Auktion 2015-‐10-‐31 Sida 1 av 17

Auktion 2015-­‐10-­‐31
Goebel, tulpan vas med kvinna i form av älva, art deco, H22cm, obetydlig nagg
Lisa Larson, Gustavsberg för NK, igelkott ur serien utrotningshotade djur, H9cm
Alf Ekberg, skulptur på sockel, H25cm L18,5cm
Juan Huerta, Lladro, pojke med lammunge, H37cm
Josef Frank, Svenskt Tenn, 6st bordstabletter samt bricka, Tulpan, L40,5 & 55,5cm
Paul Hoff, Kosta, fat med fågel dekor, 136/975 1978, D35cm
Maria Berntsen för Georg Jensen, ljusstake, Season, D27cm
Krautheim matservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 11st förrättstallrikar, 2st askfat, kanna, såsskål, uppläggningsfat, kaffekanna, sockerskål
Lladro figurin, flicka med get, H23cm
Vicke Lindstrand, Kosta vas, Corola, 2:a sortering, H17cm
Lladro, figuringrupp, kärlekspar, H34cm
Bing & Gröndahl motivvas, 1:a sortering, H24cm
Ewå, bordslampa, mässing och glas, H50cm
Vykortsalbum med bl.a. topografi, julkort, m.m, 276st, pärm med slitage
Golvvas, Kina 1900-­‐tal, H93cm, botten med lagning
2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, Andreas Malmstedt Landskrona, 1800-­‐tal, L74cm samt omärkt L72cm, munstycke med skada, ett fäste av samt piphus med spricka
2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, märkt CHK PN 1800-­‐tal, L103cm samt märkt IB 1800-­‐tal, L84cm
2st långpipor, sjöskum med silverbeslag, Josefina Karlsson Malmö, omkring 1900, L95cm, piphus med skada samt omärkt, 1800-­‐tal, L112cm, munstycke med skada
Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med varg och fåglar, omärkt, 1800-­‐tal, L91cm, obetydlig skönhetsfel
Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med hästar, otydliga stämplar, 1800-­‐tal, L112cm
Långpipa, sjöskum med silverbeslag, dekor med hund, märkt JC, sannolikt England 1800-­‐tal, L117cm
Långpipa, sjöskum med silverbeslag, Gabriel Thulin Halmstad 1858, L41cm, munstycke med slitage.Proveniens: tillhört en förmastkopral ombord kanonbåten Svenskfynd som deltog i A.A. Andres expedition till Spetsbergen
Ytterfoder, Kina 1900-­‐tal, H17cm D15cm
2st blåvita bojaner, Kina omkring 1900, H20 & 21cm
2st fat, Kina, D18 & 29cm
Vas, Kina 1900-­‐ta med blåvit dekor, H41cm, botten med bränningsspricka
Lockurna, botten märkt med 4 karaktärers tecken i blått, H31cm samt 2st fat D23cm, samtliga Kina 1800-­‐
tal, nagg
Skålfat, Kina 1900-­‐tal, D40,5cm
Lås, järn 1700/1800-­‐tal, L18cm, nyckel saknas samt 2 vikter, mässing 1800-­‐tal, D6,5cm
Lundy tubkikare, signerad J.F. Lundy Grimsby, Day or Night, omkring 1900, total längd
3st klockor med kläpp, varav 2st mässing samt en märkt T.B. 1800-­‐tal, H13, 15 & 18cm
Cheryl Tollefson, skulptur i form av fågel, H47cm, Gunnel Arlock, glasskulptur, H43cm, medföljande marmorsockel, liten nagg samt textiltavla 20,5x29,5cm
Dekorationssvärd, märkt E. Svalling, L94cm
Klocka med kläpp, malm 1800-­‐tal, H23cm
Sabel, 1800-­‐tals andra hälft, klingan märkt E. Svalling, kavelskinn med slitage, kavalleriet, total längd 112cm
Thomas Bradbury & Sons, 1 par ljusstakar, silver, Sheffield England omkring 1900, H18cm, fyllda, en ljusmanschett saknas
1 par ljusstakar, silver, Gustavianskstil, H17,5cm, bottenplatta av metall
C.G. Hallberg, skål med lock, silver 1918 Stockholm, invändig förgylld, H16cm, vikt 379g, gravyr
Gustaf Dahlgren, kanna med relief dekor, silver 1859 Malmö, H14cm, vikt 223g, en dekor med liten bristning
Sida 1 av 17
400 kr
1 000 kr
400 kr
1 000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
1 000 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
500 kr
500 kr
600 kr
800 kr
350 kr
400 kr
600 kr
300 kr
800 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
1 500 kr
700 kr
1 500 kr
1 000 kr
700 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
6 delar silverföremål bl.a. såsslev, tesil, total vikt 190g
Salladsbestick, 2 delar samt slev, samtliga med silverskaft, L21cm, en del med gravyr
11st kaffeskedar, silver med rosdekor, L10,5cm samt 4st delar silver bl.a. sockertång, total vikt 170g + en nysilversked
10st sillgafflar, förgyllt silver med emalj, Norge, L10cm, total vikt 79g
Bägare samt skål, silver 1938 & 1915, H5 & 14,5cm D15,5cm, total vikt 269g, gravyr
Anders Nilsson, sked, gaffel, tandpetshållare och saltkar, silver 1927, 1926 & 1920 Lund samt saltkar, silver, total vikt 270g, H6,9 & 8,5cm, sked och gaffel med gravyr
GAB, 6st moccaskedar, Rosenholm, silver 1981, Holmstedt silversked L22cm, kaktång silver L14cm samt silversked L16cm, total vikt 237g
2st dockor med porslinshuvud, omkring 1930, L32 & 53cm, slitage
Parti brandspruta mässing, brännare, primuskök, m.m.
Parti 2st rakspeglar och raktillbehör m.m, spegelglas med slitage
Parti kameror bl.a. Sony diginalkamera NEX-­‐5, Minolta m.m. samt kikare bl.a. Suprema m.m, för funktionen ansvaras ej
Trä leksaker bl.a. Brio vagn, Brio mec ej komplett, Tumick tåg m.m, bruksslitage
Parti bl.a. Märklin 3st lok, skador, Brio lok, Regina leksak symaskin, leksaksbilar, ångmaskin, m.m.
Parti idolbilder och Disney bilder, någon med slitage, parti tennsoldater samt pussel, möjligen ej komplett
The Beatles 3st EP, 7st singlar varav en saknar omslag, viss slitage, mestadels svensk pressat
Parti bl.a. pipor, kikare, sparbössa m.m.
Märklin mini-­‐club, tågset 8909S, original kartong
The Beatles collection, BC-­‐13, Blue box, svensk press, mindre ytslitage
Lladro figurin, H21cm, Nao 2st figuriner, H12 & 23cm samt Heubach elefant, H18cm
Hertha Bengtsson, Rörstrand kanna, Blå eld, H18cm
Hummel 4st figuriner, H7-­‐12cm samt Goebel byst, kompositör Bellman, H20cm
Schaubach figurin, H13cm, L. Hjort figurin, H9,5cm samt figurin, H19,5cm
Lalique 2st parfymflaskor Nina Ricci, L´Air du Temps, en med reliefdignerad, H12,5 & 14,5cm
Georg Jensen 2st ljuslyktor, Loop, H18cm samt glasvas på nysilverfot, H26cm
Bing & Gröndahl 3st fåglar, 1:a sortering, en med obetydlig nagg samt Kunglig Dansk fågel, 1:a sortering, H5-­‐10cm
Gunnar Hansson Lomma, vas H10cm, Bing & Gröndahl sockerskål och fat, Måsen, 2st gäss 1:a sortering, Janne Fagerfäldt mus samt Gustavsberg fat D15,5cm, nagg
Gefle, 4st vaser, Röd rubin, H18-­‐22cm
Schaubach figurin, H21cm
Tapio Wirkkala, Iittala vas, H7,5cm
Rörstrand vas, stengods, H14cm
Hven figurin, flicka från Backafall, H18cm
K. Steiner, Wallendorf, figurin, H19cm
Kjell Engman vas, H15cm, 3 miniatyrer av Bertil Vallien och Ulrica Hydman Vallien, H2,5-­‐10cm
Rosenthal fågel, H10cm samt Kunglig Dansk fåglar, 1:a sortering, H13cm
KPM Tyskland, fat samt djuptallrik med tomtemotiv, D19cm, mindre för fyllningsslitage
Gustavsberg fat, Reptil, L27cm samt Rörstrand vas, Sagittaria, H29cm
Hutschenreuther figurin, H21, fotring lös/base loose, Rosenthal kanin, H5cm samt Gunnar Hansson Lomma, fågel och gås, H7 & 8cm
Tomte efter Jenny Nyström, H12,5cm, Lladro 2st figuriner, H21 & 29cm, Zaphir figurin, H21cm samt spansk figurin, H24cm
Bertil Vallien, Kosta Boda miniatyrskulptur, H7,5cm, kantnagg, Lladro änglahuvud H7,8cm samt 2st ryska askar L6,5 & 14,5cm
Bing & Gröndahl, 4st fåglar, 1:a sortering, H5,5-­‐9,5cm
Sida 2 av 17
500 kr
300 kr
450 kr
400 kr
700 kr
700 kr
600 kr
250 kr
350 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
350 kr
300 kr
400 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
250 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Arabia björn, H10cm, Goebel lambi, H5cm, Fuga skål, H6cm D10,5cm, Gefle burk, Furuvik samt Rörstrand 3st fat, Blå eld, D9,5cm
Swarovski, 1 par ljusstakar samt ljusstake med 5 ljushållare, H10 & 16cm
Kanna och fat, Kina omkring 1900, H9cm D9,5cm, fat med fotringsnagg samt Vallåkra vas, H9cm
Marianne Westman, Rörstrand, 6st kryddburkar, Arom, H8,5cm
Gunnar Nylund, Rörstrand vas, H25cm
Bing & Gröndahl figurin, man med luta, 1:a sortering H28cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand vas, H23cm
Vas, Imari Japan, H26cm
Goebel 5st figuriner, H10-­‐12cm
Hummel 4st figuriner, H11-­‐14cm, en med nagg
Kunglig Dansk figurin, Amagerflicka, 1:a sortering, H15cm samt Bing & Gröndahl 2st fåglar, H5 & 9cm
Kunglig Dansk, mus på sten, 1:a sortering, H7cm, Bing & Gröndahl hund, 1:a sortering, H6cm samt Lladro 2st hundar, H7cm, en med obetydlig nagg samt tomtefigurin i form av ljusstake, H8cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Oscar H12cm samt glas med dekor av tomte, H10cm
Georg Jensen, 1 par ljusstakar, Bloom, H8cm samt skål, Cobra, D18cm
Lladro 2st figuriner, H19 & 20cm, en med bränningsspricka
Alvar Aalto, Iittala vas, Savoy, H9cm samt glaskanna med ställ, möjligen Signe Persson Melin, total höjd 24cm, ställning med fotnagg
Wallendorf figurin, H16cm samt Bing & Gröndahl fågel, 1:a sortering, H10cm
Kunglig Dansk 2st figuriner, 2:a & 3:e sortering, H5 & 13cm
Bing & Gröndahl, gris och fågel, 1:a sortering, H5,5 & 8,5cm, grisens svans med lagning, isbjörn H4,5cm samt Gunnar Hansson Lomma, 2st fåglar, H5,5 & 8cm, en med nagg
Tallrik med tryck efter Pablo Picasso, Don Quixote, märkt Salins France Picasso, 1960-­‐tal, D24,5cm, 2 mindre glasyrnätningar
Nötknäppare, signerad LA, L17,5cm, liten avslag samt träfigurin, signerad H.P. 1943, H16cm
Paul Hoff, Gustavsberg, vas samt 2st änder, H5, 9 & 17cm
Sune Bäckström, vas, grönpatinerad brons omkring 1900-­‐talets första hälft, H15cm, ytslitage
Gefle, Röd rubin, 3st fat i form av löv, fat med relief, 6st assietter med fat
Marianne Westman, Rörstrand, servisdelar, Pomona, 3st mattallrikar D22cm, 5st assietter D18cm, 6st djupa D20cm, 2st uppläggningsskålfat D14,5cm samt 4st kaffekoppar H6,5cm D9,5cm, bruksslitage
Marianne Westman, Rörstrand, servisdelar, Picknick, bringare H13,5cm, ungsform L30cm, 4st äggkoppar H3,5cm, smörask H7,5cm, viss gulnad samt smörbytta H8cm, handtag med nötningar
Rosenthal, servisdelar, Benares, 5st uppläggningsfat D24-­‐38cm, 4st skålar D19,5-­‐21,5cm, serveringsfat D32cm, 2st vinägerkannor H14,5cm, salt & pepparkar H7cm, såsskål D17cm
Rörstrand matservis, Grön Anna, 11st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, 11st assietter, 3st uppläggningsfat, 4st uppläggningsskålar, bringare samt såskanna
Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 11st mattallrikar, 10st djupa, 2 + 9st assietter, såsskål, 2st uppläggningsfat, stora fatet med liten nagg, 4st uppläggningsskålar, en skål med sprickbildning, någon med förgyllningsslitage och gulnad
Marianne Westman, Rörstrand, skärbräda L36,5cm samt uppläggningsfat L42,5cm, Picknick
Wedgewood matservis, Devon Rose, 6st mattallrikar, 8st djupa, 10st förrättstallrikar, 2st uppläggningsskålar
Marianne Westman, Rörstrand, 10 servisdelar, Picknick samt Rörstrand kastrull, Granada, någon med krackelering och gulnad
Bing & Gröndahl, kaffeservis, Måsen med guldkant, 14st koppar, 14st fat, 14st assietter, kanna, sockerskål och gräddsnipa med fat, 3st uppläggningsfat D22,5 & 25,5cm samt ljus och servetter, 1:a sortering
Gustavsberg kaffeservis, Blå blom, 10st koppar, 14st fat, 19st assietter, sockerskål samt tekopp med fat
Johnson Bros, servisdelar, Fish, 6st mattallrikar D26cm, terrin med lock D27cm, uppläggningsfat L41cm, 2 tallrikar med kantslitage samt 12st assietter med fiskmotiv, D17cm, en med mynningsnagg
Sida 3 av 17
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
800 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
600 kr
500 kr
700 kr
700 kr
400 kr
300 kr
1 000 kr
1 200 kr
400 kr
500 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Gustavsberg mat, kaffe och teservis, Grön Anna, 10st mattallrikar, 9st förrättstallrikar, 9st djupa, 6 + 6st koppar, 8 + 3st fat
Stig Lindberg, Gustavsberg servisdelar, Ranka, totalt 27 delar samt Gustavsberg terrin, Allmoge
Marianne Westman, Rörstrand servisdelar, Mon Amie, sockerskål, 3st assietter, 3st tekoppar samt 2st fat
Rosenthal skål D23cm, fat D12cm, 12st assietter D20cm samt vas H21cm
Kunglig Dansk kaffeservis, Blå blomst, 6st koppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa, vas H18cm, 2st ytterfoder D10cm, 2st fat D22 & 36cm, blandad sortering
Rörstrand, 2 delar Blå eld, H6,5 & 7cm D13cm samt Kunglig Dansk, 2 delar Blå blomst, 1:a sortering, H7,5cm D21 & 10,5cm
Kunglig Dansk, 6st tekoppar med fat, Musselmalet, koppar nr. 1/75 fat nr. 1/75-­‐78, 1:a sortering
Rosenthal 4st skålfat, Moliere, D19, 20, 21 & 15cm, Ilmenau bonbonjär och skål, H13cm D22x16 & 15cm samt Krautheim 2st skålar, D15,5cm
KPM mat och kaffeservis, Krister, 12st mattallarikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, 2st skålar, 6st uppläggninsgfat, såsskål, kaffekanna, sockerskål, gräddsnipa, 7st koppar, 12st fat samt 8st buljongkoppar med fat
Parti tomtar, julgranspynt, adventljusstake samt ljusstake, 2 lådor
Parti dialogtelefon, för funktionen ansvaras ej, barometer, träaskar, smides ljusstakar, visst rostangrepp
Kopparmått H38cm samt lanterna H28cm
Parti äldre verktyg, viss rostangrepp
Årsur, J. Kaiser Tyskland, H26cm, pendelhållare i behov av byte
Parti hushållsvåg, 2st gäss samt 4st äldre plåtburkar, slitage
2 par vagnslyktor varav 1 par med elektrifierring, H52 & 47cm, 1 par med glassprickor
2st bordslystrar med prismor, H40cm samt 5st ljusstakar, mässing och malm, H20-­‐32cm
Chinon kamera CE-­‐4S med Chinon objektiv 1:4 f=28-­‐85mm och andra tillbehör, Kodak kamera Compur-­‐
Rapid samt parti tidsskrifter och flyg och teknik, för funktionen ansvaras ej
Officine Galileo, mikroskåp med tillbehör, No 91183, H28cm
Wild Heerbrugg, mikroskop, nr. M11-­‐29128, H34cm
2st ljusstakar, barockstil, mässing, H25cm
2st mässingsbrickor D24 & 50cm, 1 par ljusstakar mässing, barockstil H18cm, ljusstake Gusum H20cm, 1 par ljusstakar koppar H9cm samt tvätt koppar 1800-­‐tal L24cm
BSA glasbruk i Kosta, servisdelar, Nils Holgergersson, 18st assietter, sockerskål, 2st uppläggningsfat D29 & 36cm samt ljuslykta på fot, H30cm
Johansfors, glasservis med graverad dekor, 5st ölglas, 8st vinglas, 9st selterglas, 9st sherryglas, 9st likörglas, 9st snapsglas
Parti linnedukar
Eva Englund, Målerås skål, Malakit H17,5cm, Falkenbergs belysning vägglampa, H47cm samt Teli telefon dialog, för funktionen ansvaras ej
Parti Rolf Bergh tomte, H20cm, Lladro figurin H19cm, 1 par hundar, Hutschenreuther figurin, H12cm, Ilmenau lockask, glaskorg samt Gustavsberg 15 delar Blå blom
Svaneholm kaffeservis, Flores Verni, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, gräddsnipa, sockerskål, 1 par ljusstakar, 1 uppläggningsskål samt 1 uppläggninsgsfat
Anders Pehrsson, Atelje Lyktan, 4st vägglampor, Bumlingen, H43cm, en med skadat lampfäste samt en saknar mutter till lampfästet, samtliga lampor med mindre ytslitage
Parti bordslyster, 6st Ljung uti Lund vinglas, kopparföremål bl.a. ytterfoder samt Scandia guld
1 par ytterfoder på kulfötter, koppar, H18,5cm D21cm, små bucklor
1 par bordslampor, bronserad metall med putti, H50cm
Lindshammar, 1 par bordslampor, H29cm
Gefle, Röd rubin, 3st ljusstakar, 3st skålar, 3st tandpetshållare, väggvas, blomsterhållare, H4,5-­‐19,5cm, blomsterhållare med lagning och litet kantnagg
Parti bl.a. Orrefors irish coffee glas, snapsglas, m.m.
Sida 4 av 17
700 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Skruf, glasservis, 10st vinglas, 6st snapsglas, 12st sherryglas, 9st likörglas
Glasservis, slipade, 11st vinglas, 12st starkvinsglas, 9st snapsglas
Gustavsberg 8st servisdelar, Allmoge och Ranka, bruksslitage
Sigvard Bernadotte kanna samt 4 delar kopparföremål, lock något slitna
Parti bl.a. Skruf skål på fot, Ilmenau skål, Studion Åhus skål på fot, Ljung uti Lund 1 par ljusstakar, nattljusstake, 3 gäss, Knekta vas, m.m.
Parti linnedukar
Parti Kosta ishink, Orrefors skål, slipad skål på fot, Iittala 8st vinglas samt 22st glas, slipade
1 par vägglystrar, venezianskstil, H16cm, prismor ej komplett samt parti nysilverbestick bl.a. tårtgafflar, kaffeskedar, m.m.
Villroy & Boch kaffeservis, Riviera, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter samt Rörstrand servisdelar, Lilja, 4st koppar, 4st fat, 5st mattallrikar, mjölkkanna, skål
Parti bl.a. veckglasskål på fot, bordslampor, Rörstrand vas, figurin, m.m, kista med skador och slitage
Bing & Gröndahl skål, D17cm, lockskål H10cm, figurin H9,5cm samt Kunglig Dansk vas, H9,5cm
Parti äldre plåtburkar samt parti nysilverbestick, olika modeller
Parti kopparföremål bl.a. kanna, ytterfoder
Parti glasservis bl.a. Iittala
Parti bordslyster med prismor, H32cm, Iittala ljuslykta, Rörstrand 2st karotter, Forma, en med lock, Rosenthal 5 delar Sanssouci samt dialogtelefon, för funktionen ansvaras ej
Parti Rörstrand kanna i form av gris, Gunnar Nylund kanna, Rörstrand vas, vas med dekor av fåglar samt 5 delar tennföremål bl.a. stop
Bordslampa, Strindbersgmodell, H43cm
Anne Nilsson, Orrefors, 1 par vaser, Gerbera, H49cm
Parti bl.a. Rörstrand ytterfoder, Rosenthal vas, Alka lockurna, Dresden lockask, Björn Wiinblad skål D12,5cm
Skatelövs ljusstake, H43
Klocka med kläpp, malm, H18cm samt äldre lås, båda 1800/1900-­‐tal
3st smyckeskrin
Sigvard Bernadotte för IFÖ, 3st badrumslampor 1960/70-­‐tal, limefärgade, H20cm, monteringssatser saknas
Parti teakföremål bl.a. skålar, salladsbestick
Skål med kvinna vid vattenkälla, märkt Schwarz, H23,5cm D24,5cm, lagning samt ytterfoder i form av uggla, möjligen Lladro H25,5cm
Snäckskalslampa H19cm samt 6st biskvifiguriner, H10-­‐15cm, små nagg
Hackefors matservis, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, såsskål, bringare, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat, en med fotringsnagg, någon del med obetydlig förgyllningsslitage
Kunglig Dansk 12st prydnadstallrikar, motiv efter H.C. Andersen sagor, 1:a sortering, D19cm
Rörstrand kaffeservis och matservisdelar, Aristokrat, 11st koppar, 14st fat, 22st assietter, kanna, sockerskål, gräddsnipa, såsskål, 2st uppläggningsskålar, 7st uppläggningsfat
Bertil Vallien, Rörstrand, kaffeservisdelar, Rainbow, 4st koppar, 6st fat, 6st assietter samt Gustavsberg, kaffeservis, Blå blom, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, sockerskål
Parti glas bl.a. remmare, mormorskål, färgade likörglas, glas märkta K.A
Parti linnedukar, servetter
Parti sillsnurra, lockask, 1 par glasljusstakar samt 10st vinglas
Parti bl.a.vägglyster, smidesljusstakar
Parti Kockums kanna, lanterna, 1 par vagnslyktor, glas med sprickor samt Rörstrand 4st prydnadstallrikar
Parti Inger Persson Rörstrand lampfot och skålfat, kopparkanna H26cm, trä figurin signerad B J 1990, H21cm samt G. Toth ljusstake med 6 ljusarmar, 1990, H37cm,
6st ytterfoder bl.a. Gustavsberg Empire, Gefle, H10-­‐14cm D11,5-­‐18cm
Digsmed Danmark, teak bricka med skinkbestick, 1960-­‐tal, D40cm
Sida 5 av 17
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
350 kr
400 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
350 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Walter Hickman, Kosta Boda ishink, Pippi, H13cm samt Lyngby glasservisdelar, Måsen, 13st
Casades, 6st figuriner bl.a. fågel, målare, m.m, några skönhetsfel, H13,5-­‐24cm samt Tengra figurin, H21cm
Bordsur med batteriverk, Westerstrand, H23cm, Aluminia fat D13cm samt Bodum besticksuppsättning 18 delar
5st figuriner bl.a. Nao, H15-­‐23cm samt Lladro 2st porslinsringklockor, H7,5cm
14 delar Rosenthal bl.a. Sanssouci, H3-­‐14cm D9-­‐20cm
Gefle 4st speceriburkar, H11-­‐20cm, Rörstrand uppläggningsfat, 4st kryddburkar 1950/60-­‐tal samt Ornamin 3st plasttallrikar
Parti karaff med glas, Mary Gregorystil H24cm, Fuga skål D21cm, 2st flugfångare H17 & 20cm, en med sprickbildning, biskvi burk jugendstil H11cm samt grön glasassiett
Parti Kunglig Dansk Musselmalet kanna nr. 1/450 1:a sortering H16cm, Kockumskanna, Gustavsberg 8 delar Blå blom, Rörstrand 2st ungsformar samt Göteborg blåvit krus, gulnad
Anders Pehrsson, Atelje Lyktan, 1 par vägglampor, Bumlingen, H43cm, mindre ytslitage
Näckroslampan efter Carl Larsson, märkt C.L, H25cm, patina samt bordslampa, Lampette Tyskland, max höjd 49cm
Parti bl.a. Rosenthal tallrikar, flusglasvas, Ilmenau fat, Arabia fat, m.m.
Parti bl.a. Kosta Boda ljusstakar, Orrefors skålar, Holmegaard karaff, m.m.
Parti bl.a. ikon replik, 3 vaser, stenfigurin lagad, byst i terrakotta, m.m.
Lisa Larson, Gustavberg, ponny ur serien Lillskansen, H8,5cm
Glasservis, 5st likörglas, 14st vinglas, 10st selterglas, 13st likörglas, 11st snapsglas, 9st sherryglas, Bengt Edenfalk, Skruf vas, H14cm samt 2st karaffer, H24 & 37cm
Parti tomtar, ljusstakar, m.m, 2 lådor
Parti bl.a. mässingsljusstakar, tennljusstakar, mortel, m.m.
Gustavsberg 3st ytterfoder, 2st Waldemarsudde D15cm, Liljekonvalj D17cm
8st böcker om första världskriget bl.a. 1914-­‐18 the great war, Svenska slagfält, Napoleonkrigen, m.m.
Tengra 2st figuriner, H21 & 32cm
9st böcker bl.a. inredning och modern form, ikoner, antikböcker, m.m.
Kunglig Dansk skålfat på fot, Blå blomst nr. 10/1528, 1:a sortering, H15cm D21cm samt Wedgwood vas och fat, H13,5cm D17cm
Erika Lagerbielke, Orrefors ishink, Intermezzo, H15cm
7st kannor bl.a. Ostindia, CT, Rörstrand, H11,5-­‐24cm
Lladro 5st figuriner bl.a. fåglar, pojke med fågel, m.m, duvor med senare påklistrad del
Inger Persson, Rörstrand vas H15cm, glasvas H22cm, invändig mindre beläggning, Tilgman tjur H12cm samt 2st blåvita miniatyrkrus varav en Gustavsberg, H7,5 & 8,5cm
7st figuriner varav 2 Nao, H13-­‐24cm, en med glasyrsspricka
Erik Höglund, Boda, karaff H13cm, glaskaraff H29cm, Stig Lindberg, Gustavsberg terrin, Terma H18cm samt kobratelefon, för funktionen ansvaras ej
7st böcker bl.a. Från Peking till Moskva, Svenska gods och gårdar, svenska äventyr, Titanic m.m.
Kunglig Dansk, 3st figuriner varav en Knud kyhn, H18-­‐21cm, 1:a sortering samt Lladro figurin, pojke och hund H19,5cm, fiolman med nagg
Bergboms, bordslampa 1970-­‐tal, H40cm
Orrefors 2st skålar och vas, H9,5-­‐24cm samt rishund, H17cm
Orrefors, 2st vaser och 2st skålar, en skål med gravyr samt Kosta vas, H8-­‐27cm D12 & 16cm
Gustavsberg 2st ytterfoder, Empire, D15cm, Arabia ytterfoder, Suvi, D14cm samt ytterfoder, D20cm
Flygfors vas, Coquille 1958, H25,5cm, botten med invändig stötskada, böhmisk vas, H14,5cm samt Gustavsberg 2st ytterfoder, Empire och Waldemarsudde med litet avslag, H15,5 & 16cm
16st konstböcker bl.a. Edvard Munch, Pintura gotica catalana, Modern Masters, m.m, några Allhems förlag
13st böcker om andra världskriget D-­‐Day, Nattjakten under kalla kriget, 1944 The allies triumph m.m.
1 par väggljusstakar, malm, dekor med bockhuvud, H31cm
Sida 6 av 17
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
350 kr
400 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
1 par ljusplåtar, koppar, H50cm, håll för elektrifiering
Väggplatta, gjutjärn, Antik Järn Ystad Metall, 34x28cm
Gefle, Röd rubin, ytterfoder i form av svan, 2st skålar, kanna, H7,5-­‐20,5cm
Fiol med stråke, Ryssland, L56cm
4st äldre golfklubbor bl.a. J. Carstairs, Fred Rolson, ytslitage
Minicykel, Moulton Stowaway England 1970-­‐tal, styre med visst glapp, för växlingens funktion ansvaras ej
Elctrolux handdammsugare, Unirapido samt Electrolux dammsugare, Ultrasilencer, för funktionen ansvaras ej
Brevetato, pall 1960-­‐tal, telefonhylla teak och string 1960-­‐tal L31cm, 2 par gavlar till stringhylla L76 & 92cm samt vinställ smide H45cm
Platt-­‐TV, Grundig 32-­‐tum, för funktionen ansvaras ej
Herrcykel Crescent, flerväxlad
Radiomöbel, Kungsradio 1930/40-­‐tal, H78cm L45cm, för funktionen ansvaras ej
Väggkonsol, nyrokoko förgylld 1800-­‐tal, H37cm L53cm, skador
Bricka 1800-­‐tal, D70cm, ytslitage samt skrin omkring 1900, H16,5cm L30cm, fanerskador
Burberry, dress, dam, kavaj samt kjol, bomull, storlek möjligen medium eller large
Burberrys, trenchcoat, herr, beige, L120cm, liten fläck
Saga, mink kappa
4st figuriner bl.a. Nao by Lladro, Nao, m.m, H22-­‐26cm
Johansfors, 9st öl/vinglas, H16cm
Lladro, figurin, pojke med flicka, H25cm samt Nao by Lladro, figurin, Daisa, H25cm
Peter Iversen, Älmhult, skulptur i form av ägg, keramik, H22,5cm samt Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda, skål, H9cm D26cm
Orrefors, vas och 3st skålar bl.a. Sven Palmqvist samt blå glasvas, H5-­‐20cm D12-­‐16cm
13st böcker om flygfordon bl.a. boken om flyget, The Lancaster story, History of the RAF, Battles with the luftwaffe m.m.
15st konstböcker bl.a. Picasso, Gustav Rudberg, Max Walter Svanberg, Joan Miro, m.m.
Anne Nilsson, Orrefors 2st ljusstakar, Celeste, H37 & 41cm
Erika Lagerbielke, Orrefors, glasservis, Intermezzo, 8st vinglas, 4st konjaksglas
Dahl Jensen hund, 1:a sortering, H6cm samt Bing & Gröndahl hund, 1:a sortering, H8cm
Fritz Heidenrich, Rosenthal figurin, fågel, H19cm
Wallendorf figurin, sittande ballerina, H10cm
Karl Tutter, Hutschenreuther Kunstabteilung, figurin, bockar nr. 1742/2, H15,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, dromedar, H11cm, fotnagg
Dahl Jensen figurin, Kungsfågel, 1:a sortering, H14cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Charlotta, H16cm
Dahl Jensen, gäss samt isbjörn, 3:e sortering, H9,5 & 15cm, isbjörn med större skönhetsfel
Bertil Vallien, Rörstrand, 2st fåglar, H13 & 21cm L18 & 27cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, giraff, H13cm L15cm, medföljande sockel
Christian Dior, kuvertväska, beige 1970-­‐tal, märkt Christian Dior MADE IN FRANCE, 22x13cm, små fläckar
Christian Dior, kuvertväska, svart skinn 1960/70-­‐tal, framsida med emblem Dior, märkt Christian Dior MADE IN FRANCE, 27x14x4cm, fläckar och bruksslitage, axelkedja saknas
Björn Wiinblad, Rosenthal vas, dekor av fåglar och blommor, H22cm
Versace för Rosenthal, vas, Gorgona, H19cm, medföljande kartong
Bengt Orup, Johansfors, 6st glas samt bringare med slev, Strix, H13,5 & 23cm, bringaren med större repa, slev med små nagg
Parti bijouterier bl.a. bärnstensfärgad collier, pärlcollier med silverlås
Parti silverföremål bl.a. Roy Franzen medalj, gravyr, total vikt 65g samt parti bijouterier
1 par örhängen, 18 K guld, stopper olika, total vikt 0,7g
Sida 7 av 17
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
250 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
350 kr
350 kr
400 kr
1 000 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
800 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1 000 kr
300 kr
300 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Collier, 18 K guld, L31cm, vikt 20,4g
Ring, 18 K guld med 7st slipade stenar 1949, strl 19,5mm, total vikt 4,9g
Ring, 18 K guld med 3st slipade stenar varav en rubinfärgad, strl 19mm, total vikt 3,5g
Ring, 18 K guld med pärla 1946, strl 19mm, total vikt 3,3g, gravyr
Ring, 18 K guld med 10st diamanter totalt 0,25ct 1985, strl 19mm, total vikt 2,9g, gravyr
1 par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, skruvmodell, total vikt 2,3g
Brosch, 18 K guld med graverad dekor och hängande kläpp, H4,5cm, vikt 3,9g
Wiwen Nilsson, 1 par örhängen, skruv och stavmodell, silver 1953 & 1955 AN Lund, L3cm
Cartier, ring, 18 K med trefärgad guld, Trinity, ler must de Cartier, strl 53/17,5mm, total vikt 8g
Ring, stål och guld 18 K, tre radigt form, sannolikt Philippe Charriol, strl 17,5mm, total vikt 7,6g
Stigbert, brosch, 18 K guld med cabochonslipad ametist samt besatt med 49st pärlor, 1956 Stockholm, märkt Stigbert H K, L2,5cm, total vikt 4,3g, sten med viss inre sprickbildning
Brosch/hänge med came, silver och markasiter, H5cm
Wiwen Nilsson, brosch i form av körsbärskvist nr. 45, silver 1969 AN Lund, L4,5cm, vikt 8g, nål sannolikt utbytt
Brosch, 14 K vitguld i form av träd, besatt med 30st pärlor i form av blommor resp. blad och stam med 30st diamanter, märkt CH eller CHL 14 K, L3,7cm, total vikt 9,2g
Wiwen Nilsson, brosch i form av fisk nr. 70, silver 1958 AN Lund, L8,2cm, medföljande etui
Brosch i form av fjäril, silver och emalj, 7,5x4,5cm
Elon Arenhill, sedelklämma, silver 1970 Malmö, monogram GJ, 6x4cm, vikt 19g
Armband, förgylld silver med granatfärgade stenar, D6cm
Silvercollier, bismark L46cm samt silvercollier med ametisk färgade stenar L41cm
Philippe Charriol, tre radigt collier med hänge i form av hjärta, 2 av stål, en förgylld, D12cm, original etui medföljer
Parti silversmycken bl.a. Albrekt collier med ringar och stavar, trollslända brosch samt parti bijouterier
Parti smycken bl.a. collier och 1 par örhängen med tigeröga
Parti bärnstensfärgad collier, silvercollier med markasiter, fotogömma, damfickur med klockkedja, gångjärn med skada, tennhänge, 2 pennor samt silverbrosch med sten
Smyckeset, förgylld silver med granatfärgade stenar, collier L41cm, brosch/hänge H4cm D3cm, ring strl 19,5mm samt armband D5cm, låskrok saknas
Parti silversmycken bl.a. hänge med ametistfärgad sten, brosch, manschettknappar med monogram
6st hängen med olikfärgade stenar, L3,5-­‐6,5cm
6 delar allmogesmycken bl.a. silver
Rosenthal kanin, H5cm samt 2st armringar, silver, D6 & 6,5cm, total vikt 56g
Guldmynt 20 kr, Danmark 1910 21,6 K, vikt 8,96g
Guldmynt 10 kr, Danmark 1917 21,6 K, vikt 4,48g
Parti tändare bl.a Ronson, Hohner miniatyr munspel, fickknivar, ask samt skulptur, signerad
Samekniv, signerad VE, total längd 20cm
Parti bl.a. vikter, tomtar i form av ljusstakar, äldre nycklar, bägare Minne från Baltiska Uställningen 1914 m.m.
Ray Ban, solglasögon med Ray Ban fodral
Parti pipor och pipdelar bl.a. sjöskum m.m.
Hasselblad, kamera, 1000F, nr. CT20241 med Zeiss-­‐Opton objektiv Tessar nr 588047 1:2.8 F=8mm, 2st magasin nr CT 26698 och CC 23515 samt medföljande tillbehör, för funktionen ansvaras ej
7st stenåldersyxor, L13-­‐18cm, nötningar och avslag, en yxa med större avslag
5st stenåldersyxor, flintsten, L17-­‐21cm, nötningar och avslag
5st stenåldersyxor, mestadels flintsten, L13-­‐18cm, nötningar och avslag
12st stenåldersyxor, mestadels flintsten, L8,5-­‐15cm, nötningar och avslag, 5 yxor med större avslag
5st stenåldersyxor, flintsten, L14-­‐19cm, nötningar och delvis större avslag
4st stenåldersföremål bl.a. skafthålsyxan, sländtrissa, m.m, L6-­‐10cm
Sida 8 av 17
3 500 kr
800 kr
500 kr
500 kr
800 kr
300 kr
600 kr
800 kr
4 000 kr
1 000 kr
3 000 kr
300 kr
3 500 kr
5 000 kr
3 000 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
1 800 kr
900 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
2 000 kr
500 kr
800 kr
600 kr
600 kr
500 kr
500 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
10st stenåldersföremål bl.a. skäror, pilspetsar m.m, flintsta, L3-­‐11cm, nötningar och avslag
Bronsåldersyxan s.k. holyxa, L5,5cm samt pilspets L6cm, nötningar
7st stenåldersföremål, mestadels skäror, flintsten, L11-­‐21cm, nötningar och avslag
6st stenåldersdolkar, mestadels flintsten, L17-­‐18cm, nötningar och avslag, 2 dolkar med lagning
2st stenåldersyxor, flintsten, L21cm B7,5cm samt L24cm B9cm, båda med nötningar och avslag, mindre yxan med ett lagat hörn
2st stenåldersyxor varav en flintsten, L22cm B8,5cm samt L24cm B8cm, båda med nötningar och avslag, flintyxan med ett större hörn avslag
2st stenåldersyxor, flintsten L25cm B9cm samt L23cm B6cm, båda med nötningar och avslag, större yxan med spricka eller lagning
Stenåldersyxa s.k. skafthålsyxa, båtformad, L24cm B7cm, nötningar och avslag
Stenåldersyxa, flintsten, L28cm B7,5cm, nötningar och avslag
Stenåldersyxa, flintsten, L30cm B9cm, nötningar och avslag
Stenåldersyxa, flintsten, L40cm B8,5cm, äldre lagning samt nötningar och avslag
Revue-­‐Sport, 2st herrur, D3,5cm, glas med repor, tillsynes fungerande samt Helvetia, herrur, D3,5cm, tillsynes ej fungerande
Bilspegel med klocka, urtavla med emalj och texten: Behold Saint Christopher then go away in safety, enligt uppgift från äldre Ford, L17cm, tillsynes fungerande
3st fickur med silverboetter bl.a. Waltham D4,6-­‐5cm, ej fungerande + klockkedja
Damur, 14 K guld, defekt samt 4st herrur bl.a. Scana, Seiko m.fl., ej funktionstestade
Certina, herrur, DS Caimano quartz date, Certina länk, D3,7cm, tillsyens fungerande
Certina herrur 1950/60-­‐tal, D3,5cm, ytslitage samt tillsynes fungerande
Tissot herrur, 1950-­‐tal, Antimagnetique, Tissot läderrem, D3,5cm, tillsynes fungerande, krona möjligen utbytt
Omega, herrur, officer med svart urtavla 1940/50-­‐tal, D3cm, slitage, tillsynes fungerande
Certina, 2st herrur bl.a. New Art automatic, 1950/60-­‐tal, D3,4cm, båda ej fungerande samt slitage
Damur, 14 K guldboett, länk oädel och gravyr samt fickur med silverboett, D5cm
Omega, fickur med silverboett D4,8cm, tillsynes fungerande, baksida med obetydlig buckla
Doxa, fickur försilvrat omkring 1900, D6,8cm, tillsynes fungerande
Lepine, damfickur 18 K guld, 1800-­‐tal, nyckeldragare, baksida med dekor av amorin, D4cm, total vikt 51,6g, glas löst, urtavla med slitage
Leonard Lapierre, damfickur, Wien 1800-­‐tal, sannolikt silver med invändig förgylld, besatt med halvädel stenar totalt 34st, baksida märkt C. Wolf, D3cm
Bordsur, Boullestil med bronserade beslag, urverk märkt FHS Tyskland, 1900-­‐tal, H78cm
Golvur, urtavla märkt NA eller AA 1700/1800-­‐tal, H200cm, senare bemålat
Golvur, vitmålat och daterad 1762, H200cm
Golvur, 1800-­‐tal, H192cm, trä med visst angrepp
Väggur, nyrenässansstil, H73cm, dekorationsknoppar saknas
Väggpendyl, förgylld, H54cm
Väggpendyl, förgylld, H60cm, mindre förgyllningsslitage
Väggur, jugendstil, H65cm, en list lös
Väggur, nyrenässansstil, H86cm, 2st dekorationsknoppar saknas, pendelhållare av samt liten skada på övre delen
500 kr
500 kr
500 kr
1 800 kr
Väggpendyl, förgylld, urverk märkt FHS, H47cm
Väggur med skuren dekor, jugend, Westerstrand & Söner, H34cm L44cm, pendelfäste med lagning och slitage samt pendelhängning i behov av byte
Väggur, jugend, H75cm
Anders Pehrson, Atelje Lyktan, Knubbling, golvlampa H130cm, bordslampa H46cm, raster och topring saknas samt taklampa D31cm, raster och en skruv saknas
Piedestalbord, bemålad metall, H71cm D36cm samt golvlampa mässingsfärgad med 3 ljusarmar, H148cm, skärm med mindre slitage
300 kr
Sida 9 av 17
1 000 kr
600 kr
600 kr
1 000 kr
1 200 kr
1 500 kr
2 000 kr
300 kr
500 kr
250 kr
400 kr
1 000 kr
300 kr
500 kr
500 kr
350 kr
300 kr
800 kr
400 kr
1 500 kr
1 500 kr
800 kr
500 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
250 kr
500 kr
800 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
2st golvlampor varav en EVÅ, böjbara 1950-­‐tal, H120cm
Skrivbordslampa, 1930/40-­‐tal, H24cm
Bordsfotogenlampa, bemålad, H42cm, innerglas saknas samt kupa med fotnagg
2st bordfotogenlampor, H45 & 55cm, innerglas saknas samt kupor med fotnagg
Bordsfotogenlampa, H53cm, innerglas saknas samt kupa med nagg
Bordsfotogenlampa med mässingsfot, H50cm, kupa med nagg
Bordslampa i form av oxe, bronserad metall, H43cm, hornen med skada, delar finns samt skärmfäste med bristning
Skrivbordslampa 1930/40-­‐tal, H42cm, ytslitage
P.O. Ström, taklampa 1970-­‐tal, D39cm, ytslitage samt raster med liten skada
Skrivbordslampa, höj och sänkbar, H48cm samt skomakare lampa med hiss, H92cm
Taklampa, Tiffanystil, D42cm
Taklampa, mässingsfärgad 1970-­‐tal, D44cm
Ljuskrona med krans och prismor, H46cm
2st ljuskronor med prismor, D41 & 24cm
Hans Agne Jakonsson, Markaryd, taklampa, D40cm, något skev samt ytslitage
Anna Ehrner, Atelje Lyktan, taklampa D53cm samt 1 par taklampor, plast 1960/70-­‐tal, H18cm
Erik Höglund, Boda smide, ljuskrona, H41cm
Taklampa med glascylindrar och mässing, 1960-­‐tal, stomme med små bristningar, H30cm
Golvlampa 1930/40-­‐tal, H154cm
Taklampa, päronformad, H38cm, kupa med spricka
Taklampa, Tiffanystil, D40cm
Otto Muller Sistra-­‐Licht, taklampa Megaphos 1930-­‐tal, D25cm
Taklampa 1970-­‐tal, mässingsfärgad, D46cm
Golvlampa, märkt EAE 1950-­‐tal, H130cm
Takkrona, smide och glas, 6 ljusarmar, möjligen Boda, H52cm
Ljuskrona med droppformade prismor, rokokostil, H59cm
Taklampa, Tiffanystil, D51cm
Snäckskalslampa 1950/60-­‐tal, H30cm, någon med nagg
Ljuskrona med droppformade prismor, 5 ljusarmar, H47cm
Ljuskrona, venezianskstil, H44cm
Taklampa, glas och bemålad metall 1930/40-­‐tal, H78cm, visst rostangrepp
Ljung uti Lund, ljuskrona tenn, D42cm, någon del tilltryckt
Ljuskrona med prismor och råglasskiva med relief dekor, 1940-­‐tal, D53cm
Ljuskrona, Gustavianskstil, H62cm
Hängfotogenlampa, majolika, elektrifierad, H95cm, oljehus samt kupa med skador
Väggspegel, förgylld rokokostil, H80cm L49cm
Väggspegel, rokokostil med förgylld ram, H89cm
Väggspegel, förgylld ram, rokokostil, H73cm
Väggspegel, sengustaviansk 1700-­‐tal, delat glas, infällda gouachemålerier med antika motiv pärlbård samt rosettkrön, Stockholms Hallstämpel med otydligt årtal, signerad Wadman 1718 Stockholm, enligt påskrift ursprunglig proviniens Linköpings slott, H100cm L40cm, trä med obetydligt angrepp, glas med slitage, krön med lagning samt sannolikt omförgylld
Väggspegel, venezianskstil, H71cm L61cm
Anders A. Jönsson, olja, kustlandskap 35x44cm samt gouache, signerad 1944 45x37cm
Knut Grahne, lito, 153/325 48x47cm samt Alexius Huber, 2st litos, 204/275 53x43 och 182/275 40x30cm
Knut Norman, olja, gränd 59x45cm samt Arne Aspelin, olja, huskroppar 53x36cm
Knut Norman, olja, Venedig 31x39cm samt Arne Aspelin, 2st oljor, landskap med hus 18x23 & 37x54cm
Sida 10 av 17
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
750 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
250 kr
300 kr
300 kr
1 200 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
800 kr
800 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
6 000 kr
400 kr
350 kr
300 kr
400 kr
350 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Gösta Werner, 3st litos 18x22, 41x27 samt 42x59cm
Nils Stenqvist, etsning, 7/30 49x39cm
Marion Berlin, lito, 57/290 59x44cm
Mona Huss Wallin, lito, XVI/XXXV 44x61cm
Anders Österlin, 2st litos, 38 & 39/160 26x19cm samt Hans Larsson, lito, 491/600 35x52cm
Selma Daffre, akvarell, modell 56x38cm samt Marjatta Sarasalo, lito, EA 49x49cm
Oscar Reutersvärd, akvarell och tusch, Strutsagget 1 a 15x21cm
Arkadij Vaksborg, 2st litos, scener med Kalle och Hobbe, 192/299 33x37cm samt 49/299 30x47cm
Brita af Klercker, olja, by med båtar 31x44cm
Agneta Agge Karlsson, olja, motiv från Monets trädgård 45x54cm
Vajda Zsigmond, olja, Amoriner i blommande träd 118x96cm, ramslitage
Valdemar Vennersten, olja, kustlandskap 28x58cm samt äldre oljemålning, osignerad 50x50cm, duk med smärre färgbortfall
Carl Julius, olja, räv på fasanjakt i vinterlandskap 52x72cm
Gunnar John, olja, stilleben 1948 62x53cm
Anund Emanuel, olja, segelfartyg vid kust 42x44cm
Björn Erling Evensen, olja, Stilleben 59x48cm
Karl Lundborg, olja, Gislöv 33x53cm
Jean Roengren, 2st oljor, stilleben 1922 40x32cm samt landskap 1922 46x58cm
Ib Tollberg, olja, kvinna med hatt 64x48cm samt Göran Folcher, olja, Gerlesborg 60x65cm
Sigfrid Bengtsson, 2st oljor, kalvar 36x43cm samt brygga med båtar 34x48cm
Louis Nilsson, olja, landskap 1949 59x80cm
Olja, signerad, folksamling vid moske 59x72cm
Barbro Skogum, olja, Modell 1955, 53x44cm
J. Rene, olja, stilleben 81x69cm
Torsten Hult, olja, Spanien 1954 45x36cm
Fredrik Rohde, olja, kalvar 1978 30x40cm
Lasse Johansson, olja, komposition 124x94cm
Martin Emond, olja, landskap 58x88cm
Gösta Ydström, 2st oljor, älgar i skog 53x46cm samt orrar i skog 78x62cm
Theodor Jönsson, akvarell och krita, gårdsmotiv 26x34 & 46x54cm
S. Clark, lito, 8/360 Venedig, 70x51cm samt Barbara Czepelewska Nilsson, tavla med fågel dekor, 114x71cm
Svenalov Ehren, lito, 16/150 41x59cm samt Olle Berlin, lito, 52/100 52x78cm
Lars Norman, 2st teckningar, 1987 & 1988 42x30cm, en med glasskada, 2st litos, 266/360 43x32cm och 31/200 28x42cm, en med glasskada, tryck 2007 33x22cm samt orientalisk akvarell 53x40cm
Svenolov Ehren, lito, 36/160 39x50cm, Stig Olson, lito, 52x44cm samt etsning, signerad Bruno K? H.C. 37x47cm, ett blad något vågigt
Paolo Boni, blandteknik 1973 47x59cm samt A. Smoezynski, 2st litos 35x35 och 11x11cm, plexiglas med repor
John Wipp, lito, 146/150 44x35cm, Inger Kihlman, etsning, E.T 11x12cm samt Bengt Böckman, lito, 123/125 52x63cm
Parti bl.a. äldre tomteljusstake, en ljushållare med skada, kopparhink, nysilverbricka, 1 par väggspegellampetter tenn, m.m.
Akvarell, Japan, signerad 48x17cm, karta över Danmark med omnejd 31x22cm samt blandteknik, Le Christ 1968 62x46cm
Ilkka Pärni, 2st kompositioner, bemålat i trä stavform 2014, L43cm
Sidobord teak Danmark 1950-­‐tal, brickmärkt, H46cm L67cm, ytslitage
Bertil Fridhagen, matsalsmöbel, Sörgården, skål H188cm L115cm, hörnskåp H185cm L107cm, bord med 2 inläggsskivor H73cm L150 + 55 + 55cm samt 6st stolar, Svegards
Sida 11 av 17
500 kr
300 kr
300 kr
350 kr
400 kr
350 kr
300 kr
400 kr
400 kr
800 kr
4 000 kr
300 kr
350 kr
500 kr
400 kr
400 kr
750 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
500 kr
800 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
350 kr
250 kr
300 kr
1 000 kr
300 kr
800 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Soffbord med stålben, 1970-­‐tal, skiva med emalj liknande yta, H53cm D108cm
Trädgårdsbänk, L122cm, en bräda saknas och ytslitage
Trädgårdssoffa, L142cm, mindre ytslitage
Uterumsmöbel, bord H72cm L120cm samt 4st stolar
Serveringsskåp, Gustavianskstil, H175cm L117cm B47cm
Klädhängare, svart metall, H180cm
Soffbord, teak 1960-­‐tal, H57cm L139cm
A. Lundin, Upsala-­‐Ekeby, sidobord med kakelplattor, H62cm K85cm, ytslitage samt torrspricka
Salongsbord, Oscariansk, H72cm D85cm, mindre ytslitage
Matsalsmöbel, 6st stolar samt bord med upp och nedfällbar skiva av glas, H71cm L150 + 62cm, ytslitage samt skiva med repor
1 par sidobord teak 1960-­‐tal, Lill Per Vistaholm, H48cm L60cm, mindre ytslitage
Byrå med 4 lådor, teak 1960-­‐tal, H70cm L60cm samt byrå rokokostil med bronserade beslag, H70cm L39cm, båda med mindre ytslitage
Spegelbyrå teak 1960-­‐tal, H113cm L79cm samt medföljande pall 1950/60-­‐tal
Vagga 1700/1800-­‐tal, H51cm L94cm B51cm, trä med visst angrepp
Uterumsmöbel, 4st stolar samt bord H74cm L150cm B89cm
Kista på benställning, allmogemålad 1800-­‐tal, H70cm L79cm, nyckel saknas samt pelarbord, Oscarianskt, H75cm D50cm
Engström & Myrstrand, Bra Bohag, 2st sidobord teak 1960-­‐tal H40cm L50 & 100cm, en långsida med 2 skruvhål, ytslitage
Byrå rokokostil med bronserade beslag, H72cm L44cm samt satsbord 3 delar, H53cm L54cm
Bord med låda, intarsia, dekor med St: Göran och drake, H73cm L59x59cm
Satsbord med kakelplattor, H51-­‐56cm L36-­‐55cm
Satsbord med kakelplattor, H49-­‐55cm L33-­‐53cm, mindre ytslitage
NK, matsalsmöbel, bord H74cm L142cm med 2 inläggskivor, 4 stolar samt 2 karmstolar, bord brickmärkt, något blekt samt ytslitage, några stolar ostadiga
1 par vägghyllor 1960-­‐tal, orangefärgade, H69cm
Satsbord, rokokostil, H48-­‐53cm L35-­‐50cm
Herrbetjänt mahogny, H97cm samt stol med galoon klädsel, 1960-­‐tal, mindre ytslitage
Pigtittare, Oscarianskstil med svarvade pelare, H63cm L46cm, torrsprickor
Byrå med mässingsbeslag, H71cm L71cm samt sidobord, mahogny, H67cm L130cm
N.J. Eilersen, gungstol teakbetsad, ryggstödets gummistroppar ersatta med fästskruvar
Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, 2st stolar, Fanett, ytslitage
Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken, Mademoiselle, ytslitage
Barnstol, pinnstolsmodell samt 1 par stolar, Aske, ytslitage samt klädsel med slitage
Fåtölj, Swedfurn 1960-­‐tal, galoon
Karmstol, galoon 1960-­‐tal, liten spricka på sittsen
1 par stolar, Åkerblom samt karmstol, pinnstolsmodell
Påfågelstol, rotting
Divan Oscariansk, omklädd, L172cm, fläckar
2st byråer med skinnklädda skivor och mässingsbeslag, Kennedystil, H49 & 51cm L46cm
Klaffbord, engelskstil mahogny, H70cm L59 + 20 + 20cm samt sybord omkring 1900, H75cm L57cm, trä med visst angrepp
FR Brevettato, herrbetjänt, Italien, 1900-­‐tal, H105cm, mindre ytslitage
Brickbord s.k. butler tray, H49cm L91 + 15 + 15cm
4st stolar, Gustavianskstil
1 par stolar barockstil, skuren dekor med puttu och flätad rygg och sits, omkring 1900
Karmstol rokokostil samt 1 par stolar empirestil med mässingsinläggningar och skinnklädsel, slitage
4 stolar, empirestil, 1800-­‐tal, trä med visst angrepp samt lagningar
Sida 12 av 17
350 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
600 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
800 kr
250 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
1 par karmstolar, jugendstil
5st stolar, modern design, stepelbara
Fåtölj, rokokostil med röd klädsel
Sigurd Ressell, Vatne möbler Norge, fåtölj med fotpall, Falcon
Salongsgrupp Gustavianskstil, soffa L190cm samt 2 fåtöljer
1 par fåtöljer, kromben på hjul 1970-­‐tal
Fåtölj, möjligen Bergendahl Dux, ytslitage, sits med fläck
Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H70cm L63cm B34cm
Rolf Hesland för Bagn Möbelindustri/Bruksbo, tidningsställ på hjul, Norge 1960-­‐tal, etikettmärkt, H44cm L34cm, mindre kantstöt i neder delen
Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H68cm L63cm B33cm, mindre ytslitage
Byrå med stenskiva, Gustavianskstil med intarsia och bronserade beslag, H73cm L87cm B42cm
Chiffonje, nyrokoko 1800-­‐tal, H137cm L103cm, fanerskador
Byrå, rokokostil med intarsia och bronserade beslag, H79cm L93cm, liten fanerskada på sidan
Chiffonje, 1900-­‐tal inredning med intarsia dekor, H123cm L104cm B51cm
Vitrinskåp, rokokostil med intarsia och bronserade beslag, H142cm L68cm
Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, H69cm L63cm, ytslitage
Soffa, sengustaviansk 1700/1800-­‐tal med skuren flätad dekor, L182cm, sannolikt något omarbetad, klädsel med slitage
Sidobord med utfällbar hylla, kolonialstil av bambo, omkring 1900, H72cm L63cm, små torrsprickor
Göran Malmvall för Karl Andersson & Söner, Svensk fur, 6st stolar, bord med 1 inläggsskiva, H75cm L110 + 54cm, bruksslitage
Haslev möbelfabrik, soffbord samt sidobord med kakelplattor från Kunglig Dansk, H50cm L113cm B74cm samt H50cm L55cm B55cm
Hans Olsen för Hansen & Olsen Braband Danmark, skrivbord, teak med 2 lådor 1960-­‐tal, H52cm L160cm, något blekt
Salongsborg, nyrokoko med bronserade beslag och galjoner, omkring 1850
Byrå med stenskiva, rokokostil med bronserade beslag, H71cm L83cm B37cm
Soffbord teak, sannolikt Trensum 1950/60-­‐tal, H56cm L156cm, mindre ytslitage
Svensk fur, sidobord med svarta ben och mässingsfötter 1950-­‐tal, H51cm L86cm, ytslitage
Damskrivbord, nyrenässansstil med bronserade beslag, H77cm L104cm B54cm, skiva med ytslitage
Skrivbord, Danmark 1960-­‐tal, möjligen Gunni Omann, H73cm L144cm
Matta, Lambada, 230x170cm
Matta, möjligen Kina, figural, 151x78cm, fransslitage
Matta, Kina, 198x137cm
Handknuten matta, Kelim, 323x187cm
Handknuten gallerimatta, buscharastil, 302x80cm
Röllakanmatta, signerad ILS, 229x167cm
Handknuten matta, Afhar, 219x163cm
Handknuten matta, bucharastil, 187x134cm, fransslitage
Handknuten matta, Yahyali, 158x92cm samt handknuten matta, bucharastil, 282x97cm, fläckar, båda med fransslitage
2st handknutna mattor, bucharastil, 150x91 & 309x80cm
Handknuten matta, Shiraz, 265x165cm
Handknuten matta, Husienabadstil, 237x171cm
Handknuten matta, Afharstil, 253x151cm
Handknuten matta,, Afghan, 292x207cm
Vävd tavla, komposition med modell 114x63cm
Handknuten matta, Keshanstil, 353x248cm
Gefle vas, H23cm, slipad skål på fot, H17,5cm samt 2st slipade vaser varav en Orrefors, H21 & 25cm
Sida 13 av 17
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
1 500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
1 000 kr
300 kr
700 kr
800 kr
800 kr
1 000 kr
1 200 kr
250 kr
5 000 kr
400 kr
1 200 kr
800 kr
1 200 kr
1 500 kr
500 kr
800 kr
400 kr
500 kr
1 500 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
600 kr
250 kr
1 500 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Lenco Radiola, skivspelare med 2 högtalare, teak 1960-­‐tal, för funktionen ansvaras ej
Nysilverskål med glasinsats, H22cm samt nysilvervas, H35cm, gravyr
Parti leksaker bl.a. Tekno vagn, m.m samt leksaksskrivmaskin och builder center, möjligen ej komplett
Sanbo, 8st figuriner bl.a. flicka med docka, läsande man, H21-­‐32cm
Parti bl.a. minifiol utförd av Holger Persson, schackspel, m.m.
Parti Rosenthal 12st tekoppar med 7st fat, Göteborg blåvit krus, mässingsmortel samt Ekeby 8st glöggkoppar, fotnagg
Parti glasföremål bl.a. Orrefors skål, Kosta Boda skål på fot, 1 par ljusstakar, m.m.
Parti Gustavsberg blåvit krus, H15,5cm, Rolf Sinemark Kosta konstglasblomma, FM Ronneby 2st glasskulpturer, Hackefors kaffeservis, Linnea, 12st koppar med fat och assietter, 2st hundfiguriner samt trä figurin
Upsala-­‐Ekeby Karlskrona, fruktservis, 12st assietter, fat D33cm samt Arabia kaffeservis, Arctica, 13st koppar, 12st fat, 12st assietter, ett fat med fotringsnagg
Parti bl.a. glas, Skruf glasskulptur, Rosenthal fat, kupa till taklampa, minifiol i fodral, stråke saknas, m.m
Parti Erik Kold ostkupa, Björn Wiinblad, Nymölle skärbräda L28cm, träskål, äldre strykjärn, orange plåtlåda samt trä skrin, H12cm L27x16cm, små fanerskador
Parti bl.a. korköppnare, Orrefors skål, karaff, Kockums mjölkkanna, m.m.
Rörstrand prydnadsfat, D36cm samt Nittsjö fruktservis och vas, 6st assietter med fat, D18 & 32cm H20cm, vas med mynningsnagg
Bing & Gröndahl bordslampa, H25cm, 1 par ljusstakar, renässansstil, H21cm samt taklampa med prismor, D31cm
National Encyklopedin, 20st band samt 2st extra band
Jordglob, H42cm
Rosenthal moccaservis, Pompadour, 13st koppar, 13st fat, kanna, gräddsnipa samt sockerskål, ej fabriksmålat
Rörstrand servisdelar, 12st assietter, lockskål, fat, skål, vas samt askfat med orientaliskt dekor, servisdelar med mindre ytslitage
Höganäs matservisdelar, 6st frukostskålar, skål D23cm samt 8st mattallrikar D30cm
Kosta, skål på fot, H17cm D22cm samt Upsala Ekeby, 2st skålfat, D26 & 32cm
Stereo grammofon, Philips 603, 1970-­‐tal, för funktionen ansvaras ej
Parti bl.a. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda fat, Orrefors ljuslyktor, keramikskål, Rörstrand prydnadsfat, m.m.
546 Parti bl.a. nysilver bestick, bricka med reliefdekor, träfigurin, hattar, m.m.
Parti bl.a. Ljung uti Lund nattljusstake, Herend locksskål, Mari Simmulson vas, Holmegaard karaff med 6st snapsglas, tennaskar, Upsala-­‐Ekeby fat, mynningsnagg, Bo Fajans kanna, m.m.
Väggspegel H52cm, nysilver såskanna, väggfotogenlampa samt Rörstrand 6st assietter, Japan, en med spricka
Parti bl.a. Stig Lindberg karott, Kina fat, Gustavsberg fat, m.m.
Parti bl.a. Beswick 1 par hundar, 3 par ljusstakar H10-­‐25cm, glaskaraff, orientalisk vas, skål, 2st figuriner
Parti 3st karaffer, Orrefors 2st glasfiguriner, ram samt 2st frimärksalbum med blandade frimärken
Parti vattenkärl koppar, vagnslykta, plåtburk samt 2st Primus kök
Väggfotogenlampa L29cm, Atelje Lyktan vägglampa H22cm samt termos
Zaphir, 7st figuriner bl.a. pojke med hund, flicka med kanin, H16-­‐24cm
Kaffeservis, nysilver, H11,5-­‐14,5cm samt ljusstake och skål på fot, fattigmanssilver, H14,5 & 19,5cm
Parti Gunnar Nylund skål, Stelton grillspettpinnar, 3 Ekeby föremål samt mässingsfärgad shaker och ishink
Rosenthal fat, Pompadour D33cm samt Rörstrand, bricka med porslinsplatta, D41cm, spricka coh krackeleringar
Orrefors 2st vinprovarglas, 1 par spegellampett och spegel med tennram, H38 & 46cm, spegellampett med glasjuk, Yashinon kamera 1:2.8 f=4.5mm samt Kodak kamera Retina med Agfa fodral
3st brännare samt 2st Radius kök, rostangrepp
Sida 14 av 17
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
350 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
5 linnedukar, servetter, scarfsar samt skinn handväska
Parti bl.a. Rörstrand lampfot, vaser, fat, tennfat, Orrefors skål, Gefle bonbonjär, vas med orientalisk dekor
Salongsbord på pelarfot, mahogny, H67cm L83cm samt piedestalbord, H70cm D47cm, ytslitage samt torrspricka
Goebel 1 par figuriner, H20cm, blomnagg samt Lladro 3st figuriner, H13, 20 & 21cm, korgens handtag med spricka, stav med skada
4st figuriner varav 2 Royal Dux, H21-­‐24cm samt Gefle, 7 delar Röd rubin, H6cm D8cm
Parti 8st böcker bl.a. Svenska biografer, Berliner mauer, Neon m.fl.
Väggskåp, shabby chick, H60cm L47cm
Wallendorf figurin, H20cm, ett finger med nagg, Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda vas, H20cm, Nittsjö katt, H14cm samt 1 par biskvi figuriner, H15,5cm, små nagg
Byrå med stenskiva, Gustavianskstil och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L50cm B30cm, ytslitage
Martin Johan Tengberg, olja, gård vid skog 35x45cm, S. Hallström, något vågig, olja, Venedig 44x34cm samt väggrelief, bronserad metall 17x14cm
Golvlampa H130cm samt byrå, rokokostil, H67cm L44cm, ytslitage
Tobaksburk, H17cm L16cm, piphylla H68cm, lagningar och trä med visst angrepp samt trälåda Zeniths margarin H22cm L33cm
Burberrys, damkofta, lammull, strl 40, fläckar
Folkdräkt, dam, medföljande silverdräktsmycken
3 delar nysilverföremål, sockerskål, vas med glasinsats H33cm samt skål
Holmegaard vas, H40cm, Nils Landberg Orrefors vas, H24cm samt Sven Palmqvist skål, D18cm
Rörstrand, tvättset 3 delar, Juno, H11,5-­‐30cm D43cm, tvättskål med spricka samt mindre gulnad och krackeleringar
Thorens, trattgrammofon, nr. 522H, H68cm, tillsynes fungerande
Solid State, radio/förstärkare, Luxman 800 samt Luxor, jubileumsradio 1993, typ HR 9170, för funktionen ansvaras ej
Smyckeskrin med speldosa H13,5cm L32cm samt miniatyrskåp med pärlemorinlägg H38cm L31cm, ytslitage och skåp med ett handtag av, del finns
2st byråer varav en med intarsia, H69 & 70cm L59 & 45cm, mindre ytslitage
Piedestal, förgylld med stenskivor, H65cm D25cm
Bruksbo, skruvdragare, 2CD14XPB, Bosch busk och grässaxsats, Isio, Power G, cirkelsåg, gireringssåg, bruksslitage samt för funktionen ansvaras ej
Resekoffert 1930-­‐tal, märkt Alstermobruk, H43cm L73cm, slitage
Taburett 1800-­‐tal, trä med angrepp samt lagningar, bänk barockstil, klädsel med slitage samt stol, renässansstil, lagningar
Symaskin, Zenith automatic, för funktionen ansvaras ej
Parti taljor, kastnät
Parti frimärken och förstadagsbrev m.m.
Parti frimärken och vykort m.m.
Gideon Isaksson, 2st oljor, landskap 36x44 & 29x38cm samt Helge Cardell, olja, landskap 37x45cm
Parti herrur, dykarmodell, 132st quartz date, urtavla märkt Rene Luisante, för funktionen ansvaras ej
Parti herrur, quartz med rem, 184st, nyckick, för funktionen ansvaras ej
Parti äldre brev och frimärken m.m, ej postfriska
Parti dam & herrur quartz med rem, date, 176st, nyskick, för funktionen ansvaras ej
Parti herrur, quartz med digital/analog visning, urtavla märkt Rene Luisante, nyskick, 176st, för funktionen ansvaras ej
Frimärksalbum bl.a. Norge, USA, Finland, Sverige, Cuba, m.m.
6st böcker om bl.a. flygplan samt Hasse & Tage samlade revyer
Album med utländska frimärken bl.a. Island, Ungern, England samt tavla med sjömansknutar, 23x32cm
Parti bl.a. bijouterier, äldre börs, glasögonfodral, tändare, m.m.
Sida 15 av 17
300 kr
400 kr
250 kr
400 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
500 kr
250 kr
300 kr
250 kr
250 kr
250 kr
250 kr
300 kr
500 kr
400 kr
250 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
250 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
Parti bl.a. teaterkikare, broscher, börs, ring, fruktknivar med pärlemorskaft, m.m.
Parti silvermynt, 80% total vikt 180g samt 40% total vikt 777g
Minnes och lokalmynt, nominellt värde 1500 kr
Gulddelar, 18 K, total vikt 1,2g
Parti silversmycken bl.a. förgylld collier med granatfärgade stenar
Parti postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca 500 kr, äldre vykort, sedlar, medaljer, m.m.
Tandguld, rensat, total vikt 14,6g
Tandguld, rensat, total vikt 23,1g
Märke, 18 K guld, vikt 2,2g samt 2st uppklippta ringar, 18 K guld, total vikt 8,1g
Grand Jean & Co Locle, urverk nr. 32782, förgyllda detaljer, D4cm, en visare saknas samt visst slitage, tillsynes fungerande
Sigill i form av lejon, sannolikt Anna Petrus för Svenskt Tenn, H3,3cm L4cm
5st frimärksalbum, mestadels Sverige och Färöarna, delvis postfriska bl.a. svenska ca 900 kr
2st album med svenska postfriska frimärken, nominellt värde 3800 kr samt några utländska frimärken
Parti armbandsur bl.a. damur med 14 K guldboett, gravyr, silverpenna
Parti silverföremål bl.a. Anders Nilsson bägare, total vikt 240g, gravyr
Fat, silver, D22cm, gravyr, vikt 215g samt 1 par ljusstakar, silver, H8cm, fyllda
Parti silver bl.a. dosa 1883, ringar, brosch, skedar, total vikt 196g
Albert Kruger, olja, Öland 43x52cm samt väggspegel, rotfanerad ram, H83cm L47cm, glas med slitage
Pigtittare, H58cm L41cm, mindre ytslitage
Fougstedts pälskappa samt 3st pälshattar
Bergquists pälskappa med 2st pälshattar, original kartong till hattar finns
Skivspelare, Thorens TD 165, huvens fäste med skador, för funktionen ansvaras ej
Eduardo Valenta, akvarell, motiv från Lund 29x23cm samt Olle Svanlund, lito, 122/200 63x48cm
Ulf Hårdner, olja, landskap 24x21cm, Eke Bjeren, olja, landskap 1980 31x39cm, Stig Wernheden, olja, Santorin 37x49cm samt Hanna Brundin, olja, kust 54x67cm
Martin Johan Tengberg, olja, Skånegård 35x45cm samt Grunning, 2st oljor, bäcken vid Marbäck 54x45cm och stilleben 37x44cm
Owe Wessbohn, olja, landskap 37x45cm, Evy Låås, lito, 107/325 33x41cm, Mats Aronsson, lito, 3/450 21x41cm samt Mariana Mannder, etsning 31/310
Chelly Mohamed, lito, 16/50 60x45cm, F. Mose, olja, landskap 43x63cm samt Th. Nielsen, olja, Segelbåt till sjöss 62x49cm
Lizzie Olsson Arle, lito, provtryck 45x37cm, Bengt Nordenborg, lito, e.a. 60x47cm samt Annika Wide, etsning 72/95 48x49cm
Lasse Åberg, 3st utställningsplanscher, ej signerade 83x59 samt 59x79cm
Olle Berlin, lito, 138/190 24x24cm, Hoffman, etsning, 5/10 10x16cm, tryck efter Max Walter Svanberg 27x19cm, tryck efter Albrecht Durer 11x7cm samt inger Kihlman, etsning, 180/200 17x19cm
Gustav Rudberg, lito, 25/360 49x38cm, Gerhard Nordström, lito, 138/200 26x41cm samt Gunnar Brusewitz, lito, 217/380 27x34cm
Ulf Onsberg, lito, 10/190 19x24cm, Lars Nordström, olja, skogslandskap 21x26cm, R. Ehrnfelt, akvarell, landskap 1942 24x32cm samt olja, signerad, Segelbåtar i solnedgång 1937 21x26cm, liten dukskada
Spegellampett, nyrenässansstil, dekor med maskaron och drake, mässing omkring 1900, H54cm, 2st ljusmanschetter saknas, glas ett hörn med nagg
Golvlampa 1940/50-­‐tal, gräshoppanstil, H127cm, en fotstöd av, lamphuvud sannolikt utbytt
3st långpipor, sjöskum och porslin med silverbeslag, en märkt HVJ, L52cm, övriga omärkta L31 & 43cm, ett beslag saknar spärr
1 par pallar, Gustavianskstil, L41cm
2st aladobformar, lergods D20 & 25cm, en med krackeleringar samt 4 delar kopparföremål
Höganäs hänkelvas H32cm samt 2st Göteborg krus, D12 & 14cm
Parti linnedukar
Handknuten matta, buscharastil, 324x83cm
Sida 16 av 17
300 kr
1 000 kr
1 000 kr
200 kr
300 kr
400 kr
2 200 kr
3 500 kr
1 800 kr
300 kr
400 kr
500 kr
1 800 kr
300 kr
600 kr
600 kr
500 kr
350 kr
250 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
350 kr
350 kr
350 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐10-­‐31
2st kandelabrar, 7 ljusarmar, malm, H30 & 35cm
12st kaffeskedar, silver, L10,5cm samt 6 delar silver, total vikt 160g
1 par stolar, rokokostil med broderad sits, ytslitage, herrbetjänt H107cm samt handknuten matta, bucharastil, 154x95cm
Sida 17 av 17
300 kr
400 kr
400 kr