Grundlæggende forløb i håndværk og design

Transcription

Grundlæggende forløb i håndværk og design
Grundlæggende forløb i håndværk og design
1. forløb
Introduktion
Undervisningsforløbet her giver eleverne mulighed for at komme i kontakt med og eksperimentere med en
bred vifte af forskellige håndværksmæssige teknikker og materialer.
Samtidig er der mulighed for, at møde eleverne hvor de er, og afdække deres niveau i forhold til
planlægning af videre forløb.
Eleverne skal ende ud med en færdigdesignet og dekoreret proceslogbog, som skal indgå som et naturligt
arbejds- og evalueringsredskab gennem året. Proceslogbogen skal også indeholde elevernes individuelle
læringsmål.
Formål
Formålet med forløbet er at afdække elevernes niveau og introducere eleverne for det videre arbejde i
faget og samtidig give dem en forforståelse for fagets muligheder, teknikker og materialer, som de kan
anvende, særligt i designprocesser gennem året.
Derudover er formålet at eleverne skal designe og lave en proceslogbog som skal være gennemgående
selvevalueringsredskab gennem hele året.
Planlægning, arbejdsform og materialevalg
I den ”bløde del” skal eleverne introduceres for og eksperimentere med følgende teknikker og materialer:








Filtning – uld (våd og tør)
Stof – hånd- og maskinsyning
Broderi – håndbroderi og korssting
Tryk / stempler
Væv
Strik
Hækling
Evt.
I den ”hårde del” skal eleverne introduceres for og eksperimentere med følgende teknikker og materialer:






Træ – save, bore, slibe, udskære
Overfalde behandling – lak, maling, brænde, præge
Beton/støbning (gips eksperiment)
Sten/mosaik
Ler
Papir/pap
Beskrivelse af værkstederne
Eleverne skal arbejde individuelt og i mindre grupper. Eleverne skal igennem 5 forskellige
eksperimentværksteder, hvor de kommer i kontakt med forskellige teknikker og materialer. På alle
værksteder skal eleverne arbejde på overflader med størrelsen omkring 10x10 cm.
1. værksted: Korssting – fri broderi i hånden – fri broderi på maskine
Eleverne skal brodere korssting med forskellige farver broderitråd, på Aida stof i forskellige farver, med
forskellige størrelse tern og i forskellige grovheder. De kan også prøve at brodere med andre materialer, så
som metaltråd, garn, snor osv. De får mulighed for at brodere korssting efter fri fantasi, tegne deres eget
mønster på ternet papir, eller følge et simpelt mønster som de kan overføre til deres Aida stof.
Til frihåndsbroderi skal eleverne forsøge 6 forskellige broderisting: forsting, bagsting, kædesting, nedlagt
syning og tunge sting og stikkesting. Se dokument.
Eleverne kan eksperimentere med andre overflader, så som små træplader
med for boret huller, naturlige materialer så som blade, genbrugspapir,
ugeblade, aviser, pap oa.
2. værksted: Filtning både våd og tør
Eleverne får mulighed for at filte både vådt og tørt. De får mulighed for at
blande farver, fiber og eksperimentere med struktur og overflader. Eleverne får
mulighed for at arbejde med filtets udtryk, i forhold til at skabe rum og dybde
med enkle teknikker. Man kan også som noget helt basalt, få lov til at sy i filt.
3. værksted: Sten – mosaik – cement – gips – tryk i overflader
På dette værksted får eleverne mulighed for at arbejde med
tryk på forskellige måder. Alt fra fabrikeret stencils og
stempler til nogen de selv designer og udformer. De kan
eksperimentere med at lave tryk ved at bruge elementer som
kan præge, fx knapper, bobbelplast, toiletrør og andet som
kan lave mønstre og former. De får også mulighed for at
afprøve mindre linoleums trykplader, med enkle overførings
metoder. Frottage og overføringsbilleder er også en
mulighed.
Eleverne kan også eksperimentere med enkle cement og gips
afstøbninger, hvor de igen kan præge overflader ved fx at
bruge rabarberblade, lægge elementer ned i massen eller ved at kombinere det med andre materialer så
som muslingeskaller, glimmer, træskiver oa.
4. værksted: Træ – save – borde – skrue – sømme – slibe / metalsløjd
Det sidste værksted rumme alt i træarbejde. Eleverne kan prøve at snitte i friskt træ. Save, sømme, bore
med håndbor og lime. Eleverne kan også prøve en dekupørsav og lave enkle udskæringer. De får mulighed
for at arbejde med træets overflade, ved at male, brænde, lakere, bejdse i træets overflade.
Vi kombinere værkstedet med metalsløjd og genbrug, så eleverne har mulighed for fx at arbejde med
Luffarslöjd (ståltrådssløjd), sodavandsdåser og metalkapsler.
5. værksted: hækle/strik og væv
På værkstedet her, kan man lære at slå masker
op samt lære hvordan man laver enkle masker.
Som alternativ kan man væve på minivæve, for
at afprøve denne teknik.
Forslag til læringsmål
Forløbet lægger op til følgende læringsmål:
-
Eleven kan indgå i en designproces
Eleven kan eksperimentere med udgangspunkt i nye materialer og teknikker
Eleven kan udvikle produkter med udgangspunkt i egne idéer
Eleven kan indgå i en kreativ proces i en minde gruppe
Eleven kan save efter afmærkning
Eleven kan præsentere sit arbejde igennem logbog og udstilling
Eleven kan sætte ord på og formulere sin kreative proces
Eleven kan anvende relevant værktøj
Eleven kan anvende værktøj efter instruktion og vejledning
Eleven kan følge en instruktion
Eleven kan redegøre for valg af materialer ud fra en æstetisk synsvinkel
Eleven kan sy i hånden med vejledning og instruktion
Eleven kan sy på maskine med vejledning og instruktion
Eleven kan anvende idégenereringsværktøj i sin designproces
Eleven kan indhente inspiration til idéudviklingsprocessen.
Omfang
9 uger – 27 lektioner
Gennemførelse
Eleverne introduceres for faget og forløbets læringsmål. Eleverne præsenteres her for værktøj og regler.
Eleverne får udleveret deres nøgne logbøger sammen med forløbets overordnede læringsmål.
Eleverne skal igennem x værksteder, og under hvert værksted skal de vælge 2 læringsmål.
Tegn på læring
-
At eleven kan udvælge teknikker og materialer som er hensigtsmæssigt i designprocessen.
At eleven kan redegøre for valg i designprocessen
At eleven tør eksperimentere i den kreative proces
Forslag til evaluering
Eleverne evaluere på egne læringsmål igennem elev proceslogbog, og igennem samtale med underviser
samt fælles udstilling.
Forslag til undervisningsdifferentiering
Svær:
Eksempler som kan vise eleverne anvendte teknikker og materialer.
Produkterne kan udføres på individuelle niveauer.
Ekstra instruktion og vejledning.
Nem:
Udfordres med svære teknikker og materialer.