Auktionslista - Skånes numismatiska förening
http://www.sknf.se [email protected] INFORMATIONSBLAD FÖR SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83 - 7 Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 2 Februari 2012 PLANERADE MÖTESDAGAR UNDER 2012 Våren 2012: 1 MARS, 29 MARS, 26 APRIL Hösten 2012: 27 SEPTEMBER, 25 OKTOBER, 29 NOVEMBER SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING kallar härmed sina medlemmar till årsmöte på IOGT-lokalen Kungsgatan 16 A (bottenvån.) torsdagen den 1 mars 2012, klockan 19.00. Styrelseval och sedvanliga årsmötesförhandlingar enligt nedanstående dagordning. Efter sammanträdet hålls auktion enligt nedanstående lista. Visning från klockan 18.00. ***** DAGORDNING 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. Årsmötet öppnas Kallelsen till årsmötet godkänns Dagordningen godkänns Val av två justeringsmän att jämte ordföranden justera årsmötets protokoll Protokoll från föregående möte Styrelsens och kassörens årsberättelse Revisorernas berättelse Frågan om styrelsens ansvarsfrihet för 2011 Val av styrelseledamöter och revisorer a) Ordförande för en tid av ett år b) tre styrelseledamöter för en tid av två år c) tre styrelsesuppleanter för en tid av ett år d) två revisorer för en tid av ett år e) två revisorssuppleanter för en tid av ett år f) ev. övriga val (hedersmedlemmar, korresponderande ledamöter, etc.) Årsavgift och avgift för ständigt medlemskap fastställs för 2013 Motioner och skrivelser Mötet avslutas Auktion Styrelsen har under det gångna året bestått av: Bernt Thelin, ordförande (vald till årsmötet 2012) Allan Hansson, Henrik Alfredsson, Kristian Riesbeck (valda till årsmötet 2012) Ola Zaunders, Juan Hornillo, Håkan Fransson (valda till årsmötet 2013) Styrelsesuppleanter: Kent Bengtsson, Lars-Gunnar Skarenstam, Sinisa Georgijevic Revisorer: Hans Andersson, Gert Riesbeck Revisorssuppleanter: Göran Mattsson, Ola Olsson STYRELSEN, Malmö, 31 januari 2012 1 Nr 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. Kons. Min.pris Sverige. Erik XIV, 8 öre klipping 1567 början till obetydl hål (1+) - Johan III, 1 mark (8 öre) klipping 1572 lätt korr.; SM 136 1/1+ - - 1 öre 1575 1+ - Karl IX, 4 mark 1604 1/1+ - Gustav II Adolf, 8 mark 1617 liten inristn.; SM 41 1)(1+ - - 1 öre klipping 1627 valsverkspr. 1 - Kristina, 1 riksdaler 1644 “IV”; monteringsspår på randen kl 12 (1) - - 1 öre 1647 Avesta SM 112 1/1+ - Karl X Gustav, 2 mark u.å. (1654?) utan axelrosett; repor; SM 15 (1+) - Karl XI, 1 mark 1683 små repor; SM 168 (1/1+) - - 2/3 taler 1689 Pommern SB 113c 1/1+ - Karl XII, 1 riksdaler 1713 rengjord, monteringsspår på randen kl 12 (1+) - - 2 mark 1717 1+ - Ulrika Eleonora, 2 mark 1719 SM 6 1/1+ - Fredrik I, 1 riksdaler 1721 Jub gravörsign. C. Hedlinger 1 - Gustav IV Adolf, 1 riksdaler 1801 litet plantsfel; Ex Ahlström 59; SM 27 1+ - - 1 riksdaler 1807 svagpr., plantsrispor 1/1+ - Karl XIV Johan, 1 riksdaler 1821 Jub fin patina 1+/01 - - 1 riksdaler specie 1835 små hack på av. (1+) - - 1 riksdaler specie 1836 SM 64a 1+ - - 2 skilling banco 1844 ”trollerimynt”, åtsidan med KXIVJ:s bild 1/1+ - Oskar I, 1 riksdaler specie 1852 1/1+ - - ½ riksdaler specie 1845 rengjord 1/1+ - - 1 skilling banco 1845 på 1844 litet plantsfel på randen (01) - - 50 öre 1857 01 - Karl XV, 1 riksdaler riksmynt 1860 01 - Oskar II, 20 kronor 1877 guld 1+/01 - - 10 kronor 1876 ”OCH” 1+ - - 1 öre 1879 extra lång text 1/1+ - Gustav VI Adolf, 1 öre 1967 provmynt i aluminium; SMF P31 01 - - 1 öre 1969 provmynt i obehandlat järn; SMF P33 01 - - Provprägling inför den nya lilla 5-öringen 1972 ej i SM el SMF 01 Medaljer. Sverige. Fredrik I, konungens död Hedlinger/Fehrman; brons, 53 mm; Hild. 71:74; små fläckar (01) - - Desideria, krönt 21 aug 1829 LP Lundgren; silver, 23 mm; Hild. 392:4 1/1+ - - Oscar II, Sv. Allm. Djurskyddsfören. ,”Till ladugårdsföerst. NN för räddning af djur v. eldsvåda” silver, 43 mm 1+ - - Carl XVI Gustaf, släpa med 6 miniatyrer silverstämplade ca 1+ - - Jöns Svanberg 1856 L Ahlborn; silver, 31 mm; Hild. 348 1+/01 - - Joh. Aug. Wahlberg 1858 L Ahlborn; silver, 31 mm;; Hild. 352 1+/01 - - Neptuniorden 1912 E Lindberg; brons, 50 mm; kantslag (1+) - Ryssland. Krimkriget 1853-1856 brons, 28 mm; Diakov 654.2; kanthack (1) - Tyskland. Eisenach 1844 TERTIA SAECULARIA Helfricht; brons, 42 mm 01 - - Otto Weddigen 1914, U9 järn, 104 mm; obet. korr. (1+) - Storbritannien. Admiral Vernon 22 Nov 1739 Porto Bello brons, 36 mm 1? - - Admiral Vernon 22 Nov 1739 Fort Charge brons, 38 mm; kantsk. (1+) - - Admiral Vernon 1741 Carthagena brons, 38 mm; rengjord (1/1+) - - Int. Fisheries Exhibition 1883 Wyon; brons, 45 mm 01/0 Spelpenning. Spelpenning i silver silver, 21 mm; Holst 115 1/1+ Sverige. Karl XII, riksdaler 1718 monteringsspår på randen kl 12 (1/1+) - Fredrik I, 1 daler SM 1730 plåtmynt 1/1+ 2 1500 800 400 2000 7000 500 1500 300 750 400 500 2500 800 2000 2000 1000 1000 2500 800 1000 250 800 800 300 800 1000 2000 1000 1200 500 400 250 500 100 150 200 100 150 50 100 100 350 50 250 200 100 150 3000 2500 Nr 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. 94. 95. 96. 97. 98. 99. 100. Kons. Min.pris - - ½ daler SM 1729 plåtmynt - - ½ daler SM 1738 plåtmynt - Gustav III, riksdaler 1781 inristning - Oskar I, dukat 1855 guld - Karl XV, dukat 1860 guld - Oscar II, 2 kronor 1878 Ryssland. 7½ rubel 1897 lt kantslag Rom. Lot. 8 st senromerska kopparmynt Sedlar. Sverige. 10 kopparskillingar 1803 - - 8 skillingar specie 1828 lagerfläckar - - 16 skilling banco 1843 - - 12 skilling banco 1846 - - 8 skilling banco 1846 nålstick, riss - - 2 riksdaler banco 1849 - - 32 skilling banco 1843 hörnförlust - - 10 kronor 1902 små riss - - 10 kronor 1916, 1917 (2 st) - - 5 riksdaler riksmynt 1857 Skånes Enskilda Bank Sverige. Gotland. Ensidig penning ca 1220-90 LL XXII:7a - Sten Sture d.ä., örtug u.å. Västerås LL 5d - Erik XIV, 1 öre 1564 Stockholm lätt korr. - - ½ öre 1564 Stockholm - Johan III, 2 öre 1591 hög silverhalt - Sigismund, ½ öre 1598 repad på av. - Gustav II Adolf, 4 mark 1617 plantsfel - - 1 öre 1629 Säter välcentrerad - - 1 öre 1628 Nyköping vinge upp, DCXXVIII; kantex - - 1 öre klipping 1626 plantsfel - Kristina, ¼ öre 1653 Avesta - Karl X Gustav, ¼ öre 1655 - Karl XI, 1 öre 1664 silver - - 1 öre SM 1675 - Karl XII, 1/6 öre SM 1716 - Ulrika Eleonora, 1 öre KM 1719 - Fredrik I, 1 öre KM 1725 bred krona - - 1 öre SM 1742 - Adolf Fredrik, 1 daler SM 1770 31 mm - - 2 öre SM 1763 - Gustav III, 1/6 riksdaler 1787 små rispor på rv. - Gustav IV Adolf, 1 skilling 1803 på 2 öre SM - - ¼ skilling 1802 - Karl XIII, 1/6 riksdaler 1814 delvis svagpr. - Karl XIV Johan, 1 riksdaler specie 1842 tre kronor - - ½ riksdaler specie 1833 på 1831 obet. kantslag - - ½ skilling 1821 - - 2 skilling banco 1843 röd lyster; liten fläck - - 2/3 skilling banco 1836 - Oskar I, 2/3 skilling banco 1844 röd lyster - Oscar II, 50 öre 1875 Kelter. Iceni. Silver unit 15-58 evt Arsdell 760-1 - Durotriger. Billon stater 58-45 fvt Arsdell 1235 3 1+ 1+ (1+) 1+/01 01 1+/01 (1+) vk 1/1+ 1 1?/1 1+ (1) 1 (1?/1) (1) 1, 1? 1?/1 1 1/1+ 1)(1+ 1+ 01 (1/1+) 1/1+ 1/1+ 1 1 1+ 1 1/1+ 1/1+ 1/1+ 1 1 1/1+ 1/1+ 1+ 1/1+ 1/1+ 1+ 1+ 1+ (1+/01) 1+ (01) 1+ 1+/01 1+/01 1+ 1/1+ 2000 2500 500 4000 4000 1500 2000 50 200 150 100 150 75 300 100 250 150 400 350 1500 1500 1000 1000 500 3000 400 1500 600 150 100 250 500 75 75 75 50 1500 200 500 300 25 1200 3000 1500 50 200 25 50 100 600 400 Nr Kons. Min.pris 101. 102. 103. 104. 105. 106. 107. 108. 109. 110. 111. 112. 113. 114. 115. 116. 117. 118. 119. 120. 121. 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 129. 130. 131. 132. 133. 134. 135. 136. 137. 138. 139. 140. 141. 142. 143. 144. 145. 146. 147. 148. 149. Sicilien/Syracusa. brons litra 344-336 fvt Athena / 2 delfiner 1 Kampanien/Neapolis. Didrachm 325-280 fvt 1 Trakien/Olbia. Brons 24 mm flodgud / båge o stridsyxa 1/1+ Kreta/Itanos. Drachm 320-270 fvt Sear 3320 1/1+ Parthien. Vardanes II, drachm 55-58 evt ngt snedcentrerad (1+) Romerska riket. Agrippa, as präglad under Tiberius 1 - Caligula, sestertius 37-41 evt Cives Servatos; lätt korr. 1)(1/1+ - Gordianus III, antoninian 238-244 evt Fides Militum 1/1+ - Julia Mamaea (död 235), denar Felicitas Publica 1+ - Severina (död ca 275), AE-denar Concordiae Militum 1+ - Arcadius, AE 22 mm 383-408 evt Virtus Exerciti 1/1+ Byzans. Leo VI, follis 886-912 evt 1/1+ Polen/Danzig. Sigismund I, groschen 1535 lätt korr. (1+/01) Sverige. Gustav III, kastpenning 1772 F konungens kröning 1/1+ - Gustav IV Adolf, riksdaler 1794 patina 1+ - Karl XIV Johan, kastpenning 1844 konungens död 1+ - Oskar I, 4 skilling banco 1849 lt fläck (1+/01) - Karl XV, kastpenning 1860 konungens kröning 1 - Oscar II, 5 öre 1873 1+/01 Ordnar. Nordstjärneorden. Miniatyr i guld/emalj med knapp utmärkt skick - Nordstjärneorden. Krashan i silver, 75 mm utmärkt skick - Vasaorden. Riddartecken, guld/emalj, 60 × 40 mm utmärkt skick - Vasaorden. Krashan i silver, 75 mm utmärkt skick Medaljer. Sverige. Kvinnomedalj 1975 Marita Norin; silver, 60 mm, 150 g 01/0 - - Brita Malmer 1995 Gunvor Svensson Lundkvist; silver, 45 mm, 65 g 01/0 - - Svensk myntning 1000 år - SNF 74 (1995) Rune Karlzon; silver, 60 mm, 137 g 01/0 - - Carl XVI Gustaf 50 år - SNF 75 (1996) Ernst Nordin; silver 39 mm, 34 g 01/0 - - Nordisk Numismatisk union 70 År 2006 silver, 45 mm, 88 g 01/0 Antika mynt. ”Coins from early christianity”, 6 silver- och bronsmynt i låda vk USA. Dollar 2005 med färgbild av Johannes Paulus II silver, 31 g 01/0 Norge. 1500 kroner 2001 Jub Nobels fredspris 100 år; guld, 16.69 g 0 Frankrike. 10 euro 2004 Jub Napoleons kröning; guld, 6.45 g Proof - 10 euro 2006 J.B. Bernadotte/Karl XIV Johan; guld, 8.45 g Proof Bulgarien. 10 minnesmynt Olympiaden i Aten 2004 guld, tot. 12.4 g Proof Mexiko. Miniatyrmynt guld, 0.4 g 01 Brandenburg-Preußen. Friedrich II, Reichstaler 1784 A Dav. 2590 1 Sedlar. Sverige. 100 kronor 2005 Jub Tumba Bruk 250 år 0 - - 10 kronor 1968 Jub, 5 kronor 1948 Jub (2 st) 01/0 Italien/Neapel-Sicilien. 4 tari 1625 1/1+ Spanien/Toledo. Ferdinad & Isabel (1469-1504), 1 real 1+ - Barcelona. 1 real 1705 KM 55; liten repa på av. (1+) - Segovia. 2 reales 1717 KM 297 1+/01 - Sevilla. 2 reales 1736 KM 355 1+ - Gerona. Duro 1808 KM 10 1+ - 1 peseta 1882 1+ - 50 centimos 1880 1+ Tyskland/Biskopsdömet Köln. 2 albus 1658 1+ Mexiko. 50 centavos 1866 Mo KM 387; repor (1/1+) Kuba. 2 reales u.å. (1841); c/m ”galler” på Spanien 2 reales 1775(Madrid) KM 1.1 1 150. Puerto Rico. 20 centavos 1895 KM 22 1+ 4 400 650 400 1000 300 250 1200 200 500 300 200 150 400 750 1000 300 250 200 200 500 1500 2000 1500 500 250 500 150 300 400 150 4000 1500 2000 2500 100 300 150 50 200 200 150 150 150 500 50 25 50 100 100 200 Nr 151. 152. 153. 154. 155. 156. 157. 158. 159. 160. 161. 162. 163. 164. 165. 166. 167. 168. 169. 170. 171. 172. 173. 174. 175. 176. 177. 178. 179. 180. 181. 182. 183. Kons. Min.pris USA. 10 cents 1891 O 1+/01 - 1 cent 1801 rengjord (1) - ½ cent 1803 1?/1 Portugal. Manuel I (1495-1521), ½ tostao u.å. beskuren (3.1 g) (1) - Joao V (1706-50), 3 vinténs u.å. KM 175 1 Schweiz/Basel. 3 batzen 1809 1+ - Zürich. 10 schilling 1736 1 Ungern. Lot, 8 mynt 1763-1939 några silver 1 - 01 Hedlingers regentlängd. Titel- o förklaringsmedalj Hedlinger; brons 32 mm 1+ - Björn på Håga (nr 1) Hedlinger; brons 33 mm; repa, lt fläck (1/1+) - Olof I Björnsson (nr 3) CG Fehrman; brons, 34 mm; delv. svagpr., lt plantsfel 1/1+ - Filip o Inge d.y. (nr 14) D Fehrman; brons, 33 mm; igensatt borrat hål (1) - Erik Knutsson (nr 23) D Fehrman; brons, 33 mm 1+ - Magnus Eriksson (nr 30) Hedlinger; brons, 34 mm; viss röd lyster 01 - Håkan Magnusson (nr 32) Hedlinger; brons, 34 mm 1+/01 - Albrech av Mecklenburg (nr 33) Hedlinger; brons, 33 mm 1+/01 - Margareta (nr 34) Hedlinger; brons, 33 mm; viss röd lyster 1+/01 - Erik XIII av Pommern (nr 35) Hedlinger; brons, 34 mm 1/1+ - Kristoffer av Bayern (nr 36) Hedlinger; brons, 34 mm 1 - Svante Sture (nr 11) Hedlinger; brons, 33 mm; kantex, ärgfläck (01) - Dedikationsmedalj (nr 56) Hedlinger; brons 34 mm; stampklump, lt fläck (01) Enhörnings regentlängd. Karl XIV JohanHild.23; brons, 32 mm; röd lyster 01 Antika mynt. Ask med 10 antika mynt vk Sverige. Oskar II, 1 krona 1889 1+ - - 25 öre 1889 01 - - 25 öre 1899 1+/01 - - 10 öre 1872 1/1+ - - 10 öre 1898 01 - - 5 öre 1899 obet. fläck 01 - Gustav V, 2 kronor 1910 förskjutet myntmästarmärke 1 - - 1 krona 1910 1+/01 - - 1 krona 1916 på 1915 1/1+ - - 5 öre 1927 1 100 250 100 100 25 40 40 50 150 75 100 25 100 125 100 100 100 75 40 125 150 100 50 200 200 75 200 75 75 75 150 50 100 Slut på auktionen. I listan kan ett utrop ibland betecknas som vk (= varierande kvalitet), vilket innebär att det här icke skett någon specifik kvalitetsbedömning; mynt i både hög och låg kvalitet kan således ingå i ropet. BILDER på ett litet urval av denna auktions objekt kommer att läggas ut på FÖRENINGENS HEMSIDA http://www.sknf.se Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad 2012 Som medlem i vår förening kan du, precis som tidigare år, prenumerera på Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad, NNUM. Medlemsbladet utkommer med 4 nummer/år. Sätt in 200 kronor på vårt Bankgiro 350 – 9379 så ombesörjer vi som unionsförening din prenumeration för 2012. Skriv ”Prenumeration NNUM 2012” på inbetalningskortet. 5 4 5 14 48 67 72 144 6 Auktionsvillkor Endast medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att delta i auktionen. Utöver Skånes Numismatiska Förening ingår i Unionen följande föreningar: Svenska Numismatiska Föreningen, Dansk Numismatisk Forening, Føroya Myntsavnarafélag, Myntsafnarafélag Íslands, Norsk Numismatisk Forening, Numismatisk Förening i Åbo, Numismatiska Föreningen i Finland. Anbud till auktionen skall skriftligen vara föreningen tillhanda senast tre dagar före auktionen under adress: eller via e-post till Skånes Numismatiska Förening Kungsgatan 38 A [email protected] SE-211 49 Malmö Märk kuvertet med ”Anbud” Köpare som inlämnat skriftligt anbud till auktionen torde observera att om svar uteblir, så har objektet sålts till köpare som lämnat högre bud. Minsta höjning av bud över 50 kronor är 5 kronor. Föreningen tar ut följande auktionsprovisioner på det klubbade priset: a) 8 % av köparen; b) 8 % av säljaren (max 50 kronor/objekt) Vidare uttas kostnader för • utsändande av inköpta objekt • ev. avgifter som PlusGirot uttar av föreningen för ankommande likvider från utlandet • avgifter för utbetalningskort till säljaren, f.n. 25 kronor, och för girering, f.n. 5 kronor, inom Sverige; högre avgift tas ut för betalning till utlandet. Eventuella reklamationer från vid auktionen ej närvarande anbudsgivare skall, för att beaktas, vara föreningen tillhanda senast 10 dagar efter auktionsdagen. Eventuella returer sker på egen bekostnad. Lotter med kvalitetsbeteckningen ”vk” tas ej i retur. Inköpta objekt skall betalas kontant i samband med auktionen om inte annat avtalats. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först när denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger föreningen rätt att häva köpet. Inlämning av mynt till kommande auktioner kan göras på klubblokalen efter överenskommelse med någon i auktionskommittén. Meddelanden kan också lämnas via föreningens e-postadress [email protected] Klubblokalen Vår klubblokal finns på Kungsgatan 38 A, 1:a våningen. Här kan inlämning av mynt göras och här finnas även föreningens bibliotek. Vårt telefonnummer är 040 - 97 54 45. 7 Uppnådda priser vid Skånes Numismatiska Förenings auktion 24 november 2011 Nr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Pris 75 100 200 360 440 380 340 380 50 110 200 160 1 600 140 140 0 5 45 1 200 600 125 125 270 130 55 50 75 35 40 375 0 40 31 410 250 390 35 45 625 800 375 75 25 35 25 400 20 140 50 100 Nr. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Pris 370 75 75 45 55 20 250 475 725 365 0 160 1 125 400 1 000 120 65 425 280 960 95 10 65 20 30 30 165 100 100 270 65 25 25 350 100 75 50 70 45 525 45 200 60 40 25 130 130 160 170 75 Nr. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Pris 90 60 140 160 70 140 80 225 200 80 2 660 2 555 2 650 2 660 2 660 1 330 1 325 1 325 750 680 600 400 75 280 120 50 50 40 150 75 0 1 150 960 50 5 200 4 450 50 40 100 100 390 345 250 125 225 140 25 55 35 160 8 Nr. 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Pris 140 150 170 200 170 180 6 555 1 700 2 225 200 100 60 1 255 275 220 250 25 250 110 110 1 200 250 225 500 175 130 310 550 160 420 75 60 45 75 1 250 900 100 100 150 1 100 500 350 425 875 1 750 180 240 300 150 250 Nr. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 Pris 40 210 900 700 150 40 500 75 50 0 100 150 300 100