AUKTION 18 - Probus Auktioner
AUKTION 18 - Probus Auktioner
Armémuseum stockholm AUKTION 18 23 AprIl 2012 Probus Vapen & Ordnar Auktion nr 18 den 23 April 2012 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 23 April kl 9.30 VISNING Fredag 20 Lördag 21 Söndag 22 April kl 15.00-17.00 April kl 11.00-16.00 April kl 11.00-16.00 Slutpriser: på www.probusauktioner.se dagen efter auktion Anbud: fax +46 (0)8 660 58 19 t.o.m söndag 22 april kl. 12.00 Auction nr 18 Arms & Orders will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. 1 Probus KÖPEVILLKOR Valuta Auktionen hålles i SEK. Utropspriser är angivna i SEK. Budgivning sker i SEK och fakturering sker i SEK. Betalning sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Utropspriser Katalogens utropspriser angivna SEK utgör en vägledning för köparen. Slutpriset kan överstiga eller understiga utropet. Säljare har i vissa fall bevakningspriser på föremålen, dessa får dock aldrig överstiga utropspriset. Budgivning och betalning sker i SEK Katalogisering Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen undersöka och bedöma föremålens skick och beskaffenhet. Kataloguppgifter och uppgifter i konditionsrapporter är endast vägledande för köparen och befriar inte köparen från hans undersökningsplikt. Är väsentlig uppgift i katalogen direkt felaktig kan detta utgöra grund för hävning av köp. Om katalog-uppgifter ändras, anslås eller meddelas detta vid auktionstillfället. Probus ansvarar ej för naturligt slitage eller smärre skador, defekter eller naturliga förändringar i material som exempelvis trä, papper och läder. Eventuella fel skall reklameras omedelbart i samband med utlämning (då köparen märkt eller bort märka felet) dock senast 10 dagar efter auktionen. Uppgift angående upphovsman dock senast två år från auktionsdagen. Ansvar Probus ansvar gentemot köparen är alltid begränsat till prisavdrag eller att som mest ersätta klubbat pris jämte inropsavgift och mervärdesskatt. Probus ansvarar inte för indirekta eller direkta skador köparen kan ha drabbats av. Budgivning Budgivare skall registrera sig hos kundtjänst. Bud avges med tydligt tecken. Auktionskommisarien avgör med vilket belopp ett bud skall höjas för att räknas som nytt anbud. Han avgör även vid lika bud, vilket som skall äga företräde. Auktionskommissarien äger ensam rätt att bortse från avgivna bud, samt avgöra om budgivning skall återupptas vid tveksamheter angående budgivningen. Inropsuppdrag Skriftliga inropsuppdrag mottages för kunders räkning mot uppvisande av legitimation. Inropsuppdrag behandlas konfidentiellt och kundtjänst köper till belopp motsvarande näst högsta bud + normal höjning. Inropsuppdrag skall vara Probus tillhanda dagen före auktiionen senast kl 12 00. Återkallande av anbud skall var Probus tillhanda till samma tid. Probus ansvarar ej för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om Probus försummar att utföra inropsuppdraget. Kund ansvarar för köp som kommer till stånd genom av honom felaktigt eller svårtolkat ingivet inropsuppdrag. Svårlästa eller svårtolkade anbud behöver ej beaktas. Vid lika bud gäller det först registrerade uppdraget. Det ankommer på uppdragsgivaren att kontrollera om anbud leder till köp. Telefonbud Kund kan bjuda per telefon på enstaka poster. Framställan om telefonbudgivning bör ske skriftligen eller per fax senast kl 12.00 dagen före auktionen. Normalt erfordras referens. Framställan måste ange vilka nr som är aktuella samt aktuellt telefonnr till budgivaren. Budgivaren förbinder sig att minst vara beredd att minst bjuda utropaspris för aktuellt objekt. Möjligheten till telefonbudgivning är begränsad till antalet tillgängliga telefonlinjer. Telefonbudgivning sker på budgivarens risk och Probus kan inte hållas till ansvar om budgivning, oavsett orsak, ej kommit till stånd. Inropsprovision Vid köp tillkommer för varje enskilt auktionsföremål en inropsprovision på 22,5% inkl. moms Betalning Betalning till auktionen sker till Probus konto på Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS Vid betalning med bankkort (svenska) utgår ingen extra avgift. Betalning med kontokort/betalkort tillkommer 3% på fakturan. Vi tar ej emot Eurocheckar eller utländska checkar. Betalning och avhämtning sker senast 14 dagar efter auktionen. Därefter debiteras köparen 2 procent ränta per månad samt förvaringsavgift per objekt och kalenderdag med 30 kronor. Uteblir betalning har Probus rätt att häva köpet. Avhämtning Sker på Armémuseum auktionsdagen därefter den 24-25 april på Grevgatan 6, kl 14.00-17.00, därefter enligt överenskommelse. Force majeure Probus är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande omständighet skall anses bl a krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varuknapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. Conditions of sale, page 4 2 Probus Vårens auktion innehåller bl a på ett stort utbud av eldhandvapen. Ett par fina hjullåspistoler från 1600-talets mitt (nr 66), en holländsk ryttarpistol med flintlås av hög kvalitet från tiden omkring 1700 där pipan dekorerats med rikt stålskuren dekor mot guldad botten (nr.70). För den som är intresserad av mindre pistoler finns mycket att välja på, både med flint- och slaglåsvapen så även ett stort antal amerikanska slaglåsrevolvrar från 1800-talet. En drabantvärja modell 1701 (nr.170) samt en infanterimanskapsvärja modell 1685(nr.164) och två karolinska bröstharnesk (nr 409,410) några av de föremål från tidigt 1700-tal, karolinsk tid, som finns representerade på auktionen. Från 1800-talets början. empiretid, är en magnifik svensk praktsabel med spännande design, fäste i brännförgylld brons och en vackert etsad blånerad och förgylld klinga (nr.196). År 1675 påbörjades uppförandet av fästningen ”Carlsten” eller ”Kastellet” i Karlshamn. Fästningen var i bruk fram till 1865, den sista kommendanten var kaptenlöjtnant Ludvig Carlström, hans bicorn (hatt) epåletter och värja har auktionsnummer 419. Tre stycken järnkanoner från det 1676 sjunkna linjeskeppet Riksäpplet, upptagna ur vattnet 1870 och tidigare placerade på Skansen finns nu till försäljning (nr 403-405)), p.g.a. sin storlek,drygt 3 meter i längd och vikt ca 3 ton styck, visas de i Bromma måndag-fredag före auktion. Att få proveniens med ett föremål är extra glädjande då det ger ytterliggare en dimension till samlandet. Historiskt värdefullt för kommande generationer är då det även finns dokumenterat i vår katalog. Karl Theodor Mellgren var en framgångsrik arkitekt verksam i Ryssland under sent 1800tal och början av 1900-talet. Han fick bl. a. S:t Vladimir orden (nr 506) och adlades 1888, adelsbrevet signerat av Alexander III (nr 507) finns även med på auktionen. 1946 skickade Överste Verner Göth tillsammans med Ing 2:s Överste Hellgren, ett telegram till regeringen där de förklarade sin skam över att som svenska krigsmän behöva medverka i utvisningen av internerade tyskar och balter till ryssarna. Det renderade överstearna en veckas husarrest och total stopp i karriären. Verner Göth upplevde en total brist på respons från sina Överordnade men hans civilkurage genererade mycket sympati från allmänheten något som gladde honom mycket, hans ordensgrupp har katalognr 531. Välkomna till Auktion 18 Max Sjöberg och Jörgen Martinsson 3 Probus Conditions of sale Currency The auction will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. Payment to Probus account at Handelsbanken 6112-589 764 292. IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292, SWIFT/BIC HANDSESS The catalogue All lots are sold “as is”. The bidder accepts full responsibility to inspect and evaluate the lot to his or her satisfaction prior to the auction. Descriptions in the catalogue are guidelines for the buyer and do not exempt the buyer from his or her responsibility to inspect the lots being sold. Auctioneer announcements. If a description in the catalogue is changed, this will be posted during the preview or announced by the auctioneer prior to any bidding at the auction. Probus is not liable for natural wear or small damages, defects or natural changes in material such as wood, paper or leather. If essential information in the catalogue description is wrong this may be the grounds for revoking a purchase. A claim due to defects must be submitted in connection with the collection of the lot or at the latest 10 days after the auction. Questions concerning the authenticity or maker of the work must be raised within 2 years of the day of the auction. Estimates The estimates stated in the catalogue are in SEK and serve as a guideline for the buyer. The purchase price may be higher or lower than the estimate. The consignor may have set a reserve on the lot. A reserve never exceeds the estimate in the catalogue. Responsibility/liability Probus responsibility to the buyer is always limited to a reduction in price or at the most refunding the hammer price plus commission including VAT. Probus is not responsible for direct or indirect damages the buyer. Bidding Bidder Paddles. All presumptive buyers must obtain a bidder’s paddle at customer service prior to bidding. Bidders must clearly show their bidding paddle while bidding. A lot shall be sold to the highest bidder as determined by the auctioneer. The auctioneer has the right to reject any bid, refuse to acknowledge any bidder, challenge bids, reject any advance in the bidding if the auctioneer deems it insufficient an otherwise regulate the bidding and its increments. In the event of a dispute between bidders the auctioneer has the absolute right to determine the successful bidder or to re-offer the lot in dispute. Absentee bids and telephone bidding Written bids are accepted on the behalf of customers with valid identification. Absentee bids are treated confidentially and customer service will bid on your behalf, and will attempt to purchase the indicated lot(s) at the lowest possible price without exceeding the indicated amount. Absentee bids, which are faxed, must be received by Probus at noon the day before the auction. Absentee bids may be left at customer service at the preview until closing time. Recall of bids must either be faxed by noon the day before the auction or recalled at the preview by closing time the day before the auction. If we receive more than one bid of the same value, the first one received will take precedence. Telephone bids Telephone bids are accepted on individual lots. Application for a telephone bid must be made in writing at the viewing before closing time or by fax before 12 pm (noon) the day before the auction. New customers must supply bank references and identification. Lot numbers and the customer’s telephone number must be noted. Telephone bids are only accepted if the bidder will at least bid the estimate for the noted lot. Telephone bidding is limited by the number of available 4 lines. Telephone bids are accepted at the risk of the bidder. Absentee bids, whether written or executed by telephone, is a service for the client, Probus will not be liable for errors, omissions or failures to execute bids. Probus is not liable for any loss that the client may be caused if Probus fails to carry out the absentee bids. The buyer is responsible for purchases executed through absentee bidding. The client is held responsable for purchases registrated from an illegible or incorrect absentee bid Probus reserves the right to not accept an unclear or illegible written bid. Results It is the responsibility of the absentee bidder to check that his or her bid has led to a successful purchase. Purchase and Payment The purchase price to buyer for the lot is the amount of the successful bid price and the buyer’s premium of 22,5% including VAT. - payment by bank card/debet card issued by a Swedish bank is accepted at the auction, no surcharge is added - (payment by other accepted creditcards up to a value of 100.000 sek is accepted. A surcharge of 3% is added €) Probus does not accept Eurochecks or other foreign checks. When paying by bank transfer, all transfers must state relevant lot or invoice number and buyer’s bid number. Bank transfers may be sent directly to: Handelsbanken SE-1 Stockholm Sweden IBAN SE88 6000 0000 0005 8976 4292 SWIFT/BIC HANDSESS For the account of Probus Auktioner 6112-589 764 292 Payment and collection is made at the latest 14 days after the auction. Probus reserve the right to charge a late payment fee of 2% per month on the purchase price if payment is not received on time. After 14 days a storage fee of 30 SEK will be charged on lots not removed. If the buyer fails to comply with these conditions Probus has the right to cancel the sale of the lot(S) in which the buyer is in default. Collection of purchased lots No purchase may be claimed or removed until it has been fully paid for, unless otherwise agreed by Probus. On the day of the auction lots may be collected until the end of the action at Armémuseum. Between April 24-25 lots may be collected at Grevgatan 6, from 14.00 to 17.00 (2 -5 pm), or at other times by agreement. Force majeure Probus is exempt from sanction for failure to meet a certain obligation in accordance with this agreement if the failure is based on a circumstance of the type stated below and the circumstance prevents, or considerably hinders, the obligation being met promptly. Circumstances providing grounds for exemption include act of war, currency restrictions, shortage of transport, fire, measures taken by an authority, change in legislation, industrial conflict, general shortage of goods, restrictions on fuel, accident or equivalent cirumstances. If Probus meeting of a certain obligation is delayed more than three months owing to a circumstance providing grounds for exemption, the purchaser is entitled, without having to pay compensation, to cancel the purchase in writing. Disputes Disputes concerning these terms shall be settled in accordance with Swedish law at a court in Sweden Probus 1 3 4 2 3 1 KABYLBÖSSA nordafrikansk, stock med dekor av mässing och ben, 165 cm; låset stannar ej i säkringsläge. Lock mechanism defect 3 000 (333 €) 2 SNAPPLÅSGEVÄR ottomanskt, stock med dekor av mässing, 129 cm. Lock an old replacement 5 SNAPPLÅSGEVÄR ottomanskt, lås och pipa med silvertaucherad dekor, stock med inläggningar, 105 cm. End of butt missing, part of stockdecoration missing 15 000 (1 667 €) 10 000 (1 111 €) 4 SNAPPLÅSGEVÄR ottomanskt, lås med guldtaucherad dekor. 137 cm, lock a replacement, damages, losses 3 000 (333 €) 5 SNAPPLÅSGEVÄR sardinskt, beslag och stockdekor av järn, 166 cm; skador. Damages 5 000 (556 €) 5 Probus 7 8 6 SNAPPLÅSGEVÄR albanskt, pipa märkt LAZZARINO-NAZZO, stock med graverad dekor, 172 cm 10 000 (1 111 €) 7 TROMBONPISTOL med flintlås, pipa och beslag med silverdekor, 50 cm 5 000 (556 €) 8 FLINTLÅSTROMBONER, 2 st med stålskurna pipor, 49 resp. 50 cm 9 3 000 (333 €) FLINTLÅSPISTOLER, 1 par graverade lås, beslag delvis av silver, 54 cm. Damages 6 000 (667 €) 10 SNAPPLÅSPISTOL kaukasisk, lås med guldtaucherad dekor, pipa med graverad dekor, 47 cm; renoverad. Restored 20 000 (2 222 €) 11 6 6 SNAPPLÅSPISTOL kaukasisk, lås och pipa med guldtaucherad dekor, pipa med text, 50 cm. Old repairs, damages 10 000 (1 111 €) Probus 9 10 11 7 Probus 12 14 SNAPPLÅSPISTOL albansk, mässingsklädd stock, 55 cm 4 000 (444 €) 15 SNAPPLÅSPISTOL stock med inläggningar av tråd och pärlemor, 39 cm 1 500 (167 €) 16 SHAMSHIR ottomansk, parerstång och baljbeslag med silvertaucherad dekor, klinga med guldtaucherad dekor, 92 cm, klinga 78 cm 13 6 000 (667 €) 17 KILIJ ottomansk, hornkavel, försilvrade beslag, klinga med spår av text, balja, 82 cm, klinga 68 cm. Grip with old repair 8 000 (889 €) 14 18 YATAGAN benkavel med dekor av koraller, klinga med guldtaucherad dekor samt text, balja, 75,5 cm. Small damages 12 000 (1 333 €) 19 YATAGAN kavelplattor av ben, klinga med graverad dekor, balja, 76,5 cm 2 500 (278 €) 20 12 FLINTLÅSPISTOL omkring 1800, för orienten, lås märkt Versailles, förgyllda mässingsbeslag, 51 cm 4 000 (444 €) 13 FLINTLÅSPISTOL lås med gravyr, pipa med etsad dekor, 39,5 cm 2 000 (222 €) 8 YATAGAN kavelplattor av ben med dekor av koraller, klinga med stämpel, balja, 73 cm 15 2 500 (278 €) 21 KHYBERKNIV kavelplattor av ben, järnmontering, balja med doppsko av järn, 71,5 cm. Small damages 5 000 (556 €) Probus 16 17 18 19 20 21 9 Probus 22 23 24 25 26 22 KARABELA parerstång och baljbeslag med niellodekor, damaskerad klinga, 88 cm, klinga 74 cm 25 000 (2 778 €) 23 SCHASKA kavel med hornplattor och silvermontering med niellodekor, munbleck med silverstämplar samt datering 1894, 91 cm, klinga 75 cm. Leather on scabbard later, lower scabbardmount an old replacement 15 000 (1 667 €) 24 KINDJAL benfäste, beslag med niellodekor, balja, 48 cm. Worn, damages 3 000 (333 €) 10 27 28 Probus 25 KINDJAL fäste och balja av silver med niellodekor, 44,5 cm. Worn, damages 2 000 (222 €) 26 KINDJAL silver med niellodekor, klinga med stämpel samt etsad dekor, balja med stämplar, 49 cm. Small parts missing, damages 2 000 (222 €) 27 KINDJAL 31 32 33 35 10 000 (1 111 €) 29 30 MINIATYRKINDJAL fäste och balja med niellodekor, 20 cm 28 KINDJAL KINDJAL 3 000 (333 €) 34 kavelplattor av horn och ben, guldtaucherad dekor, klinga med stämpel, balja, 66 cm. Small damages 1 200 (133 €) kavelplattor av horn, klinga med rester av guldtaucherad dekor, 44,5 cm. One gripplate with repair kavelplattor av horn, klinga med guldtaucherad dekor och text, 58 cm. Lower scabbardmount missing, scabbard with damages 5 000 (556 €) KINDJAL fäste med hornplattor, 62 cm. Damages 1 500 (167 €) MINIATYRKINDJAL kindjal, fäste och balja med niellodekor, 23 cm 1 000 (111 €) KNIVAR, 2 st brevkniv med jadeskaft, 20,5 cm, miniatyrkindjal med niellodekor, 22 cm 1 000 (111 €) 33 34 35 31 32 29 KINDJAL bengrepp, klinga med guldtaucherad text, 49,5 cm. Lower scabbardmount missing, damages 3 000 (333 €) 30 QUADARRA kavelplattor av horn, damaskerad klinga med stämplar, balja, 75 cm 4 000 (444 €) 36 36 YXA indopersisk, yxblad av järn, montering med kula av jade, 65 cm. Damages 5 000 (556 €) 11 Probus 37 STÖTVAPEN indopersiskt, järn med skuren dekor, 45x9,5 38 37 DUBBELDOLK indisk, 50 cm 39 4 000 (444 €) 1 200 (133 €) DOLK klinga med guldtaucherad dekor och text, 1900-talsfäste av horn, 33,5 cm 8 000 (889 €) 38 39 40 40 KARD indopersisk, jadefäste, genombruten och damaskerad klinga med guldtaucherad dekor, 31,5 cm. Damages 5 000 (556 €) 41 DOLK indopersisk, fäste och klinga av samaskerat stål. 32 cm, small damages, Proveniens: Familjen Rålamb 3 000 (333 €) 42 LANSSPETSDOLK ottomansk, benfäste, montering troligen av silver, klinga med stålskuren dekor, 52 cm 5 000 (556 €) 43 DOLK järnfäste med rester av guldtaucherad dekor, 46 cm 1 500 (167 €) 44 BICHWA indisk, fäste med graverad mässingsdekor, 31 cm 800 (89 €) 41 12 42 43 44 Probus 46 45 47 49 46 YAMBYA, 2 st arabiska, försilvrade beslag, 31 resp 20 cm 47 1 000 (111 €) KATAR indisk, öppningsbar klinga, rest av silvertaucherad dekor, 41 cm 1 500 (167 €) 48 RINGBRYNJA orientalisk, krage med tygförstärkning, skador, damages 5 000 (556 €) 49 SKÖLD indopersisk, etsad och taucherad dekor, 46,5 cm 3 000 (333 €) 50 TEPPO luntlåsgevär, japanskt, lås av mässing, 123 cm 4 000 (444 €) 48 45 51 KUKRI benkavel, baljbeslag av silver, 45 cm. Hilt restored 2 500 (278 €) KATANA svärd, japansk, klinga Koto Shinto 1600-tal, klinga 76 cm. Scabbard with small damage 15 000 (1 667 €) 50 51 13 Probus 52 53 54 55 52 KATANA svärd, japanskt, klinga med signering och datering, i shirasaya, klinga 68 cm 20 000 (2 222 €) 53 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Shinto 16-1700-tal med signering och datering, i shirasaya, klinga 53 cm 7 000 (778 €) 54 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Koto tidigt 1500-tal med signering och datering, i shirasaya, klinga 57 cm 5 000 (556 €) 55 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Shinto 16-1700-tal med signering, klinga 44,3 cm 6 000 (667 €) 14 56 WAKIZASHI kort svärd, japanskt, klinga Shinto 16-1700-tal med signering, klinga 42 cm. Kodzuka missing, damages 3 000 (333 €) 57 TANTO dolk, japansk, signerad klinga Goto 1865-1867, klinga 24,7 cm. Scabbard with minor damage 15 000 (1 667 €) 58 TSUBAS, 2 st parerplåtar, japanska, koppar, ca 7x6,5 cm 59 3 000 (333 €) TSUBAS, 2 st parerplåtar, japanska, järn och koppar, ca 8x7,5 cm 2 000 (222 €) Probus 56 57 58 59 60 65 62 61 62 TSUBAS, 6 st parerplåtar, japanska, järn, ca 7x6,5 - 8,5x8 cm 3 000 (333 €) 63 64 63 TSUBAS, 6 st parerplåtar, japanska, järn, ca 6,5x6 - 8x7,5 cm 60 3 000 (333 €) TSUBAS, 4 st parerplåtar, japanska, två av koppar, en av järn, en av shibuichi, ca 6x5,5 - 7,5x7 cm 2 500 (278 €) 61 TSUBAS, 6 st parerplåtar, japanska, järn, ca 7,5x7 - 8,5x8,5 cm 3 000 (333 €) 64 TSUBAS, 6 st parerplåtar, japanska, järn, ca 6,5x6 - 7,5x7 cm 3 000 (333 €) 65 KOGER MED 11 PILAR japanskt, pilar 67 cm, samt behållare med dosa 2 000 (222 €) 15 Probus 66 HJULLÅSPISTOLER, 1 par möjligen holländska, 1600-talets mitt, pipor med stämplar av krönt V, stockar med skuren dekor, 60 cm. Stock with small repairs, ramrods later 140 000 (15 556 €) 67 HJULLÅSPISTOLER, 2 st troligen tyska, 1600-talets mitt, åttkantiga pipor, järnbeslag, 60 cm; piporna med skador. Barrels with damages 80 000 (8 889 €) 68 HJULLÅSPISTOL 1600-talets mitt, pipa med stämplar: jakthorn (Suhl) samt hjul med taggar, kolvkappa av horn, 61 cm; framstock samt smärre delar senare, renoverad. Forend stock later, restored 25 000 (2 778 €) 69 HJULLÅSPISTOL typ omkring 1610, lås tidigt 1600-tal, pipa och stock senare, 65 cm. Composite wheellock pistol 66 16 40 000 (4 444 €) Probus 68 67 69 17 Probus 70 FLINTLÅSPISTOL holländsk, omkring 1700, lås märkt Ian v Wyck a utrecht (verksam ca 1690-1730), lås och pipa med stålskuren dekor, delvis guldad botten, pipa med Utrecht kontrollstämpel, förgyllda beslag, 52 cm; hanens tumgrepp saknas, stockskada. Small piece of hammer missing, stock with damage close to the barrel 50 000 (5 556 €) 71 VENDERPISTOL ändrad från flintlås, holländsk, omkring 1700, lås märkt Mastrec (Maastricht), graverade järnbeslag, 44 cm; skador. Damages 12 000 (1 333 €) 72 70 18 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par ändrade från flintlås, omkring 1700, järnbeslag, 51 cm. Hammers missing, damages 12 000 (1 333 €) Probus 71 73 FLINTLÅSPISTOL Tyrolen, lås märkt IG Mair In Bozn (Johan Georg M. Bolzano, verksam ca 1720-40), lås med graverad dekor, blånerad pipa, mässingsbeslag, 49 cm; eldstålets övre del saknas. Part of frizzen missing 12 000 (1 333 €) 74 FLINTLÅSPISTOL belgisk, lås märkt Thiermay (T.T, Liege, verksam ca 1720-50), pipa märkt Lazaro Lazarino, mässingsbeslag, 44 cm; liten stockskada. Minor stockdamage 72 10 000 (1 111 €) 73 74 19 Probus 75 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par danska, 1700-talets mitt, lås med stålskuren dekor signerade Valentin Marr a Coppenhagen (1696-1786), pipor med stålskuren dekor av krigare, silverbeslag med dekor av rocailler m.m, stockar av valnöt, 44 cm 100 000 (11 111 €) 75 20 Probus 76 76 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par omkring 1740-50, lås och pipor med stålskuren och graverad dekor mot guldad botten, mässingsbeslag, 40,5 cm. Minor damages. Avbildade i European firearms in Swedish castles, Kåa Wennberg, 1986, sid 10 och 11 35 000 (3 889 €) 77 77 FLINTLÅSPISTOL lås signerat Wålberg Stockholm (Anders Wåhlberg 17201793, mästare 1763, samma år utnämnd till arvfurstarnas böss- och pistolsmed), lås och beslag med stålskuren dekor mot guldad botten, pipa med AW:s stämpel samt tre kronor, valnötsstock, 41 cm. Historik: Anders Wåhlberg tillverkade pistolen Anckarström sköt Gustav III med. Det exemplaret finns utställt på Livrustkammaren. 30 000 (3 333 €) 21 Probus 78 78 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par 1700-talets mitt, lås signerade S Ungrot Örebro (1719-1795, mästare 1742), en pipa med P-stämpel, mässingsbeslag, 44 cm. Proveniens: Hedberg-Braatens vapensamling, Bjersjölagårds slott 35 000 (3 889 €) 79 80 22 Probus 81 82 79 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par svenska, 1700-talets senare hälft, mässingsbeslag, 44 cm; laddstock saknas, skador 7 000 (778 €) 80 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par ändrade från flintlås, lås med signatur Meidinger Stockholm (Johan Frantz M, 1720-1769, mästare 1750, Kungl Maj:ts bössmed 1759), lås och järnbeslag med graverad dekor, damaskerad pipor, 37 cm; laddstockar saknas. Ramrods missing 12 000 (1 333 €) 81 83 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par ändrade från flintlås, 1700-talets mitt, lås signerade Nusbaum Stockholm (Jacob N, 1731-1802, eller fadern Moritz Friedrich ca 1698-1749), järnbeslag med graverad dekor, 41 cm 15 000 (1 667 €) 82 SLAGLÅSPISTOL ändrad från flintlås, lås med signatur Meidinger Stockholm (troligen Johan Frantz M 1720-69), järnbeslag, 41 cm 5 000 (556 €) 83 SLAGLÅSPISTOL 1800-talets mitt, lås märkt PG Lagerholm (Stockholm), räfflad pipa, graverade stålbeslag, 36 cm, kal ca 11 mm; laddstock saknas. Ramrod missing 3 000 (333 €) 23 Probus 84 SNAPPLÅSPISTOL italiensk, tidigt 1700-tal, graverade järnbeslag, 35,5 cm; renoverad. Restored 3 000 (333 €) 85 FLINTLÅSPISTOL engelsk, 1700-talets första hälft, signerad John Harman London, Londons kontrollstämpel, silverbeslag, 30 cm 4 000 (444 €) 84 86 FLINTLÅSPISTOL engelsk, 1700-talets senare hälft, lås märkt J Hall, pipa märkt London samt med Londons kontrollstämplar, mässingsbeslag, 34 cm 6 000 (667 €) 87 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1700-tal, lås signerade Newton, mässingsbeslag med spår av försilvring, 33 cm; slitage. Worn 5 000 (556 €) 85 88 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, tidigt 1800-tal, lås märkta Bird & Ashmore, pipor märkta London, graverade stålbeslag, 36,5 cm, senare schatull med kultång 12 000 (1 333 €) 89 86 FLINTLÅSPISTOL dubbelpipig, engelsk, omkring 1800, lås märkt W Parker (William P, London, verksam 1794-1841), pipa märkt W Parker to his Majesty London, graverade stålbeslag, 36,5 cm; stocken renoverad. Stock restored, barrel with later numbers 6 000 (667 €) 90 FLINTLÅSPISTOL engelsk, 1700-talets senare hälft, låsbleck och pipa av mässing, lås märkt P Wilkinson, 34 cm 3 000 (333 €) 87 24 Probus 88 90 89 91 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, sent 1700-tal, lås märkta Wogdon (Richard W London, verksam 1770-1803), pipor märkta Wogdon London, Londons kontrollstämpel samt RW, London-stämplade silverbeslag, 37 cm, senare schatull med tillbehör. Case later 91 20 000 (2 222 €) 25 Probus 93 SLAGLÅSPISTOL ändrad från flintlås, tidigt 1800-tal, pipa av sydeuropeisk typ med stämplar samt märkt Cn Cordu, stålbeslag, 35 cm; laddstocken senare. Ramrod later 2 000 (222 €) 94 SLAGLÅSPISTOL belgisk, 1800-talets mitt, pipa med Liege kontrollstämpel, stålbeslag, 36 cm; laddstocken saknas. Ramrod missing 2 000 (222 €) 92 95 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par belgiska, 1800-talets mitt, graverade beslag, räfflade pipor med Liege kontrollstämpel, 31,5 cm. Ramrods missing, small damages 4 000 (444 €) 94 93 95 92 SLAGLÅSPISTOL tysk, 1830-tal, lås och pipa med märkning i guld V.C Schilling in Suhl, graverade vitmetallbeslag, 34 cm; small damages 5 000 (556 €) 26 96 Probus 96 KAMMARLADDNINGSPISTOL med slaglås, märkt N Löbnitz patent, Kiöbenhavn No II No 127, 39,5 cm; smärre rostskador. Small rustdamages 8 000 (889 €) 97 FLINTLÅSPISTOL sent 1700-tal, pipa och låshus av mässing, springbajonett, 29 cm. Ramrod later 4 000 (444 €) 98 FLINTLÅSPISTOL fyrpipig, omkring 1800, märkt 9III, kolv med stift, 21,5 cm 10 000 (1 111 €) 99 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par dubbelpipiga, troligen franska, 1700-talets mitt, järnbeslag, 18 cm; laddstockar saknas, en framstock senare. Ramrods missing, one forend stock later, damages 3 000 (333 €) 100 FLINTLÅSPISTOL troligen fransk eller belgisk, 1700-talets senare hälft, järnbeslag, 17 cm 4 000 (444 €) 101 FLINTLÅSPISTOL sent 1700-tal, lås och pipa med gravyr, mässingsbeslag, 20 cm 3 500 (389 €) 99 97 100 98 101 27 Probus 107 102 108 102 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1700-talets mitt, lås märkta Clarkson London samt med Londons kontrollstämpel, kolvar med silvertråd, kappa troligen av silver, 20 cm 7 000 (778 €) 103 FLINTLÅSPISTOL dubbelpipig, engelsk, omkring 1800, låshus av brons märkt Conway Manchester, Birminghams kontrollstämpel, 18 cm 3 000 (333 €) 104 103 104 FLINTLÅSPISTOL engelsk, omkring 1800, låshus och pipa av mässing, märkt Twigg London, springbajonett, 18,5 cm 3 000 (333 €) 105 FLINTLÅSPISTOL engelsk, sent 1700-tal, märkt J & W Richards samt med Londons kontrollstämpel, 18 cm 2 000 (222 €) 105 106 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par engelska, omkring 1800, lås signerade Dunderdale & Mabson (Birmingham), pipor med Londons kontrollstämplar, 19 cm; överläppar med skruvar senare. Upper wisejaws with screws later 4 000 (444 €) 107 FLINTLÅSPISTOL engelsk, omkring 1800, märkt Tatham & Egg London samt med Londons kontrollstämpel, 14 cm 2 000 (222 €) 108 FLINTLÅSPISTOL engelsk, omkring 1800, märkt Cole Devizes samt med Birminghams kontrollstämpel, 15 cm 106 28 2 000 (222 €) Probus 109 SLAGLÅSPISTOL skotsk, 1800-talets mitt, lås märkt Mortimer, stock av graverat stål med silverdekor, 25 cm. Hammer and ramrod later 8 000 (889 €) 109 111 110 110 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1800-talets mitt, pipor märkta C Lancaster 151 New Bond St, Londons kontrollstämpel, 15 cm, originalschatull med tillbehör. One hammer with repair 112 12 000 (1 333 €) 112 SLAGLÅSPISTOL 111 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par engelska, 1800-talets mitt, märkta H Meredith London samt med Birminghams kontrollstämpel, 13 cm, schatull med tillbehör 7 000 (778 €) dubbelpipig vender, engelsk, 1800-talets mitt, märkt Cogswell samt med Londons kontrollstämpel, 16,5 cm. Small repair 2 000 (222 €) 29 Probus 113 114 115 116 117 118 119 120 113 SLAGLÅSPISTOL belgisk, 1800-talets mitt, Liege kontrollstämpel, springbajonett, 24 cm 2 500 (278 €) 114 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par belgiska, 1800-talets mitt, Liege kontrollstämpel, 17,5 cm; kolvarna med skador. Butts with damages 1 500 (167 €) 115 SLAGLÅSPISTOLER, 1 par 117 SLAGLÅSPISTOL belgisk, 1800-talets senare hälft, Liege stämplad, 18,5 cm 1 200 (133 €) 118 SLAGLÅSREVOLVER s.k pepperbox, amerikansk, 1800-talets mitt, Blunt & Syms, New York, 17,5 cm 4 000 (444 €) 119 SLAGLÅSREVOLVER belgiska, 1800-talets mitt, Liege kontrollstämpel, 20 cm fyrpipig s.k pepperbox, belgisk, 1800-talets mitt, Mariettes patent, Liege kontrollstämpel, 16,5 cm 116 SLAGLÅSPISTOL 120 SLAGLÅSREVOLVER 2 000 (222 €) troligen belgisk, 1800-talets mitt, damaskerad pipa, 18 cm. Mechanism defect 1 200 (133 €) 30 2 000 (222 €) sexpipig s.k pepperbox, engelsk, 1800-talets mitt, Birminghams kontrollstämpel, 19 cm 2 500 (278 €) Probus 121 124 125 122 126 123 124 ELDDON 121 SLAGLÅSREVOLVER sexpipig s.k pepperbox, 1800-talets mitt, Birminghams kontrollstämpel, 19 cm 3 000 (333 €) 122 SLAGLÅSPISTOL engelskt, omkring 1800, märkt W Bond, Lombard Street London, mässing, 17 cm. Top jaw with screw later 3 000 (333 €) 125 ELDDON omkring 1800, stål, 12,5 cm fyrpipig, mässing, stämplad J Engh. (Johan Engholm Ödestugu 1820-1918, 20,5 cm; defekt, skador. Damages 2 000 (222 €) 123 SLAGLÅSREVOLVER fyrpipig, 1800-talets senare hälft, Aledals nyckelfabrik Habo, nr 22, 16,5 cm 2 000 (222 €) 3 000 (333 €) 126 KRUTPROVARE med flintlås, omkring 1800, lås omkring 1660 med spår av signatur. 33 cm, smärre stockskada. Stock with small damage 3 000 (333 €) 127 HJULLÅSSTUDSARE lås omkring 1700, stock 18-1900-tal, rikt dekorerad, 95,5 cm 25 000 (2 778 €) 127 31 Probus 129 130 131 128 132 128 HJULLÅSGEVÄR 1800-tal, lås 1600-talets mitt med senare dekor, stock med beninläggningar, 116 cm; skador och lagningar. Composite wheellock gun, 19th century, lock 17th century with later decorations, damages and repairs 8 000 (889 €) 129 FLINTLÅSGEVÄR österrikiskt, lås signerat An: Ascha in Wien (Anton A, verksam 1807-15), förgyllda mässingsbeslag, 130 cm 10 000 (1 111 €) 32 130 FLINTLÅSGEVÄR tillbakaändrat från slaglås, pipa märkt med guld Joa.von. Duben, järnbeslag, 131 cm; yttre låsdelar 1900-tal, lock partly 20th century 10 000 (1 111 €) 131 FLINTLÅSGEVÄR engelskt, omkring 1800, märkt T Stanton, pipa med Birminghams kontrollstämpel, mässingsbeslag, 133 cm. Small rustdamages 5 000 (556 €) Probus 133 134 135 132 SLAGLÅSSTUDSARE ändrad från flintlås, lås signerat D Bars Stockholm (David B I 1686-1759 eller David B II 1718-1758-59), damaskerad pipa med Bars stämpel, förgyllda mässingsbeslag, 111 cm, kal ca 15 mm; små skador, äldre järnförstärkning mellan lås och varbygel 134 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, 1800-talets mitt, lås och beslag med graverad dekor, pipa märkt C Chr Schilling in Suhl, 113, 5 cm, kal ca 14 mm; mekanismen defekt. Mechanism defect 8 000 (889 €) 15 000 (1 667 €) 133 SLAGLÅSGEVÄR ändrat från flintlås, belgiskt, lås märkt F I Sauvage (Liege, verksam 1758-ca 1785), lås, pipa och beslag med rikt stålskuren dekor, 144 cm 10 000 (1 111 €) 135 SLAGLÅSSTUDSARE österrikisk, 1800-talets mitt, lås märkt In Wien, pipa med guldtext: Jefcheck, graverade stålbeslag, kolv märkt Slawitzko, 99 cm, kal ca 13 mm. Safetycatch screw missing 5 000 (556 €) 33 Probus 136 136 SLAGLÅSSTUDSARE troligen belgisk, 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, 117 cm, kal ca 14 mm 7 000 (778 €) 137 MÅLSKJUTNINGSSTUDSARE med slaglås, järnbeslag, mynning med stämplar 8B, halvstock, 102 cm, kal ca 4 mm 5 000 (556 €) 138 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, ändrat från flintlås, lås märkta Guillaume Berleur (Liege ca 1780-1830, arbetade omkring 1800 i Versailles), graverade stålbeslag, damaskerade pipor, tumplåt av silver med krönt vapen, 120 cm; kolven förlängd under brukstiden, smärre skador. Damages 137 5 000 (556 €) 139 SLAGLÅSSTUDSARE dubbelpipig, ändrad från flintlås, lås och pipor märkta Fischer a/in Mehlis, beslag av vitmetall, 111,5 cm, kal ca 12 mm. Ramrod later 15 000 (1 667 €) 138 139 34 Probus 140 SLAGLÅSGEVÄR danskt, 1800-talets mitt, lås signerat DELCOMYN Kiöbenhamn, garverade stålbesla, 131 cm, ramrod missing forend stock with damages 3 000 (333 €) 140 141 142 141 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, 1800-talets mitt, lås och stålbeslag med graverad dekor, en pipa räfflad och en slätborrad, halvstock med skuret djurhuvud, 114 cm. Smooth bore, one rifled, 12 mm 142 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, tyskt, 1800-talets mitt, lås och beslag med stålskuren och graverad dekor, pipor med guldtext: J Funck & Comp in Suhl, 121 cm 7 000 (778 €) 12 000 (1 333 €) 143 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt, engelskt, 1800-talets mitt, lås märkta Chard, pipor märkta Chard Croydon, 100,5 cm 143 3 000 (333 €) 35 Probus 144 145 146 147 146 LODBÖSSA 144 SLAGLÅSGEVÄR dubbelpipigt för barn, 1800-talets mitt, knallpillerlås, halvstock, 80 cm 3 000 (333 €) 145 TÄNDNÅLSGEVÄR dubbelpipigt, tyskt, 1800-talets mitt, Dreyse, graverade stålbeslag, damaskerade pipor märkta i silver Dreyse Sömmerda, 116 cm; laddstock saknas. Ramrod missing 7 000 (778 €) 36 med snapplås, 16-1700 tal, lås med vändeldstål, slätborrad pipa märkt S, stock med inläggningar av ben. 119 cm, senare framstock, laddstock samt delar av dekor saknas, skador, damages, forendstock later, losses 7 000 (778 €) 147 SLAGLÅSSTUDSARE 1800-talets mitt, låsbleck av mässing, pipa daterad 1705 samt märkt Samuel Jahnson Rederspore, 127 cm, kal ca 11 mm 3 000 (333 €) Probus 148 149 150 151 148 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 150 LUFTGEVÄR civilt norskt, 1800-talets mitt, kammare märkt H Larsen Drammen, räfflad pipa, 125 cm, kal ca 11 mm 1700-talets senare hälft, lås märkt C Nortman a Berlin, mässingsbeslag, 113 cm; hane och laddstock saknas, skador. Hammer and ramrod missing, damages 149 KAMMARLADDNINGSGEVÄR 151 FLINTLÅSTROMBON 5 000 (556 €) 10 000 (1 111 €) med slaglås, 1800-talets mitt, halvstock, 135 cm; laddstock saknas, slitage. Ramrod missing, worn 2 500 (278 €) engelsk typ, lås och pipa omkring 1800, stock 1800-tal, 72 cm 6 000 (667 €) 37 Probus 152 SNAPPLÅSTROMBON spansk, pipa med stämpel GB Zugno (Giovan Battista Z verksam i Brescia Italien, ca 1750-60), mässingsbeslag, 80 cm; bälthake saknas, skador. Belthook missing, damages 4 000 (444 €) 152 153 TVÅHANDSSVÄRD 1800-tal, renässanstyp, parerstång och knapp av järn, klinga med etsad dekor, 174 cm 20 000 (2 222 €) 154 VÄRJA omkring 1600, järnfäste, blodränna med text DEL CAMPO, 113,5 cm, klinga 98,5 cm; parerstång och lindning senare. Quillon and gripbound later 10 000 (1 111 €) 155 VÄRJA 1600-tal, järnfäste med genombrutna parerplåtar, 124 cm, klinga 104,5 cm; nitknapp samt en kavelkrans senare. Tangnut and one turkshead later. Jämför liknande ex på Skokloster, Brahe Bielkska rustkammaren 153 38 20 000 (2 222 €) Probus 155 156 VÄRJA 154 156 engelsk, 1600-talets mitt, järnfäste, klinga med blodränna, 105 cm, klinga 87 cm; lindningen senare. Gripbound later 20 000 (2 222 €) 39 Probus 157 SKÅLRAPPIR spansk, Bilbao, 1700-tal, klinga märkt IHN SOLINGEN, 100 cm, klinga 84,5 cm; smärre lagningar. Small repairs 10 000 (1 111 €) 158 SKÅLRAPPIR sydeuropeisk, 16-1700-tal, järnfäste, skål med genombruten dekor, rikasso med smedstämpel, 143 cm, klinga 125 cm; lindningen senare, skador. Gripbound later, damages 5 000 (556 €) 159 SKÅLRAPPIR sydeuropeisk, sent 1600-tal, järnfäste med genombruten dekor, 118 cm, klinga 101 cm; knappen ej ursprungligen tillhörande, kaveln senare, skålen med rosthål. Composite rapier, damages 4 000 (444 €) 157 159 158 160 SCHIAVONA italiensk, 1700-tal, järnfäste med bronsknapp, klinga med spår av etsad dekor, 112 cm, klinga 94 cm 12 000 (1 333 €) 161 VÄRJA av schwedendegentyp, 1600-talets senare hälft, järnfäste med tumbygel, klinga märkt SAHAGVM samt med solingenulv, 93 cm, klinga 79 cm; fästet troligen med senare dekor. Decoration on hilt possibly later 6 000 (667 €) 40 162 VÄRJA järnfäste 1650-60-tal, senare mässingskavel, 1800-talsklinga med etsat monogram under krona, 95 cm, klinga 81 cm, composite sword 3 000 (333 €) Probus 161 160 162 41 Probus 164 MANSKAPSVÄRJA svensk, m/1685 för infanteriet, klinga med P-stämpel, 103,5 cm, klinga 89 cm 20 000 (2 222 €) 165 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändrad infanterimanskapsvärja m/1685, kassationsstämpel, balja, 89 cm, klinga 73 cm 4 000 (444 €) 166 HUGGVÄRJA svensk, m/1832 för flottan, omändr. infanterivärja m/1685, kassationsstämpel, balja, 90 cm;. Grip bound later 4 000 (444 €) 165 166 167 KAVALLERIVÄRJA svensk, tidigt 1700-tal, järnfäste, handbygel fäst vid knappen med skruv, modell utan tumbygel, klinga med blodränna och dekorstämpel, 102 cm, klinga 85,5 cm, senare lindning 25 000 (2 778 €) 168 KAVALLERIVÄRJA svensk, s.k m/1680, järnfäste med tumbygel, parerplåt med regementsbeteckning ABRS45 CN16, 96 cm, klinga 79,5 cm; parerplåten med rosthål och lagning, kavellindning saknas, rostskador. Damages 6 000 (667 €) 169 VÄRJA 163 164 163 VÄRJA svensk, m/1653 s.k soldatsvärd, möjligen ryttarsvärd, kavellindning av mässingstråd, klinga med Wira-stämplar, knapp med flottans kassationsstämpel, 96 cm, klinga 79 cm, bredd 43 mm 50 000 (5 556 €) 42 svensk, av karolinsk drabant/kavallerimodell, järnfäste med märkning ”1”, klinga med flat ås, 106,5 cm, klinga 90,5 cm. Historik: Enligt uppgift tillverkades 20 exemplar av värjan (detta exemplar med nr 1) för en drabantkår som sattes upp inför Karl XIV Johans begravning 1844, de användes senare av Karl XV:s drabanter. En kapten Lindbom skall ha fått två stycken som gåva vid sitt avsked, varav denna är den ena 10 000 (1 111 €) Probus 170 DRABANTVÄRJA svensk, m/1701, förgyllt mäs�singsfäste, klinga med skarp ås och P-stämpel, 114 cm, klinga 97,5 cm. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn, har tidigare ingått bland de värjor som danskarna tog vid Gottorpska fästningen Tönningens kapitulation i maj 1713. Identiskt exemplar påträffat i västmanländsk kyrka år 2004. Fyndet gör att man med stor sannolikhet kan fastställa dessa som drabantvärja m/1701 100 000 (11 111 €) 168 167 169 170 43 Probus 171 172 173 174 171 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, tidigt 1700-tal, mässingsfäste med dekor, klinga av kavallerimodell, 96 cm, klinga 80 cm; kavellindningen senare, klingan nerslipad 8 000 (889 €) 172 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA tidigt 1700-tal, mässingsfäste, klinga ej ursprungligt tillhörande, 108 cm, klinga 92 cm 10 000 (1 111 €) 173 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, 1720-30-tal, förgyllt fäste, 98 cm, klinga 81,5 cm; senare lindning, smärre lagning 15 000 (1 667 €) 174 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, 1730-40-tal, mässingsfäste med rester av förgyllning, klinga med etsad dekor samt text: VIVAT FREDRICH REX SUECIA, 100 cm, klinga 83,5 cm 25 000 (2 778 €) 44 175 175 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1729, mässingfäste, klinga med P-stämpel, 104 cm, klinga 88 cm; fästet omarbetat, skador, lagningar 10 000 (1 111 €) Probus 176 KAVALLERIVÄRJA svensk, m/1739, mässingsfäste med svärdsfejarstämpel AD, klinga med P-stämpel, 113 cm, 96,5 cm; senare kavellindning 15 000 (1 667 €) 177 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, tidigt 1800-tal, förgyllt mässingsfäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor samt text: PRO DEO ET PATRIA, 98 cm, klinga 83,5 cm; smärre omblånering. Small part of bluening restored 25 000 (2 778 €) 178 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, omkring 1800, förgyllt mässingsfäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor med text: Gustavus Adolphus IV Rex Sveciae samt lilla riksvapnet, 103 cm, klinga 86 cm; senare lindning. Later gripbound 20 000 (2 222 €) 179 KOMMENDERVÄRJA svensk, förgyllt fäste tidigt 1700-tal, monterad med P-stämplad omslipad ryttarklinga, 98 cm, klinga 80 cm, senare lindning 15 000 (1 667 €) 176 177 178 179 45 Probus 180 182 183 184 180 PALLASCH 1760-tal, snarlik Armemuseums ex för profoss vid Kalmar regemente, slätt mässingsfäste, 112 cm, klinga 94,5 cm; kavel och klinga senare. Blade and grip later 5 000 (556 €) 181 PALLASCH svensk, m/1773 för manskap vid Norra skånska kavalleriregementet, Livregementet till häst och Östgöta kavalleriregemente, klinga med P-stämpel, 117 cm, klinga 99 cm 15 000 (1 667 €) 182 SABEL m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, parerstång med kronstämpel, klinga med P-stämpel, balja, 80 cm 7 000 (778 €) 46 183 SABEL m/1807 för Savolax lätta infanteriregemente, mässingsfäste med svärdsfejarstämpel CD, parerstång med kronstämpel, klinga med Pstämpel, 80 cm 5 000 (556 €) 184 SJÖOFFICERSSABEL svensk, sent 1700-tal, mässingsfäste med ankare och tre kronor, balja med mässingsbeslag, 88 cm, klinga 76 cm; släpskon äldre komplettering, skador. Damages 5 000 (556 €) 181 Probus 185 188 186 189 187 190 191 185 PALLASCH sjöfynd, preussisk, m/1733 blade 40 cm; scabbard later 3 000 (333 €) 186 PALLASCH 189 PALLASCH sjöfynd, preussisk, m/1733, blade 67 cm; scabbard later dansk, m/1789 för kavalleriet, mässingsfäste med märkning C132, klinga med stämpel, 111 cm, klinga 93 cm 187 PALLASCH 190 HUSAROFFICERSSABEL 3 000 (333 €) 1700-talets mitt, fäste helt av mässing med tumbygel, klinga med spår av etsad dekor, 89 cm, klinga 76 cm 8 000 (889 €) 188 PALLASCH dansk, m/1750 för kavalleriet, mässingsfäste, märkt NFRWC56, svag etsad dekor, 98 cm, klinga 84,5 cm; Gripbound later 7 000 (778 €) 7 000 (778 €) omkring 1800, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, 96 cm, klinga 84 cm. Gripbound missing 1 500 (167 €) 191 MANSKAPSSABEL närmast lik m/1791, för husar, klinga märkt W Tesche P.B Solingen, balja med stämpel P, 101 cm, klinga 88 cm; baljan med skador. Scabbard with damages 7 000 (778 €) 47 Probus 192 193 192 OFFICERSSABEL fäste sent 1700-tal, 1800-talsklinga med etsad dekor samt monogram möjligen Nikolaus II, 94 cm, klinga 80 cm 2 000 (222 €) 193 OFFICERSSABEL förgyllt fäste sent 1700-tal, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av Karl XIV Johans (1818-1844) och kronprins Oscars monogram, 92 cm, klinga 79 cm 4 000 (444 €) 195 194 OFFICERSSABEL omkring 1820-30, troligen för artilleriet, äldre klinga med etsad dekor, stålbalja, 96 cm, klinga 82 cm 8 000 (889 €) 195 OFFICERSSABEL omkring 1820-30, mässingsfäste, stålbalja med koppelringar och band av mässing, 100,5 cm, klinga 88 cm 2 500 (278 €) 194 48 Probus 197 197 OFFICERSSABEL 196 196 OFFICERSSABEL svensk, omkring 1810, förgyllt fäste med kappa i form av griphuvud, handbygel i form av orm, kavelplattor av ebenholts, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av nordstjärnan och blixtknippe, stålbalja med förgyllda beslag med reliefdekor, 95 cm, klinga 82 cm. Small damages 50 000 (5 556 €) svensk, 1810-tal, förgyllt fäste, kavelplattor av pärlemor med initialer LS, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av Karl Johans monogram under prinskrona, lilla riksvapnet, blixtknippen m.m samt signerad Norberg Stockholm, läderbalja med förgyllda och dekorerade beslag, 90,5 cm, klinga 78 cm; doppskons släpsko saknas, klingan med smärre rostskador. End of lower scabbardmount missing, blade with small rustdamages 40 000 (4 444 €) 49 Probus 199 200 201 201 OFFICERSSABEL 198 198 OFFICERSSABEL svensk, 1838 för husar, fäste och baljbeslag med förgylld dekor, klinga med etsad och förgylld dekor av Karl XIV Johans monogram, lilla riksvapnet m.m samt text: 1:a priset för kappridning öfver hinder vid Skånska husarregementet år 1838, 97 cm, klinga 83 cm; baljans läder saknas, smärre skador. Damages 4 000 (444 €) 199 OFFICERSSABEL svensk, 1800-talets mitt, för Livregementets dragoner, fäste och baljbeslag av mässing, 90 cm, klinga 77,5 cm; baljlädret med skador. Leather on scabbard with damage 2 500 (278 €) 202 INFANTERIOFFICERSVÄRJA omkring 1830-40, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor och motiv av Första och Andra Livgrenadjärregementet, balja, 101 cm, klinga 84 cm 7 000 (778 €) svensk, för husar, fäste och balja med rester av förgylld dekor, klinga med etsad text: 1sta priset för kappridning öfver hinder vid Skånska Husar Regementet år 1844, 101 cm, klinga 87,5 cm; baljans läder saknas. Damages 203 OFFICERSSABEL 200 OFFICERSSABEL 204 OFFICERSSABEL 3 000 (333 €) svensk, 1800-talets mitt, för Livgardet till häst eller Kronprinsens husarer, balja, 91 cm, klinga 78 cm; baljans läder med skada. Leather on scabbard with damage 2 500 (278 €) 50 svensk, m/1852 för Livregementena till fots, förgyllt fäste, kavel med adjutantsemblem Oscar, fäste och munbleck märkta Morell & Co Stockholm, 92 cm, klinga 78,5 cm 5 000 (556 €) svensk, m/1859 för infanteriet, förgyllt fäste, klinga märkt W. Schmolz & Co, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 99 cm, klinga 85,5 cm 4 000 (444 €) Probus 204 202 203 205 206 207 205 OFFICERSSABEL svensk av fransk modell, förgyllt mässingsfäste med dekor av riksvapnet, klinga med etsad dekor och Karl XV:s monogram (1859-72) samt märkt Eisenhauer, stålbalja märkt J A Henckels Solingen, 92,5 cm, klinga 80 cm; baljan med smärre skador 6 000 (667 €) 206 OFFICERSSABEL svensk, 1870-80-tal, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram, hornkavel, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor märkt Wester & Co in Solingen, 98 cm, klinga 86 cm; klingan med liten rostskada. Small rustdamages 5 000 (556 €) 208 207 OFFICERSSABEL svensk, 1860-70-tal, för ridande artilleri, mässingsfäste, balja, 88 cm, klinga 76 cm; skador 1 500 (167 €) 208 OFFICERSSABEL svensk, 1860-70-tal, mässingsfäste märkt Morell & Cni, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, 89,5 cm, klinga 77 cm. Litteratur: Svenska blankvapen, Olof P Berg del VI sid 83: sabel m/1830 för officer vid generalstabskåren. Säljs för Röda Korsets räkning 1 500 (167 €) 51 Probus 209 OFFICERSSABEL svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste märkt Morell & Cni, handbygel med trekronor-sköld, balja svärtad efter 1912, 93 cm, klinga 81 cm 1 200 (133 €) 210 UNIFORMSVÄRJA svensk, m/1824 för sjöofficer, benkavel, fäste och baljbeslag av förgylld mässing, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av Karl XIV Johans monogram m.m, 92,5 cm, klinga 80,5 cm; kaveln med spricka, klingan med rostskador, baljans läder defekt 209 8 000 (889 €) 211 HUGGVÄRJA svensk, m/Améen 1854 för officer vid flottan, förgyllt fäste med bl.a Oscar I:s monogram, balja, 76,5 cm (inkl pik 80 cm) 30 000 (3 333 €) 212 SJÖOFFICERSSABEL svensk, ca 1875, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram märkt Morell & Cni, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja med dekor av marina attribut samt fyrtorn, 88 cm, klinga 74,5 cm 15 000 (1 667 €) 213 SJÖOFFICERS SABEL svensk, m/1878, klinga med etsad dekor av lilla riksvapnet m.m, balja, 87 cm, klinga 74 cm, koppel m/1915 3 000 (333 €) 214 SJÖOFFICERS SABEL svensk, m/1915, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, baljans munbleck med monogram under adlig krona, 87 cm, klinga 74 cm; skador. Damages 3 000 (333 €) 215 SABEL svensk, för jägmästare, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram (1872-1907), klinga märkt G Svalling Mölntorp, balja med dekor av jaktattribut, 88 cm, klinga 75,5 cm 5 000 (556 €) 210 52 211 212 Probus 218 213 219 214 220 216 SABEL 215 svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste med Oscar II:s monogram (1872-1907), klinga GE Svalling Mölntorp med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 90 cm, klinga 77 cm; doppskon med tryckskador, nedre koppelringen avlägsnad ca 1915. Scabbard with small damage 3 000 (333 €) 217 OFFICERSSABEL svensk, m/1889 för artilleriet, GE Svalling Mölntorp, balja efter 1912, 94 cm, klinga 80 cm 2 500 (278 €) 218 OFFICERSSABEL 216 svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 107 cm, klinga 92 cm 2 000 (222 €) 219 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga märkt Import, etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm 2 500 (278 €) 220 OFFICERSSABEL svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, klinga märkt Import, etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm 217 2 500 (278 €) 53 Probus 222 223 226 227 230 231 221 224 225 228 229 226 MANSKAPSSABEL svensk, m/1854 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912 märkt T2/1 No 64, 102 cm 221 OFFICERSSABEL 1 500 (167 €) svensk, m/1899 för infanteriet, tysk tillverkning, parerstång med initialer MafR, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99,5 cm, klinga 86 cm 227 MANSKAPSSABEL 222 UNDEROFFICERSSABEL 228 MANSKAPSSABEL svensk, m/1867, balja, 104 cm 2 500 (278 €) svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 98 cm, klinga 85 cm 1 500 (167 €) 223 MANSKAPSSABEL svensk, m/1831 för artilleriet, nummerriktig balja G.A.C.B. No 35, 103 cm 2 000 (222 €) 224 MANSKAPSSABEL 1 500 (167 €) svensk, m/1867 för kavalleriet, balja efter 1912, 105 cm 1 500 (167 €) 229 MANSKAPSSABEL svensk, m/1867 för kavalleriet, nummerriktig balja A5/4 No 38 efter 1912, 105 cm 1 500 (167 €) 230 SABEL svensk, m/1889 för artilleriet, GE Svalling Rosenfors, balja, 94,5 cm svensk, försöksmodell 1889 för kavalleriet, Cederströms projekt, järnfäste, klinga med stämpel H.H J.S, stålbalja märkt nr 15 på släpskon, 115 cm 225 MANSKAPSSABEL 231 MANSKAPSSABEL 3 000 (333 €) 1 500 (167 €) svensk, m/1854, kavel med sju spiraler, balja med ankarstämpel (Eskilstuna), 104 cm 2 000 (222 €) 54 svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 107 cm 1 500 (167 €) Probus 232 233 234 232 MANSKAPSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling Eskilstuna, balja efter 1912, 109 cm 1 200 (133 €) 233 SABEL norsk, m/1855 för underofficer, klinga med krönt K (Kongsberg), balja, 90 cm, klinga 76 cm; kaveln med slitage. Grip worn 5 000 (556 €) 235 234 SABEL dansk, m/1904 för underofficer, fäste och baljbeslag av mässing, klinga märkt C.L. Seifert Kgl. Hof guldtraekker Kjöbenhavn, 77,5 cm, klinga 65 cm; baljan något krympt 1 500 (167 €) 235 OFFICERSSABEL rysk, s.k guldsabel av S:t Georg-typ, m/1913, förgyllt fäste med Nicholaus II:s monogram, klinga märkt WK & CLE Solingen, etsad dekor av Nicholaus II:s monogram och dubbelörn, stålbalja, 97 cm, klinga 83 cm 75 000 (8 333 €) 236 OFFICERSSCHASKA rysk, m/1881, klinga märkt Clauberg Solingen, etsad dekor med spår av förgyllning av rysk dubbelörn, troféknippen m.m, 97 cm, klinga 83 cm. Grip with small damages 10 000 (1 111 €) 236 55 Probus 237 238 239 241 240 237 SJÖOFFICERSSABEL ca 1830-50, förgyllt fäste och baljbeslag, benkavel, klinga med etsad, blånerad och förgylld dekor, 79,5 cm, klinga 68,5 cm 10 000 (1 111 €) 242 238 SJÖOFFICERSSABEL tysk tillverkning, tidigt 1900-tal, förgyllt fäste, balja, 93 cm, klinga 79,5 cm. Gripbound with damage 3 000 (333 €) 239 OFFICERSSABEL engelsk, 1800-talets senare hälft, av mamluktyp, benkavel, klinga med etsad dekor, mässingsbalja, 90 cm, klinga 76,5 cm 3 000 (333 €) 240 OFFICERSSABEL engelsk, 1900-tal, av mamluktyp, klinga med etsad dekor och text: Edw Thurkle Denmark St Soho London, mäs�singsbalja, 96 cm, klinga 83 cm 3 000 (333 €) 56 241 BROADSWORD skotskt, sent 1800-tal, järnfäste, klinga med spår av etsad dekor samt ”Proved”-stämplad, 99,5 cm 3 000 (333 €) 242 SABEL engelsk modell, omkring 1900, möjligen för kolonialtrupper, järnfäste, 93 cm, klinga 81 cm 2 000 (222 €) 243 MANSKAPSPALLASCH fransk, för kyrassiär, klingrygg märkt Chatellerault 1836, stålbalja, 111 cm 3 000 (333 €) Probus 243 244 245 246 247 OFFICERSSABEL belgisk, för kavalleri, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor, Leopold III:s monogram (1934-51) samt text ”Pour le roi et la patrie”, 109 cm, klinga 94 cm 1 500 (167 €) 248 SJÖOFFICERSSABEL 247 244 MANSKAPSSABEL fransk, för kavalleri, mässingsfäste, klingrygg märkt Klingenthal 1823, 111 cm 1 500 (167 €) österrikisk, 1800-talets senare hälft, mässingsfäste, klinga med dubbelörn samt text I H Haussman K.K Hofschwertfeger in Wien, 86 cm, klinga 73 cm 3 000 (333 €) 245 KADETTSABEL fransk, m/1882, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, stålbalja, 79 cm, klinga 67 cm; trubbig spets 2 000 (222 €) 246 KADETTSABEL fransk, m/1882, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, stålbalja, 74 cm, klinga 62 cm; trubbig spets 2 000 (222 €) 248 57 Probus 249 SABEL österrikisk, m/1889, klinga märkt Tiller & Co Wien, balja, 90 cm, klinga 76 cm 1 500 (167 €) 250 OFFICERSSABEL tysk, omkring 1900, förgyllt fäste, damaskerad klinga märkt Eisenhauer, stålbalja, 97 cm, 83 cm 6 000 (667 €) 249 250 251 252 252 SABEL 251 OFFICERSSABEL tysk, omkring 1900, mässingsfäste, damaskerad klinga med kejserliga vapnet samt text: Eisenhauer Damaststahl, stålbalja, 95 cm, klinga 81 cm. Gripbound missing, scabbard with small damages 6 000 (667 €) tysk, m/1852, damaskerad klinga E Becher Bonn, etsad dekor med text: Ernst v Bestel Otto E Ehlers m.m Bonn 1876/77, stålbalja, 95,5 cm, klinga 82,5 cm. Gripbound missing, small damages 5 000 (556 €) 253 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par svenska, omkring 1800, förändringsmodell av Livskvadronspistol m/1717, ett lås märkt Jönköping, varbygel S:C:No 6 och G:C:No 3, 47 cm; delar saknas, skador. Parts missing, damages 253 58 10 000 (1 111 €) Probus 254 256 257 258 255 254 FLINTLÅSPISTOL svensk, m/1738-1802; stocken med smärre lagningar, 46 cm 5 000 (556 €) 255 PISTOLKARBIN 257 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1845 för flottan, reparationsmodell med karolinsk pipa, nr 263, 41 cm 4 000 (444 €) svensk, ca 1807, av Helwigs modell, 70 cm 10 000 (1 111 €) 256 FLINTLÅSPISTOL svensk, m/1816 för Skånska karabinjärregementet, 42 cm 6 000 (667 €) 258 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 1234, 41 cm 4 000 (444 €) 59 Probus 259 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 813, 41 cm 4 000 (444 €) 260 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1859, nr 72, 41 cm 4 000 (444 €) 259 261 SLAGLÅSPISTOL svensk, m/1854 för flottan, Huskvarna faktori 1855, nr 828, 41 cm 4 000 (444 €) 262 STUDSARPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori 1852, nr 347, 46 cm, nummerriktig löskolv, stock och löskolv märkta 6R (Skånska Dragonerna) 2S No 76 7 000 (778 €) 263 SLAGLÅSPISTOL 260 svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori 1852, nr 1909 med nummerriktig löskolv, pistol och löskolv märkta 6R (Skånska Dragon Regimentet) IOS No 75, 46 cm, tidigare studsarpistol, slätborrad pipa. later smooth bore 4 000 (444 €) 264 STUDSARPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Huskvarna faktori, nr 827, 46 cm 4 000 (444 €) 261 262 263 60 264 Probus 266 265 265 STUDSARPISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad 1856, nr 1509, 46 cm 266 LÖSKOLV svensk, till kavalleripistol m/1850, nr 575, 29,5 cm 2 000 (222 €) 4 000 (444 €) 267 268 267 FLINTLÅSPISTOL rysk, lås med stämpel, pipa med stämpel samt märkt Thula 1789, järnbeslag, 54 cm. Stock 19th century 15 000 (1 667 €) 268 FLINTLÅSPISTOL 269 rysk, lås märkt Thula 1813, tumplåt med Alexander I:s monogram, 43 cm. Barrelmount missing, damages 12 000 (1 333 €) 269 FLINTLÅSPISTOL rysk, tidigt 1800-tal, mässingsbeslag, tumplåt med Alexander I:s monogram (1801-1825), 29 cm. Hammer with old repair 12 000 (1 333 €) 61 Probus 270 FLINTLÅS PISTOL fransk, omkring 1770, för gendarmeriet, lås märkt Manufacture de Charleville, järnbeslag, 23,5 cm; Restored 4 000 (444 €) 270 271 271 FLINTLÅSPISTOLER, 1 par omkring 1800, troligen gendarmeripistoler, järnbeslag, 25,5 cm. Stocks with small damages and repairs 8 000 (889 €) 272 FLINTLÅSPISTOL fransk, M.an 13 för kavalleriet, lås märkt Manuf Imp de St Etienne, kolv märkt P.G. 1813, 34 cm; Stock with cracks 10 000 (1 111 €) 272 275 273 276 274 273 FLINTLÅSPISTOL engelsk, ca 1800, Woolley Sargant S Fairfax warranted, Birminghams kontroll stpl., 39 cm. Tumblerscrew with damage 6 000 (667 €) 274 FLINTLÅSPISTOL engl. krönt WR (William IV 1830-1837), märkt Reynold, 38 cm 4 000 (444 €) 275 SLAGLÅSPISTOL amerikansk, lås märkt US I.N Johnson Middtn Conn 1855, mässingsbeslag, 35 cm 6 000 (667 €) 62 277 276 SLAGLÅSPISTOL engelsk, lås märkt Birmingham 1871, mässingsbeslag, 34 cm 2 000 (222 €) 277 SLAGLÅSPISTOL engelsk, 1800-talets mitt, pipa med Birminghams kontrollstämpel, 23 cm 1 500 (167 €) Probus 278 278 SLAGLÅSREVOLVER Colt Dragon, third model, nr 12874. 34 cm, worn, restored 20 000 (2 222 €) 279 279 SLAGLÅSREVOLVER Colt Army m/1860, nr 62058, 34 cm. Wedge and one screw later, gripplates with damages 8 000 (889 €) 280 SLAGLÅSREVOLVER Colt Army m/1860, nr 51556, kolvplattor med inspector’s mark, 34,5 cm; renoverad. Restored 6 000 (667 €) 280 63 Probus 281 SLAGLÅSREVOLVER Colt Root, sidehammer, Colt pat. 1855, nr 13472, 20 cm, originalschatull 12 000 (1 333 €) 282 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket, London, nr 7868, 27 cm, originalschatull med tillbehör. Rebluened 8 000 (889 €) 283 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, third model, nr 9889, 33 cm 8 000 (889 €) 281 284 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, nr 122235, barrel, cylinder and wedge nr 122343, 33 cm 10 000 (1 111 €) 285 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, nr 95590, 33 cm 8 000 (889 €) 282 283 284 64 285 Probus 286 SLAGLÅSREVOLVER Colt Navy m/1851, belgisk tillverkning, pipa märkt Colt Brevete, cylinder med Liege kontrollstämpel, nr 6258, 32 cm. Ramarod later 4 000 (444 €) 286 287 SLAGLÅSREVOLVER belgisk, 1800-talets mitt, pipa märkt Colt Brevete, graverad dekor, nr 8523, 25 cm; renoverad. Restored 5 000 (556 €) 287 290 291 SLAGLÅSREVOLVER Colt Police m/1862, nr 9304, 24 cm; renoverad. Restored 4 000 (444 €) 292 SLAGLÅSREVOLVER Manhattan, nr 15693, 29 cm 8 000 (889 €) 288 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket Navy, nr 15407, 29 cm 288 8 000 (889 €) 289 289 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket m/1849, nr 262471, cylinder nr 7054, 22 cm; renoverad. Restored 4 000 (444 €) 290 SLAGLÅSREVOLVER Colt Pocket Police, nr 17654, 23,8 cm 7 000 (778 €) 291 292 65 Probus 296 293 294 297 298 295 293 SLAGLÅSREVOLVER Manhattan, patenterad 1864, nr 48910, 23,5 cm 7 000 (778 €) 294 SLAGLÅSREVOLVER Manhattan, nr 39429, 23,5 cm 6 000 (667 €) 299 295 SLAGLÅSREVOLVER Mass.arms, Maynards patent 1855, 18 cm. Barrellock-ring with repair, 18 cm 4 000 (444 €) 296 SLAGLÅSREVOLVER Remington, New Model 1863, kolvplatta med Inspector’s mark, nr 111299, 35 cm 15 000 (1 667 €) 297 SLAGLÅSREVOLVER Freeman, nr 666, 32 cm 66 15 000 (1 667 €) 298 SLAGLÅSREVOLVER Rogers & Spencer, kolvplatta med Inspector’s mark, nr 816, 34 cm 15 000 (1 667 €) 299 SLAGLÅSREVOLVER Whitney, pipa märkt E. Whitney N Haven, nr 28781y, 33 cm 6 000 (667 €) Probus 300 301 303 302 300 SLAGLÅSREVOLVER Starr, cylinder märkt nr 3513, 29 cm 5 000 (556 €) 301 SLAGLÅSREVOLVER Savage North Navy, 36,5 cm 10 000 (1 111 €) 302 SLAGLÅSREVOLVER ca 1861-62, Allen & Wheelock, varbygelns arm med nr 61 på insidan, 33,5 cm 8 000 (889 €) 303 SLAGLÅSREVOLVER belgisk, ca 1860, Adams patent, troligen för holländsk sjöofficer, cylinder med Liege kontrollstämpel, 30,5 cm 7 000 (778 €) 304 304 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1800-talets mitt, Adams patent, No 60500.P, märkt H. Snowie. Inverness, pipa med Londons kontrollstämpel, 24,5 cm. Small damage 5 000 (556 €) 67 Probus 305 308 306 305 SLAGLÅSREVOLVER engelsk, 1800-talets mitt, Webley’s patent, pipa med gravyr W H Faireax & Co Birmingham & Liverpool, 32 cm. Ramrod missing 2 000 (222 €) 306 SLAGLÅSREVOLVER 1850-60-tal, pipa märkt F Kinapen Brevete, cylinder med Liege kontrollstämpel, 29 cm 4 000 (444 €) 307 DRÄKTVÄRJA ca 1670-80, järnfäste med silverdekor, blodränna med text, 90 cm, klinga 76 cm; nitknapp saknas, lindningen senare. Tangbutton missing, later gripbound 307 12 000 (1 333 €) 308 DRÄKTVÄRJA försilvrat fäste från 1700-talets första hälft, senare klinga, 88 cm, klinga 73 cm. Blade later 5 000 (556 €) 309 DRÄKTVÄRJA 1700-talets första hälft, försilvrat fäste, genombruten klinga med etsad dekor märkt Spinhola, 90 cm, klinga 74 cm 310 4 000 (444 €) 310 DRÄKTVÄRJA 1700-talets senare hälft, mässingsfäste, colichemardklinga med etsad dekor samt text: PRO DEO ET PATRIA, 90,5 cm, klinga 74 cm; handbygelns övre del mot knappen kompletterad. Hilt with repair 3 000 (333 €) 68 311 309 Probus 312 315 313 314 311 DRÄKTVÄRJA 1700-talets senare hälft, järnfäste med genombruten dekor, klinga med etsad dekor, 102,5 cm, klinga 84,5 cm 316 2 000 (222 €) 312 DRÄKTVÄRJA rokoko, fäste och baljbeslag med förgylld och försilvrad dekor, benkavel, etsad klinga, 82 cm, klinga 68,5 cm 5 000 (556 €) 313 DRÄKTVÄRJA omkring 1800, försilvrat fäste, klinga med spår av etsad dekor, 98 cm, klinga 82 cm 3 000 (333 €) 317 314 VÄRJA s.k studentvärja, omkring 1800, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor, 94 cm, klinga 78,5 cm 2 000 (222 €) 315 VÄRJA tysk, ca 1800, förgyllt fäste, klinga med etsad och förgylld dekor, text: GOTT SEGNE DIE STADT UND ERHALTE IHRE FREIHEIT, 97 cm, klinga 81,5 cm; Blade with damages 4 000 (444 €) 316 VÄRJA 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, lindning av koppartråd, 109 cm, klinga 91 cm 3 000 (333 €) 317 VÄRJA 1800-talets första hälft, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 97 cm, klinga 81,5 cm 2 000 (222 €) 69 Probus 318 319 320 321 324 321 OFFICERSVÄRJA belgisk, omkring 1900, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor av Belgiens vapen m.m, stålbalja, 103 cm, klinga 87 cm 322 1 500 (167 €) 322 VÄRJOR, 2 st franska, 1800-tal, mässingsfäste med N (Napoleon III), klinga märkt Klingenthal, 92,5 cm, klinga 75,5 cm; mäs�singsfäste, parerplåt med liggande lejon, klinga med etsad dekor, balja, 87 cm, klinga 73,5 cm; parerstång saknas. Quillon missing 323 2 500 (278 €) 318 VÄRJA engelsk, förgyllt fäste med William IV:s monogram (183037), klinga med etsad dekor, balja, 90 cm, klinga 76,5 cm. Small damages 3 000 (333 €) 319 VÄRJA fransk, m/1852 för brigadgeneral, förgyllt fäste med två stjärnor, klinga märkt Chatellerault, 95 cm, klinga 80 cm; skador. Small damages 1 500 (167 €) 320 OFFICERSVÄRJA fransk, mässingsfäste, parerplåt med krönt vapensköld med tre franska liljor, klinga märkt Manuf re Royale de Klingenthal sep 1822, 97 cm, klinga 81 cm 1 500 (167 €) 70 323 ÄMBETSMANNAVÄRJA svensk, empire, förgyllt fäste och baljbeslag, parerstång med tre kronor, balja, 98 cm, 84,5 cm; kaveln med lagning, nitknapp saknas. Grip with repair, tangbutton missing 1 500 (167 €) 324 ÄMBETSMANNAVÄRJA empire, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, 79 cm, klinga 65 cm 1 200 (133 €) 325 ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, förgyllt fäste med ”fleur de lys” samt krönt L (Ludvig XVIII 1814-1824), klinga märkt Manuf Royale du Klingenthal Coulaux Frers, 96 cm, klinga 81 cm 3 000 (333 €) Probus 329 325 330 326 331 328 VÄRJA 1800-tal, förgyllt fäste och baljbeslag, etsad och blånerad klinga märkt G Soute Hoflieferan Berlin, 88 cm, klinga 75 cm 327 3 000 (333 €) 329 ÄMBETSMANNAVÄRJA sent 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av krönt vapen samt devis: NIHIL SINE DEO, klinga med etsad dekor, 92 cm, klinga 77,5 cm; baljan defekt. Scabbard broken and with damages 2 000 (222 €) 328 326 ÄMBETSMANNAVÄRJA fransk, 1800-tal, försilvrat fäste, parerplåt med fransk örn, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 92 cm, klinga 77 cm 1 500 (167 €) 327 VÄRJA empire, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 95 cm, klinga 82 cm 1 500 (167 €) 330 VÄRJOR, 2 st empire, förgyllda fästen, 82 cm, klinga 71 cm resp. 98 cm, klinga 85 cm; handbygelns avslutning saknas på den kortare värjan. End of knuckleguard missing 2 500 (278 €) 331 ÄMBETSMANNAVÄRJA rysk, omkring 1900, förgyllt fäste med dubbelörn, 80,5 cm, klinga 68,5 cm 6 000 (667 €) 71 Probus 332 333 334 332 HIRSCHFÄNGARE svensk, 1700-talets första hälft, troligen för officer vid artilleriet, förgyllt mässingsfäste, kavellindning av koppartråd, klinga med etsad dekor märkt Stockholm samt med lilla riksvapnet, 75,5 cm. Jämför liknande exemplar i Armemusei vänners Meddelande XII 1951 sid 107: officershirschfängare Allerums kyrka Malmöhus län 20 000 (2 222 €) 72 335 Probus 337 336 338 339 333 HIRSCHFÄNGARE 1700-talets mitt-senare hälft, förgyllt fäste, klinga med ryska bokstäver, 59 cm 12 000 (1 333 €) 334 HIRSCHFÄNGARE 1700-talets mitt, mässingsfäste, benkavel, klinga med etsad dekor, 70 cm; snäcka under parerstången saknas. Shell-guard missing 2 000 (222 €) 335 HIRSCHFÄNGARE 1800-tal, fäste och baljbeslag av järn, hornkavel, 53 cm; baljans kniv saknas. Scabbard-knife missing 1 500 (167 €) 336 HIRSCHFÄNGARE 1700-talets första hälft, mässingsfäste, kavel av hjorthorn, 66 cm; fästet med kompletteringar. Hilt with repairs. HIRSCHFÄNGARE, sent 1700-tal, benkavel, 57 cm; skador. Damages 3 000 (333 €) 337 HIRSCHFÄNGARE, 2 st tyska, 1900-tal, mässingsfäste med kavel av hjorthorn, klinga med etsad dekor, balja, 49,5 cm; mässingsfäste med plattor av benimitation, klinga med etsad dekor, balja, 45 cm; en kavelplatta spräckt. One grip-plate broken 2 000 (222 €) 338 SAPPÖRSABEL fransk, omkring 1830, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, 88 cm, klinga 69 cm 8 000 (889 €) 339 HUGGARE rysk, för pionjär, mässingsfäste och balja märkt 1827, klinga med sågtandad rygg, 66,5 cm 15 000 (1 667 €) 73 Probus 340 346 347 341 342 348 343 349 344 350 345 HUGGARE, 2 st spansk, mässingsfäste O.P, klinga märkt AB CA DE TOLEDO 1873, engelsk, m/1856 för pionjär, 70 cm 2 000 (222 €) 346 UNDEROFFICERSVÄRJA 345 340 BEBOUT kindjal, rysk, m/1907 för artilleriet, klinga med stämplar samt datering 1917, 59 cm 3 000 (333 €) 341 JÄGARHIRSCHFÄNGARE dansk, m/1791, mässingsfäste märkt No 46 H, 76 cm 2 000 (222 €) 342 JÄGARHIRSCHFÄNGARE dansk, m/1801, mässingsfäste, klinga med stämpel, 76 cm 2 000 (222 €) 343 SAPPÖRSABEL norsk, m/1889, klinga med sågtandad rygg märkt Weyersberg m.m Solingen, 64 cm 3 000 (333 €) 344 HUGGARE omkring 1800, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, balja, 72 cm; skador och lagningar. Damages and repairs 1 500 (167 €) 74 svensk, m/1807, knapp märkt N107, klinga av kavallerimodell, 93 cm, klinga 79 cm; stötlappen senare 3 000 (333 €) 347 UNDEROFFICERSVÄRJA svensk, m/1807, fäste med svärdsfejarstämpel, klinga av kavallerimodell, 90 cm, klinga 76 cm; fästet med tryckskador 3 000 (333 €) 348 KADETTHUGGARE svensk, tidigt 1800-tal, fäste och baljbeslag av mässing, 76 cm; Leather on grip with damages 2 000 (222 €) 349 HUGGARE svensk, m/1810 för Gotlands nationalbeväring, 82 cm 350 HUGGARE 1 500 (167 € ) svensk, m/1808 för flottan, mässingsfäste med flottans kassationsstämpel, klinga med P-stämpel, 77 cm 1 000 (111 €) Probus 351 356 352 357 353 358 354 355 FASKINKNIV svensk, m/1848, handrem, balja, 56 cm 355 1 000 (111 €) 356 FASKINKNIV och HUGGARE 351 HUGGARE svensk, m/1856, balja, 74 cm; baljan något krympt. svensk, m/1848, balja, 58 cm, resp. svensk, m/1856, balja, 73 cm 352 HUGGARE, 2 st 357 HUGGARE 2 000 (222 €) 1 000 (111 €) svenska, m/1856, en med P-stämplad klinga, 72 cm, en med balja, 75 cm 2 000 (222 €) 353 HUGGARE svensk, m/1851 för flottan, GE Svalling Rosenfors, balja, 72 cm 1 500 (167 €) 358 HUGGARE svensk, m/1851 för flottan, E Svalling Eskilstuna, balja, 72 cm 4 000 (444 €) svensk, m/1856, baljans hake märkt 26R, 72 cm 1 000 (111 €) 354 FASKINKNIV svensk, m/1848, Johan Svengren Eskilstuna, handrem, balja, bärläder, 58 cm 1 500 (167 €) 359 SJÖOFFICERSSTICKERT empire, fäste och balja med förgylld dekor, klinga med etsad dekor, 46,5 cm. One mother of pearl-gripplate and one scabbardring missing 8 000 (889 €) 359 75 Probus 360 361 362 SJÖOFFICERSSTICKERT 1800-talets senare hälft, mässingsfäste, benkavel, klinga med etsad dekor, balja, 42 cm; kaveln med liten skada, kedja saknas. Grip with small damage, chain missing 3 000 (333 €) 363 STICKERT italiensk, m/1929 för sjökadett, mässingsmontering, klinga märkt G Gilardoni Milano samt nr 402, 33 cm 362 10 000 (1 111 €) 363 360 SJÖOFFICERSSTICKERT empire, fäste och balja med förgylld dekor, 32 cm 12 000 (1 333 €) 361 SJÖOFFICERSSTICKERT rysk, klinga med etsad dekor och dubbelörn samt text, 40 cm 10 000 (1 111 €) 76 364 364 STICKERT svensk, m/1930 för flygvapenofficer, 33 cm 2 500 (278 €) Probus 365 366 365 STICKERT bulgarisk, 1930-tal, för befäl vid militär arbetstjänst, mässingsmontering, klinga märkt Puma Solingen, 37 cm. Grip with minor damage 12 000 (1 333 €) 367 368 366 STICKERT bulgarisk, 1930-tal, för ungdomsledare, klinga med text, 36,5 cm 12 000 (1 333 €) 369 367 DOLK turkisk, tidigt 1900-tal, för officer, mässingsmontering, klinga med inskription, 34 cm 2 500 (278 €) 368 DIRK skotsk, omkring 1900, silvermontering, balja med bestick, 44 cm 3 000 (333 €) 369 BAJONETT amerikansk, Chicopee Mass. 1870, 63 cm 370 370 SABELBAJONETT tysk, m/1871, parerstång märkt 103.R 10 14, klinga märkt Alex. Coppel Solingen 74, 59,5 cm 2 000 (222 €) 1 500 (167 €) 77 Probus 371 371 BAJONETT svensk, försöksmodell/1896, EJ AB, balja, 45 cm 5 000 (556 €) 372 BAJONETTER, 2 st svenska, m/1914 för kavalleriet, 46 cm, resp m/1915 för flottan, 63,5 cm, stålbaljor 1 500 (167 €) 372 373 373 BAJONETT svensk, m/1716, klinga med kronstämpel, 70 cm 4 000 (444 €) 374 HYLSBAJONETTER, 2 st 374 svenska, m/1851 för flottan, 1858, 1854 nr 151, 55,5 cm 1 500 (167 €) 375 FLINTLÅSKARBIN svensk, närmast lik m/1767 för kavalleriet, mässingsbeslag, märkt nr 9, 119,5 cm; låsets inpassning i stocken något felaktig, laddstocken senare, karbinstång saknas 6 000 (667 €) 375 378 376 FLINTLÅSGEVÄR 376 svenskt, reparationsmodell tidigt 1800-tal, lås märkt Potzdammagaz, pipa med Birminghams kontrollstämpel, mässingsbeslag, 142 cm; laddstock saknas. Ramrod missing 4 000 (444 €) 377 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, 1805 års reparationsmodell, 149 cm 4 000 (444 €) 378 FLINTLÅSGEVÄR 377 78 svenskt, reparationsmodell 1805, 146,5 cm 5 000 (556 €) Probus 379 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, reparationsmodell 1815, stock med märkning 1817, 146,5 cm; stocken renoverad. Stock restored 3 000 (333 €) 380 FLINTLÅSGEVÄR 379 svenskt, m/1815, Huskvarna faktori, nr 18, 146 cm; laddstocken senare 4 000 (444 €) 381 FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1826 för jägare, Carl Gustafs stad, kolvkappa märkt nr 80, 131 cm; låsets varhake samt laddstocken senare 4 000 (444 €) 380 382 FLINTLÅSSTUDSARE svensk, m/1815-20 för jägare, Norrtälje faktori, 114 cm; stocken renoverad. Stock restored 7 000 (778 €) 383 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1833 för flottan, pipa märkt nr 172, 127 cm; smärre kompletteringa, skador. Damages 2 500 (278 €) 381 382 384 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, Whitelocks försöksmodell 1838 med underliggande lås, Huskvarna faktori, nr 396, 147 cm 6 000 (667 €) 385 TÄNDNÅLSGEVÄR 383 ca 1860-70, stämplat J.V. Svensson, stock och pipa från gevär m/1860, 139 cm 10 000 (1 111 €) 384 385 79 Probus 386 387 388 390 389 386 KAMMARLADDNINGSGEVÄR svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 83, stock med datering 1858, 123 cm 6 000 (667 €) 387 KAMMARLADDNINGSGEVÄR svenskt, m/1851 för flottan, Carl Gustafs stad, nr 146, stock med datering 1858, 123 cm 5 000 (556 €) 388 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1815-45, nr 63, 147 cm 2 000 (222 €) 389 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1815-45, Norrtälje faktori, nr 360, 147 cm 2 000 (222 €) 80 390 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1845, Carl Gustafs stad 1851, nr 1303, 146 cm 4 000 (444 €) 391 KADETTGEVÄR svensk, m/1845 med slaglås, Huskvarna faktori 1846, nr 29, 123 cm, bajonett nr 180, 53,5 cm 5 000 (556 €) 392 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1815-49, nr 53, 146 cm; laddstock saknas, mindre skador. Ramrod missing, small damages 2 000 (222 €) 393 SLAGLÅSGEVÄR svenskt, m/1857, Minie, Carl Gustafs stad 1859, nr 1071, 134,5 cm; rostskador. Rustdamages 2 500 (278 €) Probus 391 392 393 394 MUSKEDUNDER svenskt, för flottan, ändrat till slaglås enligt 1845 års förordning, pipa och beslag av mässing, nr 40, 95 cm; en skruv till kolvkappan saknas. One screw missing 25 000 (2 778 €) 394 395 RELINGSPISTOL MED SLAGLÅS svensk, 1800-talets mitt, von Sydows modell för flottan, nr 26, kolvkappan märkt 46. 103 cm 15 000 (1 667 €) 395 396 FLINTLÅSGEVÄR s.k subsidiegevär, engelskt, tidigt 1800-tal, Tower, 139 cm, pipa 99 cm; svensk stock, laddstocken senare. Swedish stock, ramrod later 396 4 000 (444 €) 81 Probus 397 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, m/1838 för hertigen av Schamburg-Lippes livgarde, lås märkt Crauze in Hertzberg, kolvlådslock i stål med gravyr av Schamburg-Lippes vapen samt nr 28, damaskerad pipa. 117 cm, snälltryck defekt, double set trigger not working, Proveniens: Brukad av jägmästare, Torstuna häradsallmänning, Uppland 10 000 (1 111 €) 398 SLAGLÅSSTUDSARE tysk, m/1838 för hertigen av Schamburg-Lippes livgarde, lås märkt Crauze in Hertzberg, kolvlådslock i stål med gravyr av Schamburg-Lippes vapen samt nr 30, damaskerad pipa. 117 cm, laddstock saknas, smärre skador, ramrod missing, small damages. Proveniens: Brukad av jägmästare, Torstuna häradsallmän 8 000 (889 €) 397 398 399 399 KAMMARLADDNINGSGEVÄR norskt, m/1849-55, nr 822, kolvkappa märkt S.M.C.B.27, 125,5 cm 6 000 (667 €) 400 KADETTGEVÄR med knallpillerlås, pipa märkt Waenzel B, 114,5 cm 5 000 (556 €) 82 401 SLAGLÅSGEVÄR belgiskt, 1800-talets mitt, Minie, pipa med Liege kontrollstämpel, 125 cm 5 000 (556 €) 402 SLAGLÅSKARBIN amerikansk, Sharps m/1863, C, 29130, slätborrad, 99 cm. Smooth bore 10 000 (1 111 €) Probus 400 401 402 Nr403-405 Kanoner från Regalskeppet Riksäpplet. Fartyget byggt i Göteborg 1661-63 av den skotske skeppsbyggaren Francis Sheldon (som också byggde den nu riksbekanta Kronan).Riksäpplet förliste under storm utanför Dalarö skans 5 juni 1676. Hon var 49.9 meter lång, hade en bemanning av 300 sjömän och 150 soldater och förde 84 kanoner varav de största var18 st 24-pundiga stycken. Kanonerna kan beses i Bromma den 16-20 april 9.00-16.00 (för närmare information kontakta Probus). Nr 403-406 Köpare förbinder sig att bort transportera köpta objekt inom 20 dagar från inköpet. rester av Riksäpplet vid Dalarö 83 Probus 403 404 405 403 KANON gjutjärn, sjöfynd, 1600-tal, vikt ca 1800 kg, kaliber ca 13,5 cm, längd ca 310 cm. Proveniens: Från det vid Dalarö 1676 sjunkna linjeskeppet Äpplet/Riksäpplet. Kanonerna togs upp ur vattnet 1870. Från samma år ingick de i Hazelius samlingar på Drottninggatan. Förvärvades till Nordiska museets samlingar 1884. 1886 placerades de på Skansen. 404 KANON dito 5 000 (556 €) 405 KANON dito 5 000 (556 €) 5 000 (556 €) 406 406 KANON Kanon, gjutjärn, 1600-tal, sannolikt sjöfynd, kaliber ca 10,5 cm, ca 250 cm. 84 Proveniens: Inköpt av Nordiska museet på auktion 1893 från Kungl stallet i Stockholm där den tidigare varit placerad. 5 000 (556 €) Probus 407 RUSTNING sammansatt av delar, 15-1800-tal, bröstharnesk tidigt 1500-tal, hjälm, omkring 1600 med senare kindstycken. Composite armour 16th-19th century; damages, repairs 25 000 (2 778 €) 408 407 408 BRÖSTHARNESK troligen tyskt, 1500-talets senare hälft 15 000 (1 667 €) 409 HARNESK karolinskt, 1680-talsmodell, märke efter provskott, insida krönt med krona samt märkt 16 (skålpund), smedstämpel under kragen 12 000 (1 333 €) 409 85 Probus 412 410 410 HARNESK karolinskt, 1680-talsmodell, märke efter provskott, insida med kronstämpel samt märkt 14 (skålpund), smedstämpel under kragen 12 000 (1 333 €) 411 HARNESK för sappör, 17-1800-tal, insida med målning LE No 66 411 3 000 (333 €) 413 412 HJÄLM s.k burgunderhuva, troligen tysk, sent 1500-tal, skärm med stämpel, damages, small rust holes 25 000 (2 778 €) 413 ZICHÄGGE sent 1600-tal, troligen österrikisk; kindstycken saknas. Cheek-pieces missing 6 000 (667 €) 414 KYRASS fransk, för kyrassiärmanskap, ryggharnesk med datering 1827; två nitar saknas. Two rivets missing 4 000 (444 €) 415 KYRASS fransk, för kyrassiärmanskap, på bröstet datering 1830 4 000 (444 €) 86 414 Probus 416 415 416 BRÖSTHARNESK till manskapskyrass, franskt, märkt Manuf. de Klingenthal 1830, No 8380 417 419 FÖREMÅLSGRUPP 2 000 (222 €) 417 HJÄLM belgisk, m/1841-42 för kavallerimanskap; kammens plymhållare ersatt. Later tuftholder 5 000 (556 €) 418 HJÄLM fransk, sent 1800-tal, för manskap vid ”Garde republicaine de Paris”; käkbandet senare. Later chinstraps 3 000 (333 €) 418 svensk, uniformsvärja för officer, fäste av modell för sjöartillerikåren, benkavel, fäste och baljbeslag med rester av förgyllning, 82 cm, klinga 70 cm; bicorn för sjöofficer; 1 par epåletter för kaptenlöjtnant vid flottan; dokument 2 st; förstorat porträttfoto (efter dagerrotyp 1850-tal); baljan med läderskada. Scabbard with damage. Proveniens: Kaptenlöjtnant vid Kgl flottan, Carl Ludvig Carlström 18011887, kommendant på Carlstens fästning, riddare av Svärdsorden 12 000 (1 333 €) 419 87 Probus 420 KASK,mm. svensk, m/1887 för officer vid fotgardet, med pik och plym, ask; smärre krackelyr. MÖSSA, m/ä för kaptens grad vid Göta livgarde, AXELKLAFFAR, 3 par. Proveniens: Kapten Wilhelm Dyrssen, tidigt 1900-tal 4 000 (444 €) 421 HJÄLM svensk, m/1928 för officer vid K1. Leather endings and clasp missing 8 000 (889 €) 423 ARMBORST troligen tyskt, 1700-tal, bendekor med gravyr, 70 cm, båge 62 cm; smärre kompletteringar. Small restorations 20 000 (2 222 €) 420 421 423 422 HUSARMÖSSA 422 svensk, m/1867 för Smålands husarer; pompong saknas 1 500 (167 €) 88 424 ARMBORST tyskt, omkring 1700, stock med beninläggningar och märkt Ian Sander Hannover samt ägarinitialer A:D/IW, 61,5 cm (66 cm) båge 51 cm; skador, lagningar. Damages, repairs 8 000 (889 €) Probus 424 426 427 425 425 OFFICERSSPONTON 1700-tal, blad med etsad dekor av bl.a dubbelörn samt Gloria Solideo, 192 cm 5 000 (556 €) 426 SKÄGGYXA 1800-tal, 50 cm (128 cm med skaft) 2 000 (222 €) 429 427 ÄNTERBILA svensk, m/1780 för flottan, 93 cm 429 DOLK 3 000 (333 €) renässanstyp, fäste och baljbeslag av järn med guld- och silvertaucherad dekor, 36,5 cm. Tangnut and scabbardknife missing 428 ÄNTERBILA svensk, m/1780 för flottan, 94 cm 3 000 (333 €) 428 15 000 (1 667 €) 89 Probus 436 430 437 431 434 432 433 430 DOLK renässanstyp, järnfäste, klinga med stämpel, 31 cm 2 000 (222 €) 435 431 DOLK sammansatt av delar, sydeuropeisk, delvis 1600-tal, järnfäste, 43 cm. Composite lefthand dagger, partly 17th century, damages 2 500 (278 €) 432 DOLK 438 435 KNIV rysk, blad med stämpel och dubbelörn, 29 cm. Damages 1 000 (111 €) fäste 1800-tal, monterad med kortad värjklinga 1600-tal, 48 cm. Hilt 19th century, blade from a rapier 17th century 436 LADDSTOCK 433 GAUCHOKNIVAR, 3 st 437 LADDSTÄNGER, 3 st 1 500 (167 €) sydamerikanska, montering av vitmetall, 30 resp 26 och 23 cm 1 000 (111 €) 434 BREVDOLK sent 1800-tal, mässingsfäste, 21 cm 90 800 (89 €) svensk, till kavalleripistol m/1807 svenska, 1800-tal, för kavalleriet 1 000 (111 €) 1 200 (133 €) 438 KRUTKOGER svenskt, målning med Fredrik I:s (1720-51) monogram samt märkt 2, 31 cm 5 000 (556 €) Probus 439 439 FÄNGKRUTHORN svenskt, troligen 1700-tal, för artilleriet, koppar, avslutning av svärtat trä med flottans kassationsstämpel, 46,5 cm 440 3 000 (333 €) 442 441 443 441 KRUTFLASKA barock, av ben med mässingspip, 12,5x9 cm, renoverad. Restored 6 000 (667 €) 442 KRUTFLASKA barock, dekor av ben och pärlemor, 12,5x10 cm; mindre dekor saknas, skador. Small parts missing, damages 5 000 (556 €) 443 KRUTFLASKA barock, dekor av ben och mässing, 12x9,5 cm; skador. Damages 5 000 (556 €) 444 KRUTFLASKA 1800-tal, ben med skuren dekor av Gustav II Adolf, riksvapnet m.m, sannolikt Dieppe, 19 cm; en ring lös. Small damage 444 4 000 (444 €) 445 440 KRUTHORN 1600-talets första hälft, järnmontering med bälthake, graverad dekor, 26,5 cm 7 000 (778 €) 445 KRUTFLASKOR, 3 st 1800-talets mitt, samtliga av koppar, 18 cm, Sykes patent, 18,5 cm, Hawksley Sheffield, 20,5 cm 1 000 (111 €) 91 Probus 446 447 448 449 452 450 451 453 454 455 456 451 KARTUSCHLÅDA svensk, 1900-tal, för officer vid Livgardet till häst, nysilver 3 000 (333 €) 452 KARTUSCHLÅDA 457 svensk, m/1859 för officer vid Wendes artilleriregemente; skador 446 SABELTASKA svensk, m/1835 för husarmanskap 1 000 (111 €) 447 SABELTASKA svensk, m/1835 för husarmanskap 1 000 (111 €) 448 SABELTASKA svensk, m/1825 för manskap vid Kronprinsens husarer 1 200 (133 €) 449 SABELTASKA svensk, m/1825 för manskap vid Kronprinsens husarer 1 200 (133 €) 450 SABELTASKA svensk, m/1825 för manskap vid Kronprinsens husarer; senare ringar, liten lagning. Repairs 1 000 (111 €) 92 2 000 (222 €) 453 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1893 för officer vid Skånska husarregementet, monterad på träkloss 1 200 (133 €) 454 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1893 för kavalleriofficer 1 000 (111 €) 455 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1876 för fältläkarkåren 1 500 (167 €) 456 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1893 för officer vid Svea artilleriregemente, med rem 1 200 (133 €) Probus 459 458 462 461 457 KARTUSCHLÅDA 460 464 svensk, m/1893 för underofficer vid Karlsborgs och Bodens artillerikårer 463 465 1 500 (167 €) 458 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1893 för kavalleriunderofficer, med rem; remmen med smärre skador 1 000 (111 €) 466 467 468 469 459 KARTUSCHLÅDA svensk, m/1871 för skogsinspektör 1 500 (167 €) 460 KARTUSCHLÅDOR, 2 st italienska, omkring 1900, 1 500 (167 €) 461 RINGKRAGE svensk, m/1799 för officer, silverstämplar Stockholm 1905 1 200 (133 €) 462 EPÅLETTER, 1 par 466 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1828 för kapten vid Norra skånska infanteriregementet, stämplade Morell & Cni; skador. Damages 600 (67 €) svenska, för hovstaten, tre stjärnor, Gustav V:s monogram 2 000 (222 €) 463 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1830 för major vid Livgrenadjärreg, silver, stpl JE Torsk, Sthlm1871. Enl uppg burna av major Edv Hedenstierna 2 000 (222 €) 464 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1817 för fanjunkare vid Livregementets grenadjärer, stämplade Morell & Cni 1 000 (111 €) 465 EPÅLETTER, 1 par svensk, m/1845 för fanjunkare vid Skånska dragonregementet, stämplade Morell & Cni 1 000 (111 €) 467 EPÅLETTER, 1 par svenska, m/1851 för kapten vid Väg- och vattenbyggnadskåren, stämplade Aug. Holts 1 000 (111 €) 468 VALLTRAPP svensk, modell före 1895 för manskap vid Skånska dragonerna, märkt B 58; smärre skador 1 500 (167 €) 469 VALLTRAPP svensk, 1800-talets senare hälft, för underofficer vid husarerna, foder märkt 82 samt med skvadronsmärke i form av ankare 2 000 (222 €) 93 Probus 470 473 471 474 475 472 470 VALLTRAPP svensk, 1800-talets senare hälft, för manskap vid husarerna, foder med märkning X; smärre skador 477 476 1 000 (111 €) 471 SADELHÖLSTER, 1 par 1800-talets mitt, monterade med flaska och förvaringsbox av tenn. Proveniens: Ökna, Floda socken Södermanland 3 000 (333 €) 472 BULKRUKA/KOKKÄRL svenskt, 1800-tal, koppar, höjd 19 cm 700 (78 €) 473 GILLERBÖSSA MED HJULLÅS lås med gravyr och datering 1684, pipa med stämpel IW, 42 cm 10 000 (1 111 €) 474 FLINTSNAPPLÅS italien, 1600-talets senare del, 12,5 cm 476 Baljbeslag parti, 1800-tal 2 000 (222 €) 477 BÅTYXA 2 000 (222 €) 475 ALARMPISTOL med slaglås, 1800-talets mitt, märkt Harrison, brons, 14,5 cm 2 000 (222 €) 94 478 bergart, 17 cm, smärre skada 3 000 (333 €) 478 YXOR, 2 st båtyxa, stenålder, 15 cm, holkyxa, bronsålder, 11 cm 3 000 (333 €) Probus 481 479 482 483 485 484 480 479 MORTEL av brons, dekor samt text: Leefte verwint al dinck anno 1590, höjd 93 mm 4 000 (444 €) 480 DRYCKESKANNA 1800-tal, skulpterat trä med dekor av djur m.m, 18 cm 7 000 (778 €) 481 CORPUS-JESUS sydeuropeisk, 17-1800-tal, skulpterat och bemålat trä, 32x25 cm; skador. Damages 2 000 (222 €) 482 PIPHUVUD skulpterat trä, av Sofia Isberg (1819-1875), 11,5 cm. Litteratur: Jungfru Isberg och hennes verk, Motala musei- och hembygdsförening 1993 6 000 (667 €) 486 483 PIPHUVUD sjöskum med silvermontering N5=1867, 13,5 cm 800 (89 €) 484 KÄPPKRYCKA Skulpterat lövträ 1800-tal, 8 cm 1 200 (133 €) 485 ”DES POLEN KLAGE” Box, papier maché, with Polish lansier at the Sobiesky monument, small damagage 1 500 (167 €) 486 POLISBRICKA sent 1800-tal, Stockholmspolisen, 86x53 mm 1 000 (111 €) 95 Probus 487 488 491 489 490 495 492 491 MYNT, 15 st ryska och svenska m.m, silver, monterade i halskedja, hänge samt brosch 493 1 200 (133 €) 492 CORONATION MEDAL Alexander III, silver 3 000 (333 €) 493 MEDALJ 494 Bronze, Russia, exhibition1864 496 494 MEDALJ 487 POLISBRICKA rysk, 1896, 1683-1796-1896, koppar, 82 mm ”Vaxh.-Osc.Fredr:Borg Fästn. Polis, nr 6”, 75x48 mm 800 (89 €) 488 POLISBRICKA Silver, Sverige 700 (78 €) 489 POLISBRICKOR, 5 st 1 500 (167 €) 490 POLISBRICKOR, 5 st amerikanska, 1900-talstillverkning. 20th century 800 (89 €) 96 1 000 (111 €) 495 3 MEDALJER ”Stockholm polis 52”, använd fram till 1926, 57x36 mm amerikanska, 1900-tal 600 (67 €) 1 500 (167 €) 496 MEDALJ ”Till minne av olympiska spelen i Stockholm 1912”, försilvrad, 50 mm 500 (56 €) 497 PLÅTMYNT koppar, 4 Daler, 1731, Fredrik I, ca 27 x 23 cm 6 000 (667 €) Probus 497 498 500 502 499 498 PLÅTMYNT 501 koppar, 4 Daler, 1757, Adof Fredrik, ca 27 x 24 cm 6 000 (667 €) 503 499 PLÅTMYNT koppar, 1 Daler, 1716, Carl XII, ca 16 x 13 cm 504 6 000 (667 €) 500 RIKSDALERMYNT, 2 st 1 riksdaler, sverige 1781 resp 1812 2 000 (222 €) 501 MYNT NORGE Silvermynt 1/2 riksdaler Specie (60 Skilling) Norge 1821 2 000 (222 €) 502 MYNT, MEDALJER, 15 st 12 svenska Jubileumsmynt , silver, 3 minnesmedaljer brons 1 500 (167 €) 503 10 RUSSIAN OBJECTS Medals and miniatyre badge. Etc 505 504 UNIFORMSKNAPPAR ca 60 st, ryska, samt kokard 1 000 (111 €) 505 PORTEPÉ 1 500 (167 €) rysk, S:t Anna, 28 cm. Repairs 2 000 (222 €) 97 Probus Carl Theodor Mellgren 1836 -1905 Born in Helsinki with architectural studies in Finland, also at the Fine Arts Academy in Stockholm Sweden and at the Imperial Arts Academy in St Petersburg. Mellgren was by marriage related to the Nobel family and Ludvig Nobel was his brother in law. Mellgren worked as an architect in Russia among others for the General governor of Moscow. He received the title “Academian of Architecture” in April 1879. Awarded the Stanislav order 3rd grade 1880 and the order of Wasa from the king of Sweden and Norway 1881. Order of St Anna 3rd class 1883. Received gold medal 1883 in memory of perfection and dedication of the Christ Saviour Church in Moscow. He received the Order of Vladimir 4th class 1886 and was awarded Patent of nobility with Alexander III:s signature 1888. At the All Russian Exhibition 1895-96 in Nizhny Novgorod sponsored of Nikolai II, Mellgren was Finlands inspector. He received The order of Vladimir 3 class 1896. 506 506 506 ORDER OF S:T VLADIMIR Russia, third class in gold, ring 56 and maker’s mark, 59x54 mm, with original document 1897 to architect Karl 98 Theodor Mellgren. Provenance: Karl Theodor Mellgren, National Council and Academician in architecture, born 1836 100 000 (11 111 €) Probus 508 508 ORDER OF THE HOMAYOUN (lion and sun), Persia, third class, with paste, taking and bearing license received on the 13th of June 1889; damages and losses. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 4 000 (444 €) 507 507 DOCUMENT PATENT OF NOBILITY Russia, Karl Theodor Mellgren, awarded the 2 of March 1888 with the motto Labor Honesto, emperor Alexander III:s handwritten signature, sealed in silver box, with makers mark 1888, 45x32 cm, and the painted steel-shield. 38x30 cm Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 20 000 (2 222 €) 509 509 BADGE Russia, Academy of Arts, silver, maker’s mark A.B 84, 60x45 mm, with miniature 27x22 mm. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 6 000 (667 €) 99 Probus 510 512 513 511 510 JETON Russia, All Russian commercial art exhibition of 1882, in gold, 43x29 mm; minor enamel damages. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 7 000 (778 €) 511 JETON Russia, Art and Industry exhibition Nizjnij Novgorod, in gold, FK Mellgren 1896, 32x25 mm. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 7 000 (778 €) 512 JETON Russia, Russian section Stockholm exhibition 1897, in silver with name, 45x29 mm. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 514 513 JETON 514 BADGE 3 000 (333 €) Russia, silver with monogram in gold, reverse with maker’s mark, 30x23 mm. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 1 000 (111 €) 100 Russia, Art and Industry exhibition Nizjnij Novgorod 1896, 47x35 mm. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 2 000 (222 €) Probus 515 MINIATURES (8) in gold, silver and bronze, Sweden: Order of the Vasa, Russia: Order of S:t Vladimir, Red Cross etc; damages and losses. Provenance: se Karl Theodor Mellgren lot 506 3 000 (333 €) 515 516 PHOTOALBUM/RUSSIAN DOCU MENTS Album with 8 pictures from Nizhny Novgorod 1896-97 one with Mellgren and Tsar Nikolai II with wife, 11 dokuments concerning Mellgren 4 000 (444 €) 516 101 Probus 517 518 517 ORDER OF S:T VLADIMIR Russia, fourth class in gold, ring with date (1842?), cross with maker’s mark, 39x34 mm 15 000 (1 667 €) 519 518 ORDER OF S:T ANNE Russia, first class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 57x50 mm 80 000 (8 889 €) 519 ORDER OF S:T ANNE Russia, star in silver, 84, converted from needle to screw mount 30 000 (3 333 €) 520 ORDER OF S:T ANNE Russia, second class in gold with swords, ring 56, cross with maker’s mark, 50x49 mm 30 000 (3 333 €) 520 521 ORDER OF S:T ANNE Russia, third class in gold, ring 56, cross with maker’s mark, 41x36 mm 7 000 (778 €) 522 BADGE OF THE HOLY NICOLAITHE MIRACLE bronze and enamel, dated 1920, 47x42 mm 20 000 (2 222 €) 523 ORDER OF SUVOROV Soviet Union, second class in gold and silver, No 1173, ca 1944-45 521 102 35 000 (3 889 €) Probus 523 522 524 527 525 529 528 524 ORDER OF KUTUZOW Soviet Union, star, second class in silver and enamel, No 2714. 2714 was given to Colonel Andrey Nikolaevich Garpinich 26 of August 1945 30 000 (3 333 €) 525 ORDER OF BOGDAN KHMELNITSKY Soviet Union, third class, No 5283, 1945 15 000 (1 667 €) 526 ORDER OF ALEXANDER NEVSKY Soviet Union, No 28088, 1945 526 7 000 (778 €) 527 HERO OF SOCIALIST LABOUR Soviet Union, No 1309, ca 1945-48 10 000 (1 111 €) 528 ORDER OF LENIN Soviet Union, No 97622, 1949, with order booklet printed in 1948 without photo 11 000 (1 222 €) 529 ORDER OF RED BANNER Soviet Union, No 51314, 1943 2 500 (278 €) 103 Probus 530 ORDER OF THE PATRIOT WAR Soviet Union, No 200501, ca 1945-46 3 000 (333 €) 530 531 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander’s badge in gold, Commander’s star in silver, both CF Carlman in original separate cases; loop missing on the badge. Order of the Vasa, Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, silvermedal ”Sveriges landstorm”, bronze guilt medal ”Befälsutbildning”. Provenance: Colonel Verner Göth 1898-1976, I 12 Norra Smålands regemente 532 533 534 535 15 000 (1 667 €) 531 536 537 538 532 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander’s badge in gold, CF Carlman, original case 10 000 (1 111 €) 533 ORDER OF THE SWORD Sweden, Commander’s badge silver guilt, CF Carlman, original case with maker’s mark 5 000 (556 €) 534 ORDER OF THE SWORD 536 ORDER OF THE SWORD Sweden, Knight’s badge silver guilt, CF Carlman, original case with maker’s mark 1 200 (133 €) 537 ORDER OF THE SWORD Sweden, breast badge in silver, CF Carlman, original case 700 (78 €) Sweden, Commander’s badge silver guilt, CF Carlman; loop missing 538 ORDER OF THE NORTH STAR 535 ORDER OF THE SWORD 539 ORDER OF THE NORTH STAR 5 000 (556 €) Sweden, Commander’s star in silver, H9 (1958), CF Carlman, original case 4 000 (444 €) 104 Sweden, Commander’s badge in gold, CF Carlman 5 000 (556 €) Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, original case 2 500 (278 €) Probus 539 540 540 ORDET OF THE VASA Sweden, Knight’s badge in gold, CF Carlman, original case 2 500 (278 €) 541 541 FREDRIK PAUES GROUP OF ORDERS Order of the sword, Sweden, Knight’s badge in gold with miniature; Order of the Dannebrog, Denmark, Knight’s badge in gold, Christian IX (1863-1906), small enamel damages, with miniature; a Swedish infantry officer sabre model 1859, 90 cm, blade 77 cm, damages; 3 photos, 2 books, written by hand, memoirs and experience of the Danish-German war 1864; a letter from lieutenant Fredrik Paues to his parents 1864. Provenance: Lieutenant Adolf Fredrik Paues, Helsinge regemente, born 1839, volunteer in the 5th Danish reg, Danish-Preussian war 1864 543 8 000 (889 €) 544 542 542 ORDER OF THE LION Finland, grand cross set, A Tillander 6 000 (667 €) 543 ORDER OF THE WHITE ROSE Finland, Commander’s badge, A Tillander, original case 1 200 (133 €) 544 ORDER OF THE WHITE ROSE Finland, Knight’s badge, A Tillander, original case 600 (67 €) 545 ORDER OF THE FALCON Iceland, grand cross set, Kjartan Asmundsson Reykjavik, original case 8 000 (889 €) 545 105 Probus 548 549 546 ORDER OF THE DANNEBROG Denmark, Commander’s badge in gold, Fredrik IX, A Michelsen Kjöbenhavn, original case 6 000 (667 €) 547 ORDER OF THE DANNEBROG Denmark, Commander’s star in silver, A Michelsen, original case 546 550 5 000 (556 €) 548 ORDER OF MERIT Austria, breast badge in silver, A Reitterer Wien, original case 800 (89 €) 549 ORDER OF THE CROWN Belgium, breast star in silver, P De Greef, Bruxelles, original case 1 500 (167 €) 550 ORDER OF MERIT Germany, grand cross set, ST.&L, 800 silver, original case 3 000 (333 €) 551 THE ORDER OF MERIT OF THE ITA LIAN REPUBLIC Commander’s badge and star, S Johnson, Milano Roma, original case 547 2 500 (278 €) 551 552 ORDER OF THE LION AND THE SUN Iran, grand cross set, Arthus-Bertrand Paris, original case 552 106 8 000 (889 €) Probus 556 555 557 553 554 560 558 561 559 553 LEGION OF HONOR France, Commander’s badge, Monnaie de Paris, original case 1 500 (167 €) 554 ORDER OF FRANZ JOSEPH Austria, Knight’s badge in gold, ring with maker’s mark; small enamel damage 3 000 (333 €) 555 ORDER OF ALBERT Saxony, Knight’s cross in silver with swords; one sword slightly bent 2 000 (222 €) 556 ORDER OF MILITARY MERIT Spain, Knight’s badge in gold 2 000 (222 €) 557 THE MOST EXCELLENT ORDER OF THE BRITISH EMPIRE England, type 1917-1935 1 000 (111 €) 558 KNIGHT BADGES (2) Italy: Order of the crown with miniature in original case, Spain: Order of Isabella 1 200 (133 €) 562 559 KNIGHT BADGES (2) Netherlands: Order of the Oranje - Nassau, France: Legion of honor 1 000 (111 €) 560 KNIGHT BADGES (3) Austria: Imperial red cross merit award 1914, France: Legion of honor in original case, Belgium: Order of Leopold with swords in original case, Fisch & Cte Bruxelles 1 500 (167 €) 561 MINIATURES (7) Sweden, Order of the sword, Order of the Vasa, ”Svenska brigaden” etc; damages 1 500 (167 €) 562 MINIATYRES 14 miniatyre orders 2 000 (222 €) 107 Probus Glossary Avtryckare Bajonett Balja Blodränna Blånering Bygel Defekt Fjäder Flintlås Fäste Gevär Graverad Hane Kavel Klinga/Klinglängd Knapp Kompletterad Krutflaska Parerstång Pipa Rappir Rost Sabel Saknas Senare Sikte Skada Skålrappir Slitage Sliten Stock Tillbehör Varbygel Värja Trigger Bayonet Scabbard Fuller Blueing Guard Defect Spring Flint lock Hilt Rifle Engraved Hammer Grip Blade/Length of blade Pommel Restored Powder flask Crossguard Barrel Rapier Rust Sabre Missing Later Sight Damage Cup Hilted Rapier Wear Worn Stock Accessories Trigger guard Small sword Inlämningen till höstens Vapenauktion har börjat. 108 Probus Inropsuppdrag Auktion Probusauktioner ombesörjer inropsuppdrag kostnadsfritt. Uppdragen behandlas konfidentiellt och kundtjänst bjuder för er räkning så förmånligt som möjligt. Uppdragen skall vara oss tillhanda senast kl. 12.00 dagen före försäljningen. Vid köp tillkommer 22,5% inropsavgift på klubbat belopp (köparprovision 18% samt moms på denna provision). Buyers premium 22,5%. Var god texta tydligt. Namn och siffror som är otydliga beaktas ej. Föremål nummer Lot Katalogbeskrivning SEK (exkl, inropsavgift) Namn Adress Postnummer Postadress Telefon E-mail Jag förbinder mig att betala och avhämta föremålen enligt auktionsvillkoren i katalogen Datum PROBUS AUKTIONER, GREVgatan 6, 114 53 STOCKHOLM. Telefon +46(0)8-6605900. fax +46(0)8-6605819. www.probusauktioner.se 109 Följ med ner i djupet till kronans värld! En utställning om stormaktstidens mäktigaste skepp som exploderade och sjönk 1676 och återfanns 1980. Mer än 30000 föremål har bärgats från vrakplatsen utanför Öland, bla Sveriges största guldmyntskatt.Varje sommar görs nya spännande fynd av museets dykare. ÄKTA • ANGELÄGET • AKTUELLT • BERIKAR • BERÖR • ENGAGERAR SOMMARÖPPET 25/6-19/8 10-17 ALLA DAGAR. Öppet övrig tid må-fr 10-16 och lö-sö 11-16, kafé 12-16. Guidningar ingår i entrépriset. Rek fr 6 år. FRI ENTRÉ upp till 19 år samt vid besök endast till kaféet. VÄLKOMMEN HEM TILL OSS! WEB-AUCTION ENDING THE 24-th of APRIL AT WWW.HUNT.SE Lately Probus has sold items from the Anders Åbjörnsson collection A number of items, hunting rifles, vintage pistols and revolvers from this collection are licensed in Sweden and will be sold on a webauction by HUNT in Stockholm. These items can be viewed at www.hunt.se under the label “Auktion” they will also be on view at Probus. Viewing Amémuseum Sunday the 22 of april Probus Slutpriser i Svenska kronor från Auktion nr 17 hösten 2011 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 112 5 000 1 500 4 500 2 700 3 700 120 000 6 500 6 500 4 700 12 000 6 500 6 000 6 000 10 000 5 500 6 500 13 000 50 000 5 500 3 000 4 000 3 000 18 000 5 000 3 700 4 500 10 000 3 200 9 500 13 000 8 000 5 500 87 000 9 500 11 000 7 000 6 500 2 000 2 500 2 000 2 000 2 000 1 500 14 000 3 500 8 500 6 000 3 200 14 000 1 500 7 500 4 000 2 000 10 000 5 000 1 600 5 500 145 000 37 000 19 000 5 500 9 500 2 000 125 000 7 000 4 200 2 200 21 000 5 000 4 200 11 000 9 500 10 000 12 000 16 000 5 000 11 000 6 000 4 000 12 000 5 500 135 000 65 000 14 000 34 000 26 000 15 000 3 200 4 500 8 000 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 118 119 120 121 123 124 125 126 127 129 130 131 132 134 135 136 137 138 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 163 164 165 166 167 168 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 190 191 192 193 194 195 196 46 000 55 000 42 000 13 000 14 000 8 500 6 500 10 000 1 700 6 000 14 000 8 500 9 500 90 000 24 000 7 500 26 000 6 500 32 000 22 000 15 000 26 000 3 200 4 500 6 000 2 500 4 000 4 000 7 500 47 000 36 000 19 000 11 000 12 000 13 000 17 000 22 000 21 000 4 700 10 000 7 000 9 000 6 500 1 000 26 000 13 000 24 000 38 000 8 000 15 000 38 000 32 000 9 500 7 000 30 000 7 500 28 000 16 000 2 500 6 000 6 000 4 000 6 000 9 000 5 000 25 000 6 500 5 000 17 000 13 000 10 000 6 000 22 000 24 000 5 000 4 000 18 000 22 000 8 000 38 000 5 500 5 500 10 000 7 000 10 000 7 000 6 500 75 000 32 000 130 000 197 198 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 279 280 281 282 283 285 287 288 290 291 293 296 298 16 000 8 000 17 000 10 000 14 000 22 000 8 000 48 000 24 000 5 000 4 200 17 000 2 000 3 500 3 000 3 200 5 000 5 000 24 000 11 000 13 000 4 000 4 700 6 000 3 500 5 500 4 200 4 000 26 000 11 000 6 000 4 200 12 000 2 200 3 700 4 200 2 000 4 000 1 500 2 200 2 500 1 700 4 000 4 200 3 500 1 500 2 000 1 300 34 000 20 000 24 000 4 000 5 000 5 000 4 700 1 200 4 000 3 500 5 500 4 500 4 200 6 000 4 700 3 000 2 500 3 200 2 700 2 700 1 800 2 200 1 200 3 000 2 000 2 500 36 000 36 000 15 000 110 000 12 000 72 000 28 000 130 000 48 000 6 000 15 000 20 000 12 000 26 000 4 000 7 000 299 300 301 302 303 305 306 307 309 310 311 312 313 315 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 344 345 346 347 348 349 350 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 366 367 368 369 370 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 3 200 4 500 4 500 2 000 3 000 5 000 3 500 7 500 6 000 11 500 8 500 6 000 5 500 4 200 40 000 2 000 3 500 12 000 1 500 1 500 1 500 7 000 6 500 5 000 4 500 3 500 4 500 7 500 6 000 6 000 5 500 4 200 12 425 7 000 7 000 4 000 6 500 10 000 40 000 3 200 3 700 8 500 4 200 4 200 3 700 3 700 15 000 24 000 24 000 8 000 6 000 12 000 16 000 3 000 4 500 5 500 5 500 2 200 6 000 3 700 20 000 20 000 11 000 11 000 9 000 5 500 8 000 8 500 6 000 3 000 4 500 4 700 2 200 2 200 5 000 5 000 6 000 3 700 4 500 4 000 4 000 2 500 1 200 5 500 1 200 5 000 4 000 8 000 2 500 10 000 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 3 700 26 000 26 000 34 000 24 000 32 000 12 000 6 000 7 000 12 000 3 200 3 000 9 000 2 700 2 000 3 200 2 000 2 000 2 000 1 500 1 400 2 700 2 500 1 700 1 600 5 400 3 000 2 000 2 000 1 200 2 200 4 200 2 200 2 500 57 000 13 000 4 200 4 200 3 000 2 000 1 500 3 500 1 300 2 200 1 000 2 200 3 200 2 000 4 000 4 500 5 000 5 500 3 000 3 700 11 000 5 000 2 000 2 000 4 100 2 500 17 000 24 000 12 000 4 700 4 700 2 700 13 000 7 000 6 000 3 500 3 500 2 000 1 300 2 500 2 000 2 200 2 200 5 000 4 200 2 500 12 000 8 000 2 700 4 000 4 700 4 200 2 700 2 000 1 500 3 000 493 494 496 497 498 499 500 501 502 504 505 506 507 509 510 511 512 513 515 516 518 519 520 521 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 553 555 556 557 558 559 562 563 565 566 568 569 572 573 574 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 7 100 21 000 8 500 6 500 4 700 1 000 1 700 1 700 4 200 4 200 3 000 4 500 700 2 000 2 500 1 500 900 3 200 8 500 4 000 4 000 4 000 1 700 3 200 14 000 4 000 50 000 34 000 3 000 2 000 2 000 1 500 1 000 2 500 4 700 2 500 3 500 6 000 5 500 6 500 4 500 6 500 5 500 5 300 3 500 340 000 50 000 20 000 3 700 5 500 6 500 9 500 6 000 155 000 30 000 30 000 15 000 18 000 4 000 2 000 800 62 000 20 000 6 000 5 500 6 000 3 700 2 300 4 500 6 500 1 500 2 500 1 400 6 500 13 000 6 500 4 700 5 000 2 400 4 000 3 600 2 000 1 200 3 200 2 200 2 200 1 700 1 500 4 200 1 200 AuktIoN & VIsNING Armémuseum, hörsalen riddargatan 13, stockholm [email protected] www.probusauktioner.se RK tryck, Uppsala 2012 ProBus, Grevgatan 6 se-114 53 stockholm tel +46 (0)8-660 59 00