Fagplan Ledelse

Transcription

Fagplan Ledelse
UKLASSIFICERET
Fagplan 3400
DeMars DIR D 02805227
FEB/2014
Side 1
HJEMMEVÆRNSSKOLEN
FAGPLAN
A. Langt navn
Ledelse Maritimt Officerskursus
B. Kort navn
LED MOK
C. Formål
Faget skal udvikle den enkelte kursists forudsætninger bedst muligt for at kunne virke som leder
for en division. Derudover skal kursisten kunne iværksætte konflikthåndtering på gruppeniveau.
D. Mål
Ved lektionernes afslutning skal kursisten gennemføre kontrolvirksomhed i forbindelse med opgaveløsning, samt kunne føle sig overbevist om lederens rolle i en division og som officer, herunder
understøtter samspillet mellem mennesker samt kunne anvende lederens styringsværktøjer.
Resultatet er tilfredsstillende såfremt kursisten ved modtagelse af en opgave:
 Udnytter de faglige ressourcer som er i denne gruppe.
 Gennemføre kontrol med opgaveløsningen.
 Fremstå som rollemodel
 Løser konflikter gennem konflikthåndtering/problembehandling
 Anvende forsvarets ledelses principper
 Kommunikerer på en hensigtsmæssig måde, så det er accepteret af modtager
 Undlade overspringshandlinger
 Tage ansvar for løsning af pålagte opgaver også ved opgaver, som ikke detailbeskrevet,
og hvor vilkårene for opgaveløsning ikke er optimale.
E. Indhold
Faget indeholder følgende emner:












Kontrolvirksomhed i divisionen
Ledelse af sammensat enhed
Motivation i praksis, kunne sælge varen, øvelser etc.
Problembehandling
Konflikthåndtering i egen division
Personelsamtaler
DIF som rollemodel
Personprofiler
Ledelse gennem ledere
Vejledning om hensigtsmæssig HJV TJ
Kommunikation intern og ekstern i divisionen
Kunne anvende forsvarets ledelsesprincipper
F. Tid
27t + 45 min.
UKLASSIFICERET
HJEMMEVÆRNSSKOLEN
Fagplan 3400
DeMars DIR D 02805227
FEB/2014
Side 2
G. Forudsætninger
Se UDIR
H. Formidler
Der gives ikke særskilt Q for faget
I. Tilrettelæggelse og gennemførelse
Tilrettelægges og gennemføres af Marinehjemmeværnsskolen
J. Henvisninger
Ledelse
FKOPUB PS. 180-3, Ledelse og uddannelse.
Lærervejledning ledelse.
DISK
Personprofil hæfte, ”DISK personfaktor profil” bestilles til hver kursist ved Persolog
www.persolog.dk
Forsvarets ledelsesgrundlag
Beskrivelse af forsvaret i lille folder, enten som hæfte eller fil.
K. Kontrol
Kontrol foretages i forbindelse med den enkeltes løsning af, og deltagelse i opgaven. Denne indgår i den samlede vurdering af kursisten.
L. Lærer-/instruktørforudsætninger
Vejlederkursus
MOK kursus
Det er ønskeligt at instruktøren har solid viden og erfaring med ledelse fra enten virke i
Marinehjemmeværnet, eller på anden vis.
M. Ydelser
Se UDIR
N. Særlige bestemmelser
NIL
Fagplan:
Side 3
Lek nr.
Tid
1
Navn
Mål
Indhold
Kontrolvirksomhed i divisionen
Ved lektionens afslutning skal kursisten
kunne gennemføre kontrol på tværs af
divisionen
Kontrolvirksomhed i
forbindelse med opgaveløsning.
Korrigerende handlinger
60 min
Resultatet er tilfredsstillende når kursisten af egen drift kan:
 Iværksætte kontrol af gruppernes
opgaveløsning og om nødvendigt foretage korrigerende handlinger, i forbindelse med løsningen af operative
opgaver.
 Føre kontrol med den faglige tjeneste
i divisionen og om nødvendigt foretage korrigerende handlinger.*
2
150 min
Motivation i
praksis
* kan med fordel afvikles med taktik delen
Ved lektionens afslutning skal kursisten
Motivation af personelkunne motivere sin enhed.
let.
Sælger en aktiviResultatet er tilfredsstillende såfremt
tet/øvelse.
medkursisterne føler sig overbevist om at Personlig fremtræden
ville deltage i aktiviteten/øvelsen.
og engagement.
Gennemførelse og
kontrol
Gennemførelse:
På baggrund af befalinger gennemfører
kursisten kontrol med
den praktiske udførelse.
Henvisninger og
hjælpemidler
Lærervejledning ledelse
på AOK.
Gennemførelse:
Lærervejledning ledelse
Lektionen starter med på V
en individuel opgave.
DIF fremlægger herefter på skift for de øvrige i GRP.
Som afslutning på
opgaven vil der være
en lærerstyret træning/feedback.
Fagplan:
Side 4
Lek nr.
Tid
3
230 min
4
60 min
Navn
Mål
Problembehand- Ved lektionens afslutning skal kursisten
ling
kunne anvende anviste problembehandlingsmodel.
Konflikthåndtering
Resultatet er tilfredsstillende, når kursisten i en gruppe kan anvende problembehandlingsmodel til løsning af et specifikt problem.
Ved lektionens afslutning skal kursisten
have forståelse for løsningen af konflikter.
Resultatet er tilfredsstillende, når kursisten kan forklare hvordan han vil løse en
opstået konflikt, ud fra anviste model.
Indhold
Problembehandlingsmodellen
Vigtigheden af modellen.
Respekt for alle i
gruppen.
Styring i gruppen.
Konflikttrappen
Johari’s vindue
Konfliktløsningsmodel
Gennemførelse og
kontrol
Lektionen starter med
en individuel opgave.
Herefter følger en
gruppeopgave. Som
afslutning på opgaven
vil der være en lærerstyret træning/feedback.
Lektionen starter med
en individuel opgave.
Herefter følger en
gruppeopgave. Som
afslutning på opgaven
vil der være en lærerstyret træning/feedback.
Henvisninger og
hjælpemidler
Beskrivelse af anvendte
problembehandlingsmodel.
Beskrivelse af anvendte
konflikthåndteringsmodel
Fagplan:
Side 5
Lek nr.
Tid
5
270 min
Navn
Personelsamtaler
Mål
Indhold
Gennemførelse og
kontrol
Ved lektionens afslutning skal kursisten
Fordele og ulempe ved Gennemførelse:
kunne gennemføre en personelsamtale. personelsamtaler.
Lektionen starter med
Forberedelse og
et videooplæg styret
Resultatet er tilfredsstillende, når kursigennemførelse af
af en udpeget leder
sten I en gruppe påtager sig at tilrettepersonelsamtaler.
med udstukne ramlægge og gennemføre en personelsamta- Varighed.
mer. Efter afslutning
le, som opleves positivt af modtageren.
af Video opgaven reflekteres.
Herefter opstiller kursisten sine egne læringsmål. På baggrund af disse forberedes og gennemføres personelsamtale.
Lektionen skal ligge i
starten af kurset, således der kan laves
en opfølgningssamtale i midten og i slutningen af kurset.
Henvisninger og
hjælpemidler
Ledelse og uddannelse
FKOPUB PS. 180-3.
Fagplan:
Side 6
Lek nr.
Tid
6
Navn
Mål
Indhold
DIF som rollemodel
Ved lektionens afslutning skal kursisten
have forståelse DIF som rollemodel
Profil af en officer
DIF som rollemodel
Overspringshandlinger
Troværdighed og sikkerhed
75 min
Resultatet er tilfredsstillende, når kursisten:
 Kan give eksempler på DIF som rollemodel, og anvender denne viden i
resten af kurset.
 Er opmærksom på evt. egne overspringshandlinger i rollen som leder,
fører samt uddanner
 Søger at minimere egne overspringshandlinger til et niveau således at:
o Kursisten fremstår troværdig
og kontrolleret
o Evt. overspringshandlinger ikke virker forstyrrende i forhold
til at virke som rollemodel.
7
230 min
Personprofiler
Ved lektionens afslutning skal kursisten have forståelse personprofiler
herunder DISK
Resultatet er tilfredsstillende, når kursisten, får lavet sin egen DISK-profil,
samt kan give eksempler på hvordan
kursisten ser denne viden anvendt i
egen enhed.
DISK
Gennemførelse og
kontrol
Gennemførelse:
Lektionen starter med
en individuel opgave.
Herefter følger en
gruppeopgave. Som
afslutning på opgaven
vil der være en lærerstyret træning/feedback.
Kontrollen af og vejledningen vedrørende
overspringshandlinger
gennemføres kontinuerligt på kursus.
Henvisninger og
hjælpemidler
Ledelse og uddannelse
FKOPUB PS. 180-3.
Kendskab til personprofiler kan med
fordel kædes sammen med konflikthåndtering.
Lektionen bør ligge
først på kursus, således
at det lærte kan inddrages i den senere undervisning.
Personprofil hæfte fra
Persolog:
”DISK person Faktor
Profil”
Fagplan:
Side 7
Lek nr.
Tid
8
90 min
9
60 min
Navn
Mål
Ledelse gennem Ved lektionens afslutning skal kursisten
ledere
have forståelse af officerens ledelsesmæssige rolle i underafdelingen.
Indhold
Gennemførelse og
kontrol
Ekspertise og ledelse
Lektionen starter med
Ansvar for opgaver:
en individuel opgave.
 Uddybning af opga- Herefter følger en
gruppeopgave med
vebeskrivelser
en formel leder.
 Opstilling af nødvendige kriterier og Som afslutning på
detailopgavebeskri- opgaven vil der være
en lærerstyret
velser
 Accept fra nærme- træning/feedback.
ste leder.
Henvisninger og
hjælpemidler
Ledelse og uddannelse
FKOPUB PS. 180-3.
Gennemførelse:
Lektionen starter med
en individuel opgave.
Herefter går man i
makkerpar og gennemfører vejledning
Som afslutning på
opgaven vil der være
en lærerstyret feedback.
Lærervejledning ledelse
på VOK.
Resultatet er tilfredsstillende, når kursisten:
 I en gruppe med egne ord forklarer
officerens ekspertise og ledelsesmæssige rolle i underafdelingen.
 Tager ansvar for løsning af opgaver
stillet på kursus, herunder:
o Søger at få optimeret opgavebeskrivelse og opgavevilkår
ved kursusledelsen
o Opstiller selvstændigt manglende kriterier og manglende
detailbeskrivelse af stillede
opgaver, og søger at få godkendt disse inden opgaveløsning
Vejledning om
Ved lektionens afslutning skal kursisten, HJV database
hensigtsmæssig kunne vejlede om hensigtsmæssig HJV
Div. AKOS
HJV TJ
TJ
Stamkort
Civileforhold
Resultatet er tilfredsstillende når kursisten i sin vejledning tager højde for:
 Prioritering af manglende uddannelse
 Familie
 Arbejdsmæssige forhold
 Fysiske forhold
 Den enkeltes interesseområder
Her kan med fordel refereres til forudgående lektioner 4+8+10+14+17.
Fagplan:
Side 8
Lek nr.
Tid
10
60 min
11
75 min
12
165 min
Navn
Gennemførelse og
kontrol
Kommunikation Ved lektionens afslutning skal kursisten, Kommunikation intern Lektionen starter med
intern og ekskunne redegøre for udformning og inden individuel opgave.
 SMS
ternt i divisionen hold i intern og ekstern i divisionen
Herefter følger en
 Mail
gruppeopgave med
 Telefon
Ved lektionens afslutning skal kursisten,  Hjv.dk
en formel leder.
kunne redegøre for, hvordan der kan
Som afslutning på
 Brev
kommunikeres intern i divisionen, herun-  Øvrige medier
opgaven vil der være
der fordele og ulemper samt forskellen på  Sprogbrug
en lærerstyret
intern og ekstern kommunikation
Kommunikation ekstern træning/feedback.
 Samarbejdspartner
 Øvrige myndigheder
Ledelse i forsva- Ved lektionens afslutning skal kursisten, Forsvarets gældende
ret
kunne redegøre for forsvarets gældende ledelsesværktøj.
ledelsesgrundlag.
Personelsamtaler på GRP niveau
Mål
Indhold
Resultatet er tilfredsstillende såfremt kursisten med egne ord kan redegøre for
forsvarets gældende ledelsesgrundlag.
Ved lektionens afslutning skal kursisten, Tilbagemeldinger
kunne gennemføre gruppesamtale
Refleksion.
Resultatet er tilfredsstillende når kursisten, får identificeret og formuleret GRP
oplevelser fra dagens undervisning, og
videre givet dem til LÆ i en konstruktiv
form.
Gennemføres dagligt
som afslutning på
dagens undervisning
Henvisninger og
hjælpemidler
Lærervejledning ledelse
på VOK.
Her kan med fordel refereres til forudgående lektion 9
Forsvarets beskrivelse af
gældende ledelsesværktøj.
Forløbskontrol
Fagplan:
Side 9
Lek nr.
Tid
13
140 min
Navn
Mål
Langsigtet målsætning
Ved lektionens afslutning skal kursisten
kunne planlægge for personeludskiftning
i en underlagt BES/GRP.
Resultatet er tilfredsstillende, såfremt
kursisten i gruppen, ud fra forventet afgang kan opstille en plan for nødvendig
tilgang, under hensyn til såvel normalt
uddannelsesforløb, som frafald under
uddannelsesforløb.
Indhold
Gennemførelse og
Henvisninger og
kontrol
hjælpemidler
Planlægning af behov Lektionen starter med MHV uddannelser
for tilgang.
en individuel opgave.
Hensyn til uddannelHerefter følger en
sesforløb.
gruppeopgave med
Hensyn til forventeligt
en formel leder.
frafald.
Som afslutning på
Begrundelser med ud- opgaven vil der være
gangspunkt i eget dag- en lærerstyret
lig virke.
træning/feedback.