Arbejde og erhverv - Portal Geografifokus

Transcription

Arbejde og erhverv - Portal Geografifokus
Arbejde og erhverv
Niveau:
9. klasse
Varighed:
3 lektioner
Præsentation:
Forløbet Arbejde og erhverv er et kulturgeografisk forløb, der opfylder rigtig mange af færdigheds- og
vidensmålene under ”Demografi og erhverv”, samt under ”Globalisering”.
Forløbet er placeret i 8. klasse og er et af de første kulturgeografiske forløb eleverne støder på. Eleverne
skal derfor vænne sig til at arbejde kulturgeografisk, hvilket er mindre evidensbaseret end de
naturgeografiske forløb. Det betyder til gengæld, at eleverne har større mulighed for at reflektere over
mange mulige løsninger på forskellige problemstillinger.
Tværfagligt er det oplagt at samarbejde med faget samfundsfag, der også har arbejde og erhverv som
læringsmål.
Baggrundsviden og progression:
I geografifokus 8. klasse findes forløbene ”Handel og transport”, ”Befolkningstallet stiger”, samt
”Bæredygtig udnyttelse af naturgrundlaget”. Disse tre forløb kan det være en fordel at haft inden dette
forløb startes op. I forlængelse af forløbet findes forløbene ”Rige og fattige lande”, ”Industri”,
”Produktion”, samt ”Den globale verden”.
Arbejde og erhverv hænger nøje sammen med den økonomiske og velfærdsmæssige udvikling i et land. Det
betyder, at man med fordel kan inddrage forløb med økonomisk geografi i undervisningen og evt.
samarbejde med både samfundsfags- og matematiklæreren.
Arbejdsformer
Forløbet kan laves med eller uden et oplæg fra læreren først.
Opgaverne laves individuelt og de fleste af opgaverne er selvvaliderende.
Aktiviteterne tager væsentligt længere tid end opgaverne, og lægger op til at arbejde i grupper, men de kan
også laves alene.
1
Gode råd til forløbet
Inden forløbet starter op kan man have en snak i klassen om hvilke erhverv og hvilke virksomheder de
kender. Det er også en god ide at ridse de primære-, sekundære- og tertiære erhverv op til at starte med,
da det er ret abstrakt for de fleste elever. Kom f.eks. med eksempler på forskellige jobs, og placér dem i de
forskellige kategorier fælles ved tavlen.
Det er også en god ide at have talt om forskellen på at være offentlig- og privat ansat.
2
Overblik over forløbet:
Læringsmål
Eleven får viden om hvilke
job og erhvervstyper der
Faglige begreber
Primært erhverv
Sekundært erhverv
findes forskellige steder i
verden.
inddelingen i erhverv i
Tertiært erhverv
Infrastruktur
primær, sekundær og
Korruption
tertiære erhverv, og om
Outsourcing
fordelingen af
erhvervsformer og hvilken
Fourastiés
udviklingsmodel
betydning dette har for et
lands udvikling.
2. Outsourcing
4. match tekst med tekst
5. Hvor kommer
virksomhederne fra?
6. Hvilket firma laver hvad?
7. Hvor sejler Mærsk skibene
hen?
Specialisering
udviklingsmodeller, og viden
www.globalis.dk
2. Lav din egen
1. Eleven kan beskrive job-,
uddannelses- og
erhvervstyper.
virksomhed
3. Verdens største
offentlige sektor
4. Jobkompasset
2. Eleven kan beskrive job-,
uddannelses- og
erhvervstyper, samt
anvende disse til at
forklare sammenhænge
mellem rige og fattige
9. Placér regionerne
lande og områder.
11. indsæt det rigtige ord
12. Miniquiz
13. Hvad står forkortelserne
for?
Import
14. Hvor lang er uddannelsen?
analysere et land eller
Eksport
15. Miniquiz
3
1. Sammenlign lande på
Tegn på læring
8. Miniquiz
om hvordan man kan
område ud fra disse.
Aktiviteter
10. match tekst med tekst
Virksomhedsøkonomi
Produktion
Eleven får viden om
1. Gæt et erhverv
3. indsæt det rigtige ord
Uddannelse
Eleven får viden om
Opgaver
Monokultur
16. Match tekst med tekst
3. Eleven kan beskrive job-,
uddannelses- og
erhvervstyper, samt
anvende disse til at
forklare sammenhænge
mellem rige og fattige
lande og områder. Eleven
overskud
Eleven får viden om hvad
der er med til at kendetegne
Stat
rige og fattige lande.
Regioner
et land eller område, ved
at anvende modeller for
Kommuner
Offentlig sektor
Befolkningstilvækst
arbejdsstyrke
Uddannelse
Livsløn
STX
HTX
HHX
EUX
SU
Arbejdstimer
4
kan analysere udvikling i
job- og erhvervsudvikling.
5