LPP Litteraturhistoria

Transcription

LPP Litteraturhistoria
Lokal pedagogisk planering
Arbetsområde: Litteraturhistoria
Datum: v 11 – 16 2012
Syftet med undervisningen
Utbildningen i ämnet svenska syftar till att ge
eleverna möjligheter att använda och utveckla sin
förmåga att tala, lyssna, se, läsa och skriva samt att
uppleva och lära av skönlitteratur, film och teater.
Ämnet skall ge läs-, film- och teaterupplevelser och
tillfällen att utbyta erfarenheter kring dessa.
Kultur och språk är oupplösligt förenade med
varandra. I språket finns ett lands historia och
kulturella identitet. Språket speglar också den
mångfald av kulturer som berikar och formar
samhället. Skönlitteratur, film och teater bär en del
av kulturarvet och förmedlar kunskaper och
värderingar. Skolans uppgift är att med utgångspunkt
i elevernas egna kulturella skapande och med
anknytning till deras läs-, film- och
teatererfarenheter låta olika upplevelser, åsikter och
värderingar mötas. Svenskämnet syftar till att stärka
elevernas identitet och förståelse för människor med
olika kulturell bakgrund.
Syftet med undervisningen är att eleven
– utvecklar sin fantasi och lust att lära genom att läsa
litteratur samt gärna läser på egen hand och av eget
intresse,
– utvecklar sin förmåga att bearbeta sina texter
utifrån egen värdering och andras råd,
– utvecklar sin förmåga att i dialog med andra
uttrycka tankar och känslor som texter med olika
syften väcker samt stimuleras till att reflektera och
värdera,
– utvecklar sin förmåga att läsa, förstå, tolka och uppleva
texter av olika slag och att anpassa läsningen och arbetet
med texten till dess syfte och karaktär,
– får möjlighet att förstå kulturell mångfald genom att
möta skönlitteratur och författarskap från olika tider och i
skilda former från Sverige
– utvecklar förmåga att utnyttja olika möjligheter för
att hämta information, tillägnar sig kunskap om
mediers språk och funktion samt utvecklar sin
förmåga att tolka, kritiskt granska och värdera olika
källor och budskap,
Detta betyder för eleven
Få en introduktion till de stora svenska författarna
genom tiderna, såsom Bellman, Moberg,
Strindberg, Lagerlöf, M. Martinsson, Fogelström,
Dagerman, Fridegård, Boye, Lo-Johansson m.fl.
Få en förståelse för hur samhället i Sverige såg ut
under de perioderna som författarna levde och var
verksamma.
Läsa utvalda delar av de olika författarnas verk
samt delta i samtal och diskussioner kring de lästa
texterna.
Ta del av vissa författares verk genom film
Reflektera skriftligt kring olika skönlitterära verk.
Göra en fördjupning kring en av våra kända
svenska författare genom tiderna och redovisa
denna muntligt såväl som skriftligt.
Undervisning/aktiviteter/arbetssätt utifrån Detta betyder för eleven
det centrala innehållet
Arbetsgång:
Aktiviteter:
Introduktion av arbetsområdet och målet med arbetet
Genomgångar av de stora svenska författarna genom
tiderna, samället de levde i samt deras verk.
Högläsning och enskild läsning av utvalda delar av
författarnas verk.
Genom film få en inblick i några av de stora
skönlitterära verken.
Diskussion samt skriftlig reflektion i samband med
läsning av skönlitteratur.
Individuell fördjupning i någon av författarnas verk,
liv och leverne.
Muntlig samt skriftlig redovisning.
Delta aktivt i genomgångar och kom ihåg att
anteckna!
I samband med genomgångar läser vi utdrag ur
olika skönlitterära verk, ibland högläsning
tillsammans, ibland enskild tyst läsning.
Se några filmatiseringar av texterna.
Delta aktivt i samtal och diskussioner kring de
lästa texterna eller kring filmatiseringarna.
Skriva egna reflektioner kring de lästa texterna
samt kring filmatiseringarna.
Göra en individuell fördjupning avv en författare:
– Leta och samla information kring denna
författare, den tid denne levde i samt dess
skönlitterära verk.
– Var källkritisk!
– Ta reda på hur författaren och dess verk
mottogs i samhället, såvä av kritiker som
av befolkningen
– Läsa en utökad del av någon av
författarens texter och samanfatta
innehållet såväl som berätta om egna
tankar och åsikter kring texten.
– Skriva en uppsats för inlämning.
– Göra en muntlig presentation inför
klassen, och använda sig av visuella
hjälpmedel vid redovisningen.
Mål, bedömning och kriterier
Detta betyder för eleven
Mål at uppnå i slutet av årskurs 9
Betyget G
Svenska
Eleven skall
-­‐ aktivt kunna delta i samtal och diskussioner och sätta sig in i andras tankar samt kunna redovisa ett arbete muntligt så att innehållet framgår och är begripligt, – kunna läsa till åldern avpassad skönlitteratur från Sverige och kunna återge innehållet sammanhängande samt kunna reflektera över det, – kunna skriva olika sorters texter så att innehållet framgår tydligt samt tillämpa skriftspråkets normer, både vid skrivande för hand och med dator, – ha kunskaper om språket som gör det möjligt att göra iakttagelser av eget och andras språkbruk. Delta aktivt i samtal och diskussioner kring de
texter som vi läser och de filmer som vi ser.
Redovisa din fördjupning muntligt inför klassen.
Läs utdrag från olika skönlitterära verk.
Välj ut ett verk av din författare och läs en utökad
del av detta verk.Sammanfatta skriftligt innehållet
och uttryck egna tankar och åsikter kring verket i
din text.
Skriv en uppsats om den författare som du har
valt att fördjupa dig i, dennes liv och verk samt
om samhället då denne levde.
Bearbeta din text innan du lämnar in den.
Betyget VG
Svenska
-­‐ Eleven arbetar medvetet med sitt språk för att göra det mer uttrycksfullt, korrekt och tydligt både i tal och skrift. Bearbeta din text flera gånger och ta hjälp av
kompisar som får ge respons.
- Eleven anpassar sitt sätt att läsa efter syftet med
läsningen och efter textens art samt anpassar i både
tal och skrift sin text till mottagare och syfte.
Tänk på hur du ska läsa för att förstå texten på
bästa sätt och anpassa ditt språk efter texttyp och
situation.
- Eleven gör enkla analyser av innehåll och form hos
olika slags texter och använder och behärskar bland
annat ord för olika genrer och berättartekniker samt
vanliga grammatiska termer.
Diskutera både muntligt och skriftligt kring
texterna, både när det gäller innehåll och när det
gäller hur texten är skriven. Använd ord för olika
genrer och ord för olika sätt att berätta när du
reflekterar kring texterna.
- Eleven använder skrivandet för att ge uttryck för
tankar, åsikter och känslor och som ett redskap för
kommunikation.
Uttryck skriftligt egna tankar, åsikter och känslor
när du berättar om författaren och dennes verk.
- Eleven gör jämförelser och finner beröringspunkter
mellan olika texter och tolkar och granskar budskap i
olika medier.
Läs fler texter av samma författare och jämför
dem utifrån innehåll, teman, budskap och
samtidssamhället. Jämför även texter av olika
författare från samma tid samt texter med
liknande teman från olika tider.
Betyget MVG
Svenska
-­‐ Eleven uttrycker sig säkert, välformulerat och med tydligt sammanhang i tal och skrift. - Eleven har bredd i sin läsning, gör jämförelser och
relaterar det lästa till egna tankar och erfarenheter av
olika slag samt visar ett personligt förhållningssätt
till texterna.
- Eleven tolkar och värderar med originalitet och
precision texter av olika slag.
- Eleven är lyhörd för och reflekterar över stilistiska
variationer och olika sätt att uttrycka sig i tal och
skrift.
Dokumentation
Reflektion