auktion 22 - Probus Auktioner
auktion 22 - Probus Auktioner
AUKTION 22 23 APRIL 2014 Armémuseum stockholm Probus Vapen & Ordnar Auktion nr 22 den 23 April 2014 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Onsdag 23 April kl 9.30 VISNING Söndag 20 April kl 15.00-17.00 Måndag 21 April kl 11.00-16.00 Tisdag 22 April kl 11.00-16.00 Slutpriser: på www.probusauktioner.se dagen efter auktion Anbud: fax +46 (0)8 660 58 19 t.o.m Tisdag 22 April kl. 12.00 Auction nr 22 Arms & Orders will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. 3 Probus Probus KÖPEVILLKOR Valuta Auktionen hålles i SEK. Utropspriser är angivna i SEK. Budgivning sker i SEK och fakturering sker i SEK. Betalning sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Utropspriser Katalogens utropspriser angivna SEK utgör en vägledning för köparen. Slutpriset kan överstiga eller understiga utropet. Säljare har i vissa fall bevakningspriser på föremålen, dessa får dock aldrig överstiga utropspriset. Budgivning och betalning sker i SEK Katalogisering Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen undersöka och bedöma föremålens skick och beskaffenhet. Kataloguppgifter och uppgifter i konditionsrapporter är endast vägledande för köparen och befriar inte köparen från hans undersökningsplikt. Är väsentlig uppgift i katalogen direkt felaktig kan detta utgöra grund för hävning av köp. Om katalog-uppgifter ändras, anslås eller meddelas detta vid auktionstillfället. Probus ansvarar ej för naturligt slitage eller smärre skador, defekter eller naturliga förändringar i material som exempelvis trä, papper och läder. Eventuella fel skall reklameras omedelbart i samband med utlämning (då köparen märkt eller bort märka felet) dock senast 10 dagar efter auktionen. Uppgift angående upphovsman dock senast två år från auktionsdagen. Ansvar Telefonbud Kund kan bjuda per telefon på enstaka poster. Framställan om telefonbudgivning bör ske skriftligen eller per fax senast kl 12.00 dagen före auktionen. Normalt erfordras referens. Framställan måste ange vilka nr som är aktuella samt aktuellt telefonnr till budgivaren. Budgivaren förbinder sig att minst vara beredd att minst bjuda utropaspris för aktuellt objekt. Möjligheten till telefonbudgivning är begränsad till antalet tillgängliga telefonlinjer. Telefonbudgivning sker på budgivarens risk och Probus kan inte hållas till ansvar om budgivning, oavsett orsak, ej kommit till stånd. Inropsprovision Vid köp tillkommer för varje enskilt auktionsföremål en inropsprovision på 22,5% inkl. moms Betalning Betalning till auktionen sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Vid betalning med bankkort (svenska) utgår ingen extra avgift. Betalning med av oss accepterade kontokort (ej American Express och Diners) kan endast utföras under auktionsdagen. (avgift 3% på beloppet). Vi tar ej emot Eurocheckar eller utländska checkar. Betalning och avhämtning sker senast 14 dagar efter auktionen. Därefter debiteras köparen 2 procent ränta per månad samt förvaringsavgift per objekt och kalenderdag med 30 kronor. Uteblir betalning har Probus rätt att häva köpet. Avhämtning Probus ansvar gentemot köparen är alltid begränsat till prisavdrag eller att som mest ersätta klubbat pris jämte inropsavgift och mervärdesskatt. Probus ansvarar inte för indirekta eller direkta skador köparen kan ha drabbats av. Sker på Armémuseum auktionsdagen därefter den 24-25 april på Grevgatan 6, kl 14.00-17.00, därefter enligt överenskommelse. Budgivning Probus är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande omständighet skall anses bl a krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varuknapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Budgivare skall registrera sig hos kundtjänst. Bud avges med tydligt tecken. Auktionskommisarien avgör med vilket belopp ett bud skall höjas för att räknas som nytt anbud. Han avgör även vid lika bud, vilket som skall äga företräde. Auktionskommissarien äger ensam rätt att bortse från avgivna bud, samt avgöra om budgivning skall återupptas vid tveksamheter angående budgivningen. Inropsuppdrag Skriftliga inropsuppdrag mottages för kunders räkning mot uppvisande av legitimation. Inropsuppdrag behandlas konfidentiellt och kundtjänst köper till belopp motsvarande näst högsta bud + normal höjning. Inropsuppdrag skall vara Probus tillhanda dagen före auktiionen senast kl 12 00. Återkallande av anbud skall var Probus tillhanda till samma tid. Probus ansvarar ej för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om Probus försummar att utföra inropsuppdraget. Kund ansvarar för köp som kommer till stånd genom av honom felaktigt eller svårtolkat ingivet inropsuppdrag. Svårlästa eller svårtolkade anbud behöver ej beaktas. Vid lika bud gäller det först registrerade uppdraget. Det ankommer på uppdragsgivaren att kontrollera om anbud leder till köp. Force majeure Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. I alla tider har man varit modemedveten något som avspeglar sig i äldre påkostade jaktvapen. Var man förmögen vid 1600-talets mitt och skulle ut på fågeljakt så var den s k Tschinkebössan det allra senaste, tillverkad i Schlessien (södra Polen) och ofta med rika inläggningar på stocken. Nr 108 på vårens auktion är en Tschinkebössa med rika inläggningar och i ett mycket gott skick. Elias Kriebel var en duktig pistolsmed verksam i Reval, nuvarande Tallin vid tiden omkring 1700, Reval var då Sveriges näst största stad. Ett par flintlåspistoler, nr77 tillverkade av honom och säkert brukade av en karolinsk kavalleriofficer säljer vi nu på vårauktionen. Nr 84 ett par flintlåspistoler, tillverkade vid 1700-talets mitt av Nils Hammarklang i Söderhamn. Pistolerna är unika i sin utformning och har en viss likhet med skotska helstålspistoler. Vad vi känner till är de det enda svensktillverkade paret helt i stål från den tiden. 1812 lades faktoriet i Söderhamn ned på grund av det utsatta läget vid östersjökusten. Istället etablerades Carl Gustafs stads gevärsfaktori i Eskilstuna. Under årens lopp har vi haft många vapen från faktoriet i Eskilstuna på våra auktioner, ett par nummerriktiga flintlåspistoler m/1820 för kavalleriet i förstklassigt skick har vi aldrig tidigare sålt nr 256. En svensk karolinsk värja med ryggställda F på klingan för officer eller drabant under hertig Fredrik av Holstein-Gottorp (1694 -1702), tagen av danskarna som krigsbyte den 7 februari 1713 vid Tönning säljer vi som nr 139. Ett ovanligt blankvapen är manskaps pallasch m/1805 för Livregementbrigadens kyrassiärkår, nr 11, märkningen på fästet gör att man med lite tur kan forska fram vem som ursprungligen burit vapnet. Bland ordnar och utmärkelser kan man hitta en ordern som tillhört kung Ferdinand av Bulgarien, den portugisiska ”Order of the Christ and Saint of Aviz” från ca 1900 Välkomna till Auktion 22 Max Sjöberg och Jörgen Martinson Conditions of sale, page 4 4 5 Probus Probus Conditions of sale Currency The auction will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. Payment to Probus account at Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS The catalogue All lots are sold “as is”. The bidder accepts full responsibility to inspect and evaluate the lot to his or her satisfaction prior to the auction. Descriptions in the catalogue are guidelines for the buyer and do not exempt the buyer from his or her responsibility to inspect the lots being sold. Auctioneer announcements. If a description in the catalogue is changed, this will be posted during the preview or announced by the auctioneer prior to any bidding at the auction. Probus is not liable for natural wear or small damages, defects or natural changes in material such as wood, paper or leather. If essential information in the catalogue description is wrong this may be the grounds for revoking a purchase. A claim due to defects must be submitted in connection with the collection of the lot or at the latest 10 days after the auction. Questions concerning the authenticity or maker of the work must be raised within 2 years of the day of the auction. Estimates The estimates stated in the catalogue are in SEK and serve as a guideline for the buyer. The purchase price may be higher or lower than the estimate. The consignor may have set a reserve on the lot. A reserve never exceeds the estimate in the catalogue. Responsibility/liability Probus responsibility to the buyer is always limited to a reduction in price or at the most refunding the hammer price plus commission including VAT. Probus is not responsible for direct or indirect damages the buyer. Bidding Bidder Paddles. All presumptive buyers must obtain a bidder’s paddle at customer service prior to bidding. Bidders must clearly show their bidding paddle while bidding. A lot shall be sold to the highest bidder as determined by the auctioneer. The auctioneer has the right to reject any bid, refuse to acknowledge any bidder, challenge bids, reject any advance in the bidding if the auctioneer deems it insufficient an otherwise regulate the bidding and its increments. In the event of a dispute between bidders the auctioneer has the absolute right to determine the successful bidder or to re-offer the lot in dispute. Absentee bids and telephone bidding Written bids are accepted on the behalf of customers with valid identification. Absentee bids are treated confidentially and customer service will bid on your behalf, and will attempt to purchase the indicated lot(s) at the lowest possible price without exceeding the indicated amount. Absentee bids, which are faxed, must be received by Probus at noon the day before the auction. Absentee bids may be left at customer service at the preview until closing time. Recall of bids must either be faxed by noon the day before the auction or recalled at the preview by closing time the day before the auction. If we receive more than one bid of the same value, the first one received will take precedence. Telephone bids Telephone bids are accepted on individual lots. Application for a telephone bid must be made in writing at the viewing before closing time or by fax before 12 pm (noon) the day before the auction. New customers must supply bank references and identification. Lot numbers and the customer’s telephone number must be noted. Telephone bids are only accepted if the bidder will at least bid the estimate for the noted lot. Telephone bidding is limited by the number of available lines. Telephone bids are accepted at the risk of the bidder. Absentee bids, whether written or executed by telephone, is a service for the client, Probus will not be liable for errors, omissions or failures to execute bids. Probus is not liable for any loss that the client may be caused if Probus fails to carry out the absentee bids. The buyer is responsible for purchases executed through absentee bidding. The client is held responsable for purchases registrated from an illegible or incorrect absentee bid Probus reserves the right to not accept an unclear or illegible written bid. 1 BRONZE LANTAKA Indonesian, 18-19-century (17-1800-tal), 126 cm 6 000 (732 €) Results It is the responsibility of the absentee bidder to check that his or her bid has led to a successful purchase. 2 FLINTLOCK BLUNDERBUSS Purchase and Payment The purchase price to buyer for the lot is the amount of the successful bid price and the buyer’s premium of 22,5% including VAT. - payment by bank card/debet card issued by a Swedish bank is accepted at the auction, no surcharge is added - payment by other accepted creditcards up to a value of 100.000 sek is accepted from clients attending the auction. (among not accepted cards is American Express och Diners) A surcharge of 3% is added. Probus does not accept Eurochecks or other foreign checks. When paying by bank transfer, all transfers must state relevant lot or invoice number and buyer’s bid number. Bank transfers may be sent directly to: Handelsbanken SE-1 Stockholm Sweden Phone +46(0)854581370 IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292 SWIFT/BIC HANDSESS For the account of Probus Auktioner 6112-589 764 292 Payment and collection is made at the latest 14 days after the auction. Probus reserve the right to charge a late payment fee of 2% per month on the purchase price if payment is not received on time. After 14 days a storage fee of 30 SEK will be charged on lots not removed. If the buyer fails to comply with these conditions Probus has the right to cancel the sale of the lot(S) in which the buyer is in default. Turkish, silver-plated mounts, 83,5 cm; stock damage 2 4 000 (488 €) 3 MIQUELETLOCK RIFLE Turkish, 18-19th century, lock and barrel with decoration in gold, stock with corals, 132 cm, cal ca 13 mm; parts missing, damages 7 000 (854 €) 3 Collection of purchased lots No purchase may be claimed or removed until it has been fully paid for, unless otherwise agreed by Probus. On the day of the auction lots may be collected until the end of the action at Armémuseum. Between April 24-25 lots may be collected at Grevgatan 6, from 14.00 to 17.00 (2 -5 pm), or at other times by agreement. Force majeure Probus is exempt from sanction for failure to meet a certain obligation in accordance with this agreement if the failure is based on a circumstance of the type stated below and the circumstance prevents, or considerably hinders, the obligation being met promptly. Circumstances providing grounds for exemption include act of war, currency restrictions, shortage of transport, fire, measures taken by an authority, change in legislation, industrial conflict, general shortage of goods, restrictions on fuel, accident or equivalent cirumstances. If Probus meeting of a certain obligation is delayed more than three months owing to a circumstance providing grounds for exemption, the purchaser is entitled, without having to pay compensation, to cancel the purchase in writing. 4 4 SNAPPLOCK GUN Balkan ottoman, silvercovered lock, stock with mother of pearl decorations, 155 cm; ramrod and decoration parts missing, damages 6 000 (732 €) 5 MIQUELETLOCK GUN Turkish, 18-19th century (17-1800-tal), lock with decoration in silver, barrel with decoration in gold, 102 cm; stock broken and wormeaten, damages, forend stock missing Disputes Disputes concerning these terms shall be settled in accordance with Swedish law at a court in Sweden 5 6 1 3 000 (366 €) 7 Probus Probus 7 6 KABYLE GUN North African, 19th century (1800-tal), 157 cm; parts missing, damages 6 DAGGER Persian, 19th century (1800-tal), grip in carved bone, watered blade with gold decoration, scabbard with iron mounts, text and decoration in gold, original case, 39,5 cm grip with damages 1 500 (183 €) 11 10 000 (1 220 €) 8 JAMBIYA 19th century, hilt in hard stone, blade and scabbard mounts with decoration in gold, 40,5 cm; part of hilt missing 13 4 000 (488 €) 9 JAMBIYA grip in hardstone, watered blade with decoration in gold, scabbard with mounts in brass, 48 cm; hilt with damages 8 000 (976 €) 8 10 KHANJAR hilt in jade with silver decorations, watered blade with steel cut decoration, scabbard with mounts in silver, 45 cm, blade 32 cm, grip decoration with minor repair 30 000 (3 659 €) 11 JAMBIYA 19th century, hilt in horn, blade with rest of decoration in gold, scabbard, 46 cm; end of lower scabbard mount missing 1 500 (183 €) 12 DAGGER Indian, grip in hardstone, lower scabbard mount in silver, 35 cm 6 000 (732 €) 13 14 14 DAGGER Indo-persian, hilt and scabbard in decorated steel, blade with decoration in gold, 35 cm; scabbard with small damages 7 8 9 1 500 (183 €) JAMBIYA indo-persian, hilt in iron with gold decoration, watered blade, scabbard with printed text: CONSTANTIN PRE…IANO, 43,5 cm; scabbard with damages and repair 10 12 4 000 (488 €) 9 Probus Probus 17 15 DAGGER Indian, hilt in iron with decoration in silver, blade with decoration in gold, 47 cm 4 000 (488 €) 16 DAGGER 21 probably Turkish, gilded mounts, grip in hardstone, gilded blade with etched decoration and text, 35 cm; lower scabbard mount missing 6 000 (732 €) 17 KHANJAR Indian, 18-19th century, grip in bone, 31 cm; grip with damages 22 5 000 (610 €) 18 DAGGER ca 1900, grip in marine ivory, partially blued blade with decoration in silver and text, scabbard, 43 cm 5 000 (610 €) 19 KHYBER KNIFE mounts in brass, 64,5 cm 15 16 23 1 000 (122 €) 21 KINDJAL 24 hilt and scabbard in iron with decoration in silver, 45 cm; one wood piece inside scabbard missing 5 000 (610 €) 22 KINDJAL 19th century, grip in horn, blade with mark, scabbard with filigree-decoration, 48 cm; part of horn plate missing, scabbard with repair 18 3 000 (366 €) 23 KINDJAL 19th century, grip in marine ivory, mounts in silver with niello and text, 49,5 cm; one rivet replaced, scabbard cover missing, damages 3 000 (366 €) 24 19 20 KUKRI 25 late 19 th century, grip in bone, scabbard with accessories, 44,5 cm; small damages 2 500 (305 €) 10 KINDJAL hilt and scabbard with niello and gilt decoration, 34 cm MINIATURE KINDJAL, 2 BUTTONS Russian, 19 cm 20 25 4 000 (488 €) 1 000 (122 €) 11 Probus Probus 30 MIQUELETLOCK PISTOL Balkan, 19th century (1800-tal), stock with relief decoration, 50 cm; main spring and trigger guard later 5 000 (610 €) 26 30 MIQUELETLOCK PISTOL Caucasian, 19th century (1800-tal), mounts in silver with niello and text, 45 cm 20 000 (2 439 €) 26 31 FLINTLOCK PISTOL Turkish, 19th century (1800-tal), butt with mounts in silver, 49 cm; hammer don’t stop in safety or firing position, small decoration parts missing 2 500 (305 €) 31 32 27 35 MIQUELETLOCK PISTOL FLINTLOCK PISTOL Balkan, 19th century (1800-tal), stock in white metal with niello, 46 cm; trigger guard screw later MIQUELETLOCK PISTOL Caucasian,19th century (1800-tal) mounts in silver with niello, 38,5 cm 3 000 (366 €) 32 Albanian, stock entirely in engraved brass, 54 cm; small damages 2 000 (244 €) 35 25 000 (3 049 €) 27 33 FLINTLOCK PISTOL 19th century (1800-tal), mounts and stock with decoration in silver, 50 cm; hammer missing, damages 2 500 (305 €) 33 28 28 MIQUELETLOCK PISTOL 19th century (1800-tal), lock and barrel with decoration in gold, stock 19-20th century, 48 cm 4 000 (488 €) 29 29 12 34 MIQUELETLOCK PISTOL 19th century (1800-tal), lock and barrel with decoration in gold, stock 19-20th century, 42 cm 4 000 (488 €) 34 36 FLINTLOCK PISTOL Turkish, 19th century (1800-tal), lock and barrel with decoration in silver, mounts probably of silver; 43 cm, end of butt cap and forend stock missing 2 500 (305 €) 36 PERCUSSION PISTOL mid 19th century (1800-talets mitt), in brass, butt in horn, 27 cm; butt with small damages and repairs, hammer does not stop in firing position 2 500 (305 €) 13 Probus Probus 37 37 POWDER FLASK Persian, silver-plated copper, 13,5 cm 38 1 000 (122 €) POWDER FLASK Iron and Brass, h 21 cm 39 42 38 1 500 (183 €) AXE 44 indo-persian, 18-19th century, axehead with decoration in gold, wooden shaft with decoration, 58 cm; shaft with damage 43 10 000 (1 220 €) 40 AXE indo-persian, 18-19th century, axehead of watered steel with decoration in gold, silver-plated steel shaft with knife, 59 cm YATAGHAN 19th century (1800-tal), grip in ivory, blade with text and decoration in gold koftgari, scabbard with mounts in brass, 79 cm; small repairs 7 000 (854 €) 40 45 15 000 (1 829 €) YATAGAN Turkish, blade with koftgari in gold and text, 77 cm; part of hilt missing, damages 44 4 000 (488 €) 46 45 YATAGAN 19th century, two-piece grips in horn, blade with stamp and decoration, scabbard, 74 cm; damages 1 500 (183 €) 46 47 41 41 BOW Oriental, 18-19th century (17-1800-tal), painted decoration, 92 cm, 16 arrows, 72 cm; one arrowhead missing 3 000 (366 €) 42 1 200 (146 €) 48 47 3 000 (366 €) 49 48 25 000 (3 049 €) 43 14 TULWAR’S (2) all steel, sawblade, 86 cm and 84 cm; restored KILIJ 2 500 (305 €) 19th century, grip in horn, blade with text and decoration in silver, scabbard with mounts in brass, 95 cm, blade 81 cm; iron cross guard an old replacement 5 000 (610 €) YATAGHAN 19th century, two-piece grips in horn, blade with text, scabbard, 73,5 cm; damages KILIJ Ottoman, 19th century, for a child, grip in horn, blade with text, scabbard with mounts in silver, 69 cm, blade 57,5 cm 39 YATAGHAN 19th century, grip in brass, blade with decoration, 65 cm 50 KIRACH sword, indian, all steel, 111 cm 49 50 1 500 (183 €) 15 Probus Probus 56 51 57 52 61 58 53 59 55 54 NIMCHA North Africa, 19th century (1800-tal) hilt with iron mounts, 98,5 cm blade 84 cm, damages 1 500 (183 €) 56 NIMCHA North Africa, 19th century (1800-tal) hilt with iron mounts, 91 cm blade 78 cm, damages 1 500 (183 €) 55 51 57 TULWAR Indian, hilt in steel, blade with decoration, 87,5 cm, blade 75 cm 1 500 (183 €) 52 TULWAR Indian, hilt with steel cut decoration, 94 cm, blade 82 cm 2 000 (244 €) 53 PULOAR all steel, Indian, 93 cm 54 2 000 (244 €) TULWAR Indian, hilt in steel with decoration in silver, blade with text in gold koftgari, 85 cm, blade 73,5 cm 4 000 (488 €) 16 58 2 000 (244 €) MORO KRIS wooden grip, 64,5 cm 59 61 KATAR all steel, Indian 1 000 (122 €) KRIS Java, brass covered hilt with glass stones, watered blade, 57 cm 2 000 (244 €) 60 60 KABUTO helmet, japanese, 62 plate kabuto with rivets, signed, probably 16th century, (1500-tal), damages 62 25 000 (3 049 €) 62 MEMPO Japanese, mid 19th century, russet iron, signed 15 000 (1 829 €) 63 TEPPO, PERCUSSION GUN Japanese, mounts in brass, barrel with family crest etc, 133 cm 12 000 (1 463 €) ARMOUR Japanese, composite, 18-19th century (17-1800-tal), Kabuto (helmet) 17th century (1600-tal) russet iron with familymon, damages 25 000 (3 049 €) 63 17 Probus Probus 64 TEPPO, MATCHLOCK Japanese, mounts in brass, barrel with decoration, 110 cm; trigger missing, small damages 3 000 (366 €) 64 65 OFFICERS SWORD Imperial Japanese, WWII-period, blade dated 1942 (Manchuria), 94 cm, blade 66,5 cm 8 000 (976 €) 66 NCO’S SWORD (non-commissioned officer’s), Imperial Japanese, WWII-period, grip in aluminium, blade with no 159939, scabbard with no 152316, 91 cm, blade 67 cm 71 5 000 (610 €) 65 67 NAVAL OFFICER’S SWORD Imperial Japanese, WWII-period, scabbard, 88 cm, blade 61,5 cm 72 6 000 (732 €) 68 TANTO Japanese, ca 1900, hilt and scabbard in bone, 38 cm, blade 23,5 cm 3 000 (366 €) 69 66 73 TANTO Japanese, ca 1900, hilt and scabbard in bone, 35,5 cm, blade 19 cm; small part in bone missing, damages 74 2 000 (244 €) 70 TSUBAS (3) Japanese, iron, ca 5,5x5,5 - 8x7,5 cm 1 200 (146 €) 75 67 73 SWORD Chinese, 19-20th century (18-1900-tal), mounts in brass, scabbard, 84 cm, blade 65 cm 2 500 (305 €) 70 74 SWORD Chinese, 19th century (1800-tal), mounts in iron, 89 cm, blade 74 cm 68 71 1 500 (183 €) SWORD Chinese, grip with mounts in brass, 113,5 cm, blade 68,5 cm 2 000 (244 €) 72 SWORD Chinese, circa 1900, hilt with iron mounts, scabbard with mounts in brass, 94 cm, blade 75 cm 69 18 2 000 (244 €) 75 TWIN SWORD Chinese, ca 1900, mounts in brass, scabbard, 55,5 cm 2 000 (244 €) 76 FLINTLOCK PISTOL Flemish, ca 1670-80, barrel with the mark of Utrecht, mounts in iron, escutcheon with monogram, 46 cm; stock with cracks, restored 30 000 (3 659 €) 76 19 Probus Probus 78 78 FLINTLOCK PISTOL Austrian, lock and barrel signed Georg Keiser a Wien, ca 1700, mounts in iron and silver, stock in walnut ca 1730, 54 cm; barrel with partly later engraving, small damages 79 20 000 (2 439 €) 79 A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS ca 1720-40, mounts in iron, 52 cm; forend stocks later, small repairs 12 000 (1 463 €) 80 A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS reconverted from percussion, English, lock signed Dolep (Andrew D London 1681-1713), barrels with London proof marks, mounts in silver, 48,5 cm; repairs and restorations 12 000 (1 463 €) 81 77 A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS ca 1700, lock and barrel signed ELIAS KRIEBEL, REVAL, mounts in iron with decoration, pommel cap with mask, 53 cm; minor restorations, front sights missing 120 000 (14 634 €) 20 FLINTLOCK PISTOL 80 18th century, lock and barrel with inscription Lazoro Lazoriho, mounts in iron with decoration, 53,5 cm; stock 19th century 4 000 (488 €) 82 77 MIQUELETLOCK PISTOL Spanish, late 18th century (sent 1700tal), mounts in brass, 39 cm; small damages and repairs 5 000 (610 €) 81 82 21 Probus Probus 83 FLINTLÅSPISTOLER, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS svenska, omkring 1740, lås sign Schertiger, Stockholm (Jonas S 1696-1748) mässingsbeslag, 45,5 cm, senare laddstakar 60 000 (7 317 €) 84 FLINTLÅSPISTOLER, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS svenska, 1700-talets mitt, helt av stål, lås märkta Söderhamn NHK, öppningsbara kolvlock med plats för tillbehör, ett tillbehör saknas, graverad dekor med bl.a. tre kronor och maskaroner m.m, 25 cm; en av hanarna saknar avslutning på tumgreppet. Se Svenska Böss och pistolsmeder av Kåa Wennberg 1989, där finns tre smeder med namnet Nils Hammarklang (NHK) verksamma i Söderhamn vid 1700-talets mitt 83 22 50 000 (6 098 €) 84 23 Probus Probus 87 PERCUSSION PISTOL ca 1850, lock and barrel with maker’s mark Ios. Zeiller in Wien, mounts in steel, 36 cm; hammer don’t stop in safety position, stock with crack and repair 85 2 000 (244 €) 88 A CASED PAIR OF PERCUSSION PISTOLS belgian, ca 1850, rifled barrels with Liege proof marks, mounts in engraved steel, 32,5 cm, cal ca 14 mm; surface renovated, case with accessories, bullet mould an old replacement 20 000 (2 439 €) 86 87 85 SLAGLÅSPISTOLER, A PAIR OF PERCUSSION PISTOLS 86 with under hammer lock, 1830-tal, Whitelocks patent, varbygel med märkning Whitelocks patent samt stämpel PGL, svansskruvar märkta 1 och 2, 35 cm; en kolv med lagning. One butt with repair 89 A PAIR OF PERCUSSION PISTOLS A CASED PERCUSSION REVOLVER Belgium, mid 19th century, David H Breveté, no 139, 25,5 cm, original case with accesories ca 1760-70, converted from flintlock, mounts in gilt brass, 43 cm; ramrods and one nipple missing, stocks with damages and repairs 10 000 (1 220 €) 90 5 000 (610 €) A CASED PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, model 1849, no 151060, 25 cm, original case with accesories 12 000 (1 463 €) 20 000 (2 439 €) 89 88 24 90 25 Probus Probus 96 PERCUSSION REVOLVER Bacon Pocket, nickel plated, no 287, 22,5 cm 96 91 5 000 (610 €) PERCUSSION REVOLVER Colt Army pattern 1860, civilian model, nr 156400, 34,5 cm 18 000 (2 195 €) 91 99 97 PERCUSSION REVOLVER Allen & Wheelock Worcester Mass. Patent 1845, no 508, 19 cm 5 000 (610 €) 97 92 98 95 92 6 000 (732 €) PERCUSSION REVOLVER Colt Army pattern 1860, nr 76625, 35 cm; restored 8 000 (976 €) 93 93 PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket pattern 1849, London, no 2452, cylinder with London proof marks, 22 cm 6 000 (732 €) 94 PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket pattern 1849, no 152382, 22 cm 4 000 (488 €) 95 PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, model 1849, different numbers, 22 cm 94v 26 PERCUSSION REVOLVER Colt Baby Dragoon, model 1848, no 6453, 24 cm; later engravings and surface, restored 4 000 (488 €) 98 99 100 PERCUSSION REVOLVER mid 19th century (mitten av 1800-talet), cylinder with Birmingham proof marks, 24 cm; worn, damages 1 500 (183 €) 100 PERCUSSION REVOLVER mid 19th century (mitten av 1800-talet), cylinder with Liege proof marks, nr 504, 31 cm; damages 2 000 (244 €) 101 PERCUSSION PEPPERBOX REVOLVER ca 1850, Mariette, Brevete, five barrels, 18 cm; small damage 3 500 (427 €) 101 27 Probus Probus 102 105 103 106 108 107 104 102 PERCUSSION PEPPERBOX REVOLVER ca 1850, Allens patent 1845, 19 cm 4 000 (488 €) 103 FLINTLOCK PISTOL probably Belgium, ca 1800, mounts in brass, 20 cm; butt with old repair, ramrod missing 2 000 (244 €) 104 FLINTLOCK PISTOL English, ca 1800, signed P Bond London, London proof marks, 14 cm; hammer with crack, jaw screw later 1 500 (183 €) 105 PERCUSSION PISTOL English, ca 1850, barrel with Birmingham proof marks, 23 cm; butt with small damages 1 500 (183 €) 28 106 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL småländsk, 1800-talets mitt-senare hälft, 22 cm; låsfjädern defekt 2 000 (244 €) 107 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL stämplad AGS (Anders Gustafsson Ödestugu 1835-1924), 21 cm; nipplarna defekta, en skruv saknas 2 000 (244 €) 108 TSHINKE Wheel-lock birding rifle, Silesian, mid 17th century, (1600-talets mitt), lock with engraved decoration, blued barrel with gold decoration, fruitwood stock with engraved staghorn and mother of pearl plaques, 116 cm, barrel 91 cm 80 000 (9 756 €) 29 Probus Probus 114 SLÄDBÖSSA med snapplås, 1800-tal, äldre lås och räfflad pipa, 81 cm; kolvlådslock saknas, skador. Butt box cover missing, damages 3 000 (366 €) 113 115 SÄLBÖSSA med snapplås, tidigt 1800-tal, pipa med smedstämpel samt initialer och datering 1814, 136 cm; korn saknas, skador. Damages 6 000 (732 €) 114 109 109 PERCUSSION RIFLE converted from flintlock, barrel with text in gold: Felix Meier in Wien and monogram with crown, gilded and engraved mounts in brass, escutcheon engraved with crest, 111 cm, cal ca 14 mm 15 000 (1 829 €) troligen Österbotten, 1800-talets mitt, slagsnapplås, pipa med stämpel GLB, stock med benplatta, initialer IIS samt datering 12/4 1863, 145 cm, kal ca 14 mm; kolvlådslock samt laddstock saknas, hanen med lagning, smärre skador. Damages 110 SLAGLÅSSTUDSARE, PERCUSSION RIFLE ändrad från flintlås, lås med gravyr: Söderhamn 1748, lås och beslag med graverad och stålskuren dekor, kolvlåda med plunderskruv och diopter, 107 cm, kal ca 14 mm; smärre äldre lagning 15 000 (1 829 €) 116 SÄLBÖSSA 115 4 000 (488 €) 117 FLINTLÅSSTUDSARE, FLINTLOCK RIFLE svensk, 1800-talets första hälft, lås märkt RG (möjligen Reinhold Graf Örebro 1731-1767), järnbeslag, almstock, 110 cm, kal ca 21 mm 12 000 (1 463 €) 116 110 111 PERCUSSION GUN converted from flintlock, mid 18th century (1700-talets mitt), lock with signature marked Wiena, mounts in brass, 134 cm; buttbox cover later, hammer and ramrod missing, damages 2 500 (305 €) 111 117 112 112 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN ändrat från flintlås, lås signerat Meidinger, Stockholm (Johan Frantz M 1720-1769), räfflad pipa med ägarnamn i guld: DE LA GRANGE, järnbeslag, 132 cm 7 000 (854 €) 30 113 FLINTLÅSSTUDSARE, FLINTLOCK RIFLE 118 SLAGLÅSSTUDSARE, PERCUSSION RIFLE svenskt, sent 1700-tal, järnbeslag, almstock, 129 cm, kal ca 6 mm; hanen samt text på låset senare. Later hammer and name on lock 5 000 (610 €) 1800-talets mitt, järnbeslag, 121 cm, kal ca 12 mm. Damages and repairs 118 2 000 (244 €) 31 Probus Probus 119 FLINTLOCK B LUNDERBUSS English, second half of 18th century (1700-talets senare hälft), lock signed BARBAR, barrel in brass marked London, Birmingham proof marks, mounts in brass, 73 cm; stock with damage and small repairs 8 000 (976 €) 119 120 PERCUSSION RIFLE English, mid 19th century (1800-talets mitt), lock signed R Redman, barrel London, 111 cm, cal ca 21 mm; ramrod later, rustdamages, worn 124 3 000 (366 €) 120 121 PERCUSSION GUN Spanish, lock with maker’s mark, barrel with text in silver: Fabricano En Eibar Ano 1872, mounts in iron, 98,5 cm; later ramrod, stock with repairs 2 500 (305 €) 122 PERCUSSION RIFLE 121 ca 1850, barrel with text in silver Morgenroth in Gernrode, half stock, 75,5 cm, cal ca 7 mm; hammer restored, later ramrod, mecanism with small damages 125 OFFICERSVÄRJA, SWORD nederländsk-svensk typ, 1620-30-tal, järnfäste med graverad dekor, genombruten parerplåt och tumbygel, kavellindning av järntråd, 104 cm, klinga 88,5 cm 3 000 (366 €) 123 AIR GUN 35 000 (4 268 €) 125 Austrian/German, ca 1800, 143 cm; leather on reservoir with damage 122 5 000 (610 €) 124 AIR GUN RIFLE ca 1850, barrel with text in gold: GF Störmer. K.H. Hofrustmeister. Herzberg, lock and mounts in iron with engraving, decoration in gold and silver, 105 cm, cal ca 10 mm 20 000 (2 439 €) 123 126 OFFICERSVÄRJA, SWORD 126 124 32 nederländsk-svensk typ, järnfäste 1620-30-tal med graverad och punsad dekor, genombruten yttre och inre parerplåt, tumbygel, monterad med klinga med etsad dekor av ryttare och text: FÜR GOTT UND DAS VATTERLAND, 96 cm, klinga 84 cm; nitknapp samt kavellindning saknas. Tang nut and grip bound missing 20 000 (2 439 €) 33 Probus Probus 130 127 131 128 127 SWORD schwedendegen, late 17th century (sent 1600-tal), hilt in iron with thumbguard, 91,5 cm, klinga 77 cm 132 4 000 (488 €) 128 RAPIER composite, hilt in iron, blade 20th century, 135 cm, blade 113 cm 5 000 (610 €) 129 SVÄRD, SWORD svenskt, s.k ”slagsvärd mindre”, omkring 1700, för flottan, järnfäste, klinga med stämpel, 94 cm, klinga 72 cm, bredd 5,9 cm; senare kavellindning, klingan med mindre hack. Gripbound later. Se Flottans handvapen, I Alm 1953-54, fig 19 Slagsvärd mindre, tillhör löjtnant O Cederlöw (identiskt exemplar) 133 60 000 (7 317 €) 134 135 130 MANSKAPSVÄRJA svensk, m/1685 för infanteriet, 104 cm, klinga 88 cm; lindning saknas, rostskador 7 000 (854 €) 131 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, balja, 89 cm, klinga 73 cm. Small rustdamages 4 000 (488 €) 132 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, balja, 89 cm, klinga 73,5 cm 129 34 4 000 (488 €) 133 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, balja, 88 cm, klinga 73 cm 4 000 (488 €) 134 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, balja, 89 cm, klinga 74 cm 4 000 (488 €) 135 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, 88,5 cm, klinga 73,5 cm 3 000 (366 €) 35 Probus Probus 136 137 142 138 136 HUGGVÄRJA, CUTLASS svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, flottans kassationsstämpel, 89,5 cm, 73,5 cm 3 000 (366 €) 137 VÄRJA 140 dansk, m/1701 för infanteriet, klinga med spår av etsad dekor, 88 cm, klinga 72,5 cm; skador. Damages 7 000 (854 €) 143 138 SWORD Spanish, hilt in Bilbao style, blade with date 1784 7 000 (854 €) 139 VÄRJA, SWORD svensk, för Holstein-Gottorp, 1690-tal, för officer eller drabant, förgyllt mässingsfäste av kavallerimodell, kavellindning av silvertråd, klinga med blodränna och dekorstämplar samt ryggställda F för hertig Fredrik av HolsteinGottorp (hertig av Holstein-Gottorp 1694-1702), 109 cm, klinga 93 cm. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. Den 7 februari 1713 kapitulerade den holstein-gottorpska armékåren vid Tönning i Holstein-Gottorp, danskarna tog som krigsbyte bl.a. 61 värjor av denna modell. 70 000 (8 537 €) 139 140 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA, SWORD karolinskt, tidigt 1700-tal, förgyllt mässingsfäste, klinga med blodränna och dekorstämplar samt Karl XII:s monogram, 101 cm, klinga 84,5 cm 50 000 (6 098 €) 141 KAVALLERIMANSKAPSVÄRJA karolinsk, fäste m/1717 för Livregementet till häst, handbygel med svärdsfejar/gelbgjutarstämpel IL (Johan Lind), parerplåt märkt MC7 (Majorens compani), monterad med kavalleriklinga av karolinsk standardmodell med P-stämpel samt blodränna och dekorstämplar ox, 113 cm, klinga 95,5 cm 60 000 (7 317 €) 144 142 MANSKAPSVÄRJA svensk, m/1739 för kavalleriet, mässingsfäste märkt S:S:R:MC No 23, 108,5 cm, klinga 90,5 cm 15 000 (1 829 €) 144 PALLASCH, SWORD 143 KAVALLERIVÄRJA 139 36 svensk, m/1805 för manskap vid Livregementsbrigadens kyrassiärkår, knapp märkt 3, parerstång med stämpel WOTK, parerplåt märkt 64NC, klinga med P-stämpel, originalhandrem (kortad), 113 cm, klinga 95 cm; kaveltråd saknas svensk, m/1739, mässingsfäste, parerstång med svärdsfejar/gelbgjutarstämpel, parerplåt märkt LCN:68, klinga med P-stämpel, 103 cm, klinga 95 cm; klingan med smärre rostskador 17 000 (2 073 €) 141 20 000 (2 439 €) 37 Probus Probus 150 145 147 146 151 154 152 148 153 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1820-40, mässingsfäste, stålbalja, 94 cm, klinga 81,5 cm; skador. Damages 1 500 (183 €) 154 OFFICERSSABEL, SABRE 1800-talets mitt, fäste och klinga med otydlig stämpel J Herazcek & son Kiöbenhavn, stålbalja, 92 cm, klinga 79 cm 149 145 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, ca 1820-40, förgyllt fäste, 97 cm, klinga 83 cm 3 000 (366 €) 146 KOMMENDERVÄRJA, OFFICERS SWORD svensk, ca1740 förgyllt fäste, klinga med blodränna och text: FERDINANDUS SANCTUS SEVILIA IN HISP, 104 cm, klinga 87 cm, senare lindning 25 000 (3 049 €) 147 UNDEROFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, m/1807 för infanteriet, parerstång stämplad Morell, klinga av kavallerityp, 94 cm, klinga 80 cm 3 000 (366 €) 148 OFFICERSSABEL, OFFICER’S SABRE svensk, 1770-tal, för dragon, förgyllt fäste, balja, 95 cm, klinga 81 cm; smärre skador. Small damages 25 000 (3 049 €) 38 149 SABELKLINGA ca 1780-90, etsad dekor med lilla riksvapnet, Fäderneslandet m.m, tånge med smedstämpel (troligen Solingen), 96,5 cm, klinga 84 cm 3 000 (366 €) 153 3 000 (366 €) 152 OFFICER’S SABRE ca 1820-40, hilt and scabbard mounts in brass, scabbard in steel, 98,5 cm, blade 84,5 cm 3 000 (366 €) 150 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, 1810-tal, fäste och balja av mässing, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av lilla riksvapnet, För Fäderneslandet samt HS Tham (Henrik Sebastian 17941866, löjtnant vid Livregementets husarer 1815), balja märkt Zetterberg samt krönt E (Eskilstuna), 97 cm, klinga 84 cm, pilhöjd 62 mm; smärre skador, baljan med äldre lagning 155 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1849 för Livgardet till häst, kappa med C krönt av kronprinskrona (kronprins Karl senare Karl XV), tysk klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor samt CARL JOH. & OSCAR, balja, 97 cm, klinga 83 cm 7 000 (854 €) 10 000 (1 220 €) 151 OFFICERSSABEL, SABRE ca 1810-20, för husar, förgyllt fäste, klinga med orientalisk dekor, 102 cm, klinga 89 cm 8 000 (976 €) 155 39 Probus Probus 156 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1850-70, för Livregementets dragoner, förgyllt fäste och baljbeslag, 90 cm, klinga 77,5 cm 3 000 (366 €) 157 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1850-70, för Livregementets dragoner, förgyllt fäste och baljbeslag, 90 cm, klinga 77 cm; smärre skador 156 2 500 (305 €) 166 163 158 OFFICERSSABEL, OFFICER’S SABRE svensk, för husar, fäste och balja med förgyllda beslag, handbygel med graverad text: Pris vid Kongl. Skånska Husar Regementets Kapplöpning 1881, parerstång märkt CAF EK, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, 94 cm, klinga 81,5 cm; släpskon sliten 157 5 000 (610 €) 167 164 158 168 160 INFANTERIOFFICERSSABEL, SABRE 159 159 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1859 för infanteriet, klinga märkt Eisenhauer Solingen, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 87 cm, klinga 74 cm; kaveltråden lös 2 000 (244 €) svensk, m/1859, damaskerad klinga märkt JA Henckels Solingen Eisenhaur Damaststahl, etsad dekor med Konungen och Fäderneslandet, balja, 92,5 cm, klinga 80,5 cm; kappans avslutning saknas. Top button on hilt missing 2 000 (244 €) 161 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1859 för infanteriet, 91 cm, klinga 78 cm 1 800 (220 €) 162 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, 1860-tal, för infanteriet, fäste märkt Morell & Co, stålbalja, 89 cm, klinga 77 cm 2 500 (305 €) 165 163 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, 1860-tal, fäste med Karl XV:s monogram samt spår av försilvring, troligen för skarpskyttekåren, klinga märkt Joh Svengren Eskilstuna, balja efter 1912, 91 cm, klinga 78 cm 2 000 (244 €) 164 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, sent 1800-tal, för infanteri, förgyllt fäste märkt Morell & Cni, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 92,5 cm, klinga 80,5 cm 2 500 (305 €) 165 OFFICERSSABEL, SABRE 160 40 fransk modell, ca 1870, för Göteborgs skarpskyttekårs musikkår, mässingsfäste, parerplåt med dekor av tre kronor och sköld m.m, balja, 73 cm, klinga 59,5 cm; Scabbard with dent 2 000 (244 €) 168 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, GE Svalling Rosenfors, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 100 cm, klinga 86,5 cm; baljan med smärre buckla. Scabbard with small dent 166 OFFICERSSABEL, SABRE 169 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1870, för infanteri, förgyllt fäste märkt JA Ek, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, 86 cm, klinga 73,5 cm 162 167 SABEL, SABRE svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 91 cm, klinga 77 cm 2 500 (305 €) 161 169 1 500 (183 €) 2 000 (244 €) svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 92 cm, klinga 79 cm; skador. Damages 1 500 (183 €) 41 Probus Probus 170 176 173 179 180 177 171 174 178 181 SABEL, SABRE 179 OFFICERSSABEL, SABRE 172 175 174 OFFICERSSABEL, SABRE 170 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, fäste med ägarmonogram OÖ, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm; handbygeln böjd 1 800 (220 €) 171 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm; fästet med skador. Hilt with damages 1 600 (195 €) 172 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, fäste med ägarinitialer BTG, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99 cm, klinga 85,5 cm 2 000 (244 €) 173 UNDEROFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 99,5 cm, klinga 86 cm 1 500 (183 €) 42 181 svensk, m/1889 för artilleriet, hornkavel, inre styrskena med ägarinitialer, balja, 94 cm, klinga 79,5 cm 3 000 (366 €) 175 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1889 för artilleriet, balja, 92 cm, klinga 78,5 cm; kaveltråd samt en mindre baljskruv saknas. svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 107,5 cm, klinga 93 cm; defekt kaveltråd. Gripbound defect 1 800 (220 €) 180 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet s.k bröllopssabel, balja efter 1912, 92 cm, klinga 79 cm. Small damages 1 800 (220 €) svensk, 1860-tal, fäste och balja med förgyllda beslag, fäste märkt JA EK, parerplåt med Karl XV:s monogram, tysk klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, 90 cm, klinga 77,5 cm. Proveniens: Axel Cederberg 1837-1913. Överste vid Väg- och vattenbyggnadskåren 1901, 1902-03 var han förordnad som landshövding för Västerbottens län. 4 000 (488 €) 182 SABEL, SABRE svensk, 1800-talets senare hälft, för jägmästare, förgyllt fäste och baljbeslag, fäste märkt GA & AD EK, tysk klinga med etsad och förgylld dekor, 89,5 cm, klinga 76 cm. Proveniens: Sven Cederberg 1867-1945, jägmästare i Haparanda 1 800 (220 €) 176 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1891 för trängregementena, inre styrskena med text: Till Fanjunkare I Valentin af tacksamhet från K.F.U.M. Stockholm, balja, svärtad 1913, 94 cm, klinga 79,5 cm 5 000 (610 €) 3 000 (366 €) 177 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja 1900-1912, 106 cm, klinga 92 cm 3 500 (427 €) 178 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 107 cm, klinga 92,5 cm; smärre skador. Small damages 1 800 (220 €) 182 43 Probus Probus 188 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, 1800-talets mitt, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, parerplåt med tre kronor, ankare samt Oscar I:s monogram, kappa med krönt C (Karl XV), släpsko i form av delfin, 92 cm, klinga 79 cm 15 000 (1 829 €) 189 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1860-tal, benkavel, 87 cm, klinga 74 cm; skador. Damages 187 1 700 (207 €) 183 183 SABEL, SABRE svensk, tidigt 1900-tal, för polisbefäl, fäste och balja med förgyllda beslag, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 94 cm, klinga 79,5 cm 4 000 (488 €) 184 185 186 186 UNIFORMSVÄRJA 184 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca 1800, fäste och balja med förgyllda beslag, 87 cm, klinga 74 cm 10 000 (1 220 €) 185 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, omkring 1800, mässingsfäste med spår av förgyllning, klinga med etsad dekor, 95 cm, klinga 82 cm; handbygeln med lagning. Hilt with repairs 4 000 (488 €) 44 svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram, Sveriges och Norges vapen m.m, 86 cm, klinga 74 cm; kaveln med lagning. Grip with repair, blade with small rust damages 188 190 191 191 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE 14 000 (1 707 €) 189 187 UNIFORMSVÄRJA, SABRE svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram, Sveriges och Norges vapen m.m, 87 cm, klinga 75,5 cm 5 000 (610 €) 190 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svenska, ca 1860, förgyllt fäste och baljbeslag, munbleck märkt JA Ek, 85,5 cm, klinga 73 cm 8 000 (976 €) svensk, 1860-tal, fäste och balja med förgyllda beslag, parerplåt med Karl XV:s monogram, parerstång märkt JA Ek, 86 cm, klinga 74,5 cm. Proveniens: Sjöofficer Anders Gustaf von Holten 1832-1869, adjutant till Karl XV 7 000 (854 €) 45 Probus Probus 200 193 197 201 194 198 202 199 svensk, m/1825 för kavalleriet, balja märkt Zetterberg (Eskilstuna), nummerriktig balja 7.BS.N47, 103 cm 192 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE 4 000 (488 €) svensk, 1860-tal, fäste och balja med förgyllda beslag, parerplåt med Karl XV:s monogram, parerstång märkt JA Ek, klinga märkt Joh Svengren Eskilstuna, 86 cm, klinga 73 cm 198 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1854 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912, A3 2 No 58, 104 cm; defekt kavellindning, baljan renoverad. Damages 8 000 (976 €) 1 500 (183 €) 193 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1915, fäste märkt E Gumaelius Stockholm, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 88 cm, klinga 75 cm 3 000 (366 €) 194 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1915, fäste märkt E Gumaelius Stockholm, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, munbleck med ägarnitialer LS, 87 cm, klinga 74 cm. 3 mm of tip missing 3 000 (366 €) 46 203 197 MANSKAPSSABEL, SABRE 195 192 199 MANSKAPSSABEL/TROOPER’S SABRE svensk, m/1847 för kavalleriet, klinga med ankarstämpel (Eskilstuna), 101 cm 196 195 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE 1 200 (146 €) svensk, m/1915, klinga med etsad dekor, balja, 90 cm, klinga 76,5 cm. Blade with rustdamage 2 500 (305 €) 196 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1807 för kavalleriet, klinga märkt IA Dinger samt krönt E (Eskilstuna), balja, 101 cm; kaveln med smärre skador. Grip with small damages 5 000 (610 €) 200 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1864 för kavalleriet, balja, 103 cm 1 500 (183 €) 201 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1867 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912, A510 No 22, 105,5 cm 1 500 (183 €) 204 202 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1867 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912, A5 5 No 1, 104 cm 1 500 (183 €) 203 SABRE svensk, m/1893 för underofficer vid kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 108 cm; grip wire with damage 1 500 (183 €) 204 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 108,5 cm 1 200 (146 €) 47 Probus Probus 205 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 109,5 cm 1 200 (146 €) 206 MANSKAPSSABEL, SABRE 205 svensk, m/1831 för artilleriet, balja, 100 cm; kaveln med slitage 1 500 (183 €) 211 207 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1831 för artilleriet, balja, 102 cm 1 500 (183 €) 212 SABRE Russian, pattern 1827, for enlisted men, cavalry, brass hilt with marks, back of blade with text and dated 1839, 102 cm, blade 87,5 cm 208 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1889 för artilleriet, nummerriktig balja 6 AR.1B No 6, 95 cm 1 500 (183 €) 206 8 000 (976 €) 209 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1889 för artilleriet, balja, 95 cm 1 500 (183 €) 212 207 209 213 OFFICER’S SABRE ”golden sword”, Russian, pattern 1855 for infantry, grip in gilt brass, hilt with maker’s mark THUNBERG and the inscription: for bravery on the knuckle bow, scabbard, 92 cm, blade 79 cm 208 100 000 (12 195 €) 210 HUSSAR OFFICER’S SABRE Russian, late 18th century (sent 1700-tal), hilt in brass with monogram of Catharine II, blade with etched decoration Vivat husar etc, 84,5 cm, blade 71,5 cm; later scabbard mounts, hilt with minor repair 20 000 (2 439 €) 211 OFFICER’S SABRE Russian, pattern 1809 for cavalry, hilt in gilt brass, blade with etched decoration and text, 104 cm, blade 89 cm; damages 15 000 (1 829 €) 213 210 48 49 Probus Probus 215 216 220 217 221 217 SHASHKA Russian, pattern 1881, troopers issue, hilt with regimental and maker’s mark, blade dated 1910, 101 cm 4 000 (488 €) 218 SHASHKA Russian, pattern 1881 for trooper’s, blade dated 1905 and with maker’s mark, scabbard, 89 cm 218 6 000 (732 €) 219 SHASHKA Russian, pattern 1909 for officer’s, blade dated 1877, 95 cm, blade 82 cm; pommel missing 214 214 S:T ANNE SABRE Russian, pattern 1909 for cavalry officer, hilt with text: for bravery, cap with monogram, Alexander III and S:t Anne badge in enamel, blade with maker’s mark PD Lüneschloss Solingen, etched decoration with monogram of Alexander III and the Russian eagle, part of portepe, scabbard, 102 cm, blade 86,5 cm 150 000 (18 293 €) 50 2 000 (244 €) 215 SHASHKA 220 COSSACK SHASHKA Russian, pattern 1881, troopers issue, hilt with maker’s mark, blade dated 1915, scabbard, 95,5 cm Russian, pattern 1881, blade with date 1944, scabbard with mounts in brass and iron, 92,5 cm 6 000 (732 €) 4 000 (488 €) 216 SHASHKA 221 SHASHKA Russian, pattern 1881, troopers issue, hilt with regimental and maker’s mark, blade dated 1897, scabbard, 89 cm 4 000 (488 €) Russian, blade dated 1941, 93,5 cm 219 2 000 (244 €) 51 Probus Probus 227 MANSKAPSSABEL norsk, m/1857-66 för kavalleriet, järnfäste, klinga med Kongsbergs stämpel 1860 samt Karl XV:s monogram, balja, 105 cm; kavellädret med slitage, klingan med smärre hack 3 000 (366 €) 228 BLÜCHERSABRE 227 Prussian, pattern 1811 for cavalry, hilt with mark A.M. XVI.1.74, scabbard, 94,5 cm 2 500 (305 €) 229 SABRE French, pattern 1829 for horse artillery, hilt in brass with marks, scabbard, 94 cm 222 1 500 (183 €) 230 OFFICER’S SABRE 222 OFFICER’S SABRE 228 Bulgarian, ca 1910, hilt in brass with Russian maker’s mark, blade by E & F Hörster Solingen, etched decoration with text and the monogram of Ferdinand I, 84 cm; blade 70,5 cm English, pattern 1803 for light infantry, blade with etched decoration, 86 cm, blade 73 cm; scabbard with repair and damages 3 000 (366 €) 231 OFFICER’S SABRE probably German, early 19th century (tidigt 1800-tal), blade with etched decoration, 98 cm, blade 85 cm; blade with small nicks 25 000 (3 049 €) 2 500 (305 €) 223 229 232 OFFICER’S SABRE ca 1820, hilt in iron, scabbard in steel with monogram, 99 cm, blade 85,5 cm; one scabbard ring with mount missing, damages 224 3 000 (366 €) 230 226 225 225 NAVAL OFFICER’S SWORD 223 NAVY OFFICER’S SABRE English, ca 1830-40, gilded hilt and scabbard mounts, blade with etched decoration, 93 cm, blade 78,5 cm 7 000 (854 €) 224 NAVY OFFICER’S SABRE French, pattern 1837, blade Klingenthal 18(42?) gilded hilt and scabbard mounts, 90 cm, blade 77 cm; sabre does not fit the scabbard 3 000 (366 €) 52 French style, mid 19th century (1800-talets mitt), hilt and scabbard mounts in brass, 83 cm, blade 69,5 cm; one scabbard ring with mount missing 2 000 (244 €) 226 SWORD early 18th century, hilt in brass, 98 cm, blade 83 cm; grip later, hilt with repairs, blade with heavy rustdamages, excavaited in Skåne, Danish? 2 000 (244 €) 231 232 53 Probus Probus 233 OFFICER’S SWORD German, hilt in brass, etched blade EISENHAUR, with decoration and text: Aufplanzen der ersten preuss. fahne auf den ersfürmden DÜPPELER SCHANZEN am 18 sen April 1864, 100 cm, blade 83,5 cm 7 000 (854 €) 234 OFFICER’S SABRE second half of the 19th century, hilt in white metal with bone grip, etched, gilded and blued blade Eisenhaur Damaststahl, Sachsen coat of arms etc, scabbard, 90,5 cm, blade 75,5 cm; end of blade with severe rustdamages 238 239 4 000 (488 €) 235 SABRES (2) German, ca 1900, hilt in brass with Garde star, 84 cm; Austrian, hilt in steel, 90,5 cm 1 500 (183 €) 236 OFFICER’S SABRE Prussian, pattern 1856 for artillery, blade with etched decoration and text: 1 Gardefeld Artill.Regt. on blue background, scabbard, 93,5 cm, blade 81 cm. Scabbard with rustdamages 239 OFFICER’S SABRE first half of the 19th century (1800-talets första hälft), hilt and scabbard mounts in brass, 81 cm, blade 67,5 cm 2 500 (305 €) 237 OFFICERSSABEL, SABRE dansk, 1900-tal, fäste och balja med förgyllda beslag, klinga märkt Magasin de Nord/Kjöbenhavn, balja, 95 cm, klinga 82 cm 233 2 500 (305 €) 240 240 SMALL SWORD mid 18th century (1700-talets mitt), hilt in gilt brass, enameled grip, blade with etched decoration and text: Pro Aris et focis, 90 cm, blade 77 cm; grip with damages and repair 2 000 (244 €) 5 000 (610 €) 241 ORDENSVÄRJA, SMALL SWORD 1800-tal, mässingsfäste, 88,5 cm, klinga 72,5 cm 3 000 (366 €) 241 236 242 ÄMBETSMANNAVÄRJA, SMALL SWORD svensk, empire, fäste och balja med förgyllda beslag, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av lilla riksvapnet samt F V Stierneman (Fredrik Vilhelm 17931860, kronomagasinsförvaltare och grosshandlare i Norrköping), munbleckets hake med unionsvapen, 96 cm, klinga 82 cm; baljan med smärre skador 7 000 (854 €) 234 237 238 SABRE Austrian, early 20th century, blade with maker’s mark and etched decoration, scabbard, 89 cm, klinga 75 cm 235 54 242 2 000 (244 €) 55 Probus Probus 243 244 243 ÄMBETSMANNAVÄRJA, SMALL SWORD svensk, empire, fäste och balja med förgyllda beslag, 95 cm, klinga 80 cm; smärre skador. Small damages 3 500 (427 €) 249 244 ÄMBETSMANNAVÄRJA, SMALL SWORD svensk, 1800-talets mitt, fäste och balja med förgyllda beslag, klinga märkt med krönt W (Wedevågs bruk) samt smedstämpel, 96 cm, klinga 82,5 cm; senare lindning, baljan bruten. Gripbound later, scabbard broken 3 000 (366 €) 250 250 CIVIL CERVANT’S SMALL SWORD Russian, pattern 1855, shell with Imperial eagle, scabbard, 78 cm, blade 66 cm; scabbard broken 4 000 (488 €) 245 251 CIVIL CERVANT’S SMALL SWORD Dutch, circa 1900, silver-plated hilt and scabbard mounts, 91 cm, blade 77 cm 251 1 700 (207 €) 247 246 252 FLINTLÅSPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1704 för kavalleriet, lås med smedstämpel EE, pipa med märkning BROL C N41, 54 cm; stocken med lagningar, senare framstock, renoverad 8 000kr (976 €) 252 248 245 ÄMBETSMANNAVÄRJA, SMALL SWORD svensk, empire, förgyllt fäste, 94 cm, klinga 79 cm. One grip plate later 2 000 (244 €) 248 DRESS SABRE svensk, empire, förgyllt fäste med tre kronor, 92 cm, klinga 78,5 cm Hungarian, mid-late 19th century (mitten-sent 1800-tal), hilt and scabbard mounts in gilded brass, blade with etched decoration with the crowned monogram of Franz Joseph and with the Austrian-Hungarian coat of arms, 89 cm, blade 75 cm 247 ÄMBETSMANNAVÄRJA, SMALL SWORD 249 SMALL SWORD 246 VÄRJA, SMALL SWORD 10 000 (1 220 €) 1 200 (146 €) svensk, empire, fäste och balja med förgyllda beslag, 95,5 cm, klinga 81 cm 4 000 (488 €) 56 253 FLANKÖRPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1807 för kavalleriet, 47 cm, löskolv 40 cm French, ca 1816, hilt in gilt brass, blade with etched decoration, 91 cm, blade 78,5 cm 1 500 (183 €) 253 7 000kr (854 €) 57 Probus Probus 255 254 254 FLANKÖRPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1807 för kavalleriet, 47 cm; lagningar och skador. Damages and repairs 2 500kr (305 €) 255 FLANKÖRPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1807 för kavalleriet, pipa märkt NT (Norrtälje faktori), kolv märkt 3/3, 47 cm; näsband saknas, skador 259 3 000kr (366 €) 260 262 261 256 263 STUDSARPISTOL, PERCUSSION RIFLED PISTOL 256 FLINTLÅSPISTOLER, A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1852, nr 1925, stock märkt 5R L S No 49, 46 cm, nummerriktig löskolv 30 cm svenska, m/1820 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, nr 2005 och 2006, stockar med datering 1837, 41 cm; studsarpistolen med smärre skada vid kolvkappan 4 000kr (488 €) 264 STUDSARPISTOL, RIFLED PERCUSSIONPISTOL 25 000kr (3 049 €) 257 FLANKÖRPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1820 för kavalleriet, 42 cm 257 5 000kr (610 €) 258 FLINTLÅSPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1738-1820 för Livgardet till häst, kolvkappa märkt 5/73, 42 cm 5 000kr (610 €) 259 FLINTLÅSPISTOL, FLINTLOCK PISTOL svensk, m/1738-1820 för kavalleriet, nr 284, kolvkappa med nr 4/48, 42 cm 258 58 3 500kr (427 €) svensk, m/1850, Carl Gustafs stad 1856, nr 277, 46 cm 263 260 FLANKÖRPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, m/1820-49, 42 cm 3 000kr (366 €) 3 000kr (366 €) 261 FLANKÖRPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, m/1820-57, nr 624, 41 cm 3 000kr (366 €) 262 SLAGLÅSPISTOLER, A PAIR OF PERCUSSION PISTOLS svenska, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1856, studsarpistol med nr 523, flankörpistol med nr 524, 46 cm 10 000kr (1 220 €) 264 59 Probus Probus 265 STUDSARPISTOL, RIFLED PERCUSSIONPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori 1852, nr 363, stock märkt 6R2S No 85, 46 cm. Two screws missing, damages 2 000kr (244 €) 266 FLANKÖRPISTOL, PERCUSSION PISTOL 265 svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori 1856, nr 38, 46 cm, sammanhörande löskolv, nr 37, 30 cm. One screw missing 270 5 000kr (610 €) 267 FLANKÖRPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori, nr 1824, stock märkt 6R 10S No 29, 46 cm, sammanhörande löskolv, nr 1823, 30 cm; kolvkappans ring saknas 275 FLINTLOCK PISTOL 4 000kr (488 €) 266 268 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, reparationsmodell 1833 för flottan, lång variant, 47 cm; hanen stannar ej i avfyrningsläge, bälthake saknas, skador. Belthook missing, damages mid 18th century (1700-talets mitt), mounts in iron, 45 cm; shortened 5 000kr (610 €) 271 275 4 000kr (488 €) 269 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 634, flottans kassationsstämpel, 41 cm 267 276 FLINTLOCK PISTOL 5 000kr (610 €) 270 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL 272 mid 18th century (1700-talets mitt), hussar type, mounts in brass, 55 cm; frizzen and end of butt cap later, escutcheon with later engraving, damages and repairs svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 1079, 41 cm. Small chip on forend stock 4 000kr (488 €) 271 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL 6 000kr (732 €) svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 185, 41 cm; kolv med lagning. Stock with repair 268 4 000kr (488 €) 272 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL 273 svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1859, nr 148, 41 cm 4 000kr (488 €) 273 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL 274 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1845 för flottan, Huskvarna faktori, nr 575, flottans kassationsstämpel, 41 cm; Stock with damages, ramrod later svensk, m/1845 för flottan, Huskvarna faktori 1848, nr 433, 40 cm. Butt broken and with repairs, ramrod missing 269 60 2 500kr (305 €) 274 3 000kr (366 €) 276 61 Probus Probus 282 282 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, m/1799, 146 cm, bajonett, 71 cm (skruv saknas). Bayonet screw missing 3 500kr (427 €) 277 FLINTLOCK PISTOL 283 Russian, lock-plate with marks Thula 1813, mounts in brass, 43 cm; pommel cap with later spurs, lock screws later 283 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, m/1799, 146 cm; kolvkappan saknas, smärre stockskador. Butt cap missing, small stock damages 20 000kr (2 439 €) 3 000kr (366 €) 277 284 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET 284 svenskt, reparationsmodell 1805, lås m/1716, 146 cm 3 500kr (427 €) 285 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, reparationsmodell 1805, 146 cm. Small damages 4 000kr (488 €) 279 278 278 FLINTLOCK PISTOLS (2) English, ca 1800, Sea service, Tower, 48 cm; parts missing, stock with repairs 5 000kr (610 €) 279 PERCUSSION PISTOL 285 Danish, pattern 1849 navy, lock and barrel with date and number 1850-152, 34 cm; hammer and ramrod old replacements, belthook missing 286 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, reparationsmodell 1805, 147 cm 3 000kr (366 €) 3 000kr (366 €) 287 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, reparationsmodell 1805, 146 cm 286 3 000kr (366 €) 288 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, reparationsmodell 1805, 146 cm, ramrod missing damages 3 500kr (427 €) 280 280 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK GUN 287 svenskt, m/1762, 149 cm; smärre stocklagning 5 000kr (610 €) 281 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, m/1775, 147,5 cm. Damages 281 62 3 000kr (366 €) 288 63 Probus Probus 296 SLAGLÅSSTUDSARE, PERCUSSION RIFLE 289 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET omändrad från flintlås, m/1788 för Savolax jägare, mässingsbeslag, kolvkappa märkt SC90, 119 cm; kolvlådslock saknas, stockskador. Butt box cover missing, damages svenskt, tidigt 1800-tal, reparationsmodell troligen för Gotlands nationalbeväring, 124 cm, bajonett 47 cm; näsband m/1815, skador 3 500kr (427 €) 8 000kr (976 €) 295 289 290 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET 290 svenskt, m/1815, Huskvarna faktori, sidbleck märkt LGR:2C No 25, 146 cm, tillhörande bajonett med märkning. Stock with minor cracks 296 4 000kr (488 €) 291 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, m/1815, sidbleck märkt 2LGR:6 Cno 81, 146 cm; One brass band later 3 500kr (427 €) 291 292 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET 297 svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, 146 cm; stocken med skador och lagningar. Stock with damages and repairs 297 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN 2 500kr (305 €) svenskt, lås av Gernandts konstruktion, pipa märkt med krönt C (Carl Gustafs stad) nr 201, 149 cm. Historik: Den 19 december 1838 befalldes att 400 gevär av Gernandts konstruktion skulle tillverkas för anställande av prov i större skala 293 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET 292 svenskt, m/1815, näsband m/1775, 146 cm, ramrod missing 3 500kr (427 €) 294 FLINTLÅSGEVÄR ,FLINTLOCK MUSKET 298 298 KADETTGEVÄR, PERCUSSION GUN svenskt, reparationsmodell 1815, 145 cm; smärre stockskada. Small stock damage svenskt, m/1845, Huskvarna faktori 1846, nr 149, 124 cm 3 500kr (427 €) 293 3 000kr (366 €) 295 FLINTLÅSGEVÄR, FLINTLOCK MUSKET svenskt, m/1826, Huskvarna faktori, kolv med märkning 4CN79, kolvkappa med nr 849, 130 cm 6 000kr (732 €) 299 4 000kr (488 €) 299 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION RIFLE-MUSKET svenskt, m/1815-45, Huskvarna faktori, nr 645, 146 cm 2 500kr (305 €) 300 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, nr 581, 147 cm; senare laddstock, smärre spricka. Ramrod later, stock with small crack 294 64 300 2 000kr (244 €) 65 Probus Probus 301 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN 310 KAMMARLADDNINGSGEVÄR, CHAMBER LOADING RIFLE svenskt, m/1845-54, Huskvarna faktori 1846, nr 59, 146 cm svenskt, m/1851 för flottan, nr 46, 124 cm 4 000kr (488 €) 5 000kr (610 €) 311 FLINTLOCK MUSKET 302 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION RIFLE-MUSKET 301 svenskt, m/1855, PJ Malherbe & Cie a Liege, nr 694, 122 cm 307 2 500kr (305 €) English, lock dated 1790 and marked Denshaw, Eastindia comp, 138 cm, barrel 98 cm; forend stock with damage svenskt, m/1845 för flottan, Huskvarna faktori 1845, nr 64, 125 cm 4 000kr (488 €) 3 000kr (366 €) 304 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN 4 000kr (488 €) 312 FLINTLOCK MUSKET 303 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN 302 English, ca 1800, Tower, 139 cm, barrel 99,5 cm; ramrod and small part of forend stock missing, middle ramrodpipe later 308 313 FLINTLOCK MUSKET Tower, circa 1800, Swedish stock, 139 cm. Ramrod missing 4 000kr (488 €) svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 669, 127 cm, bajonett med datering 1853 samt kassationsstämpel, 55,5 cm 3 000kr (366 €) 305 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN 303 svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1845, nr 1035, 127 cm; laddstock saknas. Ramrod missing 309 2 000kr (244 €) 306 SLAGLÅSGEVÄR, PERCUSSION GUN svensk, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1854, nr 244, 126 cm; laddstock saknas. Ramrod missing 304 2 500kr (305 €) 310 307 KAMMARLADDNINGSGEVÄR, CHAMBER LOADING RIFLE svenskt, m/1851 för flottan, nr 471, stock med datering 1854, 123 cm 4 000kr (488 €) 308 KAMMARLADDNINGSGEVÄR, CHAMBER LOADING RIFLE 305 svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 244, stock med datering 1858, 124 cm 4 000kr (488 €) 309 KAMMARLADDNINGSGEVÄR, CHAMBER LOADING PERCUSSION RIFLE 311 svenskt, m/1851 för flottan, nr 203, 124 cm; stock with cracks 3 000kr (366 €) 306 66 312 313 67 Probus Probus 319 ÄNTERYXA svensk, m/1780 för flottan, skaft med äldre målning från brukstid, 96 cm 3 000 (366 €) 320 ÄNTERYXA svensk, m/1780 för flottan, 92 cm 2 000 (244 €) 318 321 ÄNTERYXA svensk, m/1780 för flottan, 96 cm 314 314 FLINTLOCK MUSKET Prussian, second half of the 18th century, lock POTZDAMMAGAZ, escutheon with FR, mounts in brass, butt with mark MvE, 144,5 cm, 104,5 cm barrel. Stock with repairs, ramrod missing 8 000kr (976 €) 2 500 (305 €) 322 ÄNTERYXA 315 PERCUSSION GUN svensk, m/1780 för flottan, dekorstämpel, 88 cm Russian, composite, lock with maker’s mark Thula 1780, buttcap with the monogram of Chatarina II, mounts in brass, 110 cm 319 2 500 (305 €) 323 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1748, parerstång märkt Morell, balja, 74,5 cm; parerstången med spricka, handbygeln med lagning. Damages and repairs 4 000kr (488 €) 2 500 (305 €) 324 HUGGARE, CUTLASS 320 svensk, m/1748, fäste med tillverkarstämpel TALEN, klinga med P-stämpel, 77 cm 1 500 (183 €) 325 HUGGARE, CUTLASS 315 321 m/1757 för infanteriet, mässingsfäste, rester av Adolf Fredriks namnchiffer på klingans båda sidor, balja, 74 cm. Proveniens: Olof P. Bergs samling. Historik: Denna huggare är såvitt vi känner till det enda exemplaret med ursprunglig klinga som inte är omslipad 1856. 6 000 (732 €) 316 HILLEBARD 316 omkring 1600, av Arboga-tillverkning, smedstämpel, 231 cm; senare skaft och styrskenor. Jämför: Vapenindustrierna i Arboga under äldre vasatid, 1939 sid 116, tre hillebarder ur Philipus hillebardssmeds produktion med identisk stämpel. Philipus Osterreich, verksam 15671609, är den ende Arboga-smeden med känd bevarad tillverkning 322 325 7 000 (854 €) 317 HILLEBARD omkring 1600, blad med genombruten dekor, 242 cm 323 326 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1856, klinga med P-stämpel, balja, 74 cm 1 500 (183 €) 3 000 (366 €) 318 BARDISAN 317 68 svensk, 1700-tal, för underofficer, smedstämpel, 200 cm 2 500 (305 €) 324 326 69 Probus Probus 328 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1810 för Gotlands nationalbeväring, 82 cm, balja 3 000 (366 €) 327 329 FASKINKNIVAR, 2 st svenska, m/1848, baljor, 58 cm 1 500 (183 €) 330 FASKINKNIV, HUGGARE svensk, m/1848 med balja, 58 cm; huggare, cutlass, svensk, m/1856 med balja, 72 cm 328 1 500 (183 €) 335 331 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1856 med träkavel, balja, 73 cm 1 000 (122 €) 332 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1903 för kustartilleriet, ändring av sabelbajonett m/1867, parerstång märkt VKAR 390, balja med bärläder, 63 cm 329 1 500 (183 €) 333 HUGGARE, CUTLASS 336 340 HUNTING SWORD svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, E Svalling Eskilstuna, munbleck märkt nr 39, balja, 67 cm second half of the 18th century (1700-talets senare hälft), hilt with mounts in silver, quillons with maker’s marks, green-stained spirally carved grip in horn, 78 cm 2 000 (244 €) 334 HUGGARE, CUTLASS 330 svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, E Svalling Eskilstuna, munbleck märkt nr 111, balja, 67 cm 337 5 000 (610 €) 1 700 (207 €) 335 FÅNGVÅRDSHUGGARE, COMBINATION WEAPON 331 svensk, m/1865, kombinationsvapen med tvåpipig slaglåspistol, CG Granberg nr 67, balja, 51 cm; en kavelplatta med komplettering. One grip plate with repair 20 000 (2 439 €) 336 FÅNGVÅRDSHUGGARE, COMBINATION WEAPON 332 svensk, m/1865, kombinationsvapen med tvåpipig slaglåspistol, CG Granberg nr 9, balja, 50,5 cm; en kavelplattas övre del saknas. Small part of one grip plate missing 338 15 000 (1 829 €) 337 FÅNGVÅRDSHUGGARE, CUTLASS 333 svensk, m/1865, balja med bärläder, 77 cm 1 200 (146 €) 338 HIRSCHFÄNGARE, HUNTING SWORD 339 svensk, ca 1900, fäste och balja med förgyllda beslag, 59 cm 5 000 (610 €) 334 339 HUGGARE, CUTLASS 327 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1856, balja, 76 cm 70 1 500 (183 €) svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste, klinga märkt GE Svalling & Co Mölntorp, 67,5 cm 1 000 (122 €) 340 71 Probus Probus 341 HIRSCHFÄNGARE, HANGER mid 18th century, hilt in brass, blade with etching, 63 cm 3 000 (366 €) 342 A COMBINED HUNTING SWORD AND FLINTLOCK PISTOL 346 18th-20th century, composite, 68 cm 341 2 500 (305 €) 347 348 342 349 343 JÄGARHIRSCHFÄNGARE, HANGER Danish, m/1801, hilt marked B.1.BC.19, scabbard, 74 cm; minor damages 2 000 (244 €) 343 English, pattern 1804, Swedish pattern 1849 for the navy, blade with crown-stamp, 84 cm omkring 1800, mässingsfäste, 75 cm, klinga 61,5 cm. Historik: Nederländsk sabel av den modell som brukades av danskt infanteri under franskt befäl, general Gratien, i striden mot tyska von Schills husarkår i den svenska staden Stralsund den 31 maj 1809. Sabeln användes senare dels i danska flottan och dels i Norge som underofficersvapen. Litteratur: Göta vapenhistoriska sällskaps småskrift nr 11 1992. Stralsundssabeln och von Schill av Olof P. Berg 346 CUTLASS 350 FOOT ARTILLERY SWORD 344 HANGER Danish, pattern 1801 for light infantry, hilt in brass, 76 cm 2 000 (244 €) 345 CUTLASS 1 700 (207 €) 344 Austrian, for the navy, blade with date 1849 and eagle, scabbard, 79 cm 4 000 (488 €) 347 CUTLASS Danish, pattern 1849 for the navy, hilt in iron, 78 cm; gripbound later 3 000 (366 €) 348 CUTLASS Switzerland, ca 1800, hilt in iron, blade with etched decoration of a bear (Bern), 76 cm 345 72 349 STRALSUNDSSABEL 2 000 (244 €) 350 3 000 (366 €) American, pattern 1833, hilt in brass, 64 cm; blade with small nicks 2 000 (244 €) 351 351 SWORD French, pattern 1831, hilt in brass, Manuf Royal de Klingenthal, 63 cm 1 500 (183 €) 352 SWORD mid 19th century (1800-talets mitt), hilt in brass, scabbard, 58 cm 1 200 (146 €) 352 73 Probus Probus 353 CUTLASS Russian, pattern 1834 for pioneers, hilt dated 1846, 63,5 cm 2 000 (244 €) 354 CUTLASS Russian, hilt in brass 1832, 66,5 cm 353 2 000 (244 €) 355 BEBOUT Russian, pattern 1907 for artillery, blade with maker’s mark and dated 1917, scabbard, 59 cm 359 3 000 (366 €) 356 BEBOUT Russian, pattern 1907 for artillery, blade with maker’s mark and dated 1916, scabbard, 59 cm; lower scabbard mount with later tip 2 500 (305 €) 354 357 NAVAL OFFICER’S DIRK Russian, ca 1900, guard with maker’s mark, blade by F Fichte Solingen with etched decoration, scabbard, 45 cm 12 000 (1 463 €) 360 355 356 361 362 357 359 NAVAL OFFICER’S DIRK 358 NAVAL OFFICER’S DIRK Russian, ca 1900, crossguard with maker’s mark, scabbard, 36 cm 5 000 (610 €) Russian, early 20th century (tidigt 1900-tal), grip with the emblem of S:t Anne, blade with etched decoration, scabbard, 38,5 cm 8 000 (976 €) 360 PRESENTATION DAGGER Danish, 1861, silver-plated, scabbard with maker’s mark GREEN, the monogram of Fredrik VII (King 1848-1863) IFC Teisner D 21de August 1861 etc, 32 cm 8 000 (976 €) 361 SJÖOFFICERSSTICKERT, NAVAL OFFICER’S DIRK svensk, ca 1870, mässingsmontering, balja, 27,5 cm 358 74 4 000 (488 €) 363 362 SJÖOFFICERSSTICKERT svensk, m/1878, kavel av ebenholts, förgyllda beslag, parerstång och doppsko med nr 17, 28,5 cm;Leather on scabbard brooken 3 000 (366 €) 363 STICKERT, AIR FORCE DAGGER svensk, m/1930, med skärp, 34 cm. Scabbard slightly short 3 000 (366 €) 75 Probus Probus 365 NAVY OFFICER’S DIRK German, early 20th century (tidigt 1900-tal), nickel plated blade with etched decoration, scabbard, 37,5 3 000 (366 €) 367 366 DAGGER Government forces, Czechoslovakia, Protectorate of Bohemia and Moravia, model 1939, mounts in brass, blade with maker’s mark A.MRAZEK SLANY, 33,5 cm 375 13 000 (1 585 €) 367 PLUG BAYONET South European, 19th century (1800tal), mounts in iron, 36 cm 1 500 (183 €) 368 BAYONET 376 Prussian, pattern 1860, blade with maker’s mark W Clauberg Solingen, FW 61, 63 cm 375 BAYONETS (2) Japanese, type 30, scabbards, 51 cm 3 000 (366 €) 1 000 (122 €) 365 376 BAYONETS (2) 369 BAYONET Prussia, pattern 1860, Clauberg Solingen, hilt 5463, scabbard mount Sb4 138., 63,5 cm 2 000 (244 €) Japanese, type 38, late war, wooden scabbards, 51 cm 1 000 (122 €) 368 369 377 BAYONET 370 Swedish, fm 1915 (trial bayonet with long blade and pommel), hilt witn no 019, scabbard with no 068, 58,5 cm 370 BAYONET Wurtemberg, pattern 1859, Gebr. Weyersberg Solingen, scabbard, 60 cm; seam on scabbard defect 3 000 (366 €) 374 6 000 (732 €) 371 371 BAYONET Danish, m/1867, mounts in iron, blade by Weyersberg Kirschbaum & Cie Solingen, scabbard, 68 cm; tip of blade with rustdamages 2 000 (244 €) 364 REGIMENTAL DIRK 372 BAYONET Scottish, mounts in gilded brass, maker’s mark Meyer & Mortimer, blade with etched decoration of maker, 71st Highland Light Infantry, 13 battle honours etc, scabbard with regimental badge on top mount, accessories, 49 cm; blade with minor rustdamage 364 76 20 000 (2 439 €) 372 377 Swiss, pattern 1887, blade marked SJC Neuhausen, saw-back, scabbard, 59,5 cm; small rustdamage 1 000 (122 €) 373 373 BAYONET German, pattern 98, blade marked Erfurt with saw-back, scabbard, 38,5 cm 366 1 000 (122 €) 378 378 BAYONET 374 BAYONET Russian, pattern 1936 Simonov, scabbard, 44 cm 8 000 (976 €) svensk, m/1915 för flottan, klinga med tillverkare E A B (Erik Anton Berg Eskilstuna), balja, 63 cm 1 500 (183 €) 77 Probus Probus 379 380 390 381 382 383 384 379 BAYONET 382 BAYONETS (3) svensk, m/1915 för flottan, klinga med tillverkare E A B (Erik Anton Berg Eskilstuna), balja, 63 cm 1 500 (183 €) 380 BAYONET 1700-tal, 67 cm (shortened, screw later); m/1747-89, 69 cm; m/1791, 71 cm; hylsa med förstärkning; rostskador. Rustdamages 1 500 (183 €) svensk, m/1915 för flottan, klinga märkt E AB, balja, 63 cm 383 BAYONET 381 HYLSBAJONETTER, 3 st 384 BAYONETS (2) 1 200 (146 €) svenska, sent 1700-tal, 71-72,5 cm 2 000 (244 €) 387 svensk, till gevär m/1826, 69,3 cm. Small rustdamages 1 200 (146 €) svenska, m/1851 för kammarladdningsgevär, 55 cm resp. m/1855 för miniegevär, 61 cm 800 (98 €) 391 388 388 VISOR HELMET ca 1900, etched decoration 1 500 (183 €) 389 KASK 385 HARNESK, BREAST PLATE danskt, m/1701 i bruk till 1763, för kavalleriet svensk, m/1845 för infanterimanskap; emblemet med liten skada. Badge with dent 2 500 (305 €) 6 000 (732 €) 386 BREASTPLATE late 18th- early 19th century (sent 17- tidigt 1800 tal) 5 000 (610 €) 387 MORION ca 1600, two-piece construction 385 78 386 10 000 (1 220 €) 389 390 DRAGONHJÄLM svensk, m/1886 för manskap; skador. Damages 1 500 (183 €) 391 KÄPPI svensk, m/1880 för officer vid Norrlands artilleriregemente, knutskärp. Proveniens: Kapten Otto Theodor Schiöler 2 000 (244 €) 392 392 SABELTASKA svensk, för manskap vid Smålands husarer, taskan m/1849, senare montering med äldre emblem 5 000 (610 €) 79 Probus Probus 394 399 393 395 400 401 396 397 393 SABELTASKA svensk, m/1849 för manskap vid Smålands husarer, insida märkt IV 5 95 (Staby skvadron, Sulegång Misterhult s-n Tunaläns härad) 2 000 (244 €) 394 KARTUSCHLÅDA, CARTRIDGE BOX svensk, 1820-30-tal, för officer vid Smålands husarer, lockets insida märkt HMÖ INER, 9x19 cm; locket löst, bäröglor saknas, skador 4 000 (488 €) 395 KARTUSCHLÅDA, CARTRIDGE BOX 398 KARTUSCHLÅDA, CARTRIDGE BOX svensk, m/1893 för officer vid Norrlands artilleriregemente, med rem. Proveniens: Kapten Otto Theodor Schiöler 399 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1817 för fanjunkare vid Livregementets grenadjärer, tillverkarstämpel Morell & Cni 1 500 (183 €) 400 EPÅLETTER, 1 par svenska, sent 1800-tal, för poliskommissarie i Stockholm, tillverkarstämpel Morell & Cni 1 500 (183 €) svensk, för officer vid Svea artilleriregemente och kavalleri enligt 1836 års rulla, 10x16 cm 3 000 (366 €) 404 Russian, ca 1900, for cavalry officer svensk, m/1859 för officer vid Wendes artilleriregemente, 9x16,5 cm; emaljen med lagning, locket med hål från tidigare emblem 6 000 (732 €) 402 HELMET 3 000 (366 €) German, pattern 1918; part of strap missing 397 KARTUSCHLÅDA, CARTRIDGE BOX 1 500 (183 €) Russian, pattern 1938; lining missing 398 404 DRUM 405 WWI-period, brass with maker’s mark McKechnie Music Co Ottawa 1916, 39 cm high, diameter 37 cm 1 500 (183 €) 405 ANFADERSFIGUR 403 HELMET svensk, m/1847 för officer vid Livgardet till häst, försilvrad 80 403 401 EPAULETTES, A PAIR 396 KARTUSCHLÅDA, CARTRIDGE BOX 5 000 (610 €) 402 1 500 (183 €) 1 500 (183 €) Sepic River, Nya Guinea, höjd 51 cm 3 000 (366 €) 81 Probus Probus 413 407 415 414 416 417 408 421 411 409 406 418 406 NAPOLEON 419 Skulptur brons, signerad, 31 cm 4 000 (488 €) 407 NAPOLEON Relief, Senempire,brons delvis förgylld, 13,5 cm 3 000 (366 €) 408 SHOULDER STOCK from a double barreled flintlock gun, French, ca 1800, mounts in silver with French maker’s mark, 39,5 cm; damages 420 415 KRUTHORN, POWDER HORN 410 ca 1700, carved in high relief, 20 cm 412 1 500 (183 €) 409 ELDDON med flintlås, sent 1700-tal, 19,5 cm. Two screws later 4 000 (488 €) 3 500 (427 €) 411 WHEEL-LOCK SPANNER 17th century, the handle forms the container for a measured charge, 17,5 cm; spring missing 2 500 (305 €) 82 2 000 (244 €) 416 POWDERHORN 412 POWDERFLASK 18th century (1700-tal), brass, 15 x 10,5 cm, damages 3 000 (366 €) 413 POWDERHORN 410 ELDDON med flintlås, omkring 1800, 20 cm 422 first half of the 17th century (1600-tal) engraved dekoration, no 23, 25 cm, belt hook missing 4 000 (488 €) 414 KRUTHORN, POWDER HORN 16-1700-tal, graverad dekor, järnmontering, 22,5 cm 1 500 (183 €) 18th century (1700-tal), carved decoration, 17,5 cm, damages 1 000 (122 €) 417 KRUTHORN, POWDER HORN 419 KRUTHORN, POWDER HORN troligen norskt, 1700-tal, graverad dekor, 17 cm. Small damage 1 500 (183 €) 420 POWDERHORN first half of the 17th century (1600-tal), engraved, iron mounts with belthook, 26,5 cm 4 000 (488 €) svenskt, graverad dekor med krönt W, datering 1712 samt Nerikes vapen, 20 cm 421 PORTRAIT PHOTOS 418 KRUTHORN, POWDER HORN 422 PORTRAIT PHOTOS (4), Russian, ca 1900, ca 10x6 - 17x10,5 cm 1 500 (183 €) troligen norskt, 1700-tal, graverad dekor, 17 cm 1 800 (220 €) (8), Rusian, ca 1900, ca 8x5,5 - 20x10,5 cm 1 500 (183 €) 1 500 (183 €) 83 Probus Probus 430 431 432 430 SILVER ROUBLES (2) Russian, 1 rouble, 1832, 1843 432 SILVER ROUBLES (2) 2 000 (244 €) 431 SILVER ROUBLES (2) Russian, 1 rouble, both 1842 423 433 Russian, 1 rouble, both 1854 2 000 (244 €) 433 SILVER ROUBLE 2 000 (244 €) Russian, 1 rouble, 1854 1 500 (183 €) 425 426 424 427 423 PORTRAIT PHOTOS (12) Russian, ca 1900, ca 10,5x6 cm - 16x10,5 cm 1 500 (183 €) 428 424 PHOTOGRAPHS (6), Tsar Nicolaus II visit to Denmark, early 20th century, card board ca 24x33 cm 434-440 General Carl Gustav Westdahl, born in Lund, Sweden1878. Police commander in Teheran, Persia, 1915-1924, lot 434-440 434 1 500 (183 €) 425 GAME BOARD Russia, PLEVNA, ,comemorating the Russian-Turkish war 1877-78,decorated with pictures of Alexander II and III, General Michail Skobelev and Osman Nuri Pascha, ca 43x45 cm, frame with damages 2 500 (305 €) 426 MONOGRAM IN SILVER Russian, maker’s mark, 40x23 mm, 7 buttons 434 ORDER OF S:T STANISLAUS 800 (98 €) Russia, badge first class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 67x62 mm: Provenance General Carl Gustav Westdahl 429 427 BUTTONS (18) 25 000 (3 049 €) Imperial Russian, gilded brass, some with makers marks 800 (98 €) 428 TOHRA POINTER Russian, silver pointer, maker’s mark A.K 1867, 84, 45 cm 4 000 (488 €) 84 429 FICKUR 435 ORDER OF S:T STANISLAUS tidigt 1900-tal, International Watch Company, boett av guld 14 k, ca 50 mm 3 000 (366 €) Russia, star in silver, maker’s mark, 90 mm: Provenance General Carl Gustav Westdahl 435 20 000 (2 439 €) 85 Probus Probus 441 ORDER OF S:T ANNE Russia, second class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 49x43 mm; two decoration parts between crossarms missing 15 000 (1 829 €) 442 ORDER OF S:T ANNE Russia, third class in gold, cross with maker’s mark, 39x36 mm; Italy, Order of S:t Maurice 6 000 (732 €) 443 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, second class in gold, ring 56, cross with maker’s mark (IAK), 51x47 mm; reverse centrepiece with minor enamel damage 436 437 15 000 (1 829 €) 438 444 ORDER OF S:T STANISLAUS 444 Russia, second class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 50x48 mm; enamel damage 12 000 (1 463 €) 445 GROUP OF ORDERS (5) Italy: Order of the crown; Venezuela: Order of the bust of Bolivar; Prussia: Order of the Red Eagle, fourth class; Russia: Order of S:t Stanislaus, third class in gold with maker’s mark; Germany: Red Cross 8 000 (976 €) 446 MEDAL FOR ZEAL Russia, silverplated, S:t Stanislaus ribbon, 58x52 mm 439 445 1 500 (183 €) 440 436 DOCUMENT, ORDER OF S:T STANISLAUS 447 BADGE Russia, of the veterinary’s, silvergilt, screw and plate with maker’s mark, 60x40 mm Russia, 1916: Provenance General Carl Gustav Westdahl 2 000 (244 €) 5 000 (610 €) 437 ORDER OF NICHAN IFTIKHAR Tunisia, star in silver, Tunisian document, French document 1924, Swedish document 1952; small enamel damage: Provenance General Carl Gustav Westdahl 446 2 000 (244 €) 438 ORDER OF THE BRITISH EMPIRE Great Britain, neck badge, silver gilt; minor enamel damage: Provenance General Carl Gustav Westdahl 441 1 500 (183 €) 439 SÄHRINGER LÖWEN Baden, Knight’s badge in silver with document dated Stockholm den 13 Juli 1909 + statuten: Provenance General Carl Gustav Westdahl 2 500 (305 €) 440 MINIATURES (2) Denmark, Order of the Dannebrog in gold, ca 23x11 mm; France, Legion of Honour; one centrepiece missing: Provenance General Carl Gustav Westdahl 600 (73 €) 86 442 443 447 87 Probus Probus 455 456 456 BADGES (4) Soviet Union, Honoured railway employee, no 59233; enamel damages 449 459 1 000 (122 €) 448 450 448 JETTON Russia, gold and enamel, Kharkov, 1865-1890, A V Ignatov, 34x22 mm, ca15 g, ring with stamps, minor damage 20 000 (2 439 €) 449 JETTON Russia, gold and enamel.LURBANIE, reverse with engraved name and 95700/13628,28x22 mm, ca 4 g 7 000 (854 €) 450 MINIATURES (3) Sweden: Order of the Vasa; Russia: Order of S:t Anne, 18x16 mm; Italy: Order of S:t Maurice 1 500 (183 €) 451 ORDER OF THE RED BANNER Soviet Union, no 45182 460 3 000 (366 €) 461 452 ORDER OF THE PATRIOTIC WAR Soviet Union, second class, no 400018; Order of the Red Star, no 65165, with order booklet whithout photo 457 1 000 (122 €) 453 GROUP OF MEDALS (4) Soviet Union, Medal for valor, no 1239518; Medal for meritorius service in battle, no 690938 800 (98 €) 462 454 MEDAL FOR 20TH ANNIVERSARY OF RKKA Soviet Union 459 ORDER OF THE SWORD Sweden, Knight’s badge in gold, 1888. Provenance: Carl Malcolm Lilliehöök 1847-1928, first Marshal of the court 1907 2 000 (244 €) 3 500 (427 €) 455 ORDER OF THE BADGE OF HONOUR Soviet Union, no 13051 460 ORDER OF THE SWORD 3 000 (366 €) Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, original case with miniature in silver 3 000 (366 €) 458 457 ORDER OF THE SWORD Sweden, grand cross star in silver, pattern 1878 10 000 (1 220 €) 458 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander’s badge in gold, CF Carlman, original case 451 88 452 453 454 10 000 (1 220 €) 461 ORDER OF THE SWORD Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, original case 3 000 (366 €) 462 ORDER OF THE SWORD Sweden, breast badge in silver with miniature 600 (73 €) 89 Probus Probus 469 468 463 463 MEDAL IN SILVER Sweden, pattern 1789, for bravery at sea "FÖR TAPPERHET TILL SIÖS", for troopers and nco:s) 8 000 (976 €) 464 472 464 MEDAL IN SILVER 473 Sweden, pattern 1809, För tapperhet i fält (for bravery), goldring with engraving: GA Skröder, maker’s mark, 18 k, miniature portrait (62x50 mm) of Gustaf Adolf Skröder in a gold frame with marks 18 k, S:t Erik (Stockholm) and C3=1809, original case. Provenance: Lieutenant Gustaf Adolf Skröder 1777-1837, Wermlands regemente 470 471 468 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, grand cross star, pattern 1951 15 000 (1 829 €) 2 500 (305 €) 469 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, Commander’s star, pattern 1878 466 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, grand cross star in silver, maker’s mark CFC (CF Carlman) N7=1915, de luxe edition original case 4 000 (488 €) 467 ORDER OF THE NORTH STAR 465 Sweden, grand cross star, pattern 1951 2 500 (305 €) 465 GROUP OF ORDERS (12 + miniatures) 90 470 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, Knight’s badge, silvergilt, original case CF Carlman 1 200 (146 €) 471 ORDER OF THE VASA Sweden, Knight’s badge, gilded brass 1 000 (122 €) 472 MEDAL IN GOLD Sweden, Prince Eugen, MANU ET INGENIO, for prominent cultural achievement, edge with receivers name: Israel Wahlman (architect 1870-1952), goldmedal 1947, ca 30 gr 474 10 000 (1 220 €) 473 MASONIC ORDER CROSS mounted group: Sweden: Order of the sword, Knight’s cross in gold; Finland: Cross of Liberty 1939, fourth class; Order of the White Rose; Medal for bravery 1918; Capture of Tampere-medal; Liberation war medal with Tammerfors clasp; winter war medal for foreign volunteers. Mounted group: Finland, Blue cross with clasp 1917-1918; Sweden, Svenska brigaden-medal 1918; war campaign cross for Swedish volunteers nr 167; silvermedal 1953 and a silvergilt medal for merit 1944, 9 miniatures. Provenance: Captain Ivar Gustaf Ljungman, 1900 - Company Commander in Swedish volunteers corps in Finland 10 000 (1 220 €) 1 500 (183 €) Sweden, ca 1850, for Knight’s and Commander’s with the Red Cross, 80x70 mm 1 500 (183 €) 474 ORDER OF THE LION Finland, grand cross set, Tillander, original case 476 6 000 (732 €) 476 ORDER OF THE LION 475 ORDER OF THE LION Finland, Commander’s badge 466 467 1 500 (183 €) Finland, Knight’s badge 475 700 (85 €) 91 Probus Probus 477 477 ORDER OF THE LION 481 Finland, Knight’s badge, Tillander original case 700 (85 €) 478 ORDER OF THE WHITE ROSE 484 Finland, grand cross set, badge and star in original case by Tillander 6 000 (732 €) 478 483 482 479 GROUP OF ORDERS (6) 479 Finland: Cross of Liberty, fourth class 1941; Winter war medal for foreign volunteers with campaign bar Lappi; 2 medals of liberty 1941; 5 mounted miniatures, commemorative plaquette in bronze. Provenance: Gunnar Anders Hellstadius 1919.1960 2 000 (244 €) 480 ORDER OF S:T OLAF Norway, Commander’s star, Tostrup, original case 4 000 (488 €) 481 ORDER OF S:T OLAF Norway, Commander’s badge, silver guilt, original case 4 000 (488 €) 482 SÄHRINGER LÖWEN Baden, Knight’s badge in silver with swords 480 92 3 000 (366 €) 483 ORDER OF FRANZ JOSEPH Austria, grand cross set, gilded badge, ring with maker’s mark, star with maker’s mark Mayer’s söhne Wien, original case V Mayer’s söhne Wien with damages; white enamel on star with damage 30 000 (3 659 €) 484 THE MOST ILLUSTRIOUS ORDER OF SAINT PATRICK Great Britain, gold and silver, reverse with engraved maker’s mark Hancock 39 Bruton Street, Jeweller & silversmith To the Principal Sovereigns of Europe, mark WN, original case; shamrock in centrepiece with small enamel damage. Provenance: Anthony Ashley-Cooper, 9th Earl of Shaftesbury 1911 (134th Knight) 40 000 (4 878 €) 93 Probus Probus 486 487 488 485 489 ORDER OF VILLA VICOSA 485 ORDER OF CHRIST AND SAINT BENEDICT OF AVIZ Portugal, badge in gold, star in silver and gold with maker’s mark J A da Costa, Lisboa; parts of original case missing, green cross on badge with minor enamel damage. Provenance: King Ferdinand I (1894-1918) of Bulgaria 35 000 (4 268 €) 486 ORDER OF SAINT CHARLES Monaco, grand cross set, badge and star in original case by L Aubert, Paris; badge broken from crown, small part missing 10 000 (1 220 €) 487 ORDER OF LEOPOLD Belgium, grand cross set, badge and star in original case by G Wolfers, Bruxelles. Provenance: Dr Antoine Maria de Bettencourt Rodrigues (1854-1933), Minister for Foreign Affairs of Portugal etc 8 000 (976 €) 488 ORDER OF THE CROWN Rumania, Commander’s badge with star in original case by J Resch Fils, Pudapest 4 000 (488 €) 94 Portugal, grand cross set, silver guilt badge and star, star with maker’s mark J A da Costa, Lisboa, original case for the star; small damages 5 000 (610 €) 492 489 490 THE ORDER OF MERIT OF THE ITALIAN REPUBLIC Commander’s badge in original case by Arturo Pozzi, Roma 1 000 (122 €) 491 ORDER OF THE LION AND SUN Iran, Commander’s badge and star in silver 1 500 (183 €) 490 493 492 ORDER OF NICHAN IFTIKHAR Tunisia, badge and star, badge with maker’s mark Lemaitre Paris. Provenance: Carl Gustaf Tersmeden 1917-1957 2 000 (244 €) 493 BREAST BADGES (2) 494 Estonia, police officer, screw with no 577, maker’s mark Roman Tavast Tallinn, 56x42 mm; For justice, 52x40 mm, screw with maker’s mark H Kiiwer Tallinn; small enamel damage 1 500 (183 €) 494 BREAST BADGES (2) Czechoslovakia, silver badge 1926, 62x44 mm; Paratrooper, no 5566, 60x44 mm 491 3 000 (366 €) 95 Probus Probus Slutpriser i Svenska kronor från Auktion nr 21 hösten 2013 Inropsuppdrag Auktion Probusauktioner ombesörjer inropsuppdrag kostnadsfritt. Uppdragen behandlas konfidentiellt och kundtjänst bjuder för er räkning så förmånligt som möjligt. Uppdragen skall vara oss tillhanda senast kl. 12.00 dagen före försäljningen. Vid köp tillkommer 22,5% inropsavgift på klubbat belopp (köparprovision 18% samt moms på denna provision). Buyers premium 22,5%. Var god texta tydligt. Namn och siffror som är otydliga beaktas ej. Föremål nummer Lot Katalogbeskrivning SEK (exkl, inropsavgift) Namn Adress Postnummer Postadress Telefon E-mail Jag förbinder mig att betala och avhämta föremålen enligt auktionsvillkoren i katalogen Datum PROBUS AUKTIONER, GREVgatan 6, 114 53 STOCKHOLM. Telefon +46(0)8-6605900. fax +46(0)8-6605819. www.probusauktioner.se 96 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 22 23 24 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 86 87 5 000,00 kr 2 200,00 kr 3 700,00 kr 26 000,00 kr 7 000,00 kr 32 000,00 kr 4 500,00 kr 5 500,00 kr 7 000,00 kr 6 500,00 kr 24 000,00 kr 8 500,00 kr 30 000,00 kr 15 000,00 kr 12 000,00 kr 6 500,00 kr 2 200,00 kr 4 500,00 kr 3 700,00 kr 6 500,00 kr 7 000,00 kr 7 000,00 kr 4 500,00 kr 135 000,00 kr 2 700,00 kr 10 000,00 kr 3 200,00 kr 8 500,00 kr 57 000,00 kr 2 500,00 kr 4 000,00 kr 4 000,00 kr 3 500,00 kr 6 000,00 kr 18 000,00 kr 3 700,00 kr 4 000,00 kr 11 000,00 kr 1 700,00 kr 2 000,00 kr 28 000,00 kr 6 500,00 kr 3 000,00 kr 42 000,00 kr 22 000,00 kr 14 000,00 kr 12 000,00 kr 32 000,00 kr 9 000,00 kr 9 000,00 kr 6 500,00 kr 9 000,00 kr 2 000,00 kr 80 000,00 kr 38 000,00 kr 20 000,00 kr 42 000,00 kr 28 000,00 kr 42 000,00 kr 15 000,00 kr 13 500,00 kr 5 000,00 kr 13 000,00 kr 14 000,00 kr 18 000,00 kr 18 000,00 kr 77 000,00 kr 16 000,00 kr 6 000,00 kr 17 000,00 kr 6 500,00 kr 6 500,00 kr 2 000,00 kr 8 000,00 kr 9 000,00 kr 22 000,00 kr 11 000,00 kr 16 000,00 kr 5 000,00 kr 4 000,00 kr 5 000,00 kr 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 128 129 130 131 132 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 8 500,00 kr 3 200,00 kr 3 200,00 kr 8 500,00 kr 3 500,00 kr 4 000,00 kr 2 500,00 kr 2 700,00 kr 2 500,00 kr 2 700,00 kr 2 200,00 kr 5 000,00 kr 8 000,00 kr 13 000,00 kr 42 000,00 kr 20 000,00 kr 7 500,00 kr 7 000,00 kr 22 000,00 kr 11 000,00 kr 22 000,00 kr 23 000,00 kr 24 000,00 kr 15 000,00 kr 19 000,00 kr 10 000,00 kr 10 000,00 kr 22 000,00 kr 7 000,00 kr 6 000,00 kr 3 700,00 kr 7 000,00 kr 11 000,00 kr 7 200,00 kr 7 500,00 kr 8 000,00 kr 3 500,00 kr 28 000,00 kr 22 000,00 kr 20 000,00 kr 18 000,00 kr 13 000,00 kr 14 000,00 kr 24 000,00 kr 6 000,00 kr 12 000,00 kr 4 000,00 kr 1 200,00 kr 2 000,00 kr 6 500,00 kr 7 000,00 kr 13 000,00 kr 7 500,00 kr 4 500,00 kr 3 700,00 kr 2 700,00 kr 28 000,00 kr 5 000,00 kr 15 000,00 kr 7 000,00 kr 17 000,00 kr 8 500,00 kr 4 700,00 kr 5 500,00 kr 5 500,00 kr 3 500,00 kr 3 700,00 kr 12 000,00 kr 46 000,00 kr 10 000,00 kr 20 000,00 kr 4 500,00 kr 8 500,00 kr 6 000,00 kr 7 500,00 kr 8 000,00 kr 4 500,00 kr 6 500,00 kr 8 500,00 kr 5 500,00 kr 8 500,00 kr 172 173 174 175 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 8 500,00 kr 62 000,00 kr 17 000,00 kr 7 500,00 kr 4 000,00 kr 4 000,00 kr 12 000,00 kr 3 700,00 kr 6 500,00 kr 4 200,00 kr 9 000,00 kr 7 000,00 kr 3 700,00 kr 19 000,00 kr 4 700,00 kr 16 000,00 kr 8 500,00 kr 16 000,00 kr 8 000,00 kr 22 000,00 kr 13 000,00 kr 7 000,00 kr 6 000,00 kr 11 000,00 kr 17 000,00 kr 5 000,00 kr 7 000,00 kr 30 000,00 kr 24 000,00 kr 7 500,00 kr 105 000,00 kr 77 000,00 kr 92 000,00 kr 210 000,00 kr 180 000,00 kr 15 000,00 kr 15 000,00 kr 7 500,00 kr 14 000,00 kr 2 700,00 kr 4 500,00 kr 4 000,00 kr 6 000,00 kr 4 000,00 kr 1 500,00 kr 1 700,00 kr 3 200,00 kr 2 000,00 kr 3 500,00 kr 1 700,00 kr 1 700,00 kr 5 500,00 kr 11 000,00 kr 9 500,00 kr 3 000,00 kr 3 500,00 kr 6 000,00 kr 3 500,00 kr 6 500,00 kr 4 000,00 kr 6 000,00 kr 17 000,00 kr 1 700,00 kr 4 200,00 kr 16 000,00 kr 3 700,00 kr 1 700,00 kr 1 500,00 kr 3 000,00 kr 6 000,00 kr 3 000,00 kr 2 700,00 kr 2 500,00 kr 2 700,00 kr 4 200,00 kr 3 200,00 kr 3 500,00 kr 2 000,00 kr 2 700,00 kr 1 500,00 kr 1 200,00 kr 255 256 257 258 259 260 261 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 320 321 322 323 324 325 326 327 328 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 2 700,00 kr 7 500,00 kr 8 000,00 kr 6 500,00 kr 65 000,00 kr 22 000,00 kr 7 500,00 kr 4 000,00 kr 3 700,00 kr 3 200,00 kr 1 700,00 kr 3 000,00 kr 4 200,00 kr 2 200,00 kr 2 500,00 kr 4 000,00 kr 2 000,00 kr 17 000,00 kr 6 000,00 kr 9 000,00 kr 3 700,00 kr 2 100,00 kr 8 000,00 kr 4 000,00 kr 30 000,00 kr 65 000,00 kr 105 000,00 kr 15 000,00 kr 3 700,00 kr 11 000,00 kr 36 000,00 kr 95 000,00 kr 8 000,00 kr 5 000,00 kr 4 500,00 kr 2 700,00 kr 4 500,00 kr 6 000,00 kr 3 000,00 kr 6 000,00 kr 6 000,00 kr 11 000,00 kr 11 000,00 kr 26 000,00 kr 4 200,00 kr 5 500,00 kr 8 000,00 kr 6 000,00 kr 6 000,00 kr 32 000,00 kr 6 500,00 kr 1 500,00 kr 4 500,00 kr 2 500,00 kr 4 000,00 kr 3 200,00 kr 1 500,00 kr 2 500,00 kr 3 200,00 kr 1 700,00 kr 2 200,00 kr 2 000,00 kr 7 000,00 kr 2 000,00 kr 3 000,00 kr 2 700,00 kr 6 500,00 kr 9 500,00 kr 7 000,00 kr 30 000,00 kr 8 500,00 kr 16 000,00 kr 11 000,00 kr 4 500,00 kr 6 000,00 kr 34 000,00 kr 15 000,00 kr 5 000,00 kr 18 000,00 kr 13 000,00 kr 2 700,00 kr 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 2 200,00 kr 3 200,00 kr 3 000,00 kr 1 500,00 kr 38 000,00 kr 12 000,00 kr 14 000,00 kr 8 000,00 kr 13 000,00 kr 4 500,00 kr 1 500,00 kr 4 200,00 kr 7 000,00 kr 4 000,00 kr 11 000,00 kr 24 000,00 kr 2 500,00 kr 7 000,00 kr 1 700,00 kr 18 000,00 kr 27 000,00 kr 40 000,00 kr 1 500,00 kr 3 700,00 kr 1 000,00 kr 4 200,00 kr 6 000,00 kr 1 000,00 kr 1 000,00 kr 40 000,00 kr 22 000,00 kr 5 500,00 kr 3 800,00 kr 2 200,00 kr 1 500,00 kr 2 200,00 kr 2 200,00 kr 2 500,00 kr 3 000,00 kr 6 500,00 kr 3 200,00 kr 8 500,00 kr 1 700,00 kr 1 500,00 kr 1 700,00 kr 2 000,00 kr 3 000,00 kr 2 700,00 kr 7 000,00 kr 3 700,00 kr 3 700,00 kr 13 000,00 kr 8 000,00 kr 7 000,00 kr 5 500,00 kr 4 500,00 kr 26 000,00 kr 4 500,00 kr 1 400,00 kr 1 800,00 kr 2 500,00 kr 1 500,00 kr 2 200,00 kr 2 500,00 kr 1 600,00 kr 2 200,00 kr 24 000,00 kr 2 700,00 kr 5 000,00 kr 6 000,00 kr 4 200,00 kr 2 000,00 kr 300,00 kr 4 500,00 kr 5 000,00 kr 4 000,00 kr 6 500,00 kr 4 200,00 kr 6 500,00 kr 2 500,00 kr 700,00 kr 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 437 438 439 440 441 442 443 447 448 449 450 451 453 454 455 456 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 471 472 473 474 475 476 478 479 480 481 482 483 484 485 486 488 489 490 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 504 505 506 507 508 511 512 2 200,00 kr 800,00 kr 6 000,00 kr 6 500,00 kr 2 200,00 kr 1 700,00 kr 1 200,00 kr 5 000,00 kr 530 000,00 kr 22 000,00 kr 16 000,00 kr 7 000,00 kr 13 000,00 kr 2 500,00 kr 46 000,00 kr 7 000,00 kr 6 500,00 kr 4 200,00 kr 2 200,00 kr 3 700,00 kr 4 000,00 kr 150 000,00 kr 1 000,00 kr 16 000,00 kr 8 000,00 kr 46 000,00 kr 17 000,00 kr 20 000,00 kr 34 000,00 kr 220 000,00 kr 28 000,00 kr 18 000,00 kr 2 000,00 kr 8 000,00 kr 6 500,00 kr 6 500,00 kr 1 500,00 kr 3 200,00 kr 2 000,00 kr 50 000,00 kr 34 000,00 kr 3 700,00 kr 9 500,00 kr 3 000,00 kr 2 700,00 kr 1 000,00 kr 1 500,00 kr 4 000,00 kr 2 000,00 kr 1 200,00 kr 3 700,00 kr 1 200,00 kr 2 200,00 kr 4 000,00 kr 1 500,00 kr 1 500,00 kr 1 000,00 kr 1 000,00 kr 1 700,00 kr 11 000,00 kr 6 700,00 kr 3 000,00 kr 2 500,00 kr 2 500,00 kr 2 500,00 kr 1 700,00 kr 38 000,00 kr 13 000,00 kr 7 000,00 kr 17 000,00 kr 10 000,00 kr 11 000,00 kr 8 500,00 kr 3 000,00 kr 3 200,00 kr 2 000,00 kr 1 700,00 kr 42 000,00 kr 97 Probus Svenska Vapenhistoriska Sällskapet Bildat 1923 för att främja intresse för och forskning om vapen- och militärhistoria. SOM MEDLEM får du: Årsbok och tidskriften Varia med 4 nummer per år. Årsavgift 300 kronor till plusgiro 3594474-4. Kallelse varje månad till medlemsmöten med föredrag och visningar, oftast i Armémuseum eller Livrustkammaren Inbjudan till studiebesök i museiarkiv och samlingar. På vår hemsida (www.SVHS.se) finner du bl.a. en alfabetisk och en systematisk förteckning över alla artiklar som förekommit i Sällskapets årsböcker och tidskriftsnummer sedan 1926. Är du intresserad av att bli medlem eller av att köpa äldre årsböcker och tiskriftsnummer: Tag kontakt med vår sekreterare Aron Erstorp, Armémuseum, email [email protected] eller telefon 08-51956384. 98 [email protected] rk tryck, uppsala 2014 www.probusauktioner.se AuktIoN & VIsNING Armémuseum, hörsalen riddargatan 13 stockholm ProBus Grevgatan 6 se-114 53 stockholm tel +46 (0)8-660 59 00
auktion 21 - Probus Auktioner