Auktionslista pdf

Comments

Auktionslista pdf
Royal Dux, gurin, häger, H32cm
Bing & Gröndahl, gurin, Dalmatiner, 1:a sortering, H22cm
Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Amalia, H18cm
Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Johanna, H14cm
Träskool med stråke, L58cm
Bordslampa, jugend stil med dekor av kvinna sittande på huk och marmorsockel, H42cm, en hand med
skada
Karl Lindström, Rörstrand ytterfoder, jugend, H18,5cm D19cm, skador/damages
Tennbägare Malmö 1700/1800-tal H14cm, fot med liten bristning samt tennfat Dzierzominov Polen 1800tal D31cm
Bertil Vallien, Rörstrand, ytterfoder, H20cm D25cm
2st tennfat Kristianstad D33 & 39cm samt tennfat Helsingborg D38cm, samtliga 1800-tal, ett fat med
lagning
Eva Englund, Pukeberg, bordslampa 1970-tal, H36cm, fot med invändiga repor
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H82cm inkl. sockel, osignerad
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H56cm inkl. sockel, osignerad
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H75cm inkl. sockel, signerad på sockel Ulrica
HV
Kunglig Dansk lampfot Golden Summer, 2:a sortering, H65cm
Rörstrand, vas med dekor av bl.a. älg i landskap, omkring 1900, H43cm
Sten Faste skulptur, barnansikte stengods 10/30, höjd utan sockel 16cm samt keramikbyst Tyskland
H24cm
Bertil Vallien, Rörstrand, 2st vaser, H12cm
Kunglig Dansk, vas med blomdekor, 1:a sortering H34cm
Lars Hellsten, Orrefors, skål, Odyssey, signerad och numrerad, H11cm D25cm samt Östlings i Gnosjö, 1
par vägglampor med orange glaskupor
3st blyglasfönster, jugend stil med blomdekor, H109cm L45cm, någon med sprickor
Ambassadeur 3st skerullar, Mag III, No 5000 och No 6000, för funktionen ansvaras ej samt ett etui ej
original, bruksslitage
Dekorationssvärd, Kina 1900-tal, L60cm
Parti stenåldersföremål bl.a. intyxor, dolk m.m, L7,5-14,5cm, avslag och nötningar samt fossiler bl.a.
ophiomorpha m.m.
Silverkanna med dekor av fåglar, orientalisk, H17cm, vikt 326g
Anders Nilsson, bägare, silver 1931 Lund, monogram märkt WN för Wiwen Nilsson, H7,5cm D9,5cm,
vikt 100g, gravyr
18st bakelsegaar, silver, skaft med rosdekor, 3 olika modeller, L12-13cm, total vikt 248g
C.G. Hallberg, salladsbestick 2 delar, Olga, silver 1934 Stockholm, L26cm, total vikt 227g
Sockerströare silver, Söndergaard Danmark 1800-tal, vikt 40g
13st skedar, 6st gaar, silver, MGAB Uppsala L15,5cm, total vikt 617g, några med bruksslitage, skedar
med monogram
Fredrik Holm, 4 + 4st skedar, silver 1870, 1969 & 1970 Helsingborg, L22cm samt S. Svensson sked, silver
1849 Kristianstad L21cm, total vikt 468g, gravyr
11st dessertskedar, silver, L14,5cm, total vikt 224g
Parti silverföremål med blomdekor bl.a. kaktänger, tårtspade, m.m, L5-21cm, total vikt 260g
Parti skedar, silver med blomdekor, 2 skedar L17cm, 4 skedar L12cm, 5 skedar L10cm samt 5 serveringsbestick, total vikt 380g
Handspegel silver L27cm, bakstycke ej silver, skador samt saltkar i form av åsna med vagn, L12cm,
glasskål med spricka
Skinkbestick 2 delar med silverskaft, L26 & 27cm samt 4st knivar silver 1805 & 1806, förgyllda och fyllda,
L19cm, mindre förgyllningsslitage samt ett skaft löst
Gustaf Theodor Folcker, skålfat, silver 1855 Stockholm, kanter med dekor av vindruvsblad i relief, H4cm
D26cm, vikt 272g
Georg Jensen skål, Leaf L16cm samt 2st silverdosor bl.a. med emalj
1 par ljusstakar, GAB silver 1940 barock stil, H17cm, total vikt 374g
1 par ljusstakar, GAB silver 1964 Stockholm, H21cm, total vikt 624g
Parti kameror bl.a. Olympus AF-10, Zenith 3M med objektiv, kikare m.m, för funktionen ansvaras ej
Parti kameror, Minolta 3000i, Canon och Chinon CM-4, objektiv Chinon 35mm, 50mm, 135mm, väska
m.m, för funktionen ansvaras ej
Fleischmann modelltåg, vagnar, lok och räls, modell HO, 2 lådor, ytslitage samt för funktionen ansvaras
ej
Erzgebirge 5st guriner, 3st trägubbar samt 8 delar till julkrubba efter Jenny Nyström förebild, någon
med skada
Lasse Åberg, 10st snapsglas
300 kr
400 kr
700 kr
700 kr
300 kr
800 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
500 kr
800 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
800 kr
500 kr
650 kr
600 kr
200 kr
1500 kr
1200 kr
600 kr
800 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
700 kr
400 kr
1000 kr
1500 kr
350 kr
400 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
Hven, backafallicka, H19cm
Wallendorf, 2st guriner, H16 & 18cm
Gunnar Cyren, Orrefors 6st snapsglas, Optica varav ett 2:a sortering
3st veckade skålar H3, 5 & 9cm D8, 11 & 13cm
Rosenthal hund, H8,5cm samt Bavaria gurin H14cm
Hummel 2st guriner, H12,5cm
Wallendorf, gurin H14cm samt Hutschenreuther björn H11cm
Beswick gurin H13cm, Bing & Gröndahl gurin H11,5cm, Goebel väggprydnad H9,5cm samt Goebel
gurin H15cm
Bing & Gröndahl, gurin, gitarrspelerska, 1:a sortering, H25cm
Wallendorf, 2st guriner, H14 & 16cm samt Bavaria gurinlampa, H23cm
Goebel 3st guriner, H14-17cm
Christian Thomsen, Kunglig Dansk guringrupp, ickor med docka 1:a sortering H15,5cm samt Bing &
Gröndahl 2st guriner, pojke med hundvalp och ko, 1:a sortering H17 & 4cm
Kunglig Dansk, gurin H6,5cm samt Bing & Gröndahl 2st guriner H9 & 10cm, 1:a sortering
Hummel gurin H14cm, Boda uggla H14cm, Gunnar Hansson fågel H7cm samt Höganäs 3st miniatyrer
H5,5-6cm
Lalique gurin, H23cm
Tapio Wirkkala, Iittala vas 1957, H10cm samt akong slipad och innesluten polykrom dekor 1992, H16cm
Vicke Lindstrand akong, Mona Morales Schildt Kosta akong, H8 & 12cm, en propp saknas samt
miniatyrmålning 6,5x8,5cm
Signe Persson Melin krus, John Andersson miniatyr samt Upsala-Ekeby keramik tjur H14cm
Beswick gurin H15cm, Herend gurin H14,5cm, Nao gurin H20cm samt gurin H12cm
Skulptur, jade på sockel, Kina 1900-tal, H39cm inkl sockel, dekor med slingrande drake, intyg medföljer
Herend krämkopp med växt och gulddekor H8cm samt Meissen lockskål och skålfat H6,5cm D19cm 1:a
sortering, lockskål med blomnagg
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda skulptur i form av ägg, H13,5cm, signerad 8UHVAT 009006/500
KOSTA BODA ATELIER Ulrica HV, medföljande träplatta samt konstglas vas, sannolikt Finland,
H19,5cm
Gunnar Nylund, Rörstrand fat + 2 skålar D8, 12 & 14cm samt Rörstrand 4 skålar D8cm
Amalric Walter, Nancy, fat med dekor av salamander, omkring 1900, D15,5cm, skador och
lagningar/damages
Kunglig Dansk gurin 1:a sorteirng, H10,5cm, Nao gurin H29cm samt trägurin signerad J. Koshela
H22cm
Kunglig Dansk gurin, barn med hundvalp H14,5cm 2:a sortering samt Bing & Gröndahl gurin, man
och kvinna H20cm 1:a sortering
Niels Nielsen, Bing & Gröndahl, gurin, Murare nr. 1786, 1:a sortering, H29cm
Rörstrand 2st guriner, H7,5 & 14,5cm
Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio, skål, signerad Kåge 6/3 1949, H7cm D10cm
Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby isbjörn, H19cm
Lalique gurin H9cm samt Vicke Lindstrand glasgurin H6,5cm
Lalique gurin, H14cm
Lalique glasskulptur, Hirondele, H16cm
Kunglig Dansk gurin H22,5cm samt Bing & Gröndahl gurin H9cm, 1:a sortering
Skultuna, 1 par ljusstakar mässing H23cm samt Kunglig Dansk vas H22cm och fat D16cm
2st karaer, 1800-tal med graverad dekor, proppar saknas, H24cm
Bronserat rökelsekar samt vas cloisonne H11cm
Kanna med lock, Kina 1900-tal, blåvitt koboltdekor i 1700-talets kompani stil, gulddekor med obetydligt
slitage, H16cm, mynning med små nagg
Bing & Gröndahl 2st fåglar H9 & 9,5cm 1:a sortering, Nao 2st fåglar H11,5 & 13cm samt Goebel tomte
Sam H20cm
Gunnar Nylund, Rörstrand hänkelvas, H43cm
12st skknivar och 11 + 1st gaar, Amsterdam samt kaktång nysilver
Edward Hald, Orrefors, skål med underfat, graverad dekor, H10cm D28cm, fat med nagg samt skålens
mynning tillslipad, fat med gravyr
Vattenkara + glas, bemålad samt skål med blomställ D24cm
Kunglig Dansk, 2st vaser, H17,5 & 25cm samt Bing & Gröndahl vas H21,5cm, 1:a sortering
2st vaser, Kina, 23 & 24cm
Rosenthal vas H19cm, Gunnar Nylund vas H10,5cm samt skål med möss, kantnagg
Docka med porslinshuvud och armar, Tyskland omkring 1900, L40cm, peruk saknas samt litet mynningsnagg
Gunnar Nylund, Rörstrand vas H16cm samt Carl Harry Stålhane vas H17,5cm
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Solros 27,5x15,5cm
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
800 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
Gunnar Nylund vas H22cm, Bing & Gröndahl vas H22cm samt Kunglig Dansk vas H19,5cm, 1:a sortering
5st spargrisar, någon innehåller mynt, delvis äldre
Gustavsberg efter Herman Neujd, parian, Leendet 1910, H25cm
Gunnar Ander, Ystad Metall, kandelaber för 6 ljus, H41cm, bruksslitage samt stearinrester
Skulptur vitmetall med marmorsockel H35cm, Boda tupp H29cm
Strömbergshyttan vas H22cm, Simon Gate Orrefors skål, Tusen fönster D20cm 2:a sortering, kontsglas
skål H10,5cm samt 1 par hänkelskålar H33cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas 1960, H34cm
Rörstrand vas, dekor med blommor 1900-talets första hälft, H11,5cm
Flygsfors, Couquille, vas H12cm samt Strömbergshyttan vas H17cm
Teaterkikare med pärlemor, dalahäst H7,5cm, Vicke Lindstrand Kosta vas H7,5cm, brevpress, tändare
samt Ilmenau bonbonjär D15cm
Vicke Lindstrand, Kosta vas, Mykene H15cm samt Vicke Lindstrand glasblock H13cm
Ilse Claeson, Rörstrand, skålfat, art deco, D28cm
Kjell Engman, Kosta Boda skål H11cm D14,5cm, snäcklåda H7cm samt Getthen Holm tekanna H27cm
Gustavsberg, matservis, Wexiö guld, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st assietter, såsskål, 3st skålar, 3st
uppläggningsfat samt terrin, lock saknas
Rosenthal, 6st tekoppar med 6st fat
Georg Jensen, lockskål, D25cm
Rosenthal moccaservis, Sanssouci, 12st koppar, 12st fat, sockerskål, 2st skålfat Moliere samt Björn Wiinblad vas H21cm
Rosenthal, 4 delar fat och skål bl.a. Björn Wiinblad, L19-37cm
Rosenthal, fruktservis, Maria, 12st assietter D19cm samt skål D26cm
Kunglig Dansk, kaeservis, Blå blomst, 14st koppar nr. 10/1870, 14st fat nr. 10/1870, 14st assietter nr.
10/1625, sockerskål nr. 10/8081, gräddsnipa nr. 10/8025, kanna nr. 10/8050 H16cm samt tekanna nr.
10/1788, 1:a & 2:a sortering
Hertha Bengtsson, Rörstrand fat, Blå eld L40cm samt Björn Wiinblad, Rosenthal skål, D18cm
Bing & Gröndahl, kaeservis, Måsen med guldkant, 12st koppar, 11st fat, 12st assietter, 1 par ljusstakar
H13cm, gräddsnipa, 2st sockerskålar med fat H10 & 12cm samt 3st fat D9,5cm, 1:a sortering
Rosenthal, matservis, Sanssouci, 12st förrättstallrikar D22cm, 12st mattallrikar D25cm, 12st djupa
D25cm, 12st assietter D17,5cm, bringare, terrin med lock, såsskål, 2st ovala uppläggningsskål, 2st uppläggningsskålar samt 3st uppläggningsfat L24-39cm
Kunglig Dansk, moccaservis, Blå blomst, 8st koppar + fat nr. 1546, 8st assietter nr. 1626, 2st sockerskålar, 2st gräddsnipor, kanna, vas, 1 par ljusstakar, fat, ytterfoder, fat på fot, 1:a sortering samt fat 2:a
sortering
Bing & Gröndahl, matservis, Måsen, 12st mattallrikar, 11st djupa, 11st assietter, skål på fot, skål, saltkar,
såsskål samt 3st uppläggninsgfat, 1:a sortering
Bing & Gröndahl, kaeservis, 18st koppar, 23st fat, 21st assietter, 12st förrättstallrikar, sockerskål,
gräddkanna, smörask samt tandpetshållare, slitage, en kopp med spricka
Arabia, mat och kaeservis, Ruija, 12st mattallrikar, 6st djupa, såskanna, 2 karotter, ugnsfat, fat, sockerskål, 11st koppar, 12st fat samt 12st assietter, brukslsitage, en kopp med nagg
Bing & Gröndahl, moccaservis, Måsen med guldkant, 12st koppar, 12st fat, gräddsnipa, sockerskål utan
lock med fat, kanna H25cm, 1:a sortering samt Kunglig Dansk, matservisdelar, Måsen med guldkant, 1st
mattallrik D24,5cm, 2st assietter D17,5cm, 3st djupatallrikar D21,5cm, 1:a sortering
Parti kopparkannor, kopparpanna, äldre trälåda samt sockertopp
Vedbox H42cm + kanna i koppar samt våg mässing
Olle Hermansson, Husqvarna, brasgaller gjutjärn, genombruten dekor av Thor och 2 bockar, H48cm
L50cm
Kista 1700/1800-tal, H22cm L58cm, träangrepp samt skrin bemålat med fågel och blomdekor, H17cm
L44cm
Våg med vikter, mässing och gjutgods, omkring 1900, H52cm
Parti LP-skivor, 1960/70/80-tal, ca 80st samt singlar, slitage
Parti bordsur, gjutjärnskruka, plåtgur samt 1 par karbidlampor, glas saknas
Paraplyställ koppar, tesamovar nysilver, brännare saknas
Hagström, dragspel modell 773, 2st knappar saknas, mindre ytslitage
1 par Kosta lampan, 1 par vägglampor, bordslampa samt tennvas Danmark H29cm
Rosenthal, urna med lock, polykrom blomsterdekor och guldbordyrer, omkring 1950, H30cm
Gustavsberg 3st ytterfoder, Waldemarsudde, H13 & 15,5cm
Jens Jensen för Georg Jensen, 1 par kandelabrar, stål, märkta GEORG JENSEN, H21,5cm
Georg Jensen 4 delar, 1st fotograram Reection, Jörgen Möller 16x16cm med originallåda samt 1
knivbordsset, 3 delar, Steve McGugan
Henning Koppel för Georg Jensen, väckarur, kopparfodral med vit urtavla, D10cm
Panasonic, platt-TV, 50-tum, för funktionen ansvaras ej
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
800 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1200 kr
300 kr
800 kr
2000 kr
1200 kr
800 kr
500 kr
500 kr
1200 kr
300 kr
300 kr
500 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
500 kr
300 kr
400 kr
1000 kr
Nysilverskål med glasinsats, slitage samt 1 par kandelabrar mässing, H40cm
2st vaser England omkring 1900, H32 & 35cm samt Rörstrand kanna
1 par Bouillotte lampor, mässing med plåtskärmar, lackerade i engelskt rött, H48cm, mindre slitage
Helje Linkko Sundström, Arabia vas H22cm + fat D22cm, Piet Hein väggplatta H16cm samt Bertil
Vallien Kosta Boda vas H22cm
Mari Simmulson, Upsala-Ekeby gurin H19cm, Höganäs ljusstake H43cm samt clownskål H21cm D20cm
10 + 7st vinglas samt 9st likör/snapsglas
Doria Leuchten, 1 par vägglampetter, kobra telefon, Boda vas, ishink samt bringare
Parti Fuga skål, teakbrickor, m.m.
Parti nysilverbestick, Olga, 12st knivar L22cm, 12st gaar L18,5cm, 12st skedar L18cm, 12st skgaar,
12st skknivar, 18st smörgåsgaar, 17st påläggsgaar, 2st skedar, 2st gaar, smörkniv samt 2st slevar
Parti bl.a. Rosenthal kaeservis, Meissen fat, Kunglig Dansk musselmalet kopp 1:a sortering m.m.
Parti bl.a. bordslampa, tomte, dalahäst med skada, pipa, m.m.
Parti bl.a. Josef Frank 4st bordstabletter, Arabia kanna, bestick, m.m.
Vadarstövlar storlek 43, 4st skerullar bl.a. Cardinal, 4st skespö bl.a. Fladen, drag Fladen m.m.
2st lampfötter, Kina H40 & 50cm, en med sprickor
2st bordslystrar H37 & 44cm
4st krus bl.a. Gustavsberg och Rörstrand, H12-21cm
Ljung uti Lund fat D35cm, 10st fat D12-17cm samt 2st lampfötter H30cm
Stig Lindberg, Gustavsberg kanna, Blå Husar, Rörstrand vas, Titus, lockurna, m.m.
Parti linnedukar
Rosenthal kaeservisdelar, Maria, Hutschenreuther 6st assietter, lockurna samt 7st assietter
Parti Söholm moccaservis, Bing & Gröndahl fat samt vas
Fyrklövern, kaeservis med fågelmotiv
Rosenthal, 2st kaeserviser, 7 + 2st koppar, 8 + 7st fat, 8 + 6st assietter, 1 + 1st gräddsnipa, sockerskål,
1 + 1st kannor varav en saknar lock
Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee ytterfoder med blomdekor, tennstop, Rörstrand fat Daldansen God Jul,
m.m.
Parti Rörstrand servisdelar bl.a. Rainbow, A la carte
Parti bl.a. Kaj Franck Iittala glas, Kosta glas, Signe Persson Melin burk, kobra telefon m.m.
Glasservis med slipad dekor och guldkant, 9st vinglas, 7st starkvinsglas, 10st selterglas, 12st snapsglas,
12st sherryglas samt 12st likörglas
Parti Rosenthal och Ilmenau bl.a. skål, fat, skålfat, m.m.
Parti Ulrica Hydman Vallien 2st muggar, Orrefors skål, Fuga, Rörstrand terrin med lock, Anna, 2st
såsskålar och bringare samt bonbonjär
Parti glasföremål bl.a. Iittala vas, Orrefors skål och vas, bringare, korg med glasinsats, Ljung uti Lund
nattljusstake samt fruktknivar med ställ
Holmegaard 38 delar glas, olika modeller bl.a. Skibsglas Per Lutken m.m.
Parti orientaliska föremål bl.a. bokstöd i form av elefanter, vas, bojaner m.m.
Parti tomtar H7-27cm, guriner, Vicke Lindstrand Kosta skål på fot, Kosta 6st whiskeyglas, bordslampa
1960-tal, nysilverbestick bl.a. bakelsegaar
Parti bl.a. Ulla Procope fat, Valencia, Arabia vas, Rörstrand Dalom, Maria Westman vas, m.m.
Parti blåvitt krus H18cm, majolika vas H30cm, kanna i form av katt, Rörstrand 8 servisdelar Malmö,
Japan fat samt nysilverfågel, kattkanna med små nagg
Parti bl.a. Edvin Ollers bricka med handtag, kara med glas, skålar, m.m.
Väggbonad, Rörstrand potta krackelering, skål på fot H24cm samt 1 par ljusstakar nysilver H27cm gravyr
Carl Harry Stålhane, Rörstrand lampfot H38cm, trägubbe signerad EN H25cm skada, slipad kara,
nysilverbricka slitage, m.m.
2st bordsfotogenlampor, mässing och förgylld metall, H60 & 54cm
Bordslampa, engelsk stil, mässing med plåtskärm, H48cm, ytslitage
Bordslampa, bronserad metall, lampkupa med olikfärgad stenar, H52cm, skärmfäste ostadigt samt bordslampa mörkpatinerad H33cm, kupa med nagg
Arabia 8st assietter samt Kunglig Dansk 12st samlartallrikar HC Andersen
Parti bl.a. Gee gurin, kanna Kina handtag saknas, skrin nysilver m.m.
Rörstrand dockservis, Snövit, 7 delar, en kopp med fotnagg resp. en med krackeleringar samt bricka, art
deco stil L37cm
Parti Capodimonte Italien bl.a. skål med genombruten kant, fat, m.m.
Parti linnedukar, monogram
Parti 1 par tenn ljusstakar, Ljung uti Lund tennfat och skålfat, keramik skål, klappeträ, 1 par smides
ljusstakar samt smidesljusstake för 4 ljus
Parti Iittala bl.a. Tapio Wirkkala, Ultima Thule dessertskålar och skål, Marimekko skål på fot, m.m.
Parti bl.a. Marimekko ljuslyktor, Iittala skålar, Nuutajärvi fat och skålar m.m.
Parti vävnader bl.a. stenbordsdukar
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
750 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
Väggrelief med skuren dekor 50x37cm, tavla med intarsia 17,5x28cm samt väggdekoration H45cm
Gustavsberg väggplatta H34cm B21cm, Mjölby vägglampett intarsia H28cm samt väggprydnad ickhuvud, H23cm, slitage
Viola Gråsten, Tidstrand, 2st plädar
Gee 4st kryddburkar, H18 & 18,5cm samt kryddhylla H20cm L71cm, hylla med ytslitage
Folke Arström för Gense, besticksuppsättning, Focus de luxe/Focus steel, 10st + 2st gaar, 12st + 2st
skedar, 12st + 2st knivar, bruksslitage
5st karaer, slipade H19-37cm, ett handtag med spricka samt någon propp med små nagg
Lundtofte besticksuppsättning, 12st matgaar, 12st matknivar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar samt
12st förrättsgaar
Parti konstglas bl.a. Wilke Adolfsson skål, Boda svamp, clownskål, Sea vas, m.m.
Rörstrand ytterfoder, majolika, spricka, Louise Adelborg, Rörstrand bläckställ, fat signerad EY, sparbössa
samt 2 glas med gravyr
Besticksuppsättning, Birgitta, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsgaar, 3st förrättsknivar samt 12st dessert skedar
Erik Höglund, 1 par ljusstakar H13cm, Kosta 11st whiskeyglas samt 4st snapsglas
Arabia, matservis, Sorja, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 8st assietter, såsskål, 2st
karotter samt 3st uppläggningsfat, bruksslitage
Arthur Percy, Gee teservis, Grand, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, bringare, sockerskål, fat D36cm,
alla delar med viss gulnad samt Rörstrand 3st ugnsfat, Fukus L19cm-31cm
Parti Gee vas, Upsala-Ekeby vas och 2st terriner med lock, 1 par tennljusstakar, glasfat, glasskål på fot
samt Gee 2st fat
Besticksuppsättning, Haga, nysilver, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st matknivar, 12st dessertskedar,
3st slevar, tårtspade, såsslev, 4st smörknivar, kniv, påläggssgael, sillsked, 3st marmeladskedar, 12st
kaeskedar, 6st fruktgaar
Royal Albert kaeservis, Tillium, 2 muggar med design efter Stig Lindberg samt 1 par ljusstakar
Parti rökelsekar, konsol H36cm, väggrelief H42cm samt dalahäst H16cm
Parti linnekökshanddukar, servetter, monogram
Kryddsnurra teak, askställ böjträ, liten skada samt kaekvarn i porslin och glas, liten lagning samt kork
saknas
2 par nysilverljusstakar H19cm, små bucklor och en med skada, nysilverskål med glasinsats samt 1 par
kandelabrar jugend stil H46cm
Skeppshult herrcykel, elit 7 växlar, bruksslitage
Pukeberg, 2st skålar, H16 & 18cm D17cm
Skål Finland, H16cm D24cm, företagsgravyr i botten samt Målerås vas H30cm
Gustavsberg ytterfoder, Waldemarsudde H15cm, Mari Simmulson Upsala Ekeby vas H13cm samt Gee
ytterfoder Curry H14cm
Tapio Wirkkala, Iittala vas H18cm samt Orrefors skål D14cm
Vicke Lindstrand, skål D7cm 2:a sortering, Sven Gunnar Svensson, keramikvas H11,5cm samt lergodsvas
signerad RB H14,5cm
Ljusstake nysilver 7 ljusarmar H26cm, 2st skålar på fot, slipad resp. graverad dekor H22cm D19 & 21cm,
en med mynningsnagg samt konstglas vas H21cm
Staordshire England, matservis, 10st mattallrikar, 6st sjupa, 11st assietter, såskanna samt skål
Biskviburk med bemålat glas, krus, plåtburk samt Gustavsberg terrin
Arabia 2st lockburkar D10cm samt Jie lockburk D11cm, lockknopp saknas
Bertil Vallien, Boda skål D12cm, Signe Persson Melin, Boda kara samt Kosta Boda vas H20cm
1 par ljusstakar, mässing H21cm samt 2 mässingsljusstakar H17 & 25cm
Svenska Slott och herresäten, Nordiska familjebok Stockholm 1908-1910 5st halvfranska skinnband,
Västergötland, Halland, Värmland, Närke, Västmanland, Södermanland, Skåne, Uppland, Småland,
Blekinge, Östergötland, pärmslitage samt en pärm med reva
Vicke Lindstrand Kosta vas H29cm, Sea vas H23cm, Kosta 2st fat D18cm samt Tilgman vas H29cm
Kosta bordslampa H16,5cm samt Kosta 4st ljusstakar H9cm
6st tomtar H17-24cm
Vitrinskåp för ckur 75x50cm
Fartyg, Bounty 1787, höjd inkl. sockel 77cm L87cm
Parti 6 delar, 1 tekanna, Eva Solo 4 champagneglas, Miami, Alessi i original kartonger samt Georg Jensen
skål, Leaf
Samsonite beautybox, blå hårdplast med fackinredning och spegel, L37,5cm
Serveringsbricka, bemålad plåt med blomdekor, Ryssland omkring 1900, D49cm, mindre slitage
3st dalahästar H15-26cm, slitage samt tomte på släde H8,5cm, slitage
Skulpturtavla, föreställande Jesus och de 12 lärjungarna 24x92cm
Crockett & Jones, 2 par herrskor, Cornhill och Balmuir, strl 45, medföljande original tygpåsar, kartonger
samt 2 par skoblock varav ett par Crockett & Jones, ett par med mindre bruksslitage samt ett oanvänt
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
400 kr
1000 kr
1 par väggplåtar, mässing, H51cm
2st bordslampor, Kina med kalligra 1900-tal, H38cm, mindre ytslitage
2st bordslampor H45 & 52cm
1 par bordslampor, Industria lampadari lamter, Milano, H36cm, ytslitage
Koppargryta med ställning, total höjd 48cm D62cm, ytslitage, viss ärgning
Ult Schönwald matservis med gulddekor, Tyskland, 10st mattallrikar, 9st förättstallrikar, 12st assietter,
12st djupa, 6st uppläggningsfat, 12st rökfat, 2st skålar, 2st tandpetshållare, bringare, terrin, såsskål samt
Ilmenau fat D27cm
Eva Englund, Målerås skålfat D46cm
2st karaer H24 & 32cm, 2st kannor H15 & 18cm, hänkelvas H23cm samt swingsport oljekanna H22cm,
oljekanna med slitage
Bertil Vallien, Kosta Boda vas signerad och numrerad H16,5cm, Erik Höglund Boda ljusstake H16cm
samt Strömbergshyttan vas13,5cm
Parti bl.a. Stelton fat, Arabia skärbräda, Rörstrand Grön Anna koppar med fat, kobra telefon, Kockums
emaljskålar, Laholm skålfat m.m.
Rörstrand kräftservis, skål samt 6st assietter, H9,5cm D22 & 21cm, gulnad och krackeleringar
Rörstrand fat och såskanna i form av sk, L26 & 44cm samt Göteborg fat i form av gås L51cm, samtliga
med gulnad och krackeleringar
Göteborg terrin med lock och bringare, tomte dekor samt Upsala-Ekeby 4st muggar med tomte dekor,
samtliga med gulnad och krackeleringar
Skäkteträ allmogemålat med genombruten dekor, daterad 1839, L54cm, mindre angrepp
Parti porslin, Acapulco Villeroy & Boch, 3 assietter 6 fat till kaekoppar, Amapolz Villeroy & Boch 5
burkar med trälock samt Vildblomster Jie 5 kryddburkar med lock och hylla av teak
Tapio Wirkkala, Iittala, Tavastia, 8st vittvinsglas, 7st rödvinsglas, i kartong
Piet Hein m.m, 7 delar, 1 väggljusstake, 1 par ljuslyktor, 3 bordsljusstakar samt karott med lock, Pillivuyt,
4 delar märkta Piet Hein
Skeppsur, Schatz, mässing, monterad på ekskiva, D14,5cm, 23x30cm
Kunglig Dansk moccaservisdelar, Musselmalet helblond, 5st koppar nr. 1/1038, 6st fat nr. 1/1038,
sockerskål nr. 1/1112, skål på fot nr. 1/1023 D17,5cm, 1:a sortering varav 2 koppar 2:a sortering
5st böcker om jugend
3st böcker om jugend bl.a. Rörstrand
Emaljskylt Det förenade danska lif försäkring aktiebolaget HAFNIA i Köpenhamn, L60cm, ställvis med
emalj slitage
Kabinväska och ipadväska, Samsonite
Bordslampa jugend stil H35cm, sladd i behov av byte samt skulptur jugend stil, bemålad gips, H45cm,
slitage
Meissen fat samt vas, H9cm D27cm, 1:a sortering, vas med mynningsnagg
Parti möbelböcker bl.a. Mästarnas möbler, totalt 6st, Torsten Sylven, International möbelhandbok 3
band
Parti böcker om silversmide, gamla ur och dosor, 4st
Parti böcker om trädgård bl.a. Encyklopedin of garden plants, Feng Shui m.m, 15st
Träskulptur inspirerad av Döderhultarns gurin Grodan, insidan med ekivokt motiv, H13cm L21cm
B16,5cm samt bordslampa jugend stil H31cm
LG platt-TV, 60-tum, model 60PYZR-ZB, medföljande TV-bänk/ställning, original fot saknas, för funktionen ansvaras ej
Jamo hemmabiosystem, modell A 102 HSC 11, subwoofer, 4 högtalare, front högtalare, förstärkare/DVD
DMR60 samt LG DVD-spelare RH199H, för funktionen ansvaras ej
Hummel 2st guriner, H9 & 10cm, små nagg samt Nao gurin H23cm
6st tomtar varav 3 med ytterfoder, H11-28cm
Signe Persson Melin burk, Gustavsberg lockask, arabia fat, 2st Fornasetti skålar D5cm, Lladro gurin
H14cm samt jadegurin
3st skulpturer, jadefärgade, H12-23cm, en skulptur med locknagg
Gustavsberg 2st blåvita krus samt ljusstake med dekor av tomtar, H16 & 23cm
Monica Bratt, Reijmyre, 13st selterglas H7,5cm, kara H26cm
Monica Bratt 8st vinglas, H15,5cm
Piet Hein 5st ljusstakar, 1st Saturnus H36cm, 2st Jupiter H30cm samt 2st Venus H21cm, stål, alla märkta
Piet Hein
Crockett & Jones, bälte, herr, brunt skinn, strl 95, medföljande original kartong
Sarpaneva collier med hänge L65 & 8cm, Charlotte Eskilsen collier och hänge med bärnstensfärgad sten
L56 & 8cm samt tennhänge
Parti smycken bl.a. silver, Nils Noven hänge, kaktång silver vikt 24g
Ljung uti Lund armband L20cm, Seppe Saminen Finland armband, collier Finland samt armband och
örhängen i silver, total silvervikt 74g
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
700 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
2000 kr
500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
Parti smycken bl.a. silver
Brosch med emalj, silver, Danmark, Marguerite/Daisy, märkt CR, D4cm
3st armringar, silver
Collier, silver L64cm samt hänge silver med bärnsten L7,5cm
Parti smycken bl.a. armband, brosch, 4 collier varav ett med skada
Armband, X-länk, 18 K guld 1967 Stockholm, L18,5cm B2cm, vikt 21g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld med 4st berlocker 18 K guld, 1958 Nässjö, L20cm, total vikt 16g, en
berlock saknas
Armband, X-länk, 18 K guld 1962, L19cm B1cm, vikt 14,8g, gravyr
Armband, X-länk, 18 K guld 1963 Stockholm, L18,5cm, vikt 11,4g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld samt 10st berlocker 18 K guld, L20cm, total vikt 19,9g, gravyr
Collier, bismark, 18 K guld, L42cm, vikt 14,2g
Collier, X-länk, 18 K guld 1953, L43cm, vikt 13,4g
Collier, bismark, 18 K guld samt 3st berlocker 18 K guld, L44cm, total vikt 10,4g
Armband, X-länk, 18 K guld 1963, L20cm, vikt 8,7g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld 1958 Stockholm L19cm, vikt 5,3g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld 1968, L19cm, vikt 8,1g, gravyr
Armband, X-länk, 18 K guld, 1989 Stockholm, L18,5cm B1cm, vikt 17,9g
Armband, bismark, 18 K guld 1944, L19cm, vikt 18,8g, gravyr
Armband, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 9,5g
Armband, X-länk, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 10,2g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld 1953, D12cm, vikt 5,1g, gravyr
Armband, X-länk, 18 K guld samt 13st berlocker 18 K guld, L19cm, total vikt 23,8g, gravyr
Armband, bismark, 18 K guld samt 12st berlocker 18 K guld, L18cm, total vikt 22g, gravyr
Ring, 18 K guld med grön sten, R.K. Carlström 1969 Eskilstuna, strl 19mm, total vikt 8,7g
Klackring, 18 K guld med onyx, strl 19,5mm, total vikt 4,7g
Ring, 14 K guld med slipad sten, strl 19mm, total vikt 3g
Ring, 18 K guld med 3st slipade stenar, Alton 1969 Falköping, strl 18,5mm, total vikt 3g, skenan något
skev
Ring, 18 K guld med diamant ca 0,14ct, solitär, strl 19,5mm, total vikt 2,5g
Klackring med onyx, 18 K guld 1953, strl 21mm, total vikt 4,4g
Ring, silver med bärnsten, jugend stil, strl 18,5mm
2st ringar, 18 K guld med slipade stenar, 4st resp. 1st, strl 16,5 & 18mm, total vikt 7,3g
2st ringar, 18 K guld med akvamarin färgad sten resp. rubinfärgad sten, strl 17,8 & 18mm, total vikt 4g
2st ringar, 18 K guld med slipade stenar, 8st resp. 8st, strl 19mm, total vikt 6,5g, en ring med gravyr
Ring, 18 K guld med 7st diamanter totalt 0,07ct, GD & Co Malmö 1986, strl 20,5mm, total vikt 4,6g
Ring, 18 K guld med sar 1998, strl 19mm, total vikt 3,9g
Ring, 18 K guld med månsten och 12st sarfärgade stenar, strl 19mm, total vikt 7,7g
Ring, 18 K guld med 5st rubiner, strl 20mm, total vikt 4,8g
Ring, 18 K vitguld med diamant, strl 22mm, total vikt 2,3g
Ring, 18 K vitguld med 5st diamanter totalt 0,15ct samt 4st rubiner, strl 16mm, total vikt 2,5g, gravyr
Ring, 18 K vitguld med centrum diamant 0,14ct samt 10st diamanter 0,01ct, strl 17mm, total vikt 2,9g
Collier, bismark, 18 K guld, L44cm, vikt 9,7g
Collier, 18 K guld, L47cm, vikt 14,1g
Collier, 21 K guld samt hänge 21 K guld, monogram Z, L40cm, total vikt 6,5g
Collier, 18 K guld, L79cm, vikt 26g
Collier, 18 K guld, L44cm, vikt 3,5g
Collier samt hänge med sten, 18 K guld, total vikt 1,6g
Collier, korall med 18 K guld lås, L42cm
Collier, 18 K vitguld samt hänge med diamant 18 K vitguld, L37cm, total vikt 3,3g
Collier samt hänge med sten, 18 K guld, total vikt 3,3g
Collier, 18 K guld L39cm, vikt 3,4g samt hänge 18 K guld med sten, möjligen bergkristall L3,2cm, total
vikt 5,1g
Collier, X-länk, 18 K guld 1970, L43cm, vikt 22,6g, gravyr
Collier, silver, fantasi modell, L40cm, vikt 55g
Brosch/hänge, 14 K guld med came, L4,2cm, hängets krok saknas, total vikt 6,8g
Brosch, 18 K guld med pärla, GD & Co 1897 Malmö, L3cm, total vikt 3,9g
Armband, pansar, 18 K guld 1956, L19cm, vikt 6,1g, gravyr
Hänge, 18 K guld med came, 3,5x2,5cm, total vikt 8,3g
Armband, bismark 18 K guld 1966 samt berlock med sten 18 K guld, L18,5cm, total vikt 7,8g, gravyr
Brosch, 18 K guld, allmoge stil med pärla, L4cm, total vikt 3,4g
Armring, 14 K guld i form av orm med gröna ögon, D5,5cm, total vikt 14,1g
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
3800 kr
3000 kr
2800 kr
2100 kr
3600 kr
2600 kr
2500 kr
2000 kr
1600 kr
1000 kr
1500 kr
3400 kr
3500 kr
1800 kr
1800 kr
1000 kr
4400 kr
4000 kr
1000 kr
800 kr
500 kr
700 kr
1000 kr
800 kr
300 kr
1000 kr
500 kr
1200 kr
1000 kr
800 kr
1500 kr
1000 kr
500 kr
800 kr
800 kr
1800 kr
2600 kr
1500 kr
4800 kr
700 kr
400 kr
300 kr
800 kr
500 kr
1000 kr
4200 kr
400 kr
800 kr
700 kr
1200 kr
1000 kr
1500 kr
600 kr
1500 kr
Collier med hänge, 18 K guld, total vikt 2,4g
Armband, bismark, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 7,8g, gravyr
Brosch, 18 K guld med pärlor och graverad dekor samt hängande kläppar, 1916 Stockholm, L3,5cm, total
vikt 7,7g, en kläpp av
1 par örhängen, 18 K guld med ametistfärgade stenar, stopper olika, total vikt 2,4g
Brosch med pärla, 18 K guld, L6cm samt brosch med ametist, 18 K guld, små bucklor L3cm, total vikt
4,5g
2 par örhängen, 18 K guld varav ett par med pärlor, skruvmodell varav ett par olika, total vikt 4,6g
1 par örhängen, 18 K guld med graverad dekor, skruvmodell, total vikt 7,2g
2st hängen med stenar resp. bärnstensfärgad sten, 18 K guld samt 1 par örhängen 18 K guld med came,
total vikt 4g
2st broscher med pärlor, 18 K guld D3,2 & 4cm, total vikt 8,3g
Armring, 14 K guld, D6,5cm, vikt 16,5g
1 par örhängen, 14 K guld med hängande kläppar, total vikt 4,7g
Brosch 18 K guld L3,5cm, 1 par örhängen 18 K guld samt kråsnål 18 K guld L3,5cm, total vikt 5,2g, små
bucklor
Parti silversmycken bl.a. brosch och armband med came
Parti silversmycken
Parti silversmycken bl.a. collier med pärlor och markarsiter, någon sten saknas
5st ringar, silver med bl.a. markasiter, slipade stenar, art deco stil, någon sten saknas
Silverarmband med månstenar L20cm, silvercollier bismark L41cm samt 4st broscher
3st bärnstenscollier, L60cm
Collier, silver L50cm, vikt 51g
2st hängen, silver med infattade stenar, L7,5 & 9cm
4st pärlcollier varav 2 med silverlås, L60-75cm
Parti silversmycken samt ngerborg, brosch signerad + collier och hänge bärnstensfärgade
David Andersen, collier, silver Norge, stelt D11cm, medföljande original etui
Parti silversmycken bl.a. 2 äldre broscher, ringar m.m samt 2st skedar silver
Damur med bakboett av glas, omkring 1900, länk med skada, ej funktionstestad, 2st halsband, 3st hängen
i form av fotogömmor varav ett silver, lornjet, förgylld armring samt förgylld collier bismark
13st äldre broscher bl.a. silver
Parti silversmycken samt brosch
5st tändare bl.a. Dunhill, Zippo m.m, för funktionen ansvaras ej
2st sameknivar bl.a. Isakki Järvenpää Finland L20 & 24cm samt jaktkniv L30cm
Gense, skbestick, Sea Shell, 8st knivar, 8st gaar
Medalj, 18 K guld, D2,8cm, vikt 11,1g, gravyr
Brev adresserat till: Kongl. Brefpostkontoret Köpenhamn, märkt P.S, stämplat 10.5.95, uppsprättat med
liten reva baktill samt tomt, 12x19,5cm
Parfymaskställ samt 5 delar silverföremål, total vikt 56g
7st ckur mestadels med silverboetter, D4,3-5,3cm, ej funktionstestade
Parti damckur med silverboetter samt damur, små skador samt ej funktionstestade, klockkedjor och
nycklar
Damckur, silver, skador, 3 klockgömmor, skrin samt 7 klockkedjor
Seiko herrur 1970-tal datum D3,5cm, glas med repor samt Tissot herrur 1970-tal automatic datum Seastar
PR516 D3,5cm, urtavla med äckar och glas med repor
7st ckur delvis med silverboetter bl.a. Odin, D4,6-5,2cm, ej funktionstestade
Parti 15st ckur, mestadels med silverboetter D4,5-6,8cm, samtliga med skador, ej funktionstestade/damages
Damckur, 14 K guld, innerboett oädel, D3,2cm, total vikt 29,8g, krona av
Zenith, herrur, Sporto 1960/70-tal D3,5cm, tillsynes fungerande
Sully Special, herrur, 18 K guld, 1950/60-tal, D3,3cm, tillsynes fungerande
Omega, herrur gulddouble, Geneve 1970-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, kronknapp ej original
Elge, damur, 18 K guld samt länk 18 K guld, D1,5cm, total vikt 13g, tillsynes fungerande, säkerhetskrok
något skev
Omega, herrur, guld på stål 1960-tal, automatic Seastar De Ville datum, D3,5cm, tillsynes fungerande,
glas med obetydlig repa
Lemania, herrur 1960-tal, D3,5cm, glas med repor, tillsynes fungerande
Tissot herrur, 18 K guld, Seastar date D3,4cm, quartz, ej funktionstestad samt urtavla med äckar
Omega, herrur, 1950/60-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, urtavla med visst slitage samt baksida med
gravyr
Omega, herrur, Seamaster De Ville automatic date 1960-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, glas med repor
samt kronknapp ej original
500 kr
1500 kr
1500 kr
500 kr
1000 kr
800 kr
1400 kr
800 kr
1400 kr
2500 kr
700 kr
1000 kr
400 kr
700 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
2000 kr
500 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
1000 kr
600 kr
1800 kr
800 kr
1800 kr
1500 kr
400 kr
1200 kr
800 kr
1200 kr
Herrur, Kronograf med Lemania urverk 248, urtavla märkt SUB 200, bakboett märkt 2191 HW med
dykare, D3,7cm, tillsynes fungerande, visst bruksslitage
Omega, damur, Ladymatic, 18 K guld samt länk 18 K guld, D2cm, tillsynes fungerande, total vikt 31,3g
Ortin Watch, damur, 18 K guld samt länk 18 K guld, total vikt 18,2g, D1,7cm, glas med spricka, tillsynes
fungerande
Zenit, ckur gulddouble savonette D5cm, tillsynes fungerande, baksida med gravyr
Omega, ckur med silverboett D5cm, tillsynes fungerande, bakboett med lödning, timvisare delvis av
Fickur, nyckeldragare, silverboett med förgyllda siror och krans, 1800-tal D5,2cm, ej funktionstestad
Certina, damur, 18 K guld samt Certina länk 18 K guld, D1,5cm, ej funktionstestad, urtavla med mindre
slitage, total vikt 33,2g
Certina, damur, 14 K guld, quartz datum D2,2cm, ej funktionstestad
Salongsgrupp, rokoko stil med broderad klädsel, 3st karmstolar samt soa L132cm
Soa, Karl Johan stil, Form 75 Danmark, L170cm
Bordsur mässing Paris, H56cm, mindre rostangrepp
Soa, Karl-Johan stil, Form 75 Danmark, L170cm
Bordsur H58cm med 1 par kandelabrar, Italien 1900-tal, H58 & 66cm, glas saknas på urtavlan
Lodregulator, Oscariansk stil H117cm, ett hörn med liten skada samt visst träangrepp
Bordsur med skuren dekor, H58cm samt bordsurfodral med väckarklocka Junghans H16 & 30cm, båda
med visst träangrepp och ytslitage varav en med torrsprickor
Bordsur med växtdekor på framglaset H47cm samt bordsur Hamburg American Watch Co H44cm, båda
med visst träangrepp, ett med skadat krön
Väggur, jugend, Gustav Becker, H67cm, mindre ytslitage
Väggpendyl, förgylld, H55cm, mindre förgyllningsslitage
Scharzwaldur, förgyllt H42cm, ytslitage, trä med visst angrepp, urtavla med mindre skador
Väggpendyl, förgylld, Westerstrands, H57cm, förgyllningsslitage
Väggur med bronserad beslag, Hamburg American Watch Co, urtavla med blommotiv, H82cm, mindre
ytslitage
Herrgårdsur, Junghans, nyrenässans stil, H96cm, mindre ytslitage, trä med angrepp, en underdel lös,
liten del saknas på krönet
Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H124cm, mindre ytslitage, trä med angrepp, någon dekoration saknas
Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H129cm, mindre ytslitage
Lodregulator, nyrenässans stil, H115cm, mindre ytslitage, en dekoration saknas
Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H131cm, ytslitage, en dekoration med skada, trä med
angrepp
Omega, bordsur, 8 dagars verk, H14,5cm, tillsynes fungerande
Väckarur Kaiser, bordsmodell, 1900-talets första hälft, H9,5cm L10,5cm, tillsynes fungerande
Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa D36cm
Taklampa, Tiany stil, D39cm
Ljuskrona, förgylld 24 K guld och Swarowski prismor, H85cm L81cm B39cm
Taklampa, teak 1960-tal, L62cm
Ljuskrona med lövformade prismor, H70cm
Hängfotogenlampa, majolika och mässing, H104cm, brännare samt innerglas saknas
Hängfotogenlampa med prismor, oljehus majolika, H120cm
Hängfotogenlampa, majolika och mässing, H134cm, innerglas saknas
Kosta golvlampa 1950/60-tal, H128cm, skärm med slitage samt golvlampa höj och sänkbar H133cm
Luxus taklampa, D46cm samt Fog & Mörup taklampa, D45cm, båda 1970-tal, mindre ytslitage
Bouilottlampa och taklampa med 3 ljusarmar, mässing och med skärmar lackerade i engelskt rött, 2
skruvar saknas, slitage
Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa D32cm samt Carl Thore taklampa D39cm, båda 1970-tal,
slitage samt raster och takkopp med skada
Taklampa, funkis stil med krom och svärtat trä, D56cm, senare glaskupor
Ljuskrona, veneziansk stil, H35cm
Ljuskrona med krans och prismor, Gustaviansk stil, H60cm
Taklampa, art deco, D70cm, en kupa med spricka
Taklampa, mässing 1970-tal, D45cm
Ljuskrona med prismor, D41cm samt taklampa med bemålad glas H40cm
Väggspegel, förgylld, Gustaviansk stil, H106cm B49cm, mindre förgyllningsslitage
Väggspegel, förgylld i Gustaviansk stil, H123cm L51cm
Väggspegel, förgylld, Gustaviansk stil, H61cm, förgyllningsslitage
Väggspegel, rokoko stil, H140cm L68cm
Väggspegel, förgylld med skuren dekor, H200cm L76cm
1800 kr
4500 kr
2500 kr
400 kr
500 kr
1000 kr
5000 kr
400 kr
1000 kr
800 kr
1000 kr
800 kr
500 kr
800 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
500 kr
500 kr
1200 kr
1500 kr
1200 kr
1500 kr
500 kr
250 kr
400 kr
400 kr
1500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
350 kr
300 kr
350 kr
400 kr
300 kr
800 kr
300 kr
300 kr
400 kr
800 kr
800 kr
300 kr
800 kr
800 kr
Gunnar Norrman, lito, 15/25 28x13cm, passepartou med fuktäck samt teckning, landskap 1954 19x28cm,
fuktprickar
Oscar Reutersvärd, akvarell/tusch, perspective japonaise nr 466 31x23 samt nr 405 30x22cm
Gerhard Karlmark, akvarell, modell 30x22cm samt Anders Olson, lito, provtryck 16x15cm
Fredrik Rohde, 2st akvareller 1968 44x55cm
Carl Julius, 2st oljor, skebåtar till havs 32x40 & 59x71cm samt Stig Wernheden, olja, sydländskt landskap 48x65cm
Carl Månsson, olja, landskap 56x77cm
Axel Hjalmar Lindqvist, olja, landskap med sjö, skare och kor 44x80cm, duk med lagningar
Gunnar Norrman, torrnål, 16/32 16x23cm
Gerhard Karlmark, akvarell 42x34cm, små revor samt Jörgen Nash, lito, provtryck 1969 59x35cm
Max Walter Svanberg, lito, 23/150 40x30cm
Litograskt blad efter Picasso, 23x17cm
Gunnar Norrman, kolteckning/pastell, blommande gren 1954 47x33cm
Beck & Jung, lito, 50/125 78x58cm
Gunnar Norrman, torrnål 3st, 4/15 8,5x10cm, passepartou med fuktäckar, 35 ex 5x7cm samt 50 ex
10x6cm
Gunilla Mann, lito, 147/290 43x61cm
Siri Rathsman, lito, 122/160 45x60cm
Arthur Y. Nilsson, 2st oljor, 46x64 & 43x63cm samt Jert Å. Johansson, olja 1966 49x59cm
Anders Österlin, lito, 204/260 74x59cm
Beck & Jung, lito, 197/360 74x55cm
Albert Theodor Gellerstedt, akvarell 9x15cm, signerad ATG samt daterad 24/6 1882
Ronny Hård, olja, Höst 2003 8x7,5cm samt G.J. Sader, 3st oljor 6,5x5cm
Anders Österlin, 2st litos, 96 och 104/160 26x19cm
Gunnar Norrman, torrnål 13/15 22x16cm
August Johnsson, 2st teckningar samt tusch, 12x18, 13x21 & 16x15cm, osignerade
Åsa Melin, akvarell 1990 11x15cm
Eric Lennart, 3st kompositioner i folie, 17/100 32x32cm
Walt Disney, lm celluid ur en lm med karaktären Paul Bunyan, 1950/60-tal 19x24cm
Kurt Heinonen, olja, fartyget Viking Göteborg 49x60cm
Bengt Fredriksson, olja, Sommar på Österlen, 49x66cm
G. Olsson, möjligen Gottfrid, olja, skördelandskap 48x66cm
Ludwig Max Roth, akvarell, religiös scen 34x49cm
Wille Andersson, olja, Höstdag 1967 79x74cm
Nils Göran Brunner, olja, komposition 1968 24x33cm samt Lars Herder, olja, modell 32x42cm
Gunnar John, olja, stilleben 1947
Gunnar Jonsson, olja, monogramsignerad G.J. mansporträtt 44x31cm, krackelering
Bertil Gadö, olja, landskap 1950 29x39cm samt Arne Lindqvist, olja, Piren 1982 53x63cm
Britta Lindh, 2st oljor, ickor med blommor, 74x50 & 70x59cm
Knut Norman, 2st oljor, motiv från bl.a. Venedig 32x39cm
Hugo Öfverström, olja, Fiskebåt till havs 44x53cm
Karl Erik Lundberg, Ledde, olja 45x54cm
Bertil Gadö, olja, kust 1947 28x38cm samt Evert Färhm, olja, landskap 37x53cm
Knut Norrman, olja, Venedig 31x39cm samt C.O. Hulten, lito 27x38cm
Gunnar Norrman, torrnål 3st, 20/30 7,5x5cm, 19/40 6x5cm samt 1961 5x7cm
Karl-Erik Lundberg, Ledde, olja 35x44cm samt Villy Nilsson, 2st oljor 33x41 & 29x40cm, samtliga med
motiv från Lund
Hans Rosenqvist, olja, strandliv 32x40cm, Anders A. Jönsson, olja, kust med båtar 36x44cm samt Sigfrid
Bengtsson, olja, Vårlandskap 34x47cm
Hans Held, olja, vinterskog 79x118cm
Karl Rohwedder Ruge, olja, brottsjö 62x92cm, duk med liten lagning
Bengt Orup, 5st litos, LxxxI/CXXV 14x20cm
Jules Schyl, etsning, provtryck 14x11cm samt Magnus Krook, etsning, 81/90 39x24cm
Ulla Ekman Dahlbäck, olja, komposition 1966 63x94cm
Ole Ahlberg, lito, 18/275 23x32cm, Carl Magnus, lito, 288/350 32x37cm, Helmtrud Nyström, etsning,
112/352 24x24cm samt Anders Österlin, lito, 10/300 24x17cm
Ingeborg Nilsson-Sjöberg, 2st litos, 170/199 56x42cm och 182/199 51x42cm, ett blad med fukt äckar
samt Lars Norrman, 2st litos, 47/360 21x39cm och 192/360 42x65cm
Magnus Krook, 5st litos, E.A. 35x23cm, E.A. 34x24cm, 124/150 34x22cm, 138/150 43x33cm samt 137x150
34x54cm
J. Kessler, 3st oljor, landskap 47x38, 44x35 & 38x48cm, en olja med lite avskrap
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
350 kr
500 kr
500 kr
350 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
350 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
350 kr
500 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
600 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
Sigfrid Bengtsson, olja, Österlen 1967 59x96cm samt Agne Andersson, olja, landskap 32x38cm
Gösta Werner, lito, 128/250 72x53cm samt Andrzej Ploski, akvarell 2006 23x27cm
Erik Jean, 4st oljor, motiv från bl.a. Helsingborg, 25x34, 24x34, 21x33 samt 19x26cm, en ram med slitage
4st fotograer av Kuller Malmö bl.a. från trekungamötet 1914 slitage 23x17, 38x28, 28x41 samt 30x40cm
Bokvitrinskåp omkring 1900, björk, H210cm L108cm B46cm, 2 delar, faner skador, trä med angrepp,
ytslitage, en list med skada
Hörnskåp allmogemålat 1800-tal, H42cm L103cm B67cm, ytslitage, trä med viss angrepp
Matsalsmöbel, Form 75 Danmark, bord med inläggsskiva H75cm L194 + 55cm B95cm, 6st stolar +
karmstol samt vitrinskåp H210cm L180cm
Besticksschatull, barock stil, svart målad, H73cm L116cm B53cm, ytslitage och faner skador
Vikskärm, jugend stil med blomdekor, H165cm L55 + 55 + 55cm, duk med hål
Hörnbokhylla 2 sektioner samt hörnskåp, 1940-tal, H111cm L153 + 76 + 198cm, mindre ytslitage
Sidobord mahogny, H69cm L61cm samt karmstol rokoko stil med broderad klädsel
Solstol 1950-tal, rostangrepp och ytslitage samt Brevettato herrbetjänt, ställning sammansatt, H105cm
Salongsbord, nyrokoko 1800-tal, H71cm L120cm, skiva med lagningar och slitage
Byrå, teak 1960-tal med 4 lådor, H73cm L60cm B32cm, mindre ytslitage
Byrå med 3 lådor, H69cm L70cm B42cm
William Watting för A/S Mikael Laursen, Århus Danmark, bänk 2 delar 1960-tal, H38cm L210cm B48cm,
äckar
Sidobord, Oscarianskt, H75cm D46cm samt pelarbord rokoko stil, H60cm D54cm
Nils Strinning, stringhylla, BFB-hyllan, 2 gavlar, 3 hyllplan, etikett märkt, H76cm L78cm, mindre fanerskador och viss ytslitage
Piedestal, förgylld metall med stenskivor, H75cm D38cm samt sobord, rokoko stil med bronserade beslag,
H57cm L84cm B51cm, ytslitage
4st stolar samt matbord teak 1960-tal H72cm L115 + 44 + 44cm, 2 inläggsskivor samt 1 par stolar teak
1960-tal
4st stolar med matbord, nyrenässans stil, holländskt utdrag, H76cm L99cm, stolklädsel med slitage
Sideboard, teak 1960-tal, H80cm L154cm B43cm, ytslitage
1 par vitrinskåp, körsbärsfärg och blått, H183cm L40 + 40cm
Stegstol 1800-tal, enligt uppgift: Proveniens: Folketshus i Lund, slitage
Kontorstol 1940/50-tal, på hjul med kromben, sits med äckar och skador, armstöd med slitage
1 par karmstolar, rokoko stil i rosa plysch
1 par karmstolar, rokoko stil
Alvar Aalto, barstol, modell K65, björk, omärkt
Karmstol, barock stil med röd plysch klädsel
4st stolar, rokoko stil med broderade sitsar
Bord, barock stil med stenskiva, H46cm D76cm
Salongsgrupp, jugend stil med gul sidenklädsel 1920/30-tal, 4 stolar, 2 fåtöljer, soa L132cm, mindre
ytslitage
Utdragssoa, biedermeier 1800-tal, L235cm
Utdragsoa, sengustaviansk 1800-tal, L180cm
Tevagn med glasskivor, mässing och trä 1940-tal, H85cm L67cm, ytslitage och något ostadigt
Piedestal, förgylld med stenskivor, H74cm
Carl Malmsten, sängbord, H58cm L58cm, äckar och ytslitage
Pall fur H47cm L48cm, ytslitage och faner skador samt stegpall 1970-tal H59cm
Yngve Ekström, karmstol, Remus 1950-tal, rygg med spricka samt något ostadig
2st fåtöljer, nyrokoko stil
1 par emmafåtöljer, gul klädsel
Karmstol, nyrokoko med gul klädsel
4st stolar, Gustaviansk stil, björk
Bergere, Gustaviansk stil
Trensum, soa 1960-tal, senare klädsel
Sobord, Lilla Nassa, Larsson Furniture, ek med svart stenskiva, H42cm L70cm B60cm, mindre ytslitage
Byrå med stenskiva och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L68cm B35cm
Karmstol, barnmodell, senare tillverkning, slitage
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H73cm L86cm B41cm, skivan
skadad/stone top damages
Rullklasekretär med utdragbarskiva, nyrokoko stil med bronserade beslag, H97cm L90cm, mindre ytslitage
Byrå med stenskiva, rokoko stil och bronserade beslag, 2 lådor, H71cm L104cm B40cm
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H75cm L80cm B43cm
Skåp, Gustaviansk stil med intarsia, H126cm L88cm B42cm, hyllor saknas
350 kr
300 kr
500 kr
300 kr
500 kr
500 kr
1200 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
500 kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
500 kr
500 kr
800 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
750 kr
500 kr
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H83cm L95cm B52cm
Vitrinskåp, rokoko stil med bronserade beslag, H142cm L67cm
Hörnskåp, mahogny 1940-tal, H172cm L66cm
Byrå, Gustaviansk stil med intarsia, gallerkant och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L51cm
Barnstol, orangemålad, H59cm
Sideboard, teak 1960-tal, H75cm L183cm
Vitrinskåp, engelsk stil, mahogny, H113cm L104cm B34cm, mindre ytslitage
Erling Torvits, Sorö stolfabrik, 4st stolar samt medföljande matbord av annan modell H74cm L110 + 40
+ 40cm, 2st inläggsskivor, mindre ytslitage
Slagbord med skåpunderrede och kisthandtag 1800-tal, H76cm L57 + 58cm B104cm, en skiva saknas,
ytslitage samt trä med angrepp
Sideboard 1960-tal, H73cm L169cm, mindre ytslitage
Baur Foradori, lodenrock, Salkö Österrike, storlek 52
Burberry, trenchcoat, herr, beige, storlek 52/54
Handknuten matta, Kolyar 242x152cm
Handknuten matta, Bidjar 203x164cm, en kortsida med bårdslitage
Handknuten gallerimatta, Hamadan 290x92cm, en kortsida med bårdslitage
Handknuten matta, Kina med silkesinslag 156x92cm, vägghängning
Handknuten matta, Kina med silkesinslag, 187x92cm, vägghängning
Handknuten gallerimatta, Taleghan 290x100cm
Handknuten matta, Buchara stil 283x188cm
Handknuten gallerimatta, 248x69cm
Handknuten matta, Beluch 162x98cm, ställvis med slitage
2st ryamattor 1960-tal, 79x133 & 137x214cm
Handknuten matta, Buchara stil 230x160cm, fransslitage
Matta, Kina 168x230cm, äckar
Handknuten matta, Mesched 340x235cm, smärre malskador
Anbudsauktion / Bid-auction
Parti svenska postfriska frimärken, nominellt värde ca:
2st bordslampor, empire stil, H23 & 42cm
Parti fruktassietter varav 12st Arabia, förgylld kopp med fat, Ilmenau uppläggningsfat samt kanna,
gräddsnipa och kopp ej fabriksmålade
Parti servisdelar Rörstrand Fiesta, bruksslitage, Decoburk, m.m.
Parti fat Rosenthal, assietter Villeroy & Boch, ytterfoder, m.m.
Parti glas bl.a. Holmegaard, 34 delar
Parti fajans Italien 1960/70-tal bl.a. fat med olika motiv, skålfat, skålar, m.m.
Gustavsberg servisdelar, Fasan 12 delar, Rörstrand skål + sockerskål samt 2 mässingsamplar bl.a. Gränna
Parti bl.a. Carl Harry Stålhane Designhuset 2st skålfat, Rörstrand rökfat, Wilhelm Kåge skål Carrara,
Jani ytterfoder, m.m.
Parti 3st plåtburkar, Rörstrand burk, 4 Kockums tallrikar samt 2 Pyro formar D21 & 24cm
Kryddställ L73cm H29cm samt 2st bordslampor H55 & 65cm
Parti bl.a. Lindshammar glas och bringare, karaer med slipad dekor, plunta med graverad växtdekor,
skål m.m.
Parti lockurna, remmare, 2st Ulrica Hydman Vallien glas m.m.
Parti bl.a. vägglampa, Kaiser bordslampa, kupor, m.m.
Bing & Gröndahl servisdelar, Måsen samt glasservisdelar, möjligen Kosta
Parti bl.a. Hackefors lockask, Orrefors skålar, kandelaber mässing, GAB nysilvergaar, m.m
Parti Arabia bl.a. Doria assietter, Arctica koppar med fat, assietter med blomdekor och guldkant m.m.
Parti bl.a. tennföremål, skrin, m.m.
Parti bl.a. Orrefors Fuga skålar och ishinkar, kara med glas m.m., en ishink saknar handtag
Parti bl.a. Beswick gurin, Getthen Holm gurin, ägghöna, Kunglig Dansk ytterfoder, m.m.
Parti bl.a. slipade glas, Skandia glas, m.m.
Parti bl.a. Le creuset korkskruvset, Nao/Lladro gurin, Timo Sarpaneva ljusstake, Festivo, Patisserie
tårtkupa m.m.
Taklampa 1930-tal H37cm, spegel Kuvastin Finland D27cm, Gee ytterfoderD16,5cm, Hackefors ytterfoder D12,5cm samt teaterkikare
Jordglob, H31cm
Arabia ytterfoder, Suvi H12,5cm D16,5cm samt 2st blåvita krus varav ett Rörstrand H10 & 22cm
Rörstrand krus D18cm, Kaiser vas Monaco H26cm samt kristallskål D24cm
Parti bl.a. klockgömma, Bing & Gröndahl vas, lockaskar, m.m.
Uppsala Ekeby, fat D33cm och fruktfat med 11st assietter samt Gustavsberg Blå blom 2st koppar med
fat
1500 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
1500 kr
800 kr
500 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
1000 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Pia Rönndahl, Gustavsberg, matservis, Fleur samt IKEA matservis, Midsommar
Parti bl.a. Kjell Engman vas H19,5cm, Holmegaard vas H11cm, Sea vas, Orrefors skålar m.m.
Parti porslin Italien 1960/70-tal bl.a. ytterfoder med blomdekor, skålfat med skmotiv, lockskål, m.m.
Parti porslin bl.a. Herend, Göteborg, minnesplakett KLM 1946, glas, m.m.
Parti porslin England bl.a. Wedgwood, Copeland m.., en kanna med locknagg
Parti såskannor, mestadels Arabia, glasfat, kakfat, m.m.
Parti Iittala ljusstake, Rörstrand 6st förrättstallrikar Grön Anna, Wedgwood 2st kaekoppar med fat,
Millennium, Kunglig Dansk 2st Blå blomst ytterfoder samt Thomas kaeservis 8st koppar, 7st fat, 11st
assietter, sockerskål
Parti bl.a. Rosenthal servisdelar, vaser, skål m.m.
Parti Rosenthal kaeservis, 12st koppar, 12st fat, kanna, gräddsnipa, sockerskål, KPM skålfat samt
Rosenthal 6st fruktassietter
Parti 2st kikare, gökur, ångmaskin samt barometer, glas med skada
Väggur, plommonstop samt höghatt
Parti kaeservisdelar 1960/70-tal bl.a. Rörstrand, Gustavsberg m.m, 2 lådor
Vägglyster H38cm, bordslampa H59cm, fot med bristning och kupa med spricka samt 1 par ljusstakar
H9cm
Väggur, Junghans, nyrenässans, H98cm, urtavla med slitage, trä med visst angrepp
Bing & Gröndahl 2 vaser, 3st fat H17cm D9-13cm 1:a sortering samt Kunglig Dansk bordslampa, 2st fat
H29cm D10,5cm 2:a sortering
Parti konstglas bl.a. brevpressar, vaser, m.m.
Hackefors kaeservis, Ljung, fat, vas, 10st koppar, 12st fat, 12st assietter samt Hackefors kaeservis,
kanna, sockerskål, gräddnsipa, 12st koppar, 9st fat samt 11st assietter
Eve Midwinter, Stonehenge, matservis, Sun, England, 1970/80-tal, 10st mattallrikar, 10st förrättstallrikar, 9st djupa, 4st buljongkoppar med 3 assietter, såskål med handtag
Parti linnekökshanddukar, monogram
Parti bl.a. Rörstrand tekoppar, Vieta, Pyro form, Ljung uti Lund ljusstake m.m.
Parti bl.a. fårsax, brandspruta, kaekvarn, vikter m.m, slitage
Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee, Röd rubin, Delft nattljusstake, Gustavsberg djupatallrikar Gunda, Baykeramik väggvaser m.m.
Parti bl.a. Rörstrand såsskål modell Nylund, Arabia kanna Faenza, Rörstrand tallrikar Spisa m.m.
Parti kopparföremål, nattljusstakar mässing, m.m.
Parti bl.a. kaekvarn, mustaschkopp, väggur, m.m.
Parti ljuslyktor Jie, smidesstakar m.m.
Lladro 5st guriner, H14-23cm samt Nao gurin H23cm
Skultuna snapsset i etui, skål Kina D22cm samt Nao 2st guriner H20cm
Nao/Lladro gurin H39cm samt Lladro 2st guriner H24 & 25cm
Vas med blomdekor, art deco Tyskland, märkt VB, H28cm
3st barometrar Ekfeldt, L98-102cm samt 2st barometrar, Bratt och Carlberg, H98 & 100cm, små skador
7st böcker bl.a. Historia om Porsche, Andra världskriket dag för dag på alla fronter, Renoirs trädgård,
Skagenmålarna m.m.
Schierholz 1 par ljusstakar med putti H19cm, blomnagg, Lladro gurin kvinna med kalv H19cm samt
guringrupp Tyskland H17,5cm
Väggpendyl, förgylld, H52cm, små skador
Väggpendyl, förgylld, H51cm, en dekor saknas
Väggpendyl, förgylld, H58cm
Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H61cm, förgyllningsslitage
Väggspegel, förgylld, H57cm, skador
Väggur, Junghans, nyrenässans stil, H102cm, ytslitage, trä med visst angrepp, en krön dekoration med
skada
2st nysilverbrickor, L58cm D41cm samt fjärilsbricka L52cm, slitage
1 par bordslampor, Val di taro, H49cm, mindre ytslitage
Luxor, radiogrammofon, 1960-tal, H66cm L70cm B32cm, för funktionen ansvaras ej
Sidobord, mahogny med bronserad beslag, H57cm L61cm B40cm, mindre ytslitage samt satsbord med
råglasskivor, H42-50cm L36-46cm
3st långpipor, L40, 60 & 77cm, en med löst piphuvud, nysilverbricka L65cm samt nysilverbestick
Platt-TV, DMTECH, 22-tum i kartong, för funktionen ansvaras ej
Satsbord varav en del med klaar, H56cm D70cm samt pelarbord H56cm D71cm
Hängfotogenlampa, dekor med maskaroner, H83cm, elektrierad, kupa med litet nagg
Parti konstglasvaser bl.a. Gullaskruf, Henriques m.m.
Kjell Engman skål H11cm D12cm, signerad, Gunnar Hansson vas H10cm samt vas H15cm
2st parfymlampor varav en Rosenthal Werke, H18 & 19cm, en saknar sladd, Lladro gurin H20cm samt
Unterweissbachgurin H16cm
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
Satsbord teak 1960-tal, H48-52cm L42-53cm samt sidobord med mässingsbeslag, engelsk stil H51cm
L60cm
Parti nysilver bl.a. etui med skinkbestick, besticksuppsättning m.m, gravyr
Parti 2st hushållsvågar samt 2st mjölkspannar
Taklampa med glaskupor D65cm
Parti bijouterier
Parti bijouterier samt 2st scarfar
Parti bijouterier
Parti bijouterier bl.a. klockor, broscher, m.m.
Parti bijouterier
Bing & Gröndahl, gurin, lampfot med gurin, gurin Spanien samt bärnstensfärgat collier
Parti bijouterier bl.a. damur, broscher, m.m.
Parti kikare och kameror bl.a. Zenith 8x30, Voigtländer med objektiv 2,8/50, Canon Canonet 28 med
objektiv 1:2.8 m.m, för funktionen ansvaras ej
Parti Beck & Jung, lito, I/X 36x29cm, bokmärken, delvis äldre samt 2st dockor med kläder
Parti frimärksalbum, brev, m.m, mestadels svenska
2st speglar, omkring 1900, 42x26 & 32x60cm, slitage
Parti bl.a. porslinsplaketter med Jenny Nyström motiv, Minolta kamera, kikare, ckplunta, Georg Jensen
ljushållare m.m.
Promenadkäpp med silverhandtag, L89cm
Sven Erik Skawonius, Upsala-Ekeby/Karlskrona, 2st vaser H17,5 & 28,5cm samt lockurna Kina omkring
1900, H32cm
Parti böcker bl.a. Svenska ballader och visor m.m.
Parti böcker om historia bl.a. I Arns fotspår, Sagan om ringen triologin m.m.
Parti 2 lockurnor, glasskål med handtag samt Tengra 2 guriner H17 & 26cm
Sony, platt-TV, 32-tum, för funktionen ansvaras ej
4st stolar mahogny England, en stol med faner skador
1 par stolar rokoko stil samt pelarbord rokoko stil H66cm D56cm
Satsbord med kakelplattor, H49-55cm L33-52cm samt byrå, Gustaviansk stil med bronserade beslag, 2
lådor, H62cm L47cm
Parti bl.a. kara med glas Italien, Rörstrand karott Solöga, dricksglas med blomdekor, m.m.
Ystad Metall, 1 par ljusstakar H18cm, kopparkittel slitage samt 3 Kockums föremål
Parti vävnader, 2st träskrin med skuren dekor samt bricka L48cm
Parti barometrar, 8st, för funktionen ansvaras ej
Parti allmogeföremål bl.a. strykjärn, Rörstrand, krus m.m.
Hållplats skylt SJ plåt H58cm samt 1 par vägglampor gjutgods L64cm
Parti bl.a. Karl Berg Kosta glas, Kosta Boda glasguriner, m.m.
Parti vykortsalbum, 10st m.m. samt bokmärken mestadels 1900-talets andra hälft
Parti Olympia böcker och sportböcker, 1948-1984, några dubbletter
Parti bl.a. Rörstrand servisdelar Arista, Kunglig Dansk lockurna, Pukeberg ljusstake, m.m.
Parti bl.a. Gustavsberg vas, Ilmenau fat, Gee tekanna m.m.
Figurin, puma, H60cm, ytslitage
Parti golfbollar i back
3st album postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca:
Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 254g, 40% total vikt 2411g
Eterna, herrur 1960-tal med svart urtavla, 2st ckur med silverboetter, en urtavla med skada samt
Minerva tidtagarur, ej funktionstestade
Parti äldre svenska äldre sedlar, nominellt värde 550 kr samt 4 kopparmynt och medalj
Parti silverföremål bl.a. bägare, total vikt 356g samt äldre svenska sedlar, nominellt värde 291 kr, slitage
Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 276g, 40% total vikt 878g samt minnesmynt 50 kr
Parti blyglas i form av fjäril, jardinär med glasinsats jugend stil, 2 äldre askor samt 2 tomtar varav en
med lagning
12st + 12st moccaskedar, silver L9,5cm, ett etui medföljer, total vikt 168g, gravyr
8st frimärksalbum bl.a. Canada, Ryssland, Frankrike, Tyskland, Liberia m..
3st äldre prästporträtt 1800-tal, en ram med spricka, 8x5cm
Sven Lingardsz, lito, 120/250 19x27cm, Sergio Fuentes, lito, 761/1500 52x40cm samt Monica Westman
Hallin/Zadig, olja 24x32cm
Stig Kandell, olja, skog 1938 27x20cm samt olja, signerad, stilleben 27x21cm
2st kartor, Skåne och Blekinge 112x182cm samt Bibelns länder 110x165cm, mindre slitage
Parti smycken bl.a. silver, Dyrberg & Kern
Parti bl.a. silversmycken, hänge med granatfärgade stenar, damur, tennsmycken m.m.
7st herrur bl.a. Casio, Facit m.m.
Parti bijouterier bl.a. pärlcollier med silverlås
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
250 kr
300 kr
300 kr
2500 kr
400 kr
400 kr
500 kr
1200 kr
300 kr
450 kr
400 kr
250 kr
350 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
8st svenska silvermynt, 3 delar silver, total vikt 81g, 4st silverringar bl.a. med stenar samt Tissot herrur
1950-tal D3,1cm, Seiko herrur automatic 1970-tal D4,1cm, armbandsuren med slitage
Parti svenska mynt, mestadels silver
Parti silverföremål bl.a. kaktång, sockertång, kaeskedar, total vikt 310g, silverfat reliefdekor med träplatta skador samt pip munstycke silver, delvis med gravyr
Parti silverbägare, H4-12cm, total vikt 497g, gravyr
Parti silverföremål bl.a. bägare B. Erlandsson 1913 Kristianstad, total vikt 426g, gravyr och någon med
skador
Genfa, damur, 14 K guld, D2,3cm, länk gulddouble samt Arcadia damur gulddouble 1930-tal, länk med
rubinfärgade stenar, D1,5cm
5 par manschettknappr, silver samt 4st slipshållare, samtliga silver, total vikt 74g, någon med gravyr
Parti herr och damur, ckur bl.a. Polhem, Alltime, ej funktionstestade
Ray Ban, solglasögon med etui, en skakel någon skev samt bruksslitage
Parti silverföremål bl.a. äggkoppar, broscher m.m.
Parti armbandsur och ckur med silverboetter bl.a. Eweco, Nilax m.. mestadels med skador, ej funktionstestade
Parti 3st armbandsur, Omega, Tissot och Mora Atlet samt ckur, Johan Ward, mestadels med
skador/mostly with damages
Parti 8 skedar silver, silverbägare, pins, smycken m.m, total silvervikt ca 80g, ett örhänge skadat
Collier, 18 K guld, L42cm, vikt 6g
2st ringar, 18 K guld varav en med 3st diamanter, strl 16,5mm, total vikt 6,2g
3st ringar, 18 K vitguld, samtliga med slipade stenar, strl 17,5-19,5mm, total vikt 8,9g
2st ringar, 18 K guld, strl 20mm, total vikt 8,3g, gravyr
3st herrur D2,5-3cm, 2st damur, 3st hängen silver, armband silver, brosch samt manschettnappar silver
Collier 18 K guld L48cm vikt 3,4g, hänge 18 K vittguld med slipad sten samt kråsnål med pärla 18 K
guld, total vikt 2g
7st silverskedar, L11 & 14,5cm, total vikt 79g samt 2st damur, ej funktionstestade
Parti gulddelar, 18 K guld, total vikt 19,6g
Parti gulddelar, 14 K guld total vikt 3,3g, 18 K guld total vikt 3,9g, ring 8 K guld vikt 2,1g, gravyr samt
skador
6st ringar, 18 K guld, strl 20-22mm, total vikt 24,4g, gravyr
3st ringar, 18 K guld varav en ring med 1st diamant, klackring 18 K guld, total vikt 13,7g samt ring 23
K guld vikt 4,6g, strl 17,5-19,5mm, samtliga med gravyr
5st ringar, 18 K guld, strl 19,5mm, total vikt 26,2g, gravyr
5 delar silver bl.a. genombrutna fat, total vikt 185g
Parti silverdelar bl.a. tesil, brosch med sten m.m, total vikt 135g samt kniv med rostfritt blad, löst skaft
Parti silverbägare, H5-12cm, total vikt 300g, gravyr och bucklor samt saltkar silver med glasinsats H8,5cm
6st kaeskedar, Lillemor, silver, L11,5cm, 6st kaeskedar, silver L11cm samt saltkar + sked, GAB förgylld
silver L6cm, total vikt 171g
15st kaeskedar, Vasa, silver L11cm, 9st kaeskedar silver L11cm samt 2st sockertänger silver, total vikt
307g
Parti silverskedar, 3 olika modeller samt kaktång, total vikt 151g
Bägare + tång silver total vikt 104g, bägare med gravyr, silver penna samt förläggssked med silverskaft
Parti silverskedar, 9st L12cm, 12st L10,5cm, 2st marmeladskedar samt prydnadssked, total vikt 291g
2st planscher, Folkets Park Malmö samt The Israel Festival 1969 av Dan Reisinger 97x68cm
Lars Boethius, olja, landskap 44x53cm samt Marja Ersgård, olja, stilleben 1954 44x53cm
Ingvar Olson, olja, landskap 48x62cm samt Karl Bruno Fagerlund, olja, Höst 48x68cm
Ewy Isgren, olja 46x55cm, Georges Lambert, lito, 198/400 17x25cm, Janeric Johansson, lito, 166/250
30x13cm samt lito, signerad, 38/50 27x37cm
Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H80cm L102cm B43cm, faner
skador samt skador/damages
Harriet Hansen Fischer, olja, stillben 59x29cm, Finn Lande Andersson, olja, osignerad, blommor 41x43cm
samt Magnus Krook, lito, E.A. 17x23cm
Åke Holm, 4st träsnitt, 22x32, 31x33, 27x36 samt 27x36cm
Stina Eriksson Friman, pastell 73x54cm samt Stina Olsson, pastell 99x68cm
4st litograer, Beck & Jung 20/150 38x18cm, Maria Hillfon 21/275 20x24cm, Gustav Rudberg 304/360
56x45cm samt Lucian Mianowski 227/360 58x42cm
Nilsson, 2st oljor, kust och bylandskap, 63x86 & 65x87cm
Maria Hillfon, lito, 82/200 25x20cm samt Jan Dahlgren, etsning, 100/167 29x22cm
Torsten Esbjörnsson, lito, 223/290 49x48cm, Marcel Gency, etsning E.A. 49x29cm samt Aage Strand,
olja, stillben 1947 61x47cm
Ally Almviken, lito, 148/150 30x41cm samt Glenn Willman, akvarell, hus i skogsglänta 26x20cm
400 kr
200 kr
800 kr
1300 kr
1000 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
1200 kr
1000 kr
750 kr
1500 kr
300 kr
700 kr
300 kr
3500 kr
1400 kr
4500 kr
3400 kr
4800 kr
450 kr
350 kr
800 kr
450 kr
750 kr
350 kr
400 kr
750 kr
350 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
350 kr
250 kr
400 kr
300 kr
Arne Aspelin, olja, landskap 36x44cm, Bo Carlander, landskap 25x36cm samt Ingvar Wiede, olja, porträtt
32x26cm
3st blåvita krus, H10-20cm
3st blåvita krus, H8-16cm
Parti delar till väggur, 2 lådor
Cheney, portfölj/väska med axelrem, rött skinn, 4 fack varav ett med blixtlås, plats för telefon, pennor,
H31cm L40cm B18cm, mindre bruksslitage samt nyckel saknas
Lars Herder, olja, modell 27x33cm
Henning Hougaard, olja, änder 43x63cm, Sigfrid Bengtsson, olja, landskap med gård 34x47cm, Sven
Andrell, olja, sommaräng 1986 32x40cm samt tryck 36x43cm
Swatch, herrur, Irony automatic D3,7cm, bakboettglas med skador samt Winner herrur D4cm, båda
skelettur samt båda tillsynes fungerande
Brudkista, kurbitsmålad 1950-tal, H50cm L79cm
Parti fat och samlartallrikar bl.a. Johnson Brothers Fish, Rörstrand Landstormen, Kungamöten m.m,
någon med gulnad och krackeleringar
Handknuten matta, Ladik 272x183cm, fransslitage samt i behöv av rengöring
350 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr