Instruktioner – Optik

Transcription

Instruktioner – Optik
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Optik
Termin:
Vt år 8
Fysik
Syfte. Varför ska vi arbeta med det här?
• för att genomföra systematiska undersökningar i fysik
• för att använda kunskaper i fysik för att kommunicera
• för att använda fysikens begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara fysikaliska samband i
samhället.
Mål. Det här ska du lära dig
• Kunna genomföra och redovisa undersökningar utifrån givna planeringar.
• Arbeta med att sätta upp enkla frågeställningar och planeringar som det går att arbeta systematiskt
utifrån.
• Ha kunskaper om Optik och kunna använda dig av fysikens begrepp, modeller och teorier.
◦
◦
◦
◦
◦
◦
◦
Veta hur ljus breder ut sig
Veta hur ljus reflekteras i plana, konkava och konvexa speglar
Veta hur ljus bryts genom plana ytor samt genom konkava och konvexa linser
Känna till begreppen normal, infallsvinkel, reflektionsvinkel, brännvidd och brännpunkt
Förstå hur bilden uppstår i en plan spegel
Förstå ljusbrytning i olika medium, samt totalreflektion.
Spektrum
• Kunna föra resonemang där företeelser i vardagslivet och samhället kopplas ihop med ljus.
• Kunna förklara några centrala naturvetenskapliga upptäckter och deras betydelse för människors
levnadsvillkor. Ha en inblick i modern optisk teknik
• Kunna ge exempel på vad människans kunskaper om optik har betytt för oss och för människans
världsbild
Centralt innehåll. Det här kommer du att få undervisning om
• Fysikaliska modeller för att beskriva och förklara uppkomsten av partikelstrålning och elektromagnetisk
strålning samt strålningens påverkan på levande organismer. Hur olika typer av strålning kan användas i
modern teknik, till exempel inom sjukvård och informationsteknik.
• Ljusets utbredning, reflektion och brytning i vardagliga sammanhang. Förklaringsmodeller för hur ögat
uppfattar färg.
• Historiska och nutida upptäckter inom fysikområdet och hur de har formats av och format världsbilder.
Upptäckternas betydelse för teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.
• Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
• Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter.
Camilla Liljegren 2013-04-18
Utskriven 2013-04-24
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Optik
Termin:
Vt år 8
Fysik
Arbetsgång. Så här kommer vi att arbeta
•
Inledande Introduktion och teorigenomgång, Optik
Vid genomgången/Introduktionen får du material för arbetsområdet.
• Läs/Lyssna igenom kapitel Optik, Lpo Fysik bok 2, s. 66-76 för att få en bra överblick innan arbetet
sätter igång.
• Plan spegel
- Laboration 1
- Studieuppgiftskort 1
• Buktiga speglar, brännpunkt
- Laboration 2
- Studieuppgiftskort 2
• Ljusets brytning
- Laboration 3
- Studieuppgiftskort 3
• Linser
- Laboration 4
- Studieuppgiftskort 4
• Genomgång av hur man ritar strålgångar
• Laboration 6, Verklig bild - Skenbild
• Studieuppgifter 6
• Laboration 7, Avbildning med linser
• Studieuppgifter 7
• Lär dig avsnittet.
• Redovisning.
Camilla Liljegren 2013-04-18
Utskriven 2013-04-24
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Optik
Termin:
Vt år 8
Fysik
Redovisning. Så här kommer du att redovisa dina kunskaper
• Lämna in studieuppgifterna
• Lämna in laborationsrapporter
• Redovisa arbetet, skriftligt prov
Bedömning. De här kunskaperna kommer att bedömas
• I vilken utsträckning du kan genomföra undersökningar utifrån givna planeringar och även hur du kan
formulera enkla frågeställningar och planeringar som det går att arbeta systematiskt utifrån.
• Hur du använder utrustning vid laboration.
• Hur du kan jämföra resultaten med frågeställningarna och hur du drar slutsatser med koppling till
fysikaliska modeller och teorier.
• Hur du för resonemang kring resultatens rimlighet och hur du ger förslag på hur undersökningarna
kan förbättras.
• Hur du dokumenterar undersökningarna med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter.
• Vilka kunskaper du har om ..... fysikaliska sammanhang och hur du visar det och hur du använder dig
av fysikens begrepp, modeller och teorier.
• Hur du kan föra resonemang där företeelser i vardagslivet och samhället kopplas ihop med krafter,
rörelser, hävarmar, ljus, ljud och elektricitet och hur du visar på fysikaliska samband.
• Hur du använder fysikaliska modeller för att beskriva partiklar och strålning.
• Hur du kan ge exempel på några centrala naturvetenskapliga upptäckter och deras betydelse för
människors levnadsvillkor.
Camilla Liljegren 2013-04-18
Utskriven 2013-04-24
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Optik
Termin:
Vt år 8
Fysik
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Laboration
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
bidra till att formulera
enkla frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det efter
någon bearbetning det
går att arbeta systematiskt
utifrån.
Eleven kan genomföra
undersökningar utifrån
givna planeringar och även
formulera enkla
frågeställningar och
planeringar som det går att
arbeta systematiskt utifrån.
Utrustning och säkerhet
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och i huvudsak
fungerande sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert och ändamålsenligt
sätt.
I undersökningar använder
eleven utrustning på ett
säkert, ändamålsenligt
och effektivt sätt.
Resultat och slutsats
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då enkla slutsatser med
viss koppling till fysikaliska
modeller och teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då utvecklade slutsatser
med relativt god koppling
till fysikaliska modeller och
teorier.
Eleven kan jämföra
resultaten med
frågeställningarna och drar
då välutvecklade
slutsatser med god
koppling till fysikaliska
modeller och teorier.
Rimlighet i resultat,
förbättringar och felkällor
Eleven för enkla
resonemang kring
resultatens rimlighet och
bidrar till att ge förslag på
hur undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för utvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet och
ger förslag på hur
undersökningarna kan
förbättras.
Eleven för välutvecklade
resonemang kring
resultatens rimlighet i
relation till möjliga
felkällor och ger förslag
på hur undersökningarna
kan förbättras och visar på
nya tänkbara
frågeställningar att
undersöka.
Rapport
Eleven gör enkla
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör utvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Eleven gör välutvecklade
dokumentationer av
undersökningarna med
tabeller, diagram, bilder
och skriftliga rapporter.
Områdeskunskaper
Eleven har grundläggande
kunskaper om energi,
materia, universums
uppbyggnad och utveckling
och andra fysikaliska
sammanhang och visar det
genom att ge exempel och
beskriva dessa med viss
användning av fysikens
begrepp, modeller och
teorier.
Eleven har goda
kunskaper om energi,
materia, universums
uppbyggnad och utveckling
och andra fysikaliska
sammanhang och visar det
genom att förklara och
visa på samband inom
dessa med relativt god
användning av fysikens
begrepp, modeller och
teorier.
Eleven har mycket goda
kunskaper om energi,
materia, universums
uppbyggnad och utveckling
och andra fysikaliska
sammanhang och visar det
genom att förklara och
visa på samband inom
dessa och något generellt
drag med god användning
av fysikens begrepp,
modeller och teorier.
Camilla Liljegren 2013-04-18
Utskriven 2013-04-24
Pedagogisk Planering
Montessori Bjerred
Optik
Termin:
Vt år 8
Fysik
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Områdeskunskaper
Eleven kan föra enkla och
till viss del underbyggda
resonemang där företeelser
i vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser, hävarmar, ljus,
ljud och elektricitet och
visar då på enkelt
identifierbara fysikaliska
samband.
Eleven kan föra
utvecklade och relativt
väl underbyggda
resonemang där företeelser
i vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser, hävarmar, ljus,
ljud och elektricitet och
visar då på förhållandevis
komplexa fysikaliska
samband.
Eleven kan föra
välutvecklade och väl
underbyggda resonemang
där företeelser i
vardagslivet och samhället
kopplas ihop med krafter,
rörelser, hävarmar, ljus,
ljud och elektricitet och
visar då på komplexa
fysikaliska samband.
Områdeskunskaper
Eleven använder
fysikaliska modeller på ett i
huvudsak fungerande sätt
för att beskriva och ge
exempel på partiklar och
strålning.
Eleven använder
fysikaliska modeller på ett
relativt väl fungerande sätt
för att förklara och visa på
samband kring partiklar
och strålning.
Eleven använder
fysikaliska modeller på ett
väl fungerande sätt för att
förklara och generalisera
kring partiklar och
strålning.
Naturvetenskapliga
upptäckter
Eleven kan ge exempel på
och beskriva några centrala
naturvetenskapliga
upptäckter och deras
betydelse för människors
levnadsvillkor.
Eleven kan förklara och
visa på samband mellan
några centrala
naturvetenskapliga
upptäckter och deras
betydelse för människors
levnadsvillkor.
Eleven kan förklara och
generalisera kring några
centrala naturvetenskapliga
upptäckter och deras
betydelse för människors
levnadsvillkor.
Camilla Liljegren 2013-04-18
Utskriven 2013-04-24