Untitled - Bruun Rasmussen Kunstauktioner
international FØLGENDE DAGE SÆLGES tirsdag 1. marts kl. 13 sølv, porcelæn og fajance onsdag 2. marts kl. 13 kl. 14 orientalsk kunstindustri tæpper torsdag 3. marts kl. 13 ure, møbler og bronzer fredag 4. marts kl. 13 møbler og bronzer mandag 7. marts kl. 13 smykker tirsdag 8. marts kl. 13 smykker glas onsdag 9. marts kl. 17 udsøgte malerier ............. 1401 - 1520 torsdag 10. marts kl. 13 malerier ......................... 1521 - 1752 fredag kl. 13 malerier, tegninger og grafik ........................ 1753 - 2024 11. marts der bydes og faktureres i danske kroner vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk se omregningstabel side 274 afbildet på katalogets omslag: katalognr. 1420 købskonditioner findes bagest i kataloget m a l e r i e r tegninger & grafik hidrørende fra forskellige boer og rekvirenter I N T E R N AT I O N A L A U K T I O N 7 3 9 tirsdag den 1. marts til fredag den 11. marts 2005 EFTERSYN torsdag fredag lørdag søndag mandag 24. 25. 26. 27. 28. februar februar februar februar februar kl. kl. kl. kl. kl. 15 10 11 11 10 - 18 17 16 16 17 BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER Bredgade 33 · DK-1260 København K Tel +45 3343 6911 · Fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk international DAYS OF SALE tuesday 1st march 1 pm silver and ceramics wednesday 2nd march 1 pm 2 pm oriental art carpets thursday 3rd march 1 pm clocks, furniture and bronzes friday 4th march 1 pm furniture and bronzes monday 7th march 1 pm jewellery tuesday 8th march 1 pm jewellery glass wednesday 9th march 5 pm selected paintings ........... 1401 - 1520 thursday 10th march 1 pm paintings ....................... 1521 - 1752 friday 11th march 1 pm paintings, drawings and prints ...................... 1753 - 2024 bids and invoicing are made in DKK estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk see exchange table page 274 reproduced on the cover of this catalogue: lot 1420 VAT regulations and conditions of sale are available at the back of the catalogue paintings drawings & prints I N T E R N AT I O N A L A U C T I O N 7 3 9 tuesday the 1st march to friday the 11th march 2005 PREVIEW thursday friday saturday sunday monday 24th 25th 26th 27th 28th februay februay februay februay februay 3 pm 10 am 11 am 11 am 10 am - 6 5 4 4 5 pm pm pm pm pm BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER Bredgade 33 · DK-1260 Copenhagen K Tel +45 3343 6911 · Fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk Birte Stokholm 3343 6976 [email protected] Jeannette Trefzer 3343 6975 [email protected] Bettina Sinnet 3343 6977 [email protected] Signe Rosenvinge Thürmer 3343 6983 [email protected] m a l e r i e r tegninger & grafik FREDAG DEN 11. MARTS KL. 13 katalog nr. 1753 - 2024 1753 1753 CD Alfred Broge, f. København 1870, d. 1955 Ung pige ved sybordet. Sign. B. 1904. 88 x 77. Afbildet 174 30.000-40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1754 1754 Dansk guldaldermaler 19. årh.s første halvdel Stud. theol. Christian Werliin (1804-1866) siddende ved et bord med en opslået bog. 100 x 78. Bred rigt modelleret forgyldt ramme. Werliin var adjunkt ved latinskolen i Helsingør, hvor han bl.a. underviste H. C. Andersen og sørgede for, at den unge kommende digter kom under familien Collins beskyttende vinger. I 1829 tog han teologisk embedseksamen og blev senere præst i Århusområdet. Han var i en periode gift med Julie Constance Lytthans, som senere blev digteren Christian Winthers kone. Proveniens: H. J. Schou, stifteren af kolonien "Filadelfia" i Dianalund, som er en selvejende institution for epileptikere oprettet på et kristent grundlag i 1897. Afbildet 30.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 175 1755 Sebastopol Samuel Holland engelsk maler, aktiv ca. 1877-1911 Engelsk flodlandskab med får og en mand, der holder hvil. Sign. S. S. Holland 75. 69 x 115. Afbildet 5.000-7.000 1755 1756 Ubekendt maler, 19. årh. Landskab med brusende flod. Utydelig sign. Charles Lander? 61 x 92. Afbildet 6.000-8.000 1757 Joseph William Allen, tilskrevet f. Lambeth 1803, d. London 1852 Engelsk landskab. "On the Axe near Homton(?). Devon. Betegnet J. W. Allen. 29 x 46. Afbildet 5.000-7.000 1758 Harald Jerichau f. København 1851, d. Rom 1878 Janus la Cour f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909 1756 "Fra den romerske Campagne". 15 x 24. Skovstudie. Betegnet L. C. 17 x 21. (2). Proveniens: Førstnævnte Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 508, ej dennes auktioner. 6.000-8.000 1759 Jean van de Brug hollandsk maler, 19. årh.s slutning Hollandsk blomsterpige på en terrasse ved havet. Sign. Jean van de Brug. 121 x 87. Afbildet 20.000 1760 Emma Löwstadt-Chadwick f. Stockholm 1855, d. Avignon 1932 Allegori på natten i form af sovende kvinde. Betegnet E. L. Chadwick. 55 x 70 Afbildet 50.000 1757 176 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1761 Charles Ernest Butler, stil, 19. årh. Ung pige i lyserød kjole og med opsat hår. Betegnet C. E. Butler. 38 x 25. Afbildet 5.000-8.000 1762 Christian Zacho f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913 Herregård i parklandskab, antagelig fra Lolland. Sign. C. Z. 01. 37 x 56. Afbildet side 178 8.000 1763 Ferdinand Richardt f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895 Parti fra Brahetrolleborg. Sign. R. F. 1867. 53 x 79. Afbildet side 178 10.000-15.000 1759 1760 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1761 177 1762 1763 1764 178 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1764 Charles Henrichsen Bremsen f. København 1854, d. sst. 1924 Udsigt mod Smidstrup Slot og Øresund, i forgrunden pløjescene. Sign. C. Henrichsen-B. 95 x 158. Smidstrup blev opført ca. 1866 i engelsk borgstil. Kong Georg I af Grækenland købte det som sin sommerbolig i Danmark, og det blev herefter kaldt Smidstrup Slot. Kongen boede der aldrig, men arrangerede store sommerfrokoster på stedet for den kongelige familie. Smidstrup havde sin storhedstid i 1890erne. 1911 solgte kongen stedet, og det blev beboet af forskellige diplomater. Slottet blev nedrevet 1969-70, og jorden blev udstykket. Afbildet 15.000-20.000 1765 1765 N. A. Lützen f. Vesterborg 1828, d. København 1890 Herregården Pederstrup på Lolland. Sign. N. A. Lützen August 1863. 31 x 45. Herregården Pederstrup på Lolland forbinder man med Reventlowslægten, der ejede stedet i mere end 200 år. Den kendteste ejer var C. D. F. Reventlow, der var foregangsmand og primus motor i forbindelse med landboreformerne og stavnsbåndets ophævelse i 1788. I 1850erne blev hans mere beskedne bolig udvidet med sidefløje, tårne, spir og søjler samt et stort parkanlæg. Arkitekten var Ferdinand Meldahl. I 1930erne blev tårne og spir revet ned. På nærværende maleri ses Pederstrup fuldt udbygget i 1860erne. Afbildet 5.000 1766 1766 Carsten Henrichsen f. København 1824, d. sst. 1897 Solnedgang ved Badstueslottet, Hillerød. Sign. monogram 1857. 35 x 54. Afbildet 6.000-8.000 1767 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 179 1768 1769 1770 180 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1767 Erik Pauelsen ? f. Bygom 1749, d. København 1790 Parti fra Furesøen med Dronninggaard (Næsseslottet) i baggrunden. Betegnet på bagsiden Erik Pauelsen. 28 x 40. På bagsiden følgende gamle inskription: "Et Parti fra Frederiksdahl. Til Marie Borre, Værnedamsvej no. 10. Erindring om Fanny". Afbildet side 179 5.000 1768 Edward Theodor Compton f. Feldafing (London) 1849, d. Tutzing 1921 "Lofoten, Lands End". Klipper og hav ved Lofoten, Norge. 1880ernes begyndelse. Sign. E. T. Compton. 49 x 69. I 1882 og 1883 malede Compton flere malerier fra Norge, bl.a. "Sommerdag i Lofoten" fra 1883. Afbildet 25.000 1771 1769 James Campbell Noble, f. 1846, d. 1913 Havneparti. Sign. J. Campbell Noble 1886. 61 x 96. Afbildet 10.000-15.000 1770 Georg Emil Libert f. København 1820, d. sst. 1908 Månelys over havet. Sign. G. E. Libert 80. 41 x 55. Afbildet 20.000-25.000 1771 Ubekendt maler, 19. årh. Et skib slår mod klipperne, de overlevende redes i land i fuldmånens skær. 70 x 85. Afbildet 12.000-18.000 1772 1772 Ubekendt maler, 19. årh. Pastoralt landskab med hyrder, der holder hvil ved en ruin. 68 x 89. Afbildet 20.000-25.000 1773 Carl Bille, f. København 1815, d. sst. 1898 Helsingør Havn i måneskin. Sign. Carl Bille 1876. 27 x 40. Proveniens: Kunsthallens auktion 334, 1980 nr. 19. Afbildet 10.000-12.000 1773 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 181 1774 CD Robert Panitzsch, f. Mecklenborg 1879, d. 1949 Interiør med en lille pige, der kigger ud af vinduet. Sign. Robert Pan. 75 x 95. Afbildet 10.000 1775 Christian Tilemann-Petersen f. København 1874, d. sst. 1926 "Fra Tersløsegaard, Holbergs Arbejdsværelse". Sign. Christian Tilemann-Petersen 1919. 50 x 56. Afbildet 5.000 1774 1776 CD Viggo Johansen, f. København 1851, d. sst. 1935 Solskinsinteriør fra en stue på Brøndums hotel. Sign. Viggo Johansen 09. 45 x 53. Afbildet 20.000 1775 1777 Albert Becker, f. Berlin 1830, d. sst. 1896 "Vor dem Ausgehen". En ung pige reparerer en herres skødefrakke før en bytur. Sign. A. Becker. 77 x 62. Afbildet 30.000 1778 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst. 1873 "En fængselsscene i Rom". Studie. Sign. W. M. 1837. 21 x 17. Et af de første malerier Marstrand udførte, da han som 25-årig nåede Rom, var "En fængelsscene i Rom" dateret 1837. (Afbildet Gitte Valentiner, "Wilhelm Marstrand", 1992 s. 33). Nærværende maleri er en studie hertil. De tilfangetagne spiller kort med deres venner uden for cellen. Den usædvanlige scene fængslede Marstrand, noget sådant havde han ikke set i København! Afbildet 6.000-8.000 1776 182 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1779 C. C. Andersen f. København 1849, d. Hellerup 1906 Præsten Ole Vind prædiker for Christian IV. Studie til maleri fra 1882 på Frederiksborgmuseet. Sign. C. Chr. Andersen og utydelig datering på sokkel til venstre. 44 x 33. Udstillet: Aarhus Kunstmuseum, "Danmarks Christian - Christian IV i eftertiden", 1988 nr. 1862 i det fælles udstillingskatalog for den 19. Europarådsudstilling med titlen "Christian IV og Europa". I kataloget er det privatejede maleri dog fejlagtigt registreret som en radering i Frederiksborgmuseets eje. Udstillingen fandt sted i 400-året for Christian IVs tronbestigelse. Ole Vind (f. 1590, d. 1646) var sognepræst ved Vor Frue Kirke og øverste provst i Sjællands stift på Christian IVs tid. Han var kendt som en veltalende og nidkær prædikant, der endog øvede kritik af hoffets løsslupne livsstil fra prædikestolen. Mod forventning tog kongen ham dette ikke ilde op. Tværtimod udnævnte Christian IV Ole Vind til hofprædikant og konfessionarius, på trods af Vinds protester. Vind mente ikke, han ville føle sig hjemme ved hoffet. Grundtvig har senere i "Roskilde-Rim" 1814 s. 9093 skildret mødet mellem den bramfri præst og kongen. Afbildet 8.000-10.000 1778 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1777 1779 183 1780 1781 1780 P. C. Skovgaard, f. Ringsted 1817, d. København 1875 Høje træer under blå himmel en sommerdag, antagelig fra Dyrehaven. 39 x 40. Afbildet 15.000-20.000 1781 Axel Schovelin f. København 1827, d. Frederiksberg 1893 Hjorte ved et åløb. Sign. Axel Schovelin. 73 x 59. Afbildet 8.000-10.000 1782 1782 Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 Solnedgang, Skagen. Sign. M. A. 26 x 39. Maleriet er givet som en personlig gave til generalmajor Charles Henry Rye fra Helga Ancher. Maleriet har hængt i førstnævntes sommerhus "Ryehus" i Skagen. Afbildet 10.000-15.000 1783 E. Rasmussen Eilersen f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912 "Partie fra Hellebæk". Sign. monogram 1864. 19 x 25. Afbildet 6.000-8.000 1784 CD Sigvard Hansen, f. København 1859, d. Hellerup 1938 Et sommerlandskab fra Moesgaard med gæs ved en gravhøj. Sign. Sigvard Hansen Moesgaard 1922. 52 x 74. Afbildet 50.000 1783 184 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1784 1785 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 185 1786 1787 1788 1789 1785 Christian Zacho, f. Grenå 1843, d. Hellerup 1913 Forårsdag med udsigt mod en sø. Sign. Chr. Zacho 1886. 36 x 55. Afbildet side 185 12.000-15.000 1790 186 1786 Dansk maler, 19. årh. Arbejdere i Fakse Kalkbrud med Møen i baggrunden. Sign. H. C. H. 1864. 28 x 38. Malt på træ. Afbildet 3.000 1791 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1787 CD Carl V. Meyer f. Ålborg 1870, d. Frederiksberg 1938 Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Bønder på en norsk fjeldvej. 20 x 25. Malt på metal. Damborgramme med rester af etiket. En hytte ved en bjergsø. 24 x 30. Malt på træ. (2). Proveniens: Førstnævnte solgt på Winkel & Magnussen auktion 88, 1931 nr. 203. Sidstnævnte solgt på ABR auktion 428, 1881 nr. 223. Førstnævnte afbildet 4.000 1788 Max Friedrich Koch, f. 1859, d. 1930 Kanalparti med en fisker i sin båd. Sign. Max Koch. 35 x 45. Afbildet 5.000 1792 1789 Richard Gay Somerset f. Manchester 1848, d. 1928 Efterårslandskab med rejsende, der holder hvil. Sign. R. G. Somerset. 25 x 35. Afbildet 4.000 1790 O. D. Ottesen f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892 "Portrætligt Billede af Lyzdalen i Pyrenæerne med Badestedet St. Saveur. Til venstre i Mellemgrunden Bjerget Pio dei Bergon (?), den solbelyste Baggrund en Bjergtop i den Spanske Grænse". Sign. på bagsiden O. D. Ottesen 1853. 50 x 61. Proveniens: ABR auktion 26, 1951 nr. 92. Afbildet 8.000-10.000 1793 1791 Henrik Olrik, f. København 1830, d. 1890 Parti fra Civita d'Antino med vinstokke og blomster. Sign. H. O. Civita d'Antino 7-7-1877. 41 x 52. Malt på træ.Afbildet 4.000 1792 Wenzel Tornøe f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907 "Gammelt Interieur fra Harboøre". Sign. Venzel Tornøe Harboøre 1884. 54 x 64. Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 406. Proveniens: ABR auktion 358, 1977 nr. 256, afb. s. 43. Afbildet 8.000-10.000 1794 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 187 1793 Albert Gottschalk f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906 1795 Gade i Gilleleje. 43 x 55. Troels Andersens fortegnelse over Albert Gottschalks malerier nr. 139. Udstillet: Kunstforeningen, "Fortegnelse over Albert Gottschalks Arbejder", 1906 nr. 75. Den Frie, "Albert Gottschalk", 1930 nr. 116. Proveniens: Overretssagfører I. Hartvigson, dennes auktion maj 1914 nr. 5, grosserer L. V. Erichsen, dennes auktion, Winkel & Magnussen 245, 1939 nr. 10. Man har tidligere ment at motivet var fra Dragør. Afbildet side 187 15.000-20.000 1794 CD Sigurd Wandel f. Frederiksberg 1875, d. Hellerup 1947 Legende børn på stranden. Sign. S. W. 68 x 81. Malt på træ. Afbildet side 187 15.000-20.000 1796 1795 Dansk maler, 19. årh. Efter kirketid i en landsby. 57 x 74. Afbildet 8.000-10.000 1796 Ubekendt maler, 19. årh. Rød aftenhimmel over landskab med enkelte høje træer. Sign. monogram J. Z. 55 x 79. Afbildet 10.000 1797 188 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1797 Anton Thorenfeld f. Svendborg 1839, d. København 1907 "Egnen ved Hobro". Sign. A. Thorenfeld. 29 x 40. Afbildet 5.000-7.000 1798 C. F. Aagaard f. Odense 1833, d. København 1895 1798 To fiskere ved et åløb i skoven. Sign. C. F. Aagaard 1880. 53 x 70. Afbildet 30.000 1799 C. F. Aagaard f. Odense 1833, d. København 1895 To bondepiger henter vand ved en kilde i skoven. Sign. C. F. Aagaard 1865. 54 x 73. Afbildet 15.000-20.000 1799 1800 C. F. Aagaard f. Odense 1833, d. København 1895 Træklædte skrænter ved en sø. Sign. C. F. Aagaard. 48 x 70. Afbildet 12.000-15.000 1800 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 189 1801 1802 1803 1804 1801 Carl Bartsch, f. København 1829, d. sst. 1908 Solskinsdag ved Møens Klint. Sign. C. Bartsch. 32 x 39. På bagsiden rester af udstillingsetiket. Afbildet 5.000 1805 190 1802 CD Gerhard Graf, f. 1883, d. 1960 Tysk bymotiv med bro over en flod, i baggrunden kirketårn. Sign. Gerhard Graf. 100 x 116. Afbildet 8.000 1806 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1803 Joh. Nordahl, 19. årh. Bygd i en norsk fjord. Sign. Joh. Nordahl. 65 x 105. Afbildet 5.000 1804 Ubekendt maler, 18.-19. årh. Personer ved et stort vandfald en efterårsdag. 28 x 40. Afbildet 4.000 1805 Ubekendt maler, 17.-18. årh. Regnbue over en kystby i stormvejr. 45 x 60. Afbildet 8.000 1807 1806 Ubekendt maler, 19. årh. Bakket landskab ved solnedgangstide, en vandbærerske holder hvil ved en brønd. 35 x 44. På bagsiden gammel håndskreven etiket med påskriften: "Landscape By William Muller". Her kan være tale om den engelske maler William James Muller (1812-1845). Afbildet 10.000 1807 Johannes Boesen f. København 1847, d. Hellerup 1916 En sommerdag med udsigt til Himmelbjerget. Sign. monogram 93. 32 x 48. Afbildet 8.000 1808 1808 CD Peder Mønsted f. Grenå 1859, d. Fredensborg 1941 Ved en sø, tidligt forår. Sign. P. M. 1882. 17 x 27. Afbildet 10.000-15.000 1809 Viggo Pedersen f. København 1854, d. Roskilde 1926 "Porttårnet i Frederiksborg". Græssende heste i Indelukket bag Frederiksborg Slot. Sign. Viggo Pedersen 1910. 54 x 82. Afbildet 20.000-25.000 1809 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 191 1810 1811 192 1812 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1810 Max Merker f. Weimar 1861, d. sst. 1928 Kystparti fra Capri. Sign. M. Merker. 147 x 232. På bagsiden rester af udstillingsetiket. Afbildet 25.000-35.000 1811 C. A. Schleisner f. Lyngby 1810, d. København 1882 Piberygende vandringsmand. Sign. C. Schleisner. 32 x 25. Afbildet 6.000 1812 Christen Dalsgaard f. Skive 1824, d. Sorø 1907 Tiggermunk. Sign. Copi efter Rørbye af Chr. Dalsgaard 1845. 40 x 32. Afbildet 8.000-10.000 1813 Georg Macco f. Achen 1863, d. Genova eller Düsseldorf 1933 Cypresser i aftenlys, antagelig fra Jerusalem. 130 x 103. Afbildet 20.000 1813 1814 CD Knud Sinding f. Århus 1875, d. København 1946 Italiensk landskab med tre kvinder, der beundrer klædningsstykker og en halskæde, medens en putto bringer frugt. Sign. monogram. 80 x 110. Knud Sinding er fortrinsvis kendt for sine landskaber og folkelivsscener fra Italien og den jyske hede. Landskabet her er da også typisk italiensk og kan genfindes i andre af Sindings billeder. Figurerne er dog langt fra hverdagens italienerinder, men derimod nøgne skønheder antagelig brugt i en allegorisk sammenhæng, måske som symboler på den jordiske kærlighed, rigdom og overflod eller frugtbarhed. Afbildet 15.000 1814 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 193 1815 1815 Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel Herre i sort jakke siddende i rød stol. 30 x 26. Afbildet 3.000 1816 1816 Frederik Vermehren f. Ringsted 1823, d. København 1910 "Dameportrait. Knæstykke". Sign. F. V. 1889. 57 x 44. Udstillet: Charlottenborg 1889 nr. 394. Afbildet 10.000 1817 Dansk maler, 19. årh. Portræt af en ung herre med krøllet hår, mørkebrun jakke og hvid skjorte med fadermordere. 25 x 21. Afbildet 5.000 1818 Heinrich Hansen f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890 Interiør fra Santa Maria della Gracia i Milano. Sign. H. H. 82. 67 x 52. Afbildet 30.000 1819 Lorenzo Quaglio, II, tilskrevet f. München 1793, d. sst. 1869 Rejsende, der holder hvil ved en kro i bjergene. 30 x 41. Malt på træ. Afbildet 10.000 1817 194 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1818 1819 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 195 1820 1820 1821 1822 1820 CD Hendrik Hulk Et par hollandske landskaber med fiskerbåde ud for Haarlem og Arnhem. Begge sign. H. Hulk. Hver 30 x 45. (2). Afbildet 12.000 1822 CD Fritz Syberg, f. Fåborg 1862, d. Kerteminde 1939 Ved Knudshoved. Sign. monogram 1906. 80 x 118. Udstillet: Esposizione Internazionale D'Arte Roma 1911. Afbildet 10.000 1821 Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst. 1928 "Königsee i Baiern". Sign. G. C. 07. 30 x 43. Afbildet 10.000 1823 Ubekendt maler, 19. årh. Kinesisk junke ud for kysten. Sign. Nazer 1891. 61 x 93. Afbildet 8.000-10.000 f. Amsterdam 1842, d. Haarlem 1937 1823 196 1824 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1825 1824 Viggo Pedersen f. København 1854, d. Roskilde 1926 "Solglans i Havet, Kullen". Sign. Viggo Pedersen 1906. 37 x 60. Afbildet 5.000 1825 Holger Lübbers f. København 1850, d. sst. 1931 Havneparti fra Genova. Sign. H. Lübbers 1885 Genua. 28 x 43. Afbildet 7.000-10.000 1826 1826 F. C. Kiærschou f. København 1805, d. sst. 1891 Georg Emil Libert f. København 1820, d. sst. 1908 Parti fra Kullen. Sign. F. C. K. 36. 29 x 32. En klippekyst. Sign. G. Emil Libert. 22 x 27. (2). Proveniens: Førstnævnte solgt på Kunthallens auktion 336, 1981 nr. 106a. Sidstnævnte solgt på ABR auktion 490, 1987 nr. 195. Afbildet 5.000 1826 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 197 1827 1828 1829 1830 1827 CD Chr. Benjamin Olsen f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 Badebro ved Rørvig. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1919 og betegnet "Klint ved Rørvig". 29 x 43. Afbildet 6.000-10.000 1828 Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst. 1931 Trekronerfortet ved indsejlingen til Københavns Havn. Sign. monogram. 25 x 40. Afbildet 12.000 1831 198 1829 Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel Linieskib ud for Kronborg en sommerdag. 24 x 36. Afbildet 6.000-8.000 1830 Christian Blache, f. Århus 1838, d. København 1920 Sejlskibe ud for kysten. Sign. Chr. Blache Ellekilde 1913. 40 x 61. Afbildet 6.000-10.000 1832 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1833 1831 Holger Lübbers f. København 1850, d. sst. 1931 Sommerdag på havet, i forgrunden et russisk orlogsskib. Sign. H. Lübbers. 26 x 40. Afbildet 6.000-8.000 1834 I. E. C. Rasmussen, f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893 Parti fra Københavns Havn med Kongens Bryghus i baggrunden. Sign. I. E. C. Rasmussen 63. 35 x 48. Afbildet 15.000-20.000 1832 CD Vilhelm Arnesen f. Flensborg 1865, d. København 1948 Dampskib ud for Kullen. Sign. Vilh. Arnesen 1902. 31 x 47. Malt på træ. Afbildet 6.000-8.000 1833 Holger Lübbers f. København 1850, d. sst. 1931 Flådebesøg. Sign. H. Lübbers. 76 x 125. Afbildet 30.000-40.000 1834 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 199 1835 1835 Henry Redmore engelsk maler, f. 1820, d. 1887 En farefuld rejse, skibet slår mod klippekysten. 78 x 130. Afbildet 25.000-35.000 1836 1836 Ubekendt maler, 19. årh. Et par hollandske kystpartier med huse og både. Hver 18 x 36. Malt på træ. (2). Afbildet 4.000-6.000 1837 David James, engelsk maler, d. 1913 Folkeliv i en engelsk havneby. Sign. D. James 79. 75 x 127. Afbildet 50.000 1836 200 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1837 1838 Ferdinand Bonheur fransk maler, f. 1817, d. 1887 Sydlandsk havnemotiv med fiskerbåde i forgrunden. Sign. Ferdinand Bonheur. 22 x 40. Malt på træ. Afbildet 8.000-10.000 1839 Jules Louis Philippe Coignet tilskrevet, f. Paris 1798, d. sst. 1860 Bølger mod en klipperig kyst, måneskin. Betegnet Jules C..... 73 x 54. 12.000 1838 1840 A. Vescovi, 19. årh. Fiskerbåde ud for den dalmatiske kyst. Sign. A. Vescovi. 43 x 69. Afbildet 15.000 1840 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 201 1841 Fransk maler, 20. årh.s første halvdel Parti fra Paris med udsigt over Seinen. Sign. E. Fernelle eller Pernelle? 1915. 46 x 60. Afbildet 5.000-8.000 1842 Laurits Tuxen f. København 1853, d. sst. 1927 Parti fra Københavns Havn med mastekranen i baggrunden. Sign. L. T. 30 x 37. Malt på træ. Afbildet 12.000-15.000 1841 1843 CD Johan Neumann f. København 1860, d. sst. 1940 Kystparti fra Helsingør med udsigt mod Kronborg. Sign. Johan Neumann. 65 x 93. Afbildet 10.000-12.000 1844 C. F. Sørensen f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879 Marine, antagelig fra kysten ud for Island. Sign. C. Frd. Sørensen 13. Juni 1874. 21 x 36. Afbildet 10.000-15.000 1842 1845 Christian Blache f. Århus 1838, d. København 1920 Sejlskib i et havneindløb. Sign. Chr. Blache 86. 20 x 30. Afbildet 4.000 1846 Anton Thorenfeld f. Svendborg 1839, d. København 1907 "Solnedgang ved Kallebodstrand mod Carlsberg og Søndermarken". Sign. monogram 97. 28 x 43. Udstillet: Charlottenborg 1897 nr. 404. Afbildet 5.000-8.000 1843 202 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1844 1845 1846 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 203 1847 1848 1849 1850 1851 1852 1847 Carl Locher, f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915 Marine med skibe på havet i høj sø. Sign. C. Locher. 27 x 35. Afbildet 6.000-8.000 1849 CD Johan Neumann, f. København 1860, d. sst. 1940 Danske kanonbåde og en engelsk brig. Sign. Johan Neumann 1922. 34 x 49. Afbildet 10.000 1848 CD Chr. Benjamin Olsen f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935 Tremaster på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen. 43 x 53. Afbildet 5.000 204 1850 CD Frants Landt, f. 1885, d. Ringsted 1975 Sejlskib og damper på havet. Sign. Fr. Landt. 62 x 85. Afbildet 6.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1853 1851 CD Victor Qvistorff f. Århus 1882, d. København 1953 Et par mariner. Den ene med Aalborgbåden, antagelig C. F. Tietgen. Sign. V. Qvistorff 1949. 17 x 22. Den anden med to sejlskibe. Sign. V. Qvistorff 32. 17 x 25. (2). Førstenævnte afbildet 5.000 1854 Reinholdt Fredrik Boll, f. Fredriksvern 1825, d. Kristiania 1897 Norsk kystparti med familie ved en båd. Sign. Boll. 24 x 34. Afbildet 12.000 1852 CD Johannes Holst, f. 1880, d. 1965 Den firmastede bark "Pamir" på åbent hav. Sign. Joh's. Holst. 104 x 135. "Pamir" blev bygget i Hamborg i 1905 og forliste i Atlanterhavet d. 21.-22. september 1957. Afbildet 8.000-10.000 1853 Dansk maler, 19. årh. Dagens fangst fordeles. Betegnet F. S. 83 x 127. Afbildet 25.000-35.000 1854 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 205 1855 1855 Emile Maillard, f. Amiens 1846 Solnedgang over havet. Betegnet Emile Maillard. 130 x 190. Afbildet 15.000-25.000 1857 Ubekendt maler, 20. årh. Sydlandsk havneparti, med rigt folkeliv på kajen. Sign. monogram LH. 80 x 56. Afbildet 6.000 1856 CD Theodore Hummel, f. München 1864, d. 1939 Sejlskibe på blågrønt hav. Sign. T. Hummel. 49 x 68. Afbildet 8.000 1858 Christian Krohg, f. Vestre Aker 1852, d. Oslo 1925 Damper og sejlskib i høj sø. Sign. C. Krohg. 37 x 54. Afbildet 40.000 1856 206 1857 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1858 1859 CD Otto Nielsen, f. København 1877, d. 1959 Båden sættes i vandet, Skagen. Sign. Otto Nielsen. 84 x 120. Afbildet 8.000-12.000 1860 Ubekendt maler, 19. årh. Fiskere på havet. Sign. M. 75 x 104. Afbildet side 208 12.000-15.000 1859 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 207 1860 1862 1861 1863 1861 Godfred Christensen, f. København 1845, d. sst. 1928 Morgenstemning ved Bramsnæsvig. Sept. 1886. Sign. G. C. 28 x 39. Afbildet 5.000-7.000 1863 Vilhelm Melbye, f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882 Diset stormvejrsdag på havet. Sign. V. M. 58 (?). 22 x 35. Afbildet 6.000-8.000 1862 Edward W. Cooke, f. London 1811, d. Groombridge 1880 "A North Sea Breeze at the Dutch Coast". Sign. E. W. Cooke R. A. 1873. 20 x 30. Malt på træ. Afbildet 5.000-7.000 1864 Holger Lübbers, f. København 1850, d. sst. 1931 Fiskere ved deres båd på stranden. Sign. H. Lübbers 1912. 32 x 37. Afbildet 8.000-12.000 1864 208 1865 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1866 1865 Carl Neumann f. København 1833, d. sst. 1891 Kystparti fra Bornholm. Sign. C. Neumann 1872. 30 x 32. Afbildet 4.000-6.000 1866 Georg Anton Rasmussen f. Stavanger 1842, d. Berlin 1914 "Utsikt ved Hardangerfjorden". Sign. Rasmussen samt M. Grönner/Grünner. 68 x 102. Billedets to signaturer kan skyldes, at Rasmussen har samarbejdet med en anden maler om billedet. Afbildet 15.000-20.000 1867 1867 C. F. Sørensen f. Besser på Samsø 1818, d. København 1879 Et skibsværft. Sign. C. F. Sørensen 06 Juli ...? 30 x 40. Afbildet 10.000-15.000 1868 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 209 1868 CD Fritz Chwala, f. 1872, d. 1936 Sommerdag ved en bjergsø, i forgrunden en ung pige i en robåd. Sign. Chwala. 84 x 143. U.r. Afbildet side 209 8.000-10.000 1869 Dansk guldaldermaler, ca. 1840 "Materialforvalter paa Kronborg Fæstning, Krigsraad, Danebrogsmand Matthias Olsen, dekoreret med to Redningsmedaljer" og dennes hustru "Henriette Marie Bentsen". Hver 45 x 41. Empirerammer. (2). Matthias Olsen var født i København 1800 og døde i København 1881. Afbildet 15.000-20.000 1870 Hermann Carl Siegumfeldt f. Esbønderup Skovhuse 1833, d. København 1912 1869 1870 210 Portræt af baron Johan Christian Bille Brahe (f. 1819, d. 1899) i sort jakke og baronesse Caroline Vilhelmine Bille Brahe født Moltke (f. 1827, d. 1889) i 1870 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 sort kjole med blondekrave. Begge sign. Siegumfeldt 1883. Ovale. Hver 70 x 57. (2). Afbildet: "Danske Slotte og Herregaarde" 1920, bd. I s. 286. Proveniens: Herregården Lundegaard. Afbildet 15.000-20.000 1871 Jens Juel, tilskrevet f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802 Ung kvinde i hvid kjole og med gult tørklæde om skuldrene. Pastel. Lysmål 32 x 23. Oval indramning. Nærværende pastel var udstillet på Jens Juel-udstillingen i 1909, hvor den ifølge oplysning havde nr. 184 i kataloget. På ABR auktion 63, 1955 nr. 56 solgtes billedet som tilskrevet Juel. Ellen Poulsen undlader dog at indlemme tegningen i sit to-binds-værk om Jens Juel fra 1991, hvor man til gengæld kan se fotografier af værkernes ophængning på 1909-udstillingen og dermed også portrættet her (bd. I, s. 236 og 237). Afbildet 5.000-7.000 1871 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1869 1872 211 1873 1872 Lorenz Frølich, f. København 1820, d. Hellerup 1908 Ung pige i selskabskjole med stor hvid krave. 70 x 59. Oval indramning. Proveniens: Indtil for nylig i malerens families eje. Afbildet side 211 10.000 1873 Spansk maler, 19. årh. Elegant scene med den smukke adelsfrøken, der portrætteres, medens beundrerne ser på. 90 x 115. Afbildet 15.000 1874 Julius Exner, kopi efter, 19. årh. "Slutning af et Gilde. Morgenstund". Kopi efter maleri fra 1859. 70 x 88. Afbildet 6.000-8.000 1875 F. C. Cooper, engelsk maler, 19. årh. "First Footsteps". Betegnet på bagsiden F. C. Cooper. 66 x 91. Afbildet 6.000-8.000 1876 Ubekendt maler, 19. årh. En afskedsscene. 80 x 100. Afbildet 8.000-10.000 1874 212 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1875 1876 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 213 1877 1878 1877 Wilhelm Bendz, tilskrevet, f. Odense 1804, d. Vicenza 1832 Portræt af dyremaleren Emmerik Høegh Guldberg i sort jakke og hvide fadermordere. 35 x 29. Proveniens: ABR auktion 365, 1977 nr. 202. Afbildet 5.000 1878 Adolph von Menzel, stil, 19. årh. Portræt af en ung pige. Betegnet på bagsiden A. v. Menzel og "Bildnis der Margarete Schrammeyer". 46 x 38. Afbildet 10.000-15.000 1879 C. A. Jensen, f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870 "En liden Pige legende med en Hund, copieret efter en af Prof. C. A. Lorentzen i Paris forfærdiget Copie, efter J. B. Greuze". 1815. 61 x 50. Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 430, omtalt s. 18, 114, 116-18 og 132, samt afb. s. 115. Udstillet: Charlottenborg 1815 nr. 35. Kunstforeningen, "Arbejder af Maleren Chr. Albr. Jensen", 1922 nr. 153. Frederiksberg Ovenlyssal november 1925 nr. 31. Proveniens: Kunsthandler Henry Schou, Frederiksberg. Winkel & Magnussen auktion 384, 1953 nr. 66b. ABR auktion 156, 1963 nr. 54a. I 1815 malede og kopierede C. A. Jensen flere portrætter i sin lærer C. A. Lorentzens atelier. Lorentzen havde malt sin version af pigen med hunden på sin udenlandsrejse 1779-82, og dette fine portræt fik siden en grundlæggende betydning i hans akademiundervisning. Afbildet 18.000 1879 214 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1880 1880 Hans Matthison-Hansen f. Adelby Sogn 1807, d. Roskilde 1890 Portræt af Bertel Thorvaldsen. Kopi efter C. W. Eckersbergs maleri fra 1820. Sign. monogram og betegnet på bagsiden "Kopi efter Eckersberg ved Hans Matthison-Hansen fec. 1827". 50 x 40. Eckersbergs originale portræt i samme størrelse blev solgt på Kunsthallens auktion 434, 1993 som nr. 32 for 460.000 kr. I en meget ung alder blev Matthison-Hansen elev af C. W. Eckersberg, men besluttede sig efter en årrække, bl.a. med en anbefaling fra C. E. F. Weyse, at blive komponist i stedet. Fra 1832 arbejdede han som domorganist i Roskilde. Afbildet 15.000-20.000 1881 1882 Carl Viertel, f. København 1772, d. sst. 1834 Portræt af møntskriver Altewelt i sort jakke og med hvid halssløjfe. Sign. på bagsiden Virtel pinx. 50 x 41. Oval indramning. Proveniens: ABR auktion 395, 1979 nr. 206. Afbildet 6.000 1881 C. W. Eckersberg, kopi efter, ca. 1800 Kong Frederik VI i rød gallauniformsjakke. 22 x 17. Empireramme. Proveniens: Kunsthallens auktion 326, 1978 nr. 49. Kongen er kopieret efter Eckersbergs maleri fra 18201821: "Det Kongelige (Frederik VI's) Familiestykke". Dette billede har nr. 276 i Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier og udstilledes på Charlottenborg i 1821. Afbildet 5.000 1882 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 215 1883 1884 1885 1883 CD Harald Slott-Møller, f. København 1864, d. sst. 1937 En ung dame i lang lyserød kjole. Sign. Harald Slott-Møller. 71 x 37. På bagsiden gammelt laksegl med navnet D. Bude Lund. Afbildet 12.000 1884 Frans Schwartz, f. København 1850, d. sst. 1917 "Stående Magdalene". Sign. på bagsiden Frans Schwartz. 65 x 27. Proveniens: På bagsiden af lærredet et stempel fra Frans Schwartzs dødsboauktion september 1917. Afbildet 4.000 1885 Joakim Skovgaard ?, f. København 1856, d. sst. 1933 Skt. Sebastian bundet til et træ. 200 x 92. Malt på træ. U.r. Afbildet 8.000-10.000 1886 216 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1887 1886 Giovanni Toscano, f. Mondovi 1843 Den lille tændstiksælger. Sign. G. Toscano. 26 x 15. Malt på træ. Afbildet 1887 Vilhelm Pacht, f. København 1843, d. Holte 1912 Modelstudie af stående mand. Sign. V. Pacht 66. 52 x 33. Afbildet 1888 Fransk maler, 19. årh. Eva med æblet. Betegnet på blændrammen M. Legrand. 96 x 56. Afbildet BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1888 8.000 5.000-7.000 30.000 217 1889 1889 1889 Dansk maler, 19. årh. En serie på ni byprospekter fra København. Det ene sign. utydeligt monogram. Ét 36 x 37, de otte 29 x 40. (9). Tre afbildet 15.000-20.000 1890 Ubekendt maler, 19. årh. En kunstner ved en gotisk kirkeruin, antagelig England. 44 x 38. Afbildet 5.000 1889 1890 218 1891 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1891 Alexander Schmidt f. Roskilde 1842, d. 1903 Vinterdag i Dyrehaven. Sign. Alx. Schmidt 77. 52 x 47. Afbildet 6.000 1892 CD Sigvard Hansen 1892 f. København 1859, d. Hellerup 1938 "Vej til Ørholm". Vinter. Sign. monogram 1911. 49 x 74. Afbildet 15.000 1893 Hollandsk maler, ca. 1900 Folkeliv ved en tilfrossen kanal, Holland. Sign. n. Koekock. 31 x 43. Afbildet 5.000 1893 1894 CD Sigvard Hansen f. København 1859, d. Hellerup 1938 Vinterdag med nøgne træer på en slette. Sign. monogram 92. 35 x 58. Antagelig det på Charlottenborg i 1892 som nr. 198 udstillede maleri med titlen "Mod Vinterens Slutning". Afbildet 6.000 1894 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 219 1895 CD Herman Vedel f. København 1875, d. sst. 1948 Den stolte hesteejer. Sign. H. V. 90 x 117. Samtidig skønvirkeramme. På bagsiden udstillingsetiket med nr. 6. Afbildet 15.000 1896 CD Alfred Arthur Brunel de Neuville f. Paris 1852, d. 1941 1895 Opstilling med friske ribs, blommer samt kobbergryde og tinkande på en karm. Sign. Brunel Neuville. 66 x 93. Afbildet 40.000 1897 Oscar Björck f. Stockholm 1860, d. sst. 1929 Portræt af vekseler Johan Levin. Sign. Oscar Björck 92. 92 x 113. Afbildet 6.000-8.000 1896 1898 Ubekendt maler, 19. årh. Portræt af en ung pige med et rødt tørklæde om håret. Sign. C. Y. S. 79. 53 x 45. Afbildet 5.000-7.000 1899 CD Herman Vedel f. København 1875, d. sst. 1948 Ung pige med rød alpehue. Sign. monogram. 82 x 60. Samtidig forgyldt kunstnerramme udskåret med ornamentik. Afbildet 8.000 1897 220 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1898 1900 Richard Schaupp, f. St. Gallen 1871, d. 1954 Portræt af landskabsmaleren A. Andersen-Lundby (f. 1840, d. 1923). Sign. R. Schaupp og betegnet Andersen-Lundby. 52 x 44. Malt på træ. Afbildet 5.000 1900 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1899 1901 Michael Ancher, f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927 En mand med pibe og filthat på Skagen Strand. Sign. M. A. 46 x 38. U.r. Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 327, 1946 nr. 9. Afbildet 20.000-25.000 1901 221 1902 1903 1904 222 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1902 Otto Bache f. Roskilde 1839, d. København 1927 En rytter med sin hund på den romerske campagne. Sign. Otto Bache. 30 x 45. Afbildet 10.000 1903 Harald Schumacher f. København 1836, d. sst. 1912 "Almind-Bakkerne ved Hald-Sø". Sign. H. Schumacher 71. 82 x 112. Udstillet: Charlottenborg 1872 nr. 276. Proveniens: Herregården Lundegaard. Afbildet 15.000-20.000 1905 1904 CD Max Friedrich Rabes f. Samter 1868, d. Wien 1944 "Abend am Nil bei Assuan". En egypterinde nyder aftenstemningen ved Nilens bred. Sign. Max Rabes. 40 x 58. Afbildet 25.000 1905 Georges-Louis Hyon, f. Paris 1855 To soldater ved et hus. Sign. G. Hyon. 16 x 22. Malt på træ. Afbildet 6.000 1906 1906 James Baker Pyne f. Bristol 1800, d. London 1870 Engelsk sommerlandskab med to smådrenge på en sti ved en flod, der snor sig gennem landskabet. Sign. J. B. Pyne No. 241 1853. 38 x 49. Afbildet 15.000-20.000 1907 Ole Pedersen, f. Farum 1856, d. 1898 Interiør fra vaskekælderen under Tvedes bryggeri på Vesterbro. Sign. Ole Pedersen 1890. 49 x 66. Afbildet 5.000-7.000 1907 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 223 1908 1908 1908 F. C. Kiærschou, stil, 19. årh. Et par alpelandskaber med bjælkehytter og personer. Det ene sign. monogram I. C. 1857. 28 x 34. Det andet 23 x 32. (2). Begge malerier har på tidligere auktioner været solgt som malerier af F. C. Kiærschou. Afbildet 5.000 1909 M. Randrup, dansk maler, 19. årh. Hytter i klipperigt landskab, børnene gynger i baggrunden. Sign. MRandrup (sammenskrevet) 1863. 50 x 66. Afbildet 10.000-12.000 1910 Frederik Kraft f. København 1823, d. Frederiksberg 1854 Bjerglandskab. Sign. K. 27 x 37. Afbildet 5.000-7.000 1911 Holger H. Jerichau, f. København 1861, d. sst. 1900 Piberygende italiensk dreng, i baggrunden skimtes havet. Sign. Holger H. Jerichau. 42 x 20. Malt på træ. Afbildet 5.000-7.000 1912 Frederik Storch f. Kerteminde 1805, d. København 1883 1909 Alpejæger i bjergene. Sign. F. Storch. 64 x 55. Afbildet 20.000-25.000 1913 Carl Schleicher, virksom i Wien 1855-1871 Sømand med pibe. Sign. C. Schleicher. 12 x 10. Malt på træ. Afbildet 4.000 1914 Carl Gustaf Hellquist f. Kungsor 1851, d. München 1890 En piberygende herre med rød hue. Sign. C. G. Hellquist München 1881. 24 x 18. Malt på træ. Afbildet 6.000-8.000 1910 224 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1911 1912 1913 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1914 225 1915 1916 1917 1918 1915 Peter H. Wilhardt, f. Skjoldelev 1866, d. Tårbæk 1929 Parti fra Dyrehaven med den røde port og skovløberhuset ved Hjortekjær. Sign. Peter H. Wilhardt 1921. 78 x 80. Afbildet 5.000 1919 226 1916 Claus Christian Tilly f. Augustenborg 1800, d. Frederiksberg 1879 Fugleskydning på Amager. Sign. Tilly 18..? 40 x 42. Malt på træ. Afbildet 5.000 1920 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1917 Georg Emil Libert f. København 1820, d. sst. 1908 En klippeblok ved en sø, antagelig fra Bornholm. Sign. G. E. Libert 1876. 30 x 37. Afbildet 6.000 1918 Vilhelm Kyhn f. København 1819, d. Frederiksberg 1903 Udsigt over bjerge. Sign. V. K. 16 x 20. Proveniens: ABR auktion 410, 1980 nr. 228. Afbildet 4.000 1919 Johannes Boesen 1921 f. København 1847, d. Hellerup 1916 En træstub i skovbunden. Sign. monogram 1874. 34 x 43. Afbildet 6.000-8.000 1920 Anatole Frédéric Houbron f. Paris 1851, d. sst. 1908 En hønsegård. Sign. Houbron 80. 38 x 55. Afbildet 6.000 1921 Fransk maler, ca. 1900 Festklædte mennesker danser og konverserer foran en udendørs musikpavillon. Utydelig sign. 23 x 27. Afbildet 10.000-12.000 1922 1922 August Schiøtt f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895 "Udenfor den Hellige Gravs Kirke". Sign. A. Schiøtt 73. 36 x 75. Afbildet 6.000-8.000 1923 Julius Friedlænder f. København 1810, d. sst. 1861 En fiskerdreng står model for en maler på stranden. Sign. I. F. 1858. 38 x 47. Afbildet 10.000-15.000 1923 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 227 1924 Edvard Petersen f. København 1841, d. sst. 1911 Bønder ved en brønd på en mark. Sign. monogram. 28 x 52. Afbildet 5.000 1924 1925 Axel Schovelin f. København 1827, d. Frederiksberg 1893 Vildt i en lysning i skoven. Utydelig sign. Schovelin. 64 x 94. Afbildet 8.000-12.000 1925 1926 CD Carl O. J. Lund f. København 1857, d. sst. 1936 Sommerdag med ungt par i en robåd. Sign. Carl O. J. Lund 1910. 29 x 44. Afbildet 6.000 1926 228 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1927 1927 Peter Hansen, f. Fåborg 1868, d. sst. 1928 Fra pladsen San Giovanni i Rom. Sign. Peter Hansen 1899. 73 x 100. Udstillet: Den Frie 1900 nr. 50. På blændrammen følgende oplysninger: Vundet ved lodtrækning d. 18. marts 1900 Den Frie Udstilling. Attesteret af G. A. Hagemann formand for Den Frie. Italien var et sted Peter Hansen vendte tilbage til flere gange, ofte i længere perioder for at male. Første gang var i Rom og Olevano, 1903-1905 i Napoli, Pompei, Civita d'Antino, igen i 1913-1914 og 1919-1920 begge gange til Rom. Afbildet 12.000-15.000 1928 Amerikansk maler, 19. årh. Tippier på en flodbred i måneskin. 92 x 69. Afbildet 20.000-25.000 1928 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 229 1929 Sigvald Simensen norsk maler, aktiv omk. 1900, d. 1920 Norsk efterårslandskab. Sign. Sigv. Simensen. 30 x 55. Afbildet 4.000 1930 CD Suzette Holten Skovgaard 1929 f. København 1863, d. sst. 1937 Klar efterårsdag ved en skovsø. Sign. S. C. S. 1891. 42 x 62. Billedet stammer fra før kunstnerindens giftermål med grosserer Hans Nicolai Holten i 1894, og initialerne står således for Suzette Cathrine Skovgaard. Afbildet 6.000-8.000 1931 CD Adolph Larsen f. København 1856, d. Svejbæk 1942 1930 "Morgen først i September ved Thor Sø, Silkeborgegnen". Sign. Adolph Larsen 1919. 34 x 53. Afbildet 5.000 1932 Carl Christian Brenner, f. 1833, d. 1888 Efterårslandskab med lille pige og hendes far, der sanker brænde. Sign Carl Brenner 86. 62 x 102. Afbildet 15.000 1931 1933 Viggo Pedersen f. København 1854, d. Roskilde 1926 Landskab med græssende køer. Sign. Viggo Pedersen. 38 x 37. Afbildet 5.000 1934 CD Carl Holsøe, f. Århus 1863, d. Asserbo 1935 Sommerlandskab med kig over græsklædte bjerge. Sign. Carl Holsöe. 42 x 47. På bagsiden udstillingsetiket fra Charlottenborg. Afbildet 6.000-8.000 1932 230 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1933 1934 1935 Nicolaus Lützhøft f. Lendemark v. Tønder 1864, d. København 1928 "Gamle Ane". Sign. monogram 1918. 59 x 53. Afbildet 1936 Viggo Pedersen, f. København 1854, d. Roskilde 1926 En skovsø i efterårsfarver. Sign. Viggo Pedersen. 59 x 56. Afbildet 1935 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 6.000 5.000-7.000 1936 231 1937 1937 Italiensk kvindelig kunstner, 19. årh.s begyndelse Klassiske ruiner i et landskab omgivet af blomster og bladslyng. Betegnet på bagsiden "1815, Ricamo della Msina Violante Allergati Capacelli". Silkebroderi i farver. Lysmål 41 x 56. Afbildet 4.000 1938 1938 232 1938 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1938 Danske kvindelige kunstnere 19. årh.s første halvdel "Castelsporten i Kiöbenhavn". Sign. M. Fog 1835. Lysmål 17 x 19. Louisiana i Humlebæk. Lysmål 12 x 13. "Templet i Frederiksberg Hauge". Sign. Maria Johansen Kjöbh. d. 9. Sept: 1929. Lysmål 18 x 21. "Hellerup ved Strandvejen". Sign. Broderet af A. Stÿtzen. Lysmål 14 x 20. "Fortunen ved Dÿrehaven". Sign. C. Davidsen d: 21de Juni 1824. Lysmål 15 x 20,5. "Bregentved". Lysmål 18 x 24. Silkebroderier med og uden vandfarve. (6). Afbildet 4.000-6.000 1939 1939 O. Petersen dansk kvindelig kunstner, 19. årh.s første halvdel O. Petersen efter S. L. Lange: Frederiksborg Slot. Sign. O. Petersen samt betegnet "Frederichsborg Slot". Silkebroderi med gouache. Lysmål 28 x 37. Samtidig ramme. Afbildet 3.000-5.000 1940 Dansk kvindelig kunstner 19. årh.s første halvdel 1940 Dansk kvindelig kunstner efter Elias Meyer: Kirsebærgangen ved Vesterport. Silkebroderi med gouache. Lysmål 20 x 26. Empireramme. Afbildet 3.000 1941 S. Bagger dansk kvindelig kunstner, 19. årh.s første halvdel Parti fra Herlufsholm med Susåen og skolens park Nyhave i forgrunden. Sign. S. Bagger samt betegnet "Herlufsholm". Silkebroderi med gouache. Lysmål 27 x 37. Samtidig ramme. Afbildet 3.000-5.000 1941 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 233 1942 1942 Christoffer Foltmar f. København 1718, d. sst. 1759 Et par miniatureportrætter af Christian VI og dronning Sophie Magdalene. Hver 5 x 4. Samtidige rammer. (2). Afbildet 15.000 1943 Ubekendte miniaturemalere 18.-19. årh. En samling miniaturer bestående af et herreportræt, fire dameportrætter (heraf en sign. L. Bur...? og en prydet med hårkunst på bagsiden) og et barneportræt, samt et romantisk landskab og en religiøs scene med den hellige familie og Johannes Døberen. Seks ovale, én firsidet og én oval i firsidet ramme. Fra 4 x 3 til 8 x 6. (8). Afbildet 7.000-10.000 1943 234 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1944 Ubekendte miniaturemalere, 18.-19. årh. En samling miniaturer bestående af fem herreportrætter (heraf to prydet med hårkunst på bagsiden), et dameportræt og et drengeportræt. Ovale. Fra 2 x 1,5 til 7,5 x 6. (7). Afbildet 6.000-8.000 1944 1945 Auguste Claude Le Grand, tilskrevet f. Paris 1765, d. sst. 1815 Portræt af en herre i grøn jakke og med pudret allongeparyk. Sign. A. Grand. Oval. 11 x 9. Afbildet 6.000-8.000 1945 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 235 1946 Ubekendte miniaturemalere, 18.-19. årh. En samling miniaturer bestående af et herreportræt, to dameportrætter (heraf en prydet med hårkunst på bagsiden) og to barneportrætter (heraf en prydet med hårtot på bagsiden) samt genrescene med to kvinder i lette gevandter. Fire ovale, én rund og én i firsidet ramme. Fra 3 x 4 til 8 x 6. (6). Afbildet 6.000-8.000 1947 Ubekendte miniaturemalere, 19. årh. Fire miniatureportrætter af to damer og to herrer. Det ene betegnet Elena. De tre ovale. De tre 8,5 x 6,5, den fjerde 17,5 x 14,5. Malt på porcelæn. De tre i rammer af elfenben. (4). Afbildet 6.000-8.000 1946 1948 Ubekendt kunstner, 18. årh.s anden halvdel Udsigt over havnen i Messina og fortet Rocca Guelfonia. Betegnet Piranesi og "Vue du Port et d'une partie de la Ville de Messine, prise sur la hauteur". Håndkoloreret konturstik. Lysmål 61 x 87. Universitetet i Messina har et tilsvarende eksemplar med følgende titel "Veduta del Porto di Messina con L'Antica Fortezza di Rocca Guelfonia". Afbildet 10.000-15.000 1947 236 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1948 1949 CD P. W. Johannsen f. Asel, provinsen Hannover 1870, d. København 1957 Portræt af Thorvaldsen, kopi efter C. W. Eckersberg. Sign. P. W. Johannsen. Litografi i farver. Fint eksemplar. Lysmål 86 x 70. Udarbejdelsen af Thorvaldsens portræt var en stor og omfattende proces for P. W. Johannsen. Det færdige stentryk krævede 20 udarbejdede sten og 22 farver for at trykke litografiet i originalstørrelsen. Det blev trykt hos Kruckow & Waldorff i København. Afbildet 3.000 1949 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 237 1950 1950 Johan Thomas Lundbye f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Et elegant rytterpar. Sign. monogram. Pen. Lysmål 10 x 16. 7.000-10.000 Afbildet 1951 Johan Thomas Lundbye f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Martinus Rørbye 1951 f. Drammen 1803, d. København 1848 Jens Juel, f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802 Slædekørsel. Sign. J. T. L. 1838. Pen og lavering. Lysmål 10 x 15. Uddeling af almisser. Tusch og lavering. Lysmål 12 x 29. Jeronimus. Pen. Lysmål 13 x 11. (3). Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden af førstnævnte tegning stammer denne fra Ingeniør J. Rumps samling. Én afbildet 5.000-7.000 1952 Johan Thomas Lundbye f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Studier af gede- og tyrehoveder. Bly og pen. Lysmål 22 x 29. Afbildet 5.000 1952 238 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1953 Johan Thomas Lundbye f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 En kat. Sign. Joh. Th. Lundbye Martz 1835. Bly. Bladstørrelse 17 x 13,5. Louis XVIramme. Afbildet 15.000-18.000 1954 Ubekendt maler 19. årh.s begyndelse Tretten blyantstegninger i fransk stil fra ca. 1830, forestillende bl.a. et barneportræt, et kongeportræt med utydelig sign. Elam (?) og dateret 3.2.29, et kvindeportræt samt studier af øjne, læber og ører. Den ene lysmål 29 x 20, de andre bladstørrelse 34 x 21. Den ene indrammet, de 12 samlet i en mappe. (13). 3.000 1953 1955 Theodor Philipsen f. København 1840, d. sst. 1920 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst. 1873 Køer på marken ved aftentide. Tusch og lavering. Bladstørrelse 15 x 22. En mor med sit barn. Bly, tusch og lavering. Bladstørrelse 19 x 15. Adelsmanden Sir John Falstaff. Sign. monogram samt betegnet "Falstaff". Tusch. Bladstørrelse 22 x 17. Samtidige rammer. (3). Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. Én afbildet 3.000-5.000 1955 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 239 1956 1956 1956 Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873 "To Venetianerinder". På bagsiden studier af tre herrer og en dame. Bly og vandfarve. Bladstørrelse 19,5 x 15,5. "Don Quixote studerer en Ridderroman". Pen og tusch. Lysmål 18 x 13. "Den indbildte Syge". På bagsiden scene fra Hamlet. Sidstnævnte sign. W. Marstrand. Pen og tusch. Bladstørrelse 16 x 14,5. Seks figur- og ansigtsstudier. Én sign. Marstrand. Alle bly og tusch. Bladstørrelse fra ca. 7 x 6 til 11 x 10. Alle i én ramme. Empirerammer. (4). Førstnævnte afbildet: Karl Madsen,"Wilhelm Marstrand", 1905 s. 196. Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. To afbildet 4.000-6.000 1957 Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873 Ung italienerinde. Tusch og lavering. Bladstørrelse 27 x 13,5. Romersk gadescene. Sign. Marstrand. Bly og pen. Bladstørrelse 16,5 x 13. Studier af nøgne kvinder. På bagsiden "Adam og Eva". Sign. Marstrand. Bly og pen. Bladstørrelse 20 x 17. "Den indbildte Syge". Sign. monogram. Pen og vandfarve. Bladstørrelse 15,5 x 12,5. To officerer til hest. Bly og pen. Bladstørrelse 15 x 12. To munke. Bly og tusch. Bladstørrelse 13 x 10. Bibelsk scene. Tusch. Bladstørrelse 16 x 22. Samtidige rammer. (7). Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. Én afbildet 4.000-6.000 1958 Christen Købke, f. København 1810, d. sst. 1848 Amor og Psyche. Sign. Köbke. Bly. Bladstørrelse 22 x 22. Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. Afbildet 15.000-25.000 1957 240 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1958 1959 Christen Købke f. København 1810, d. sst. 1848 Amor med tæmmet løve. Sign. Köbke. Bly. Bladstørrelse 17 x 23. Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. Afbildet 10.000-15.000 1959 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 241 1960 1960 Martinus Rørbye, f. Drammen 1803, d. København 1848 Fem tyrkere i en søjlegang, Konstantinopel. En siddende herre får overrakt en pose penge. Bly og vandfarve. Bladstørrelse 25 x 21. Afbildet 10.000-12.000 1961 Martinus Rørbye, f. Drammen 1803, d. København 1848 En københavnsk skorstensfejer. 1830. Pen og vandfarve. Lysmål 23 x 14. Proveniens: Martinus Rørbyes efterkommere. Skorstensfejeren som type har interesseret Rørbye, der flere gange har brugt ham i sine malerier. Mest kendt er vel nok "Et Møde ved Raad- og Domhuset" fra 1830, hvor den sortklædte skorstensfejer støder ind i den hvidklædte møller. Afbildet 6.000-8.000 1961 242 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1962 1962 Johan Thomas Lundbye, f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848 Portræt af billedhuggeren Hermann Ernst Freunds datter stående ved en af sin faders modeller til et møbel. Betegnet 5. April 1845. På bagsiden moder gående med barn på armen, set bagfra. Betegnet Kongens Store Gade Ap 45. Begge bly, pen og vandfarve. Bladstørrelse 21 x 18. Afbildet 25.000-35.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 243 1963 Wilhelm Bendz f. Odense 1804, d. Vicenza 1832 Portræt af maleren Fritz Petzholdt med lang pibe og fez. Sign. VBendz (sammenskrevet) 1830. Bly. Bladstørrelse 14 x 11. Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, "Wilhelm Bendz - Et ungt kunstnerliv 1804-1832", 1996 nr. 30, afb. s. 94. Proveniens: Ifølge oplysning på bagsiden tilhørte tegningen Petzholdts søster, gift med Gottlieb Collin. Deres søn Edgar Collin arvede tegningen og den gik videre til datteren Jonna, som var gift med skuespilleren Nicolai Neiiendam. Nærværende tegning formodes udført kort før Petzholdt den 14. maj 1830 besluttede at forlade Danmark for at tage på sin store dannelsesrejse, som varede indtil 1838, hvor han døde i Patras. Afbildet 10.000 1963 1964 Wilhelm Marstrand, f. København 1810, d. sst. 1873 Kunstnerens selvportræt. Betegnet på papir på bagsiden af Marstrands datter Ottilia: "... mulig tegnet under Faders Sygdom". Bly. Bladstørrelse 25 x 21. Proveniens: Marstrands datter Ottilia Borup f. Marstrand. Grosserer Carl Johan Michaelsen. Et senere lignende selvportræt af Marstrand kendes fra 1870erne, det er afbildet hos Gitte Valentiner, "Wilhelm Marstrand Scenebilleder", 1992 s. 162. Afbildet 3.000 1965 Christen Købke f. København 1810, d. sst. 1848 To læsende børn, studie. Kunstnerens søn Peter og niecen Cecilie Feilberg. Sign. C. Köbke. Ca. 1845. Bly. Lysmål 38 x 46. Hans Edvard Nørregård Nielsens fortegnelse over Christen Købkes malerier fig. 159, afb. bind III s. 195. 1964 244 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1965 Nærværende studie danner forlæg for maleriet "To læsende børn" fra ca. 1845. Hans Edvard Nørregård-Nielsen nævner et brev som Købke sender til sin søster Conradine i 1846, hvor han bemærker deres børns gode forhold: "Der er da en meget inderligt Venskab imellem Din Cecilie og min Peter". Købke havde tydeligvis en forkærlighed for sin søsters ældste datter Cecilie, som ofte var på besøg i København, grundet sin moders hyppige barsler. Et mindre portræt af Cecilie sælges ligeledes på denne auktion, se kat.nr. 1412. Afbildet 40.000-50.000 dens indre på herregården Voergaard i Vendsyssel. Sign. M. R. 1845. Pen. Bladstørrelse 10 x 12. Gadeparti med en munter herre. Sign. M. R. 1845. Pen. Lysmål 11 x 13. (3). Proveniens: Førstnævnte Greve V. Danneskjold-Samsøes samling af malerier og tegninger, dennes auktion, 1926 nr. 42, afb. s. 10, købt af Carl Neergaard. De to sidstnævnte tegninger er illustrationer til "Fem og Tyve Billeder for smaa Børn" med tekster af Chr. Winther, København 1846. Én afbildet 4.000 1966 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst. 1873 Martinus Rørbye f. Drammen 1803, d. København 1848 Dans uden for et osteri i Italien. Pen og tusch. Lysmål 17,5 x 23. "Den døde Hund", i baggrunden ses trappetårnet fra det nordøstlige hjørne af slotsgår1966 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 245 1967 Martinus Rørbye f. Drammen 1803, d. København 1848 Interiør med bonden "Ole Knudsøn Guldsvig af Flaae Annex i Hallingdal". Betegnet med ovenstående titel og dateret den 14. Juni 1832. Bly. 32 x 35. Proveniens: Martinus Rørbyes efterkommere. I 1832 ledsagede den norskkyndige Rørbye den preussiske chargé d'affaires i København, kunstelskeren Athanasius Raczynski, på en tur til Hallingdalen. (Rørbye var født i Drammen og flyttede som stor dreng til Danmark, da Norge blev indlemmet under Sverige 1814. Faderen var dansk embedsmand i Norge). Den smukke tegning må være udført på denne rejse. Afbildet 8.000-12.000 1967 1968 Johann Baptist Clarot, f. Wien 1797, d. Budapest ? omk. 1854 Et par portrætter af en herre og en dame. Han i sort jakke og hvid vest siddende foran et landskabsmaleri. Sign. J. Clarot a Baden 1841. Hun i rød kjole og blondekyse holdende bog og rose. Bly og vandfarve. Hver lysmål 24 x 20. (2). Afbildet 8.000 1968 246 1968 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1969 Martinus Rørbye f. Drammen 1803, d. København 1848 "Hos urmageren". Interiør med urmageren, der er stærkt optaget af at undersøge et ur. Han er omgivet af ure, bøger, globus og timeglas, i baggrunden to mænd i samtale. Sign. M. Rørbye. Pen og vandfarve. Lysmål 39 x 38. Afbildet 15.000-18.000 1970 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst. 1873 En gondol lægger til. Sign. Marstrand. Bly og tusch. Bladstørrelse 12,5 x 12,5. Karikeret dobbeltstudie af en musikant. Bly og pen. Bladstørrelse 9,5 x 13. Ung pige med amor ved sin side. Sign. Marstrand. Vandfarve. Bladstørrelse 14,5 x 9. Ung stående pige med vifte. Pen og lavering. Bladstørrelse 17 x 8,5. På bagsiden en siddende mand og dame. Bly og tusch. Bladstørrelse 8 x 10. Eksteriør med herre der kurtiserer en dame. Tusch og vandfarve. Bladstørrelse 12 x 12. Herre i samtale med en dame. Pen. Bladstørrelse 12 x 8. En ridder kurtiserer en ung dame. Bly og pen. Bladstørrelse 22 x 14,5. Samtidige rammer. (7). Proveniens: Grosserer Carl Johan Michaelsen. 3.000-5.000 1969 1971 Carl Bille f. København 1815, d. sst. 1898 Skibsportræt af tremasteren "Flora". Sign. Carl Bille 1856. Pen, tusch og lavering. Lysmål 46 x 61. Afbildet 6.000 1971 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 247 1972 H. G. F. Holm f. Berlin 1803, d. København 1861 "Assistens kirkegård, Jean Napoleon Christian Lannes gravsted". Sign. Holm. Ca. 1834. Bly og vandfarve. Bladstørrelse 18 x 21. Erik Housteds fortegnelse over H. G. F. Holms tegninger nr. 3.016, afb. fig. 157. Proveniens: ABR auktion 18, 1951 nr. 5.000 204. Afbildet 1972 1973 H. G. F. Holm f. Berlin 1803, d. København 1861 Langelinie set fra Kastellet, i forgrunden et ungt par med en lille hund. 1830erne. Tusch, lavering og vandfarve. Bladstørrelse 12 x 15,2. Dværgen i forgrunden er Greenwild Wynn, søn af den engelske gesandt Sir William Wynn og var en velkendt skikkelse i København, dels grundet hans dværgvækst, men nok især for hans lattervækkende bejlen til den omsværmede balletdanserinde Lucile Grahn. William Wynn skulle efter sigende have været blandt Holms velyndere, og oplagt er det, at netop denne tegning har have været i familien Wynns eje. Afbildet 5.000-7.000 1973 1974 248 1975 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1974 Erling Eckersberg f. København 1808, d. sst. 1889 Parti fra Parma. Sign. E. C. W. Eckersberg og betegnet Parma, September 1836. Pen og vandfarve. Bladstørrelse 16 x 19. Afbildet 3.500 1975 Dronning Louise f. Kassel 1817, d. Bernstorff Slot 1898 Parti fra Bückeburg med huse ved et flodløb. Sign. Louise og betegnet på bagsiden Bückeburg Juni 78. Bly og blyhvidt. Bladstørrelse 17,5 x 24,5. U.r. Afbildet 5.000 1977 1976 Wilhelm Marstrand f. København 1810, d. sst. 1873 Vilhelm Rosenstand f. København 1838, d. sst. 1915 Rytter til hest. Bly og tusch. Lysmål 15 x 15. En Holbergfigur. Tusch. Lysmål 13 x 7. En Holbergfigur. Tusch. Lysmål 14 x 8. V. Rosenstand: Scene fra Holbergs "Julestue". Pen, tusch og lavering. Lysmål 9,5 x 14. Scene fra Holbergs "En sørgelig Meddelelse". Pen, lavering og blyhvidt. Lysmål 10 x 18. (5). 3.000 1977 1977 H. G. F. Holm f. Berlin 1803, d. København 1861 Tre partier fra Bækkeskov Gods og omegn: Bækkeskov Gods set fra hovedindgangen. Parti fra Godsets park med to spadserende damer. Parti fra en af de omkringliggende gårde. Alle sign. Holm. Alle bly, pen og vandfarve i grisaille. Hver bladstørrelse ca. 21,5 x 28,5. (3). Afbildet 10.000-15.000 1977 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 249 1978 Christian Vilhelm Nielsen f. København 1833, d. sst. 1910 Parti fra Lübeck med byporten Holstentor i forgrunden og Mariakirken i baggrunden. Sign. C. N. Vandfarve. Bladstørrelse 23 x 30,5. Afbildet 3.000 1978 1979 Hugo Frederik Salmson f. Stockholm 1844, d. Lund 1894 Ung pige fra Leksand. Sign. Hugo Salmson og betegnet "Bröms Karin Ni... dötter? Leksands Nout. den 27/7 - 66". Bly og vandfarve. Lysmål 32 x 23. 3.000 1981 1980 Knud Gamborg, dansk maler, 19. årh. Livlig handel i Børssalen. Ca. 1880. Bly og vandfarve. Lysmål 18 x 25. 2.500 1981 Ubekendt maler, 19. årh. Et par partier fra Paris med folkeliv foran Louvre og Notre Dame. Pen og vandfarve. Hver lysmål 16 x 21. (2). Afbildet 8.000 1981 250 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1982 Christian Gottlob Hammer f. Dresden 1779, d. sst. 1864 Vue over Dresden fra en park, i forgrunden en moder, der går tur med sine børn og deres lille hund. Sign. C. G. Hammer Dresden ... 1826. Vandfarve og pen. Bladstørrelse 18,5 x 28. Christian Gottlob Hammer er særlig kendt for sine charmerende akvareller, der oftest forestiller udsigter over byer. Han har bl.a. tegnet London og Skt. Petersborg, men foretrak sin fødeby Dresden, som i tilfældet her. Afbildet 3.000-5.000 1982 1983 Balling dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel Folkeliv ud for Kongeporten til Kongens Have. Betegnet Balling. Pen og lavering. Bladstørrelse 22,5 x 33. 3.000 1984 Eric Dahlberg, f. 1625, d. 1703 "Obsidium Haffniense Ao 1658" og "Delineato Schenographica Reg: Metropolis...". 17. årh.s anden halvdel. Kobberstik. Pladestørrelse 29 x 106 og 28 x 52. (2). Samuel Pufendorfs værk blev udgivet i 1696. Oprindeligt består værket af 130 kobberstik, som skildrer perioden fra dronning Kristinas afståelse af tronen til Karl X Gustavs begravelse. 2.500 1985 1985 Ubekendt maler, 19. årh. Et par pastorale landskaber. Det ene med klassiske ruiner og hyrde med sine græssende får ved et stråtækt hus. Det andet med korintisk søjlegang, i forgrunden fårehyrde i samtale med en moder med sit barn. Gouacher. Hver lysmål 39 x 52. (2). Afbildet 20.000-25.000 1985 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 251 1986 Rose Fog, dansk maler, 19. årh.s midte En brostensbelagt gade i en provinsby. Sign. Rose Fog Den 6te October 1848. Gouache. Lysmål 18 x 31. Afbildet 6.000-8.000 1987 Janus la Cour f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909 1986 Parti fra Villa Sesale i Sorrento med kig til Capri, i forgrunden stor aloe vera plante. Sign. J. l. C. samt betegnet Sorrento, imod Capri 16 August 1866 Villa Sesale. Vandfarve. Lysmål 30 x 39. Afbildet 4.000-6.000 1988 CD Storfyrstinde Olga f. Rusland 1882, d. Canada 1960 Forårsdag i haven med nyudsprungne tulipaner, pinseliljer og påskeliljer. Sign. Olga. Vandfarve. 32 x 40. Afbildet 5.000 1989 Harald Jerichau 1987 1988 252 f. København 1851, d. Rom 1878 Italiensk kystparti med fiskerbåd på stranden. Vandfarve. Sign. monogram Sorento 70. Bladstørrelse 21,5 x 30,5. Afbildet 8.000-10.000 1989 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1990 1990 P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Rigmor Kjær i blå kjole med hvid kniplingskrave og guldbroche. Sign. S. K. Febr. 91. Vandfarve. Lysmål 27 x 20. Udstillet: Charlottenborg, "Mindeudstilling for P. S. Krøyer 1851-1951", 1951 nr. 161. Afbildet 40.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 253 1991 1992 1991 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Hendrik". Sign. Peter Ilsted 75/21. 1924. Opus 43. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 50 x 50. Afbildet 3.000 tinte i farver. Pladestørrelse 33,4 x 27,2. "Ved Spinettet". Sign. Peter Ilsted Prøvetryk. 1911. Opus 10. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 35,6 x 32,8. (2). Afbildet 4.000-6.000 1992 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Lille Pige med flad Hue". Sign. Peter Ilsted 40/4. 1924. Opus 45. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 48,2 x 48. Afbildet 5.000-7.000 1993 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Solskin". Sign. Peter Ilsted. 1909. Opus 2. Mezzo- 1993 254 1994 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Lille Pige, der læser og strikker". Sign. Peter Ilsted 50/?. 1913. Opus 27. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 28,8 x 25. Dameportræt, efter Jens Juel. 1929. Opus 55. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 26 x 21. Portræt af Descartes, efter Frans Hals. Sign. og betegnet Peter Ilsted efter Frans Hals. 1899. Opus 30. Radering. Pladestørrelse 18 x 13,5. (3). Én afbildet 4.000 1993 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1994 1995 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Den gamle Stue". Solskinsinteriør med læsende pige. Sign. Peter Ilsted 150/63. 1920. Opus. 40. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 47,8 x 43. Afbildet 8.000-10.000 1996 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "I Havedøren". Siddende læsende pige i en blå 1996 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1995 kjole. Sign. Peter Ilsted 50/32. Opus 19. Mezzotinte i farver. Pladestørrelse 29,5 x 24,2. Afbildet 8.000-10.000 1997 Peter Ilsted, f. Sakskøbing 1861, d. København 1933 "Syende pige ved en italiensk villa". Sign. Peter Ilsted. Ca. 1928. Ikke i O/S. Pladestørrelse 26 x 19. Afbildet 4.000 1997 255 1998 Italiensk maler, 17.-18. årh. Gruppe med kvinder og barn, antagelig forestillende Faraos datters fund af Moses. Tusch og kridt. Lysmål 14,5 x 18,5. Proveniens: Forfatter Ove Brusendorffs samling. Afbildet 3.000 1998 1999 Italiensk maler, 16.-17. årh. Barnemordet i Bethlehem. Betegnet Daniello da Volterra Roma. Tusch og lavering. Lysmål 20 x 26. Afbildet 4.000-6.000 2000 Heinrich Hansen f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890 Parti fra en plads med rytterstatue. Sign. H. H. Pen og lavering. Bladstørrelse 28 x 33. Kig gennem en viadukt til fløjtespillende italiensk herre og ung dansende kvinde. Sign. Heinr. Hansen 1868. Pen og lavering. Bladstørrelse 58 x 43. (2). Afbildet 4.000-6.000 1999 2000 256 2000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2001 2001 Frantz Clein (Cleyn), f. Rostock 1582, d. Mortlake (England) 1658 Mytologisk sceneri, antagelig forestillende Glaucus og Sculla fra Ovids metamorfoser. Sign. Frantz Clein 1625 samt utydelig betegnelse. Lysmål 13 x 17. Portalformet indramning. Frantz Clein opholdt sig i Danmark fra omkring 1617 til 1625, hvorefter han tog endeligt ophold i England i løbet af 1625, hvor han arbejdede som kartontegner på Mortlake Tapestry Works. Han var tegnelærer for Hans Ulrik Gyldenløve 1620-1624, og udførte udsmykningsopgaver for Christian IV, bl.a. på Rosenborg. Afbildet 25.000-35.000 2002 Hans Sebald Beham, f. Nürnberg 1500, d. Frankfurt am Main 1550 "Dancing Peasant-Couple". 1522. Bartsch 194, Pauli 196. Kobberstik. Bladstørrelse 7,6 x 4,8. 3.000 2003 Hans Leonhard Schäuffelin, f. Nürnberg ca. 1480, d. Nördlingen eller Nürnberg ca. 1540 Heinrich Aldegrever, f. Paderborn 1502, d. Sæst 1561 Fornemt par i renæssancedragter. 15.-16. årh. Træsnit. Lysmål 26,5 x 19,5. Serien "The Vices", fra denne: "Wrath". 1552. Bartsch 126. Bladstørrelse 10,1 x 6,3. (2). 3.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 257 2004 2005 2004 Adriaen van Ostade, f. Haarlem 1610, d. s.st. 1685 "The Singers". Ca. 1667. IV. tilstand (af VII). Godefroy 19. Pladestørrelse 23,8 x 19. "The Smoker". Ca. 1640. Sidste tilstand. Godefroy 5. Pladestørrelse 6,8 x 5,4. Raderinger. Førstnævnte i empireramme. (2). Afbildet 4.000 2006 258 2005 James Watson, f. Dublin 1740, d. London 1790 Thomas Dixon, 18. årh. James Watson efter Joshua Reynolds: "Sir Jeffrey Amherst". 1776. Let koloreret mezzotinte i sort/hvid. Pladestørrelse 46 x 33. Thomas Dixon efter Joshua Reynolds: "Henry Earl of Pembroke & Montgomery". 1771. Mezzotinte i sort/hvid. Pladstørrelse 45 x 33. Sidstnævnte i Louis XVI-ramme. (2). Afbildet 4.000 2007 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2006 William Hogarth f. London 1697, d. sst. 1764 "A Midnight Modern Conversation". 1732-33. Radering og kobberstik. Paulson 128. Pladestørrelse 34,5 x 47. "A Midnight Modern Conversation" var et af Hogarths mest populære tryk og gjorde hans kunst stor popularitet også uden for Englands grænser. Afbildet 4.000 2007 Jacob Matham f. Haarlem 1571, d. sst. 1631 Jacob Matham efter Jacopo Palma: "The Adoration of the Magi". 16.-17. årh. Bartsch 186, Hollstein 177. Kobberstik. Pladestørrelse 42 x 25. Afbildet 3.000 2008 2008 Giovanni Battista Brustoloni f. Venedig eller Verona 1726, d. 1796 G. B. Brustoloni efter Antonius Canal: "Serenissimus Princeps die Ascensionis...". The Doge in the Bucintoro Departing for the Porto di Lido on Ascension Day. 1763-66. Radering og kobberstik. Vandmærke: "Strasbourg Lily". Pladestørrelse 45 x 47. Afbildet 5.000 2009 Hendrick Hondius I 2009 f. Duffel 1573, d. ca. 1650 Jacob Matham f. Haarlem 1571, d. sst. 1631 Andries Jacobsz. Stock f. Antwerpen 1580, d. Haag 1648 H. Hondius I, J. Matham og A. J. Stock efter Jan Wildens: En næsten komplet serie over månederne: "Ianuarius", "Februarius", "Martius", "Aprilis", "Mayus", "Iunius", "Augustus", "September", "October", "November" og "December". Ca. 1614. Hollstein 9-14 og 16-20. Kobberstik. Hver bladstørrelse ca. 29 x 41. (11). To afbildet 8.000-10.000 2009 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 259 2010 G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833 G. L. Lahde efter C. W. Eckersberg: "Kiøbenhavn Natten mellem 4. og 5. Sept: 1807, seet fra Christianshavn". Ca. 1807. Bremer nr. 85. Håndkoloreret akvatinte. Pladestørrelse 37,5 x 45,5. Samtidig ramme. Afbildet 6.000-10.000 2011 P. L. Saxesen, 19. årh.s begyndelse "Kiöbenhavns Bombardement" set fra Nørrebro. Ca. 1807. Pen, vandfarve og gouache. Lysmål 32,5 x 45,5. 3.000 2010 2013 2012 J. F. Clemens, f. Stettin 1748, d. København 1831 G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833 J. F. Clemens efter C. A. Lorentzen: "Den rædsomste Nat i Kiøbenhavn imellem den 4. de og 5. te Septr. 1807". Ca. 1807. Bremer nr. 86. Lysmål 35 x 44. G. L. Lahde efter C. W. Eckersberg: "Vor Frue Taarns Brand Natten mellem 4-5 Sept. 1807 seet fra Landemærket". Ca. 1807. Bremer nr. 84. Pladestørrelse 37 x 25. Håndkolorerede akvatinter. Sidstnævnte med samtidig ramme af mahogni. (2). 3.000 2013 Andreas Flint, f. København 1767, d. 1824 Ubekendt kobberstikker 18. årh.s sidste halvdel Andreas Flint efter C. F. Stanley: "Forestilling af Branden i Kiøbenhavn som den viiste sig den 5. Juni 1795 om Aftenen, tagen fra Slotspladsen da Admiralitets- Bygningen Nicolai Taarn, tillige med Skipperboderne og Strækningen fra Admiralgaden langs med Stranden forbie Höÿbrostræde stod i Lue". 1795. Bremer nr. 29. Pladestørrelse 27 x 42. "Aller förste Udbrud af Kiöbenhavns Ildsvaade, den V Iunii MDCCXCV om Eftermiddagen imellem III og IV ved Dæle Haven paa Gamelholm". 1795. Bremer nr. 37. Lysmål 32,5 x 38,5. Håndkolorerede kobberstik. Empirerammer. (2). Afbildet 5.000-7.000 2013 260 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2014 J. F. Clemens, f. Stettin 1748, d. København 1831 J. F. Clemens efter C. A. Lorentzen: "Den rædsomste Nat i Kiøbenhavn imellem den 4. de og 5. te Septr. 1807". Ca. 1807. Bremer nr. 86. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 31,5 x 42,5. På bagsiden samtidigt beskrivende blad om nærværende hændelse. Louis XVIramme. Afbildet 6.000-8.000 2015 G. L. Lahde, f. Bremen 1765, d. København 1833 G. L. Lahde efter C. D. Fritzch: Titelblad samt fem små prospekter fra branden i København d. 5., 6. og 7. juni 1795: (Titelblad) "Der Brand in Kopenhagen den 5, 6, und 7ten Junii, 1795 von G. L. Lahde", (No. 1.) "5. Juni. Viser, hvorledes Ilden omtrent kl. 10 var at se fra Slotspladsen. I Forgrunden ved Indgangen gennem Plankeværket driver Professoren fra Ulkegaden et Par af sine Nympher med deres Seng og Punchebolle foran sig". (No. 2.) "5. Juni Amagertorv". (No. 3.) "6. Juni. Nicolai Kirketaarns Brand Løverdag Morgen set fra Stormgade". (No. 4.) "6. Juni. Raadhusets Brand". (No. 5.) "7. Juni. En Del af det ødelagte Partie af Byen seet fra Nørrevold om Søndag Eftermiddag". Samt to prospekter fra Christiansborgs brand i 1794. Håndkolorerede kobberstik. Hver pladestørrelse ca. 15 x 18. I gamle sølvrammer. (8). Tre afbildet 6.000-8.000 2015 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2014 2015 2015 261 2016 Abraham Ortelius, f. 1527, d. 1598 Gerard Mercator f. Rupelmonde 1512, d. Duisburg 1594 "Daniae Regni Typus". Ca. 1572. Pladestørrelse 31 x 41. "Fionia". Ca. 1595. Pladestørrelse 35 x 40. Begge med bagsidetekst på latin. Håndkolorerede kobberstik. Indrammede med dobbeltglas.(2). Proveniens: Læge og forfatter Harald Roesdahl. Én afbildet 3.000-5.000 2016 2017 Girolamo Ruscelli, f. 1504, d. 1566 Sebastian Münster f. Ingelheim 1489, d. Basle 1522 2017 "Schonladia Nvova". Kort over Grønland, Skandinavien og Nordeuropa. Ca. 1574. Håndkoloreret kobberstik. Bagsidetekst på italiensk. Pladestørrelse 19 x 26. "Beschreibung des Königreichs Denmarct sampt den Mitnächtigen Königreichen, Schweden, Gothen, Nortweigien etc...". 1544. Træsnit. For- og bagsidetekst på tysk. Bladstørrelse 32 x 19,5. (2). Proveniens: Læge og forfatter Harald Roesdahl. Førstnævnte kort er udgivet i Ruschellis "La Geographi di Claudio Tolomeo". Münsters Skandinavienskort er udgivet i "Cosmographia, Beschreibung aller Lender". Én afbildet 4.000-6.000 2018 Georg Balthasar Probst f. Blois 1680, d. Paris 1711 Fire prospekter forestillende danske slotte: "Vuë de la Ville de Copenhagen, Residence du Roi de Dannemarc", "Vuë du Château du Roi de Dannemarc, appellé Cronenburg", "Vuë du Château du Roy de Dannemarc appellé Fridrichsburg" og "Vüe du Palais Royal á Coppenhague". 18. årh. Håndkolorerede kobberstik. Hver pladestørrelse 32 x 43. (4). Én afbildet 4.000 2018 262 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2019 2019 Marcus Jordan, f. 1521, d. 1595 "Danorum Marca...". Generalkort over Danmark. Ca. 1585. Håndkoloreret kobberstik. Pladestørrelse 49 x 47. Omtalt og afbildet: Bo Bramsen, "Gamle Danmarkskort", København 1952, omtalt s. 51-54, afb. fig. 36. Danmarkskortet er det ældste bevarede trykte generalkort over Danmark af dansk oprindelse, tegnet af Jordan på foranledning af Hertugdømmernes statholder Grev Henrik Rantzau. Gengivet i fjerde bind af Braun & Hogenbergs 5-bindsværk, "Civitas orbis terrarum" (1588). Afbildet 8.000-10.000 2020 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 263 2022 2021 2020 Johann Friedrich Probst, virksom i Augsburg ca. 1750 J. F. Probst efter F. B. Werner: "Coppenhagen". Ca. 1750. Kobberstik. Pladestørrelse 35 x 108. Afbildet side 263 4.000-6.000 2021 Paul Fischer, f. København 1860, d. sst. 1934 Ung smilende kvinde med kurv i hånden og rød halssløjfe. Sign. Paul Fischer. Bly og vandfarve. Lysmål 28 x 19. Afbildet 7.000 2022 CD P. S. Krøyer, f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909 Theodor Philipsen f. København 1840, d. sst. 1920 Ludvig Find, f. Vamdrup 1869, d. København 1945 Skitse af en mand set i profil. Sign. SK Rüdesheim 1904. Kul og pastel. Lysmål 14 x 9. Køer ved et vandingstrug. Pen. Lysmål 11 x 13. Legende børn. Sign. Find. Tusch og bly. Lysmål 15 x 15. (3). Afbildet 6.000-8.000 2023 Anders Zorn, f. Mora 1860, d. sst. 1920 "Djos Mats". Sign. A. Zorn. 1911. Asplund 243. Radering. Pladestørrelse 17,9 x 12. 3.000 2024 Anders Zorn, f. Mora 1860, d. sst. 1920 "Ols Maria". Sign. A. Zorn. 1919. Asplund 286. Radering. Pladestørrelse 19 x 29. Afbildet 6.000 2024 264 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 index A Agricola, Eduard 1650 Aivasovski (Aivazovwski), I. C. 1456 Albani, Francesco, skole 1542 Aldegrever, Heinrich 2003 Allen, Joseph William, tilskrevet 1757 Amerikansk maler 1928 Ancher, Michael 1475 1712, 1782, 1901 Andersen, C. C. 1779 Armfield, G. S., tilskrevet 1688, 1689 Arnesen, Vilhelm 1452, 1832 Ast, Balthasar van der, tilskrevet 1573 Augustin, Ludwig 1599 Avilov, Mikhail Ivanovich 1464 B Bache, Otto 1447, 1902 Bagger, S. 1941 Ballavoine, Jules Frédéric 1628 Ballin, L. 1652 Balling 1983 Bang, Vilhelmine 1642 Bartsch, Carl 1513, 1517, 1741, 1801 Becker, Albert 1777 Beham, Hans Sebald 2002 Bendz, Wilhelm 1963 Bendz, Wilhelm, tilskrevet 1877 Béraud, Jean, tilskrevet 1643 Béroud, Louis, tilskrevet 1651 Berthelsen, Christian 1750 Biedermeiermaler 1609 Bille, Carl 1773, 1971 Bjulf, S. C. 1666 Björck, Oscar 1897 Blache, Christian 1448, 1830, 1845 Boesen, Johannes 1693, 1807, 1919 Bojesen, Robert Peel 1629 Boll, Reinholdt Fredrik 1854 Bombled, Karel Frederik 1717 Bonheur, Ferdinand 1838 Brasen, Hans 1496 Brendstrup, Thorald 1743 Brenner, Carl Christian 1932 Breughel, Jan, stil 1561 Briand de Crèvecour, J., tilskr. 1577 Brin, Émile Quentin 1632 Broge, Alfred 1670, 1753 Brug, Jean van de 1759 Brunel de Neuville, A. A. 1896 Brussel, Paul Theodor van, ?, stil 1558 Brustoloni, Giovanni Battista 2008 Budtz-Møller, Carl 1635, 1659 Buntzen, Heinrich 1690 Butler, Charles Ernest, stil 1761 Bøgh, Carl 1515, 1516, 1518 C Caffi, Margherita, tilskrevet 1533 Camradt, Johannes Ludvig 1418 Carlsen, Carl 1694, 1706 Cartier, Jacques 1699 Christensen, Anthonore 1618 Christensen, Emilie 1668 Christensen, Godfred 1744 1821, 1861 Christiansen, N. H. 1724 Chulovich, Marina 1465 Chwala, Fritz 1868 Clarot, Johann Baptist 1968 Clausen, Christian 1493 Clein (Cleyn), Frantz 2001 Clemens, G. A. 1732 Clemens, J. F. 2012, 2014 Coignet, J. L. P., tilskrevet 1839 Compton, Edward Theodor 1768 Cooke, Edward William 1862 Cooper, F. C. 1875 Coppola, Castaldo Francesco 1660 D Dahl, Carl Dahlberg, Eric Dalsgaard, Christen Dansk blomstermaler Dansk guldaldermaler 1420 1984 1590, 1812 1597 1754 1829, 1869 Dansk maler 1549, 1626, 1745, 1786 1795, 1815, 1817, 1853, 1889 Dansk/svensk maler 1578 Danske kvindelige kunstnere 1938 1940 Dauzats, Adrien 1647 Delestre, Eugène 1746 Denner, Balthasar, stil 1529 Dixon, Thomas 2005 Dou, Gérard, kopi efter 1571 E Eadie, William Eckardt, Christian Eckersberg, C. W. Eckersberg, C. W., kopi efter BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 1630 1414 1407 1881 Eckersberg, Erling Egginton, Wyclife Ernstberger Exner, Julius Exner, Julius, kopi efter 1974 1737 1605 1495 1874 F Fabre, Hélène Find, Ludvig Fischer, August Fischer, Paul 1631 1664, 2022 1646, 1661, 1662 1444, 1445 1480, 1601, 2021 Flamsk maler 1563, 1564 Flint, Andreas 2013 Floris (de Vriendt), Frans I, skole 1572 Fog, Rose 1986 Foltmar, Christoffer 1942 Foss, Harald 1649 Fransk maler 1615, 1640, 1641 1684, 1841, 1888, 1921 Friedlænder, Julius 1923 Frølich, Lorenz 1416, 1872 Fuchs, G. M., tilskrevet 1610 G Galea, Luigi Maria Gallon, Robert Gamborg, Knud Genschow, Georg Gilbert, V. G., tilskrevet Ginain, Louis Eugène Gottschalk, Albert Graf, Gerhard Griffier, Robert, stil Grove, Nordahl Grundtvig, Ludvig Guldbrandsen, Laura 1671 1680 1980 1679 1654 1721 1793 1802 1562 1752 1674 1603 H Haase, Meta 1742 Haase, Ove 1617 Hammer, Christian Gottlob 1982 Hansen, Hans 1607 Hansen, Hans Nikolaj 1520 Hansen, Heinrich 1818, 2000 Hansen, I. T. 1627, 1648, 1663 Hansen, Peter 1927 Hansen, Sigvard 1723, 1725 1727, 1784, 1892, 1894 Haslund, Otto 1434 Hellesen, Hanne 1614 265 index Hellquist, Carl Gustaf 1914 Helme, Helge 1665 Henningsen, Erik 1749 Henrichsen Bremsen, Charles 1764 Henrichsen, Carsten 1705, 1766 Hogarth, William 2006 Holland, Sebastopol Samuel 1755 Hollandsk maler 1528, 1535, 1893 Holm, H. G. F. 1972, 1973, 1977 Holst, Johannes 1852 Holsøe, Carl 1934 Holten Skovgaard, Suzette 1930 Hondius I, Hendrick 2009 Houbron, Anatole Frédéric 1920 Hulk, Hendrik 1820 Hummel, Theodore 1856 Huysmans, Cornelis, tilskrevet 1544 Hyon, Georges-Louis 1905 Hörner, Johan 1401, 1402 I Ilsted, Peter 1991, 1992, 1993 1994, 1995, 1996, 1997 Italiensk kvindelig kunstner 1937 Italiensk maler 1437, 1438, 1439 1521, 1527, 1548, 1554, 1565, 1566 1567, 1583, 1586, 1591, 1998, 1999 J Jacob, Alexandre Jacobsen, August James, David Jastrau, Viggo Jensen, C. A. Jensen, I. L. Jensen, I. L., skole Jerichau, Harald Jerichau, Holger H. Jernberg, August Jespersen, Henrik Johannsen, P. W. Johansen, Viggo Jordan, Marcus Juel, Jens Juel, Jens, tilskrevet Juel, Jens, skole 1708 1730 1837 1655 1879 1441, 1442, 1443 1417 1758, 1989 1911 1569 1504 1949 1481, 1776 2019 1951 1574 1871 1612 K Keirincx, Alexander, tilskrevet 1551 Kieldrup, A. E. 1621 Kiesewetter, Wilhelm 1606 Kiærschou, F. C. 1622, 1826 Kiærschou, F. C., stil 1908 266 Knorr, Hugo 1415 Koch, Max Friedrich 1788 Koefoed, H. C. 1731 Kondratenko, G. P., tilskrevet 1458 Konstantin-Hansen, Elise 1719 Kornbeck, Peter 1624 Kraft, Frederik 1910 Krilatov, Valeri 1461 Krilov, Boris 1460 Krohg, Christian 1858 Krøyer, Marie 1473 Krøyer, P. S. 1990, 2022 Kyhn, Vilhelm 1487, 1918 Købke, Christen 1412, 1428 1958, 1959, 1965 Kølle, C. A. 1623, 1736 L la Cour, Janus 1403, 1404, 1430 1431, 1488, 1498, 1758, 1987 Lahde, G. L. 2010, 2012, 2015 Landt, Frants 1850 Langer, Viggo 1633, 1634 1637, 1675, 1681 Larrue, Guillaume 1667 Larsen, Adolph 1931 Larsen, Knud 1494 Le Grand, A. C., tilskrevet 1945 Lebedeff, M. 1467 Libert, Georg Emil 1683, 1703 1770, 1826, 1917 Linton, William 1638 Locher, Carl 1470, 1847 Lorentzen, C. A. 1406 Lorrain, Claude, kopi efter 1543 Lorrain, Claude, stil 1545 Loschkin, A. 1469 Louise, Dronning 1975 Lund, Carl O. J. 1639, 1926 Lundbye, Johan Thomas 1950, 1951 1952, 1953, 1962 Lunde, Anders 1489 Lübbers, Holger 1825, 1828 1831, 1833, 1864 Lützen, N. A. 1765 Lützhøft, Nicolaus 1935 Læssøe, Thorald 1625 Löffler, August 1673 Löwstadt-Chadwick, Emma 1760 M Macco, Georg Mackeprang, Adolf 1813 1512, 1514, 1519 Mahu, Cornelis, ?, tilskrevet 1556 Maillard, Emile 1855 Malmström, August 1523 Marstrand, Wilhelm 1413, 1427, 1432 1446, 1778, 1955, 1956 1957, 1964, 1966, 1970, 1976 Matham, Jacob 2007, 2009 Matthison-Hansen, Hans 1880 Maufra, Maxime Émile Louis 1653 Melbye, Vilhelm 1408, 1457, 1863 Menzel, Adolph von, stil 1878 Mercator, Gerard 2016 Merker, Max 1810 Meyer, Carl V. 1787 Miralles Y Galup, F., tilskrevet 1644 Moltke, Harald 1453 Monies, David 1595, 1596 Morgan, Walter Jenks 1672 Mourier-Petersen, Christian 1472 Murillo, Esteban, stil 1553 Mücke, Karl Anton Heinrich 1537 Münster, Sebastian 2017 Møllback, Christian 1620 Møller, Carl 1436 Møller, I. P. 1424 Mønsted, Peder 1479, 1482, 1484 1486, 1497, 1505, 1506, 1726, 1808 N Neumann, Carl 1865 Neumann, Johan 1843, 1849 Nielsen, Christian Vilhelm 1978 Nielsen, Otto 1859 Noble, James Campbell 1769 Nordahl, Joh. 1803 Noterman, Zacharias 1687 O Olga, Storfyrstinde Olrik, Henrik Olsen, Chr. Benjamin Ortelius, Abraham Ostade, Adriaen van Ottesen, O. D. 1988 1791 1827, 1848 2016 2004 1790 P Pacht, Vilhelm Palamedes, A., tilskrevet Panitzsch, Robert Pauelsen, Erik Pauelsen, Erik, ? Pedersen, Ole 1887 1534 1774 1581 1767 1907 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 index Pedersen, Viggo S Q Salmson, Hugo Frederik 1979 Saltoft, Edvard 1602 Sannom, Charlotte 1692 Saxesen, P. L. 2011 Schaupp, Richard 1900 Scheuermann, Carl Georg 1739 Schiøtt, August 1922 Schleicher, Carl 1913 Schleisner, C. A. 1811 Schmidt, Alexander 1891 Schovelin, Axel 1781, 1925 Schrider (Schrieder), Jacob 1592 Schumacher, Harald 1903 Schwartz, Frans 1884 Schäuffelin, Hans Leonhard 2003 Seupel, Johann Friedrich 1702 Siegumfeldt, Hermann Carl 1870 Simensen, Sigvald 1929 Simonsen, Niels 1423 Simonsen, Simon 1502, 1503, 1718 Sinding, Knud 1814 Skovgaard, Joakim, ? 1885 Skovgaard, P. C. 1476 1477, 1478, 1780 Slott-Møller, Agnes 1738 Slott-Møller, Harald 1713, 1883 Somerset, Richard Gay 1789 Sonderland, Fritz 1511 Sonne, Jørgen 1700, 1704 Spansk maler 1873 Spohler, Jan Jacob 1682 Stock, Andries Jacobsz. 2009 Storch, Frederik 1912 Stæhr-Olsen, Fritz 1715 Swoboda, Rudolph 1685 Syberg, Fritz 1822 Sødring, Frederik 1409, 1429 Sørensen, C. F. 1419, 1421, 1844, 1867 Sørensen, Eiler 1729 1510, 1698, 1809 1824, 1933, 1936 Perov eller Peroff, V. G. 1468 Petersen, Carl 1697 Petersen, Edvard 1709, 1924 Petersen, Emanuel A. 1449 1450, 1454, 1455 Petersen, O. 1939 Petersen, Vilhelm 1748 Petzholdt, Fritz 1405, 1410 1422, 1426, 1435 Philipsen, Theodor 1696, 1955, 2022 Pilo, Carl Gustav, skole 1584 Plum, August 1509 Point, Armand, tilskrevet 1669 Potter, Adolphe 1747 Probst, Georg Balthasar 2018 Probst, Johann Friedrich 2020 Pyne, James Baker 1906 Quaglio, II, Lorenzo, tilskrevet 1819 Qvistorff, Victor 1658, 1851 R Rabes, Max Friedrich 1904 Randrup, M. 1909 Rasmussen Eilersen, E. 1783 Rasmussen, Georg Anton 1866 Rasmussen, I. E. C. 1451, 1834 Rasmussen, N. P. 1686 Redmore, Henry 1835 Richardt, Ferdinand 1763 Richardt, Johan Carl 1604 Ring, L. A. 1471, 1474 1485, 1492, 1500 Ring, Ole 1507 Riou, Édouard, tilskrevet 1656 Roed, Jørgen 1411 Rohde, Frederik 1425 Rohde, Johan 1645 Roos, Johann Heinrich, stil 1560 Rosenstand, Vilhelm 1976 Rubens, P. P., kopi efter 1550, 1570 Rugendas, Johann Moritz 1613 Rump, Godtfred 1740 Ruscelli, Girolamo 2017 Russisk maler 1459, 1463, 1466 Ruths, Johann Valentin Georg 1734 Rørbye, Martinus 1433, 1951, 1960 1961, 1966, 1967, 1969 Raadsig, Peter 1508, 1695 T Teniers, den yngre, David, ?, stil 1536 Tesar, Heinz 1589 Tetar van Elven, P. H. T. 1714 Therkildsen, Michael 1499, 1716 Thomsen, Fritz Gotfred 1501 Thorenfeld, Anton 1797, 1846 Thornam, Emmy 1598, 1600 Thorvaldsen, Bertel 1440 Tilemann-Petersen, Christian 1775 Tilly, Claus Christian 1916 Tornøe, Wenzel 1792 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 Toscano, Giovanni 1886 Troyon, Constant, tilskrevet 1722 Tuxen, Laurits 1707, 1842 Tysk maler 1532, 1559, 1579 U Ubekendt kunstner 1948 Ubekendt maler 1462, 1522 1525, 1526, 1530, 1531 1538, 1539, 1540, 1541, 1552, 1555 1557, 1568, 1576, 1580, 1582, 1593 1594, 1608, 1611, 1676, 1678, 1720 1756, 1771, 1772, 1787, 1796, 1804 1805, 1806, 1823, 1857, 1860, 1876 1890, 1898, 1954, 1981, 1985, 2013 Ubekendte miniaturemalere 1943 1944, 1946, 1947 V Vauthier, P. L. L., ?, stil 1657 Vedel, Herman 1895, 1899 Velazquez, Diego, kopi efter 1552 Vermehren, Frederik 1816 Vermehren, Yelva 1616 Vescovi, A. 1840 Viertel, Carl 1882 Vigée le Brun, E, kopi efter 1575, 1587 W Wandel, Sigurd 1794 Wang, Aage 1728 Wardle, Arthur 1701 Watson, James 2005 Westin, Frederick, stil 1585 Wilhardt, Peter H. 1915 Winther, Frederik 1491, 1711 Wouverman, Philip, tilskrevet 1524 Wuttke, Carl 1636 Z Zacho, Christian 1547 1691, 1762, 1785 Zatzka, Hans 1588 Zillen, Johannes Wilhelm 1751 Zocchi, Guglielmo 1546 Zorn, Anders 2023, 2024 Ø Ølsted, P. 1490, 1735 Å Aagaard, C. F. 1483, 1710 1733, 1798, 1799, 1800 Aagaard, N. M. 1677 267 V I SØGER EF F EKT ER... T IL VORES SPECIAL ONLINE-AUKT IONER SOM AF HOLDES T IRSDAGE K L . 18 PÅ W W W.BRUUN-R A SMUSSEN.DK BØGE R 1. T IR S DAG I MÅNE DE N S E BA ST IAN HAUGE LE RC HE T E L 33 43 6939 MØNT ER 2. T IR S DAG I MÅNE DE N MIC HAE L FORNITZ T E L 33 43 6 833 V IN 3. T IR S DAG I MÅNE DE N HE NRIK C HRIST E NSE N T E L 3 3 43 6 9 4 8 VÅ B E N 4. T IR S DAG I MÅNE DE N D AV I D U T Z O N - F R A N K T E L 7027 6996 Vi har åbent hverdage 11-17, lørdage 10-14 for eftersyn, vurdering samt afhentning på Amerika Plads 11, 2100 København Ø Se mere på www.bruun-rasmussen.dk 268 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 HAR DE BESØGT VORES ONLINE-AUKTIONER? Hvis ikke, skyldes det måske, at vi ikke har givet Dem en ordentlig introduktion til denne forunderlige verden. Vi håber, at De stadig har mod på at prøve. Tirsdag den 8. marts kl. 19-21 afholder vi et introduktions seminar til vores Onlineauktioner hos Bruun Rasmussen Havnen Amerika Plads 11, 2100 København Ø. Her vil vi gennemgå vores hjemmeside samt vise Dem hvorledes man byder på en Online-auktion. Ring og tilmeld Dem allerede nu. Seneste tilmelding er den 24. februar til Kasper Nielsen på email [email protected] eller på 7027 6080. Vi ser frem til at byde Dem velkommen. PS. Arrangementet er naturligvis gratis – og vi byder på en let forfriskning. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 269 Auktioner... – Få dit daglige hammerslawww! EFFEKTER TIL SALG PÅ KOMMENDE ONLINE AUKTIONER - EFTERSYN I UGEN INDEN SAMT I AUKTIONSUGEN Auktion 509 - sælges onsdag den 2. marts kl. 20 Peder Mønsted: Portræt af sydlandsk kvinde Sign. P. Mønsted 1894. Malt på træ. 27 x 21 Vurdering 10.000 - 15.000 Paul Fischer: Guitarspillende kvinde Sign. Paul Fischer Båstad August 1908. Olie på lærred. 41 x 33 Vurdering 20.000 - 25.000 Auktion 510 - sælges tirsdag den 8. marts kl. 20 Albert Bertelsen: "Fjeldbillede" Sign. Albert Bertelsen 1976. Olie på lærred. 60 x 80 Vurdering 20.000 Lågkrukke fra Kgl. P. Stand stemplet af Knud Andersen. H. 22 Vurdering 12.000 - 15.000 www.bruun-rasmussen.dk 270 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 ER DET MON NOGET VÆRD? KONTAKT EN VURDERINGSSAGKYNDIG PÅ TELEFON 7027 6080 ELLER SEND EN MAIL TIL [email protected] Vi har åbent hverdage 11-17, lørdage 10-14 for eftersyn, vurdering samt afhentning på Amerika Plads 11, 2100 København Ø Se mere på www.bruun-rasmussen.dk BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 271 kommende auktion BREDGADE VIN AUKTION 740 EFTERSYN: 11. - 14. MARTS KL. 11 - 17 AUKTION: 14. MARTS KL. 17 272 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 kommende auktion BREDGADE Ove Sprogøe’s samling vil indgå i forårets auktion over moderne kunst ”Hele Danmark” kendte nu afdøde Ove Sprogøe for hans fine skuespil, såvel på teatret som på det hvide lærred. Men at Ove Sprogøe også havde en bredtfavnende interesse for moderne kunst, er nok nyt for de fleste. Tetsumi Kudo: Fuglebur Bruun Rasmussen er derfor glade for at kunne præsentere et udvalg fra denne lille, fine samling, der gennem mange år prydede Ove Sprogøe’s hjem i Kastrup. MODERNE AUKTION 741 EFTERSYN: 6. - 11. APRIL AUKTION: 12. - 15. APRIL BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 273 omregningstabel EXCHANGE TABLE dkk euro dkk euro dkk euro 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 6.000 7.000 8.000 9.000 10.000 15.000 20.000 25.000 30.000 35.000 40.000 45.000 50.000 55.000 60.000 65.000 70.000 75.000 80.000 85.000 90.000 95.000 135 275 400 550 675 800 950 1.100 1.200 1.350 2.000 2.700 3.400 4.000 4.700 5.400 6.000 6.700 7.400 8.000 8.700 9.400 10.000 10.500 11.500 12.000 13.000 100.000 110.000 120.000 130.000 140.000 150.000 160.000 170.000 180.000 190.000 200.000 225.000 250.000 275.000 300.000 325.000 350.000 375.000 400.000 425.000 450.000 475.000 500.000 525.000 550.000 575.000 600.000 13.000 15.000 16.000 17.000 19.000 20.000 21.000 23.000 24.000 26.000 27.000 30.000 34.000 37.000 40.000 44.000 47.000 50.000 54.000 57.000 60.000 64.000 67.000 70.000 74.000 77.000 80.000 650.000 700.000 750.000 800.000 850.000 900.000 950.000 1.000.000 1.100.000 1.200.000 1.300.000 1.400.000 1.500.000 1.600.000 1.700.000 1.800.000 1.900.000 2.000.000 2.100.000 2.200.000 2.300.000 2.400.000 2.500.000 3.000.000 3.500.000 4.000.000 5.000.000 87.000 94.000 100.000 107.000 114.000 120.000 128.000 135.000 150.000 160.000 175.000 190.000 200.000 215.000 230.000 240.000 255.000 270.000 280.000 300.000 310.000 325.000 335.000 400.000 470.000 540.000 675.000 Ved omregning fra dkk til euro er anvendt nationalbankens officielle valutakurs på tidspunktet for udarbejdelse af kataloget. Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dkk. Der bydes altid i dkk. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte. For the conversion from DKK into Euro, Bruun Rasmussen has used the official rate of exchange from Denmarks Nationalbank (the Danish national bank) at the time of preparation of the catalogue. The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures. The bidding always takes place in DKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate. 274 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 24 timers hammerslagsoplysning 24 HOURS HAMMER PRICE INFORMATION De kan døgnet rundt ringe til vores automatiske telefonsvarer og få oplyst salgsresultater. Recorded auction results are available 24 hours by calling. 33 43 69 08 + 45 33 43 69 08 Ring til Bruun Rasmussen på 33 43 69 08 Call Bruun Rasmussen + 45 33 43 69 08 De bliver budt velkommen af vores automatiske telefonsvarer, hvorefter De taster 1 (Tast 2 for oplysninger på engelsk) (Tast 3 for oplysninger på tysk) You are welcomed by our answering machine after which you press 2 (press 1 for information in Danish) (press 3 for information in German) Vælg afdeling: Tast 1 for Bruun Rasmussen Bredgade Tast 2 for Bruun Rasmussen Havnen Tast 3 for Bruun Rasmussen Vejle Choose Press 1 Press 2 Press 3 Indtast auktions-nummer (denne auktion har nr. 739) og afslut med “firkant” Dial auction number (present auction is No. 739) and press “pound sign” Indtast katalog-nummer og afslut med “firkant” Dial lot number and press “pound sign” department: for Bruun Rasmussen Bredgade for Bruun Rasmussen Havnen for Bruun Rasmussen Vejle The hammer price is informed. Hammerslagsprisen oplyses herefter Ønsker De flere priser fra samme auktion tast 1 Ønsker De oplysning om en anden auktion tast 2 Ønsker De oplysning om en anden afdeling tast 3 Should you require hammer prices of further lots from same auction press 1 Should you require information of any other auction press 2 Should you require information of any other department press 3 For personal assistance press 9 Ønsker De personlig betjening tast 9 De kan indtaste imens der tales. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 You are able to press the keys during the recorded instructions. 275 salgspriser PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 202 203 206 208 210 212 213 214 218 221 225 231 232 238 241 242 249 253 256 258 261 264 265 266 268 271 274 276 278 279 280 281 282 283 285 286 288 291 292 293 295 297 298 300 305 313 321 322 324 325 328 329 331 335 338 341 345 348 349 276 4.500 4.500 3.400 7.000 7.000 6.500 3.000 18.000 4.500 8.500 3.800 12.000 5.000 4.500 15.000 3.500 5.700 5.000 6.500 6.000 7.500 6.000 6.500 5.500 6.500 14.000 5.500 29.000 7.000 5.500 5.500 4.000 5.000 3.500 5.000 7.500 7.500 3.500 5.500 3.500 14.000 4.500 6.500 5.500 2.700 8.000 18.000 4.800 4.000 4.000 7.000 5.000 7.200 4.500 42.000 4.500 4.400 4.500 10.500 350 352 356 357 360 365 367 372 373 374 378 380 381 382 383 385 387 388 389 395 399 400 402 416 419 420 428 433 434 436 437 439 440 441 443 445 446 447 448 451 461 467 468 472 475 476 477 478 479 480 481 482 484 485 488 489 490 492 495 3.700 5.500 3.000 5.000 15.000 10.000 5.000 25.000 7.500 55.000 12.000 5.000 6.000 6.500 4.800 7.500 5.500 4.000 5.000 6.000 17.000 13.000 10.000 11.000 15.000 3.300 25.000 18.000 9.000 14.000 11.000 8.000 6.000 6.000 1.800 9.500 24.000 1.500 4.000 6.500 4.000 15.000 4.500 5.500 4.500 12.500 5.500 6.500 6.000 6.000 2.500 29.000 3.000 20.000 17.000 2.200 3.000 5.500 3.000 496 504 513 514 517 519 520 528 530 533 538 542 549 551 559 565 573 575 580 582 583 584 586 588 589 592A 593 595 598 599 600 604 608 611 612 613 617 622 628 630 631 633 634 635 636 638 639 640 641 643 644 647 648 651 653 656 663 665 666 4.000 7.000 3.800 12.000 4.500 3.800 21.000 4.200 45.000 7.000 3.800 17.000 5.800 14.500 7.500 8.000 8.000 4.000 20.000 3.500 7.500 11.500 5.000 7.000 6.000 3.000 33.000 5.000 14.000 5.000 4.000 1.800 5.500 9.500 13.000 3.500 8.000 27.000 3.000 27.000 4.000 3.000 11.000 15.500 3.500 11.500 7.000 8.000 5.000 5.500 2.700 12.000 5.500 5.500 5.000 6.000 3.500 6.000 4.500 667 668 671 673 676 677 678 690 696 701 703 704 706 715 716 722 724 725 726 728 734 737 739 741 746 751 754 756 758 759 764 770 771 772 774 779 781 783 785 787 791 794 801 803 810 815 824 826 828 832 834 835 836 837 840 841 842 843 845 5.000 3.000 6.500 20.000 26.000 5.200 8.000 5.500 5.000 5.500 3.500 12.000 3.800 5.000 12.000 3.600 5.000 22.000 8.500 4.500 10.000 5.800 13.000 5.600 48.000 18.500 3.500 10.000 9.000 27.000 3.000 8.700 26.000 15.000 12.500 42.000 21.000 4.500 6.000 14.000 35.000 13.200 5.500 8.500 8.000 3.000 30.000 8.500 5.000 54.000 1.500 3.000 5.800 18.000 16.000 8.000 16.000 11.000 22.000 846 2.000 847 7.000 849 11.000 851 4.000 852 9.500 853 21.000 856 7.000 859 4.500 860 3.000 861 7.000 863 3.500 865 5.500 872 4.500 874 3.000 877 2.000 885 2.000 1205 2.200 1208 75.000 1209 10.000 1211 23.000 1212 11.000 1213 5.000 1214 2.800 1215 30.000 1216 1.500 1217 9.000 1218 7.000 1219 6.000 1220 9.500 1221 5.000 1222 34.000 1223 30.000 1225 120.000 1226 10.000 1227 5.000 1231 30.000 1232 70.000 1233 21.000 1234 52.000 1235 40.000 1236 26.000 1237 9.000 1238 15.000 1239 3.500 1240 3.500 1241 6.000 1242 1.500 1243 20.000 1244 3.000 1245 6.000 1246 20.000 1247 22.000 1249 8.000 1250 14.000 1251 19.000 1252 9.000 1254 31.000 1255 10.000 1256 23.000 1258 21.000 1259 2.400 1263 16.000 1264 30.000 1265 13.000 1266 55.000 1267 45.000 1268 28.000 1269 4.000 1270 13.000 1271 9.000 1272 26.000 1273 7.500 1277 7.000 1279 8.000 1280 6.000 1283 8.000 1284 5.500 1285 12.000 1286 28.000 1287 19.000 1288 30.000 1289 80.000 1290 25.000 1291 4.000 1292 5.500 1293 4.000 1294 6.000 1296 4.000 1297 63.000 1298 50.000 1300 36.000 1301 12.000 1302 4.000 1304 3.000 1306 7.000 1307 3.000 1308 3.000 1309 8.500 1310 21.000 1311 12.000 1312 12.000 1313 13.000 1314 9.000 1315 5.000 1316 7.000 1317 3.000 1318 36.000 1319 1.800 1320 5.000 1321 12.000 1323 12.000 1324 7.000 1325 14.000 1328 19.000 1329 52.000 1331 300.000 1332 4.500 1333 10.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 salgspriser PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1336 1337 1338 1339 1340 1341 1342 1343 1345 1346 1348 1353 1354 1356 1357 1364 1366 1367 1369 1371 1372 1375 1376 1377 1378 1379 1380 1381 1382 1383 1384 1386 1387 1391 1392 1393 1394 1395 1396 1397 1398 1399 1400 1401 1402 1403 1404 1405 1406 1407 1408 1409 1410 1411 1412 1413 1414 1415 1416 20.000 11.000 23.000 58.000 55.000 10.000 28.000 2.700 36.000 25.000 4.800 4.500 5.000 6.000 5.000 27.000 20.000 18.000 5.000 2.000 11.000 3.500 11.000 5.500 6.000 4.000 5.000 5.200 4.500 3.800 4.500 11.000 9.000 12.000 15.000 14.000 8.000 11.000 13.500 14.000 4.000 36.000 3.500 14.000 4.000 41.000 40.000 5.000 28.000 12.000 2.000 41.000 3.500 6.000 30.000 6.500 3.000 5.500 3.200 1417 1418 1419 1420 1421 1422 1423 1426 1427 1430 1432 1434 1435 1436 1437 1439 1440 1442 1443 1447 1448 1450 1452 1454 1455 1458 1459 1460 1461 1462 1464 1466 1467 1468 1469 1472 1473 1474 1475 1476 1477 1479 1480 1481 1483 1485 1486 1487 1489 1490 1491 1492 1493 1494 1495 1496 1497 1498 1500 2.000 4.000 8.000 3.000 9.000 6.800 7.000 1.200 2.200 12.000 1.000 4.200 24.000 25.000 2.800 5.500 3.000 3.800 16.000 1.300 18.000 2.500 4.200 4.500 24.000 6.000 40.000 10.000 19.000 4.200 10.000 24.000 6.000 3.000 5.000 28.000 7.500 3.500 7.000 4.800 2.000 2.500 4.600 1.600 3.800 7.500 3.500 3.500 2.500 2.800 8.000 5.500 4.500 7.000 9.000 10.500 11.500 28.000 3.500 1501 1502 1504 1505 1507 1508 1509 1511 1512 1513 1514 1515 1516 1517 1518 1521 1522 1523 1524 1525 1526 1527 1528 1533 1534 1537 1538 1540 1542 1543 1545 1546 1549 1551 1552 1553 1556 1558 1559 1560 1561 1562 1564 1566 1567 1571 1573 1575 1577 1579 1580 1581 1585 1586 1589 1591 1592 1594 1595 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 4.000 1.500 8.000 3.600 10.500 14.000 18.000 16.000 21.400 29.000 7.000 15.000 8.000 3.000 3.000 4.000 3.500 9.500 3.500 4.000 7.000 8.500 2.000 2.900 24.000 7.000 4.000 3.500 10.000 3.500 3.000 3.000 5.500 14.000 2.500 2.000 7.000 1.600 900 1.400 3.000 2.000 4.000 6.000 16.000 6.000 2.500 1.500 14.000 3.500 2.000 5.000 9.000 3.500 8.000 9.000 4.500 13.500 10.000 1596 1597 1598 1599 1600 1601 1604 1605 1606 1611 1612 1613 1615 1616 1617 1618 1621 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 1643 1644 1645 1646 1647 1648 1650 1651 1652 1653 1654 1655 1657 1658 1659 1660 1661 1662 1663 1664 1665 1666 1667 1669 1670 1672 12.000 18.000 13.000 22.000 8.000 4.500 12.000 70.000 5.500 4.500 11.000 3.000 6.000 4.000 3.000 13.500 20.000 10.000 14.000 11.000 20.000 13.500 15.000 18.000 12.000 16.000 11.500 12.000 6.000 11.000 7.000 6.000 8.500 10.500 9.000 5.500 5.500 4.000 3.500 9.000 42.000 4.000 4.000 11.500 15.000 16.000 6.200 10.000 10.500 9.000 4.500 5.000 6.500 7.000 3.000 4.000 3.000 30.000 8.000 1674 1675 1676 1677 1678 1679 1680 1681 1682 1683 1684 1685 1686 1687 1688 1689 1690 1693 1694 1695 1696 1698 1699 1700 1701 1702 1703 1704 1705 1706 1707 1709 1711 1712 1713 1714 1717 1718 1723 1726 1727 1728 1729 1731 1733 1734 1735 1736 1738 1741 1742 1743 1744 1745 1748 1750 1751 1753 1754 4.500 4.000 16.500 19.000 27.000 51.000 4.700 38.000 8.000 12.000 6.500 4.000 5.000 75.000 27.000 25.000 10.000 4.500 16.000 25.000 5.000 14.000 44.000 16.000 5.500 13.000 25.000 28.000 45.000 6.500 4.000 12.000 10.000 12.000 6.000 7.500 7.000 3.500 11.000 11.000 8.000 50.000 4.500 10.000 10.000 13.000 14.000 3.000 11.000 25.000 20.000 8.000 95.000 34.000 3.000 15.500 15.000 40.000 18.000 1755 12.000 1757 15.000 1758 7.500 1759 45.000 1760 30.000 1761 25.000 1762 12.000 1765 35.000 1766 14.500 1767 38.000 1768 5.500 1769 5.500 1770 3.500 1771 12.500 1772 6.000 1773 17.000 1779 20.000 1781 80.000 1782 9.000 1783 14.000 1784 13.000 1785 8.000 1786 45.000 1787 14.000 1788 6.000 1790 8.000 1791 100.000 1793 14.000 1794 30.000 1796 10.000 1798 4.800 1800 10.000 1805 105.000 1809 11.000 1810 20.000 1811 9.000 1812 13.000 1814 15.000 1815 22.000 1816 44.000 1817 30.000 1818 34.000 1820 140.000 1821 22.000 1824 5.500 1825 19.000 1826 25.000 1827 26.000 1829 13.000 1832 14.000 1833 32.000 1834 14.000 1835 90.000 1837 13.000 1839 5.000 1845 70.000 1846 18.000 1847 12.000 1848 15.000 277 salgspriser PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 1851 6.000 1852 10.000 1854 15.000 1855 7.000 1856 9.000 1857 2.000 1858 95.000 1860 40.000 1861 80.000 1863 75.000 1864 36.000 1865 13.000 1867 6.000 1868 7.500 1869 4.500 1870 30.000 1871 18.000 1872 130.000 1873 15.000 1874 17.000 1875 18.000 1876 38.000 1877 4.500 1878 60.000 1879 75.000 1880 15.000 1882 22.000 1884 47.000 1885 47.000 1886 115.000 1888 4.000 1889 20.000 1890 65.000 1891 8.000 1894 6.000 1897 28.000 1898 33.000 1899 13.000 1900 230.000 1902 5.000 1903 8.500 1904 2.500 1905 3.800 1906 27.000 1907 28.000 1907a 115.000 1908 18.000 1909 8.000 1910 12.000 1911 10.000 1912 10.000 1913 42.000 1914 11.000 1915 6.700 1916 60.000 1918 4.000 1920 12.000 1921 18.000 1922 90.000 278 1923 1924 1925 1926 1927 1929 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 1941 1942 1943 1944 1945 1947 1948 1949 1954 2001 2002 2004 2005 2006 2010 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2019 2020 2021 2022 2023 2026 2027 2029 2030 2034 2038 2040 2042 2043 2045 2046 2047 2048 2050 2051 2054 9.000 9.000 13.000 7.000 8.000 7.000 16.000 6.000 4.000 10.000 4.200 24.000 13.000 125.000 7.000 6.200 16.000 12.000 11.000 30.000 43.000 15.000 12.000 8.000 8.000 3.000 100.000 100.000 135.000 155.000 40.000 125.000 400.000 400.000 50.000 75.000 55.000 110.000 160.000 3.500.000 150.000 220.000 75.000 500.000 60.000 120.000 1.500.000 750.000 120.000 18.000 240.000 45.000 170.000 85.000 110.000 150.000 260.000 100.000 40.000 2055 2056 2057 2058 2059 2061 2063 2064 2068 2071 2075 2076 2078 2079 2080 2081 2082 2084 2086 2087 2088 2089 2090 2093 2094 2095 2096 2097 2098 2099 2100 2102 2103 2104 2105 2106 2107 2108 2109 2110 2111 2112 2113 2114 2115 2117 2118 2120 2121 2122 2124 2126 2127 2128 2129 2130 2132 2133 2134 190.000 48.000 160.000 180.000 65.000 160.000 15.000 170.000 380.000 105.000 30.000 30.000 30.000 70.000 55.000 280.000 650.000 100.000 100.000 75.000 125.000 150.000 380.000 58.000 130.000 160.000 180.000 140.000 95.000 135.000 25.000 30.000 70.000 180.000 210.000 45.000 60.000 200.000 13.000 6.000 15.000 6.000 10.000 18.000 50.000 12.000 7.000 20.000 6.500 36.000 18.000 2.200 13.000 28.000 10.000 8.000 25.000 1.200.000 200.000 2135 48.000 2136 8.000 2137 5.500 2138 8.000 2139 60.000 2142 20.000 2143 13.000 2144 38.000 2145 125.000 2146 90.000 2147 17.000 2148 6.500 2149 70.000 2150 80.000 2151 13.000 2152 18.000 2153 28.000 2154 13.000 2155 45.000 2156 60.000 2157 24.000 2158 30.000 2159 8.000 2160 30.000 2161 17.000 2162 15.000 2163 70.000 2164 11.000 2165 45.000 2166 16.000 2168 5.000 2169 18.000 2170 28.000 2171 3.000 2172 25.000 2173 13.000 2174 10.000 2179 7.000 2180 15.000 2181 22.000 2182 7.000 2183 16.000 2184 7.000 2185 6.000 2186 5.500 2187 25.000 2188 50.000 2189 5.500 2193 7.000 2195 9.000 2198 24.000 2200 8.000 2202 32.000 2204 12.000 2205 12.000 2206 2.500 2207 7.000 2208 120.000 2209 23.000 2210 2211 2212 2213 2214 2215 2216 2217 2218 2222 2223 2224 2225 2226 2227 2228 2229 2230 2231 2232 2233 2234 2235 2236 2237 2238 2239 2240 2241 2242 2243 2244 2245 2247 2249 2250 2251 2253 2255 2257 2258 2262 2263 2265 2267 2268 2272 2273 2274 2275 2278 2279 2280 2281 2283 2286 2287 2288 2289 34.000 40.000 135.000 25.000 350.000 9.000 120.000 9.000 5.000 55.000 7.000 7.000 28.000 125.000 125.000 9.000 45.000 28.000 15.000 4.500 22.000 50.000 11.000 4.000 9.000 16.000 36.000 10.000 36.000 10.000 9.000 8.000 11.000 13.000 45.000 30.000 40.000 6.000 11.000 15.000 3.000 9.000 10.000 7.000 3.000 38.000 30.000 11.000 34.000 27.000 55.000 40.000 16.000 8.000 10.000 15.000 12.000 14.000 44.000 2290 2294 2296 2297 2298 2300 2301 2303 2304 2307 2309 2310 2311 2312 2313 2314 2315 2317 2319 2320 2321 2322 2323 2324 2325 2326 2327 2328 2330 2331 2333 2334 2335 2336 2337 2338 2339 2340 2341 2342 2349 2351 2353 2354 2355 2356 2357 2358 2359 2360 2361 2362 2363 2364 2365 2366 2367 2368 2369 4.000 9.000 30.000 3.500 20.000 25.000 11.000 3.800 10.000 16.000 15.000 7.000 14.000 13.000 10.000 6.000 30.000 20.000 40.000 9.000 8.000 30.000 23.000 5.000 5.500 14.000 7.000 70.000 24.000 8.000 27.000 6.500 58.000 17.000 12.000 10.000 90.000 32.000 12.000 5.500 6.500 30.000 20.000 24.000 70.000 9.000 17.000 50.000 65.000 60.000 6.000 13.000 36.000 10.000 20.000 15.000 6.500 4.000 15.500 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 salgspriser PRICES REALIZED, BUYERS PREMIUM NOT INCLUDED BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 737 2371 2372 2373 2374 2375 2376 2377 2379 2380 2382 2384 2385 2386 2388 2389 2391 2392 2393 2394 2395 2396 2397 2398 2399 2401 2402 2406 2407 2408 2409 2414 2416 2417 2418 2419 2421 2422 2424 2426 2427 2428 2429 2430 2432 2433 2434 2435 2436 2437 2438 2440 2443 2444 2445 2446 2447 2448 2450 2451 19.000 10.000 10.000 28.000 28.000 28.000 35.000 24.000 20.000 60.000 50.000 15.000 10.000 9.000 6.000 40.000 16.000 10.000 30.000 14.000 9.000 15.000 36.000 16.000 20.000 45.000 15.000 16.000 8.000 9.000 8.000 38.000 24.000 17.000 20.000 6.000 12.000 12.000 6.000 5.000 15.000 12.000 7.000 5.500 18.000 18.000 10.000 10.000 10.000 8.000 18.000 23.000 42.000 13.000 3.000 47.000 8.000 4.000 30.000 2452 26.000 2453 15.000 2454 52.000 2455 8.000 2456 15.000 2457 34.000 2458 24.000 2459 8.000 2460 34.000 2461 5.000 2462 13.000 2463 200.000 2464 40.000 2465 180.000 2467 21.000 2470 5.000 2471 17.000 2472 15.000 2473 13.000 2474 14.000 2475 22.000 2476 14.000 2477 22.000 2478 22.000 2479 9.500 2481 6.000 2482 20.000 2483 8.000 2484 6.500 2485 8.000 2486 3.000 2487 4.000 2488 17.000 2489 19.000 2490 22.000 2491 20.000 2493 27.000 2494 12.000 2495 7.000 2496 34.000 2497 15.000 2498 15.000 2499 18.000 2500 10.000 2501 8.000 2502 10.000 2503 26.000 2504 7.000 2505 12.000 2506 32.000 2507 36.000 2508 34.000 2509 26.000 2510 26.000 2511 17.000 2513 30.000 2514 14.000 2515 20.000 2516 13.000 2517 8.000 2518 9.000 2520 30.000 2521 32.000 2522 15.000 2523 38.000 2524 42.000 2526 24.000 2527 140.000 2529 8.000 2530 24.000 2531 16.000 2532 62.000 2533 20.000 2534 25.000 2535 10.000 2536 13.000 2537 165.000 2538 52.000 2540 13.000 2541 5.500 2542 14.000 2544 26.000 2546 52.000 2548 45.000 2549 23.000 2550 22.000 2551 17.000 2552 6.500 2553 25.000 2554 16.000 2555 16.000 2557 42.000 2558 22.000 2561 13.000 2562 9.000 2563 16.500 2564 10.000 2565 22.000 2569 22.000 2570 26.000 2572 18.000 2573 17.000 2574 14.000 2575 7.000 2576 8.000 2577 8.000 2578 10.000 2579 15.000 2580A 57.600 2581 9.000 2582 9.000 2584 6.000 2586 10.000 2587 13.000 2588 12.000 2589 60.000 2590 14.000 2595 11.000 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 2596 2598 2599 2600 2601 2602 2604 2605 2607 2609 2610 2612 2613 2615 2619 2620 2621 2624 2625 2626 2627 2628 2629 2630 2631 2632 2634 2635 2636 2637 2639 2640 2641 2642 2643 2644 2645 2646 2647 2648 2649 2650 2652 2653 2654 2655 2656 2657 2658 2660 2661 2662 2668 2671 2676 2677 2678 2679 2680 24.000 10.000 8.000 7.500 22.000 22.000 20.000 7.500 7.000 22.000 4.000 55.000 18.000 14.000 6.000 14.000 10.000 20.000 7.000 27.000 10.000 7.000 1.500 3.500 3.000 8.000 35.000 4.000 4.000 20.000 3.000 2.800 1.500 3.000 1.500 17.000 31.000 3.200 10.000 13.000 2.500 8.000 2.500 1.600 2.000 18.000 4.500 8.000 7.500 7.500 4.500 54.000 3.500 5.000 4.000 13.500 8.000 7.000 8.000 2682 2683 2684 2685 2686 2688 2689 2690 2691 2692 2693 2694 2695 2696 2697 2698 2699 2700 2701 2702 2705 2706 2707 2708 2709 2710 2711 2712 2713 2714 2716 2717 2718 2719 2720 2721 2723 2726 2727 2728 2732 2733 2735 2736 2737 2738 2739 2740 2741 2742 2743 2744 2745 2746 2747 2748 2749 2750 2751 7.000 2.500 4.800 5.500 9.500 18.000 2.500 1.800 2.700 17.000 15.000 3.800 11.000 3.000 11.000 3.000 8.000 13.000 10.000 14.000 10.000 14.000 6.000 3.000 12.000 20.000 9.000 16.000 5.000 19.000 2.500 1.500 13.500 2.000 3.800 2.500 13.000 9.000 5.000 6.000 4.500 18.000 36.000 65.000 4.000 3.500 5.000 1.200 6.000 7.000 5.000 18.000 7.500 5.500 4.000 5.000 6.000 7.000 6.500 2752 2754 2755 2758 2763 2766 2770 2772 2773 2775 2777 2778 2779 2783 2785 2787 2788 2789 2793 2794 2795 2796 2797 2798 2799 2802 2803 2806 2811 2813 2815 2816 2817 2825 2826 2828 2829 2830 2831 2834 2835 11.000 9.000 8.500 1.000 6.500 11.000 5.000 3.000 1.800 4.500 50.000 16.000 10.000 30.000 4.000 15.000 4.500 5.000 20.000 2.500 4.000 6.000 3.500 5.000 4.500 14.000 15.000 29.000 2.500 3.200 5.500 14.500 3.600 15.000 13.000 17.000 17.000 11.000 10.000 16.000 9.000 279 katalogiseringsprincipper EXPLANATION OF CATALOGUING PRINCIPLES Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne Explanation of names of artists used in the catalogues Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbejde af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner § 9. Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of Purchase § 9. Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklamationer. Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims. Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunstnerens tid og muligvis udført af denne. Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, probably a work of the period of the artist, and possibly made by the artist. Jens Juel's atelier/skole: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid. Jens Juel's atelier (studio)/skole (school): In our opinion, a work made under the influence of the artist, and probably of his period. Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunstneren. Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist’s work. Jens Juel, kopi efter/Jens Juel's stil/Jens Juel efterfølger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren. Jens Juel, kopi efter (copy after)/Jens Juel's stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of): In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style. ?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse. ?: Further reservations of the catalogue description. Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunstneren. Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist. Bet.: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren. Bet. (inscribed): In our opinion, the inscription may be by a hand other than that of the artist. Hvis ingen signatur nævnes i kataloget drejer det sig om etantagelig usigneret arbejde. If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned. Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde. If no date is mentioned in the catalogue the work is apparently from the last century or of comparratively resent date. For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation. No compensation is given should the frame be damaged. Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. Det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition. Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art. Forkortelser: * = Fuld moms CD = Copy-Dan L = Længde B = Bredde H = Højde Abb.: D = Diam. = sst. = U.r. = kt. = ct. = Dybde Diameter samme sted Uden ramme Karat guld Carat ædelstene * CD L B H = = = = = Full VAT Droit de Suite Length Width Height D = Diam. = sst. = U.r. = kt. = ct. = Depth Diameter Same place Unframed Gold karat Precious stone carat AFHENTNING D I S PAT C H af møbler og større malerier og tæpper skal ske senest andendagen efter auktionens afslutning af hensyn til eftersynet på den kommende auktion, med mindre andet er aftalt. I modsat fald kan vi se os nødsaget til uden yderligere varsel at sende de købte effekter til opbevaring for købers regning og risiko. Unless otherwise agreed, furniture, large paintings and carpets must be collected no later than two days after the last day of auction in order to facilitate the next viewing. We may be compelled to send uncollected goods into storage at the expense and risk of the buyer without further notice. 280 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 moms og kunstnerafgift VAT AND COPY-DAN INFORMATION STANDARD AUKTIONSOMKOSTNINGER BUYER’S STANDARD PREMIUM 25 % - BRUGT MOMS 25% AUCTIONEERS’ MARGIN SCHEME 1. januar 1995 trådte nye love i kraft i EU vedrørende moms ved handel på auktion med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter, der nu kan handles til brugt moms. As of 1 January 1995 new EC regulations came into effect regarding the sale of secondhand goods, works of art, collector’s items and antiques; these items may now be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme. Efter de nye regler er det kun auktionsomkostninger, der skal tillægges moms, og ikke som tidligere varens fulde pris. I auktionsomkostninger er indregnet ikke fradragsberettiget moms. Under the Auctioneers’ Margin Scheme the premium only is subject to VAT, i.e. the hammer price is exempted from VAT. The buyer’s premium of 25% will thus henceforth include non-refundable VAT. FULDMOMS * FULL VAT * anvendes for visse varer som ikke kan handles i brugt moms. Disse er mærket med en stjerne *. Købere skal betale 20% i auktionsomkostninger, hvortil lægges 25% moms af hammerslaget og auktionsomkostningerne. will be charged on goods that cannot be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme. These lots are marked with an asterisk*. The buyer pays the auction premium of 20% plus 25% VAT on the hammer price as well as the buyer’s premium. REDUCEREDE AUKTIONSOMKOSTNINGER 20 % BUYER’S REDUCED PREMIUM 20 % betales af købere der opfylder følgende betingelser: is paid by buyers fulfilling the following terms/conditions: 1. Danske momsregistrerede købere kan vælge at betale 20% i auktionsomkostninger + 25% moms af hele beløbet (fuldmoms). Momsbeløbet kan køber modregne, og betaler derved 20% i auktionsomkostninger. 1. Danish VAT registered buyers may choose to pay the 20% buyer’s premium +25% VAT on the total amount (Full VAT). The buyer may have the total VAT refunded and thus pays 20% in buyer’s premium only. 2. Momsregistrerede købere i andre EU-lande kan, ved at anvende deres EU-momsnr., undgå den danske moms og derved betale 20% i auktionsomkostninger. 2. VAT registered buyers in other EU countries may avoid Danish VAT by using their VAT registration number and thereby pay a buyer’s premium of 20% only. 3. Alle købere med bopæl i et land uden for EU, der opfylder de danske toldmyndigheders krav i forbindelse med eksport, betaler derved 20% i auktionsomkostninger (se købskonditioner, §3, Afgiftsfritagelse). 3. Residents of countries outside the EU meeting the Danish customs authorities’ requirements regarding the export of goods pay the buyer’s premium of 20% only (see Conditions of Purchase §3, Exemption from VAT). KUNSTNERAFGIFT TIL COPY-DAN CD ARTISTS’ ROYALTIES PAYABLE TO COPY - DAN Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret, skal der opkræves 5% i kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift på værker af alle nyere danske og de fleste udenlandske kunstnere. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan ud for katalognummeret. Pursuant to current Danish legislation on Copyright an artists’ royalty of 5% of the total price exclusive of VAT (i.e. hammer price plus buyer’s premium 20%) shall be collected on works of modern art by all Danish and most foreign artists. These works are marked CD for Copy-Dan next to the lot number. For nærmere information henvises til købskonditionerne. For further information please refer to the Conditions of Purchase. CD BANKFORBINDELSE Danske Bank – Account 30014310970638 – IBAN DK4130004310970638 – Swift-BIC DABADKKK – Giro 9641 2055392 – CVR-nr. DK25472020 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 281 købskonditioner § 1. BUDGIVNING Køber er den byder, der får hammerslag. Den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet. På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de ønsker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto betaling har fundet sted. Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. telefon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen. § 2. BETALING For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesummen som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsomkostninger inklusive afgift. Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne*. Danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms. For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samlerobjekter og antikviteter. Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. Der kan betales kontant eller med Dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, Diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale. af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. Den misligholdende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld. Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud. § 3. AFGIFTSFRITAGELSE Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter. A. KØBERE MED BOPÆL I ET ANDET EU-LAND: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumenteres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnummeret på fakturaen. B. KØBERE MED BOPÆL UDEN FOR EU: 1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gennem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift. 2 Udførsel som rejsegods: Der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forudsætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen. a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købsfakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætningsafgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger DKK 1.200. Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen. b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været forevist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger DKK 300. Dette gælder også for Færøerne og Grønland. Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned. § 4. Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Rasmussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmussen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion. Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effekter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning. Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet 282 AFGIFTSBETALING A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af § 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuldmoms på lige fod med private købere. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. B. Momsregistrerede i Danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. Dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag. § 5. UDLEVERING Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. Det købte henligger fra hammerslaget for købers regning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter hammerslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden. Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen. § 6. FORSENDELSE Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet. Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Rasmussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser. § 7. KUNSTNERAFGIFT TIL COPY-DAN CD Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves 5% i følgeretsvederlag/kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift, på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Disse værker er mærket CD for Copy-Dan udfor katalognummeret. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-Dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. Der skal ikke svares Copy-Dan afgift, såfremt det enkelte kunstværk koster under DKK 1.670 i hammerslagspris. § 8. EKSPORTTILLADELSE Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kulturværdier i Danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. Derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. Gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber. § 9. KATALOGISERING Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at forefinde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer. Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper. De solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbildninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand. Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand. Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalogets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse. Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen. Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vurderingspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgsfortjeneste, dækket. Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestemmelser, såfremt: a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overensstemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter. b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæssigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beskadigelse af den pågældende effekt. Bruun Rasmussen Kunstauktioner KOMMISSIONER Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. Det er en forudsætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. KONDITIONSRAPPORTER Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. Dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. Det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklamationer; her henvises til katalogteksten. FRITAGELSE FOR DANSK FULDMOMS Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i kataloget er markeret med stjerne*. Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EUlande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. Det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder. 283 conditions of purchase § 1. BIDDING The buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale. At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by letter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered. Bids should be made by the bidder in person at the place of auction or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute discretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding. § 2. PAYMENT The purchase price is the hammer price plus 25% in buyer’s premium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques, and second-hand goods by Public Auction (hereinafter called Special VAT). Certain lots are sold in accordance with specific rules on normal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterisk(*). lated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been discharged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable. Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser. § 3. EXEMPTION FROM VAT Foreign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer’s premium and shall not be subject to Danish taxes and duties: A. Buyers residing in another EU Member State: Buyers are exempt from paying Danish VAT as long as they have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen’s invoice. B. BUYERS RESIDING OUTSIDE THE EU: 1 Dispatch through forwarding agent: Lots exported through a forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT. 2 EXPORT AS PERSONAL LUGGAGE: Goods may be exempt from Danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met: Danish VAT registered buyers shall provide us with documentation of their SE-/CVR -number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT. The invoice must have been paid and the Danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen. For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as Danish buyers (cf. current Danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques by Public Auction). a Buyers residing in Norway will be refunded the Danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the country in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds DKK 1,200. The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash, by Dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master-, Diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement. Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice. Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged. If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the person who had deposited the goods for sale by auction. If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer. If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipu- 284 b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the Danish VAT after the goods have been presented for customs clearance in connection with the departure of the buyer from the EU. The exporter’s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities’ export certificate if the purchase price exceeds DKK 300 This also applies to the Faroe Islands and Greenland. § 4. PAYMENT OF TAXES AND DUTIES A. Buyers with VAT-registration in other EU member states who do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. B. Buyers with VAT-registration in Denmark may choose to purchase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 § 5. COLLECTION OF PURCHASES The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk. A storage fee will be charged for lots which have not been collected within 14 days after the time of the lot being knocked down. Goods which have been paid for but not collected within 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense. § 6. DISPATCH Should Bruun Rasmussen undertake the packaging and forwarding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments. § 7. DROIT DE SUITE Pursuant to current Danish legislation on Copyright, an artistic royalty of 5% of the total hammer price plus the buyer's premium (20% excl. royalty) shall be collected on works of modern art by all Danish and some foreign artists. These works are identified in the catalogue by CD for Copy-Dan, marked beside each relevant lot number. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists' organisation Copy-Dan for any art work subject to this law. There are no artistic royalties on art works sold for less than a hammer price of DKK 1,670. § 8. EXPORT LICENCE Applications for an export licence must be made to the Danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current Danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in Denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immediately after the lot has been knocked down to the buyer. Another application will subsequently be sent to the Danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the Danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase. § 9. CATALOGUING All lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subsequently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen’s knowledge and on the cataloguing principles stated. The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods. Any person who wishes to bid at an auction should therefore satisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevailing oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its conformance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof. Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable. For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference. The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be subject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer. In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connection with reselling. It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if: a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts; b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to carry out without damaging the lot in question. Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine Art COMMISSION Bruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. CONDITION REPORTS Bruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text. EXEMPTION FROM VAT Buyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with an asterisk*. No Danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please consult your local authorities. The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Bruun Rasmussen is valid. BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 285 ring direkte BREDGADE ADMINISTRATION Claus Poulsen [email protected] MØBLER, BRONZER OG URE 3343 6917 Thomas Lembourn [email protected] 3343 6973 Anders Fredsted [email protected] 3343 6964 KUNDESERVICE SMYKKER Suzanne Huwendick 3343 6901 [email protected] Annette Langbak [email protected] KOMMISSIONER OG BESTILLING AF KATALOGER SØLV Malene Dybbøl [email protected] 3343 6997 TÆPPER 3343 6912 Henrik Schleppegrell 3343 6980 [email protected] MODERNE KUNST OG DESIGN LAGER OG TRANSPORT Frank Høgh [email protected] 3343 6971 3343 6902 Heidi Beck Andersen 3343 6904 [email protected] Vibeke Nielsen [email protected] Kirstine Lind [email protected] 3634 1381 AUKTIONSRÅDGIVNING Franziska Kampmann 3343 6905 [email protected] Peter Christmas-Møller [email protected] 3343 6951 Niels Raben [email protected] 3343 6957 Ole Ravn [email protected] 3343 6950 VIN VURDERING OG INFORMATION Henrik Christensen 3343 6948 [email protected] INDBOVURDERINGER Hans Ruben [email protected] 3343 6974 BØGER OG MANUSKRIPTER Sebastian Hauge Lerche [email protected] ÆLDRE MALERIER, TEGNINGER OG GRAFIK Birte Stokholm [email protected] 3343 6976 Jeannette Trefzer [email protected] 3343 6975 Bettina Sinnet [email protected] 3343 6977 Signe Rosenvinge Thürmer [email protected] 3343 6983 GLAS, PORCELÆN, FAJANCE OG ORIENTALSK KUNSTINDUSTRI 3343 6939 IKONER OG BØGER Lars Johannesson 3343 6941 [email protected] VÅBEN Henrik Vensild [email protected] 3343 6834 David Utzon-Frank 3343 6967 [email protected] MØNTER Charlotte Hviid [email protected] 3343 6982 Michael Fornitz [email protected] 3343 6833 Anne-Marie Lei Ipsen [email protected] 3343 6979 Henrik Jensen [email protected] 3343 6836 286 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 adresser BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER B R E D G A D E - K Ø B E N H AV N BREDGADE 33 . D K - 1 2 6 0 K Ø B E N H AV N K Tel +45 33 43 69 1 1 . F a x + 4 5 3 3 4 3 6 9 6 6 . E - m a i l : b r e d g a d e @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k H AV N E N - K Ø B E N H AV N AMERIKA PLADS 1 1 . D K - 2 1 0 0 K Ø B E N H AV N Ø Tel +45 70 27 60 8 0 . F a x + 4 5 7 0 2 7 6 0 9 0 . E - m a i l : h a v n e n @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k VEJLE - PEDERSHOLM PEDERSHOLMS AL L É 4 2 . D K - 7 1 0 0 V E J L E Tel +45 79 43 69 11 . F a x + 4 5 7 9 4 3 6 9 1 0 . E - m a i l : v e j l e @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k AARHUS FREDERIKS ALLÉ 1 1 6 . D K - 8 0 0 0 A A R H U S C Tel +45 70 20 69 11 . F a x + 4 5 7 0 2 0 6 9 1 2 . E - m a i l : a a rh u s @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k B R U U N R A S M U S S E N E S TAT E S BREDGADE 33 . D K - 1 2 6 0 K Ø B E N H AV N K Tel +45 70 11 71 7 2 . F a x + 4 5 7 0 1 1 7 1 7 7 · E - m a i l : e s t a t e s @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k K Ø B E N H AV N - F J E R N L A G E R SØVANGSVEJ 1-5 . D K - 2 6 5 0 H V I D O V R E Tel +45 36 34 13 81 . F a x + 4 5 3 6 3 4 1 3 3 2 R E P R É S E N TA N T E E N F R A N C E ANNE KRISTINE R AT H N O V Tel + 33 6 14 08 19 8 0 . E - m a i l: r a t h n o v @ w a n a d oo . f r A M E R I C A N R E P R E S E N TAT I V E ALEXA BRUUN RA S M U S S E N · Sa n F r a n c i s c o Tel +1 415 640 800 7 · E - m a i l : u s a @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k BENEDICTE HALL O W E L L · Tw o G a y F a r m Wa y · We s t w o o d · M a s s a c h u s e t t s 0 2 0 9 0 · ( B o s t o n) Tel and Fax +1 781 3 2 6 3 6 9 9 · E - m a i l : b e n e d i c t e h @ a o l . c o m R E P R E S E N TA N T E E N E S PA Ñ A KARIN FRIJS . Cas a G a l l i n a . B a l c o n d e l G o l f . R i o R e a l . L o s M o n t e r o s . 2 9 6 0 0 M a r b e l l a . E s p a ñ a Tel +34 630 29 21 0 2 . F a x + 3 4 9 5 2 7 7 7 4 6 4 . E - m a i l : k . f r i j s @ t e r r a . e s ONLINE-AUKTIONER WWW.BRU UN-RAS M U S S E N . D K · Te k n i s k s u p p or t t e l 7 0 2 3 6 9 1 1 · E - m a i l : s u p p o r t @ b r u u n - r a s m u s s e n . d k BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 287 kommissionsbud COMMISSION BIDS Det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis De ikke selv kan være til stede på auktionsdagen. Denne service er gratis. It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge. Når De afgiver en kommission, beder De vores kundeservice på Deres vegne byde op til et af Dem bestemt beløb i hammerslag. When leaving a commission bid, you are instructing our customer service to bid up to a specified amount on your behalf. Der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har budt det beløb, som De ønsker at afgive. Er De da villig til at gå et bud højere eller er De indforstået med at nummeret sælges til anden side? The situation can occur that another buyer has already bid the same as you were prepared to. Are you then willing to bid further? If not the lot will be sold to another buyer. Ønsker De ikke at byde højere så skriv “Max” ud for beløbet. Er De i tvivl om hvor højt De vil byde, kan De hæve budet med op til ca. 15% eller ca. 25%. Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kundeservice køber altid så billigt som muligt til Dem, som havde De selv været tilstede på auktionen. Alle kommissioner behandles strengt fortroligt. Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start. If you do not wish to exceed your bid then write “Max, for maximum, next to the amount. You can also allow us to raise your bid by approx. 15% or approx 25%. The hammer price may be higher or lower than the estimated price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun Rasmussen will always buy at the lowest price possible, as if you yourself had been present at the auction. All commission bids are strictly confidential. Commission bids must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction. SÅDAN BYDER DE: HOW TO MAKE A COMMISSION BID: Udfyld blanketten KOMMISSIONSBUD med alle oplysninger. Complete the COMMISSION FORM with all pertinent information. Angiv katalognummer. Indicate the lot number. Angiv beløbet De ønsker at byde. Indicate the amount you are prepared to bid. Er dette Deres absolutte maximum bedes De anføre “Max” i kolonnen. Should this amount be the absolute maximum, please write “Max” in the appropriate column. De kan også forhøje Deres bud med henholdsvis ca. 15% eller ca. 25%, ved at indikere dette i kolonnen. You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx. 25% more by indicating so. De bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre Dem, at Bruun Rasmussen modtager den senest 24 timer før auktionens start. Sign the commission form and make sure that Bruun Rasmussen receives it 24 hours prior to the start of the auction. Hvis Deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Rasmussen undlade at byde for Dem, ligesom Bruun Rasmussen ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivningen. Efter auktionen vil De kunne få oplysninger om priser på vor automatiske 24 timers “Hammerslagsoplysning” på telefon 33 43 69 08. INTERNET: Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden 'www.bruunrasmussen.dk' direkte fra siden med den effekt, De ønsker at byde på. Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start. If the information should be insufficient, Bruun Rasmussen can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held responsible for error in bidding or failure to execute bids. After the auction Bruun Rasmussen’s 24-hour “hammerpriceinformation” is available for sale results at +45 33 43 69 08. INTERNET: Commision bids can be submitted via the website 'www.bruun-rasmussen.com' directly from the page with the item you want to submit a bid for. Deadline for submissions of bids via the website is 3 hours prior to the start og the auction. Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under 'Deres bud', når de er logget ind. Kontakt teknisk support på 7023 6911 for spørgsmål om registrering og budgivning via internettet. Submitted bids are shown under 'Your bids' when you are logged in. Please contact technical support on +45 7023 6911 for questions about the registration and submission of bids on the website For yderligere information, se “Købskonditioner”, §1. For additional information, please consult "Conditions of Purchase" §1. 288 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 kommissionsbud COMMISSION BIDS BREDGADE Skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start. Must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction. Navn Name: * ...................................................................................................................................................................... Adresse Address: * ............................................................................................................................................................... Postnr./by City: * ................................................................................................................................................................ Land Country: * ................................................................. Fax: .................................................................................... Tel: * .................................................................................................................................................................................... e-mail: ................................................................................. CVR-nr. VAT No: ............................................................... Bank: ................................................................................... Konto nr. Acct. No.: .......................................................... Adresse Address: .................................................................................................................................................................. Postnr./By City: .................................................................. Land Country: ................................................................... Tel: ...................................................................................... Kontaktperson Contact: .................................................... Obligatoriske felter er mærket med en stjerne * Mandatory fields are marked with an asterix * Undertegnede giver hermed fuldmagt til Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S om på mine vegne at købe nedennævnte katalognumre så fordelagtigt som muligt, inden for det af mig anførte beløb, i hammerslag. I hereby request that Bruun Rasmussen bid on my behalf on the following lots up to the prices indicated below. Undertegnede har udfyldt ovennævnte med de ønskede oplysninger, samt har accepteret købskonditionerne. The undersigned has supplied the required information and agrees to be bound by the conditions of purchase. Signatur Signed: * ............................................................. B.R. kunde-nr. Client No.: ............................................... Jeg ønsker at modtage salgsresultater på de emnerjeg har budt på via e-mail I wish to receive sales results on the items I have been bidding on via e-mail dagligt every day efter auktion after the auction på e-mail adressen on this e-mail address: ............................................................ AUKTION NR AUCTION NO: Katalog nr. Lot. No. Beskrivelse Description Bud kr. Bid DKK 739 Max +15% +25% BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER A/S Bredgade 33 DK-1260 København K Tel +45 3343 69 11 Fax +45 3343 6966 [email protected] www.bruun-rasmussen.dk ✂ Fortsættes næste side Please turn over BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 289 kommissionsbud COMMISSION BIDS Katalog nr. Lot. No. Beskrivelse Description AUKTION NR AUCTION NO: 290 BREDGADE Bud kr. Bid DKK Max +15% +25% 739 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 kommende auktioner COMING AUCTIONS UDSØGTE VINE 740 Eftersyn: 11. og 14. marts Auktion 14. marts MODERNE KUNST OG DESIGN 741 Eftersyn 7. - 11. april Auktion 12. - 15. april BØGER OG MANUSKRIPTER 742 Eftersyn 14. - 18. april Auktion 19. apri INTERNATIONAL Eftersyn 25. - 30. maj MALERIER OG ANTIKVITETER 743 Auktion 31. maj - 10. juni ONLINE-AUKTION HVER UGE MANDAG KL. 20: Ældre møbler og tæpper TIRSDAG KL. 18: Special auktion over bøger, mønter, vin eller våben TIRSDAG KL. 20: Moderne kunst og design ONSDAG KL. 20: Ældre malerier og tegninger TORSDAG KL. 20: Varia - smykker, sølv, kunsthåndværk KUNST OG DESIGN 101 Eftersyn 16. - 20. februar Auktion 21. - 24. februar KUNST OG DESIGN 102 Eftersyn 4. - 8. maj Auktion 9. - 12. maj ONLINE-AUKTION HVER UGE MANDAG KL. 20: Ældre møbler og tæpper TIRSDAG KL. 18: Special auktion over bøger, mønter, vin eller våben TIRSDAG KL. 20: Moderne kunst og design ONSDAG KL. 20: Ældre malerier og tegninger TORSDAG KL. 20: Varia - smykker, sølv, kunsthåndværk RET TIL ÆNDRINGER FORBEHOLDES © 2005 BRUUN RASMUSSEN KATALOGPRIS KR. 200 FOTO: BENT LANGE & HENRIK WICHMANN GRAFIK & DTP: LENE KLIBO, BETTINA LØGSTRUP OG JORGE FIGUEIREDO BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 739 TRYK:FROM & CO. 291
Fortegnelse