Asian Bradford - Planet Schule

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Asian Bradford - Planet Schule
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Zielgruppe
Redaktion
Autor / Autorin
Autor / Autorin
Begleitmaterial
Reports in English
Asian Bradford
Sek II
Christiane Lelgemann
Stuart Marlow
Ruth Mainka
Unterrichtsreihe „Asian Bradford“
Problems of 2nd generation Indian immigrants in the UK
Reihenübersicht:
Stunde
1
2
3
4
Stundenthema
"Riots in Bradford": Erarbeitung und
Präsentation des Sachtextes
"Hintergrundinformationen zu Asian
Bradford" (siehe zusätzliches
Begleitmaterial auf www.wdrschulfernsehen.de)
Pre-, while- und post-viewing activity zu
dem Film "Asian Bradford – Problems of
2nd generation female Indian immigrants in
Great Britain"
How the Indians perceive the British:
Erarbeitung eines Textausschnittes aus
dem Roman "Aunties and Neighbours " von
Meera Syal
Is violence a legitimate means to fight for
equal rights?
Sozialform/Material
Arbeitsteilige GA und
Präsentation mit Postern
Filmpräsentation Reports
in English: Asian Bradford
(WDR)
Dialogübung als
Partnerarbeit
in arbeitsteiliger GA
erarbeitete panel
discussion (role cards)
Didaktischer Kommentar:
Die folgende Kurzreihe “Asian Bradford” steht im Zusammenhang mit der
Unterrichtsreihe Post-colonialism and migration, die für die schriftlichen Prüfungen
im Abitur in der gymnasialen Oberstufe im Jahr 2007 für das Fach Englisch1
vorgeschrieben ist. Behandelt werden soll ”the role of the New English Literatures:
Indian and Pakistani communities in Britain”. Um die Behandlung des Spielfilms Bend
it like Beckham, von Gurinder Chadha, stofflich auszubauen, bietet sich die WDRDokumentation Asian Bradford2 an, die die Probleme weiblicher Immigrantinnen der
zweiten Einwanderergeneration dokumentarisch aufgreift. Die Kurzreihe dient dazu,
die Analyse der filmischen Umsetzung dieser Problematik durch
Hintergrundinformationen zu untermauern und durch produktions- und
handlungsorientierte Herangehensweisen zu ergänzen.
Die Einstiegsstunde sucht einen motivierenden Einstieg über das Aufgreifen der
aktuellen Ereignisse der Straßenschlachten in Frankreich und vermittelt mit Hilfe des
Sachtextes "Background knowledge about Asian Bradford"3 wichtige
Hintergrundinformationen.
In der zweiten Stunde wird die Dokumentation durch eine Einstiegsphase
vorentlastet und von einer while-viewing-Aufgabe begleitet, die es den SchülerInnen
erleichtert, die Probleme junger Inder in Großbritannien nach verschiedenen
Aspekten zu gliedern.
Nach der Analyse eines Textausschnittes des Romans "Anita end Me" von Meera
Syal nehmen die SchülerInnen in der dritten Stunde einen Perspektivenwechsel vor
und reflektieren ihre eigene Kultur aus den Augen einer ihnen fremden.
In der Abschlussstunde sollen sich die SchülerInnen mit Hilfe von role cards in
gegensätzliche Positionen eindenken und sich bei einer Podiumsdiskussion eine
eigene Meinung zu dem Thema „Gewalt als Mittel zum Erreichen politischer Ziele“
bilden sowie mit Hilfe von discussion phrases ihr sprachliches
Kommunikationsrepertoire erweitern.
1
Siehe http://www.learn-line.nrw.de/angebote/abitur-gost-07/download/e-vorgaben-2007.pdf,
aufgerufen am 29.1.06.
2
Folge 7 der Reihe “Reports in English”.
3
Siehe http://www.wdr.de/tv/wdr-schulfernsehen/dyn/107187.phtml, aufgerufen am 29.1.06.
Einstiegsstunde:
Stundenthema:
Stundenziel:
Phase
Einstieg
Spontanphase
Problemeröffnung
Erarbeitung
Sicherung
Integration
Riots in Bradford
Die SuS sollen anhand einer Mind Map zu einem Sachtext
Informationen zu dem ethnischen Hintergrund der Stadt
Bradford erarbeiten.
Unterrichtsschritte /
-inhalte
Stummer Impuls: Bild
"Krawalle in Paris"
Überleitung zum
Stundenthema:
Similar riots also
appeared in Great
Britain several years
ago and here is the
voice of a teenager
who took part in these
riots.
SuS erstellen Poster
mit Mind Maps
anhand des
Sachtextes
"Hintergrundinformationen zu Asian
Bradford" (siehe
zusätzliches
Begleitmaterial auf
www.wdrschulfernsehen.de)
SuS präsentieren ihre
Poster
Methodisch-didaktischer
Kommentar
Einstimmung auf das
Thema "Asian Bradford"
über einen aktuellen
Bezug
Transfer / Vergleich mit
Großbritannien
SuS sollen die
Äußerungen Millats
(Textausschnitt aus Zadie
Smith "White Teeth") mit
den Gründen für die
Krawalle in Paris
vergleichen.
SuS sollen mit Hilfe der
Mind Map die
Informationen zu Bradford
nachvollziehen, um auf die
Dokumentation über diese
Stadt vorbereitet zu
werden (pre-viewing).
Ergebnisse werden
vorgestellt und
gegebenenfalls diskutiert
What could have been SUS sollen die
the reasons for the
Auswirkungen, die
riots in Bradford?
Probleme, die sich beim
(=> Take into
Zusammenleben
consideration what
unterschiedlicher Kulturen
you know from the text ergeben erkennen und
and from "Bend it like
benennen.
Beckham")
Sozialform/
Medien
UG/
Foto (siehe
Material)
LV, UG
Präsentation
Textausschnitt
aus Zadie
Smith "White
Teeth"
(siehe Material)
GA/
AB, Poster
SV, UG/
Poster
UG
Material:
Bildrechte: dpa
Textausschnitt aus Zadie Smith "White Teeth" (in The New Summit, p.51)
"In short, he knew he had no face in this country, no voice in the country until the
week before last when suddenly people like Millat were on every channel and every
radio and every newspaper and they were angry, and Millat recognized the anger,
thought it recognized him and grabbed it with both hands.”
2. Stunde:
Phase
Einstieg
Unterrichtsgeschehen
Bildimpuls – clash of cultures
Anhand eines still des Filmes wird der Kontrast
"muslimische Kleidung vs. westliche Umgebung"
diskutiert
Erarbeitung 1 Sammlung möglicher Probleme weiblicher
Einwanderer der 1. und 2. Generation an der Tafel.
1st Generation:
- problems to adjust to western ways
- language problems
- social isolation
- social decline in contrast to the social status in
the mother country
2nd Generation:
- loss of identity – not able to fit in either culture
- alienation from traditional culture
- problems with integration
- problems to live up to parents’ expectations
- problems to assimilate to western ways
- clash of cultures
Erarbeitung 2 Vorführung der Dokumentation
while watching tasks (arbeitsteilige Gruppenarbeit)
Sicherung auf Folie
Which problems do young female Indians face?
Pay special regard to:
1. living in a British society
2. combining tradition and modern ways in the family
3. gender issues
4. function of the ‘Women and Girls Centre’
Sicherung
Präsentation und Diskussion der Ergebnisse
Diskussion einzelner Aspekte im Detail
Discuss the reason for the double pressure of female
immigrants with reference to the quotation by Tahira
Bidi. In how far can “The Asian Girls and Women
Centre” be of any help?
Medien
UG
Film
UG
Tafel
GA
Film
3. Stunde:
How the Indians perceive the British: Erarbeitung eines Textausschnittes aus
dem Roman "Anita and Me" von Meera Syal4
Stundenphase:
Inhalte:
Einstiegsphase:
Sammeln der ersten Leseeindrücke der
Hausaufgabe. Klärung sprachlicher
Schwierigkeiten.
Entwickeln der Arbeitshypothese:
Every culture appears to be strange from the
point of view of a different culture.
How do the Indians perceive the British?
How do the British perceive the Indians?
SuS diskutieren die Unterschiede zwischen den
Kulturen, indem sie sich in einem Dialog mit
den "peculiarities" der anderen Kultur
konfrontieren.
Abschließend sammelt L kurz, was die
jeweiligen Kulturen aneinander nicht verstehen.
Effect of point of view? (Methodenreflexion)
1. Erarbeitungsphase:
Präsentationsphase:
Sicherung:
2. Erarbeitungsphase:
Hausaufgabe:
4
Describe your own culture and its weird
customs, habits, social rules from the point of
view of a different culture!
Sozialform/
Material:
Textausschnitt
aus Meera Syal
“Anita and Me”5,
dictionaries
GA at
Dialog in PA
role cards (s.
Material)
Tafel
UG gel.
EA
Den Textausschnitt finden Sie in: Across Cultures. Schülerbuch. Berlin: Cornelsen. S. 84 oder in
Anita and Me von Meera Syal, London: Flamingo, 1996
5
siehe Fußnote 4
Material: role cards
Slip into Meena’s point of view, an Indian
girl, who lives in a British neighbourhood.
You ask Steve, an English boy, questions
about his way of living:
“Why do you treat your dog as a family
member?
Slip into Steve’s point of view, a British
boy, who lives in an Indian
neighbourhood. You ask Meena, an
Indian girl, questions about her way of
living:
“Why are there always guests in your
house? Don’t you need any privacy?
“Why is there a fence around your
house?
etc.
etc.
Go on asking questions like that...
Go on asking questions like that...
4. Stunde:
Is violence a legitimate means to fight for equal rights?
Role-card gestützte panel discussion
Stundenphase:
Inhalte:
Einstiegsphase:
Lehrer erklärt die Vorgehensweise für die
bevorstehende Podiumsdiskussion zwischen
vier verschiedenen Positionen zum Thema
Gewalt als Mittel beim Kampf um gleiche
Rechte.
Schüler erarbeiten in Vierergruppen Argumente
für jeweils eine der vier verschiedenen
Positionen mit Hilfe von Rollenkarten der
skizzierten Personen.
Argumente dürfen als Stichworte auf
Karteikarten notiert werden.
Jeweils ein Gruppenmitglied vertritt die in der
vorhergehenden Gruppenarbeit erarbeitete
Position mit Hilfe der Argumente, die in der
Gruppe entstanden sind, indem sie/er in die
vorgegebene Rolle schlüpft.
While-listening-task:
Die Zuhörenden notieren auf einem Blatt
jeweils die Argumente einer der anderen, nicht
von ihnen bearbeiteten Positionen.
Die Argumente der verschiedenen Positionen
werden unter Auswertung der Höraufgabe kurz
an der Tafel gesichert.
Write a personal comment on that matter. What
do you think?
Erarbeitungsphase:
Präsentationsphase:
Sicherung:
Hausaufgabe:
Sozialform/
Material:
GA at
role cards
discussion
phrases
Panel
discussion
role cards (siehe
Material)
While-listening
sheet (siehe
Material)
Tafel
EA
Material:
Beispiele für role cards
Presenter:
You are Anjali, a 17-year-old British girl of Indian descent, who has
been molested by a British young man. Your brother Rohan wanted to
take revenge. During a fight between them this English guy was hurt
severely. Your brother has been sentenced to a disproportionally long
prison sentence because your family could not afford a good defence
lawyer. You feel helpless and discriminated against.
-------------------------------------------------------------------------------Listeners:
Your task during the panel discussion will be to collect the central
arguments of Colin.
Try to find out who he is, where he comes from and what his
background is (Fill in the while-listening sheet).
Presenter:
You are Colin, an 18-year old boy, who lives in an area of Bradford
where lower-class workers used to live with their families. Your
parents could afford to buy a semi-detached house there 20 years ago
and have just paid off the mortgage. But during the last years this area
has turned into an Indian quarter and the English people who could
afford it moved away. Last year you have passed your A-Levels but
have not found a job.
-------------------------------------------------------------------------------Listeners:
Your task during the panel discussion will be to collect the central
arguments of Anjali.
Try to find out who she is, where she comes from and what her
background is (Fill in the while-listening sheet).
Presenter:
You are Ms. Barbara Zeligmann, 38-years old, a left-wing journalist,
who has been working in the United States, in Great Britain and in
some Asian countries for several years. Engaged in some
organisations on Human Rights you are of the opinion that there is no
excuse for violence against human beings. You are a descendant of a
Jewish family, which flew from the Third Reich during WWII.
Influenced by your family’s experience it is your aim to teach young
people of different cultures to live together peacefully and in tolerance.
---------------------------------------------------------------Listeners:
Your task during the panel discussion will be to collect Mr. Thaya
Shenkar’s central arguments.
Try to find out who he is, where he comes from and what his
background is (Fill in the while-listening sheet).
Presenter:
You are Mr. Thaya Shenkar, a 43-year old Indian teacher at a public
high school in Bradford. In your youth you used to be the leader of an
Indian gang. You were a member of a local boxing club and there was
no one to beat you in whole Bradford. The police have known you
since you were 15.
Now you are the founder of the High school initiative beating up
violence and you give classes on aggression training.
---------------------------------------------------------------Listeners:
Your task during the panel discussion will be to collect Ms. Barbara
Zeligmann’s central arguments.
Try to find out who she is, where she comes from and what her
background is (Fill in the while-listening sheet).
While-listening sheet
Collect the arguments of ____________________________ during the panel
discussion!
Fill in.......
Name:
What is his/her
personal/cultural
background?
His/her arguments in key
words:
Functions for discussing: These phrases may help you!
How to beg permission to speak:
May I say something?
How to state your opinion:
If you ask me
In my opinion...
I'd like to say...
I think/believe/suppose that ...
In the first place I'd like to say that...
I'm not sure/certain, but...
As far as I can see,...
It is generally believed that...
How to contradict somebody:
I'm afraid I don't agree (with/that)...
It's just the opposite.
At first sight this statement seems to be
true but…
How to insist on your point or turn:
Let me go on/finish, please.
What I wanted to say was...
How to conclude your statement:
That's all I wanted to say.
Let's agree to disagree.
I hope I could make myself clear
enough…
I hadn't realised that before. Hm.
So all in all I believe that…
How to give reasons:
That's why ...
That's the reason why..
How to interrupt somebody:
Hold on,...
Sorry, but, ...
How to sum up a previous argument:
If I understood you correctly, you said that
But didn't you say that...?
How to make a suggestion
Well, why don't we/you..? Let's...