Undervisningsforløb perspektivtegning

Transcription

Undervisningsforløb perspektivtegning
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om perspektiv tegning
Perspektivtegning
I den virkelige verden e r tingene ikke altid flade som et stykke papir. Alligevel ønsker vi ofte
at beskrive ting fra vores omverden ved at tegne dem på noget fladt.
Skal det lykkes at tegne disse ting korrekt, må man bruge perspektivtegning.
For at kunne tegne en perspektivteg ning, må man kende nogle bestemte begreber og regler,
som vi vil se på i det følgende.
Introduktion
Undervisningsforløbet tager udgangspunkt i, at eleverne i en periode op til forløbet her i matematik, har
arbejdet med begreber og regler for perspektiv tegning. I forløbet her skal eleverne undersøge og afdække,
hvordan perspektiv tegning er relevant i billedkunstsværker og som teknik. Forløbet handler om, hvordan
eleverne vha. enkelte regler og begreber kan skabe dybde i tegning.
Formål
Målet med undervisningsforløbet er, at eleverne gennem kendskab og arbejde med perspektivtegning i
billedfremstilling kan udtrykke sig eksperimenterende med udgangspunkt i egne idéer.
Derudover er formålet at:
 Eleverne får viden om billedopbygning
 Eleverne kan reflektere over samspillet mellem egne og andres billeder.
Planlægning, arbejdsform og materialevalg
Undervisningsforløbet indledes med, at eleverne får en opsamlende teoretisk indføring af begreberne
omkring perspektivtegning, med udgangspunkt i den viden de allerede har fået igennem
matematikundervisningen. Forud for forløbet introducere læreren eleverne for forskellige bud på hvor
perspektiv som teknik er tydeligt repræsenteret i kendte værker. Desuden skal der i matematik være arbejdet
med perspektivtegning.
Eleverne skal i de indledende faser helst arbejde individuelt, da arbejdet er i en lille skala, og derfor kan
være svær at dele med andre. Når/hvis klassen skal lave et større fælles produkt hvor teknikken bruges, kan
man overveje at eleverne arbejder parvis eller i mindre grupper, så de kan hjælpe og støtte hinanden i
processen som indebærer en forandring og udvikling.
Forslag til læringsmål
Eleverne kan fremstille billeder hvor perspektiv indgår.
Eleverne kan tegne billeder med udgangspunkt i egen ideer.
Eleverne kan forholde sig eksperimenterende til perspektiv tegning.
Eleverne kan identificere karakteristika, som er kendetegnet for perspektivtegning.
Eleverne kan redegøre for eget arbejde og fremvise deres produkter gennem en udstilling.
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk
Billedkunst 4. årgang.
Forløb om perspektiv tegning
Omfang
Undervisningsforløbet kan gennemføres på 10 - 12 lektioner.
Gennemførelse
Introduktion af begreber og regler for perspektivtegning og gruppearbejde med fotojagt i blade og magasiner,
hvor eleverne skal indsamle billeder til en planche, hvor de markerer frontlinjer, dybdelinjer, horisontlinjer og
forsvindingspunkt. (4 lektioner)
Herefter skal eleverne på jagt i lokalområdet efter elementer, hvor eleverne kan tage billeder af elementerne
med vægt på tydelige horisontlinjer. (2 lektioner)
Opstart af perspektivtegninger med temaet ”by billeder”. Eleverne præsenteres for perspektivtegninger og
skal selv lave et produkt med det som udgangspunkt. (4 lektioner)
Forberedelse af ophængning og udstilling (2-3 lektioner)
Evaluering – billedsamtale (1 lektion)
Tegn på læring
Eleverne har kendskab til perspektivtegning, dets teknik, begreber og regler og kan arbejde med teknikken
og forholde sig eksperimenterende med deres egne produkter og fotos, så produktet tager sig flot ud for
betragteren.
Forslag til evaluering
For at kunne evaluere, hvorvidt eleverne har opnået kendskab til den teoretiske del af perspektivtegning kan
eleverne gennem deres udstillede arbejde holde et oplæg om de specifikke begreber, som knytter sig
specielt til perspektivtegning.
Desuden kan de forberede nogle spørgsmål til hinanden om deres arbejde med perspektivtegning i deres
produkter.
Forslag til undervisningsdifferentiering
Dette undervisningsforløb er baseret på, at eleverne selv vælger deres motiv. Deres perspektivtegning kan
have differentieret sværhedsgrad med mere eller mindre faste regler alt efter elevens kompetence, alder og
beherskelse af regler og begreber.
Det færdige produkt kan variere fra elev til elev.
Udarbejdet af Sarah Urgaard
www. Kundskabogkaos.dk