Auktionsliste
Auktionsliste
CV Navn / / Louise Egebro Profession / / Fashion Designer Student Mobilnummer//+4521690829 E - m a i l / / [email protected] W e b s i t e s / / www.louiseegebro.dk Personlig profil Jeg har viljen til at få det “umulige” til at lykkes. Jeg opfatter mig selv som værende meget ambitiøs, åben og positiv. Min motivationsfaktor for mine projekter er styret af min æstetiske tilgang til livet, tilsat en god portion stædighed. Samtidig er det vigtigt for mig, at implementere en vis grad af humor, da jeg er et meget legende individ. Jeg arbejder ofte modulært, hvor særligt taktiliteten vægtes højt. Mit designudtryk er meget grafisk og ofte inden for en stram tonal farveskala, gerne bestående af sorte og hvide nuancer. Uddannelse 2012 - 2009 Designskolen Kolding BA Degree Modestuderende Projekter - 2011 ECCO Virksomhedssamarbejde med skoproducenten ECCO. Til dette projekt udarbejdede vi i grupperegi et alternativt skoforslag til ECCO, nemlig “the full body shoe”. Projektet var et tværfaglig gruppearbejde. Erfaring med industriel designmetoder og modelbygning samt erfaring med opbygning og konstruktion af sko. Transformation Transformation af en historisk genstand ind i en nutidig kontekst. Pels Virksomhedssamarbejde med Kopenhagen Fur. Til dette projekt har jeg produktudviklet ét fur fabric med afrikanske zulustammer og deres smykker, som primær inspirationskilde. Projekter - 2010 Konceptudvikling Udvikling af koncept til beklædningsdesign. Kollektionsopbygning Erfaring med opbygning af modekollektion og forberedelse til produktion (arbejdstegninger, materiale og farvekort) Trend Udarbejdelse af forskellige trendoplæg, som forberedende øvelse for kollektionsopbygningsprojektet ud fra teoretisk model (DART-metoden) Projekter - 2009 Form og teori Generelle teknikker og redskaber (farvelære, komposition og rumlig skitsering) Mindre designprojekter Introduktion til opbygning af designprojekter. Udarbejdelse af designprojekter over kortere tid. 2009 - 2007 TEKO Designteknolog - med speciale i Design Beklædning Erhvervserfaring / / Praktik Performance Marts 2012 - Oktober 2011 LULU ART GROUP Kostumedesigner til 2 danseforestillinger 1 forestilling _ “GRUMS” et live art værk, som opføres i Turbinehallerne i Århus Værket finder sted ved endevæggen i et stort, råt rum. Scenografien består af kostumetder forener rum, lys, koreografi og haute couture. Værket er visuelt smukt, fælt og dragende 2. forestilling _ “KØD” som opføres i Vor Frue Kirke, som er en del af en triologi ved navn; the church, the hore and the rest. Forestillingen er et forsøg på at nedbryde det hellige kirkelige rum og skabe en ekstra dimension i forholdet mellem kunst og publikum. Januar 2011 - December 2010 Isabel Berglund // STITCH Praktikant hos Isabel Berglund Scenografi og kostumeassistent på danseforestillingen “STITCH” Frivilligt arbejde 2010 Designskolen Kolding DSR formand 2011 Juni - Juli Nuit Comme Oui September - December 2010 + 2011 Designskolen Kolding Oktober 2008 DIANA BRINKS Oktober 2009 Klostret Praktikant hos Nuit Comme Oui Klargøring af kollektionen SS / 1 2 Praktikant hos Diana Brinks Graduering af mønstre til kollektionen SS / 09 Studierelaterede jobs Oktober 2010 TRAPHOLT Salgsassistent i Museumsbutikken Februar 2011 - Oktober 2010 TRAPHOLT Med- og udviklingsansvarlig af projektet “Bliv Modedesigner for en dag” - en vinterferieaktivitet for børn - En workshop, hvor vi ser nærmere på udstillingen Margit Brandt - Dansk modedesign 1965 -1980 2010 Maj - Oktober TRAPHOLT Projekt- og udviklingsansvarlig af projektet “Farveladeløbet” - en efterårsaktivitet for børn - En hyldest til kunstneren Richard Mortensen, som kunne have været fyldt 100 år. Januar 2010 TRAPHOLT Trapguide - rundviser på kunstmuseet Trapholt 2007 - 2009 TEKO Medarbejder i kommunikationsafdelingen Arbejdsområde: Guide, ansvarlig for TEKO’s officielle Facebook- og Myspaceside Juni 2008 Sommerskole, Italien - Firenze Studieophold i Firenze 4 ugers intensiv undervisning i mode, modeillustrationer og kollektionsopbygning April 2008 Central Saint Martens, London Tegnekursus - Fashion Sketch Book Underviser: Peter Towse Julebazarskoordinator Ansvarsområde: Planlægge arrangementet samt agere bindeled for alle deltagende Styregruppemedlem Anvarsområde: Planlægning af arrangementer for de videregående uddannelsesinstitutionerne i Kolding. (SDU, Pædagogseminariet, IBA og Designskolen Kolding) 2008 - 2009 TEKO DSR - klasserepræsentant Faglige Kvalifikationer og kompetencer It Programmer Canvas Adobe Illustrator Adobe Photoshop Adobe InDesign Adobe Bridge Master Pattern System Design Discipliner Drapering Klassisk tilskæring og mønsterkonstruktion Strik Hækling Broderi Language Engelsk (skriftlig flydende - tale flydende) Tysk (skriftlig behersket tale behersket) Reference personer Natasja Qvitzau Lund, selvstændig designer +45 26 24 71 14 Karen Grøn, Museumschef, Trapholt +45 51 34 12 95 Diana Brinks, selvstændig designer + 45 26 28 87 98