1 Lærervejledning reklamer 8

Transcription

1 Lærervejledning reklamer 8
Lærervejledning reklamer 8. - 10. klasse
Opmærksomheden henledes på, at nogle links kun er her i lærervejledningen. Dem
bør du åbne.
Elevmaterialer, som ikke er i linklisterne, må du give eleverne i papirudgave.
Opdeling af arbejdet
Du kan vælge at dele forløbet op i 2 dele, så 1. undervisningshjul tages i 8. klasse og
2. undervisningshjul i 9. - 10. klasse
Læringsmålsstyret undervisning
Du arbejder med læringsmålstyret undervisning med udgangspunkt i FFM og synlige
elevlæringsmål. Du finder det i linklisternes og yderlig hjælp på hjemmesidens
forside.
I linklisterne under FFM finder du
• Mål for undervisningen, kompetenceområder, kompetencemål, færdighedsog vidensmål samt elevernes synlige læringsmål.
• Danskfagligt er der sat fokus på genrearbejdet med sagprosa/reklamer.
Eleverne skal lærer faglige grundelementer til reklamer og reklameanalyse.
Forforståelse
•
•
•
•
Billedkommunikation
Billedanalyse
Sagprosa
Lyrik
Både Billedkommunikation, Billedanalyse, sagprosa og lyrik finder du på SkiveDNA.
Forløbet har fra 8. - 10. klasse sammenhæng og progression.
I undervisningshjul får du skitseret indhold og arbejdsgang.
Side 1 af 12
Undervisningshjul 1
Undervisningshjul 2
8. klasse
9. - 10. klasse
Side 2 af 12
• Læringsmålsstyret undervisning efter FFM
I forløbet arbejder I med læringsmålstyret undervisning. Du får materialer og
værktøjer til dette. Du finder det i linklisten under FFM. Print elevernes synlige
læringsmål og udlever dem til eleverne. I kan arbejde med dem i tempi. Eleverne
skal bruge forskellige farver, når de udfylder målene. Se på hjemmesidens forside
mere om læringsmålstyret undervisning.
❶Elevernes læringsmål Reklamer
❷Elevernes læringsmål Reklamer
❸ Elevernes læringsmål Reklamer
Synlige læringsmål er en hjælp, når du skal se efter: Tegn på læring
Præsenter de synlige læringsmålene for eleverne. Tag dem i tempi.
Arbejd med synlige læringsmål - fælles
Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu, og hvor langt de gerne vil nå
med hvert enkelt mål.
Se hvordan på You Tube http://www.youtube.com/watch?v=ZrRIzDjBWIw
De synlige læringsmål benyttes fremadrettet, når der er arbejdet med et læringsmål,
og når forløbet er ved vejs ende. De er ment som en hjælp til: Tegn på læring i
undervisningen.
• Bennys drøm
Indled forløbet med at læse novellen Bennys Drøm af Finn Søborg med eleverne.
Novellen er eksemplarisk i forhold til: Reklamer, behov, drømme og
virkelighedsflugt.
Tal efterfølgende om novellen set i relation til reklamer og Maslows
behovspyramide. Eleverne får med novellen en perspektiveringstekst, hvortil rigtig
mange reklamer kan perspektiveres.
Du kan opgive teksten til FP - 9. Den fylder 10 normalsider og er fra
novellesamlingen: ”Middag for to.”
Side 3 af 12
Du får her link til Bennys Drøm. Du må ikke dele linket med andre eller lægge
teksten ud digitalt. Det er kun til brug i din egen undervisning.
https://drive.google.com/file/d/0B7Tx9fm4x2GvX2NPeUtKQzhWVEU/view?usp=sha
ring
• Fleggaard
Som oplæg til forløbet kan I som begrebsafklaring se to musikvideoer fra Fleggaard.
Med videoerne kan eleverne lære, hvad en reklames denotative- og konnotative
betydning er.
Links finder du også i dias 2 i Power Pointet til reklamer.
Hvad er det reklamerne faktisk vil sælge? Hvad sælger den produktet på?
I kan tale: Blikfang, slogan, tekst, faktisk betydning, medbetydning og
intertekstualitet i reklamerne.
Links til Fleggaard musikvideoer: Lige over grænsen
For mænd
Fleggaard reklame for mænd
For kvinder
Fleggaard reklame for kvinder
Side 4 af 12
• Elevhåndbog - Reklamer
Elevhåndbogen er udarbejdet som en håndbog til brug i 8. - 10. klasse. Hensigten er,
at eleverne skal lære de faglige grundelementer(FGE) og begreber til reklamer- og
analyse. Du gennemgår Håndbogen i tempi, og eleverne øver sig på reklamer.
Du finder elevhåndbogen i linklisterne.
• Power Point til reklamer
Til Håndbogen er udarbejdet et Power Point, som understøtter Håndbogen. Arbejd
med materialerne sideløbende. Du kan i papirform udlevere Power Pointet som
diassortering til eleverne. Du går i menuen ”VIS” og vælg ”Diassortering” og gemmer
filen som diassortering, hvorefter du kan printe den ud.
Du får her link til Power Point til reklamer. Du må ikke dele linket med andre eller
lægge Power Pointet ud digitalt. Det er kun til brug i din egen undervisning.
https://drive.google.com/file/d/0B7Tx9fm4x2GvdmVrX0ZOX1RoU0U/view?usp=sha
ring
https://drive.google.com/file/d/0B7Tx9fm4x2GvN1JNN251SGJyaW8/view?usp=shar
ing
• Analysemodel til reklamer
Lav en grundig gennemgang af analysemodel til reklamer. Lad eleverne tage noter til
FP-9, da de må have egne noter med til prøven.
• Maslows behovspyramide
Gennemgå Maslows behovspyramide med eleverne. Du får her link, hvor du kan
læse mere om Maslows behovspyramide.
https://drive.google.com/file/d/0B7Tx9fm4x2GveDZtRVZVcWl4LTQ/view?usp=shari
ng
Side 5 af 12
Du kan gennemgå den med eleverne.
Pixi-e-bogen om Maslows behovspyramide er hentet gratis på:
http://altomledelse.dk/maslows-behovspyramide-2/
http://akademikernesblog.dk/2010/06/29/find-en-positiv-identitet-som-ledig/
• Opsamling på synlige elevlæringsmål
Brug de synlige læringsmål og lad eleverne markere, hvor de er i deres læring, og
hvor langt de er. Du får herved hjælp til: Tegn på læring i undervisningen.
❶Elevernes læringsmål Reklamer, som du udleverede og arbejdede med først i
forløbet. Eleverne indfarver igen på de synlige læringsmål.
Efterfølgende udleverer du ❷Elevernes læringsmål Reklamer.
Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu, og hvor langt de gerne vil nå
med hvert enkelt mål.
Side 6 af 12
• Analyse af Sloggi Dias 30
• Som pararbejde analyserer eleverne reklamen Sloggi. Eleverne bruger
analysemodellen til reklamer. Analysen afleveres skriftligt.
Du får nederst i lærervejledningen links til reklamer, som du skal bruge i forløbet.
•
I linklisten finder du en færdig analyse af Sloggi-reklamen.
• Dias 30 - 33
• Dias 30 - 33 indeholder reklamer, som er forbeholdt til skriftlig analyse i 8. 10. klasse. Det er Sloggi, Krystle, Veet og Locobase-Pluk en ny frugt.
• På SkiveDNA.dk under Dansk: ”Prøve-prøveklar-Prøvetekster” finder du
prøvetekster, som kan perspektiveres til disse tekster.
• Analyser af reklamer dias 35 - 46
Del klassen ind i grupper á tre elever. Udvælg, hvilke reklamer eleverne skal
analysere. Med fordel kan du gemme nogle til 9.-10. klasse.
Lad eleverne analysere reklamerne med henblik på mundtlig fremlæggelse, som kan
understøttes af Power Point eller Prezi.
• Analyse af Krystle Dias 31
Som afslutning på forløbet i 8. klasse analyserer eleverne Krystle-reklamen, som er
eksemplarisk, da den både er en spejlings- prestige -og stilreklame. Reklamen er fra
et ukendt ugeblad. I Elevhåndbogen til Reklamer s. 13 er skrevet noget om serien
”Dollars.”
•
I linklisten finder du en analyse af Krystle-reklamen
Side 7 af 12
• Opsamling på synlige elevlæringsmål
Brug de synlige læringsmål og lad eleverne markere, hvor de er i deres læring, og
hvor langt de er. Du får herved hjælp til: Tegn på læring i undervisningen.
Eleverne indfarver igen på de synlige læringsmål.
❶Elevernes læringsmål Reklamer ❷Elevernes læringsmål Reklamer.
Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu.
De synlige elevlæringsmål gemmes til 9. klasse.
Undervisningshjul 2 9. klasse
Side 8 af 12
• Synlige elevlæringsmål
Udlever nye elevlæringsmål til reklamer❶❷Lad eleverne indfarver på de synlige
læringsmål. De kan sammenligne med arkene fra 8. klasse, og I kan tale om, hvad og
hvor meget I skal repetere fra 8. klasse.
• Repetition
Her listes repetitionsmulighederne op uden yderlige kommentarer.
•
•
•
•
•
Bennys Drøm
Elevhåndbog reklamer
Power Point reklamer
Maslows behovspyramide
Analysemodel til reklamer
• Opsamling på synlige læringsmål
Eleverne indfarver igen på de synlige læringsmål.
❶Elevernes læringsmål Reklamer ❷Elevernes læringsmål Reklamer.
Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu.
Udlever som noget nyt elevlæringsmål til reklamer ❸ og lad eleverne indfarve
målene.
• Analyse af Veet
Lad eleverne parvis analysere reklamen, som skal fremlægges. Du får foreslag til
fokuspunkter, som de forskellige par skal have fokus på i analysen. Herved kommer
eleverne til at fremlægge noget forskelligt. Alle par analyserer hele reklamen; men
fremlægger med forskelligt fokus.
•
I linklisterne finder du hjælpeark til ordklasser. Eleverne bruger dette
ark, når de skal afgøre, hvordan sproget i reklamen er, og om det har
lyriske træk og andre sproglige virkemidler.
Side 9 af 12
Fokuspunkter
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Genre, reklametype, kommunikationsmodel og hensigt
Format, planer og billedbeskrivelse
Blikfang, slogan og tekst
Sprog, ordklasser og bøjningsformer i teksten
Komposition og blikførende linjer
Synspunkt og synsvinkel
Reklamens denotative og konnotative betydning
Farverne
Temaer, fortolkning, vurdering og perspektivering
Alle grupper kommer med deres fortolkning
Hvis du har mage elever i klassen, kan flere par have samme fokuspunkt. Punktet:
Sprog, ordklasser og bøjningsformer i teksten, kan mange have gavn og glæde af.
Fremlæggelser
•
I linklisterne finder du en analyse på Veet-reklamen
• Analyser af reklamer dias 35 - 46
De reklamer I ikke analyserede i 8. klasse, kan I nu bruge, eller du kan genbruge
dem. Del klassen ind i grupper á tre elever. Udvælg, hvilke reklamer eleverne skal
analysere. Lad eleverne analysere reklamerne med henblik på mundtlig
fremlæggelse, som kan understøttes af Power Point eller Prezi.
• Skriftlig aflevering af analyse af Locobase-Pluk en ny frugt
Eleverne laver en skriftlig analyse af Locobasereklamen - Pluk en ny frugt. Analysen
er en skriftlig aflevering. Eleverne bruger og udfylder hjælpearket med ordklasser, så
de kan konkludere på sproget, teksten og virkemidler.
Læs 1. Mosebog kap. 3 - Syndefaldsmyten som baggrundslæsning, da reklamen
indeholder en tydelig allusion. Du finder teksten i linklisten.
Side 10 af 12
• Opsamling på synlige elevlæringsmål
Brug de synlige læringsmål og lad eleverne markere, hvor de er i deres læring, og
hvor langt de er. Du får herved hjælp til: Tegn på læring i undervisningen.
Eleverne farvelægger hver især, hvad de ved og kan nu, og hvor langt de gerne vil nå
med hvert enkelt mål.
Du bruger elevlæringsmål til reklamer ❶ ❷ ❸, som eleverne har fået udleveret.
• Links til reklamer og analyser
Du får links til reklamer, som du skal bruge i forløbet og færdige analyser af nogle af
reklamerne.
Du må på ingen måde dele links med andre eller lægge teksterne ud digitalt. Det er
kun til brug for din egen undervisning.
Links til reklamer
https://drive.google.com/folderview?id=0B7Tx9fm4x2Gvfmp5RkxjYkRaZU1yQTJzM3
JrdmlUNlNMbjA1OFo5Q01ocm12UEY1QkRXcXc&usp=sharing
Links til analyser af reklamer
https://drive.google.com/folderview?id=0B7Tx9fm4x2GvfkZucGppMzJrTlV2bmRtUT
BMV2I5eXlKMVdMQVFzUDJkVW9uSDVmZ1hIZkU&usp=sharing
Link til kompositionslinjer i reklamer
https://drive.google.com/folderview?id=0B7Tx9fm4x2GvfklZXzNZbmFfbUw0cFNWX
09OUkNlRVpHV2dpMnBtOXpLcWhiNWZaUDVKSmc&usp=sharing
Side 11 af 12
Kilder reklamer
Sloggi
Femina nr. 40 1999
Krystle
Ukendt ugeblad
Veet
Alt for damer 2007. Dameblad
Locobase - Pluk en ny frugt
I FORM 1994 nr. 8. Kvindeblad
Jadore
Matasreklame 2009
Lee
Femina nr. 14 1997
Ceres Royal
Båden 1987
Femme
Alt for Damerne nr. 17 2003
Eden
http://images-02.delcampestatic.net/img_large/auction/000/243/107/899_001.jpg?v=1
Louis Vuitton
http://rockthetrend.com/fashion/louis-vuitton-x-mert-marcus2/#.VOTHQuaG-So
Campari
Fra Camparikalender 2008 med Eva Mendes
http://www.justjared.com/photo-gallery/713531/eva-mendes-camparicalendar-05/fullsize/
Campari
Fra Camparikalender
2014http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/foodanddrinkpicturegall
eries/10441438/The-2014-Campari-calendar-featuring-UmaThurman.html
JBS Nonne
JBS nettet 2007
Dolce Gabbana
Negative reklamer Dolce Gabbana Napoleon
David Beckham
https://www.pinterest.com/pin/211528513724058442/
Et øjeblik for Martell
Alt for Damerne nr. 6 1990
God fornøjelse

Side 12 af 12