Underbara stora diamanter vid vårens smyckeauktion

pressrelease 2008-04-09
hos hovjuvelerare W.A. Bolin
Den 20 april hålls vårens smyckeauktion hos W.A. Bolin, ledande inom smyckeauktioner i
Nordeuropa. Auktionens dyraste utrop är en magnifik enstensring, briljantslipad diamant
8,13 ct och utrop 560.000 kronor! Det äldsta smycket är ett vackert guldarmband tillverkat
i Stockholm 1802. Vidare finns 27 utsökta ryska föremål och ett ansenligt utbud av stora
diamanter som söker nya ägare.
Auktionsutroparna Peder Lamm och Anita Bolin erbjuder en
sensationell spännvidd av objekt i varierande prisklasser. Vårens imponerande utbud omfattar 852 föremål till ett totalt
värde av 11,2 miljoner kronor.
Särskilda attraktioner är de ryska objekten. Här finns utsökta broscher, en är i 14 kt guld med en droppformad rysk ametist, nedanför en gammalslipad briljantdroppe, gammalslipade
briljanter och diamanter ca 2.50 ct, samt två orientaliska pärlor. Ryska stämplar S:t Petersburg samt mästarstämplad VF i
kyrilliska bokstäver för Vladimir Finikov, mästare hos C E Bolin. Utrop 140.000:– (katalognummer 256). En är i 14 kt guld
med 8 rubiner ca 4 ct, gammalslipade briljanter, diamanter
och rosenstenar ca 9 ct. Utrop 60.000:– (nr 82). Vidare finns
en Fabergébrosch i 14 kt guld med granat. Utrop 30.000:– (nr
117). Urvalet är brett och det finns även ett hänge i 14 kt guld
med fyra månstenar och rosenstenar i form av en druvklase
med daggdroppar. Mästarstämpel VF i kyrilliska bokstäver för
Vladimir Finikov, S:t Petersburg, mästare hos firma C E Bolin
(nr 222), utrop 110.000:–. Förutom detta finns två stycken
ordnar från S:t Stanislavorden.
Auktionen erbjuder ett generöst utbud av stora diamanter
8.13 ct, 2 st 4.35 ct och 4.10 ct. Dessutom ett flertal diamantcollieér och rivièrearmband. Bland silverföremålen kan
nämnas ett par mycket vackra silverkandelabrar (nr 369), utrop 35.000 :–.
Välj bland många välkända märken. Svensk design från
W.A. Bolin, Borgila, Gierta, Lantz, Wiwen Nilsson och Sigurd
Persson. Internationell formgivning från Fabergé, Cartier, Tiffany & Co, Stern, Rolex och Patek Philippe.
”Bolinföremål från den ryska tiden är i stort sett lika efterfrågade som Fabergé idag”, säger Christian Bolin, hovjuvelerare i sjätte generationen.
Smyckeauktionerna hos W.A. Bolin är internationellt kända. Det finns ett stort intresse från handlare i såväl Europa,
USA som W.A. Bolins ”andra hemland” Ryssland.
W.A. Bolins vårauktion hålls söndagen den 20 april i butiken
på Sturegatan 6. Start klockan 11.00. Objekten visas i W.A.
Bolins butik söndag 13 april kl. 11–16, måndag 14 april till
fredag 18 april kl. 10–18 samt lördag 19 april kl. 10–16. Specialvisning för press enligt överenskommelse.
Kontakta Christian Bolin eller Martina Palme för mer informa­tion, tel. 08-545 077 70.
Högupplösta bilder på samtliga auktionsföremål kan hämtas på www.bolin.se under rubriken pressrum. Användarnamn: press, lösenord prezz.
W.A. Bolin är ett unikt juvelerarhus på flera sätt. Det är det enda i världen som, med oavbruten verksamhet, varit i samma familjs ägo i över 215
år. Dessutom har W.A. Bolin varit hovjuvelerare åt tre svenska kungar och sex ryska tsarer. Tidigare har verksamheten bedrivits i St Petersburg och
Moskva, men är sedan början av 1900-talet placerad i Stockholm. I den egna ateljén tillverkar guldsmedsmästarna smycken av yppersta kvalitet,
för den egna kollektionen och på beställning. I butiken vid Stureplan i Stockholm finns ett utsökt urval av smycken och silverföremål. Vår och
höst håller W.A. Bolin interna­tio­nella kvalitetsauktioner för smycken, silver och preciosa. Kostnads­fri värde­ring av inlämnade auktionsföremål
erbjuds. W.A. Bolin är särskilt intresserade av svenska och internationella märkes­föremål, den egna äldre produktionen, äldre ryska objekt samt
i all synnerhet W.A. Bolins äldre ryska produktion.
utvalda smycken ur vårkatalogen 2008
brosch/hänge
14 kt guld med 8 rubiner ca 4 ct, gammalslipade
briljanter (några skadade), diamanter och
rosenstenar ca 9 ct. Storlek 5.4 × 7 cm, vikt 24.4
gram. Ryska stämplar S:t Petersburg 1899–1908,
mästarstämpel ia i kyrilliska bokstäver.
Tennlödning. 60.000:–
117 fabergébrosch
14 kt guld med en granat. Storlek 1.3 × 3.5 cm.
Stämplad kf i kyrilliska bokstäver för k fabergé, samt högerställd kokoshnik med deltatecken
för Moskva 1908–1917.
Proveniens: Rysk samling. Denna samt ytterligare ett antal angivna föremål kommer från
arvingarna till en svensk familj utvandrad ur
Ryssland vid revolutionen.
30.000:–
222 hänge
14 kt guld med fyra månstenar och rosenstenar
i form av en druvklase med daggdroppar. På
baksidan öppningsbar relikgömma skyddad av
en bergkristallplatta. Mästarstämpel vf i kyrilliska
bokstäver för Vladimir Finikov, S:t Petersburg,
1899–1908, mästare hos firma C E Bolin. Storlek
2.5 × 3.0 cm. För Vladimir Finikov och Bolins
mästare i Ryssland se vidare M.Ribbing: Smycken
och silver, Stockholm 1996. 110.000:–
256 brosch
14 kt guld med en droppformad rysk ametist,
nedanför en gammalslipad briljantdroppe, gammalslipade briljanter och diamanter ca 2.50 ct
samt två orientaliska pärlor. Ryska stämplar S:t
Petersburg samt mästarstämpel vf i kyrilliska
bokstäver för Vladimir Finikov, mästare hos
firma C E Bolin. Storlek 2.5 × 3.2 cm, vikt 13.9
gram. För Vladimir Finikov och Bolins mästare
i Ryssland se vidare M. Ribbing: Smycken och
silver, Stockholm 1996.
140.000:–
369 ett par kandelabrar
silver 800/1000 för fem ljus vardera. Tredelad
fot med genombruten musseldekor, pärlstav
samt tre svanar med utbredda vingar. Räfflade kolonnskaft med korintiskt kapitäl. Fyra
svängda bladhölstrade ljusarmar samt separat
mittskaft med urnformade delvis godronnerade ljushållare ovanför släta ljusmanschetter.
Ljusarmar, mittskaft, manschetter, ljushållare
samt dekorsvanar är löstagbara. Stämplade jba
l’Orfevrerie. 1900-talets första hälft. Höjd 55
cm, total vikt ca 5.800 gram.
35.000:–