Fag: TYSK Periode Kompetansemål Grunnleggende

Transcription

Fag: TYSK Periode Kompetansemål Grunnleggende
Fag: TYSK
Faglærere: GHA
Periode
1.
Trinn: 10
Skoleår: 2015 - 2016
Kompetansemål
Grunnleggende
ferdigheter
Læringsressurser
Arbeidsmåter og
Underveisvurdering Tverrfaglige
tilpasset opplæring
emner
egnet til å nå
kompetansemålene
Repetisjon Tyskland,
sommerferien,
SVEITS
- delta i enkle, spontane
samtalesituasjoner
- gi uttrykk for egne
meninger og følelser
- samtale om språk og
sider ved geografiske
forhold i språkområdet
- samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i
språkområdet og i
Norge
- bruke grunnleggende
språklige strukturer og
former for tekstbinding
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
- Diverse sanger på
YouTube (bl.a. ”Be cool
speak deutsch”)
- Muntlige aktiviteter
- Arbeidsboka til
læreverket
- Quiz om Tyskland
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
REGNE
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- Lærerstyrt formidling
- Lektion 1: „Die
Schweiz“ i
Los geht`s 10
Landeskunde:
Overblikk Tyskland og
Sveits, Bern
Grammatikk:
- Repetisjon presens
- Bøyning av sterke
verb a-verb
- Lytteøvelser og talekor
- Pararbeid
- CD til læreverket
- Individuelt arbeid
- Kart
- Film / YouTube
- Film: „Pilot Guide:
Switzerland“
- IKT / It´s learning
-beskrive og vurdere
eget arbeid med å lære
det nye språket
- Sang☺
LESE
Vurdering uten
karakter:
Gloseprøver /lekseprøver
(fokus på bøyning av
sterke verb)
- Innlevering av oppg.
om Sveits på It`s (PP,
intervju eller saktekst)
- Egenvurdering
(beskrive og vurdere
eget arbeid med språket)
Egenvurdering av
språklæringen
Vær og ”min dag”
-samtale om språk og
sider ved geografiske
forhold i språkområdet
2.
•
•
•
-samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i
språkområdet og i
Norge
-skrive tekster som
forteller, beskriver eller
informerer
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
-Lektion 2: „Rund um
das Wetter“
LESE
- CD til læreverket
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
-Værkart
- Muntlige aktiviteter
- Filmsnutter / YouTube
Vurdering med
karakter:
Skriftlig prøve i uke 43
- Lærerstyrt formidling
REGNE
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- Lytteøvelser og talekor
- Arbeidsboka til
læreverket
- Gruppearbeid
værmelding
- YouTube
- ”Hallo aus Berlin”
(episode 3, YouTube)
- Lage tegneserie om
”min dag”
-bruke digitale verktøy
og andre hjelpemidler
Vurdering uten karakter
Lekseprøver
(fokus på bøyning av
sterke verb)
Landeskunde:
Münster
Grammatikk:
- Repetisjon verb i
presens, presens perf.
og preteritum
- løst sammensatte
verb
3.
Bolig og eget rom
- skrive tekster som
forteller, beskriver eller
informerer
-presentere ulike emner
muntlig
- gi uttrykk for egne
meninger og følelser
- kommunisere med
forståelig uttale
- bruke grunnleggende
språklige strukturer og
- Egenvurdering
(beskrive og vurdere
eget arbeid med språket)
Egenvurdering av
språklæringen
- Muntlige aktiviteter
Vurdering med
karakter:
Muntlig prøve med
lytteoppgave i uke 48-49
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
- Lektion 3: „Wo wohnst
du?“
LESE
- CD til læreverket
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
- Arbeidsboka til
læreverket
- Pararbeid
REGNE
- YouTube / IKT
- Individuelt arbeid
- Lærerstyrt formidling
- Lytteøvelser og talekor
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- Film / YouTube / IKT
former for tekstbinding
- Skrive julekort
Julefeiring
- Lektion 5: „Frohes
Fest!“ (bl.a eventyret
om „Julefesten hos
trollene“)
- samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i
språkområdet og i
Norge
-gi uttrykk for egne
meninger og følelser
Landeskunde:
Nürnberg og Dresden
Grammatikk:
Preteritum
Akkusativpreposisjoner
4.
- Egenvurdering
(beskrive og vurdere
eget arbeid med språket)
Egenvurdering av
språklæringen
- Muntlige aktiviteter
Vurdering med høy,
middels, lav:
Muntlig presentasjon av
Berlin med veiforklaring
Veiforklaring og
Berlin
- samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i
språkområdet og i
Norge
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
- „Hallo aus Berlin“
(episode 4, YouTube)
LESE
- Lektion 4: „Wo ist
das?“
- Lytteøvelser og talekor
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
- CD til læreverket
- Pararbeid / rollespill
Kunst og kultur
- skrive tekster som
forteller, beskriver eller
informerer
- gi uttrykk for egne
meninger og følelser
REGNE
- Arbeidsboka
- Individuelt arbeid
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- ”Hallo aus Berlin”
(episode 10, YouTube)
- Film / YouTube / IKT
- kart
- Beskrive bilder
Landeskunde:
Berlin
Grammatikk:
Adjektiv / adj.bøyning
- Lærerstyrt formidling
- YouTube /IKT
- Beskrive og vurdere
eget arbeid med språket
og preposisjoner
5.
Eventyr
- finne relevante
opplysninger og forstå
hovedinnholdet i
skriftlige og muntlige
tilpassede og
autentiske tekster i ulike
sjangere
- tilpasse språkbruken i
noen grad til ulike
kommunikasjonssituasjoner
- forstå og bruke et
ordforråd som dekker
dagligdagse situasjoner
Skole og
framtidsplaner
- forstå og bruke et
ordforråd som dekker
dagligdagse situasjoner
- presentere ulike
emner muntlig
- gi uttrykk for egne
meninger og følelser
- bruke
kommunikasjonsteknolo
gi til samarbeid og møte
med autentisk språk
Landeskunde:
”Die deutsche
Märchenstraße”
Grammatikk:
- Repetisjon preteritum
- Futurum
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
- Lektion 6: ”Märchen”
(„Hânsel und Gretel)
LESE
- CD til læreverket
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
- Arbeidsboka
- Muntlige aktiviteter
- Sang ☺
Vurdering med
karakter:
Skriftlig prøve
- Lærerstyrt formidling
- YouTube
- Fremføring av rollespill
om eventyr
REGNE
- Individuelt arbeid
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- Film / YouTube / IKT
- Lytteøvelser og talekor
- Lektion 7: „Die
Schule“
- Kontak / e-mail (?) med
elever på skole i Hanau,
Tyskland?
- IKT / nett
- Egenvurdering
(beskrive og vurdere
eget arbeid med språket)
Egenvurdering av
språklæringen
6.
Typisk tysk / norsk
- forstå og bruke et
ordforråd som dekker
dagligdagse situasjoner
- finne relevante
opplysninger og forstå
hovedinnholdet i
skriftlige og muntlige
tilpassede og
autentiske tekster i ulike
sjangere
- presentere ulike
emner muntlig
- gi uttrykk for egne
meninger og følelser
- samtale om dagligliv,
personer og aktuelle
hendelser i
språkområdet og i
Norge
- sammenligne noen
sider ved tradisjoner,
skikker og levemåter i
språkområdet og i
Norge
UTTRYKKE SEG
MUNTLIG
- Lektion 8C: ”Fußball:
der Start der
Bundesliga”
- Muntlige aktiviteter
- Lektion 9: „Kultur geht
durch den Magen
- Film / YouTube / IKT
UTTRYKKE SEG
SKRIFTLIG
REGNE
BRUKE DIGITALE
VERKTØY
- Lærerstyrt formidling
- Lektion 10C: „Johann
Wolfgang von Goethe“
- Lytteøvelser og talekor
- CD til læreverket
- Pararbeid
- Arbeidsboka
- Individuelt arbeid
- YouTube /IKT
- Kommunikasjon med
tyske elever ved skolen i
Hanau, Tyskland?
- aviser / blader
- turistbrosjyrer-
Vurdering med
karakter:
Muntlig prøve
Landeskunde:
Geografisk overblikk
Tyskland og Norge
6,5
Grammatikk:
- Preposisjoner
REPETISJON
- Sang ☺
LESE
Vurdering uten
karakter:
Gloseprøver /
lekseprøver
- Egenvurdering
(beskrive og vurdere
eget arbeid med språket)
REPETISJON
REPETISJON
Egenvurdering av
språklæringen
REPETISJON
Egenvurdering av tysken
på 10. trinn
KJÆRLIGHET og
SEKSUALITET
(naturfag og
KRLE)
KOMPETANSEMÅL SOM GÅR IGJEN HELE ÅRET:
Språklæring
- utnytte egne erfaringer med språklæring i læring av det nye språket
- undersøke likheter og ulikheter mellom morsmålet og det nye språket og utnytte dette i egen språklæring
- bruke digitale verktøy og andre hjelpemidler
- beskrive og vurdere eget arbeid med å lære det nye språket
Kommunikasjon
- delta i enkle, spontane samtalesituasjoner
- finne relevante opplysninger og forstå hovedinnholdet i skriftlige og muntlige tilpassede og autentiske tekster i ulike sjangere
- kommunisere med forståelig uttale
- forstå og bruke et ordforråd som dekker dagligdagse situasjoner
- bruke grunnleggende språklige strukturer og former for tekstbinding
- tilpasse språkbruken i noen grad til ulike kommunikasjons-situasjoner
- bruke lytte-, tale-, lese- og skrivestrategier tilpasset formålet
Språk, kultur og samfunn
- samtale om dagligliv, personer og aktuelle hendelser i språkområdet og i Norge
- samtale om språk og sider ved geografiske forhold i språkområdet
- gi uttrykk for opplevelser knyttet til språkområdets kultur
Læreverk: Los geht`s 10, Samlaget
Med forbehold om endringer.