Auktion 2015-‐11-‐21 Sida 1 av 16

Auktion 2015-­‐11-­‐21
Rosenthal, figurin, hund med gås, H14cm L23cm
Lisa Larson, Gustavsberg, ko ur serien Stora Zoo, H12cm
Bertil Vallien, Rörstrand, lokatt, H20cm
Wien figuringrupp, musicerande par, H13,5cm, skador/damage
Åke Holm, figurin grupp, spelande troll, H19cm
Lisa Larson, Gustavsberg för WWF, loddjur, H15cm
C.G. Hallberg, 1 par ljusstakar, nysilver, art deco, H24cm, en fot med små bucklor
1 par kandelabrar, jugendstil, mässing, H39cm, ytslitage
Bordslampa, engelskstil, mässing med grön plåtskärm, höj och sänkbar, H49cm, bruksslitage
3st äldre tomtar, H29, 35 & 34cm, 2 attribut saknas, en med fotringsnagg, en med spricka och nagg
Wien, skål på fot, dekor med kvinna och amoriner, H6,5cm D18,5cm, Meissen flaska med silverkork, H13cm samt Bavaria kanna, H17,5cm
Paul Hoff, Kosta Atelje, konstglas fågel, H20cm L25cm
Skål och fat, Kina bl.a. 1800-­‐tal, H8,5cm D19 & 20cm samt kanna, orientaliskt, H16cm
Gustavsberg parianfigurin, Kan du inte tala?, H19cm, pojke med fotnagg
Kunglig Dansk, 1 par ytterfoder, Blå blomst, nr. 10/1704, 2:a sortering, H16,5cm D19cm
Juan Huerta, Lladro, eskimo, H26cm
Georg Jensen, 1 par ljusstakar, Bloom i kartong samt 1 par ljusstakar på fot, Bloom
Ann Wåhlström, Kosta Boda vas, atelier 91, numrerad 3342-­‐041/300, H30cm
Nao by Lladro, Daisa, H37cm
Portfölj i skinn, Samsonite, 32x42cm, nyskick!
LWG-­‐logg, L. Löwing, Stockholm, mindre bruksslitage samt fartygskompass, G.W. Lyth, Stockholm nr. 11459, fodral med skador
Gamo, luftgevär med kikarsikte, mod. Hunter kal.5,5, L113,5cm, mindre ytslitage
Luftgevär, Daisy Red Ryder i kartong, L88cm, fint skick
Modellskepp, Clipper Siglo XIX, H52cm L73cm
Skulptur, marmor i form av fågel, H56cm, små nagg
Mätklocka för brevduvor med printer, för funktionen ansvaras ej
6st kaffeskedar, silver Finland, L12,5cm, total vikt 84g, gravyr
Georg Jensen, besticksuppsättningar, Gammal dansk, silver, 7st bakelsegafflar L14,5cm, 12st kaffeskedar L11cm, 1st matsked, 1st matgaffel, 1st matkniv, total vikt utan matbestick 480g, medföljande askar, mestadels oanvända
12st kaffeskedar, silver, L9,5cm samt serveringsgaffel och sked, silver, L11 & 12,5cm, total vikt 105g
Sockerskål och gräddsnipa, silver, total vikt 156g
1 par ljusstakar, silver, H8cm, fyllda
15st kaffeskedar, silver, L 9,4cm, sked silver 1949 L13cm, total vikt 114g samt silverarmband med markasiter, L18,5cm, 1 pärlörhänge och en del av ett armband L12,5cm
18st skedar, silver, Viking Rose, L10cm, total vikt 147g
Parti silverföremål bl.a. CGH salt & pepparkar, kaktång, skålar, m.m, total vikt 196g
Skål, silver GAB 1955, H10,5cm D18cm, vikt 302g
Besticksuppsättning, Sachsisk, silver bl.a. Cohr, 18st bakelsegafflar L13,5cm, 18st kaffeskedar L11,5cm, total vikt 684g samt tårtspade med silverskaft L22,5cm, mestadels nyskick
Gense, besticksuppsättning, skål med delvis guld, 12st matskedar, 12st matgafflar, 12st matknivar, medföljande etui
Skulptur i form av 3st fåglar på gren, brons, numrerad 37, otydlig signerad, H15cm L17,5cm
Parti vykort med kungligheter, mestadels Sverige, 1900-­‐tals första hälft, 438st
Brefkortsalbum med topografi, Lunda motiv
Minolta kamera SRT 303 och 6st objektiv, Minolta 1:1.7 f=50 mm, Tamron 1:3.8 1:4/210 20-­‐210 mm, Minolta 1:3.5 f=135 mm, Tamron 1:5.6 f=300 mm, Soligor 1:2.8 f=28 mm, Chinonflex 1:3.5 f=23 mm samt auto teleplus. För funktionen ansvaras ej
Sida 1 av 16
700 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1 500 kr
1 200 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
1 000 kr
300 kr
350 kr
500 kr
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
1 500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
750 kr
1 800 kr
400 kr
1 000 kr
500 kr
400 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
13st LP skivor bl.a. Beatles, Rolling Stones, John Lennon, m.m, för funktionen ansvaras ej
Parti kameror och objektiv bl.a. Minolta dynax 300 si med 2st objektiv, Canon FTb, Fujica single-­‐8 PI, m.m, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
Kunglig Dansk, figurin, 1:a sortering, H14cm samt Bing & Gröndahl, figurin, den första kyssen, 2:a sortering, H18,5cm
Kunglig Dansk figurin, H15,5cm
Bing & Gröndahl 2st figuriner, H12,5 & 15cm
6st figuriner efter Jenny Nyström, H3,5-­‐11cm
Bing & Gröndahl, figurin, apor, 1:a sortering, H12cm
Gullaskruf 6st remmare, H19,5cm samt Trelleborg 6st remmare, H19,5cm
Björn Wiinblad, Rosenthal, vas samt 1 par ljusstakar, H14,5 & 13cm
Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Domino, 15x15cm, obetydlig mynningsnagg
Lladro 3st figuriner, H21 & 24cm
Lladro 3st figuriner, H24-­‐25cm
Wallendorf figurin, H21cm samt Schaubach kunst Goebel, figurin H20cm
Bing & Gröndahl räv, 1:a sortering, H10,5cm, Lladro figurin, H21cm samt Bornholm figurin, H20cm
Gunnar Cyren, Orrefors, popglas, 2:a sortering, H15cm
Karl Ens fågel H11,5cm samt Nao figurin H15cm
Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Zebra, 1116/5, H13,5cm, mindre små repor
L. Hjort, Danmark, figurin, harpunerare, H22cm
Thure Thörn, skulptur, brons, H23cm
Skål på fot, sannolikt Lalique, märkt kristall France, H14,5cm
Harald Salomon, Rörstrand figurin, flicka med blomma, H24cm
Sven Hofverberg, Gustavsberg, skålfat, stengods, d23cm
Meissen, genombrutet fat med blomdekor, 1:a sortering, D23cm, förgyllningsslitage samt KPM Berlin, genombrutet fat med rosdekor, 1:a sortering, D23cm
Kunglig Dansk, 2st koppar med fat, 1800-­‐tal, D8cm, 1:a sortering, 2st fat med fotringsnagg, en kopp med liten mynningsspricka, mindre förgyllningsslitage
Potschappel, lockurna samt skål, genombrutna, båda med dekor av blommor, H15 & 8cm D16cm, blomnagg och lockknopp med lagning/chip to flowers
9st äldre tomtar, H5-­‐14cm, ytslitage
Dorothy Clough, Gefle, katt H10cm, Knud Kyhn, Kunglig Dansk, elefant, 1:a sortering, H5,5cm samt Kunglig Dansk fågel, 1:a sortering, H8cm
Vicke Lindstrand, Kosta vas, Zebra, nr. 1115, H15cm, ytslitage
Stig Lindberg, Gustavsberg, fat, Domino, 20x20cm
Figurin, Meissen liknande stämpel, sittande putti, H13cm/Meissen style
Gunnar Nylund, Rörstrand skulptur i form av fisk, höjd utan sockel 14cm samt Gefle, 1 par ljusstakar, Röd rubin, H6,5cm
Sevres, mugg, kustscen med människor och båtar samt dekorerad rubinfärgade stenar, H7,5cm d7cm, 9st stenar saknas samt fotringsnagg/9 stones missing
Wedgwood vas, H13,5cm, fotringsnagg samt Metzler & Ortloff, trana, H20,5cm
KPM Berlin, 3st koppar med fat, H3,8, 6 & 5,5cm D11, 11,5 & 14,5cm, 1:a sortering varav en kopp med fat 2:a sortering, ett fat med bränningsspricka
Sven Hofverberg, skål samt vas, H7,5 & 11,5cm D14cm
Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur, Brain, H8cm, signerad
Goebel 3st figuriner, H7,5-­‐13cm samt Wallendorf figurin, H9cm
Rörstrand, figurin i form av fisk, majolika omkring 1900. H19cm, glasyr med mindre slitage
Bing & Gröndahl, figurin, dansande barn, 2:a sortering, H21cm
Kunglig Dansk figurin, H14,5cm
Kunglig Dansk, figurin, Amagerflicka, 1:a sortering, H22cm
Sida 2 av 16
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
1 500 kr
400 kr
400 kr
500 kr
800 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
700 kr
700 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
350 kr
1 000 kr
500 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Tapio Wirkkala, Iittala glasservis, Marski, 9st ölglas, 12st vinglas, 8st snapsglas
Alva Aalto, Iittala, vas, Savoy, H16cm
Mari Simmulson, Upsala-­‐Ekeby figurin, H7cm L11,5cm, små fotnagg samt Rolf Palm, Höganäs, 2st troll, H10cm
Meissen, 4st koppar med fat, 1700/1800-­‐tal, 1:a sortering, D7,8, 8 & 13,5cm
8st slipade vinglas, olikfärgade, H19cm
Orrefors, 6st vinglas, 8st selterglas, 4st champagneglas
Eva Englund, Orrefors, skål H7cm D17cm samt Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas och skål, H6,5 & 16,5cm d13cm
Paul Kedelv, Flygsfors, 2st skålfat 1955, signerade, L19 & 24cm,
Gunnar Nylund, Nymölle kanna, H21cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand vas, H25cm
Berit Johansson, Gense, ljusstake, Harlequin H23cm, Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på fot, H24cm samt glasskål, H11cm
Hänkelskål, 1900-­‐tal, H21cm
Bordsfotogenlampa, mässing och koppar, jugend, elektrifierad, H59cm
Rörstrand 11st mattallrikar, Peru samt Arabia 6st tekoppar med fat
Nao by Lladro, figurin, Daisa, H47cm
Olle Alberius, Rörstrand lampfot, H42cm samt 2st dalahästar, H25 & 7cm
Sven Palmqvist, Orrefors skål, Fuga, H10,5cm D19cm, Bertil Vallien, Kosta Boda skål, H11,5cm D19,5cm samt Helena Gibson skål, H7cm D14,5cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, skål och ljusstake, H8,5-­‐12cm samt kakfat med graverad dekor, D27cm
Tempellejon, Japan, H18cm, en tand med avslag
4st koppar med fat bl.a. Rörstrand, Kina, slitage samt emaljfat med lagning
6 + 5st glas med slipad dekor, olikfärgade, H13-­‐20cm samt bricka L52cm, ett glas med fotnagg
Simon Gate, Sandvik, karaff samt 6st glas
Flygsfors, skålfat, Coquille 1956, signerad, L21cm
Bordsfotogenlampa, majolikahus, H50cm
1 par ljusstakar med amoriner, mässing, H30cm
Björn Wiinblad, Rosenthal, vas, H32cm
Vas, Kina 1900-­‐tal, H28cm
Lockpokal, grön med förgylldekor, H30cm, mindre förgyllningsslitage samt lockpokal, röd, sannolikt Murano, H26cm
Tomteterrin med lock samt kanna, efter Jenny Nyström, H17 & 18cm D22cm
Barbro Bäckström, väggrelief 1978, Piura 541/650, 23,5x28,5cm, medföljande väggfästen, ytslitage
Rosenthal kaffeservis, Sanssouci, 11st koppar, 15st fat, 13st assietter, kanna, gräddsnipa, sockerskål samt bonbonjär H13cm, lockknopp med lagning
Gunnar Nylund, Rörstrand, kanna, stengods, 1:a sortering, H30cm
Monica Bratt, Reijmyre, kanna/hänkelvas, H26cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st vaser varav en med handtag, stengods, 1:a sortering, H14 & 20cm
Hertha Bengtsson, Rörstrand, 3 servisdelar, Blå eld, L16,5 & 28,5cm, ett fat med obetydlig mynningsnagg
Rosenthal, 11st mattallrikar med gulddekor, D27cm
Göran Wärff, Kosta, skål 57516, dekor med päron i relief både in och utsidan, H11,5cm D16,5cm
Paul Hoff, Kosta, skålfat 77725, dekor med fiskar i relief, D30cm
Rörstrand matservis, Malmö, 6st mattallrikar, 6st djupa, 6st assietter, 2st skålar samt ett fat med gulnad
Kunglig Dansk, 2st terriner 1940-­‐tal, H15 & 22cm, 1:a & 2:a sortering
Gefle teservis, Grand, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, kanna, sockerskål samt mjölkkanna
Gustavsberg matservis, Opak, 12st mattallrikar, 11st djupa, 11st assietter, såsskål, skål, 3st uppläggningsfat samt 2st kaffekannor, ej tillhörande servisen
Sida 3 av 16
400 kr
300 kr
250 kr
500 kr
500 kr
800 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
1 000 kr
300 kr
300 kr
1 000 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
800 kr
800 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Bing & Gröndahl, mat och kaffeservis, 8st mattallrikar, 8st djupa, 7st förrättstallrikar, 8st assietter, såsskål, skål, bringare, 6st tekoppar med fat, sockerskål och gräddsnipa, 1:a sortering samt glasstop med graverad dekor
Rosenthal lockurna H27cm, Rosenthal fruktservis 12st assietter med fat samt 1 par ljusstakar
Rörstrand matservisdelar, Malmö, 11st mattallrikar, 10st djupa, 10st assietter samt 2st fat
Butiksskrin för sytillbehör, H35cm B37cm, slitage
Parti bonad, kopparkanna, koppar aladobformar, flaska, propp saknas samt fotogenlampa, H59cm, kuphållare lös
4 delar kopparföremål bl.a. kanna, hink, m.m, H14-­‐34cm
Tunna för svag dricka samt 3 kopparföremål
Monark Cavalliers transistor radio, Monark transistor radio i kartong samt Concerton radio, för funktionen ansvaras ej
Grundig, platt-­‐TV, 22-­‐tum, medföljande fjärkontroll och instruktionsbok, för funktionen ansvaras ej
Pentax kamera spotmatic F och 3st objektiv, Takumar 1:3.5/35, Takumar 1:1.8/55, Tamron 1:45 f=21mm samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej
Canon kamera AE-­‐1 och 4st objektiv, Canon 50mm 1:1.8 S.C, Expert 1:2.8 f=28mm, Tokina 400 mm 1:5.6, Tokina 30-­‐200 mm 1:4.5 samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej, enligt uppgift delvis defekt
2st golvvaser, orientaliska, 1900-­‐tal, H45 & 59cm
Heissner, tomte med lykta, H73cm, lykta med lagning, tomten med mindre ytslitage
1 par trädgårdsurnor, H30cm, ytslitage
Holmegaard karaff H22cm, vas möjligen Kosta H30cm samt bemålat krus H33cm, fotnagg samt monogram
Bordslampa H39cm, skärm med kantnagg
Ytterfoder, majolika D19cm, kantnagg, Rörstrand krus, H19cm samt kanna, H28cm
3st nysilverbrickor varav en med gravyr, L38, 37 & 51cm
6st delar nysilver bl.a. ljusstakar, bricka, m.m, H10-­‐19cm
Nysilverljusstake, smidesljusstake med 6 ljusarmar, 1 par mässingsljusstakar samt mässingsljusstake med 6 ljusarmar
Skål på fot s.k. mormorskål, H23cm, lockurna H37cm, flussglasvas H31cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand 2st blomställ, L19,5cm
Glasservis med slipad dekor, 12st rödvinsglas, 10st madeiraglas, 11st likörglas, 11st snapsglas, 10st selterglas, 3 delar med små nagg, 2 lådor
Parti glas, färgade och bemålade
Parti bl.a. kryddburkar, Landskapstallrikar, Rörstrand, moccaservis, m.m.
Parti bl.a. Dresden lampfot, Gefle, m.m.
Parti bl.a. Meissen fat, karaffer, m.m.
Parti bl.a. svepask, vaxljusstakar, kafferost, nysilverljusstakar, m.m.
3st lampor, Primula-­‐Prego för Dux och 3st väggfästen i kartong samt 2st monterade på sänggavels stång, ytslitage
Brevetatto, 2st badrumsskåp, C.M. mod Castore, Italien, 1950/60-­‐tal, H50 & 34cm L85 & 69cm, ett avslag saknas samt 2st lister saknas och en spegel med slitage
Bing & Gröndahl, 16st prydnadstallrikar efter Carl Larsson motiv, D22cm
Champagnekylare/ytterfoder, koppar med mäsingshandtag i form av lejon, H22cm D28cm samt Upsala-­‐
Ekeby, 2st vaser med handtag, H24 & 27cm
Rörstrand 4st ytterfoder, H17,5-­‐20cm, en med nagg
Skål med amoriner D20cm, Kunglig Dansk vas, 2:a sortering H10,5cm, Blå blomst krämkopp med fat, 2:a sortering samt 3st kannor
Parti Stig Lindberg, Gustavsberg 2st skålar, Colores, bruksslitage, 12st vinglas på grön fot, 8st likörglas på fot
Orrefors, glasservis 1970-­‐tal, 8st ölglas, 11st vinglas, 8st madeiraglas
Sida 4 av 16
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
1 000 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Besticksuppsättning, nysilver, 12st matknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 12st förrättsknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 4st smörknivar, 12st tårtgafflar, 6 + 5st påläggsgafflar, 10st kaffeskedar, såsslev, sillsked, ostkniv samt marmeladsked
Parti orientaliska föremål bl.a. kanna, bojan med lock, fat, lockask, m.m, någon del med skada
Vicke Lindstrand, Kosta skål D9cm, Sven Palmqvist, Orrefors skål, D9cm, Erik Höglund 2st askfat, D8cm, Ulrica Hydman Vallien 6st assietter samt skål D9cm
Parti bl.a. Stig Lindberg skål, Arena, Boda Nova dessertskålar på fot, Bo Fajans fat, m.m.
21 delar orientaliska föremål bl.a. 1800/1900-­‐tal, skador
Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl, 4st kaffekoppar med 6st fat, Golden Sun samt Arabia kaffeservsi, Koralli, 8st koppar, 10st fat, 10st assietter
Parti bl.a. Gunnar Nylund vas, nagg, Laholm skål på fot, Rörstrand Landstormen, 12st vinglas m.m.
Besticksuppsättning, Hallbergsmodellen Kungsholm, nysilver, totalt 85 delar
Parti nysilverföremål bl.a. chokladkanna, kanna, strösockerskål, 1 par ljusstakar, en ljushållare skev, m.m samt 1 par mässingsljusstakar
Parti Gustavsberg blåvit krus, Marcolin FM fågel, smidesljusstake, Kunglig Dansk lampfot, Barsebäck skulptur samt fisk
Lisa Bauer, Kosta, skål med graverad dekor, H18cm, medföljande original låda, fot med gravyr samt parti bl.a. Orrefors skålar, Laholm vas, m.m.
Parti linnedukar, servetter, handdukar, m.m.
Vicke Lindstrand, Upsala-­‐Ekeby, elefant, H34cm, en bete med lagning samt Wallåkra bordslampa, H41cm
Väggrelief efter Sigge Berggren 35,5x26cm samt Ystad Brons bokstöd, H12cm L19cm
Bricka, nysilver med relief dekor L62cm samt nysilverbestick bl.a. dessertgafflar, druvsax, kaktång, m.m.
Gunnar Hansson, uggla H9cm, Orrefors glasskulptur H13cm, Rörstrand spargris från Söderslätts sparbank H9,5cm samt Sea 2st glas H15,5cm
Stig Lindberg kanna, Coq H19cm, Gunnar Nylund, Rörstrand stengodsskål D16cm, 1 par mässingsljusstakar H15cm samt ytterfoder med blomdekor, H16cm D18cm
Vicke Lindstrand, Kosta, skål på fot med fjärder dekor, H22cm D19cm samt 12 delar dockservis, ett fat med nagg
Simon Gate, Orrefors skål, Tusen fönster, H12cm samt Olle Alberius, Orrefors bordslampa, H38cm
2st nysilverbrickor, L51 & 54cm
Sylvia Leuchovius, Rörstrand 5st ytterfoder, H11,5 & 13,5cm D12 & 14cm
Parti bl.a. Rörstrand kaffekoppar, brödfat, flussglasvas, kantnagg, nysilver, m.m.
Marianne Westman, Rörstrand lockburk, H10cm, Gustavsberg ugnsskål, Pyrå D24cm, 5st assietter D18,5cm samt Sigvard Bernadotte för Lundtofte, besticksuppsättning, Scanline, 57 delar, delvis märkta samt bruksslitage
Parti Helje Liukko-­‐Sundström vas och fat, Rörstrand Koka blå uppläggningsskål, Melina uppläggningsskål, Rörstrand kanna, 2st keramik vaser, 2st fat i form av sedlar
Parti Vicke Lindstrand, Kosta 10st vinglas, Cecil, Orrefors 8st whiskeyglas, gravyr, Orrefors karaff, Iittala 8st whiskeyglas, Kosta 2st skålar samt Eva Englund, Orrefors skål, Maja H9,5cm
Parti slipade glas, 32st vinglas H13, 14 & 15,5cm, 6st champagneglas samt kanna och karaff, slipade, 2 lådor
Parti Monica Bratt glasmugg, Arabia glasskål, vas och skål 1970-­‐tal, 2st glasvaser, Orrefors skål samt Bertil Vallien, Boda skål på fot
Parti kopparföremål, 1 par smidesljusstakar, emaljerad skål, 1 par mässingsljusstakar, Rune Säll väggrelief 17x18,5cm, keramik vas, tennljusstakar, brevkniv
Parti linnedukar, servetter, m.m.
Kistskrin H22cm L40cm, trämortel H15cm samt kåsa, skador och ytslitage
Björn Wiinblad, Rosenthal, 5st prydnadsfat, D15 & 33cm
1 par smidesljusstakar, H26cm samt 1 par biskvi bordslampor, H24cm
Bordslampa, orientalisk, bronserad metall, H33cm, mindre ytslitage
2st stonker, H18 & 31cm, ytslitage
Sida 5 av 16
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
350 kr
300 kr
200 kr
400 kr
250 kr
300 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Bordslampa, Strindbergsmodell, H41cm, kupa med nagg
Kunglig Dansk sockerskål, Blå blomst, Rosenthal 3st föremål, Herend fat samt moccaservis
Parti Bo Fajans 2st kannor, H10 & 17cm, Lars Pagfeldt kamel, H11cm, Gabriel 2st figuriner, H11 & 24cm samt Porsgrund 2st inramde porslinstavlor, 11x15 & 10,5x7cm
Nils Johan, besticksuppsättning, Sessan, 16st gafflar, 16st knivar, 16st skedar, 6st smörknivar, 4st dessertgafflar, tårtspade, såsslev, istång samt förläggssked
Parti bl.a. kruthorn, ljusstakar mässing, silverljusstake, fylld, svepaskar m.m.
Rosenthal 2st fat D15 & 20cm, Wedgewood lockask samt 4st fat, D9-­‐14cm
Mats Jonasson, Målerås, 3st glasblock, H17 & 16cm L13,5 & 26cm, en med gravyr samt Ekenäs glasblock, H13,5cm L21cm
Eschenbach, mat och kaffeservis, 12st mattallrikar, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, 12st djupa, kanna, såskanna, 5st uppläggningsfat, 2st uppläggningsskålar, karott, 11st koppar, 12st fat, 11st assietter samt kaffekanna
Parti bl.a. Erik Höglund kanna, Orrefors skål, m.m.
Parti Lladro 3st figuriner, H14, 21 & 20cm, Björn Wiinblad, Rosenthal prydnadsfat D31cm, Kunglig Dansk motiv skålfat, 3:e sortering D25cm, karaff i form av hund samt Upsala-­‐Ekeby, vas
Parti bl.a. Boda Nova dessertskålar, Kanbstrup vas, Nittsjö vas, Rörstrand gräddsnipa och sockerskål, 1 par ljusstakar, Noritake, m.m.
Parti bl.a. Orrefors skål, vas, m.m.
Gefle 5st assietter, 1 par ljusstakar, lockskål, Percy, H4-­‐17,5cm, lockskål med fotnagg och lock med spricka samt skål med blomtergållare H7,5 & 18,5cm
Parti bl.a. nysilverföremål, tenn, mässing, mikroskåp, m.m, tennstop med buckla
Parti bl.a. 2 vågar varav en med vikter, en ej komplett, kristallmottagare, räknemaskin, m.m.
Parti 1 par ljusstakar, Goebel byst, lampfot i form av Nefertite, 1 par vägglampor samt Ljung uti Lund 6st vinglas
4st figuriner varav 2 Rex, H13-­‐19cm
Ägghöna, kantnagg, 3st glasfiguriner varav en Reijmyre, H12,5-­‐20cm
Bokstöd i relief, gjutjärn, Antik Järn Ystad Metall, H16cm samt Cohr, 1 par nysilverljusstakar, H17cm
Ilse Clausson, Rörstrand, hänkelvas, H20cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, skålfat, D17cm
Tapio Wirkkala, Iittala karaff samt Kunglig Dansk lampfot, H27cm
2st böcker, 1001 armbandsur av Martin Hävssermann samt Wilhelm Kåge av Gisela Eronn
Fyllehund L28cm, majolika vas H20cm samt 2st figuriner H20 & 27cm
Sven Palmqvist, Orrefors 3st skålar, Fuga, D18,5 & 21,5cm, Orrefors skål D11,5cm samt skål, möjligen Bertil Vallien D13cm
Noshöning, ädelträ, H19,5cm L36cm
Rosenthal lockurna, H22cm, Kosta ljusstake H19cm samt ytterfoder H17,5cm
Lladro 2st figuriner, H14 & 22cm samt Nao 3st figuriner, H16-­‐18cm
Gullaskruf skål, D18cm samt 4st glasvaser, H14-­‐25cm
Josef Frank, Gustavsberg, skål D22cm, 1 par ljusstakar H9cm samt Rörstrand, 1 par ljusstakar H7,5cm
Norsk Tradisjon, 10st tomtar, H9,5 & 13,5cm
Gustavsberg, skrivbordsset samt 1 par ljusstakar
Fiol med stråke, L58cm, slitage
Pokalskål med lock och graverad dekor, H31cm samt 1 par ljusstakar, H18cm
Rörstrand 1 par vägglampetter, Eden, H29cm
1 par jugendramar, H36,5cm B20cm, mindre ytslitage
1 par vägglampetter, H42cm
1 par väggapplicker med putti, nyrokokostil omkring 1900, förgylld mässing, H31cm
Waldglashutte, glasvas med graverad dekor, H27cm samt lockpokal och 2st vaser i blått, H8-­‐21cm
Steiff leopard, L50cm, ögon saknas samt slitage och liten bristning undertill
Atelje Lyktan, Åhus, bordslampa, höj och sänkbar, samt Olle Alberius, Rörstrand, lampfot, H26cm
Sida 6 av 16
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
250 kr
250 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
600 kr
1 000 kr
300 kr
300 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Fat med landskapsdekor, Kina omkring 1900, botten märkt med 6 karaktärers tecken i rött, D34cm
Lockskål, bronserad metall, sannolikt Thailand eller Burma, H26,5cm, något skev samt mynning med nagg
1 par spegellampetter, H28cm
Barometer och termometer, England 1800/1900-­‐tal, skuren dekor, H82cm, ytslitage
1 par flussglas vaser, bemålade, H31cm, Sven Palmqvist, Orrefors vas, H17cm samt glasvas, H25cm
Rörstrand fat D23cm, Meissen fat D26cm 1:a sortering, Mari Simmulson Upsala-­‐Ekeby skålfat D30cm samt glasfat D27cm
Eva Solo, salladsskål med handtag, H13cm D22cm, Flygsfors skål, 2:a sortering H6,5cm D15cm, vas jugend med bemålad dekor, H15cm, viss bäläggning och litet nagg samt salt & pepparkar i rostfritt, Danmark
Minicykel, Cresent, 1970-­‐tal, ytslitage
Skånes Fagerhult AB, tamburmajor, krom, etikettmärkt, H181cm
2st radios, Centrum och Philips, teak, H18 & 22cm L50 & 41cm, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
Radio, art deco 1940/50-­‐tal, H33cm L55cm, för funktionen ansvaras ej
Äldre telefon, 1900-­‐talets första hälft, H33cm samt Philips radio 1940/50-­‐tal, H29cm L37cm, ytslitage och för funktionen ansvaras ej
Trattgrammofon, H69cm, ytslitage samt trä med visst angrepp
Bang & Olufsen, kassettspelare, beocord 6000, förstärkare beomaster 6000 samt 2st högtalare beovox S120, för funktionen ansvaras ej
Stern & Stern, radio 1930/40-­‐tal, H37cm L42cm samt Centrum, högtalare, H26cm, L28cm, för funktionen ansvaras ej
2st resekoffertar med träbeslag, små skador
Kopparkittel, kopparhink med lock samt svepask allmogestil, H21-­‐42cm
Kunglig Dansk, 4 delar Blå Fasan bl.a. marmeladskål, kanna, H12-­‐25,5cm
Göran Wärff, Kosta, 12st figuriner, Kosta familjen
Gunnar Cyren, Orrefors skål, Sofiero D20cm, kantnagg samt vas, Sofiero, H16cm
Ljusstake nysilver, H18cm, handspegel art deco D13,5cm, ytslitage samt tennvas H16cm, gravyr
Bertil Vallien, Kosta Boda vas, H22cm, Kjell Engman, Kosta Boda vas, H15cm, Mdina glasskål, H14cm D17cm samt Lindshammar konstglas äpple, H7cm
Parti bl.a. Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Alfredo Haberli, Iittala karaff, Björn Ekegren glasskulptur på sockel, Rosenthal fat, m.m.
Bordslampa, Kina, H36cm samt bojan med lock, blåvitt, H18cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Pelle, H20cm, fotnagg
Anne Nilsson, Orrefors ljusstake, Celeste, H37cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Gustaf ur serien Sekelskifte, H16,5cm, små glasyrsprickor
F. Heidenreich, Rosenthal figurin, fågel, H12,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, räv samt katt, H7 & 12cm
Rosenthal figurin, signerad Birkhahn, H8,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Beata, H9,5cm L20cm
Lisa Larson, Gustavsberg, adventgris ur serien Matilda, L30cm, obetydlig fotnagg
Meissen, figurin, kärlekspar, 1:a sortering, H15,5cm, skador samt en hand med lagning/damage and one hand restored
Meissen, figurin, kvinna vid trästam, 1:a sortering, H18cm, skador/damage
Meissen, figurin, kvinna med korg på axel och lamm, 1:a sortering, H17,3cm, liten blomnagg samt kläder med små nagg/small chip to flowers and dress with small chips
Meissen, figurin, Je les ramene, amorin med blomkrans, H16cm, 1:a sortering, blomnagg/chip to flowers
Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Fajans, L32cm, obetydlig fotringsnagg
Sida 7 av 16
800 kr
300 kr
400 kr
400 kr
350 kr
300 kr
350 kr
400 kr
400 kr
250 kr
300 kr
300 kr
250 kr
1 000 kr
300 kr
250 kr
300 kr
800 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
500 kr
200 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
700 kr
1 000 kr
800 kr
800 kr
1 200 kr
1 000 kr
400 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Kunglig Dansk moccaservis, Musselmalet halvblond, 12st koppar nr. 528, 12st fat nr. 526-­‐528, 1:a sortering, en kopp med spricka
Sevres kaffeservis 1800-­‐tal, 2st koppar med fat, kanna H14cm samt sockerskål H11cm, kannans pip mässingskodd, en kopp och fat med fotringsnagg, kannans lock med nagg, förgyllsningsslitage
Karl Grössl, Rörstrand, björn, H24cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Änglaljusstake, H11cm
Mari Simmulson, Upsala-­‐Ekeby, skål, Kaskad, H11cm D22cm
Hummel 2st porslinstavlor, 13,5x13cm, en med obetydlig nagg, Rosina Watchmeister, Gobel, granatäpple torn med klocka, H35cm samt Kim Andersson, Goebel figurin, H11cm
Kay Bojesen, apa, teak H18,5cm, armar saknas samt Timo Sarpaneva, Iittala, 1 par ljusstakar, Festivo, H25cm
Mari Simmulson, Upsala-­‐Ekeby, skålfat nr.16/100, polykrom dekor med ansikte, blommor, kanna och fågel, H5,5cm D37cm
Bordsfotogenlampa, mässing och onyxfärgad fot, H66cm
Björn Wiinblad, Rosenthal vas, H31cm, Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Chamotte H17cm samt Carl Harry Stålhane, Rörstrand lampfot, Orient, H26cm
2st äldre nallar varav en märtk Steiff, H22 & 35cm, slitage
Lundby, dockskåp med dockmöbler bl.a. ägget med fotpall, H42cm L89,5cm B28cm, mindre ytslitage
Alton slipsklämma, silver, bärnstensfärgat collier samt bijouterier
Parti bijouterier samt silverring, silverlås
Parti bijouterier samt smyckeskrin
Parti smycken bl.a. silver, Dyrberg & Kern armring, Alton KE Palmberg hänge, silverkam samt 1 par örhängen 18 K guld med malakitfärgade stenar, stoppers saknas
Parti smycken bl.a. malakitfärgad collier, bärnstensfärgad collier
Parti bijouterier bl.a. broscher, halsband, m.m, någon sten saknas
2st collier, bärnstensfärgade, L62 & 76cm
3st collier, bärnstensfärgade, L112, 68 & 58cm
2st collier, bärnstensfärgade, L194 & 148cm
8st ringar varav 5st silver bl.a. Ryssland samt en bronsring Finland
Parti smycken bl.a. 1 par örhängen 18 K guld med pärlor VJ
Parti smycken, mestadels silver
Georg Jensen, armband, silver, design nr. 49, L20cm, vikt 10g
Lars Håkansson, collier, silver 1982 Malmö, med ringar och stavar, L91cm, vikt 84g
2st armband, silver, L18,5 & 23cm, total vikt 86g
Collier, silver med markasiter, L42cm, en sten saknas samt 2st ringar, silver med slipade stenar
Armband, bismark, silver AB Ystad 1969, L20cm B2,2cm, vikt 43g
Lornjet i form av hänge med onyx och markasiter, L6,7cm, en sten saknas samt silvercollier, L60cm
Parti silversmycken bl.a. broscher, m.m.
Parti silversmycken med bl.a. markasiter, m.m.
Parti silversmycken
8st silverbrocher bl.a. emalj, slipade stenar, came
Armband med silverlås, 2st hängen, 1 par örhängen varav ett med skada, bärnstensfärgade
Parti silversmycken
Parti smycken, mestadels silver bl.a. From, armband med ametistfärgade stenar, örhängen med markasiter, m.m.
Ring, 18 K guld 1964, strl 22,5mm, vikt 7,5g, gravyr
Henry Monsen, ring, 18 K guld 1956 Linköping, dekor med blommor och blad i relief, strl 19,5mm, vikt 4,2g
Ring, 18 K guld med 6st diamanter totalt 0,05ct, strl 18mm, total vikt 2,1g, gravyr
Ring, 18 K vitguld, solitär med diamant 0,12ct, strl 18,5mm, total vikt 3,7g
Sida 8 av 16
1 200 kr
800 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1 800 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
200 kr
800 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
1 200 kr
700 kr
600 kr
1 000 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Ring, 18 K guld med 3st diamanter, strl 18mm, total vikt 3,2g
Ring, 18 K rött/vitguld, solitär med rubin samt 5st diamanter, strl 17,5mm, total vikt 3,3g
Ring, 18 K vitguld med 35st diamanter, totalt 0,16ct, strl 18,5mm, total vikt 6g
Ring, 14 K guld med 4st diamanter totalt 0,03ct, strl 16mm, total vikt 1,8g
Ring, 14 K guld med akvamarinfärgad sten, strl 16mm, total vikt 3,7g
Ring, silver med 2st ametist resp. 2 akvamarinfärgade stenar, delvis förgylld, strl 17,5mm
Ring, 18 K guld, dekor med blommor och hjärta i relief, strl 16,5mm, vikt 3,4g, gravyr
Ring, 18 K guld med came, Stockholm, strl 18mm, total vikt 2,4g
Ring, 18 K vitguld med 28st diamanter totalt 1,51ct, strl 17,5mm
Ring, 18 K guld med 7st diamanter i doserande storlek totalt 0,93ct varav största stenen 0,17ct, strl 19,5mm, total vikt 3,3g
Ring, 18 K guld med 14st slipade stenar, strl 17,5mm, total vikt 3,4g
Ring samt hänge, 18 K guld med came, strl 16mm, L2,1cm, total vikt 2,8g
Armband, x-­‐länk, 18 K guld Stockholm 1972, L20,5cm, vikt 63,9g
1 par ärhängen, 18 K guld med slipade stenar och pärlor, total vikt 1,8g
1 par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, total vikt 1,3g, stoppers ej guld
Collier, 18 K guld, L51,5cm, vikt 2,3g
Armring, 18 K guld 1971, D6,5cm, vikt 6,8g, buckla
1 par örhängen, 18 K guld, total vikt 1,7g
Hänge/brosch, 18 K guld med came, 4,8x3,8cm, total vikt 11,6g
Armband, 18 K guld med smaragd samt 10st diamanter totalt ca 3 ct, märkt AH, L18,5cm, total vikt 16g
Armband, bismark med 9st berlocker, 18 K guld 1956, L18,5cm, total vikt 15,7g, en berlock med gravyr
Collier, x-­‐länk, 18 K guld 1961, L60cm, vikt 24,5g
Collier, bismark, 18 K guld 1954, L46cm, vikt 8,1g
Medalj, 18 K guld, D3,5cm, total vikt med band 25,2g, gravyr
Guldmedalj, Gustav V, total vikt med band 16,9g, gravyr
Parti allmogeföremål m.m.
J. Marttiini, 2st lappknivar, total längd 22 & 26cm samt Isakki Järvenpää, lappkniv, total längd 22cm
2st träfiguriner varav en signerad GJ, möjligen Georg Jonsson, H11,5 & 12cm samt kåsa L15,5cm
Mössemblem, A. Tornborg, förgyllt med emalj, L11,5cm
BVlgari, dam solglasögon med styrka
Parker penna, för funktionen ansvaras ej
Parti svenska silvermynt, 80% vikt 198g, 60% vikt 381g, 40% vikt 398g, 1 kr 1967 ocirkulerad 40% vikt 989g samt minnesmynt 10 kr 1972 vikt 18g
Samekniv, signerad AN, total längd 24,5cm samt näverväska 16,5x21,5x11cm, baksida med liten skada
Bahco, jaktkniv, total längd 32,5cm
Parti 5 öres mynt i koppar och järn från perioden 1909-­‐1950 bl.a. 1913 och 1927, flera fina mynt
Fickur med silverboett, nyckeldragare, urtavla märkt English Lever, 1800-­‐tal, D5,7cm
Helvetia, fickur med silverboett D5cm, tillsynes fungerande samt damfickur med silverboett, nyckeldragare D3,5cm
Omega, fickur med silverboett, D4cm, glas med skada, bucklor
F. Renard, fickur, savonett med silverboett och silverurtavla, nyckeldragare, fram och baksida med dekor, D5,1cm, medföljande kedja och nyckel, tillsynes fungerande
Viking, fickur med silverboett, D4,7cm, tillsynes fungerande
Damfickur, nyckeldragare med silverboett, urtavla med målad dekor av fågel och blommor, D3,8cm, medföljande nyckel och kedja
1 000 kr
1 500 kr
1 500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
600 kr
400 kr
12 000 kr
Omega, herrur, Geneve, gulddouble date 1970-­‐tal, D3,6cm, tillsynes fungerande
Omega, herrur, Seamaster, gulddouble quartz date D3,5cm, 1980-­‐tal, tillsynes fungerande, gravyr
Certina Certronicverk 29-­‐151, monterat i Omegaboett, läderrem med Omegaemblem, tillsynes fungerande
1 200 kr
1 000 kr
Sida 9 av 16
7 500 kr
300 kr
400 kr
12 000 kr
300 kr
250 kr
400 kr
1 200 kr
300 kr
500 kr
4 000 kr
2 700 kr
4 200 kr
1 400 kr
3 500 kr
2 500 kr
250 kr
500 kr
300 kr
200 kr
250 kr
200 kr
2 500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
800 kr
300 kr
400 kr
800 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
IWC, herrur, automatic, 1950-­‐tal, D3,5cm, urtavla med slitage samt glas med skador, delvis fungerande
Omega, herrur, 18 K guld, Constellation automatic date 1960-­‐tal, länk 18 K guld, x-­‐länk Stockholm 1975, total vikt inkl. ur 81,4g, tillsynes fungerande
Certina, herrur, Waterking 275 1970-­‐tal D3cm, etui, tillsynes fungerande
Omega, herrur, constellation automatic date med svart urtavla, 1960-­‐tal D3,6cm, läderrem med Omegaemblem samt etui, tillsynes fungerande
Certina, damur, 18 k guld samt x-­‐länk 18 K guld, D2cm, total vikt 27,7g, baksida med gravyr, medföljande Certina etui, glas med mindre repor
Omega, fickur savonett, 18 K guld, serier 6324486 boettnr. 7554444, 1920-­‐tal, innerboett oädel, insida och baksida med gravyr, D5,1cm, total vikt 80,2g, etui, tillsynes fungerande
Golvur, ek, jugend, H197cm
Lodregulator, nyrenässansstil, H131cm
Väggpendyl, förgylld, H52cm
Väggpendyl, förgylld, H53cm, mindre ytslitage
Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H99cm, ytslitage, krön med torrspricka, en dekorationsknopp saknas
Väggpendyl, förgylld, Y. Westerstrand, H53cm, mindre förgylldningsslitage
Väggur, Hamburg American Clock Co, H68cm, urtavla med ytslitage
Väggur, jugend, Junghans, H69cm, fodral med mindre ytslitage
Väggur, jugend, Gustav Becker, H77cm, urtavla och fodral med ytslitage
Väggur, jugend, Hamburg American Clock Co, H68cm samt urtavla saknar en sprint till fästet
Lodregulator, nyrenässansstil, H ? cm, krön saknas samt en trälist till underdelen saknas, mindre ytslitage
Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H102cm, urtavla med gulnad, ytslitage samt visst angrepp
Väggur, nyrenässansstil, H98cm
Väckarur, Junghans, H10cm, små bucklor, Bore fickur, D5cm, fickurställ H16cm samt klockkedja
Bordsur med väckaklocka, Junghans, H18cm
Bordsur, AD Mougin, bronserad och mörkpatinerad mässing med senare påsatta relief dekorationer, H39cm L30cm, urtavla med skada och ytslitage samt en attribut och 2 fötter saknas varav en ersatt med träfot, urglas saknas
Bordssol lampa, Belmag Zurich, 1930-­‐tal, H51cm, för funktionen ansvaras ej
Anders Pehrson, Atelje Lyktan Åhus, taklampa, Bumling, gul, D41cm
Taklampa, teak med glaskupor, 1950/60-­‐tal, 5 ljusarmar, H54cm
IKEA, golvlampa, modell Stockholm, H140cm
Golvlampa, mahogny 1930/40-­‐tal, H169cm
2st taklampor, 1940/50-­‐tal, H53 & 56cm
Taklampa, art deco, H47cm
Taklampa, funkisstil 1930/40-­‐tal, H94cm
Taklampa, Tiffanystil, D52cm
Takkrona, H35cm D23cm
Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa D36cm samt taklampa D27cm
Werner Schou, taklampa i koppar och svartlackerad plåt med prismor, 1970-­‐tal, D40cm
Ljuskrona, rokokostil, H57cm
Ljuskrona, Gustavianskstil, H53cm
Ljuskrona, Oscarianskstil, H60cm
Ljuskrona med prismor, H36cm
2st ljuskronor, rokokostil, H55 & 42cm, visst rostangrepp
Johansfors, taklampa 1960-­‐tal, H31cm D33cm, små fotnagg
Ljuskrona, Oscarianskstil, stav och lövformade prismor, H39cm D42cm, ett lövblad saknas samt någon prisma saknas
Ljuskrona, empirestil, bronserad stomme med glaskupa, omkring 1900, 6 ljusarmar, H56cm D68cm
Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, 6 ljusarmar, H60cm D62cm
Sida 10 av 16
400 kr
12 000 kr
400 kr
5 000 kr
3 500 kr
4 500 kr
500 kr
1 000 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
350 kr
1 000 kr
500 kr
600 kr
350 kr
300 kr
2 500 kr
300 kr
600 kr
500 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
600 kr
700 kr
800 kr
300 kr
500 kr
800 kr
800 kr
1 800 kr
1 500 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Taklampa, Tiffanystil, D42cm samt extra skärm, D40cm
Väggspegel, förgylld, rokokostil, H78cm B45cm, mindre förgyllningsslitage
Väggspegel, förgylld med relief dekor av blommor, krön av mässing Gustavianskstil, H97cm L68cm
Urmakeri tvätt, Elma Vacmatic, för funktionen ansvaras ej
Apparat för att upprätthålla gången hos automatiska armbandsur, för funktionen ansvaras ej
Vibrograf Tickoprint perfect Transistor T46 med tillbehör samt oscilloskop Ticketron OT2, för funktionen ansvaras ej
Christina Björn Larsen, 2st oljor, 38x33 & 61x46cm samt Tage Rudolf Ahlm, olja, Skarvarna Härjedalen 59x69cm
400 kr
400 kr
700 kr
800 kr
500 kr
800 kr
400 kr
300 kr
Alexius Huber, aluminiumrelief, 104/120 15x15cm samt Katarina Hård, etsning 1997, 101/120 24,5x36cm
Jörgen Fogelqvist, lito, 133/275 50x60cm samt Lars Norrman, lito, 175/310 30x45cm
Madeleine Pyk, lito, 48/295 25x18cm
Åke Liljeson, olja, landskap 1959 32x53cm samt Jacques Zadig, lito, 138/375 34x49cm
Helmtrud Nyström, etsning, 58/95 39x39cm
Vyautas Kasiulis, lito, 164/210 20,5x29,5cm
Max Walter Svanberg, akvarellerat metallpräglat offsetcollage, 185/250 43x35cm
Axel Olson, lito, 7/40 17x31cm
Litografi, signerad, 44/50 38x55cm
3st litos, Japan, signerade, landskapsserie 41x28cm
Foto av Oscar II i mahognyram med förgyllda detaljer samt krona 52x38cm
Fredrik Reuterswärd, lito, 138/200 72x53cm
2st miniatyrmålningar, 4,5x3,5cm
Max Walter Svanberg, signerat tryck med silverplätering, 27/300 86x59cm
Torgny Rydahl, 2st oljor, landskap 40x54 & 91x72cm
Berry Bars, olja, komposition med figur 56x44cm
Oljetryck på plåt, 1800-­‐tal 28x23cm, ramskador
Felice Auguste Rezia, olja, stadsvy med människor 24x19cm
Ivan Jordell, olja 36x44cm
Lillemor Rudolf-­‐Hall, olja, stilleben med skuggor 47x53cm
Knut Norman, 2st oljor, paris 31x39cm samt byvy 31x39cm
Paul Holsby, pastell, segelbåtar i Martinique 1952 32x40cm
Fabian Lundqvist, olja, stilleben 37x45cm
300 kr
500 kr
Bertil Landelius, olja, kustlandskap 53x72cm
Jean Rosengren, ola 26,5x21,5cm samt Christian Björn Larsen, olja 1983, 23,5x35,5cm
350 kr
300 kr
Hjalmar Lindblom, olja, vinterlandskap 45x53cm samt Louis Zelig, olja, flicka med bok 1959 61x24cm
Alf Stridfeldt, emalj 39x29cm
Christian Iversen, olja, strandvy 32x42cm samt olja, oidentifierad konstnär, osignerad, sannolikt England 27x22cm
Bo Cronqvist, olja, träddunge vid insjö 1977 22x28cm samt E. Wångberg, olja, stadsvy 1956 53x37cm
Henry Heerup, olja, kvinna med apelsiner 47x37cm, något vågig samt veck
Jörgen Bille, olja, stilleben 64x53cm samt Viktor Rasmussen, olja, segelfartyg 43x63cm
Ivan Jordell, olja, landskap 48x59cm
Conny Burman, olja, segelbåtar på månbelyst hav 1906 32x73cm
Lars Lennart Lindberg, olja, Om natten 1964 55x41cm samt K. Ragni, olja, badare 44x53cm
Alf Stridfeldt, väggrelief, delvis kopparmålat trä 70x100cm
Alf Stridfeldt, relief, trä och olja, figurer i skymning 1976 89x122cm
2st litografier, Japan, signerade, 17,5x12 & 37,5x24cm
Harald Sallberg, etsning, 24/310 27x31cm samt Reinhold Ljunggren, lito, 20/250 47x34cm
300 kr
300 kr
Sida 11 av 16
350 kr
800 kr
350 kr
400 kr
400 kr
800 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
600 kr
300 kr
1 000 kr
400 kr
400 kr
500 kr
2 000 kr
300 kr
500 kr
350 kr
400 kr
350 kr
3 000 kr
350 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Eskil Skans, olja, fiskare 35x47cm, Thorwald larson, etsning 51/60 58x48cm samt serigrafi, signerad 1991 21/60 41x55cm
8st tryck med gamla Lundabilder, vackert inramade 22x28cm
Alexius Huber, lito 43x30cm, Bengt Böckman, lito, 437/450 33x23cm, Ove Olson, lito, 59/250 46x33cm samt Helena Bergenrud, etsning, 50 ex. 49x49cm
Knut Grane, lito, 86/300 30x30cm samt Carl Magnus, 2st litos, 332/350 34x48cm och 1969 42x67cm, en oglasad
2st tryck efter Pablo Picasso 47x38cm samt 62x49cm, insektsrester
Eva Zettervall, lito, 184/250 30x23cm, Johan Petterson, lito, 153/295 17x16cm, Roja, lito, 203/300 26x26cm samt lito, signerade, 2/99 42x27cm
Skänk, jugend omkring 1900, H204cm L152cm B50cm, mindre ytslitage
Byrå, nyrenässansstil, 5 lådor, H114cm L83cm B44cm, mindre ytslitage
Kista med smidesbeslag, daterad J.M.S. 1881, H66cm L140cm B62cm, mindre ytslitage
Byrå rotting 4 lådor H81cm L97cm B49cm, mindre ytslitage
Soffbord rokokostil H53cm L134cm B65cm
Satsbord, mahogny, H47-­‐50cm L49-­‐56cm, ytslitage
Yngve Ekström, Swedese, serveringsvagn, rödbetsat trä, omärkt, H55cm L60cm B50cm, ytslitage
Byrå, chippendale med glasskiva, H54cm L60cm B36cm
Carl Malmsten, nattduksbord med låda och hyllplan, fur, brännmärkt CM, H58cm L50cm B32cm, mindre ytslitage
Säng nyrokoko stil H116cm L198cm B88cm, mindre ytslitage
Skrivbord, NK 1950-­‐tal, vitmålat, H75cm L140cm
Slagbord 1800/1900-­‐tal, H72cm L59 + 40 + 59cm B91cm, mindre ytslitage
Pelarbord H75cm D59cm samt klaffbord med svarvade pelare, H71cm L62cm B35 + 30 + 30cm
Tevagn, art deco med rotting och glas, H57cm L79cm, ytslitage
Väggskåp, allmoge 1800-­‐tal, H66cm L63cm, trä med visst angrepp samt ytslitage
Matsalsbord, renässansstil, H77cm L178cm B108cm
Sidobord/sybord, sengustavianskt, provinsarbete 1800-­‐tal, H76cm L60cm B44cm, ostadigt
FR Brevettato, herrbetjänt, H105cm, mindre ytslitage
Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L37cm
Karusellbord med mässingsfötter och hjultrissor, H58cm D48cm
Soffbord 1950-­‐tal, H57cm L120cm B54cm, 2st fästskruvar saknas samt ytslitage
Blomsterbord, Gustavianskstil, H75cm L76cm, färgbortfall samt ytslitage
Spelbord med klaffar, renässansstil, H69cm L50 + 13 + 13cm
Soffbord, delvis teak, H49cm L132cm B53cm
Rökbord med monterskåp, H68cm D59cm, ytslitage
1 par vilfåtöljer, modern design
Karmstol 1960-­‐tal, galoon klädsel, mindre ytslitage
Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 6st stolar, 7:an, ytslitage samt plastkupor saknas
Stol 1950/60-­‐tal
1 par karmstolar, rokokostil med broderad klädsel
1 par karmstolar, jugend, mahogny, något ostadiga
Ole Wanscher för P. Jeppesen, karmstol PJ 112, ytslitage
Armlänsstol, barockstil med broderad klädsel samt fåtölj, rokokostil, klädsel med skador
2 par stolar, nyrokokostil
Alva Aalto, Artek, 4st karmstolar, modell 45, björk sadelgjord, armlän i rotting, stämpel märkta, samtlig armstöd med slitage
Karmstol samt stol, Miljö Expo, modern design
3st barnstolar, ytslitage samt något ostadiga
Fästmanssoffa, nyrokokostil, H112cm L180cm
Sida 12 av 16
350 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
1 000 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
3 000 kr
250 kr
400 kr
400 kr
600 kr
400 kr
300 kr
2 500 kr
300 kr
250 kr
1 000 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
2st karmstolar, rokokostil med broderad klädsel
8st stolar, ek, jugend med äpple dekor, 3 stolar något ostadiga
Karmstol 1960-­‐tal
4st stolar, Oskariansk 1800-­‐tal
4st stolar, Oscarianskstil samt karmstol 1800-­‐tal, visst rostangrepp
Karmstol, 1960-­‐tal med galoon klädsel, klädsel med skador och ytslitage
Soffa 3 sits, modern design med kromben, svängd modell, längd ca 235cm
Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, omkring 1900, provinsarbete, 3 lådor, H89cm L107cm B47cm, ben förstärkta, en list saknas samt ytslitage
Rullklaff sekretär, Gustavianskstil med intarsia, H100cm L71cm B47cm, mindre ytslitage
Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, 3 lådor, H83cm L95cm B49cm
Chiffonje, nyrenässansstil, H143cm L100cm B46cm, mindre ytslitage
Sekretär, teak 1960-­‐tal, H98cm L88cm, fanerskador samt skiva med ytslitage
Vitrinskåp, Gustavianskstil med bronserade beslag, H143cm L64cm B34cm
Bord med kromben, 1970-­‐tal med emalj liknande skiva, H55cm D120cm
Vitrinskåp, rokokostil med bronserade beslag och intarsia, H154cm L86cm B39cm
Salongsbord, nyrokokostil, H71cm L111cm
Halvbord med fällbar skiva och 2 lådor, provinsarbete, 1800-­‐talets första hälft, H73cm L42 + 42cm, något ostadig samt skiva slagen
Kerstin Hörlin-­‐Holmquist, NK Triva, fåtölj Lilla Adam H74cm samt soffa Lilla Paradiset H84cm L186cm, original klädsel, soffa med fläckar
Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L63cm
1 åar fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda, L182cm, trä med visst angrepp samt en konsol med liten spricka
1 par fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda 1800-­‐tal, L156cm, delvis omförgyllda samt små sprickor, fästen saknas
Skrivbord jugend ek H78cm L128cm, en dekorlist saknas samt ytslitage
Skrivbord 1960-­‐tal, sannolikt Danmark, H72cm L152cm B75cm, små fanerskador, skivan med slitage
Röllakansmatta 198x138cm samt gallerimatta, röllakan 241x83cm
Handknuten matta, 128x200cm
Handknuten gallerimatta, 267x86cm
Handknuten gallerimatta, bucharastil 356x83cm samt handknuten matta, bucharastil 118x76cm
Handknuten matta, Arak 200x137cm
Handknuten matta, bucharastil 240x174cm
Handknuten matta, 236x163cm
2st handknutna mattor, 127x101 & 92x64cm
Handknuten matta, orientalisk 201x152cm
Matta, Kina, polykrom dekor, 278x181cm
Handknuten matta, Baktiari s.k. trädgårdsmatta, 200x151cm
3st äldre skinnväskor varav 2st med plånbok, mindre bruksslitage
2st bordsur, Tyskland, H25 & 32cm
Parti bl.a. Murano kanna, Sigvard Bernadotte för Gense nysilvermuggar, m.m samt 2st dockserviser varav en Gustavsberg
5st vävnader bl.a. jugend, 144x33, 104x55, 50x49, 182x62cm, någon med fläckar
Parti bl.a. Franka kamera Solida 11, Zephyr kikare, Lichter kikare, m.m, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
Höganäs ljusstake, H18cm, ljusstake allmogestil, H48cm samt vas, Italien, köpt hos NK, H25cm
Parti bl.a. orientaliska föremål, blyglasfönster, allmogeföremål, m.m.
Parti Villeroy & Boch terrin, Goebel 2st jultallrikar samt 2 set nysilverkaffeservis
Sida 13 av 16
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
500 kr
500 kr
1 200 kr
800 kr
300 kr
800 kr
400 kr
1 500 kr
500 kr
800 kr
4 000 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
250 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Parti kaffekvarn, Georg Jensen mugg, 1 par mässningsljusstakar H33cm, Pierre Forsell 1 par väggljusstakar, Pendel samt Eumig kamera med tillbehör, för funktionen ansvaras ej
Parti designplast bl.a. Bodum glöggkoppar med fat och bricka, Gustavsberg mugg, Tupperware, m.m, bruksslitage
Parti miniatyrkoppar, orientaliskakoppar, m.m.
Parti 45st äggkoppar bl.a. Gustavsberg samt tekanna
1 par vägglampor, Markslöjd, art deco stil, H23cm, Rörstrand 7st miniatyrskålar, D7cm, 2st figuriner samt miniatyr vas
Parti krus, telefon Disney, för funktionen ansvaras ej, Upsala-­‐Ekeby vas, 2 fat samt 12st glas
4st kikare bl.a. Lichter, telemax special, m.m.
Parti glas bl.a. Signe Persson Melin, Boda assietter, m.m.
Parti 2st karaffer, H29 & 31cm, 12st slipade vinglas på fot, 6st snapsglas, 7st selterglas samt 8st kaffemuggar, möjligen Iittala
Parti bl.a. ostkupa med blomdekor, skålar, vas, m.m.
6st glasföremål bl.a. Christineholm vas och skålfat, Muurla skål, m.m.
Gefle fat och lockskål, Mullbär d34cm, Erik Kold 2st plastburkar H12,5 & 16,5cm, Söholm 2st väggrelief H18 & 21cm, paradhandduk Astrid Sampe samt besticksdelar bl.a. nysilver, Slottsbarock, Gense skedar, m.m.
Parti bl.a. 3 delar Ruda, kaffeservis nysilver, m.m, 2st lampor med skada på ljusfästet
Parti bl.a. vägghyllor allmogestil, vävnad, m.m, mindre ytslitage
Parti bl.a. FM bordslampa, Lindshammar, ljusstakar, vas med slipad dekor, m.m.
546 5st vägglampetter, H19-­‐27cm
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
250 kr
300 kr
Parti bl.a. Gustavsberg cabaretfat, Flora, slitage, karaff, fruktservis, m.m.
Jordglob, Gumperts A.B, Göteborg 1950-­‐tal, H42cm, mindre ytslitage
Marimekko duk, 230x132cm, fläckar samt handväska, skinn 19x28cm
Parti Kunglig Dansk ytterfoder, Blå blomst, Orrefors 2st skålar D9,5cm, Rosina Wachtmeister, Goebel skål D6,5cm, Cyma väckaklocka, syställ samt Zaphir figurin
Söholm 3st vaser, H16, 19 & 20cm, Rörstrand kanna H21cm samt 2st träbrickor L55x34 & 55x39cm
Schackbräda med 32st pjäser, konstmassa
Kosta 3st skålar, D16-­‐17,5cm samt skål, slipad D17cm
Lisa Larson, Gustavsberg, spegel 29,5x23,5cm, skador coh lagning samt Björn Wiinblad, Rosenthal skålfat, D36cm
300 kr
250 kr
300 kr
Parti bl.a. Vive skulptur, Ljung uti Lund ljusstake, ljusstakar 1950-­‐tal, m.m.
Parti bl.a. Arabia glas, Kosta Boda skål, Upsala-­‐Ekeby fat, koppar med fat, m.m.
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
200 kr
400 kr
Parti glasljusstakar bl.a. Orrefors, Kosta, Lindshammar fotnagg, m.m, Orrefors med OS-­‐symboler
Parti bl.a. Erik Höglund flaska, Holmegaard julflaska, karaff med slipad dekor, m.m.
3st spanska figuriner, H27-­‐33cm, 1 par hundar H22cm samt 2st trollkulor, Rolf Lindberg
Parti emaljföremål bl.a. Kockums samt smålandshyttan glas
Parti handdukar, servetter, dukar, m.m, 2 lådor
Living & Room, 2st ljuslyktor H31 & 43cm, 1 par väggljusstakar, kopparfärg H21cm samt skål D34cm
Väggpendyl, förgylld, batteriverk, H56cm, bakstycke saknas samt ytslitage
Väggkonsol med spegel, förgylld, H70cm L70cm B26cm, mindre ytslitage
Parti 3st karaffer bl.a. Orrefors, lockpokal, mässingsljusstake, Kosta Boda ljuslykta samt slipad glasskål D19cm
Parti bl.a. Georg Jensen skedar, skeppsur med Junghans batteriverk, cigarett etui, Skultuna ljusstake, m.m.
Parti bl.a. Pierre Forsell Gense salt & pepparkar, malm ljusstakar, lampkupor, m.m.
Parti bl.a. Lippelsdorf hästfigurin, 1 par ljusstakar, miniatyr figuriner, m.m.
Parti bl.a. metallskulptur, Röd rubin ask, träföremål, m.m.
Orrefors 9st cocktailglas, 16st vinglas sannolikt Boda, 1 med nagg samt 6st vinglas på grön fot
Sida 14 av 16
350 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
Parti bl.a. orientalisk kanna, Schumann 1 par ljusstakar med blomdekor, skålar, glasskulptur, m.m.
Parti väskor och skärp bl.a. Puccini, mestadels skinnväskor
6st figuriner bl.a. Zaphir, Tengra, m.m.
9st böcker bl.a. Lennart Nilsson Livet, whiskey, ölboken, m.m.
Hven, backafallflicka, H14cm, metallskulptur H16cm, slitage samt skulptur terracotta H21cm, nagg
Parti böcker 12st bl.a. auktionshandboken, världskonsten, antikboden, stora samlarboken, m.m.
Bordsur, Amerika H22cm, fodral med bristningar samt ikon
Kunglig Dansk, skål med dekor av kräfta, 1:a sortering, D16cm samt Bing & Gröndahl, figurin och vas, 1:a sortering, H12 & 16cm, fågel med stjärt nagg
Ystad Metall, 1 par ljusstakar, barockstil, mässing, H21cm, mässingsmortel H14cm, dekorationskniv L26cm samt mått L23cm
Lladro 3st figuriner, H6,5-­‐19cm, Nao figurin H11,5cm samt PAL figurin H16,5cm
8st böcker bl.a. Strindbergs måleri, kinesisk kalligrafi, m.m
Kunglig Dansk kanna, 2:a sortering, H13cm, Kina vas, H25cm, John Andersson, Höganäs vas, H23cm, Gustavsberg skål, Eldorado brun, D20cm samt 2st konstägg, bemålade, H5cm
Schwarswaldur, H24cm
Vas med slipad dekor H23cm, tennskål H15,5cm D23cm samt ostkupa D23cm
Kosta vas, H18,5cm, Orrefors vas och bringare, H14 & 27cm samt 2st karaffer
2st väggur varav en delvis teak, FHS och Mauthe, H49cm
2st väggur, jugend varav en Gustav Becker, H77 & 80cm, båda fodralen saknar små detaljer och ytslitage samt urtavlor med mindre ytslitage
2st väggur, jugend, Hamburg American Clock Co och Gustav Becker, H55 & 68cm, krön och 1 fodralglas saknas samt en dekorationslist borta, båda fodralen med ytslitage
Sybord, nyrokokostil, H73cm L53cm B39cm, ett ben med lagning och ytslitage samt syskrin, allmogestil, H60cm L36cm B26cm
Pelarbord ovalt, 1800-­‐tal H74,5cm B84cm, ytslitage
Atenienne H87cm L65cm samt bänk H66cm L98cm
Byrå, rokokostil med stenskiva och mässingsbeslag, 3 lådor, H66cm L71cm, 2 handtag saknas
Hagström, dragspel, Granesson, hölje med slitage
Bänk, mexicostil, H42cm L80cm
K-­‐A Dal, olja 22x15,5cm, Mikael Wadström, etsning 8,5x6cm samt lito, Disney 6x7cm
Tiger of Sweden, kavaj, herr, strl 54
Pälskappa samt pälsmössa, dam
Gant, vinterjacka, herr, strl XL
Bolero samt muff, dam, päls, bruksslitage
Burberrys, damkappa, beige med extra avtagbar foder, strl ca 38-­‐40 L114cm, baksida med liten fläck, skärp knopp med slitage
Hängfotogenlampa, H107cm samt taklampa, smide och glaskupor, D49cm
Bertil Vallien skål, D11cm samt Iittala 4st ljushållare
Rörstrand kanna 21cm, Upsala-­‐Ekeby krus H14,5cm samt hänkelvas H18cm
Edvin Öhrström, Orrefors skål, H9,5cm D19cm, Lindshammar bordslampa, föreställande Globen samt Bengt Orup fat, D49cm
Rosenthal fjäril, H6cm, Rosenthal bonbonjär ,D12cm, lock med sprickor samt Jani skålfat, D20cm
Gusum, 1 par mässingsljusstakar, barockstil, H15cm samt 1 par engelska hundar, H24cm, ytslitage och glasyrsprickor
Lladro figurin H20cm, blomnagg, Bing & Gröndalh 2st figuriner H11cm, Ljung uti Lund 2st skålfat D22 & 33cm samt stop H20cm
Knästol, mahogny
Resekoffert, 80x51x33cm, ytslitage
Arai, hjälp, Freeway, strl XXL
Sida 15 av 16
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
250 kr
Auktion 2015-­‐11-­‐21
5st korgar bl.a. picknickkorg, mangelkorg, slitage
Herrgårdsur, Junghans, ej monterad, ytslitage
Parti förstadagsbrev samt parti frimärken, enligt uppgift 20000st
Parti skolmynthållare, 6st rakapparater, sax, 2 strykjärn
4st frimärksalbum bl.a. Sverige, Danmark, Norge, ej kompletta
Parti tomtar, H6-­‐30cm
Parti bl.a. Lunax tubbkikare, Carton teleskopkikare, SNS kikare, m.m, mindre ytslitage
Parti smycken bl.a. Alton silverhänge, pärlcollier med silverlås, bijouterier, herr och damur bl.a. Certina
Eduardo Valenta, olja, landskap 45x37cm samt Göte Svensson, olja, landskap 45x53cm
Ljuster med skaft, 1700/1800-­‐tal, skador
Parti svenska mynt bl.a. silver, 6st 50 kr 40%, 10st 2 kr 40%, 8st 1 kr 40%, 6st 50 kr samt mindre valörer, även kopparmynt
Pärm med sedlar bl.a. svenska, nominellt värde 100 kr samt 2st silvermedaljer, total vikt 61g
Parti svenska silvermynt, 40% vikt 235g, 80% vikt 45g, minnesmynt 50 kr 2st, svenska sedlar 5 & 10 kr nominellt värde 225 kr, m.m.
2 par örhängen, 18 K guld med pärlor, total vikt 2,1g, stoppers saknas, silvermynt 200 kr samt kopparmynt 2 öre 1665
3st fickur, Helvetia, La Rochette samt Moretime, en med silverboett, D3,2, 5 & 5cm, defekta
Trimex, 6st armbandsur, dam och herr, mestadels 1970-­‐tal, ej funktionstestade
Damur, 14 K guld med länk 18 K guld, total vikt 17,9g samt 2st damur, 14 K guld varav en med oädel länk, gravyr, ej funktionstestade
Ring, 18 K vitguld med diamant 0,03ct, strl 17mm samt ring 18 K vitguld med slipade stenar, strl 16,5mm, total vikt 4,6g
Utgår!
Armband, 18 K guld med namnbricka, L18cm, vikt 3,4g, gravyr
2st ringar, 23 K guld, strl 18,5 & 19mm, total vikt 8,8g, gravyr, en ring något skev
2st ringar, 18 K guld, strl 18,5 & 22,5mm, total vikt 8,8g, gravyr
Ring, 18 K vitguld, GD & CO 1978 Malmö, strl 18mm, vikt 1,9g, gravyr
3st litografiska tryck, signerade, Japan, vertikal på rulle, 170x63cm, veck och slitage
2 par sillgafflar, silver, L11 & 15cm, total vikt 44g samt kaffeskedar, nysilver, 3 olika modeller, 12 + 10 + 12, L11-­‐13cm
2st bägare, silver, H5 & 13cm, total vikt 190g, gravyr
3st frimärksalbum bl.a. USA, Sverige, Norge, m.m.
Carl Henning Pedersen, litografisk plansch, Louisiana 1969 20/150 86x64cm, oramad
Parti stenkakor bl.a. Bing Crosby, Dorothy Shay m.fl, ej kompletta originalinnehåll samt bildskiva Vouge
Metz, radio, 1940/50-­‐tal, H36cm L58cm samt radio, H17,5cm L26cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
2st bordsur 1940/50-­‐tal, H18,5 & 21cm, ytslitage och en med fanerskador samt parti bl.a. Schatz barometer, Kienzle reseväckarur, m.m.
Sida 16 av 16
300 kr
250 kr
250 kr
300 kr
250 kr
350 kr
300 kr
350 kr
300 kr
250 kr
600 kr
300 kr
600 kr
400 kr
200 kr
300 kr
2 000 kr
750 kr
0 kr
500 kr
1 500 kr
1 500 kr
300 kr
400 kr
200 kr
400 kr
300 kr
200 kr
250 kr
250 kr
300 kr