star wars masters.is the force with you?

Transcription

star wars masters.is the force with you?
JĘZYK ANGIELSKI
GIMNAZJUM
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
45 min
Autor scenariusza: Łukasz Sawicki, nauczyciel języka angielskiego
Cele lekcji:
Przygotowanie do lekcji:
Uczeń:
Uczniowie otrzymują przed lekcją jako pracę domową kartę
pracy . Czytają tekst i wykonują ćwiczenia. Dzięki temu zyskują wiedzę o fabule sagi filmowej „Gwiezdne wojnyˮ. Przeczytanie tekstu pozwoli uczniom zdobyć lub utrwalić wiedzę
niezbędną do aktywnego uczestnictwa w lekcji.
• rozwija umiejętność rozumienia tekstów pisanych,
• rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu,
• na podstawie informacji z tekstu określa zdania
jako zgodne lub niezgodne z prawdą,
• łączy informacje i przyporządkowuje
fragmenty tekstu do nagłówków,
• buduje zdania z podanych wyrazów,
• wskazuje przymiotniki określające pozytywne
i negatywne cechy, opisuje nimi postacie,
• prowadzi rozmowę sterowaną,
• korzysta ze słownika,
• korzysta z aplikacji internetowej, tworząc w języku
angielskim tekst czołówki filmowej.
Metody nauczania:
•
•
•
•
metody aktywizujące,
analiza filmu,
praca z tekstem,
rozmowa sterowana.
Formy pracy:
Indywidualna, w parach, w grupach, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
karty pracy: – ,
arkusze papieru,
słowniki angielsko-polskie,
zwiastun filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocyˮ,
strona internetowa www.starwars.com.
Zwiastun jest dostępny na stronie internetowej:
www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny, w pliku:
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – zwiastun finalny (ang.)
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności,
podanie tematu lekcji.
. Nauczyciel przedstawia cel zajęć: zapoznanie się z fabułą sagi filmowej „Gwiezdne wojnyˮ, charakterystyka
głównych postaci.
. Nauczyciel rozdaje kartę pracy uczniom, którzy byli
nieobecni na poprzednich zajęciach. Pozostałych prosi
o przygotowanie pracy domowej do sprawdzenia. Czyta na głos zdania z ćwiczenia . Uczniowie odpowiadają
True lub False. Nauczyciel podaje liczby z ćwiczenia .
Uczniowie wymieniają osoby z drzewa genealogicznego. Klucz odpowiedzi znajduje się w Materiałach dla
nauczyciela.
. Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie wiedzą, dlaczego Anakin Skywalker i Darth Vader to ta sama osoba.
(Wskutek wewnętrznych przemian przeszedł z jasnej
na ciemną stronę Mocy.)
T: Who is Darth Vader?
Faza realizacyjna
. Nauczyciel systematyzuje wiedzę na temat fabuły sagi.
Rozdaje uczniom karty pracy . Uczniowie wykonują
w parach ćwiczenie .
T: The Star Wars saga consists of six episodes. Some
important things happen in each. Do you remember
what happened? Look at worksheet and match the
events with the parts. You can look at the text from
worksheet .
1
GIMNAZJUM
JĘZYK ANGIELSKI
. Nauczyciel wprowadza tematykę cz. VII: „Gwiezdnych
wojenˮ. Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie .
Oglądają zwiastun filmowy i poprawiają wskazane,
błędnie podane treści.
T: Did you know we can watch part VII of Star Wars
soon? Do you know the title? (Star Wars: The Force
Awakens.) Look at activity . The underlined parts are
wrong. Watch the trailer and correct them.
Zwiastun jest dostępny na stronie internetowej:
www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny, w pliku:
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – zwiastun finalny (ang.)
. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że w zwiastunie widać
walkę dobra ze złem. Pyta uczniów, czy potrafią pogrupować dobre i złe postacie z cz. I–VI sagi. Uczniowie
indywidualnie wykonują ćwiczenie .
T: Star Wars is about the fight between good and evil. You
can see it in the trailer, too. Do you remember who was
good and who was evil in the saga? Look at activity .
. Nauczyciel zwraca uwagę na relacje między mistrzami
a padawanami. Uczniowie samodzielnie tworzą definicje (karta pracy , ćwiczenie ).
T: You know that there are masters and padawans in the
Star Wars saga. Who is a master? Who is a padawan?
Look at activity .
. Nauczyciel ponownie odnosi się do fabuły pierwszych
sześciu części sagi. Zadaniem uczniów jest wskazać
przykłady mistrzów i ich padawanów oraz lordów i ich
uczniów w tekście z karty pracy oraz uzupełnić graf
ich imionami. Uczniowie pracują w parach.
wyrazów z tabelki i decydują, czy określają one postać
z jasnej, czy z ciemnej strony Mocy.
T: You can watch good and bad characters in Star
Wars. Look at Yoda and Vader in worksheet , activity .
What are they like? Put the words from the box in the
correct columns. Check the meaning of the new words
in the dictionaries.
. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każdej grupie
daje arkusz papieru. Prosi uczniów o wybranie jednego
wzorca z ćwiczenia i opisanie go.
T: Now work in groups. Choose the Light Side model
character (Yoda) or the Dark Side model character
(Vader) and describe it.
Faza podsumowująca
. Przedstawiciele grup prezentują opisy na forum klasy.
. Nauczyciel nawiązuje do poprzedniego ćwiczenia.
Pyta, jakiego padawana chciałby mieć Yoda. Wprowadza ćwiczenie , w którym uczniowie odgrywają na
przemian role mistrzów i kandydatów na padawanów.
Zadaniem kandydatów jest zapisanie się na nauki i trening do mistrzów. Mistrzowie egzaminują ich i przyjmują lub odrzucają kandydatów. Odgrywając role,
uczniowie mogą wykorzystywać podane w ramkach
zwroty.
. Zadanie domowe:
Karta pracy
zawiera ćwiczenie, które uczniowie
mogą wykonać w parach w szkolnej pracowni komputerowej lub w domu, w ramach pracy domowej. Zadanie polega na stworzeniu czołówki cz. VII sagi (crawl).
Uczniowie postępują zgodnie ze wskazówkami podanymi na karcie pracy.
T: Do you remember any masters and their padawans
or lords and their apprentices? Underline their names
in the text from worksheet . Look at activity in worksheet . Complete the chart with the names.
. Nauczyciel zwraca uwagę na przynależność postaci do
jasnej lub ciemnej strony Mocy. Rozdaje uczniom karty pracy i słowniki. Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenie , sprawdzają w słownikach znaczenie
2
Ilustracje: © 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved. s. 6, 10, 14, 18;
Indigo/The Kobal Collection/Lucasfilm/20th Century Fox s. 5 (Han Solo,
Padmé i Anakin), 8, 13 (Han Solo, Padmé i Anakin), 16; Indigo/The Kobal
Collection/Lucasfilm s. 5 (Shmi Skywalker), 13 (Shmi Skywalker);
Shutterstock s. 3, 9, 11, 17
MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA
WORKSHEET 1
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Wskazówki dla nauczyciela:
Karta pracy 1 to praca domowa.
Podkreślenia w tekście odnoszą się do ćwiczenia 5 z karty pracy 2.
The story of Star Wars is about the fight between good and
evil. The good, or the Light Side, are the Jedi knights who
served the Republic, and the bad, or the Dark Side, are the
Sith Lords who rule the Empire. They both have special
powers – the Force. They use it when they fight.
The Phantom Menace
The story begins when the
Planet of Naboo is fighting the Trade Federation.
The Trade Federation attacks Naboo. The Queen of
Naboo, Padmé Amidala, asks
the Jedi knights for help.
But the Trade Federation
also has friends who can use
the Force, the Sith. The war
continues.
One day, two Jedi knights,
Obi-Wan Kenobi and Qui-Gon Jinn, find a young boy,
Anakin Skywalker. They discover that he has a lot of the
Force and they decide to
train him. Anakin even helps
them to win a battle. During
the battle, a Sith Lord, Darth
Maul, kills Qui-Gon. Obi-Wan starts training Anakin.
Attack of the Clones
The fight continues. The
Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amidala. Obi-Wan and Anakin protect her. Anakin and Queen
Amidala fall in love. This is a problem, because Jedi knights can't engage. They must control their emotions and
be strong. Anakin has problems with controlling his emotions and starts to change.
Data
Klasa
Revenge of the Sith
The Chancellor of Naboo, Palpatine, asks Anakin to be
his Jedi bodyguard, and Anakin agrees. He doesn’t know
that Palpatine can use the Dark Force. Anakin also learns
that Padmé is pregnant. But Palpatine tries to continue
Anakin’s change. The Jedi discover the Chancellor’s bad
intentions and try to arrest
him. Anakin defends the
Chancellor and becomes his
apprentice, Darth Vader. He
kills the Jedi knights. Only
Obi-Wan and Yoda, Qui-Gon’s master, escape. Palpatine wants more power.
He builds an empire and becomes its Emperor.
Obi-Wan can’t accept
Anakin’s change. He finds
him and they fight. Obi-Wan cuts off Anakin’s arm
and legs. The Emperor saves
Anakin, but he is not human
any more. Darth Vader is now
a cyborg dark lord. Amidala
dies when she gives birth to
twins. Obi-Wan wants to
keep it secret to protect the
twins. He thinks it will be
easier if he separates them.
The twins’ names are Leia
and Luke.
A New Hope
Many years later the war continues. Darth Vader attacks
one of the Republic’s spaceships. Leia, now a princess, is
there and becomes Darth Vader’s prisoner. But two droids
escape from the ship and get to the Planet of Tattooine.
They find Luke Skywalker there. He discovers that one
3
GIMNAZJUM
JĘZYK ANGIELSKI
of the droids has information about the Empire’s space
station, called the Death Star. The information is for Obi-Wan, and Luke decides to find him. Then, together with
a smuggler, Han Solo, they travel to the Planet of Alderaan, Leia’s home. Obi-Wan also tells Luke that he has
Jedi powers and starts to train him. Together they find the
Death Star and rescue Leia. They also destroy the Death
Star, but Darth Vader kills Obi-Wan Kenobi. Han, Luke
and Leia escape and join a group of rebels, called the
Rebel Alliance.
The Empire Strikes Back
The Empire wants revenge. They want to find Han,
Luke and Leia, who are hiding on a frozen planet,
Hoth. One day, Luke has a vision of Obi-Wan, who
tells him to find his old master Yoda. Luke travels to
see Yoda and begins his Jedi training. But Darth Vader catches Han and Leia, and Luke has to help them.
Luke fights Darth Vader, but he loses. Vader cuts off
Luke’s hand and tells Luke the shocking news that
he is his father. Luke escapes to the Rebel Alliance.
They give him a new hand – a cyborg hand.
Return of the Jedi
Luke returns to Yoda to finish his training. Yoda tells him
that to complete his Jedi training he has to fight Vader
again. He also says Vader is Luke’s father and Leia is his
twin sister.
The Empire is building a new Death Star. Luke travels
there to find Vader after Yoda’s death. He finds him and
they fight. The Emperor is also there. Luke wins, but he
can’t kill his father. The Emperor attacks Luke and tries to
kill him. When Vader sees this, he feels that he must save
his son and he attacks the Emperor. Vader kills the Emperor, but he is also hurt. He dies a happy man, because he
is not evil any more.
The Rebel Alliance destroys the Death Star again and
everybody celebrates. The Dark Side is destroyed … or is it?
GLOSSARY
accept – akceptować
apprentice – uczeń
assassin – zabójca
battle – bitwa
become – stać się
bodyguard – ochroniarz
celebrate – świętować
change – zmieniać (się)
cut off – odciąć
decide – podjąć decyzję
destroy – niszczyć
discover – odkryć, dowiedzieć się
emperor – imperator, cesarz
escape – uciekać
evil – zło
fight – walczyć
(the) Force – Moc
give birth (to) – urodzić
4
hide – ukrywać (się)
join – przyłączyć się (do)
knight – rycerz
master – mistrz, pan
pregnant – w ciąży
prisoner – więzień
protect – chronić
rebel – buntownik, rebeliant
rescue – ratować
return – wracać
revenge – zemsta
save – ratować
smuggler – przemytnik
space station – stacja kosmiczna
spaceship – statek kosmiczny
twin – bliźniaczy, bliźniak
JĘZYK ANGIELSKI
ACTIVITY 1
GIMNAZJUM
Read the text. Are these sentences true (T) or false (F)?
Przeczytaj tekst. Czy podane zdania są prawdziwe (T), czy fałszywe (F)?
1. The Jedi knights are the Trade Federation’s friends.
F
(They are enemies.)
2. The Trade Federation sends an assassin to kill
Queen Amidala and Anakin.
F
(They send him to kill Queen
Amidala only.)
3. Anakin kills all the Jedi knights.
F
(Obi-Wan and Yoda escape.)
4. The droids find Luke Skywalker on a planet called Tattooine.
T
5. Master Yoda trains Luke and Leia to be Jedi knights.
F
6. Darth Vader is Luke and Leia’s father.
T
ACTIVITY 2
(Yoda trains Luke only.)
Complete the family tree. Who is Darth Vader?
Uzupełnij drzewo genealogiczne. Kim jest Darth Vader?
Shmi Skywalker
1
Darth Vader
=
2 Anakin Skywalker
3
Luke Skywalker
+
Padmé Amidala
4
Leia Organa
+
5
Han Solo
5
MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA
WORKSHEET 2
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Data
ACTIVITY 1
I
Work in pairs. Match the events (A–F) with the Star Wars episodes (I–VI).
Pracujcie w parach. Przyporządkujcie wydarzenia (A–F) do części „Gwiezdnych wojenˮ (I–VI).
The Phantom Menace
B
II Attack of the Clones
F
III Revenge of the Sith
D
IV A New Hope
A
V The Empire Strikes Back
E
VI Return of the Jedi
C
ACTIVITY 2
Klasa
A Obi-Wan discovers that Luke has Jedi powers and feels that
he is their hope. Obi-Wan starts to train him.
B The Federation has a secret dark friend in their fight against
Naboo, a real menace to the Jedi.
C Luke finishes his training and returns to his friends to help
them fight the Empire.
D The Emperor has more and more power, and he wants revenge, so he uses his new apprentice Anakin to fight the Jedi.
E The Empire finds Luke, Leia and Han on the Planet of Hoth
and attacks again.
F The fight against the Trade Federation is difficult, but the Jedi
get unexpected help in their fight – from an army of clones.
Read the sentences. Then watch the Star Wars: The Force Awakens official trailer.
Work in pairs. Correct the underlined phrases according to the trailer.
Przeczytajcie zdania. Obejrzyjcie oficjalny zwiastun filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.
Pracujcie w parach. Poprawcie podkreślone zwroty zgodnie z treścią zwiastuna.
– I was raised to do one thing. I have nothing to lose …
lose Z fight for
– Nothing will stand in our way ... I will start what you finished.
I will start what you finished. Z We will finish what you started.
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
– There are stories about what happened.
– It’s true. All of it. The Dark Side, the Jedi. They’re awesome.
They're awesome. Z They're real.
– The Force, it’s calling to you. Just let it out.
Just let it out. Z Just let it in.
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
6
JĘZYK ANGIELSKI
GIMNAZJUM
Fill in the table. Read the descriptions and group the Star Wars characters
into Dark Side or Light Side.
Uzupełnij tabelę. Przeczytaj opisy i przyporządkuj postacie
ciemnej stronie Mocy bądź jasnej stronie Mocy.
ACTIVITY 3
Yoda:
small, but intelligent and powerful.
He trained Jedi for over 800 years.
Darth Vader:
once a Jedi Knight,
then an evil and cruel Dark Lord.
Obi-Wan Kenobi:
Luke Skywalker’s teacher,
a legendary Jedi Master.
Padmé Amidala:
a brave and devoted leader,
Queen and then Senator of Naboo.
The Dark Side
The Light Side
Darth Vader
Yoda
Darth Maul
Obi-Wan Kenobi
Chancellor Palpatine
Padmé Amidala
Luke Skywalker
Leia Organa
Darth Maul:
a deadly Sith Lord trained
by the evil Darth Sidious.
Chancellor Palpatine:
powerful and evil.
He destroyed the Jedi Order.
Luke Skywalker:
very good and brave. He became
one of the greatest Jedi knights ever.
Leia Organa:
one of the Rebel Alliance’s greatest leaders.
Brave in battles and loyal to the Alliance.
Qui-Gon Jinn:
a Jedi Master, a student of the Force,
and Dooku's padawan.
Qui-Gon Jinn
Fill in the definitions. Use the words from the box.
Uzupełnij definicje. Wykorzystaj słowa z ramki.
ACTIVITY 4
students • teachers • wise • young • old • learn how to use the Force • can use the Force
MASTERS are
old
PADAWANS are
young
and
wise
students
teachers
. They can use the Force .
. They learn how to use the Force .
7
GIMNAZJUM
ACTIVITY 5
JĘZYK ANGIELSKI
Work in pairs. Read the text from worksheet 1 again. Underline the names of the masters
and the padawans, the lords and the apprentices. Complete the diagrams with their names.
Pracujcie w parach. Przeczytajcie ponownie tekst z karty pracy 1. Podkreślcie imiona mistrzów
i padawanów, lordów i uczniów. Uzupełnijcie nimi drzewko.
MASTERS
& PADAWANS
LORDS
& APPRENTICES
The Light Side
1
Yoda
2
Qui-Gon Jinn
The Dark Side
6
Palpatine
7
Darth Vader
3 Obi-Wan Kenobi
4
8
Luke Skywalker
5 Anakin Skywalker
/
MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA
WORKSHEET 3
4
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Data
ACTIVITY 1
Klasa
Use a dictionary. Put the adjectives in the correct columns. Use them to describe
the Light Side model character and the Dark Side model character.
Skorzystaj ze słownika. Wpisz przymiotniki w odpowiednie kolumny. Za ich pomocą
opisz wzorzec jasnej strony Mocy i wzorzec ciemnej strony Mocy.
cruel • evil • deadly •
brave • loyal • fair • angry
• aggressive • helpful •
calm • honest • selfish
• modest • sensible
• arrogant • greedy •
understanding
LIGHT SIDE MODEL CHARACTER
DARK SIDE MODEL CHARACTER
brave • loyal • fair • helpful • calm • honest •
cruel • evil • deadly • loyal • angry • aggressive •
modest • sensible • understanding
selfish • arrogant • greedy
Both padawans and apprentices are loyal to their masters/lords.
ACTIVITY 2
Work in pairs. Student A is a Light Side master. Student B is a candidate for a padawan.
Then change roles.
Pracujcie w parach. Uczeń A jest mistrzem jasnej strony Mocy. Uczeń B chce zostać
jego padawanem. Następnie zamieńcie się rolami.
MASTER: ask the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Listen to the answers and decide
if he/she is an appropriate candidate. Zadawaj pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.
Wysłuchaj odpowiedzi i zdecyduj, czy to odpowiedni kandydat na padawana.
Word Bank What are you like? Are you …? Can you …? What are you good at? What do you like? What do you hate?
CANDIDATE: tell your master how much you want to be his/her padawan. Describe yourself. Answer the questions.
Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Powiedz mistrzowi, jak bardzo chcesz zostać jego/jej padawanem.
Opisz siebie. Odpowiadaj na pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.
Word Bank
I really want to be your padawan.
I am …
I can … / I can’t …
I’m good at …
I like …
I hate …
9
WORKSHEET 4
3
MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Wskazówka dla nauczyciela:
Karta pracy 4 to praca domowa.
Może również zostać zrealizowana na lekcji,
jeśli nauczyciel dysponuje stanowiskami komputerowymi.
ACTIVITY 1
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
Work in pairs. Follow the instructions to create a crawl for Star Wars: Episode VII.
Pracujcie w parach. Przeczytajcie instrukcję. Stwórzcie czołówkę cz. VII sagi „Gwiezdne wojny”.
1 Write this web address into the browser:
http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.
Wpiszcie w przeglądarce internetowej adres strony:
http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.
2 Find Star Wars Crawl Creator and click the BEGIN button.
Odszukajcie Star Wars Crawl Creator i wybierzcie opcję BEGIN.
3 Scroll up until you see the EDITOR option. Click it.
Przewińcie do góry. Odszukajcie opcję EDITOR. Wybierzcie ją.
4 Scroll down and start editing the texts in the boxes.
Przejdźcie w dół do okienek z tekstem. Wpiszcie własne teksty.
4.1 Change the episode number to Episode VII.
Zmieńcie numerację na Episode VII.
4.2 Think of another title, e.g. Not Another Dark Lord!
Wymyślcie inny tytuł, np. Not Another Dark Lord!
4.3 Write the text, e.g. The war between the Jedi and the Empire is over.
Are the Jedi the winners? Not so fast … There is another Dark Lord …
Stwórzcie tekst, np. The war between the Jedi and the Empire is over.
Are the Jedi the winners? Not so fast ... There is another Dark Lord ...
5 When you finish, select the DONE option. Your crawl is ready.
Kiedy skończycie, wybierzcie opcję DONE. Wasza czołówka jest gotowa.
ACTIVITY 2
Create a Facebook group and share your crawls. Watch them!
Stwórzcie grupę na Facebooku i udostępnijcie swoje prace. Obejrzyjcie je!
ACTIVITY 3
Visit the website www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny and read some interesting facts
about the Star Wars saga.
Odwiedźcie stronę www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny i przeczytajcie ciekawostki
o sadze filmowej „Gwiezdne wojny”.
10
WORKSHEET 1
4
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Data
The story of Star Wars is about the fight between good and
evil. The good, or the Light Side, are the Jedi knights who
served the Republic, and the bad, or the Dark Side, are the
Sith Lords who rule the Empire. They both have special
powers – the Force. They use it when they fight.
The Phantom Menace
The story begins when the
Planet of Naboo is fighting the Trade Federation.
The Trade Federation attacks Naboo. The Queen of
Naboo, Padmé Amidala, asks
the Jedi knights for help.
But the Trade Federation
also has friends who can use
the Force, the Sith. The war
continues.
One day, two Jedi knights,
Obi-Wan Kenobi and Qui-Gon Jinn, find a young boy,
Anakin Skywalker. They discover that he has a lot of the
Force and they decide to
train him. Anakin even helps
them to win a battle. During
the battle, a Sith Lord, Darth
Maul, kills Qui-Gon. Obi-Wan starts training Anakin.
Attack of the Clones
The fight continues. The
Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amidala. Obi-Wan and Anakin protect her. Anakin and Queen
Amidala fall in love. This is a problem, because Jedi knights can't engage. They must control their emotions and
be strong. Anakin has problems with controlling his emotions and starts to change.
Klasa
Revenge of the Sith
The Chancellor of Naboo, Palpatine, asks Anakin to be
his Jedi bodyguard, and Anakin agrees. He doesn’t know
that Palpatine can use the Dark Force. Anakin also learns
that Padmé is pregnant. But Palpatine tries to continue
Anakin’s change. The Jedi discover the Chancellor’s bad
intentions and try to arrest
him. Anakin defends the
Chancellor and becomes his
apprentice, Darth Vader. He
kills the Jedi knights. Only
Obi-Wan and Yoda, Qui-Gon’s master, escape. Palpatine wants more power.
He builds an empire and becomes its Emperor.
Obi-Wan can’t accept
Anakin’s change. He finds
him and they fight. Obi-Wan cuts off Anakin’s arm
and legs. The Emperor saves
Anakin, but he is not human
any more. Darth Vader is now
a cyborg dark lord. Amidala
dies when she gives birth to
twins. Obi-Wan wants to
keep it secret to protect the
twins. He thinks it will be
easier if he separates them.
The twins’ names are Leia
and Luke.
A New Hope
Many years later the war continues. Darth Vader attacks
one of the Republic’s spaceships. Leia, now a princess, is
there and becomes Darth Vader’s prisoner. But two droids
escape from the ship and get to the Planet of Tattooine.
They find Luke Skywalker there. He discovers that one
11
GIMNAZJUM
JĘZYK ANGIELSKI
of the droids has information about the Empire’s space
station, called the Death Star. The information is for Obi-Wan, and Luke decides to find him. Then, together with
a smuggler, Han Solo, they travel to the Planet of Alderaan, Leia’s home. Obi-Wan also tells Luke that he has
Jedi powers and starts to train him. Together they find the
Death Star and rescue Leia. They also destroy the Death
Star, but Darth Vader kills Obi-Wan Kenobi. Han, Luke
and Leia escape and join a group of rebels, called the
Rebel Alliance.
The Empire Strikes Back
The Empire wants revenge. They want to find Han,
Luke and Leia, who are hiding on a frozen planet,
Hoth. One day, Luke has a vision of Obi-Wan, who
tells him to find his old master Yoda. Luke travels to
see Yoda and begins his Jedi training. But Darth Vader catches Han and Leia, and Luke has to help them.
Luke fights Darth Vader, but he loses. Vader cuts off
Luke’s hand and tells Luke the shocking news that
he is his father. Luke escapes to the Rebel Alliance.
They give him a new hand – a cyborg hand.
Return of the Jedi
Luke returns to Yoda to finish his training. Yoda tells him
that to complete his Jedi training he has to fight Vader
again. He also says Vader is Luke’s father and Leia is his
twin sister.
The Empire is building a new Death Star. Luke travels
there to find Vader after Yoda’s death. He finds him and
they fight. The Emperor is also there. Luke wins, but he
can’t kill his father. The Emperor attacks Luke and tries to
kill him. When Vader sees this, he feels that he must save
his son and he attacks the Emperor. Vader kills the Emperor, but he is also hurt. He dies a happy man, because he
is not evil any more.
The Rebel Alliance destroys the Death Star again and
everybody celebrates. The Dark Side is destroyed … or is it?
GLOSSARY
accept – akceptować
apprentice – uczeń
assassin – zabójca
battle – bitwa
become – stać się
bodyguard – ochroniarz
celebrate – świętować
change – zmieniać (się)
cut off – odciąć
decide – podjąć decyzję
destroy – niszczyć
discover – odkryć, dowiedzieć się
emperor – imperator, cesarz
escape – uciekać
evil – zło
fight – walczyć
(the) Force – Moc
give birth (to) – urodzić
12
hide – ukrywać (się)
join – przyłączyć się (do)
knight – rycerz
master – mistrz, pan
pregnant – w ciąży
prisoner – więzień
protect – chronić
rebel – buntownik, rebeliant
rescue – ratować
return – wracać
revenge – zemsta
save – ratować
smuggler – przemytnik
space station – stacja kosmiczna
spaceship – statek kosmiczny
twin – bliźniaczy, bliźniak
JĘZYK ANGIELSKI
ACTIVITY 1
GIMNAZJUM
Read the text. Are these sentences true (T) or false (F)?
Przeczytaj tekst. Czy podane zdania są prawdziwe (T), czy fałszywe (F)?
1. The Jedi knights are the Trade Federation’s friends.
2. The Trade Federation sends an assassin to kill
Queen Amidala and Anakin.
3. Anakin kills all the Jedi knights.
4. The droids find Luke Skywalker on a planet called Tattooine.
5. Master Yoda trains Luke and Leia to be Jedi knights.
6. Darth Vader is Luke and Leia’s father.
ACTIVITY 2
Complete the family tree. Who is Darth Vader?
Uzupełnij drzewo genealogiczne. Kim jest Darth Vader?
Shmi Skywalker
1
=
2
3
+
Padmé Amidala
4
+
5
13
WORKSHEET 2
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Data
ACTIVITY 1
I
Work in pairs. Match the events (A–F) with the Star Wars episodes (I–VI).
Pracujcie w parach. Przyporządkujcie wydarzenia (A–F) do części „Gwiezdnych wojen” (I–VI).
The Phantom Menace
II Attack of the Clones
III Revenge of the Sith
IV A New Hope
V The Empire Strikes Back
VI Return of the Jedi
ACTIVITY 2
Klasa
A Obi-Wan discovers that Luke has Jedi powers and feels that
he is their hope. Obi-Wan starts to train him.
B The Federation has a secret dark friend in their fight against
Naboo, a real menace to the Jedi.
C Luke finishes his training and returns to his friends to help
them fight the Empire.
D The Emperor has more and more power, and he wants revenge, so he uses his new apprentice Anakin to fight the Jedi.
E The Empire finds Luke, Leia and Han on the Planet of Hoth
and attacks again.
F The fight against the Trade Federation is difficult, but the Jedi
get unexpected help in their fight – from an army of clones.
Read the sentences. Then watch the Star Wars: The Force Awakens official trailer.
Work in pairs. Correct the underlined phrases according to the trailer.
Przeczytajcie zdania. Obejrzyjcie oficjalny zwiastun filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.
Pracujcie w parach. Poprawcie podkreślone zwroty zgodnie z treścią zwiastuna.
– I was raised to do one thing. I have nothing to lose …
– Nothing will stand in our way ... I will start what you finished.
– There are stories about what happened.
– It’s true. All of it. The Dark Side, the Jedi. They’re awesome.
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
– The Force, it’s calling to you. Just let it out.
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
14
JĘZYK ANGIELSKI
GIMNAZJUM
Fill in the table. Read the descriptions and group the Star Wars characters
into Dark Side or Light Side.
Uzupełnij tabelę. Przeczytaj opisy i przyporządkuj postacie
ciemnej stronie Mocy bądź jasnej stronie Mocy.
ACTIVITY 3
Yoda:
small, but intelligent and powerful.
He trained Jedi for over 800 years.
Darth Vader:
once a Jedi Knight,
then an evil and cruel Dark Lord.
Obi-Wan Kenobi:
Luke Skywalker’s teacher,
a legendary Jedi Master.
Padmé Amidala:
a brave and devoted leader,
Queen and then Senator of Naboo.
Darth Maul:
a deadly Sith Lord trained
by the evil Darth Sidious.
Chancellor Palpatine:
powerful and evil.
He destroyed the Jedi Order.
Luke Skywalker:
very good and brave. He became
one of the greatest Jedi knights ever.
Leia Organa:
one of the Rebel Alliance’s greatest leaders.
Brave in battles and loyal to the Alliance.
Qui-Gon Jinn:
a Jedi Master, a student of the Force,
and Dooku's padawan.
The Dark Side
The Light Side
Fill in the definitions. Use the words from the box.
Uzupełnij definicje. Wykorzystaj słowa z ramki.
ACTIVITY 4
students • teachers • wise • young • old • learn how to use the Force • can use the Force
MASTERS are
PADAWANS are
and
. They
. They
.
.
15
GIMNAZJUM
ACTIVITY 5
JĘZYK ANGIELSKI
Work in pairs. Read the text from worksheet 1 again. Underline the names of the masters
and the padawans, the lords and the apprentices. Complete the diagrams with their names.
Pracujcie w parach. Przeczytajcie ponownie tekst z karty pracy 1. Podkreślcie imiona mistrzów
i padawanów, lordów i uczniów. Uzupełnijcie nimi drzewko.
MASTERS
& PADAWANS
LORDS
& APPRENTICES
The Light Side
The Dark Side
6
1
2
3
4
16
5
/
7
WORKSHEET 3
4
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
Imię i nazwisko
Data
ACTIVITY 1
Klasa
Use a dictionary. Put the adjectives in the correct columns. Use them to describe
the Light Side model character and the Dark Side model character.
Skorzystaj ze słownika. Wpisz przymiotniki w odpowiednie kolumny. Za ich pomocą
opisz wzorzec jasnej strony Mocy i wzorzec ciemnej strony Mocy.
cruel • evil • deadly •
brave • loyal • fair • angry
• aggressive • helpful •
calm • honest • selfish
• modest • sensible
• arrogant • greedy •
understanding
LIGHT SIDE MODEL CHARACTER
ACTIVITY 2
DARK SIDE MODEL CHARACTER
Work in pairs. Student A is a Light Side master. Student B is a candidate for a padawan.
Then change roles.
Pracujcie w parach. Uczeń A jest mistrzem jasnej strony Mocy. Uczeń B chce zostać
jego padawanem. Następnie zamieńcie się rolami.
MASTER: ask the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Listen to the answers and decide
if he/she is an appropriate candidate. Zadawaj pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.
Wysłuchaj odpowiedzi i zdecyduj, czy to odpowiedni kandydat na padawana.
Word Bank What are you like? Are you …? Can you …? What are you good at? What do you like? What do you hate?
CANDIDATE: tell your master how much you want to be his/her padawan. Describe yourself. Answer the questions.
Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Powiedz mistrzowi, jak bardzo chcesz zostać jego/jej padawanem.
Opisz siebie. Odpowiadaj na pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.
Word Bank
I really want to be your padawan.
I am …
I can … / I can’t …
I’m good at …
I like …
I hate …
17
WORKSHEET 4
STAR WARS MASTERS.
IS THE FORCE WITH YOU?
© 2015 & TM Lucasfilm Ltd. All Rights Reserved.
ACTIVITY 1
Work in pairs. Follow the instructions to create a crawl for Star Wars: Episode VII.
Pracujcie w parach. Przeczytajcie instrukcję. Stwórzcie czołówkę cz. VII sagi „Gwiezdne wojny”.
1 Write this web address into the browser:
http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.
Wpiszcie w przeglądarce internetowej adres strony:
http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.
2 Find Star Wars Crawl Creator and click the BEGIN button.
Odszukajcie Star Wars Crawl Creator i wybierzcie opcję BEGIN.
3 Scroll up until you see the EDITOR option. Click it.
Przewińcie do góry. Odszukajcie opcję EDITOR. Wybierzcie ją.
4 Scroll down and start editing the texts in the boxes.
Przejdźcie w dół do okienek z tekstem. Wpiszcie własne teksty.
4.1 Change the episode number to Episode VII.
Zmieńcie numerację na Episode VII.
4.2 Think of another title, e.g. Not Another Dark Lord!
Wymyślcie inny tytuł, np. Not Another Dark Lord!
4.3 Write the text, e.g. The war between the Jedi and the Empire is over.
Are the Jedi the winners? Not so fast … There is another Dark Lord …
Stwórzcie tekst, np. The war between the Jedi and the Empire is over.
Are the Jedi the winners? Not so fast ... There is another Dark Lord ...
5 When you finish, select the DONE option. Your crawl is ready.
Kiedy skończycie, wybierzcie opcję DONE. Wasza czołówka jest gotowa.
ACTIVITY 2
Create a Facebook group and share your crawls. Watch them!
Stwórzcie grupę na Facebooku i udostępnijcie swoje prace. Obejrzyjcie je!
ACTIVITY 3
Visit the website www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny and read some interesting facts
about the Star Wars saga.
Odwiedźcie stronę www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny i przeczytajcie ciekawostki
o sadze filmowej „Gwiezdne wojny”.
18