auktion 21 - Probus Auktioner
auktion 21 - Probus Auktioner
AUKTION 21 11 NOvember 2013 Armémuseum stockholm Probus Vapen & Ordnar Auktion nr 21 den 11 November 2013 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 11 November kl 9.30 VISNING Fredag 8 November kl 15.00-17.00 Lördag 9 November kl 11.00-16.00 Söndag 10 November kl 11.00-16.00 Slutpriser: på www.probusauktioner.se dagen efter auktion Anbud: fax +46 (0)8 660 58 19 t.o.m söndag 10 november kl. 12.00 Auction nr 21 Arms & Orders will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. 3 Probus Probus KÖPEVILLKOR Valuta Auktionen hålles i SEK. Utropspriser är angivna i SEK. Budgivning sker i SEK och fakturering sker i SEK. Betalning sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Utropspriser Katalogens utropspriser angivna SEK utgör en vägledning för köparen. Slutpriset kan överstiga eller understiga utropet. Säljare har i vissa fall bevakningspriser på föremålen, dessa får dock aldrig överstiga utropspriset. Budgivning och betalning sker i SEK Katalogisering Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen undersöka och bedöma föremålens skick och beskaffenhet. Kataloguppgifter och uppgifter i konditionsrapporter är endast vägledande för köparen och befriar inte köparen från hans undersökningsplikt. Är väsentlig uppgift i katalogen direkt felaktig kan detta utgöra grund för hävning av köp. Om katalog-uppgifter ändras, anslås eller meddelas detta vid auktionstillfället. Probus ansvarar ej för naturligt slitage eller smärre skador, defekter eller naturliga förändringar i material som exempelvis trä, papper och läder. Eventuella fel skall reklameras omedelbart i samband med utlämning (då köparen märkt eller bort märka felet) dock senast 10 dagar efter auktionen. Uppgift angående upphovsman dock senast två år från auktionsdagen. Ansvar Probus ansvar gentemot köparen är alltid begränsat till prisavdrag eller att som mest ersätta klubbat pris jämte inropsavgift och mervärdesskatt. Probus ansvarar inte för indirekta eller direkta skador köparen kan ha drabbats av. Budgivning Budgivare skall registrera sig hos kundtjänst. Bud avges med tydligt tecken. Auktionskommisarien avgör med vilket belopp ett bud skall höjas för att räknas som nytt anbud. Han avgör även vid lika bud, vilket som skall äga företräde. Auktionskommissarien äger ensam rätt att bortse från avgivna bud, samt avgöra om budgivning skall återupptas vid tveksamheter angående budgivningen. Inropsuppdrag Skriftliga inropsuppdrag mottages för kunders räkning mot uppvisande av legitimation. Inropsuppdrag behandlas konfidentiellt och kundtjänst köper till belopp motsvarande näst högsta bud + normal höjning. Inropsuppdrag skall vara Probus tillhanda dagen före auktiionen senast kl 12 00. Återkallande av anbud skall var Probus tillhanda till samma tid. Probus ansvarar ej för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om Probus försummar att utföra inropsuppdraget. Kund ansvarar för köp som kommer till stånd genom av honom felaktigt eller svårtolkat ingivet inropsuppdrag. Svårlästa eller svårtolkade anbud behöver ej beaktas. Vid lika bud gäller det först registrerade uppdraget. Det ankommer på uppdragsgivaren att kontrollera om anbud leder till köp. Telefonbud Kund kan bjuda per telefon på enstaka poster. Framställan om telefonbudgivning bör ske skriftligen eller per fax senast kl 12.00 dagen före auktionen. Normalt erfordras referens. Framställan måste ange vilka nr som är aktuella samt aktuellt telefonnr till budgivaren. Budgivaren förbinder sig att minst vara beredd att minst bjuda utropaspris för aktuellt objekt. Möjligheten till telefonbudgivning är begränsad till antalet tillgängliga telefonlinjer. Telefonbudgivning sker på budgivarens risk och Probus kan inte hållas till ansvar om budgivning, oavsett orsak, ej kommit till stånd. Inropsprovision Vid köp tillkommer för varje enskilt auktionsföremål en inropsprovision på 22,5% inkl. moms Betalning Betalning till auktionen sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Vid betalning med bankkort (svenska) utgår ingen extra avgift. Betalning med kontokort/betalkort tillkommer 3% på fakturan. Vi tar ej emot Eurocheckar eller utländska checkar. Betalning och avhämtning sker senast 14 dagar efter auktionen. Därefter debiteras köparen 2 procent ränta per månad samt förvaringsavgift per objekt och kalenderdag med 30 kronor. Uteblir betalning har Probus rätt att häva köpet. Avhämtning Sker på Armémuseum auktionsdagen därefter den 13-14 november på Grevgatan 6, kl 14.00-17.00, därefter enligt överenskommelse. Force majeure 46 år gammal gav sig Adolf Erik Nordenskiöld ut på en expedition med fartyget Vega, resan kom att vara i tre år, 1878-80 Expeditionen var den första att finna och genomsegla Nordostpassagen. En bedrift som spred sig som en löpeld över hela världen sällskapet mottogs som hjältar i Asien och Europa I Japan blev mottagandet översvallande med bl.a audiens hos kejsaren Meiji, med sig hem från expeditionen hade Nordenskjöld det japanska svärd som vi nu säljer med auktionsnr 46. Carl Johan Fägerskiöld föddes en sommardag 1751. För honom liksom för många andra unga adelsmän blev officersyrket ett naturligt yrkesval 1775 blev han löjtnant vid Västgöta Kavalleriregemente. Hans två exceptionella och unika officerspallascher från 1770-talet, med originalbaljor och handremmar säljs nu under nr 206 och 207. Den ryska revolutionen 1917 kom att påverka många livsöden Nikolai von Weymarn, tsarrysk marinattaché i Oslo insåg att en resa hem till Ryssland efter revolutionen skulle innebära döden. Han stannade i Norge och flyttade senare till Sverige. Den uniform han bar som rysk marinatache sparade han som som ett minne av sin tjänst under den ryske tsaren. Uniformsgruppen med ursprunglig koffert har under alla år förvarats hos familjen och säljs nu med auktionsnr 430. Probus är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande omständighet skall anses bl a krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varuknapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Cirka 150 hjullås- flintlås- slaglåspistoler och gevär från 1600- 1800 tal med en samling fina engelska slaglåsrevolvrar från 1800-talets mitt utgör en del av höstens utbud. Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. Bland ordnar och utmärkelser finns ett fint tidigt halstecken av den ryska S:t Stanislaus orden som har de för tiden typiska örnarna mellan korsarmarna, tecknet samt andra ryska utmärkelser kommer från en äldre dansk samling. (nr 456 m.fl) Även denna auktion är vi glada över att kunna erbjuda en fin drabantvärja modell 1701 (nr 203) tagen av Danskarna vid Tönnigen 1713 samt en annan vid samma tillfälle tagen värja. Den sistnämda för officer eller drabant, hos Fredrik IV av Holstein-Gottorps trupper. Fredrik af Holstein Gottorp var svåger till Karl XII och stupade 30 år gammal 1702 under slaget vid Kliszow i Polen. Värjan är det enda av oss kända exemplaret av denna typ med Prober-stämpel på klingan (nr 204). Välkomna till Auktion 21. Max Sjöberg och Jörgen Martinson Conditions of sale, page 6 4 5 Probus Probus Conditions of sale Currency The auction will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. Payment to Probus account at Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS The catalogue All lots are sold “as is”. The bidder accepts full responsibility to inspect and evaluate the lot to his or her satisfaction prior to the auction. Descriptions in the catalogue are guidelines for the buyer and do not exempt the buyer from his or her responsibility to inspect the lots being sold. Auctioneer announcements. If a description in the catalogue is changed, this will be posted during the preview or announced by the auctioneer prior to any bidding at the auction. Probus is not liable for natural wear or small damages, defects or natural changes in material such as wood, paper or leather. If essential information in the catalogue description is wrong this may be the grounds for revoking a purchase. A claim due to defects must be submitted in connection with the collection of the lot or at the latest 10 days after the auction. Questions concerning the authenticity or maker of the work must be raised within 2 years of the day of the auction. Estimates The estimates stated in the catalogue are in SEK and serve as a guideline for the buyer. The purchase price may be higher or lower than the estimate. The consignor may have set a reserve on the lot. A reserve never exceeds the estimate in the catalogue. Responsibility/liability Probus responsibility to the buyer is always limited to a reduction in price or at the most refunding the hammer price plus commission including VAT. Probus is not responsible for direct or indirect damages the buyer. Bidding Bidder Paddles. All presumptive buyers must obtain a bidder’s paddle at customer service prior to bidding. Bidders must clearly show their bidding paddle while bidding. A lot shall be sold to the highest bidder as determined by the auctioneer. The auctioneer has the right to reject any bid, refuse to acknowledge any bidder, challenge bids, reject any advance in the bidding if the auctioneer deems it insufficient an otherwise regulate the bidding and its increments. In the event of a dispute between bidders the auctioneer has the absolute right to determine the successful bidder or to re-offer the lot in dispute. Absentee bids and telephone bidding Written bids are accepted on the behalf of customers with valid identification. Absentee bids are treated confidentially and customer service will bid on your behalf, and will attempt to purchase the indicated lot(s) at the lowest possible price without exceeding the indicated amount. Absentee bids, which are faxed, must be received by Probus at noon the day before the auction. Absentee bids may be left at customer service at the preview until closing time. Recall of bids must either be faxed by noon the day before the auction or recalled at the preview by closing time the day before the auction. If we receive more than one bid of the same value, the first one received will take precedence. Telephone bids Telephone bids are accepted on individual lots. Application for a telephone bid must be made in writing at the viewing before closing time or by fax before 12 pm (noon) the day before the auction. New customers must supply bank references and identification. Lot numbers and the customer’s telephone number must be noted. Telephone bids are only accepted if the bidder will at least bid the estimate for the noted lot. Telephone bidding is limited by the number of available lines. Telephone bids are accepted at the risk of the bidder. Absentee bids, whether written or executed by telephone, is a service for the client, Probus will not be liable for errors, omissions or failures to execute bids. Probus is not liable for any loss that the client may be caused if Probus fails to carry out the absentee bids. The buyer is responsible for purchases executed through absentee bidding. The client is held responsable for purchases registrated from an illegible or incorrect absentee bid Probus reserves the right to not accept an unclear or illegible written bid. Results It is the responsibility of the absentee bidder to check that his or her bid has led to a successful purchase. Purchase and Payment The purchase price to buyer for the lot is the amount of the successful bid price and the buyer’s premium of 22,5% including VAT. - payment by bank card/debet card issued by a Swedish bank is accepted at the auction, no surcharge is added - (payment by other accepted creditcards up to a value of 100.000 sek is accepted. A surcharge of 3% is added €) Probus does not accept Eurochecks or other foreign checks. When paying by bank transfer, all transfers must state relevant lot or invoice number and buyer’s bid number. Bank transfers may be sent directly to: Handelsbanken SE-1 Stockholm Sweden Phone +46(0)854581370 IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292 SWIFT/BIC HANDSESS For the account of Probus Auktioner 6112-589 764 292 1 1 3 000 (353 €) 2 KHULA KHUD hjälm, persisk, etsad dekor. Nasalguardscrew missing Payment and collection is made at the latest 14 days after the auction. Probus reserve the right to charge a late payment fee of 2% per month on the purchase price if payment is not received on time. After 14 days a storage fee of 30 SEK will be charged on lots not removed. If the buyer fails to comply with these conditions Probus has the right to cancel the sale of the lot(S) in which the buyer is in default. 2 500 (294 €) 3 KHULA KHUD hjälm, indisk, silverdekor. One plumeholder missing 2 000 (235 €) Collection of purchased lots No purchase may be claimed or removed until it has been fully paid for, unless otherwise agreed by Probus. On the day of the auction lots may be collected until the end of the action at Armémuseum. Between November 13-14 lots may be collected at Grevgatan 6, from 14.00 to 17.00 (2 -5 pm), or at other times by agreement. 4 RYTTARPILBÅGE persisk, damaskerad stålbåge med silvertaucherad dekor, 77 cm 8 000 (941 €) Force majeure Probus is exempt from sanction for failure to meet a certain obligation in accordance with this agreement if the failure is based on a circumstance of the type stated below and the circumstance prevents, or considerably hinders, the obligation being met promptly. Circumstances providing grounds for exemption include act of war, currency restrictions, shortage of transport, fire, measures taken by an authority, change in legislation, industrial conflict, general shortage of goods, restrictions on fuel, accident or equivalent cirumstances. If Probus meeting of a certain obligation is delayed more than three months owing to a circumstance providing grounds for exemption, the purchaser is entitled, without having to pay compensation, to cancel the purchase in writing. RINGBRYNJA med huva, huvans avslutning med monterad pilspets. Damages 2 3 Disputes Disputes concerning these terms shall be settled in accordance with Swedish law at a court in Sweden 4 6 7 Probus Probus 10 SNAPPLÅSPISTOL lås med stämpel, pipa med silvertaucherad dekor samt text, beslag av låghaltigt silver, 51,5 cm 5 000 (588 €) 11 10 FLINTLÅSPISTOL pipa märkt Lazarino samt med stämpel, beslag delvis av låghaltigt silver, kolv med inläggningar av silvertråd, 47,5 cm 6 000 (706 €) 5 12 FLINTLÅSPISTOL dubbelpipig, guldtaucherat lås med omställbar fängpanna, försilvrade beslag, pipor med graverad dekor, 47 cm. Small repairs 20 000 (2 353 €) 11 6 7 12 13 8 5 SNAPPLÅSSTUDSARE 7 000 (824 €) turkisk, lås och pipa med guldtaucherad dekor, stock med dekor av koraller, 97,5 cm, kal ca 11 mm. Damages, repairs, small parts missing 14 8 000 (941 €) 6 FLINTLÅSPISTOL lås, pipa och järnbeslag med guldtaucherad dekor, stock med inläggningar av silvertråd, 50 cm. Small damages 13 SNAPPLÅSSTUDSARE turkisk, pipa med silvertaucherad dekor, 135 cm. Stock with damages and repairs, ramrod missing FLINTLÅSPISTOLER, 1 par låsbleck märkta London, damaskerade pipor, beslag av låghaltigt silver, 48 cm 17 000 (2 000 €) 7 000 (824 €) 7 SLAGLÅSGEVÄR indiskt, 1800-tal, engelskt lås märkt Askey, damaskerad pipa med guldtaucherad dekor, 175 cm 4 000 (471 €) 8 GEVÄRSPIPA indisk, räfflad, fyrkantigt snitt, stålskuren dekor, 113,5 cm 2 000 (235 €) 8 9 9 SNAPPLÅSPISTOLER, 2 st albanska, stockar av mässing, 53 cm. One mainspring broken 5 000 (588 €) 14 9 Probus Probus 19 20 15 21 SNAPPLÅSPISTOL kaukasisk, damaskerad pipa med inläggning, stock med silverbeslag, 39 cm 25 000 (2 941 €) 21 15 järnbeslag, stålskuren dekor, 53 cm 16 16 22 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par FLINTLÅSPISTOL lås och pipa med stålskuren dekor, beslag av järn och troligen silver, 42 cm. Escutcheonplate missing 8 000 (941 €) 5 000 (588 €) FLINTLÅSPISTOLER, 1 par järnbeslag, stålskuren dekor, 53 cm. One trigger later 8 000 (941 €) 17 FLINTLÅSPISTOL lås med graverad dekor, pipa med stämplar, 54 cm 22 3 000 (353 €) 18 FLINTLÅSPISTOL turkisk, mässingsbeslag, 50 cm. Small damages 2 000 (235 €) 17 19 FLINTLÅSPISTOL turkisk, järnbeslag, 40 cm. Damages 20 18 1 500 (176 €) FLINTLÅSPISTOL orientalisk, franskt lås ca 1820 signerat Jalabert Lamotte St Etienne, pipa med stämpel och guldtaucherad dekor, mässingsbeslag, 35 cm. Brassdecoration on stock with small damages, two lock screws missing 3 500 (412 €) 10 23 23 FLINTLÅSTROMBON turkisk, lås och pipa med stålskure n dekor, mässingsbeslag, stock med inläggning av silvertråd, 53,5 cm 5 000 (588 €) 11 Probus Probus 24 KRUTFLASKA försilvrad mässing, dekor med emalj och koraller, diameter 9 cm 5 000 (588 €) 25 PALLUSKA mässing, 10,5x12 cm 26 1 000 (118 €) PALLUSKA 31 förgyllt silver, 7,5x7,5 cm. Silver guilt 2 500 (294 €) 27 KRUTHORN indiskt, avslutning av skulpterat ben, 25,5 cm 1 500 (176 €) 28 DOLK persisk, fäste och balja med emaljdekor, damaskerad klinga, 36,5 cm. Tip on scabbard later, some enamel damages and repairs 32 20 000 (2 353 €) 24 29 DOLK hornfäste, balja troligen av silver, 36,5 cm. Blade with rustdamages 1 500 (176 €) 30 34 DOLK med balja i form av dolk med silvertaucherad dekor, 23 cm, baljan 26,5 cm 33 31 1 500 (176 €) 33 KARD persisk, 1800-tal, kavel med benplattor, guldtaucherad dekor, 31 cm 5 000 (588 €) 25 32 KINDJAL 1800-tal, benfäste, klinga med stämpel, baljbeslag av silver med niellodekor, 42 cm. Grip and lower scabbardmount with small damages 4 000 (471 €) KINDJAL montering av silver med niello samt förgylld dekor, klinga med smedstämpel, 45 cm 7 000 (824 €) 34 KINDJAL montering av silver med niellodekor, klinga med stämpel, balja med text, 46 cm. Hilt with parts missing, repairs, damages 2 000 (235 €) 35 KINDJAL fäste och balja med niellodekor, klinga med stämpel, 52 cm 26 4 000 (471 €) 28 36 36 MINIATYRKINDJAL fäste och balja med niellodekor mot förgylld botten, 24,5 cm 1 500 (176 €) 37 MINIATYRKINDJAL fäste och balja med niellodekor mot förgylld botten, 25 cm 27 12 29 30 37 1 500 (176 €) 35 13 Probus Probus 38 YATAGAN 1800-tal, benfäste med dekor av koraller, klinga med stämpel samt rester av dekor, 70 cm 2 500 (294 €) 38 46 39 46 Nils Adolf Erik Nordenskiöld 1832-1901. He was the first to complete a voyage trough the NorthEastern straits from the Atlantic to the Pacific Ocean 1878-1880. KATANA svärd, japanskt, kortad klinga med signatur, Shinto 1600tal, klinga 60,5 cm. Tip of blade with minor damage, small damages. Proveniens: Nordenskiölds Vegaexpedition 1878-1880 12 000 (1 412 €) 40 39 TULWAR 45 47 indisk, järnfäste med silvertaucherad dekor, klinga med text, 86 cm, klinga 73,5 cm 3 000 (353 €) 40 TULWAR indisk, fäste med silvertaucherad dekor, klinga med guldoch silvertaucherad dekor, 90 cm, klinga 76,5 cm 1 500 (176 €) 41 41 SABEL 47 KATANA svärd, japanskt, klinga med signatur, Meiji-Showa omkring 1900, klinga 66,5 cm. Scabbard with damages 6 000 (706 €) 48 48 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, kortad klinga, Koto 15-1600-tal, klinga 59,5 cm 2 500 (294 €) indisk, av firangityp, järnfäste, 100 cm, klinga 79 cm 49 SVÄRD kinesiskt kulturområde, silvermontering, punsad dekor samt text, klinga med text, 73,5 cm, klinga 55 cm 10 000 (1 176 €) 2 000 (235 €) 42 42 KATAR indisk, fäste med rester av försilvring, 58 cm 43 3 000 (353 €) KATAR indisk, fäste med dekor av koppar och mässing, 44 cm 2 000 (235 €) 43 44 DOLK nordafrikansk, fäste och balja med mässing, 20,5 cm 1 000 (118 €) 45 YAMBYA arabisk, ca 1900, hornkavel, balja med silverbeslag, 30 cm. Damages 44 14 2 500 (294 €) 49 15 Probus Probus 55 55 WAR CLUB Fiji, 113 cm. Small damages 50 5 000 (588 €) TOTOKIA Fighting club, Fiji, 82 cm 4 000 (471 €) 50 56 51 51 WAR CLUB Fiji, 110 cm 52 4 000 (471 €) 57 PADDLE CLUB Fiji, 110 cm. Edges with small damages 8 000 (941 €) 58 56 WAR CLUB Solomon island, 127,5 cm. Gripcover with damages 4 000 (471 €) 52 57 CEREMONIAL PADDLES (2) inläggningar av vitmetall med bl.a bokstäverna A.E.M, 108 cm. Damages 4 000 (471 €) 58 KÄPP Indisk, 117 cm 59 16 6 000 (706 €) WAR CLUB Fiji, 106 cm 54 50 000 (5 882 €) ROOTSTOCK CLUB Fiji, 103 cm 54 HJULLÅSPISTOL österrikisk, ca 1640, pipa med stämpel (Paul Sigmund Klett, Salzburg), 64,5 cm 53 53 3 000 (353 €) 6 000 (706 €) 59 17 Probus Probus 60 60 HJULLÅSPISTOL tysk, 1600-talets mitt, pipa med stämpel Suhl, 60 cm, hjullåsnyckel av järn, 14 cm. Hammer and pan with cover later, butt with small repair 25 000 (2 941 €) 61 HJULLÅSPISTOL 1670-80-tal, järnbeslag, pipa och kolvkappa med stålskuren dekor, 49,5 cm. Stock with small repair 40 000 (4 706 €) 62 FLINTLÅSPISTOL pipa märkt Nicolaus I Ichtner 1669, lås 1700-tal, märkt SEVERINUS KART, stock med beninläggningar, 61 cm. Hammer, triggerguard, trigger, ramrod and ramrodpipes later, some small boneparts missing 17 000 (2 000 €) 61 63 HJULLÅSPISTOL lås 1600-talets mitt, stock och pipa 1800-tal, stock med beninläggningar, 60,5 cm. Composite wheellock pistol, 17th-19th century 20 000 (2 353 €) 64 VENDERPISTOLER, 1 par med flintlås, sent 1600-tal, lås märkta Soiron (Sedan Frankrike), kolvkappor troligen av silver, 44,5 cm. Forend stocks 18th century, barrels slightly shortened, damages 40 000 (4 706 €) 65 62 63 18 FLINTLÅSPISTOL troligen belgisk, tidigt 1700-tal, låsbleck och beslag av mässing med graverad dekor, pipans kammare med stålskuren dekor, 51 cm 64 17 000 (2 000 €) 65 19 Probus Probus 66 FLINTLÅSPISTOL 70 SNAPPLÅSPISTOLER, 1 par tidigt 1700-tal, låsbleck av mässing med graverad dekor, förgyllda mässingsbeslag, 49 cm sydeuropeiska, 1700-tal, graverade lås, mässingsbeslag med gravyr, 34 cm. Belthooks missing 18 000 (2 118 €) 10 000 (1 176 €) 67 FLINTLÅSPISTOL 66 lås signerat IS Meckel a Sverin (ca 1725-50), mässingsbeslag med förgylld dekor, 48 cm. Stock with old damages and repairs 6 000 (706 €) 68 FLINTLÅSPISTOL 67 70 1700-tal, pipa och lås märkta Lazoro Lazoriho, pipa och järnbeslag och stålskuren dekor, 54 cm. Hammer restored, frizzen with spring an old replacement, repairs 8 000 (941 €) 71 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1700-talets första hälft, låsen med sign: I Smart, pipor med Londons kontrollstämpel, mässingsbeslag, 46 cm. Forend stocks, ramrods, upper wise jaws and one screw later, stock with repairs. Avbildade i boken Skjutvapen från hela världen av Fredrick Wilkinson, sid 12 nr 2 och 3 10 000 (1 176 €) 71 68 69 FLINTLÅSPISTOL österrikisk, 1700-talets mitt, lås med reliefdekor, pipa med text i silver: Joseph Hauer, förgyllda mässingsbeslag, 38 cm. Forend stock and ramrod later 8 000 (941 €) 72 FLINTLÅSPISTOL skotsk, 1700-talets mitt-senare hälft, märkt John Campbell, pipa och stock med graverad dekor, bälthake, 28 cm 69 20 72 20 000 (2 353 €) 21 Probus Probus 77 SLAGLÅSPISTOL ändrad från flintlås, lås märkt Le Conte a Liege, silverbeslag, 45,5 cm 4 000 (471 €) 77 78 73 SLAGLÅSPISTOL ändrad från flintlås, silverbeslag med datering 1780, orientalisk pipa, 41 cm 2 000 (235 €) 78 74 79 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 1800-talets mitt, järnbeslag, räfflade pipor, 37 cm, kal ca 11 mm. One ramrod missing 7 000 (824 €) 79 76 75 73 75 VENDERPISTOL med flintlås, engelsk, 1700-talets senare hälft, lås märkt T Richards, pipor med Londons kontrollstämplar, 36,5 cm 10 000 (1 176 €) 74 FLINTLÅSPISTOL engelsk, lås signerat Nicholson (William N verksam 178394), pipa med gravyr London samt Londons kontrollstämplar, mässingsbeslag, 34,5 cm. Ramrod later 5 000 (588 €) 22 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, omkring 1800, lås märkta P Bond, pipor märkta P Bond Cornhill London, 33 cm. One forend stock with repair 12 000 (1 412 €) 76 FLINTLÅSPISTOL 80 belgisk, tidigt 1800-tal, damaskerad och räfflad pipa, graverade stålbeslag, 36 cm, kal ca 14 mm. Stock with small repairs 7 000 (824 €) SLAGLÅSPISTOLER, 1 par belgiska, 1800-talets mitt, damaskerade och räfflade pipor med Liege kontrollstämpel, graverade stålbeslag, 39 cm, kal ca 14 mm 80 8 000 (941 €) 23 Probus Probus 81 FLINTLÅSPISTOL lås signerat Nusbaum Stockholm (Moritz Friedrich N ca 1698-1749), pipa med signatur i silver: M F Nusbaum, graverade järnbeslag, 48 cm; senare framstock. Forend stock later 10 000 (1 176 €) 82 FLINTLÅSPISTOL 1700-talets senare hälft, lås signerat Björkman (Lorens B 1722-1804), mässingsbeslag, bälthake, 40,5 cm; senare framstock. Damages and repairs 81 89 86 6 000 (706 €) 83 90 FLINTLÅSPISTOL svensk, omkring 1800, faktoriarbete, mässingsbeslag, almstock, 40 cm 5 000 (588 €) 82 87 91 84 88 83 84 SLAGLÅSPISTOL dubbelpipig, svensk, m/1853 för postiljon, lås märkt CG Granberg samt krönt E (Eskilstuna), 33,5 cm; ett tumgrepp med äldre lagning, en nippel defekt. Small damages 3 000 (353 €) 85 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par sexpipig s.k pepperbox, belgisk, 1800-talets mitt, märkt Mariette Brevete, Liege kontrollstämpel, 18,5 cm 5 000 (588 €) 89 SLAGLÅSREVOLVER amerikanska, 1800-talets mitt, märkt V Lireau New Orleans, 23 cm. One hammer with crack 86 90 SLAGLÅSPISTOL dubbelpipig, engelsk, 1800-talets mitt, märkt Bentley Liverpool, 12,5 cm. Steelplate behind the hammer a later replacement 1 500 (176 €) 87 MÅLSKJUTNINGSPISTOL med slaglås, 1800-talets mitt, varbygel av stål med gravyr, 23,5 cm, kal ca 4 mm 4 000 (471 €) 24 92 SLAGLÅSREVOLVER sexpipig s.k pepperbox, engelsk, 1800-talets mitt, pipor med Birminghams kontrollstämpel, 20,5 cm. Butt with one side burnt 10 000 (1 176 €) 85 88 2 500 (294 €) SLAGLÅSREVOLVER 93 sexpipig, amerikansk, 1800-talets mitt, pipor med text, 18 cm. Trigger and triggerguard later 1 500 (176 €) 91 PISTOLKNIV engelsk, 1800-talets mitt, slaglås, pipa av vitmetall med Birminghams kontrollstämplar, knivblad märkta James Rodgers Sheffield, 16,5 cm. One tool later 2 000 (235 €) 92 SLAGLÅSPISTOL sexpipig, stämplad IEH (Johan Engholm Ödestugu 18201918), mässing, 22 cm 3 000 (353 €) 93 SLAGLÅSPISTOL sexpipig, stämplad AGS (Anders Gustafsson Ödestugu 1835-1924), mässing, 22 cm 3 000 (353 €) 25 Probus Probus 94 98 100 95 99 97 SLAGLÅSPISTOL fyrpipig, stämplad IEH (Johan Engholm Ödestugu 18201918), mässing, 21 cm 96 2 500 (294 €) 98 SLAGLÅSPISTOL 101 fyrpipig, stämplad AIS (Anders Johannesson 1840-1914), 21 cm. One screw missing 2 500 (294 €) 99 SLAGLÅSPISTOL fyrpipig, s.k Aledalare, 17 cm 97 94 1 500 (176 €) 100 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par SLAGLÅSPISTOL sexpipig, småländsk, 1800-talets senare hälft, 22,5 cm; nipplar saknas engelska, omkring 1800, lås märkta Riviere, piporna London, stålbeslag, 37 cm, originalschatull. Hammers later, one ramrod and one lockscrew missing 95 101 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 2 000 (235 €) SLAGLÅSPISTOL sexpipig, stämplad AGS (Anders Gustafsson Ödestugu 1835-1924), 20,5 cm; senare hane, skador. Hammer later, damages 2 000 (235 €) 96 SLAGLÅSPISTOL fyrpipig, stämplad AGS (Anders Gustafsson Ödestugu 1835-1924), mässing, 20 cm 2 500 (294 €) 26 10 000 (1 176 €) lås och pipor märkta H Nock London, graverade stålbeslag, 22,5 cm, samtida schatull med etikett Samuel Nock 12 000 (1 412 €) 102 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par belgiska, 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, pipor med Liege kontrollstämpel, 39 cm, originalschatull med tillbehör 35 000 (4 118 €) 102 27 Probus Probus 106 103 103 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, pipor med Liege kontrollstämpel, 33 cm, originalschatull. Small damages 20 000 (2 353 €) 104 SLAGLÅSPISTOL dubbelpipig, engelsk, 1800-talets mitt, pipspång med graverad text: Lang 7 Hay Market London, Londons kontrollstämpel, damaskerade pipor, 22 cm, originalschatull med diverse tillbehör. One hammer with minor damage 107 108 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, Adams, m/Dragon, tillverkad 1855, graverad text: Deane Adams & Deane London samt B663 Adams patent No 16475R, Londons kontrollstämplar, 33,5 cm, kal .34 bore, originalschatull med tillbehör. Case with facsimil paperlabel 5 000 (588 €) 104 105 SLAGLÅSREVOLVER s.k pepperbox, fyrpipig, belgisk, 1800-talets mitt, Mariettes patent, Liege kontrollstämpel, 17,5 cm, originalschatull med diverse tillbehör 6 000 (706 €) 108 12 000 (1 412 €) 106 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket m/1849, nr 293784, 25 cm, originalschatull med tillbehör 12 000 (1 412 €) 109 SLAGLÅSREVOLVER 107 SLAGLÅSREVOLVER Adams patent, belgisk tillverkning efter 1852, graverad text: Manuf by C Dandoy Licensed by Deane Adams & Deane London, Adams patent No 4529, 29,5 cm, kal .54 bore, originalschatull med tillbehör. Triggerguard with repair, case with facsimil paperlabel 105 28 7 000 (824 €) engelsk, 1850-tal, graverad text: Deane & son 30 King William st London Bridge No 8987T, dubbelaktion, Londons kontrollstämplar, 30 cm, kal .54 bore, originalschatull med tillbehör 109 10 000 (1 176 €) 29 Probus Probus 113 110 110 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1800-talets mitt, graverad text: G Higham Warrington patent No 2106, 26 cm, originalschatull med tillbehör 15 000 (1 765 €) 111 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, Dual, ca 1865-70, Birminghams kontrollstämplar, 26 cm, kal .455, originalschatull 114 9 000 (1 059 €) 112 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, Adams, 1800-talets mitt, graverad dekor samt text: Deane Adams & Deane 30 King William street London, 20,5 cm, originalschatull 116 8 000 (941 €) 115 113 SLAGLÅSREVOLVER 111 115 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1850-tal, graverad text: Wilkinson & son Pall Mall London, No 20133T, Londons kontrollstämplar, 31 cm 10 000 (1 176 €) Remington New Model 1863, nr 77157, kolvplatta med Inspecktor’s marks, 35 cm 17 000 (2 000 €) 117 114 SLAGLÅSREVOLVER 30 6 000 (706 €) Remington New Model 1863, nr 12296, 34,5 cm. Forend sight later 8 000 (941 €) engelsk, Adams, 1850tal, graverad text: Deane Adams & Deane Makers to HRH Prince Albert 30 King Williams St London Bridge, Adams patent No 294, Londons kontrollstämplar, 33 cm 112 116 SLAGLÅSREVOLVER 117 SLAGLÅSREVOLVER Remington, nr 23772, 33,5 cm. Restored 4 000 (471 €) 118 SLAGLÅSREVOLVER Remington, 31,5 cm. Mechanism defect, ramrod later, damages, restored 118 3 000 (353 €) 31 Probus Probus 119 SLAGLÅSREVOLVER 126 HJULLÅSSTUDSARE Colt Navy m/1851, nr 122235, cylinder nr 2343, 32,5 cm. Hammer later 6 000 (706 €) 119 126 1600-talets mitt, graverat lås, hjulhus av mässing, pipa märkt: TIDEWARNOTTE, stock med beninläggningar, 104 cm. Buttbox cover later, one screw and ramrod missing, stock broken, wormeaten, repairs and losses 20 000 (2 353 €) 120 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, nr 106996, 33 cm 7 000 (824 €) 120 123 127 HJULLÅSSTUDSARE lås med graverad dekor, pipa med stämpel och graverad text: Michael Wagner in Cronach 1696, stock med reliefdekor, kolv med senare inlagd benrelief, 90 cm, kal ca 15 mm. Butt with later mounted ivory relief, forend stock an old replacement 121 60 000 (7 059 €) 125 127 121 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, nr 99842, 33 cm. Damages 4 000 (471 €) 122 SLAGLÅSREVOLVER 122 Colt Navy, engelsk tillverkning, Londons kontrollstämplar, nr 37569, 33 cm. Grip plates later 5 000 (588 €) 123 SLAGLÅSREVOLVER Whitney, nr 38943(?), kolvplattor av s.k tyskt silver, 33,5 cm 7 000 (824 €) 124 SLAGLÅSREVOLVER 124 Whitney Pocket, första modellen, 24,5 cm. Restored 128 HJULLÅSSTUDSARE 3 000 (353 €) österrikisk, tidigt 1700-tal, graverat lås med låsbleck av mässing märkt Adam Grazl in Wienn, förgyllda mässingsbeslag, 107 cm, kal ca 12 mm. Stock with cracks, mother of pearl decoration later, small damages 125 SLAGLÅSREVOLVER Colt Roote, nr 13620, 19 cm 32 7 000 (824 €) 128 25 000 (2 941 €) 33 Probus Probus 129 HJULLÅSSTUDSARE sammansatt av äldre delar, lås 1700-talets första hälft med senare dekor, 108 cm, kal ca 15 mm. Composite wheellock rifle 18-19th century 133 FLINTLÅSSTUDSARE 8 000 (941 €) 129 rysk, lås signerat I A Grecke (Johan Adolf G S:t Petersburg 1755-90), kistpipa, järnbeslag, 114 cm, kal ca 15 mm 30 000 (3 529 €) 133 130 134 FLINTLÅSGEVÄR signerat Burkard in Prag (Friedrich Burghardt verksam 1771-1812), pipa med stämplar, järnbeslag, 124 cm 7 000 (824 €) 134 131 135 135 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, 1700-talets första hälft, lås signerat David Bars (1686-1759) Stockholm, turkisk damaskerad pipa, järnbeslag, 134 cm; senare framstock. Forend stock later 10 000 (1 176 €) 132 130 HJULLÅSSTUDSARE 1700-tal, lås omkring 1700 senare monterat, 111 cm, kal ca 14 mm. Composite wheellock rifle, lock and triggerguard later mounted 10 000 (1 176 €) 132 FLINTLÅSSTUDSARE 131 HJULLÅSKARBIN tysk, 1600-talets mitt, pipa med stämpel Suhl, 100 cm. Buttcap and decorations later 15 000 (1 765 €) 34 tidigt 1700-tal, lås och pipa märkta Johan Nisel, mässingsbeslag, 117 cm, kal ca 14 mm 15 000 (1 765 €) 136 136 FLINTLÅSGEVÄR omkring 1800, lås och pipa1700-tal, graverad dekor, järnbeslag, 126 cm 5 000 (588 €) 35 Probus Probus 137 141 138 142 143 139 140 137 SLAGLÅSGEVÄR ändrat från flintlås, pipa med text: Äreminne af Örebro Gevärs Faktori Juni 1798, järn- och mässingsbeslag, 130 cm, pipa 92,5 cm; nötskruv, framstock och laddstock saknas 1 500 (176 €) 138 SLAGLÅSGEVÄR för vänsterskytt, ändrat från flintlås, lås signerat Meidinger Stockholm (Johan Frantz M, mästare 1750, död 1769), järnbeslag, 121 cm; stockskador, senare laddstock. Stock with damages, ramrod later 3 000 (353 €) 36 144 139 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, 1800-talets mitt, pipa med text i silver: V Chr: Chilling in Suhl, i kolven inlagd sköld med text: Konglt skottpris Christianstad till Carl Wittel för 30 points 4/7 1842, 114 cm, kal ca 14 mm. Hammer with repair, small damages 4 000 (471 €) 140 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, 1800-talets mitt, lås med signatur Schmidt in Güstrow, graverade stålbeslag, 109 cm, kal ca 14 mm. Grip broken and with repair 5 000 (588 €) 141 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, 1800-talets mitt, lås och pipa med text i guld: GA Goellner in Suhl, lås och stålbeslag med graverad dekor, 114 cm, kal ca 15 mm 10 000 (1 176 €) 142 GEVÄR med knallpillerlås, 1800-talets mitt, pipa med text i silver: ID Moritz sohn in Leipzig, beslag av s.k tyskt silver med graverad dekor, halvstock, 99 cm, kal ca 7 mm 6 000 (706 €) 143 TÄNDNÅLSGEVÄR 1800-talets mitt, pipa med graverad text: V. Sauerbrey in Basel, graverade stålbeslag, halvstock, 100 cm, kal ca 6 mm. Small part on end of sidearm missing 6 000 (706 €) 144 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, ändrat från flintlås, franskt, sent 1700-tal, lås och pipor med signering F & A Penei Freres, silverbeslag, 104 cm. Barrels shortened, small damages 5 000 (588 €) 37 Probus Probus 150 HUSARPISTOL ändrad från flintlås till slaglås, svensk, m/1759, tumplåt med Gustav III:s monogram, 56 cm; senare laddstock. Ramrod later 145 SLAGLÅSGEVÄR 8 000 (941 €) dubbelpipigt, 1800-talets mitt, s.k Blissingebössa, mässingsbeslag, halvstock, 129 cm; senare laddstock. Ramrod later 151 PISTOLKARBIN 2 500 (294 €) 145 150 svensk, ca 1807, av Helvigs modell, 71 cm 10 000 (1 176 €) 146 151 148 152 149 146 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, 1800-talets mitt, lås signerat I G Ström, Köping, järnbeslag, halvstock av alm, 123 cm; stockskador. Stock with damages 2 500 (294 €) 147 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, polskt, 1800-talets mitt, pipa med signering, text i silver: Lidlich Poznaniu, lås och stålbeslag med graverad dekor, halvstock, 120 cm. One mainspring broken, small damages 7 000 (824 €) 38 152 FLANKÖRPISTOL 147 svensk, m/1807 för kavalleriet, 46 cm; senare löskolv, smärre skador och lagningar. Shoulderstock later, small repairs and damages 148 SLAGLÅSGEVÄR 5 000 (588 €) 153 dubbelpipigt, 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, damaskerade pipor märkta med guld: I D Hartmann in Hamburg, 104,5 cm 153 STUDSARPISTOL svensk, m/1820-57 för kavalleriet, nr 607, kolvkappa märkt nr 61, 41,5 cm 5 000 (588 €) 2 500 (294 €) 149 SLAGLÅSGEVÄR 154 STUDSARPISTOL dubbelpipigt, 1800-talets mitt, spång märkt E Schmidt & Habermann in Suhl, graverade stålbeslag, en slät pipa med kal ca 19 mm, en räfflad pipa med kal ca 9 mm 6 000 (706 €) svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1856, nr 1513, 46 cm 154 3 500 (412 €) 39 Probus Probus 155 159 159 FLINTLÅSPISTOL rysk, Thula 1810, mässingsbeslag, tumplåt med Alexander I:s monogram, 42 cm. Stock behind lock with repairs 10 000 (1 176 €) 156 160 SLAGLÅSPISTOL 160 157 ändrad från flintlås, fransk, m/1814 för Garde de corps du roi, lås märkt Maubeuge Manuf R, pipa märkt CA (C Alphand, kontrollant) med spår av blånerad och förgylld text: Gardes du Corps du Roi, kolvkappa med reliefdekor av tre ”fleur de lis” under krona, 35 cm. Butt broken and repaird 5 000 (588 €) 161 FLINTLÅSGEVÄR 155 STUDSARPISTOL svenskt, m/1778 för dragon, 127 cm. Ramrod later, stock with small repair svensk, m/1850, Huskvarna faktori 1856, nr 923, 30 cm, med löskolv 4 000 (471 €) 161 4 000 (471 €) 162 FLINTLÅSGEVÄR 156 STUDSARPISTOL svenskt, m/1791, 147 cm; smärre rostoch stockskador. Damages svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori 1852, nr 439, stock märkt 6R 3S No 23, 46 cm; hanen stannar ej i säkringsläge, senare förnickling. Plated later 3 000 (353 €) 2 000 (235 €) 163 FLINTLÅSGEVÄR 157 STUDSARPISTOL svenskt, m/1799, 146 cm. Ramrod later svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1852, nr 1373, stock märkt 5R SyS No 9, 46 cm; hanen stannar ej i avfyrningsläge 162 4 000 (471 €) 2 000 (235 €) 158 FLINTLÅSPISTOL dansk, m/1772 för kavalleriet, 51 cm; hanen med spricka och lagning, studelen spräckt. Hammer with damage and repair, tumbler broken 7 000 (824 €) 40 158 163 41 Probus Probus 164 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, 1805 års reparationsmodell, 146 cm. Ramrod missing 3 500 (412 €) 165 FLINTLÅSGEVÄR 164 svenskt, förändringsmodell, möjligen reparationsmodell för Gotlands nationalbeväring, tidigt 1800-tal, kortad engelsk pipa märkt W, 122,5 cm. Ramrod missing 170 3 000 (353 €) 166 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, 146 cm; senare laddstock. Ramrod later 4 000 (471 €) 171 167 FLINTLÅSGEVÄR 165 svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, nr 160, 147 cm; varhaken äldre komplettering 3 500 (412 €) 168 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1815, Norrtälje faktori, 147 cm; stocken med smärre lagning, senare laddstock. Stock with small repair, ramrod later 166 172 4 000 (471 €) svensk, m/1815-20 för fältjägare, Carl Gustafs stad, 114 cm 169 FLINTLÅSGEVÄR 12 000 (1 412 €) engelskt, omkring 1800, lås märkt Brander & Potts, 139 cm, bajonett, 54 cm; främre rembygeln saknas 175 FLINTLÅSSTUDSARE svensk, m/1815-20 för fältjägare, 112,5 cm; varhake saknas, senare laddstock, stocken med sprickor. Safety catch missing, ramrod later, stock with damages 4 000 (471 €) 170 FLINTLÅSGEVÄR 167 174 FLINTLÅSSTUDSARE 4 000 (471 €) engelskt/svenskt, tidigt 1800-tal, pipa med Birminghams kontrollstämplar, 141 cm, bajonett 53,5 cm 3 000 (353 €) 171 FLINTLÅSGEVÄR engelskt/svenskt, tidigt 1800-tal, 141 cm. Butt with small repair 3 500 (412 €) 172 FLINTLÅSGEVÄR 168 s.k subsidiegevär, tidigt 1800-tal, tyskt lås Potzdammagaz, 143 cm; framstocken något avkortad. Forend stock slightly short 174 3 000 (353 €) 173 FLINTLÅSGEVÄR ryskt, 1700-talets senare hälft, lås och pipa med stämplar, mässingsbeslag, kolvkappa med Katharina II:s monogram, 144 cm. End of barrel with later holes 169 42 30 000 (3 529 €) 173 175 43 Probus Probus 184 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1857, Huskvarna faktori 1860, nr 11, 134 cm; hanen stannar ej i säkringsläge. Hammer does not stop in safety position 2 500 (294 €) 185 SLAGLÅSGEVÄR 182 176 MUSKEDUNDER svenskt, m/1860, Huskvarna faktori 1861, nr 931, 138 cm svenskt, för flottan, ändrat till slaglås enligt 1849 års förordning, pipa och beslag av mässing, nr 28, pipa med ursprungsnummer 10, 92 cm 2 000 (235 €) 186 SLAGLÅSGEVÄR 30 000 (3 529 €) 176 norskt, Kongsberg, nr 32, lås närmast likt svenskt m/1833 för flottan, 124,5 cm. Ramrod and safety catch later 4 000 (471 €) 183 187 SLAGLÅSGEVÄR 177 178 177 SLAGLÅSGEVÄR 178 SLAGLÅSGEVÄR omändrat från militär flintlåskarbin, 1700-talets mitt, mässingsbeslag, 119 cm; smärre lagningar franskt, lås märkt M Rle de Tulle, pipa med datering 1845, svansskruv märkt med modellår 1842, nr 2248, 141,5 cm. Ramrod later 2 500 (294 €) svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, nr 1154, 146 cm 2 000 (235 €) 2 500 (294 €) 188 TÄNDNÅLSGEVÄR 184 tyskt, märkt Danzig mod. 62, 1867, nr 287, 133,5 cm, bajonett nr 750, 56,5 cm. Rear bandspring missing 5 000 (588 €) 189 KAMMARLADDNINGSGEVÄR norskt, m/1849-55, nr 853, kolvkappa märkt R.M.C.A, 141 cm 4 000 (471 €) 185 179 TAPPGEVÄR svenskt, m/1815-45-48, lås märkt NT (Norrtälje faktori), pipa och kolvkappa med nr 1022, 134 cm; kolvhalsen med lagning 7 000 (824 €) 179 180 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1845 för flottan, Carl Gustafs stad 1853, nr 1255, 125 cm 187 186 3 000 (353 €) 181 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 180 svenskt, m/1851 för flottan, nr 278, stock med datering 1854, 124 cm; stocken med små sprickor. Stock with small cracks 3 500 (412 €) 182 SLAGLÅSGEVÄR 188 svenskt, m/1855, PJ Malherbe & cie a Liege, nr 2607, kolv med flottans kassationsstämpel, 122 cm 3 000 (353 €) 181 183 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1857, Huskvarna faktori 1859, nr 665, 134 cm 2 500 (294 €) 44 189 45 Probus Probus 196 VÄRJA järnfäste med stålskuren dekor ca 1660-70, klinga 1700tal med etsad text Vive le prince D’orange, 93 cm, klinga 77 cm; senare lindning. Gripbound later, hilt 17th century, blade 18th century 5 000 (588 €) 197 VÄRJA 194 190 järnfäste med guldtaucherad dekor omkring 1670, kavel och klinga 1700-tal, klinga med etsad dekor, 106 cm, klinga 89,5 cm. Hilt 17th century, blade and grip 18th century 7 000 (824 €) 195 191 190 TASSHAKE fäste omkring 1600, klinga 16-1700-tal märkt Abraham Stamm in Solingen, 105 cm, klinga 91 cm. Composite sword, later grip 7 000 (824 €) 191 VÄRJA renässanstyp, klinga ca 1600, senare fäste, 92 cm, klinga 77 cm. Blade ca 1600, hilt later 196 3 000 (353 €) 192 VÄRJA omkring 1640-50, järnfäste med tumbygel och genombruten parerplåt, 95 cm, klinga 81 cm; senare lindning. Gripbound later 8 000 (941 €) 192 193 VÄRJA 1600-talets mitt, järnfäste med genombruten parerplåt, klinga med blodränna och text, 119 cm, klinga 98 cm 197 10 000 (1 176 €) 199 194 VÄRJA fäste av 1900-talstillverkning, monterad med rappirklinga 1600-tal, 114 cm, klinga 97,5 cm. Hilt 20th century, blade 17th century 198 SABEL av schweizersabeltyp, sent 1600- tidigt 1700-tal, järnfäste med tumbygel, knapp och parerplåt av mässing, 94 cm 3 000 (353 €) 5 000 (588 €) 195 VÄRJA järnfäste med stålskuren dekor ca 1660-70, klinga märkt Solingen 1714, 89 cm, klinga 72 cm. Gripbound missing, rustdamages 193 46 6 000 (706 €) 199 VÄRJA 198 dansk, m/1701 för infanteriet, 90,5 cm, klinga 73,5 cm; klingan troligen bytt under brukstid 5 000 (588 €) 47 Probus Probus 201 202 202 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, balja, 89 cm, klinga 74 cm 4 000 (471 €) 203 DRABANTVÄRJA svensk, m/1701, förgyllt mässingsfäste, klinga med skarp ås och P stämpel, 110 cm, klinga 95,5 cm.Proveniens:Töjhusmuseet, Köpenhamn. En av de värjor som danskarna tog vid den gottorpska fästningen Tönningens kapitulation i maj 1713. Identiskt exemplar påträffat i västmanländsk kyrka 2004. Fyndet gör att man med stor sannolikhet kan fastställa dessa värjor som drabantvärja m/1701 100 000 (11 765 €) 204 VÄRJA 200 200 SOLDATSVÄRD svenskt, 1670-tal för infanterimanskap, svärtat fäste, klinga med dekorstämplar, 87 cm, klinga 72 cm; senare lindning. Gripbound later 30 000 (3 529 €) 201 MANSKAPSVÄRJA svensk, m/1685 för infanteriet, P-stämplad klinga, 106 cm, klinga 90,5 cm 20 000 (2 353 €) 48 svensk, för Holstein-Gottorp, 1690-tal, för officer eller drabant, förgyllt mässingsfäste av kavallerimodell, klinga med blodränna och dekorstämplar samt ryggställda F för hertig Fredrik av Holstein-Gottorp (hertig av Holstein-Gottorp 1694-1702), Detta exemplar det hitills enda kända med P-stämplad klinga, 108 cm, klinga 92 cm; senare kavellindning. Gripbound later. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. Den 7 februari 1713 kapitulerade den holstein-gottorpska armekåren vid Tönning i Holstein-Gottorp, danskarna tog som krigsbyte bl.a 61 värjor av denna modell. 70 000 (8 235 €) 203 204 49 Probus Probus 205 OFFICERSVÄRJA svensk, för kavalleriet, fäste 1720-30 tal med förgylld dekor av Fredrik I:s monogram, kavellindning av silver och koppartråd, klinga ca 1760 troligen av Solingentillverkning med etsad förgylld och blånerad dekor av Sveriges riksvapen med fantasihjärtvapen samt text POUR LA GLOIRE DE SWEDE, 109 cm, klinga 91 cm 60 000 (7 059 €) 206 PALLASCH svensk, 1770-tal, för officer vid Västgöta kavalleriregemente, förgyllt fäste och baljbeslag, parerplåt med lilla riksvapnet, inre parerplåt med gravyr av västgötalejon, klinga troligen av Solingentillverkning med etsad, förgylld och blånerad dekor av Sveriges riksvapen med fantasihjärtvapen, POUR LA GLOIRE DE SWEDE, baljans munbleck med dekor samt text: Joh. Hin. Drachman Fourbisseur a Gothembourg (Johan Henrik Drachman 1728-1786), balja med lacksigill av Fägerskiöldska vapnet, originalhandrem, 106 cm, klinga 92 cm. Proveniens: Major Carl Johan Fägerskiöld 1751-1832, löjtnant vid Västgöta kavalleriregemente 1775, stabsryttmästare 1777, major 1795, avsked 1796 125 000 (14 706 €) 207 206 207 PALLASCH 205 50 svensk, m/1775 för officer vid Västgöta kavalleriregemente, förgyllt fäste och baljbeslag, handbygelns plåt med väsgötalejon i relief, originalhandrem, 108 cm, klinga 90,5 cm. Proveniens: Major Carl Johan Fägerskiöld 17511832, löjtnant vid Västgöta kavalleriregemente 1775, stabsryttmästare 1777, major 1795, avsked 1796 206 125 000 (14 706 €) 51 Probus Probus 212 HUSARSABEL svensk, m/1791, klinga och parerstång med P-stämpel, 100 cm; inre styrskena saknas, skador. Damages 1 500 (176 €) 213 MANSKAPSSABEL svensk, m/1825 för kavalleriet, balja märkt Zetterberg (Eskilstuna), 103 cm 212 4 000 (471 €) 217 218 219 213 220 214 MANSKAPSSABEL svensk, m/1825 för kavalleriet, balja, 103 cm. Three screws on scabbard missing 3 500 (412 €) 215 MANSKAPSSABEL 208 209 svensk, m/1825 för kavalleriet, nummerriktig balja märkt 4R B N 54 samt tillverkare Zetterberg (Eskilstuna), 103 cm 210 4 000 (471 €) 208 KAVALLERIVÄRJA 214 svensk, m/1729, mässingsfäste, klinga med P-stämpel och dekorstämplar, 115 cm, klinga 97 cm; klingans nedre del med rostskador svensk, m/1825 för kavalleriet, balja märkt Zetterberg (Eskilstuna), 103 cm. Blade slightly bent 3 000 (353 €) 20 000 (2 353 €) 217 MANSKAPSSABEL 209 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1831 för artilleriet, balja, 100 cm; Worn 1 500 (176 €) svensk, m/1739, fäste med svärdsfejarstämpel, parerstång med kronstämpel, klinga med P-stämpel och dekorstämplar, 113 cm, klinga 95,5 cm 218 MANSKAPSSABEL 20 000 (2 353 €) 210 VÄRJA 215 svensk, fäste ca 1740 för kavalleriofficer med svärdsfejarstämpel, klinga för infanteri m/1685 med P-stämpel, 102 cm, klinga 85 cm 1 500 (176 €) svensk, m/1854 för kavalleriet, kavel med tio spiraler, balja efter 1912, 104 cm. One screw on scabbard missing 211 PALLASCH 1 500 (176 €) svensk, m/1773 för manskap vid Norra skånska kavalleriregementet, Livgardet till häst och Östgöta kavalleriregemente, klinga med P-stämpel, balja, 107 cm, kinga 89,5 cm; baljan något kort 12 000 (1 412 €) svensk, m/1831 för artilleriet, balja, variant med bygel, tidigare med koppelringar, 100 cm. Small damages 219 MANSKAPSSABEL 8 000 (941 €) 52 216 MANSKAPSSABEL 220 MANSKAPSSABEL svensk, m/1864 för kavalleriet, 103 cm. One screw on scabbard missing, small damages 211 216 1 200 (141 €) 53 Probus Probus 227 229 230 221 228 222 221 SABEL svensk, omkring 1860, möjligen försöksmodell för kavalleriet, mässingsfäste märkt JA Ek, klinga märkt Joh. Svengren Eskilstuna, stålbalja, 102 cm, klinga 87 cm; en skruv på baljans munbleck saknas 231 4 000 (471 €) 222 MANSKAPSSABEL 223 svensk, m/1889 för artilleriet, GE Svalling Rosenfors, balja, 96 cm 1 500 (176 €) 223 MANSKAPSSABEL svensk, m/1889 för artilleriet, GE Svalling Rosenfors, balja, 95 cm 232 224 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, sent 1700-tal, klinga 1810-tal med etsad och förgylld dekor, Karl XIII:s monogram, 100 cm, klinga 84,5 cm; senare lindning. Gripbound later 1 500 (176 €) 224 svensk, omkring 1780, svagt colichemardformad klinga med etsad dekor samt text: Soli di Gloria, balja, 90 cm, klinga 75 cm. Proveniens: Harry Orres samling nr 101 5 000 (588 €) 225 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, omkring 1800, klinga 1700-tal med etsad och förgylld dekor märkt Antonio Peicinio, balja, 93 cm, klinga 76,5 cm; kavelkransar saknas. Turks heads missing. Proveniens: Harry Orres samling nr 216 225 4 000 (471 €) 226 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, omkring 1820, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram, lilla riksvapnet samt text: Joh af Zellén 16/2 1819, balja, 103 cm, klinga 88 cm. Later gripbound, small damages 226 54 3 000 (353 €) 233 227 INFANTERIOFFICERSVÄRJA 3 000 (353 €) 228 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, ca 1820, fäste med helgjuten kavel, klinga med etsad och förgylld dekor av Karl XIV Johan och kronprins Oscars monogram, 98 cm, klinga 81,5 cm 3 000 (353 €) 229 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, omkring 1830, förgyllt fäste, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans och kronprins Oscars monogram samt ägarmonogram, 97 cm, klinga 83 cm; lindning, nitknapp samt handbygelns fot mot knappen saknas 2 000 (235 €) 230 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, 1850-tal, balja, 102 cm, klinga 87 cm. Scabbard broken. Proveniens: Harry Orres samling nr 108 2 000 (235 €) 231 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, omkring 1840, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, Karl XIV Johans monogram samt adliga ätten Gyllenbergs vapen (trolig bärare: underlöjtnant Carl Johan Gyllenberg, Södermanlands regemente), balja 97 cm, klinga 81 cm. Proveniens: Harry Orres samling 4 000 (471 €) 232 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, ca 1820-40, balja, 95 cm, klinga 81 cm. Scabbard broken, tang nut missing. Proveniens: Edenholmska vapensamlingen, Göteborg 2 000 (235 €) 233 INFANTERIOFFICERSVÄRJA svensk, 1840-tal, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, Sveriges och Norges vapen, balja, 93 cm, klinga 78 cm 3 000 (353 €) 55 Probus Probus 237 SABEL svensk, m/1853 för sergeant vid Liv- och husartrupper till fots, 91 cm, klinga 78 cm 2 000 (235 €) 238 OFFICERSSABEL svensk, för adjutant, m/1859 för infanteriet, förgyllt fäste märkt Morell & Cni, kavel med Karl XV:s emblem, damaskerad klinga märkt JA Henckel Solingen schlagfrei Georg Nilson Stockholm med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, stålbalja, 94 cm, klinga 82 cm 4 000 (471 €) 237 238 239 OFFICERSSABEL svensk, m/1859, fästets knapp med initialer WGS i relief, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 112 cm, klinga 76 cm. Small damages 2 000 (235 €) 240 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, 1860-tal, fäste märkt Morell & Cni, balja, 93,5 cm, klinga 81 cm 235 235 OFFICERSSABEL 234 HEDERSSABEL svensk, 1820-30-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, kavelplattor av pärlemor med kronprins Oscars monogram under kronprinskrona, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans, kronprins Oscars monogram samt Sveriges och Norges vapen, baljans munbleck med tredelad sköld med Norges vapen m.m, 89,5 cm, klinga 75 cm; en pärlemorplatta med smärre lagning. Grip plate with small repair. Historik: se artikel av Olof P Berg, Svenska vapenhistoriska sällskapets skrifter, nya serien XXIV 2009: Hedersvapen utdelade under konung Karl Johans tid, avbildad på sid 35, bild 31 40 000 (4 706 €) 56 svensk, 1820-30-tal, för Livgardet till häst eller Kronprinsens husarer, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans och kronprins Oscars monogram m.m, 98 cm, klinga 84 cm. Lower scabbardmount with repair 2 000 (235 €) 239 svensk, 1870-80-tal, balja, 94 cm, klinga 82 cm. One screw on scabbard missing 1 700 (200 €) 5 000 (588 €) 242 INFANTERIOFFICERSSABEL 236 OFFICERSSABEL svensk, 1880-tal, fäste märkt Morell & Cni, klinga märkt GE Svalling & Co Mölntorp, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet samt lilla riksvapnet, balja efter 1912, 91 cm, klinga 79,5 cm. Blade with rustdamages svensk, 1800-talets mitt, för husar, fäste och balja av mässing, 87,5 cm, klinga 76 cm; kaveln med smärre skador. Grip with small damages 2 000 (235 €) 234 236 241 INFANTERIOFFICERSSABEL 2 000 (235 €) 240 241 242 57 Probus Probus 247 250 248 251 254 243 255 244 252 249 246 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, fäste med Oscar II:s monogram, klinga märkt GE Svalling Mölntorp, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912 märkt Svalling Eskilstuna, 98,5 cm, klinga 84 cm. Hilt with damages 245 1 500 (176 €) 247 OFFICERSSABEL svensk, ca 1870, fäste märkt JA Ek, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 90 cm, klinga 78 cm 2 000 (235 €) 246 248 INFANTERIOFFICERSSABEL 243 OFFICERSSABEL svensk, 1800-talets senare hälft, fäste märkt Morell & Cni, monterad med 1700-talsklinga märkt Francisco Pichinino, balja efter 1912, 93 cm, klinga 81 cm 2 500 (294 €) 244 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, ca 1860-70, fäste med Karl XV:s monogram, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 86 cm, klinga 74 cm 2 000 (235 €) 245 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, fäste med Oscar II:s monogram, klinga med etsad dekor av lilla riksvapnet m.m märkt CAF EK, balja, 91 cm, klinga 77,5 cm. Small damages 1 700 (200 €) 58 svensk, 1860-70-tal, fäste märkt Morell & Cni, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 89 cm, klinga 77 cm 2 000 (235 €) 249 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, klinga märkt GE Svalling Mölntorp, etsad dekor med Konungen och Fäderneslandet samt lilla riksvapnet, stålbalja, 102 cm, klinga 89,5 cm 3 000 (353 €) 250 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, ca 1880, Wahlfeldts klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet samt lilla riksvapnet, balja, 89 cm, klinga 76 cm. Grip with small damage. Proveniens: Harry Orres samling nr 524 1 700 (200 €) 253 256 251 INFANTERIOFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, Svalling Rosenfors, balja, 98 cm, klinga 85 cm 1 500 (176 €) 252 OFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, troligen för artilleriofficer, fäste märkt CA & AD EK, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja märkt GE Svalling Rosenfors, 102 cm, klinga 88,5 cm 2 000 (235 €) 253 OFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, GE Svalling Mölntorp, balja, 91 cm, klinga 79 cm. Proveniens: Harry Orres samling nr 339 255 SABEL sent 1800-tal, s.k släpsabel för dagligt bruk, portepé för underofficer, balja, 90 cm, klinga 78 cm 1 200 (141 €) 1 700 (200 €) 254 OFFICERSSABEL svensk, 1880-90-tal, inre styrskena med monogram CL under adlig krona, balja efter 1912, 89,5 cm, klinga 76 cm. Scabbard with dents 1 500 (176 €) 256 SABEL svensk, 1860-tal, förgyllt fäste med Karl XV:s monogram, märk JA Ek, klinga märkt Joh. Svengren Eskilstuna, balja, 86,5 cm, klinga 73,5 cm 4 000 (471 €) 59 Probus Probus 257 SABEL svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram samt märkt CA & AD Ek, damaskerad klinga med etsad dekor av lilla riksvapnet och nordstjärnan, balja, 92 cm, klinga 78,5 cm 4 000 (471 €) 258 SABEL 257 svensk, sent 1800-tal, för jägmästare, fäste med Oscar II:s monogram, fäste och balja med förgylld dekor, klinga märkt GE Svalling Rosenfors, etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, 93 cm, klinga 80,5 cm. Gripbound with damages 260 4 000 (471 €) 258 261 262 263 264 262 SJÖOFFICERSSABEL svensk, 1860-tal, förgyllt fäste med Karl XV:s monogram, märk JA Ek, klinga märkt Joh. Svengren Eskilstuna, balja med dekor av bl.a frimurarsymboler, 88 cm, klinga 75 cm 260 UNIFORMSVÄRJA 259 259 HEDERSSABEL svensk, för flottan, förgyllt fäste och baljbeslag, fäste med gravyr av Karl Johans namnchiffer under kronprinskrona, klinga med etsad dekor och förgyllning med bl.a CJ under kronprinskrona, lilla riksvapnet, ankare m.m samt märkt på ryggen Norberg Stockholm, 83,5 cm, klinga 79 cm; baljans mittbeslag felplacerat. Historik: 60 263 UNDEROFFICERSSABEL 261 SJÖOFFICERSSABEL 264 VÄRJA 15 000 (1 765 €) Denna sabel utdelades till 14 underlöjtnanter vid flottan 1816. Se artikel av Olof P Berg, Svenska vapenhistoriska sällskapets skrifter, nya serien XXIV 2009: Hedersvapen utdelade under konung Karl Johans tid 50 000 (5 882 €) 8 000 (941 €) svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram, Sveriges och Norges vapen m.m, 96 cm, klinga 83 cm. Blade with small rustdamages svensk, 1860-tal, förgyllt fäste märkt Morell & Cni samt ägarmonogram AWS, klinga märkt Gebruder Schurhoff, balja, 86 cm, klinga 75 cm 6 000 (706 €) svensk, m/1878 för flottan, klinga med etsad dekor märkt Import, 93 cm, klinga 80 cm 1 500 (176 €) svensk, ca 1820-30, troligen för auditör vid flottan, förgyllt fäste, 86 cm, klinga 74 cm; senare kavelplattor och parerstång. Grip plates and quillon later 2 000 (235 €) 61 Probus 265 Probus 266 267 268 273 274 PALLASCH dansk, m/1789 för kavalleriet, mässingsfäste, knapp märkt 3:103, 110 cm, klinga 92,5 cm. Grip with damages 4 000 (471 €) 275 BROADSWORD skotskt, omkring 1900, järnfäste, klinga med etsad dekor VR (Victoria Regina) samt tillverkare Robert Fraser & Sons Inverness, balja, 100 cm, klinga 83 cm 274 269 270 271 3 000 (353 €) 269 UNDEROFFICERSSABEL 265 OFFICERSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja, 104 cm, klinga 92 cm; kaveltråden med skador. Gripbound with damage 2 000 (235 €) 266 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99 cm, klinga 85,5 cm 2 500 (294 €) 267 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 268 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 62 272 svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 93 cm, klinga 79,5 cm 1 500 (176 €) 270 UNDEROFFICERSSABEL svensk, m/1899, tysk tillverkning, balja efter 1912, 99 cm, klinga 85,5 cm 275 1 500 (176 €) 271 OFFICERSSABEL svensk, m/1889 för artilleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 100,5 cm, klinga 86 cm 2 500 (294 €) 272 OFFICERSSABEL svensk, m/1889 för artilleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm 276 273 PALLASCH 276 SABEL 277 2 000 (235 €) preussiskt fäste m/1732 för kyrassiär, märkt 2 No 52, 115 cm, klinga svensk 1770-tal, 115 cm, klinga 98 cm 8 000 (941 €) 1800-talets mitt, mässingsfäste, klinga med graverad dekor, 96 cm, klinga 81 cm 2 000 (235 €) 277 OFFICERSSABEL österrikisk, m/1837, balja, 98 cm, klinga 85 cm 2 000 (235 €) 63 Probus Probus 278 283 279 284 280 281 278 OFFICERSSABEL 285 norsk, 1800-talets första hälft, fäste och balja av stål, klinga med etsad dekor och text: Til Landets Vaern og Brodres Vel, 94,5 cm, klinga 80,5 cm 283 SJÖOFFICERSSABEL rysk, m/1855, fästets inre styrskena med ägarinitialer LR, klinga märkt F Fichte Solingen, etsad dekor, balja, 95,5 cm, klinga 81 cm 7 000 (824 €) 279 OFFICERSSABEL polsk, tidigt 1900-tal, mässingsfäste, kappa med Polens vapen, klinga med tre blodränder, stålbalja, 95 cm, klinga 80,5 cm 284 OFFICERSSCHASKA rysk, m/1881, klinga med etsad dekor, rysk dubbelörn samt text, balja, 95,5 cm, klinga 81 cm 40 000 (4 706 €) 7 000 (824 €) 280 OFFICERSSABEL rysk, sent 1700-tal, mässingsfäste, klinga med Katharina II:s monogram, 75,5 cm, klinga 62,5 cm. Damages 5 000 (588 €) 281 HUSAROFFICERSSABEL sent 1700-tal, mässingsfäste, klinga med silverdekor, 93 cm. Damages 5 000 (588 €) 64 286 40 000 (4 706 €) 285 OFFICERSSCHASKA 282 rysk, m/1881, mässingsfäste, balja, 92 cm, klinga 78 cm 282 HUSAROFFICERSSABEL 1700-talets senare hälft, mässingsfäste med spår av förgyllning, orientalisk klinga med silverdekor, balja med mässingsbeslag, 89 cm, klinga 75 cm. Blade with repair 13 cm from the tip 4 000 (471 €) 4 000 (471 €) 286 MANSKAPSSCHASKA rysk, m/1881, fäste med stämplar, klinga märkt 1389, balja, 88 cm. Worn 4 000 (471 €) 287 287 OFFICERSSABEL rysk, m/1865 för infanteriet, mässingsfäste med tillverkarstämpel, klinga märkt Alex Coppel Solingen, etsad dekor med rysk dubbelörn, stålbalja, 96 cm, klinga 82 cm. Leather and gripbound missing, damages 5 000 (588 €) 65 Probus Probus 288 295 296 297 298 289 288 OFFICERSSCHASKA rysk, m/1910, kappa med Nicholaus II:s monogram, klinga med etsad dekor av rysk dubbelörn samt text, balja, 97 cm, klinga 81 cm. Grip with damage 20 000 (2 350 €) 290 292 291 289 MANSKAPSSCHASKA sovjetisk, fäste och balja med förnicklade beslag, klinga med stämplar, 94 cm. Damages and old repairs 2 000 (235 €) 290 UNDEROFFICERSSABEL finsk, m/1922, fäste och balja med mässingsbeslag, 100,5 cm, klinga 87,5 cm 3 500 (412 €) 299 295 SORGEVÄRJA 291 UNDEROFFICERSSABEL svärtat järnfäste omkring 1800 med knapp av mässing, äldre klinga med etsad och förgylld dekor, 94 cm, klinga 79 cm; senare lindning. Gripbound later finsk, m/1922, fäste och balja med mässingsbeslag, klinga märkt Koha Solingen, balja, 94 cm, klinga 79,5 cm 3 000 (353 €) 2 000 (235 €) 292 OFFICERSSABEL preussisk, m/1889 för infanteriet, fäste av svartlackerat järn/iron hilt, klinga märkt JA Henckels Zwillingswerk, balja, 95 cm, klinga 80,5 cm 1 500 (176 €) 293 SJÖOFFICERSSABEL engelsk, 1900-tal, förgyllt fäste, klinga märkt Gieves samt med etsad dekor, balja, 93 cm, klinga 80 cm 2 500 (294 €) 66 300 296 DRÄKTVÄRJA rokoko, mässingsfäste med spår av förgyllning, klinga med etsad dekor märkt GZ, 88 cm, klinga 73,5 cm 2 500 (294 €) 293 294 OFFICERSSABEL 297 DRÄKTVÄRJA 294 1800-tal, mamlukfäste, etsad dekor, balja, 89,5 cm, klinga 75 cm. Two small screws on scabbard missing 3 000 (353 €) omkring 1800, stålfäste, klinga med etsad och förgylld dekor, 86 cm, klinga 70 cm. Knuckleguard with small repair 3 000 (353 €) 298 VÄRJA tidigt 1800-tal, stålfäste, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor märkt Me Fecit Solingen, balja, 102 cm, klinga 85 cm 4 000 (471 €) 299 ORDENSVÄRJA 1800-tal, förgyllt fäste, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, 97 cm, klinga 80 cm 6 000 (706 €) 300 ÄMBETSMANNAVÄRJA rysk, förgyllt fäste med Alexander III:s monogram (18811894), klinga märkt CES, Solingen, etsad dekor, 79,5 cm, klinga 66,5 cm 10 000 (1 176 €) 67 Probus Probus 307 302 303 308 309 310 304 311 301 305 313 312 307 HUGGVÄRJA liknande svensk m/1832 för flottan, 88 cm, klinga 73 cm 2 000 (235 €) 308 POLISSABEL svensk, 1900-tal, märkt Hbg (Helsingborg), balja, 77 cm 306 301 VÄRJA 1 200 (141 €) empire, förgyllt mässingsfäste och baljbeslag, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, 85 cm, klinga 73 cm 309 HUGGARE med gehäng och bälte svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, E Svalling Eskilstuna, märkt nr 2, 67 cm, 4 000 (471 €) 302 ÄMBETSMANNAVÄRJA 2 000 (235 €) svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste med lilla riksvapnet, märkt GE Svalling Mölntorp, balja, 90 cm, klinga 76,5 cm 2 500 (294 €) 303 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, efter 1905, förgyllt fäste med riksvapnet, etsad klinga, balja, 94 cm, klinga 78 cm 2 500 (294 €) 304 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, efter 1905, förgyllt fäste med riksvapnet, etsad klinga, balja, 95 cm, klinga 80 cm 2 500 (294 €) 68 314 310 HUGGARE 305 VÄRJA troligen fransk/belgisk, 1800-talets mitt, förgyllt fäste, 92,5 cm, klinga 78 cm 2 000 (235 €) 306 HUGGARE 1700-tal, svärtat järnfäste med svenska flottans kassationsstämpel, klinga med solingenulv, 84 cm, troligen svenskt krigsbyte från kriget mot Ryssland 1788-90 7 000 (824 €) svensk, m/1885 för underofficerskorpral vid flottan, GE Svalling Mölntorp, balja, 67 cm; kaveln med skador. Grip with damages 1 500 (176 €) 311 HUGGARE 312 HUGGARE svensk, m/1856, P-stämplad klinga, balja, 75 cm 1 500 (176 €) 313 FASKINKNIV svensk, m/1848, handrem, balja, 58 cm svensk, m/1757-1856, klinga med P-stämpel samt rester av Adolf Fredriks namnchiffer på båda sidor, balja, 73,5 cm. Detta är ett av två kända exemplar med Adolf Fredriks monogram på klingan 4 000 (471 €) 1 000 (118 €) 314 FASKINKNIVAR, 2 st svenska, m/1848, baljor, 58 cm 1 500 (176 €) 69 Probus Probus 315 HUGGARE engelsk, m/1816, mässingsfäste, klinga med sågtandad rygg märkt C Graven, 67,5 cm 3 000 (353 €) 315 316 HUGGARE 323 fransk, 1800-tal, klinga märkt Jean, balja, 63,5 cm 1 200 (141 €) 317 HIRSCHFÄNGARE 1700-tal, mässingsfäste med hornkavel, klinga med etsad dekor, 68 cm. Damages 1 000 (118 €) 316 318 HIRSCHFÄNGARE 1700-talets senare hälft, fäste med silvermontering, 75 cm. Rustdamages 324 2 000 (235 €) 319 HIRSCHFÄNGARE 1800-tal, mässingsfäste, kortad klinga m/1685, 79,5 cm 3 000 (353 €) 317 320 HIRSCHFÄNGARE 318 dansk, 1800-talets mitt-senare hälft, fäste av vitmetall, klinga med etsad dekor samt text: J Herovzcek Kiöbenhavn, 71 cm. Upper scabbard mount missing, damages 325 326 HIRSCHFÄNGARE svensk, sent 1800-tal, för jägmästare, klinga märkt Svalling & co Mölntorp, balja, 59 cm 4 000 (471 €) 3 000 (353 €) 326 321 HIRSCHFÄNGARE 319 dansk, 1800-talets mitt-senare hälft, mässingsfäste, klinga med etsad dekor samt text: J Herovzcek Kiöbenhavn, balja, 62 cm. Small damages 1 500 (176 €) 322 HIRSCHFÄNGARE dansk, 1800-talets senare hälft, mässingsfäste, klinga märkt JH Razolk, Kiöbenhavn, balja, 70 cm. Rustdamages 2 000 (235 €) 320 323 HIRSCHFÄNGARE 1900-tal, mässingsfäste, klinga med sågtandad rygg, balja, 57,5 cm 1 500 (176 €) 324 HIRSCHFÄNGARE 321 tysk, 1900-tal, mässingsfäste, klinga märkt Carl Eichorn Solingen, etsad dekor, rygg med text: W Michovius cottbus, balja, 44,5 cm. Two small acorns on grip missing 3 000 (353 €) 325 HIRSCHFÄNGARE svensk, sent 1800-tal, för jägmästare, klinga märkt GE Svalling Rosenfors, balja, 58,5 cm 322 70 3 000 (353 €) 327 327 SJÖOFFICERSSTICKERT engelsk, tidigt 1800-tal, fäste och balja med förgylld och graverad dekor, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, 53 cm. Chain missing, small damages 6 000 (706 €) 328 SJÖOFFICERSSTICERT engelsk, 1800-talets första hälft, benkavel, 35 cm. Grip with damages, chain mount with repair 3 000 (353 €) 328 71 Probus Probus 329 STICKERT rysk, för flygofficer, kappa med Nicholaus II:s monogram, kavel med S:t Anne-emblem, parerstång med text: ”För tapperhet” samt tillverkarstämpel, klinga med etsad dekor av Nicholaus II:s monogram, rysk dubbelörn, luftballong och flygemblem, 32 cm, klinga 21 cm 175 000 (20 588 €) 330 331 332 333 330 SJÖOFFICERSSTICKERT rysk, kappa med Nicholaus II:s monogram, klinga med etsad dekor av Nicholaus II:s monogram, rysk dubbelörn samt tillverkare, balja, 38 cm. Grip with damage 10 000 (1 176 €) 331 SJÖOFFICERSSTICKERT rysk, kappa med avlägsnat monogram, klinga med tunn etsad dekor, balja, 34,5 cm 6 000 (706 €) 332 SJÖOFFICERSSTICKERT dansk, sent 1800-tal, förgyllda beslag, 32 cm. Damages 1 500 (176 €) 333 SJÖOFFICERSSTICKERT 1800-tal, mässingsbeslag, märkt Freundlich, balja, 28 cm 2 000 (235 €) 334 SJÖOFFICERSSTICKERT svensk, empire, fäste och balja med förgylld dekor, 33 cm. One scabbardring missing 329 72 15 000 (1 765 €) 334 73 Probus Probus 335 SJÖOFFICERSSTICKERT svensk, 1800-talets mitt, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, 30 cm; del av läderbaljan saknas. Part of scabbardleather missing 3 000 (353 €) 335 336 HYLSBAJONETT m/1704, troligen för dragon, smedstämpel, 69 cm, klinga ca 57 cm; skruv saknas 5 000 (588 €) 337 BAJONETT 336 norsk, försöksmodell 1878 Jarmann, stämplad K (Kongsberg) nr 52, balja, 60,5 cm, Historik: 75 st tillverkade, 25 ex för Norge, 50 ex för Sverige 8 000 (941 €) 338 BAJONETT 337 svensk, försöksmodell 1910, klinga med stämpel Eskilstuna Jernmanufaktur AB, klinga och balja med nr 890 alt. 068, baljan även stämplad 59, 47 cm, klinga 33 cm. Historik: Den 26 augusti 1910 levererade Eskilstuna Jernmanufaktur AB 70 bajonetter med medellång klinga (33 cm) till Carl Gustafs stads gevärsfaktori 338 10 000 (1 176 €) 344 VISIRHJÄLM ca 1620-30. Two piece skull, plumeholder missing 40 000 (4 706 €) 344 345 BRÖSTHARNESK 1600-tal, med tre skottmärken, senare hål för upphängning. Small hole later 339 BAJONETTER, 2 st svenska, m/1915 för flottan, stämplar krönt C (Carl Gustafs stad) samt EAB (Erik Anton Berg Eskilstuna), baljor, 63 cm 339 8 000 (941 €) 1 700 (200 €) 346 HARNESK karolinskt, av 1680-talsmodell, insida med kronstämpel efter provskott samt XVIII (vikt i skålpund); rost- och brandskadat. Proveniens: Älby gård, Ekerö, funnen i bjälklaget 340 SABELBAJONETTER, 2 st fransk, m/1866, datering 1874, balja, 69 cm, österrikisk, märkt St Striberny, balja, 60 cm 1 200 (141 €) 4 000 (471 €) 341 BAJONETT 340 amerikansk, Winchester, balja, 51,5 cm 347 KYRASS 1800-talets senare hälft, märkt DWJ 365, mässingsklätt; några fjäll saknas, remmarna med skador. Straps with damages and losses 800 (94 €) 345 342 BAJONETTER, 2 st 346 10 000 (1 176 €) norsk, m/1912, nummerriktig balja 142008, 48,5 cm, schweizisk, m/1892, balja, 50 cm 348 TÄNDNÅLSGEVÄR 1 000 (118 €) 341 343 HYLSBAJONETT 1800-talets mitt, balja med bärläder, 65 cm 342 74 preussiskt, m/1862, märkt 1863 och 1867, nr 9180, 136 cm. Chamber welded, damages 343 3 000 (353 €) 800 (94 €) 347 348 75 Probus Probus 349 HILLEBARD omkring 1600, genombrutet blad, 261 cm; senare tvådelat skaft 3 500 (412 €) 350 HILLEBARD 349 1700-tal, allmoge, genombruten dekor med bokstäverna VS, 142 cm 2 000 (235 €) 351 ÄNTERBILA svensk, m/1780 för flottan, 83 cm; senare skaft. Shaft later 350 1 500 (176 €) 352 DOLK renässanstyp, järnfäste, kavellindning av järntråd, 42 cm 5 000 (588 €) 353 VÄRJA för fäktträning, 1700-tal, knapp och parerstång av järn, 100 cm 351 355 ARMBORST 17-1800-tal, troligen tyskt, stock med beninläggningar, 74 cm, båge 62 cm 4 000 (471 €) 15 000 (1 765 €) 355 352 353 356 357 356 KANON 354 KULARMBORST troligen tyskt, tidigt 1600-tal, spännare med stämpel, 66 cm, båge 51,5 cm. One butdecoration missing, some old replacements 10 000 (1 176 €) järn, eldrör med text: Tillhörig schiss hytta... bruk, 63 cm, kal ca 40 mm; skador 2 500 (294 €) 357 KANONLÅS engelskt, omkring 1800, W Marwood, mässing, 14 cm 5 000 (588 €) 359 358 STIGBYGLAR, 1 par 1700-tal, järn 354 76 358 1 500 (176 €) 359 KRUTPROVARE barockstil, mässing, 23 cm 5 000 (588 €) 77 Probus Probus 371 SPINDELUR sent 1600-tal, NC Abeuitte, ca 46 mm. Watchcase later, some damages 4 000 (471 €) 372 SPINDELUR 1700-talets mitt, Zacharie Faizan, ca 42 mm. Some damages 371 360 KRUTFLASKA 3 000 (353 €) renässans, förgylld mässing, reliefdekor med jaktscen, insida med graverad dekor och märkt med årtal 1568, diameter 75 mm. Levelspring later 373 SPINDELUR 1700-talets mitt-senare hälft, J Johannsen, Altona, ca 42 mm. Some damages 2 500 (294 €) 25 000 (2 941 €) 360 365 366 374 SPINDELUR 1700-talets senare hälft, Liebold a Zeulenroda, ca 45 mm. Some damages 367 372 1 500 (176 €) 375 SPINDELUR sent 1700-tal, T Milton London, goldplated case, ca 38 mm. Some damages 369 2 000 (235 €) 368 373 365 VALFÅNGSTKNIV Färöarna, dekor med inläggningar, 30 cm 1 500 (176 €) 361 KRUTHORN ryskt, 1700-tal, ben med skulpterad dekor av liggande lejon, mynning i form av drakhuvud, skuren dekor av kerub samt text, 12,5 cm 40 000 (4 706 €) 361 362 KRUTFLASKA ben, montering troligen av silver, 14,5 cm 2 000 (235 €) 363 KNIV 363 norsk, skaft av skulpterat ben, blad med tillverkarstämpel, mäs�singsbalja, 16 cm 4 000 (471 €) 364 KNIV norsk, skaft och balja av horn med vitmetallmontering, 18,5 cm 362 78 364 1 000 (118 €) 366 NAVAJA 370 spansk, 1800-tal, grepplattor av horn, järnmontering, 53,5 cm (101,5 cm). One grip plate with damages 4 000 (471 €) 374 367 KNIV 375 utsmidd av kopparnagel med flottans stämpel, 35,5 cm 1 000 (118 €) 368 KOKKÄRL svenskt, 1800-tal, s.k bulkruka, för militärt ändamål, koppar 600 (71 €) 369 KOKKÄRL 2 st, koppar, Sverige, 1800-talets mitt 800 (94 €) 370 RIBBON ROLL Russia, Order of S:t George 376 376 SPINDELUR 1700-talets senare hälft, J Kock Stockholm, ca 47 mm. Later case, some damages 4 000 (471 €) 1 500 (176 €) 79 Probus Probus 391 SPINDELUR 383 SPINDELUR 1800-talets första hälft, ca 52 mm. Some damages 1 000 (118 €) 384 LITET SPINDELUR omkring 1800, ca 30 mm. Some damages 377 378 1 200 (141 €) 2 000 (235 €) 394 SPINDELUR savonett, tidigt 1800-tal, guldboett, ca 48 mm omkring 1800, österrikiskt, ca 52 mm. Some damages 2 000 (235 €) 387 SPINDELUR 3 000 (353 €) 395 FICKUR omändrat till ankargång, ca 1830, guldboett, ca 42 mm 1800-talets första hälft, österrikiskt, Joseph Niggl, ca 50 mm. Some damages 3 000 (353 €) 1 500 (176 €) 382 7 000 (824 €) s.k världstidsur, tidigt 1900-tal, ca 48 mm. Some damages 386 SPINDELUR 381 omkring 1900, Mysterieuse, ca 53 mm. Some damages 393 FICKUR omkring 1800, H Fly, goldplated case, ca 43 mm. Some damages 1 500 (176 €) 380 2 000 (235 €) 392 FICKUR 385 SPINDELUR 379 empire, urtavla med falsk pendel, ca 52 mm. Some damages 396 FICKUR cylindergång, 1800-talets mitt, guldboett, ca 48 mm. Some damages 388 FICKUR ca 1830, Fres Vaucher Geneve, ca 47 mm. Some damages 2 000 (235 €) 389 SKELETTUR 2 500 (294 €) 397 REPETERUR cylindergång, 1800-talets mitt, boett av flerfärgat guld med stenar, ca 44 mm. Some damages Peter Andreas Danke Eutin 1795, ca 58 mm. Some damages 5 000 (588 €) 2 000 (235 €) 383 384 390 SPINDELUR 386 385 empire, synlig balans, ca 60 mm. Some damages 2 000 (235 €) 387 388 377 SPINDELUR 1700-talets senare hälft, P Ernst Stockholm, ca 50 mm. Dial later, some damages 1 500 (176 €) 378 SPINDELUR Bjurman Norrköping, No 188, silverboett stämplad 1795, ca 57 mm. Some damages 2 000 (235 €) 379 FICKUR cylindergång, Urban Jürgensen, ca 56 mm. Some damages 4 000 (471 €) 80 392 389 393 380 FICKUR cylindergång, 1800-talets mitt, AH Larpent, Kiöbenhavn, ca 53 mm. Some damages 390 391 394 395 5 000 (588 €) 381 SPINDELUR sent 1700-tal, E Prior London, för export till Turkiet, ca 52 mm. Some damages 3 000 (353 €) 382 SPINDELUR sent 1700-tal, B Barber London, för export till Turkiet, ca 52 mm. Some damages 3 000 (353 €) 396 397 81 Probus Probus 408 SILVER MEDALJ dansk, Chistian IV, med årtal 1645, 52 mm 4 000 (471 €) 409 SILVER MEDALJ 403 dansk, Fredrik IV, Karl XII:s död vid Fredrikshall 11 Dec 1718, 60 mm 404 408 6 000 (706 €) 412 398 405 406 413 409 399 400 407 401 402 403 SILVERMYNT 398 PLÅTMYNT svenskt, 2 riksdaler, Oscar I, 1857 1 daler, Adolf Fredrik, 1759, koppar, ca 14,5x12,5 cm 5 000 (588 €) 399 SILVERMYNT tyskt, 1 thaler, 1600-tal 400 SILVERMYNT österrikiskt, 1 thaler, 1615 401 SILVERMYNT svenskt, 4 mark klipping, Johan III, 1570 2 000 (235 €) 402 SILVERMYNT schweiziskt, 4 franken, 1814 82 norsk, Den Svenske Love faldt for Norske Lovens Fod. Friderichshall d 11 Decemb m.m: 1718, 49 mm 5 000 (588 €) 412 SILVERMEDALJ gjuten, Frideric D Bruns 1676, 55 mm 1 500 (176 €) 3 000 (353 €) 413 MEDALJ kronprins Oscar och Josephinas bröllop 1823, gjutjärn, 58 mm 500 (59 €) 2 000 (235 €) 414 SILVERMYNT 407 PRAKTMEDALJ svenskt, Karl XII, 1 Riksdaler, 1718, infattad i empiredosa, insidan förgylld, 8 cm silver, Gustav II Adolfs begravning 1634 (gravör Sebastian Dattler Dresden 1634), 79 mm 1 000 (118 €) dansk, Fredrik IV, Erövringen av Marstrands fästning, 1719 D 25 July, 49 mm 5 000 (588 €) 2 000 (235 €) 406 GULDMYNT ryskt, 10 rubel, 1903 411 SILVERMEDALJ 410 SILVERMEDALJ 405 GULDMYNT ryskt, 5 rubel, 1901 2 000 (235 €) 2 000 (235 €) 404 GULDMYNT ryskt, 7,5 rubel, 1897 800 (94 €) 414 410 20 000 (2 353 €) 411 4 000 (471 €) 83 Probus Probus 422 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1830 för major vid 1:a och 2:a Livgrenadjärregementet, silver med stämplar Stockholm A4=1831 2 000 (235 €) 423 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1888 för kapten vid intendenturkåren 500 (59 €) 424 CABINETS COURIR-BRICKA 415 416 svensk, tidigt 1800-tal, brännförgylld, emaljerad glob, 90x65 mm 418 417 6 000 (706 €) 425 PATRONKÖK svenskt, 1800-talets första hälft, Livregementets dragonkår, märkt NUS 67 (Norra Upplands skvadron nr 67), 13x22 cm; skador 2 000 (235 €) 422 421 420 svensk, m/1893 för officer vid Svea artilleriregemente, med rem. Crown with damages 700 (82 €) 427 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1871 för jägmästare, med rem 2 000 (235 €) 428 EMBLEM 1800-talets första hälft, till sabeltaska för Smålands husarer, mässing; skador. Damages 1 200 (141 €) 429 INFANTERIUNIFORM amerikansk, 1:a världskriget, bestående av: vapenrock, byxor, hjälm (saknar foder. Lining missing), gasmask med väska, pistolhölster, benlindor 2 000 (235 €) 430 UNIFORM Russia, tunic with Marine commander epaulettes, badge Alexander Academy of Military law 58x47 mm, belt, bicorn, trousers, navydagger, 31 cm, with belt, cloak, trunk with adresslabel: Wiborg, Oslo. Provenance: Commander Nikolaj von Weymarn, born in Kronstadt, Russian Marine attache in Oslo, Norway until 1917, moved to Sweden after the revolution 1917. Trunk with uniform thereafter in possession of the family. 425 423 419 426 KARTUSCHLÅDA 175 000 (20 588 €) 424 426 427 415 MINIATYR ca 1830, officersporträtt, gouache, 9,5x7,5 cm (18x12,5 cm) 2 000 (235 €) 428 416 UNIFORMSPLANSCHER Kungl svenska arméns uniformer 1825, Sjöholm och Wetterling, 15 planscher och två utvikningsbara planscher; ej komplett, skador och lagningar 5 000 (588 €) 417 HJÄLM svensk, m/1900-1928 för manskap/underofficer vid Livgardet till häst, tillverkarstämpel E Juncker (Berlin) 4 000 (471 €) 418 KÄPPI svensk, m/1880 för officer vid Upplands artilleriregemente, hattask av läder 2 000 (235 €) 84 429 419 ATTILA svensk, m/1873 för överste vid artilleriet, grå krage (positionsartilleri), med ridbyxor, raka byxor och knutskärp 2 000 (235 €) 420 GENERALSMÖSSA svensk, m/1865-1899 1 500 (176 €) 421 ADELSEPÅLLETTER, 1 par svenska, 1800-talets mitt, knapp med Västgötadals vapen, tillverkare Fyrwald, originalask; smärre skador. Small damages 1 000 (118 €) 430 85 Probus Probus 440 441 431 442 PISKA omkring 1900, benskaft med försilv- 442 rad montering, skaftet 38 cm 431 MÖSSA rysk, för flottan, Tsesarevich. Damages. Proveniens: Nikolaj von Weymarn 447 447 ORDER OF S:T GEORGE 2 000 (235 €) Russia, breast badge in gold, ring with mark, 37x33 mm 7 000 (824 €) 432 EPÅLETTER, 1 par ryska, för sjöofficer, med ask (asken med skador, case with damages). Proveniens: Nikolaj von Weymarn 7 000 (824 €) 433 EPÅLETTER, 1 par ryska, för sjöofficer. Proveniens: Nikolaj von Weymarn 40 000 (4 706 €) 448 S:T GEORG CROSS (2) 436 435 KNAPPAR, 22 st ryska, för flottan. Proveniens: Nikolaj von Weymarn 1 500 (176 €) 436 HJÄLM rysk, omkring 1900, för gendarmerie, foder med storlek 56 Russia, No 54453, 41x34 mm, bronze; No 39722, 40x33 mm 443 443 SKJUTKÄPP 1 200 (141 €) 1800-talets senare hälft, märkt Lamberts patent, 80 cm. Grip with crack 5 000 (588 €) 40 000 (4 706 €) 5 000 (588 €) 448 437 PORTEPÉ rysk, S:t Georg, 32 cm 15 000 (1 765 €) 432 438 EPÅLETTER, 1 par 444 ryska, silvergalon, ljusblått foder. Most of the light blue lining missing 433 445 4 000 (471 €) 437 439 KNAPPAR 449 ryska, 13 + 3 st 1 500 (176 €) 440 KÄPP 438 435 2 500 (294 €) 434 VAPENROCK 441 KÄPP rysk, tidigt 1900tal, för sjöofficer, Proveniens: Nikolaj von Weymarn 434 86 5 000 (588 €) rysk, silverkrycka med emaljdekor, 88 cm, Provenence: gift to Mr Schmith at Alfa Laval before 1917 rysk, silverkrycka med niellodekor samt text, 88 cm 1 500 (176 €) 439 449 ORDER OF S:T ANNE 446 444 DOSA 1800-tal, rot, 8 cm 1 000 (118 €) 445 SILVERDOSA rysk, i form av sarkofag, förgylld insida med stämplar, 65x40 mm 2 500 (294 €) 446 MINIATYRHANDSKE till gotisk rustning, 1800-tal, 13 cm 2 000 (235 €) Russia, third class in gold with swords, ring with mark, cross with maker’s mark, 39x36 mm, original case 12 000 (1 412 €) 450 ORDER OF S:T ANNE Russia, third class in gold, ring 56, cross with eagle and AK, 38x34 mm 8 000 (941 €) 450 87 Probus Probus 451 453 452 454 456 451 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, first class breast star in silver with swords, maker’s mark Edouard, 84, 90x90 mm 50 000 (5 882 €) 452 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, star in silver, maker’s mark Mayer’s söhne Wien, 90 mm 50 000 (5 882 €) 453 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, star in silver, maker’s marks, 85 mm; small dents 15 000 (1 765 €) 454 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, star in silver, Keibel, 90 mm 20 000 (2 353 €) 455 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, badge first class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 66x62 mm 30 000 (3 529 €) 88 455 456 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, second class in gold, ring with date (1840?), 48x45 mm 80 000 (9 412 €) 457 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, second class in gold with swords, ring 56, cross with maker’s mark, 50x48 mm 30 000 (3 529 €) 458 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, second class in gold, ring with marks (dated 1??7) cross with eagle and IK, 48x45 mm 20 000 (2 353 €) 457 458 89 Probus Probus 461 MINIATURES (7) 3 red cross badges (one centrepiece missing); Russia, Order of S:t Stanislaus with swords, 17x15 mm; medal 1613-1913; Order of S:t Anne with swords, 17x15 mm; Sweden, red cross medal 5 000 (588 €) 462 MINIATURES, 4 Russia, S:t Georges cross, 16x14 mm, and three medals 1 500 (176 €) 463 MINIATURES (5) Russia, Order of S:t George (23x21) etc 1 500 (176 €) 464 MEDAL FOR SEAL Russia, silver plated, Nicholas II, S:t Anne ribbon, 58x52 mm V1 500 (176 €) 459 465 MEDALS, 2 459 ORDER OF S:T STANISLAUS Russia, second class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 52x48 mm; original case with damages, loop missing. Provenance: Chaplain Clemens Åhfeldt 18601941 20 000 (2 353 €) 467 BADGE Russia, for zeal Alexander III, commemorating the reign of Alexander III Russia, silver and gold, Nikolaj Ivanovich Sergeev, Ochakov channel, 1886-1887, 33x22 mm, original case with maker’s mark Eduard 1 500 (176 €) 50 000 (5 882 €) 466 BADGES, 2 Russia, Garrison troops 1911, silverplated, 52x34 mm; shooting badge, 45x35 mm 468 BADGE Russia, silver and enamel, Alexandr Gordon regiment 1700 - 14th Georgian Grenadier regiment of General Kotlyarevski 1900, presented to BP Boyaroglo, 46x26 mm 2 500 (294 €) 460 MINIATURE 467 Russia, Order of S:t Anne, gold, 17 mm; minor enamel damage 20 000 (2 353 €) 3 000 (353 €) 469 BADGE Russia, silver and enamel, Partnership of Narva’s flax manufactory, 6th flax factory of Baron Shtiglia from Big Narva, presented to Eduard Vasilevich, 41x22 mm 460 4 000 (471 €) 464 470 JETTON 465 Russia, silver, philantropic society, engravings 1899, 37x22 mm 1 000 (118 €) 461 468 462 471 ORDER OF LENIN 466 Soviet Union, gold and platinum, No 276399, with order booklet 463 90 469 470 471 6 000 (706 €) 91 Probus Probus 484 485 482 472 474 473 475 483 486 488 487 477 478 479 489 476 482 ORDER OF LABOUR GLORY 472 ORDER OF FRIENDSHIP OF PEOPLES Soviet Union, No 54179, with order booklet Soviet Union, second class, no 11593 2 500 (294 €) 483 MEDAL FOR VALOR DURING A FIRE 473 ORDER OF THE OCTOBER REVOLUTION Soviet Union, No 65700, with order booklet 1 500 (176 €) 474 ORDER OF GLORY Soviet Union, third class, with order booklet 1 000 (118 €) 475 ORDER OF THE PATRIOTIC WAR Soviet Union, second class, no 9270 1 500 (176 €) 476 MEDAL FOR MERITORIUS SERVICE IN BATTLE Soviet Union, No 674, 32 mm 4 000 (471 €) 477 MEDAL FOR MERITORIUS SERVICE IN BATTLE Soviet Union, No 22856, 32 mm 92 2 000 (235 €) 1 500 (176 €) Soviet Union, silver (ca 21 g) 480 481 484 MEDAL FOR RESCUING A DROWNING PERSON Soviet Union 478 MEDAL FOR VALOR Soviet Union, No 27517, 37 mm 2 000 (235 €) 479 MEDAL FOR VALOR Soviet Union, no 185416 1 200 (141 €) 1 200 (141 €) 481 GROUP OF MEDALS 5 Soviet Union, medal for valor, no 76867 etc 1 200 (141 €) 1 500 (176 €) 485 MEDAL FOR STRENGTHENING COMBAT OPERATION Soviet Union 480 MEDAL FOR 20TH ANNIVERSARY OF RKKA Soviet Union 4 000 (471 €) 1 500 (176 €) 486 MEDALS (2) 490 488 MEDALS (2) Soviet Union, for distinguished military service, first and second class 1 000 (118 €) Soviet Union, Medal for reconstruction of the coal mines of Donbass, Medal for reconstruction of the Ferrous metallurgy of the south 489 MEDALS (4) 487 HERO OF THE SOVIET UNION 490 ORDER OF THE SWORD Soviet Union, for developments, construction and reclaiming 1 500 (176 €) 1 000 (118 €) Hero of the Socialist labour, copies in brass Sweden, grand cross star in silver, pattern 1878 800 (94 €) 10 000 (1 176 €) 93 Probus Probus 492 ORDER OF THE SWORD Sweden, Knight’s badge in gold, early 19th century 5 000 (588 €) 493 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, grand cross star, pattern 1919 4 000 (471 €) 494 ORDER OF THE NORTH STAR 500 Sweden, grand cross star, pattern 1951 3 000 (353 €) 492 495 ORDER OF THE NORTH STAR Sweden, grand cross star, pattern 1951 3 000 (353 €) 496 ORDER OF THE VASA 491 491 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander´s badge in gold, C F Carlman, original case Sweden, Commander’s badge, silverguilt, original case, CF Carlman 3 000 (353 €) 10 000 (1 176 €) 498 501 493 494 495 499 499 ORDER OF THE CROWN Prussia, Commander’s star in silver, maker’s mark W (Wagner, Berlin) 497 ORDER OF THE DANNEBROG Denmark, embroided star, reverse with text (maker’s mark?) 2 000 (235 €) 498 ORDER OF THE CROWN Prussia, grand cross set, badge in gold, maker’s mark W (Wagner, Berlin), star in silver, original case 496 94 496 30 000 (3 529 €) 10 000 (1 176 €) 500 ORDER OF THE CROWN Prussia, Commander’s star in gold, maker’s mark W (Wagner, Berlin), original case 502 7 000 (824 €) 501 ORDER OF FREDERICK Wurttemberg, Commander’s badge in gold, original case with maker’s mark Eduard Fober Stuttgart 17 000 (2 000 €) 502 ORDER OF ALBRECHT Saxony, Officer’s cross with swords, silver guilt, maker’s mark Alfred Roesner Dresden, original case 10 000 (1 176 €) 95 Probus Probus 503 ORDER OF ALBRECHT Saxony, Knight’s cross in gold, original case with maker’s mark GA Scharffenberg Dresden 6 000 (706 €) 504 ORDER OF LEOPOLD 508 ORDER OF OSMANIA Turkey, breast badge 509 ORDER OF THE RISING SUN Japan, Knight’s badge, original case, with document Austria, Commander’s badge, 51x49 mm (with crown 89x49 mm); crown with minor enamel damage 7 000 (824 €) 505 ORDER OF THE WHITE LION 4 000 (471 €) 510 ORDER OF MERIT (2) Federal republic of Germany, Commander’s badge and breast cross 800 (94 €) Czechoslovakia, star in silver, Karnet Kysely Praha 4 000 (471 €) 506 ORDER OF THE PHOENIX 503 504 Greece, Commander’s badge with star, star with maker’s mark Spink & son London 505 3 000 (353 €) 3 000 (353 €) 507 CROSS OF MERIT OF THE ORDER OF MALTA 511 MINIATURES (7) Sweden, Malta, Finland, Italy, France, Greece and Germany 600 (71 €) 512 SASH similar to S:t George, with text ca 10x110cm grand cross set, badge and star, star with maker’s mark E Gardino, Roma 2 000 (235 €) 2 000 (235 €) 507 506 508 511 510 Inlämningen 509 till vårens Vapenauktion har börjat. 512 96 97 Probus Probus Inropsuppdrag Auktion Probusauktioner ombesörjer inropsuppdrag kostnadsfritt. Uppdragen behandlas konfidentiellt och kundtjänst bjuder för er räkning så förmånligt som möjligt. Uppdragen skall vara oss tillhanda senast kl. 12.00 dagen före försäljningen. Följ med ner i djupet till kronans värld! En utställning om stormaktstidens mäktigaste skepp som exploderade och sjönk 1676 och återfanns 1980. Mer än 30000 föremål har bärgats från vrakplatsen utanför Öland, bla Sveriges största guldmyntskatt.Varje sommar görs nya spännande fynd av museets dykare. Vid köp tillkommer 22,5% inropsavgift på klubbat belopp (köparprovision 18% samt moms på denna provision). Buyers premium 22,5%. Var god texta tydligt. Namn och siffror som är otydliga beaktas ej. Föremål nummer Lot Katalogbeskrivning SEK (exkl, inropsavgift) Namn Adress Postnummer Postadress Telefon E-mail Jag förbinder mig att betala och avhämta föremålen enligt auktionsvillkoren i katalogen Datum ÄKTA • ANGELÄGET • AKTUELLT • BERIKAR • BERÖR • ENGAGERAR 98 PROBUS AUKTIONER, GREVgatan 6, 114 53 STOCKHOLM. Telefon +46(0)8-6605900. fax +46(0)8-6605819. www.probusauktioner.se 99 Probus Probus Glossary Avtryckare Bajonett Balja Blodränna Blånering Bygel Defekt Fjäder Flintlås Fäste Gevär Graverad Hane Kavel Klinga/Klinglängd Knapp Kompletterad Krutflaska Parerstång Pipa Rappir Rost Sabel Saknas Senare Sikte Skada Skålrappir Slitage Sliten Stock Tillbehör Varbygel Värja Trigger Bayonet Scabbard Fuller Blueing Guard Defect Spring Flint lock Hilt Rifle Engraved Hammer Grip Blade/Length of blade Pommel Restored Powder flask Crossguard Barrel Rapier Rust Sabre Missing Later Sight Damage Cup Hilted Rapier Wear Worn Stock Accessories Trigger guard Small sword Inlämningen till vårens Vapenauktion har börjat. 100 101 Probus Slutpriser i Svenska kronor från Auktion nr 20 våren 2013 Anteckningar .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 78 79 80 81 82 83 84 86 87 88 5 000,00 kr 1 200,00 kr 2 000,00 kr 700,00 kr 3 000,00 kr 3 000,00 kr 2 000,00 kr 2 000,00 kr 16 000,00 kr 24 000,00 kr 14 000,00 kr 3 500,00 kr 4 000,00 kr 6 000,00 kr 3 000,00 kr 9 000,00 kr 17 000,00 kr 15 000,00 kr 15 000,00 kr 700,00 kr 5 500,00 kr 9 000,00 kr 22 000,00 kr 5 500,00 kr 5 000,00 kr 7 000,00 kr 5 000,00 kr 20 000,00 kr 20 000,00 kr 92 000,00 kr 100 000,00 kr 32 000,00 kr 80 000,00 kr 24 000,00 kr 30 000,00 kr 5 500,00 kr 2 500,00 kr 5 500,00 kr 4 000,00 kr 180 000,00 kr 30 000,00 kr 8 500,00 kr 42 000,00 kr 4 700,00 kr 15 000,00 kr 2 000,00 kr 10 000,00 kr 18 000,00 kr 30 000,00 kr 15 000,00 kr 70 000,00 kr 3 200,00 kr 6 000,00 kr 3 000,00 kr 3 000,00 kr 14 000,00 kr 17 000,00 kr 5 000,00 kr 7 500,00 kr 3 700,00 kr 7 000,00 kr 12 000,00 kr 6 000,00 kr 1 200,00 kr 36 000,00 kr 160 000,00 kr 12 000,00 kr 10 000,00 kr 14 000,00 kr 6 000,00 kr 4 000,00 kr 82 000,00 kr 8 000,00 kr 38 000,00 kr 28 000,00 kr 4 700,00 kr 135 000,00 kr 4 000,00 kr 14 000,00 kr 14 000,00 kr 32 000,00 kr 89 90 91 92 93 94 95 96 97 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 145 146 147 149 150 151 152 153 155 156 157 158 159 160 161 162 163 165 166 167 168 169 171 172 173 174 175 176 177 14 000,00 kr 9 500,00 kr 4 000,00 kr 3 500,00 kr 6 500,00 kr 13 000,00 kr 7 500,00 kr 3 700,00 kr 3 200,00 kr 3 200,00 kr 2 500,00 kr 4 000,00 kr 80 000,00 kr 14 000,00 kr 24 000,00 kr 38 000,00 kr 16 000,00 kr 15 000,00 kr 28 000,00 kr 19 000,00 kr 9 000,00 kr 22 000,00 kr 9 000,00 kr 24 000,00 kr 9 000,00 kr 9 000,00 kr 9 500,00 kr 8 000,00 kr 7 000,00 kr 8 000,00 kr 6 500,00 kr 8 500,00 kr 20 000,00 kr 36 000,00 kr 44 000,00 kr 19 000,00 kr 24 000,00 kr 25 000,00 kr 14 000,00 kr 11 000,00 kr 14 000,00 kr 6 500,00 kr 5 500,00 kr 16 000,00 kr 9 000,00 kr 8 000,00 kr 4 500,00 kr 4 700,00 kr 4 000,00 kr 12 000,00 kr 9 500,00 kr 13 000,00 kr 33 000,00 kr 26 000,00 kr 7 000,00 kr 6 000,00 kr 5 000,00 kr 12 000,00 kr 6 500,00 kr 6 000,00 kr 75 000,00 kr 18 000,00 kr 5 500,00 kr 4 500,00 kr 5 500,00 kr 7 000,00 kr 36 000,00 kr 90 000,00 kr 18 000,00 kr 13 000,00 kr 17 000,00 kr 5 500,00 kr 4 000,00 kr 4 700,00 kr 3 000,00 kr 2 000,00 kr 6 500,00 kr 3 500,00 kr 5 000,00 kr 3 600,00 kr 1 500,00 kr 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 221 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 260 261 262 263 1 500,00 kr 2 500,00 kr 3 000,00 kr 2 000,00 kr 1 200,00 kr 1 500,00 kr 1 500,00 kr 1 200,00 kr 1 500,00 kr 2 500,00 kr 3 200,00 kr 1 500,00 kr 3 000,00 kr 4 000,00 kr 1 500,00 kr 8 500,00 kr 11 000,00 kr 5 000,00 kr 16 000,00 kr 8 000,00 kr 26 000,00 kr 4 500,00 kr 3 000,00 kr 2 700,00 kr 1 000,00 kr 2 500,00 kr 2 200,00 kr 2 500,00 kr 3 000,00 kr 3 700,00 kr 1 700,00 kr 3 200,00 kr 6 500,00 kr 3 200,00 kr 2 000,00 kr 3 000,00 kr 16 000,00 kr 11 000,00 kr 4 000,00 kr 7 500,00 kr 6 000,00 kr 15 000,00 kr 90 000,00 kr 50 000,00 kr 28 000,00 kr 7 500,00 kr 40 000,00 kr 7 000,00 kr 8 500,00 kr 32 000,00 kr 13 000,00 kr 17 000,00 kr 24 000,00 kr 5 000,00 kr 5 000,00 kr 7 500,00 kr 2 000,00 kr 3 000,00 kr 4 700,00 kr 6 500,00 kr 5 500,00 kr 3 300,00 kr 3 200,00 kr 9 000,00 kr 3 000,00 kr 2 500,00 kr 5 000,00 kr 3 000,00 kr 1 500,00 kr 4 000,00 kr 7 000,00 kr 4 200,00 kr 12 000,00 kr 2 500,00 kr 2 200,00 kr 13 000,00 kr 4 700,00 kr 2 500,00 kr 5 000,00 kr 22 000,00 kr 24 000,00 kr 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 321 322 323 324 325 326 327 328 329 331 333 334 336 337 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 9 500,00 kr 6 000,00 kr 17 000,00 kr 9 500,00 kr 7 500,00 kr 3 700,00 kr 7 000,00 kr 5 000,00 kr 4 000,00 kr 3 200,00 kr 3 000,00 kr 3 700,00 kr 6 500,00 kr 2 500,00 kr 5 000,00 kr 2 700,00 kr 4 000,00 kr 3 200,00 kr 3 000,00 kr 2 200,00 kr 8 500,00 kr 6 000,00 kr 5 500,00 kr 13 000,00 kr 7 000,00 kr 4 200,00 kr 2 000,00 kr 8 500,00 kr 4 000,00 kr 6 000,00 kr 5 000,00 kr 2 700,00 kr 28 000,00 kr 22 000,00 kr 8 000,00 kr 5 500,00 kr 125 000,00 kr 82 000,00 kr 3 700,00 kr 2 700,00 kr 4 200,00 kr 3 500,00 kr 3 200,00 kr 3 500,00 kr 12 000,00 kr 6 000,00 kr 6 000,00 kr 26 000,00 kr 12 000,00 kr 18 000,00 kr 8 000,00 kr 17 000,00 kr 24 000,00 kr 4 100,00 kr 65 000,00 kr 12 000,00 kr 2 500,00 kr 2 700,00 kr 800,00 kr 800,00 kr 2 200,00 kr 2 700,00 kr 1 000,00 kr 1 000,00 kr 1 200,00 kr 1 700,00 kr 8 000,00 kr 1 700,00 kr 1 300,00 kr 24 000,00 kr 15 000,00 kr 4 200,00 kr 2 700,00 kr 2 200,00 kr 6 500,00 kr 3 700,00 kr 2 200,00 kr 1 700,00 kr 3 500,00 kr 1 500,00 kr 1 700,00 kr 350 351 352 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 378 379 380 381 382 384 385 386 387 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 407 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 434 435 436 438 439 900,00 kr 2 600,00 kr 800,00 kr 1 200,00 kr 1 900,00 kr 2 500,00 kr 1 700,00 kr 1 500,00 kr 3 000,00 kr 3 700,00 kr 5 500,00 kr 3 200,00 kr 3 500,00 kr 3 700,00 kr 2 000,00 kr 2 500,00 kr 3 000,00 kr 34 000,00 kr 45 000,00 kr 14 000,00 kr 10 000,00 kr 17 000,00 kr 11 000,00 kr 22 000,00 kr 11 000,00 kr 9 000,00 kr 5 500,00 kr 8 500,00 kr 4 000,00 kr 6 500,00 kr 9 500,00 kr 46 000,00 kr 3 200,00 kr 10 000,00 kr 14 000,00 kr 3 700,00 kr 6 000,00 kr 2 200,00 kr 1 000,00 kr 1 000,00 kr 22 000,00 kr 10 000,00 kr 1 500,00 kr 800,00 kr 3 200,00 kr 4 500,00 kr 900,00 kr 4 000,00 kr 5 000,00 kr 700,00 kr 700,00 kr 6 500,00 kr 9 000,00 kr 1 200,00 kr 5 000,00 kr 7 500,00 kr 2 000,00 kr 2 200,00 kr 5 000,00 kr 1 500,00 kr 1 500,00 kr 1 500,00 kr 9 000,00 kr 2 200,00 kr 2 000,00 kr 1 700,00 kr 1 500,00 kr 3 000,00 kr 1 200,00 kr 2 700,00 kr 2 000,00 kr 4 000,00 kr 800,00 kr 3 500,00 kr 2 700,00 kr 12 000,00 kr 5 000,00 kr 5 500,00 kr 2 000,00 kr 6 000,00 kr 2 000,00 kr 440 441 442 443 444 445 446 447 448 450 452 453 455 456 457 458 459 460 462 463 464 465 466 467 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 522 523 525 526 527 528 530 531 533 7 500,00 kr 6 500,00 kr 1 100,00 kr 2 700,00 kr 1 500,00 kr 2 700,00 kr 7 000,00 kr 800,00 kr 2 000,00 kr 32 000,00 kr 1 500,00 kr 900,00 kr 2 500,00 kr 2 000,00 kr 245 000,00 kr 42 000,00 kr 9 000,00 kr 14 000,00 kr 97 000,00 kr 3 000,00 kr 700,00 kr 800,00 kr 3 200,00 kr 5 500,00 kr 110 000,00 kr 34 000,00 kr 36 000,00 kr 70 000,00 kr 20 000,00 kr 17 000,00 kr 8 500,00 kr 20 000,00 kr 8 000,00 kr 7 000,00 kr 48 000,00 kr 15 000,00 kr 3 200,00 kr 4 000,00 kr 4 000,00 kr 4 200,00 kr 1 200,00 kr 7 000,00 kr 4 700,00 kr 6 000,00 kr 10 000,00 kr 2 700,00 kr 1 500,00 kr 3 500,00 kr 6 500,00 kr 7 000,00 kr 3 000,00 kr 4 000,00 kr 19 000,00 kr 3 000,00 kr 8 000,00 kr 3 500,00 kr 2 500,00 kr 1 500,00 kr 500,00 kr 8 000,00 kr 4 000,00 kr 2 500,00 kr 2 200,00 kr 3 200,00 kr 1 700,00 kr 1 700,00 kr 2 000,00 kr 400,00 kr 5 500,00 kr 500,00 kr 12 000,00 kr 2 700,00 kr 1 500,00 kr 40 000,00 kr 82 000,00 kr 5 000,00 kr 5 000,00 kr 2 800,00 kr 103 Probus Probus Anteckningar .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Svenska Vapenhistoriska Sällskapet Bildat 1923 för att främja intresse för och forskning om vapen- och militärhistoria. SOM MEDLEM får du: Årsbok och tidskriften Varia med 4 nummer per år. Årsavgift 300 kronor till plusgiro 3594474-4. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Kallelse varje månad till medlemsmöten med föredrag och visningar, oftast i Armémuseum eller Livrustkammaren Inbjudan till studiebesök i museiarkiv och samlingar. På vår hemsida (www.SVHS.se) finner du bl.a. en alfabetisk och en systematisk förteckning över alla artiklar som förekommit i Sällskapets årsböcker och tidskriftsnummer sedan 1926. Är du intresserad av att bli medlem eller av att köpa äldre årsböcker och tiskriftsnummer: Tag kontakt med vår sekreterare Aron Erstorp, Armémuseum, email [email protected] eller telefon 08-51956384. .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 104 105 Probus Anteckningar .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................................................................................................................................... 106 [email protected] www.probusauktioner.se rk tryck, uppsala 2013 ProBus, Grevgatan 6 se-114 53 stockholm tel +46 (0)8-660 59 00 AuktIoN & VIsNING Armémuseum, hörsalen riddargatan 13, stockholm
CIPRO PUBLICATION
More informationÖvning om Lincoln
More informationauktion 22 - Probus Auktioner