Bruun Rasmussen Kunstauktioner
VÅBEN WEAPONS MODERN SPORTING GUNS BREDGADE AUCTION 750 CATALOGUE 75 DKK 7 5 0 A U C T I O N 2 0 0 5 BRUUN RASMUSSEN ANTIQUE WEAPONS N O V E M B E R J A G T V Å B E N 2 9 M O D E R N E våben weapons V Å B E N NOVEMBER 2005 A N T I K K E våben weapons fra forskellige boer og rekvirenter / from various owners AUKTION / AUCTION tirsdag tuesday 29. november 29th November kl. 13 1 pm 1 - 215 EFTERSYN / PREVIEW onsdag torsdag fredag lørdag søndag mandag wednesday thursday friday saturday sunday monday 23. 24. 25. 26. 27. 28. november november november november november november kl. kl. kl. kl. kl. kl. 15 10 10 11 11 10 - 18 17 17 16 16 17 23rd 24th 25th 26th 27th 28th November November November November November November 3 10 10 11 11 10 pm am am am am am - 6 5 5 4 4 5 pm pm pm pm pm pm B R U U N R A S M U S S E N K U N S TAU K T I O N E R Bredgade 33 . DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 . Fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk Afdelingen for våben og militaria: Department of weapons and militaria: Head of Department DAVID UTZON-FRANK Tel +45 3343 6996 Tel +45 2570 6996 [email protected] Assistant HENRIK VENSILD Tel +45 2570 6834 [email protected] Der bydes og faktureres i danske kroner Bids and invoicing are made in DKK Afhentning af købte effekter skal ske senest fredag den 6. januar på vores adresse Bredgade 33 i København. Collection of purchases must be no later than Friday the 6th of January at our address Bredgade 33 in Copenhagen. Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på: Sales results from the latest auctions are available at: w w w. b r u u n - r a s m u s s e n . c o m ➜ Auktioner / Auctions Endnu engang kan Bruun Rasmussen åbne dørene for en våbenauktion med et udsøgt udvalg af antikke blank- og skydevåben fra Danmark, Europa og Asien, herunder et meget sjældet udvalg af danske marineblankvåben som f.eks. en forgyldt søofficerspallask fra Fr. IV’s tid. Blandt skydevåben kan nævnes en rigt dekoreret flintlåspistol med løb af Lazarino Cominazzo fra det 17. årh., et par danske barok pistoler af Friderich Ostermann fra omkring år 1700, en Italiensk pragt flintlåsriffel fra omkring 1730, samt en sølvmonteret riffel af Valentin Marr med Chr. VI’s monogram. Fra Orienten kan vi præsentere ædelstensbesatte persiske jadegrebsdolke af høj international kvalitet samt en komplet rustning, en stor samling tzubaer og udsøgte sværd fra Japan. Under hammeren kommer også et imponerende udvalg af eksklusive jagtvåben af hovedsageligt engelsk fabrikat. Uundgåeligt er tre parbøssesæt af James Purdey & Son, et sæt Holland & Holland Royal par samt et par Browning B25 Ai. AXEL BARDINGS VÅBENSAMLING Gennem mange år var farvemester Axel Barding en kendt person som våbensamler. Interessen havde han arvet fra bedstefaderen, der samlede på europæiske pistoler og geværer og da Axel Barding arvede samlingen i 1930 fortsatte han med at forøge den med danske blank- og skydevåben. Især blev det tiden 1770 til ca. 1900 der interesserede ham, men ældre dansk-norske våben fandt også plads på væggene, som f.eks. den meget sjældne mandskabspallask med skede fra M/1726, et sæt private Løbnitzpistoler og en pallask fra den Vestindiske Milice fra 1830 samt hirschfængeren for infanteriet, begge med skeder. Familien beholdt samlingen efter Axel Bardings død i 1986, men ønsker nu at de mange spændende våben skal komme andre til glæde, og vi kan derfor med stolthed udbyde dem til salg på denne auktion. F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 1 1 1 Dansk fodfolkssabel M/1834 med skede. Messsingfæste med riller på knappen. Håndbøjlen stemplet 8-LI-R.2C-146. og P.C.R.G.25., parerstangen BGC. Enægget klinge uden stempler. Sort læderskede med indvendige beslag af jernblik og med messingkrog. Skeden stemplet bagpå: P. Totall. 78 cm og klingen 63 cm. Samt håndværkersabel M/1869 med skede. Støbt messingfæste i et stykke. Sablen var tidligere bajonet, denne anordning er fjernet. Lille portepée af rødt og gult stof. Enægget ret klinge. Sort læderskede med to udvendige messingbeslag. På ydersiden er læderet stemplet med en krone. Totall. 71 cm og klingen 57 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 2 3 3 3 Dansk hirschfenger M/1849 med skede. Støbt messingfæste, parerbøjle påloddet, stor knap og greb med snoet messingtråd. Kraftig enægget klinge stemplet: Frederiksværk og 1849. Kraftig sort læderskede med to udvendige messingbeslag, knop på mundblik mærket: 2 A. 1430. Totall. 72 cm og klingen 57 cm. Samt ingeniørsabel M/1866 med skede. Støbt messingfæste med rillet greb og ret parerstang, mærket I i B. 961. og rød-gul stofkvast. Lige enægget klinge, bredest mod enden, mærket: GEBR WEYERSBERG SOLINGEN. Brunsort læderskede med to udvendige messingbeslag, mundblik mærket: I i B.751. Totall. 61 cm og klingen 47 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670-805 6.000 2 Dansk hirschfenger for herregårdsskytter M/1848 med skede. Messingfæste med ret parerstang, mærket: C. NYROP, MARSTRAND. Ibenholtsgreb, krydsfilet. Nedadbøjet parerplade. Tveægget klinge, fugletungeformet, mærket: NYROP & MARSTRAND. Sort læderskede med to udvendige messingbeslag. Totall. 64,5 cm og klingen 48,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 4 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 4 5 4 Et par salutkanoner. 18. årh. Støbt messing, afdrejede. Indgraveret: C.H.H. 1793. Fænghul med gammel ændring. Gamle reperter af egetræ og jernbeslået med reparationer. Kanonløb: 28 cm. Repert: længde 30,5 cm. (2) € 535-805 6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 5 Politi ringkrave, rigsvåben og måleværktøj. Messingkrave, til påsyning, og med rester af forgyldning, påsat, to politimærker og rigsvåben, for Danmark, Slesvig og Holsten og med elefantordenen rundt om. Lille støbt messing-rigsvåben med de to vildmænd. Samt måleværktøj i stål med 24 forskellige huller, de tre plomberede? Beregnet til at måle trådstørrelser?. (3) Proveniens: Axel Bardings samling. € 265 2.000 5 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 6 7 6 Dansk artillerisabel M/1869 med skede. Stålfæste med slids i håndbøjlen til kvast og to flige på nakkestykket, greb med læder og dobbelt snoet messingtråd. Samt portepeé. Svagt krummet enægget klinge stemplet: Frederiksværk og 1852. Stålskede med en bærering, mrk: 4 A. A. 39 og skedebeslaget: B. Totall. 92,5 cm og klingen 80 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 7 Dansk dragonsabel M/1843 med skede. Stålfæste med bred pladekurv, kanneleret nakkestykke, bøjle til portepeé mellem greb og kurven. Greb med læder og dobbelt snoet messingtråd i rillerne. Parerpladen stemplet: 3 D R. E S. Svagt krummet klinge med bred hulslibning. Stemplet: Frederiksværk og 1848, samt kryds og på ryggen: BGC. Stålskede med to bæreringe, stemplet: 3 DR. 1E. 55 og 6 DR. 3E. 19 samt 3 DR. 683. Totall. 103 cm og klingen 89 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535-670 4.000 6 8 9 10 11 8 Dansk officerssabel med skede. Kraftigt messingfæste uden sidebøjler, øverst på håndbøjlen rester af dekoration med trofæer. Greb beviklet med læder og dobbelt messingtråd. Bred krum enægget klinge med bred hulslibning, her tydelige rester af det tredelte rigsvåben og VIVAT. Stålskede med store messingbeslag, dekoreret med trofæer. Totall. 87,5 cm og klingen 75 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 805 6.000 9 Grenadersabel, klingen mærket C7 og 1805, med skede. Messingfæste med to hjerteformede parerplader, mærket: 4.B.3.C. No 90. Parerstangen BGC og håndbøjlen 227. Klingen flad og enægget med kronet C7 og 1805. Sortbrun læderskede med indvendige messingbeslag. Bag på bl.a. stemplet: PT og 1848 mm. Totall. 75 cm og klingen 59 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 12 10 Artillerisabel M/1802 med skede. Støbt messingfæste med stort løvehoved, greb af træ med rester af læder. Parerstang mærket: No18. Krum enægget klinge med bred hulslibning og stempel: Skjold med le og hammer for Frederiksværk, 1792-1804. Sort læderskede med to udvendige messingbeslag, mærket bagpå: 15 B No 63. Totall. 93 cm og klingen 78 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 12 Et sæt Georg Christensen O/U perkussionspistoler med bajonet. Jernmonterede med rige florale graveringer. Kraftige blånerede løb, riflede, (ca. 17 mm). På siderne ladestok og bajonet med trekantet spids. Oven på løbene står mærket: G CHRISTENSEN KIØBENHAVN. Det ene sæt løb med Liège prøvestempel. Netskåret kolber og kolbekappen med ring og lille rum til pistonger. Totall. 36 cm. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 2.000-2.650 15.000-20.000 11 Dansk? officerssabel af tyrkisk form, med skede. Tyrkisk formet greb af messing med agern for enderne af den s-svungne parerstang. Dekorerede skedefjedre. Sorte trægrebskaller. Krum enægget klinge med bred hulslibning. Messingskede med to bæreringe. Totall. 85 cm og klinge 73 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 7 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 13 14 15 16 17 13 Dansk rytterpistol M/1772, lang udgave. Messingmonteret med ladestok. Løbet stemplet VB for von Bergen Kronborg Geværfabrik og 38. Låseblik med stempel mellem fjederen: JB i firkant. Messingbeslagene stemplet: 38. Lakeret bøgetræskolbe. Totall. 52 cm. € 1.050 8.000 16 Dansk rytterpistol M/1806. Flintelås og messingmonteret. Sideblik mærket: 3 DR.2.N 9. På aftrækkerbøjlen: D 2 59. På låseblikket ses utydeligt stempel mellem fjederen, muligvis M for Kronborg. Bøgetræsskæfte. Totall. 45,5 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 805-1.050 6.000-8.000 14 Dansk flintlåspistol M/1807. Med indvendig lås af C.W. Kyhl. Fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Messingmonteret. Kolbekappe mærket E.S.No.27. og sideblik: C i firkant. Totall. 46 cm. € 2.000-2.650 15.000-20.000 17 Belgisk flintlåspistol ca. 1800. Flintelås med messingfængpande. Rund glat pibe, ottekantet mod basen. Jernmonteret trækolbe med ladestok og ring i kolbeenden. Totall. 38 cm og piben 28 cm. € 535-805 6.000 15 Dansk Liège ringhanepistol, M/1848. Løb, låseblik og flere dele stemplet: Kronet M. Løbet også med Liège prøvestempel samt: 6 DR.1 E.9. Totall. 45 cm. € 1.050 8.000 8 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 18 18 Dansk søofficerspallask ca. 1720. Rigt ornamenteret og forgyldt messingfæste. Stor parerplade med stor figur- og trofæsamling, to bøjler med søuhyrer forbinder pladen med håndbøjlen. Stort glat og ornamenteret nakkestykke. Bagpå ornamenteret tombøjle med trofæer og lille plade med bogstaverne "JR". Parerstang ender i løvehoved. Ret tveægget klinge med sekskantet tværsnit, øverst med to brede hulslibninger, graveret med trofæer og bladværk. Totall. 101 cm og klingen 85,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Litteratur: Dette er pallasken, der er afbilledet og omtalt i Danske Marineblankvåben bind 1, side 45. Initialerne JR kan henvise til tre søofficerer ca. 1710-20 og den mest sandsynlige kan være nordmanden Johan Rasch, 1672-1732, nevø af Tordenskjold. € 5.350 40.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 9 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 10 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 19 A pair of Browning B25 Ai sideplates ejector guns. Serial no. 45950/51. 27 1/2 inch nitro barrels. 2 3/4 inch chambers. Plates and actions blackened and gold inlayed same with toplevers and safeties. Gilded triggers. 15 inch well figured stocks incl. 1/2 inch leather covered rubber pad. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 10.000-13.000 75.000-100.000 19 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 11 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 20 20 20 To danske officerskårder M/1837 med skeder. Forgyldte messingfæster, den ene med opklappelig bagplade, knap med rigsvåben, greb med bevikling af snoet sølvtråd og snoet messingtråd. Klingerne enæggede med bred hulslibning. Den ene stemplet: J. Herazcek, den anden med tysk skjoldstempel og ætsning med bladværk og trofæer. Begge med sorte læderskeder, en med forgyldte beslag og en med dekorerede beslag. Mundblik stemplet: Herazcek, den anden G.BUCH. Totall. 90 cm, klinge 76 cm samt 89 cm og klingen 74 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 400-535 3.000 12 21 21 21 Kommandersergentsabel M/1854 med skede. Messingfæste med to svungne tertsbøjler, nakkestykke med to flige midt på, greb med rokkeskind og glat snoet messingtråd. Samt gul og rød kvast. Klingen svagt krum med stangryg og jelman samt skriftbånd på begge sider med utydelig skrift. Tilhørende sort læderskede med to udvendige messingbelsag, mundblik med knap mærket: 13 B. 3. Sablen har tilhørt oprørshæren 1849-51. Totall. 91 cm og klingen 76 cm. Samt dansk sabel M/1910 med skede. Hvidmetalfæste, greb med rokkeskind og snoet messingtråd, samt rød og gul stof-portepée. Enægget ret forniklet klinge med bred hulslibning, mærket: Ferd. S. Bahnsen, København. Sort læderskede med to udvendige hvidmetalbeslag. Totall. 78,5 cm og klingen 65,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 22 22 St. Croix pallask med skede, M/1830. Støbt messingfæste med to tertsbøjler og en kvartsbøjle. Korte skedefjedre, foran mærket: No 45. Greb og knap støbt i et, med rebus: Kronet St: Kors og 1830. Enægget klinge med to dybe blodrenner. Messingskede med to bæreringe. Totall. 103 cm og klinge 89 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Tidligere officer fra de Vestindiske Øer, Axel Bardings samling. € 2.000 15.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 23 23 Sct. Croix hirschfenger, sidevåben for den vestindiske hærstyrke 1830 med skede. Støbt messingfæste med greb og knap i et og rebus på grebet: Kronet St: Kors og 1830. Nedadbøjet parerplade mærket: No 12. Parerstængerne ender i kløer med kugler. Enægget klinge. Sort læderskede med indvendig mundblik og udvendig messingdupsko. Stemplet bag på læderet: PT og 1832. Totall. 77 cm og klingen 63,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Tidligere officer fra de Vestindiske Øer, Axel Bardings samling. € 805 6.000 13 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 24 25 24 26 25 27 24 To små pinfire pepperboxe med seks løb og opklappelige aftrækkere. Den ene med lidt gravering. Totall. 12,5 cm og 13 cm. Samlertilladelse påkrævet. (2) € 805 6.000 25 To perkussions- pepperboxpistoler, stålmonterede, med seks løb. Den ene med enkelt dekoration på ståldelene. Hvert løb stemplet med kontrolstempel. Glat brun trækolbe. Totall. 21 cm. Den anden med lidt mere gravering på ståldelene. Med kontrolstempler ved hvert af de kannelerede løb. Pistoner lidt flade. Sort netskåret skæfte. Totall. 18 cm. (2) € 1.300-1.600 10.000-12.000 14 26 Pepperbox, perkussion med fire båndsmedede løb med numre på hver. Underliggende flad hane og ringaftrækker. Ståldele graveret og bag aftrækkeren nr. 1341. Fremføringsmekanismen virker ikke helt. Glat sort kolbe Totall. 19 cm. € 805-1.050 6.000-8.000 27 Pepperbox med messingløb. Perkussion med seks løb. Messingmonteret med ringhane og underliggende indfældet hane. Seks løb. Totall. 21 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 28 28 Perkussionspistol, pepperbox med 6 løb. Alle ståldele og løb rigt dekoreret med bladværk i guld. Sort netskåret kolbe. Formentlig fremstillet til det indiske marked. Totall. 21 cm. € 1.600-2.000 12.000-15.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 15 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 16 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 29 A pair of James Purdey and son. 12 bore sidelock self-opening ejector guns. Serial no. 13045/46. 30 inch Sir Joseph Whitworths pressed fluid steel barrels. 2 1/2 inch chambers. Lock and action engraved with best bouqet and scroll. 14 1/2 inch well figured stock incl. 1 inch rubber pad. In their brass corned oak and leather guncase, redlined with makers trade label. Guncase with same numbers as the guns. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) The maker has kindly confirmed that these guns were finished in 1888. € 20.000 150.000 29 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 17 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 30 31 32 30 Kortlas ca. 1620. Jernfæste med stor udsmedet "muslingeformet" parerplade og tombøjle bagpå. S-formet parerstang. Pæreformet knap med indmejslet XIII, og greb beviklet med snoet jerntråd. Bred tveægget klinge med stort bryst og to korte blodriller med ulæselige tegn i. Totall. 90 cm og klingen 75 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.600 12.000 31 Dansk Rytterpallask M/1789. Messingbøjlefæste, parerstang mærket V for von Bergen Kronborg Geværfabrik, parerplade indprikket: C:62. Greb med læder og snoet messingtråd. Enægget ret klinge med bred og smal hulslibning, mærket: C7. Totall. 111 cm og klinge 93 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 18 33 34 35 32 Dansk rytterpallask M/1789 med skede. Stort messingkurvefæste med fire tertsbøjler og parerplade, bag på plade med glat tombøjle. Greb med læder og enkelt messingtråd. Parerplade mærket: L.R.D.1.E. No 141. Lang, ret, enægget klinge med smal og bred hulslibning, samt stemplet: Kronet C7 og V for von Bergen, Kronborg Geværfabrik. Stålskede med lang dupsko, to mellembånd til mundblikket, i alt tre bæreringe. Mellemstykke af træ med læderbeklædning. Bag på ses kraftig kobber-lodning. Totall. 112 cm og klingen 94 cm. Skeden 101 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.300-1.600 10.000-12.000 33 Italiensk schiavona, 18. årh. Stålkurv med mange bøjler og tombøjle, indslået AA.C. Greb beviklet med snor og læder. Knap af messing. Lige tveægget klinge, bryst med 4 stempler og kort blodrenne. Totall. 106 cm og klingen 91 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.050-1.300 8.000-10.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 36 34 Sværd af 1500-tals form. 19. årh. Korsformet jernfæste med lille knap. Parerstang med fortykkede ender. Læderbeviklet greb. Klinge tveægget m. fugletunge tværsnit med flere hakker i æggen. Totall. 95 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 400 3.000 35 Forgyldt kårde med dekoreret klinge, ca. 1680. Messingfæste rigt dekoreret og forgyldt. Forreste parerplade går op foran parerbøjlen mod håndbøjlen, bagerste nyreformet. Messingbevikling nyere?. Ret enægget klinge med kort bred hulslibning og to smalle blodrenne. Øvre del dekoreret med bl.a "den væbnede arm ud af sky og fugle samt polsk? tekst. Tre dybe kronede stempler. Totall. 94 cm og klinge 77,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 805-1.050 6.000-8.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 36 Tysk kuglearmbrøst til jagt. 17. årh. Kort kraftig stålbue med todelt buestreng. Stok af stål med stålmekanisme og ende af træ med enkelte udskæringer, dekorationer og kindpude samt medaljon af ben med kvindeansigt. Spændestangen stemplet med siddende egern. Totall. 59 cm og buen 45 cm. € 1.050-1.300 8.000-10.000 19 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 20 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 37 Italiensk flintelåsgevær, meget rigt orientalsk dekoreret med guld og sølv. Lazaro, Brescia? Ca. 1730. Lås og hane dekoreret med guld og mærket: LAZARO. Sideblik gennembrudt med slange. Rund båndsmedet pibe med ottekantet for- og bagende. Forenden lidt trompetformet og med otte riffelgange. Stort ovalt, dybt stempel i guld med sølvperler omkring, ellers guld-, sølv- og kobberindlægninger på for- og bagenden samt sigtekorn af messing og af turkis. Jernmonteret med aftrækkerbøjle, kolbekappe og rørkner med orientalske gulddekorationer. Kolbekappen graveret med: 1745 og No. Kolben, fuldskæftet, af mørkt træ med udskæringer med bladslyng, kindpude og rum i kolben. Nyere ladestok. Kolben knækket bag aftrækkeren og flækket foran låsen. Totall. 118 cm. € 5.350 40.000 37 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 21 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 38 39 38 Miniature kårde. Fæste af forsølvet metal, greb beviklet med flettet sølvtråd, ret trekantet klinge. Totall. 51 cm og klingen 40,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 39 Kraftig hanoveransk hirschfenger med greb i hjortetak beviklet med sølvkæde. Fæste i forgyldt metal med svungne parerstænger med lille stempel: IR? samt glat nedadbøjet parerplade. Ret enægget klinge med bred og smal hulslibning, samt ætsede ornamenter med hunde efter hjort, vildsvin, samt Georg I monogram og Fabrique Royale a Hertzberg. Totall. 72,5 og klingen 58 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 805 6.000 22 40 41 40 Tysk hirschfenger, messingmonteret, greb i rokkeskind, parerbøjle, parerplade samt knap støbt med dyr og jægere. Ret klinge med smal og bred hulslibning, dekoreret med springende hjorte og regencemotiver. Totall. 75 cm og klingen 60,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 41 Tysk barne? Hirschfenger. Greb i hjortetak. Parerbøjle, parerplade samt knap støbt i messing med figurer og dyr. Ret klinge med smal og bred blodrenne samt ætsede ornamenter i form af hjorte. Totall. 50 cm og klingen 39 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535 4.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 42 42 Tysk rapier ca. 1620. Jernfæste med stor kurv med store gennembrudte parerplader, med runde, firkantede og stjerneformede huller. Svungne bøjler og svungen parerstang. Den bagerste del af kurven svinger op mod håndbøjlen. Knap firesidet og oval, med krydsfiling på øverste tereste del. Grebet med snoet jerntråd og tyrkehoveder i messingtråd. Lang smal tveægget klinge, øverst klingebryst, stemplet med: 3 stående figurer? derefter kort blodrenne hvori står: PAVLLVS MEIGEN SOLINGEN og PAVLLVS MEIGEN MEFECIT. Resten firsidig. Totall. 116 cm og klingen 90 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 4.000 30.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 23 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 45 43 46 43 A fine Armstrong & Co. Brass corned oak and leather cartridge magazine. Red lined with makers trade label. The magazine is marked C. W. B. WORTHENBURY MANOR. € 805 6.000 44 A fine English brass corned oak and leather cartridge magazine. Leather lined. € 400-670 3.000-5.000 45 A fine James Purdey & Son brass corned oak and leather cartridge magazine. Red lined and with makers trade label. One strap broken. € 1.300-1.600 10.000-12.000 44 24 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 47 46 A fine John Dickson and Son brass corned oak and leather cartridge magazine. Red lined and with gold printed makers trade label. The magazine is marked John Gilmour, Montrave. Strapped to the handle is a label with the text "The Right Hon. Sir John Gilmour, Bt., M.P." (Member of Parliament?). Proveniens: Sir John Gilmour (1876-1940), 2nd Baronet, Member of Parliament. € 1.300 10.000 47 William Ford. A matched pair of 12 bore best quality boxlock ejectors guns. Serial no. 6906 and 7371, 28 inch nitro chupperlump barrels, 2 1/2 inch chambers, bored approx. 1/4 choke in both, action profusely engraved with bold scrollwork on a mat background, intercepting sears, scalloped chequered panels, 14 1/4 inch. highly figured stocks with toe plates. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) € 1.300-2.000 10.000-15.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 48 Dansk officerssabel M/1858 med skede. Stålfæste, forsølvet? Greb med rokkeskind og enkeltsnoet sølvtråd, samt portepeé. Parerplade stemplet: Herazcek & Søn, Kiøbenhavn og B.F.R.O. for Bone Falk Rønne Olsen, født 1838, sekondløjtnant, tjeneste ved 9. Infanteri-Bataillon, afskediget 1866. Klingen enægget med bred hulslibning, stemplet: Skjold med J og grevekrone over, samt Herazcek & Søn, Kiøbenhavn. Forniklet stålskede med en bærering. Totall. 92 cm og klingen 78 cm. Samt underofficerssabel M/1910 med skede og ophæng. Messingfæste med greb af rokkeskind og dobbeltsnoet messingtråd, samt portepeé. Ret enægget klinge med hulslibning, mærket: rustningshjelm for Kirschbaum & Co, Solingen og C.L.Seifert, Kgl. Hof Guldtrækker, Kjøbenhavn. Tilhørende sort læderskede med to udvendige messingbeslag. Samt sværdtaske med to ophængsremme, mærket: KH 4 C og PRH? 1915 5. Totall. 80 cm og kl. 66 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. Afbildet side 26 € 265 2.000 25 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 48 48 49 49 Dansk officerssabel som M/1843 med skede. Stålfæste med pladekurv, kanneleret nakkestykke, greb med læder og snoet jerntråd, samt portepeé. Svagt krummet enægget klinge. Øverst ætset: kronet CRVIII med bladværk og rigsvåben. Stålskede med to bæreringe. Totall. 101 cm og klingen 86 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 50 Stralsund-sabel med skede. Messingfæste med to tertsbøjler, greb med læder og glat snoet messingtråd. Krum enægget klinge og blodrenne langs ryggen. Sort læderskede med udvendige messingbeslag, mundblik og dupsko. Krogen på mundblikket dekoreret. Totall. 75 cm og klingen 62 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 51 Husarsabel M/1808 med skede. Enkelt stålfæste med skedefjedre og glat krumt nakkestykke, greb med læder og dobbelt messingtråd. Parerstang stemplet: BGC og 1 AR. 1 B 30. og 1R 9. Krum enægget klinge med bred hulslibning. Stålskede 26 50 52 51 med to bæreringe, stemplet: 4.A.A.29. samt: 1 B 195. Totall. 96 cm og klingen 82 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 52 Artillerisabel M/1869 med skede (mindre I). Stammer fra Slesvig-Holstenerne. Stort stålfæste med kraftige skedefjedre og slids i håndbøjlen til kvastrem. Grebet læderbeklædt. Bred krum klinge med bred hulslibning. Stålskede med to bæreringe. Sablen er helt uden mærker. Totall. 97 cm og klingen 82 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535 4.000 53 Dansk kyrasserpallask M/1838 med skede. Stort stålfæste med parerplade og flere svungne bøjler, nakkestykket kanneleret og grebet med læder og dobbeltsnoet messingtråd. Tveægget sekskantet ret klinge mærket: Frederiksværk og BGC. Stålskede med to bæreringe. Totall. 112 cm og klingen 96 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.600-2.000 12.000-15.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 53 54 54 Dansk kyrasserpallask, Hestegardepallask, M/1831 med skede. Stort stålfæste med tre snoede tertsbøjler og en kvartsbøjle, kanneleret nakkestykke, greb med læder og dobbelt snoet messingtråd samt portepeé. Parerpladen mærket: LG t H. 50. Enægget ret klinge med smal og bred hulslibning. Stålskede med to bæreringe. Totall. 111 cm og klingen 95 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.600-2.000 12.000-15.000 55 Dansk dragonsabel M/1818 med skede. Messingfæste med to tertsbøjler og lille bøjle herimellem. To skedefjedre og glat nattestykke. Greb med læder og snoet messingtråd i rillerne. Samt læder portepée. Parerstangen stemplet: 1AR. 6B. 15. og BGC. Krum enægget klinge med bred hulslibning. Stålskede med to bæreringe. Totall. 101 cm og klingen 86 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 805 6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 55 56 57 56 Dansk sabel for let kavaleri M/1839 med skede. Stålfæste med terts- og kvartsbøjler. Parerplade mærket: 2 DR 1 E 104 og B.4.D.E.66. Grebet omvundet med læder og dobbelt snoet messingtråd, der er lidt løs, samt læderportepeé. Krum enægget klinge med hulslibning langs ryggen, stemplet: Frederiksværk 1843. Stålskede med to bæreringe, mærket: B.4.DE.84. Totall. 103 cm og klingen 89,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 57 Kavaleriofficerssabel M/1837. Stort messingfæste med parerplade som 1839 sablen, og to tertsbøjler, nakkestykke med skråfiling oppe. Greb med rokkeskind og enkelt snoet messingtråd. Krum klinge med bred hulslibning, stemplet: J. Herazcek. Bag på svag ætsning med rigsvåben. Totall. 102 cm og klingen 82 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 27 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 28 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 58 Dobbeltløbet s/s perkussions jagtgevær fra Heinrik Sturm, Suhl. Rigt graverede låse med haner som delfiner og fænghættebeskyttere. Med guld er indlagt: Henr Sturm in Suhl, i låseblikkene. To båndsmedede og blånerede løb, i løbsskinnen indlagt med guld: Canon Tordu. Graveret svans. Sølvmonteret kolbe med kindpude, netskæring og udskæringer. Bag svansen indlagt sølvskilt: Minde Sorgenfri den 6. Oktober 1829. Aftrækkerbøjle og kolbekappe graveret. Ladestok med kradser i hylster. Rørkner af sølv. Rembøjle foran og stor remskrue under kolben. Totall. 119 cm og løbene 79 cm. Har tilhørt Johan Wilhelm Cornelius Krieger (17881857(58)), søofficer og sidst Kontraadmiral samt Kammerjunker 1815-. Kammerherre 1842-. Ridder 1829. Geværet er en gave fra Frederik VI, den 6. oktober 1829 på Sorgenfri Slot i forbindelse med Ridderudnævnelsen. € 10.500-13.000 80.000-100.000 58 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 29 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 59 60 59 Et par messingmonteret flintlåspistoler med kanonløb i messing. Kolberne ender i fuglehoveder. Med en ladestok af sort og hvidt ben med blårholder. (2) € 1.050-1.300 8.000-10.000 60 U.S. Navy percussion pistol pattern 1843. Internal lock, lockplates marked U.S.N. 1843 and N.P.A. MEZ. Springfield Mass. Smooth round barrel marked U.S.N. 1843 ?Q-ÃP. with a swivel ramrod and a flat brass band, wooden stock with some repairs. This pistol was manufactured in 2000 copies. € 805-1.050 6.000-8.000 30 61 62 61 To skotske Schin Dues med sten. Den største sølvmonteret med rillet skaft, der ender i en stor skråtstillet sten. Enægget blad med rillet ryg. Skede af sort læder med to beslag, det øverste med tidselblomst og blade påloddet. Totall. 18,5 cm og bladet 9 cm. Den anden nysølvmonteret, rillet skaft med lille skråtstillet sten. Enægget blad med blodrenne og rillet ryg. Sort læderskede med to beslag, dekorerede med båndslyngninger. Totall. 18 cm og bladet 9,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) € 400-670 3.000-5.000 62 Skotsk regimentsdirk med bestik. Forgyldte metalbeslag. Greb netskåret med stor skråtstillet indfattet sten. Enægget blad med lang tveægget spids, to blodrenner og takket ryg. Sort læderskede med fire graverede beslag, de tre med påloddede tidsler, mundblikket med Sct. Andreas med korset. Kniv og gaffel i de to midterste beslag. Bag på mundblikket to ringe. Totall. 44 cm og bladet 31 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535-805 6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 63 63 Fladt krudthorn rigt udskåret i dybt relief, 17.18. årh. Brunt horn udskåret. På den ene side: Prudentia, klogskaben, med to ansigter, spegl og slange om håndledet; herover en fugl og nedenunder to løver. På den anden side: Judith med Holofernes' afhuggede hoved; herover en ugle og nedenunder to elefanter. På kanterne tre løbende hunde og to påfugle ved træ. Dyrene er underskåret. Hornet ender i et hoved med tuden i munden med krave af sølv. Nedre ende af brunt egetræ. Totall. 22,5 cm. € 2.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 15.000 64 64 Norsk fladt krudthorn, 17.-18. årh., rigt udskåret. Af hvidt og brunt horn. På fladerne udskåret scener med Adam og Eva og slangen, to kæmpende ryttere med bredbladede krumsabler og runde skjolde. Daniel og Dragen samt igen to kæmpende ryttere. Under hvert billede tekst med store bogstaver: ADAMEVA: VIDRIKTIDRIK: DANIELDRAG: I?P?MANOLGER. På kanterne blomster og bladdekoration. Toppen monteret med sølvtud med filigrankugle, kæde til tuden og videre til bundstykket. Bundstykke af sølv med plads til lille skydelåg og med to påloddede sølvmaller. Sølvmonteringen lidt senere end hornet. Totall. 16,5 cm. € 1.050-1.300 8.000-10.000 31 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 32 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 65 A fine pair of James Purdey & Sons self-opening sidelock ejector guns. Serial no. 23831/32. 28 inch nitro barrels made of Sir Joseph Whitworth's fluid pressed steel. 2 1/2 inch chambers. Lock and action engraved with best purdey bouqet and scroll. 14 3/4 inch highly figured stock. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) The maker confirms that these guns were finished in 1919. € 26.500-33.500 200.000-250.000 65 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 33 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 66 68 66 Lang flintlåspistol ca. 1730. Jernbeslået og rigt dekoreret. Hane og låseblik graveret. Langt løb med ottekantet base, blåneret og dekoreret. Andre jerndele samt skruer ligeledes rigt dekoreret. Lang slank kolbe passende dekoreret, sideblik er skåret i skæftet. Totall. 58 cm. € 535-805 6.000 34 67 68 67 Lille snaplåspistol, messingmonteret og graveret. Med sølvplaketter på kolbe, kolbekappe og låseblik. Rundt og ottekantet løb med blomster indlægning. Ladestok med afslutning i ben. Totall. 18 cm. € 805-1.050 6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 69 69 68 To små flintlåspistoler. Den ene messingmonteret med enkel rillet gravering. Hane og låseblik af stål med gravering. Fjeder defekt. Løb rigt dekoreret med gravering. Kolbe med enkel gravering, ladestok mangler. Totall. 19 cm. Den anden: Lille jernmonteret flintelåspistol med kolbe med indlagt sølvtråd og ladestok. Aftrækkerbøjle og kolbekappe med stregdekoration. Totall. 18 cm. (2) € 805-1.050 6.000-8.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 69 Italiensk flintlåspistol med løb af Lazarino, Cominazzo, rigt ornamenteret. Hane og låseblik rigt graveret og med utydeligt navn, muligvis Garatto? Løbet rundt og dekoreret med skrå streger og inderste halvdel ottekantet med længderiller. Herpå graveret: LAZARINO COMINAZZO. Kolben messingmonteret og overalt meget rigt dekoreret med gennembrudt messingornamenter, bladværk og slange. Støbt gennembrudt kolbekappe, aftrækker som siddende dyr med lang hale, gennembrudt aftrækkerbøjle. Forskæftet med enkelte flækker og mangler, den yderste del med messingdekorationen og en flis på siden samt en lille del af messingornamenterne mangler. Totall. 48,5 cm. € 2.000-2.650 15.000-20.000 35 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 70 70 70 Russisk marinehuggert 1857. Støbt jernfæste med bred parerplade og støbt rillet greb. Svagt krummet enægget klinge med jelman, mærket på ryggen: NFO 3 ATOYCT b 1857, og stemplet: S og J, i ringe. Totall. 88 cm og klingen 73 cm. Samt russisk militær kindjal 1912. Messingmonteret træfæste. Svagt krummet tveægget klinge med to blodrenner i midten. Stemplet: K,A, 1918 og rundt stempel? Sort læderskede med to messingbeslag, bærering stemplet: 62. Totall. 59 cm og klingen 44 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 535-670 5.000 71 72 72 Østrig-ungarsk husarsabel 1770 med skede. Messingfæste med riller langs kanten af parerstang og håndbøjle, samt lange skedefjedre. Rillet greb med læder, øverst et tværgående messingmonteret hul igennem, til kvast? Kort bred krum klinge, afkortet? med meget bred hulslibning, øverst rester af ætsninger med kronet dobbeltørn og kronet monogram. Sort læderbetrukket træskede med to messingbeslag. Totall. 81 cm og klingen 69,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 71 Russisk faskinkniv M/1827 med skede. Kraftigt støbt messingfæste med rillet greb og stor knap med hul igennem, kort parerstang med små stempler. Kraftig krum enægget klinge med bred hulslibning. Kraftig sort læderskede med to udvendige messingbeslag, mundblik med krog. Totall. 68 cm og klingen 50 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 36 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 73 74 73 Russisk marineofficerspallask ca. 1900, med Nicolai II's våben samt skede. Messingfæste med svungent nakkestykke med kronet H II og to tertsbøjler samt brede skedefjedre, greb af sort læder med glat og snoet messingtråd. Parerstang stemplet: Bevunder (forhandler). Lige enægget klinge med to smalle og en bred hulslibning, stemplet: Fabrika BR.Vu. Petrograd. Tilhørende sort læderskede med tre messingbeslag og to bæreringe. Totall. 100 cm og klinge 83,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 74 Russisk marine sabel 1864, med skede. Sabelformet messingfæste med brede skedefjedre og to tertsbøjler, glat nakkestykke, greb med læder og glat snoet messingtråd. Bred svagt krummet enægget klinge med jelman, stemplet bl.a.: kraftigt anker og cirkel med bogstav. På ryggen: Ivamozm? og 1864. Læderbetrukket sjaske-træskede med udvendig messingdubsko og et beslag med bærering. Totall. 88 cm og klingen 74 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 75 76 76 75 Russisk sjaska for underofficer ca. 1900. Messingfæste med håndbøjle og brunt trægreb, parerstang mærket: 121. Enægget krum klinge med hulslibning, mærket: E&F. HORSTEN, SOLINGEN. Sort læderskede med tre messingbeslag, dupsko og mundblik med rille til bærerem, samt et beslag med en bærering. Totall. 89 cm og klingen 74,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 76 Russisk sjaska for menige M/1881? Messingfæste uden bøjler, greb påsømmet med brunt læder. Svagt krummet enægget klinge med bred hulslibning. Mærket dels: HOHMANN&CO, SOLINGEN og GUSS=STAHI VON BERGEN & CO IN WITTEN. Sort læderskede med tre udvendige messingbeslag og to bæreringe. Totall. 89 cm og klingen 74 cm. Samt russisk civil-embedsmandskårde med skede, ca. 1900. Støbt messingfæste med stor nedadbøjet parerplade med russisk våben og skjolde, støbt greb. Smal båndklinge. Sort læderskede med to nysølvbeslag. Totall. 76 cm og klingen 64 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 535-670 5.000 37 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 77 78 79 80 77 Snaplåspistol med bæltehage ca. 1680. Jernmonteret og dekoreret især på hanen, panden og fjederen. Hanen med form som et fuglehoved. Kort rundt og ottekantet løb med lilje- og bogstavstempler med kronet PFG ?. På låseblikket lang bæltehage. Glat kolbe med messingring og ladestok, nyere? Totall. 37,5 cm. € 400-670 3.000-5.000 78 Europæisk flintlåspistol. Messingmonteret, beslag med simpel dekoration. Løbet først sekskantet med hulninger, derefter rundt. Låseblik uden mærkning. Nøddetræsskæfte med udskæring og jernladestok. Kolbekappen flad. Totall. 38 cm. € 400-670 3.000-5.000 38 79 Dansk pistol, privatmodel, ex flint, af C.W. Kyhl. Messingmonteret, beslag dekoreret med blomster. Indvendig lås, mærket på låseblikket: C.W. Kyhl, Kiøbenhavn. Kolbe af nøddetræ, enkelt udskåret med afslutning af horn. Ladestok med ende af horn. Totall. 37,5 cm. € 1.050-1.300 8.000-10.000 80 Dansk dobbeltløbet perkussionspistol af Delcomyn, Kiøbenhavn, 19.årh. Jernmonteret med graverede haner. På låseblikkene står: DELCOMYN og KIØBENHAVN. Trækolbe med netskæring. Ladestok af træ med horn på enden. Totall. 38 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 81 81 Et par private Løbnitzpistoler. Jernmonteret med ottekantede, båndsmedede piber, indvendig diameter 15 mm. Piberne stemplet henholdsvis 1 og 2. I det ene løb sidder en drejet træprop med påsyet filt. Med hvidmetalsigtekorn. Kammer stemplet N. Löbnitz, Kiöbenhavn. Underliggende ringformet hane, der spændes mod aftrækkeren bagerst i aftrækkerbøjlen, efter system 1841. Brune, flammede trækolber. Totall. 38,5 cm. Nicolai Johan Løbnitz (1797-1867) var bøssemager, prøvemester 1851-63 på Kronborg Geværfabrik samt opfinder og våbenkonstruktør. Hans kammerladningssystem med underliggende hane blev approberet 1841. € 4.000 30.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 39 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 82 83 82 AYA goldpoint 12 bore boxlock ejector gun. Serial no. 479551. 25 inch nitro barrels, 2 3/4 inch chamber. Action with foliated engravings. 14 1/2 inch stock. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 805 6.000 40 83 AYA Goldpoint 12 bore boxlock ejector gun. Serial no. 440068, 25 inch nitro barrels with "Churchill rib", 2 3/4 inch chambers, action with foliated engravings, 14 1/2 inch stock. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 805-1.050 6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 84 85 84 Charles Rossen boxlock ejector gun. Serial nr. 2494. 30 inch nitro barrels, 2 3/4 inch chamber. Action engraved with light scroll. 13 3/4 inch stock with semi pistolgrip. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 805 6.000 85 Franz Sodia Ferlach bockbüchsflinte 12 bore and cal. 7X57R boxlock non ejector gun. Serial no. 8012, 23 1/2 inch nitro barrels. Action engraved with wildlife. 14 1/2 inch stock incl. a 1 inch extension. Våbentilladelse påkrævet. € 2.000 15.000 86 AYA "Sherwood". 12 bore sidelock ejector gun. Serial no. 431751. 25 inch nitro barrels. 2 3/4 inch chamber. Lock and action engraved with bouquet and acanthus leaves. Figured stock. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Afbildet side 42 € 1.300-1.600 10.000-12.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 41 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 86 87 Kontraadmiral Johan Philip Schultzs kadetdolk. Drejet ibenholtsgreb. Lige samt flad parerstang i messing. Ret tveægget klinge. Sort læderskede med mundblik og dupsko i messing. Skeden monteret med portopée. Foto af kontraadmiral Johan Philip Schultz medfølger. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Hidrører fra familie. € 670 5.000 88 Admiral August Diederich Schultz marine dolk. Delvis kanneleret elfenbensgreb med indridset inskription "Schultz 1837". Parerstang i stål. Bugtet tveægget klinge uden stempel. Blankvåbentilladelse påkrævet. Foto af Admiral August Diederich Schultz medfølger. Proveniens: Hidrører fra familien. € 400-670 3.000-5.000 87 42 88 89 Søofficer H.B. Barfods adjudantsabel med skede. Åbent forgyldt messingfæste med grebskaller af perlemor. Svagt krummet enægget forniklet klinge med bred hulslibning. Stemplet: MAGASIN DU NORD, KJØBENHAVN. Tilhørende skede beklædt med fint rokkeskind med tre ornamenterede og forgyldte beslag, de to øverste med marinemotiver og bæreringe. Mellem de to beslag er et BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 89 90 lille metalbånd med CX i sølv. Totall. 93 cm og klingen 79 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Hidrører fra familien. H.B. Barfod blev kadet i 1899 og var bl.a. chef for Christian X's adjudantstab 1937-42. € 1.050 8.000 90 Marinekårde ca. 1830 med Christian VI apostelklinge og skede. Forgyldt enkelt messingfæste efter model af Schierbecks pallask, men spinklere. Glat elfenbensgreb. Tveægget klinge dekoreret med de tolv apostle og "Vivat Christianus Sextus" (1730-1746) på begge sider samt forgyldte ornamenter. Sort læderskede med tre ornamenterede og forgyldte beslag, de to med marinemotiver og bæreringe. Mundblikket stemplet bagpå: I.HERAZCEK. Totall. 85 cm og klingen 72 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Litt: Afbildet og omtalt i Danske Marineblankvåben bind I, s. 132. € 3.350 25.000 91 Kongens æressabel til søofficer S.A. Jessen, 1913. Tilhørende skede. Åbent og forgyldt fæste med perlemors grebskaller. Nedklappelig bagplade. Svagt krummet forniklet klinge med stangryg og jelman, mærket: VKC Solingen under en hjelm BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 91 92 og C.L. Seifert og Kjøbenhavn. Skede beklædt med fint rokkeskind og med tre forgyldte, ornamenterede beslag, det ene med maritime motiver samt bæreringe. Mundblikket på forsiden ornamenteret med det store kronede danske rigsvåben med elefantordenen, herunder laurbærkranset plade med tekst: AF KONGEN 1913. Bagpå graveret S.A. Jessen. Totall. 89 cm og klingen 76 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Litt: Afbilledet og omtalt i Danske Marineblankvåben bind I side. 169. € 3.350-4.000 25.000-30.000 92 Dansk mindesabel fra Slaget på Reden 1801, med skede. Enkelt bøjlefæste med løvehoved af type som husarofficerssabel M/1790 med pånittet løvehoved øverst samt ibenholtsgreb, der har været omvundet med et fladt metalbånd. Bred krum enægget klinge med bred hulslibning og ætsede ornamenter. Bladslyng og C7, Den 2.APRIL 1801 samt KONGEN LØNNER, FOLKET SKIØNNER. Tilhørende sort læderskede med tre ornamenterede og forgyldte messingbeslag, de to med bæreringe. Totall. 93 cm og klingen 79 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Litteratur: Afbildet og omtalt i Danske Marineblankvåben bind I, s. 60. € 3.350-4.000 25.000-30.000 43 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 93 93 Hovedmonteret huntigerskind. CITIS medfølger. Længde 240 cm og bredde 160 cm. Monteret på kranie. To hjørnetænder mangler. Klørerne syet på. € 805-1.050 6.000-8.000 44 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 94 94 Stort hovedmonteret hanløveskind med manke og åben mund. Monteret på kranie. Længde 325 cm, bredde 235 cm. € 1.050-1.300 8.000-10.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 45 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 95 95 96 95 To kaukasiske krudthorn. 18.-19. årh. Det ene i hvalrostand dekoreret med enkelt mønster. Lang fjederlukke af stål med guldtauschering og to bæreøskner. Totall. 16 cm. Det andet af træ med indlægninger i ben og træ, bl.a. to fugle og mange romber samt indslåede søm. Lang fjederlukke af jern med to messing øskner. Totall. 19 cm. (2) € 1.050 8.000 46 96 Fladt krudthorn, rigt udskåret med rocailler, 18. årh. Kraftigt lyst og brunt kantet horn med kraftig akantusskæring på nedre halvdel og under tuden. Tuden er af messing med fjederlukke og bærebøjle på siden. Bund af brunt træ. Totall. 24,5 cm. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 97 98 97 Lille rundt krudthorn af stål og med messingsider. 17.-18. årh. Lang tud med fjederlukke. Totall. 10 cm. € 400 3.000 98 Persisk krudthorn af stål. Flaskeformet med måleenhed. Flad bagside. Langs kanterne bånd med gulddekorationer. Afskruelig måleenhed øverst. Totall. 22,5 cm. € 400-670 3.000-5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 99 99 To orientalske fugleformede krudthorn. Det ene i stål med lang fjederlukke med øskner og enkel guldindlægning. Totall. 16 cm. Det andet i messing med påloddede sølvdekorationer og lang lukke. Totall. 18 cm. (2) € 670 5.000 47 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 100 Stor kraftig jernskåret kniv med indlægninger i sølv og messing. Sydeuropa 17. årh. Flerdelt greb af to kantede og to runde dele med top af muslingeskal i stål, sølv og messing. Rigt dekoreret med graveret sølv, messing og stål samt islåede stifter. Bred enægget kraftig klinge med to blodrenner på nederste halvdel og tre øverst, udfyldt med dybt skåret bladværk i sølv og stål. Nedre del med indlagte og graverede sølvornamenter, blomster, dyr og fugl. Den øverste del af ryggen med indlagt liste af snoet sølv. Totall. 52 cm og klingen 40,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 5.350 40.000 48 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 100 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 49 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 50 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 101 A fine Gbr. Merkel. Drilling 16 bore and cal. 7 X 57R. 27 1/2 inch nitro barrels signed in gold Gebrüder Merkel Suhl and gold inlayed acantus leaves. Action with fine deep wildlife and acantus leaves engravings. Horn triggerguard and side safety. 14 1/4 inch highly figured stock with pistol grip incl. a 3/4 inch horn extension. Våbentilladelse påkrævet. € 2.650-4.000 20.000-30.000 101 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 51 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 102 103 104 105 102 Engelsk Tower flintelåspistol med bæltehager. Messingmonteret med ladestok. Låseblik stemplet: kronet GR, Tower og pilestempel. Løb stemplet med to dybe kontrolstempler bl.a. GR. Lang bæltehage stemplet kronet 9. Kolben stemplet kronet 1804. Totall. 49,5 cm. € 670 5.000 103 Engelsk flintpistol M/1776? Messingmonteret. Kraftigt rundt løb med flere belgiske? prøvestempler. Flad kolbekappe med to skruer og ring. Totall. 40 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 104 Europæisk flintepistol som engelsk M/1776?. Messingmonteret. Groft løb med længderiller og flere belgiske kontrolstempler, samt arabisk lignende stempel. På låseblikket ovalt stempel med tre arabiske bogstaver. Kraftig trækolbe, kolbekappe, flad med to skruer og ring. Totall. 40 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265-400 2.000-3.000 52 105 Kraftig østrigsk perkussionspistol M/1868? Jernmonteret. Med sikring mellem hane og pistong. Låseblik stemplet østrigsk dobbeltørn og 863, beslag med små bogstavstempler og kolben med flere indslåede stempler, bl.a.: THSEDADL. Med løs ladestok. Totall. 42,5 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 106 Dansk/norsk lang militær flintlåspistol, M/1744. Jernmonteret, beslag med simpel dekoration. Lås uden mærker, løb og andre jerndele stemplet 34. Kolbe af brunt træ mærket 34 ved det svungne sideblik. Ladestok af træ med jernsko. Messingsigtekorn. Totall. 54 cm. € 2.650-4.000 20.000-30.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 106 107 108 109 107 Dansk husar flintlåspistol M/1795 fra Kronborg Geværfabrik. Messingmonteret, aftrækkerbøjle mærket: 2. E. No 138. Løb med kassationsstempel, kors og låseblik stemplet mellem fjederen: LI i firkant. (Forskæfte renoveret.) Totall. 46 cm. € 2.000-2.650 15.000-20.000 108 Dansk marinepistol ex flint M/1807. Messingmonteret og med Kyhls indvendige lås ændret til perkussion. Totall. 47 cm. € 1.600-2.000 12.000-15.000 109 Dansk pistol M/1806, ex flint. Messingmonteret, percussionslås. På låseblikket stempel: MKH for Kronborg. Bøgetræskolbe. Totall. 45,5 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400-535 3.000-4.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 110 Dansk embedsmandskårde ca. 1830-50 med skede. Fæste i forgyldt metal, meget rigt dekoreret. Fomentlig efter tegning af H.M. Jurzick. Stor nedadbøjet parerplade med det store firdelte rigsvåben med de to vildmænd ved siden af. Det støbte greb ender i en løve, der kommer ud af akantusblade. Portepeé med guld og blå kvast. Smal forniklet klinge (senere) stemplet: Herazcek & Søn. Sort læderskede med forgyldte beslag, mundblik bagpå med utydeligt stempel med grevekrone. Totall. 81 cm og klingen 69 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. Afbildet side 54 € 400-670 3.000-5.000 111 Dansk officerskårde M/1837. Stort kraftigt eksemplar. Messingfæste, greb beviklet med snoet sølvtråd, knap med rigsvåben. Enægget klinge med bred hulslibning, stemplet: Frederiksværk og BGC. Sort læderskede, der er for stram og kort, mundblik mangler og dupsko ikke tilhørende?. Totall. 104 cm klinge 83 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. Afbildet side 54 € 400-670 3.000-5.000 53 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 110 111 112 112 113 114 114 112 Dansk jægerhirschfenger M/1801 med skede. Messingfæste med snoet messingtråd på grebet. Mærket: I B 371, 3.I.C. B. 158. Sort læderskede med indvendige mundblik og dupsko. Totall. 76 cm, klingen 63 cm. Samt feltkonstabelsabel M/1854 med skede. Støbt messingfæste med parerstang og håndbøjlen i et. Kraftigt nakkestykke, der går over i knappen. Greb med tyndt læder og snoet messingtråd, lidt slidt. Parerstangen mærket: T.I og 59 samt BGC. Kraftig kort tveægget klinge med et svagt spor af stempel. Tilhørende sort læderskede med to udvendige messingbeslag, krogen mærket: 4 AA 148. Totall. 67 cm og klingen 53,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670-805 6.000 114 Dansk officerssabel M/1858 med skede. Messingfæste med rester af forgyldning, greb beklædt med rokkeskind og med rester af snoet messingtråd i rillerne, samt portepeé. Krum enægget klinge med bred hulslibning, stemplet kronet 11 og WEYERSBERG, KIRSCHBAUM & CO, SOLINGEN. Stålskede med en bærering. Totall. 93 cm og klingen 79 cm. Samt dansk officerskårde M/1837 med skede. Lille messingfæste med opklappelig bagplade, rigsvåben på knappen og kraftig bevikling på grebet. Enægget ret klinge, forkromet og med bred hulslibning. Tilhørende sort læderskede (går stramt), med to messingbeslag. Totall. 90 cm og klingen 76 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 113 Artillerihirschfenger M/1840 med skede. Støbt messingfæste med rillet greb og smal parerplade, mærket: No 47 og 77. Tveægget ret klinge mærket: Frederiksværk og 1840, samt BGC. Sort læderskede med to udvendige messingbeslag, mundblik bag på mrk: IH&S. Totall. 76 cm og klingen 62 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 115 Jernkårde ca. 1700. Jernfæste fra schwedendegen med to udsmedede parerplader. Håndbøjle med to kugler, parerstangen ender i en kugle samt S-formet tertsbøjle. En bøjle mangler foran fra parerpladen til knappen og en bag på fra håndbøjlen ned til tombøjlen. Lille jernknap kun med hul til håndbøjlen. Bevikling af to størrelser nysølvtråd og to nysølvbånd, (nyere?). Klinge 6kanten uden spor af dekoration. Totall. 92 cm og 54 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 115 116 klinge 78 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400-670 3.000-5.000 116 Rytterpallask M/1828 med skede. Messingfæste, parerplade stemplet: SR 2 E 20. Enægget klinge med smal blodrenne ved ryggen og bred hulslibning på midten. Brun læderskede med udvendige messingbeslag og to bæreringe samt indvendig dupsko. Totall. 107 cm og klingen 89 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 805-1.050 6.000-8.000 117 Dansk jernpallask M/1726 med skede. Stort jernfæste med stor opadbøjet parerplade og tre bøjler til håndbøjlen, bagpå mindre plade, der går over i tombøjlen, der ender som den ene skedefjeder, den anden skedefjeder også stukket gennem den kraftige parerstang, glat nakkestykke, hvor håndbøjlen er skruet i. Svært greb med snoet messingtråd, nyere. Bred tveægget klinge med kort hulslibning på de øverste 18 cm. (Klingen er magen til underofficerspallasken M/1726). Sort læderskede med udvendig dupsko og indsyet messingkrog. Totall. 98 cm og klingen 84,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 117 118 Proveniens: Axel Bardings samling. € 4.000 119 30.000 118 Dansk rytterpallask M/1785. Stort messingfæste med det tredelte rigsvåben på forpladen, greb beviklet med læder og enkelt messingtråd. Parerpladen indprikket: VF 3. Tveægget klinge med fugletunge tværsnit, uden stempler. Totall. 111 cm, klingen 93,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.300 10.000 119 Dansk rytterpallask M/1789 med skede. Stor messingkurvefæste med fire tertsbøjler, tombøjlen bag på er glat. Greb med læder og rester af snoet messingtråd. Parerpladen mærket: J.D.R. I.E.64.P? Parerstang mærket V for von Bergen, Kronborg Geværfabrik. Enægget ret klinge med smal hulslibning langs ryggen og bred hulslibning på midten. Stemplet: V. og C7. Stålskede med lang dupsko og to stålskinner til mundblikket, derimellem træ med læder. Tre bæreringe. Totall. 112 cm og klingen 93 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.300 10.000 55 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 56 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 120 L. Sauerbrei, Kiel, sidelock non ejector drilling 16 bore and cal. 25-35 W. 27 inch nitro barrels mounted with a Pecar Berlin telescopic sight in an einhack mount. Lock and action engraved with fine scroll and gamescenes. Sidesafety and cockingindicators. 13 3/4 inch well figured stock with pistol grip and stock magazine. Våbentilladelse påkrævet. € 2.650 20.000 120 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 57 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 121 122 123 121 Stilet. 18. årh. Snoet parerstang og knop forsølvet, greb af snoet ibenholt med hvide benindlægninger. Klingen trekantet med ætsede dekorationer, gammel kårdeklinge? Totall. 36 cm og klingen 25 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 805 6.000 122 Spansk kniv med greb af elfenben. Tidligt 19. årh. Rillet skaft med prægede dekorationer med mange messingstifter. Messingholk med riller og ensidig parerstang som ender i fabeldyrehoved. Topplade af dekoreret messing. Klinge enægget med lang tveægget spids, kort blodrenne og dekorationer samt 1810. Totall. 43 cm og klingen 29 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 265-400 2.000-3.000 123 Stålskåret hirschfenger med skede. 19. årh. Fæstet af rigt dekoreret patineret stål med sølvindlægninger i form af dyr, fugle og jæger. Parerplade nedadbøjet, med siddende jæger og hund bag siv. Parerstang med and i sølv. Klingen enægget med rige ætsninger og forgyldning. Skede med rokkeskind og rigt dekorerede beslag med hjort i sølv og jæger med horn. I mundblik- 58 124 ket plads til bikniv (mangler). Totall. 52 cm og klingen 38 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 124 Sydeuropæisk dolk 17.-18. årh. Med skede. Kantet greb af skildpadde med sølvholke. Parerstang med fortykket ende (den ene del mangler). Spydbladformet tveægget klinge med midterribbe. Sort læderskede, ornamenteret, med fligede og graverede sølvbeslag (endekuglen mangler). Totall. 33,5 cm og klingen 23,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535-805 4.000-6.000 125 Dansk rokoko sølvhirchfenger. 18. århundredes midte. Af mester Andreas Brøndlund, København 1760. Fæste udsmykket med rocailler samt hundehoved. Lige parerstang med hundehoved i den ene ende samt rocaille i den anden. Gennembrudt nedadbøjet parerplade. Ret tveægget klinge med gravering indlagt med guld. Ret læderskede (nyere læder) med bestik, grebet på dette har samme udformning som hirchsfengeren. Mundblik og dupsko i sølv med let ornamentik. L. 56 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 4.000 30.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 125 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 59 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 126 126 126 Manton & Co. 12 bore sidelock ejector gun. Serial no. 8011. 30 inch nitro proofed damascus barrels. 2 1/2 inch chambers. Lock and action engraved with fine scroll retaining full hardening colour (renewed?). Carved fences with acantus leaves. 15 inch well figured stock. In its leather VC motor guncase. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 2.000-2.650 15.000-20.000 60 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 127 127 Et par afrikanske elefantstødtænder. Vægt 13350 og 13700 gram. L. 147 cm og 143 cm. CITIS papir medfølger. CITIS papir kommer senere. DUF. € 4.000-5.350 30.000-40.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 61 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 128 129 128 Dansk ringhanepistol M/1848 Kronborg. Låseblikket stemplet: FR VII, MD-1848 og 1852-575. Løbet stemplet: 1852-575 og 2DR.1E.40. Svansbeslag og aftrækkerbøjle stemplet: 575. Ellers jern- og messingmonteret. Totall. 46 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.050 8.000 130 130 Fem ladestokke til ringhanepistoler. Stål med halvrundt øje, en mærket: 1 AR. 8B.11, en 4 DR. 2E.3. Totall. 28 cm. (5) Proveniens: Axel Bardings samling. € 670 5.000 129 Dansk ringhanepistol M/1848, Kronborg. Messing- og jernmonteret. Blåneret pibe og forbeslag. Låseblik stemplet: FR VII, MD-1848, 1852-58. Løbet stemplet: 1852-58, 203, FR VII og 2 D.R. 2 E 57. Ellers nummerens. Totall. 46 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.050 8.000 62 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 131 131 Løbnitz pistol M/1841. Piben ottekantet og riflet, på siden stemplet: CR VIII, M-1841, B-1842240, samt piben GHRE. 133. Flere dele stemplet: B-240. Bøgetræskolbe stemplet: 154 og BGC. Aftrækkerbøjlens forreste tap stemplet: ES i firkant, og låseplade IF i firkant samt CR VIII. Totall. 48 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.300-1.600 10.000-12.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 132 132 Løbnitz pistol M/1841. Piben ottekantet og riflet. Kammer og hane stemplet: CR VIII, samt kammer B-169, ellers nummerens. Aftrækkerbøjlens forreste tap stemplet: GR i firkant. Bøgetræskolbe med rester af stempel. Totall. 48 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.300-1.600 10.000-12.000 63 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 64 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 133 An unusual cased garniture of a 12 bore pinfire rotary underlever double rifle and a 12 bore push-forward underlever snap-action pinfire gun by J. Blanch & Son. The rifle, serial no. 4533 with 28 inch bold damascus barrels with broad rib, leaf sights for 100, 200 and 300 yards and bead foresight, rib engraved " J. Blanch & Son 29. Gracechurch Street. London". Jones patent rotary-underlever, carved serpentine fences with acanthus leaf motifs, back-action locks with dolphin hammers, trigger-guard with chequered steel skeletal pistol grip, best border and bold scroll engraving, retaining some original colourhardening and finish, 14 1/2 inch figured stock with sling eyes engraved and blued steel buttplate. The shutgun with 30 inch rebrowned bold damascus barrels, rib engraved " J. Blanch & Son 29. Gracechurch Street. London", pushfoward underlever single-bite snap-action with (replaced underlever crosspin), carved serpentine fences scroll engraving, retaining slight traces of original colour-hardening and finish, 14 3/8 inch well-figured stock with engraved heel and toe plates. In a brass cornered and mounted two-tier oak and leather case with various accessories, including a G. & J.W. Hawksley horn-handled brass and iron roll turnover machine with wad-tamper (missing bolt), a Greenfield (London) conical bullet mould, G. & J.W. Hawksley 12 bore case-trimmer and a shot and powder ladle. Samlertilladelse påkrævet. € 6.700 50.000 133 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 65 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 134 135 136 137 134 Spansk pinfire revolver. Piben mærket: ORBEA HERMANOS EIBAR og 1496. Glat tromle. Trægrebskaller. Ring i kolben. Totall. 32 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265-400 2.000 135 Flådens omdrejningsrevolver M/1871/81. Blåneret. Ottekantet pibe stemplet: A Francotte A Liège og kronet SA for Søartilleriet. På siden 840 og AF og Acier Fondu (=støbestål). På højre side patron udstøder. Tromle til seks skud, oprindelig til stiftpatroner og i 1881 ændret til centraltænding, stemplet: 330, kronet AF og Liège prøvestempel. Rammen stemplet: 840 og lille kronet CC. Aftrækker: 840. Trægrebskaller med messingskrue og ring. Totall. 29 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400 3.000 66 136 Dansk tromlerevolver M/1882, kal. 9 mm. Original blånering, låsestolen mærket: kronet K T 1882, tromlen: 1-6, rammen: 1 AA 156 overstreget. Glatte skæfteplader af træ. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 137 Dansk marinerevolver, M/1891. 6-skuds, 9,1 mm. Original blånering. Låserammen stemplet: Kronet SA og JBR i oval for J.B.Rongè fils, Liège, samt 1343 på flere dele. Brune trægrebskaller, netskåret og med messingskrue med 404 indstemplet. For enden ring. Totall. 28,5 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 140 138 141 140 139 138 Dansk tapriffel M/1848 med bajonet. Låseblik stemplet: Kronet FR, MD 1848 og 1850 - 1130. Sideblik, parerbøjle og kolbekappe i messing, resten i jern. Alle dele stemplet 1130. Rundt løb, mod låsen ottekantet samt med buevisir. Fuldskæftet med kolbe af bøg, kolbekasse med jernlåg og i kolberyggen jernramme til messingskilt. Sidstnævnte mangler. Med rembøjler. Ladestok mangler. Bajonet stemplet 1852-1178. Totall. 131 cm og løbet 91,5 cm. Bajonet 69 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535-805 4.000-6.000 139 Belgisk blunderbuss (tromblone), 19.årh. Med perkussionslås. Jernmonteret. Kraftigt, trompetformet løb med Liège prøvestempel på siden. Med ladestok og netskæring på del af kolben. Totall. 84 cm, løbsdiameter 5,5 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 400-670 3.000-5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 140 Kort flintelåsgevær af Valentin Marr Copenhagen med sølvindlægninger. Tolvkantet båndsmedet, glatløbet pibe med rundt bagstykke og sigtekorn. Rigt dekoreret med sølvindlægninger i bagerste del samt TNB. Flintelås med graveret kant. Mærket: Valentin Marr Copenhagen. Sideblik af gennembrudt forgyldt messing dekoreret med skjold og sabel samt blomster. Aftrækkerbøjle, kolbekappe og rørkner af dekoreret messing. Kraftig kolbe med enkelte dekorationer og kindpude samt ladestok. Rembøjle i forskæftet og remknap på kolben. Totall. 90 cm. € 1.600-2.000 12.000-15.000 141 Japansk luntemusket. Messingmonteret med kraftigt ottekantet løb, rigt dekoreret med skrifttegn og blomsterornamenter i sølv. Løbet er på undersiden signeret, kaliber 18 mm. Låsen er med indvendig fjeder, hvilket er sjældent på japanske luntebøsser. Enkelt brunt træskæfte med ladestok. Totall. 102 cm og løbet 70 cm. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.050-1.300 8.000-10.000 67 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 142 142 Et par franske flintlåspistoler af Nicolas Charles Romani, Strasbourg (1776-1804). Messingmonterede med graverede beslag. Runde og glatløbede løb indlagt med messing: ROMANI. Trækolber med udskæring, træladestokke. Totall. 39 cm. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 2.000-2.650 15.000-20.000 68 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 143 143 Et par jernbeslåede barok flintlåspistoler af Friderich Ostermann. Glat lås med simpel skæring, mærket Friderich Ostermann rundt om hanen samt Copenhagen. Gennembrudt sideblik med bladslyng og fuglehoved. Kolbenakken med indlagt plakette med grevekrone. Kolbekapper med masker. Udskåret fuldskæfter med bladslyng afsluttet med ben (en med renoveret forskæfte). Glatte runde piber stålskåret med ornamentik (sigtekorn mangler på begge ). Ladestokke med elfenbensafslutninger. To rørkner. Ca. 1700. L. 52 cm. (2) Friderich Ostermann (1684-1719) var en af de førende bøssemagere i Danmark på sin tid. Han leverede våben til det danske kongehus og til adelen. Tøjhuset er i besiddelse af et par sølvbeslåede pistoler, som blev lavet til Christian V omkring 1690. € 4.000-6.700 30.000-50.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 69 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 144 A fine jade hiltet and coral set dagger with rubies mounted in gold. Fine watered steel blade with swollen tip. Leather covered scabbard, mounted with niello silver in shape of birds and plants. L. 48 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 4.000-6.700 30.000-50.000 70 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 144 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 71 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 72 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 145 A fine pair of James Purdey & Son selfopening sidelock ejector guns. Serial no. 25148/49. 29 inch Nitro barrels. 2 1/2 inch chambers. Lock and action engraved with fine bouquet and scroll, retaining some original hardening colour. 15 1/2 inch well figured stocks incl. 1 1/4 inch leather covered rubber pad. In their double leather motor guncase with some accessories. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) The maker has kindly confirmed that these guns were finished in 1936. € 33.500-40.000 250.000-300.000 145 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 73 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 146 147 146 Sølvbeslået kindjal. Kaukasus 19. årh. Rigt graveret og med niello på blade og blomster. Fæste med sølvindlægning på siderne. Kraftig tveægget klinge med en dyb blodrenne på hver side. Øverst to arabiske bogstaver i guld. Skeden med anderledes dekoreret mellemstykke mellem mundblik og dupsko. På bagsiden brunt læder med plads til kniv. Lille endedup af glat sølv. Ophængsring i stål med guldindlægning på forsiden. Totall. 48 cm og blad 35,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 805-1.050 6.000-8.000 74 147 Russisk sølvmonteret kindjal. Fæste med horngrebskaller samt rigt dekorerede sølvbeslag, med store knopper og sølvstemplerne 84 og EG 1880 i firkant. Smal tveægget klinge med to smalle blodrenner i midten og 2x2 kraftige stempler. Sort læderbetrukket træskede med lange rigt dekorerede sølvbeslag, med samme stempler som på fæstet. Totall. 50 cm og klingen 37 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 148 148 Et sæt civile Løbnitzpistoler. Med ottekantede båndsmedede piber. På kammeret stemplet: N.Løbnitz, Patent, Kiøbenhavn. Slanke kolber af nøddetræ og netskårede. Største længde 42,5 cm. Nicolai Johan Löbnitz, (1797-1867) var bøssemager, prøvemester 1851-63 på Kronborg Geværfabrik samt opfinder og våbenkonstruktør. Hans kammerladningssystem med underliggende hane blev approberet 1841. Proveniens: Axel Bardings samling. € 4.000 30.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 75 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 149 150 76 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 151 151 149 Mauser bolt-action sporting rifle cal. 6,5 X 55. Serial nr. 8905. 23 inch barrel mounted with a Nickel Supra telescopic sight. 13 1/4 inch well figured stock. L. 44 inch. Våbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 150 Schultz & Larsen Model 65 DL. Bolt-action sporting rifle cal. 7X61 S&H with an extra barrel and stock to convert the rifle into a big game rifle ca. 458 W. Serial no. 10225 and 225. 22 1/2 inch barrel mounted with a Carl Zeiss Diavari 1,5-6X telescopic sight. 13 1/2 inch well figured stock incl. a 1 inch rubber pad. Extra barrel 23 inch. Extra stock with same length. L. 44 1/2 inch. Våbentilladelse påkrævet. (3) € 1.300 10.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 151 Carl Lewerentz Stargard i/P. double rifle. Cal. 9 X 74R. Serie nr. 4084. 25 1/2 inch nitro barrels, mounted with an A. Jackenkroll, Berlin, So. 33. telescopic sight. Left barrels with some external pittings. Set triggers. Sidesafety. Action engraved with wildbores and red deers. Carved fences with acantus leaves. 14 inch figured stock incl. 3/4 inch rubber pad. In its leather motor guncase. Våbentilladelse påkrævet. € 4.000 30.000 77 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 152 153 154 154 152 Belgisk pinfire revolver, 6-skuds, af Eugène Lefaucheux. Original blånering. Ottekantet pibe, med 7 riffelgange, stemplet: E. Lefaucheux, In gn ? Brevete, (Paris)? Tromlen: kronet AF, belgiske prøvestempler og LL20. Grebskaller af glat træ. Totall. 31 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 153 Pinfire revolver, 6-skuds. Pibe og tromle blåneret, resten lys bruneret. Rigt graveret med bladværk. Stemplet: kronet AF, LF og 762. Sorte netskårede grebskaller stemplet: 9168. Totall. 32 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535-805 4.000-6.000 78 154 Pinfire revolver, 6 skuds. Rundt løb med sigtekorn. Stemplet: MALCHAIR BREVETE. Blåneret og graveret tromle. Låsen graveret. Kolbe af sort træ med ring. Totall. 30 cm. Den anden belgisk Pinfire revolver med belgisk kontrolstempel. Rundt løb med sigtekorn og patronudstøder. Tromle og løb blåneret med gulddekorationer. Lås og bagkappe med enkelte stregdekorationer. Sort rundet kolbe med gravering og med ring. Totall. 29 cm. Samlertilladelse påkrævet. (2) € 535-805 4.000-6.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 156 155 Dansk tromlerevolver M/1865 fra Kronborg Geværfabrik. Rund pibe mærket: KRONBORG GEVÆRFABRIK og kronet 183. Under piben drejelig patronudstøder. Låserammen mærket: CR IX og M-1865, 183. Tromlen til seks skud, oprindelig til pinfirepatroner, senere til centraltænding. På siden drejelig sikring for hanen. Bag denne en bøjle til fangsnor. Opklappelig aftrækker og ingen aftrækkerbøjle. Brun trækolbe, netskåret. Nummerens. Totall. 28 cm. Samlertilladelse påkrævet. Brugt af de vestindiske hærstyrker. Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.300-2.000 10.000-15.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 156 Gendarmerirevolver M/1885 fra A. Francotte, Liège. 6-skuds, 9 mm. På løbet stemplet: Auguste Francotte, Brevette A Liège. Rammen: 2 AB 52 overstreget, 4 B.5., 4463 overstreget, 388 overstreget og 218, tromlen: 218. Sorte grebskaller, netskåret, i enden ring. Totall. 20,5 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 535 4.000 79 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 157 158 157 Et par Balkan Rat-tail pistoler med snaplåse. Forgyldt kobbermontering, rigt dekorerede. Ældre europæiske næsten ens løb med dekorationer. Ladestokke af stål. Totall. 56,5 cm og 54 cm. (2) Proveniens: Axel Bardings samling. € 1.050 8.000 159 A fine Indo-Persian pesh-kabz dagger with green jade hilt, inlayed with gold details and mounted with small silver flowers with rubies. Fine straight watered steel blade. Silver mounted scabbard. L. 43 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 2.650-4.000 20.000-30.000 158 Orientalsk ladestok i stål og sølv med enkle ornamenter. Drejeligt sølvhåndtag dekoreret med filigran. Ophængsbøjle ligeledes dekoreret og med dobbeltledet sølvkæde med kugleholder. Totall. 45 cm. € 400 3.000 80 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 159 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 81 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 160 161 160 William Moore & Grey sidelock non ejector gun. No. 2 of a pair. Serial no. 5044. 30 inch damascus steel barrels. 2 1/2 inch chambers. Lock and action engraved with scroll. 14 1/2 inch well figured stock incl. 1 inch Indian rubber pad. In a wooden guncase. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 2.000 15.000 82 161 Henry Atkin Ltd, 12 bore sidelock ejector gun. Serial no. 3437. 28 inch nitro barrels, 2 1/2 inch chambers. Barrels marked Henry Atkin Ltd, 88 Jermyn St. London SW. Lock and action engraved with fine rose and scroll. Fences carved with acantus leaves. 15 1/2 inch figured stock, incl. 1 inch rubber pad. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 4.000-5.350 30.000-40.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 162 162 A pair of AYA No. 1, "Super" Guldmann 12 bore sidelock ejector guns. Serial no. 369515/16. 30 inch nitro barrels marked 1 and 2 in gold. 2 3/4 inch chambers. Lock and action engraved with fine bouquet and scroll retaining full colourhardening on both guns. 15 inch well figured stocks. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) € 4.700 35.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 83 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 163 163 To danske tyndnakkede flinteøkser. Den største af brun flint, slebet på fladerne, fuldt opskærpet æg, 31,5 cm lang. Den mindre af lys grå flammeret flint med fuldt opskærpet æg, 25,5 cm. (2) € 805 6.000 164 Lancetformet tilhugget dolk af mørkegråt flint. Yngre stenalder. L. 25 cm. Fladhugget. I grebet et par hak. € 805 6.000 84 164 165 165 Dolk, sen-neolitisk, grå flint. 19,5 cm lang. Bredt blad og kort greb, fladhugget med takket æg. € 805-1.050 6.000-8.000 166 Stor tyndnakket offerøkse. Lyst grå og brun flint. Yngre stenalder. L. 37 cm. Fladhugget med markerede kanter. Kortsiderne slebet. € 2.000-2.650 15.000-20.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 166 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 85 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 167 168 169 170 167 Lille Remington revolver, New Model No 4. 5-skuds, cal. 38 rimfire. Forkromet, sorte grebskaller. Løbet stemplet: E.Remington & Sons, Ilion, NY. Totall. 17,5 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265-400 2.000-3.000 168 Lille Remington revolver, 5-skuds. Forniklet. På piben stemplet: E. Remington & Son. Ilion. N.Y. Pat.W.S.SM Jot. Oct.21.1873. Totall. 16,5 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265 2.000 86 169 Lille Smith and Wesson revolver, 7-skuds cal. 32 Rimfire. På pibens overkant stemplet: Smith & Wesson, Springfield, Mas. Tromlen stemplet: Patented April 1855, July d. 15. 1859, & dec. 18. 1860. Mørkebrune grebskaller, ramme stemplet: ?7357. Totall. 19 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265 2.000 170 Amerikansk 7 skuds tromlerevolver, single-action. Ottekantet løb mærket: MANED. FOR SMITH & WESSON BY MOORS PAT. FIRE ARMS Co. Tromle til 7 skud, mærket: PATENDED APRIL 3 1855 & SEPT 18 1860. Løb og tromle skydes til side ved ladning. Løb og hane blåneret. Lås, bagstykke samt bånd langs kolben poleret og graveret med bladslyng. Totall. 26,5 cm. Samlertilladelse påkrævet. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 171 172 173 171 Adams perkussionsrevolver. Ottekantet løb. Løb og låsestolen blåneret og graveret. Øverst mærket: ADAMS PATENT REVOLVER. Tromlen udtages ved ladning. Flad hane uden fingertræk. Kolbe af brunt netskåret træ. Totall. 23,5 cm. € 535 4.000 173 Lommepistol med oktagonalt, mønstersmedet og riflet løb. Percussions lås med opklappelig aftrækker og Liègestempel. Lås og hane graveret med bladværk. Enkel trækolbe. Totall. 24,5 cm. € 400-670 3.000-5.000 172 Lille belgisk pinfire af G. Mariette, Liège. Med lang rund pibe. Stemplet: Mariette og ?, samt kronet M, tromlen med Liège prøvestempel. Trægrebskaller. Totall. 26 cm. Samlertilladelse påkrævet. Proveniens: Axel Bardings samling. € 265-400 2.000-3.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 87 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 174 175 174 Dansk tjenestepistol M/1910/21 nr. 5671. Mærket Krone 24. Pistolen er i god stand med det meste af blåneringen intakt. Samlertilladelse påkrævet. (1) € 805-1.050 6.000-8.000 175 Balkan sølvbeslået pistol ca. 1800. Fuldskæftet, af støbt hvidmetal med rige indlægninger af sølv og neillo samt rige graveringer. Spinkel kolbe med lille kanneleret kolbekappe. Flintelås med graveringer. Rund pibe, ottekantet ved låsen. Totall. 45 cm, løb 27 cm. € 1.300-1.600 10.000-12.000 88 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 176 Sølvmonteret fuldskæftet riffel af Valentin Marr, ex flint. 1742. Sølvmontering af Mester Jens Pedersen Komløv og guardein Peter Nicolai van Haven, København 1742. Glat låseblik med sølvplade mærket Valentin Marr a Copenhagen. Gennembrudt sideblik i sølv i form af bladslyng. Aftrækker af sølv, denne stemplet. Bagkappe samt rørkner ligeledes i sølv. Kolbenakken indlagt med sølvplaket hvorpå spejlmonogram med C'er, krone og elefantorden. (Antageligt tilhørt Christian VI (1730-46)). Skæfte i udskåret nøddetræ med underliggende kolbekasse. Oktagonal pibe med syv riffelgange. L. 72 cm. Kal. 17 mm. Totall. 107 cm. € 2.650 20.000-25.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 89 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 90 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 177 A fine pair of Holland & Holland Royal 12 bore sidelock ejector guns. Serial no. 22290/91. 30 inch nitro barrels. 2 1/2 inch chambers. Locks and actions engraved with scroll. Gold inlayed cocking indicators. 15 inch well figured replacement stocks. In their brass corned oak and leather guncase with all accessories and makers trade label. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) The maker has kindly confirmed that these guns were finished in August 1897 and 1899. € 26.500 200.000 177 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 91 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 178 178 An ivory hilted Khanjarli daggert. Curved steel blade. L. 37 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 535 4.000 179 180 180 Indo-Persian katar with gold inlayed steel handle. Two-edged blade, with armour penetrating point. Blankvåbentilladelse påkrævet. L. 38,5 cm. € 805-1.050 6.000-8.000 179 Indo-Persian dagger with sea ivory hilt and inlayed gold details. Curved single-edged blade with inlayed gold details and swollen tip. L. 42 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 92 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 181 A fine watered steel dagger (kard) with sea ivory hilt. Blade with gold details in shape of animals. Hilt with same gold details. L. 36 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 2.000-2.650 15.000-20.000 181 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 93 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 182 183 182 Christian Kjær kal. 20 pinfire hanegevær. Serie nr. ?. 77 1/2 cm rosendamascerede piber med original intakt brunering. Piberne Liège stemplet, kronet V NE 15,2, NJH. Guld indlagt navn i sigteskinnen. Låsen samt underlukket er fint graveret med bladslyng. 36 cm smukt figureret skæfte med horngreb. Samlertilladelse påkrævet. Litt: Beskrevet og afbildet i Våbenhistorisk tidsskrift bind 11, Marts 1978 Nr. 3. Tidsskriftet medfølger. Dette er det eneste pinfire gevær kendt fra Christian Kjærs hånd og i en kvalitet ud over det sædvanlige set af ham. € 805-1.050 6.000-8.000 183 Tysk bjergjægerkarabin G 33/40. Serie nr. 3110 a. Låsen mærket DOT 1942. L. 99,5 cm. Tilhørende bajonet også mærket DOT 42. Våbnet er tjekkisk fremstillet. Våbentilladelse og blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.300 10.000 183 94 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 184 185 184 Suhler tap-riffel, muligvis M/1848. Messingmonteret, dele stemplet kronet B. Låseblik stemplet kronet Suhl og GH. Kraftig percussionslås. Rund pibe med ottekantet base, stemplet: 1850, kronet B og kronet FW. Kolbe af lyst træ med kindpude. Stemplet kronet FW samt kronet SI. Med rembøjler og ladestok. Bajonet med trekantet blad. Totall. 144,5 cm og piben 105 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 185 Løbnitz kammerladningskarabin M/1841. Låsen stemplet: Kronet CVIII, M - 1841 samt B - 1842 - 102. Alle dele med B-102. Ottekantet pibe med seks riffelgange, stemplet: GHRE. 97. Underliggende ringhane og aftrækker. Kolbe af bøg, kappe af messing. Totall. 95 cm og piben 45 cm. € 1.600-2.000 12.000-15.000 95 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 186 186 186 Charles Hellis & Sons. 12 bore sideplate ejector gun. Serial no. 2619. 28 inch nitro sleeved barrels. 2 1/2 inch chambers. Plates and action engraved with acantus leaves and scroll. (No 1 of a pair). 14 3/4 inch replacement cross-eye stock. In its canvas motor guncase with makers trade label. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 1.050 8.000 96 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 187 187 187 Société Anonyme best sidelock ejector gun. Serial no. 44021. 24 1/2 inch nitro barrels, marked: "Manufacture Liégeoise D'Armes Á Feu, Société Anonyme Liège Belgique". The rib marked "Ferd. S. Bahnsen København". 2 3/4 inch chambers. Lock and action engraved with fine bouquet and scroll. Toplever gold inlayed with cronet ML. 15 1/2 inch figured replacement stock. In a leather red lined motor gun case. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 2.650-3.350 20.000-25.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 97 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 188 A fine Ottoman dagger with carved jade hilt. Hilt mounted with several rubies, curved two-edged blade. Gilded silver scabbard with silver stamps. L. 35 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 2.650-4.000 20.000-30.000 98 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 188 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 99 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 189 190 100 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 191 191 189 Joseph Lang & Son 12 bore boxlock ejector gun. Serial no. 8521. 29 inch nitro replacement barrels. 2 1/2 inch chambers. Action engraved with scroll and signed Joseph Lang & Son. London proofmarked. New chequering on forstock. 14 3/4 inch well figured stock with a sterling silver oval hallmarked 925. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 1.300-1.600 10.000-12.000 190 A composed pair of P. Poulsen boxlock ejector and non ejector guns. Serial no. 38662 and 38652. The non ejector gun with 29 1/2 inch damascus barrels. The ejector gun with 29 3/4 inch sleeved nitro barrels. 2 1/2 inch chambers. The actions engraved with fine bouquet and scroll. 14 and 14 1/2 inch stock, damascus gun with figured stock the other with 1 inch wooden extension. In a double cherrywood guncase. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (2) € 2.650-3.350 20.000-25.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 191 W. P. Jones 12 bore sidelock ejector gun, serial no. 14637, 28 inch nitro barrels market W. P. Jones. Patentee. 25. Whittall St. Birmingham and Winner at the Field Trials of 12. 16. 20. Bore guns London. 2 1/2 inch chambers, lock and action engraved with rose and scroll. Top lever with W. P. Jones' name inlayed with gold. 14 1/4 inch figured stock. In its brass corned oak and leather guncase with makers trade label and some accessories. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. € 4.700 35.000 101 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 192 192 Krudthorn i hjortetak med tredelt bund, 17. årh. Udskåret på forsiden med to figurer, en stående og en siddende kvinde. Bagsiden af hornet med hjortetakkens normale overflade. Jernmonteret med tud med fjederlukke og bag på bæltehage. De nederste dele også med jernmontering. Totall. 23 cm. € 805 6.000 193 194 194 Tysk krudthorn af hjortetak, jernmonteret, ca. 17. årh. Den ene side graveret med en laurbærkranset engel med pokal, den anden side er udfyldt med bladslyng. Øverst jerntud med fjederlukke, bag på bæltehage afknækket. Nederst to beslag, det ene med opskåret gevind på skruen og repareret hornende. Totall. 21 cm. Proveniens: Næsersamlingen nr. 276. € 535-805 4.000-6.000 193 Krudthorn af hjortetak, udskåret og jernmonteret, 17. årh. På forsiden udskåret en stor mandsfigur med fliget skørt og høj hat. På bagsiden hjortetakkens normale overflade. Top af jern med snoet lukke med fuglehoved, tud med fjederlukke. På bagsiden bæltehage og på siderne fire bæreøskner. Den tvedelte nedre ende lukket med kanneleret jernmontering, den ene med skrue. Totall. 23 cm. € 535-805 4.000-6.000 102 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 195 195 Fransk kyras, 19. årh. Kraftig brystplade med messingnitter. Stemplet 1831, V og 18. Tyndere rygplade med enkelte messingnitter samt skulderremme af kæder, messingplader og læder, den ene forstrop knækket. Ryg stemplet 1833, 135 V samt på indersiden 2T2L og 188T. € 1.300 10.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 196 196 Brystplade med våbenskjold. Kraftig smedet brystplade for menige ca. 1700, med to tappe til skulderstropper og prøveskuds-bule. Sortmalet udvendigt, med greveligt våben: Tredelt skjold i rødt med grevekrone, samt hvidt og sort felt over to rustningshjelme med topprydelser og akantusslyng. På indersiden af pladen påmalet: No 53. Højde: 37,5 cm og bredde 35 cm. Våbenskjoldet er for Baron Rudolph v. Gersdorffs, 1660-1729, til Thistedgård og Amtoftgård, var bl.a. 1701-12 amtmand over Dueholm med flere amter. Begravet i Holstebro kirke. Proveniens: Axel Bardings samling. € 670-940 5.000-7.000 103 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 197 A fine trio of Fca De Escopetas Arrieta Elgoibar 12 bore sidelock ejector guns, serial no. 25598/99/00, 25 inch. nitro barrels with churchill rib, marked 1, 2 and 3 in gold, 2 1/2 inch. chambers, lock and action engraved with fine scroll work and birdlife. 14 1/2 inch. figured stock. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. (3) € 5.350 40.000 104 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 197 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 105 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 198 A complete Japanese Samurai armour with a signed 62 ken Suji kabuto. Kabuto indistinctly signed: ? ONNA MORIIE. With bitsu with famely mon. Hight ca. 150 cm. Edo period. 18th/19th century. € 8.050 60.000 106 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 198 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 107 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 199 202 201 203 200 199 Three iron tzuba and two bronze. One mei, the rest mumei. One Kyoto Kinko school and one Mito school. Decorations with gold and silver. 6,5-8 cm. (5) € 670 5.000 201 Three iron tzuba. One Mito school. Inlayed with copper, gold and silver. One imitating a seal. Mumei. Late Edo period. 19th century. Diam. 7-7,5 cm. (3) € 805-1.050 6.000-8.000 200 Iron tzuba carved with pony design. Mumei. Kinai-school. 18th century. Diam. 8 cm. € 400-670 3.000-5.000 108 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 204 202 Four iron tzuba. One Kyoto-Sukashi school and one Yoshira school. Carved and decorated with copper, gold and silver. One mei. Edo period. 17th-19th century. Diam. 6,5-7,5 cm. (4) € 670 5.000 203 Five iron tzuba. Edo period. One Yoshiro round with inlayed brass decorations. One mei. The others mumei. 7-8 cm. (5) € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 204 Wakizashi kanabo school? Late muromachi. Hamidashi-tzuba, fuchi-kashira and kogai inlayed with gold. Blade: Gunome-medare hamon, mei Sanetsune. In its lacquer scabbard. L. 54 cm. On a wooden stand. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.600-2.000 12.000-15.000 109 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 206 205 Japanese Tanto with an unsigned Yari blade. Long straight double-edged blade. Ray skin handle with silk band, underneath this a menuki set of floral shape inlayed with gold. Black lacquer scabbard with a grooved pattern. Late Edo. 18th/19th century. L. 45 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 670 5.000 206 Eight Fuchi-Kashira set (composed) and a single Fuchi. Copper with decorations inlayed with gold and silver. Late Edo period. 19th century. (17) € 670 5.000 205 110 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 207 207 Kiyonaga tzuba in iron in shape of a screen gold inlayed with waterlilies. Mei Kiyonaga Bairyoto. 7 x 6,5 cm. € 1.600 12.000 208 209 209 Tzuba. Yasu Chika. Nara School. Late Edo. Mei. Yasu Chika. Decorated with plants, birds and mountain scenery. 7 x 6,5 cm. € 670 5.000 208 Tzuba. Mei Na Ra Toshi Naga. Bronze decorated with Fuji and waterfall, other decorations in gold and silver. 8,5 x 8 cm. € 670 5.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 111 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 210 210 A large collection of Kozukas. Decorated with animals, persons and flowers inlayed with gold and silver. Mainly late Edo period. 19th century. L. 9,5 cm. (13) € 805 6.000 112 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 211 211 211 Japanese katana with signed blade. Ray skin handle with silk string, underneath this a menuki set in shape of a fisherman in his boat. Fuchi-Kashira with floral decoration in copper. Round iron tzuba carved with decoration. Blade with clear hamon. Lacquer scabbard with some damage. L. 84 cm. Sue-koto. 16th century. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.050-1.300 8.000-10.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 113 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 212 Wakizashi with ray skin scabbard. Shinto. Fuchi-kashira, kotzuka, menuki set and tzuba decorated with gold and silver. Blade: Suguha hamon, mei? Shinto. L. 69 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 1.600-2.000 12.000-15.000 212 114 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 213 213 A fine Japanese katana. Kaigun koshirae. Kaga-Fujishima school. Hamon: Gunome, Kataochi gunome and kogunome, some sunagashi and kinsuji. Unsigned (Mumei). With NBTHK HOZON certificate. L. 95 cm. Muromachi. 16th century. Blankvåbentilladelse påkrævet. € 3.350 25.000 213 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 115 F O R F U R T H E R I N F O R M ATION AND ENGLISH TRANSLATIONS PLEASE VISIT: WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 215 214 A large collection of Japanese tzubas. Different schools and materials mainly iron. Inlayed with copper, gold and silver. Two mei. Edo and Meji period. 18th/19th century. (15) € 1.600-2.000 12.000-15.000 116 215 Louis XVI vitrineskab, ombygget til våbenskab. Af mahogny, profileret top udskåret med tandsnit og kanneleringer, front med to døre hvorunder udtræksplade. 18. årh.s slutning. Antagelig Altona. Restaureret. H. 225. B. 130. D. 65. Proveniens: Herregården Engestofte. € 1.050-1.600 8.000-12.000 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 O N L I N E W E A P O N AUCTIONS EVERY FOURTH TUESDAY OF THE MONTH AT WWW.BRUUN-RASMUSSEN.COM 214 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 117 KØBSKONDITIONER § 1. BUDGIVNING Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. § 2. BETALING For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift. Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *. Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-,Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke ber- 118 ettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. § 3. AFGIFTSFRITAGELSE Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter. A. KØBERE MED BOPÆL I ET ANDET EU-LAND: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret på fakturaen. B. KØBERE MED BOPÆL UDEN FOR EU: 1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift. 2 Udførsel som rejsegods: Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen. a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger DKK 1.200. b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været fore-vist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også for Færøerne og Grønland. § 4. AFGIFTSBETALING A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af § 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. § 5. UDLEVERING Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden. § 6. FORSENDELSE Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser. § 7. KUNSTNERAFGIFT TIL COPY-DAN CD Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves 5% i følgeretsvederlag/kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift, på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Disse værker er mærket for Copy-Dan udfor katalognummeret. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-Dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. Der skal ikke svares Copy-Dan afgift, såfremt det enkelte kunstværk koster under DKK 1.670 i hammerslagspris. CD § 8. EKSPORTTILLADELSE Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber. § 9. KATALOGISERING Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer. Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbildninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand. Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand. Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalogets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen. Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vurderingspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber. Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen. Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet. Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket. Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt: a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter. b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt. Bruun Rasmussen Kunstauktioner Jesper Bruun Rasmussen, Auktionsholder Jørgen Byriel, Auktionsleder KOMMISSIONER Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. KONDITIONSRAPPORTER Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til katalogteksten. FRITAGELSE FOR DANSK FULDMOMS Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i kataloget er markeret med stjerne *. Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EUlande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder. 119 CONDITIONS OF PURCHASE § 1. BIDDING The buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale. At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by letter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered. Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding. § 2. PAYMENT The purchase price is the hammer price plus 25% in buyer’s premium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques, and secondhand goods by Public Auction (hereinafter called Special VAT). Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterix (*). Danish VAT registered buyers shall provide us with documentation of their SE-/CVR-number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT. For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques by Public Auction). The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash, by Dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa, Master-, Diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement. Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice. Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged. If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the person who had deposited the goods for sale by auction. If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer. If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, 120 Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipulated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been discharged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable. Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser. § 3. EXEMPTION FROM VAT Foreign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer’s premium and shall not be subject to Danish taxes and duties: A. BUYERS RESIDING IN ANOTHER EU MEMBER STATE: Buyers are exempt from paying Danish VAT as long as they have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen’s invoice. B. BUYERS RESIDING OUTSIDE THE EU: 1 Dispatch through forwarding agent: Lots exported through a forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT. 2 Export as personal luggage: Goods may be exempt from Danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met: The invoice must have been paid and the Danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen. a Buyers residing in Norway will be refunded the Danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the country in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds DKK 1,200. b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the Danish VAT after the goods have been presented for customs clearance in connection with the departure of the buyer from the EU. The exporter’s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities’ export certificate if the purchase price exceeds DKK 300 This also applies to the Faroe Islands and Greenland. § 4. PAYMENT OF TAXES AND DUTIES A. Buyers with VAT-registration in other EU member states who do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. B. Buyers with VAT-registration in Denmark may choose to purchase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 § 5. COLLECTION OF PURCHASES The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk. A storage fee will be charged for lots which have not been collected within 14 days after the time of the lot being knocked down. Goods which have been paid for but not collected within 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense. § 6. DISPATCH Should Bruun Rasmussen undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments. § 7. DROIT DE SUITE Pursuant to current Danish legislation on Copyright, an artistic royalty of 5% of the total hammer price plus the buyer's premium (20% excl. royalty) shall be collected on works of modern art by all Danish and some foreign artists. These works are identified in the catalogue by for Copy-Dan, marked beside each relevant lot number. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists' organisation Copy-Dan for any art work subject to this law. There are no artistic royalties on art works sold for less than a hammer price of DKK 1,670. CD § 8. EXPORT LICENCE Applications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immediately after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the Danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase. § 9. CATALOGUING All lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subsequently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen’s knowledge and on the cataloguing principles stated. The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods. Any person who wishes to bid at an auction should therefore sa-tisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevailing oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof. BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable. For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference. The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be subject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer. In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling. It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if: a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts; b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry out without damaging the lot in question. Bruun Rasmussen Kunstauktioner Jesper Bruun Rasmussen, auctioneer Jørgen Byriel, officially appointed external supervisor COMMISSION Bruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. CONDITION REPORTS Bruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text. EXEMPTION FROM VAT Buyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with an asterix *. No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local authorities. 121 KOMMISSIONSBUD COMMISSION BIDS Det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis De ikke selv kan være til stede på auktionsdagen. Denne service er gratis. Når De afgiver en kommission, beder De vores kundeservice på Deres vegne byde op til et af Dem bestemt beløb i hammerslag. Der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har budt det beløb, som De ønsker at afgive. Er De da villig til at gå et bud højere eller er De indforstået med at nummeret sælges til anden side? Ønsker De ikke at byde højere så skriv “Max” ud for beløbet. Er De i tvivl om hvor højt De vil byde, kan De hæve budet med op til ca. 15% eller ca. 25%. Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kundeservice køber altid så billigt som muligt til Dem, som havde De selv været tilstede på auktionen. Alle kommissioner behandles strengt fortroligt. Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start. It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge. When leaving a commission bid, you are instructing our customer service to bid up to a specified amount on your behalf. The situation can occur that another buyer has already bid the same as you were prepared to. Are you then willing to bid further? If not the lot will be sold to another buyer. If you do not wish to exceed your bid then write “Max”, for maximum, next to the amount. You can also allow us to raise your bid by approx. 15% or approx. 25%. The hammer price may be higher or lower than the estimated price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun Rasmussen will always buy at the lowest price possible, as if you yourself had been present at the auction. All commission bids are strictly confidential. Commission bids must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction. SÅDAN BYDER DE: HOW TO MAKE A COMMISSION BID: Udfyld blanketten kommissionsbud med alle oplysninger. Angiv katalognummer. Angiv beløbet De ønsker at byde. Er dette Deres absolutte maximum bedes De anføre “Max” i kolonnen. De kan også forhøje Deres bud med henholdsvis ca. 15% eller ca. 25%, ved at indikere dette i kolonnen. De bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre Dem, at Bruun Rasmussen modtager den senest 24 timer før auktionens start. Hvis Deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Rasmussen undlade at byde for Dem, ligesom Bruun Rasmussen ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivningen. Efter auktionen vil De kunne få oplysninger om priser på vor automatiske 24 timers “Hammerslagsoplysning” på telefon 33 43 69 08. Complete the commission form with all pertinent information. Indicate the lot number. Indicate the amount you are prepared to bid. Should this amount be the absolute maximum, please write “Max” in the appropriate column. You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx. 25% more by indicating so. Sign the commission form and make sure that Bruun Rasmussen receives it 24 hours prior to the start of the auction. If the information should be insufficient, Bruun Rasmussen can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held responsible for error in bidding or failure to execute bids. After the auction Bruun Rasmussen’s 24-hour “hammerprice-information” is available for sale results at +45 33 43 69 08. INTERNET: INTERNET: Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden www. bruun-rasmussen.dk direkte fra siden med den effekt, De ønsker at byde på. Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start. Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under “Deres bud”, når de er logget ind. Kontakt teknisk support på 7023 6911 for spørgsmål om registrering og budgivning via internettet. Commision bids can be submitted via the website www.bruun-rasmussen.dk directly from the page with the item you want to submit a bid for. Deadline for submissions of bids via the website is 3 hours prior to the start og the auction. Submitted bids are shown under “Your bids” when you are logged in. Please contact technical support on +45 7023 6911 for questions about the registration and submission of bids on the website TELEFONBUD: TELEPHONE BIDDING: Såfremt De ønsker at byde pr. telefon, bedes De oplyse Bruun Rasmussen Deres navn og telefonnummer samt hvilke katalognumre, De ønsker at byde på, senest 3 timer før auktionens start. De vil så blive ringet op kort før, den aktuelle vare kommer under hammeren, og De kan på denne måde deltage i auktionen uden selv at være til stede. Should you wish to bid at auction by telephone, please inform Bruun Rasmussen of your name and telephone number, as well as which catalogue numbers you are interested in, no later than 3 hours prior to the start og the auction. You will then be contacted shortly before the relevant lot comes under the hammer, thereby allowing you to participate without being in the auction room yourself. For additional information, please consult "Conditions of Purchase" §1. For yderligere information, se “Købskonditioner” på www.bruun-rasmussen.dk under “Guide”. 122 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 KOMMISSIONSBUD COMMISSION BIDS BREDGADE - VÅBEN 750 Fortsættes næste side Please turn over BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 123 KOMMISSIONSBUD COMMISSION BIDS BREDGADE - VÅBEN 750 124 BRUUN BRUUN RASMUSSEN RASMUSSEN WEAPON BOOK AUCTION 750 751 Bruun Rasmussen Kunstauktioner kan i november måned fejre auktionsjubilæum, når dørene i Bredgade åbnes for auktion nr. 750. Dette markerer vi ved at gøre auktionerne i november til noget særligt. Vi afholder international auktion over udsøgte malerier og antikviteter samt specialauktioner over bøger, mønter, vin, våben og maritime effekter. Jubilæums-auktioner i Bredgade: INTERNATIONALE MALERIER, OG ANTIKVITETER : Eftersyn: Auktion: 23. - 28. november 29. nov. - 9. dec. VÅBEN: Eftersyn: Auktion: 23. - 28. november 29. november BØGER OG MANUSKRIPTER: Eftersyn: Auktion: 23. - 28. november 29. november MØNTER: Eftersyn: Auktion: 23. - 28. november 1. december VIN: Eftersyn: Auktion: 9. og 12. december 12. december BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 125 ������������������ ������������� ��������������������������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������������������������������ �������������������������������������������������������������������������������������������������� ����������������������������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������������������������������������ �������������������������������������������������������������������������������������������� ������� ��������������������������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������������������������������ ������������������������������������������������������������������� ��������������������� ������������������������������������������������������������������������������������������������� �������������������������������������������������������������������������������������������������� ������������������������������������������������������������������������������������������������������ ������������������������������������������������������������������������������������������������ ������������������������������������������������������������������������ ������������������������������������������������������������������������������������������ ����������������������������������������������������������������������������������������������� �������������������������������������������������������������� �������������� ���������������������������������������������� ���������������������������������������������� ��������������������������������������������������������������� 126 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 ������������������������������������������������������ �������������������������������������������������������127 BRUUN RASMUSSEN WEAPON AUCTION 750 PLEASE NOTE: ABSENTEE BIDS ARE NOT POSSIBLE FOR THE ONLINE AUCTIONS, BIDS SHOULD BE PLACED ONLINE onl i n e - a u k t i o n våben på online-auktion Bruun Rasmussen Kunstauktioner er et moderne internationalt auktionshus, der både afholder traditionelle auktioner og online auktioner. Bruun Rasmussen afholder online våbenauktioner hver den fjerde tirsdag i hver måned. I ugen op til online auktionen præsenteres effekterne på et eftersyn. Alle effekter bliver ligeledes vist med foto og er udførligt beskrevet på vores hjemmeside www.bruun-rasmussen.dk. Klik ind på www.bruun-rasmussen.dk eller kontakt venligst en af vores afdelinger for nærmere information. Stor perkussions revolver af E. Whitney N. Haven. Oktagonal pibe mærket. E. Whitney N. Haven. L. 17 cm. 6-skuds tromle med gravering (slidt). Messing aftrækkerbøjle mærket B. Ramme og pibe også mærket B. Trægrebskaller af nøddetræ. Totall. 34 cm. 5.000 € 670 Tre pletskud fra online våbenauktionen tirsdag den 22. november på bruun-rasmussen.dk Dansk rytterpallask M/ 1773. Stort kurvefæste af messingbøjler og nyreformede parerplader. Ved parerstangen stemplet: BS. Greb med læder og snoet messingtråd. Enægget klinge med bred og smal hulslibning samt skråt markeret klingebryst. Øverst stemplet: C7, 1766 og BS. Totall. 113 cm, klingen 95 cm. € 805-1.050 6.000-8.000 Fr. Jac. Bartels, Wiesbaden, kal. 12 O/U boxlås ejector jagtgevær. Serie nr. 38558, 75 cm. nitro løb. 70 mm. kamre. Lås graveret med fin rose and scroll. 37 cm. figureret engelsk skæfte. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. 10.000-12.000 € 1.300-1.600 128 RET TIL ÆNDRINGER FORBEHOLDES © 2005 BRUUN RASMUSSEN - GRAFIK OG DTP: LENE KLIBORASMUSSEN - TRYK: FROM WEAPON & CO - KATALOGPRIS 75 BRUUN AUCTIONKR.750 VÅBEN WEAPONS MODERN SPORTING GUNS BREDGADE AUCTION 750 CATALOGUE 75 DKK 7 5 0 A U C T I O N 2 0 0 5 BRUUN RASMUSSEN ANTIQUE WEAPONS N O V E M B E R J A G T V Å B E N 2 9 M O D E R N E våben weapons V Å B E N NOVEMBER 2005 A N T I K K E
auction preview fine arms and sporting guns