Auktionslista - Skånes numismatiska förening
http://www.sknf.se [email protected] INFORMATIONSBLAD FÖR SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 2 Februari 2014 PLANERADE MÖTESDAGAR Våren 2014: 27 FEBRUARI, 27 MARS, 24 APRIL Hösten 2014: 25 SEPTEMBER, 30 OKTOBER, 27 NOVEMBER ****** SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING kallar härmed sina medlemmar till årsmöte på IOGT-lokalen Kungsgatan 16 A (bottenvån.) torsdagen den 27 februari 2014, klockan 19.00. Styrelseval och sedvanliga årsmötesförhandlingar enligt nedanstående dagordning. Efter sammanträdet hålls auktion enligt nedanstående lista. Visning från klockan 18.00. ***** DAGORDNING 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Årsmötet öppnas Kallelsen till årsmötet godkänns Dagordningen godkänns Val av två justeringsmän att jämte ordföranden justera årsmötets protokoll Protokoll från föregående möte Styrelsens och kassörens årsberättelse Revisorernas berättelse Frågan om styrelsens ansvarsfrihet för 2013 Val av styrelseledamöter och revisorer a) Ordförande för en tid av ett år b) tre styrelseledamöter för en tid av två år c) tre styrelsesuppleanter för en tid av ett år d) två revisorer för en tid av ett år e) två revisorssuppleanter för en tid av ett år f) ev. övriga val (hedersmedlemmar, korresponderande ledamöter, etc.) Årsavgift och avgift för ständigt medlemskap fastställs för 2015 Motioner och skrivelser Mötet avslutas Auktion Styrelsen har under det gångna året bestått av: Ola Zaunders, ordförande (vald till årsmötet 2014) Allan Hansson, Kristian Riesbeck, Henrik Alfredsson (valda till årsmötet 2014) Bernt Thelin, Håkan Fransson, Tim Janshagen (valda till årsmötet 2015) Styrelsesuppleanter: Lars-Gunnar Skarenstam, Sinisa Georgijevic, Håkan Andersson Revisorer: Hans Andersson, Gert Riesbeck Revisorssuppleanter: Göran Mattsson, Juan Hornillo STYRELSEN, Malmö, 15 januari 2014 1 Nr 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. Kons. Min.pris Sverige. Gustav Vasa. Örtug u.å. Stockholm S°ERICVS REX°SV; SM 57 korr korr lätt korr rengjord 1 (1) 1? (1) (1) 1 - Karl XI. 5 öre 1693 - - 4 öre 1669 - - 2 öre 1667 - Karl XII. 1 mark 1699 på 98 - - 5 öre 1700 - - 4 öre 1718 (perf., spår av hänge), 1 öre 1713 (spricka, plantsfel), 1 öre 1722 LC (korr) (3 st) vk - - 2 öre 1716 hack (1) - - 1/6 öre 1715 utan punkt efter R&S; repor rv. (1/1+) - - 1 daler SM 1716 Publica Fide tunn & tjock plants; (2 st) 1? - 1 - - 1 daler SM 1718 F&F (korr), 1 daler SM 1718 Jupiter (kanth.) (2 st) (1, 1/1+) - - 1 daler SM 1718 Mars 1+ - - 1 daler SM 1719 Hoppet 1/1+ - Fredrik. 10 öre 1739 repor över valör 1? - - 10 öre 1740 1/1+ - - 5 öre 1738 HM 1 - - 1 öre 1733 1+ - - 1 öre SM 1749 Tonkin G4 1? - - 1 öre KM 1750 1+ - Adolf Fredrik. 2 mark 1771 Fehrman; trevlig patina 1+ - - 16 öre SM 1770 1?/1 - - 4 öre SM 1771 1/1+ - - 1 öre 1761 1/1+ - - 2 öre SM 1761 1 - - 2 öre SM 1762 1?/1 - Lott: 34 kopparmynt 1715-1768 vk Medaljer. Sverige. Karl XIV Johan. Kungl. Vet. Akad. 1839 L.P.Lundgren; brons, 56mm; Hild 35 01 - - Karl XIV Johan. Utgiven av Frimurarorden 1843 L.P.Lundgren; brons, 56mm; Hild 41 1+ - - Karl XIV Johan. Minnesmedalj utgiven av Karl Johans Förbundet Ahlborn; brons, 56mm; Hild 47 01/0 - Finland. OS i Helsingfors 1952 på randen: samlarex; Räsänen; brons, 54mm 01 - England. Världsutställningen 1862 Wyon; brons, 76mm; Eimer 1553 01 - - Konstutst i London 1873 Morgan; förgyllt tenn, 70mm; Eimer 1622 01 - Frankrike. Världsutställningen 1867 Ponscarme; brons, 67mm 01 - Tyskland/Preussen. Int. Fiskeriutställning Berlin 1880 Schwenzer; försilvrad brons, 74mm. ksk, testskrap på rand (1+/01) - Tyskland/Bayern. Utställningsmedalj Nürnberg 1896 Lauer; brons, 60mm; Erlanger 385 01 - Tyskland. OS i Berlin 1936 Placzek; gjuten, brons, 70mm 1+/01 - USA. Philadelphia-utst. 1926, belöningsmedalj Laessle; brons, 77mm 1+ Sverige. Gustav Vasa. Fyrk 1529 1 - Karl XI. 4 öre 1678 små repor (1) - - 5 öre 1691 hack el plantsfel (1) - Adolf Fredrik. 1/8 riksdaler 1768 1 - Gustav III. 1/6 riksdaler 1781 1 - - 6 öre 1790 Stora Kopparberg 1 - Karl XIV Johan. ¼ riksdaler specie 1834 1/1+ 2 300 30 25 35 300 75 40 100 50 40 40 150 50 50 100 50 75 25 75 1000 150 200 50 25 20 100 200 100 300 400 400 150 300 300 200 400 150 300 75 50 150 75 40 100 Nr 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. 94. 95. 96. Kons. Min.pris - Oskar I. 50 öre 1857 1 - Karl XV. Kastpenning 1860 repa på åts.(1+)(1+/01) - Oskar II. 1 öre 1892, 1894 (2 st) 1 Norge. 4 skilling 1809 silver 1 - 4 skilling courant 1809 koppar 1? - Oskar II. 50 öre 1874 1+ - Haakon VII. 2 øre 1918 järn 1 Danmark. Frederik IV. 12 skilling 1717 Rendsborg 1 - 12 skilling 1720 CW Köpenhamn 1/1+ - Frederik VI. 1/6 rigsdaler (offermark) 1808 1/1+ - Christian VIII. 2 rigsbankskilling 1842 1?)(1 Nederländerna. 1 gulden 1892 01 Medaljer. Sverige. J.G. Gahn Frumerie; silver, 31 mm; HyII 48:1 1+ - Tyskland. Hindenburg 1928 Bernhart; silver, 37 mm spegel 01/0 - Ungern. Pro Deo et Patria 1914-1918 med band, 37 mm 1+ Pollett. Tyskland. 100 Kantine ”Kreuzer Emden” 1+ Sverige. Karl IX. 1 mark 1607 repor; SM 55 (1/1+) - - ½ mark 1607 kantförluster (1/1+) - - 2 öre 1609 plantsspricka (1+) - Gustav II Adolf. 4 mark 1615 varit hängd o förgylld 1? - - 2 öre klipping 1627 1? - - 1 öre 1628 Arboga kantex 1/1+ - - ½ öre klipping 1624 Säter hammarpräglad Ex Ahlström 66/174; ärg 1/1? - Karl XI. 2 mark 1673 repor (1+) - - 2 öre 1675 Landskrona kantförlust (1/1+) - - 2 öre KM 1665 1?/1 - Karl XII. 2 mark 1699 repor (1/1+) - 1 mark 1701 Mm HZ 1/1+ - 5 öre 1707 med Ö (utan R); testrepor (1+) - 4 öre 1716 Sölfwermynt; ärgfläck (1+) - Ulrika Eleonora. 5 öre SM 1719 testrepor, kantslag (1) - Fredrik I. 10 öre 1740 Mm HM; svagpr. 1+/01 - - 5 öre 1722 Mm LC; rengjord, varit hängd? (1/1+) - - 5 öre 1725 1 - Adolf Fredrik. 2 mark 1751 kastmynt till kungens begravning 1/1+ - - 10 öre SM 1754 på 53 repor (1) - - 1 öre 1756 silver; ojämn patina 1+/01 - Gustav III. 1 riksdaler/3 daler SM 1775 plantsfel 1+ - - 1 riksdaler 1777 1+ - - 1 riksdaler 1780 på 79 många hack (1+) - - 1 riksdaler 1782 1+ - - 1 riksdaler 1783 litet plantsfel 1/1+ - - 1 riksdaler 1792 polerad (1/1+) - - 1 öre KM 1778 01 - Karl XIII. 1/3 riksdaler 1813; kastmynt Sofia Magdalenas begravn.; repor (1+/01) - Karl XIV Johan. 1 riksdaler 1824 grafitti, repor, stort plantsfel (1/1+) - Oskar I. 4 skilling banco 1849 röd lyster, små fläckar 1+/01 - - 4 skilling banco 1855 litet banco; viss röd lyster 1+/01 - - Minnespenning 1859 konungens begravning kanthack; SM 143 (1+) - Karl XV. Minnespenning 1860 konungens kröning 1/1+ - - 10 öre 1865 01 - - 5 öre 1867 viss röd lyster 01 3 100 250 75 40 25 750 40 40 75 100 40 300 50 200 75 25 300 250 300 300 300 300 500 400 400 100 300 300 100 200 100 200 100 100 400 100 100 500 600 500 600 300 400 100 500 300 100 200 300 100 50 50 Nr 97. 98. 99. 100. 101. 102. 103. 104. 105. 106. 107. 108. 109. 110. 111. 112. 113. 114. 115. 116. 117. 118. 119. 120. 121. 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 129. 130. 131. 132. 133. 134. 135. 136. 137. 138. 139. 140. 141. 142. 143. 144. 145. Kons. Min.pris Antiken. Gallien/Massalia. AR tetrobol, ca 200 fvt Artemis/lejon; 2,71 g 1+ - Grekland/Calabria. AR diobol, ca 300 fvt Atena/Herakles m lejon; 1,20 g 1+ - Grekland/Corcyra. Æ (20 mm, 7,85 g), ca 200 fvt Dionysos/amfora 1/1+ - Grekland/Euboea, Histiaea. AR tetrobol, 2:a-1:a årh. fvt nymf/nymf på galär; 1,20 g; kantförlust (1/1+) - Grekland/Corinth. AR stater, ca 300 fvt Atena/Pegasus; Pegasi 482, Ravel 1108; 8,29 g 1+ - Grekland/Aeolis, Temnos. Æ (12 mm, 2,48 g), 3:e-1:a årh. fvt Dionysos/druvklase 1+ - Romerska republiken. Anonym As, ca 200 fvt Janus/galärstäv 1? Sverige. Erik XIV. 1 ferding 1561 Reval liten kantförlust; SB 7a 1?/1 - Kristina. Solidus 1644 Riga SB 63 01/0 Danmark. Christian IV. 1 skilling 1621 Hede 119C 1+ - Christian VII. 1 skilling 1771 1+ - Christian VIII. 4 rigsbankskilling 1842 VS 01 - Christian IX. 2 kroner 1875 små rispor (1+) - - 25 øre 1891 1+ - Frederik VIII. 10 øre 1911 1/1+ - Christian X. 2 øre 1913 putsad (1/1+) - - 1 krone 1935 1/1+ Norge. Christian VII. 2 skilling 1780 HIAB 1/1+ - Frederik VI. 1 skilling 1812 01 - Oskar I. 12 skilling 1855 1 - Haakon VII. 2 kroner 1914 1/1+ - - 25 øre 1922 utan hål 1+/01 Bolivia. 8 reales 1823 PJ 1/1+)(1+ Danzig. 2 gulden 1923 1/1+ - 1 gulden 1923 1/1+ - ½ gulden 1923 1/1+ - ½ gulden 1932 1+ Frankrike/Avignon. Denier u.å. (1239-1251) PdA 4131 1?/1 - Valence. Denier u.å. (1200-talet) PdA 4690 1 Italien/Venedig. Francesco Dandolo (1328-39). Soldino 1 Litauen. 10 litu 1938 Jub rengjord (1+) Polen/Litzmannstadt. 10 mark 1943 aluminium; repor (1) Ryssland. Paul I. 2 kopek 1799 på 1798 E.M. 1/1+ - Nikolaus I. 1 rubel 1834 Jub små rispor från rengöring; KM 169 (1+/01) - Alexander II. 1 rubel 1859 Jub rispor; KM Y28 (1+) Schweiz. 5 francs 1923 B repa; KM 37 (1+/01) Storbritannien. Victoria. 1 florin 1887 rengjord (1+/01) - - 1 florin 1893 1+ Turkiet. Abdul Aziz. 20 piastrar AH 1277 (år 8) KM 693 1+ Tyskland/Anhalt-Dessau. 2 mark 1896 A 01 - Bayern. Ludwig III. 2 mark 1914 D 01 - Lippe-Detmold. Leopold IV. 3 mark 1913 A rengjord (1+/01) - Preussen. Wilhelm I. Taler 1861 Jub kröningen 1+/01 - Reuss-Schleiz. Heinrich LXVII. Taler 1858 A 01 Österrike. Frans Josef. Vereinstaler 1861 A 1+ - - 2 floriner 1879 Jub silverbröllop; rengjord 1+ - - 6 kreuzer 1849 B 1+/01 Sverige. Gustav II Adolf. ½ öre 1628 Säter plantsspricka; SM 141, HH 49 1 - - 1 öre 1629 Säter SM 135, HH 81 var 1/1+ 4 300 200 100 200 500 100 200 150 100 75 40 150 150 100 100 75 100 75 50 25 100 40 100 150 50 50 50 75 75 75 40 100 75 3000 2000 150 50 50 50 2000 400 750 100 750 100 100 75 200 200 Nr 146. 147. 148. 149. 150. 151. 152. 153. 154. 155. 156. 157. 158. 159. 160. 161. 162. 163. 164. 165. 166. 167. 168. 169. 170. 171. 172. 173. 174. 175. 176. 177. 178. 179. 180. Kons. Min.pris - - 1 öre 1629 Säter mörk patina; SM 136, HH 87 1+ - - ½ öre 1630 Säter kantex; SM 145, HH 122 1/1+ - - 1 kreutzer 1632 Säter/Nyköping CRE/UTZ; SM 168b, HH 144 var 1)(1?/1 - - 1 öre 1627 Nyköping, vinge ner mörk patina; SM 149c, HH 163 1/1+ - - ½ öre 1627 Nyköping kantex, korr.; SM 154, HH 172 (1/1+) - - 1 öre 1629 Nyköping, vinge upp snedpr. åtsida, kantex; SM 153b, HH 191a 1/1+ - - Fyrk 1629 Nyköping, årtal under gripen liten kantspr.; SM 158, HH 196 1 - - 1 öre 1627 Arboga obet. ärg; SM 161b, HH 204 1/1+ - - Fyrk 1627 Arboga kantex; SM 167, HH 209 1+ - Fredrik I. 1 riksdaler 1740 obet. rispa; fin patina 1+ - Adolf Fredrik. 1 riksdaler 1763 1+/01)(01 - Gustav III. 1 riksdaler 1776 1/1+ - Oskar I. 1 riksdaler 1856 gammal rengjöring 1+ Tyskland/Weimarrepubliken. 3 mark 1932 Göthe; många hack (1+) Sedlar. Sverige. 8 skillingar banco 1848 2 cm veckriss (1/1+) - - 2 riksdaler banco 1851 1 - - 32 skilling banco 1857 1 - - 5 kronor 1890 1+ - - 1 krona 1875 ”struken” 1+ - - 1 krona 1914, 1917 (2 st) 1/1+, 1+ - Angola. 5 angolares 1947, 20 angolares 1951 Pick 77, 83 1 - Israel/Anglo Palestine Bank. 1 pound (1948-51) Pick 15a 1 - Turkiet. 2½ lira 1939 (1939) Pick 126 1/1+ Brittiska Indien. ½ anna 1845 kanthack; KM 447.1 (1+/01) - ½ pice 1853 KM 464 01/0 - ¼ anna 1835, 1/12 anna 1835 (2 st); KM 446.2, 445 1+, 01 - Bombay Pres. ½ pice 1791 KM 192 1+/01 - Madras Pres. Cash 1803 KM 315 01 Indien/Indore. ½ anna VS1945 (1888) KM 35.1 1/1+ - Travancore. 4 cash (2 st), 8 cash (2 st) 1+ - 01 Nederländska Ostindien. ¼ gulden 1893 1+/01 Tyska Ostafrika. Pesa 1890 01 Tyskland. 20 pfennig 1873 F 1+/01 Tyskland/Preussen. 3 mark 1914 1+/01 Vatikanstaten. Alexander VII (1655-1667). Grosso u.å. KM 269 1/1+ 300 200 500 300 300 300 200 300 400 3000 5000 500 700 250 100 200 150 400 75 50 200 75 75 100 50 50 40 50 25 30 50 50 40 75 100 Slut på auktionen! I listan kan ett utrop ibland betecknas som vk (= varierande kvalitet), vilket innebär att det här icke skett någon specifik kvalitetsbedömning. Mynt i både hög och låg kvalitet kan således ingå i ropet. BILDER på ett urval av denna auktions objekt kommer att läggas ut på hemsidan http://www.sknf.se 5 61 79 89 98 100 97 101 156 6 Auktionsvillkor Endast medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att delta i auktionen. Utöver Skånes Numismatiska Förening ingår i Unionen följande föreningar: Svenska Numismatiska Föreningen, Dansk Numismatisk Forening, Føroya Myntsavnarafélag, Myntsafnarafélag Íslands, Norsk Numismatisk Forening, Numismatisk Förening i Åbo, Numismatiska Föreningen i Finland. Anbud till auktionen skall skriftligen vara föreningen tillhanda senast tre dagar före auktionen under adress: eller via e-post till Skånes Numismatiska Förening Kungsgatan 38 A [email protected] SE-211 49 Malmö Märk kuvertet med ”Anbud” Köpare som inlämnat skriftligt anbud till auktionen torde observera att om svar uteblir, så har objektet sålts till köpare som lämnat högre bud. Minsta höjning av bud över 50 kronor är 5 kronor. Föreningen tar ut följande auktionsprovisioner på det klubbade priset: a) 8 % av köparen; b) 8 % av säljaren (max 50 kronor/objekt) Vidare uttas kostnader för utsändande av inköpta objekt avgifter för utbetalningskort till säljare ev. avgifter som Bankgirot uttar vid betalning från utlandet ev. avgifter vid utbetalning till säljare i utlandet Checkar undanbedes; dessa är belagda med kostnader som då belastar köparen. Eventuella reklamationer från vid auktionen ej närvarande anbudsgivare skall, för att beaktas, vara föreningen tillhanda senast 10 dagar efter auktionsdagen. Eventuella returer sker på egen bekostnad. Lotter med kvalitetsbeteckningen ”vk” tas ej i retur. Inköpta objekt skall betalas kontant i samband med auktionen om inte annat avtalats. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först när denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger föreningen rätt att häva köpet. Inlämning av mynt till kommande auktioner kan göras på klubblokalen efter överenskommelse med någon i auktionskommittén. Meddelanden kan också lämnas via föreningens e-postadress [email protected] Klubblokalen Vår klubblokal finns på Kungsgatan 38 A, 1:a våningen. Här kan inlämning av mynt göras och här finnas även föreningens bibliotek. Vårt telefonnummer är 040 - 97 54 45. 7 Uppnådda priser vid Skånes Numismatiska Förenings auktion 28 november 2013 Nr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Pris 55 290 190 140 240 75 375 160 170 50 35 60 220 20 25 70 45 320 40 20 625 50 25 210 250 75 2 100 180 25 165 270 25 230 30 170 65 40 40 125 65 45 100 1 800 1 100 150 525 275 90 150 150 Nr. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Pris 70 125 125 800 220 150 110 235 250 1 350 160 625 100 975 325 75 190 150 120 400 290 300 230 220 375 280 150 1 050 80 900 450 450 325 1 425 505 525 350 220 160 2 525 140 220 775 575 190 400 100 450 700 140 Nr. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Pris 325 40 25 675 150 100 230 310 150 100 25 180 25 25 25 25 25 500 150 150 375 975 150 0 0 125 150 200 100 150 1 600 125 100 150 250 50 130 250 150 60 100 140 810 1 410 95 170 50 375 925 130 8 Nr. 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Pris 390 450 310 275 350 260 350 400 475 110 0 120 120 60 210 180 27 0 100 125 125 125 300 30 125 100 0 0 660 100 960 0 125 50 20 250 15 0 25 60 85 155 0 150 55 45 170 500 1 100 575 Nr. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 Pris 425 200 325 460 350 475 700 375 375 210 190 210 105 420 375 150 75 50 25 180 25 50 25 25 130 175