Auktionslista - Skånes numismatiska förening
http://hem.bredband.net/b592100 [email protected] INFORMATIONSBLAD FÖR SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83 - 7 BIC NDEASESS IBAN SE73 9500 0099 6026 0039 2837 Nr 4 September 2010 PLANERADE MÖTESDAGAR UNDER 2010 Hösten: 30 SEPTEMBER, 28 OKTOBER, 25 NOVEMBER Med septembermötet inleder vi höstsäsongen ~ välkomna! Vi tar en titt på auktionssidorna och finner denna gång en del s.k. primitiva mynt. Bland dessa har vi ett Katangakors i dryga kilot koppar, som mäter 24 cm tvärsöver armarna. Typen påminner om ett S:t Andreaskors, och är den mest kända och vanligast förekommande i kategorin katangakors. Ett sådant kors kan vi se på mynten i valörerna 1 och 5 francs utgivna 1961 av Banque Nationale, Katanga (se avbildningar i World Coins KM#1 och #2 under Zaire/Katanga). Baluba(Luba)-folket i Katangaregionen, i södra delen av dåvarande Belgiska Kongo, göt korsen av inhemsk koppar i sanden i formar gjorda för hand. Undersidan fick då en ojämn och skrovlig yta. Dessa kopparbarrer kallades av européerna även för Balubakors. De inhemska benämningarna varierade i olika delar av Kongoområdet. I flodområdet Lualaba-Kasai kallades de ”kukano”(sing.)/ ”nkano”(plur.) eller endast för ”tshiombo”, d.v.s. koppar. Formen lär de ha fått för att lätt kunna transporteras fästa vid käppar eller stänger. En sådan last kunde omfatta 25–30 kors, lagom att bära för en man. Katangakors framställdes långt före 1700-talet och en bra bit in på 1900-talet. Den vanligaste typen väger omkring 600 till 1300 gram. På ena sidan syns i krysset en liten upphöjning eller ås, som är karaktäristisk för katangatillverkade kors. Grannen i söder, Nord-Rhodesia (nuv. Zambia), låg också inom detta afrikanska ”kopparbälte”, varför man även där hade en betydande tillverkning av kopparkors. Dessa saknade vanligen denna valk eller ås. Avståndet från tillverkningsplatsen påverkade köpkraften betydligt i olika delar av Kongo och centrala Afrika. Ju längre avstånd från platsen, desto högre blev värdet. Uppgifterna varierar mycket. Enligt upptäcktsresande och missionärer kostade under 1900-talets första decennier en manlig slav 5–10 kors, ett gevär 10 och en get 6 kors. För ett kors fick man ca 10 kg mjöl, sex yxor eller några hönor. Ett brudpris bestod vanligen av viktiga förnödenheter och ett antal kors, totalt värt ca 100 kors. Kopparkors var på sina ställen begärliga som material för tillverkning av bl.a. arm- och fotringar. Då glider vi lätt in på ämnet kongolesiska ”manillas” och det är en annan historia. Svenskar som i FN-tjänst stationerats i den 1960-1963 fria republiken Katanga tog ofta hem ett Katangakors som souvenir. På dessa kors lät somliga ingravera årtal och sitt förbands namn. SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING kallar härmed sina medlemmar till sammanträde på IOGT-lokalen, Kungsgatan 16 A (bottenvån) torsdagen den 30 SEPTEMBER 2010, klockan 19.00. Efter sammanträdet hålls auktion enligt nedanstående lista. Visning från klockan 18.00 STYRELSEN, Malmö, 30 juni 2010 1 Nr 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. Kons. Min.pris Danmark. Erik Klipping (1259-1286) penning, Lund MB 112 1? - Erik Klipping (1259-1286) penning, Lund MB 115 1)(1? - Erik Klipping (1259-1286) penning, Lund MB 117 1? - Erik Menved (1286-1319) penning, Lund MB 292 1? - Erik Menved (1286-1319) penning, Lund MB 297 1/1+ - Erik Menved (1286-1319) penning, Lund MB 299 1 - Erik Menved (1286-1319) penning, Lund kantförlust; MB 317 1? - Erik Menved (1286-1319) penning, Schlesvig MB 523 1? - Christoffer II (1319-1332) penning, Lund perf., ärg: MB 527 1? - Christoffer II (1319-1332) penning, Lund MB 535 1?/2 - Christoffer II (1319-1332) penning, Lund perf., ärg: MB 536 1?/1 - Christian III, skilling 1554 Hede 6B 1?/2 - Frederik VI, ½ rigsbanksskilling 1838 1+/01 - 2 kroner 1892 Jub. 1+ - 25 øre 1911 lt fläck 1+/01 - 10 øre 1891 1+ - 10 øre 1894 01 - 10 øre 1945 zink 1+ - 5 øre 1894 gniden 1 - 5 øre 1902 fin patina 1+ - 1 øre 1886 1 Medaljer. England. Army Temperance Association (ATA) - India Six Month Medal (1889) brons, med originalband 1+ - - Royal Engineers (George VI - 1936-52) mössmärke som bars under WW2 1+ - Danmark. 2. Regements Soldaterforenings 40-årsnål silver? 1+ - - Dansk Forening for Rosport med band; silver 1+ - Sverige. Oskar II. Industri o slöjdutst. i Malmö 1896; tenn, 60 mm, L Ahlborn 1+ - - Oskar II. Konst- o Industriutställningen i Stockholm 1897 brons, 61 mm, A Lindberg; lt fläck 1+ - - Kronprins Gustav Adolf. Baltiska Riksskyttetävlingen 1914; i originalask 01/0 - - Karl X Gustav 1654, Karlstens 2:a reg.längd Hild. 8; silver, 26 mm 1/1+ - - Karl XV:s död 1872 R. Michaux; Hild. 27; brons, 32 mm 01 - - Adam Afzelius, Uppsala, 1930 VA; silver, 31 mm 1+ - - Sture Bohlin 1960 i ask Salomon; brons, 55 mm 01 - - Herman Egnell, minnesmedalj 1911 A. Lindberg; brons, 50 mm 1+ - - Nils Ericson, 1885 Lea Ahlborn; VA; silver, 31 mm; putsad 1+ - - Karl Herlitz, dir Skandia, 1920 E. Lindberg; brons, 56 mm 1+ - - N. Keder 1725 Hedlinger; Hild. 114:4; tenn, 43 mm; skador 1? - - Industri-, slöjd- o trädgårdsutställningen i Lindesberg 1907; silver, 45 mm 01 - - Lantbruksmötet i Skänninge 1929 E. Lindberg; silver, 45 mm 1+ - - Kronprinsens husarregemente 1908 CG Hallberg; brons, 46 mm 1+ - - Kronprinsens husarregemente 1928 vitmetall, 40 mm; ögla trasig 1+ - - Svenska Slöjdföreningen 100 år 1945 Carell; brons, 56 mm 01 - - S:t Knuts gille, ordenstecken (papegojskjutningen) ljusblått band 1+ - Danmark. Frederik och Ingrids bröllop 24/5 1935; Salomon; brons, 55 mm 01 - Frankrike. Hind-Goldschmidt-Luther (astron.) 1868; Dubois; brons, 68 mm 1+/01 - - Världsutställningen 1889 i läderetui m guldornament; Bottée; brons, 62 mm 01 - Östtyskland. Lützen 700 år 1969 silver, 80 g, 63 mm 01 Svenska och utländska mynt. Lot, ca 600 g vk Tyskland. Whist-märken, 4 ex silver 1+ Medaljer. Jetong, Svenska Musikaliska Akademien (Karl XIII) silver 1+ 2 150 250 150 150 250 250 100 100 100 75 100 75 40 75 40 40 100 75 30 30 100 40 25 25 25 20 25 25 200 50 30 40 40 30 30 50 75 50 25 25 40 25 50 75 100 100 100 300 100 Nr 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. 94. 95. 96. Kons. Min.pris - Carl.Fredrik Adlercrantz, 1925 E. Lindberg; silver, 35 mm 1+ - Alfred Nobel E. Lindberg; silver, 27 mm 1+ - Lot: Landstormen, 5 silver- & 3 bronsmedaljer samt 1 militärmed. silver 100 - Svenska Slöjdföreningen 100 år (1945) Carell; brons, 55 mm 1+/01 - Prins Carl. Rikslandstormstävlingarna Borås 1937 brons, 45 mm 1+/01 Polletter. Lot: 15 st vk Sachsen. ½, 1 neugroschen 1856-1873 8 st 1+ - 01 Norge. Lot med 25 mynt 1841-1997 vk Sverige. Lot: bland annat 5 öre 1919, 2 öre 1918, 1 öre 1919 alla i järn och Danmark, 1 öre 1882 totalt 9 mynt vk Hela världen. Lot med 102 mynt vk Sverige. Lot med 88 brons- och silvermynt; bl.a. 5 öre 1879 o. 1917 vk Italien. Lot med ca 145 mynt från 1900-talet vk Irland. Lot med 60 mynt från 1900-talet vk Turkiet/Uruguay. Lot med ca 100 mynt från 1900-talet vk Östtyskland. Lot med ca 30 mynt från 1900-talet vk Polen. Lot med 77 mynt från 1900-talet vk Tjeckoslovakien. Lot med ca 80 mynt från 1900-talet vk Fidji-öarna. Lot med 26 mynt från 1900-talet vk Polen. Lot med 8 silvermynt 1, 5, 10 zl 1930-talet 1? - 1+ Equador/Guatemala/Venezuela/Jamaica. Lot med 44 mynt från vk East Caribbean Terr./Filippinerna. Lot med 47 mynt från 1900-talet vk Portugal. Lot med ca 185 mynt från 1900-talet vk Nederländska Antillerna/Mexiko. Lot med ca 80 mynt från 1900-talet vk Litteratur. Ekström, Lagge. Enkla, dubbla och svåra slanta. 1999. utmärkt skick - Friedberg, R. Gold Coins of the World. 1976. utmärkt skick - Hyckert. Sveriges och Svenska Konungahusets minnespenningar,praktmynt och belöningsmedaljer (NM XIII). 1890. Hft. litet riss men annars gott skick - Lagerqvist, Lars O. Svenska Mynt under vikingatid… 1970. Hft. utmärkt skick - Scheuch, Karl. Münzen aus Porzellan und Ton. 1971. Hft. gott skick - Schou, H.H. Danske og Norske mønter 1448-1814 og danske mønter 1815-1923. Reprint 1983. nyskick gott skick - Strokirk. Fortsättn. av tillägget över Svenska Polletter (NM XII). Hft. - Tingström, B. Plate Money. 1986. Inb. utmärkt skick - Wahlstedt. Minnesp. över svenska män och kvinnor (NM XXIV). Hft. gott skick - World Paper Money, Vol. 1. Specialized issues. (8th ed.) utmärkt skick - Møntaktion - Schous samling. 1927. Hklbd. gott skick - Spink. The Karl Gustaf Collection of Swedish Coins. 2000. Hft. utmärkt skick - Kungliga Myntet 1850-1950. Vackert hfrbd i kassett utmärkt skick - NNUM 1936 Nr 1-5 (första häftet) + 2 särtryck o innehåll 1936-37 vk - NNUM 1962-1964. Blått klbd. utmärkt skick - Låda med ca 110 lagerlistor, auktionskataloger, tidningar, mm i A5-format vk Polletter. Sverige. Eskilstuna. Text inslagen på Stora Koppabergs pollett 1791 1? - - Gävle. Strömdalens värdshus 1+ - - Helsingborg, Hamnfärjan Kvick (4 olika), Hbgs Stads Hiss (2 olika) 1 - 1+ - - Lund, barberare H Lundeberg 1 - - Malmö Hamnfärja (7 st) 1 - - Malmö. Järnvägsmännens konsumtionsförening (JKF), 10 öre, 1 öre(2 st) 1 - - Malmö. Kioskbolaget 1 - - Malmö. Ljungdahls Handskfabrik, reklampollett 1 3 50 25 vk 25 25 25 100 50 25 100 100 100 25 25 35 40 20 25 100 20 20 100 20 25 25 50 300 25 150 150 150 50 150 200 25 50 20 50 50 25 25 30 50 50 25 25 25 Nr 97. 98. 99. 100. 101. 102. 103. 104. 105. 106. 107. 108. 109. 110. 111. 112. 113. 114. 115. 116. 117. 118. 119. 120. 121. 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 129. 130. 131. 132. 133. 134. 135. 136. 137. 138. 139. 140. 141. 142. 143. 144. 145. 146. 147. Kons. Min.pris - - Stockholm. Maria Omnibus / OAR Sti 223:14 1 - - Stora Kopparberg. Mynttecken 5 mark KM 1722 rengjord; Sti 177:40a 1 - - Sundsvall, renhållningsverket, ½ tunna latrintömning 1 - - Ystad. Hotel Du Sud, 5 öre 1 - - Älmhult. Bokehills sommarpaviljong, 5 öre 1/1+ - - Lot. 12 st Sporrongs standardpolletter vk - - Lot. 9 anonyma polletter med siffror på vk - - Lot. 9 anonyma polletter med siffror på vk - - Lot. 65 polletter vk - - Lot. 30 polletter vk - - Lot. 3 jetonger vk - - Minnespenning pansarbåten Sverige monterad i sliten originalpappram - Danmark. Allan Dahl på svensk 5 öre 1891 1+ - - Land Hotellet på svensk 5 öre 1883 1 - Tyskland. Gut für 1 liter bier 1+ Spelpenningar. Karl XII, silver, 22 mm Hild. 27 1? - ”Görtz’ daler” med c/m K + ”Lycka och olycka är ombytelig”Holst 144, 152 1 - Lot. 17 st spelpenningar vk Nederländerna. Vroedschapspenning. s’Hertogenbosch 1721 silver 01 Norge. 2 kronor 1906 Jub. NM 3 01 - 2 kroner 1907 Jub. NM 4 01/0 - 2 kroner 1914 Jub. 01 Danmark. 2 kroner 1888 Jub. 01 - 2 kroner 1892 Jub. lt kanthack (01) - 2 kroner 1903 Jub. 01 - 2 kroner 1958 Jub. små fläckar 01 Spanien. 8 reales 1729 01 - 8 reales u.å. Sevilla Cob; sjöfynd 1 Holland. c/m lejon på Overijssel silvermynt 30 mm 1 Tysk-romerska riket/Kremnitz. Leopold, taler 1660 plantsspricka 1+ Österrike. Maria Theresia, taler 1780 efterpr. ca 1950 01/0 - Maria Theresia, taler 1780 efterpr. tidigt 1900-tal 1+/01 - Maria Theresia, Madonna-taler 1780 01 Tysk-romerska riket/Prag. Taler 1820 Mm. C 1+/01 Frankrike. 5 francs 1869 BB, 1876 A 2 st 1, 01 Portugal. 400 reis 1690 1+ Mexiko. 8 reales 1749 små rispor 1 Angola. 2 macutas 1763 1 - 8 macutas 1796 1 USA. Dollar 1890 01 - Dollar 1924 1 Kanada. Dollar 1939 1+ Ryssland. Årsset 1987 0 Mexiko/Oaxaca, frihetskriget. 8 reales 1813 1? Mexiko. 8 reales 1818 samtida revolutionsförfalskning 1?/2 - 5 pesos 1952 fläckar 1+ Kuriosa. Armring, brons romersk? bra skick - Pilspets, brons romersk? naggad egg Primitiva betalningsmedel. Kongo. Katanga-kors bra skick - Nigeria. Armring, koppar 1,1 kg bra skick - - Manilla (Birmingham) bra skick 4 50 500 25 50 20 50 25 25 25 25 25 20 25 25 20 100 50 25 200 400 900 200 150 150 150 25 1500 500 100 750 50 125 300 300 100 250 250 40 200 75 50 40 25 25 25 50 150 100 700 350 75 Nr 148. 149. 150. 151. 152. 153. 154. 155. 156. 157. 158. 159. 160. 161. 162. 163. 164. 165. 166. 167. 168. 169. 170. 171. 172. 173. 174. 175. 176. 177. 178. 179. 180. 181. 182. 183. 184. 185. 186. 187. 188. 189. 190. 191. 192. 193. 194. 195. 196. 197. 198. Kons. Min.pris - Liberia. Kissi-penny, 43 cm - - Kissi-penny, 30 cm - Oceanien. Snäckhalsband - Afrika. Cowries, Cyprea moneta och annulus 5 st - Oceanien. Armband av conussnäcka Sverige. Gustav IV Adolf, 1 skilling 1802 på 1747 - - 1 skilling 1802 överprägling - - ½ skilling 1807, ¼ skilling 1806 - - ½ skilling rg 1802, ¼ skilling 182, 1/12 skilling 1802 - Karl XIII, 1 skilling 1814 - - ½ skilling 1815 - - ½ skilling 1815, ¼ skilling 1817 - - 1/12 skilling 1812 - Karl XIV Johan, 1 skilling 1825, ½ skilling 1827, ¼ skilling 1821 - - 1/6 skilling 1830 - - 1/6 skilling 1832 - - ½ skilling 1832 Palmkvist - - ½ skilling 1832, ¼ skilling 1833 Palmkvist; skador - - 2 skilling banco 1843 - - 1 skilling banco 1836 - - 2/3 skilling banco 1836 - - 1/3 skilling banco 1836 ”kantex” - - 1/6 skilling banco 1839 - Oskar I, 4 skilling banco 1849 - - 2 skilling banco 1849 - - 1 skilling banco 1849 - - 2/3 skilling banco 1847 - - 1/3 skilling banco 1851 - - 1/6 skilling banco 1851 - - 5 öre 1858 - - 2, 1, ½ öre 1858 - Karl XV, 5 öre 1861 - - 2 öre 1861 - - 1 öre 1864, ½ öre 1867 - Oskar II, 5 öre 1873 - - 2 öre 1873 - - 5 öre 1902, 1907, 2 öre 1873 1899, 1904, 1 öre 1873, 1895 - Kristina, 1 öre 1634 silver - - 1 öre 1635 silver - - 1 öre 1637 silver - - 1 öre 1636 Göteborg silver - Karl XI, 2 mark 1671 kantex - - 2 mark 1686, 1694 pluggade - - 1 mark 1692 - - 5 öre 1691, 1693 - - 4 öre 1670 sölfwer - - 4 öre 1671 - - 4 öre 1672 Mm. DF - - 4 öre 1679 - - 1 öre 1667 slagen 2 ggr - Karl XII, 5 öre 1705 5 bra skick bra skick bra skick bra skick bra skick 1 1 1 1 - 1+ 1 1+ 1 1+ vk 01 1+ 1+ (1?, 1) 1+ 1 01 01 01 1+/01 01/0 01/0 01/0 01/0 01/0 01 1+/01 1+/01 1+/01 1 1+/01 1+/01 1 - 1+ 1?/1 1? 1?/1 1 1?/1 (1, 1+) 1 1?/1 1 1 1 1/1+ 1 1 75 50 75 20 100 50 25 20 25 30 25 25 15 25 25 20 50 25 50 25 40 25 25 150 200 100 50 35 25 40 30 40 25 20 25 25 25 50 40 50 400 200 100 250 75 100 100 150 150 100 40 Nr Kons. Min.pris 199. 200. 201. 202. 203. 204. 205. 206. 207. 208. 209. 210. 211. 212. 213. 214. 215. 216. 217. 218. 219. 220. 221. 222. 223. 224. 225. 226. 227. 228. 229. 230. 231. 232. 233. 234. - - 5 öre 1707 Ö och ÖR; 2 st 1?/1 - - 5 öre 1708 1 - - 5 öre 1715 1 - - 1 öre 1699, 1700 2 st 1?, 1 - - 1 öre 1702, 1704 2 st 1, 1? - - 1 öre 1706, 1709 2 st 1?, 1 - - 1 öre 1713 1+ - - 1/6 öre SM 1707, 1708 på 7, 1708 3 st 1 - - 1/6 öre SM 1715, 1716, 1718 på 16 3 st 1,1?,1 - Ulrika Eleonora, 1 öre KM 1719 (2 st), 1720 (2 st) totalt 4 st 1 - Fredrik I, 10 öre 1739 1 - - 5 öre 1739 1+ - - 5 öre 1741 präglad i koppar 1+ - - 5 öre 1729, 1744 2 st 1? - - 1 öre 1731 1/1+ - - 1 öre 1721, 1726, 1733, 1742 4 st; 2 perf. vk - - 1 öre KM 1720 räfflad rand; ärg 1 - - ½ öre SM 1720 1/1+ - - 1 öre SM 1730, 1732 2 st 1 - - 1 öre SM 1734 1 - - 1 öre SM 1735, 1737, 1738 3 st 1? - 1 - - 1 öre SM 1740, 1747, 1749 3 st 1 - - 2 öre SM 1743 1 - - 2 öre SM 1746 på 1747 rak 7:a 1 - - 2 öre SM 1746 valörpunkt vid basen 1 - - 2 öre SM 1746 rak 7:a 1 - - 2 öre SM 1748 1/1+ Wismar. 3 pfennig 1739, 1740, 1751, 1761 4 st 1 - 1/1+ Hessen-Cassel. 3 heller 1748, heller 1731, 1740, 1741, 1743 5 st vk Pommern. Gustav III, 3 pfenninge 1776 3 varierande ex 1? - 1 Sedlar. Polen. 5 zloty 1926 Pick 49 1? - Montenegro. 100 perpera 1914 med övertryck Pick M12 1+ - Rumänien. 100 lei 1914 Pick 21 1/1+ - Frankrike. Assignater, 10 sous, 25 sols 1792 2 st 1 - Estland. 1 kroon på 100 mark u.å. (1928) Pick 61 1 - Schlesien/Broager. Nödsedlar, 1 mark 1919 (2 st), 50 pf 1919, 1 mark 1920 4 st ovikta 235. - Libanon. 1 livre 1950 Pick 48 1+ 75 40 200 50 50 50 150 50 50 40 100 100 150 50 100 50 150 25 25 100 25 25 25 100 100 100 25 75 25 40 100 40 25 25 25 25 100 Slut på auktionen. I listan kan ett utrop ibland betecknas som vk (= varierande kvalitet), vilket innebär att det här icke skett någon specifik kvalitetsbedömning. Mynt i både hög och låg kvalitet kan således ingå i ropet. BILDER på ett litet urval av denna auktions objekt kommer att läggas ut på FÖRENINGENS HEMSIDA http://hem.bredband.net/b592100 6 Auktionsvillkor Endast medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att delta i auktionen. Utöver Skånes Numismatiska Förening ingår i Unionen följande föreningar: Svenska Numismatiska Föreningen, Dansk Numismatisk Forening, Føroya Myntsavnarafélag, Myntsafnarafélag Íslands, Norsk Numismatisk Forening, Numismatisk Förening i Åbo, Numismatiska Föreningen i Finland. Anbud till auktionen skall skriftligen vara föreningen tillhanda senast tre dagar före auktionen under adress: Skånes Numismatiska Förening Kungsgatan 38 A SE-211 49 Malmö Märk kuvertet med ”Anbud” Köpare som inlämnat skriftligt anbud till auktionen torde observera att om svar uteblir, så har objektet sålts till köpare som lämnat högre bud. Minsta höjning av bud över 50 kronor är 5 kronor. Föreningen tar ut följande auktionsprovisioner på det klubbade priset: a) 10% av köparen; b) 10% av säljaren (max 50 kronor/objekt) Vidare uttas kostnader för • utsändande av inköpta objekt • avgifter som PlusGirot uttar av föreningen för ankommande likvider från utlandet, f.n. 60 kronor • avgifter för inlösen av svensk check • avgifter för inlösen av utländsk check, kostar f.n. 140 kronor • avgifter för utbetalningskort till säljaren, f.n. 25 kronor, och för girering, f.n. 5 kronor, inom Sverige; högre avgift tas ut för betalning till utlandet. Eventuella reklamationer från vid auktionen ej närvarande anbudsgivare skall, för att beaktas, vara föreningen tillhanda senast 10 dagar efter auktionsdagen. Eventuella returer sker på egen bekostnad. Lotter med kvalitetsbeteckningen ”vk” tas ej i retur. Inköpta objekt skall betalas kontant i samband med auktionen om inte annat avtalats. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först när denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger föreningen rätt att häva köpet. Inlämning av mynt till kommande auktioner kan göras på klubblokalen efter överenskommelse med någon i auktionskommittén. Meddelanden kan också lämnas via föreningens e-postadress [email protected] Klubblokalen Lilla klubblokalen på Kungsgatan 38 A, 1:a våningen, innehas fortfarande av föreningen. Här kan inlämning av mynt göras också i fortsättningen och här kommer också att finnas föreningens bibliotek. Vårt telefonnummer är 040 - 97 54 45. 7 Uppnådda priser vid Skånes Numismatiska Förenings auktion 25 februari 2010 Nr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Pris 100 150 100 280 250 150 700 40 35 15 35 100 50 200 50 150 80 105 25 50 275 225 100 310 675 1 700 550 225 130 25 1 000 25 275 75 2 100 130 120 80 1 400 300 1 150 Nr. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Pris 700 120 20 150 525 20 25 225 40 220 425 50 200 950 1 900 220 220 275 50 70 475 275 300 100 70 100 60 100 140 110 80 35 80 70 220 45 110 90 90 80 80 120 45 105 Nr. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Pris 10 235 100 210 230 225 310 275 300 150 100 110 75 75 75 75 75 80 75 75 20 50 75 40 15 200 10 200 8 300 1 530 6 500 16 300 10 000 4 200 3 600 375 7 500 10 100 2 100 20 2 000 2 300 500 235 200 1 500 300 - 8 Nr. 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Pris 150 330 25 30 400 4 900 1 200 3 500 300 110 125 1 600 150 120 1 100 200 100 100 60 550 600 310 320 140 160 100 60 90 150 190 20 65 30 100 220 Nr. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Pris