Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6

Transcription

Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6
Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6
Syfte
Genom undervisningen i ämnet matematik ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga
att
• formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,
• använda och analysera matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
• välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter,
• föra och följa matematiska resonemang, och
• använda matematikens uttrycksformer för att samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar,
beräkningar och slutsatser.
Mål
Läsa och skriva höga tal
Multiplicera heltal och se det geometriska mönstret
Multiplicera decimaltal och förstå hur tiosystemet påverkar siffrornas placering i svaret
Multiplicera och dividera med 10 och 100
Dividera med ental där svaret blir decimaltal
Förstå olika sätt att lösa multiplikation och division
Kunna avgöra räknesätt i en problemlösning
Centralt innehåll
Hur man avläser och skriver höga tal
Algoritmer i multiplikation och division och alternativa lösningsmodeller
Tiosystemet funktion i multiplikation och division
Multiplikation med decimaltal
Division där kvoten blir ett decimaltal
Olika strategier i multiplikation och division
Arbetsgång
Se plan nederst
Genomgång med material och träning i grupp. Arbete i grupp. Lektionstid v 3-7
Kapitel 6 i läroboken:
vecka 3 gröna sidor 8-13
vecka 4 gröna sidor 14-17
vecka 5 gröna sidor 18-19 och diagnos
vecka 6 blå/röda sidor
vecka 7 problemlösningsuppgifter sidan 124-125 samt gruppövningar i olika lösningsmodeller och problemlösning
Redovisning
Diagnos för rättning
Delaktighet i gruppövningar
Individuellt prov vecka 9: begreppen, tydligt visa flera sätt att göra en uträkning i multiplikation och division
Bedömning
Din förmåga att lösa problem
din förmåga att ge förslag på alternativa lösningsmetoder
din kunskap om matematiska begrepp; positionerna, faktor, produkt, täljare nämnare, kvot, avläsa höga tal
din förmåga att resonera hur matematiska begrepp hänger ihop
din förmåga att välja och använda matematiska metoder för att lösa en uppgift
Material
Innehåll
6B Kapitel 6 Mer om tal
höga tal
Stor abacus, Positionsbräde
Uppgifter
v
genomgång
Träna praktiskt med introbladet del 1
Bygga och känna igen tal
Positionsbräde
6B s. 8-9
x / 10, 100, 1000 m hela o dec tal genomgång
3
Geometrisk x
Frimärke / Glaskulor /
Schackbrädet
Positionsbräde
Uppställning
6B s. 10-13
x / 10, 100, 1000 m dec tal
Träna praktiskt med introbladet del 2
Frimärke Glaskulor Schackbr
dec x dec
6B s. 14-17
Frimärke Glaskulor
dec / heltal
6B s. 18-19
Diagnos 6B s. 20-21
Kluringar s. 21
gruppuppgift
6B kap 6 s. 22-27 / 6B kap 6 s. 28-33
Vilket räknesätt ska du använda?
gruppuppgift
Problemlösningsstrategi 1
sidan 124-125
Test på vad du kan
4
5
6
7
9