Auktionslista pdf
Auktionslista pdf
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods vas, 1:a sortering, H27cm, obetydlig fotringsnagg Karl Otto Johansen, Bing & Gröndahl, hästhuvud 7001, stengods, H40cm, ett öra med litet nagg Bordslampfot, Alingsås, H57cm Stig Lindberg Gustavsberg, fat, Reptil L31cm samt Ingeborg Lundin Orrefors skål D17,5cm Ystad Metall, 5-armad kandelaber, mässing, H43cm Smyckeskrin, Japan, invändig dekorerad med spegel och rosa klädsel, utvändig med dekor av ett par i relief, H11cm L33cm B24cm, mindre ytslitage samt hörnor med avslag Tilgmans golvvas, keramik, H57cm, obetydlig mynningsnagg Ystad Metall skål H25cm D28cm, gravyr Bertil Vallien, Boda, 8st ölglas, Ballad, H15,5cm D8cm, ett glas med mynningsnagg Monica Backström, Kosta Boda, 6st ägg varav 3 signerade, H6-19cm Rörstrand lockask, lock med nagg, Kunglig Dansk 4st guriner H5 & 12cm, Goebel gurin H14cm, gurin H8cm, Herend skål D15cm samt lockask H5cm Lalique ringklocka H14cm, Wallendorf 2st guriner H 15 & 20cm, en med skada samt gurin H19cm Bing & Gröndahl, gurin och 2st motivvaser, 2:a sortering H18, 25 & 23cm samt Kunglig Dansk motivvas 1:a sortering H11cm PMP, lampfot H26cm, 1 par ljusstakar H26cm samt 2st skålar D15 & 16cm, ljusstakar med små nagg, små blomnagg Skulptur, bronserad metall i form av gruvarbetare, otydlig signerad H27cm med sockel, skulptur i form av militär, H31cm med sockel samt gurin trä japansk soldat H13,5cm Bavaria Tirschenreuth, matservis, 12st förrättstallrikar, 12st mattallrikar, 12st djupatallrikar, 13st assietter, såsskål, 2st uppläggningsskålar, 6st uppläggningsfat Gunnar Nylund Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering, H19 & 32cm, stora vasen märkt Barnängels Original, lilla vasen med obetydlig fotringsspricka Bing & Gröndahl, skål på fot, Musselmalet nr. 15, 1:a sortering, H17cm D29cm, fotens glasyr med skönhetsfel Gustavsberg ytterfoder, majolika, H19,5cm, lagning, krackeleringar, glasyrbränningssprickor, ytsliatge Peter Herold, Kunglig Dansk gurin, uggla nr. 1829, 1:a sortering, H40cm Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda vas och skål på fot, Open mind, H27 & 19cm Kosta skål på fot, signerad, H25cm, repor samt kara med slipad dekor, H27cm Ann Wär, Kosta, skål i blå/rosa/gul toner, signerad Kosta 1975/31 Ann Wär Atelje, H14,5cm D32cm, några invändiga botten repor Wilhelm Kåge, Gustavsberg lockurna, Argenta, H21cm, gravyr Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby, elefant, H27cm Tapio Wirkkala, Rosenthal, vas i form av papperspåse, H28cm Natale Sapone, Rosenthal vas 81/750, H18cm Flygsfors vas H19cm samt skål L28cm Vicke Lindstrand, Kosta vas, Arabesk, signerad LH 1034 och stämpelsignerad LINDSTRAND KOSTA, innesluten dekor av vita linger, H33cm, invändig med beläggning Gunnel Sahlin, Kosta Boda 5st glasfrukter, signerade, L12-23cm Georg Jensen ljusstake, Season, H9cm D27cm Helle Damkjaer för Georg Jensen, 3st skålar, Leaf, L15,5-21,5cm, nyskick Bordsuppsats, förgylld metall på marmorsockel med hänklar, medföljande tallrik ej original med skador, H28cm D26cm Lalique, skål, Nemours, signerad Lalique France, H10cm D25cm Vas, Satsuma Japan, H28cm, botten och mynning med glasyrspricka samt cloisonne vas H18,5cm Jan Johansson, Orrefors, Graal, skål, dekor av blommor och blad i lila, signerad ORREFORS Graal Nr 238-70 Jan Johansson, H13,5cm D19cm, botten med repor Oljelampa, mässing omkring 1900, glaskupa samt behållare i böhmiskt glas, höj och sänkbar, H51cm, glaskupa med nagg/skada Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Karneval 20x30cm, kantnagg Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st fat, 1:a sortering, L18 & 17cm, Kåge verkstad Gustavsberg stengods skål D19cm samt Berndt Friberg Gustavsberg, stengods skål, Selecta D15cm Carl Fagerlund, Orrefors lampfot, H40,5cm Tengra, gurin, icka med blommor, H37cm, duva med lagning 1 par bordslampor, mässing med glasstavar, H32cm 1 par bordslampfötter, Kina 1900-tal, dekor med gurscener resp. kärl och kalligra, H42 & 44cm, ej borrade Skulptur, brons efter Helge Högbom, H29cm 3st frimärksalbum, United Nations, Wien, New York samt Geneve, mestadels fyllda Vicke Lindstrand, Kosta, 2st glasblock, H24 & 25cm, små nagg Eskilstuna Jernmanufactur AB, bajonett med balja, Sverige 1800/1900-tal, L46cm, mindre ytslitage samt Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori, bajonett med balja, Sverige 1900-tal, L46cm, mindre ytslitage 500 kr 1000 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 300 400 500 400 kr kr kr kr kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 800 kr 800 kr 300 kr 1500 kr 300 kr 300 kr 1000 kr 500 300 500 300 400 800 kr kr kr kr kr kr 600 400 400 400 kr kr kr kr 1500 kr 400 kr 1000 kr 500 kr 400 kr 500 kr 400 400 400 500 kr kr kr kr 500 400 400 400 kr kr kr kr 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 1 par ljusstakar, silver, Carl Ho 1925 Helsingborg, H23cm, fyllda Pokal, silver GAB 1931, vikt 244g 1 par ljusstakar, silver, H18cm, botten med metallplattor 23st skedar, silver, L10,5-21,5cm, total vikt 550g Parti serveringsbestick, silver bl.a. tårtspade, tänger, m.m, total vikt 208g Skål, silver, genombruten med relief dekor, H4cm L16,5cm, vikt 120g B. Erlandsson serveringssked silver 1879, vikt 147g Sockerskål och gräddsnipa, silver, märkt JLH, H8 & 10cm samt fat silver Tyskland, L18,5cm, total vikt 505g Parti skedar, gaar, serveringsbestick, silver 1800/1900-tal, total vikt 415g 6st skedar L10cm, tårtspade samt 3st tänger, samtliga silver, total vikt 217g Parti skedar, silver, L18-20,5cm, total vikt 410g, delvis med gravyr Sked, silver, Gabriel Dahlberg 1854 Lund, L21cm vikt 45g, slitage, bucklor, baksida med monogram och dateringsgravyr samt Sven Berglund, soppslev med träskaft, tenn, Malmö 1854, L38,5cm, slitage och bucklor Pehr Ericson, slev, silver 1859 Malmö, L29cm, vikt 143g samt Olof Pehr Hallberg, strösockersked, silver 1841 Norrköping, skopa invändig förgylld, L21cm, vikt 54g Skål med lock och hänklar på fot, silver, 3 putti i relief, H14cm, vikt 212g Bägare, silver 1907, graverad dekor, H9,5cm, vikt 89g samt bägare silver med benhandtag 1911 H9cm, total vikt 116g, handtag med skador, mynning med litet jack, båda med gravyr 1 par ljusstakar, silver, rokoko stil, H19cm, fyllda Sockerskål och gräddsnipa samt fat, silver Tyskland, H11 & 8cm L25,5cm, total vikt 352g 24st skedar, silver Norger, TH. Marthinsen, förgyllda med emalj, L10cm, total vikt 180g, en med emaljslitage, medföljande etui Harald Salomon, 12st medaljer, Stjernetegnserien, silver 925, 1978, nr. 840/1500, utgivet av Anders Nyborg A/S, dekor av samtliga stjärntecken med olikfärgade stenar, D5cm, total vikt 1041g Parti leksaksbilar, Robin Hood gurer, tenngurer, formar till tenngjutning m.m. Brio lok + 2 vagnar L83cm, trätåg + 3 vagnar, Brio hönsgård samt 6st Pelle Svanslös böcker, slitage Parti äldre barnböcker bl.a. Pelle svanslös, signerad Gösta Knutsson, pussel, bokmärken, böcker med slitage Parti äldre tidskrifter, mestadels Teknikens värld, 90st, slitage Parti sportstidningar bl.a. Rekordmagasinet och Allsports samt pärm med Lockenbilder, slitage Lego Robotics invention system, Lego Lumar command samt Lego telefon, för funktionen ansvaras ej Parti 9st samlarleksaksbilar, Corgi, Lledo och Hornsby Berndt Friberg, Gustavsberg, 3st miniatyrer, 1:a sortering, signerade, H2-3cm D3,3-4,5cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering varav en märkt BW 264 1961, H17 & 22cm Glasskulptur i form av ägg, vitrandig dekor, etikett märkt Venini Murano MADE IN ITALY, fotring otydlig signerad samt daterad 85, H20cm Jeanne Grut, Kunglig Dansk gurin, Lippizzanner nr. 4752, 1:a sortering, H19cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 3st vaser samt bonbonjär, 1:a sortering, H8-17,5cm D8,5cm, bonbonjär märkt CF 193 Anne Nilsson Orrefors, 2st snapsglas, Clown H18cm samt Tore Eldh för Cesons ljusstake, silver 1967, H7,5cm, fylld Hummel gurin, Retreat to safety 1950-tal, H15cm, obetydlig glasyrslitage 4st guriner bl.a. Hummel, Goebel, Göran Andersson Upsala-Ekeby m.m, H9,5-16cm, ytslitage Rosina Wachtmeister Goebel gurin H17cm, Lladro gurin H21cm samt Nao gurin H19cm Bing & Gröndahl 3st guriner, 1:a sortering H7-12cm L21cm, Kunglig Dansk groda 1:a sortering H3cm samt Rosenthal fågel H11cm, en vinge med lagning Bing & Gröndahl, guriner, H7-21cm L. Hjort, vas stengods med rödspräcklig glasyr, H16cm samt skål stengods, inpressade stämplar G resp. två granar, H5cm D12cm Loetz för Edmond Etling, 1 par vaser, överfångsglas med växt och grendekor, 1920/30-tal, relief signatur Richard, H18 & 18,5cm, en vas med tillslipad mynning Wallendorf gurin, H26cm Figurin, Meissen liknande märkning, H19,5cm KPM, skål på fot föreställande 2 amoriner bärande på skål med dekor av blad i relief, ett blad med nagg, en arm med glasyrspricka, H17,5cm D15,5cm Edvard Eriksen, Kunglig Dansk gurin, The little Mermaid nr. 4431, 2:a sortering, H23cm Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg varav en signerad, H10-19cm, en med fotringsnagg 5st Rörstrand föremål bl.a. Gunnar Nylund skål, Carl Harry Stålhane skål, m.m, D8,5-17cm Jaime Pimentel, skulptur, icka med snäckskal, H13cm E. Guillemo, skulptur, bronserad metall, trumspelare, H32cm med sockel 1500 kr 700 kr 1200 kr 1500 kr 600 kr 400 kr 300 kr 1500 kr 1200 kr 600 kr 1200 kr 400 kr 500 kr 600 kr 500 kr 800 kr 1000 kr 800 kr 3000 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 1500 kr 500 kr 400 kr 800 kr 500 kr 500 kr 400 300 300 400 kr kr kr kr 300 kr 300 kr 1000 kr 500 kr 400 kr 500 kr 500 400 500 500 400 kr kr kr kr kr 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 Bing & Gröndahl gurin, H29cm Mari Simmulson Upsala-Ekeby vas H15cm, Kjell Engman glasskulptur H12cm 2:a sortering samt Erik Höglund glasgurin H12,5cm Nao gurin, strutpar H24cm, små fotnagg samt gurin, giraer Tyskland H29cm, en strutshals med glasyrspricka 1 par ljusstakar, silver, H5,5cm, fyllda, 1 par mässingsljusstakar H9,5cm samt klockställ H16cm Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 5st miniatyrer, 1:a sortering varav 2 märkta M63, 1910, H8-12,5cm 13st miniatyrer bl.a. L. Hjort, Janne Drejare, H3-7cm Christian Thomsen, Kunglig Dansk, Mermaid in water - paperweight nr. 1212, 1:a sortering, H8cm L19,5cm B6cm John Andersson, Höganäs, 13st miniatyrer, signerade, H1-9,5cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 7st miniatyrer, 1:a sortering, märkta 01, 26, R5, 34, 4 & 17, H1,5-11cm Lalique, glas och fågel på fat, signerad Lalique France, H6 & 10cm samt Crystal Sevres France fågel H4cm Designhuset Stålhane resp. Carl Harry Stålhane, Rörstrand, 2st vaser, H18 & 14cm samt Erick & Ingrid Triller Tobo vas H11cm Bertil Vallien, Boda, skål på fot och vas, signerade, H10,5 & 17cm D10cm samt Monica Backström Kosta Boda Atelje 91 skulptur 8323061-150, signerad, L13cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 4st skålar, 1:a sortering varav en 2:a sortering, D10,5-14cm, en med fotringsglasyrspricka Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 2st vaser, 1:a sortering H27cm Lisa Larson, Gustavsberg, Dora, H26cm, litet fotnagg Ljusstake, Stockholm Design, 4 ljusarmar, H13cm Kuznetsov, minnesbägare Ryssland 1903, porslin, H9cm Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur, Brain L7,5cm, medföljande sockel Lalique, vas på fot, Dampierre, H12cm, mindre ytslitage Lalique, 2st fåglar, signerad Lalique France, H13 & 17,5cm Kunglig Dansk gurin H16cm, Bing & Gröndahl 2st guriner H17 & 19cm, 1:a sortering samt Hummel gurin H13cm Lisa Larson, Gustavsberg, tax L14,5cm, obetydlig fotnagg samt 1 par bokstöd, alabaster H20cm, obetydlig öronnagg Bertil Vallien, Kosta Boda, Brain, 90002, signerad, L8cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand, stengods, 7st miniatyrer, 1:a sortering, märkta -58, 32, 85, 40, 46 & 8, H2-10cm Kunglig Dansk, skål på fot, Musselmalet helblond nr. 1/1022, 1:a sortering, H17cm D27,5cm, fot med obetydlig små nagg Parti Vicke Lindstrand Kosta sk L21cm, Eieltorn H17,5cm, L. Hjorth gurin H5,5cm, Knud Kyhn Kunglig Dansk apor H6cm, Bing & Gröndahl 2st getter H10cm samt Kunglig Dansk 4st motivfat L10cm Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg, H6-19cm Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 5st skålar, 1:a sortering varav en 2:a sortering, D10-16cm Lalique, fågel samt blomma, H8cm L11cm, signerad Lalique France Kunglig Dansk 2st guriner H6 & 16cm samt Lladro gurin H20cm Carl Harry Stålhane, Rörstrand Atelje, stengods, skål, fat och vas, 1:a sortering varav vasen 2:a sortering, H4-21cm D11 & 17cm Lalique, oxe och ko, signerad Lalique France, H8 & 9,5cm L10,5 & 12,5cm Monica Backström, Kosta Boda, 5st ägg varav en signerad, H6,5-19cm Piero Fornasetti, Milano Italien, 6st glasunderlägg Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 15st tallrikar D23,5cm, 8st djupa D23,5cm, 4st uppläggningsfat L22 & 27cm, förgyllningsslitage och någon del med bruksrepor samt medföljande 10 delar med gulnad och krackeleringar Bing & Gröndahl kaeservis, Ballerina, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, kanna, sockerskål och gräddsnipa med fat, 1:a sortering Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 15st koppar och 15st fat nr. 102, 15st assietter nr. 28, 1 par ljusstakar, vas, 3st cigarettställ, 4st fat, 3st askfat, 2st skålar, sockerskål, gräddsnipa samt kaekanna, 1:a sortering Meissen 5st tallrikar D17,5-25cm, 1:a sortering Kunglig Dansk servisdelar, Blå blomst, 12st koppar och 12st fat nr. 10/1549 1:a sortering, 6st tekoppar och 6st fat nr. 10/826 blandad sortering, vas, fat, 2st sockerskålar, 3st ljusstakar samt 2st cigarettställ, blandad sortering Rosenthal fat d32cm samt vas H29cm 300 kr 400 kr 400 kr 400 500 300 400 kr kr kr kr 500 kr 500 kr 400 kr 500 kr 400 kr 500 kr 800 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 400 kr 800 kr 1500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 800 kr 800 kr 400 500 400 300 500 kr kr kr kr kr 500 400 400 400 kr kr kr kr 800 kr 1200 kr 400 kr 800 kr 300 kr 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 15st koppar och 15st fat nr. 305, 15st assietter nr. 28 och 616, 3st vaser, skål på fot, 2st skålar, 3st fat, 3st askfat, 2st cigarettställ, ljusstake, sockerskål, gräddsnipa samt kaekanna, 1:a sortering Louis Adelborg, Rörstrand, matservis, Svenska monogramservisen, dekor av Jackie Lynd, 12st förrättstallrikar D21cm, 12st mattallrikar D24,5cm, 13st djupatallrikar D21cm, 3st uppläggningsskålar D16-22cm, såsskål, bringare samt 2st uppläggningsfat L33 & 37cm samt Orrefors ishink 6st assietter, Kina 1800-tal, Celadon bottenfärg, dekor med växter och fåglar, små nagg, D19cm Alf Jarnestad, Upsala-Ekeby, fruktservis, Exotica, fat D30cm samt 12st assietter Kunglig Dansk, lockurna, 1:a sortering H29cm Christina Campbell Rörstrand, glöggservis och gröt, Glunt, 8st koppar, 10st fat, 9st assietter, 8st djupatallrikar, terrin med slev Bing & Gröndahl kaeservis, Måsen, 18st koppar och 18st fat nr. 102 samt sockerskål och gräddsnipa på fat Rosenthal kafeservis, Sanssouci, 19st koppar, 17st fat, 19st assietter, 2st fat samt cigarettställ Rosenthal matservis, Victoria, 21st mattallrikar, 24st djupa, 2st såsskålar, 4st skålar, 12st uppläggningsfat, 2st bringare, 24st förrättstallrikar, 12st assietter samt terrin Vicke Lindstrand, Kosta, glasblock, signerad, H17cm L23cm, små nagg Rosenthal kaeservis, Pompadour, 10st koppar, 11st fat, 8st assietter, kanna, sockerskål samt gräddsnipa Marianne Westman Rörstrand, mat och kaeservis, Annika, 6st mattallrikar, 6st förrättstallrikar, 12st assietter, kanna, karrot, 3st skålar, 2st fat D27cm, ugnsfat, skål på fot, 8st koppar, 10st fat, gräddsnipa samt sockerskål Bing & Gröndahl, 5st jultallrikar, 1908, 1910, 1912, 1915, 1923, 1:a sortering Bing & Gröndahl, mat och kaeservis, Tema, 21st mattallrikar D24cm, 10st förrättstallrikar D21cm, 26st djupatallrikar D20,5cm, 19st koppar H7,5cm, 21st fat D15cm, 22st assietter D16,5cm, gräddsnipa, sockerskål, karott H14cm, bruksslitage Harald Wiberg, Bing & Gröndahl kaeservis, Tomten, 8st koppar H6,5cm, 8st fat D14cm, 8st assietter D17,7cm, gräddsnipa H7,5cm, sockerskål H10cm Kunglig Dansk, 31st servisdelar, Musselmalet hel och halvblond bl.a. 9st tekoppar nr. 1/1130, 5st assietter genombruten kant nr. 1/1087 1:a sortering, övrigt blandad sortering Bing & Gröndahl, kaeservis, 12st koppar, 12st fat, 11st assietter, sockerskål, gräddsnipa samt kanna lock saknas, 1.a sortering Bing & Gröndahl kaeservis, dekor av Svenska slott och landskap, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter Olle Alberius Rörstrand matservis, Forma, 10st mattallrikar, 9st djupatallrikar, 15st assietter, 4st uppläggningsfat, 2st skålar, mindre bruksslitage Parti kameror samt objektiv bl.a. Chinon, Minolta m.m, för funktionen ansvaras ej Stei tiger, små skador, häst märkt Gund, slitage samt Arabia dockservis, nagg Parti Barbie Mattel, Skipper, klippdockor, bokmärken, dockkläder samt dockvagn Parti modellbilar, mestadels Burago m.m, slitage/ytslitage, någon bil ej komplett Parti Meecono, äldre meccano, Trixi m.m, 3 lådor Parti LP-skivor bl.a. Dire Straits, Johan Lennon, Frank Sinatra, Elvis Presley, Rod Stewart, Genesis, Boney M, Bruce Springsteen, m.m. samt parti singlar bl.a. Bryan Adams, A-HA, Kaoma, Mauro Scocco m.m. Zeiss-Winkel, mikroskåp nr. 90454, höjd ca 32cm, bruksslitage, medföljande trälåda med tillbehör samt COCO mikroskåp, medföljande trälåda med tillbehör Parti LP-skivor bl.a. Elvis, Boney M, Eurythmics, John Mellencamp, Cat Stevens, Rod Stewart, Paul Young, m.m, bruksslitage, 2 backar Luta, Herman Carlsson Levin Dean, elgitarr, svartvit, L97cm, en sträng saknas, för funktionen ansvaras ej 2st radioapparater, Radiola H31cm L35cm samt Luxor Radio H42cm L39cm, ytslitage och repor, för funktionen ansvaras ej Radiogrammofon, Radiola H25cm L34cm samt radio, Stern & Stern H35cm L50cm 1940/50-tal, ytslitage, för funktionen ansvaras ej Tomte med lykta, H60cm, tillsynes fungerande, mindre ytslitage och toor med krackelering Boda kara, Signe Persson Melin burk, Rörstrand vas H19cm samt vas H28cm Kosta, 2st bordslampor, H33 & 40cm 2st kobratelefoner samt telefon kobra stil, för funktionen ansvaras ej Parti färgade glas bl.a. Gullaskruf eller Boda, 1960-tal, m.m. Parti cocktailskålar och glas samt 2st spiralglas H34cm, obetydlig mynningsnagg Likörservis, Böhmisk kristall, kara, bricka samt 7 glas, burk Italien samt porslinshäst Kunglig Dansk julkaekoppar + 2st ljusstakar, 5st glastallrikar, taklampa med 2st ljusstakar Rörstrand karott, Koka H15,5cm, Nordica gräddsnipa, 2st Grön Anna ytterfoder D12cm, Jenny servisdelar, kopp med fat, Blå eld skål H8cm samt 6st glöggmuggar, lingon Parti glasföremål bl.a. Kosta Boda ljusstakar, FM glasdjur, m.m. 1200 kr 1000 kr 400 300 400 500 kr kr kr kr 600 kr 1500 kr 2500 kr 500 kr 800 kr 500 kr 500 kr 800 kr 800 kr 1500 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 400 500 500 500 400 kr kr kr kr kr kr 600 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 300 500 300 300 300 300 400 400 kr kr kr kr kr kr kr kr kr 300 kr 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 Parti bl.a. Göran Wär brevpress, lockurnor, fönsterbelysning, m.m. tryckknapp saknas på bordslampa Glasservis med slipad dekor av vindruvor, 9st vinglas, 15st starkvinsglas, 12st cocktailglas, 9 + 2st dricksglas, 14st likörglas, 11st punchglas samt 17st snapsglas, 2 lådor Parti pipställ samt 2st tobaksburkar, mindre ytslitage 2st bordslyster varav en för el, H35 & 46cm samt slipad skål D24cm Bordslampa, kopparfot med reliefdekor, H47cm Nao 2st guriner, H22 & 34cm Fat metall D30cm, skador, 2st lockurnor Kina H15 & 24cm, en med skador samt 2st akvareller 1979, signerad 20x29cm Bertill Vallien, Rörstrand vas H22cm, Ystad Metall ljusstake H12cm samt Aluminia Danmark servisdelar, 5st djupatallrikar varav en med nagg, kanna, 4st fat, assiett samt skål 9st tallrikar, Kina och Japan bl.a. Imari, någon med små nagg, D21-25cm Bertil Vallien Rörstrand, kaeservisdelar, Rainbow, 7st koppar, 8st fat, 5st assietter samt Gustavsberg 6+6st kryddburkar med blomdekor, H11 & 18cm, alla med krackeleringar, ett lock med genomgående spricka Timo Sarpaneva resp. Tapio Wirkkala, Iittala, 6st ölglas Kekkerit, 12st whiskeyglas Ultima Thule samt 10st cocktailglas Parti Kockums 2st kannor, en med bruksslitage, Rörstrand syltburk Arom, Villeroy & Boch 2st syltburkar, Grön Anna sockerskål botten med sprickor, ussglasskål med handtag, m.m. Parti mestadels Arthur Percy Gullaskruf, Räa bl.a. vaser, skålar, m.m, någon med små nagg Besticksuppsättning, nysilver, 23st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar, 12st förrättsgaar, 12st förrättskedar, 4st smörknivar, 9st påläggsgaar, 12st kaeskedar samt 12st serveringsbestick Gustavsberg servisdelar, Blå blom, 12st assietter, 4st kaekoppar, 6st fat samt Villeroy & Boch, kanna, såskanna samt 5dt djupatallrikar Karl Ens gurin H11cm, nagg, Rörstrand Pomona 4st djupatallrikar, 2st muggar med Stig Lindbergs mönster, Bing & Gröndahl fat, Måsen, m.m. Kunglig Dansk 2st jultallrikar, 1919 2:a sortering och 1920 1:a sortering, D18 & 17,5cm, Bing & Gröndahl 2st julltallrikar 1919 och 1920 D18cm 1:a sortering, en tallrik med kantnagg, Rörstrand 2st jultallrikar 1968 och 1968 D19,5cm, medföljande originallådor samt Jacqueline Lynd jultallrik D25cm Parti LP-skivor bl.a. The Beatles, Bob Dylan, Pretenders, Kim Larsen m.. 152st, slitage Parti dukar och servetter, mestadels linne Parti Just Andersen tennskrin D16cm, bucklor, gruvlykta, glasvas osignerad och invändig beläggning, 9st vinglas bl.a. Monica Bratt samt Yourstone keramik sk L47cm, ett hörn med nagg Modell segelfartyg med 3 master, H71cm L107cm 1 par ljusstakar, barock stil omkring 1900, föreställande kvinna bärande på ljushållare, H30cm, en ostadig Gouda Holland vas H20cm samt lampfot H30cm Besticksuppsättning, Betina, 1970-tal med 6 kantiga skaft, 10st skedar L19,5cm, 12st gaar L19,5cm, 12st knivar L21cm, 12st gaar L16,5cm, 12st knivar L18cm samt Lundatofte 6st dessertskedar, medföljande original etuin, någon med slitage Besticksuppsättning, Rådhus, nysilver, 12st matknivar L23,5cm, 11st matskedar L20cm, 12st förrättsknivar L20,5cm, 12st smörgåsknivar L17,5cm, 12st smörgåsgaar L15cm, 12st smörknivar, såsslev Georg Jensen 2st tabletter, Stig Lindberg 2st tabletter, broderad duk samt 12st servetter Parti bl.a. äldre ramar, glas med tomtedekor m.m, slitage Parti bl.a. Gustavsberg kaeservis, Atlanta, Rörstrand servisdelar, Gustavsberg, m.m. Parti glasföremål bl.a. iriserande glas, skålar, vaser, fat, m.m. Parti bl.a. Kjell Engman karaer 2:a sortering, Bertil Vallien vas, Rainbow, Boda svamp, Ulrica Hydman vallien snapsglas, m.m. Parti bl.a. Gustavsberg kaeservisdelar Blå blom, Rörstrand servisdelar Grön Anna, m.m, bruksslitage Rosenthal kaeservis, Maria, 9st koppar, 12st fat, 11st assietter samt 8st assietter med blomdekor och guldkant, annan modell, D19,5cm Hackefors, moccaservis med guldkant och blomdekor, Borealis, 12st koppar, 12st fat, 12st assietter, sockerskål, askfat, kakfat, 1 par ljusstakar samt Tettau vas med blomdekor, Linnaea Borealis Tyskland H18,5cm Parti mestadels teakföremål bl.a. brickor, salladsbestick, salt & pepparkar, skål m.m, ytslitage Parti LP-skivor bl.a. Madonna, Eurythmics, Dolly Parton, Dire Straits, Niklas Strömstedt, David Bowie, Ulf Lundell, m.. 156st, slitage Max Walter Svanberg, Rörstrand väggplatta, porslin, Imaginärt porträtt, 32x26cm Max Walter Svanberg, Rörstrand väggplatta, porslin, Drömkvinna med hud av blommor, 32,5x26cm Lyktan, vägglampa, retro 26x25cm 2st barometer, omkring 1900, H99 & 100cm, mindre ytslitage och små fanerskador 5st dalahästar, H13-38cm, ytslitage samt stora hästen med gravyr 1 par rishundar H32cm samt 3st tomtar H16-22cm, en med skada 300 kr 500 kr 300 400 500 400 400 kr kr kr kr kr 400 kr 500 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 400 300 400 kr kr kr kr 300 kr 400 300 300 300 600 kr kr kr kr kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 800 800 300 400 400 300 kr kr kr kr kr kr 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 Göteborg resp. Rörstrand, 2st blåvita krus, H16 & 21cm, elefant Artium H34cm samt Rörstrand vas keramik H26cm Iittala 6st cocktailglas, Vicke Lindstrand skål D10cm, Erik Höglund fat D10cm samt skål D10cm Boda svamplampa H17cm, 5st Boda ägg H6-18cm, Boda oljelampa H10cm samt Gunnel Sahlin Kosta Boda vas H23cm Parti nysilverbestick, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 12st förrättsknivar, 12st förrättsgaar, 11st förrättsskedar, 4st smörknivar, slev, 6st kaeskedar samt 6st påläggsgaar Johnson Bros 6st skålar, Arabia burk samt 2st skålar Iittala Marimekko H12,5 & 15,5cm Vicke Lindstrand, Kosta, 6st glasblock, H8-13cm L10-18cm, någon med små nagg Rörstrand matservisdelar, Anna, 16st mattallrikar D21,5 & 24cm, 22st förrättstallrikar D20,5cm, 10st djupa D23,5cm, 10st assietter D18,5cm, 1st uppläggningsskål, 3st uppläggningsfat, någon del med mindre gulnad och krackeleringar Fyrklövern kaeservis, dekor efter Carl von Linné, 24st koppar, 24st fat, 24st assietter Parti Hertha Bengtsson Rörstrand skål och fat, Blå eld L25 & 35cm, bruksrepor, Orrefors kara med propp, Boda ljusstake, 4st äldre glasaskor, 2st plåtburkar samt Pyro form Parti bl.a. Nils Johan kastrull, Yngve Blixt Höganäs vas, Rosti äggkoppar, Nils Johan Cyklan visp, m.m. Sussmuth glasservis, 9st champagneglas, 8st vinglas, 12st starkvinsglas, 11st selterglas, 12st snapsglas samt 7st likörglas Parti glas bl.a. Timo Sarpaneva Iittala, Droppring 2 ölsejdlar, 12 vinglas, 10 dricksglas, 11 starkvinsglas, 9 likörglas samt 6 snapsglas Essence Parti linnedukar, broderade dukar, bonader, draperi Stig Lindberg, m.m. Gustavsberg servisdelar, Wexiö guld, 5st mattallrikar, 6st djupa, 8st assietter, fat, 2st koppar + fat samt Rörstrand servisdelar, Båstad, 4st mattallrikar, 4st djupa samt 2st skålar, någon med gulnad och krackeleringar Parti bl.a. kara+bringare slipat glas, Orrefors vas och skål, Rosenthal fat, m.m. Äldre skål H14cm D19cm, strutvas H30cm samt FM fågel H33cm Orrefors 1 par ljusstakar H6cm, 2 vaser H12,5 & 15,5cm, 3st skålar D11 & 16cm samt bordsur H12cm, nagg Karl Wåhlin, böcker, Ord och bild, 62 band varav 3 band med rött omslag, 1892-1954 Stockholm, P.A. Norstedt & Söner, ytslitage, originalets Zorn etsning saknas 1910, originalets Gellerstedt nns 1918 Monica Backström, Kosta Boda, 5st svampar, H8-12cm Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods, 4st vaser, 1:a sortering, H6,5-22,5cm samt Gunnar Nylund, Nymölle Danmark, keramik skål D10cm Bronsgurin H21cm samt 2st stridstuppar mässing L35cm Vicke Lindstrand, Kosta, 4st glasblock, signerade, H10,5-14,5cm L15,5-22cm 2st ussglasvaser H25 & 26cm, kanna Holland H23cm, Ekeby vas H17cm, veckglasskål H17cm samt veckglasskål H19cm Kosta Boda, 3st skålar D11, 17 & 23cm samt 4st ljusstakar H15cm 2st tomtar H27 & 38cm, nötknäppare H27cm samt Jie 2st guriner H15-17cm Vas Kina 1900-tal H29cm samt bojan, lock saknas och fotnagg, H17cm Kunglig Dansk lampfot H33cm samt Orrefors skål, Soero D15cm Maria Berntsen för Georg Jensen, 2st termos och gräddsnipa, Qvack, bruksslitage, gräddsnipa med missfärgning vid mynning Väggtavla biskvi D24cm samt Hackefors fruktservis, 12sta ssietter med fat Vicke Lindstrand, Kosta, 3st glasblock, H12-16,5cm L21-26cm, små nagg 8st kräftskålar D12cm, 3 med mynningsnagg samt nysilverbricka L52cm Abbeydale England, 12st tallrikar med förgylld dekor i relief D29cm samt 4st djupatallrikar med blomdekor D24,5cm, en med nagg Kunglig Dansk, 6st jultallrikar, 1946 och 1949 2:a sortering, 2st 1954, 1955, 1957 och 200 års jubileum, Bing & Gröndahl 2st jultallrikar 1924 och 1923, 1:a sortering samt Björn Wiinblad Rosenthal 3st jultallrikar Sheeld silverplatebricka D30cm samt 6st vinglas, slipad, H18cm Rosenthal kaeservis, Sanssouci, 18st koppar, 19st fat, 23st assietter samt skålfat på fot D34cm Parti CD-skivor, jazz m.m bl.a. Count Basie, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra m.. 108st Tapio Wirkkala, Iittala 2st vaser H17cm samt bricka och bringare med slipad dekor, nysilver L46cm H28cm Boda 2st svampar, H14,5 & 21cm Gösta Millberg Rörstrand, väggrelief med motiv av tjurar 31x30cm samt Sylvia Leuchovius Rörstrand 2st väggreliefer 38,5x17 & 21cm Skålfat med tryckt landskapsdekor, Kina 1800/1900-tal, D31cm, glasyrnötningar Bertil Lundgren Rörstrand, 3st väggreliefer 25x25cm Paraplyställ, metall, H78cm 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 2000 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 300 300 300 400 kr kr kr kr kr 300 400 400 300 kr kr kr kr 800 kr 300 kr 1200 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 Rörstrand 5st djupatallrikar, Ostindia D23,5cm samt Björn Ramel Sea glasbruk, 7 + 3 + 6st glas, Stora och lilla Björn 1970-tal, H17, 13 & 9cm Parti bl.a. Fyrklövern fat med genombruten kant, Mats Jonasson Målerås glasskål, vas, m.m. 1 par bordslampor med orientaliskdekor, Kina, H37cm, ej borrade, en med lagning/genomgående spricka på undersidan Johansfors skål H18cm, ytslitage samt Kjell Engman Kosta Boda skål H14,5cm Electrolux, tvättmaskin, modell 1350, för funktionen ansvaras ej Erik Höglund, Boda, 3st skålar, H11,5-17cm Parti träleksaker bl.a. lastbil, Brio hund, bänk med hammare m.m, bruksslitage 12st böcker om Lund bl.a. Finn 1998, Glimtar av Lund med omnejd, Lunds universitets konstsamling, Folkets Park i Lund, Lundaproler under tuden år, m.m. Carl-Olof Trygg, trägurin H25cm med sockel, hatt med lagning, ytslitage Rörstrand 3st ytterfoder, D12,5, 16,5 & 17cm Bertil Vallien, Kosta Boda pokalglas och skål, Satellite, H17 & 11,5cm Bertil Vallien, 2st vaser, H9,5 & 13cm, Tapio Wirkkala Iittala vas H16cm samt Sea vas H21cm, 2 med mindre beläggning Rörstrand ytterfoder, Druva d20cm samt 2st vaser H17cm Gunnar Nylund, Rörstrand, 3st ytterfoder, D13, 15 & 18cm Emil Gustavsson, trägurin, H22cm samt 2st träguriner, möjligen Bror Jönsson L20,5 & 49cm H19 & 22cm, torrsprickor, ytslitage Designhuset, ljusstake 4 ljusarmar, trä, grå, H13cm, mindre stearinrester Coach, portfölj svart skinn med axelrem, L42cm, nt skick Adax, bag brunt skinn med axelrem, L46cm, bruksslitage Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis, Cecil, 12st champagneglas H15cm, 12st ölglas H12,5cm, 12st vinglas H12,5cm, 12st selterglas H11,5cm, 12st whiskeyglas H7cm varav ett med nedslipad kant Axel Locker, Bing & Gröndahl 2st guriner, kvinna med får H27cm samt kvinna med get H20cm, båda 1:a sortering Kunglig Dansk, 3st guriner, 1:a sortering, H12, 18 & 19cm Kunglig Dansk, 4st guriner, 1:a sortering H7-20cm Kunglig Dansk 3st guriner, 1:a sortering samt Bing & Gröndahl 2:a sortering H11,5-18cm Dahl Jensen, gurin, icka med leksakselefant nr. 1204, 2:a sortering H15cm Dahl Jensen, gurin, Anne nr. 1366, 2:a sortering H14cm Kunglig Dansk resp. Bing & Gröndahl, 10st djurguriner, 1:a sortering, H4-10cm Kunglig Dansk, skål, Musselmalet helblond nr. 1/1059, 1:a sortering, H12cm L30cm Bing & Gröndahl 2st guriner, 1:a sortering H19 & 25cm samt Lladro gurin H22cm Ingeborg Lundin, Orrefors glasservis, Sylvia, 12st vinglas varav en med mynningsnagg H14,5cm, 12st likörglas H13,5cm, 12st sherryglas H11cm, 12st snapsglas H9,5cm, 12st whiskeyglas H6,5cm, signerade, 1:a sortering Mulberry plånbok, 9x16cm, slitage Päs samt mössa, Havgårds Pälskappa, mink, Åbergs Göteborg Burberry rock, insida med monogram Burberry, trenchcoat samt Leefors, trenchcoat Parti bl.a. silverdosa med konstmassa D5cm, miniatyr brevkniv med emalj, slitage, saltkar med 2 skedar varav en silver samt parti smycken, någon silver 2st collier L55 & 65cm samt 2 par örhängen med sötvattenspärlor Armband, bismark, 18 K guld 1964, L19cm, vikt 22,3g Armband, X-länk, 18 K guld, L19,5cm B1,2cm, vikt 20g, litet skönhetsfel vid låset Armband, 18 K guld, GD & Co 1952 Malmö, L19,5cm, vikt 13,9g Collier, 14 K guld med gröna turkoser, L40cm, total vikt 12,2g Armband, pansar, 18 K guld, L50cm, vikt ? 3st hängen, 18 K guld med diamanter, 6 + 8 + 9st, L1,2, 1,5 & 1,5cm, total vikt 4,2 3st hängen, 18 K guld varav 2 med slipade stenar, L1,3, 1,4 & 2,3cm, total vikt 5,5g Ring, 18 K guld med 6st diamanter, 1970, strl 20mm, total vikt 6,5g Ring, 18 K vitguld med diamant ca 0,28ct, solitär, strl 18mm, skenan triangelformad, omärkt, total vikt 5,4g Klackring, 18 K guld med blå sten, strl 18mm, total vikt 4,9g Ring s.k. logering, 18 K guld, strl 20mm, vikt 3,7g, gravyr Klackring, 18 K guld med 9st diamanter, totalt ca 0,27ct, 1994 Jönköping, strl 21,5mm, total vikt 11,5g Ring, 18 K guld med 10st diamanter, totalt ca 0,17ct, 1966, strl 18mm, total vikt 3,4g, bruksrepor Ring, 18 K guld med månsten, strl 16,5mm, total vikt 4,7g Klackring samt ring med pärla, 18 K guld, omärkta, strl 16,5 & 19mm, total vikt 10,5g, ring med pärla skadad och pärla sliten 400 kr 300 kr 300 kr 300 400 300 300 300 kr kr kr kr kr 400 300 300 400 kr kr kr kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 1500 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 400 kr 800 kr 800 kr 500 kr 1000 kr 400 kr 2000 kr 300 400 400 400 400 400 kr kr kr kr kr kr 400 kr 4200 kr 3800 kr 2600 kr 1200 kr 2800 kr 1200 kr 1000 kr 1200 kr 3500 kr 1000 kr 700 kr 2500 kr 1500 kr 800 kr 1500 kr 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 Ring, 18 K guld med röd sten 1947, strl 16,5mm, total vikt 2,3g samt ring med sten och markasiter art deco, skenan 18 K guld, strl 17mm, total vikt 1,9g Ring, 18 K guld med 70st diamanter, 4st sarer samt grön sten, strl 17mm, total vikt 3,9g, grön sten med sprickbildningar. Enlig uppgift nypris 14000 kr 1 par örhängen, 18 K guld med came, stift, total vikt 2,1g Collier, 18 K guld, L41cm, vikt 12,4g Klockkedja, 18 K guld, L88cm, vikt 17,5g Brosch/hänge, 14 k guld med came, omringad med blommor och blad i relief, ca 4x3cm L5,5cm, came med sprickbildning, total vikt 16,3g Brosch, 18 K guld i form av rosett, 1964 Eskilstuna, L5,7cm, vikt 17g Armband, 18 K guld märkt 750 ITALY, fantasi modell, L19,5cm B1,8cm, vikt 39,9g Lornjett samt collier, silver med markasiter och blå sten, L80cm Brosch, 18 K guld med pärla och grön sten L3,5cm, total vikt 3,8g samt brosch med granatfärgade stenar 3x4cm, en sten saknas Parti silversmycken bl.a. allmoge, ngerborg 3 delar smyckeset Finland samt 5 delar silversmycken, allmoge stil, ett collier med skada, en del på armbandet med skada Bulova, damur, gulddouble, D1,5cm, ej fungerande, medföljande etui samt armband, 2 färgat, sannolikt bärnsten D6,5cm Parti silversmycken bl.a. Alton, slipade stenar, damckur silver samt 2st broscher + hänge, någon stenar saknas Parti silversmycken bl.a. hänge med grön sten och markasiter, art deco, pärlcollier med silverlås Parti silversmycken bl.a. came, pärlcollier med silverlås, armring förgylld med 3 slipade stenar samt brosch och hänge 18 K guld total vikt 4,6g, bucklor Parti smycken bl.a. bärnstenscollier L56cm, Ljung uti Lund ring, emalj armband m.m. Förtjänstmedalj, 18 K guld, total vikt utan band 18,9g 6st fällknivar, Navarro och Languil stil, sannolikt Spanien, L10-28cm 3st miniatyr knivar, samearbete, signerade, L8-14cm, 2 baljor saknas samt fällkniv, möjligen Tyskland, 1900-talets första hälft L28cm 2st stenåldersyxor, L16,5 & 16cm, avslag 10 delar orientaliska föremål bl.a. rökelsekar, H5-12cm 3st jaktknivar, Marttiini, Dahlgren Eskilstuna samt orientalisk, total längd 24, 34 & 28cm, slitage Bajonett, total längd35cm, rostangrepp samt 2st knivar varav en Frosts, L22 & 23cm Parti golftillbehör, Rolex, kortspel, penna, resultatblock, gränrättare, nyckelring samt brenkniv 2st teaterkikare varav en märkt J. Engström Malmö, slitage, en med 2st små sprickor samt 3st miniatyrer bl.a. John Andersson m.m H2-6cm Slaglåspistol L20cm, små skador Parti pins och medaljer bl.a. fotboll, Juventus, MFF, HIF, Liverpool, kopparmynt replik, damur samt 4st ckur, skador Birka, damur 18 K guld, Omega, damurtavla 18 K guld med slipade stenar, damur med silver och emalj, kronknapp saknas och emaljslitage samt Mozerte, damckur med boett delvis i pärlemor, ej funktionstestade Omega, 2st herrur bl.a. Seamaster, 1950/60-tal, ej fungerande, urtavlor med gulnad samt 2st urtavlor, Omega Seamaster Cosmic 2000 och Tissot Seastar PR516, obetydligt slitage Damckur, 14 K guld, D3cm, total vikt22,1g, tillsynes fungerande samt medföljande klockkedja gulddouble Fickur, savonette, urtavla märkt Systeme Roskopf Superior, D5,5cm, tillsynes fungerande Omega, ckur med silverboett, D5,2cm, tillsynes fungerande, bakboett med buckla samt urtavla med tunn spricka Herrur, 14 K guld, quartz Zentima, D3cm samt Zodiac damur 18 K guld D1,3cm, baksidor med gravyr, ej funktionstestade Tissot herrur, Visodate D3,3cm, glas med repor, tillsynes fungerande samt Tärnan damur 18 K guld, D2,2cm, ej fungerande Omega, herrur 1950-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, urtavla med slitage och äckar Tissot, herrur 18 K guld, Seastar Seven automatic Visodate D3,3cm, länk oädel, tillsynes fungerande, glas med repor, baksida med bucklor samt Tissot, herrur gulddouble, quartz date D3,3cm, ej funktionstestade, kronknapp ej original Omega, herrur, Seamaster 1960-tal D3,5cm, tillsynes fungerande, baksida med repor samt urtavla med äckar Certina, herrur 18 K guld, quartz date D3,3cm, ej funktionstestade, rem med skador, baksida med gravyr Tissot, damur, 18 K guld samt länk, x-länk modell 18 K guld, D2,3cm, glas med små repor, total vikt 18,9g, tillsynes fungerande Dolce & Gabbana, damur med strass, quartz, D1,9x3cm, 3 stenar saknas 600 kr 3500 kr 400 kr 2400 kr 3400 kr 1000 kr 3200 kr 7500 kr 400 kr 700 kr 400 kr 400 kr 400 kr 1000 kr 500 kr 1200 kr 400 kr 3500 kr 500 kr 500 kr 300 400 300 300 400 300 kr kr kr kr kr kr 400 kr 400 kr 800 kr 800 kr 800 kr 500 kr 500 kr 1500 kr 500 kr 500 kr 1800 kr 800 kr 1500 kr 2500 kr 400 kr 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 Omega, herrur, 14 K guld, Seamaster quartz date 1980-tal, D3,3cm, läderrem, baksida med gravyr Zodiac, herrur, 18 K guld, automatic date, D3,4cm, länk oädel, tillsynes fungerande, glas med mindre repor Ebel, herrur gulddouble, automatic date, 1960-tal, D3,4cm, tillsynes fungerande, kronknapp med slitage Omega, herrur, Geneve 1970-tal D2,6cm, tillsynes fungerande, boett och glas med bruksrepor Parti herr och damur, 1930/40-tal bl.a. Eterna, Cyma, ett ur med silverboett, några defekter, ej funktionstestade Certina, herrur gulddouble, Jubilé, D3,4cm, original etui och rem med Certina emblem, glas med repor samt Olma herrur, Sport date D3,3cm, medföljande damckur, nyckeldragare D3,8cm, alla ur tillsynes fungerande 6st damur, Bulova, saknar krona, Juvenia, Zenith, Certina och Delma, några ur i nyskick, ej funktionstestade Parti ckur och damur bl.a. 2st med urtavlor märkta Contantinople och turkisk tidvisning, defekter, tidtagar ur samt klockkedjor, defekter samt ej funktionstestade 2st ckur varav ett Cyma och 2st damckur, samtliga med sliverboetter, ett damckur med gravyr, alla ur tillsynes fungerande samt 5st klockkedjor i gulddouble 4st ckur samt ett damckur, alla med silverboetter bl.a. Zenith, LWC, Helvetia, 3st ur med skador, medföljer 3st klockkedjor Certina, 8st herrur bl.a. Argonat 220 i nyskick, ett ur saknar kronknapp, ej funktionstestade 12st ckur bl.a. Invar, Lanco, Doxa, delvis silverboetter, ej funktionstestade 2st ckur varav ett Zenith D4 & 4,5cm, 2st damckur D3cm, alla med silverboetter, ej funktionstestade Swatch, armbandsur, Nam jun paik, medföljande etui Halsmycke, silver med 3st röda stenar, senare omgjort, L16cm, ckursnyckel med karneol som berlock Hermte bordsur, engelsk stil H27cm, nyckel saknas samt bordsur H26cm, urtavla med sprickor Bordsur, bronserad metall med porslinsplattor, urtavla märkt L. Galli, fodral märkt A. Provost, H36cm L33cm, mutter till slagkåpa saknas, ej funktionstestad Bordsur, mässing och marmor, urverk märkt CH Paris, omkring 1900, H37cm, ej funktionstestade Bordsur, urtavla märkt Marti, dekor med herre och standar H43cm, pudelträd samt en visare av, agga med avslag Golvur, engelsk stil, H195cm Taklampa med porslinshiss och bemåladkupa, D24cm, ytslitage samt taklampa med kupa och dekor med fåglar, art deco H60cm, ytslitage Ljuskrona med prismor, D43cm Ljuskrona med prismor, D40cm Takampel, Karl-Johan stil, H80cm Ljuskrona, barock stil med droppformade prismor, D51cm Anders Pehrson, Atelje Lyktan, golvlampa, Bumling, mässingsfärgad, H138cm, oxiderad, skärm med bucklor Ljuskrona, barockstil, H59cm Ljuskrona, empire stil, H67cm Ljuskrona, rokokostil, H63cm Ljuskrona, rokoko stil med droppformade prismor, H66cm Ljuskrona, Gustaviansk stil med 6 ljushållare och stavformade prismor, H61cm, några lösa prismor Hans Eichenberger för Lilux, reglerbar kromfat, max höjd 143cm Golvlampa, 2 ljusarmar, trä och mässing, märkt AJH, H162cm Väggspegel, Veneziansk stil med relief dekor i form av blommor och blas, H71cm, en blomma med skada, del nns 2st väggspeglar, tenn, artd eco 1940-tal, H43 & 45cm, slitage och ytslitage Väggpendyl, förgylld, rokoko stil, H100cm, mindre ytslitage Anders Olson, olja 1948 28x37cm samt Bertil Gadö, olja 18x29cm Nisse Zetterberg, olja 18x25cm, vågig, Nils-Folke Knafve, olja 26x34cm, ett hörn med liten reva samt olja, signerad 29x41cm Theodor Skovgaard, olja, skebåtar till havs 55x83cm samt Tore Nilsson, olja, landskap 34x48cm C. Schmidt, olja, vinterlandskap 1889 21x31cm, lagning samt Folke Sinclair, olja, landskap 21x30cm, krackelering John Wipp, olja, Moln i vattnet 1977 24x19cm Oscar Reutersvärd, lito 26/100 39x29cm samt Knut Grane, lito 99/100 34x34cm Antonio Greppi, 2st oljor, porträtt 15x9,5cm, en målning med sprickor och skador, båda med färgbortfall/damages Curt Asker, 2st litos varav en osignerad, 45 och 141/144 21x30cm Bengt Edenfalk lito 14/200 29x39cm samt etsning, signerad 1981 61/85 32x40cm Maurice Blanchard, pastell 1951 42x54cm, hörn med stickhål, passepartout med små skador samt insektrester 2000 kr 2000 kr 600 kr 800 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 500 kr 1000 kr 500 kr 300 kr 300 kr 400 kr 500 kr 1000 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 300 400 800 400 kr kr kr kr kr 1000 kr 1000 kr 1200 kr 1400 kr 1000 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 600 400 500 kr kr kr kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 800 kr 400 kr 300 kr 400 kr 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 Braun-Hogenberg, del av atlasblad, Helsheborch 1500/1600-tal 9,5x13,5cm Axel Olson, blyerts/färgpenna, modell 1980 22x33cm Curt Asker, etsning, 30/49 39x28cm Gunnar Norrman, torrnål, 30/45 12x17cm Marcel Mouly, litogra, Maree Basse, signerad M. Mouly 234/300, 28,5x43,5cm Axel Olson, etsning, 81/100 34x52cm Carl Balsgaard, olja, Johannes döparen och Jesus, signerad C. BALSGAARD, omkring 1840, 26,5x17cm, några små retuscher/some retouches Olja, oidentierad konstnär, porträtt 1700/1800-tal, 21x17cm, osignerad, krackeleringar samt vågig 4st miniatyrtavlor, 3,5x4,5 & 6,5x8,5cm Niels Walseth, olja, bondgård 39x49cm Ulf Onsberg, olja, vinterskog 40x51cm Pär Åkered, olja, storkar 53x44cm Sven Deurell, olja, kustvy 30x42cm, uppfodrad, häftstiftsmärken samt repor Henning Poulsen, olja, Tanger 1947 51x37cm Folke Harald, olja, Östra Trollebergsvägen Lund (mot Blå banken) 39x48cm Arne Måryd, olja, stilleben 1945 64x53cm Benedict Hyland, olja, stadsvy med od 30x43cm, repor, litet stickhål samt krackelering Hans Ripa, olja, stilleben 45x37cm samt Paul Ramvig, olja, stilleben 53x73cm Ingvar Elén, olja, Indalsälvon 31x41cm samt Bruno Fagerlund olja, landskap 49x64cm Gustav Adon, olja, kråkor i vinterträd 44x63cm Eduardo Valenta, olja, Lund 37x45cm Brita af Klercker, olja, klippstrand 31x53cm samt Bertil Andersson, olja, skebod 40x53cm, båda något vågiga G. Bolinder, akvarell 32x44cm Axel Kleimer, olja, gård med hästar 27x36cm Olja, oidentierad konstnär, madonna med blomsterkrans, osignerad, 1600/1700-tal, 72x50cm, dubblerad duk, smärre färgbortfall samt ramskador/double canvas, some colour dropout and frame with damages Olja, enligt baksida H.R. Cotton, människor i båt med hundar i vattnet, osignerad, baksidan påskrivet: RUSH GATHERES-LOUGH GORRIB. CONNEMARA IRELAND H.R. COT...1862, 24x50cm, duk med lagningar samt krackeleringar Axel Olson, blandteknik, strand med båt 3.7.78 11,5x20,5cm Axel Olson, blyerts, 1940 15x11cm, hörnveck Marcel Mouly, litogra, Le port au Quai Rouge, signerad M. Mouly 239/300, 49,5x71,5cm C.O. Hulten, lito 175/225 63x54cm Sven Lingardsz, lito 42/175 44x32cm, Inger Kihlman, etsning 157/325 28x33cm, Lars Norrman, 2st lito 183/360 26x70cm och 23/310 22x63cm samt Ulf Warholm, lito 65/250 40x55cm Gustav Rudberg, lito, 42/300 54x48cm, Arne Aspelin olja 77x54cm samt Axel Tallberg etsning 18x23cm Roland Svensson, 4st litos, 198/310 18x30cm, 8/30 11x16cm, 35/310 30x40cm samt 104/310 35x45cm Mona Huss Wallin, lito 315/460 41x33cm, Knut Grane lito 88/325 47x47cm, oglasad och ytslitage samt Luis Santiago olja, Sjötunga 1978 30x48cm Lasse Johansson, olja, komposition 127x145cm Piedestal, förgylld med stenskivor, H69cm L32x32cm Hörnskåp, ek, daterat och signerat 1787, senare underdel, total höjd 220cm L80cm Bröderna Larsens Möbelfabrik, sideboard, teak 1960-tal, Danmark, L180cm, 2st lådor med handtagsskador, ytslitage Fåtölj, röd skinn, ytslitage Han-Peter Weidmann för Artek, 1 par fåtöljer, Nandin, mindre ytslitage, omärkta Skåp, barock stil 1700/1800-tal, senare underdel, total höjd 190cm L99cm, små skador samt lösa lister Severin Hansen, Haslev Danmark, 2st sidobord 1960-tal, Rio, H50cm L70cm B45cm Rolf Hesland för Bagn Möbelindustri/Bruksbo, tidningsställ på hjul, Norge 1960-tal, etikettmärkt, H44cm L34cm Dockskåp, 1800-talets andra hälft, H152cm L89cm, 2 glas med skador, torrsprickor samt lackskador 1 par karmstolar, jugend, mindre ytslitage DS Möbler, sibobord med tidningshylla, teak 1960-tal, H53cm L55cm Matsalsmöbel, Gustaviansk stil, 4st stolar, bord med 2st inläggsskivor H73cm L55+48+48+55cm, skåp H176cm L104cm B42cm, bord med äckar 2st piedestaler, mahogny, H103 & 105cm, ytslitage, en med torrsprickor Salongsgrupp, Karl-Johan stil, 4st stolar, soa L202cm, bord med 2st inläggsskivor H74cm L50+50+50+50cm, alla delar med ytslitage samt 1 par karmstolar, snarlika, mindre ytslitage Salongsgrupp, nyrokoko stil, svart målad, 4st stolar, 2st karmstolar med hjultrissor, soa L164cm, bord H71cm L112cm, alla delar med ytslitage, en stol med skador, bord med äckar Sybord med lyra, mahogny, H62cm L55cm, ytslitage 300 kr 500 kr 400 kr 400 kr 1200 kr 600 kr 6000 kr 400 kr 400 kr 800 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 400 kr 300 kr 500 kr 8000 kr 1500 kr 800 kr 400 kr 2000 kr 500 kr 500 kr 400 kr 500 kr 300 kr 400 400 800 500 kr kr kr kr 400 kr 2000 kr 800 kr 800 kr 800 kr 2000 kr 300 kr 300 kr 800 kr 300 kr 1000 kr 1500 kr 300 kr 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 Spelbord, nyrokoko stil, H75cm L84cm, slitage Hallbyrå med bronserade beslag och spegel, sannolikt Silverbergs, H88 & 60cm L72 & 114cm Hallbyrå med bronserade beslag och spegel, engelsk stil, H70 & 115cm L71 & 59cm, ytslitage Spelbord, sengustavianskt omkring 1900, omarbetat, H76cm L83cm Matsalsmöbel, lantlig rokoko, 6st stolar, bord med 2st inläggsskivor H74cm L55+48+48+55cm Vitrinskåp, rokoko stil, H189cm L106cm B45cm, ytslitage Bokvitrinskåp, omkring 1900, H213cm L89cm B42cm, ytslitage 6st stolar, Karl-Johan stil, mahogny, någon med torrspricka, trä med visst angrepp, mindre ytslitage 4st stolar, empire stil, mahogny, mindre ytslitage 6st stolar, nyrenässans stil, 2 med torrsprickor, mindre ytslitage 4st stolar, 2st karmstolar, Gustaviansk stil, en karmstol med lagning/skada, mindre ytslitage Ingemar Thillmark för OPE, 1 par fåtöljer, Läckö, mahogny 1960-tal, sannolikt omklädda, mindre ytslitage Salongsgrupp, nyrokoko stil, 2st fåtöljer, soa L180cm, bord H59cm L117cm, klädsel med mindre ytslitage, bord med kantstöt, äckar 5st caféstolar, jugend, etikettmärkt med Mobile Sighet, alla med skador, lagningar och slitage Erik Jörgensen, soa, modell EJ220 Danmark, L213cm, solblekt, ett hörn med slitage 4+2st stolar, nyrokoko stil, 2 modeller, ytslitage Pelarbord, nyrokoko stil, H73cm L107cm, torrsprickor samt mindre ytslitage Byrå med 3 lådor, drickamålad, H80cm L62cm B39cm, mindre ytslitage Matsalsmöbel, Gustaviansks til, 4st stolar, bord med 2st inläggsskivor H74cm L70+45+45+70cm, bue H81cm L166cm B46cm, skåp med vitrinovandel H175cm L115cm B44cm Byrå, Gustaviansk stil med bronserade beslag, H71cm L46cm B34cm Bue, delvis teak, möjligen Bröderna Sörholm Norge, H82cm L207cm B43cm Gemla, tidningsställ, mahogny 1950/60-tal, H70cm L46cm Matrumsmöbel 1970/80-tal, 4st karmstolar med snurrbar mässingsfot, bord med mässingsunderrede och stenskiva, H70cm D120cm, mindre ytslitage Alvar Aalto för Artek, bord 3 delar, H71cm L50 + 60 + 50cm, mindre ytslitage Matta, röllakan med geometriskt mönster, 226x170cm Matta, Tibetansk, semia antik, dekor med drakar, 77x73cm, viss smuts Handknuten gallerimatta, Afghan 278x83cm Matta, Kina 245x167cm Handknuten matta, Afghan 229x151cm, något blekt Handknuten gallerimatta, 340x95cm Handknuten matta, Belutch 212x98cm Handknuten matta, Afghan 160x90cm, fransslitage Handknuten matta, Hatchlou afghan 194x124cm Handknuten matta Afsharmönster 202x158cm, fransslitage Handknuten matta, Zenlian 207x130cm, fransslitage Handknuten matta, persisk 200x130cm Handknuten matta, Buchara semia antik 189x127cm, fransslitage samt äckar Handknuten matta, guld afghan 217x126cm Handknuten matta, Nahavan, 270x150cm 2st handknutna mattor, Buchara, semiaantik 195x132cm, fransslitage ocg lagning samt Hamadan 129x87cm Handknuten matta, Saruk 298x189cm, viss smuts Handknuten matta, Kirman, 301x217cm Anbudsauktion / Bid-auction 3st litograska blad, signerade, 12/60 39x49cm samt P.A 48x69cm Parti lego, bruksslitage Vattenpump, gjutjärn märkt Ystad, H67cm, ytslitage/slitage Frökese, väggspegel, modell Schlager, teak 1960-tal, H110cm Meissen fat 3:e sortering L22,5cm, Orrefors skål Colora D11,5cm samt Rosenthal moccaservis 12st koppar med 12st fat Parti sannolikt Per Lutken Holmegaard vas H25cm, Arthur Percy vas beläggning, Trelleborg vas i form av orm H25cm, 2st karaer, Högansä fat, 2st kannor samt saltkarset 4 delar, små nagg och proppnagg Digsmed Danmark skärbräda D40cm, Nissen kryddkvarn Danmark, skinkbestick, m.m. Parti bl.a. nysilverfat, sifon, bordsur, m.m. Parti bl.a. Signe Persson Melin Rörstrand sockerskål, fat 1800-tal, Louise Adelborg Rörstrand moccaservis med dekor av landskapsblommor, m.m. Parti äggfat, Gunnar Nylund bringare H11cm, fotringsspricka, plåtburkar, m.m. St. Erik Upsala, 12st assietter med fat, Gee 1 par ljusstakar, Höganäs krus, m.m. Kobratelefon och telefon bakelit samt His Master Voice resegrammofon, för funktionen ansvaras ej 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 800 kr 500 kr 1000 kr 400 kr 300 kr 500 kr 800 kr 1000 kr 1200 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 1500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 1500 kr 1500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 250 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 500 kr 1200 kr 300 300 300 300 400 kr kr kr kr kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 3st skespön bl.a. ABU Garcia m.m., bruksslitage samt 3st skerullar bl.a. ABU Record no.1600, ABU 444A m.m, bruksslitage Bordsur, engelsk stil, H27cm B23cm Dahl Jensen, lampfot, 1:a sortering, H36cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, lampfot H31cm Upsala-Ekeby vas H25cm, ytterfoder med blomdekor H16,5cm samt skål med orientaliskdekor D20,5cm Parti bl.a. Ljung uti Lund vinglas, mortel nysilverkannor, vinägerset, m.m. Parti bl.a. Atelje Lyktan ljuslykta och oljelampor, Or och Origo, nysilverföremål, m.m. Parti bl.a. Toarpskrona, guriner m.m, slitage Lasse Åberg öl och vinglas, Orrefors 6st starkvinsglas, Ritzenho 2st ölglas, askbåt, m.m. Parti bl.a. Gustavsberg fat, Eldorado, Rosenthal fat, bestick, m.m. Parti Rörstrand bl.a. Sylvia Leuchovius skål, Inger Persson kanna, Drejar gruppen muggar, 1 par vaser Fleur, m.m. Parti Rörstrand bl.a. Sylvia Leuchvius ytterfoder, Drejar gruppen fat och vas, m.m. Parti bl.a. Gustavsberg servisdelar, Prelude, Lars Hellsten Orrefors skålar, Arabia muggar med växtmotiv, FM Ronneby elefant, m.m, ytslitage Parti väggur, mässingsljusstake, speceriboden Nr.125/1 burk, botten med invändig glasyrsprickor samt Rörstrand fat med handtag Parti bl.a. Bing & Gröndahl servisdelar med växtdekor, guriner, Upsala-Ekeby väggvas, Christineholm skål med fruktdekor m.m, kattgurin med små kantnagg Rosenthal kaeservisdelar, Maria samt Upsala-Ekeby kaeservis, lock saknas till sockerskålen Parti afrikana, träskrin, ugfångare, Jan Johansson Orrefors Seafood bestick samt schatull med 24 delar bestick, monogram och någon skaft med med sprickor Parti bl.a. Rörstrand fat D32cm, 8st tallrikar Höganäs Åke Arenhill, 2st kaekannor Hutschenreuther och Thomas, m.m. Parti fågelpar, 2st lockurnor samt Suisse Langenthal kaeservis, 14st koppar, 10st fat, 11st assietter Parti bl.a. ytterfoder, Erik Kold plastburk, mindre ytslitage, Piet Hein Kunglig Dansk väggplattor, Bertil Vallien Kosta Boda skål, jugendvas m.m. samt Rörstrand 3st samlartallrikar bl.a. Pansarbåten, Landstormen 1914 m.m D25,5cm Parti kaekvarn, sparrisfat, 2st kryddburkar, svan, sillburk, marmeladburk, Picknick, samtliga med krackeleringar och små nagg, gulnad Parti bl.a. Jackie Lynd Rörstrand skål med växtmotiv, Orrefors ishink, Fuga, Olle Alberius Rörstrand skålfat, Pion, Inger Persson Rörstrand skål, m.m, bricka med mindre ytslitage Björn Wiinblad, Rosenthal ytterfoder H12,5cm D12,5cm samt 2st ytterfoder med blomdekor H14 & 17cm Byst keramik föreställande Napoleon H33cm, signerad, små nagg samt byst i form av rådjurshuvud H19cm Rosenthal kaeservis, 12st koppar samt 12st fat 6st brevpressar bl.a. Bertil Vallien Boda/Åfors, H5,5-8cm Parti bl.a. Gösta Millberg Rörstrand vas, Inger Persson brevpressar i form av sköldpaddor, Rörstrand 1 par ljusstakar, Tiara, 2st mineraler, m.m. Hutschenreuther, 10st buljongkoppar + fat, Pukeberg 12st glasunderlägg samt Viola Gråsten tyg Korgpil B110cm L175cm, äckar Parti bl.a. Nils Johan speceriburkar, Sally, kristallglas, Ekeby hänkelkrus m.m samt Gustavsberg föremål bl.a. ugnsfat Pyro m.m, en burk med beläggning Parti bl.a. Stig Lindberg 6st djupatallrikar, Garden, Signe Persson Melin skålar, Boda shop koppar, 2st smidesljusstakar Danmark, m.m. Parti glasföremål bl.a. Skruf, 2st vaser, saltkar, bringare, m.m, små nagg Parti bl.a. Upsala-Ekeby/Gee Röd rubin assietter, någon del med tillverkningsdefekt, Kunglig Dansk Blå blomst ytterfoder, Rosenthal Moliere skålfat, Studio Åhus brevpressar, m.m. Parti glasföremål bl.a. Gullaskruf glas, fat, spegel, fyllehund m.m. Parti bl.a. krus, Arabiatallrikar, Gee, kaekanna, m.m, en bringare med bottenspricka Parti bl.a. nysilver besticksuppsättning, Hackefors ytterfoder med växtdekor, Schumann Arzberg fat med assietter och genombruten kant, m.m. Tilgmans Inka vas/lampfot, H47cm, mynning med avslag, silverplate bricka, biskviguriner, m.m. Parti bl.a. vas med foti reliefdekor, 2st metallskulpturer, Iittala glas, bojan med lock Kina, väggplatta med reliefdekor, m.m, mindre ytslitage Inger Persson Rörstrand 4st vaser H11-19cm, Susanne Öhlen Rörstrand vas, Sveriges nationaldag H15,5cm samt Jackie Lynd Rörstrand vas med blomdekor H18cm Parti hansväskor, någon skinn, bruksslitage, YSL skärp slitage samt kudde slitage Parti Gustavsberg och Rörstrand servisdelar bl.a. ugnsfat, karotter, bringare, m.m. Parti Kunglig Dansk 3st parian plattor, Goebel hund, vas 1950-tal, Pyro skål med liten mynningsnagg D24cm samt John Andersson Höganäs Atelje vas H14cm Parti bl.a. Gullaskruf fat, Rörstrand assietter, bringare, m.m. Parti bl.a. Herend moccakoppar med fat, Åke Holm spargris, nysilver besticksdelar Patricia, Design House kara, Rörstrand fat med blomdekor, Orrefors skål, m.m. 300 kr 300 400 300 400 300 300 400 300 300 kr kr kr kr kr kr kr kr kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 400 300 300 300 kr kr kr kr kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 Parti bl.a. Kosta ljusstakar, Orrefors skål, konstglas vas, nysilver besticksdelar, Antik, m.m, ytslitage, en vas med kantnagg Parti servisdelar bl.a. Stig Lindberg ugnsformar, Coq, Gustavsberg tekanna, Vardag, m.m. 1 par engelska hundar H21cm, urna med förgyllddekor England H36cm samt ytterfoder med tomtar H16,5cm, små kantnagg Parti bl.a. Thomas Hellström björn, bordsur med intarsia, Gustavsberg lykta Heja Sverige, Droste's cacaoburk m.m, slitage, en ljuslykta med sliten stötskada Parti Rörstrand Koka kanna, Capodimonte bonbonjär samt Rosenthal te och kaeservisdelar 19st Parti lockurnor, skålar bl.a. Wallendorf, Rosenthal, H4-21cm Besticksuppsättning, nysilver, 12st matknivar, 12st matgaar, 12st matskedar, 6st förrättsknivar, 6st förrättsgaar, 12st kaeskedar, tårtspade samt 3 serveringsbestick Parti tennterrin, Boda 1 par ljusstakar, Kobra telefon slitage och för funktionen ansvaras ej, glasskål samt parti nysilver bl.a. Haga, Amsterdam Galzone, soppterrin samt 10st soppskålar Parti nysilverkanna med graverad dekor, tennskål 1700-tal, 1 par mässingsljusstakar, glasskål samt Timo Sarpaneva Iittala vas, mynningsnagg H15,5cm Kopparhink med lock, kopparkärl 2 liter, mortel, tennstop 1800-tal samt 1 par ljusstakar Parti bl.a. kaeservis England, servisdelar, Staordshire England, minneskoppar, m.m. Parti väggur Junghans, mätinstrument, kopparföremål, m.m. Parti ytterfoder Kina, Orrefors skål D20cm, gravyr samt kopparytterfoder Parti kopparformar samt mässingsljusstakar Tobaksburk metall, skrin L30cm samt vävnad Rörstrand 27st samlartallrikar med motiv av Anders Zorn samt Porsgrund 2st jultallrikar Reijmyre 3st karaer H15 & 22cm, Kosta kara H13cm, Åhus vas H15cm samt kara H19cm, propp saknas Orup Hyllinge vas H17cm samt Gunnar Andersson vas H14cm samt 3st frukter H8-10cm Bing & Gröndahl gurin H17cm 1:a sortering samt Nao 2st guriner, hund och katt H21 & 18cm Orrefors skål D15cm, vas H15cm, Bergdala kara samt kara med tomtar Zaphir lampfot H33cm samt vas och skål Kina H9 & 26cm D18cm, båda med lagning på mynning Champagnekylare, nysilver H25cm samt tennstop H20cm Väggpendyl, förgylld, urtavla märkt W. Lundgren Malmö, H64cm Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H57cm, slitage, nyckel nns Rosenthal kaeservis, Calssic Rose, 11st koppar, 17st fat, gräddsnipa, sockerskål samt 2st fat D28cm Bing & Gröndahl lampfot 1:a sortering H25cm, glasvas och glasbonbonjär på fot, båda med blommor i relief, H23 & 26cm, små nagg Sidobord med låda, H68cm L60cm, ytslitage, omarbetat, herrbetjänt H102cm, ytslitage, hjul saknas samt golvlampa 1940-tal, H118cm, slitage 4st stolar, nyrokoko, mindre ytslitage samt karmstol art deco 1940-tal, mindre ytslitage 1 par sängbord, delvis teak 1960-tal, H50cm L44cm, ytslitage samt 2 par sänggavlar teak 1960-tal, H45 & 57cm L93cm, ytslitage, en mutter skev Satsbord med intarsia och bronserade beslag, H51 & 53cm L46 & 58cm, ett bord saknas samt 2st sidobord H50cm & 50cm L59 & 60cm Rörstrand, matservis med guldkant, Tribun, 12st mattallrikar, 12st djupatallrikar, 8st förrättstallrikar, 12st assietter Parti bl.a. strykjärn, Skruf kara, äldre telefon, för funktionen ansvaras ej, m.m, ytslitage Parti bl.a. Kosta skål, kaekvarn med slitage, fat med orientalisk dekor, botten med spricka, skulptur, trä and, bottenskador, m.m. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda 6st tallrikar D20cm samt 12st tallrikar och skål, möjligen Pukeberg, D18,5 & 30cm Väggpendyl, förgylld, Westerstrand, H44cm, ytslitage, nyckel nns ej Söholm teservis, Hammersö, 6st koppar, 6st fat, sockerskål, gräddsnipa, kanna samt tekanna, 2st ljusstakar Danmark, en kopp med missfärgning och krackelering Parti glas bl.a. Lars Hellsten Skruf, Rosenthal, m.m. Taklampa med glaskupa, koppar, D39cm 6st guriner bl.a. Lladro, Bing & Gröndahl m.m, en gurin med liten lagning Minnesmuggar från utställningar, Lund 1907, Stockholm 1897 H10 & 11cm, vas Baltiska Utställningen 1910 H21cm, glas ej original, gravyr, ckplunta bemålad samt 1 par ljusstakar Skultuna mässing och porslin H20cm Träskrin 1800-tal, H12cm L31x16cm, ytslitage samt rakspegel ytslitage 1800-tal LM Ericsson 2st kobratelefoner, för funktionen ansvaras ej samt slitage EWÅ, bordslampa, mässing 1970-tal, H67cm Rosenthal servisdelar, 17 delar Pompadou samt 18 delar Sanssouci, D11,5-35cm Parti lampkupor 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 300 300 300 300 300 300 300 kr kr kr kr kr kr kr kr 300 300 300 300 300 400 300 500 300 kr kr kr kr kr kr kr kr kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 300 300 300 kr kr kr kr 400 kr 300 kr 400 kr 1200 kr 300 kr 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 Hylsnyckelsats samt väska med borrmaskin, m.m, för funktionen ansvaras ej 2st attacheväskor, Travelite resp. Presto, varav en oanvänd Lindells Jönköping våg, H32cm samt brödskärare H24cm 6st vävnader bl.a. stenbordsduk Skrivbordsset 7 delar, marmor med 2 elefanter, sigill med monogram GO, bläckställ och en ljusstake med nagg, en snabel med nagg, del nns Skomakarelampa D25cm, vägglampa, lampkupa D22cm samt glasskål D21cm Parti äldre kameror samt lmkameror bl.a. Praktisix, Siemens, Diax m.m, för funktionen ansvaras ej 2st vågar med vikter, Lindells, L51cm, en grind saknas 3st koppargrytor D12-30cm samt tennskål D20cm Parti medecinaskor H13-35cm samt böcker om läkemedelsnamn, slitage 5st album svenska frimärken 1800/1900-tal Parti Fantomtidningar, ca 125st 5st knivar, trancher, le och och arbetsknivar bl.a. Finland Parti serietidningar ca 145st bl.a. Silverpilen, Agent x9, Stjärnklassiker m.m, 2 lådor 4st frimärksalbum bl.a. Sverige, Norge, Spanien, Helvetia Parti kameror, kikare, objektiv, brännare bl.a. Canon och Olympus, för funktionen ansvaras ej Parti stengods/keramik bl.a. Signe Persson Melin, Gunnar Nylund 4 delar Chamotte, Dorothy Clough gurin, m.m. 8st dockor bl.a. 1st Mattel Barbie, dockkläder samt 2 äldre pussel, slitage Parti bl.a. äldre barnskor, skoblock, spelkort, toalettbordsset, m.m. 4st frimärksalbum, Norge, Tyskland, m.m. Frimärksalbum Schweiz, fyllt till en tredje del samt postfriska nominellt värde 180 kr Parti cykelrammärken, 1900-talets första hälft, bl.a. Mustang, Apollo, Husqvarna, Raket, m.m. Parti bijouterier bl.a. pärlcollier med silverlås, Bing & Gröndahl samt 3st vykort Lönsboda Parti pipor bl.a. Stanwell, Georg Jensen, Dollar, Bristol super, Real Briar, WEGA, m.m, bruksslitage 5st pärmar med första dagsbrev samt svenska postfriska, nominellt värde ca 450 kr Parti lego, bruksslitage samt 2st viewmasters, bruksslitage Parti bl.a. C.F. Gellerts bok om moralisk föreläsning Stockholm 1777, slitage, Pentax kamera ME med objektiv 1:2.84 4080, Zeiss-Ikon hämometer, kopparkanna, Ray Ban solglasögon, Pilot, repor, väggrelief med slitage, kamera för funktionen ansvaras ej Portfölj, Italien, lufax skinn, Björn Borg plånbok, ckplunta i skinnfodral samt Rolex bok Kjell Högström, olja, kust 26x40cm samt Arne Aspelin olja, stadsvy 29x74cm Parti skedar, silver, L12cm, gravyr, total vikt 86g, Boda 6st kaeskedar L13cm, samt Bertil Vallien glasskulptur H4,5cm, små nagg Äldre vykort, julkort m.m, ca 50st samt dalahäst H7,5cm, slitage Silver armband, örhängen, hängen m.m. samt bijouterier Parti silversmycken bl.a. Gertrud Engel brosch, skador, gulddouble smycken, bijouterier, klockor, ckur med skador, för funktionen ansvaras ej Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 105g, 40% total vikt 413g samt äldre svenska sedlar, 3st 100kr, 4st 10kr, 1st 5kr, någon med slitage Parti herrur samt ett damur bl.a. Seiko, Tissot, Helvetia, Ernert Borel, ett ur saknar kronknapp, ej funktionstestade 5st tidtagarur bl.a. Stadion, Zentra, defekter, ej funktionstestade 3st ckur bl.a. Systeme Roskopf, 2 urtavlor med skador samt 2st herrur Certina och Wadesa, ej funktionstestade Parti ckur bl.a. Hebdomas samt ckurdelar, defekter, ej funktionstestade Parti svenska silvermynt, 80% total vikt 659g, 60% total vikt 77g, 40% total vikt 339g, 83% total vikt 18g, 90% total vikt 50g samt parti kopparmynt Exacta, damur D2cm, samt ring silver Zenith ckur, silver D5,2cm, glas och urtavla med slitage/skada samt 2st damur silver D3,2cm, ett glas med sprickor 4st herrur 1940-tal bl.a. Sibel, Bischo, Titanic m.m, ej funktionstestade, delvis kraftigt bruksslitage Armband, bismark, 18 K guld, L20,5cm, lås med skada samt collier med hänge 18 K guld L55cm, hänge med gravyr, total vikt 11,8g Ring, 23 K guld vikt 4,5g, 4st ringar 18 K guld total vikt 17,8g samt ring 14 K vitguld vikt 1,5g, strl 17,5-20mm, gravyr Ring, platina, strl 17,5mm, gravyr, vikt 3,3g samt 3st hängen 18 K guld, bucklor, gravyr samt liten sten på hjärtat, total vikt 9,7g 2st ringar, 18 K guld varav en med sten, strl 13,5 & 20,5mm, total vikt 4,2g, en med bucklor samt guldring i form av deln, märkt 533, strl 15,5mm vikt 1,3g 3st klackringar, 18 K guld med onyx resp. lila sten, strl 17 & 19mm, total vikt 9,5g, skador och bucklor, gravyr 300 300 300 400 300 kr kr kr kr kr 300 400 300 300 300 400 300 300 300 300 300 500 kr kr kr kr kr kr kr kr kr kr kr kr 300 300 300 300 300 300 300 300 300 400 kr kr kr kr kr kr kr kr kr kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 800 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 2300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 2300 kr 4500 kr 2700 kr 800 kr 1800 kr 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 Parti bijouterier, någon del silver Eiger, damur, 18 K guld D1,3cm, länk oädel, 2st silverhängen med slipade stenar samt 2st medaljer Parti gulddelar, 18 K, total vikt 17,5g samt tandguld, rensat, total vikt 7,4g 1 par manschettknappar, 18 K guld 1945, monogram P O, total vikt 9,8g, medföljande etui 7st ringar 18 K guld, 1 örhänge 18 K guld, total vikt 39g samt ring 20 K guld vikt 4,3g, samtliga med gravyr Parti silverföremål bl.a. miniatyr skål med relief dekor, servettringar, sockertång, sked 1865, total vikt 211g samt druvsax med silverskaft, gravyr och en sked med lagning samt skål, sked och 2 gaar, silver England, total vikt utan gaar 112g Parti silverföremål bl.a. saltkar i form av horn, total vikt 173g samt 3st miniatyrmålningar 15st punschmuggar silver, total vikt469g, en med gravyr 4st skedar, tång, silver, total vikt 81g samt Gense 8st kräftbestick 4st silverföremål bl.a. GAB fat, 2st servettringar, total vikt 452g, gravyr 16st skedar, silver bl.a. Danmark, 1900-tal, L11-21cm, total vikt 276g, någon med gravyr Parti silverskedar, L5,5-16cm, total vikt 247g 11st skedar, silver, 1786 och 1800-talets sista hälft, L13-21cm, total vikt 197g samt 12st skedar, Snäck, silver 1900-tal, L10cm, total vikt 105g Arne Aspelin, olja 34x54cm, Bo Hultén blandteknik 1968 23x29cm, Lis Kläpp lito 62/225 22x24cm, Lennart Aschenbrenner lito 234/245 21x16cm samt Bert-Inge Book blandteknik 1984 20x17cm Arne Aspelin, olja 59x100cm samt Ebbe Höglun, 2st oljor 45x36 & 119x48cm Inger Kihlman, etsning, diptyk, 9/100 13x11cm och 15/100 11x16cm, Lennart Aschenbrenner lito 101/260 21x29cm, Ekholm akvarell 20x28cm, Maria Hillfon lito 215/290 19x14cm samt Åke Holm 2st träsnitt 42 och 151/250 19x16cm Gustav Rudberg, lito 61/210 51x38cm, P. Engelmann akvarell, Skagen 1998 17x25cm samt lito, monogramsignerad 1970 19/99 10x8cm Gunnar Wallentin, olja 26x38cm, Stig Wernheden, olja 37x20cm, akvarell, signerad 31x24cm, Axel Hamborn, olja 36x44cm, ramskada samt Stig Wernheden, akvarell 37x48cm Beck & Jung, computer ink plot x2, 17x14 och 24x34cm, Magnus Krook, lito 86/250 27x18cm, Jan Dahlgren, etsning, 133/237 25x18cm, Janeric Johansson, lito 106/225 23x21cm samt Per Medstrand, etsning, 118/250 17x31cm Anders Österlin, lito, 56/110 23x17cm och etsning HC 30x24cm, Per-Olof Nilsson, etsning, 11/100 21x19cm, Lulle Jacobson, pastell 12x12cm samt Totte Wiberg, lito, 25/100 38x29cm Jan Dahlgren etsning 194/237 25x18cm, akvarell signerad -91 12x6,5cm, Segergren blandteknik 1/5 10x12cm samt fototryck 26x18cm Helmtrud Nyström, etsning 186/225 1975 39x39cm, Erik Brandt olja 32,5x23cm samt Axel Hamborn olja 21x25cm Patricia Boutin, lito 35/200 53x39cm samt Ellenor Albrektsson, akvarell, Möllevångstorget 38x29cm Brisson, etsning, H.C 16x12cm samt lito, signerad 85, 20/150 13x16cm, dedikation National encyklopedin 2st herrur bl.a. Buler, båda quartzverk, D3,2 & 3,1cm, tillsynes fungerande Tidningshylla, delvis med rotting H70cm L58cm samt kakställ s.k. cakestand H91cm + pu vinröd H29cm D49cm 400 kr 400 kr 4800 kr 1800 kr 8400 kr 1000 kr 600 kr 1200 kr 500 kr 1200 kr 800 kr 700 kr 1000 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 300 kr 400 kr 400 300 400 300 300 kr kr kr kr kr