare-Gård "Angår to Königsberg. Michel €1700. kronoslinga. Small tear in Från card at top, not disturbing stamp. TRANSPORT/CARS: Stamp from Denmark 1948 with Perfin depicting the logo of Citroen 1719 E A MIXED: Box with albums ** MNH from many countries, Lots ofIncluding thematics 1950-1990, 1721 hastig kronoskjuts för11 Kongl. Westmanlands Reg:te". Collection Estonia 1918-1940 o/*, loose leafs from Norma album. blocks 1-4. 1740 C 500 1501500 Automobiles. 1600 better stamps and Part dealers stock, pricemarked. F 21 Brev including med 1 Brun/svart fjäder påsets. Emb. Br.ofTill Berg sänt från Wettlanda Reccomended. den 20 april 1815. MIXED: Album with ** thematics from many different themes: Animals, Nature, Trains, 1720 D MIXED:Box with mixed MNH Militärtransport ** thematics in 7av albums. USA, Religion, Sports, 1722 E Innehåll "Wäg-Route" angående tyger Many från Fredricstad till Göteborg. 4001500 Space, Ships. Part of dealers stock,with pricemarked. and Sailingships, 1 specialized collection of Copernicus. + box with i 22 Brev Animals med 1 vit fjäder daterad 9 album sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls 1950-1990, Regemente MIXED: Box with 11 albums ** MNH from many countries, Lots of thematics 1721 E 1200 thematic cancels. Gobyn med innehåll gällande utseende avof Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1600 including better stamps and sets. Part dealers stock, pricemarked. Reccomended. MIXED:Lot with 84 (mostly) unused Indian lettercards, all with advertisements on back för 1723 D dahlsMIXED:Box Häradsrätt with i Brottmål. from A-Z mixed MNH **Europe thematics in 7Banking, albums. Many USA, Religion, Sports, 1722 E 400 700 various themes: Malaria, Optics, Rat poison, Textile and others. F 23 Brev Animals med 1 gråbrun fjäder 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärand Sailingships, 1 album with specialized collection of Copernicus. + box with Andorra: Collection ** , daterad Spanish from 1963 and French from 1930s-1984. 1724 D 400 1200 dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700 thematic cancels. Austria canc./* 1850-1953, mostly * after 1915. Cataloguevalue €3.000+. 1725 20001200 MIXED:Lot withCollection 84 (mostly) unused Indian lettercards, all with advertisements back för 1723 D D 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser /on Soldatpost. 4001500 2 visiralbum o/**/* 1858-2003 incl. 10poison, blocks. Banking, Catalogue value according to vendor € 2.700. 1900 1726 D various themes: Optics, Rat and others. 25 Lot med 15 brev medMalaria, 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta Textile med militära adresser / Soldatpost. Austria Andorra: Collection **varav ,1945-1990 Spanish from 1963 and French from 1930s-1984. 1724 Album 2nd republic almost complete only missing a fewmärkta stamps"Fort and af all Solda- 400 1727 D D 26 Lot med tre** brevomslag, två är ställda till Nääs 1725, 1733 och 1200 kleinbogen. Very good quality. ter", Austria det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära / Soldatpost. €3.000+. canc./* Collection 1850-1953, mostly * afteradresser 1915. Cataloguevalue 1725 D 2000 800 with 65 documents 1843-1898. Allapril withCatalogue revenuestamps. 1728 D D F 27 Brev Folder med innehåll 1845, märkt "Kompani Ordes" med € två vita 1000 2.700. 2(Lägreståndsvikning) visiralbum o/**/* 1858-2003 incl. 1012 blocks. value according to vendor 1726 1900 splittrade fjädrar. 518-23 korta1931 overprint **almost complete set. Michel € 725. a few stamps and all 1729 900 600 AlbumRotary ** 2ndCongress republic 1945-1990 complete only missing 1727 A D 28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-1200 Folder with roughly 2000 stamps Austria/Bosnia/Fieldpost etc. o/**/* 1850-1990. Very good 1730 D kleinbogen. Very good quality. reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 800 700 quality with 65 high value stamps inbetween. Folder documents 1843-1898. All with revenuestamps. 1728 D 1000 F 29 Brev 185 (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vackerohne GULwert" fjäder samt kronoslinga heller mixed franking on addresscard for parcel "Muster from Caslau 22-121731 A 1931 Rotary Congress overprint669 ** complete 1729 A 518-23 från Tössbo 900 till Soldaten Kron. set. Michel € 725. 5001500 1911 to Compagni Riga, Russia. Unusual item. Folder with roughly stamps Austria/Bosnia/Fieldpost etc. o/**/* 1850-1990. Very good 1730 A D 984-87 1953 air mail stamps2000 ** complete set. Michel € 460. 1732 500 800 quality with high value stamps inbetween. ** cut-outs Henner block. Unusual € 330. 1733 A A 772B-75B 1946 185 heller mixed from franking on addresscard for item. parcelMichel "Muster ohne wert" from Caslau 22-12- 400 1731 500 10 Heller single on inland "Muster ohne werth" to Augsburg 26-7-1903. 1734 C 1911 to Riga, Russia. Unusual item. 350 Frimärksauktioner i Göteborg AB, Box stamps 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: [email protected] 1953 air mail complete set.64-84 Michel 460.0708-106803—E-post: 1732 500 Austrian Military Post ** WW 1, Michel on€registered cover 3-9-1917. Michel value for 1735 A C 984-87 1711 A 1728 1726 1729 1727 1730 1728 1731 1729 1730 1732 1 1733 1731 1734 1732 2 1735 1733 1736 1734 1735 F 1737 3 1738 1736 F 1739 4 1737 1740 1738 D A D D D A D A A C A C A A C A C 518-23 518-23 984-87 Folder with 65 documents 1843-1898. All withCatalogue revenuestamps. 2 visiralbum o/**/* 1858-2003 incl. 10 blocks. value according to vendor € 2.700. 1931 Rotary overprint **almost complete set. Michel € 725. a few stamps and all Album ** 2ndCongress republic 1945-1990 complete only missing kleinbogen. Very good quality. Folder with roughly 2000 stamps Austria/Bosnia/Fieldpost etc. o/**/* 1850-1990. Very good Folder documents 1843-1898. All with revenuestamps. quality with with 65 high value stamps inbetween. 185 heller mixed franking on addresscard for set. parcel "Muster ohne wert" from Caslau 22-121931 Rotary Congress overprint ** complete Michel € 725. Sverige 1911 Riga, Russia. Unusual item. Foldertowith roughly 2000 stamps Austria/Bosnia/Fieldpost etc. o/**/* 1850-1990. Very good 1953 mail stamps complete set. Förfilateli Michel € 460. qualityairwith high value**stamps inbetween. 772B-75B Odaterat officiellt brev utan poststämplar med signerat Palmkrantz, Körning 1946heller ** cut-outs from Henner block. Unusual item. Michel € 330. 185 mixed franking on addresscard forinnehåll parcel "Muster ohne wert" from CaslauL-län, 22-12adresserat Son Russia. Logis" i Unusual bostaden. Intressant. 1911 to"aRiga, item. 10 Heller single on inland "Muster ohne werth" to Augsburg 26-7-1903. 984-87 Förfilateli 1953 1700-talet, air mail stamps completebrevomslag set. Michel € 460. två ** karterade från Ystad samt två okarterade från Lund. 772B-75B Austrian Military Post WW 1, Michel 64-84 on registered cover 3-9-1917. Michel value for 1946 ** €cut-outs stamps 230. from Henner block. Unusual item. Michel € 330. heller inland stationery ohne to wert" from Wien 14-4-1909. 10 Heller single postal on inland "Muster"Muster ohne werth" Augsburg 26-7-1903. Kurirpost 1000 1900 900 1200 800 1000 900 500 500 800 400 500 200 350 500 700 300 400 300 350 heller inland och postal stationery "Muster wert" fromcover Wien14-5-1719, 12-4-1906. Austrian Military Post WW 1, Michel 64-84ohne on registered 3-9-1917. Michel value for 300 Brev 10 med komplett långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN gällande transport 300 stamps € från 230. 5 kreuzer single on small inland envelope "Muster wert" from Graz Stadt 22-10-1890. av fältkassan Frösön till Gävle. Förtydligande av ohne text medföljer. A 250 600 10 heller inland postal stationery "Muster ohne wert" from Wien 14-4-1909. A 300 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Mi.231 Memel/Lithuania 15 C. On 100 M/25 C. Red Provisional single on postcard from Priekule A heller inland postal stationery "Muster ohne wert" Wien 12-4-1906. A tyska10 (översättning medföljer). På baksidan finns tear notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 1500 300 27.9.1924 to Königsberg. Michel €1700. Small infrom card at top, not disturbing stamp. Baltic Countries Julij 1636". Collection Estonia o/*, loose leafs from ohne Norma album. blocks 1-4. C 5 kreuzer single on1918-1940 small inland envelope "Muster wert" fromIncluding Graz Stadt 22-10-1890. A 500 2000 250 F 1739 5 adresserat brevomslag till M/25 Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet Svenska, Memel/Lithuania 15 C. On 100 C. Red Provisional single on postcard from på Priekule A Mi.231 Vackert renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 15002000 27.9.1924 to Königsberg. Michel €1700. Small tear in card at top, not disturbing stamp. F 1740 6 Vackert adresserat brevomslag tillo/*, Jacob la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning Collection Estonia 1918-1940 loosede leafs from Norma album. Including blocks 1-4. med-500 C följer. Arkivanteckning 1638. 2000 Lot with ** yearsets Lithuania/Latvia/Estonia 94-96, 01-04. Also stamps, sheets and 1741 F F 7 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 500 booklets in envelopes and pockets. över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602Postcard to Sweden from the Island Runö cancelled Ruhnu AG 5-8-1934, a small island in 1742 A 57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000 the Riga bay inhabited by Swedish speaking people and only able to send mail during the F 8 Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 500 summer months. Very fresh till cancel. titlar.2 Utan innehåll medo/**/* daterad på fliken 31 dec 1644, 2000 albums, one with stamps from Estonia, Latvia delvis (some översättning better blocks),medföljer. Lithuania + 1743 D F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko500 album with 46 mostly older covers and postcards. skullBox (enligt på baksidan) tysk adress 1990s med översättning. 1648. 2000 with vaxsigill many hundreds of MNH ** stamps from Estonia,Arkivanteckning Latvia and Lithuania. 1744 B F 10 Vackert adresserat 300 Many thematics.brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken "Praesent Maij 1649". Small den o/**/*30collection on visir leafs Estonia, Latvia and Lithuania 1919-1940s 2000 1745 D F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 300 Cataloguevalue € 250+ Latvia: Lot withpå27fliken MNH"Praesent ** bookletsden 1998-2008. håll med notering 7 Aug. 1652". 1746 B 200 2000 Lot with ** about 80 stamps 2007-08 from Latvia, Estonia, Lithuania. 1747 A 200 Collection **/*/o in two albums 1849-1970s. 1748 D 900 Kronopost 1+2 7 Francs mixedinnehåll frankingalla on med smalltydligt registered tag "Echantillon sans valeur" from Ixelles 1749 A 12 Lot med brev med markerade kronoslingor. 300 400 Elsene 1-6-1943brev to Sweden with custom cancels and nazi censor.till Attractive. F 13 Vackert handskrivet med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill Tollered. "Afgår från 1935 Mint NH Mailcoaches complete set with three sheets. Cat €170 1750 A Sc B166-8 300 1500 Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. Lot with utan 70 MNH ** booklets 1990-2000s, 53 fromFrån slot-machine. 1751 B 14 Brevomslag innehåll, med fjäderrest i sigillet. Skara till Huseby med not. 300 till Secundmajorens Antarctic sänt expedition ** block. MichelComp. € 170. 1752 A Bl 25 "Requisition" 300 300 F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas Lot with 15 documents, cheques, invoices with revenue/ordinary stamps 1903-1928 + a 1753 C af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 200 300 further 6 beautifully engraved letterheads without stamps. 16 Fribrevomslag 1710 med single tre handritade öppna kronor, till Gripsholm. 300 70c/5c Queen Astrid on envelope "Samples ofställd no value" from Dison 6-11-1935 to 1754 C 1749 F 17 Brev Sweden med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 200 with custom arrival cancel. till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget fyra olika in personer. Daterat 14-15 april 1809. 700 Bulgaria: with mostly cancelled stamps av 1880-1970s album and loose leafs/pockets 1755 Lot with **Lot yearsets Lithuania/Latvia/Estonia 94-96, 01-04. Also stamps, sheets and 1741 D F F 18 Brev booklets medmany 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 200 from collections. 500 in different envelopes and pockets. till Stratomta. Döfvestad, vidarebefordrat ochcancelled emottaget av fyra Daterat some o/. Croatia: 2to albums with **/*the 1941-1945 incl. Mi. 170-72Ruhnu and Block 8 (€personer. 2.300) also 1756 A D Postcard Sweden from Island Runö AGolika 5-8-1934, a small island18 in 2500 1742 april the 1809. 700 Riga bayregistered inhabitedairmail by Swedish speaking and only able to send29-4-1947 mail during 18,10 K on "samples of no people value" from Czechoslovakia tothe 1757 C F 1739 19 Återanvänt brev med Very 1 GUL fjäder märkt "Order"1756 sänt i stafett till olika adresser med tre olika 500 300 summer months. fresh cancel. Argentine. kronoslingor Boxholm och Amarbyn daterad 2425-x-1927 aug. troligen cirka 1810. 1000 2 albums, one with o/**/*Wert" stamps from Estonia, Latvia (some better blocks), Lithuania + 1743 1,50 K onmellan "Muster ohne envelope from Plzen to Germany with postage 1758 D C 500 F 20 Brev album medmarkings. två samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300 withvita 46 fjädrar mostly older covers and postcards. due Folds on cover. hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Box with many hundreds MNHsample ** stamps 1990s Estonia, Latvia Lithuania. 1744 1K single on "Vzorek bezof ceny" ofReg:te". no valuefrom envelope from Brnoand 7-1-1928 to Berlin. 200 1500 1759 B C 300 F 1760 21 Brev Many medKoruna 1thematics. Brun/svart fjäder "Muster på Emb.ohne Br. Till Berg sänt från25-11-1926 Wettlanda to den 20 april 1815. 1,50 on envelope wert" from Pilsen Germany. A 300 Small o/**/* collection on visirMilitärtransport leafs Estonia, Latvia and Lithuania 1919-1940s 1745 D Innehåll "Wäg-Route" angående av tyger från Fredricstad till Göteborg. 1500 Collection MNH **91977-2006, Lighthouse + loose pages souvenir i 1761 E 300 250+ 22 Brev Cataloguevalue med 1 vitEngland fjäder€ daterad sept 1826 in sänt till Majoralbum vid Westgötha Dahlsand Regemente 6000 packs some stamps. Many thematics. A rough estimate totals postage for £vid 1.500 Latvia: witholder 27 MNH **utseende booklets 1998-2008. 1746 B Gobyn med+Lot innehåll gällande av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn Sun- 200 with several hundreds MNH ** modern Booklets until 2000s. Postage value is £ 1.178 1762 F Belgium dahlsBox Häradsrätt i Brottmål. Lot with ** about 80 stamps 2007-08 from Latvia, Estonia, Lithuania. 1747 A 200 700 5000 including 1.222 1:st class stamps and 454 2:nd class stamps. F 1748 23 Brev Collection med 1album gråbrun fjäder daterad1849-1970s. 15Nice jan cancelled 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt with till kronofjär**/*/o in two1840-1949. albums D Small England collection from no: 1 (thin) many 1763 C 900 dingsman i Hult,inWisnums Socken,Very med notering "angående Brottmålsstemningar". 5000 700 high values goodfranking condition. valued at €4.500. 1+2 Francs mixed on smallcarefully registered tag "Echantillon sans valeur" from Ixelles 1749 A 24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 4 Leuchtturm albums with **/*/o 1840-2010 stamps basically 1764 E 400 1200 Elsene 1-6-1943 to Sweden withcollection custom cancels and with nazi cancelled censor. Attractive. 25 Lot med 15 brev 3-4-5 slingor de flesta medCat militära Soldatpost. between 1840-1924. Plating of 11810-1853, penny 21sheets. stamps missing. Complete/ **/* from 1500 1935 Mint NHmed Mailcoaches complete setred, withonly three €170 adresser 1750 A Sc B166-8 300 1939-2010. Also some extratvå sheets and booklets. catalogue and postage value. 26 Lot med tre brevomslag, varav är ställda till NääsHigh 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 5000 Lot with 70 MNH ** booklets 1990-2000s, 53 from slot-machine. 1751 B 300 800 with envelopes from the Royal with adresser FDC:s and a single set MNH ** of each 1765 E ter", Box det tredje till Vimmerby 1854 allaMail medfilled militära / Soldatpost. expedition ** block. Michel €12 170. issued stamps 1997-2010 + older issues in album back to 1949. Many Ordes" thematics and very A Bl 25 Brev Antarctic F 1752 27 (Lägreståndsvikning) med innehåll april 1845, märkt "Kompani med två vita 300 4500 600 catalogue value. Nominal value for stamps only (FDC not counted) 950. kortahigh splittrade fjädrar. Lot with 15 documents, cheques, invoices with revenue/ordinary stamps £1903-1928 +a 1753 C Box with 580 MNH ** mostly stitched booklets 1950-1960s with many advertisements 1766 F 28 Brev further med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 200 6 beautifully engraved letterheads without stamps. 1800 stamps. Good reds inbetween kompani i the Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 70c/5c Queen Astrid single onthematics. envelope "Samples of no value" from Dison 6-11-1935 to 1754 C 700 2(Lägreståndsvikning) Leuchtturm albums arrival **med 1993-2007. High catalogue and postage value. D 200 with custom cancel. F 1767 29 Brev Sweden innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1500 Collection **/*/o two albums 1840-1970s. From no 1 (trimmed) to better values. Bulgaria: Lot withinmostly cancelled in album and loosehigh leafs/pockets 1768 D 1755 från Tössbo Compagni till Soldaten 669stamps Kron. 1880-1970s 900 1500 200 from many different collections. 2x1 shilling on airmail cover " Muestras sin valor" Sample of no value from England 30-61769 C Croatia: albums with **/* luftpost) 1941-1945 incl. Mi. 170-72 and Block 8 (€ 2.300) also some o/. 1756 D 700 2500 1936 via2Berlin (Deutsche to Argentine. 1 Shilling/1 Penny combination on Cover London 8-6-1870 via Hull to29-4-1947 Gothenburg 18,10 K on registered airmail "samples of from no value" from Czechoslovakia to (111770 1757 A C 600 300 7) Red L1Box boxed cancel. Paper missing on left backside. Argentine. Frimärksauktioner i Göteborg AB, 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: [email protected] Michel 1 shillingohne single on cover fromfrom London 24-9-1860 to to USA with Red Boston 24 br1,50 K 15, on "Muster Wert" envelope Plzen 25-x-1927 Germany with postage 1771 C A 15 1758 1751 1754 1752 1753 1755 B C A Bl 25 C D 1754 1756 1757 1755 C D C D 1 1758 1756 C D 2 1757 C 1759 C 1760 A 1758 C 1761 E C F 1759 3 1762 A F 1760 F 4 1761 1763 E C 1762 1764 F E F 5 1763 C F 1765 6 E 1764 E F 7 1766 1765 F 1767 8 1768 1766 F 9 1769 1767 F 10 1770 1768 F E D D F C D A D F 1771 11 1769 C 15 A 1770 1772 A A 1771 A 15 1773 E 12 1774 A A F 1772 13 1773 14 1775 1774 F 1776 15 E A A C 1775 A 1777 A 16 F 17 1776 1778 C D G F 1779 18 1777 A 1780 1778 A D F 19 1779 B G 1781 F 20 1780 1782 A C F 1781 21 B 1783 A 22 1782 C 1770 1783 A F 23 24 25 26 F 27 28 F 29 200 further beautifully engraved1990-2000s, letterheads without Lot with670 MNH ** booklets 53 fromstamps. slot-machine. 300 70c/5c Queen Astrid**single envelope "Samples of no value" from Dison 6-11-1935 to Antarctic expedition block.onMichel € 170. 300 200 Sweden with custom arrival cancel. Lot with 15 documents, revenue/ordinary 1903-1928 +a Bulgaria: Lot with mostlycheques, cancelledinvoices stampswith 1880-1970s in album stamps and loose leafs/pockets 200 further 6 beautifully letterheads without stamps. 200 from many different engraved collections. Sverige 70c/5c Astrid single on envelope "Samples of no value" Czechoslovakia Croatia:Queen 2 albums with **/* 1941-1945 incl. Mi. 170-72 and Blockfrom 8 (€Dison 2.300)6-11-1935 also sometoo/. 2500 200 Sweden with custom arrival cancel. 18,10 K on airmail "samples of no value" frominCzechoslovakia 29-4-1947 to Förfilateli Bulgaria: Lotregistered with mostly cancelled stamps 1880-1970s album and loose leafs/pockets 300 Argentine. 200 from officiellt many different collections. Odaterat brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län, 1,50 K on "Muster ohne Wert" envelope from Plzen 25-x-1927 to Germany with postage Croatia: albums withi bostaden. **/* 1941-1945 incl. Mi. 170-72 and Block 8 (€ 2.300) also some o/. adresserat "a2Son Logis" Intressant. 2500 300 200 due markings. Folds on cover. Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade fråntoLund. 18,10 K onon registered airmail "samples from Czechoslovakia 29-4-1947 to Berlin. 200 700 1 K single "Vzorek bez ceny" sampleofofno novalue" value envelope from Brno 7-1-1928 300 Argentine. 1,50 on envelope "Muster ohne wert" from Pilsen 25-11-1926 to Germany. 300 1,50 Koruna K on "Muster ohne Wert" envelope from Plzen 25-x-1927 to Germany with postage 300 Collection England ** 1977-2006,Kurirpost in Lighthouse album + loose pages and souvenir due markings. FoldsMNH on cover. packs + some older stamps. Many thematics. rough estimatefrom totals postage for £to1.500 Berlin. 6000 K single on "Vzorek bez innehåll ceny" sample of Rise no A value envelope Brno 7-1-1928 Brev 1 med komplett och långt daterat på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 200 Box several hundreds MNH Förtydligande **ohne modern Booklets until 2000s. Postage value is £ 1.178 England av fältkassan frånon Frösön till Gävle. av text medföljer. 1,50 with Koruna envelope "Muster wert" from Pilsen 25-11-1926 to Germany. 300 600 5000 including 1.222 1:st class stamps and 454 2:nd class stamps. Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på Collection England MNH ** 1977-2006, in Lighthouse albumfrom + loose and album England 1840-1949. Nice cancelled collection no: 1pages (thin) withsouvenir many tyskaSmall (översättning medföljer). baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 6000 packs + some older stamps. På Many A rough 5000 high values in good condition. Verythematics. carefully valued at estimate €4.500. totals postage for £ 1.500 Julij 1636". 2000 Box with several hundreds MNH ** modern Booklets until 2000s. Postage value is £ 1.178 4 Leuchtturm albums with **/*/o collection 1840-2010 with cancelled stamps basically Vackert adresserat till Clas avmissing. Åminne. Skrivet**/* på from Svenska, 5000 including 1.222 brevomslag 1:st class stamps andChristersson 454 2:nd stamps. between 1840-1924. Plating of 1 penny red, onlyclass 21 Horn stamps Complete renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. Small album England 1840-1949. Nice cancelled from no: 1 (thin) withvalue. many 50002000 1939-2010. Also some extra sheets and booklets.collection High catalogue and postage Vackert brevomslag Jacob de la valued Gardie. Svenska, renskrivning high values in good condition. Very carefully at Skrivet €4.500. Boxadresserat with envelopes from thetill Royal Mail filled with FDC:s and apå single set MNH ** of eachmed-5000 följer. Arkivanteckning 1638. 4 Leuchtturm with **/*/o collection with cancelled stamps basically 2000 issued stampsalbums 1997-2010 + older issues in1840-2010 album back to 1949. Many thematics and very between 1840-1924. Plating of value 1 penny 21 stamps missing. Complete Vackert brevomslag utan innehåll tillonly Jacob de la not Gardie från 4500 highadresserat catalogue value. Nominal for red, stamps only (FDC counted) £Generalguvernören 950. **/* from some extra stitched sheets booklets. High catalogue andadvertisements postage value.(1602- 5000 över 1939-2010. Ingermanland och län, and friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg Box with 580Also MNH **Keksholms mostly booklets 1950-1960s with many withpå envelopes from the Royal Mail filled with FDC:s and a single 57). Box Skrivet Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. set MNH ** of each 18002000 inbetween the stamps. Good thematics. issued stampsalbums 1997-2010 + till older issues in album back 1949. Many thematics and very mfl 1500 2 Leuchtturm ** 1993-2007. High catalogue andto postage value. Vackert adresserat brevomslag Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt 4500 catalogue value. Nominalpå value for31 stamps only (FDC not counted) £ 950. titlar.high Utan innehåll med daterad fliken dec 1644, översättning medföljer. Collection **/*/o in two albums 1840-1970s. From no 1delvis (trimmed) to better high values. 900 2000 Boxadresserat with 580 MNH ** mostly stitched booklets 1950-1960s with many advertisements Vackert brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko1800 2x1 shilling on airmail cover " Muestras sin valor" Sample of no value from England 30-6the stamps. Good thematics. skullinbetween (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 700 2000 1936 via Berlin (Deutsche luftpost) toHigh Argentine. 2 Leuchtturm albums ** 1993-2007. catalogue and postage value. 1500 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 1 Shilling/1 Penny combination on Cover from London 8-6-1870 via Hull to Gothenburg (11Collection **/*/o in 1649". two albums 1840-1970s. From no 1 (trimmed) to better high values. "Praesent Maij 900 600 2000 7) Redden L1 30 boxed cancel. Paper missing on left backside. Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna Stockholm, utan 2x1 shilling airmail coveron " Muestras valor" 24-9-1860 Sample of no valueiwith from England 30-6Michel 15, 1on shilling single cover fromsin London to USA Red Boston 24innebrhåll med notering på fliken "Praesent 7 Aug. 1652". 700 1936 via5Berlin (Deutsche luftpost) to Argentine. 600 2000 pkt paid cents. Attractive cover. den 1 Penny combination Cover from 8-6-1870 via Coleman. Hull to Gothenburg (114 Shilling/1 pence mixed franking on smallonregistered tagLondon "Sample post" from St. 1-6-1896 600 7) Red L1 boxed cancel. Paper missing on left backside. 600 to Germany. Attractive item. Kronopost Michel 15, 1 shilling on GB cover from London 24-9-1860 to USA with Red Boston 24 brBox with roughly 800single unused Postal stationery from 1960-late 2000. 500 600 300 pkt paid 5 cents. Attractivealla cover. Lot med 7 1brev med innehåll med tydligt markerade kronoslingor. Used Penny cover with green straight line cancel Chelsea" transit 4 pence mixed Mulready franking on small registered post""Little fromtillColeman. 1-6-1896 Vackert handskrivet brev med innehåll och stortag vit"Sample fjäderBesemeres i lacksigill Tollered.St. "Afgår från Plymouth 1854 to Devon with advertisement for John & Sons-Wholesale & 600 to den Germany. Attractive item. Lerum 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 500 1500 Retail clothiers. onGB inside. Box with roughlyReinforced 800 unused Postal stationery from 1960-late 2000. 500 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not. 1840 Mulready caricature black on yellow envelope no 1 Deraedemaeker lith. Attractive Used Penny Mulready cover with Comp. green straight line cancel "Little Chelsea" transit 500 300 "Requisition" sänt till Secundmajorens and in1very good condition. Plymouth 1854med to Devon with"Samples advertisement for"Fort" John Besemeres & Manchester Sons-Wholesale & 3 pence1867 single on registered without value" wrapper Brevomslag fjäderrest och slinga samt ställd till from Sandtorp klostret10-3-1916 "Fortskaffas 500 Retail clothiers.skyndsammast Reinforced on inside. 500 300 to Brazil. af kronobrefbärare och af dem i natt". 1840 Mulready caricature black on yellow 1 ohne Deraedemaeker lith. Attractive 2 pence single small "Sample of noenvelope value-Muster wert" from London 10-8Fribrevomslag 1710on med tretag handritade öppna kronor,no ställd till Gripsholm. 500 300 and intovery good condition. Ger