Auktionslista pdf

Comments

Auktionslista pdf
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, gurin, signerad Mari Simmulson, H38cm, fotringsnagg
1000 kr
Lalique, gurin, signerad Lalique France, H23cm
800 kr
Tallrik med tryck efter Pablo Picasso, Don Quixote, märkt Salins France Picasso, 1960-tal, D24,5cm, 2
300 kr
mindre glasyrnötningar
Anna-Lisa Thomson, fat, D28cm
300 kr
Väggrelief, The Hunt of Diana efter Hans Makart, omkring 1900 21x45cm, tvärgående spricka
500 kr
Porslinshund, Dalmatiner, H79cm
300 kr
Piedestal, majolika, England, H125cm, skador
400 kr
Golvvas, polykrom dekor med gursceneri och växter, Kina 1800/1900-tal, H62cm, mynning med spricka
800 kr
Lockurna, polykrom dekor med växter och addermöss, Kina omkring 1900, märkt med 4 karaktärers
400 kr
tecken i rött, H23cm samt bordslampa, Japan 1900-tal, H38cm
Bordsfotogenlampa, oljehus med blomdekor, omkring 1900, H55cm, ytslitage
300 kr
Rebecca Uth för Georg Jensen, 3st ljusstakar, Ellipse stål H13,5cm, original kartong
500 kr
Nao, gurin, par vid brunn, H34cm
500 kr
Maria Berntsen för Georg Jensen, kandelaber för fyra ljus i stål, Season, D26cm
400 kr
Per Olof Ström, Alsterfors, bordslampa 1970-tal, H30cm, lampfäste med spricka
500 kr
Henning Koppel för Georg Jensen, klocka, stål med quartz verk D10cm samt Steve McGugan för Georg
400 kr
Jensen, gemskrin i stål L15cm, båda med original kartonger
Knut och Marianne Hagberg Stockholm för IKEA, 1 par kandelabrar för åtta ljus, stål, H30cm D30cm
300 kr
Rökelsekar i brons, Kina omkring 1900-1940, patinerad och bl.a. lock med mytologiskt fabeldjur, H29cm,
500 kr
oljehus saknas samt skål i brons, Kina 1700/1800-tal, utsida botten lagad, hårt polerad, H7cm D13,5cm
Penselvas, Kina omkring 1890-1920, sedial liknande dekor med vis man och ung pojke samt viss kalligra,
800 kr
H28cm, dekor något sliten
Skålfat, polykrom dekor med fågel, skar och växter, Kina 1800/1900-tal
500 kr
Skålfat, koboltdekor med Nien-Hao märkning i botten, Kina 1800-tal, D30cm
800 kr
Skålfat, landskapsdekor samt botten med Nien-Hao märkning, Kina 1800/1900-tal D36cm, kantnaggar
500 kr
Skålfat, Kina omkring 1900 D41cm, fotring med nagg samt kant med små glasyrnötningar
1000 kr
12st tallrikar, Kina mestadels 1700-tal, D22,5-27,5cm, sprickor, nagg och lagningar
500 kr
3st skålfat, Kina 1800/1900-tal, D24-26cm, 2 skålar med nagg
300 kr
Golvvas, Kina med polykrom dekor av fåglar och väster H60cm, mynning med skador och lagningar,
300 kr
medföljande träsockel
Luftpistol Walther mod.53 cal.45 L31cm
300 kr
Fältkikare, Docter Alfa Spherical 8x32B, L13cm
2000 kr
Luftgevär mod 777375 med kikarsikte 4x20, L103cm, kartong
400 kr
G. Dahlgren, lampfot, silver 1850 Malmö, vikt 521g, H28cm
1200 kr
Richard Comyns, 1 par ljusstakar, silver London 1900-tal, fyllda, H26cm, en ljusstake med lös fyllning
1500 kr
samt små bucklor
A.F. Johansson, kaeservis 3 delar rokoko stil, silver 1925 Karlskrona, kanna H24cm, sockerskål H8cm,
2500 kr
gräddsnipa H9cm, total vikt 913g, botten med gravyr
Egon Lauridsen, 6st skedar, silver med emalj och krona L9,5cm, etui samt 4 + 2st skedar, silver med
500 kr
emalj L9,5cm, total vikt 115g
Skål, silver 1913 Stockholm, H7,5cm D15cm, vikt 196g, små bucklor och gravyr
500 kr
Skål, trumpetformad, silver, H15cm D19cm, vikt 235g, botten med gravyr samt fot något skev
600 kr
David Andersen, 7st skedar, silver med emalj, Norge, L9,5 & 12,5cm, total vikt 69g
300 kr
12st kaeskedar, silver, L11,5cm, total vikt 135g
400 kr
P. Fr. Sundberg, hänkelskål på fot, silver med glasinsats, 1833 Karlskrona, H14cm D10cm, liten bristning
500 kr
samt skål, silver med gallerkant, H5,5cm D14,5cm, vikt 135g, gravyr
6st kaktänger, silver, L13-17cm, total vikt 218g, en med skada
550 kr
12st matskedar, Birgitta, silver, total vikt 523g
1200 kr
12st kaeskedar, Birgitta, silver, L11cm, total vikt 142g
400 kr
10st skedar, silver 1800/1900-tal varav en sked Danmark, L18-22cm, total vikt 505g, gravyr och små
1300 kr
skador
9st skedar, silver 1700/1800-tal bl.a. N. Iulihn, A. Wahström, L19,5-22cm, total vikt 445g, gravyr och
1500 kr
bucklor
16st skedar, silver 1800-tal bl.a. C.J. Grönvall, L14,5-22cm, total vikt 672g
1800 kr
11st kaeskedar, Rosenholm, silver, L12cm, total vikt 165g
400 kr
12st kaeskedar, silver, skaft med dekor av fjäril, L11cm, total vikt 155g, gravyr
400 kr
3st saltkar, silver Birmingham samt sev Sheeld, total vikt 113g, en med buckla
400 kr
Johannes Siegaard, 4 delar silver, förläggningssked vikt 82g, övriga delar med rsotfria blad
500 kr
Strösockersked samt 6st skedar silver Danmark snarlika, spiralvridna skaft med maskaroner samt sked
400 kr
siver, L. Berth Danmark L19cm, total vikt 152g
Gräddsnipa, silver, William Hutton & Sons Sheeld, H7,5cm, vikt 111g
300 kr
12st moccaskedar, Flora, silver GEWE 1960-tal, L10cm, total vikt 107g, medföljande etui
400 kr
12st kaeskedar med rosdekor, silver GEWE 1950-tal, L11cm, total vikt 146g, medföljande etui
400 kr
14st förläggsskedar, silver, L10,5-18cm, total vikt 280g
700 kr
James Wintle, 1 par saltkar, silver London 1821, H5cm D7cm, båda glasinsatser med skador varav ett ej
800 kr
original
12st kaeskedar, silver 1924 Karlskrona, L10,5cm samt 12st kaeskedar, silver med emalj, Norge, L10cm,
600 kr
total vikt 218g, 4 emaljskedar med skador
6st dosor, silver 1800-tal, L5,5-9cm, total vikt 331g, gravyr
1000 kr
5st saltkar, silver England varav 3st med glasinsatser, H4-8cm, total vikt utan glas 110g
400 kr
Skrin, silver med träinredning, H3cm L19cm B10cm, gravyr, total vikt 336g
750 kr
12st knivar, silver med rostfria blad, 1879 Karlskrona, L25cm
500 kr
Parti dockhusmöbler, dockor m.m
400 kr
Dockhus i form av fransk villa, öppningsbart med 3 våningar, stomme av trä, H67cm L64cm, måttligt
500 kr
bruksslitage
Lexington, 2st strandväskor för barn, Princess L30 & 34cm, nyskick!
250 kr
Handdukshylla med porslinsplattor L52cm samt hushållsvåg 1920-tal H33cm
300 kr
Samsonite, beautybox, svart med kombinationslås kod 944, innerfack saknas
250 kr
Parti kameror och objektiv bl.a.
300 kr
Pentex ME med objektiv 1:4 75-150mm, Canon AV-1 med objektiv
1:4 35-70mm, Sigma Zoom 1:4.5 f=70-210mm, Expert 1:4.5 80-200mm m.m, mindre ytslitage samt för
funktionen ansvaras ej
Parti leksaksbilar bl.a. Corgi, Dinky Toys
300 kr
Parti kameror bl.a. Canon med objektiv 1:3.5, 2st Nikon F-401 med objektiv 1:4-5.6 samt 1:3.3-4,5 samt
500 kr
Pentax MZ-50 med objektiv Sigma 1:3.5-5.6 m.m, för funktionen ansvaras ej
Parti leksakssoldater m.m.
300 kr
Märklin modelltågset med tillbehör
300 kr
Parti äldre kameror, objektiv bl.a. Shinon 1:3.5, Soligor 1:2.8 samt skerulle Ambassadeur 500, spö m.m.
500 kr
6st mjukisdjur varav 4st Stei, ytslitage
400 kr
Canon 4st kameror bl.a. AL-1 med objektiv 1:1.8 50mm, AE-1 med objektiv 1:2.8 24mm, m.m. mindre
400 kr
ytslitage
Parti kameror bl.a.
Zeiss Ikon kamera Contaex med objektiv Tessar 1:2.8 f=45mm, Yashica kamera
300 kr
Minister 3 med objektiv Yashinon 1:2.8 f=45mm, Kodak kamera Retina med obejktiv xenar f:3,5/50mm
m.m, mindre ytslitage
Mamiya kamera M645 med objektiv mamiya-sekor 1:2.8, Canon kamera Dial 35 med objektiv Canon
300 kr
1:2.8, Minolta 8mm kamera Minoltina 8 med objektiv Rokker 1.8/8-25 samt Zeiss Ikon kamera Ikoex,
Canon med slitage
Gunnar Cyren, Orrefors, 10st champagneglas, Helena, H17,5cm
400 kr
Bing & Gröndahl, gurin, eskimåer, 1:a sortering, H20cm
400 kr
Bertil Vallien, Kosta Boda, 6st miniatyrer varav 5 signerade, H9-12cm
400 kr
Goebel, 2st guriner, H9 & 10cm, Bing & Gröndahl 2st guriner H4cm, Rosenthal gurin H5cm samt
300 kr
gurin H11cm
Kunglig Dansk, gurin, balettickor, 1:a sortering, H21cm
400 kr
Kunglig Dansk, 2st guriner, skare H27cm samt täljande pojke H19cm, 1:a sortering
500 kr
Axel Locher, Bing & Gröndahl, gurin, skomakare, 2:a sortering, H20cm
400 kr
Bing & Gröndahl, gurin, icka med gitarr, 1:a sortering, H21cm, små blomnagg
400 kr
Wallendorf, gurin, H20cm
300 kr
1 par vaser, cloisonné med polykrom blomdekor, Japan omkring 1900, H15cm
400 kr
1 par lockburkar, cloisonné med polykrom blomdekor, Japan omkring 1900, H16cm
400 kr
Bing & Gröndahl, 3st guriner, H10,5-17cm samt Kunglig Dansk gurin, H12cm
400 kr
Lomonosov 3st salt & pepparkar samt Royal Dux gurin H15cm
300 kr
Hummel, 3st guriner, 1900-talets första mitt, H10-13cm
500 kr
Bing & Gröndahl, 3st guriner, 1:a sortering, H6-13cm
300 kr
3st miniatyrvaser stengods H4-7,5cm, Rosentha vas H14,5cm, Gustavsberg gurin H6,5cm samt Kunglig
300 kr
Dansk gurin H8,5cm, näbbnagg
Monica Backström miniatyr H8,5cm, Ulrica Hydman-Vallien miniatyr H8cm samt Bertil Vallien 3st mini-
400 kr
atyrer H7-11,5cm, signerade
Gunnar Nylund, Rörstrand skål L17cm samt vas H18cm
300 kr
Carl Harry Stålhane, Rörstrand skål D14cm, Arthur Percy fat D11cm samt Stig Lindberg skål D9cm,
300 kr
litet nagg
Schuco och Tootsietoy, 2st leksaksbilar, L11 & 10cm, skador
300 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, katt ur serien Lilla Zoo, H5cm L9cm samt lejon ur serien Noaks Ark, H7,5cm
400 kr
Goebel, 3st guriner, H11-14cm
300 kr
Bing & Gröndahl, gurin, pojke med öjt, 1:a sortering, H28cm
400 kr
Stig Lindberg, Gustavsberg, skål stengods med svag relief dekor, H7cm D12cm, invändigt skönhetsfel
400 kr
Simon Gate, Orrefors, skål på fot med graverad dekor, signerad Gate 215 SL, H12cm D14,5cm
400 kr
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods skål, H12cm L20cm, fotring med obetydlig nagg
300 kr
Wallendorf gurin H17cm, Birkhahn Rosenthal fågel H8,5cm samt Rosenthal bonbonjär H4cm D6cm
400 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Lotta, H16,5cm
700 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Skepp, 22x22cm
400 kr
3st guriner bl.a. rosenkvarts i form av elefanter och buddha H3-9cm utan sockel, elefanter med skador
400 kr
samt 2st skålar bl.a. rosenkvarts D15,5cm
Bertil Vallien, Kosta Boda/Boda Åfors, 6st miniatyrer varav 4 signerade, H6-6,5cm samt Kosta Boda
400 kr
miniatyr H9cm
Emile Gallé, vas, H14cm, skador och lagningar
300 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Malin, H18cm, glasyr med skönhetsfel på ett ben
500 kr
Wallendorf, 2st guriner, H11 & 21cm
400 kr
1 par glasvaser med graverad blomdekor och silverbeslag, H18cm
300 kr
Vas, Kvarts med träsockel, Kina H15cm utan sockel, mynningsnagg samt litet fotnagg
400 kr
Hven, backafall icka, H20cm
400 kr
Knud Kyhn, Kunglig Dansk, gurin kalv nr. 1072, monogramsignerad, 1:a sortering H10cm L18cm
400 kr
Wallendorf, gurin, sittande kvinna, H20cm
400 kr
Skål, möjligen mossagat, Kina 1900-tal, H4,5cm D11cm, medföljande träställning
400 kr
Piet Hein, 5st ljusstakar i stål, Venus, Jupiter och Saturnus, H12, 17 och 21cm, en ljusstake i originalka-
300 kr
rtong, mindre bruksslitage
Rosenthal, 2st guriner, H4 & 7cm, Bing & Gröndahl gurin H4,5cm samt Kunglig Dansk 2st guriner,
400 kr
H7 & 9cm, 1:a sortering varav en 2:a sortering
Theodor Kärner, Rosenthal, gurin, katt, H10,5cn
400 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, Sträng, H15cm
300 kr
400 kr
Hummel, 4st guriner, H10-12cm, 2 med obetydlig nagg
500 kr
Goebel, 3st guriner, icka och pojke, H20cm samt katt H17cm, blomnagg
400 kr
Royal Dux, gurin, H25cm
400 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, stort Lejon ur serien Afrika, H14,5cm
400 kr
Lisa Larson, Gustavsberg, litet lejon och hund, H5,5 & 7cm
300 kr
Bing & Gröndahl, 4st guriner, 1:a sortering, H5,5-11cm
400 kr
Wallendorf gurin, H16cm samt gurin Tyskland H19cm
300 kr
Kunglig Dansk gurin H15cm, Bing & Gröndahl gurin H13cm samt Hummel gurin H11,5cm
300 kr
Tekno, 2st leksaksbilar, brandbil 341 och Volkswagen Beetle, L18 & 8,5cm samt Gama traktor L6cm,
400 kr
brandbil möjligen ej komplett, traktor saknar nyckel samt ett gummi larvband sönder/i behov av byte
Goebel 4st guriner, H5-16cm samt 2st glasskulpturer sannolikt FM Ronneby, H5,5 & 13,5cm
300 kr
Hummel 3st guriner, H11cm, en med nagg
300 kr
Skål samt skål på fot, dekor med fågel samt blommor, Kina 1800/1900-tal, båda med sigillmärke i rött,
800 kr
H4cm D12,5cm samt H5cm D10cm
2st stekfat, Kina 1800-tal, L33 & 37cm, nagg
300 kr
Bojan med lock, Kina 1800-tal, H25cm, lock med tillverkningsdefekt och botten med litet avslag
300 kr
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, skålfat med dekor av sk, H9cm L34cm
400 kr
Rörstrand, te och kaeservis, 10st tekoppar, 10st tefat, 21st kaekoppar, 23st kaefat
500 kr
Bordsfotogenlampa, majolika, H68cm, glas med nagg
300 kr
1 par glasljusstakr H31cm, Orrefors skål H11cm D19cm, glasvas med grönfot H25cm samt Gusum 2 par
350 kr
ljusstakar H14cm, botten märkta Svenska röda korsets
Rosenthal servisdelar, terrin, såsskål, 3st skålar, 4st mattallrikar, 2st djupa samt 3st uppläggningsfat
400 kr
Bing & Gröndahl, kaeservis, Ballerina med guldkant, 10st koppar, 10st fat, 10st assietter, sockerskål,
800 kr
gräddsnipa, 1:a sortering
Kunglig Dansk, 9st kaekoppar, 10st fat, Blå blomst samt 2st cigarettställ, Musselmalet nr.1/1015,
400 kr
blandad sortering
Rörstrand, matservisdelar, Grön Anna, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupa, smörkanna
400 kr
1st uppläggningsfat, 1st uppläggningsskål, någon del med bruksslitage
Kunglig Dansk, servisdelar, Blå blomst, 4st tekoppar nr. 10/1550, 4st tefat nr. 10/1550-1872, skål på fot
800 kr
nr. 10/1528 H15,5cm D21cm, mynning med litet nagg, ytterfoder nr. 10/8501 H7,5cm D10,5cm, vas nr.
10/825 H7cm, 2st tandpetshållare nr. 10/1801 H5cm, 2st fat nr. 10/1802 L9,5cm, 3st fat nr. 10/1505
D7,2cm samt fat nr. 622 D20,5cm, 1:a sortering
Rörstrand, matservis, Grön Anna, 13st mattallrikar, 12st djupa, 14st assietter, 2st såskannor samt 6st
500 kr
uppläggningsfat
Kunglig Dansk, servisdelar, Musselmalet, hel och halvblond, 3st koppar nr.
1/1035 2:a sortering, 3st
koppar nr. 1/1035 3:e sortering, 6st koppar nr. 1/719 1:a sortering, 6st fat nr. 1/1035 3:e sortering, 6st
assietter nr. 1/575 3:e sortering D15,5cm, 6st assietter nr. 1/574 1:a sortering D17cm, 6st fat nr. 1/719
1:a sortering D12,5cm
1200 kr
Bing & Gröndahl, kae och moccaservis, kanna, sockerskål, gräddsnipa + fat, 7st assietter, 7st kaekoppar
400 kr
med 6st fat samt moccakoppar med 9st fat, gräddsnipa med nagg
Rosenthal 3st fat + skål D19-34cm
400 kr
Kunglig Dansk, kaeservis, 11st koppar, 12st fat, 12st assietter, kanna, gräddsnipa, sockerskål lock saknas,
500 kr
2st fat D23 & 27cm samt 1st tekoppar, 2st tefat, 2:a sortering
Rosenthal kaeservis, Studio line, 17st koppar, 18st fat samt 19st assietter
500 kr
Kunglig Dansk, kaeservis med blomdekor, 12st koppar, 12st fat, 1:a sortering
300 kr
Kunglig Dansk, kaeservis, Blå blomst, 5st koppar nr. 10/8608, 12st fat nr. 10/8608, 12st assietter nr.
1000 kr
10/8553, gräddsnipa nr. 10/8025, sockerskål lock saknas nr. 10/1680, skålfat på fot nr. 10/1528 H15cm
d21cm, kanna nr. 10/1517 fotnagg samt 4st miniatyrfat L8 & 10cm, 1:a sortering varav kanna och 4st
miniatyrfat 2:a & 3:e sortering
Gee, Upsala-Ekeby, matservis, Vinranka, 3st mattallrikar, 6st djupa, 10st förrättstallrikar, 5st tekoppar,
400 kr
6st tefat, 9st assietter samt 8st koppar, 7st fat
Hertha Bengtsson, Rörstrand, Blå eld, 2st kaekoppar med fat samt 4st tekoppar med 2st fat, ett kaefat
400 kr
med nagg
Bing & Gröndahl, matservisdelar, Musselmalet, 2st bujongkoppar med fat nr. 1/247, skål, 11st mattall-
500 kr
rikar nr. 1/25 samt 6st förrättstallrikar nr. 1/26, 1:a sortering
Sigrid Richt, Rörstrand matservis, Eden, 11st mattallrikar, 6st djupa, 5st assietter, 2st ugnsformar, kanna
500 kr
samt karott, bruksslitage
Kunglig
Dansk
kaeservis,
5st
uppläggningsfat
D14-32cm,
4st
skålar
D12,5-17,5cm,
2st
askfat,
700 kr
cigarettställ, sockerskål och gräddsnipa på fat, 15st assietter, 18st fat, 15st koppar, fruktfat med 6st
assietter, blandad sortering
Parti bl.a. Kosta blomster skål, Rosenthal lockask, ägghöna, m.m.
300 kr
Parti kameror och objektiv bl.a. Minolta S-1 med 2st objektiv 1:4-5.6 22x80mm och 1:4-5.6 80-240mm,
300 kr
Canon T70 med objektiv 1:3.5-4.5 35-70mm, Konica Hexanon 135mm F2.5 m.m, mindre ytslitage samt
för funktionen ansvaras ej, medföljande kameraväska
Parti kopparföremål bl.a. mått, slitage
300 kr
Parti tennföremål bl.a. fat 1800-tal, stop, mugg, ljusstake, bricka, m.m. ytslitage
400 kr
Parti Skultuna nattljusstake No 5 mässing, omkring 1900 H16cm, träskrin med skuren dekor, pipstånka
400 kr
med skador, kopparkanna, m.m.
Parti kopparföremål bl.a. sil, kittel, m.m.
300 kr
Kopparbalja med ställning, H46cm D69cm, botten med hål och ytslitage
400 kr
Koppargryta med lock, H43cm L54cm, ytslitage
400 kr
Besticksuppsättning, Vasa, nysilver, 8st förrättsgaar L18cm, 8st förrättsgaar L21,5cm, 12st matskedar
500 kr
L21cm, 12st matgaar L21cm, 12st matknivar L25cm, 12st förrätt/dessertskedar L18cm, 6st smörgåsgaar L14,5cm, 6st smörgåsknivar L19,5cm, 4st smörknivar, kniv, förrläggssked, , 2st såsslevar L17,5 &
33cm, 10st bakelsegaar L13,5cm, 24st kaeskedar L11cm, 6st dessert/fruktgaar L12cm, förrläggsgael
samt medföljande 3st smörknivsställ
Plåtburk Mazetti Anno 1888 17x36x28cm, ytslitage samt bricka dekorerad med frimärken L49cm
300 kr
2st äldre telefoner, omkring 1900, H33cm, slitage
300 kr
Trädgårdsskulptur, föreställande Amor, bronserade metall, H49cm
400 kr
Parti nysilver bl.a. såsskål Råström, bricka England m.m.
500 kr
Parti Margareta skålar Rosti, blåvitt krus, brevpressar, m.m.
350 kr
Parti glasskulpturer och brevpressar bl.a. Bertil Vallien, Skruf, H6,5-19cm
400 kr
Lladro, 5st guriner, H5-27cm, en med blomnagg
500 kr
Gustavsberg, 4st ytterfoder, Waldemarsudde, H13cm
500 kr
Lladro 2st guriner H20 & 27cm samt Nao gurin H28cm
300 kr
Boda, svamplampa, H27cm, fotnagg samt kobratelefon med högtalare, ej funktionstestade
300 kr
Lladro 3st guriner, H13-20cm samt Nao 2st fåglar H11,5 & 13,5cm, en fågel med näbbnagg
300 kr
Lladro 6st guriner, H18,5-21cm
300 kr
7st karaer bl.a. Boda H19-32cm, viss invändig beläggning samt någon proppnagg
350 kr
Trattgrammofon, Reform Schalldose, Tyskland, omkring 1900, total höjd 70cm, slitage, dekoration med
400 kr
skador, för funktionen ansvaras ej
Timo Sarpaneva, Iittala, 3st ljusstakar, Festivo, H12 & 18cm
300 kr
Eva Englund, Målerås, skål, H17,5cm
300 kr
6st remmare samt 4st vinglas med graverad dekor, H20cm
300 kr
Träskulptur, Kina 1900-tal, taoistisk lärd man med bok i händerna, slitage, H28cm, senare och avvikande
400 kr
montering
Gustavsberg ytterfoder, Waldemarsudde, H13cm D25cm
500 kr
2st bordslampor, Miranda, H57cm, en med krackelering samt bordslampa, empire stil H43cm
300 kr
Kopparbalja med ställning H66cm D67cm samt kopparhink H30cm D34cm, bucklor, ytslitage
500 kr
Bordslampa, Tiany stil,
300 kr
Parti Rosenthal, fat och slevar
300 kr
Rosenthal, 2st terriner
300 kr
Rosenthal fat och bonbonjär, Sanssouci D33cm, Chippendale D16,5cm samt Furstenberg lockurna H34cm
400 kr
Rosenthal servisdelar, 6st mattallrikar + 8st assietter samt 3st Rosenthal vaser H10 & 16cm
300 kr
Parti bl.a. Jie smörask, Höganäs form, äldre kanna m.m, slitage samt små skador
300 kr
Royal Grafton, kaeservis, Noel, Upsala-Ekeby 8st assietter, Boj, Gustavsberg kaeservis, Flussvas m.m.
300 kr
Tias Eckho, Lundatofte Danmark, besticksuppsättning, 12st förrättsgaar, 12st förrättsknivar, 12st
500 kr
matskedar, 12st matgaar, 12st matknivar, 12st dessertskedar samt 12st kaeskedar
Parti bilar bl.a. Tekno i låda, Pippi Långstrump bok första utgåva, klottrad samt elastolindjur
500 kr
Parti leksaksbilar bl.a. Corgi Toys, Matchbox m.m.
300 kr
Parti träleksaker bl.a. Brio, stor lastbil, m.m.
300 kr
Parti träleksaker bl.a. Brio, Leko m.m.
300 kr
B. Sundell, Gustavsberg, väggur, keramik D43cm, för funktionen ansvaras ej
300 kr
Ole Winter, Hutschenreuther, vas med fågeldekor, H27cm
300 kr
Åke Holm, Höganäs, lockurna, signerad Holm Höganäs, H28cm
300 kr
Rörstrand, ytterfoder H13cm D26cm, fat D22cm samt jardinär H22cm L24cm, skador
300 kr
Bordslampa, engelsk stil, höj och sänkbar, H60cm
300 kr
Bordsfotogenlampa med mässingsfot, H53cm samt Schatz väggur, batteriverk
300 kr
Bing & Gröndahl, kaeservis, Måsen, 12st koppar, 12st fat, 12 + 6st assietter, sockerskål, skål på fot, 1
1000 kr
par ljusstakar H4,5cm, 2st askfat, tandpetshållare, 2:a sortering varav 3 fat, 2 koppar och 2 assietter 1:a
sortering
Parti glasföremål bl.a. skålar, gräddsnipa, mugg, m.m.
300 kr
Arthur Percy för Gullaskruf, Rea, 19 delar bl.a. skålfat, skålar, m.m.
400 kr
Parti Rosenthal bl.a. fat, vaser, m.m.
300 kr
Parti nysilverföremål bl.a. ljusstakar, kaeservis, bestick, m.m.
400 kr
Parti bl.a. FM glasskulptur, glasblock, brevpress, skål, vas, m.m.
300 kr
Parti bl.a. lockskål, Monica Bratt Reijmyre gräddsnipa, lockpokal, vaser, m.m.
300 kr
Parti Rosenthal föremål bl.a. Björn Wiinblad lockask
300 kr
Gustavsberg kaeservis, Arabia kaeservisdelar, Rörstrand Koka kanna, m.m.
300 kr
Rörstrand matservisdelar, Elisabeth samt Jie uppläggningsfat
300 kr
3st dalahästar, H8,5, 15 & 35cm, dalatupp m.m.
300 kr
Veckglasskål på nysilverfot, H26cm D29cm
300 kr
Kosta, skål med slipad dekor och blått underfång, märkt 556281
300 kr
Alvar Aalto, Iittala, vas, Savoy, H16cm
300 kr
Gruvlykta H36cm samt lampfot med förgylld dekor H41cm, metallfäste med bristning
300 kr
Timo Sarpaneva, Iittala, 14st ölglas, Kalinka, H13,5cm
400 kr
Urshult, 1 par fönsterbelysning, Istapp, L40cm samt Georg Jensen skål, Leaf, i kartong
500 kr
Parti bl.a. Kunglig Dansk vas, underlägg stringmodell, 4st glasunderlägg delvis teak Danmark, träskult-
400 kr
pur, assietter m.m.
Marianne Westman, Rörstrand, matservisdelar, Annika, 10st mattallrikar D25cm, 10st förrättstallrikar
400 kr
D21,5cm, 12st assietter D19cm, bruksrepor
Gee, servisdelar, Mullbär, 16st assietter, skålfat D35cm, 2st terriner, 2st kannor, 2st muggar, en terrin
400 kr
saknar lock
Kosta glasservis, Prins, 12st vinglas samt 8st likörglas
300 kr
Parti leksaker bl.a. bilfärja, små bilar, lego, lastbil, m.m, 2 lådor
300 kr
Märklin tågsats, SET-S 2920, 5191 och extra medföljande skenor, vagnar, Trix transformator samt mini
500 kr
tågset, för funktionen ansvaras ej
Parti 1 par hundar H21cm, Jani fat samt 5st stop varav ett med skador
300 kr
1 par vägglampetter, H27cm samt vägglampett H56cm, några prisma saknas
500 kr
Bordslampa, mässing 1970-tal, Falkenbergs belysning, H44cm, skärm med gulnad
300 kr
Kraiz bordslampfot H35cm, sockel med skador, Orrefors vas H16,5cm samt 7 armad ljusstake mässing
300 kr
Besticksuppsättning, Birgitta, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 11st förrättskni-
400 kr
var, 11st förrättsgaar, 6st smörknivar, 6st påläggsgaar, 11st kaeskedar samt slev
Besticksuppsättning, Disa, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättskedar,
300 kr
12st påläggsgaar samt 11st udda bestick
Parti Lladro och Nao guriner, glasgurin samt kanna med stavhandtag
300 kr
Parti bl.a. Dahl Jensen fat med blomdekor D15cm, Herend 6st fat D20,5cm, Josef Ekberg Gustavsberg
300 kr
3st ljusstakar H3cm, Royal Dux vas, H28cm, m.m.
Parti Brio leksaker bl.a. hund, myra m.m, gott skick
400 kr
3 par kakelugnsdörrar, mässing, Gust. Eriksson Eskilstuna, H32cm L16cm
300 kr
1 par vägglampetter, mässing, gjorda av militäremblem, H27cm
400 kr
Lars Wallin, Fyrklövern, matservis, 15st mattallrikar, 15st förrättstallrikar
300 kr
Seltmann skservis, fat, skål, såskanna, 10st tallrikar, Upsala-Ekeby skål, fat, Johnson Brothers servis,
300 kr
4st tallrikar, 4st assietter samt 2st uppläggningsfat
Hackefors, matservis, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, bringare, såsskål,
300 kr
2st skålar samt 6st uppläggningsfat, en djuptallrik med obetydlig kantnagg
Svaneholm, mat, kae och glasservis, Vårblom, 11st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, kaf-
400 kr
fekanna, sockerskål, gräddsnipa, fat, 12st assietter, 12st fat, 11st koppar, kara, 8st vinglas, 10st snapsglas,
tårtspade, 10st kaeskedar samt 10st tårtgaar, glas med små mynningsnagg
Parti bl.a. karaer, vaser, kluckaska med snapsglas, m.m.
Parti bl.a. Iittala grogglas, Koka äggkopp, Fuga skålar, m.m.
Rörstrand
kaeservis
Svenska
Landskapsdräkter,
14st
koppar,
300 kr
300 kr
19st
fat,
4st
assietter,
sockerskål,
300 kr
Kunglig Dansk, kaeservis, Magnolia, 11st koppar, 14st fat, 5st assietter, sockerskål, gräddsnipa, skål
400 kr
gräddsnipa, en kopp med nagg
samt 4st ljusfat
Stavkanna samt toddybringare i form av hund England 1800-tal
300 kr
Gustavsberg, 3st ytterfoder, Waldermarsudde, H9,5 & 15,5cm
400 kr
Alvar Aalto, Iittala, skål, Savoy, H16cm D20cm
400 kr
Gunnar Nylund, Rörstrand 3st ytterfoder, H13cm samt 2st ytterfoder med fågel och blomdekor, omkring
400 kr
1900, H16 & 16,5cm
Besticksuppsättning, nysilver med pärlemorskaft, England, 12st gaar L17cm samt 12st knivar L20cm,
300 kr
medföljande etui
Rörstrand, vas H26cm, Rosenthal fat L17cm, Kunglig Dansk vas H6cm, Bucciarelli fat D10cm samt vas
300 kr
H6,5cm
Konstens Världshistoria, 27 band, komplett
300 kr
Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st ytterfoder, H11 & 12,5cm samt Gunvor Olin-Grönqvist, Arabia, 2st
300 kr
ytterfoder, Suvi, H10,5 & 12,5cm
Rosenthal lockurna, H33cm
300 kr
Bertil Vallien, Kosta Boda, vas H30cm samt skål D15,5cm
400 kr
Erik Höglund skål D20cm, Orrefors 2st skålar D18cm samt Kosta skål D17cm
300 kr
Rörstrand fat på fot D24cm, Kungatallrik samt fat och lockask Kina
400 kr
Parti tennfat Danmark, serverigsfat med handtag, Wedgewood 9st tallrikar samt desserttallrikar 1800-tal
300 kr
varav 8 med slitage
Philips, platt-TV, 26-tum. För funktionen ansvaras ej
300 kr
Samsonite beautybox, H28cm L41cm samt bordslampa, H63cm
300 kr
Sony, platt-TV, 32-tum. För funktionen ansvaras ej
Electrolux, dammsugare, Ultra silencer, modell nr.
300 kr
ZUS3932B, mindre bruksslitage.
För funktionen
400 kr
ansvaras ej
Sharp, platt-TV, LED 32-tum, medföljande väggfäste Matsui MATB-FL1. För funktionen ansvaras ej
400 kr
Klädhängare, koppar och mässing 1920-tal, L130cm
400 kr
Vägskylt, varning för älg, 72x82cm
300 kr
Luta L100cm
300 kr
13st tomtar efter Jenny Nyström, H8,5-14,5cm
500 kr
Lokträ för hästpar 1900-tal, sydeuropa, H81cm L112cm
400 kr
1 par ljusplåtar, mässing, H50cm, ytslitage
400 kr
5st skolplanscher, 1900-talets mitt 65x85cm, mindre slitage
300 kr
Kunglig Dansk vas H19cm samt Gustavsberg ytterfoder, Waldermarsudde D15cm
300 kr
Hanne Dreutler, Studio Åhus, skål, dekor med röda och blåa ränder, H12cm D22cm, botten med gravyr
400 kr
Kjell Engman, Kosta Boda, vas nr. 111868502, signerad och numrerad, H19,5cm
300 kr
Arabia 2st lockaskar H6 & 6,5cm samt Jie lockask H7,5cm
300 kr
Erik Höglund, Boda, 2st skålar D15cm samt askfat L18cm, alla andra sortering, Bengt Edenfalk Skruf,
300 kr
vas, Spinn H18cm, nagg på livet, invändig beläggning och 2:a sortering samt glasblock L18cm, omärkt
Kunglig Dansk, 2st fat med humrar i relief, Jorgen Balsov respektive monogramsignerad NE, nr. 3498
300 kr
och 3277 D18 & 16cm, 1:a och 2:a sortering
Helle Damkjaers för Georg Jensen 3st ljuslyktor i stål, Bloom D9cm, mindre bruksslitage
300 kr
Flygfors skål, Coquille 1957, H17cm L30cm
400 kr
Parti 6st karaer bl.a. Skansen, Orrefors, Skruf, H20-31cm
300 kr
13st tomtar efter Jenny Nyström, H8,5-15,5cm
500 kr
13st tomtar efter Jenny Nyström, H5,5-14cm
500 kr
Parti orientaliskt porslin bl.a. bojaner med lock, vaser, gurin, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Rotoex papperskorg, emaljfat, teak bricka, plast skålar, m.m.
300 kr
Parti orientaliska föremål bl.a. lockurna, skål på fot, kanna, m.m.
300 kr
Isao Hosoe, Luxo, bordslampa, Heron, ljusröd, H65cm. För funktionen ansvaras ej
400 kr
Kunglig Dansk, skål med genombruten kantdekor, Musselmalet 1/1061 helblond, H9cm D24cm, 1:a sor-
300 kr
tering, kantnagg
Märklin modelltågset, SET-HO S med extra lok och räls samt Wilesco ångmaskin med 2 extra delar bl.a.
cirkelsåg
300 kr
Tippi Hedren, autografbild 27x20cm
300 kr
Georg Jensen, bordsduk och åtta servetter, bomull med vävt stiliserat motiv med falkar i blått mot brun
500 kr
fond 216x140cm samt 48x45cm, etikettmärkta
Bordslampa med pärlfransskärm H37cm, bordslampa med prismor H21cm, bordslyster med primsor
300 kr
H28cm, ett par ljusstakar barock stil H25cm
Ulrica Hydman-Vallien, vas atelje H18cm, Gunnel Sahlin, Kosta kanna H15,5cm
300 kr
Anna Ehrner, Kosta Boda, Atelje ex, H20cm
400 kr
Plåtbricka bemålad och förgylld dekor 1800-tal, L70cm samt Henriot Quimper France, 5st tallrikar D24cm,
350 kr
små skador
Kosta, glasservis, Diamant, 9st starkvinsglas, 3st snapsglas, 7st madeiraglas, 12 + 1st likörglas samt 1st
400 kr
vinglas
Fat, polykromt, Japan 1900-talets mitt, botten med kalligra, D24cm, glasyrmistor samt cloisonnefat,
400 kr
Kina omkring 1900-1930, emaljdekor med bl.a. tupp och höna, D30cm, ytslitage och äldre lagning
Bordslampa, Strindbergsmodell, H40cm, kupa med små fotnagg
400 kr
Mortel, glasskål L12cm, Rörstrand vas H6cm samt taklampa svart plåt 1970-tal H34cm
400 kr
Monica Backström, Kosta Boda, vas H25cm samt Orrefors vas H15cm, båda med original kartonger
300 kr
Andy Warhol, 3st burkar, Cambells Soup Limited Edition, i monter samt Andy Warhol bok
400 kr
3st nysilverskålar varav 2 med glasinsatser, H7,5-20cm D8,5-20,5cm
300 kr
Wilhelm Kåge, Gustavsberg skål, Argenta D9,5cm, Bertil Vallien Boda vas H11cm samt Lladro 3st
400 kr
isbjörnar H8,5-12cm
6st dalahästar, H7,5-20cm, ytslitage
400 kr
Edlunds Silverfabrik AB, lockurna med art deco motiv, tenn 1931, H54cm, gravyr samt putsslitage
400 kr
Bing & Gröndahl, motivvas H21cm, Nao gurin och skulptur i form av sko H20 & 18cm samt Lladro
300 kr
gurin och bordsdekoration med relief H12,5 & 10,5cm
Skulptur, mässing art deco, H22cm samt 1 par ljusstakar, bronserad metall H17cm
300 kr
Rörstrand skål och vas, Swedish Grace samt Rörstrand cigarettställ Fasett
300 kr
Bing & Gröndahl 2st vaser H17 & 24cm, Kunglig Dansk vas H11cm samt Rosenthal vas H16cm
400 kr
4st skulpturer, brons/bronserad metall, H12-20cm
400 kr
Carl Fagerlund, Orrefors, bordslampfot, H34cm samt 2st smidesljusstakar bl.a. Boda H25 & 29cm
300 kr
1 par ljusstakar nysilver H19cm samt Höganäs stengods vas H14,5cm, skål D10cm
300 kr
Wilhelm Kåge, skål, Argenta D12cm, Boda lockskål H12cm, 2st bonbonjärer i malakitfärgat och sköld-
400 kr
paddsfärgat glas D8,5 & 9,5cm, en med beläggning samt en med fotnagg
Piet Hein, 4st ljusstakar i stål, Venus, H21cm, visst bruksslitage
Marianne Westman, Rörstrand, skärbräda, Picknick, L36cm B12cm, mindre bruksslitage
300 kr
Bing & Gröndahl, matservisdelar, Musselmalet, terrin nr.
800 kr
1/221, 2 fat på fot nr.
400 kr
18 H7cm, fat L60
L28cm, fat nr. 11 L26cm samt tallrik nr. 80 D21,5cm, 1:a sortering
Parti bijouterier bl.a. armring med graverad dekor gulddouble, m.m.
300 kr
John Petterson, fotogömma med pärlor, 18 K guld 1904 Stockholm 3,5x2,5cm samt collier 18 K guld,
5000 kr
L70cm, total vikt 27,5g
Collier, fantasi modell, 18 K guld, L43cm, vikt 69,1g
14000 kr
2st hängen, 18 K guld varav en med ligranarbeten, total vikt 5,5g, ett hänge saknar sten
1000 kr
Collier, 18 K guld, L45cm, vikt 32,1g, lås med skada
6000 kr
Collier, bismark, 18 K guld, L42cm, vikt 7,4g
1400 kr
Brosch, 18 K guld med hängande kläpp och graverad dekor, GD & Co 1959 Malmö, L4,5cm, vikt 3g
600 kr
Armband, fantasi modell, 18 K guld, L19cm B2,2cm, vikt 53,7g
10000 kr
Brosch, 18 K guld med 3st pärlor och graverad dekor, 1894, L4cm, total vikt 4,5g
900 kr
Brosch, 18 K guld med pärla, L5cm, total vikt 1,9g
400 kr
1 par örhängen, 14 K gud med diamanter 2x0,15ct, total vikt 1,7g samt 1 par örhängen 18 K guld med
500 kr
pärlor, ett stopper saknas, total vikt 1,4g
Brosch, 18 K guld med pärla, A.F. Johansson 1925 Karlskrona, L7,5cm, total vikt 7,2g
1300 kr
Brosch, 18 K guld med came, A.F. Johansson 1925 Karlskrona, 4x3cm, total vikt 10,5g
1000 kr
Ring med came, 18 K guld 1986, strl 18mm, total vikt 2,4g
400 kr
Ring, 18 K guld med diamant 0,01ct, strl 17mm, 1993, total vikt 3,6g
700 kr
2st ringar, 18 K guld med diamant resp. 6st diamanter, strl 16 & 16,5mm, total vikt 4,2g
1000 kr
3st ringar, 18 K guld med slipad sten, rubinfärgad sten resp. grön sten med nagg, strl 17 & 18,5mm,
1000 kr
total vikt 5,9g
Ring, 18 K guld med 7st diamanter, strl 18,5mm, total vikt 2,4g
500 kr
Ring, 18 K guld med pärlar, GD & Co 1966 Malmö, strl 18mm, tota vikt 2,3g
400 kr
3st hängen/berlocker, 18 K guld, föreställande italienska byggnader, H4, 3 & 2cm L1,6, 1,9 & 2cm, total
3500 kr
vikt 18,8g
6st berlocker, 18 K guld, total vikt 13,2g samt berlock 14 K guld, vikt 3,5g
3000 kr
2st broscher, 18 K guld, L4 & 5cm, total vikt 8,3g
1500 kr
3st collier, 18 K guld, L37-40cm samt 5st hängen 18 K guld med bl.a. diamanter och slipad sten, total
1300 kr
vikt 6,5g
Armband, X-länk, 18 K guld 1985 Stockholm, L19cm, vikt 5,8g
1100 kr
Armband, pansar, 18 K guld, L11cm, vikt 5,4g
1000 kr
Armband, bismark, 18 K guld CGAB Stockholm, L18cm, vikt 5,1g
1000 kr
1 par örhängen bismark, 18 K guld, ring bismark 18 K guld strl 18mm samt ring med sten 18 K guld strl
1000 kr
17mm, total vikt 5,4g
Collier, bismark, 18 K guld 1910, L45cm, vikt 24,5g
4700 kr
Armband, 18 K guld, L19cm, vikt 17,1g
3300 kr
Armband, bismark, 18 K guld, L20cm, vikt 11,6g
2200 kr
Armband, bismark, 18 K guld samt berlock i form av elefant 18 K guld, L10cm, total vikt 16,9g
3200 kr
Collier, bismark, 18 K guld, L41cm, vikt 5,1g
1000 kr
Collier, bismark, 18 K guld, L46cm, vikt 4,9g
950 kr
Armband, blomdekor, 18 K guld, L17cm, vikt 12,3g
2400 kr
Armband, 18 K guld, L19cm, vikt 19,5g, säkerhetskedja saknas
3700 kr
Armband, bismark, silver samt berlock i form av stövel, silver England, L19,5cm
300 kr
Collier, silver, L42cm, vikt 111g
300 kr
Stigbert, smyckeset 3 delar, silver 1950-tal Stockholm, armband L20cm, brosch D3,5cm samt 1 par
800 kr
örhängen
Parti smycken bl.a. silver, pärcollier med silverlås och grön sten, broscher Finland samt brosch allmoge
500 kr
stil
5st ringar, silver med bl.a. bärnsten, rosenkvarts varav en From Danmark, strl 17,5mm
600 kr
Hänge med slipad sten, silver 1948 Stockholm, 2,5x2cm, sten med små nagg, collier, silver med ringar
500 kr
och stavar L59cm samt saltkar, silver med glasinsats, H3,5cm, glas med nagg
6st pärlcollier med bl.a. silverlås, L45-76cm
300 kr
Armband och brosch med granatfärgade stenar samt 2st 2 kr 1937 varav en omgjort till hänge/brosch
400 kr
Parti smycken, silver bl.a. armband, hänge m.m samt sked silver
400 kr
2st hängen, förgyllt silver med granatfärgade stenar samt damur 14 K guldboett
300 kr
Parti silversmycken bl.a. came brosch/hänge m.m, någon makarsiter saknas
400 kr
Parti silversmycken bl.a. Alton hänge, armband med tigeröga
500 kr
Giorgio Armani, glasögon med styrka, etui samt bag i kartong
800 kr
Ray-Ban, solglasögon, New Wayfahrer, etui samt putsduk
300 kr
Eric Tuneld geograbok 1700-tal, ytslitage/slitage, ej komplett
250 kr
Ikon, silverinfattat tryck 10x8cm
300 kr
Parti svenska silvermynt, total vikt 233g, minnesmynt 100 kr samt parti äldre vykort
300 kr
Amulett, sannolikt vitjade med dekor av gnagare, Kina L3,5cm, skulptur jadefärgad i form av fågel H3cm
400 kr
samt lockask, emalj med polykromdekor av gurscen och blommor H5,5cm D7,5cm, nagg
Tissot herrur D3,5cm, Zodiac herrur D4cm samt Sarcar Geneve herrur D3,5cm, glas med repor, urtavlor
400 kr
med slitage, delvis fungerande
5st ckur varav ett dam med silverboetter, bl.a. Viking, D3,3-5cm, ej funktionstestade, en baksida med
300 kr
gravyr, två ur med skador, medföljande 2st klockkedjor
Parti herrur bl.a. Fossil, Citizen, Certina, m.m, ej funktionstestade samt slitage
400 kr
Parti herrur bl.a. Facit, Lacorda, Certina, m.m. samt ckur med silverboett, ej funktionstestade, slitage
400 kr
Parti damur bl.a. Diesel, Adidas, ej funktionstestade
400 kr
Certina, damur, gulddouble, Mayfair automatic date, för Volvos jubileum 1927-1977, baksida med Volvo
300 kr
emblem D2,6cm, etui, tillsynes fungerande, urtavla med små prickar
Rossel-Conrad, ckur savonette, gulddouble, D5,2cm, tillsynes fungerande, framsida med gravyr
300 kr
Omega herrur D3,2cm, kronknapp saknas, glas med repor, Ebel herrur D3cm, Facit herrur Tu II D3,5cm
400 kr
datum samt damur LING med stenar D2,3cm, ej funktionstestade
Longines, herrur, stålboett 1950-tal D3,5cm, bakboett utbytt, kronknapp ej original, urtavla med obety-
800 kr
dlig slitage, glas med små repor, tillsynes fungerande
Certina, damur, 14 K guld, quartz datum D2,2cm, baksida med gravyr
400 kr
Bordsur, bemålat trä, 1800-tal, H51cm, mindre skador, ytslitage
800 kr
Golvur 1800-tal, H213cm, ytslitage, urverk möjligen England, ej komplett
2000 kr
Bordsur, engelsk stil, H31cm
300 kr
Väggur med skuren dekor, nyrokoko stil, H68cm, ytslitage, en sida med liten torrspricka
500 kr
Väggur, nyrenässans stil, H92cm, mindre ytslitage
500 kr
Herrgårdsur, Junghans, nyrenässans stil, H90cm,
800 kr
Väggur, urtavla märkt Brobi, verk märkt FHS, H40cm
300 kr
Ljuskrona med prismor, D25cm samt näckroslampa H27cm
300 kr
Månskensampel 1800-tal, elektrierad, H38cm
1000 kr
Ljuskrona med prismor, D49cm
400 kr
Ljuskrona med droppformade prismor, H50cm
300 kr
Luxus, taklampa 1970-tal, H25cm
400 kr
Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 3st taklampor, mässing 1970-tal, H41cm, mindre ytslitage
500 kr
Taklampa, jugend, mässing med glaskupor, omkring 1900, H/D?, en kupa med spricka
800 kr
Hängfotogenlampa, majolika oljehus och pärlfrans, omkring 1900, H
800 kr
Per Sundstedt, Atelje Lyktan Åhus, golvlampa samt bordslampa, Mars, H130 & 57cm
700 kr
Govlampa med hylla, kiniserande dekor i guld och svart, omkring 1900, H130cm, lagningar samt skärm
400 kr
med äckar
Hängfotogenlampa med majolika oljehus
500 kr
500 kr
Ljuskrona, Gustaviansk stil med 5 ljusarmar
800 kr
Golvlampa, Atelje Lyktan, H140cm, skärmfästskruvar ej kompletta
300 kr
Golvlampa, barock stil i mässing, H130cm
300 kr
Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing 1970-tal med 12 ljusarmar, D48cm, en ljushållare
1000 kr
med bristning, kuporna med små nagg
Ljuskrona med förgylld stomme D46cm
500 kr
1 par taklampor, mässing med glascylindrar 1960-tal, D32cm
400 kr
Väggspegel, förgylld med rosettkrön och fasett slipat glas
500 kr
Väggspegel, förgylld med fasett slipat glas, H162cm L72cm
500 kr
Väggspegel, förgylld, H68cm
300 kr
Väggspegel, förgylld, rokoko stil, H85cm
500 kr
Väggspegel, förgylld, H64cm, mindre avslag och förgyllningsslitage samt 2 externa hängskruvar påsatta
300 kr
Karta, Skåne, Generalstabens litograska anstalt Stockholm 1959 174x138cm samt plansch med H.C.
300 kr
Andersen sagor 58x66cm, äckar
Litogra på rulle, dekor med tigrar och kalligra, Japan 387x46cm, slitage
400 kr
Ulf Greder, lito, 214/360 49x59cm samt Tonic Roos, lito, 389/395 58x58cm
400 kr
Marrel Genay, lito, EA 48x63cm samt Alain Beck-Vitz, carborundumetsning, 8/99 49x39cm
400 kr
Bengt Orup, 2st akvareller, Orolig afton 30x38cm samt Örnar 43x52cm, en osignerad
400 kr
Oskar Bergman, lito, 220/260 50x39cm, fuktäck samt Göran Hahne, lito, 136/360 49x35cm
350 kr
Nils Zetterberg, lito, 223/390 45x36cm samt Lars Österlin, lito, 160/200 66x44cm
400 kr
Cecilia Friesendahl, etsning, 265/310 34x39cm samt Richard Shorty, lito, 85/100 44x32cm
350 kr
Etsning, signerad, Sea Cosmique 63/100 51x39cm samt lito, signerad, 53/150 60x42cm
400 kr
Anders Österlin, lito, 176/260 74x59cm
400 kr
Philip von Schantz, lito, 197/310 33x40cm
400 kr
Torsten Ridell, 2st litos, 43/50 44x29cm
400 kr
Endre Nemes, lito, 168/310 29x50cm
400 kr
Adi Holzer, etsning, 29/150 44x20cm
350 kr
Bert Johnny Nilsson, lito, 25/100 49x37cm samt Rune Pettersson, lito, 6/30 24x42cm
300 kr
Maja Fjaestad, träsnitt, Kajsarkrona, 27x37cm
400 kr
Edit Gert, olja, 74x69cm
300 kr
Theodor Skovgaard, olja, stormigt hav med båt, 66x97cm
300 kr
Leroy, olja, stilleben med skar 1800-tal 32x39cm, ramslitage
1000 kr
Iris Rönnqvist, akvarell, Hon 25x16cm (D)
500 kr
Tore Nobling, olja, kustlandskap 1939 21x33cm samt olja, oidentierad kosntnär, landskap med herre
400 kr
1800-tal 18x23cm, osignerad samt spricka
Sven Gunnar Svensson, olja, 33,5x22cm
300 kr
Reed, akvarell, hamn med båtar 1800/1900-tal 36x27cm
400 kr
5st kolorerade kopparstick, 1800-tal, motiv med krigskepp 10x15, 14x25, 21x30 samt 21x26cm
400 kr
Lars Norrman, lito, 123/360 27x50cm samt olja, möjligen Lars Norrman, kvinna i landskap 80x64cm, ej
500 kr
signerad
Erik Langemark, akvarell, stadsvy Karlskrona 1948 46x59cm
1000 kr
Josef Martiner, olja, landskap 1932, 45x58cm
500 kr
Wilhelm Behm, olja, skogslandskap 35x43cm
800 kr
Axel Lind, olja, hus i skogsdunge 64x51cm (D)
1000 kr
Adolf Nordling, olja, kustlandskap 1910 25x36cm
800 kr
Erik Hallström, pastell, interiör vid matbordet 37x26cm
800 kr
Per Daniel Holm, olja, osignerad eller möjligen otydligt monogramsignerad, intyg a tergo av Gustaf
1000 kr
Jaensson, kvinna i skogslandskap 19x27cm
C.O. Larsson, 2st oljor, landskap 20x24 & 21x31cm, enligt skyltar gåva från konstnären
300 kr
Lars Crona, 2st oljor, Spring is here 51x71cm samt Höst 54x45cm
600 kr
Wilhelm Behm, olja, skogslandskap 53x73cm
1200 kr
Jeges Ernö, akvarell, Karlskrona 1939 52x66cm
500 kr
Perstedt, olja, ballerina 99x66cm
300 kr
Gunnar Johan, olja, katt i månsken 1961 44x36cm samt B. Sjögren, olja, landskap 1978 60x71cm
400 kr
Hans Osswald, olja, stilleben med pipor 57x49cm samt Karl Erik Lundberg, Ledde, stilleben med blommor
350 kr
33x40cm
Tom Fahlroth, olja, landskap med gård 45x64cm (D)
400 kr
Erik Langemark, akvarell, stadsgata Karlskrona 34x49cm
800 kr
Ellis Wallin, olja, stilleben 1963 64x53cm
500 kr
Erik Langemark, akvarell, båthus i vinter 1952 28x45cm
500 kr
Olja, oidentierad konstnär, signerad, komposition med skar 56x90cm
800 kr
Ritha Holst, olja, Blå sten 1996
500 kr
Arthur E. Pearce, olja, renar i vinterlandskap 1898 49x36cm
500 kr
Mario Mazzella, olja, motiv från Ischia 1958, 78x48cm
300 kr
Nils Göran Brunner, 2st oljor, 21,5x28 & 28x19cm
300 kr
Vytautas Kasiulis, lito, 167/210 21x29cm samt Gustav Rudberg, lito, 219/310 36x47cm
350 kr
5st kolorerade tryck, 1800-tal, föreställande slaget vid Sole Bay 35x66, 37x94, 35x96, 32x142 samt
500 kr
35x150cm, veck
Jörgen Fogelqvist, lito, handkolorerat provtryck 50x38cm, Martin Emond, akvarell, stilleben med blom-
500 kr
mor 42x34cm samt Inger Kihlman, 2st etsningar, 256/400 och 20/400 24x30cm
Kurt Heinonen, olja, sydlänsk stadsbild 54x44cm, E. Lundgren, olja, kvinna med ko 29x39cm, lagning
350 kr
och krackelering samt olja, otydligt signerad, stilleben 22x40cm
Ulf Hårdner, 2st oljor, kust med båtar, 54x45cm samt vinterlandskap 62x64cm
500 kr
Karta, Caernarvon, senare tryck 37x48cm, vågig, etsning 1800-tal 20x33cm samt 2st litos, signerade JSN
350 kr
7 och 16/25 23x17cm
Hugo Öfverström,
olja,
landskap med vattenkvarn 42x33cm samt akvarell,
oidentierad konstnär,
350 kr
Åke Wickström, olja, icka med blommor, 63x44cm samt Nancy Nömmeols, tusch och akvarell 1950-tal,
500 kr
48x33cm, osignerad
30x23 & 33x15cm
Sven Jonson, lito, 23/60 18x31cm, Harly Strid, lito, 52/68 29x43cm samt lito, signerad, 5/100 22x14cm
300 kr
Arvid Karlsson, teckning, modellstudie Paris 1939 55x37cm, dedikation, Åke Pettersson-Nåw, lito, 89/100
400 kr
17x19cm samt Karta, Sverige och Norge av J. Rapkin 1800-tal 33x24cm
Lars Gynning, lito 54x38cm samt akvarell, signerad, Japan 29x25cm
300 kr
Carl Malmsten, skåp bok, Oktober, H142cm L100cm B40cm, ytslitage
2500 kr
Sobord med svartskiva, delvis teak 1960-tal, H61cm L140cm B55cm, små fanerskador
500 kr
Börge Mogensen, bokhylla, Öresund, 2,5 sektioner, H184cm L135 & 68cm B36cm
1500 kr
6st stolar + matbord med lådor, modern design, H74cm L180cm B89cm
500 kr
4st stolar + bord med kromben och hjul 1970-tal, klädsel med äckar
500 kr
Skänk H138cm L101cm B47cm, torrsprickor, trä med visst angrepp samt ytslitage
300 kr
Byrå, rokoko stil med bronserade beslag, 3 lådor, H64cm L63cm B38cm, ytslitage
300 kr
Skåp, teak 1960-tal, H109cm L96cm B43cm, mindre ytslitage
500 kr
2st sidobord varav ett med bronserade beslag, H74cm L53 & 59cm
400 kr
Spelbord nyrokoko stil, mahogny, H78cm L85cm B42cm
400 kr
Salongsbord nyrokoko stil, H72cm L125cm B94cm
500 kr
Salongsmöbel nyrokoko soa samt 2 fåtöljer
1500 kr
Kamferkista med skuren dekor av orientalisk scen, H49cm L91cm B45cm, ytslitage
300 kr
AWAB stegpall
300 kr
Vägghylla, H97cm L58cm
300 kr
Piedestal med förgylld dekor, H118cm D24cm
300 kr
Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 6st stolar, Sjuan, slitage samt rygg med skador
500 kr
Karl Andersson, sidobord teak 1960-tal, H53cm L60cm samt satsbord, delvis teak 1960-tal, H50cm L59cm
300 kr
Pigtittare, nyrokoko 1800-tal, H38cm L38cm
300 kr
Blomsterbord H63cm L85cm samt piedestal, stringmodell, H65cm D23cm
300 kr
Slagbord med låda, 1800-tal, H80cm L47 + 73 + 73cm, trä med visst angrepp samt torrsprickor
1000 kr
Byrå med stenskiva, rokoko stil med bronserade beslag, H68cm L62cm B34cm
400 kr
Sidobord, allmogemålat, H82cm L45cm
300 kr
Börge Mogensen, 4st stolar samt matbord, delvis teak 140 + 55 + 55cm
2000 kr
Börge Mogensen, bokhylla, Öresund, 2 sektioner, delvis teak, H184cm L135 & 68cm B36cm
1000 kr
Bruno Mathsson för Dux, fåtölj, Pernilla, klädsel med slitage och patina
1000 kr
4st stolar, nyrokoko 1800-tal
500 kr
Arne Norell, öronlappsfåtölj, klädsel med patina
800 kr
Arne Norell, öronlappsfåtölj, grön klädsel, klädsel med viss patina
1000 kr
1 par karmstolar 1960-tal, klädsel med äckar
400 kr
Salongsgrupp, rokoko stil med grön klädsel, soa samt 2st karmstolar, klädsel med äckar
500 kr
2st pinnstolar
300 kr
Emmafåtölj, gul klädsel
400 kr
Stegpall H59cm samt barstol, höj och sänkbar
300 kr
Fåtölj Ljungs Industrier Studio samt 1 par fåtöljer, nielaus and jaki, delvis teak 1960-tal, klädsel med
400 kr
patina
1 par fåtöljer, baljformade, brickmärkt Knoll 1940-tal, klädsel med smärre skador
500 kr
Sidobord, Gustaviansk stil med bronserade beslag och intarsia, H57cm L56cm, något ostadigt
300 kr
Svensk Form, 4st stolar
500 kr
2st brickbord s.k. butler tray, H48cm L89 & 121cm
400 kr
Hängstol, rotting, H120cm
400 kr
Carl Malmsten, öronlappsfåtölj, skylt märkt, klädsel med skador
500 kr
Tevagn med intarsia, H66cm L80cm
400 kr
4st stolar, empire stil 1800-tal
400 kr
Väggskåp med skrivkla, H106cm L72cm samt brickbord s.k. butlertray, H50cm L71 + 10 + 10cm
400 kr
Arne Jacobsen för Fritz Hansen, stol, Sjuan, grön samt karmstol bok 1960-tal
500 kr
Sybord, gul björk H73cm L57cm B44cm samt nattduksbord teak 1960-tal, H55cm L54cm B41cm, äckar
400 kr
Engström & Myrstrand för Tingströms, sobord, Cosmos, teak 1960-tal, H55cm L140cm B60cm, mindre
400 kr
ytslitage
Sobord Danmark 1960-tal, H51cm L130cm B70cm, soblekt
300 kr
1 par trädgårdsgavlar, gjutgods samt trädgårdsstol 1960-tal
400 kr
Trädgårdsbänk, gjutgods med träribbor, H82cm L121cm, ett gavelhörn med bristning, något ostadig
500 kr
Fåtölj böjträ 1970-tal
300 kr
Carl Malmsten, 1 par karmstolar, brännstämplad. Proveniens: Torna Sparbank i S.Sandby, ett armstöd
400 kr
med lagning samt ytslitage
Utdragssoa, Karl-Johan stil med rikligt utskuret krön, 1800-tal, L200cm
500 kr
Byrå, Gustaviansk stil med stenskiva, intarsia och bronserade beslag, H80cm L110cm B47cm
1200 kr
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med bronserade beslag, H82cm L98cm B49cm
1000 kr
Chionje, mahogny 1900-tal, inredning björk, H113cm L102cm B47cm
400 kr
Byrå, Gustaviansk stil med stenskiva, intarsia och bronserade beslag, H77cm L90cm B47cm
1000 kr
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H74cm L80cm B44cm
1000 kr
Vitrinskåp, rokoko stil med bronserad beslag, H143cm L77cm B38cm
1000 kr
Serveringsvagn delvis teak 1960-tal, H70cm L62cm, ytslitage
400 kr
Spelbord, Oscarianskt, L86cm B88cm
400 kr
Salongsbord 1800-tal, utdragbart, 6 ben + 3 inläggsskivor, D134cm
1000 kr
Spelbord nyrokoko stil, mahogny, H78cm L88cm B44cm, ytslitage
400 kr
Piedestal, Gustaviansk stil, H85cm D35cm
350 kr
Byrå med 3 lådor, omkring 1900, H84cm L77cm B48cm, torrspricka, ytslitage
400 kr
Sobord med v-formade ben, bok 1960-tal, H56cm D109cm, solblekt
400 kr
Skrivbord med lådor, gul björk, H75cm L130cm B70cm, mindre ytslitage
400 kr
Skrivbord, jugend med kopparbeslag, H77cm L139cm B74cm
400 kr
Boksnurra, engelsk stil med intarsia, H86cm L46cm
500 kr
Röllakansmatta, dubbelvävd
300 kr
Matta, dubbelvävd
300 kr
Handvävd matta, modern jugenddekor, 236x171cm, små prickäckar
400 kr
Handknuten matta, Afshar 128x110cm
400 kr
Handknuten matta, Nahavan 147x109cm samt handknuten matta, Hamadan 156x103cm
400 kr
Handknuten matta, Trädgrådsmönster 216x157cm, fransslitage
400 kr
Elsa Ekholm, röllakansmatta, geometriskt dekor, 290x195cm
500 kr
Handknuten matta, Serabend 183x107cm samt handknuten matta, Belutchstil 130x181cm
300 kr
Matta, Gabbehstil, 208x155cm
300 kr
Handknuten matta, Shiraz 318x224cm
800 kr
Handknuten matta, Afshar 232x164cm
500 kr
Handknuten matta, guld afghan
400 kr
Handknuten matta, Hamadan, 218x130cm
300 kr
Broderad duk, tvistsömn, allmoge dekor, 188x127cm
300 kr
Åkdyna, tvistsömn daterad 1811 90x44cm, ställvis slitage samt senare bakstycke
1000 kr
Åkdyna röllakan 1800-tal 92x43cm, ställvis slitage och äckar
1000 kr
Viola Gråsten, Tidstrand, 2st ltar
400 kr
Viola Gråsten, Tidstrand, lt 222x160cm
300 kr
Bänkalänk, tvistsömn, daterad 1807, 114x51cm
500 kr
Anbudsauktion / Bid-auction
Gunnar Nylund, Rörstrand 4st skålar, D9-19cm
400 kr
Parti bl.a. Käthe Kruse för Goebel gurin, icka med korgar och lamm 1956, lagad, Hummel gurin,
400 kr
Goebel katt, kara med slipad och graverad dekor, m.m.
Rörstrand 3 delar Ostindia L24 & 27cm samt Bing & Gröndahl, kanna, Måsen, 3:e sortering H26cm
400 kr
Göran Wär, Kosta Boda 4st ljusstakar, Solros, H8,5-17,5cm samt Orrefors 2st skålar H7,5 & 8,5cm
300 kr
Orrefors vas och skål H22 & 9cm D14cm, Bertil Vallien, Boda skål på fot, H10cm D10,5cm, kara H30cm
300 kr
samt Sea glasskål D15cm
Dragvagn med fyra hjul, ak 60x90cm
300 kr
Kaebehållare, Nils Johan Don Pedro samt bordslampa i form av clown
250 kr
Parti bl.a. Rosenthal skål, Hackefors assietter, bonbonjär, m.m.
300 kr
Erik Höglund vas, H17cm, Orrefors skål, D21cm samt Pukeberg ljusstake, H30cm
300 kr
Parti bl.a. Upsala-Ekeby föremål
300 kr
Syco teservis, Digsmed sillsnurra samt 2 par träljusstakar
300 kr
Parti keramikföremål, mestadels Gabriel
300 kr
Parti bl.a. Orrefors skålar, Kosta vas, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Don Pedro kaebryggare, bestick, tennföremål, m.m.
300 kr
Levin, gitarr, spricka och slitage
300 kr
Allan Erwö, olja, stilleben 1958, 39x78cm
300 kr
2st hänkelvaser, H27 & 42cm
300 kr
Parti glasföremål bl.a. Skruf ishink, kara, bringare, m.m.
300 kr
Narumi, kaeservis, Svaneholm tårtgaar + kaeskedar samt Schumann 6st genombrutna assietter
300 kr
Parti bl.a. Gustavsberg kaeservis, bordslampa, Bing & Gröndahl väggplatta, m.m.
300 kr
Iittala dessertskålar, Fuga skålar, Hjort lockurna, vas, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Rosenthal skålar, Arabia krus, m.m.
300 kr
Parti Rosenthal bl.a. skfat, kanna, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Olle Alberius Rörstrand fat D20cm, Carl Harry Stålhane Rörstrand skålfat med oxblodglasyr,
300 kr
Hertha Bengtsson Rörstrand vas, L. Hjorth skål, väggrelief m.m.
Parti glas bl.a. Björkshult kara, Hovmantorp skål på fot, pokal med dekor, skål, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Lisa Larson Gustavsberg K-studio 1996 fat på fot, Susanne Öhlen Rörstrand kaeservisdelar
300 kr
Clair de Lune, Rörstrand servisdelar Carmen, m.m.
Parti glas bl.a. Alsterfors remmare med graverad dekor, vas, m.m.
300 kr
Herstal ljusstake, OBH Nordica locktång, Birgitta Frigast tomte samt 2st jugend tyger
300 kr
Bilbana, Scalextric. För funktionen ansvaras ej
300 kr
Parti bl.a. Kosta Boda fat och skål, träfat, orientalisk lampfot, Arabia 2st skålar Artica m.m.
300 kr
Parti bl.a. Rörstrand vas, 2 par ljusstakar, sparbössor, 4st samlartallrikar, salt & pepparkar, m.m.
300 kr
Fat med motiv efter P.S. Kröger D21cm, Osiris 2st dekorationsfat med relief D21cm samt 3st glasdjur
300 kr
H9,5 & 16cm
Parti dekorationsfat med relief bl.a. tenn m.m.
300 kr
Parti bl.a. Gustavsberg uppläggningsfat New York, Arabia 5 + 4st djupa tallrikar med art deco motiv,
300 kr
Rörstrand 3st fat Skåne m.m.
Parti bl.a. Gense bestick, Tilgman björnar, Intermezzo glas, Åfors likörglas, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Nittsjö fat, parfymlampa, ett öra saknas, mässingsföremål, nysilverkannor, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Luxus bordslampa, nysilverljusstake, stånka, m.m.
300 kr
Okbräda, bemålad 1800-tal l86cm, bastkorg 1800-tal D50cm, hand med träabgrepp samt allmogeredskap
350 kr
L97cm, skador
Bergboms, bordslampa, mässing, H48cm, mindre ytslitage
300 kr
Stig Lindberg, Gustavsberg, 18st kaefat, Salix
300 kr
Parti bijouterier bl.a. broscher, klockor, m.m.
300 kr
Parti Orrefors skål, miniatyrvåg, Villeroy & Boch, 3st plaketter, miniatyr vas, nysilver strösockerskål,
400 kr
Kunglig Dansk fågelpar H13cm, Bing & Gröndahl fågel H9cm
Parti glas bl.a. likörglas, olikfärgade m.m., någon glas med små nagg
300 kr
Parti Rosenthal 7st tekoppar med 8st fat, Maria, Karlskrona fruktservis 11st assietter med fat, moc-
400 kr
cakoppar, m.m.
Gustavsberg, soppterrin med fat, L28cm samt 6st förrättstallrikar, Willow, D21cm
350 kr
Orrefors skål, H13cm D21cm, Jens Ettorp, Heta Låga fat D32cm, Transjö fat och vas D28cm H11,5cm
300 kr
samt vas H15cm
Parti 5 delar Röd rubin H6-19cm D10cm, 2st kakelugnsdekorationer porslin, sprickor, stumpastake, väg-
400 kr
gljusstake mässing, skrivbordsdel, ytterfoder, 12st nysilver skedar, Vasa, gravyr, lockurna samt häst och
vagn
Rörstrand 21st samlartallrikar med motiv efter Anders Zorn D20-21cm samt Bing & Gröndahl 4st sam-
300 kr
lartallrikar med motiv från Michael Ancher och P.S. Kröger D21cm
Parti bl.a. Rörstrand 3st väggplattor, kara, bestick, m.m.
300 kr
Erik Höglund, 6st bägare + 3st fat samt 4st snapsglas nysilver
300 kr
Parti glas bl.a. Hovmantorp, glas med graverad dekor, m.m.
300 kr
Rosenthal 5st servisdelar, terrin, Reijmyre skål samt skål Japan
300 kr
Väggdekorationer med masker samt trämask
300 kr
Jens Ettorp, Heta Låga, 6st skålar, H3,5-11cm D11,5-19cm samt vas H19,5cm
400 kr
Parti Björn Wiinblad Rosenthal 5 väggtallrikar, fönsterdekoration möjligen Erik Höglund, nysilverbestick
300 kr
40 delar samt Bang Olufsen CD-ställ L56cm B14cm
Parti glas bl.a. Sagaform skål på fot, selterglas olikfärgade, vas, m.m.
300 kr
Olja, oidentierad konstnär, motiv från Torup, 63x99cm
400 kr
Väggpendyl, Westerstrand, förgylld, H53cm
300 kr
2st ytterfoder majolika varav en Gustavsberg D19 & 21cm samt vas Japan H24cm
300 kr
Zaphir 3st guriner, H15-23cm samt Curt Adin 2st vaser, H28 & 29cm
300 kr
Bing & Gröndahl, 3st vaser H11-12,5cm, fat D17cm samt lampfot H25cm, 1:a sortering
300 kr
Lampfot Spanien, Lladro gurin H13cm, Nao gurin H20cm, Zaphir gurin H18cm samt gurin H18cm
300 kr
Parti bl.a. Wilhelm Kåge Gustavsberg vas, Carrara, Gustavsberg ytterfoder, trägurer, m.m.
300 kr
Goebel gurin H14cm, Nao 3st guriner H11-23cm samt lampfot H25cm, lampfäste löst
300 kr
Parti bl.a. Rörstrand tekoppar, Miranda, Skruf skål, Kunglig Dansk gurin, m.m.
300 kr
Parti 4 par skor, boots storlek 41-42 samt väska
250 kr
Parti bl.a. kaekvarn, strykjärn, drickaaska m.m.
250 kr
Parti bl.a. teakfat, Homegaard snapsglas, träskål med spricka, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Orrefors skålar, tenn ljusstakar Schreuder & Olsson Stockholm, Kockums tekanna, Bing &
300 kr
Gröndahl motivvas m.m.
Parti bl.a. Gustavsberg kryddburkar Pyro, kopparföremål, m.m.
300 kr
Malte Hulten AB, kappa med skärp, skinn, strl 52
300 kr
Rock and Blue, jacka, skinn, strl 54
300 kr
2st nattduksbord björk 1940-tal, H50cm L50cm, glasskivor samt lådor saknas
300 kr
5st konstglasvaser H11-23cm, skål H6cm
300 kr
Lampfot med guriner, H26cm samt lockurna med hänklar och blomdekor, H32cm
300 kr
Parti konstböcker bl.a. delar av Konstens Världshistoria, Bruno Liljefors, Samtal om Zorn m.m.
300 kr
Bing & Gröndahl 2st guriner H6 & 9cm, Lladro gurin H17cm samt Casades gurin H15,5cm
250 kr
Bing & Gröndahl, gurin H13cm, Diana gurin H29cm, Valencia gurin H18cm samt Goebel gurin
300 kr
H10cm
3st barometrar Ekfeldt, L98-102cm, små skador
2st baronmetrar, Bratt och Carlberg, H98 & 100cm, små skador
Parti bl.a.
Stig Lindberg Terma gryta med lock, Åfors glasföremål Skansen, m.m.
400 kr
300 kr
2 lock till Terma
300 kr
saknas, någon kara saknar propp och någon del med mindre nagg
2st sidobord med låda, H75cm L57 & 52cm, lådknopp samt list saknas
300 kr
Väggur, Westerstrand, framglas med slipad och graverad dekor, H45cm
300 kr
Väggpendyl, förgylld, H52cm
300 kr
Väggur, nyrenässans stil, Junghans, H67cm, krön och någon dekoration saknas, mindre ytslitage samt
400 kr
ckursfodral i form av väggursfodral, H28cm
Väggur jugend, Junghans, H69cm, trä med visst angrepp och ytslitage
300 kr
Väggur, Gustav Becker, ek, 1940-tal, H55cm
300 kr
Väggpendyl, förgylld, dekorationslagning, urtavla med slitage
300 kr
Pelarbord, rokoko stil mahogny, H64cm L80cm, mindre ytslitage
300 kr
Stegpall
300 kr
Väggspegel, teak och svärtat trä, H103cm
400 kr
3st väskor bl.a. Adax, fax och l fodral samt resväska
400 kr
Golfvagn med 13 klubbor bl.a. Callaway samt bärbag
500 kr
Stegpall, Rörets med plastklädde steg, H59cm
300 kr
Klädhängare rörmekano, H178cm, en hängare saknas
250 kr
Ecco, damstövlar, Hobart läder, strl 40, nyskick!
400 kr
Nordic easy chair, seniorfåtölj, medföljande pall, snarlik modell, Sorö, gott skick
400 kr
Josef Frank, Svenskt Tenn, 3st bordstabletter samt 3st glasunderlägg, Tulpan, viss gulnad
300 kr
Parti bl.a. remmare, Rörstrand Lola servisdelar, elljusstake m.m, en ljushållare lös
300 kr
Parti bl.a. Iisakki Järvenpää jaktkniv, Nordiska kompaniet slips, barometer, trägurer, m.m.
300 kr
Carlsbad, moccaservis, dekor med människorscen, 12st koppar, 12st fat, kanna, sockerskål, gräddsnipa
300 kr
samt Kockums 2st kannor med emalj, kanna nysilver Sheeld, emaljkannor med emaljslitage
Väst, bolero samt bälte med pärlbrodyr
250 kr
Bing & Gröndahl, servisdelar, Måsen med guldkant, 2st vaser H13 & 21cm, sockerskål H10,5cm,
400 kr
gräddsnipa H9cm, salt & pepparkar H7,5cm, 4st fat L10 & 21cm, 2st tandpetshållare H6,5 & 7cm,
1:a sortering varav tandpetshållarna 2:a sortering
Pälskappa, Hollies, storlek XL, medföljande Hollies hängare
400 kr
Pigtittare H50cm L38cm, hushållsvåg H26cm samt Emoreii klocka H12cm
300 kr
Rökbord med kopaprbricka, H65cm D61cm samt 2st pallar med grön klädsel, H14cm L36cm
300 kr
Parti bl.a.
300 kr
skål med blomdekor, Iittala 6st selterglas, 6st remmare med graverad dekor, termometer,
svepask, m.m.
Parti bijouterier bl.a. Dyrberg & Kern
300 kr
Parti bijouterier
300 kr
Parti silverföremål bl.a. tårtspade, 6st kaeskedar Rosenholm, L10-22cm, total vikt 203g
500 kr
Parti krus Nittsjö, Sjöbo m.m, ett krus med nagg
300 kr
Parti bl.a.
300 kr
1 par vägglystrar med prismor, Ljung uti Lund tennmuggar, metronorm, spegellampett,
ljushållare saknas, m.m.
Rörstrand vas, Nang King H44cm samt 5 delar tenn bl.a. stop, ljusstake, H11-16cm
300 kr
Ljuskrona med prismor, D38cm
300 kr
Parti kaeservis, teservis bl.a. Edward Hald
300 kr
Parti bl.a. Hutschenreuther kaeservisdelar, Bodum nötknäckare med skål, konstglasskulptur i form av
300 kr
äpple, gräddsnipa, m.m.
Dolce & Gabbana, 1 par dam skor, Pistol short, Khaki gray army, strl 39, kartong, mindre bruksslitage
500 kr
Parti barometrar, 15st
300 kr
Resegrammofon, för funktionen ansvaras ej
300 kr
Parti barometrar, 16st
300 kr
Parti emaljskylt, skador, nysilver bricka m.m.
250 kr
Parti vävnad, duk samt svepask
300 kr
Slagborr med tillbehör, för funktionen ansvaras ej samt medföljande förlängningssladd
300 kr
Parti bl.a. samovar, ljusstakar, m.m.
300 kr
Parti Gustavsberg fat i form av gurka, sparbössa i form av äpple, små nagg, bemålad vas samt ALT
400 kr
Lidköping kaeservis, 11st koppar, 11st fat, 11st assietter, sockerskål, gräddsnipa och kakfat
Parti glasskål på nysilverfot, bemålad kara med 5st snapsglas, plåtburk, 6st snapsglas, ljusplåt samt 2st
300 kr
glasdjur med små nagg
Parti tyska sedlar, 1900-talets början samt några sedlar Jugoslavien, slitage
300 kr
J. Oin, olja, båthamn i månljus 45x62cm, äckar samt olja, monogramsignerad C.S. , Indalsälven 1913
400 kr
46x68cm, ramslitage
Eva Solo, citruspress samt dressingshaker, båda med original kartonger
300 kr
Maria Berndtsen för Georg Jensen, termos och mjölkkanna Qvack, plast och stål, H14 & 8,5cm,
250 kr
bruksslitage
2st kobratelefoner, senare tillverkning samt telefon Jacob Jensen, ett kontakt saknas, för funktionen
300 kr
ansvaras ej
4st skålar varav 2st Ilmenau, D15-28cm
300 kr
Gee, 9st fat, skål, Röd rubin, D19 & 25cm samt Bing & Gröndahl bordslampa, motiv av lilla havsfrun,
300 kr
1:a sortering H26cm
Tennstop C.G. Hallberg, lock med bristning, gravyr, vinkylare koppar samt barometer H40cm, dekora-
300 kr
tionsknopp saknas
Skruf konstglasvas med skdekor nr.1-99 H14cm, Laholm fat med handtag Lagaholm L25cm, glasobjekt
400 kr
med runskrift H22cm samt Lightin Art lampa SP90
Nao 4st guriner, H26-32cm samt gurin H40cm
300 kr
1 par bordslystrar med prismor och marmorfötter, H45cm, i behov av ombindning, ärgade samt en fot
400 kr
med obetydlig nagg
Båtfotogenlampa, 1900-talets första hälft, H33cm, mindre ytslitage samt tubkikare, max längd 57cm
300 kr
Orrefors 2st ljusstakar H12cm, Kosta Boda champagneglas och vas H23 & 10cm samt skulptur i form av
300 kr
Tage Erlander H12cm
Hummel 2st porslinstavlor, 13x12,5cm, en med nagg och lagning samt vas märkt B.V. H19cm
300 kr
Lladro 2st guriner, Rex gurin, Tengra gurin samt Goebel ko, H11-25cm
300 kr
Takfotogenlampa, omkring 1900, H72cm, brännareglas saknas
300 kr
2st ljuskronor med förgyllda stommar D33 & 35cm medföljande lösa prismor, dock kan någon prisma
300 kr
saknas
4st frimärksalbum bl.a. Brasilien, Polen, Spanien m..
300 kr
3st frimärksalbum svenska postfriska, nominellt värde va ?
1000 kr
5st frimärksalbum Sverige
400 kr
Parti pärm Första Dagsbrev, blandade frimärken, brev, m.m.
300 kr
Parti seritidningar, Fantomen, Agenx9 m.. 1960-tal, slitage samt 5st plastbilar bl.a. Volvo, skador
250 kr
Parti bijouterier bl.a. silver
300 kr
Parti pins bl.a. fotbollspelare från Vm 1994, sparbössor, m.m.
300 kr
Parti bijouterier bl.a. silver, 1 örhänge med pärla 18 K vitguld
300 kr
Parti frimärksalbum bl.a. Sverige, Norge, Tyskland, Island, Argentina, Finland
300 kr
2st långpipor L27 & 80cm, sjöskumspipa samt samlarbild Elvis Presley
300 kr
Parti bl.a. pipor, silvermynt m.m.
300 kr
4st frimärksalbum, Norge, Sverige och Island
300 kr
3st hörlurar, Philips Construct, Sony MDR-NC6 samt Marshall, för funktionen ansvaras ej
300 kr
Parti svenska frimärken, postfriska, nominellt värde ca 4100 kr
2500 kr
Parti kameror bl.a. Agfa Isolette 2 med objektiv 1:4.5/85, Yashica Minister med objetuv 1:2.8 f=4.5cm,
300 kr
kikare Ryssland 16x50 m.m, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej
Parti frimärksalbum bl.a. Kuba, Japan, Poland, m.m.
300 kr
Parti bl.a. Minolta kamera Xe-5 med objektiv 1:1.7 f=50mm, 1:3.5 f=28mm, 1:3.5 f=135mm, bokmärken
300 kr
m.m samt 4st böcker bl.a. Strindbergs Måleri, Vatikan Museerna, Louvren Paris m.m.
2 lådor blandade frimärken, klipp, första dagsbrev m.m.
300 kr
Stig Wernheden, olja, bygata med skolbarn 32x54cm, Hanna Brundin, olja, landskap 56x66cm samt Tage
350 kr
Rudolf Ahlm, olja, skeläge 44x53cm
Väggspegel, delvis förgylld, H108cm L36cm, ramslitage
300 kr
Svenska medaljer och silvermynt, minnesmynt 3st 50 kr, 10 kr, 100 kr, 200 kr samt äldre sedlar bl.a.
800 kr
Sverige, Poland, m.m.
Parti bijouterier
250 kr
Ingegärd Digman, akvarell, interiör 33x24cm
350 kr
Parti silverföremål bl.a. tesil, total vikt 275g, någon med gravyr samt skador
600 kr
Bägare, silver 1934, H12cm D13cm, vikt 167g, gravyr och små bucklor
450 kr
3st silverfat med relief dekor, D7,5 & 16cm, total vikt 232g, gravyr
600 kr
Parti silverföremål, total vikt 423g
1100 kr
Fat, silver GAB 1942 Stockholm, D26cm, vikt 292g, gravyr
750 kr
Parti silverföremål bl.a. kläddborstar, pennor samt kniv med graverad blad, ej silver
400 kr
12 + 12st moccaskedar, silver 1930/40-tal, L9cm, total vikt 170g
450 kr
3st silverljusstakar, fyllda, H4 & 7cm, silvervas vikt 34g H8cm samt kara med glasinsats, silver England,
400 kr
H14cm, bristningar, någon med gravyr
4st herrur bl.a. Favre-Leuba, ej funktionstestade
300 kr
3st hängen, 18 K guld varav en med pärlor, ring 18 K guld med sten, total vikt 5,4g, gravyr samt ring
1000 kr
14 K guld vikt 1,1g
3st ringar, 18 K guld, strl 16,5 & 20mm, total vikt 12,1g, gravyr
2300 kr
4 par örhängen, 2st hängen samt 1 örhänge, samtlig 18 K guld, total vikt 6,7g
1300 kr
Collier, 18 K guld, L127cm, vikt 10,3g
2000 kr
9st ckur, delvis med silverboetter D3,3-5,2cm, ej funktionstestade, ertalet med skador, medföljande
400 kr
klockställ
Smyckeset, armlänk samt örhängen med svarta stenar, märkt EH, ölöppnare, siver Danmark L13cm, liten
300 kr
buckla samt 2st souvenirskedar silver
Parti silversmycken, någon sten saknas, ett collier med skador, någon med gravyr, total vikt 115g
400 kr
12 + 9st moccaskedar, silver, L9 & 10cm, total vikt 148g
400 kr
Parti silverföremål bl.a. strösockersked, silver 1900-tal, total vikt 484g, gravyr
1200 kr
Parti silverskedar, L10-12cm, total vikt 286g
700 kr
Parti silverföremål bl.a. 1800-tal, total vikt 332g, någon med gravyr
800 kr
2st fat, silver, L11,5 & 16,5cm, total vikt 142g samt skrin glas med silverlock England, H3,5cm L13cm
400 kr
B5cm, glas med små nagg
C.G. Hallberg, 12st kaeskedar, silver 1900-tal, L10,5cm, total vikt 196g
500 kr
12st teskedar samt 6st sockertänger, silver, L7,5-10cm, total vikt 208g, skedar med monogram
550 kr
Parti silverföremål bl.a. 1800-tal, total vikt 283g, någon med gravyr
700 kr
Parti silverföremål bl.a. Isak Österberg skedar Malmö 1820, skål GEWE, sked rosen, m.m, L11,5-21cm,
1000 kr
total vikt 358g
Parti silverföremål, matsked 1862, 6st kaeskedar L14cm samt 12st tårtgaar varav en förgylld, total
900 kr
vikt 386g
Parti silverföremål, 6st teskedar L14,5cm, påläggsgael samt skål, total vikt 190g
500 kr
John Andersson, 1 par miniatyr skålar, en med glasyrmistor, skål, bägare samt 2st skedar, silver, total
450 kr
vikt 210g
Parti silverföremål bl.a. punchbägare, total vikt 361g, någon med gravyr
700 kr
Parti silverskedar, kaktång, tårtspade, sill, total vikt 310g
800 kr
8 + 3st kaeskedar, silver, skaft med rosdekor, L10,5cm, total vikt 115g
300 kr
Karin Wennström, etsning, handkolorerad 23x34cm, Grebuis, olja, komposition 32x27cm, Per-Olof Ols-
300 kr
son, akvarell 21x16cm samt Laith Rashid Majid 18x18cm
Bordslampa, arteluce Italien H90cm, transformator saknas, för funktionen ansvaras ej
300 kr
3st planscher bl.a. Marylin Monroe och New York, 63x63, 68x68 samt 100x74cm
350 kr
David Ekberg, olja, landskap 51x46cm, Sigfrid Bengtsson, olja, gård i Fågeltofta 34x47cm samt Eric
350 kr
Ohlqvist, olja, stilleben 38x48cm
Blomsterbord med hjultrissor, rotting med glasskiva, H58cm L87cm, hjul med slitage
250 kr
Sigfrid Bengtsson, palett, signerad a tergo 1953 30x24cm
300 kr
Leif Liljeblad, olja, fågel i landskap 1986 53x64cm samt Egon Lennart Karlsson, olja, Blekingekust
300 kr
36x44cm
E.G. Tage, olja, stadsvy 21x31cm, J-E Blomqvist, olja, Vildapelblom 1991 32x40cm samt Sigurd Möller,
350 kr
olja, stilleben 66x49cm
Skrivbord med 2 lådor, vitmålat, H78cm L111cm B59cm
300 kr
2st pigtittare 1800-tal, H64 & 48cm L44 & 41cm, trä med visst angrepp samt ett bakstycke löst
300 kr
Cai Selander, etsning 22x18cm, Bertil Hedberg, lito 30/190 27x21cm, Peter Nordström, etsning 75/160
350 kr
28x24cm, W. Sahlin, lito 183/280 16x16cm samt lito, signerad, 8/53 10x14cm
3st tryck efter kopparstick med krigsfartyg, 16x25cm, 2st tryck efter Boucher 29x26cm samt Karta över
300 kr
Danmark, senare tryck 39x50cm
Bengt Böckman, 2st litos, 17 och 79/333 31x25cm samt olja, enligt baksidan Nelda Teivens, stilleben
300 kr
med frukter 38x45cm, osignerad
Axel Werner Ekelund, olja, stilleben 47x66cm samt Bengt Böckman, 2st litos, 362/444 31x25 och 194/333
300 kr
27x34cm
Carl Berndtsson, olja, Venskuta 28x45cm samt Hjalmar Book, olja, stilleben 1942 59x48cm
300 kr
3st moderna oljemålningar, signerade, 80x80 & 100x100cm
350 kr
E. Gunther, 4st oljor, kust och skogsmotiv, 22x27, 23x34, 36x22 samt 70x53cm, en med äckar och
400 kr
ramslitage
May K. Leon, lito, 86/290 20x17cm, lito, signerad 15/25 17x2cm samt etsning med relieftryck signerad
300 kr
17x18cm
Gustav Adolf Johansson, olja, klippstenar 31x42cm, Gösta Rubensson, etsning, 236/310 22x19cm samt
etsning, signerad, 4/10 23x12cm, liten glasskada
300 kr