Auktionslista pdf

Auktionslista pdf
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods vas, 1:a sortering, H27cm, obetydlig fotringsnagg
Karl Otto Johansen, Bing & Gröndahl, hästhuvud 7001, stengods, H40cm, ett öra med litet nagg
Bordslampfot, Alingsås, H57cm
Stig Lindberg Gustavsberg, fat, Reptil L31cm samt Ingeborg Lundin Orrefors skål D17,5cm
Ystad Metall, 5-armad kandelaber, mässing, H43cm
Smyckeskrin, Japan, invändig dekorerad med spegel och rosa klädsel, utvändig med dekor av ett par i
relief, H11cm L33cm B24cm, mindre ytslitage samt hörnor med avslag
Tilgmans golvvas, keramik, H57cm, obetydlig mynningsnagg
Ystad Metall skål H25cm D28cm, gravyr
Bertil Vallien, Boda, 8st ölglas, Ballad, H15,5cm D8cm, ett glas med mynningsnagg
Monica Backström, Kosta Boda, 6st ägg varav 3 signerade, H6-19cm
Rörstrand lockask, lock med nagg, Kunglig Dansk 4st guriner H5 & 12cm, Goebel gurin H14cm, gurin
H8cm, Herend skål D15cm samt lockask H5cm
Lalique ringklocka H14cm, Wallendorf 2st guriner H 15 & 20cm, en med skada samt gurin H19cm
Bing & Gröndahl, gurin och 2st motivvaser, 2:a sortering H18, 25 & 23cm samt Kunglig Dansk motivvas
1:a sortering H11cm
PMP, lampfot H26cm, 1 par ljusstakar H26cm samt 2st skålar D15 & 16cm, ljusstakar med små nagg,
små blomnagg
Skulptur, bronserad metall i form av gruvarbetare, otydlig signerad H27cm med sockel, skulptur i form
av militär, H31cm med sockel samt gurin trä japansk soldat H13,5cm
Bavaria Tirschenreuth, matservis, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupatallrikar, 13st assietter, såsskål, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat
Gunnar Nylund Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering, H19 & 32cm, stora vasen märkt Barnängels
Original, lilla vasen med obetydlig fotringsspricka
Bing & Gröndahl, skål på fot, Musselmalet nr. 15, 1:a sortering, H17cm D29cm, fotens glasyr med
skönhetsfel
Gustavsberg ytterfoder, majolika, H19,5cm, lagning, krackeleringar, glasyrbränningssprickor, ytsliatge
Peter Herold, Kunglig Dansk gurin, uggla nr. 1829, 1:a sortering, H40cm
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda vas och skål på fot, Open mind, H27 & 19cm
Kosta skål på fot, signerad, H25cm, repor samt kara med slipad dekor, H27cm
Ann Wär, Kosta, skål i blå/rosa/gul toner, signerad Kosta 1975/31 Ann Wär Atelje, H14,5cm D32cm,
några invändiga botten repor
Wilhelm Kåge, Gustavsberg lockurna, Argenta, H21cm, gravyr
Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby, elefant, H27cm
Tapio Wirkkala, Rosenthal, vas i form av papperspåse, H28cm
Natale Sapone, Rosenthal vas 81/750, H18cm
Flygsfors vas H19cm samt skål L28cm
Vicke Lindstrand, Kosta vas, Arabesk, signerad LH 1034 och stämpelsignerad LINDSTRAND KOSTA,
innesluten dekor av vita linger, H33cm, invändig med beläggning
Gunnel Sahlin, Kosta Boda 5st glasfrukter, signerade, L12-23cm
Georg Jensen ljusstake, Season, H9cm D27cm
Helle Damkjaer för Georg Jensen, 3st skålar, Leaf, L15,5-21,5cm, nyskick
Bordsuppsats, förgylld metall på marmorsockel med hänklar, medföljande tallrik ej original med skador,
H28cm D26cm
Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm
Vas, Satsuma Japan, H28cm, botten och mynning med glasyrspricka samt cloisonne vas H18,5cm
Jan Johansson, Orrefors, Graal, skål, dekor av blommor och blad i lila, signerad ORREFORS Graal Nr
238-70 Jan Johansson, H13,5cm D19cm, botten med repor
Oljelampa, mässing omkring 1900, glaskupa samt behållare i böhmiskt glas, höj och sänkbar, H51cm,
glaskupa med nagg/skada
Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Karneval 20x30cm, kantnagg
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st fat, 1:a sortering, L18 & 17cm, Kåge verkstad Gustavsberg
stengods skål D19cm samt Berndt Friberg Gustavsberg, stengods skål, Selecta D15cm
Carl Fagerlund, Orrefors lampfot, H40,5cm
Tengra, gurin, icka med blommor, H37cm, duva med lagning
1 par bordslampor, mässing med glasstavar, H32cm
1 par bordslampfötter, Kina 1900-tal, dekor med gurscener resp. kärl och kalligra, H42 & 44cm, ej
borrade
Skulptur, brons efter Helge Högbom, H29cm
3st frimärksalbum, United Nations, Wien, New York samt Geneve, mestadels fyllda
Vicke Lindstrand, Kosta, 2st glasblock, H24 & 25cm, små nagg
Eskilstuna Jernmanufactur AB, bajonett med balja, Sverige 1800/1900-tal, L46cm, mindre ytslitage samt
Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori, bajonett med balja, Sverige 1900-tal, L46cm, mindre ytslitage
500 kr
1000 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
400 kr
800 kr
800 kr
300 kr
1500 kr
300 kr
300 kr
1000 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
1500 kr
400 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
500 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
1 par ljusstakar, silver, Carl Ho 1925 Helsingborg, H23cm, fyllda
Pokal, silver GAB 1931, vikt 244g
1 par ljusstakar, silver, H18cm, botten med metallplattor
23st skedar, silver, L10,5-21,5cm, total vikt 550g
Parti serveringsbestick, silver bl.a. tårtspade, tänger, m.m, total vikt 208g
Skål, silver, genombruten med relief dekor, H4cm L16,5cm, vikt 120g
B. Erlandsson serveringssked silver 1879, vikt 147g
Sockerskål och gräddsnipa, silver, märkt JLH, H8 & 10cm samt fat silver Tyskland, L18,5cm, total vikt
505g
Parti skedar, gaar, serveringsbestick, silver 1800/1900-tal, total vikt 415g
6st skedar L10cm, tårtspade samt 3st tänger, samtliga silver, total vikt 217g
Parti skedar, silver, L18-20,5cm, total vikt 410g, delvis med gravyr
Sked, silver, Gabriel Dahlberg 1854 Lund, L21cm vikt 45g, slitage, bucklor, baksida med monogram och
dateringsgravyr samt Sven Berglund, soppslev med träskaft, tenn, Malmö 1854, L38,5cm, slitage och
bucklor
Pehr Ericson, slev, silver 1859 Malmö, L29cm, vikt 143g samt Olof Pehr Hallberg, strösockersked, silver
1841 Norrköping, skopa invändig förgylld, L21cm, vikt 54g
Skål med lock och hänklar på fot, silver, 3 putti i relief, H14cm, vikt 212g
Bägare, silver 1907, graverad dekor, H9,5cm, vikt 89g samt bägare silver med benhandtag 1911 H9cm,
total vikt 116g, handtag med skador, mynning med litet jack, båda med gravyr
1 par ljusstakar, silver, rokoko stil, H19cm, fyllda
Sockerskål och gräddsnipa samt fat, silver Tyskland, H11 & 8cm L25,5cm, total vikt 352g
24st skedar, silver Norger, TH. Marthinsen, förgyllda med emalj, L10cm, total vikt 180g, en med emaljslitage, medföljande etui
Harald Salomon, 12st medaljer, Stjernetegnserien, silver 925, 1978, nr. 840/1500, utgivet av Anders
Nyborg A/S, dekor av samtliga stjärntecken med olikfärgade stenar, D5cm, total vikt 1041g
Parti leksaksbilar, Robin Hood gurer, tenngurer, formar till tenngjutning m.m.
Brio lok + 2 vagnar L83cm, trätåg + 3 vagnar, Brio hönsgård samt 6st Pelle Svanslös böcker, slitage
Parti äldre barnböcker bl.a. Pelle svanslös, signerad Gösta Knutsson, pussel, bokmärken, böcker med
slitage
Parti äldre tidskrifter, mestadels Teknikens värld, 90st, slitage
Parti sportstidningar bl.a. Rekordmagasinet och Allsports samt pärm med Lockenbilder, slitage
Lego Robotics invention system, Lego Lumar command samt Lego telefon, för funktionen ansvaras ej
Parti 9st samlarleksaksbilar, Corgi, Lledo och Hornsby
Berndt Friberg, Gustavsberg, 3st miniatyrer, 1:a sortering, signerade, H2-3cm D3,3-4,5cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering varav en märkt BW 264 1961, H17 &
22cm
Glasskulptur i form av ägg, vitrandig dekor, etikett märkt Venini Murano MADE IN ITALY, fotring
otydlig signerad samt daterad 85, H20cm
Jeanne Grut, Kunglig Dansk gurin, Lippizzanner nr. 4752, 1:a sortering, H19cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 3st vaser samt bonbonjär, 1:a sortering, H8-17,5cm D8,5cm,
bonbonjär märkt CF 193
Anne Nilsson Orrefors, 2st snapsglas, Clown H18cm samt Tore Eldh för Cesons ljusstake, silver 1967,
H7,5cm, fylld
Hummel gurin, Retreat to safety 1950-tal, H15cm, obetydlig glasyrslitage
4st guriner bl.a. Hummel, Goebel, Göran Andersson Upsala-Ekeby m.m, H9,5-16cm, ytslitage
Rosina Wachtmeister Goebel gurin H17cm, Lladro gurin H21cm samt Nao gurin H19cm
Bing & Gröndahl 3st guriner, 1:a sortering H7-12cm L21cm, Kunglig Dansk groda 1:a sortering H3cm
samt Rosenthal fågel H11cm, en vinge med lagning
Bing & Gröndahl, guriner, H7-21cm
L. Hjort, vas stengods med rödspräcklig glasyr, H16cm samt skål stengods, inpressade stämplar G resp.
två granar, H5cm D12cm
Loetz för Edmond Etling, 1 par vaser, överfångsglas med växt och grendekor, 1920/30-tal, relief signatur
Richard, H18 & 18,5cm, en vas med tillslipad mynning
Wallendorf gurin, H26cm
Figurin, Meissen liknande märkning, H19,5cm
KPM, skål på fot föreställande 2 amoriner bärande på skål med dekor av blad i relief, ett blad med nagg,
en arm med glasyrspricka, H17,5cm D15,5cm
Edvard Eriksen, Kunglig Dansk gurin, The little Mermaid nr. 4431, 2:a sortering, H23cm
Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg varav en signerad, H10-19cm, en med fotringsnagg
5st Rörstrand föremål bl.a. Gunnar Nylund skål, Carl Harry Stålhane skål, m.m, D8,5-17cm
Jaime Pimentel, skulptur, icka med snäckskal, H13cm
E. Guillemo, skulptur, bronserad metall, trumspelare, H32cm med sockel
1500 kr
700 kr
1200 kr
1500 kr
600 kr
400 kr
300 kr
1500 kr
1200 kr
600 kr
1200 kr
400 kr
500 kr
600 kr
500 kr
800 kr
1000 kr
800 kr
3000 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
1500 kr
500 kr
400 kr
800 kr
500 kr
500 kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
300 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
500 kr
kr
kr
kr
kr
kr
Bing & Gröndahl gurin, H29cm
Mari Simmulson Upsala-Ekeby vas H15cm, Kjell Engman glasskulptur H12cm 2:a sortering samt Erik
Höglund glasgurin H12,5cm
Nao gurin, strutpar H24cm, små fotnagg samt gurin, giraer Tyskland H29cm, en strutshals med
glasyrspricka
1 par ljusstakar, silver, H5,5cm, fyllda, 1 par mässingsljusstakar H9,5cm samt klockställ H16cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 5st miniatyrer, 1:a sortering varav 2 märkta M63, 1910, H8-12,5cm
13st miniatyrer bl.a. L. Hjort, Janne Drejare, H3-7cm
Christian Thomsen, Kunglig Dansk, Mermaid in water - paperweight nr. 1212, 1:a sortering, H8cm
L19,5cm B6cm
John Andersson, Höganäs, 13st miniatyrer, signerade, H1-9,5cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 7st miniatyrer, 1:a sortering, märkta 01, 26, R5, 34, 4 & 17,
H1,5-11cm
Lalique, glas och fågel på fat, signerad Lalique France, H6 & 10cm samt Crystal Sevres France fågel
H4cm
Designhuset Stålhane resp. Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 2st vaser, H18 & 14cm samt Erick & Ingrid
Triller Tobo vas H11cm
Bertil Vallien, Boda, skål på fot och vas, signerade, H10,5 & 17cm D10cm samt Monica Backström Kosta
Boda Atelje 91 skulptur 8323061-150, signerad, L13cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 4st skålar, 1:a sortering varav en 2:a sortering, D10,5-14cm,
en med fotringsglasyrspricka
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering H27cm
Lisa Larson, Gustavsberg, Dora, H26cm, litet fotnagg
Ljusstake, Stockholm Design, 4 ljusarmar, H13cm
Kuznetsov, minnesbägare Ryssland 1903, porslin, H9cm
Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur, Brain L7,5cm, medföljande sockel
Lalique, vas på fot, Dampierre, H12cm, mindre ytslitage
Lalique, 2st fåglar, signerad Lalique France, H13 & 17,5cm
Kunglig Dansk gurin H16cm, Bing & Gröndahl 2st guriner H17 & 19cm, 1:a sortering samt Hummel
gurin H13cm
Lisa Larson, Gustavsberg, tax L14,5cm, obetydlig fotnagg samt 1 par bokstöd, alabaster H20cm, obetydlig
öronnagg
Bertil Vallien, Kosta Boda, Brain, 90002, signerad, L8cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 7st miniatyrer, 1:a sortering, märkta -58, 32, 85, 40, 46 & 8,
H2-10cm
Kunglig Dansk, skål på fot, Musselmalet helblond nr. 1/1022, 1:a sortering, H17cm D27,5cm, fot med
obetydlig små nagg
Parti Vicke Lindstrand Kosta sk L21cm, Eieltorn H17,5cm, L. Hjorth gurin H5,5cm, Knud Kyhn
Kunglig Dansk apor H6cm, Bing & Gröndahl 2st getter H10cm samt Kunglig Dansk 4st motivfat L10cm
Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg, H6-19cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 5st skålar, 1:a sortering varav en 2:a sortering, D10-16cm
Lalique, fågel samt blomma, H8cm L11cm, signerad Lalique France
Kunglig Dansk 2st guriner H6 & 16cm samt Lladro gurin H20cm
Carl Harry Stålhane, Rörstrand Atelje, stengods, skål, fat och vas, 1:a sortering varav vasen 2:a sortering,
H4-21cm D11 & 17cm
Lalique, oxe och ko, signerad Lalique France, H8 & 9,5cm L10,5 & 12,5cm
Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg varav en signerad, H6,5-19cm
Piero Fornasetti, Milano Italien, 6st glasunderlägg
Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 15st tallrikar D23,5cm, 8st djupa D23,5cm, 4st uppläggningsfat L22
& 27cm, förgyllningsslitage och någon del med bruksrepor samt medföljande 10 delar med gulnad och
krackeleringar
Bing & Gröndahl kaeservis, Ballerina, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, kanna, sockerskål och
gräddsnipa med fat, 1:a sortering
Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 15st koppar och 15st fat nr. 102, 15st assietter nr. 28, 1 par
ljusstakar, vas, 3st cigarettställ, 4st fat, 3st askfat, 2st skålar, sockerskål, gräddsnipa samt kaekanna,
1:a sortering
Meissen 5st tallrikar D17,5-25cm, 1:a sortering
Kunglig Dansk servisdelar, Blå blomst, 12st koppar och 12st fat nr. 10/1549 1:a sortering, 6st tekoppar
och 6st fat nr. 10/826 blandad sortering, vas, fat, 2st sockerskålar, 3st ljusstakar samt 2st cigarettställ,
blandad sortering
Rosenthal fat d32cm samt vas H29cm
300 kr
400 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
500 kr
500 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
800 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
800 kr
1500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
800 kr
800 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
800 kr
1200 kr
400 kr
800 kr
300 kr
Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 15st koppar och 15st fat nr. 305, 15st assietter nr. 28 och 616, 3st
vaser, skål på fot, 2st skålar, 3st fat, 3st askfat, 2st cigarettställ, ljusstake, sockerskål, gräddsnipa samt
kaekanna, 1:a sortering
Louis Adelborg, Rörstrand, matservis, Svenska monogramservisen, dekor av Jackie Lynd, 12st förrättstallrikar D21cm, 12st mattallrikar D24,5cm, 13st djupatallrikar D21cm, 3st uppläggningsskålar D16-22cm,
såsskål, bringare samt 2st uppläggningsfat L33 & 37cm samt Orrefors ishink
6st assietter, Kina 1800-tal, Celadon bottenfärg, dekor med växter och fåglar, små nagg, D19cm
Alf Jarnestad, Upsala-Ekeby, fruktservis, Exotica, fat D30cm samt 12st assietter
Kunglig Dansk, lockurna, 1:a sortering H29cm
Christina Campbell Rörstrand, glöggservis och gröt, Glunt, 8st koppar, 10st fat, 9st assietter, 8st djupatallrikar, terrin med slev
Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 18st koppar och 18st fat nr. 102 samt sockerskål och gräddsnipa på
fat
Rosenthal kafeservis, Sanssouci, 19st koppar, 17st fat, 19st assietter, 2st fat samt cigarettställ
Rosenthal matservis, Victoria, 21st mattallrikar, 24st djupa, 2st såsskålar, 4st skålar, 12st uppläggningsfat, 2st bringare, 24st förrättstallrikar, 12st assietter samt terrin
Vicke Lindstrand, Kosta, glasblock, signerad, H17cm L23cm, små nagg
Rosenthal kaeservis, Pompadour, 10st koppar, 11st fat, 8st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa
Marianne Westman Rörstrand, mat och kaeservis, Annika, 6st mattallrikar, 6st förrättstallrikar, 12st
assietter, kanna, karrot, 3st skålar, 2st fat D27cm, ugnsfat, skål på fot, 8st koppar, 10st fat, gräddsnipa
samt sockerskål
Bing & Gröndahl, 5st jultallrikar, 1908, 1910, 1912, 1915, 1923, 1:a sortering
Bing & Gröndahl, mat och kaeservis, Tema, 21st mattallrikar D24cm, 10st förrättstallrikar D21cm,
26st djupatallrikar D20,5cm, 19st koppar H7,5cm, 21st fat D15cm, 22st assietter D16,5cm, gräddsnipa,
sockerskål, karott H14cm, bruksslitage
Harald Wiberg, Bing & Gröndahl kaeservis, Tomten, 8st koppar H6,5cm, 8st fat D14cm, 8st assietter
D17,7cm, gräddsnipa H7,5cm, sockerskål H10cm
Kunglig Dansk, 31st servisdelar, Musselmalet hel och halvblond bl.a. 9st tekoppar nr. 1/1130, 5st
assietter genombruten kant nr. 1/1087 1:a sortering, övrigt blandad sortering
Bing & Gröndahl, kaeservis, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, sockerskål, gräddsnipa samt kanna
lock saknas, 1.a sortering
Bing & Gröndahl kaeservis, dekor av Svenska slott och landskap, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter
Olle Alberius Rörstrand matservis, Forma, 10st mattallrikar, 9st djupatallrikar, 15st assietter, 4st uppläggningsfat, 2st skålar, mindre bruksslitage
Parti kameror samt objektiv bl.a. Chinon, Minolta m.m, för funktionen ansvaras ej
Stei tiger, små skador, häst märkt Gund, slitage samt Arabia dockservis, nagg
Parti Barbie Mattel, Skipper, klippdockor, bokmärken, dockkläder samt dockvagn
Parti modellbilar, mestadels Burago m.m, slitage/ytslitage, någon bil ej komplett
Parti Meecono, äldre meccano, Trixi m.m, 3 lådor
Parti LP-skivor bl.a. Dire Straits, Johan Lennon, Frank Sinatra, Elvis Presley, Rod Stewart, Genesis,
Boney M, Bruce Springsteen, m.m. samt parti singlar bl.a. Bryan Adams, A-HA, Kaoma, Mauro Scocco
m.m.
Zeiss-Winkel, mikroskåp nr. 90454, höjd ca 32cm, bruksslitage, medföljande trälåda med tillbehör samt
COCO mikroskåp, medföljande trälåda med tillbehör
Parti LP-skivor bl.a. Elvis, Boney M, Eurythmics, John Mellencamp, Cat Stevens, Rod Stewart, Paul
Young, m.m, bruksslitage, 2 backar
Luta, Herman Carlsson Levin
Dean, elgitarr, svartvit, L97cm, en sträng saknas, för funktionen ansvaras ej
2st radioapparater, Radiola H31cm L35cm samt Luxor Radio H42cm L39cm, ytslitage och repor, för
funktionen ansvaras ej
Radiogrammofon, Radiola H25cm L34cm samt radio, Stern & Stern H35cm L50cm 1940/50-tal, ytslitage,
för funktionen ansvaras ej
Tomte med lykta, H60cm, tillsynes fungerande, mindre ytslitage och toor med krackelering
Boda kara, Signe Persson Melin burk, Rörstrand vas H19cm samt vas H28cm
Kosta, 2st bordslampor, H33 & 40cm
2st kobratelefoner samt telefon kobra stil, för funktionen ansvaras ej
Parti färgade glas bl.a. Gullaskruf eller Boda, 1960-tal, m.m.
Parti cocktailskålar och glas samt 2st spiralglas H34cm, obetydlig mynningsnagg
Likörservis, Böhmisk kristall, kara, bricka samt 7 glas, burk Italien samt porslinshäst
Kunglig Dansk julkaekoppar + 2st ljusstakar, 5st glastallrikar, taklampa med 2st ljusstakar
Rörstrand karott, Koka H15,5cm, Nordica gräddsnipa, 2st Grön Anna ytterfoder D12cm, Jenny servisdelar, kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon
Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m.
1200 kr
1000 kr
kr
kr
kr
kr
600 kr
1500 kr
2500 kr
500 kr
800 kr
500 kr
500 kr
800 kr
800 kr
1500 kr
500 kr
400 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
600 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
Parti bl.a. Göran Wär brevpress, lockurnor, fönsterbelysning, m.m. tryckknapp saknas på bordslampa
Glasservis med slipad dekor av vindruvor, 9st vinglas, 15st starkvinsglas, 12st cocktailglas, 9 + 2st
dricksglas, 14st likörglas, 11st punchglas samt 17st snapsglas, 2 lådor
Parti pipställ samt 2st tobaksburkar, mindre ytslitage
2st bordslyster varav en för el, H35 & 46cm samt slipad skål D24cm
Bordslampa, kopparfot med reliefdekor, H47cm
Nao 2st guriner, H22 & 34cm
Fat metall D30cm, skador, 2st lockurnor Kina H15 & 24cm, en med skador samt 2st akvareller 1979,
signerad 20x29cm
Bertill Vallien, Rörstrand vas H22cm, Ystad Metall ljusstake H12cm samt Aluminia Danmark servisdelar,
5st djupatallrikar varav en med nagg, kanna, 4st fat, assiett samt skål
9st tallrikar, Kina och Japan bl.a. Imari, någon med små nagg, D21-25cm
Bertil Vallien Rörstrand, kaeservisdelar, Rainbow, 7st koppar, 8st fat, 5st assietter samt Gustavsberg
6+6st kryddburkar med blomdekor, H11 & 18cm, alla med krackeleringar, ett lock med genomgående
spricka
Timo Sarpaneva resp. Tapio Wirkkala, Iittala, 6st ölglas Kekkerit, 12st whiskeyglas Ultima Thule samt
10st cocktailglas
Parti Kockums 2st kannor, en med bruksslitage, Rörstrand syltburk Arom, Villeroy & Boch 2st syltburkar,
Grön Anna sockerskål botten med sprickor, ussglasskål med handtag, m.m.
Parti mestadels Arthur Percy Gullaskruf, Räa bl.a. vaser, skålar, m.m, någon med små nagg
Besticksuppsättning, nysilver, 23st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar, 12st
förrättsgaar, 12st förrättskedar, 4st smörknivar, 9st påläggsgaar, 12st kaeskedar samt 12st serveringsbestick
Gustavsberg servisdelar, Blå blom, 12st assietter, 4st kaekoppar, 6st fat samt Villeroy & Boch, kanna,
såskanna samt 5dt djupatallrikar
Karl Ens gurin H11cm, nagg, Rörstrand Pomona 4st djupatallrikar, 2st muggar med Stig Lindbergs
mönster, Bing & Gröndahl fat, Måsen, m.m.
Kunglig Dansk 2st jultallrikar, 1919 2:a sortering och 1920 1:a sortering, D18 & 17,5cm, Bing & Gröndahl
2st julltallrikar 1919 och 1920 D18cm 1:a sortering, en tallrik med kantnagg, Rörstrand 2st jultallrikar
1968 och 1968 D19,5cm, medföljande originallådor samt Jacqueline Lynd jultallrik D25cm
Parti LP-skivor bl.a. The Beatles, Bob Dylan, Pretenders, Kim Larsen m.. 152st, slitage
Parti dukar och servetter, mestadels linne
Parti Just Andersen tennskrin D16cm, bucklor, gruvlykta, glasvas osignerad och invändig beläggning, 9st
vinglas bl.a. Monica Bratt samt Yourstone keramik sk L47cm, ett hörn med nagg
Modell segelfartyg med 3 master, H71cm L107cm
1 par ljusstakar, barock stil omkring 1900, föreställande kvinna bärande på ljushållare, H30cm, en ostadig
Gouda Holland vas H20cm samt lampfot H30cm
Besticksuppsättning, Betina, 1970-tal med 6 kantiga skaft, 10st skedar L19,5cm, 12st gaar L19,5cm, 12st
knivar L21cm, 12st gaar L16,5cm, 12st knivar L18cm samt Lundatofte 6st dessertskedar, medföljande
original etuin, någon med slitage
Besticksuppsättning, Rådhus, nysilver, 12st matknivar L23,5cm, 11st matskedar L20cm, 12st förrättsknivar L20,5cm, 12st smörgåsknivar L17,5cm, 12st smörgåsgaar L15cm, 12st smörknivar, såsslev
Georg Jensen 2st tabletter, Stig Lindberg 2st tabletter, broderad duk samt 12st servetter
Parti bl.a. äldre ramar, glas med tomtedekor m.m, slitage
Parti bl.a. Gustavsberg kaeservis, Atlanta, Rörstrand servisdelar, Gustavsberg, m.m.
Parti glasföremål bl.a. iriserande glas, skålar, vaser, fat, m.m.
Parti bl.a. Kjell Engman karaer 2:a sortering, Bertil Vallien vas, Rainbow, Boda svamp, Ulrica Hydman
vallien snapsglas, m.m.
Parti bl.a. Gustavsberg kaeservisdelar Blå blom, Rörstrand servisdelar Grön Anna, m.m, bruksslitage
Rosenthal kaeservis, Maria, 9st koppar, 12st fat, 11st assietter samt 8st assietter med blomdekor och
guldkant, annan modell, D19,5cm
Hackefors, moccaservis med guldkant och blomdekor, Borealis, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter,
sockerskål, askfat, kakfat, 1 par ljusstakar samt Tettau vas med blomdekor, Linnaea Borealis Tyskland
H18,5cm
Parti mestadels teakföremål bl.a. brickor, salladsbestick, salt & pepparkar, skål m.m, ytslitage
Parti LP-skivor bl.a. Madonna, Eurythmics, Dolly Parton, Dire Straits, Niklas Strömstedt, David Bowie,
Ulf Lundell, m.. 156st, slitage
Max Walter Svanberg, Rörstrand väggplatta, porslin, Imaginärt porträtt, 32x26cm
Max Walter Svanberg, Rörstrand väggplatta, porslin, Drömkvinna med hud av blommor, 32,5x26cm
Lyktan, vägglampa, retro 26x25cm
2st barometer, omkring 1900, H99 & 100cm, mindre ytslitage och små fanerskador
5st dalahästar, H13-38cm, ytslitage samt stora hästen med gravyr
1 par rishundar H32cm samt 3st tomtar H16-22cm, en med skada
300 kr
500 kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
500 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
Göteborg resp. Rörstrand, 2st blåvita krus, H16 & 21cm, elefant Artium H34cm samt Rörstrand vas
keramik H26cm
Iittala 6st cocktailglas, Vicke Lindstrand skål D10cm, Erik Höglund fat D10cm samt skål D10cm
Boda svamplampa H17cm, 5st Boda ägg H6-18cm, Boda oljelampa H10cm samt Gunnel Sahlin Kosta
Boda vas H23cm
Parti nysilverbestick, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar, 12st förrättsgaar, 11st förrättsskedar, 4st smörknivar, slev, 6st kaeskedar samt 6st påläggsgaar
Johnson Bros 6st skålar, Arabia burk samt 2st skålar Iittala Marimekko H12,5 & 15,5cm
Vicke Lindstrand, Kosta, 6st glasblock, H8-13cm L10-18cm, någon med små nagg
Rörstrand matservisdelar, Anna, 16st mattallrikar D21,5 & 24cm, 22st förrättstallrikar D20,5cm, 10st
djupa D23,5cm, 10st assietter D18,5cm, 1st uppläggningsskål, 3st uppläggningsfat, någon del med mindre
gulnad och krackeleringar
Fyrklövern kaeservis, dekor efter Carl von Linné, 24st koppar, 24st fat, 24st assietter
Parti Hertha Bengtsson Rörstrand skål och fat, Blå eld L25 & 35cm, bruksrepor, Orrefors kara med
propp, Boda ljusstake, 4st äldre glasaskor, 2st plåtburkar samt Pyro form
Parti bl.a. Nils Johan kastrull, Yngve Blixt Höganäs vas, Rosti äggkoppar, Nils Johan Cyklan visp, m.m.
Sussmuth glasservis, 9st champagneglas, 8st vinglas, 12st starkvinsglas, 11st selterglas, 12st snapsglas
samt 7st likörglas
Parti glas bl.a. Timo Sarpaneva Iittala, Droppring 2 ölsejdlar, 12 vinglas, 10 dricksglas, 11 starkvinsglas,
9 likörglas samt 6 snapsglas Essence
Parti linnedukar, broderade dukar, bonader, draperi Stig Lindberg, m.m.
Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 5st mattallrikar, 6st djupa, 8st assietter, fat, 2st koppar + fat
samt Rörstrand servisdelar, Båstad, 4st mattallrikar, 4st djupa samt 2st skålar, någon med gulnad och
krackeleringar
Parti bl.a. kara+bringare slipat glas, Orrefors vas och skål, Rosenthal fat, m.m.
Äldre skål H14cm D19cm, strutvas H30cm samt FM fågel H33cm
Orrefors 1 par ljusstakar H6cm, 2 vaser H12,5 & 15,5cm, 3st skålar D11 & 16cm samt bordsur H12cm,
nagg
Karl Wåhlin, böcker, Ord och bild, 62 band varav 3 band med rött omslag, 1892-1954 Stockholm, P.A.
Norstedt & Söner, ytslitage, originalets Zorn etsning saknas 1910, originalets Gellerstedt nns 1918
Monica Backström, Kosta Boda, 5st svampar, H8-12cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 4st vaser, 1:a sortering, H6,5-22,5cm samt Gunnar Nylund, Nymölle
Danmark, keramik skål D10cm
Bronsgurin H21cm samt 2st stridstuppar mässing L35cm
Vicke Lindstrand, Kosta, 4st glasblock, signerade, H10,5-14,5cm L15,5-22cm
2st ussglasvaser H25 & 26cm, kanna Holland H23cm, Ekeby vas H17cm, veckglasskål H17cm samt
veckglasskål H19cm
Kosta Boda, 3st skålar D11, 17 & 23cm samt 4st ljusstakar H15cm
2st tomtar H27 & 38cm, nötknäppare H27cm samt Jie 2st guriner H15-17cm
Vas Kina 1900-tal H29cm samt bojan, lock saknas och fotnagg, H17cm
Kunglig Dansk lampfot H33cm samt Orrefors skål, Soero D15cm
Maria Berntsen för Georg Jensen, 2st termos och gräddsnipa, Qvack, bruksslitage, gräddsnipa med missfärgning vid mynning
Väggtavla biskvi D24cm samt Hackefors fruktservis, 12sta ssietter med fat
Vicke Lindstrand, Kosta, 3st glasblock, H12-16,5cm L21-26cm, små nagg
8st kräftskålar D12cm, 3 med mynningsnagg samt nysilverbricka L52cm
Abbeydale England, 12st tallrikar med förgylld dekor i relief D29cm samt 4st djupatallrikar med
blomdekor D24,5cm, en med nagg
Kunglig Dansk, 6st jultallrikar, 1946 och 1949 2:a sortering, 2st 1954, 1955, 1957 och 200 års jubileum,
Bing & Gröndahl 2st jultallrikar 1924 och 1923, 1:a sortering samt Björn Wiinblad Rosenthal 3st jultallrikar
Sheeld silverplatebricka D30cm samt 6st vinglas, slipad, H18cm
Rosenthal kaeservis, Sanssouci, 18st koppar, 19st fat, 23st assietter samt skålfat på fot D34cm
Parti CD-skivor, jazz m.m bl.a. Count Basie, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra m.. 108st
Tapio Wirkkala, Iittala 2st vaser H17cm samt bricka och bringare med slipad dekor, nysilver L46cm
H28cm
Boda 2st svampar, H14,5 & 21cm
Gösta Millberg Rörstrand, väggrelief med motiv av tjurar 31x30cm samt Sylvia Leuchovius Rörstrand
2st väggreliefer 38,5x17 & 21cm
Skålfat med tryckt landskapsdekor, Kina 1800/1900-tal, D31cm, glasyrnötningar
Bertil Lundgren Rörstrand, 3st väggreliefer 25x25cm
Paraplyställ, metall, H78cm
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
2000 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
800 kr
300 kr
1200 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
Rörstrand 5st djupatallrikar, Ostindia D23,5cm samt Björn Ramel Sea glasbruk, 7 + 3 + 6st glas, Stora
och lilla Björn 1970-tal, H17, 13 & 9cm
Parti bl.a. Fyrklövern fat med genombruten kant, Mats Jonasson Målerås glasskål, vas, m.m.
1 par bordslampor med orientaliskdekor, Kina, H37cm, ej borrade, en med lagning/genomgående spricka
på undersidan
Johansfors skål H18cm, ytslitage samt Kjell Engman Kosta Boda skål H14,5cm
Electrolux, tvättmaskin, modell 1350, för funktionen ansvaras ej
Erik Höglund, Boda, 3st skålar, H11,5-17cm
Parti träleksaker bl.a. lastbil, Brio hund, bänk med hammare m.m, bruksslitage
12st böcker om Lund bl.a. Finn 1998, Glimtar av Lund med omnejd, Lunds universitets konstsamling,
Folkets Park i Lund, Lundaproler under tuden år, m.m.
Carl-Olof Trygg, trägurin H25cm med sockel, hatt med lagning, ytslitage
Rörstrand 3st ytterfoder, D12,5, 16,5 & 17cm
Bertil Vallien, Kosta Boda pokalglas och skål, Satellite, H17 & 11,5cm
Bertil Vallien, 2st vaser, H9,5 & 13cm, Tapio Wirkkala Iittala vas H16cm samt Sea vas H21cm, 2 med
mindre beläggning
Rörstrand ytterfoder, Druva d20cm samt 2st vaser H17cm
Gunnar Nylund, Rörstrand, 3st ytterfoder, D13, 15 & 18cm
Emil Gustavsson, trägurin, H22cm samt 2st träguriner, möjligen Bror Jönsson L20,5 & 49cm H19 &
22cm, torrsprickor, ytslitage
Designhuset, ljusstake 4 ljusarmar, trä, grå, H13cm, mindre stearinrester
Coach, portfölj svart skinn med axelrem, L42cm, nt skick
Adax, bag brunt skinn med axelrem, L46cm, bruksslitage
Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis, Cecil, 12st champagneglas H15cm, 12st ölglas H12,5cm, 12st vinglas
H12,5cm, 12st selterglas H11,5cm, 12st whiskeyglas H7cm varav ett med nedslipad kant
Axel Locker, Bing & Gröndahl 2st guriner, kvinna med får H27cm samt kvinna med get H20cm, båda
1:a sortering
Kunglig Dansk, 3st guriner, 1:a sortering, H12, 18 & 19cm
Kunglig Dansk, 4st guriner, 1:a sortering H7-20cm
Kunglig Dansk 3st guriner, 1:a sortering samt Bing & Gröndahl 2:a sortering H11,5-18cm
Dahl Jensen, gurin, icka med leksakselefant nr. 1204, 2:a sortering H15cm
Dahl Jensen, gurin, Anne nr. 1366, 2:a sortering H14cm
Kunglig Dansk resp. Bing & Gröndahl, 10st djurguriner, 1:a sortering, H4-10cm
Kunglig Dansk, skål, Musselmalet helblond nr. 1/1059, 1:a sortering, H12cm L30cm
Bing & Gröndahl 2st guriner, 1:a sortering H19 & 25cm samt Lladro gurin H22cm
Ingeborg Lundin, Orrefors glasservis, Sylvia, 12st vinglas varav en med mynningsnagg H14,5cm, 12st
likörglas H13,5cm, 12st sherryglas H11cm, 12st snapsglas H9,5cm, 12st whiskeyglas H6,5cm, signerade,
1:a sortering
Mulberry plånbok, 9x16cm, slitage
Päs samt mössa, Havgårds
Pälskappa, mink, Åbergs Göteborg
Burberry rock, insida med monogram
Burberry, trenchcoat samt Leefors, trenchcoat
Parti bl.a. silverdosa med konstmassa D5cm, miniatyr brevkniv med emalj, slitage, saltkar med 2 skedar
varav en silver samt parti smycken, någon silver
2st collier L55 & 65cm samt 2 par örhängen med sötvattenspärlor
Armband, bismark, 18 K guld 1964, L19cm, vikt 22,3g
Armband, X-länk, 18 K guld, L19,5cm B1,2cm, vikt 20g, litet skönhetsfel vid låset
Armband, 18 K guld, GD & Co 1952 Malmö, L19,5cm, vikt 13,9g
Collier, 14 K guld med gröna turkoser, L40cm, total vikt 12,2g
Armband, pansar, 18 K guld, L50cm, vikt ?
3st hängen, 18 K guld med diamanter, 6 + 8 + 9st, L1,2, 1,5 & 1,5cm, total vikt 4,2
3st hängen, 18 K guld varav 2 med slipade stenar, L1,3, 1,4 & 2,3cm, total vikt 5,5g
Ring, 18 K guld med 6st diamanter, 1970, strl 20mm, total vikt 6,5g
Ring, 18 K vitguld med diamant ca 0,28ct, solitär, strl 18mm, skenan triangelformad, omärkt, total vikt
5,4g
Klackring, 18 K guld med blå sten, strl 18mm, total vikt 4,9g
Ring s.k. logering, 18 K guld, strl 20mm, vikt 3,7g, gravyr
Klackring, 18 K guld med 9st diamanter, totalt ca 0,27ct, 1994 Jönköping, strl 21,5mm, total vikt 11,5g
Ring, 18 K guld med 10st diamanter, totalt ca 0,17ct, 1966, strl 18mm, total vikt 3,4g, bruksrepor
Ring, 18 K guld med månsten, strl 16,5mm, total vikt 4,7g
Klackring samt ring med pärla, 18 K guld, omärkta, strl 16,5 & 19mm, total vikt 10,5g, ring med pärla
skadad och pärla sliten
400 kr
300 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
1500 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
800 kr
800 kr
500 kr
1000 kr
400 kr
2000 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
4200 kr
3800 kr
2600 kr
1200 kr
2800 kr
1200 kr
1000 kr
1200 kr
3500 kr
1000 kr
700 kr
2500 kr
1500 kr
800 kr
1500 kr
Ring, 18 K guld med röd sten 1947, strl 16,5mm, total vikt 2,3g samt ring med sten och markasiter art
deco, skenan 18 K guld, strl 17mm, total vikt 1,9g
Ring, 18 K guld med 70st diamanter, 4st sarer samt grön sten, strl 17mm, total vikt 3,9g, grön sten
med sprickbildningar. Enlig uppgift nypris 14000 kr
1 par örhängen, 18 K guld med came, stift, total vikt 2,1g
Collier, 18 K guld, L41cm, vikt 12,4g
Klockkedja, 18 K guld, L88cm, vikt 17,5g
Brosch/hänge, 14 k guld med came, omringad med blommor och blad i relief, ca 4x3cm L5,5cm, came
med sprickbildning, total vikt 16,3g
Brosch, 18 K guld i form av rosett, 1964 Eskilstuna, L5,7cm, vikt 17g
Armband, 18 K guld märkt 750 ITALY, fantasi modell, L19,5cm B1,8cm, vikt 39,9g
Lornjett samt collier, silver med markasiter och blå sten, L80cm
Brosch, 18 K guld med pärla och grön sten L3,5cm, total vikt 3,8g samt brosch med granatfärgade stenar
3x4cm, en sten saknas
Parti silversmycken bl.a. allmoge, ngerborg
3 delar smyckeset Finland samt 5 delar silversmycken, allmoge stil, ett collier med skada, en del på
armbandet med skada
Bulova, damur, gulddouble, D1,5cm, ej fungerande, medföljande etui samt armband, 2 färgat, sannolikt
bärnsten D6,5cm
Parti silversmycken bl.a. Alton, slipade stenar, damckur silver samt 2st broscher + hänge, någon stenar
saknas
Parti silversmycken bl.a. hänge med grön sten och markasiter, art deco, pärlcollier med silverlås
Parti silversmycken bl.a. came, pärlcollier med silverlås, armring förgylld med 3 slipade stenar samt
brosch och hänge 18 K guld total vikt 4,6g, bucklor
Parti smycken bl.a. bärnstenscollier L56cm, Ljung uti Lund ring, emalj armband m.m.
Förtjänstmedalj, 18 K guld, total vikt utan band 18,9g
6st fällknivar, Navarro och Languil stil, sannolikt Spanien, L10-28cm
3st miniatyr knivar, samearbete, signerade, L8-14cm, 2 baljor saknas samt fällkniv, möjligen Tyskland,
1900-talets första hälft L28cm
2st stenåldersyxor, L16,5 & 16cm, avslag
10 delar orientaliska föremål bl.a. rökelsekar, H5-12cm
3st jaktknivar, Marttiini, Dahlgren Eskilstuna samt orientalisk, total längd 24, 34 & 28cm, slitage
Bajonett, total längd35cm, rostangrepp samt 2st knivar varav en Frosts, L22 & 23cm
Parti golftillbehör, Rolex, kortspel, penna, resultatblock, gränrättare, nyckelring samt brenkniv
2st teaterkikare varav en märkt J. Engström Malmö, slitage, en med 2st små sprickor samt 3st miniatyrer
bl.a. John Andersson m.m H2-6cm
Slaglåspistol L20cm, små skador
Parti pins och medaljer bl.a. fotboll, Juventus, MFF, HIF, Liverpool, kopparmynt replik, damur samt
4st ckur, skador
Birka, damur 18 K guld, Omega, damurtavla 18 K guld med slipade stenar, damur med silver och emalj,
kronknapp saknas och emaljslitage samt Mozerte, damckur med boett delvis i pärlemor, ej funktionstestade
Omega, 2st herrur bl.a. Seamaster, 1950/60-tal, ej fungerande, urtavlor med gulnad samt 2st urtavlor,
Omega Seamaster Cosmic 2000 och Tissot Seastar PR516, obetydligt slitage
Damckur, 14 K guld, D3cm, total vikt22,1g, tillsynes fungerande samt medföljande klockkedja gulddouble
Fickur, savonette, urtavla märkt Systeme Roskopf Superior, D5,5cm, tillsynes fungerande
Omega, ckur med silverboett, D5,2cm, tillsynes fungerande, bakboett med buckla samt urtavla med
tunn spricka
Herrur, 14 K guld, quartz Zentima, D3cm samt Zodiac damur 18 K guld D1,3cm, baksidor med gravyr,
ej funktionstestade
Tissot herrur, Visodate D3,3cm, glas med repor, tillsynes fungerande samt Tärnan damur 18 K guld,
D2,2cm, ej fungerande
Omega, herrur 1950-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, urtavla med slitage och äckar
Tissot, herrur 18 K guld, Seastar Seven automatic Visodate D3,3cm, länk oädel, tillsynes fungerande, glas
med repor, baksida med bucklor samt Tissot, herrur gulddouble, quartz date D3,3cm, ej funktionstestade,
kronknapp ej original
Omega, herrur, Seamaster 1960-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, baksida med repor samt urtavla med
äckar
Certina, herrur 18 K guld, quartz date D3,3cm, ej funktionstestade, rem med skador, baksida med gravyr
Tissot, damur, 18 K guld samt länk, x-länk modell 18 K guld, D2,3cm, glas med små repor, total vikt
18,9g, tillsynes fungerande
Dolce & Gabbana, damur med strass, quartz, D1,9x3cm, 3 stenar saknas
600 kr
3500 kr
400 kr
2400 kr
3400 kr
1000 kr
3200 kr
7500 kr
400 kr
700 kr
400 kr
400 kr
400 kr
1000 kr
500 kr
1200 kr
400 kr
3500 kr
500 kr
500 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
400 kr
800 kr
800 kr
800 kr
500 kr
500 kr
1500 kr
500 kr
500 kr
1800 kr
800 kr
1500 kr
2500 kr
400 kr
Omega, herrur, 14 K guld, Seamaster quartz date 1980-tal, D3,3cm, läderrem, baksida med gravyr
Zodiac, herrur, 18 K guld, automatic date, D3,4cm, länk oädel, tillsynes fungerande, glas med mindre
repor
Ebel, herrur gulddouble, automatic date, 1960-tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, kronknapp med slitage
Omega, herrur, Geneve 1970-tal D2,6cm, tillsynes fungerande, boett och glas med bruksrepor
Parti herr och damur, 1930/40-tal bl.a. Eterna, Cyma, ett ur med silverboett, några defekter, ej funktionstestade
Certina, herrur gulddouble, Jubilé, D3,4cm, original etui och rem med Certina emblem, glas med repor
samt Olma herrur, Sport date D3,3cm, medföljande damckur, nyckeldragare D3,8cm, alla ur tillsynes
fungerande
6st damur, Bulova, saknar krona, Juvenia, Zenith, Certina och Delma, några ur i nyskick, ej funktionstestade
Parti ckur och damur bl.a. 2st med urtavlor märkta Contantinople och turkisk tidvisning, defekter,
tidtagar ur samt klockkedjor, defekter samt ej funktionstestade
2st ckur varav ett Cyma och 2st damckur, samtliga med sliverboetter, ett damckur med gravyr, alla
ur tillsynes fungerande samt 5st klockkedjor i gulddouble
4st ckur samt ett damckur, alla med silverboetter bl.a. Zenith, LWC, Helvetia, 3st ur med skador,
medföljer 3st klockkedjor
Certina, 8st herrur bl.a. Argonat 220 i nyskick, ett ur saknar kronknapp, ej funktionstestade
12st ckur bl.a. Invar, Lanco, Doxa, delvis silverboetter, ej funktionstestade
2st ckur varav ett Zenith D4 & 4,5cm, 2st damckur D3cm, alla med silverboetter, ej funktionstestade
Swatch, armbandsur, Nam jun paik, medföljande etui
Halsmycke, silver med 3st röda stenar, senare omgjort, L16cm, ckursnyckel med karneol som berlock
Hermte bordsur, engelsk stil H27cm, nyckel saknas samt bordsur H26cm, urtavla med sprickor
Bordsur, bronserad metall med porslinsplattor, urtavla märkt L. Galli, fodral märkt A. Provost, H36cm
L33cm, mutter till slagkåpa saknas, ej funktionstestad
Bordsur, mässing och marmor, urverk märkt CH Paris, omkring 1900, H37cm, ej funktionstestade
Bordsur, urtavla märkt Marti, dekor med herre och standar H43cm, pudelträd samt en visare av, agga
med avslag
Golvur, engelsk stil, H195cm
Taklampa med porslinshiss och bemåladkupa, D24cm, ytslitage samt taklampa med kupa och dekor med
fåglar, art deco H60cm, ytslitage
Ljuskrona med prismor, D43cm
Ljuskrona med prismor, D40cm
Takampel, Karl-Johan stil, H80cm
Ljuskrona, barock stil med droppformade prismor, D51cm
Anders Pehrson, Atelje Lyktan, golvlampa, Bumling, mässingsfärgad, H138cm, oxiderad, skärm med
bucklor
Ljuskrona, barockstil, H59cm
Ljuskrona, empire stil, H67cm
Ljuskrona, rokokostil, H63cm
Ljuskrona, rokoko stil med droppformade prismor, H66cm
Ljuskrona, Gustaviansk stil med 6 ljushållare och stavformade prismor, H61cm, några lösa prismor
Hans Eichenberger för Lilux, reglerbar kromfat, max höjd 143cm
Golvlampa, 2 ljusarmar, trä och mässing, märkt AJH, H162cm
Väggspegel, Veneziansk stil med relief dekor i form av blommor och blas, H71cm, en blomma med skada,
del nns
2st väggspeglar, tenn, artd eco 1940-tal, H43 & 45cm, slitage och ytslitage
Väggpendyl, förgylld, rokoko stil, H100cm, mindre ytslitage
Anders Olson, olja 1948 28x37cm samt Bertil Gadö, olja 18x29cm
Nisse Zetterberg, olja 18x25cm, vågig, Nils-Folke Knafve, olja 26x34cm, ett hörn med liten reva samt
olja, signerad 29x41cm
Theodor Skovgaard, olja, skebåtar till havs 55x83cm samt Tore Nilsson, olja, landskap 34x48cm
C. Schmidt, olja, vinterlandskap 1889 21x31cm, lagning samt Folke Sinclair, olja, landskap 21x30cm,
krackelering
John Wipp, olja, Moln i vattnet 1977 24x19cm
Oscar Reutersvärd, lito 26/100 39x29cm samt Knut Grane, lito 99/100 34x34cm
Antonio Greppi, 2st oljor, porträtt 15x9,5cm, en målning med sprickor och skador, båda med färgbortfall/damages
Curt Asker, 2st litos varav en osignerad, 45 och 141/144 21x30cm
Bengt Edenfalk lito 14/200 29x39cm samt etsning, signerad 1981 61/85 32x40cm
Maurice Blanchard, pastell 1951 42x54cm, hörn med stickhål, passepartout med små skador samt insektrester
2000 kr
2000 kr
600 kr
800 kr
500 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
500 kr
1000 kr
500 kr
300 kr
300 kr
400 kr
500 kr
1000 kr
500 kr
400 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
1000 kr
1000 kr
1200 kr
1400 kr
1000 kr
500 kr
300 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
400 kr
400 kr
300 kr
800 kr
400 kr
300 kr
400 kr
Braun-Hogenberg, del av atlasblad, Helsheborch 1500/1600-tal 9,5x13,5cm
Axel Olson, blyerts/färgpenna, modell 1980 22x33cm
Curt Asker, etsning, 30/49 39x28cm
Gunnar Norrman, torrnål, 30/45 12x17cm
Marcel Mouly, litogra, Maree Basse, signerad M. Mouly 234/300, 28,5x43,5cm
Axel Olson, etsning, 81/100 34x52cm
Carl Balsgaard, olja, Johannes döparen och Jesus, signerad C. BALSGAARD, omkring 1840, 26,5x17cm,
några små retuscher/some retouches
Olja, oidentierad konstnär, porträtt 1700/1800-tal, 21x17cm, osignerad, krackeleringar samt vågig
4st miniatyrtavlor, 3,5x4,5 & 6,5x8,5cm
Niels Walseth, olja, bondgård 39x49cm
Ulf Onsberg, olja, vinterskog 40x51cm
Pär Åkered, olja, storkar 53x44cm
Sven Deurell, olja, kustvy 30x42cm, uppfodrad, häftstiftsmärken samt repor
Henning Poulsen, olja, Tanger 1947 51x37cm
Folke Harald, olja, Östra Trollebergsvägen Lund (mot Blå banken) 39x48cm
Arne Måryd, olja, stilleben 1945 64x53cm
Benedict Hyland, olja, stadsvy med od 30x43cm, repor, litet stickhål samt krackelering
Hans Ripa, olja, stilleben 45x37cm samt Paul Ramvig, olja, stilleben 53x73cm
Ingvar Elén, olja, Indalsälvon 31x41cm samt Bruno Fagerlund olja, landskap 49x64cm
Gustav Adon, olja, kråkor i vinterträd 44x63cm
Eduardo Valenta, olja, Lund 37x45cm
Brita af Klercker, olja, klippstrand 31x53cm samt Bertil Andersson, olja, skebod 40x53cm, båda något
vågiga
G. Bolinder, akvarell 32x44cm
Axel Kleimer, olja, gård med hästar 27x36cm
Olja, oidentierad konstnär, madonna med blomsterkrans, osignerad, 1600/1700-tal, 72x50cm, dubblerad
duk, smärre färgbortfall samt ramskador/double canvas, some colour dropout and frame with damages
Olja, enligt baksida H.R. Cotton, människor i båt med hundar i vattnet, osignerad, baksidan påskrivet:
RUSH GATHERES-LOUGH GORRIB. CONNEMARA IRELAND H.R. COT...1862, 24x50cm, duk med
lagningar samt krackeleringar
Axel Olson, blandteknik, strand med båt 3.7.78 11,5x20,5cm
Axel Olson, blyerts, 1940 15x11cm, hörnveck
Marcel Mouly, litogra, Le port au Quai Rouge, signerad M. Mouly 239/300, 49,5x71,5cm
C.O. Hulten, lito 175/225 63x54cm
Sven Lingardsz, lito 42/175 44x32cm, Inger Kihlman, etsning 157/325 28x33cm, Lars Norrman, 2st lito
183/360 26x70cm och 23/310 22x63cm samt Ulf Warholm, lito 65/250 40x55cm
Gustav Rudberg, lito, 42/300 54x48cm, Arne Aspelin olja 77x54cm samt Axel Tallberg etsning 18x23cm
Roland Svensson, 4st litos, 198/310 18x30cm, 8/30 11x16cm, 35/310 30x40cm samt 104/310 35x45cm
Mona Huss Wallin, lito 315/460 41x33cm, Knut Grane lito 88/325 47x47cm, oglasad och ytslitage samt
Luis Santiago olja, Sjötunga 1978 30x48cm
Lasse Johansson, olja, komposition 127x145cm
Piedestal, förgylld med stenskivor, H69cm L32x32cm
Hörnskåp, ek, daterat och signerat 1787, senare underdel, total höjd 220cm L80cm
Bröderna Larsens Möbelfabrik, sideboard, teak 1960-tal, Danmark, L180cm, 2st lådor med handtagsskador, ytslitage
Fåtölj, röd skinn, ytslitage
Han-Peter Weidmann för Artek, 1 par fåtöljer, Nandin, mindre ytslitage, omärkta
Skåp, barock stil 1700/1800-tal, senare underdel, total höjd 190cm L99cm, små skador samt lösa lister
Severin Hansen, Haslev Danmark, 2st sidobord 1960-tal, Rio, H50cm L70cm B45cm
Rolf Hesland för Bagn Möbelindustri/Bruksbo, tidningsställ på hjul, Norge 1960-tal, etikettmärkt, H44cm
L34cm
Dockskåp, 1800-talets andra hälft, H152cm L89cm, 2 glas med skador, torrsprickor samt lackskador
1 par karmstolar, jugend, mindre ytslitage
DS Möbler, sibobord med tidningshylla, teak 1960-tal, H53cm L55cm
Matsalsmöbel, Gustaviansk stil, 4st stolar, bord med 2st inläggsskivor H73cm L55+48+48+55cm, skåp
H176cm L104cm B42cm, bord med äckar
2st piedestaler, mahogny, H103 & 105cm, ytslitage, en med torrsprickor
Salongsgrupp, Karl-Johan stil, 4st stolar, soa L202cm, bord med 2st inläggsskivor H74cm
L50+50+50+50cm, alla delar med ytslitage samt 1 par karmstolar, snarlika, mindre ytslitage
Salongsgrupp, nyrokoko stil, svart målad, 4st stolar, 2st karmstolar med hjultrissor, soa L164cm, bord
H71cm L112cm, alla delar med ytslitage, en stol med skador, bord med äckar
Sybord med lyra, mahogny, H62cm L55cm, ytslitage
300 kr
500 kr
400 kr
400 kr
1200 kr
600 kr
6000 kr
400 kr
400 kr
800 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
300 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
400 kr
500 kr
400 kr
300 kr
500 kr
8000 kr
1500 kr
800 kr
400 kr
2000 kr
500 kr
500 kr
400 kr
500 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
2000 kr
800 kr
800 kr
800 kr
2000 kr
300 kr
300 kr
800 kr
300 kr
1000 kr
1500 kr
300 kr
Spelbord, nyrokoko stil, H75cm L84cm, slitage
Hallbyrå med bronserade beslag och spegel, sannolikt Silverbergs, H88 & 60cm L72 & 114cm
Hallbyrå med bronserade beslag och spegel, engelsk stil, H70 & 115cm L71 & 59cm, ytslitage
Spelbord, sengustavianskt omkring 1900, omarbetat, H76cm L83cm
Matsalsmöbel, lantlig rokoko, 6st stolar, bord med 2st inläggsskivor H74cm L55+48+48+55cm
Vitrinskåp, rokoko stil, H189cm L106cm B45cm, ytslitage
Bokvitrinskåp, omkring 1900, H213cm L89cm B42cm, ytslitage
6st stolar, Karl-Johan stil, mahogny, någon med torrspricka, trä med visst angrepp, mindre ytslitage
4st stolar, empire stil, mahogny, mindre ytslitage
6st stolar, nyrenässans stil, 2 med torrsprickor, mindre ytslitage
4st stolar, 2st karmstolar, Gustaviansk stil, en karmstol med lagning/skada, mindre ytslitage
Ingemar Thillmark för OPE, 1 par fåtöljer, Läckö, mahogny 1960-tal, sannolikt omklädda, mindre ytslitage
Salongsgrupp, nyrokoko stil, 2st fåtöljer, soa L180cm, bord H59cm L117cm, klädsel med mindre ytslitage, bord med kantstöt, äckar
5st caféstolar, jugend, etikettmärkt med Mobile Sighet, alla med skador, lagningar och slitage
Erik Jörgensen, soa, modell EJ220 Danmark, L213cm, solblekt, ett hörn med slitage
4+2st stolar, nyrokoko stil, 2 modeller, ytslitage
Pelarbord, nyrokoko stil, H73cm L107cm, torrsprickor samt mindre ytslitage
Byrå med 3 lådor, drickamålad, H80cm L62cm B39cm, mindre ytslitage
Matsalsmöbel, Gustaviansks til, 4st stolar, bord med 2st inläggsskivor H74cm L70+45+45+70cm, bue
H81cm L166cm B46cm, skåp med vitrinovandel H175cm L115cm B44cm
Byrå, Gustaviansk stil med bronserade beslag, H71cm L46cm B34cm
Bue, delvis teak, möjligen Bröderna Sörholm Norge, H82cm L207cm B43cm
Gemla, tidningsställ, mahogny 1950/60-tal, H70cm L46cm
Matrumsmöbel 1970/80-tal, 4st karmstolar med snurrbar mässingsfot, bord med mässingsunderrede och
stenskiva, H70cm D120cm, mindre ytslitage
Alvar Aalto för Artek, bord 3 delar, H71cm L50 + 60 + 50cm, mindre ytslitage
Matta, röllakan med geometriskt mönster, 226x170cm
Matta, Tibetansk, semia antik, dekor med drakar, 77x73cm, viss smuts
Handknuten gallerimatta, Afghan 278x83cm
Matta, Kina 245x167cm
Handknuten matta, Afghan 229x151cm, något blekt
Handknuten gallerimatta, 340x95cm
Handknuten matta, Belutch 212x98cm
Handknuten matta, Afghan 160x90cm, fransslitage
Handknuten matta, Hatchlou afghan 194x124cm
Handknuten matta Afsharmönster 202x158cm, fransslitage
Handknuten matta, Zenlian 207x130cm, fransslitage
Handknuten matta, persisk 200x130cm
Handknuten matta, Buchara semia antik 189x127cm, fransslitage samt äckar
Handknuten matta, guld afghan 217x126cm
Handknuten matta, Nahavan, 270x150cm
2st handknutna mattor, Buchara, semiaantik 195x132cm, fransslitage ocg lagning samt Hamadan
129x87cm
Handknuten matta, Saruk 298x189cm, viss smuts
Handknuten matta, Kirman, 301x217cm
Anbudsauktion / Bid-auction
3st litograska blad, signerade, 12/60 39x49cm samt P.A 48x69cm
Parti lego, bruksslitage
Vattenpump, gjutjärn märkt Ystad, H67cm, ytslitage/slitage
Frökese, väggspegel, modell Schlager, teak 1960-tal, H110cm
Meissen fat 3:e sortering L22,5cm, Orrefors skål Colora D11,5cm samt Rosenthal moccaservis 12st koppar
med 12st fat
Parti sannolikt Per Lutken Holmegaard vas H25cm, Arthur Percy vas beläggning, Trelleborg vas i form
av orm H25cm, 2st karaer, Högansä fat, 2st kannor samt saltkarset 4 delar, små nagg och proppnagg
Digsmed Danmark skärbräda D40cm, Nissen kryddkvarn Danmark, skinkbestick, m.m.
Parti bl.a. nysilverfat, sifon, bordsur, m.m.
Parti bl.a. Signe Persson Melin Rörstrand sockerskål, fat 1800-tal, Louise Adelborg Rörstrand moccaservis
med dekor av landskapsblommor, m.m.
Parti äggfat, Gunnar Nylund bringare H11cm, fotringsspricka, plåtburkar, m.m.
St. Erik Upsala, 12st assietter med fat, Gee 1 par ljusstakar, Höganäs krus, m.m.
Kobratelefon och telefon bakelit samt His Master Voice resegrammofon, för funktionen ansvaras ej
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
800 kr
500 kr
1000 kr
400 kr
300 kr
500 kr
800 kr
1000 kr
1200 kr
300 kr
500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
1500 kr
300 kr
500 kr
300 kr
1500 kr
1500 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
250 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
500 kr
400 kr
500 kr
1200 kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
3st skespön bl.a. ABU Garcia m.m., bruksslitage samt 3st skerullar bl.a. ABU Record no.1600, ABU
444A m.m, bruksslitage
Bordsur, engelsk stil, H27cm B23cm
Dahl Jensen, lampfot, 1:a sortering, H36cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, lampfot H31cm
Upsala-Ekeby vas H25cm, ytterfoder med blomdekor H16,5cm samt skål med orientaliskdekor D20,5cm
Parti bl.a. Ljung uti Lund vinglas, mortel nysilverkannor, vinägerset, m.m.
Parti bl.a. Atelje Lyktan ljuslykta och oljelampor, Or och Origo, nysilverföremål, m.m.
Parti bl.a. Toarpskrona, guriner m.m, slitage
Lasse Åberg öl och vinglas, Orrefors 6st starkvinsglas, Ritzenho 2st ölglas, askbåt, m.m.
Parti bl.a. Gustavsberg fat, Eldorado, Rosenthal fat, bestick, m.m.
Parti Rörstrand bl.a. Sylvia Leuchovius skål, Inger Persson kanna, Drejar gruppen muggar, 1 par vaser
Fleur, m.m.
Parti Rörstrand bl.a. Sylvia Leuchvius ytterfoder, Drejar gruppen fat och vas, m.m.
Parti bl.a. Gustavsberg servisdelar, Prelude, Lars Hellsten Orrefors skålar, Arabia muggar med växtmotiv, FM Ronneby elefant, m.m, ytslitage
Parti väggur, mässingsljusstake, speceriboden Nr.125/1 burk, botten med invändig glasyrsprickor samt
Rörstrand fat med handtag
Parti bl.a. Bing & Gröndahl servisdelar med växtdekor, guriner, Upsala-Ekeby väggvas, Christineholm
skål med fruktdekor m.m, kattgurin med små kantnagg
Rosenthal kaeservisdelar, Maria samt Upsala-Ekeby kaeservis, lock saknas till sockerskålen
Parti afrikana, träskrin, ugfångare, Jan Johansson Orrefors Seafood bestick samt schatull med 24 delar
bestick, monogram och någon skaft med med sprickor
Parti bl.a. Rörstrand fat D32cm, 8st tallrikar Höganäs Åke Arenhill, 2st kaekannor Hutschenreuther
och Thomas, m.m.
Parti fågelpar, 2st lockurnor samt Suisse Langenthal kaeservis, 14st koppar, 10st fat, 11st assietter
Parti bl.a. ytterfoder, Erik Kold plastburk, mindre ytslitage, Piet Hein Kunglig Dansk väggplattor,
Bertil Vallien Kosta Boda skål, jugendvas m.m. samt Rörstrand 3st samlartallrikar bl.a. Pansarbåten,
Landstormen 1914 m.m D25,5cm
Parti kaekvarn, sparrisfat, 2st kryddburkar, svan, sillburk, marmeladburk, Picknick, samtliga med krackeleringar och små nagg, gulnad
Parti bl.a. Jackie Lynd Rörstrand skål med växtmotiv, Orrefors ishink, Fuga, Olle Alberius Rörstrand
skålfat, Pion, Inger Persson Rörstrand skål, m.m, bricka med mindre ytslitage
Björn Wiinblad, Rosenthal ytterfoder H12,5cm D12,5cm samt 2st ytterfoder med blomdekor H14 & 17cm
Byst keramik föreställande Napoleon H33cm, signerad, små nagg samt byst i form av rådjurshuvud H19cm
Rosenthal kaeservis, 12st koppar samt 12st fat
6st brevpressar bl.a. Bertil Vallien Boda/Åfors, H5,5-8cm
Parti bl.a. Gösta Millberg Rörstrand vas, Inger Persson brevpressar i form av sköldpaddor, Rörstrand 1
par ljusstakar, Tiara, 2st mineraler, m.m.
Hutschenreuther, 10st buljongkoppar + fat, Pukeberg 12st glasunderlägg samt Viola Gråsten tyg Korgpil
B110cm L175cm, äckar
Parti bl.a. Nils Johan speceriburkar, Sally, kristallglas, Ekeby hänkelkrus m.m samt Gustavsberg föremål
bl.a. ugnsfat Pyro m.m, en burk med beläggning
Parti bl.a. Stig Lindberg 6st djupatallrikar, Garden, Signe Persson Melin skålar, Boda shop koppar, 2st
smidesljusstakar Danmark, m.m.
Parti glasföremål bl.a. Skruf, 2st vaser, saltkar, bringare, m.m, små nagg
Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee Röd rubin assietter, någon del med tillverkningsdefekt, Kunglig Dansk
Blå blomst ytterfoder, Rosenthal Moliere skålfat, Studio Åhus brevpressar, m.m.
Parti glasföremål bl.a. Gullaskruf glas, fat, spegel, fyllehund m.m.
Parti bl.a. krus, Arabiatallrikar, Gee, kaekanna, m.m, en bringare med bottenspricka
Parti bl.a. nysilver besticksuppsättning, Hackefors ytterfoder med växtdekor, Schumann Arzberg fat med
assietter och genombruten kant, m.m.
Tilgmans Inka vas/lampfot, H47cm, mynning med avslag, silverplate bricka, biskviguriner, m.m.
Parti bl.a. vas med foti reliefdekor, 2st metallskulpturer, Iittala glas, bojan med lock Kina, väggplatta
med reliefdekor, m.m, mindre ytslitage
Inger Persson Rörstrand 4st vaser H11-19cm, Susanne Öhlen Rörstrand vas, Sveriges nationaldag H15,5cm
samt Jackie Lynd Rörstrand vas med blomdekor H18cm
Parti hansväskor, någon skinn, bruksslitage, YSL skärp slitage samt kudde slitage
Parti Gustavsberg och Rörstrand servisdelar bl.a. ugnsfat, karotter, bringare, m.m.
Parti Kunglig Dansk 3st parian plattor, Goebel hund, vas 1950-tal, Pyro skål med liten mynningsnagg
D24cm samt John Andersson Höganäs Atelje vas H14cm
Parti bl.a. Gullaskruf fat, Rörstrand assietter, bringare, m.m.
Parti bl.a. Herend moccakoppar med fat, Åke Holm spargris, nysilver besticksdelar Patricia, Design
House kara, Rörstrand fat med blomdekor, Orrefors skål, m.m.
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
Parti bl.a. Kosta ljusstakar, Orrefors skål, konstglas vas, nysilver besticksdelar, Antik, m.m, ytslitage, en
vas med kantnagg
Parti servisdelar bl.a. Stig Lindberg ugnsformar, Coq, Gustavsberg tekanna, Vardag, m.m.
1 par engelska hundar H21cm, urna med förgyllddekor England H36cm samt ytterfoder med tomtar
H16,5cm, små kantnagg
Parti bl.a. Thomas Hellström björn, bordsur med intarsia, Gustavsberg lykta Heja Sverige, Droste's
cacaoburk m.m, slitage, en ljuslykta med sliten stötskada
Parti Rörstrand Koka kanna, Capodimonte bonbonjär samt Rosenthal te och kaeservisdelar 19st
Parti lockurnor, skålar bl.a. Wallendorf, Rosenthal, H4-21cm
Besticksuppsättning, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 6st förrättsknivar, 6st
förrättsgaar, 12st kaeskedar, tårtspade samt 3 serveringsbestick
Parti tennterrin, Boda 1 par ljusstakar, Kobra telefon slitage och för funktionen ansvaras ej, glasskål samt
parti nysilver bl.a. Haga, Amsterdam
Galzone, soppterrin samt 10st soppskålar
Parti nysilverkanna med graverad dekor, tennskål 1700-tal, 1 par mässingsljusstakar, glasskål samt Timo
Sarpaneva Iittala vas, mynningsnagg H15,5cm
Kopparhink med lock, kopparkärl 2 liter, mortel, tennstop 1800-tal samt 1 par ljusstakar
Parti bl.a. kaeservis England, servisdelar, Staordshire England, minneskoppar, m.m.
Parti väggur Junghans, mätinstrument, kopparföremål, m.m.
Parti ytterfoder Kina, Orrefors skål D20cm, gravyr samt kopparytterfoder
Parti kopparformar samt mässingsljusstakar
Tobaksburk metall, skrin L30cm samt vävnad
Rörstrand 27st samlartallrikar med motiv av Anders Zorn samt Porsgrund 2st jultallrikar
Reijmyre 3st karaer H15 & 22cm, Kosta kara H13cm, Åhus vas H15cm samt kara H19cm, propp
saknas
Orup Hyllinge vas H17cm samt Gunnar Andersson vas H14cm samt 3st frukter H8-10cm
Bing & Gröndahl gurin H17cm 1:a sortering samt Nao 2st guriner, hund och katt H21 & 18cm
Orrefors skål D15cm, vas H15cm, Bergdala kara samt kara med tomtar
Zaphir lampfot H33cm samt vas och skål Kina H9 & 26cm D18cm, båda med lagning på mynning
Champagnekylare, nysilver H25cm samt tennstop H20cm
Väggpendyl, förgylld, urtavla märkt W. Lundgren Malmö, H64cm
Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H57cm, slitage, nyckel nns
Rosenthal kaeservis, Calssic Rose, 11st koppar, 17st fat, gräddsnipa, sockerskål samt 2st fat D28cm
Bing & Gröndahl lampfot 1:a sortering H25cm, glasvas och glasbonbonjär på fot, båda med blommor i
relief, H23 & 26cm, små nagg
Sidobord med låda, H68cm L60cm, ytslitage, omarbetat, herrbetjänt H102cm, ytslitage, hjul saknas samt
golvlampa 1940-tal, H118cm, slitage
4st stolar, nyrokoko, mindre ytslitage samt karmstol art deco 1940-tal, mindre ytslitage
1 par sängbord, delvis teak 1960-tal, H50cm L44cm, ytslitage samt 2 par sänggavlar teak 1960-tal, H45
& 57cm L93cm, ytslitage, en mutter skev
Satsbord med intarsia och bronserade beslag, H51 & 53cm L46 & 58cm, ett bord saknas samt 2st sidobord
H50cm & 50cm L59 & 60cm
Rörstrand, matservis med guldkant, Tribun, 12st mattallrikar, 12st djupatallrikar, 8st förrättstallrikar,
12st assietter
Parti bl.a. strykjärn, Skruf kara, äldre telefon, för funktionen ansvaras ej, m.m, ytslitage
Parti bl.a. Kosta skål, kaekvarn med slitage, fat med orientalisk dekor, botten med spricka, skulptur,
trä and, bottenskador, m.m.
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda 6st tallrikar D20cm samt 12st tallrikar och skål, möjligen Pukeberg,
D18,5 & 30cm
Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H44cm, ytslitage, nyckel nns ej
Söholm teservis, Hammersö, 6st koppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa, kanna samt tekanna, 2st
ljusstakar Danmark, en kopp med missfärgning och krackelering
Parti glas bl.a. Lars Hellsten Skruf, Rosenthal, m.m.
Taklampa med glaskupa, koppar, D39cm
6st guriner bl.a. Lladro, Bing & Gröndahl m.m, en gurin med liten lagning
Minnesmuggar från utställningar, Lund 1907, Stockholm 1897 H10 & 11cm, vas Baltiska Utställningen
1910 H21cm, glas ej original, gravyr, ckplunta bemålad samt 1 par ljusstakar Skultuna mässing och
porslin H20cm
Träskrin 1800-tal, H12cm L31x16cm, ytslitage samt rakspegel ytslitage 1800-tal
LM Ericsson 2st kobratelefoner, för funktionen ansvaras ej samt slitage
EWÅ, bordslampa, mässing 1970-tal, H67cm
Rosenthal servisdelar, 17 delar Pompadou samt 18 delar Sanssouci, D11,5-35cm
Parti lampkupor
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
400 kr
300 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
300 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
300 kr
400 kr
1200 kr
300 kr
Hylsnyckelsats samt väska med borrmaskin, m.m, för funktionen ansvaras ej
2st attacheväskor, Travelite resp. Presto, varav en oanvänd
Lindells Jönköping våg, H32cm samt brödskärare H24cm
6st vävnader bl.a. stenbordsduk
Skrivbordsset 7 delar, marmor med 2 elefanter, sigill med monogram GO, bläckställ och en ljusstake med
nagg, en snabel med nagg, del nns
Skomakarelampa D25cm, vägglampa, lampkupa D22cm samt glasskål D21cm
Parti äldre kameror samt lmkameror bl.a. Praktisix, Siemens, Diax m.m, för funktionen ansvaras ej
2st vågar med vikter, Lindells, L51cm, en grind saknas
3st koppargrytor D12-30cm samt tennskål D20cm
Parti medecinaskor H13-35cm samt böcker om läkemedelsnamn, slitage
5st album svenska frimärken 1800/1900-tal
Parti Fantomtidningar, ca 125st
5st knivar, trancher, le och och arbetsknivar bl.a. Finland
Parti serietidningar ca 145st bl.a. Silverpilen, Agent x9, Stjärnklassiker m.m, 2 lådor
4st frimärksalbum bl.a. Sverige, Norge, Spanien, Helvetia
Parti kameror, kikare, objektiv, brännare bl.a. Canon och Olympus, för funktionen ansvaras ej
Parti stengods/keramik bl.a. Signe Persson Melin, Gunnar Nylund 4 delar Chamotte, Dorothy Clough
gurin, m.m.
8st dockor bl.a. 1st Mattel Barbie, dockkläder samt 2 äldre pussel, slitage
Parti bl.a. äldre barnskor, skoblock, spelkort, toalettbordsset, m.m.
4st frimärksalbum, Norge, Tyskland, m.m.
Frimärksalbum Schweiz, fyllt till en tredje del samt postfriska nominellt värde 180 kr
Parti cykelrammärken, 1900-talets första hälft, bl.a. Mustang, Apollo, Husqvarna, Raket, m.m.
Parti bijouterier bl.a. pärlcollier med silverlås, Bing & Gröndahl samt 3st vykort Lönsboda
Parti pipor bl.a. Stanwell, Georg Jensen, Dollar, Bristol super, Real Briar, WEGA, m.m, bruksslitage
5st pärmar med första dagsbrev samt svenska postfriska, nominellt värde ca 450 kr
Parti lego, bruksslitage samt 2st viewmasters, bruksslitage
Parti bl.a. C.F. Gellerts bok om moralisk föreläsning Stockholm 1777, slitage, Pentax kamera ME med
objektiv 1:2.84 4080, Zeiss-Ikon hämometer, kopparkanna, Ray Ban solglasögon, Pilot, repor, väggrelief
med slitage, kamera för funktionen ansvaras ej
Portfölj, Italien, lufax skinn, Björn Borg plånbok, ckplunta i skinnfodral samt Rolex bok
Kjell Högström, olja, kust 26x40cm samt Arne Aspelin olja, stadsvy 29x74cm
Parti skedar, silver, L12cm, gravyr, total vikt 86g, Boda 6st kaeskedar L13cm, samt Bertil Vallien
glasskulptur H4,5cm, små nagg
Äldre vykort, julkort m.m, ca 50st samt dalahäst H7,5cm, slitage
Silver armband, örhängen, hängen m.m. samt bijouterier
Parti silversmycken bl.a. Gertrud Engel brosch, skador, gulddouble smycken, bijouterier, klockor, ckur
med skador, för funktionen ansvaras ej
Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 105g, 40% total vikt 413g samt äldre svenska sedlar, 3st 100kr,
4st 10kr, 1st 5kr, någon med slitage
Parti herrur samt ett damur bl.a. Seiko, Tissot, Helvetia, Ernert Borel, ett ur saknar kronknapp, ej
funktionstestade
5st tidtagarur bl.a. Stadion, Zentra, defekter, ej funktionstestade
3st ckur bl.a. Systeme Roskopf, 2 urtavlor med skador samt 2st herrur Certina och Wadesa, ej funktionstestade
Parti ckur bl.a. Hebdomas samt ckurdelar, defekter, ej funktionstestade
Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 659g, 60% total vikt 77g, 40% total vikt 339g, 83% total vikt
18g, 90% total vikt 50g samt parti kopparmynt
Exacta, damur D2cm, samt ring silver
Zenith ckur, silver D5,2cm, glas och urtavla med slitage/skada samt 2st damur silver D3,2cm, ett glas
med sprickor
4st herrur 1940-tal bl.a. Sibel, Bischo, Titanic m.m, ej funktionstestade, delvis kraftigt bruksslitage
Armband, bismark, 18 K guld, L20,5cm, lås med skada samt collier med hänge 18 K guld L55cm, hänge
med gravyr, total vikt 11,8g
Ring, 23 K guld vikt 4,5g, 4st ringar 18 K guld total vikt 17,8g samt ring 14 K vitguld vikt 1,5g, strl
17,5-20mm, gravyr
Ring, platina, strl 17,5mm, gravyr, vikt 3,3g samt 3st hängen 18 K guld, bucklor, gravyr samt liten sten
på hjärtat, total vikt 9,7g
2st ringar, 18 K guld varav en med sten, strl 13,5 & 20,5mm, total vikt 4,2g, en med bucklor samt
guldring i form av deln, märkt 533, strl 15,5mm vikt 1,3g
3st klackringar, 18 K guld med onyx resp. lila sten, strl 17 & 19mm, total vikt 9,5g, skador och bucklor,
gravyr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
800 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
2300 kr
300 kr
300 kr
300 kr
2300 kr
4500 kr
2700 kr
800 kr
1800 kr
Parti bijouterier, någon del silver
Eiger, damur, 18 K guld D1,3cm, länk oädel, 2st silverhängen med slipade stenar samt 2st medaljer
Parti gulddelar, 18 K, total vikt 17,5g samt tandguld, rensat, total vikt 7,4g
1 par manschettknappar, 18 K guld 1945, monogram P O, total vikt 9,8g, medföljande etui
7st ringar 18 K guld, 1 örhänge 18 K guld, total vikt 39g samt ring 20 K guld vikt 4,3g, samtliga med
gravyr
Parti silverföremål bl.a. miniatyr skål med relief dekor, servettringar, sockertång, sked 1865, total vikt
211g samt druvsax med silverskaft, gravyr och en sked med lagning samt skål, sked och 2 gaar, silver
England, total vikt utan gaar 112g
Parti silverföremål bl.a. saltkar i form av horn, total vikt 173g samt 3st miniatyrmålningar
15st punschmuggar silver, total vikt469g, en med gravyr
4st skedar, tång, silver, total vikt 81g samt Gense 8st kräftbestick
4st silverföremål bl.a. GAB fat, 2st servettringar, total vikt 452g, gravyr
16st skedar, silver bl.a. Danmark, 1900-tal, L11-21cm, total vikt 276g, någon med gravyr
Parti silverskedar, L5,5-16cm, total vikt 247g
11st skedar, silver, 1786 och 1800-talets sista hälft, L13-21cm, total vikt 197g samt 12st skedar, Snäck,
silver 1900-tal, L10cm, total vikt 105g
Arne Aspelin, olja 34x54cm, Bo Hultén blandteknik 1968 23x29cm, Lis Kläpp lito 62/225 22x24cm,
Lennart Aschenbrenner lito 234/245 21x16cm samt Bert-Inge Book blandteknik 1984 20x17cm
Arne Aspelin, olja 59x100cm samt Ebbe Höglun, 2st oljor 45x36 & 119x48cm
Inger Kihlman, etsning, diptyk, 9/100 13x11cm och 15/100 11x16cm, Lennart Aschenbrenner lito 101/260
21x29cm, Ekholm akvarell 20x28cm, Maria Hillfon lito 215/290 19x14cm samt Åke Holm 2st träsnitt 42
och 151/250 19x16cm
Gustav Rudberg, lito 61/210 51x38cm, P. Engelmann akvarell, Skagen 1998 17x25cm samt lito, monogramsignerad 1970 19/99 10x8cm
Gunnar Wallentin, olja 26x38cm, Stig Wernheden, olja 37x20cm, akvarell, signerad 31x24cm, Axel Hamborn, olja 36x44cm, ramskada samt Stig Wernheden, akvarell 37x48cm
Beck & Jung, computer ink plot x2, 17x14 och 24x34cm, Magnus Krook, lito 86/250 27x18cm, Jan
Dahlgren, etsning, 133/237 25x18cm, Janeric Johansson, lito 106/225 23x21cm samt Per Medstrand,
etsning, 118/250 17x31cm
Anders Österlin, lito, 56/110 23x17cm och etsning HC 30x24cm, Per-Olof Nilsson, etsning, 11/100
21x19cm, Lulle Jacobson, pastell 12x12cm samt Totte Wiberg, lito, 25/100 38x29cm
Jan Dahlgren etsning 194/237 25x18cm, akvarell signerad -91 12x6,5cm, Segergren blandteknik 1/5
10x12cm samt fototryck 26x18cm
Helmtrud Nyström, etsning 186/225 1975 39x39cm, Erik Brandt olja 32,5x23cm samt Axel Hamborn olja
21x25cm
Patricia Boutin, lito 35/200 53x39cm samt Ellenor Albrektsson, akvarell, Möllevångstorget 38x29cm
Brisson, etsning, H.C 16x12cm samt lito, signerad 85, 20/150 13x16cm, dedikation
National encyklopedin
2st herrur bl.a. Buler, båda quartzverk, D3,2 & 3,1cm, tillsynes fungerande
Tidningshylla, delvis med rotting H70cm L58cm samt kakställ s.k. cakestand H91cm + pu vinröd
H29cm D49cm
400 kr
400 kr
4800 kr
1800 kr
8400 kr
1000 kr
600 kr
1200 kr
500 kr
1200 kr
800 kr
700 kr
1000 kr
400 kr
400 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
300 kr
400 kr
kr
kr
kr
kr
kr