Auktionslista pdf
Auktionslista pdf
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Royal Dux, gurin, häger, H32cm Bing & Gröndahl, gurin, Dalmatiner, 1:a sortering, H22cm Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Amalia, H18cm Lisa Larson, Gustavsberg, gurin, Johanna, H14cm Träskool med stråke, L58cm Bordslampa, jugend stil med dekor av kvinna sittande på huk och marmorsockel, H42cm, en hand med skada Karl Lindström, Rörstrand ytterfoder, jugend, H18,5cm D19cm, skador/damages Tennbägare Malmö 1700/1800-tal H14cm, fot med liten bristning samt tennfat Dzierzominov Polen 1800tal D31cm Bertil Vallien, Rörstrand, ytterfoder, H20cm D25cm 2st tennfat Kristianstad D33 & 39cm samt tennfat Helsingborg D38cm, samtliga 1800-tal, ett fat med lagning Eva Englund, Pukeberg, bordslampa 1970-tal, H36cm, fot med invändiga repor Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H82cm inkl. sockel, osignerad Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H56cm inkl. sockel, osignerad Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på sockel, Funghi, H75cm inkl. sockel, signerad på sockel Ulrica HV Kunglig Dansk lampfot Golden Summer, 2:a sortering, H65cm Rörstrand, vas med dekor av bl.a. älg i landskap, omkring 1900, H43cm Sten Faste skulptur, barnansikte stengods 10/30, höjd utan sockel 16cm samt keramikbyst Tyskland H24cm Bertil Vallien, Rörstrand, 2st vaser, H12cm Kunglig Dansk, vas med blomdekor, 1:a sortering H34cm Lars Hellsten, Orrefors, skål, Odyssey, signerad och numrerad, H11cm D25cm samt Östlings i Gnosjö, 1 par vägglampor med orange glaskupor 3st blyglasfönster, jugend stil med blomdekor, H109cm L45cm, någon med sprickor Ambassadeur 3st skerullar, Mag III, No 5000 och No 6000, för funktionen ansvaras ej samt ett etui ej original, bruksslitage Dekorationssvärd, Kina 1900-tal, L60cm Parti stenåldersföremål bl.a. intyxor, dolk m.m, L7,5-14,5cm, avslag och nötningar samt fossiler bl.a. ophiomorpha m.m. Silverkanna med dekor av fåglar, orientalisk, H17cm, vikt 326g Anders Nilsson, bägare, silver 1931 Lund, monogram märkt WN för Wiwen Nilsson, H7,5cm D9,5cm, vikt 100g, gravyr 18st bakelsegaar, silver, skaft med rosdekor, 3 olika modeller, L12-13cm, total vikt 248g C.G. Hallberg, salladsbestick 2 delar, Olga, silver 1934 Stockholm, L26cm, total vikt 227g Sockerströare silver, Söndergaard Danmark 1800-tal, vikt 40g 13st skedar, 6st gaar, silver, MGAB Uppsala L15,5cm, total vikt 617g, några med bruksslitage, skedar med monogram Fredrik Holm, 4 + 4st skedar, silver 1870, 1969 & 1970 Helsingborg, L22cm samt S. Svensson sked, silver 1849 Kristianstad L21cm, total vikt 468g, gravyr 11st dessertskedar, silver, L14,5cm, total vikt 224g Parti silverföremål med blomdekor bl.a. kaktänger, tårtspade, m.m, L5-21cm, total vikt 260g Parti skedar, silver med blomdekor, 2 skedar L17cm, 4 skedar L12cm, 5 skedar L10cm samt 5 serveringsbestick, total vikt 380g Handspegel silver L27cm, bakstycke ej silver, skador samt saltkar i form av åsna med vagn, L12cm, glasskål med spricka Skinkbestick 2 delar med silverskaft, L26 & 27cm samt 4st knivar silver 1805 & 1806, förgyllda och fyllda, L19cm, mindre förgyllningsslitage samt ett skaft löst Gustaf Theodor Folcker, skålfat, silver 1855 Stockholm, kanter med dekor av vindruvsblad i relief, H4cm D26cm, vikt 272g Georg Jensen skål, Leaf L16cm samt 2st silverdosor bl.a. med emalj 1 par ljusstakar, GAB silver 1940 barock stil, H17cm, total vikt 374g 1 par ljusstakar, GAB silver 1964 Stockholm, H21cm, total vikt 624g Parti kameror bl.a. Olympus AF-10, Zenith 3M med objektiv, kikare m.m, för funktionen ansvaras ej Parti kameror, Minolta 3000i, Canon och Chinon CM-4, objektiv Chinon 35mm, 50mm, 135mm, väska m.m, för funktionen ansvaras ej Fleischmann modelltåg, vagnar, lok och räls, modell HO, 2 lådor, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej Erzgebirge 5st guriner, 3st trägubbar samt 8 delar till julkrubba efter Jenny Nyström förebild, någon med skada Lasse Åberg, 10st snapsglas 300 kr 400 kr 700 kr 700 kr 300 kr 800 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 500 kr 500 kr 800 kr 500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 1000 kr 300 kr 400 kr 800 kr 500 kr 650 kr 600 kr 200 kr 1500 kr 1200 kr 600 kr 800 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 700 kr 400 kr 1000 kr 1500 kr 350 kr 400 kr 1000 kr 300 kr 400 kr 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 Hven, backafallicka, H19cm Wallendorf, 2st guriner, H16 & 18cm Gunnar Cyren, Orrefors 6st snapsglas, Optica varav ett 2:a sortering 3st veckade skålar H3, 5 & 9cm D8, 11 & 13cm Rosenthal hund, H8,5cm samt Bavaria gurin H14cm Hummel 2st guriner, H12,5cm Wallendorf, gurin H14cm samt Hutschenreuther björn H11cm Beswick gurin H13cm, Bing & Gröndahl gurin H11,5cm, Goebel väggprydnad H9,5cm samt Goebel gurin H15cm Bing & Gröndahl, gurin, gitarrspelerska, 1:a sortering, H25cm Wallendorf, 2st guriner, H14 & 16cm samt Bavaria gurinlampa, H23cm Goebel 3st guriner, H14-17cm Christian Thomsen, Kunglig Dansk guringrupp, ickor med docka 1:a sortering H15,5cm samt Bing & Gröndahl 2st guriner, pojke med hundvalp och ko, 1:a sortering H17 & 4cm Kunglig Dansk, gurin H6,5cm samt Bing & Gröndahl 2st guriner H9 & 10cm, 1:a sortering Hummel gurin H14cm, Boda uggla H14cm, Gunnar Hansson fågel H7cm samt Höganäs 3st miniatyrer H5,5-6cm Lalique gurin, H23cm Tapio Wirkkala, Iittala vas 1957, H10cm samt akong slipad och innesluten polykrom dekor 1992, H16cm Vicke Lindstrand akong, Mona Morales Schildt Kosta akong, H8 & 12cm, en propp saknas samt miniatyrmålning 6,5x8,5cm Signe Persson Melin krus, John Andersson miniatyr samt Upsala-Ekeby keramik tjur H14cm Beswick gurin H15cm, Herend gurin H14,5cm, Nao gurin H20cm samt gurin H12cm Skulptur, jade på sockel, Kina 1900-tal, H39cm inkl sockel, dekor med slingrande drake, intyg medföljer Herend krämkopp med växt och gulddekor H8cm samt Meissen lockskål och skålfat H6,5cm D19cm 1:a sortering, lockskål med blomnagg Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda skulptur i form av ägg, H13,5cm, signerad 8UHVAT 009006/500 KOSTA BODA ATELIER Ulrica HV, medföljande träplatta samt konstglas vas, sannolikt Finland, H19,5cm Gunnar Nylund, Rörstrand fat + 2 skålar D8, 12 & 14cm samt Rörstrand 4 skålar D8cm Amalric Walter, Nancy, fat med dekor av salamander, omkring 1900, D15,5cm, skador och lagningar/damages Kunglig Dansk gurin 1:a sorteirng, H10,5cm, Nao gurin H29cm samt trägurin signerad J. Koshela H22cm Kunglig Dansk gurin, barn med hundvalp H14,5cm 2:a sortering samt Bing & Gröndahl gurin, man och kvinna H20cm 1:a sortering Niels Nielsen, Bing & Gröndahl, gurin, Murare nr. 1786, 1:a sortering, H29cm Rörstrand 2st guriner, H7,5 & 14,5cm Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio, skål, signerad Kåge 6/3 1949, H7cm D10cm Vicke Lindstrand, Upsala-Ekeby isbjörn, H19cm Lalique gurin H9cm samt Vicke Lindstrand glasgurin H6,5cm Lalique gurin, H14cm Lalique glasskulptur, Hirondele, H16cm Kunglig Dansk gurin H22,5cm samt Bing & Gröndahl gurin H9cm, 1:a sortering Skultuna, 1 par ljusstakar mässing H23cm samt Kunglig Dansk vas H22cm och fat D16cm 2st karaer, 1800-tal med graverad dekor, proppar saknas, H24cm Bronserat rökelsekar samt vas cloisonne H11cm Kanna med lock, Kina 1900-tal, blåvitt koboltdekor i 1700-talets kompani stil, gulddekor med obetydligt slitage, H16cm, mynning med små nagg Bing & Gröndahl 2st fåglar H9 & 9,5cm 1:a sortering, Nao 2st fåglar H11,5 & 13cm samt Goebel tomte Sam H20cm Gunnar Nylund, Rörstrand hänkelvas, H43cm 12st skknivar och 11 + 1st gaar, Amsterdam samt kaktång nysilver Edward Hald, Orrefors, skål med underfat, graverad dekor, H10cm D28cm, fat med nagg samt skålens mynning tillslipad, fat med gravyr Vattenkara + glas, bemålad samt skål med blomställ D24cm Kunglig Dansk, 2st vaser, H17,5 & 25cm samt Bing & Gröndahl vas H21,5cm, 1:a sortering 2st vaser, Kina, 23 & 24cm Rosenthal vas H19cm, Gunnar Nylund vas H10,5cm samt skål med möss, kantnagg Docka med porslinshuvud och armar, Tyskland omkring 1900, L40cm, peruk saknas samt litet mynningsnagg Gunnar Nylund, Rörstrand vas H16cm samt Carl Harry Stålhane vas H17,5cm Lisa Larson, Gustavsberg, väggplatta, Solros 27,5x15,5cm 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 800 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 1000 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 Gunnar Nylund vas H22cm, Bing & Gröndahl vas H22cm samt Kunglig Dansk vas H19,5cm, 1:a sortering 5st spargrisar, någon innehåller mynt, delvis äldre Gustavsberg efter Herman Neujd, parian, Leendet 1910, H25cm Gunnar Ander, Ystad Metall, kandelaber för 6 ljus, H41cm, bruksslitage samt stearinrester Skulptur vitmetall med marmorsockel H35cm, Boda tupp H29cm Strömbergshyttan vas H22cm, Simon Gate Orrefors skål, Tusen fönster D20cm 2:a sortering, kontsglas skål H10,5cm samt 1 par hänkelskålar H33cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, vas 1960, H34cm Rörstrand vas, dekor med blommor 1900-talets första hälft, H11,5cm Flygsfors, Couquille, vas H12cm samt Strömbergshyttan vas H17cm Teaterkikare med pärlemor, dalahäst H7,5cm, Vicke Lindstrand Kosta vas H7,5cm, brevpress, tändare samt Ilmenau bonbonjär D15cm Vicke Lindstrand, Kosta vas, Mykene H15cm samt Vicke Lindstrand glasblock H13cm Ilse Claeson, Rörstrand, skålfat, art deco, D28cm Kjell Engman, Kosta Boda skål H11cm D14,5cm, snäcklåda H7cm samt Getthen Holm tekanna H27cm Gustavsberg, matservis, Wexiö guld, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st assietter, såsskål, 3st skålar, 3st uppläggningsfat samt terrin, lock saknas Rosenthal, 6st tekoppar med 6st fat Georg Jensen, lockskål, D25cm Rosenthal moccaservis, Sanssouci, 12st koppar, 12st fat, sockerskål, 2st skålfat Moliere samt Björn Wiinblad vas H21cm Rosenthal, 4 delar fat och skål bl.a. Björn Wiinblad, L19-37cm Rosenthal, fruktservis, Maria, 12st assietter D19cm samt skål D26cm Kunglig Dansk, kaeservis, Blå blomst, 14st koppar nr. 10/1870, 14st fat nr. 10/1870, 14st assietter nr. 10/1625, sockerskål nr. 10/8081, gräddsnipa nr. 10/8025, kanna nr. 10/8050 H16cm samt tekanna nr. 10/1788, 1:a & 2:a sortering Hertha Bengtsson, Rörstrand fat, Blå eld L40cm samt Björn Wiinblad, Rosenthal skål, D18cm Bing & Gröndahl, kaeservis, Måsen med guldkant, 12st koppar, 11st fat, 12st assietter, 1 par ljusstakar H13cm, gräddsnipa, 2st sockerskålar med fat H10 & 12cm samt 3st fat D9,5cm, 1:a sortering Rosenthal, matservis, Sanssouci, 12st förrättstallrikar D22cm, 12st mattallrikar D25cm, 12st djupa D25cm, 12st assietter D17,5cm, bringare, terrin med lock, såsskål, 2st ovala uppläggningsskål, 2st uppläggningsskålar samt 3st uppläggningsfat L24-39cm Kunglig Dansk, moccaservis, Blå blomst, 8st koppar + fat nr. 1546, 8st assietter nr. 1626, 2st sockerskålar, 2st gräddsnipor, kanna, vas, 1 par ljusstakar, fat, ytterfoder, fat på fot, 1:a sortering samt fat 2:a sortering Bing & Gröndahl, matservis, Måsen, 12st mattallrikar, 11st djupa, 11st assietter, skål på fot, skål, saltkar, såsskål samt 3st uppläggninsgfat, 1:a sortering Bing & Gröndahl, kaeservis, 18st koppar, 23st fat, 21st assietter, 12st förrättstallrikar, sockerskål, gräddkanna, smörask samt tandpetshållare, slitage, en kopp med spricka Arabia, mat och kaeservis, Ruija, 12st mattallrikar, 6st djupa, såskanna, 2 karotter, ugnsfat, fat, sockerskål, 11st koppar, 12st fat samt 12st assietter, brukslsitage, en kopp med nagg Bing & Gröndahl, moccaservis, Måsen med guldkant, 12st koppar, 12st fat, gräddsnipa, sockerskål utan lock med fat, kanna H25cm, 1:a sortering samt Kunglig Dansk, matservisdelar, Måsen med guldkant, 1st mattallrik D24,5cm, 2st assietter D17,5cm, 3st djupatallrikar D21,5cm, 1:a sortering Parti kopparkannor, kopparpanna, äldre trälåda samt sockertopp Vedbox H42cm + kanna i koppar samt våg mässing Olle Hermansson, Husqvarna, brasgaller gjutjärn, genombruten dekor av Thor och 2 bockar, H48cm L50cm Kista 1700/1800-tal, H22cm L58cm, träangrepp samt skrin bemålat med fågel och blomdekor, H17cm L44cm Våg med vikter, mässing och gjutgods, omkring 1900, H52cm Parti LP-skivor, 1960/70/80-tal, ca 80st samt singlar, slitage Parti bordsur, gjutjärnskruka, plåtgur samt 1 par karbidlampor, glas saknas Paraplyställ koppar, tesamovar nysilver, brännare saknas Hagström, dragspel modell 773, 2st knappar saknas, mindre ytslitage 1 par Kosta lampan, 1 par vägglampor, bordslampa samt tennvas Danmark H29cm Rosenthal, urna med lock, polykrom blomsterdekor och guldbordyrer, omkring 1950, H30cm Gustavsberg 3st ytterfoder, Waldemarsudde, H13 & 15,5cm Jens Jensen för Georg Jensen, 1 par kandelabrar, stål, märkta GEORG JENSEN, H21,5cm Georg Jensen 4 delar, 1st fotograram Reection, Jörgen Möller 16x16cm med originallåda samt 1 knivbordsset, 3 delar, Steve McGugan Henning Koppel för Georg Jensen, väckarur, kopparfodral med vit urtavla, D10cm Panasonic, platt-TV, 50-tum, för funktionen ansvaras ej 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 800 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 1200 kr 300 kr 800 kr 2000 kr 1200 kr 800 kr 500 kr 500 kr 1200 kr 300 kr 300 kr 500 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 500 kr 300 kr 400 kr 1000 kr 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 Nysilverskål med glasinsats, slitage samt 1 par kandelabrar mässing, H40cm 2st vaser England omkring 1900, H32 & 35cm samt Rörstrand kanna 1 par Bouillotte lampor, mässing med plåtskärmar, lackerade i engelskt rött, H48cm, mindre slitage Helje Linkko Sundström, Arabia vas H22cm + fat D22cm, Piet Hein väggplatta H16cm samt Bertil Vallien Kosta Boda vas H22cm Mari Simmulson, Upsala-Ekeby gurin H19cm, Höganäs ljusstake H43cm samt clownskål H21cm D20cm 10 + 7st vinglas samt 9st likör/snapsglas Doria Leuchten, 1 par vägglampetter, kobra telefon, Boda vas, ishink samt bringare Parti Fuga skål, teakbrickor, m.m. Parti nysilverbestick, Olga, 12st knivar L22cm, 12st gaar L18,5cm, 12st skedar L18cm, 12st skgaar, 12st skknivar, 18st smörgåsgaar, 17st påläggsgaar, 2st skedar, 2st gaar, smörkniv samt 2st slevar Parti bl.a. Rosenthal kaeservis, Meissen fat, Kunglig Dansk musselmalet kopp 1:a sortering m.m. Parti bl.a. bordslampa, tomte, dalahäst med skada, pipa, m.m. Parti bl.a. Josef Frank 4st bordstabletter, Arabia kanna, bestick, m.m. Vadarstövlar storlek 43, 4st skerullar bl.a. Cardinal, 4st skespö bl.a. Fladen, drag Fladen m.m. 2st lampfötter, Kina H40 & 50cm, en med sprickor 2st bordslystrar H37 & 44cm 4st krus bl.a. Gustavsberg och Rörstrand, H12-21cm Ljung uti Lund fat D35cm, 10st fat D12-17cm samt 2st lampfötter H30cm Stig Lindberg, Gustavsberg kanna, Blå Husar, Rörstrand vas, Titus, lockurna, m.m. Parti linnedukar Rosenthal kaeservisdelar, Maria, Hutschenreuther 6st assietter, lockurna samt 7st assietter Parti Söholm moccaservis, Bing & Gröndahl fat samt vas Fyrklövern, kaeservis med fågelmotiv Rosenthal, 2st kaeserviser, 7 + 2st koppar, 8 + 7st fat, 8 + 6st assietter, 1 + 1st gräddsnipa, sockerskål, 1 + 1st kannor varav en saknar lock Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee ytterfoder med blomdekor, tennstop, Rörstrand fat Daldansen God Jul, m.m. Parti Rörstrand servisdelar bl.a. Rainbow, A la carte Parti bl.a. Kaj Franck Iittala glas, Kosta glas, Signe Persson Melin burk, kobra telefon m.m. Glasservis med slipad dekor och guldkant, 9st vinglas, 7st starkvinsglas, 10st selterglas, 12st snapsglas, 12st sherryglas samt 12st likörglas Parti Rosenthal och Ilmenau bl.a. skål, fat, skålfat, m.m. Parti Ulrica Hydman Vallien 2st muggar, Orrefors skål, Fuga, Rörstrand terrin med lock, Anna, 2st såsskålar och bringare samt bonbonjär Parti glasföremål bl.a. Iittala vas, Orrefors skål och vas, bringare, korg med glasinsats, Ljung uti Lund nattljusstake samt fruktknivar med ställ Holmegaard 38 delar glas, olika modeller bl.a. Skibsglas Per Lutken m.m. Parti orientaliska föremål bl.a. bokstöd i form av elefanter, vas, bojaner m.m. Parti tomtar H7-27cm, guriner, Vicke Lindstrand Kosta skål på fot, Kosta 6st whiskeyglas, bordslampa 1960-tal, nysilverbestick bl.a. bakelsegaar Parti bl.a. Ulla Procope fat, Valencia, Arabia vas, Rörstrand Dalom, Maria Westman vas, m.m. Parti blåvitt krus H18cm, majolika vas H30cm, kanna i form av katt, Rörstrand 8 servisdelar Malmö, Japan fat samt nysilverfågel, kattkanna med små nagg Parti bl.a. Edvin Ollers bricka med handtag, kara med glas, skålar, m.m. Väggbonad, Rörstrand potta krackelering, skål på fot H24cm samt 1 par ljusstakar nysilver H27cm gravyr Carl Harry Stålhane, Rörstrand lampfot H38cm, trägubbe signerad EN H25cm skada, slipad kara, nysilverbricka slitage, m.m. 2st bordsfotogenlampor, mässing och förgylld metall, H60 & 54cm Bordslampa, engelsk stil, mässing med plåtskärm, H48cm, ytslitage Bordslampa, bronserad metall, lampkupa med olikfärgad stenar, H52cm, skärmfäste ostadigt samt bordslampa mörkpatinerad H33cm, kupa med nagg Arabia 8st assietter samt Kunglig Dansk 12st samlartallrikar HC Andersen Parti bl.a. Gee gurin, kanna Kina handtag saknas, skrin nysilver m.m. Rörstrand dockservis, Snövit, 7 delar, en kopp med fotnagg resp. en med krackeleringar samt bricka, art deco stil L37cm Parti Capodimonte Italien bl.a. skål med genombruten kant, fat, m.m. Parti linnedukar, monogram Parti 1 par tenn ljusstakar, Ljung uti Lund tennfat och skålfat, keramik skål, klappeträ, 1 par smides ljusstakar samt smidesljusstake för 4 ljus Parti Iittala bl.a. Tapio Wirkkala, Ultima Thule dessertskålar och skål, Marimekko skål på fot, m.m. Parti bl.a. Marimekko ljuslyktor, Iittala skålar, Nuutajärvi fat och skålar m.m. Parti vävnader bl.a. stenbordsdukar 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 750 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 350 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 Väggrelief med skuren dekor 50x37cm, tavla med intarsia 17,5x28cm samt väggdekoration H45cm Gustavsberg väggplatta H34cm B21cm, Mjölby vägglampett intarsia H28cm samt väggprydnad ickhuvud, H23cm, slitage Viola Gråsten, Tidstrand, 2st plädar Gee 4st kryddburkar, H18 & 18,5cm samt kryddhylla H20cm L71cm, hylla med ytslitage Folke Arström för Gense, besticksuppsättning, Focus de luxe/Focus steel, 10st + 2st gaar, 12st + 2st skedar, 12st + 2st knivar, bruksslitage 5st karaer, slipade H19-37cm, ett handtag med spricka samt någon propp med små nagg Lundtofte besticksuppsättning, 12st matgaar, 12st matknivar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar samt 12st förrättsgaar Parti konstglas bl.a. Wilke Adolfsson skål, Boda svamp, clownskål, Sea vas, m.m. Rörstrand ytterfoder, majolika, spricka, Louise Adelborg, Rörstrand bläckställ, fat signerad EY, sparbössa samt 2 glas med gravyr Besticksuppsättning, Birgitta, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsgaar, 3st förrättsknivar samt 12st dessert skedar Erik Höglund, 1 par ljusstakar H13cm, Kosta 11st whiskeyglas samt 4st snapsglas Arabia, matservis, Sorja, 12st mattallrikar, 12st djupa, 12st förrättstallrikar, 8st assietter, såsskål, 2st karotter samt 3st uppläggningsfat, bruksslitage Arthur Percy, Gee teservis, Grand, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, bringare, sockerskål, fat D36cm, alla delar med viss gulnad samt Rörstrand 3st ugnsfat, Fukus L19cm-31cm Parti Gee vas, Upsala-Ekeby vas och 2st terriner med lock, 1 par tennljusstakar, glasfat, glasskål på fot samt Gee 2st fat Besticksuppsättning, Haga, nysilver, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st matknivar, 12st dessertskedar, 3st slevar, tårtspade, såsslev, 4st smörknivar, kniv, påläggssgael, sillsked, 3st marmeladskedar, 12st kaeskedar, 6st fruktgaar Royal Albert kaeservis, Tillium, 2 muggar med design efter Stig Lindberg samt 1 par ljusstakar Parti rökelsekar, konsol H36cm, väggrelief H42cm samt dalahäst H16cm Parti linnekökshanddukar, servetter, monogram Kryddsnurra teak, askställ böjträ, liten skada samt kaekvarn i porslin och glas, liten lagning samt kork saknas 2 par nysilverljusstakar H19cm, små bucklor och en med skada, nysilverskål med glasinsats samt 1 par kandelabrar jugend stil H46cm Skeppshult herrcykel, elit 7 växlar, bruksslitage Pukeberg, 2st skålar, H16 & 18cm D17cm Skål Finland, H16cm D24cm, företagsgravyr i botten samt Målerås vas H30cm Gustavsberg ytterfoder, Waldemarsudde H15cm, Mari Simmulson Upsala Ekeby vas H13cm samt Gee ytterfoder Curry H14cm Tapio Wirkkala, Iittala vas H18cm samt Orrefors skål D14cm Vicke Lindstrand, skål D7cm 2:a sortering, Sven Gunnar Svensson, keramikvas H11,5cm samt lergodsvas signerad RB H14,5cm Ljusstake nysilver 7 ljusarmar H26cm, 2st skålar på fot, slipad resp. graverad dekor H22cm D19 & 21cm, en med mynningsnagg samt konstglas vas H21cm Staordshire England, matservis, 10st mattallrikar, 6st sjupa, 11st assietter, såskanna samt skål Biskviburk med bemålat glas, krus, plåtburk samt Gustavsberg terrin Arabia 2st lockburkar D10cm samt Jie lockburk D11cm, lockknopp saknas Bertil Vallien, Boda skål D12cm, Signe Persson Melin, Boda kara samt Kosta Boda vas H20cm 1 par ljusstakar, mässing H21cm samt 2 mässingsljusstakar H17 & 25cm Svenska Slott och herresäten, Nordiska familjebok Stockholm 1908-1910 5st halvfranska skinnband, Västergötland, Halland, Värmland, Närke, Västmanland, Södermanland, Skåne, Uppland, Småland, Blekinge, Östergötland, pärmslitage samt en pärm med reva Vicke Lindstrand Kosta vas H29cm, Sea vas H23cm, Kosta 2st fat D18cm samt Tilgman vas H29cm Kosta bordslampa H16,5cm samt Kosta 4st ljusstakar H9cm 6st tomtar H17-24cm Vitrinskåp för ckur 75x50cm Fartyg, Bounty 1787, höjd inkl. sockel 77cm L87cm Parti 6 delar, 1 tekanna, Eva Solo 4 champagneglas, Miami, Alessi i original kartonger samt Georg Jensen skål, Leaf Samsonite beautybox, blå hårdplast med fackinredning och spegel, L37,5cm Serveringsbricka, bemålad plåt med blomdekor, Ryssland omkring 1900, D49cm, mindre slitage 3st dalahästar H15-26cm, slitage samt tomte på släde H8,5cm, slitage Skulpturtavla, föreställande Jesus och de 12 lärjungarna 24x92cm Crockett & Jones, 2 par herrskor, Cornhill och Balmuir, strl 45, medföljande original tygpåsar, kartonger samt 2 par skoblock varav ett par Crockett & Jones, ett par med mindre bruksslitage samt ett oanvänt 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 1000 kr 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 1 par väggplåtar, mässing, H51cm 2st bordslampor, Kina med kalligra 1900-tal, H38cm, mindre ytslitage 2st bordslampor H45 & 52cm 1 par bordslampor, Industria lampadari lamter, Milano, H36cm, ytslitage Koppargryta med ställning, total höjd 48cm D62cm, ytslitage, viss ärgning Ult Schönwald matservis med gulddekor, Tyskland, 10st mattallrikar, 9st förättstallrikar, 12st assietter, 12st djupa, 6st uppläggningsfat, 12st rökfat, 2st skålar, 2st tandpetshållare, bringare, terrin, såsskål samt Ilmenau fat D27cm Eva Englund, Målerås skålfat D46cm 2st karaer H24 & 32cm, 2st kannor H15 & 18cm, hänkelvas H23cm samt swingsport oljekanna H22cm, oljekanna med slitage Bertil Vallien, Kosta Boda vas signerad och numrerad H16,5cm, Erik Höglund Boda ljusstake H16cm samt Strömbergshyttan vas13,5cm Parti bl.a. Stelton fat, Arabia skärbräda, Rörstrand Grön Anna koppar med fat, kobra telefon, Kockums emaljskålar, Laholm skålfat m.m. Rörstrand kräftservis, skål samt 6st assietter, H9,5cm D22 & 21cm, gulnad och krackeleringar Rörstrand fat och såskanna i form av sk, L26 & 44cm samt Göteborg fat i form av gås L51cm, samtliga med gulnad och krackeleringar Göteborg terrin med lock och bringare, tomte dekor samt Upsala-Ekeby 4st muggar med tomte dekor, samtliga med gulnad och krackeleringar Skäkteträ allmogemålat med genombruten dekor, daterad 1839, L54cm, mindre angrepp Parti porslin, Acapulco Villeroy & Boch, 3 assietter 6 fat till kaekoppar, Amapolz Villeroy & Boch 5 burkar med trälock samt Vildblomster Jie 5 kryddburkar med lock och hylla av teak Tapio Wirkkala, Iittala, Tavastia, 8st vittvinsglas, 7st rödvinsglas, i kartong Piet Hein m.m, 7 delar, 1 väggljusstake, 1 par ljuslyktor, 3 bordsljusstakar samt karott med lock, Pillivuyt, 4 delar märkta Piet Hein Skeppsur, Schatz, mässing, monterad på ekskiva, D14,5cm, 23x30cm Kunglig Dansk moccaservisdelar, Musselmalet helblond, 5st koppar nr. 1/1038, 6st fat nr. 1/1038, sockerskål nr. 1/1112, skål på fot nr. 1/1023 D17,5cm, 1:a sortering varav 2 koppar 2:a sortering 5st böcker om jugend 3st böcker om jugend bl.a. Rörstrand Emaljskylt Det förenade danska lif försäkring aktiebolaget HAFNIA i Köpenhamn, L60cm, ställvis med emalj slitage Kabinväska och ipadväska, Samsonite Bordslampa jugend stil H35cm, sladd i behov av byte samt skulptur jugend stil, bemålad gips, H45cm, slitage Meissen fat samt vas, H9cm D27cm, 1:a sortering, vas med mynningsnagg Parti möbelböcker bl.a. Mästarnas möbler, totalt 6st, Torsten Sylven, International möbelhandbok 3 band Parti böcker om silversmide, gamla ur och dosor, 4st Parti böcker om trädgård bl.a. Encyklopedin of garden plants, Feng Shui m.m, 15st Träskulptur inspirerad av Döderhultarns gurin Grodan, insidan med ekivokt motiv, H13cm L21cm B16,5cm samt bordslampa jugend stil H31cm LG platt-TV, 60-tum, model 60PYZR-ZB, medföljande TV-bänk/ställning, original fot saknas, för funktionen ansvaras ej Jamo hemmabiosystem, modell A 102 HSC 11, subwoofer, 4 högtalare, front högtalare, förstärkare/DVD DMR60 samt LG DVD-spelare RH199H, för funktionen ansvaras ej Hummel 2st guriner, H9 & 10cm, små nagg samt Nao gurin H23cm 6st tomtar varav 3 med ytterfoder, H11-28cm Signe Persson Melin burk, Gustavsberg lockask, arabia fat, 2st Fornasetti skålar D5cm, Lladro gurin H14cm samt jadegurin 3st skulpturer, jadefärgade, H12-23cm, en skulptur med locknagg Gustavsberg 2st blåvita krus samt ljusstake med dekor av tomtar, H16 & 23cm Monica Bratt, Reijmyre, 13st selterglas H7,5cm, kara H26cm Monica Bratt 8st vinglas, H15,5cm Piet Hein 5st ljusstakar, 1st Saturnus H36cm, 2st Jupiter H30cm samt 2st Venus H21cm, stål, alla märkta Piet Hein Crockett & Jones, bälte, herr, brunt skinn, strl 95, medföljande original kartong Sarpaneva collier med hänge L65 & 8cm, Charlotte Eskilsen collier och hänge med bärnstensfärgad sten L56 & 8cm samt tennhänge Parti smycken bl.a. silver, Nils Noven hänge, kaktång silver vikt 24g Ljung uti Lund armband L20cm, Seppe Saminen Finland armband, collier Finland samt armband och örhängen i silver, total silvervikt 74g 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 500 kr 700 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 400 kr 2000 kr 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 Parti smycken bl.a. silver Brosch med emalj, silver, Danmark, Marguerite/Daisy, märkt CR, D4cm 3st armringar, silver Collier, silver L64cm samt hänge silver med bärnsten L7,5cm Parti smycken bl.a. armband, brosch, 4 collier varav ett med skada Armband, X-länk, 18 K guld 1967 Stockholm, L18,5cm B2cm, vikt 21g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld med 4st berlocker 18 K guld, 1958 Nässjö, L20cm, total vikt 16g, en berlock saknas Armband, X-länk, 18 K guld 1962, L19cm B1cm, vikt 14,8g, gravyr Armband, X-länk, 18 K guld 1963 Stockholm, L18,5cm, vikt 11,4g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld samt 10st berlocker 18 K guld, L20cm, total vikt 19,9g, gravyr Collier, bismark, 18 K guld, L42cm, vikt 14,2g Collier, X-länk, 18 K guld 1953, L43cm, vikt 13,4g Collier, bismark, 18 K guld samt 3st berlocker 18 K guld, L44cm, total vikt 10,4g Armband, X-länk, 18 K guld 1963, L20cm, vikt 8,7g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld 1958 Stockholm L19cm, vikt 5,3g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld 1968, L19cm, vikt 8,1g, gravyr Armband, X-länk, 18 K guld, 1989 Stockholm, L18,5cm B1cm, vikt 17,9g Armband, bismark, 18 K guld 1944, L19cm, vikt 18,8g, gravyr Armband, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 9,5g Armband, X-länk, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 10,2g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld 1953, D12cm, vikt 5,1g, gravyr Armband, X-länk, 18 K guld samt 13st berlocker 18 K guld, L19cm, total vikt 23,8g, gravyr Armband, bismark, 18 K guld samt 12st berlocker 18 K guld, L18cm, total vikt 22g, gravyr Ring, 18 K guld med grön sten, R.K. Carlström 1969 Eskilstuna, strl 19mm, total vikt 8,7g Klackring, 18 K guld med onyx, strl 19,5mm, total vikt 4,7g Ring, 14 K guld med slipad sten, strl 19mm, total vikt 3g Ring, 18 K guld med 3st slipade stenar, Alton 1969 Falköping, strl 18,5mm, total vikt 3g, skenan något skev Ring, 18 K guld med diamant ca 0,14ct, solitär, strl 19,5mm, total vikt 2,5g Klackring med onyx, 18 K guld 1953, strl 21mm, total vikt 4,4g Ring, silver med bärnsten, jugend stil, strl 18,5mm 2st ringar, 18 K guld med slipade stenar, 4st resp. 1st, strl 16,5 & 18mm, total vikt 7,3g 2st ringar, 18 K guld med akvamarin färgad sten resp. rubinfärgad sten, strl 17,8 & 18mm, total vikt 4g 2st ringar, 18 K guld med slipade stenar, 8st resp. 8st, strl 19mm, total vikt 6,5g, en ring med gravyr Ring, 18 K guld med 7st diamanter totalt 0,07ct, GD & Co Malmö 1986, strl 20,5mm, total vikt 4,6g Ring, 18 K guld med sar 1998, strl 19mm, total vikt 3,9g Ring, 18 K guld med månsten och 12st sarfärgade stenar, strl 19mm, total vikt 7,7g Ring, 18 K guld med 5st rubiner, strl 20mm, total vikt 4,8g Ring, 18 K vitguld med diamant, strl 22mm, total vikt 2,3g Ring, 18 K vitguld med 5st diamanter totalt 0,15ct samt 4st rubiner, strl 16mm, total vikt 2,5g, gravyr Ring, 18 K vitguld med centrum diamant 0,14ct samt 10st diamanter 0,01ct, strl 17mm, total vikt 2,9g Collier, bismark, 18 K guld, L44cm, vikt 9,7g Collier, 18 K guld, L47cm, vikt 14,1g Collier, 21 K guld samt hänge 21 K guld, monogram Z, L40cm, total vikt 6,5g Collier, 18 K guld, L79cm, vikt 26g Collier, 18 K guld, L44cm, vikt 3,5g Collier samt hänge med sten, 18 K guld, total vikt 1,6g Collier, korall med 18 K guld lås, L42cm Collier, 18 K vitguld samt hänge med diamant 18 K vitguld, L37cm, total vikt 3,3g Collier samt hänge med sten, 18 K guld, total vikt 3,3g Collier, 18 K guld L39cm, vikt 3,4g samt hänge 18 K guld med sten, möjligen bergkristall L3,2cm, total vikt 5,1g Collier, X-länk, 18 K guld 1970, L43cm, vikt 22,6g, gravyr Collier, silver, fantasi modell, L40cm, vikt 55g Brosch/hänge, 14 K guld med came, L4,2cm, hängets krok saknas, total vikt 6,8g Brosch, 18 K guld med pärla, GD & Co 1897 Malmö, L3cm, total vikt 3,9g Armband, pansar, 18 K guld 1956, L19cm, vikt 6,1g, gravyr Hänge, 18 K guld med came, 3,5x2,5cm, total vikt 8,3g Armband, bismark 18 K guld 1966 samt berlock med sten 18 K guld, L18,5cm, total vikt 7,8g, gravyr Brosch, 18 K guld, allmoge stil med pärla, L4cm, total vikt 3,4g Armring, 14 K guld i form av orm med gröna ögon, D5,5cm, total vikt 14,1g 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 3800 kr 3000 kr 2800 kr 2100 kr 3600 kr 2600 kr 2500 kr 2000 kr 1600 kr 1000 kr 1500 kr 3400 kr 3500 kr 1800 kr 1800 kr 1000 kr 4400 kr 4000 kr 1000 kr 800 kr 500 kr 700 kr 1000 kr 800 kr 300 kr 1000 kr 500 kr 1200 kr 1000 kr 800 kr 1500 kr 1000 kr 500 kr 800 kr 800 kr 1800 kr 2600 kr 1500 kr 4800 kr 700 kr 400 kr 300 kr 800 kr 500 kr 1000 kr 4200 kr 400 kr 800 kr 700 kr 1200 kr 1000 kr 1500 kr 600 kr 1500 kr 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 Collier med hänge, 18 K guld, total vikt 2,4g Armband, bismark, 18 K guld 1960, L19cm, vikt 7,8g, gravyr Brosch, 18 K guld med pärlor och graverad dekor samt hängande kläppar, 1916 Stockholm, L3,5cm, total vikt 7,7g, en kläpp av 1 par örhängen, 18 K guld med ametistfärgade stenar, stopper olika, total vikt 2,4g Brosch med pärla, 18 K guld, L6cm samt brosch med ametist, 18 K guld, små bucklor L3cm, total vikt 4,5g 2 par örhängen, 18 K guld varav ett par med pärlor, skruvmodell varav ett par olika, total vikt 4,6g 1 par örhängen, 18 K guld med graverad dekor, skruvmodell, total vikt 7,2g 2st hängen med stenar resp. bärnstensfärgad sten, 18 K guld samt 1 par örhängen 18 K guld med came, total vikt 4g 2st broscher med pärlor, 18 K guld D3,2 & 4cm, total vikt 8,3g Armring, 14 K guld, D6,5cm, vikt 16,5g 1 par örhängen, 14 K guld med hängande kläppar, total vikt 4,7g Brosch 18 K guld L3,5cm, 1 par örhängen 18 K guld samt kråsnål 18 K guld L3,5cm, total vikt 5,2g, små bucklor Parti silversmycken bl.a. brosch och armband med came Parti silversmycken Parti silversmycken bl.a. collier med pärlor och markarsiter, någon sten saknas 5st ringar, silver med bl.a. markasiter, slipade stenar, art deco stil, någon sten saknas Silverarmband med månstenar L20cm, silvercollier bismark L41cm samt 4st broscher 3st bärnstenscollier, L60cm Collier, silver L50cm, vikt 51g 2st hängen, silver med infattade stenar, L7,5 & 9cm 4st pärlcollier varav 2 med silverlås, L60-75cm Parti silversmycken samt ngerborg, brosch signerad + collier och hänge bärnstensfärgade David Andersen, collier, silver Norge, stelt D11cm, medföljande original etui Parti silversmycken bl.a. 2 äldre broscher, ringar m.m samt 2st skedar silver Damur med bakboett av glas, omkring 1900, länk med skada, ej funktionstestad, 2st halsband, 3st hängen i form av fotogömmor varav ett silver, lornjet, förgylld armring samt förgylld collier bismark 13st äldre broscher bl.a. silver Parti silversmycken samt brosch 5st tändare bl.a. Dunhill, Zippo m.m, för funktionen ansvaras ej 2st sameknivar bl.a. Isakki Järvenpää Finland L20 & 24cm samt jaktkniv L30cm Gense, skbestick, Sea Shell, 8st knivar, 8st gaar Medalj, 18 K guld, D2,8cm, vikt 11,1g, gravyr Brev adresserat till: Kongl. Brefpostkontoret Köpenhamn, märkt P.S, stämplat 10.5.95, uppsprättat med liten reva baktill samt tomt, 12x19,5cm Parfymaskställ samt 5 delar silverföremål, total vikt 56g 7st ckur mestadels med silverboetter, D4,3-5,3cm, ej funktionstestade Parti damckur med silverboetter samt damur, små skador samt ej funktionstestade, klockkedjor och nycklar Damckur, silver, skador, 3 klockgömmor, skrin samt 7 klockkedjor Seiko herrur 1970-tal datum D3,5cm, glas med repor samt Tissot herrur 1970-tal automatic datum Seastar PR516 D3,5cm, urtavla med äckar och glas med repor 7st ckur delvis med silverboetter bl.a. Odin, D4,6-5,2cm, ej funktionstestade Parti 15st ckur, mestadels med silverboetter D4,5-6,8cm, samtliga med skador, ej funktionstestade/damages Damckur, 14 K guld, innerboett oädel, D3,2cm, total vikt 29,8g, krona av Zenith, herrur, Sporto 1960/70-tal D3,5cm, tillsynes fungerande Sully Special, herrur, 18 K guld, 1950/60-tal, D3,3cm, tillsynes fungerande Omega, herrur gulddouble, Geneve 1970-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, kronknapp ej original Elge, damur, 18 K guld samt länk 18 K guld, D1,5cm, total vikt 13g, tillsynes fungerande, säkerhetskrok något skev Omega, herrur, guld på stål 1960-tal, automatic Seastar De Ville datum, D3,5cm, tillsynes fungerande, glas med obetydlig repa Lemania, herrur 1960-tal, D3,5cm, glas med repor, tillsynes fungerande Tissot herrur, 18 K guld, Seastar date D3,4cm, quartz, ej funktionstestad samt urtavla med äckar Omega, herrur, 1950/60-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, urtavla med visst slitage samt baksida med gravyr Omega, herrur, Seamaster De Ville automatic date 1960-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, glas med repor samt kronknapp ej original 500 kr 1500 kr 1500 kr 500 kr 1000 kr 800 kr 1400 kr 800 kr 1400 kr 2500 kr 700 kr 1000 kr 400 kr 700 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 2000 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 1000 kr 600 kr 1800 kr 800 kr 1800 kr 1500 kr 400 kr 1200 kr 800 kr 1200 kr 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 Herrur, Kronograf med Lemania urverk 248, urtavla märkt SUB 200, bakboett märkt 2191 HW med dykare, D3,7cm, tillsynes fungerande, visst bruksslitage Omega, damur, Ladymatic, 18 K guld samt länk 18 K guld, D2cm, tillsynes fungerande, total vikt 31,3g Ortin Watch, damur, 18 K guld samt länk 18 K guld, total vikt 18,2g, D1,7cm, glas med spricka, tillsynes fungerande Zenit, ckur gulddouble savonette D5cm, tillsynes fungerande, baksida med gravyr Omega, ckur med silverboett D5cm, tillsynes fungerande, bakboett med lödning, timvisare delvis av Fickur, nyckeldragare, silverboett med förgyllda siror och krans, 1800-tal D5,2cm, ej funktionstestad Certina, damur, 18 K guld samt Certina länk 18 K guld, D1,5cm, ej funktionstestad, urtavla med mindre slitage, total vikt 33,2g Certina, damur, 14 K guld, quartz datum D2,2cm, ej funktionstestad Salongsgrupp, rokoko stil med broderad klädsel, 3st karmstolar samt soa L132cm Soa, Karl Johan stil, Form 75 Danmark, L170cm Bordsur mässing Paris, H56cm, mindre rostangrepp Soa, Karl-Johan stil, Form 75 Danmark, L170cm Bordsur H58cm med 1 par kandelabrar, Italien 1900-tal, H58 & 66cm, glas saknas på urtavlan Lodregulator, Oscariansk stil H117cm, ett hörn med liten skada samt visst träangrepp Bordsur med skuren dekor, H58cm samt bordsurfodral med väckarklocka Junghans H16 & 30cm, båda med visst träangrepp och ytslitage varav en med torrsprickor Bordsur med växtdekor på framglaset H47cm samt bordsur Hamburg American Watch Co H44cm, båda med visst träangrepp, ett med skadat krön Väggur, jugend, Gustav Becker, H67cm, mindre ytslitage Väggpendyl, förgylld, H55cm, mindre förgyllningsslitage Scharzwaldur, förgyllt H42cm, ytslitage, trä med visst angrepp, urtavla med mindre skador Väggpendyl, förgylld, Westerstrands, H57cm, förgyllningsslitage Väggur med bronserad beslag, Hamburg American Watch Co, urtavla med blommotiv, H82cm, mindre ytslitage Herrgårdsur, Junghans, nyrenässans stil, H96cm, mindre ytslitage, trä med angrepp, en underdel lös, liten del saknas på krönet Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H124cm, mindre ytslitage, trä med angrepp, någon dekoration saknas Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H129cm, mindre ytslitage Lodregulator, nyrenässans stil, H115cm, mindre ytslitage, en dekoration saknas Lodregulator, Gustav Becker, nyrenässans stil, H131cm, ytslitage, en dekoration med skada, trä med angrepp Omega, bordsur, 8 dagars verk, H14,5cm, tillsynes fungerande Väckarur Kaiser, bordsmodell, 1900-talets första hälft, H9,5cm L10,5cm, tillsynes fungerande Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa D36cm Taklampa, Tiany stil, D39cm Ljuskrona, förgylld 24 K guld och Swarowski prismor, H85cm L81cm B39cm Taklampa, teak 1960-tal, L62cm Ljuskrona med lövformade prismor, H70cm Hängfotogenlampa, majolika och mässing, H104cm, brännare samt innerglas saknas Hängfotogenlampa med prismor, oljehus majolika, H120cm Hängfotogenlampa, majolika och mässing, H134cm, innerglas saknas Kosta golvlampa 1950/60-tal, H128cm, skärm med slitage samt golvlampa höj och sänkbar H133cm Luxus taklampa, D46cm samt Fog & Mörup taklampa, D45cm, båda 1970-tal, mindre ytslitage Bouilottlampa och taklampa med 3 ljusarmar, mässing och med skärmar lackerade i engelskt rött, 2 skruvar saknas, slitage Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa D32cm samt Carl Thore taklampa D39cm, båda 1970-tal, slitage samt raster och takkopp med skada Taklampa, funkis stil med krom och svärtat trä, D56cm, senare glaskupor Ljuskrona, veneziansk stil, H35cm Ljuskrona med krans och prismor, Gustaviansk stil, H60cm Taklampa, art deco, D70cm, en kupa med spricka Taklampa, mässing 1970-tal, D45cm Ljuskrona med prismor, D41cm samt taklampa med bemålad glas H40cm Väggspegel, förgylld, Gustaviansk stil, H106cm B49cm, mindre förgyllningsslitage Väggspegel, förgylld i Gustaviansk stil, H123cm L51cm Väggspegel, förgylld, Gustaviansk stil, H61cm, förgyllningsslitage Väggspegel, rokoko stil, H140cm L68cm Väggspegel, förgylld med skuren dekor, H200cm L76cm 1800 kr 4500 kr 2500 kr 400 kr 500 kr 1000 kr 5000 kr 400 kr 1000 kr 800 kr 1000 kr 800 kr 500 kr 800 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 500 kr 1200 kr 1500 kr 1200 kr 1500 kr 500 kr 250 kr 400 kr 400 kr 1500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 350 kr 300 kr 350 kr 400 kr 300 kr 800 kr 300 kr 300 kr 400 kr 800 kr 800 kr 300 kr 800 kr 800 kr 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 Gunnar Norrman, lito, 15/25 28x13cm, passepartou med fuktäck samt teckning, landskap 1954 19x28cm, fuktprickar Oscar Reutersvärd, akvarell/tusch, perspective japonaise nr 466 31x23 samt nr 405 30x22cm Gerhard Karlmark, akvarell, modell 30x22cm samt Anders Olson, lito, provtryck 16x15cm Fredrik Rohde, 2st akvareller 1968 44x55cm Carl Julius, 2st oljor, skebåtar till havs 32x40 & 59x71cm samt Stig Wernheden, olja, sydländskt landskap 48x65cm Carl Månsson, olja, landskap 56x77cm Axel Hjalmar Lindqvist, olja, landskap med sjö, skare och kor 44x80cm, duk med lagningar Gunnar Norrman, torrnål, 16/32 16x23cm Gerhard Karlmark, akvarell 42x34cm, små revor samt Jörgen Nash, lito, provtryck 1969 59x35cm Max Walter Svanberg, lito, 23/150 40x30cm Litograskt blad efter Picasso, 23x17cm Gunnar Norrman, kolteckning/pastell, blommande gren 1954 47x33cm Beck & Jung, lito, 50/125 78x58cm Gunnar Norrman, torrnål 3st, 4/15 8,5x10cm, passepartou med fuktäckar, 35 ex 5x7cm samt 50 ex 10x6cm Gunilla Mann, lito, 147/290 43x61cm Siri Rathsman, lito, 122/160 45x60cm Arthur Y. Nilsson, 2st oljor, 46x64 & 43x63cm samt Jert Å. Johansson, olja 1966 49x59cm Anders Österlin, lito, 204/260 74x59cm Beck & Jung, lito, 197/360 74x55cm Albert Theodor Gellerstedt, akvarell 9x15cm, signerad ATG samt daterad 24/6 1882 Ronny Hård, olja, Höst 2003 8x7,5cm samt G.J. Sader, 3st oljor 6,5x5cm Anders Österlin, 2st litos, 96 och 104/160 26x19cm Gunnar Norrman, torrnål 13/15 22x16cm August Johnsson, 2st teckningar samt tusch, 12x18, 13x21 & 16x15cm, osignerade Åsa Melin, akvarell 1990 11x15cm Eric Lennart, 3st kompositioner i folie, 17/100 32x32cm Walt Disney, lm celluid ur en lm med karaktären Paul Bunyan, 1950/60-tal 19x24cm Kurt Heinonen, olja, fartyget Viking Göteborg 49x60cm Bengt Fredriksson, olja, Sommar på Österlen, 49x66cm G. Olsson, möjligen Gottfrid, olja, skördelandskap 48x66cm Ludwig Max Roth, akvarell, religiös scen 34x49cm Wille Andersson, olja, Höstdag 1967 79x74cm Nils Göran Brunner, olja, komposition 1968 24x33cm samt Lars Herder, olja, modell 32x42cm Gunnar John, olja, stilleben 1947 Gunnar Jonsson, olja, monogramsignerad G.J. mansporträtt 44x31cm, krackelering Bertil Gadö, olja, landskap 1950 29x39cm samt Arne Lindqvist, olja, Piren 1982 53x63cm Britta Lindh, 2st oljor, ickor med blommor, 74x50 & 70x59cm Knut Norman, 2st oljor, motiv från bl.a. Venedig 32x39cm Hugo Öfverström, olja, Fiskebåt till havs 44x53cm Karl Erik Lundberg, Ledde, olja 45x54cm Bertil Gadö, olja, kust 1947 28x38cm samt Evert Färhm, olja, landskap 37x53cm Knut Norrman, olja, Venedig 31x39cm samt C.O. Hulten, lito 27x38cm Gunnar Norrman, torrnål 3st, 20/30 7,5x5cm, 19/40 6x5cm samt 1961 5x7cm Karl-Erik Lundberg, Ledde, olja 35x44cm samt Villy Nilsson, 2st oljor 33x41 & 29x40cm, samtliga med motiv från Lund Hans Rosenqvist, olja, strandliv 32x40cm, Anders A. Jönsson, olja, kust med båtar 36x44cm samt Sigfrid Bengtsson, olja, Vårlandskap 34x47cm Hans Held, olja, vinterskog 79x118cm Karl Rohwedder Ruge, olja, brottsjö 62x92cm, duk med liten lagning Bengt Orup, 5st litos, LxxxI/CXXV 14x20cm Jules Schyl, etsning, provtryck 14x11cm samt Magnus Krook, etsning, 81/90 39x24cm Ulla Ekman Dahlbäck, olja, komposition 1966 63x94cm Ole Ahlberg, lito, 18/275 23x32cm, Carl Magnus, lito, 288/350 32x37cm, Helmtrud Nyström, etsning, 112/352 24x24cm samt Anders Österlin, lito, 10/300 24x17cm Ingeborg Nilsson-Sjöberg, 2st litos, 170/199 56x42cm och 182/199 51x42cm, ett blad med fukt äckar samt Lars Norrman, 2st litos, 47/360 21x39cm och 192/360 42x65cm Magnus Krook, 5st litos, E.A. 35x23cm, E.A. 34x24cm, 124/150 34x22cm, 138/150 43x33cm samt 137x150 34x54cm J. Kessler, 3st oljor, landskap 47x38, 44x35 & 38x48cm, en olja med lite avskrap 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 1000 kr 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 500 kr 350 kr 500 kr 500 kr 350 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 350 kr 400 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 350 kr 500 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 600 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 500 kr 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 Sigfrid Bengtsson, olja, Österlen 1967 59x96cm samt Agne Andersson, olja, landskap 32x38cm Gösta Werner, lito, 128/250 72x53cm samt Andrzej Ploski, akvarell 2006 23x27cm Erik Jean, 4st oljor, motiv från bl.a. Helsingborg, 25x34, 24x34, 21x33 samt 19x26cm, en ram med slitage 4st fotograer av Kuller Malmö bl.a. från trekungamötet 1914 slitage 23x17, 38x28, 28x41 samt 30x40cm Bokvitrinskåp omkring 1900, björk, H210cm L108cm B46cm, 2 delar, faner skador, trä med angrepp, ytslitage, en list med skada Hörnskåp allmogemålat 1800-tal, H42cm L103cm B67cm, ytslitage, trä med viss angrepp Matsalsmöbel, Form 75 Danmark, bord med inläggsskiva H75cm L194 + 55cm B95cm, 6st stolar + karmstol samt vitrinskåp H210cm L180cm Besticksschatull, barock stil, svart målad, H73cm L116cm B53cm, ytslitage och faner skador Vikskärm, jugend stil med blomdekor, H165cm L55 + 55 + 55cm, duk med hål Hörnbokhylla 2 sektioner samt hörnskåp, 1940-tal, H111cm L153 + 76 + 198cm, mindre ytslitage Sidobord mahogny, H69cm L61cm samt karmstol rokoko stil med broderad klädsel Solstol 1950-tal, rostangrepp och ytslitage samt Brevettato herrbetjänt, ställning sammansatt, H105cm Salongsbord, nyrokoko 1800-tal, H71cm L120cm, skiva med lagningar och slitage Byrå, teak 1960-tal med 4 lådor, H73cm L60cm B32cm, mindre ytslitage Byrå med 3 lådor, H69cm L70cm B42cm William Watting för A/S Mikael Laursen, Århus Danmark, bänk 2 delar 1960-tal, H38cm L210cm B48cm, äckar Sidobord, Oscarianskt, H75cm D46cm samt pelarbord rokoko stil, H60cm D54cm Nils Strinning, stringhylla, BFB-hyllan, 2 gavlar, 3 hyllplan, etikett märkt, H76cm L78cm, mindre fanerskador och viss ytslitage Piedestal, förgylld metall med stenskivor, H75cm D38cm samt sobord, rokoko stil med bronserade beslag, H57cm L84cm B51cm, ytslitage 4st stolar samt matbord teak 1960-tal H72cm L115 + 44 + 44cm, 2 inläggsskivor samt 1 par stolar teak 1960-tal 4st stolar med matbord, nyrenässans stil, holländskt utdrag, H76cm L99cm, stolklädsel med slitage Sideboard, teak 1960-tal, H80cm L154cm B43cm, ytslitage 1 par vitrinskåp, körsbärsfärg och blått, H183cm L40 + 40cm Stegstol 1800-tal, enligt uppgift: Proveniens: Folketshus i Lund, slitage Kontorstol 1940/50-tal, på hjul med kromben, sits med äckar och skador, armstöd med slitage 1 par karmstolar, rokoko stil i rosa plysch 1 par karmstolar, rokoko stil Alvar Aalto, barstol, modell K65, björk, omärkt Karmstol, barock stil med röd plysch klädsel 4st stolar, rokoko stil med broderade sitsar Bord, barock stil med stenskiva, H46cm D76cm Salongsgrupp, jugend stil med gul sidenklädsel 1920/30-tal, 4 stolar, 2 fåtöljer, soa L132cm, mindre ytslitage Utdragssoa, biedermeier 1800-tal, L235cm Utdragsoa, sengustaviansk 1800-tal, L180cm Tevagn med glasskivor, mässing och trä 1940-tal, H85cm L67cm, ytslitage och något ostadigt Piedestal, förgylld med stenskivor, H74cm Carl Malmsten, sängbord, H58cm L58cm, äckar och ytslitage Pall fur H47cm L48cm, ytslitage och faner skador samt stegpall 1970-tal H59cm Yngve Ekström, karmstol, Remus 1950-tal, rygg med spricka samt något ostadig 2st fåtöljer, nyrokoko stil 1 par emmafåtöljer, gul klädsel Karmstol, nyrokoko med gul klädsel 4st stolar, Gustaviansk stil, björk Bergere, Gustaviansk stil Trensum, soa 1960-tal, senare klädsel Sobord, Lilla Nassa, Larsson Furniture, ek med svart stenskiva, H42cm L70cm B60cm, mindre ytslitage Byrå med stenskiva och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L68cm B35cm Karmstol, barnmodell, senare tillverkning, slitage Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H73cm L86cm B41cm, skivan skadad/stone top damages Rullklasekretär med utdragbarskiva, nyrokoko stil med bronserade beslag, H97cm L90cm, mindre ytslitage Byrå med stenskiva, rokoko stil och bronserade beslag, 2 lådor, H71cm L104cm B40cm Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H75cm L80cm B43cm Skåp, Gustaviansk stil med intarsia, H126cm L88cm B42cm, hyllor saknas 350 kr 300 kr 500 kr 300 kr 500 kr 500 kr 1200 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 1000 kr 500 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 500 kr 500 kr 800 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 1000 kr 750 kr 500 kr 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H83cm L95cm B52cm Vitrinskåp, rokoko stil med bronserade beslag, H142cm L67cm Hörnskåp, mahogny 1940-tal, H172cm L66cm Byrå, Gustaviansk stil med intarsia, gallerkant och bronserade beslag, 2 lådor, H70cm L51cm Barnstol, orangemålad, H59cm Sideboard, teak 1960-tal, H75cm L183cm Vitrinskåp, engelsk stil, mahogny, H113cm L104cm B34cm, mindre ytslitage Erling Torvits, Sorö stolfabrik, 4st stolar samt medföljande matbord av annan modell H74cm L110 + 40 + 40cm, 2st inläggsskivor, mindre ytslitage Slagbord med skåpunderrede och kisthandtag 1800-tal, H76cm L57 + 58cm B104cm, en skiva saknas, ytslitage samt trä med angrepp Sideboard 1960-tal, H73cm L169cm, mindre ytslitage Baur Foradori, lodenrock, Salkö Österrike, storlek 52 Burberry, trenchcoat, herr, beige, storlek 52/54 Handknuten matta, Kolyar 242x152cm Handknuten matta, Bidjar 203x164cm, en kortsida med bårdslitage Handknuten gallerimatta, Hamadan 290x92cm, en kortsida med bårdslitage Handknuten matta, Kina med silkesinslag 156x92cm, vägghängning Handknuten matta, Kina med silkesinslag, 187x92cm, vägghängning Handknuten gallerimatta, Taleghan 290x100cm Handknuten matta, Buchara stil 283x188cm Handknuten gallerimatta, 248x69cm Handknuten matta, Beluch 162x98cm, ställvis med slitage 2st ryamattor 1960-tal, 79x133 & 137x214cm Handknuten matta, Buchara stil 230x160cm, fransslitage Matta, Kina 168x230cm, äckar Handknuten matta, Mesched 340x235cm, smärre malskador Anbudsauktion / Bid-auction Parti svenska postfriska frimärken, nominellt värde ca: 2st bordslampor, empire stil, H23 & 42cm Parti fruktassietter varav 12st Arabia, förgylld kopp med fat, Ilmenau uppläggningsfat samt kanna, gräddsnipa och kopp ej fabriksmålade Parti servisdelar Rörstrand Fiesta, bruksslitage, Decoburk, m.m. Parti fat Rosenthal, assietter Villeroy & Boch, ytterfoder, m.m. Parti glas bl.a. Holmegaard, 34 delar Parti fajans Italien 1960/70-tal bl.a. fat med olika motiv, skålfat, skålar, m.m. Gustavsberg servisdelar, Fasan 12 delar, Rörstrand skål + sockerskål samt 2 mässingsamplar bl.a. Gränna Parti bl.a. Carl Harry Stålhane Designhuset 2st skålfat, Rörstrand rökfat, Wilhelm Kåge skål Carrara, Jani ytterfoder, m.m. Parti 3st plåtburkar, Rörstrand burk, 4 Kockums tallrikar samt 2 Pyro formar D21 & 24cm Kryddställ L73cm H29cm samt 2st bordslampor H55 & 65cm Parti bl.a. Lindshammar glas och bringare, karaer med slipad dekor, plunta med graverad växtdekor, skål m.m. Parti lockurna, remmare, 2st Ulrica Hydman Vallien glas m.m. Parti bl.a. vägglampa, Kaiser bordslampa, kupor, m.m. Bing & Gröndahl servisdelar, Måsen samt glasservisdelar, möjligen Kosta Parti bl.a. Hackefors lockask, Orrefors skålar, kandelaber mässing, GAB nysilvergaar, m.m Parti Arabia bl.a. Doria assietter, Arctica koppar med fat, assietter med blomdekor och guldkant m.m. Parti bl.a. tennföremål, skrin, m.m. Parti bl.a. Orrefors Fuga skålar och ishinkar, kara med glas m.m., en ishink saknar handtag Parti bl.a. Beswick gurin, Getthen Holm gurin, ägghöna, Kunglig Dansk ytterfoder, m.m. Parti bl.a. slipade glas, Skandia glas, m.m. Parti bl.a. Le creuset korkskruvset, Nao/Lladro gurin, Timo Sarpaneva ljusstake, Festivo, Patisserie tårtkupa m.m. Taklampa 1930-tal H37cm, spegel Kuvastin Finland D27cm, Gee ytterfoderD16,5cm, Hackefors ytterfoder D12,5cm samt teaterkikare Jordglob, H31cm Arabia ytterfoder, Suvi H12,5cm D16,5cm samt 2st blåvita krus varav ett Rörstrand H10 & 22cm Rörstrand krus D18cm, Kaiser vas Monaco H26cm samt kristallskål D24cm Parti bl.a. klockgömma, Bing & Gröndahl vas, lockaskar, m.m. Uppsala Ekeby, fat D33cm och fruktfat med 11st assietter samt Gustavsberg Blå blom 2st koppar med fat 1500 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 1500 kr 800 kr 500 kr 400 kr 500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 1000 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 Pia Rönndahl, Gustavsberg, matservis, Fleur samt IKEA matservis, Midsommar Parti bl.a. Kjell Engman vas H19,5cm, Holmegaard vas H11cm, Sea vas, Orrefors skålar m.m. Parti porslin Italien 1960/70-tal bl.a. ytterfoder med blomdekor, skålfat med skmotiv, lockskål, m.m. Parti porslin bl.a. Herend, Göteborg, minnesplakett KLM 1946, glas, m.m. Parti porslin England bl.a. Wedgwood, Copeland m.., en kanna med locknagg Parti såskannor, mestadels Arabia, glasfat, kakfat, m.m. Parti Iittala ljusstake, Rörstrand 6st förrättstallrikar Grön Anna, Wedgwood 2st kaekoppar med fat, Millennium, Kunglig Dansk 2st Blå blomst ytterfoder samt Thomas kaeservis 8st koppar, 7st fat, 11st assietter, sockerskål Parti bl.a. Rosenthal servisdelar, vaser, skål m.m. Parti Rosenthal kaeservis, 12st koppar, 12st fat, kanna, gräddsnipa, sockerskål, KPM skålfat samt Rosenthal 6st fruktassietter Parti 2st kikare, gökur, ångmaskin samt barometer, glas med skada Väggur, plommonstop samt höghatt Parti kaeservisdelar 1960/70-tal bl.a. Rörstrand, Gustavsberg m.m, 2 lådor Vägglyster H38cm, bordslampa H59cm, fot med bristning och kupa med spricka samt 1 par ljusstakar H9cm Väggur, Junghans, nyrenässans, H98cm, urtavla med slitage, trä med visst angrepp Bing & Gröndahl 2 vaser, 3st fat H17cm D9-13cm 1:a sortering samt Kunglig Dansk bordslampa, 2st fat H29cm D10,5cm 2:a sortering Parti konstglas bl.a. brevpressar, vaser, m.m. Hackefors kaeservis, Ljung, fat, vas, 10st koppar, 12st fat, 12st assietter samt Hackefors kaeservis, kanna, sockerskål, gräddnsipa, 12st koppar, 9st fat samt 11st assietter Eve Midwinter, Stonehenge, matservis, Sun, England, 1970/80-tal, 10st mattallrikar, 10st förrättstallrikar, 9st djupa, 4st buljongkoppar med 3 assietter, såskål med handtag Parti linnekökshanddukar, monogram Parti bl.a. Rörstrand tekoppar, Vieta, Pyro form, Ljung uti Lund ljusstake m.m. Parti bl.a. fårsax, brandspruta, kaekvarn, vikter m.m, slitage Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee, Röd rubin, Delft nattljusstake, Gustavsberg djupatallrikar Gunda, Baykeramik väggvaser m.m. Parti bl.a. Rörstrand såsskål modell Nylund, Arabia kanna Faenza, Rörstrand tallrikar Spisa m.m. Parti kopparföremål, nattljusstakar mässing, m.m. Parti bl.a. kaekvarn, mustaschkopp, väggur, m.m. Parti ljuslyktor Jie, smidesstakar m.m. Lladro 5st guriner, H14-23cm samt Nao gurin H23cm Skultuna snapsset i etui, skål Kina D22cm samt Nao 2st guriner H20cm Nao/Lladro gurin H39cm samt Lladro 2st guriner H24 & 25cm Vas med blomdekor, art deco Tyskland, märkt VB, H28cm 3st barometrar Ekfeldt, L98-102cm samt 2st barometrar, Bratt och Carlberg, H98 & 100cm, små skador 7st böcker bl.a. Historia om Porsche, Andra världskriket dag för dag på alla fronter, Renoirs trädgård, Skagenmålarna m.m. Schierholz 1 par ljusstakar med putti H19cm, blomnagg, Lladro gurin kvinna med kalv H19cm samt guringrupp Tyskland H17,5cm Väggpendyl, förgylld, H52cm, små skador Väggpendyl, förgylld, H51cm, en dekor saknas Väggpendyl, förgylld, H58cm Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H61cm, förgyllningsslitage Väggspegel, förgylld, H57cm, skador Väggur, Junghans, nyrenässans stil, H102cm, ytslitage, trä med visst angrepp, en krön dekoration med skada 2st nysilverbrickor, L58cm D41cm samt fjärilsbricka L52cm, slitage 1 par bordslampor, Val di taro, H49cm, mindre ytslitage Luxor, radiogrammofon, 1960-tal, H66cm L70cm B32cm, för funktionen ansvaras ej Sidobord, mahogny med bronserad beslag, H57cm L61cm B40cm, mindre ytslitage samt satsbord med råglasskivor, H42-50cm L36-46cm 3st långpipor, L40, 60 & 77cm, en med löst piphuvud, nysilverbricka L65cm samt nysilverbestick Platt-TV, DMTECH, 22-tum i kartong, för funktionen ansvaras ej Satsbord varav en del med klaar, H56cm D70cm samt pelarbord H56cm D71cm Hängfotogenlampa, dekor med maskaroner, H83cm, elektrierad, kupa med litet nagg Parti konstglasvaser bl.a. Gullaskruf, Henriques m.m. Kjell Engman skål H11cm D12cm, signerad, Gunnar Hansson vas H10cm samt vas H15cm 2st parfymlampor varav en Rosenthal Werke, H18 & 19cm, en saknar sladd, Lladro gurin H20cm samt Unterweissbachgurin H16cm 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 350 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 Satsbord teak 1960-tal, H48-52cm L42-53cm samt sidobord med mässingsbeslag, engelsk stil H51cm L60cm Parti nysilver bl.a. etui med skinkbestick, besticksuppsättning m.m, gravyr Parti 2st hushållsvågar samt 2st mjölkspannar Taklampa med glaskupor D65cm Parti bijouterier Parti bijouterier samt 2st scarfar Parti bijouterier Parti bijouterier bl.a. klockor, broscher, m.m. Parti bijouterier Bing & Gröndahl, gurin, lampfot med gurin, gurin Spanien samt bärnstensfärgat collier Parti bijouterier bl.a. damur, broscher, m.m. Parti kikare och kameror bl.a. Zenith 8x30, Voigtländer med objektiv 2,8/50, Canon Canonet 28 med objektiv 1:2.8 m.m, för funktionen ansvaras ej Parti Beck & Jung, lito, I/X 36x29cm, bokmärken, delvis äldre samt 2st dockor med kläder Parti frimärksalbum, brev, m.m, mestadels svenska 2st speglar, omkring 1900, 42x26 & 32x60cm, slitage Parti bl.a. porslinsplaketter med Jenny Nyström motiv, Minolta kamera, kikare, ckplunta, Georg Jensen ljushållare m.m. Promenadkäpp med silverhandtag, L89cm Sven Erik Skawonius, Upsala-Ekeby/Karlskrona, 2st vaser H17,5 & 28,5cm samt lockurna Kina omkring 1900, H32cm Parti böcker bl.a. Svenska ballader och visor m.m. Parti böcker om historia bl.a. I Arns fotspår, Sagan om ringen triologin m.m. Parti 2 lockurnor, glasskål med handtag samt Tengra 2 guriner H17 & 26cm Sony, platt-TV, 32-tum, för funktionen ansvaras ej 4st stolar mahogny England, en stol med faner skador 1 par stolar rokoko stil samt pelarbord rokoko stil H66cm D56cm Satsbord med kakelplattor, H49-55cm L33-52cm samt byrå, Gustaviansk stil med bronserade beslag, 2 lådor, H62cm L47cm Parti bl.a. kara med glas Italien, Rörstrand karott Solöga, dricksglas med blomdekor, m.m. Ystad Metall, 1 par ljusstakar H18cm, kopparkittel slitage samt 3 Kockums föremål Parti vävnader, 2st träskrin med skuren dekor samt bricka L48cm Parti barometrar, 8st, för funktionen ansvaras ej Parti allmogeföremål bl.a. strykjärn, Rörstrand, krus m.m. Hållplats skylt SJ plåt H58cm samt 1 par vägglampor gjutgods L64cm Parti bl.a. Karl Berg Kosta glas, Kosta Boda glasguriner, m.m. Parti vykortsalbum, 10st m.m. samt bokmärken mestadels 1900-talets andra hälft Parti Olympia böcker och sportböcker, 1948-1984, några dubbletter Parti bl.a. Rörstrand servisdelar Arista, Kunglig Dansk lockurna, Pukeberg ljusstake, m.m. Parti bl.a. Gustavsberg vas, Ilmenau fat, Gee tekanna m.m. Figurin, puma, H60cm, ytslitage Parti golfbollar i back 3st album postfriska svenska frimärken, nominellt värde ca: Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 254g, 40% total vikt 2411g Eterna, herrur 1960-tal med svart urtavla, 2st ckur med silverboetter, en urtavla med skada samt Minerva tidtagarur, ej funktionstestade Parti äldre svenska äldre sedlar, nominellt värde 550 kr samt 4 kopparmynt och medalj Parti silverföremål bl.a. bägare, total vikt 356g samt äldre svenska sedlar, nominellt värde 291 kr, slitage Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 276g, 40% total vikt 878g samt minnesmynt 50 kr Parti blyglas i form av fjäril, jardinär med glasinsats jugend stil, 2 äldre askor samt 2 tomtar varav en med lagning 12st + 12st moccaskedar, silver L9,5cm, ett etui medföljer, total vikt 168g, gravyr 8st frimärksalbum bl.a. Canada, Ryssland, Frankrike, Tyskland, Liberia m.. 3st äldre prästporträtt 1800-tal, en ram med spricka, 8x5cm Sven Lingardsz, lito, 120/250 19x27cm, Sergio Fuentes, lito, 761/1500 52x40cm samt Monica Westman Hallin/Zadig, olja 24x32cm Stig Kandell, olja, skog 1938 27x20cm samt olja, signerad, stilleben 27x21cm 2st kartor, Skåne och Blekinge 112x182cm samt Bibelns länder 110x165cm, mindre slitage Parti smycken bl.a. silver, Dyrberg & Kern Parti bl.a. silversmycken, hänge med granatfärgade stenar, damur, tennsmycken m.m. 7st herrur bl.a. Casio, Facit m.m. Parti bijouterier bl.a. pärlcollier med silverlås 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 2500 kr 400 kr 400 kr 500 kr 1200 kr 300 kr 450 kr 400 kr 250 kr 350 kr 250 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 8st svenska silvermynt, 3 delar silver, total vikt 81g, 4st silverringar bl.a. med stenar samt Tissot herrur 1950-tal D3,1cm, Seiko herrur automatic 1970-tal D4,1cm, armbandsuren med slitage Parti svenska mynt, mestadels silver Parti silverföremål bl.a. kaktång, sockertång, kaeskedar, total vikt 310g, silverfat reliefdekor med träplatta skador samt pip munstycke silver, delvis med gravyr Parti silverbägare, H4-12cm, total vikt 497g, gravyr Parti silverföremål bl.a. bägare B. Erlandsson 1913 Kristianstad, total vikt 426g, gravyr och någon med skador Genfa, damur, 14 K guld, D2,3cm, länk gulddouble samt Arcadia damur gulddouble 1930-tal, länk med rubinfärgade stenar, D1,5cm 5 par manschettknappr, silver samt 4st slipshållare, samtliga silver, total vikt 74g, någon med gravyr Parti herr och damur, ckur bl.a. Polhem, Alltime, ej funktionstestade Ray Ban, solglasögon med etui, en skakel någon skev samt bruksslitage Parti silverföremål bl.a. äggkoppar, broscher m.m. Parti armbandsur och ckur med silverboetter bl.a. Eweco, Nilax m.. mestadels med skador, ej funktionstestade Parti 3st armbandsur, Omega, Tissot och Mora Atlet samt ckur, Johan Ward, mestadels med skador/mostly with damages Parti 8 skedar silver, silverbägare, pins, smycken m.m, total silvervikt ca 80g, ett örhänge skadat Collier, 18 K guld, L42cm, vikt 6g 2st ringar, 18 K guld varav en med 3st diamanter, strl 16,5mm, total vikt 6,2g 3st ringar, 18 K vitguld, samtliga med slipade stenar, strl 17,5-19,5mm, total vikt 8,9g 2st ringar, 18 K guld, strl 20mm, total vikt 8,3g, gravyr 3st herrur D2,5-3cm, 2st damur, 3st hängen silver, armband silver, brosch samt manschettnappar silver Collier 18 K guld L48cm vikt 3,4g, hänge 18 K vittguld med slipad sten samt kråsnål med pärla 18 K guld, total vikt 2g 7st silverskedar, L11 & 14,5cm, total vikt 79g samt 2st damur, ej funktionstestade Parti gulddelar, 18 K guld, total vikt 19,6g Parti gulddelar, 14 K guld total vikt 3,3g, 18 K guld total vikt 3,9g, ring 8 K guld vikt 2,1g, gravyr samt skador 6st ringar, 18 K guld, strl 20-22mm, total vikt 24,4g, gravyr 3st ringar, 18 K guld varav en ring med 1st diamant, klackring 18 K guld, total vikt 13,7g samt ring 23 K guld vikt 4,6g, strl 17,5-19,5mm, samtliga med gravyr 5st ringar, 18 K guld, strl 19,5mm, total vikt 26,2g, gravyr 5 delar silver bl.a. genombrutna fat, total vikt 185g Parti silverdelar bl.a. tesil, brosch med sten m.m, total vikt 135g samt kniv med rostfritt blad, löst skaft Parti silverbägare, H5-12cm, total vikt 300g, gravyr och bucklor samt saltkar silver med glasinsats H8,5cm 6st kaeskedar, Lillemor, silver, L11,5cm, 6st kaeskedar, silver L11cm samt saltkar + sked, GAB förgylld silver L6cm, total vikt 171g 15st kaeskedar, Vasa, silver L11cm, 9st kaeskedar silver L11cm samt 2st sockertänger silver, total vikt 307g Parti silverskedar, 3 olika modeller samt kaktång, total vikt 151g Bägare + tång silver total vikt 104g, bägare med gravyr, silver penna samt förläggssked med silverskaft Parti silverskedar, 9st L12cm, 12st L10,5cm, 2st marmeladskedar samt prydnadssked, total vikt 291g 2st planscher, Folkets Park Malmö samt The Israel Festival 1969 av Dan Reisinger 97x68cm Lars Boethius, olja, landskap 44x53cm samt Marja Ersgård, olja, stilleben 1954 44x53cm Ingvar Olson, olja, landskap 48x62cm samt Karl Bruno Fagerlund, olja, Höst 48x68cm Ewy Isgren, olja 46x55cm, Georges Lambert, lito, 198/400 17x25cm, Janeric Johansson, lito, 166/250 30x13cm samt lito, signerad, 38/50 27x37cm Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil med intarsia och bronserade beslag, H80cm L102cm B43cm, faner skador samt skador/damages Harriet Hansen Fischer, olja, stillben 59x29cm, Finn Lande Andersson, olja, osignerad, blommor 41x43cm samt Magnus Krook, lito, E.A. 17x23cm Åke Holm, 4st träsnitt, 22x32, 31x33, 27x36 samt 27x36cm Stina Eriksson Friman, pastell 73x54cm samt Stina Olsson, pastell 99x68cm 4st litograer, Beck & Jung 20/150 38x18cm, Maria Hillfon 21/275 20x24cm, Gustav Rudberg 304/360 56x45cm samt Lucian Mianowski 227/360 58x42cm Nilsson, 2st oljor, kust och bylandskap, 63x86 & 65x87cm Maria Hillfon, lito, 82/200 25x20cm samt Jan Dahlgren, etsning, 100/167 29x22cm Torsten Esbjörnsson, lito, 223/290 49x48cm, Marcel Gency, etsning E.A. 49x29cm samt Aage Strand, olja, stillben 1947 61x47cm Ally Almviken, lito, 148/150 30x41cm samt Glenn Willman, akvarell, hus i skogsglänta 26x20cm 400 kr 200 kr 800 kr 1300 kr 1000 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 1200 kr 1000 kr 750 kr 1500 kr 300 kr 700 kr 300 kr 3500 kr 1400 kr 4500 kr 3400 kr 4800 kr 450 kr 350 kr 800 kr 450 kr 750 kr 350 kr 400 kr 750 kr 350 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 350 kr 250 kr 400 kr 300 kr 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 Arne Aspelin, olja, landskap 36x44cm, Bo Carlander, landskap 25x36cm samt Ingvar Wiede, olja, porträtt 32x26cm 3st blåvita krus, H10-20cm 3st blåvita krus, H8-16cm Parti delar till väggur, 2 lådor Parti delar till väggur, 2 lådor Cheney, portfölj/väska med axelrem, rött skinn, 4 fack varav ett med blixtlås, plats för telefon, pennor, H31cm L40cm B18cm, mindre bruksslitage samt nyckel saknas Lars Herder, olja, modell 27x33cm Henning Hougaard, olja, änder 43x63cm, Sigfrid Bengtsson, olja, landskap med gård 34x47cm, Sven Andrell, olja, sommaräng 1986 32x40cm samt tryck 36x43cm Swatch, herrur, Irony automatic D3,7cm, bakboettglas med skador samt Winner herrur D4cm, båda skelettur samt båda tillsynes fungerande Brudkista, kurbitsmålad 1950-tal, H50cm L79cm Parti fat och samlartallrikar bl.a. Johnson Brothers Fish, Rörstrand Landstormen, Kungamöten m.m, någon med gulnad och krackeleringar Handknuten matta, Ladik 272x183cm, fransslitage samt i behöv av rengöring 350 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr